Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеудің толықтығына, ашықтығына және анықтығына бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 22 ақпандағы № 46 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 23 ақпанда № 26905 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 302-бабының 5-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеудің толықтығын, айқындығын және анықтығын бақылауды жүргізу қағидалары бекіту туралы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Климаттық саясат және жасыл технологиялар департаменті заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалауы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
С. Брекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
2022 жылғы 22 ақпандағы
№ 46 бұйрығымен
бекітілген
Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеудің толықтығын, айқындығын және анықтығын бақылауды жүргізу қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 февраля 2022 года № 46. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 февраля 2022 года № 26905
В соответствии с пунктом 5 статьи 302 Экологического кодекса Республики Казахстан и с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов.
2. Департаменту климатической политики и зеленых технологий Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
С. Брекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому планированию
и реформам Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министр экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 22 февраля 2022 года № 46
Правила проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов
Глава 1. Общие положения

1. Осы Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеудің толықтығын, айқындығын және анықтығын бақылауды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 302-бабы 5-тармағына сәйкес әзірленді және парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеудің толықтығына, айқындығына және анықтығына бақылау жүргізудің тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) климаттың өзгеруі жөніндегі үкіметаралық сарапшылар тобы – 1988 жылы Дүниежүзілік метеорологиялық ұйым және Біріккен Ұлттар Ұйымының Қоршаған орта жөніндегі бағдарламасы бірлесіп құрған, климаттың өзгеруіне байланысты ғылыми білімді бағалауға және парниктік газдар эмиссияларын бағалау әдіснамасын әзірлеуге жауапты Біріккен Ұлттар Ұйымының (бұдан әрі-БҰҰ) органы;
2) көздердің негізгі санаты – ұлттық кадастрда басым орындардың бірін алатын санат, өйткені оны бағалау парниктік газдардың тікелей шығарындыларының жалпы кадастрына шығарындылардың абсолюттік деңгейі, шығарындылар үрдістері немесе екеуі де тұрғысынан айтарлықтай әсер етеді;
3) көміртегі бірліктерінің саудасы жүйесінің операторы - парниктік газдардың шығарылуы мен сіңірілуі саласындағы (бұдан әрі – Оператор) мемлекеттік реттеу мен халықаралық ынтымақтастықты техникалық және сараптамалық қолдап отыруды қамтамасыз ететін, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның парниктік газдардың шығарылуын реттеу жөніндегі ведомстволық бағынысты ұйымы;
4) қайта есептеу – әдістемелердегі өзгерістер, шығарындылар факторларын және қызмет туралы деректерді алу және пайдалану әдістеріндегі өзгерістер немесе көздер мен сіңіргіштердің жаңа санаттарын енгізу салдарынан көздерден парниктік газдардың антропогендік шығарындыларын және оларды бұрын ұсынылған кадастрларда көрсетілген сіңіргіштермен абсорбциялауды қайта бағалау рәсімі;
5) парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеу жүйесі – Монреаль хаттамасымен реттелмейтін барлық парниктік газдар көздерінің және сіңірушілер абсорбциясының антропогендік шығарындыларын бағалау үшін және берілген ақпаратты ұсыну және мұрағаттау үшін елдегі құрылған деректерді жинау, өңдеу, бақылау, сақтау талдау жөніндегі барлық құқықтық және ұйымдастырушылық іс-шаралар жиынтығы;
6) сапаны бақылау – парниктік газдар шығарындылары көздері мен сіңірулерінің кадастрын оның әзірленуіне қарай, оның жасалуына қарай өлшеу және сапасын бақылау жөніндегі әдеттегі техникалық жұмыс жүйесі;
7) сапаны қамтамасыз ету – деректер сапасы саласындағы міндеттердің орындалуын тексеру, ғылыми білімнің қазіргі деңгейі мен қолда бар деректерді ескере отырып, шығарындылар мен абсорбцияны бағалау тұрғысынан кадастрдың барынша дәлдігін қамтамасыз ету және сапаны бақылау бағдарламасының тиімділігін қолдау мақсатында кадастрларды әзірлеу және құрастыру процесіне тікелей тартылмаған қызметкерлер жүзеге асыратын қарау рәсімдерінің жоспарлы жүйесі.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де терминдер мен анықтамалар Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес қолданылады.

1. Настоящие Правила проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 302 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов (далее – государственная инвентаризация).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) Межправительственная группа экспертов по изменению климата – орган Организации Объединенных Наций (далее – ООН), учрежденный совместно Всемирной метеорологической организацией и Программой Организации Объединенных Наций по окружающей среде в 1988 году, отвественный за оценку научных знаний, связанных с изменением климата и разработку методологии оценки эмиссий парниковых газов;
2) категория ключевых источников – категория, которая в национальном кадастре занимает одно из приоритетных мест, поскольку ее оценка оказывает существенное влияние на общий кадастр прямых выбросов парниковых газов с точки зрения абсолютного уровня выбросов, тенденций выбросов или того и другого;
3) оператор системы торговли углеродными единицами – подведомственная организация по регулированию выбросов парниковых газов уполномоченного органа в области охраны окружающей среды (далее – Оператор), обеспечивающая техническое и экспертное сопровождение государственного регулирования и международного сотрудничества в сфере выбросов и поглощений парниковых газов;
4) перерасчет – процедура повторной оценки антропогенных выбросов парниковых газов из источников и их абсорбции поглотителями, указанных в ранее представленных кадастрах, вследствие изменений в методологиях, изменений в способах получения и использования факторов выбросов и данных о деятельности или включения новых категорий источников и поглотителей;
5) государственная система инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов – совокупность организационных мероприятий по сбору, обработке, хранению и анализу данных, необходимых для определения фактических объемов выбросов и поглощений парниковых газов в Республике Казахстан за соответствующий период;
6) контроль качества – система обычной технической работы по измерению и контролю качества кадастра источников выбросов и поглощений парниковых газов по мере его разработки, по мере его составления;
7) обеспечение качества – плановая система процедур рассмотрения, осуществляемого сотрудниками, которые не вовлечены непосредственно в процесс разработки и компиляции кадастров, в целях проверки выполнения задач в области качества данных, обеспечения максимальной точности кадастра, с точки зрения оценки выбросов и абсорбции с учетом нынешнего уровня научных знаний и имеющихся данных, и поддержки эффективности программы контроля качества.
Иные термины и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан.

3. Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін жыл сайын түгендеуді (бұдан әрі – мемлекеттік түгендеу) жоспарлау, дайындау, ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралар есепті жылдан кейінгі жылдың 15 сәуірінен бастап он екі ай ішінде жүзеге асырылады.
2 тарау. Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеудің толықтығын, айқындығын және анықтығын бақылау жүргізу тәртібі
4. Мемлекеттік түгендеудің толықтығына, ашықтығына және анықтығына бақылау жүргізу тәртібі Мемлекеттік түгендеудің жұмыс істеуін жыл сайын бақылау және кадастрлардың транспаренттілігі, келісімділігі, салыстырмалылығы, толықтығы мен дәлдігі қағидаттарын қамтамасыз ету арқылы 19/ҚМЖ Киото хаттамасы Тараптарының кеңесі ретінде әрекет ететін Тараптар Конференциясы шешімінің 6-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.2005 жылғы 30 қарашадағы 1 "Киото хаттамасының 5–бабының 1-тармағына сәйкес Ұлттық жүйелерге арналған басшылық қағидаттары" (бұдан әрі – ҚМЖ 19/шешімі).1).
5. Мемлекеттік түгендеу жүйесінің жұмыс істеуін ұйымдастыруды және үйлестіруді Кодекстің 302 – бабының 3-тармағына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) жүзеге асырады.
6. Мемлекеттік түгендеудің толықтығына, ашықтығына және анықтығына бақылау жүргізу тәртібі мынадай кезеңдерден тұрады:
ведомствоаралық Жұмыс тобын ұйымдастыру;
мемлекеттік түгендеудің жұмыс істеу қорытындылары бойынша бастапқы деректерді ұсыну;
"Біріккен Ұлттар Ұйымының Климаттың өзгеруі туралы негіздемелік конвенциясын ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 4 мамырдағы № 2260 Жарлығының 4–бабы 1–тармағының а) тармақшасына сәйкес мемлекеттік түгендеудің жыл сайынғы жұмыс істеу қорытындылары бойынша Монреаль хаттамасымен (бұдан әрі – Ұлттық баяндама) және есептіліктің жалпы форматының кестесімен (бұдан әрі – ҚПО) реттелмейтін көздерден антропогендік шығарындылардың кадастры және парниктік газдар сіңіргіштері туралы Ұлттық баяндаманы (бұдан әрі – БҰҰ КӨНК) әзірлеу және тексеру.
Параграф 1. Мемлекеттік түгендеудің толықтығына, ашықтығына және анықтығына бақылау жүргізудің бірінші кезеңі
7. Мемлекеттік түгендеудің толықтығына, ашықтығына және анықтығына және БҰҰ КӨНК халықаралық талаптарына сәйкестігіне бақылау жүргізудің бірінші кезеңін қамтамасыз ету мақсатында уәкілетті орган парниктік газдарды түгендеудің мемлекеттік жүйесінің жұмыс істеуі жөніндегі ведомствоаралық жұмыс тобын (бұдан әрі – Жұмыс тобы) құрады.
8. Жұмыс тобы уәкілетті орган өкілінің төрағалық етуімен құрылады және ҚМЖ 19/шешімінің 10-тармағының а) тармақшасына сәйкес барлық функцияларды орындауға жауап беретін уәкілетті органның, оператордың, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың өкілдерінен тұрады.1.

