"Төтенше жағдайлар мен әскери қақтығыстар туындаған кезде немесе осы қақтығыстар салдарынан қорғану тәсілдері мен іс-қимылдарға азаматтық қорғаудың басқару органдары мен күштерінің басшыларын, мамандарын даярлаудың, халықты оқытудың оқу бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 20 мамырдағы № 235 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 25 қаңтардағы № 24 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 1 ақпанда № 26696 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Төтенше жағдайлар мен әскери қақтығыстар туындаған кезде немесе осы қақтығыстар салдарынан қорғану тәсілдері мен іс-қимылдарға азаматтық қорғаудың басқару органдары мен күштерінің басшыларын, мамандарын даярлаудың, халықты оқытудың оқу бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 20 мамырдағы № 235 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9509 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғаудың басқару органдары мен күштерінің басшыларын, мамандарын даярлаудың, халықты төтенше жағдайлар мен әскери қақтығыстар туындаған кезде немесе осы қақтығыстар салдарынан қорғану тәсілдері мен іс-қимылдарға оқытудың оқу бағдарламасы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Азаматтық қорғаныс және әскери бөлімдер комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтiк қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Экология,
геология және табиғи ресурстар
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2022 жылғы 25 қаңтардағы
№ 24 Бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2015 жылғы 14 мамырдағы
№ 235 бұйрығымен
бекітілген
Төтенше жағдайлар мен әскери қақтығыстар туындаған кезде немесе осы қақтығыстар салдарынан қорғану тәсілдері мен іс-қимылдарға азаматтық қорғаудың басқару органдары мен күштерінің басшыларын, мамандарын даярлаудың, халықты оқытудың оқу бағдарламасы

О внесении изменения в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 20 мая 2014 года № 235 "Об утверждении учебной программы подготовки руководителей, специалистов органов управления и сил гражданской защиты, обучения населения способам защиты и действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и военных конфликтов или вследствие этих конфликтов"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 25 января 2022 года № 24. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 февраля 2022 года № 26696
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 20мая 2014 года № 235"Об утверждении учебной программы подготовки руководителей, специалистов органов управления и сил гражданской защиты, обучения населения способам защиты и действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и военных конфликтов или вследствие этих конфликтов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9509) следующие изменения:
Учебную программу подготовки руководителей, специалистов органов управления и сил гражданской защиты, обучения населения способам защиты и действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и военных конфликтов или вследствие этих конфликтов, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по гражданской обороне и воинским частям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве Юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство информации
и общественного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство Юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан"
Приложение
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 25 января 2022 года № 24
Утверждена
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 14 мая 2015 года № 235
Учебная программа подготовки руководителей, специалистов органов управления и сил гражданской защиты, обучения населения способам защиты и действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и военных конфликтов или вследствие этих конфликтов

3-Тарау. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде оқытуға жататын тыңдаушыларды даярлаудың (қайта даярлаудың) оқу бағдарламасы
1-Параграф. Сабақ тақырыптарының тізбесі
р/с
Сабақ тақырыптарының атауы
Оқу сабақтарының түрлері
Оқу сағаттарының саны
1
2
3
4
61.
Азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесі. Рөлі, негізгі міндеттері мен принциптері.
дәріс
1
62.
Авариялық-құтқару қызметтері мен азаматтық қорғау құралымдарының құрамы, міндеттері және қызметінің негізгі қағидаттары
дәріс
1
63.
Азаматтық қорғау саласындағы заңнамалық актілер. Қазақстан Республикасында Азаматтық қорғаудың құрылуы мен жұмыс істеуінің ұйымдастырушылық қағидалары, негізгі міндеттері
дәріс
1
64.
Облыс, қала аумағында болуы мүмкін авариялар мен апаттар және олардың халық пен шаруашылық жүргізу объектілері үшін салдары
семинар
1
65.
Жер сілкінісінің зардаптарын жою кезінде авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу
дәріс
1
66.
Бейбіт және соғыс уақытындағы төтенше жағдайлардың салдарынан халықты және шаруашылық жүргізу объектілерін қорғаудың негізгі тәсілдері. Инженерлік қорғау
практикалық сабақ
1
67.
Тыныс алу органдары мен теріні жеке қорғау құралдары, оларды пайдалану тәртібі
практикалық сабақ
1
68.
Бейбіт және соғыс уақытындағы төтенше жағдайларда эвауациялық іс - шараларды ұйымдастыру
дәріс
1
69.
Сейсмикалық қауіпті өңірде тұратын халықты қорғауды ұйымдастыру
семинар
1
70.
"Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының рөлі мен маңызы. Халықты күшті әсер ететін улы, радиоактивті заттардан және бактериялық құралдардан қорғауды ұйымдастыру
семинар
1
71.
