"Мүгедектердi оңалтудың кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 қаңтардағы № 26 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 28 ақпандағы № 77 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 28 ақпанда № 26944 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 286 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2023 № 286 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мүгедектердi оңалтудың кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 қаңтардағы № 26 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10370 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 9-1), 9-5), 9-6) және 9-7) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін көрсету қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектер мен мүгедек балаларға санаторий-курорттық емдеуді ұсыну қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектерді протездік-ортопедиялық көмекпен, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен, оларды ауыстыру мерзімдерін қоса алғанда, қамтамасыз ету қағидалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес есту кемістігі бар мүгедектер үшін ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсыну қағидалары бекітілсін.".
1, 2, 3 және 4-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қызметтер саясатын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 января 2015 года № 26 "О некоторых вопросах реабилитации инвалидов"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 февраля 2022 года № 77. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 февраля 2022 года № 26944. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 286.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2023 № 286 (вводится в действие с 01.07.2023).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 января 2015 года № 26 "О некоторых вопросах реабилитации инвалидов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10370) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктами 9-1), 9-5), 9-6) и 9-7) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" ПРИКAЗЫВAЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) Правила предоставления социальных услуг индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении, в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила предоставления санаторно-курортного лечения инвалидам и детям-инвалидам в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью, техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида, включая сроки их замены согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила предоставления социальных услуг специалиста жестового языка для инвалидов по слуху в соответствии с индивидуальной программой реабилитации согласно приложению 4 к настоящему приказу.";
приложения 1, 2, 3 и 4 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития политики социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бұйрықты ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың  1) және  2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Р.К. Сәкеевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі      С. Шапкенов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2022 жылғы 28 ақпандағы
№ 77 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 26 бұйрығына
1-қосымша
Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсыну қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабы 1-тармағының 9-1) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасының (бұдан әрі – ОЖБ) жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің (бұдан әрі – жеке көмекшінің қызметтері) әлеуметтік қызметтерін беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы (бұдан әрі – портал) – әлеуметтік-еңбек саласының ақпараттық жүйесі, "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" және "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарына сәйкес жергілікті атқарушы органдардың тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің құнын өтеуі шарттарымен оларды сатып алу мүмкіндігін беретін ақпараттандыру объектісін білдіреді;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сакеева Р.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
С. Шапкенов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 28 февраля 2022 года № 77
Приложение 1
к приказу Министра
здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 22 января 2015 года № 26
Правила предоставления социальных услуг индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении, в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления социальных услуг индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении, в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9-1) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" (далее – Закон) и Законом Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок предоставления социальных услуг индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении (далее – услуги индивидуального помощника), в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида (далее – ИПР).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) портал социальных услуг (далее – портал) – информационная система социально-трудовой сферы, которая представляет собой объект информатизации, предоставляющий отдельным категориям населения возможность приобретения товаров и (или) услуг на условиях возмещения местными исполнительными органами их стоимости в соответствии с законами Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи" и "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан";

2) жеке көмекші – жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедекті бірге алып жүру және объектілерге барған кезде көмек көрсету бойынша әлеуметтік қызметтер көрсететін адам;
3) проактивті көрсетілетін қызмет – қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша берілетін, қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алу субъектісінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы берілген келісімі міндетті түрде қажет болатын, электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет.
3. Жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсынуға медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді ескере отырып әзірлеген ОЖБ негізінде жүзеге асырылады.
4. Жеке көмекшінің қызметтері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсынуға өтінішке сәйкес ОЖБ іс-шараларын іске асыру мерзіміне мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсынылады.
5. Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер немесе олардың заңды өкілдері не мүгедектен жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу құқығына сенімхат алған адамдар (бұдан әрі – өтініш беруші) "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің қызметімен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты) көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес өтінішті (бұдан әрі – өтініш) тұрғылықты жері бойынша:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) Нұр-Сұлтан және Шымкент қалаларының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармалары, Алматы қаласының әлеуметтік әл-ауқат басқармасы (бұдан әрі – қалалық басқармалар), қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері);
3) "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал);
4) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (бұдан әрі – абоненттік нөмір) – проактивті көрсетілетін қызмет арқылы береді.
Проактивті көрсетілетін қызмет арқылы рәсімдеу кезінде өтінішті ұсыну талап етілмейді.
"Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектерді жеке көмекшінің қызметімен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" проактивті қызметін көрсету тәртібі осы Қағидалардың 2-тарауының 2-параграфында көзделген.
"Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектерді жеке көмекшінің қызметімен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" қызметін көрсету тәртібі осы Қағидалардың 2-тарауының 3-параграфында көзделген.

2) индивидуальный помощник – лицо, оказывающее социальные услуги по сопровождению инвалида первой группы, имеющего затруднение в передвижении, и оказанию помощи при посещении объектов;
3) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая в электронной форме, предоставляемая по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи.
3. Предоставление услуг индивидуального помощника осуществляется на основании ИПР, разработанной территориальным подразделением уполномоченного органа в области социальной защиты населения, с учетом медицинских показаний и противопоказаний к предоставлению социальных услуг индивидуального помощника согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Услуги индивидуального помощника предоставляются за счет средств государственного бюджета согласно заявлению на предоставление социальных услуг индивидуального помощника по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам на срок реализации мероприятия ИПР.
5. Инвалиды первой группы, имеющие затруднение в передвижении, или их законные представители, либо лица, получившие от инвалида доверенность на право оформления документов для предоставления услуг индивидуального помощника (далее – заявитель) предоставляют по месту жительства заявление с приложением документов, указанных в стандарте государственной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении" (далее - стандарт государственной услуги) в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам, через:
1) отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" (далее – отделение Госкорпорации);
2) управления занятости и социальной защиты городов Нур-Султан и Шымкент, управление социального благосостояния города Aлматы (далее – горуправления), городские, районные отделы занятости и социальных программ (далее – отделы занятости);
3) веб-портал "электронного правительства" (далее – веб-портал);
4) абонентское устройство сотовой связи (далее – абонентский номер) – проактивная услуга.
Представление заявления не требуется при оформлении через проактивную услугу.
Порядок оказания проактивной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении" предусмотрен параграфом 2 главы 2 настоящих Правил.
Порядок оказания услуги "Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении" через веб-портал "электронного правительства" предусмотрен параграфом 3 главы 2 настоящих Правил.

6. Қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімдерінің мамандары өтініштерді "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – "Е-Собес" ААЖ) кезегінің электрондық журналына олардың түсу ретіне қарай тіркейді.
2-тарау. "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектерді жеке көмекшінің қызметімен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
1-параграф. Мемлекеттік корпорация бөлімшелері, қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері арқылы өтініш беру негізінде "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектерді жеке көмекшінің қызметімен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
7. Өтініш беруші мемлекеттік қызметті алу үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне, қалалық басқармаға, тұрғылықты жері бойынша жұмыспен қамту бөліміне осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өтінішпен және "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес ұсынылатын мүгедектің жеке басын куәландыратын құжатпен не цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) электрондық құжатпен жүгінеді.
8. Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің, қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің жауапты қызметкерлері өтінішті қабылдау кезінде:
1) жеке басты куәландыратын құжат туралы;
2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы мәліметтерді алу үшін "Электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) мүгедектің жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша сұрау салуларды қалыптастырады.
Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған кезде өтінішке жоғарыда көрсетілген мәліметтерді қамтитын қағаз жеткізгіштегі құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.
Ұсынылған түпнұсқалармен құжаттардың көшірмелері салыстырылғаннан кейін өтінішті қабылдаған жауапты қызметкер тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхатқа немесе осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес берілетін талонға белгі қою арқылы куәландырады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
9. Құжаттарды тапсыру кезінде өтініш берушіге:
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде – тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат;
қалалық басқармада, жұмыспен қамту бөлімінде – тіркелген күні, құжаттарды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талон.
10. Өтініш беруші осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен мәліметтерді (құжаттарды) ұсынған кезде Мемлекеттік корпорацияның, қалалық басқарманың бөлімшелері, жұмыспен қамту бөлімдері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.

6. Специалист горуправления, отдела занятости регистрирует заявления в электронном журнале очереди автоматизированной информационной системы "Е-Собес" (далее – AИС "Е-Собес") в порядке их поступления.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении"
Параграф 1. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении" на заявительной основе через отделения Госкорпорации, горуправления, отделы занятости
7. Для получения государственной услуги заявитель обращается в отделение Госкорпорации, горуправление, отдел занятости по месту жительства с заявлением согласно приложению 2 к настоящим Правилам и документом, удостоверяющим личность инвалида, предоставляемым в соответствии с Законом Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", либо электронным документом из сервиса цифровых документов (для идентификации).
8. Ответственные сотрудники отделения Госкорпорации, горуправления, отдела занятости при приеме заявления формируют запросы по индивидуальному идентификационному номеру инвалида в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "Электронного правительства" (далее – информационные системы) для получения следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющим личность;
2) об установлении инвалидности;
3) о разработанных мероприятиях в ИПР.
При отсутствии сведений в информационных системах к заявлению прилагаются копии документов на бумажном носителе, содержащих вышеуказанные сведения.
После сличения с представленными подлинниками копии документов свидетельствуются ответственным сотрудником, принявшим заявление, путем проставления отметки в расписке о приеме соответствующих документов или талоне, выдаваемом в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил, после чего оригиналы документов возвращаются заявителю.
9. При подаче документов заявителю выдается:
в отделении Госкорпорации – расписка о приеме соответствующих документов;
в горуправлении, отделе занятости – талон с указанием даты регистрации, фамилии и инициалов лица, принявшего документы.
10. При представлении заявителем неполного пакета документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги, и (или) сведений (документов) с истекшим сроком действия, отделения Госкорпорации, горуправления, отделы занятости отказывают в приеме заявления и выдают расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

11. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасы сәйкес келген жағдайда, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі он жұмыс күні ішінде құжаттарды қарайды, қорытындысы бойынша өтініш берушіге осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі туралы хабарлама береді. Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген негіздер болған жағдайда, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабына сәйкес өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама алдын ала, бірақ мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша өтініш берушіге қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында құжаттарды рәсімдеу туралы хабарлама не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту жіберіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін қалалық басқарма, Жұмыспен қамту бөлімі мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей ұсынады.
Мемлекеттік корпорация бөлімшелері өтініш берушіні мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері туралы өтініш берушінің абоненттік нөміріне смс-хабарлама беру арқылы хабардар етеді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері нәтижені бір ай бойы сақтауды қамтамасыз етеді, содан кейін оларды одан әрі сақтау үшін қалалық басқармаларға, жұмыспен қамту бөлімдеріне береді. Өтініш беруші бір ай өткен соң жүгінген кезде, Мемлекеттік корпорацияның, қалалық басқармалардың және жұмыспен қамту бөлімдерінің сұрау салуы бойынша дайын құжаттарды өтініш берушіге беру үшін бір жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді.
12. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі туралы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама беріледі.
13. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімдерінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорация бөлімшелері қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану:

11. При соответствии пакета документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги, горуправление, отдел занятости в течение десяти рабочих дней рассматривает документы, по итогам заявителю о результате оказания государственной услуги выдает уведомление по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. День приема документов отделением Госкорпорации не входит в срок оказания государственной услуги.
При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 стандарта государственной услуги, горуправление, отдел занятости согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК) уведомляют заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению. Уведомление о заслушивании направляется заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания заявителю в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица горуправления, отдела занятости, направляется уведомление об оформлении документов либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги предоставляется горуправлением, отделом занятости в отделение Госкорпорации не позднее, чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
Отделения Госкорпорации информируют заявителя о результатах оказания государственной услуги посредством передачи смс-уведомления на абонентский номер заявителя.
Отделения Госкорпорации обеспечивают хранение результата в течение одного месяца, после чего передают их горуправлениям, отделам занятости для дальнейшего хранения. При обращении заявителя по истечении одного месяца, по запросу отделения Госкорпорации, горуправления и отделы занятости в течение одного рабочего дня направляют готовые документы в отделение Госкорпорации для выдачи заявителю.
12. О результате оказания государственной услуги выдается уведомление по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
13. Обжалование решений, действий (бездействий) горуправлений, отделов занятости и (или) их должностных лиц, работников отделений Госкорпорации по вопросам оказания государственных услуг:

1) қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімдерінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген мекенжайлар бойынша қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері басшыларының атына беріледі.
Шағым жазбаша нысанда пошта арқылы немесе қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімдерінің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орны көрсетіле отырып, оны қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімдерінің кеңсесінде тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады;
2) Мемлекеттік корпорация бөлімшесі қызметкерінің әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген мекенжайлар мен телефондар бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысына жіберіледі.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің кеңсесіне қолма-қол да, пошта арқылы да келіп түскен шағымды тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және тіркеу күні шағымның екінші данасына немесе шағымға ілеспе хатқа қойылады) оның қабылданғанын растау болып табылады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Мемлекеттік корпорацияның, қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің бөлімшесіне келіп түскен арыз берушінің шағымы келіп түскен күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей және әкімшілік іс шағымды қарайтын органға жіберіледі.
Бұл ретте Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі, қалалық басқарма, Жұмыспен қамту бөлімі, егер шағым үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға оны жібермеуге құқылы.
Мемлекеттік корпорацияның, қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің бөлімшесіне келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген кезде өтініш беруші Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.

1) жалоба на действия (бездействия) горуправлений, отделов занятости и (или) их должностных лиц подается на имя руководителей горуправлений, отделов занятости по адресам, указанным в стандарте государственной услуги в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам.
Жалоба подается в письменной форме по почте или нарочно через канцелярию горуправлений, отделов занятости.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии горуправлений, отделов занятости с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу;
2) жалоба на действия (бездействия) работника отделения Госкорпорации направляется руководителю отделения Госкорпорации по адресам и телефонам, указанным в стандарте государственной услуги в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам.
Подтверждением принятия жалобы в канцелярии отделения Госкорпорации, поступившей как нарочно, так и почтой, является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата регистрации проставляются на втором экземпляре жалобы или сопроводительном письме к жалобе).
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба заявителя, поступившая в адрес отделения Госкорпорации, горуправления, отдела занятости, не позднее трех рабочих дней со дня поступления и административное дело направляется в орган, рассматривающий жалобу.
При этом отделение Госкорпорации, горуправление, отдел занятости, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес отделения Госкорпорации, горуправления, отдела занятости, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
При несогласии с результатами оказанной государственной услуги заявитель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
При несогласии с результатами оказанной государственной услуги, заявитель обращается в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

2-параграф. "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің қызметтерін қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" проактивті мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
14. "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығына (бұдан әрі – № 44-бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) сәйкес жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну жөніндегі іс-шараларды қамтитын ОЖБ "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде қалыптастырылғаннан кейін ОЖБ-ның деректері автоматты түрде "Е-Собес" ААЖ-ға беріледі және мүгедектің немесе оның заңды өкілінің (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) абоненттік нөміріне мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салумен смс-хабарлама жіберуге бастамашылық жасалады.
Көрсетілетін қызметті алушы смс-хабарлама арқылы тиісті кодпен проактивті қызмет көрсетуге келісімін немесе бас тартуын растайды.
15. Көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімін алған кезде осы қызметтерді ұсынуға оған құжаттардың рәсімделгенін растау туралы смс-хабарлама жіберіледі.
Проактивті қызмет арқылы жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеуге өтініш берген күн рәсімдеуге келісім алған күн болып есептеледі.
16. Көрсетілетін қызметті алушыдан жауап болмаған кезде сұрау салу жіберілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде сұрау жойылады және көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөміріне Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне, қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне жүгінудің себебі мен қажеттілігін көрсете отырып, жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеудің мүмкін еместігі туралы смс-хабарлама жіберіледі.
17. Көрсетілетін қызметті алушы проактивті қызмет көрсетуден бас тартқан кезде көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөміріне "Е-Собес" ААЖ-дан жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеудің мүмкін еместігі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне, қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне жүгінудің себебі мен қажеттілігін көрсете отырып смс-хабарлама жіберіледі.
18. Көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімін алған кезде қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-Собес" ААЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушыны жеке көмекшінің қызметін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеу жөнінде қабылданған шешім туралы абоненттік нөмірге смс-хабарлама арқылы хабардар етеді.

Параграф 2. Порядок оказания проактивной государственной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении"
14. После формирования в автоматизированной информационной системе "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" ИПР, содержащей мероприятия по предоставлению услуг индивидуального помощника в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10589), данные ИПР автоматически передаются в AИС "Е-Собес" и на абонентский номер инвалида или его законного представителя (далее – услугополучатель) инициируется отправка смс-уведомления с запросом на оказание государственной услуги.
Услугополучатель подтверждает согласие или отказ на оказание проактивной услуги соответствующим кодом через смс-уведомление.
15. При получении согласия от услугополучателя на оказание проактивной услуги ему направляется смс-уведомление о подтверждении оформления документов на предоставление данной услуги.
Днем обращения за оформлением документов для предоставления услуг индивидуального помощника через проактивную услугу считается день получения согласия на оформление документов на предоставление данной услуги.
16. При отсутствии ответа от услугополучателя в течение трех рабочих дней со дня отправки запроса, запрос аннулируется и на абонентский номер услугополучателя направляется смс-уведомление о невозможности оформления документов для предоставления услуг индивидуального помощника с указанием причины и необходимости обращения в отделение Госкорпорации, горуправление, отдел занятости.
17. При отказе услугополучателя от оказания проактивной услуги на абонентский номер услугополучателя из AИС "Е-Собес" направляется смс-оповещение о невозможности оформления документов для предоставления услуг индивидуального помощника с указанием причины и необходимости обращения в отделение Госкорпорации, горуправление, отдел занятости.
18. При получении согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги специалист горуправления, отдела занятости через AИС "Е-Собес" информирует услугополучателя о принятом решении по оформлению документов для предоставления услуг индивидуального помощника посредством смс-уведомления на абонентский номер.

19. Көрсетілетін қызметті алушыға жіберілген смс-хабарлама осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша смс-хабарламалар электрондық журналында тіркеледі.
20. Проактивті қызмет арқылы жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу кезінде мемлекеттік қызметтер стандартының 8-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін ақпараттық жүйелерге сұрау салулар "Е-Собес" ААЖ-дан автоматты түрде жүзеге асырылады.
3-параграф. Веб-портал арқылы "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектерді жеке көмекшінің қызметімен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі"
21. Мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш беруші қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне өтінішті осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша веб-портал арқылы жолдайды.
Өтініш "электрондық үкімет" шлюзі арқылы берілген кезде:
1) жеке басты куәландыратын құжат туралы не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат туралы;
2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы мәліметтерді автоматты түрде қалыптастыру үшін мүгедектің жеке сәйкестендіру нөмірі сұратылады.
Қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі портал хабарламасына жауап ретінде бір реттік пароль беру немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен пайдаланушының порталда тіркелген ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттарды цифрлық құжаттар сервисінен алады.
22. Қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі өтініш берушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жібереді.
23. Өтініш беруші мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде өтініш қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі уәкілетті адамның ЭЦҚ қойылған электрондық құжатты қоса бере отырып, өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы мәртебе жібереді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттардың топтамасы сәйкес келген жағдайда, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі он жұмыс күні ішінде құжаттарды қарайды, қорытындысы бойынша өтініш берушіге осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі туралы хабарлама береді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген негіздер болған кезде қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама алдын ала, бірақ мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша өтініш берушіге қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің уәкілетті адамының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында оң нәтиже немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту жіберіледі.