3. Мероприятия по планированию, подготовке, организации ежегодной государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов (далее – государственная инвентаризация) осуществляется в течение двенадцати месяцев, начиная с 15 апреля года, следующего за отчетным годом.
Глава 2. Порядок проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации
4. Порядок проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации осуществляется посредством ежегодного контроля функционирования государственной инвентаризации и обеспечения принципов транспарентности, согласованности, сопоставимости, полноты и точности кадастров, в соответствии с пунктом 6 Решения Конференции Сторон, действующей в качестве совещания Сторон Киотского протокола 19/СМР.1 от 30 ноября 2005 года "Руководящие принципы для национальных систем согласно пункту 1 Статьи 5 Киотского протокола" (далее – Решение 19/СМР.1).
5. Организацию и координацию функционирования государственной системы инвентаризации осуществляет уполномоченный орган в области охраны окружающей среды (далее – уполномоченный орган) в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Кодекса.
6. Порядок проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации состоит из следующих этапов:
организация межведомственной Рабочей группы;
представление исходных данных по итогам функционирования государственной инвентаризации;
разработка и проверка Национального доклада о кадастре антропогенных выбросов из источников и абсорбции поглотителями парниковых газов, не регулируемых Монреальским протоколом (далее – Национальный доклад) и таблицы общего формата отчетности (далее – ОФО) по итогам ежегодного функционирования государственной инвентаризации в соответствии с подпунктом а) пункта 1 Статьи 4 Указа Пpезидента Республики Казахстан от 4 мая 1995 года № 2260 "О pатификации pамочной Конвенции Оpганизации Объединенных Наций об изменении климата" (далее – РКИК ООН).
Параграф 1. Первый этап проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации
7. В целях обеспечения первого этапа проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации и соответствия, уполномоченный орган создает межведомственную Рабочую группу по функционированию государственной системы инвентаризации парниковых газов (далее – Рабочая группа).
8. Рабочая группа создается под председательством представителя уполномоченного органа и состоит из представителей уполномоченного органа, Оператора, государственных органов и организаций, отвечающих за выполнение всех функций в соответствии с подпунктом а) пункта 10 Решения 19/СМР.1.

9. Жұмыс тобының алғашқы кездесуі 30 сәуірден кешіктірілмей өтеді. Жұмыс тобының келесі отырыстарының күндері бірінші отырыстың қорытындысы бойынша анықталады.
10. Жұмыс тобының бірінші отырысына мемлекеттік түгендеудің толықтығын, ашықтығын және анықтығын бақылауды қамтамасыз ету мақсатында Оператор сапаны бақылау және сапаны қамтамасыз ету жоспарын (бұдан әрі – жоспар) 19/ҚМЖ шешімінің 12-тармағының d) тармақшасына сәйкес әзірлейді.1
11. Жоспар келесі іс-шараларды қамтиды:
1) әзірлеу басталғаннан бастап оны БҰҰ КӨНК хатшылығына ұсынғанға дейінгі жұмыстарды дайындау кестесі;;
2) тексеру процедураларының сипаттамасы;
3) секторлар бойынша сапаны бақылау рәсімдеріне және оларды орындау мерзімдеріне жауапты тұлғаларды бекіту.
12. Жоспар мемлекеттік түгендеу сапасын бақылау бойынша мынадай рәсімдерді қамтиды:
1) тексеру үшін жауапты адамды тағайындау;
2) жұмыстың күнтізбелік жоспарын белгілеу және тексеру мерзімдері;
3) бастапқы деректердің дұрыстығын тексеру;
4) жекелеген секторлар бойынша сарапшылар арасындағы есеп айырысуларды айқаспалы бақылау.
13. Жоспар Ұлттық баяндаманың қызметі, шығарындылар коэффициенттері, әдістері мен параметрлері туралы деректердің сапасын арттыру жөніндегі ақпаратты қамтиды..
14. Жұмыс тобы жоспарды бірінші отырыста қарайды және бекітеді.
Параграф 2. Мемлекеттік түгендеудің толықтығына, ашықтығына және анықтығына бақылау жүргізудің екінші кезеңі
15. Мемлекеттік түгендеудің толықтығына, ашықтығына және анықтығына бақылау жүргізудің екінші кезеңі 1 шілдеден кешіктірмей жұмыс тобының екінші отырысында мемлекеттік түгендеудің жұмыс істеу қорытындылары бойынша бастапқы деректерді ұсыну арқылы жүзеге асырылады.
16. Жұмыс тобы екінші отырыста осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес энергетикалық қызмет секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтерді, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес өнеркәсіптік процестер секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтерді және өнімдерді пайдалануды, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтерді жұмыс тобының тиісті өкілдері арасында бастапқы деректерді ұсынуды бөледі, Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жер пайдалану, жер пайдаланудағы өзгеріс және орман шаруашылығы секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес қалдықтар секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер және уәкілетті органның сұратуы бойынша парниктік газдарды түгендеу үшін мәліметтерді ұсынатын мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органды қоспағанда, деректерді ұсынғаны үшін өкілдердің тізбесін бекітеді.

9. Первое заседание Рабочей группы проходит не позднее 30 апреля ежегодно. Даты последующих заседаний Рабочей группы определяются по итогам первого заседания.
10. В целях обеспечения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации к первому заседанию Рабочей группы Оператор разрабатывает план контроля качества и обеспечения качества (далее – План) в соответствии с подпунктом d) пункта 12 Решения 19/СМР.1/
11. План содержит следующие мероприятия:
1) график подготовки работ от начала разработки до его предоставления в Секретариат РКИК ООН;
2) описание процедур проверки;
3) список закрепленных лиц по процедурам контроля качества и сроки их выполнения по секторам.
12. План содержит следующие процедуры по контролю качества государственной инвентаризации:
1) назначение закрепленных лиц за проверку;
2) установление календарного плана работ и сроков проверки;
3) проверка правильности исходных данных;
4) перекрестный контроль расчетов между экспертами по отдельным секторам.
13. План содержит информацию по повышению качества данных о деятельности, коэффициентах выбросов, методах и параметрах Национального доклада.
14. Рабочая группа рассматривает План на первом заседании.
Параграф 2. Второй этап проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации
15. Второй этап проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации осуществляется посредством представления исходных данных по итогам функционирования государственной инвентаризации на втором заседании Рабочей группы не позднее 1 июля.
16. Рабочая группа на втором заседании распределяет представление исходных данных между соответствующими представителями Рабочей группы – Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Энергетическая деятельность согласно Приложению 1 к настоящим Правилам, Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Промышленные процессы и использование продуктов согласно Приложению 2 к настоящим Правилам, Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Сельское хозяйство согласно Приложению 3 к настоящим Правилам, Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Землепользование, изменение в землепользовании и лесное хозяйство согласно Приложению 4 к настоящим Правилам, Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Отходы согласно Приложению 5 к настоящим Правилам – и закрепляет перечень представителей, представляющих данные для инвентаризации парниковых газов по запросу уполномоченного органа до 1 августа года, следующего отчетного периода, за исключением представителей уполномоченного органа в области государственной статистики

17. Статистикалық деректер бойынша Оператор ұлттық баяндаманы әзірлеу үшін сұрау салуларды әзірлейді және есепті жылдан кейінгі жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей уәкілетті органға жібереді. Уәкілетті орган осы сұратуларды мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органға жібереді.
18. Жұмыс тобының құрамына кірмейтін ұйымдардан бастапқы деректерді ұсыну қажет болған жағдайда, уәкілетті орган осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес энергетикалық қызмет секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтерді, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес өнеркәсіптік процестер секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу және өнімдерді пайдалану үшін мәліметтерді тиісті ұйымдарға бастапқы деректерді ұсыну бойынша сұрау салу жібереді, Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жер пайдалану, жер пайдаланудағы өзгеріс және орман шаруашылығы секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес қалдықтар секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер.
19. Осы Қағидалардың 17 және 19-тармақтарында көрсетілген жұмыс тобы мен ұйымның өкілдері сұратылатын деректерді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес энергетикалық қызмет секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін көрсетілген мерзімнен кешіктірмей, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес секторда мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін өнеркәсіптік процестер мен өнімдерді пайдалану үшін мәліметтерді, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтерді ұсынады, Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жер пайдалану, жер пайдаланудағы өзгеріс және орман шаруашылығы секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес қалдықтар секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер немесе тиісті сұрау салу келіп түскен сәттен бастап 20 жұмыс күні ішінде.
20. Жұмыс тобы осы Қағидалардың 16 және 18-тармақтарына сәйкес ұсынылған мәліметтерді қарайды және бекітеді.
21. Жұмыс тобының отырысына дейін бес жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 16 және 18-тармақтарына сәйкес деректерді ұсынуға жауапты өкілдер операторға алдын ала деректерді ұсынады.
Параграф 3. Мемлекеттік түгендеудің толықтығына, ашықтығына және анықтығына бақылау жүргізудің үшінші кезеңі
22. Мемлекеттік түгендеудің толықтығына, ашықтығына және анықтығына бақылау жүргізудің үшінші кезеңі мемлекеттік түгендеудің жыл сайынғы жұмыс істеуінің қорытындылары бойынша Ұлттық баяндаманы және ҚПО кестелерін әзірлеу және тексеру болып табылады.