Ауыл шаруашылығы жануарлары мен өсімдіктерін, ауыл шаруашылығы өндірісінің өнімдерін, суды және табиғи ортаны күшті әсер ететін улы, радиоактивті заттардан және бактериялық құралдардан қорғау
семинар
1
72.
Су тасқыны мен сел кезінде халықты қорғауды ұйымдастыру
семинар
1
73.
Өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалық база. Негізгі ережелер
семинар
1
74.
Газ шаруашылығы объектілеріндегі авариялар кезінде халықты қорғауды ұйымдастыру
семинар
1
75.
Азаматтық қорғау күштері, құрамы, мақсаты және оларды пайдалану тәртібі
семинар
1
76.
Азаматтық қорғау құралымдары командирлерінің функционалдық міндеттері. Азаматтық қорғау құралымдарын әзірлікке келтіру тәртібі
дәріс
1
77.
Дүлей зілзалалардың, авариялар мен апаттардың қаупі және салдарын жою кезіндегі құралымдар командирлерінің іс-қимылы
семинар
1
78.
Радиациялық және химиялық барлау, дозиметриялық бақылау аспаптары, оларды пайдалану тәртібі
практикалық сабақ
1
79.
Радиациялық және химиялық бақылау постының құрамы, міндеттері және әрекеттері
практикалық сабақ
1
80.
Облыстың, қаланың, ауданның төтенше жағдайлар жөніндегі комиссиясының жұмысын ұйымдастыру
семинар
1
81.
Барлау деректері және болжау әдісі бойынша жағдайды бағалау әдістемесі
практикалық сабақ
1
82.
Дүлей зілзалалардың, авариялар мен апаттардың салдарын жою кезіндегі басқару органдары басшы құрамдарының іс-қимылы
семинар
1
83.
Бейбіт және соғыс уақытындағы төтенше жағдайларда азаматтық қорғауды басқару ұйымдастыру негіздері
дәріс
1
84.
Төтенше жағдайлар қатері төнген және туындаған кезде халықты құлақтандыруды және хабардар етуді ұйымдастыру
дәріс
1
85.
Дүлей зілзалалардың, авариялар мен апаттардың салдарын жою барысында авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізуді қамтамасыз ету бойынша азаматтық қорғау қызметтерінің орындайтын іс-шаралары
семинар
1
86.
Азаматтық қорғау қызметін оны бейбіт жағдайдан соғыс жағдайына ауыстыру кезінде басқару
семинар
1
87.
Бейбіт және соғыс уақытындағы төтенше жағдайларда шаруашылық жүргізу объектілері жұмысының тұрақтылығын арттыру жолдары мен тәсілдері
дәріс
1
88.
Азаматтық қорғау жүйесін бейбіт жағдайдан соғыс жағдайына ауыстыру және зақымдау ошақтарында авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу кезіндегі басшы құрамның іс-қимылы
семинар
1
89.
Техниканы, мүлікті ішінара және толық арнайы өңдеуді және жеке құрамды санитариялық өңдеуді ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
практикалық сабақ
1
90.
Халыққа күшті әсер ететін улы, радиоактивті заттармен және бактериялық құралдармен зақымданған кезде, сондай-ақ қан кетулер, сынықтар, шығып кетулер, күйіктер, ұзақ қысылу синдромы және басқа да жазатайым оқиғалар кезінде көмек көрсету
практикалық сабақ
1
91.
Азаматтық қорғаныс іс-шараларын жоспарлау
практикалық сабақ
1
92.
Азаматтық қорғау құралымдарының басшы құрамын даярлау және халықты төтенше жағдайлардағы іс-қимылдарға оқыту
дәріс
1
93.
Азаматтық қорғау оқу-жаттығуларын дайындау және өткізу әдістемесі
дәріс
1
94.
Азаматтық қорғау құралымдарымен сабақтар мен тактикалық-арнайы оқу-жаттығуларды дайындау және өткізу әдістемесі
дәріс
1
95.
Авариялық жағдайлар бойынша жаттықтырулар және сейсмикалық жаттықтыруларды ұйымдастыру және өткізу әдістемесі
дәріс
1
96.
Төтенше жағдайларда халықтың моральдық-психологиялық даярлығының негізгі бағыттары
дәріс
1
97.
Азаматтық қорғау саласында білімді насихаттауды ұйымдастыру
дәріс
1
98.
Азаматтық қорғау құралымдарына кірмейтін жұмысшылармен және қызметшілермен ұсынылатын тақырып бойынша сабақтарды ұйымдастыру және өткізу әдістемесі
дәріс
1
99.
Үй-жайдағы қауіпсіздік ережелерін түсіндіру
дәріс
1

Глава 3. Учебная программа подготовки (переподготовки) слушателей подлежащих обучению в территориальных подразделениях уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
Параграф 1. Перечень тем занятий
п/п
Наименование тем занятий
Виды учебных занятий
Количество учебных часов
1
2
3
61.