19. В электронном журнале смс-уведомлений по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам регистрируются отправленные услугополучателю смс-уведомления.
20. При оформлении документов для предоставления услуг индивидуального помощника через проактивную услугу запросы в информационные системы для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 8 стандарта государственной услуги, осуществляются автоматически из AИС "Е-Собес".
Параграф 3. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении" через веб-портал
21. Для получения государственной услуги заявитель направляет в горуправление, отдел занятости через веб-портал заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При подаче заявления через шлюз "электронного правительства" запрашивается индивидуальный идентификационный номер инвалида для автоматического формирования следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющим личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) об установлении инвалидности;
3) о разработанных мероприятиях в ИПР.
Горуправление, отдел занятости получает цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
22. В "личный кабинет" заявителя горуправлением, отделом занятости направляется статус о принятии запроса на оказание государственной услуги.
23. При представлении заявителем неполного пакета документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия в течение двух рабочих дней со дня приема заявления в его "личный кабинет" горуправлением, отделом занятости направляется статус об отказе в приеме заявления с приложением электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица.
При соответствии пакета документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги, горуправление, отдел занятости в течение десяти рабочих дней рассматривает документы, по итогам заявителю о результате оказания государственной услуги выдает уведомление по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 стандарта государственной услуги, горуправление, отдел занятости согласно статье 73 АППК уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания заявителю в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица горуправления, отдела занятости направляется положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.

24. Веб-портал арқылы жүгінген кезде Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі уәкілетті адамның ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
25. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы Мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
3-тарау. Жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну тәртібі
26. Жеке көмекшінің қызметін ұсыну портал немесе мемлекеттік сатып алу арқылы жүзеге асырылады.
27. Жеке көмекшінің қызметтерімен қамтамасыз ету стационарлық емделу және толық мемлекеттік қамсыздандыруда болуы кезеңіне тоқтатыла тұрады.
1-параграф. Портал арқылы жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну тәртібі
28. "Е-Собес" ААЖ-да тіркелгеннен кейін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсынуға арналған өтініштер мүгедектің ОЖБ-сының деректері кезектілік тәртібімен "Е-Собес" ААЖ-дан порталға беріледі.
ОЖБ деректері Заңның 32-бабының 3-тармағына сәйкес күніне сегіз сағаттан аспайтын есеппен жеке көмекшінің көрсететін қызметтерінің көлемін қамтиды.
Жеке көмекшінің көрсететін қызметтерінің көлемін "Іс-шараларды жоспарлау" модулінің деректерін ескере отырып, қалалық басқарманың мамандары, "Е-Собес" ААЖ-дан жұмыспен қамту бөлімдері порталға тоқсан сайын немесе ағымдағы жылдың соңына дейін немесе ағымдағы жылы мүгедектік кезеңі аяқталғанға дейін жібереді.
29. Мобильді азаматтар базасында өтініш берушінің абоненттік нөмірі туралы мәліметтер болған кезде, оның абоненттік нөміріне "Е-Собес" ААЖ-мен порталда жеке көмекшінің қызметін жеткізушіні авторизациялау және таңдау қажеттілігі туралы смс-хабарлама жіберіледі.
30. Порталда өнім берушіні таңдауды өтініш беруші ОЖБ іс-шараларының порталға жіберілгені туралы хабарлаған күннен бастап екі ай ішінде жүзеге асырады.
31. Өтініш берушінің интернет-ресурсқа қолжетімділігі болмаған жағдайда, өтініш беруші Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің, халықты жұмыспен қамту орталығының, қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің өзіне-өзі қызмет көрсету секторына жүгінеді.
32. Өтініш беруші өнім берушіні таңдамаған кезде ОЖБ деректері порталға берілген күннен бастап бір ай ішінде өтініш берушінің абоненттік нөміріне "Е-Собес" ААЖ-дан келесі ай ішінде порталда өнім берушіні таңдау қажеттігі туралы смс-хабарлама жіберіледі.
33. ОЖБ деректерін порталға берген күннен бастап екі ай өткен соң өтініш берушіде өнім берушіні таңдау мүмкіндігі бұғатталады және өтініш берушінің абоненттік нөміріне себебін көрсете отырып, өнім берушіні таңдау мүмкіндігін бұғаттау туралы смс-хабарлама жіберіледі. Порталда өнім берушіні таңдауды жаңарту үшін өтініш беруші порталдағы жеке кабинетте "өнім берушіні таңдауды іске қосу" батырмасын басады.
Өнім берушіні таңдауды іске қосу туралы мәліметтер порталдан "Е-Собес" ААЖ-ға автоматты түрде беріледі, одан кейін өтініш беруші "Е-Собес" ААЖ-дағы кезектілікті ескере отырып, өнім берушіні порталда таңдайды.

24. При обращении через веб-портал результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица.
25. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
Глава 3. Порядок предоставления услуг индивидуального помощника
26. Предоставление услуг индивидуального помощника осуществляется через портал или государственные закупки.
27. Обеспечение услугами индивидуального помощника приостанавливается на период стационарного лечения и нахождения на полном государственном обеспечении.
Параграф 1. Порядок предоставления услуг индивидуального помощника через портал
28. После регистрации в AИС "Е-Собес" заявления на предоставление социальных услуг индивидуального помощника согласно приложению 2 к настоящим Правилам данные ИПР инвалида в порядке очередности передаются из AИС "Е-Собес" на портал.
Данные ИПР включают объем предоставляемых услуг индивидуального помощника из расчета не более восьми часов в день согласно пункту 3 статьи 32-3 Закона.
Объем предоставляемых услуг индивидуального помощника направляется специалистами горуправления, отделами занятости из AИС "Е-Собес" на портал поквартально или до конца текущего года, или до окончания периода инвалидности в текущем году, с учетом данных модуля "Планирование мероприятий".
29. При наличии сведений об абонентском номере заявителя в базе мобильных граждан, на его абонентский номер с AИС "Е-Собес" направляется смс-уведомление о необходимости авторизации и выбора поставщика услуг индивидуального помощника (далее – поставщик) на портале.
30. Выбор поставщика на портале заявителем осуществляется в течение двух месяцев со дня извещения его о направлении мероприятий ИПР на портал.
31. При отсутствии у заявителя доступа к интернет-ресурсу, заявитель обращается в сектор самообслуживания отделения Госкорпорации, центра занятости населения, горуправления, отдела занятости.
32. При отсутствии выбора заявителем поставщика в течение месяца со дня передачи данных ИПР на портал на абонентский номер заявителя с AИС "Е-Собес" отправляется смс-уведомление о необходимости выбора поставщика на портале в течение следующего месяца.
33. По истечении двух месяцев со дня передачи данных ИПР на портал у заявителя блокируется возможность выбора поставщика и на абонентский номер заявителя направляется смс-уведомление о блокировке возможности выбора поставщика с указанием причины. Для возобновления выбора поставщика на портале заявитель в личном кабинете на портале нажимает на кнопку "активация выбора поставщика".
Сведения об активации выбора поставщика автоматически передаются из портала в AИС "Е-Собес", после чего заявитель с учетом очередности в AИС "Е -Собес" выбирает поставщика на портале.

34. Заңның 32-2-бабына сәйкес жеке көмекшінің қызметтерін көрсететін өнім берушіні таңдауды жүзеге асыру үшін өтініш беруші http://aleumet.egov.kz порталда авторизацияланады, ЭЦҚ арқылы жария шартқа қол қояды.
35. Өтініш беруші порталда "Мүгедектерге тауарлар мен қызметтерді әлеуметтік қызметтер порталы арқылы сатқан кезде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 14 бұйрығымен (бұдан әрі – 14 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19902 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша ЭЦҚ-мен қол қойылған кепілдік берілген соманы өтеуге арналған өтінішке бір мезгілде қол қоя отырып, өнім берушіге жеке көмекшінің қызметін ұсыну тапсырысын ресімдейді және жібереді.
36. Өнім беруші Тапсырыс порталда түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде келесі бас тарту себептерін көрсете отырып, өнім берушінің ЭЦҚ қойылған тапсырысты қабылдау немесе жеке көмекшінің қызметін көрсетуден бас тарту туралы хабарламаны қарайды және "пайдаланушының жеке кабинетіне" жібереді:
өнім берушілер тізілімінен (тіркелімінен) алып тастауға өтініш берілді;
маманның (мамандардың)жүктемесі салдарынан қызмет көрсетудің мүмкін еместігі;
қызмет алушының тұрғылықты жерінде көрсетілмейді;
бұрын алушыға куәлардың жазбаша айғақтарымен расталған маманның (мамандардың) атына негізсіз қорлау және адами қадір-қасиетін қорлайтын айыптар себебінен қызмет көрсетуден бас тартылды;
форс-мажорлық жағдайларға байланысты қызмет көрсетудің мүмкін еместігі (төтенше жағдайлар, дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар және еңсерілмейтін күштің басқа да мән-жайлары).
37. Өнім беруші қызмет көрсетілген күннен бастап порталдағы "өнім берушінің жеке кабинеті" модулінде көрсетілген қызметтерді есепке алу журналында жеке көмекшінің көрсетілген қызметтерінің уақытын есепке алу үшін жазбалар жүргізеді.
Жеке көмекшінің қызметін алатын мүгедекті қайтадан куәландыру (қайта куәландыру) кезінде өнім беруші ОЖБ-ны қайтадан куәландыру (қайта куәландыру) – жабу күніне дейін көрсетілген қызметтерді есепке алу журналына жазуды жүзеге асырады.
"Е-Собес" ААЖ-да ОЖБ әлеуметтік оңалту іс-шарасының орындалуы туралы деректер автоматты түрде толтырылады.
38. Жеке көмекшінің қызметтері ОЖБ іс-шарасын іске асыру мерзіміне ұсынылады.
Алушы мынадай бас тарту себептерін көрсете отырып, өзі таңдаған өнім беруші жеке көмекшінің қызметін одан әрі ұсынудан бас тартады:
жеткізуші қызмет көрсетуге уақытылы кіріскен жоқ;
өнім беруші қызмет көрсету мерзімі мен уақытын жүйелі түрде бұзады;
өнім беруші тиісті емес сападағы қызметтерді көрсетті және өнім беруші кемшіліктерді мен белгілеген мерзімде жоймады;
өнім беруші тарапынан менің мекен-жайыма адамның қадір-қасиетін қорлайтын бірнеше рет негізсіз қорлау және айыптау;
басқа тұрғылықты жерге көшу.
Өнім беруші мынадай бас тарту себептерін көрсете отырып, жеке көмекшінің қызметін одан әрі ұсынудан бас тартады:
форс-мажорлық жағдайлар (төтенше жағдайлар, дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар және еңсерілмейтін күштің басқа да мән-жайлары) себебі бойынша қызмет көрсетудің мүмкін еместігі;
куәлардың жазбаша айғақтарымен расталатын, қызмет алушы немесе оның отбасы мүшелері тарапынан адамның қадір-қасиетін қорлайтын негізсіз қорлаулар мен айыптаулар;
қызметтер көрсетуге негіз болған нормативтік құқықтық актінің күшін жою.