17. По статистическим данным Оператор разрабатывает запросы для разработки Национального доклада и направляет в уполномоченный орган не позднее 1 июля года, следующего за отчетным. Уполномоченный орган направляет данные запросы в уполномоченный орган в области государственной статистики.
18. Уполномоченный орган направляет запрос по предоставлению исходных данных в соответствующие организации, не входящих в состав Рабочей группы: Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Энергетическая деятельность согласно Приложению 1 к настоящим Правилам, Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Промышленные процессы и использование продуктов согласно Приложению 2 к настоящим Правилам, Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Сельское хозяйство согласно Приложению 3 к настоящим Правилам, Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Землепользование, изменение в землепользовании и лесное хозяйство согласно Приложению 4 к настоящим Правилам, Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Отходы согласно Приложению 5 к настоящим Правилам.
19. Представители Рабочей группы и организации, указанные в пунктах 16 и 18 настоящих Правил, представляют запрашиваемые данные не позднее срока, указанного в Сведениях для разработки государственной инвентаризации в секторе Энергетическая деятельность согласно Приложению 1 к настоящим Правилам, Сведениях для разработки государственной инвентаризации в секторе Промышленные процессы и использование продуктов согласно Приложению 2 к настоящим Правилам, Сведениях для разработки государственной инвентаризации в секторе Сельское хозяйство согласно Приложению 3 к настоящим Правилам, Сведениях для разработки государственной инвентаризации в секторе Землепользование, изменение в землепользовании и лесное хозяйство согласно Приложению 4 к настоящим Правилам, Сведениях для разработки государственной инвентаризации в секторе Отходы согласно Приложению 5 к настоящим Правилам или в течение 20 рабочих дней с момента поступления соответствующего запроса.
20. Рабочая группа рассматривает данные, представленные согласно пунктам 16 и 18 настоящих Правил.
21. Предварительные данные, указаные в пунктах 16 и 18 настоящих Правил, предоставляются Оператору за пять рабочих дней до заседания Рабочей группы.
Параграф 3. Третий этап проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации
22. Третий этап проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации заключается в разработке и проверке Национального доклада и таблиц ОФО по итогам ежегодного функционирования государственной инвентаризации.

23. Мемлекеттік түгендеудің жыл сайынғы жұмыс істеу қорытындылары бойынша Ұлттық баяндаманы және ҚПО кестелерін дайындауды қызметі парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерінің көзі болып табылатын мемлекеттік органдар мен кәсіпорындардан алынған деректерді жинау, талдау және өңдеу арқылы операторы жүзеге асырады.
24. 19/ҚМЖ шешімінің 16-тармағына сәйкес.1. Мемлекеттік түгендеу қорытындылары бойынша Ұлттық баяндаманы дайындау кезінде мынадай шарттар қамтамасыз етіледі::
1) ұлттық баяндаманы дайындау кезінде пайдаланылған ақпаратты мұрағаттау: парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін есептеу үшін пайдаланылған қызмет туралы деректер, сапаны бақылау және сапаны қамтамасыз ету рәсімдері бойынша ішкі құжаттама, шығарындылар көздерінің негізгі және басқа да санаттары бойынша деректер, сондай-ақ Ұлттық баяндаманы жоспарланған жетілдіру;
2) БҰҰ КӨНК Хатшылығы бастамашылық жасаған Ұлттық баяндаманы жыл сайын тексеру кезінде уәкілетті орган өкілдерінің, оператор қызметкерлерінің, халықаралық сарапшылардың мұрағатталған ақпаратына қол жеткізу.
3) халықаралық сараптама кезінде көміртек сауда жүйесі операторы қызметкерлерінің аудиторлардың сұрақтарына жауаптарын әзірлеу және Ұлттық есепке аудит нәтижелері бойынша ұсыныстар енгізу.
25. Оператор уәкілетті органның сұрау салуы бойынша не халықаралық сарапшылар тобының парниктік газдарды мемлекеттік түгендеуді тексеру кезінде мұрағатталған ақпаратқа қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
26. Уәкілетті орган Ұлттық баяндаманы қарау арқылы аралық нәтижелердің бағалануына бақылау жүргізеді.
27. Уәкілетті орган Ұлттық баяндаманың жобасын келесі жылдың 15 ақпанына дейін валидация және верификация жөніндегі ұлттық органдардың, мемлекеттік түгендеуді дайындауға тікелей қатыспаған тәуелсіз сарапшылардың, бейінді ғылыми мекемелердің (бұдан әрі – ұйымдар) қарауына жібереді.
28. Оператор Мемлекеттік түгендеу қорытындыларын ұйым өкілдерінің ескертулері мен ұсыныстарын ескере отырып, әрбір жылдың 10 наурызына дейін пысықтайды.
29. Операторы жыл сайын 10 наурызға дейін осы Қағидалардың 30 тармағында көрсетілген органдар өкілдерінің ескертулері мен ұсыныстарын ескере отырып, мемлекеттік инвентаризация нәтижелерін қорытындылайды.
30. Ұйым өкілдерінің ескертулерімен және ұсыныстарымен келіспеген жағдайда, Оператор оларға 10 (он) жұмыс күні ішінде тиісті ескертулер мен ұсыныстар ескерілмеген себептердің дәлелді негіздемелерін ұсынады.
31. Уәкілетті орган ескертулер мен ұсыныстарды ескере отырып, ұлттық баяндаманы қарау арқылы түпкілікті нәтижелерді бағалауға бақылау жүргізеді.

23. Разработку Национального доклада и таблиц ОФО по итогам ежегодного функционирования государственной инвентаризации осуществляет Оператор посредством сбора, анализа и обработки данных, полученных от государственных органов и предприятий, деятельность которых является источником выбросов и поглощения парниковых газов.
24. В соответствии с пунктом 16 Решения 19/СМР.1, при подготовке Национального доклада по итогам государственной инвентаризации обеспечиваются следующие условия:
1) архивирование информации, использованной при подготовке Национального доклада: данные о деятельности, использованные для расчета выбросов и поглощений парниковых газов, внутренняя документация по процедурам контроля качества и обеспечения качества, данные по ключевым и не ключевым категориям источников выбросов, а также запланированное усовершенствование Национального доклада;
2) доступ к архивированной информации представителей уполномоченного органа, сотрудников Оператора, международных экспертов во время ежегодной проверки Национального доклада, инициируемой Секретариатом РКИК ООН.
3) разработка ответов сотрудников Оператора на вопросы проверяющих во время международного обзора, и внедрение рекомендаций по результатам проверки в Национальный доклад.
25. Оператор обеспечивает доступ к архивированной информации по запросу уполномоченного органа либо при проверке государственной инвентаризации парниковых газов международной группой экспертов.
26. Уполномоченный орган проводит контроль оценки промежуточных результатов путем рассмотрения Национального доклада.
27. Уполномоченный орган направляет проект Национального доклада до 15 февраля следующего года на рассмотрение национальным органам по валидации и верификации, независимым экспертам, профильным научным учреждениям, не принимавшим непосредственного участия в подготовке государственной инвентаризации (далее – Организации).
28. Организации, в течение 10 (десяти) рабочих дней рассматривают итоги функционирования государственной инвентаризации в проекте Национального доклада и представляют свои замечания и предложения на безвозмездной основе.
29. Оператор дорабатывает итоги государственной инвентаризации с учетом замечаний и предложений представителей от Организаций до 10 марта каждого года.
30. В случае несогласия с замечаниями и предложениями представителей от Организации, Оператор предоставляет им аргументированные обоснования причин, по которым не были учтены соответствующие замечания и предложения в течение 10 (десяти) рабочих дней.
31. Уполномоченный орган проводит контроль оценки окончательных результатов путем рассмотрения Национального доклада с учетом замечаний и предложений.

32. Жұмыс тобы жыл сайынғы Ұлттық баяндаманы әр жылдың 10 сәуіріне дейін қарайды, келіседі және бекітеді.
33. Уәкілетті орган жыл сайын 15 сәуірге қарай "Конвенцияға I Қосымшаға енгізілген Тараптардың ұлттық хабарламаларды дайындауы және ұсынуы" 1995 жылғы 7 сәуірдегі Тараптар Конференциясының 3/СР.1 шешімінің 2-тармағына сәйкес бағалау рәсіміне жыл сайынғы мемлекеттік түгендеу қорытындыларын ұсынуды қамтамасыз етеді.
Парниктік газдар
шығарындылары мен
сіңірулерін мемлекеттік
түгендеудің толықтығын,
ашықтығын және анықтығын
бақылауды жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Нысаны
Ұсынылады: қоршаған ортаны қорғау саласындағы Уәкілетті орган
Әкімшілік деректер интернет – ресурста орналастырылған:
https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo?lang=ru
Әкімшілік деректердің атауы: "Энергетикалық қызмет" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеуге арналған ақпарат
Әкімшілік деректер индексі: № 1 ЭҚ-нің нысаны
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең: _______жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: ҚР ІІМ, ҚР ИИДМ, ҚР ЭГТРМ Геология комитеті.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: келесі есепті кезеңнің 1 тамызына дейін.
"Энергетикалық қызмет" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеуге арналған мәліметтер
Жолдар коды (Шифры)
Бағандардың атауы
Сұратылған деректер санаты
Cұратылған деректер
Ұсынылатын деректер
Ескертпе
1
2
3
4
5
Көлік
отын түрлері бойынша автомобильдер саны
электр, дана
гибридті, дана
жүк автомобильдері, дана
автобустар, дана
тип топлива отын түрі
Автомобиль түрлері бойынша автомобиль паркінің жасы
жеңіл, жыл
жүк, жыл
автобустар, жыл
автомобиль жүрісі бойынша деректер, кубический метр
автомобиль қозғалтқышының көлемі бойынша деректер, кубический метр
Авиациялық қызмет
Ұшақтың әр түрі үшін цикл саны
Авиациялық компаниялардың Қазақстан үстінен орындаған рейстерінің тізбесі.
Авиаотынды тұтыну жөніндегі деректер (авиаотынның түрі)
Керосин, литр
Авиациялық Бензин, литр
реактивті отын, литр
Теңіз авиациясы
отын түрі
кеме түрлері
бағыт түрі (Халықаралық жергілікті)
Теміржол көлігі
Тұтынылған отынның көлемі, литр
Қатынас жолдарының ұзындығы
Электрлендірілген, километр
Электрлендірілмеген, километр
Қуаты бойынша электровоздар саны, дана
Құбыр көлігі
Құбырлардың ұзындығы
мұнай, километр
газ, километр.
Мұнай мен газды айдау үшін тұтынылатын отын мөлшері, кубический метр
сорғы станциялары
Саны, дана
тұтынылатын отын түрі
Фугитивті шығарындылар-көмір өнеркәсібі
Ашық тәсілмен өндірілген көмірдің көлемі, тонна
жабық тәсілмен өндірілген көмірдің көлемі, тонна
өндірілген көмірдің метан құрамы, тонна
консервацияланған шахталар, дана
шахталарда метанды кәдеге жарату, тонна
Фугитивті шығарындылар-Мұнай және газ
Мұнай мен газды барлау жөніндегі деректер, кубический метр
Мұнай мен газды алау етіп жағу бойынша деректер, кубический метр
Мұнай мен газды өндіру кезіндегі кәдеге жарату жөніндегі деректер, кубический метр
Газ және мұнай өңдеу бойынша деректер, кубический метр
Мұнай өндіру көлемі бойынша деректер, кубический метр
Газ өндіру көлемі бойынша деректер, кубический метр
Мұнай көлемі бойынша деректер
Газ көлемі бойынша деректер
Мұнайды бөлу жөніндегі деректер
Газды бөлу жөніндегі деректер
Отынды тасымалдау бойынша деректер
Құбыр көлігі, кубический метр
Автомобиль көлігі, кубический метр
Темір жол көлігі, кубический метр
Атауы ________________________________________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________________
Телефоны_____________________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы __________________________________________
Орындаушы___________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны __________________________________________________________
Жинауға арналған әкімшілік
деректер Әзірлеуге арналған
мәліметтер мемлекеттік
сектордағы түгендеу
"Энергетикалық қызмет"
Нысанға
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме "Энергетикалық қызмет" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер (№1 нысан ЭҚ, жыл сайынғы)