Государственная система гражданской защиты. Роль, основные задачи и принципы
лекция
1
62.
Состав, задачи и основные принципы деятельности аварийно-спасательных служб и формирований гражданской защиты
лекция
1
63.
Законодательные акты в сфере гражданской защиты. Основные задачи, организационные принципы построения и функционирования гражданской защиты в Республики Казахстан
лекция
1
64.
Аварии и катастрофы, возможные на территории области, города, и их последствия для населения и объектов хозяйствования
семинар
1
65.
Организация и ведение аварийно-спасательных и неотложных работ при ликвидации последствий землетрясения
лекция
1
66.
Основные способы защиты населения и объектов хозяйствования от последствий чрезвычайных ситуаций мирного и военного времени. Инженерная защита
практическое занятие
1
67.
Средства индивидуальной защиты органов дыхания и кожи, порядок их использования
практическое занятие
1
68.
Организация эвакуационных мероприятий при чрезвычайных ситуациях мирного и военного времени
лекция
1
69.
Организация защиты населения, проживающего в сейсмоопасном регионе
семинар
1
70.
Роль и значение Закона Республики Казахстан "О радиационной безопасности населения". Организация защиты населения от сильнодействующих ядовитых, радиоактивных веществ и бактериальных средств
семинар
1
71.
Защита сельскохозяйственных животных и растений, продуктов сельскохозяйственного производства, воды и природной среды от сильнодействующих ядовитых, радиоактивных веществ и бактериальных средств
семинар
1
72.
Организация защиты населения при наводнениях и селях
семинар
1
73.
Законодательная база в области пожарной безопасности. Основные положения
семинар
1
74.
Организация защиты населения при авариях на объектах газового хозяйства
семинар
1
75.
Силы гражданской защиты, состав, предназначение и порядок их использования
семинар
1
76.
Функциональные обязанности командиров формирований гражданской защиты. Порядок приведения формирований гражданской защиты в готовность
лекция
1
77.
Действия командиров формирований при угрозе и ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий и катастроф
семинар
1
78.
Приборы радиационной и химической разведки, дозиметрического контроля, порядок их использования
практическое занятие
1
79.
Состав, задачи и действия поста радиационного и химического наблюдения
практическое занятие
1
80.
Организация работы комиссии по чрезвычайным ситуациям области, города, района
семинар
1
81
Методика оценки обстановки по данным разведки и методом прогнозирования
практическое занятие
1
82.
Действия руководящего состава органов управления при ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий и катастроф
семинар
1
83.
Основы организации управления гражданской защиты в чрезвычайных ситуациях мирного и военного времени
лекция
1
84.
Организация связи, оповещения и информирования населения при угрозе и возникновении чрезвычайных ситуаций
лекция
1
85.
Мероприятия, выполняемые службами гражданской защиты по обеспечению проведения аварийно-спасательных и неотложных работ в ходе ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий и катастроф
семинар
1
86.
Управление службами гражданской защиты при его переводе с мирного на военного положение
семинар
1
87.
Пути и способы повышения устойчивости работы объектов хозяйствования в чрезвычайных ситуациях мирного и военного времени
лекция
1
88.
Действия руководящего состава при переводе системы гражданской защиты с мирного на военное положение и проведении аварийно-спасательных и неотложных работ в очагах поражения
семинар
1
89.
Организация и порядок проведения частичной и полной специальной обработки техники, имущества и санитарной обработки личного состава
практическое занятие
1
90.
Оказание помощи населению при поражении сильнодействующими ядовитыми, радиоактивными веществами и бактериальными средствами, а также при кровотечениях, переломах, вывихах, ожогах, синдроме длительного сдавливания и других несчастных случаях
практическое занятие
1
91.
Планирование мероприятий гражданской обороны
практическое занятие
1
92.
Подготовка руководящего состава, формирований гражданской защиты и обучения населения действиям в чрезвычайных ситуациях
лекция
1
93.
Методика подготовки и проведения учений гражданской защиты
лекция
1
94.
Методика подготовки и проведения занятий и тактико-специальных учений с формированиями гражданской защиты
лекция
1
95.
Организация и методика проведения сейсмических тренировок и тренировок по аварийным ситуациям
лекция
1
96.
Основные направления морально-психологической подготовки населения в чрезвычайных ситуациях
лекция
1
97.
Организация пропаганды знаний в сфере гражданской защиты
лекция
1
98.
Организация и методика проведения занятий по рекомендуемой тематике с рабочими и служащими, не входящими в формирования гражданской защиты
лекция
1
99.
Разъяснение правил безопасности в помещении
лекция
1