34. Для осуществления выбора поставщика в соответствии со статьей 32-2 Закона заявитель авторизируется на портале http://aleumet.egov.kz, подписывает публичный договор посредством ЭЦП.
35. Заявитель на портале оформляет и направляет поставщику заказ услуги индивидуального помощника, с одновременным подписанием заявления на возмещение поставщику гарантированной суммы по форме, утвержденной приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 14 "Об утверждении Правил возмещения стоимости товаров и услуг из средств государственного бюджета при реализации их инвалидам через портал социальных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19902) (далее – Приказ № 14), подписанным ЭЦП заявителя.
36. Поставщик в течении пяти рабочих дней со дня поступления заказа на портале рассматривает и направляет в "Личный кабинет пользователя" подписанное ЭЦП поставщика уведомление о принятии заказа или об отказе от предоставления услуг индивидуального помощника с указанием следующих причин отказа:
подано заявление на исключение из реестра (регистра) поставщиков;
невозможность оказания услуги вследствие загруженности специалиста (специалистов);
услуга в месте проживания получателя не оказывается;
ранее получателю было отказано в предоставлении услуги по причине необоснованных оскорблений и обвинений, унижающих человеческое достоинство, в адрес специалиста (специалистов), которые подтверждены письменными показаниями свидетелей;
невозможность предоставить услугу из-за форс-мажорных обстоятельств (чрезвычайные ситуации, стихийные явления, военные действия и другие обстоятельства непреодолимой силы).
37. Поставщик с даты оказания услуг в журнале учета оказанных услуг в модуле "личный кабинет поставщика" на портале ведет записи для учета времени оказанных услуг индивидуального помощника.
При повторном освидетельствовании (переосвидетельствовании) инвалида, получающего услуги индивидуального помощника, поставщик осуществляет записи в журнале учета оказанных услуг до даты повторного освидетельствования (переосвидетельствования) – закрытия ИПР.
Данные о выполнении мероприятия социальной реабилитации ИПР в AИС "Е-Собес" заполняются автоматически.
38. Услуги индивидуального помощника предоставляются на срок реализации мероприятия ИПР.
Получатель отказывается от дальнейшего предоставления услуг индивидуального помощника выбранным им поставщиком с указанием следующих причин отказа:
поставщик не приступил своевременно к оказанию услуги;
поставщик систематически нарушает сроки и время оказания услуги;
поставщиком оказаны услуги ненадлежащего качества, и поставщик не устранил недостатки в установленный мною срок;
неоднократные необоснованные оскорбления и обвинения, унижающие человеческое достоинство, в мой адрес со стороны поставщика;
переезд на другое место жительства.
Поставщик отказывается от дальнейшего предоставления услуг индивидуального помощника с указанием следующих причин отказа:
невозможность предоставить услугу по причине форс-мажорных обстоятельств (чрезвычайные ситуации, стихийные явления, военные действия и другие обстоятельства непреодолимой силы);
необоснованные оскорбления и обвинения, унижающие человеческое достоинство со стороны получателя услуг или членов его семьи, которые подтверждаются письменными показаниями свидетелей;
отмена нормативного правового акта, на основании которого предоставлялись услуги.

2-параграф. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну тәртібі
39. Жеке көмекшінің қызметтерін сатып алу мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Заңның 32-1-бабының 3-тармағында көзделген мынадай:
1) мүгедек тұратын елді мекенде сымды интернет болмаған жағдайда;
2) порталда тіркелген жеке көмекшінің немесе жеке көмекшінің қызметтері болмағанда;
3) мүгедектің портал арқылы жеке көмекшінің қызметін сатып алудан бас тарту туралы өтініші болған жағдайларда жүзеге асырылады.
3-параграф. Жеке көмекшінің қызметіне ақы төлеу тәртібі
40. Жеке көмекшінің қызметтеріне ақы төлеуді қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері қызмет көрсетудің нақты уақыты үшін, бірақ Заңның 32-3-бабының 3-тармағына сәйкес күніне сегіз сағаттан асырмай жүргізеді.
Жеке көмекшінің бір сағатта көрсететін қызметтеріне ақы төлеуді есептеу тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің он екі процентінің есебі негізге алына отырып жүргізіледі.
41. Жеке көмекшінің қызметтері үшін кепілдік берілген соманы өтеу № 14 бұйрыққа сәйкес жүзеге асырылады.
42. Жеке көмекшінің қызметіне ақы төлеу өнім беруші ұсынған "Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылғы 14 қаңтарда № 8265 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актісі негізінде, осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес жеке көмекшінің сүйемелдеу парағын (бұдан әрі – ақы төлеуге арналған құжаттар) қоса бере отырып, ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей жүргізіледі.
Өнім берушіге ақы төлеу өтінім беруші тапсырыс қабылданғаны туралы Өнім берушінің хабарламасын алған күннен бастап нақты көрсетілген уақыт үшін жүзеге асырылады.
Мүгедек қайтыс болған жағдайда төлем құжаттарын өнім беруші қайтыс болған күннен бастап бір ай ішінде мүгедектің қолынсыз ұсынады.
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес
жүріп-тұруы қиын бірінші
топтағы мүгедектер үшін
жеке көмекшінің әлеуметтік
қызметтерін көрсету
қағидаларына
1-қосымша
Жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсынуға медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер
1. Жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсынуға:
1) толық соқырлық;

Параграф 2. Порядок предоставления услуг индивидуального помощника в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках
39. Приобретение услуг индивидуального помощника производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках в следующих случаях, предусмотренных пунктом 3 статьи 32-1 Закона:
1) отсутствия проводного интернета в населенном пункте, в котором проживает инвалид;
2) отсутствия зарегистрированного на портале поставщика или индивидуального помощника;
3) наличия заявления инвалида об отказе приобретения услуг индивидуального помощника через портал.
Параграф 3. Порядок оплаты услуг индивидуального помощника
40. Оплата услуг индивидуального помощника производится горуправлениями, отделами занятости за фактическое время оказания услуг, но не более восьми часов в день согласно пункту 3 статьи 32-3 Закона.
Расчет оплаты услуг индивидуального помощника в час производится, исходя из расчета двенадцати процентов размера месячного расчетного показателя, установленного Законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
41. Возмещение гарантированной суммы за услуги индивидуального помощника осуществляется в соответствии с Приказом № 14.
42. Оплата услуг индивидуального помощника производится ежемесячно на основании представленного поставщиком не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом акта выполненных работ (оказанных услуг) по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 января 2013 года № 8265), с приложением листа сопровождения индивидуальным помощником согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – документы на оплату).
Оплата поставщику осуществляется за фактически оказанное время со дня получения заявителем уведомления поставщика о принятии заказа.
В случае наступления смерти инвалида документы на оплату предоставляются поставщиком в течении месяца со дня смерти, без подписи инвалида.
Приложение 1
к Правилам предоставления
социальных услуг
индивидуального
помощника для инвалидов
первой группы, имеющих
затруднение в передвижении,
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида
Медицинские показания и противопоказания к предоставлению социальных услуг индивидуального помощника
1. Медицинскими показаниями к предоставлению социальных услуг индивидуального помощника являются:
1) абсолютная слепота;