32. Рабочая группа рассматривает и согласовывает ежегодный Национальный доклад до 10 апреля каждого года.
33. Уполномоченный орган ежегодно к 15 апреля обеспечивает представление итогов ежегодной государственной инвентаризации на процедуру оценки в соответствии с пунктом 2 Решения Конференции Сторон 3/СР.1 от 7 апреля 1995 года "Подготовка и представление национальных сообщений Сторонами, включенными в Приложение I к Конвенции".
Приложение 1
к Правилам проведения
контроля полноты, прозрачности
и достоверности
государственной
инвентаризации выбросов и
поглощений парниковых газов
Форма
Предоставляется: Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды
Административные данные размещены на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo?lang=ru
Наименование административных данных: Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Энергетическая деятельность"
Индекс административных данных: форма № 1 ЭД
Периодичность: годовая
Отчетный период: _____ год
Круг лиц, представляющих информацию: Министерство внутренних дел Республики Казахстан, Министерство инфраструктурного развития и индустрии Республики Казахстан, Комитет геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
Срок представления формы административных данных: до 1 августа следующего отчетного периода.
Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Энергетическая деятельность"
Код (шифр) строк
Наименование граф
Категория запрашиваемых данных
Запрашиваемые данные
Предоставляемые данные
Примечание
1
2
3
4
5
Транспорт
численность автомобилей по видам топлива
электрических, штук
гибридных, штук
грузовых автомобилей, штук
автобусов, штук
тип топлива
Возраст автомобильного парка по типам автомобилей
Легковые, лет
грузовые, лет
автобусы, лет
данные по пробегу автомобилей, километр
данные по объему двигателя автомобилей, кубический метр
Авиационная деятельность
Количество циклов для каждого типа самолета
Перечень рейсов, выполненных авиационными компаниями над Казахстаном.
Данные по потреблению авиатоплива (тип авиатоплива)
Керосин, литр
Бензин авиационный, литр
реактивное топливо, литр
Морская авиация
тип топлива
типы судов
тип маршрута (международный местный)
Железнодорожный транспорт
Объем потребленного топлива, литр
Протяженность путей сообщений
Электрифицированных, километр
Не электрифицированных, километр
Количество электровозов по мощности, штук
Трубопроводный транспорт
Протяженность трубопроводов
нефть, километр
газ, километр
Количество потребляемого топлива для перекачки нефти и газа, кубический метр
насосные станции
Количество, штук
вид потребляемого топлива
Фугитивные выбросы – Угольная промышленность
Объем добытого угля открытым способом, тонн
объем добытого угля закрытым способом, тонн
метаноностность добытого угля, тонн
законсервированные шахты, штук
утилизация метана на шахтах, тонн
Фугитивные выбросы – Нефть и газ
Данные по разведке нефти и газа, кубический метр
Данные по факельному сжиганию нефти и газ, кубический метр
Данные по утилизации при добыче нефти и газа, кубический метр
Данные по переработке газа и нефти, кубический метр
Данные по объему добычи нефти, кубический метр
Данные по объему добычи газа, кубический метр
Данные по объему нефти
Данные по объему газа
Данные по распределению нефти
Данные по распределению газа
Данные по перевозке топлива
Трубопроводный транспорт, кубический метр
Автомобильный транспорт, кубический метр
Железнодорожный транспорт, кубический метр
Наименование__________________________________________________________
Адрес__________________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________________
Исполнитель____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при ее наличии) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при ее наличии) подпись
Место для печати ___________________________________________
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных Сведения для
разработки государственной
инвентаризации
в секторе "Энергетическая
деятельность"
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Энергетическая деятельность" (форма № 1 ЭД, ежегодная)

1. Әкімшілік деректер нысаны "энергетикалық қызмет" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер (бұдан әрі – ЭҚ-нің 1-нысаны) Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 302-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді.
2. ЭҚ-нің № 1-нысаны мынадай түрде толтырылады:
1-бөлімде "энергетикалық қызмет" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер "энергетикалық қызмет" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер көрсетіледі:
ұсынылатын деректер 1-бағанында "сұратылған деректер" в жолында санамаланған мәліметтерге сәйкес деректер көрсетіледі";
"Ескертпе" деген 2-бағанда болған жағдайда ескертулер көрсетіледі.
Парниктік газдар
шығарындылары мен
сіңірулерін мемлекеттік
түгендеудің толықтығын,
ашықтығын және анықтығын
бақылауды жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Нысаны
Ұсынылады: қоршаған ортаны қорғау саласындағы Уәкілетті орган
Әкімшілік деректер интернет – ресурста орналастырылған:
https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo?lang=ru
Әкімшілік деректер атауы: "Өндірістік процестер және өнімді пайдалану" секторындағы
мемлекеттік инвентаризацияны әзірлеуге арналған ақпарат
Әкімшілік деректер индексі: ӨПӨП № 1 нысаны
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең: _____жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: ҚР ИИДМ, ДСМ, ТЖМ, Кеден комитеті, ҚР ЭМ.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: келесі есепті кезеңнің 1 тамызына дейін
"Өнеркәсіптік процестер және өнімдерді пайдалану" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеуге арналған мәліметтер
Жолдар коды (Шифры) Код (шифр) строк
Н Бағандардың атауы
Сұратылған деректер санаты
Сұратылған деректер
Ұсынылатын деректер
Ескертпе
1
2
3
4
5
Жолдардын атауы Наименование строк
Производство цемента и клинкера
Клинкердің импорты (бар болса), тонна
Цемент пен клинкер жасау үшін қолданылатын технология (құрғақ немесе дымқыл әдіс)
Клинкердегі CaO құрамы %;
Түзету коэффициенті цемент шаңы (ЦШ %);
Клинкер өндірісі үшін пайдаланылған әктас мөлшері;
Клинкер өндірісі, тонна
Цемент өндірісі, тонн
Озоноразрушающие вещества
Бронх түріндегі аурулардың саны, дана*
Ингаляторлар, дана*
Фтор алмастырушы ерітінділері бар толтырылған өрт сөндіргіштердің көлемі, кубический метр **
Фтор алмастырғыштар ОБВ, дана**
ҚР-ға әкелінген кальцийленген соданың мөлшері, тонна
Стекло, известняк, доломит
Өндірілген шынының саны, тонна
Пайдаланылған әктас саны, тонна
СаО-ның әктастағы үлесі %
Пайдаланылған доломит саны, тонна
Доломиттегі СаО үлесі, %
Кальцинированная сода
Пайдаланылған кальцийленген сода мөлшері, тонна
ҚР-да кальцийленген сода импорты, тонна
ҚР-дан кальцийлендірілген сода экспорты, тонна
Глиноземнің нақты өндірісі, тонна
Пайдаланылған кальцийленген сода мөлшері, тонна
Аммиак, азотная кислота
Өндірілген аммиак мөлшері, тонна
Аммиак өндіру үшін тұтынылған отынның мөлшері, тонна
Несепнәр өндіру үшін алынған көмірқышқыл газы, тонна
Өндірілген азот қышқылының мөлшері, тонна
Производство карбида кальция
Өндірілген кальций карбидінің саны, тонна
Кальций карбидін өндіру үшін пайдаланылған кокстың саны, тонна
Кальций карбидін өндіру үшін пайдаланылған әктас саны, тонна
Кокстегі көміртегі мөлшері, %
Әктастағы көміртегі мөлшері, %
Кальций карбидін өндіру кезінде пайдаланылған қалпына келтіргіш саны, тонна
Кальций карбидінің экспорты, тонна
Ацетилен дәнекерлеу өндірісі үшін пайдаланылған кальций карбидінің мөлшері, тонна
Производство чугуна, стали и агломерата
Өндірілген шойын мен Болаттың көлемі (Болаттың түрі)
Оттекті-конвертерлі Болат, тонна
Мартеновская, тонна
Электросталь, тонна
Шойын өндірісі, тонна
Болат өндіруге арналған шойын, тонна
Агломерат өндірісі, тонна
Шойын өндіруге арналған кокстың үлестік шығысы, тонна
Шойын өндіруге тас көмірдің үлестік шығысы, тонна
Шойын өндіруге жұмсалатын табиғи газдың үлестік шығысы, тонна
Болат өндірісіне Болат сынықтарының үлестік шығысы, тонна
Болат өндірісіне шойын сынықтарының меншікті шығыны, тонна.
Электросталь өндірісіне электродтардың меншікті шығыны, тонна
Конверторлы болат үшін пайдаланылған әктас мөлшері, тонна
Конвертор болаты даңғылы үшін пайдаланылған доломит мөлшері, тонна
Конвертерлік болат өндіру, тонна
ТЭД-де болат өндіру, тонна
Агломерат өндіру үшін пайдаланылған әктас саны, тонна
Кокс өндірісінің жалпы көлемі кәсіпорындағы ылғалдылығы 6%, тонна
Кокс өндірісінде пайдаланылатын көмір концентраты, құрғақ салмақ
Кокс өндірісінде пайдаланылатын кокстелетін көмір, тонна
Шойын өндірісінде пайдаланылатын Кокс, тонна
Агломерат даңғылы үшін пайдаланылған доломит саны, тонна
Кокс өндірісінде пайдаланылатын көмір концентраты, тонна
Ферроқорытпа өндірісі
Ферроқорытпалардың түрлері бойынша өндірілген ферроқорытпалардың көлемі, тонна
Пайдаланылған қалпына келтіргіштің көлемі, тонна
Алюминий өндірісі
Алюминийдің нақты өндірісі, тонна
Өндірілген глинозем көлемі, тонна
Күйдірілген анодтар, тонна
Алюминий фториді, тонна
Кальций фториді, тонна
Кальциленген Сода, тонна
Электролит, тонн
Каустикалық Магнезит, тонна
Қожды жоюға арналған Флюс, тонна
Күйдірілген анодтардағы көміртектің үлесі, %
Анодтарды таза тұтыну
Ваннаға анодтық әсер ету минуттары-тәулік, минут
Мырыш өндірісі
Вельц-пеште өндірілген мырыш мөлшері, тонна
Элегаз
Элегазбен толтырылған ажыратқыштардың саны, дана
Элегаздың кему көлемі, тонна
Қосалқы станцияның нөмірі немесе атауы
Жұмыс көлемі, тонна
Қосымша құю көлемі, тонна
Атауы __________________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________
Телефоны________________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы_____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам_________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны_____________________________________________________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"өнеркәсіптік процестер және
өнімдерді пайдалану"
секторында мемлекеттік
түгендеуді әзірлеу
үшін мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме "Өнеркәсіптік процестер және өнімдерді пайдалану" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер" (№1 ӨПӨП нысан, жыл сайынғы)

1. Форма административных данных Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Энергетическая деятельность" (далее – Форма № 1 ЭД) разработана в соответствии с пунктом 5 статьи 302 Экологического кодекса Республики Казахстан.
2. Форма № 1 ЭД заполняется следующим образом:
В разделе 1 Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Энергетическая деятельность" указывается Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Энергетическая деятельность:
в графе 1 "Предоставляемые данные" указываются данные в соответствии со сведениями, перечисленными в строке В "Запрашиваемые данные";
в графе 2 "Примечание" указываются примечания, в случае наличия.
Приложение 2
к Правилам проведения
контроля полноты, прозрачности
и достоверности
государственной
инвентаризации выбросов и
поглощений парниковых газов
Форма
Предоставляется: Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды
Административные данные размещены на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo?lang=ru
Наименование административных данных: Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Промышленные процессы и использование продуктов"
Индекс административных данных: форма № 1 ППИП
Периодичность: годовая
Отчетный период: _____ год
Круг лиц, представляющих информацию: Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, Министерство здравоохранения Республики Казахстан, Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, Таможенный комитет, Министерство энергетики Республики Казахстан.
Срок представления формы административных данных: до 1 августа следующего отчетного периода
Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Промышленные процессы и использование продуктов"
Код (шифр) строк
Наименование граф
Категория запрашиваемых данных
Запрашиваемые данные
Предоставляемые данные
Примечание
1
2
3
4
5
Наименование строк
Производство цемента и клинкера
Импорт клинкера (при наличии), тонн
Используемая технология для производства цемента и клинкера (сухой или мокрый способ)
Содержание CaO в клинкере, %
Коэффициент поправки цементная пыль, %
Количество использованного известняка для производства клинкера, тонн
Производство клинкера, тонн
Производство цемента, тонн
Озоноразрушающие вещества
Число заболеваний бронхиального типа, штук *
Ингаляторы, штук *
Количество кальцинированной соды, ввезенной в Республики Казахстан, тонн
Стекло, известняк, доломит
Количество произведенного стекла, тонн
Количество использованного известняка, тонн
Доля СаО в известняке %
Количество использованного доломита, тонн
Доля СаО в доломите, %
Кальцинированная сода
Количество использованной кальцинированной соды, тонн
Импорт кальцинированной соды в Республики Казахстан, тонн
Экспорт кальцинированной соды из Республики Казахстан, тонн
Фактическое производство глинозема, тонн
Количество использованной кальцинированной соды, тонн
Аммиак, азотная кислота
Количество произведенного аммиака, тонн
Количество потребленного топлива для производства аммиака, тонн
Углекислый газ, извлеченный для производства мочевины, тонн
Количество произведенной азотной кислоты, тонн
Производство карбида кальция
Количество произведенного карбида кальция, тонн
Количество использованного кокса для производства карбида кальция, тонн
Количество использованного известняка для производства карбида кальция, тонн
Содержание углерода в коксе, %
Содержание углерода в известняке, %
Количество использованного восстановителя при производстве карбида кальция, тонн
Экспорт карбида кальция, тонн
Количество использованного карбида кальция для производства ацетилена сварки, тонн
Производство чугуна, стали и агломерата
Объем произведенного чугуна и стали (тип стали)
Кислородно-конвертная сталь, тонн
Мартеновская, тонн
Электросталь, тонн
Производство чугуна, тонн
Чугун для производства стали, тонн
Производство агломерата, тонн
Удельный расход кокса на производство чугуна, тонн
Удельный расход каменного угля на производство чугуна, тонн
Удельный расход природного газа на производство чугуна, тонн
Удельный расход стального лома на производство стали, тонн
Удельный расход чугунного лома на производство стали, тонн.
Удельный расход электродов на производство электростали, тонн
Количество использованного известняка для производства конверторной стали, тонн
Количество использованного доломита для производства конверторной стали, тонн
Производство конверторной стали, тонн
Производство стали в Электродуговой печи, тонн
Количество использованного известняка для производства агломерата, тонн
Общий объем производства кокса 6% влажности на предприятии, тонн
Угольный концентрат, используемый при производстве кокса, сухой вес
Коксующийся уголь, используемый при производстве кокса, тонн
Кокс, используемый при производстве чугуна, тонн
Количество использованного доломита для производства агломерата, тонн
Угольный концентрат, используемый при производстве кокса, тонн
Производство ферросплавов
Объем произведенных ферросплавов по типам ферросплавов, тонн
Объем использованного восстановителя, тонн
Производство алюминия
Фактическое производство алюминия, тонн
Объем произведенного глинозема, тонн
Обожженные аноды, тонн
Фторид алюминия, тонн
Фторид кальция, тонн
Сода кальцинированная, тонн
Электролит, тонн
Магнезит каустический, тонн
Флюс для удаления шлака, тонн
Доля углерода в обожженных анодах, %
Нетто-потребление анодов
Минуты анодного эффекта на ванно-сутки, минут
Производство цинка
Количество цинка произведенного в вельц-печи, тонн
Элегаз
Количество заправленный выключателей с элегазом, штук
Объем утечек элегаза, тонн
Номер или Название подстанции
Рабочий объем, тонн
Объем дозаправки, тонн
*-Данные представляет МЗ;
Наименование__________________________________________________________
Адрес__________________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________________
Исполнитель____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при ее наличии) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при ее наличии) подпись
Место для печати___________________________________________
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных Сведения для
разработки государственной
инвентаризации
в секторе "Промышленные
процессы и использование
продуктов"
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Промышленные процессы и использование продуктов" (форма № 1 ППИП, ежегодная)