2) түзетумен екі көзінің де 0,03-ке дейін көру жітілігі;
3) елеулі немесе айқын түрде білінетін вестибулярлық мишықтың бұзылуы;
4) елеулі немесе айқын түрде білінетін гиперкинетикалық амиостатикалық синдром;
5) паркинсонизм (елеулі немесе айқын түрде білінетін акинетикалық-регидтік түрі);
6) елеулі немесе айқын түрде білінетін: ауру немесе жарақаттар салдарынан туындаған гемипарез, төменгі парапарез, трипарез;
7) гемиплегия, триплегия, параплегия;
8) елеулі немесе айқын түрде білінетін қанайналымы және тыныс функцияларының бұзылуы (ІІІ кезеңдегі қанайналым жеткіліксіздігі, ІV функционалдық сыныпты стенокардияға сәйкес қан тамыр жеткіліксіздігі, ІІ-ІІІ және ІІІ кезеңдегі өкпе-жүрек жеткіліксіздігімен қосарланған ІІІ дәрежелі тыныс жеткіліксіздігі және т.б.);
9) елеулі немесе айқын түрде білінетін несеп шығару жүйесі қызметінің бұзылуы (ІІІ-ІV дәрежедегі созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі);
10) буын функцияларының ІІІ-ІV дәрежеде бұзылуымен қатар ағзаның статикалық-динамикалық функцияларының елеулі немесе айқын түрде білініп бұзылуы;
11) қолдардың екеуінің де протездеуге жарамсыз және жүріп-тұру құралдарының қолданылуын қиындататын ампутациялық тұқылдары;
12) қолдардың екеуінде де протездеуге жарамсыз және жүріп-тұру құралдарының қолданылуын қиындататын туа біткен ауытқулардың болуы;
13) екі санның протездеуге жарамсыз ампутациялық тұқылдары;
14) протездеуге жарамсыз жүріп-тұру құралдарын пайдалануды қиындататын, қолдардың білінетін функционалдық бұзушылықтары бар балтырлардың ампутациялық тұқылдары;
15) жүріп-тұрудың ІІІ дәрежеде бұзылуымен қоса, аяқтардың дамуындағы туа біткен ауытқулар;
16) қолдардың жүріп-тұру құралдарының қолданылуын қиындатып айқын білінетін функционалдық бұзылушылықтарымен қосарланған буындар функцияларының ІІІ-ІV дәрежеде бұзылуымен қоса жамбастың және тізе буындарының екеуінің де функционалдық тұрғыдан қолайсыз қалыптағы анкилоздары;
17) қолдардың жүріп-тұру құралдарының қолданылуын қиындатып айқын білінетін функционалдық бұзылушылықтарымен қосарланған буындар функцияларының ІІІ-ІV дәрежеде бұзылуымен қоса, жамбастың және тізе буындарының екеуінің де елеулі немесе айқын білінетін контрактуралары медициналық көрсетілімдер болып табылады.
2. Мамандандырылған медициналық ұйымдарда емделуді талап ететін мынадай аурулар:
1) бактерия тарататын туберкулез (БК+);
2) жұқпалы тері және шаш аурулары;
3) жыныс аурулары;
4) неврозды, невроз тәріздес жай-күйлерді, жеңіл дәрежедегі есуастықты, ұстамалары сирек (2-3 айда бір реттен аспайтын) түрлі этиологиядағы тырыспа синдромдарын қоспағанда, жарыместіксіз және жеке тұлғаның білініп бұзылуынсыз орны алатын психикалық бұзушылықтар жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсынуға медициналық қарсы көрсетілімдер болып табылады.
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес
жүріп-тұруы қиын бірінші
топтағы мүгедектер үшін
жеке көмекшінің әлеуметтік
қызметтерін көрсету
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жергілікті атқарушы
органның басшысына
____________________________
____________________________
Жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсынуға өтініш
Тегі _____________________________________________________________
Аты_____________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ___________________________________________
Туған күні: ______________________________________________________
Мүгедектік ______________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: ________________________
Құжат нөмірі: _____________________ кім берген: ____________________
Берілген күні: "____" _____________ ______ жылы
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ________________________________________
Тұрақты тұратын (тіркелген) жерінің мекенжайы
Облыс___________________________________________________________
қала (аудан) _______________________ ауыл: _________________________
көше (шағын аудан) ___________________ -үй ______ -пәтер ___________
Телефон _________________________________________________________
Жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсыну үшін:
Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы
Мемлекеттік сатып алу арқылы құжаттар қабылдауды сұраймын.
(керегінің астын сызу)
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтар саны
Ескертпе
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына
сәйкес менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, оңалтудың жеке бағдарламасына
сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеу үшін қажетті
ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға
келісім беремін.
20____ жылғы "____"___________
__________________________________________________________________________
(Өтініш берушінің (заңды өкілінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
___________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
20____ жылғы "____" ___________
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - -
кесу сызығы
Азаматтың өтініші__________________________________ қабылданды.
Өтінішті қабылдау күні 20___жылғы "____" ___________
___________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес,
жүріп-тұруы қиын бірінші
топтағы мүгедектер үшін
жеке көмекшінің әлеуметтік
қызметтерін көрсету
қағидаларына
3-қосымша
"Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектерді жеке көмекшінің қызметімен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері

2) острота зрения на оба глаза до 0,03 с коррекцией;
3) значительно или резко выраженные вестибулярно-мозжечковые нарушения;
4) значительно или резко выраженный гиперкинетический амиостатический синдром;
5) паркинсонизм (значительно или резко выраженная акинетико-регидная форма);
6) значительно или резко выраженные: гемипарез, нижний парапарез, трипарез, обусловленные заболеваниями или последствиями травм;
7) гемиплегия, триплегия, параплегия;
8) значительно или резко выраженные нарушения функций кровообращения и дыхания (недостаточность кровообращения III стадии, коронарной недостаточности соответственно стенокардии IV-гo функционального класса, дыхательной недостаточности III степени в сочетании с легочно-сердечной недостаточностью II-III и III стадий и другие);
9) значительно или резко выраженные нарушения функции мочевыделительной системы (хроническая почечная недостаточность III-IV степени);
10) значительно или резко выраженные нарушения статодинамических функций организма с нарушением функции суставов III-IV степени;
11) ампутационные культи обеих верхних конечностей, не подлежащие протезированию и затрудняющие пользование средствами передвижения;
12) врожденные аномалии развития обеих верхних конечностей, не подлежащие протезированию и затрудняющие пользование средствами передвижения;
13) ампутационные культи обеих бедер, не подлежащие протезированию;
14) ампутационные культи обеих голеней, не подлежащие протезированию с выраженными функциональными нарушениями верхних конечностей, затрудняющим пользование средствами передвижения;
15) врожденные аномалии развития нижних конечностей с нарушением передвижения III третьей степени;
16) анкилозы в функционально невыгодном положении обеих тазобедренных или коленных суставов с нарушением функций суставов III-IV степени в сочетании с выраженными функциональными нарушениями верхних конечностей, затрудняющими пользование средствами передвижения;
17) значительно или резко выраженные контрактуры обеих тазобедренных или коленных суставов с нарушением функций суставов III-IV степени в сочетании с выраженными функциональными нарушениями верхних конечностей, затрудняющими пользование средствами передвижения.
2. Медицинскими противопоказаниями к предоставлению инвалидам социальных услуг индивидуального помощника являются следующие заболевания, требующие лечения в специализированных медицинских организациях:
1) туберкулез с бактериовыделением (БК+);
2) инфекционные заболевания кожи и волос;
3) венерические болезни;
4) психические расстройства, за исключением неврозов, неврозоподобных состояний, легкой степени дебильности, судорожных синдромов различной этиологии с редкими (не более одного раза в 2-3 месяца) припадками, без слабоумия и выраженных изменений личности.
Приложение 2
к Правилам предоставления
социальных услуг
индивидуального
помощника для инвалидов
первой группы, имеющих
затруднение в передвижении,
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида
Форма
Руководителю местного
исполнительного органа
____________________________
____________________________
Заявление на предоставление социальных услуг индивидуального помощника
Фамилия ____________________________________________________________
Имя ________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ____________________________________________
Дата рождения: ______________________________________________________
Инвалидность ________________________________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ______________________________
Номер документа: ___________________кем выдан: _______________________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Индивидуальный идентификационный номер: ____________________________
Aдрес постоянного местожительства (регистрации):
Область _____________________________________________________________
город (район) _________________село: __________________________________
улица (микрорайон)___________ ____________дом ______ квартира _________
Телефон ___________________________
Прошу принять документы для предоставления социальных услуг индивидуального
помощника через:
Портал социальных услуг
Государственные закупки
(нужное подчеркнуть)
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных в соответствии с
Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах, необходимых для оформления документов для предоставления средств и услуг
реабилитации в соответствии с индивидуальной программой реабилитации.
"____" ___________ 20____ года.
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись заявителя (законного
представителя)
_________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего
заявление) "____" ____________ 20____ года.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
линия отреза
Заявление гражданина _________________________________________ принято.
Дата принятия заявления "____" ___________ 20 ___ года.
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего
заявление)
Приложение 3
к Правилам предоставления
социальных услуг
индивидуального
помощника для инвалидов
первой группы, имеющих
затруднение в передвижении,
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида
Стандарт государственной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами индивидуального помощника инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы городов Нур-Султан, Aлматы и Шымкент, районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) тұрғылықты жері бойынша Нұр-Сұлтан және Шымкент қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы, Алматы қаласының әлеуметтік әл-ауқат басқармасы (бұдан әрі – қалалық басқармалар), қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері);
3) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (бұдан әрі – абоненттік нөмір) – проактивті қызмет);
4) www.egov.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал).
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелеріне, қалалық басқармаларға, жұмыспен қамту бөлімдеріне жүгінген кезде – құжаттар топтамасы тіркелген күннен бастап – он жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жұмыспен қамту бөлімдері Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей ұсынады;
2) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелерінде құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут, қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдерінде – 30 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелерінде өтініш берушіге қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут, қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдерінде – 30 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз түрінде/проактивті/электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мүгедектерге жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсынуға құжаттарды рәсімдеу туралы хабарлама. Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөміріне смс-хабарлама жіберу арқылы қабылданған шешім туралы өтініш берушіні хабардар етеді.
Веб-портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі
1) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелерінде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау жеделдетілген қызмет көрсетусіз электрондық кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті веб-портал арқылы броньдауға болады;

1) отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" (далее – отделения Госкорпорации);
2) управления занятости и социальной защиты городов Нур-Султан и Шымкент, управление социального благосостояния города Aлматы (далее – горуправления), городские, районные отделы занятости и социальных программ по месту жительства (далее – отделы занятости);
3) абонентское устройство сотовой связи (далее – абонентское устройство) - проактивная услуга;
4) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – веб-портал).
3
Срок оказания государственной услуги
1) при обращении в отделения Госкорпорации, горуправления, отделы занятости – со дня регистрации пакета документов – десять рабочих дней;
при оказании проактивной услуги – с даты поступления согласия – десять рабочих дней.
При обращении в отделения Госкорпорации, день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги предоставляется отделами занятости в отделения Госкорпорации не позднее, чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в отделениях Госкорпорации – 15 минут, в горуправлениях, отделах занятости – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания заявителя в отделениях Госкорпорации – 15 минут, в горуправлениях, отделах занятости – 30 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная/ проактивная/ электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление об оформлении документов на предоставление инвалидам социальных услуг индивидуального помощника. Госкорпорация информирует заявителя о принятом решении посредством передачи смс-уведомления на абонентское устройство сотовой связи заявителя.
При обращении через веб-портал, результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица.
6
Размер оплаты, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы
1) отделений Госкорпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке электронной очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала;

2) қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.00-ге, 14.30-ға, 15.00-ге дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00-ге, 18.30-ға, 19.00-ге дейін.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
3) веб-порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелерінде, қалалық басқармаларда және жұмыспен қамту бөлімдерінде:
1) мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп – тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсыну қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсынуға өтініш; ;
2) жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);;
3) мүгедектен сенімхат алған адам жүгінген кезде нотариалды куәландыруды талап етпейтін мүгедектен сенімхат.
Жеке басты куәландыратын, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар туралы, мүгедектігі туралы, тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған ОЖБ-ның әзірленген іс-шаралары туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорацияның, қалалық басқарманың бөлімшелері, жұмыспен қамту бөлімдері уәкілетті лауазымды адамдардың ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында алады;
Веб-порталға: өтініш берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық сұрау салу.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) өтініш берушінің және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:

2) горуправлений, отделов занятости – с 9.00 часов до 18.00, 18.30, 19.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00, 14.30, 15.00 часов согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
3) веб-портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
В отделениях Госкорпорации, горуправлениях и отделах занятости:
1) заявление на предоставление социальных услуг индивидуального помощника по форме согласно приложению 2 к Правилам предоставления социальных услуг индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении, в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида (далее – Правила);
2) документ, удостоверяющий его личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) доверенность от инвалида, не требующей нотариального удостоверения, при обращении лица, получившего от инвалида доверенность.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, подтверждающих регистрацию по постоянному месту жительства, об инвалидности, о разработанных мероприятиях ИПР, содержащиеся в соответствующих государственных информационных системах, отделения Госкорпорации, горуправления, отделы занятости, получают в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных должностных лиц.
На веб-портал: электронный запрос, удостоверенный ЭЦП заявителя.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Госкорпорацию
Aдреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:

1. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган – www. enbek.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы – www.gov4c.kz.
Өтініш берушінің жұмыспен қамту бөлімдерінің, қалалық басқармалардың анықтамалық қызметтері, "1414" Бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 7777 арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін ЭЦҚ немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторландырудан өту, одан әрі "Цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес,
жүріп-тұруы қиын бірінші
топтағы мүгедектер үшін
жеке көмекшінің әлеуметтік
қызметтерін көрсету
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын басшылыққа ала отырып,
___________________________________________________________________________
("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы филиалының № __ бөлімі
(мекенжайын көрсету) /республикалық маңызы бар, астананың, аудандардың және
облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы) Сіздің мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын
ұсынбауыңызға және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды, атап айтқанда:
жоқ құжаттардың/қолдану мерзімі өткен құжаттардың атауы:
1) ______________________________;
2) ______________________________;
3) ______________________________
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден екі данада жасалды.
___________________________________________________________________________
("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы филиалының № __ бөлімі
(мекенжайын көрсету)/республикалық маңызы бар, астананың, аудандардың және
облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы орган қызметкерінің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Алдым: ____________________________________________ ________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (қолы) (бар болса)
20___ жылғы "___" ___________
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес,
жүріп-тұруы қиын бірінші
топтағы мүгедектер үшін
жеке көмекшінің әлеуметтік
қызметтерін көрсету
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Хабарлама
Тегі ________________________________________________________________
Аты ________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _______________________________________________
Құжаттың нөмірі: _______________________ кім берген: ___________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ____________________________________________
Тұрақты тұратын (тіркелген) жерінің мекенжайы:
Облыс ___________________________________________________________________
Қала (аудан) ________________ ауыл: __________________________________
Көше (шағын аудан) _________________ -үй _____________ -пәтер __________
Жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін көрсетуге құжаттарды рәсімдеу туралы
хабардар етеміз.
Өтініш қабылданды және "Е-Собес" ААЖ кезегінің электрондық журналында
20__ жылғы "__" _____ № _ нөмірімен тіркелді.
Әлеуметтік қызметтер порталында өнім берушіні таңдау мүмкіндігі туралы (aleumet.egov.kz)
мобильді азаматтар базасында тіркелген Сіздің абоненттік ұялы байланысының телефон
нөміріңізге смс-хабарлама жіберілетін болады.
Мемлекеттік органның басшысы ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің (бар болса)
20___ жылғы "___" ____________
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес,
жүріп-тұруы қиын бірінші
топтағы мүгедектер үшін
жеке көмекшінің әлеуметтік
қызметтерін көрсету
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Смс-хабарлар журналы __ ___________________________________________________________________________________________
(протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, міндетті гигиеналық құралдар,
жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі маманының қызметтері, санаторлық-курорттық емдеу, кресло-арбалар)
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Іс №
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар,тифлотех никалық құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі маманының қызметтері, санаторий-курорттық емделу, кресло-арбалар
Хабраламаның сипаты/жауаптың коды
Смс-хабарлама жіберілген кезең
Телефон №
Маман
6
7
8
9
10
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес,
жүріп-тұруы қиын бірінші
топтағы мүгедектер үшін
жеке көмекшінің әлеуметтік
қызметтерін көрсету
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Жеке көмекшінің ілесіп жүру парағы
______________________________________________________________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), телефоны мекен-жайы бойынша тұратын 20___ жылғы____________ айы үшін
Р/с №
Күні
Мүгедек жеке көмекшінің ілесіп жүруімен келген объектілердің тізбесі
Сағат саны
Жеке көмекшінің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), қолы/ЭЦҚ
_________________________________________________________________
Өтініш берушінің қолы /ЭЦҚ
20___ жылғы "____" ____________
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2022 жылғы 28 ақпандағы
№ 77 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 26 бұйрығына
2-қосымша
Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектер мен мүгедек балаларға санаторий-курорттық емдеуді ұсыну қағидалары

1. Уполномоченного органа в области социальной защиты населения – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2. Государственной корпорации "Правительство для граждан" – www.gov4c.kz.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб горуправлений, отделов занятости, Единого контакт-центра "1414", 8 800 080 7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием ЭЦП или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 4
к Правилам предоставления
социальных услуг
индивидуального
помощника для инвалидов
первой группы, имеющих
затруднение в передвижении,
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида
Форма
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь Законом Республики Казахстан "О государственных услугах",
______________________________________________________________________
(отдел № __ филиала Государственной корпорации "Правительство для граждан"
(указать адрес)/местный исполнительный орган республиканского значения, столицы,
районов и городов областного значения)
отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги "Оформление
документов на обеспечение услугами индивидуального помощника инвалидов первой
группы, имеющих затруднение в передвижении"
ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню,
предусмотренному стандартом государственной услуги, и (или) документов с
истекшим сроком действия, а именно:
наименование отсутствующих документов/документов с истекшим сроком действия:
1) _______________________________;
2) _______________________________;
3) _______________________________.
Настоящая расписка составлена в двух экземплярах по одному для каждой стороны.
_______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) (работника Государственной
корпорации "Правительство для граждан"/ местного исполнительного органа городов
республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения)
Получил: _________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя (подпись)
"___" ____________ 20___ г
Приложение 5
к Правилам предоставления
социальных услуг
индивидуального
помощника для инвалидов
первой группы, имеющих
затруднение в передвижении,
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида
Форма
Уведомление
Фамилия ____________________________________________________________
Имя ________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ____________________________________________
Номер документа: ___________________кем выдан: _______________________
Индивидуальный идентификационный номер: ____________________________
Aдрес постоянного местожительства (регистрации):
Область _____________________________________________________________
город (район) _____________________село: ______________________________
улица (микрорайон)______________ дом _______ квартира _________________
Уведомляем Вас об оформлении документов на предоставление социальных услуг
индивидуального помощника.
Заявление принято и зарегистрировано в электронном журнале очереди АИС "Е-
Собес" под номером № __ от "__" __ 20__ года.
О возможности выбора поставщика на Портале социальных услуг (aleumet.egov.kz) на
Ваш телефонный номер абонентской сотовой связи, зарегистрированный в базе
мобильных граждан, будет направлено cмc-уведомление.
Руководитель государственного органа
____________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" ____________ 20___ года
Приложение 6
к Правилам предоставления
социальных услуг
индивидуального
помощника для инвалидов
первой группы, имеющих
затруднение в передвижении,
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида
Форма
Журнал смс-уведомлений
_________________________________________________________________
(протезно-ортопедической помощи, сурдотехнических средств, тифлотехнических
средств, обязательных гигиенических средств, услуг индивидуального помощника,
услуг специалиста жестового языка, санаторно-курортного лечения, кресло-коляски)
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Протезно-ортопедическая помощь, сурдотехнические средства, тифлотехнические средства, обязательные гигиенические средства, услуги индивидуального помощника, услуги специалиста жестового языка, санаторно-курортное лечение, кресло-коляски
Характер уведомления/
код ответа
Дата передачи смс-уведомления
№ телефона
Специалист
6
7
8
9
10
Приложение 7
к Правилам предоставления
социальных услуг
индивидуального
помощника для инвалидов
первой группы, имеющих
затруднение в передвижении,
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида
Форма
Лист сопровождения индивидуальным помощником
___________________________________________________________________
Фамилия имя, отчество (при его наличии), телефон заявителя
проживающего по адресу ______________________________________________
за ____________ месяц 20___ года
№ п/п
Дата
Перечень объектов, посещенных инвалидом в сопровождении индивидуального помощника
Количество часов
__________________________________________________________________________
Фамилия имя, отчество (при его наличии), подпись индивидуального помощника/ЭЦП
_________________________________________________________________
Подпись заявителя /ЭЦП Дата "___" ____________ 20__ г
Приложение 2
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 28 февраля 2022 года № 77
Приложение 2
к приказу Министра
здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 22 января 2015 года № 26
Правила предоставления санаторно-курортного лечения инвалидам и детям-инвалидам в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектер мен мүгедек балаларға санаторий-курорттық емдеуді ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабы 1-тармағының 9-7) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасына (бұдан әрі – ОЖБ) сәйкес мүгедектер мен мүгедек балаларға санаторий-курорттық емдеуді ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы (бұдан әрі – портал) – әлеуметтік-еңбек саласының ақпараттық жүйесі, ол "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" және "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес жергілікті атқарушы органдардың тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің құнын өтеуі шарттарымен оларды сатып алу мүмкіндігін беретін ақпараттандыру объектісін білдіреді;
2) проактивті көрсетілетін қызмет – қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша берілетін, қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алу субъектісінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы берілген келісімі міндетті түрде қажет болатын, электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
3) санаторий-курорттық емделу – адамдардың санаторий-курорттық ұйымда уақытша болуы жағдайында жүргізілетін медициналық оңалту түрі.
3. Санаторий-курорттық емдеуді ұсыну осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мүгедектерді санаторий-курорттық емдеумен қамтамасыз етуге медициналық қарсы көрсетілімдерді ескере отырып, халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі әзірлеген ОЖБ негізінде жүзеге асырылады
4. Санаторий-курорттық емделу осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша санаторий-курорттық емделу әлеуметтік қызметтерін ұсынуға берілген өтінішке сәйкес ОЖБ іс-шарасын іске асыру мерзіміне мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсынылады.
5. Мүгедектер немесе олардың заңды өкілдері не мүгедектің атынан санаторий-курорттық емделуді ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу құқығына сенімхат негізінде әрекет ететін адамдар (бұдан әрі – өтініш беруші) "Мүгедектер мен мүгедек балаларды санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты) көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес өтінішті мүгедектің тұрғылықты жері бойынша:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления санаторно-курортного лечения инвалидам и детям-инвалидам в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9-7) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" (далее – Закон) и Законом Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок предоставления санаторно-курортного лечения инвалидам и детям-инвалидам в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида (далее – ИПР).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) портал социальных услуг (далее – портал) – информационная система социально-трудовой сферы, которая представляет собой объект информатизации, предоставляющий отдельным категориям населения возможность приобретения товаров и (или) услуг на условиях возмещения местными исполнительными органами их стоимости в соответствии с законами Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи" и "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан";
2) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая в электронной форме, предоставляемая по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи;
3) санаторно-курортное лечение – вид медицинской реабилитации, проводимой в условиях временного пребывания лиц в санаторно-курортной организации.
3. Предоставление санаторно-курортного лечения осуществляется на основании ИПР, разработанной территориальным подразделением уполномоченного органа в области социальной защиты населения, с учетом медицинских противопоказаний к обеспечению инвалидов санаторно-курортным лечением согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Санаторно-курортное лечение предоставляется за счет средств государственного бюджета согласно заявлению на предоставление санаторно-курортного лечения по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам на срок реализации мероприятия ИПР.
5. Инвалиды или их законные представители, либо лица, действующие от инвалида на основании доверенности на право оформления документов для предоставления санаторно-курортного лечения (далее – заявитель), предоставляют по месту жительства инвалида заявление с приложением документов, указанных в стандарте государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов и детей-инвалидов санаторно-курортным лечением" (далее – стандарт государственной услуги) в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам, через:

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация бөлімшесі);
2) Нұр-Сұлтан және Шымкент қалаларының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы, Алматы қаласының әлеуметтік әл-ауқат басқармасы (бұдан әрі – қалалық басқармалар), қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері);
3) "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал);
4) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (бұдан әрі – абоненттік нөмір) – проактивті көрсетілетін қызмет арқылы береді.
Проактивті көрсетілетін қызмет арқылы рәсімдеу кезінде өтінішті ұсыну талап етілмейді.
"Мүгедектер мен мүгедек балаларды санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз етуге құжаттарды ресімдеу" проактивті қызметін көрсету тәртібі осы Қағидалардың 2-тарауының 2-параграфында көзделген.
"Мүгедектер мен мүгедек балаларды санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз етуге құжаттарды ресімдеу" мемлекеттік қызметін "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы көрсету тәртібі осы Қағидалардың 2-тарауының 3-параграфында көзделген.
6. Қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің маманы өтініштерді "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің кезегінің электрондық журналына (бұдан әрі – "Е-Собес" ААЖ) олардың түсу ретіне қарай тіркейді.
7. Жұмыс берушінің кінәсінен жұмыста мертігуге ұшыраған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедекке санаторий-курорттық емделуге жолдама Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 937-бабына сәйкес жұмыс берушінің есебінен беріледі (Ерекше бөлім).
8. Жұмыс беруші - дара кәсіпкердің қызметі тоқтатылған немесе заңды тұлға таратылған, сондай-ақ оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енген кезде жұмыс берушінің кінәсінен жұмыста мертігуге ұшыраған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедекке санаторий-курорттық емделу Заңның 20-бабына сәйкес мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен беріледі.
2-тарау. "Мүгедектерді және мүгедек балаларды санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі 1-параграф. Мемлекеттік корпорация, қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері арқылы өтініш беру негізінде "Мүгедектерді және мүгедек балаларды санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
9. Өтініш беруші мемлекеттік қызметті алу үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне, қалалық басқармаға, тұрғылықты жері бойынша жұмыспен қамту бөліміне осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өтінішпен және "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес ұсынылатын мүгедектің жеке басын куәландыратын құжатпен не цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) электрондық құжатпен жүгінеді.

1) отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" (далее – отделение Госкорпорации);
2) управления занятости и социальной защиты городов Нур-Султан и Шымкент, управление социального благосостояния города Aлматы (далее – горуправления), городские, районные отделы занятости и социальных программ (далее – отделы занятости);
3) веб-портал "электронного правительства" (далее – веб-портал);
4) абонентское устройство сотовой связи (далее – абонентский номер) – проактивная услуга.
Представление заявления не требуется при оформлении через проактивную услугу.
Порядок оказания проактивной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов и детей-инвалидов санаторно-курортным лечением" предусмотрен параграфом 2 главы 2 настоящих Правил.
Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов и детей-инвалидов санаторно-курортным лечением" через веб-портал "электронного правительства" предусмотрен параграфом 3 главы 2 настоящих Правил.
6. Специалист горуправления, отдела занятости регистрирует заявления в электронном журнале очереди автоматизированной информационной системы "Е-Собес" (далее – AИС "Е-Собес") в порядке их поступления.
7. Инвалиду, получившему трудовое увечье или профессиональное заболевание по вине работодателя, путевка на санаторно-курортное лечение предоставляется за счет работодателя в соответствии со статьей 937 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть).
8. При прекращении деятельности работодателя - индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, а также вступления в законную силу решения суда о признании его банкротом, санаторно-курортное лечение инвалиду, получившему трудовое увечье или профессиональное заболевание по вине работодателя, предоставляется за счет средств государственного бюджета в соответствии со статьей 20 Закона.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов и детей-инвалидов санаторно-курортным лечением"
Параграф 1. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов и детей-инвалидов санаторно-курортным лечением" на заявительной основе через отделения Госкорпорации, горуправления, отделы занятости
9. Для получения государственной услуги заявитель обращается в отделение Госкорпорации, горуправление, отдел занятости по месту жительства с заявлением согласно приложению 2 к настоящим Правилам и документом, удостоверяющим личность инвалида, предоставляемым в соответствии с Законом Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", либо электронным документом из сервиса цифровых документов (для идентификации).

10. Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің, қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің жауапты қызметкерлері өтінішті қабылдау кезінде:
1) жеке басты куәландыратын құжат туралы;
2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы мәліметтерді алу үшін "Электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) мүгедектің жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша сұрау салуларды қалыптастырады.
Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған кезде өтінішке жоғарыда көрсетілген мәліметтерді қамтитын қағаз жеткізгіштегі құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.
Ұсынылған түпнұсқалармен құжаттардың көшірмелері салыстырылғаннан кейін өтінішті қабылдаған жауапты қызметкер тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхатқа немесе осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес берілетін талонға белгі қою арқылы куәландырады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
11. Құжаттарды тапсыру кезінде өтініш берушіге:
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелерінде – тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат;
қалалық басқармаларда, жұмыспен қамту бөлімдерінде – тіркелген күні, құжаттарды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талон беріледі.
12. Өтініш беруші мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен мәліметтерді (құжаттарды) ұсынған кезде Мемлекеттік корпорацияның, қалалық басқарманың бөлімшелері, жұмыспен қамту бөлімдері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
13. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттар сәйкес келген жағдайда, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі он жұмыс күні ішінде құжаттарды қарайды, қорытындысы бойынша өтініш берушіге осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі туралы хабарлама береді. Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген негіздер болған кезде қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабына сәйкес өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама алдын ала, бірақ мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша өтініш берушіге қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында құжаттарды рәсімдеу туралы хабарлама не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту жіберіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей ұсынады.
Мемлекеттік корпорация бөлімшелері өтініш берушіні мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері туралы өтініш берушінің абоненттік нөміріне смс-хабарлама беру арқылы хабардар етеді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері нәтижені бір ай бойы сақтауды қамтамасыз етеді, содан кейін оларды одан әрі сақтау үшін қалалық басқармаларға, жұмыспен қамту бөлімдеріне береді. Өтініш беруші бір ай өткен соң жүгінген кезде, Мемлекеттік корпорация бөлімшелерінің, қалалық басқармалардың және жұмыспен қамту бөлімдерінің сұрау салуы бойынша дайын құжаттарды өтініш берушіге беру үшін бір жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді.