1. Әкімшілік деректер нысаны "Өнеркәсіптік процестер және өнімдерді пайдалану" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер (бұдан әрі – ӨПӨП № 1-нысаны) Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 302-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді.
2. ӨПӨП № 1-нысаны мынадай түрде толтырылады:
1-бөлімде "Өнеркәсіптік процестер және өнімдерді пайдалану" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер "Өнеркәсіптік процестер және өнімдерді пайдалану" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер көрсетіледі:
"Ұсынылатын деректер" 1-бағанында "сұратылған деректер" в жолында санамаланған мәліметтерге сәйкес деректер көрсетіледі;
"Ескертпе" деген 2-бағанда болған жағдайда ескертулер көрсетіледі.
Парниктік газдар шығарындылары
мен сіңірулерін мемлекеттік
түгендеудің толықтығын,
ашықтығын және анықтығын
бақылауды жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Нысаны
Ұсынылады: қоршаған ортаны қорғау саласындағы Уәкілетті орган
Әкімшілік деректер интернет – ресурста орналастырылған:
https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo?lang=ru
Әкімшілік деректер атауы: "Ауыл шаруашылығы" секторындағы мемлекеттік түгендеуді
дамытуға арналған ақпарат
Әкімшілік деректер индексі: АШ-нің № 1 нысан
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең:______жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: ҚР АШМ
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: келесі есепті кезеңнің 1 тамызына дейін
"Ауыл шаруашылығы" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер
Жолдар коды (Шифры)
Наименование граф
Категория запрашиваемых данных
Запрашиваемые данные
Предоставляемые данные
Примечание
1
2
3
4
5
Ішкі ашыту нәтижесінде және ауыл шаруашылығы жануарларының көңін басқару жүйелерінен шығарындылар
Ауыл шаруашылығы ұйымдарында қи мен құс саңғырығын жинау, сақтау және кәдеге жарату жүйелерін пайдалану (жүйелердің әртүрлі түрлерінің арақатынасы (құрғақ, сұйық және басқалары))), %
Сүтті емес ірі қара мал басы, мың бас
Ірі қара мал төлінің басы, мың бас
Сиыр басы, мың бас
Шошқа басы (жыныстық-жас топтары бойынша), мың бас
Қой басы (жыныстық-жас топтары бойынша), мың бас
Ешкі басы, бас
Жылқы басы (жыныс-жас топтары бойынша), мың бас
Буйвол саны, мың бас
Есек басы, мың бас
Түйе басы, мың бас
Қоян басы, мың бас
Құс басы (түрлері бойынша), мың бас
Жануарлардың түрлері бойынша туған кездегі орташа тірілей салмағы (килограмм)
Жануарлардың түрлері бойынша ересек ұрғашылардың орташа тірілей салмағы (килограмм)
Жануарлардың түрлері бойынша ересек еркектердің орташа тірі салмағы (килограмм)
Азық рационының құрамы (Жем элементтерінің сипаттамасы және олардың құрғақ затты жалпы тұтынудағы үлесі) (%)
Сиыр сүтінің орташа майлылығы (%)
Сиыр сүтінің орташа жылдық сауымы (килограмм/сиыр)
Выбросы N2O из обрабатываемых почв
Ауыл шаруашылығы ұйымдарында және барлық санаттағы шаруашылықтарда минералды тыңайтқыштарды, жеке азотты (түрлері бойынша нақтылаумен) күріш және қалған алқаптарда қолдану, мың тонна
Ауыл шаруашылығы ұйымдарында және барлық санаттағы шаруашылықтарда органикалық тыңайтқыштар енгізу, мың тонна
Егістік алқаптар (гектар), жалпы түсім (мың тонна) және негізгі ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімділігі:

1. Форма административных данных Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Промышленные процессы и использование продуктов" (далее – Форма № 1 ППИП) разработана в соответствии с пунктом 5 статьи 302 Экологического кодекса Республики Казахстан.
2. Форма № 1 ППИП заполняется следующим образом:
В разделе 1 Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Промышленные процессы и использование продуктов" указывается Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Промышленные процессы и использование продуктов":
в графе 1 "Предоставляемые данные" указываются данные в соответствии со сведениями, перечисленными в строке В "Запрашиваемые данные";
в графе 2 "Примечание" указываются примечания, в случае наличия.
Приложение 3
к Правилам проведения
контроля полноты, прозрачности
и достоверности
государственной
инвентаризации выбросов и
поглощений парниковых газов
Форма
Предоставляется: Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды
Административные данные размещены на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo?lang=ru
Наименование административных данных: Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Сельское хозяйство"
Индекс административных данных: форма № 1 СХ
Периодичность: годовая
Отчетный период: _____ год
Круг лиц, представляющих информацию: Министерство Сельского хозяйства Республики Казахстан.
Срок представления формы административных данных: до 1 августа следующего отчетного периода
Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Сельское хозяйство"
Код (шифр) строк
Наименование граф
Категория запрашиваемых данных
Запрашиваемые данные
Предоставляемые данные
Примечание
1
2
3
4
5
Выбросы в результате внутренней ферментации и от систем управления навозом сельскохозяйственных животных
Использование систем сбора, хранения и утилизации навоза и птичьего помета в сельскохозяйственных организациях (соотношение разных видов систем (сухие, жидкостные), %
Поголовье не молочного крупного рогатого скота, тысяч голов
Поголовье молодняка крупного рогатого скота, тысяч голов
Поголовье коров, тысяч голов
Поголовье свиней (по половозрастным группам), тысяч голов
Поголовье овец (по половозрастным группам), тысяч голов
Поголовье коз, голов
Поголовье лошадей (по половозрастным группам), тысяч голов
Поголовье буйволов, тысяч голов
Поголовье ослов, тысяч голов
Поголовье верблюдов, тысяч голов
Поголовье кроликов, тысяч голов
Поголовье птицы (по видам), тысяч голов
Средняя живая масса при рождении по видам животных (килограмм)
Средняя живая масса взрослых самок по видам животных (килограмм)
Средняя живая масса взрослых самцов по видам животных (килограмм)
Состав кормового рациона (описание кормовых элементов и их доля в общем потреблении сухого вещества) (%)
Средняя жирность коровьего молока (%)
Средний годовой надой коровьего молока (килограмм /корову)
Выбросы N2O из обрабатываемых почв
Применение минеральных удобрений в сельскохозяйственных организациях и в хозяйствах всех категорий, отдельно азотных (с детализацией по видам) на рисовых и остальных полях, тысяч тонн
Внесение органических удобрений в сельскохозяйственных организациях и в хозяйствах всех категорий, тысяч тонн
Посевные площади (гектар), валовый сбор (тысяч тонн) и урожайность (гектар) основных сельскохозяйственных культур:

1) күздік бидай;
2) жаздық бидай;
3) күздік қарабидай;
4) дәндік жүгері;
5) күздік арпа;
6) жаздық арпа;
7) сұлы;
8) қарапайым;
9) қарақұмық;
10) күріш;
11) зығыр талшығы;
12) күнбағыс тұқымдары;
13) рапс;
14) зығыр бұйра;
15) қыша;
16) картоп;
17) көкөністер;
18) сүрлемге жүгері;
19) азықтық тамыржемістілер;
20) көпжылдық шөптер;
21) табиғи шабындықтар шөбі;
22) дәнді-бұршақты;
23) соя.
Топырақтың шөгуі
Ауыл шаруашылығы ұйымдары мен барлық санаттағы шаруашылықтарға әк ұнын және басқа да әк материалдарын енгізу, мың тонна.
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________
Телефоны________________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы______________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам__________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны ___________________________________________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Ауыл шаруашылығы"
секторында мемлекеттік
түгендеуді әзірлеу
үшін мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме "ауыл шаруашылығы" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер (№1 АШ нысаны, жыл сайынғы)
1. Әкімшілік деректер нысаны "Ауыл шаруашылығы" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер (бұдан әрі – АШ № 1-нысаны) Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 302-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді.
2. АШ № 1-нысаны мынадай түрде толтырылады:
1-бөлімде. Ауыл шаруашылығы секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер "Ауыл шаруашылығы" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер көрсетіледі:
ұсынылатын деректер 1-бағанында "Сұратылған деректер" в жолында санамаланған мәліметтерге сәйкес деректер көрсетіледі";
"Ескертпе" деген 2-бағанда болған жағдайда ескертулер көрсетіледі.
Парниктік газдар шығарындылары
мен сіңірулерін мемлекеттік
түгендеудің толықтығын,
ашықтығын және анықтығын
бақылауды жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
Насыны
Ұсынылады: қоршаған ортаны қорғау саласындағы Уәкілетті орган
Әкімшілік деректер интернет – ресурста орналастырылған:
https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo?lang=ru
Әкімшілік деректер атауы: "Жер пайдалану, орман шаруашылығындағы және жер
пайдаланудағы өзгерістер" секторындағы мемлекеттік түгендеуді әзірлеу бойынша ақпарат
Әкімшілік деректер индексі: ОШЖПБТ-нің № 1 нысаны
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең:_______жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: ҚР ЭГТРМ Орман шаруашылығы және жануарлар
дүниесі комитеті, ҚР ЭГТРМ Су ресурстар комитеті, ҚР АШМ, ҚР АШМ Жер ресурстарын
басқару комитеті, ҚР ЦДИАӨМ, ҚР ТЖМ.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: келесі есепті кезеңнің 1 тамызына дейін
"Орман шаруашылығы және жерді пайдаланудың басқа да түрлері" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер
Жолдар коды (Шифры)
Бағандардың атауы
Сұратылған деректер санаты
Сұратылған деректер
Ұсынылатын деректер
Ескертпе
1
2
3
4
5
Орман қоры жерлерінің ауданын санаттар бойынша бөлу
Әкімшілік телімдер бөлінісінде орман қоры жерлерінің ауданын санаттар бойынша бөлу (мың га), мың гектар.
орман жабылған, мың гектар.
питомниктер алып жатқан жерлер, мың гектар.
орман екпелері плантациялары, мың гектар.
жабық емес екпелер, мың гектар.
уақытша ағашпен жабылмаған (ағашы кесілген жерлер, өртеңдер), мың гектар.
ауыл шаруашылығы және басқа да алқаптары бар ормансыз жерлер, мың гектар.
Орман жерлерінің ауданын және сүрек қорын бөлу
Орман жерлерінің ауданын және сүрек қорын басым тұқымдылар мен жас топтары бойынша бөлу, мың гектар.
Басқа ведомстволар құрамындағы орман қоры мен орман жерлері, мың гектар.
Әртүрлі ведомстволардың құрамында әртүрлі нысаналы мақсаттағы жерлердегі орман өсімдіктерімен жабылған алқаптар, мың гектар.
Ормандарды молықтыру
Ормандарды молықтыру
Орман шаруашылығын жүргізу регламентіне сәйкес өндірістік қызмет
Орманның экологиялық жағдайы
қауіпті табиғи құбылыстарды, аурулар мен зиянкестердің басып кіруін, орман қоры жерлеріндегі дүлей орман және дала өрттерін қоса алғанда, орман екпелерін табиғи катаклизмдерден зақымдау және олардың жойылуы, мың гектар.
Өңделетін жерлердің алаңдарын нысаналы мақсаты (ведомстволық тиістілігі) бойынша және алқаптардың түрлері бойынша бөлу
Әкімшілік телімдер бөлінісінде топырақ айырмашылығы бойынша егістік жерлердің топырағында қарашірік пен азоттың болуы (горизонттар 0-20 см және 0-30 см), %
Әкімшілік телімдер бойынша жайылымдар мен шабындықтардағы топырақта қарашірік пен азоттың болуы (жиектері 0-20 см және 0-30 см), %
Табиғи жайылымдар мен шабындықтар алаңдарын бөлу
Ведомстволық тиесілігін ескере отырып, әкімшілік облыстар мен табиғи аймақтар бойынша табиғи жайылымдар мен шабындықтар алаңдарын бөлу, мың гектар.
Жайылымдар мен шабындықтар алаңдарын мәдени-техникалық жай-күйі бойынша бөлу, оның ішінде таза, ағаш өскен және бұта өскен, бұталармен жабылған, жақсартылған, әкімшілік телімдер бөлінісінде, мың гектар.
топырақ-өсімдік жамылғысының өзгеру дәрежесі әр түрлі малмен шабылған сумен қамтамасыз етілген жайылымдардың ауданын бөлу, мың гектар.
ҚР аумағында және әкімшілік телімдер бойынша түрлі инфрақұрылымдарға жайластырылған барлық жерлерді қамтитын елді мекендерге арналған жер алаңдарын бөлу, мың гектар.
Қазақстан Республикасының аумағында және әкімшілік телімдер бойынша өсімдіктері жоқ (бос жерлер) топырағы бар жерлерді, жартасты топырақты, мұзды, топырақтың жоғарғы қабатынан айырылған бұзылған жерлерді қоса алғанда, басқа да жерлердің алаңдарын бөлу, мың гектар.
ҚР аумағындағы дала өрттері бар алаңдар, мың гектар. **
ҚР аумағындағы су шаруашылығы бассейндері бөлінісінде су, батпақтар, жасанды су айдындары орналасқан жер алаңдарын (мың га) бөлу, мың гектар.
** - Деректерді ҚР ТЖМ ұсынады".
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы______________________________________________________
Телефоны________________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы______________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам_________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны ____________________________________________________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Орман шаруашылығы және
жер пайдаланудың басқа да
түрлері" секторында
мемлекеттік түгендеуді
әзірлеу үшін мәліметтер"
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме "Орман шаруашылығы және жер пайдаланудың басқа да түрлері" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер (ОШЖПБТ-ның № 1 нысаны, жыл сайынғы)

1) пшеница озимая;
2) пшеница яровая;
3) рожь озимая;
4) кукуруза на зерно;
5) ячмень озимый;
6) ячмень яровой;
7) овес;
8) просо;
9) гречиха;
10) рис;
11) льноволокно;
12) семена подсолнечника;
13) рапс;
14) лен-кудряш;
15) горчица;
16) картофель;
17) овощи;
18) кукуруза на силос;
19) кормовые корнеплоды;
20) многолетние травы;
21) сено естественных сенокосов;
22) зернобобовые;
23) соя.
Известкование почвы
Внесение известняковой муки и известковых материалов в сельскохозяйственных организациях и хозяйствах всех категорий, тысяч тонн.
Наименование__________________________________________________________
Адрес__________________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________________
Исполнитель____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при ее наличии) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при ее наличии) подпись
Место для печати___________________________________________
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных Сведения для
разработки государственной
инвентаризации
в секторе "Сельское хозяйство"
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Сельское хозяйство" (форма № 1 СХ, ежегодная)
1. Форма административных данных Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Сельское хозяйство" (далее – Форма № 1 СХ) разработана в соответствии с пунктом 5 статьи 302 Экологического кодекса Республики Казахстан.
2. Форма № 1СХ заполняется следующим образом:
В разделе 1. Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Сельское хозяйство" указывается Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Сельское хозяйство":
в графе 1 "Предоставляемые данные" указываются данные в соответствии со сведениями, перечисленными в строке В "Запрашиваемые данные";
в графе 2 "Примечание" указываются примечания, в случае наличия.
Приложение 4
к Правилам проведения
контроля полноты, прозрачности
и достоверности
государственной
инвентаризации выбросов и
поглощений парниковых газов
Форма
Предоставляется: Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды
Административные данные размещены на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo?lang=ru
Наименование административных данных: Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Землепользование, изменение в землепользовании и лесное хозяйство"
Индекс административных данных: форма № 1 ЗИЗЛХ
Периодичность: годовая
Отчетный период: ____ год
Круг лиц представляющих информацию: Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан, Комитет по водным ресурсам Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, Комитет по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
Срок представления формы административных данных: до 1 августа следующего отчетного периода
Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Землепользование, изменение в землепользовании и лесное хозяйство"
(Шифры) Код (шифр) строк
Наименование граф
Категория запрашиваемых данных
Запрашиваемые данные
Предоставляемые данные
Примечание
А
Б
В
1
2
Распределение площади земель Лесного фонда по категориям
Распределение площади земель Лесного фонда (тысяч га) по категориям в разрезе административных выделов, тысяч гектар
лесопокрытые, тысяч гектар
земли, занятые под питомниками, тысяч гектар
плантациями лесных культур, тысяч гектар
не сомкнутые насаждения, тысяч гектар
временно не покрытые деревьями (вырубки, гари), тысяч гектар
не лесные земли с сельскохозяйственными и прочими угодьями, тысяч гектар
Распределение площади лесных земель и запасов древесины
Распределение площади лесных земель и запасов древесины по преобладающим породам и группам возраста, тысяч гектар
Лесного фонда и лесных земель в составе ведомств, тысяч гектар
Площади покрытые лесной растительностью на землях различного целевого назначения в составе различных ведомств, тысяч гектар
Воспроизводство лесов
Воспроизводство лесов.
Производственная деятельность в соответствии с регламентом ведения лесного хозяйства
Экологическое состояние леса
повреждение и гибель лесных насаждений от природных катаклизмов, включая опасные природные явления, нашествия болезней и вредителей, стихийные лесные и степные пожары на землях лесного фонда, тысяч гектар
Распределение площадей возделываемых земель по целевому назначению ведомственной принадлежности) и по видам угодий.
Содержание гумуса и азота в почве пахотных земель (горизонты 0-20 сантиметр и 0-30 сантиметр) по почвенным разностям, в разрезе административных выделов, %
Содержание гумуса и азота в почве на пастбищах и сенокосах (горизонты 0-20 сантиметр и 0-30 сантиметр) по административным выделам, %
Распределение площадей природных пастбищ и сенокосов
Распределение площадей природных пастбищ и сенокосов по административным областям и природным зонам с учетом ведомственной принадлежности, тысяч гектар
Распределение площадей пастбищ и сенокосов по культуртехническому состоянию, включая чистые, залесеные и закустареные, покрытые кочками, улучшенные, в разрезе административных выделов, тысяч гектар
распределение площадей водообеспеченных пастбищ, выбитых скотом с различной степенью изменения почвенно – растительного покрова, тысяч гектар
Распределение площадей земли под поселения, включающие все обустроенные под различные инфраструктуры земли на территории РК и по административным выделам, тысяч гектар
Распределение площадей прочих земель, включая земли с почвой лишенной растительности (пустоши), скальный грунт, лед, нарушенные земли, лишенные верхнего слоя почвы, на территории Республики Казахстан и по административным выделам, тысяч гектар
Площади со степными пожарами на территории Республики Казахстан, тысяч гектар
Распределение земельных площадей (тысяч гектар) занятых под водой, болотами, искусственными водоемами в разрезе водохозяйственных бассейнов на территории Республики Казахстан, тысяч гектар
**-Данные представляет Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Наименование__________________________________________________________
Адрес__________________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________________
Исполнитель____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при ее наличии) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при ее наличии) подпись
Место для печати___________________________________________
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных Сведения для
разработки
государственной
инвентаризации
в секторе "Землепользование,
изменение в землепользовании
и лесное хозяйство"
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Землепользование, изменение в землепользовании и лесное хозяйство" (далее – ЗИЗЛХ)" (форма № 1 ЗИЗЛХ, ежегодная)

1. Әкімшілік деректер нысаны "Орман шаруашылығы және жер пайдаланудың басқа да түрлері" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер (бұдан әрі- ОШЖПБТ-нің № 1-нысаны) Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 302-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді.
2. ОШЖПБТ-нің №1 нысаны келесідей толтырылады:
1-бөлімде "Орман шаруашылығы және жер пайдаланудың басқа да түрлері" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер "Орман шаруашылығы және жер пайдаланудың басқа да түрлер"" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер көрсетіледі:
ұсынылатын деректер 1-бағанында "Сұратылған деректер" в жолында санамаланған мәліметтерге сәйкес деректер көрсетіледі";
"Ескерту" 2-бағанында бар болған жағдайда ескертулер көрсетіледі.
Парниктік газдар шығарындылары
мен сіңірулерін мемлекеттік
түгендеудің толықтығын,
ашықтығын және анықтығын
бақылауды жүргізу
қағидаларына
6-қосымша
Нысаны
Ұсынылады: қоршаған ортаны қорғау саласындағы Уәкілетті орган
Әкімшілік деректер интернет – ресурста орналастырылған:
https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo?lang=ru
Әкімшілік деректер атауы: "Қалдықтар" секторындағы мемлекеттік түгендеуді әзірлеуге
арналған ақпарат
Әкімшілік деректер индексі: Қалдықтарның № 1 нысаны
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең:____жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: жергілікті атқарушы органдар, ҚР ЭГТРМ.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: келесі есепті кезеңнің бірінші тамызына дейін
"Қалдықтар" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер
Бағандардың атауы
Жолдар коды (Шифры)
Сұратылған деректер санаты
Сұратылған деректер
Ұсынылатын деректер
Ескертпе
1
2
3
4
5
ҚТҚ бойынша деректер
Бір жыл ішінде әкетілген және көмуге арналған полигондарда орналастырылған қатты тұрмыстық қалдықтардың саны, тонна
Қалдықтар ҚТҚ полигондарына түсетін қала халқының саны, мың адам
Жыл ішінде түзілген ТҚҚ жалпы саны, мың тонна
Халықтың жан басына шаққандағы ТҚҚ орташа білім саны, килограмм/Күн
Полигондарға шығарылған өнеркәсіптік қалдықтардың саны, тонна
Қоқыс үйінділеріне әкетілген өнеркәсіптік қалдықтардың түрі (былғары өндірісі, тоқыма, тамақ өнеркәсібінің қалдықтары және тағы басқа – Бар болса), тонна
Қоқысты қайта өңдеу кәсіпорындарына әкетілген ТҚҚ саны, тонна
Кәдеге жаратылған немесе қайта өңдеуге жөнелтілген ТҚҚ саны, тонна
Тоннамен жағылатын ҚТҚ саны (ашық жағу фактілері болған жағдайда), тонна
Электр және жылу энергиясын алу мақсатында жағылатын ТҚҚ саны, тонна
Жағылатын ҚТҚ саны (рұқсат етілмеген ашық жағу фактілері болған жағдайда), тонна
Заңсыз үйінділерге шығарылған ҚТҚ саны, тонна
Қайта өңдеу үшін кәдеге жаратылған ТҚҚ саны, тонна
ҚТҚ ашық жағу (егер жүргізілсе), тонна
Бір жыл ішінде ҚТҚ өңдеуден түскен метанның мөлшері (метанды кәдеге жарату болған кезде), тонна
Компосттың пайда болу мөлшері (егер өндірілсе), тонна
ҚТҚ үйінділеріне әкетілген ҚТҚ Саны, түрі
Басқарылатын полигондар, тонна
Басқарылмайтын терең, тонна
Басқарылмайтын таяз, тонна
Үйінділердегі ҚТҚ морфологиялық құрамы (қалдықтардың жалпы санынан %)
Ақуызды тұтыну, килограмм.
Сарқынды сулар бойынша деректер
Тазарту құрылыстары арқылы толық биологиялық тазартуға арналған сарқынды сулардың көлемі, метр кубический
Кәдеге жаратылған тұнбаның мөлшері, тонна
Түзілген тұнба мөлшері (құрғақ зат бойынша), тонна
Сарқынды суларды ағызу (коммуналдық-тұрмыстық және экономиканың салалары мен кіші салалары бойынша нақтылаумен):
бтазартусыз, метр кубический
нормативтік-таза, метр кубический
тазартылған, оның ішінде нормативтік тазартылған және жеткіліксіз тазартылған
Коммуналдық-тұрмыстық саладағы кәсіпорындардан (өнеркәсіптік кәсіпорындарды есепке алмағанда) сарқынды сулардың тұнбасын көму үшін әкету көлемі, метр кубический
Коммуналдық-тұрмыстық сала кәсіпорындарынан (яғни өнеркәсіптік кәсіпорындарды есепке алмағанда) сарқынды сулардың тұнбасын өңдеу көлемі, мет ркубический
Қалалық және ауылдық жерлерде қазылған шұңқырларды, септиктер мен кәріздерді пайдалану, %
Медициналық қалдықтар бойынша деректер
Өртенген қауіпті медициналық қалдықтардың саны, тонна
Атауы __________________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________
Телефоны________________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы______________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам__________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны_____________________________________________________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Қалдықтар" секторында
мемлекеттік түгендеуді әзірлеу
үшін мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме "қалдықтар" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер (№1 нысан қалдықтар, жыл сайынғы)

1. Форма административных данных Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Землепользование, изменение в землепользовании и лесное хозяйство" (далее – Форма № 1 ЗИЗЛХ) разработана в соответствии с пунктом 5 статьи 302 Экологического кодекса Республики Казахстан.
2. Форма № 1 ЗИЗЛХ заполняется следующим образом:
В разделе 1 Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Землепользование, изменение в землепользовании и лесное хозяйство" указывается Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Землепользование, изменение в землепользовании и лесное хозяйство":
в графе 1 "Предоставляемые данные" указываются данные в соответствии со сведениями, перечисленными в строке В "Запрашиваемые данные";
в графе 2 "Примечание" указываются примечания, в случае наличия.
Приложение 5
к Правилам проведения
контроля полноты, прозрачности
и достоверности
государственной
инвентаризации выбросов и
поглощений парниковых газов
Форма
Предоставляется: Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды
Административные данные размещены на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo?lang=ru
Наименование административных данных: Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Отходы"
Индекс административных данных: форма № 1 Отходы
Периодичность: годовая
Отчетный период: _____ год
Круг лиц, представляющих информацию: местные исполнительные органы, Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
Срок представления формы административных данных: до 1 августа следующего отчетного периода
Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Отходы"
Наименование граф
Код (шифр) строк
Категория запрашиваемых данных
Запрашиваемые данные
Предоставляемые данные
Примечание
1
2
3
4
5
Данные по ТБО
Количество вывезенных за год твердых бытовых отходов и размещенных на полигонах для захоронения, тонн
Численность городского населения, отходы от которых попадают на полигоны Твердых бытовых отходов (далее – ТБО), тысяч человек
Общее количество ТБО, образовавшихся за год, тысяч тонн
Среднее количество образования ТБО на душу населения, килограмм/день
Количество промышленных отходов, вывезенных на свалки, тонн
Вид промышленных отходов, вывезенных на свалки (кожевенное производство, текстиль, отходы пищевой промышленности – при наличии), тонн
Количество ТБО, вывезенное на мусороперерабатывающие предприятия, тонн
Количество утилизированных ТБО или отправленных на вторичную переработку, тонн
Количество сжигаемых ТБО в тоннах (при наличии фактов открытого сжигания), тонн
Количество ТБО, сжигаемых с целью получения электро- и тепловой энергии, тонн
Количество сжигаемых ТБО (при наличии фактов открытого несанкционированного сжигания), тонн
Количество ТБО, вывезенных на нелегальные свалки, тонн
Количество ТБО, утилизированных для вторичной переработки, тонн
Открытое сжигание ТБО (если производится), тонн
Количество метана, поступившего от переработки ТБО, за год (при наличии утилизации метана), тонн
Количество образования компоста (если производится), тонн
Количество ТБО, вывезенного на свалки ТБО, тип
управляемые полигоны, тонн
неуправляемые глубокие, тонн
неуправляемые неглубокие, тонн
Морфологический состав ТБО на свалках (% от общего количества отходов)
потребление протеина, килограмм
Данные по сточным водам
Объем сточных вод через очистные сооружения на полную биологическую очистку, кубический метр
Количество утилизированного осадка, тонн
Количество образованного осадка (по сухому веществу), тонн
Сброс сточных вод (коммунально-бытовых и с детализацией по отраслям и подотраслям экономики):
без очистки, кубический метр
нормативно-чистых, кубический метр
очищенных, в том числе нормативно очищенных и недостаточно очищенных
Объем вывоза для захоронения осадка сточных вод с предприятий коммунально-бытовой сферы (без учета промышленных предприятий), кубический метр
Объем переработки осадка сточных вод с предприятий коммунально-бытовой сферы (без учета промышленных предприятий), кубический метр
Использование выгребных ям, септиков и канализации в городской и сельской местности, %
Данные по медицинским отходам
Количество сожженных опасных медицинских отходов, тонн
Наименование_____________________________________________________________
Адрес_____________________________________________________________________
Телефон __________________________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________________________
Исполнитель_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при ее наличии) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при ее наличии) подпись
Место для печати___________________________________________________________
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных Сведения для
разработки
государственной
инвентаризации
в секторе "Отходы"
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Отходы" (форма № 1 Отходы, ежегодная)

1. Әкімшілік деректер нысаны "Орман шаруашылығы және жер пайдаланудың басқа да түрлері" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер (бұдан әрі - Қалдықтарының № 1-нысан) Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 302-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Қалдықтарының № 1-нысан былайша толтырылады:
1-бөлімде "Қалдықтар" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер":
"ұсынылатын деректер" 1-бағанында "Сұратылған деректер" в жолында санамаланған мәліметтерге сәйкес деректер көрсетіледі;
"Ескертпе" деген 2-бағанда болған жағдайда ескертулер көрсетіледі.

1. Форма административных данных Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Отходы" (далее – Форма № 1 Отходы) разработана в соответствии с пунктом 5 статьи 302 Экологического кодекса Республики Казахстан.
2. Форма № 1 Отходы заполняется следующим образом:
В разделе 1 Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Отходы":
в графе 1 "Предоставляемые данные" указываются данные в соответствии со сведениями, перечисленными в строке В "Запрашиваемые данные";
в графе 2 "Примечание" указываются примечания, в случае наличия.