10. Ответственные сотрудники отделения Госкорпорации, горуправления, отдела занятости при приеме заявления формируют запросы по индивидуальному идентификационному номеру инвалида в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "Электронного правительства" (далее – информационные системы) для получения следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющим личность;
2) об установлении инвалидности;
3) о разработанных мероприятиях в ИПР.
При отсутствии сведений в информационных системах к заявлению прилагаются копии документов на бумажном носителе, содержащих вышеуказанные сведения.
После сличения с представленными подлинниками копии документов свидетельствуются ответственным сотрудником, принявшим заявление путем проставления отметки в расписке о приеме соответствующих документов или талоне, выдаваемом в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил, после чего оригиналы документов возвращаются заявителю.
11. При подаче документов заявителю выдается:
в отделении Госкорпорации – расписка о приеме соответствующих документов;
в горуправлении, отделе занятости – талон с указанием даты регистрации, фамилии и инициалов лица, принявшего документы.
12. При представлении заявителем неполного пакета документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги, и (или) сведений (документов) с истекшим сроком действия, отделения Госкорпорации, горуправления, отделы занятости отказывают в приеме заявления и выдают расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
13. При соответствии пакета документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги, горуправление, отдел занятости в течение десяти рабочих дней рассматривает документы, по итогам заявителю о результате оказания государственной услуги выдает уведомление по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. День приема документов отделением Госкорпорации не входит в срок оказания государственной услуги.
При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 стандарта государственной услуги, горуправление, отдел занятости уведомляют заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК) для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания заявителю в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица горуправления, отдела занятости, направляется уведомление об оформлении документов либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги предоставляется горуправлением, отделом занятости в отделение Госкорпорации не позднее, чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
Отделения Госкорпорации информируют заявителя о результатах оказания государственной услуги посредством передачи смс-уведомления на абонентский номер заявителя.
Отделения Госкорпорации обеспечивают хранение результата в течение одного месяца, после чего передают их горуправлениям, отделам занятости для дальнейшего хранения. При обращении заявителя по истечении одного месяца, по запросу отделения Госкорпорации, горуправления и отделы занятости в течение одного рабочего дня направляют готовые документы в отделение Госкорпорации для выдачи заявителю.

14. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі туралы осы Қағидаларға  5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
15. Қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімдерінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорация бөлімшелерінің және (немесе) оның қызметкерлерінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану:
1) қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімдерінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген мекенжайлар бойынша қалалық басқармалары, жұмыспен қамту бөлімдері басшыларының атына беріледі.
Шағым жазбаша нысанда почта арқылы немесе қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімдерінің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөнін, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орнын көрсете отырып, оны қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімінің кеңсесінде тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады;
2) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі қызметкерінің әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген мекенжайлар мен телефондар бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысына жіберіледі.
Қолма-қол да, почта арқылы да келіп түскен шағымның Мемлекеттік корпорация бөлімшелерінің кеңсесінде қабылданғанын растау оны тіркеу болып табылады (мөртабан, кіріс нөмірі және тіркеу күні шағымның екінші данасына немесе шағымға ілеспе хатқа қойылады).
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімінің және Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей және әкімшілік іс шағымды қарайтын органға жіберіледі.
Бұл ретте, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері, қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері, егер шағым үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға жібермеуге құқылы.
Мемлекеттік корпорацияның, қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің бөлімшесіне келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген кезде өтініш беруші Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.

14. О результате оказания государственной услуги выдается уведомление по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
15. Обжалование решений, действий (бездействий) горуправлений, отделов занятости и (или) их должностных лиц, работников отделений Госкорпорации по вопросам оказания государственных услуг:
1) жалоба на действия (бездействия) горуправлений, отделов занятости и (или) их должностных лиц подается на имя руководителей горуправлений, отделов занятости по адресам, указанным в стандарте государственной услуги в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам.
Жалоба подается в письменной форме по почте или нарочно через канцелярию горуправлений, отделов занятости.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии горуправлений, отделов занятости с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу;
2) жалоба на действия (бездействия) работника отделения Госкорпорации направляется руководителю отделения Госкорпорации по адресам и телефонам, указанным в стандарте государственной услуги в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам.
Подтверждением принятия жалобы в канцелярии отделения Госкорпорации, поступившей как нарочно, так и почтой, является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата регистрации проставляются на втором экземпляре жалобы или сопроводительном письме к жалобе).
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба заявителя, поступившая в адрес отделения Госкорпорации, горуправления, отдела занятости, не позднее трех рабочих дней со дня поступления и административное дело направляется в орган, рассматривающий жалобу.
При этом отделения Госкорпорации, горуправления, отделы занятости не направляют жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес отделения Госкорпорации, горуправления, отдела занятости, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
При несогласии с результатами оказанной государственной услуги заявитель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
При несогласии с результатами оказанной государственной услуги, заявитель обращается в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

2-параграф. "Мүгедектер мен мүгедек балаларды санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" проактивті мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
16. "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен (бұдан әрі – № 44-бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) сәйкес жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну жөніндегі іс-шараларды қамтитын ОЖБ "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде қалыптастырылғаннан кейін ОЖБ-ның деректері автоматты түрде "Е-Собес" ААЖ-ға беріледі және мүгедектің немесе оның заңды өкілінің (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) абоненттік нөміріне мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салумен смс-хабарлама жіберуге бастамашылық жасалады.
Көрсетілетін қызметті алушы смс-хабарлама арқылы тиісті кодпен проактивті қызмет көрсетуге келісімін немесе бас тартуын растайды.
17. Көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімін алған кезде осы қызметтерді ұсынуға оған құжаттардың рәсімделгенін растау туралы смс-хабарлама жіберіледі.
Проактивті қызмет арқылы жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеуге өтініш берген күн рәсімдеуге келісім алған күн болып саналады.
18. Көрсетілетін қызметті алушыдан жауап болмаған кезде сұрау салу жіберілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде сұрау жойылады және көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөміріне Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне, қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне жүгінудің себебі мен қажеттілігі көрсетіле отырып, санаторий-курорттық емдеуді ұсыну үшін құжаттарды ресімдеудің мүмкін еместігі туралы смс-хабарлама жіберіледі.
19. Көрсетілетін қызметті алушы проактивті қызмет көрсетуден бас тартқан кезде көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөміріне "Е-Собес" ААЖ-дан санаторий-курорттық емдеуді ұсыну үшін құжаттарды ресімдеудің мүмкін еместігі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне, қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне жүгінудің себебі мен қажеттілігін көрсете отырып смс-хабарлама жіберіледі.
20. Көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімін алған кезде қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-Собес" ААЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушыны санаторий-курорттық емдеуді ұсыну үшін құжаттарды ресімдеу жөнінде қабылданған шешім туралы абоненттік нөмірге смс-хабарлама арқылы хабардар етеді.

Параграф 2. Порядок оказания проактивной государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов и детей-инвалидов санаторно-курортным лечением"
16. После формирования в автоматизированной информационной системе "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" ИПР, содержащей мероприятия по предоставлению санаторно-курортного лечения в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10589), данные ИПР автоматически передаются в AИС "Е-Собес" и на абонентский номер инвалида или его законного представителя (далее – услугополучатель) инициируется отправка смс-уведомления с запросом на оказание государственной услуги.
Услугополучатель подтверждает согласие или отказ на оказание проактивной услуги соответствующим кодом через смс-уведомление.
17. При получении согласия от услугополучателя на оказание проактивной услуги ему направляется смс-уведомление о подтверждении оформления документов на предоставление данной услуги.
Днем обращения за оформлением документов для предоставления санаторно-курортного лечения через проактивную услугу считается день получения согласия на оформление документов на предоставление данной услуги.
18. При отсутствии ответа от услугополучателя в течение трех рабочих дней со дня отправки запроса, запрос аннулируется и на абонентский номер услугополучателя направляется смс-уведомление о невозможности оформления документов для предоставления санаторно-курортного лечения с указанием причины и необходимости обращения в отделение Госкорпорации, горуправление, отдел занятости.
19. При отказе услугополучателя от оказания проактивной услуги на абонентский номер услугополучателя из AИС "Е-Собес" направляется смс-оповещение о невозможности оформления документов для предоставления санаторно-курортного лечения с указанием причины и необходимости обращения в отделение Госкорпорации, горуправление, отдел занятости.
20. При получении согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги специалист горуправления, отдела занятости через AИС "Е-Собес" информирует услугополучателя о принятом решении по оформлению документов для предоставления санаторно-курортного лечения посредством смс-уведомления на абонентский номер.

21. Көрсетілетін қызметті алушыға жіберілген смс-хабарлама осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша смс-хабарламалар электрондық журналында тіркеледі.
22. Проактивті қызмет арқылы санаторий-курорттық емделуді ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу кезінде мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында  көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін ақпараттық жүйелерге сұрау салулар "Е-Собес" ААЖ-дан автоматты түрде жүзеге асырылады.
3-параграф. Веб-портал арқылы "Мүгедектерді және мүгедек балаларды санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
23. Мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш беруші қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне өтінішті осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша веб-портал арқылы жолдайды.
Өтінішті "электрондық үкімет" шлюзі арқылы берген кезде:
1) жеке басты куәландыратын құжат туралы не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат туралы;
2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы мәліметтерді автоматты түрде қалыптастыру үшін мүгедектің жеке сәйкестендіру нөмірі сұратылады.
Қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі портал хабарламасына жауап ретінде бір реттік пароль беру немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен пайдаланушының порталда тіркелген ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттарды цифрлық құжаттар сервисінен алады.
24. Қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі өтініш берушінің веб-порталдағы "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жібереді.
25. Өтініш беруші мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде өтініш қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде уәкілетті адамның ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжатты қоса бере отырып, өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы мәртебе жіберіледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттардың топтамасы сәйкес келген жағдайда, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі он жұмыс күні ішінде құжаттарды қарайды, қорытындысы бойынша өтініш берушіге осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі туралы хабарлама береді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген негіздер болған кезде, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама алдын ала, бірақ мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша өтініш берушіге қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің уәкілетті адамының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында оң нәтиже немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту жіберіледі.

21. В электронном журнале смс-уведомлений по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам регистрируются отправленные услугополучателю смс-уведомления.
22. При оформлении документов для предоставления санаторно-курортного лечения через проактивную услугу запросы в информационные системы для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 8 стандарта государственной услуги, осуществляются автоматически из AИС "Е-Собес".
Параграф 3. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов и детей-инвалидов санаторно-курортным лечением" через веб-портал
23. Для получения государственной услуги заявитель направляет в горуправление, отдел занятости через веб-портал заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При подаче заявления через шлюз "электронного правительства" запрашивается индивидуальный идентификационный номер инвалида для автоматического формирования следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющим личность, либо об электронном документе из сервиса цифровых документов;
2) об установлении инвалидности;
3) о разработанных мероприятиях в ИПР.
Горуправление, отдел занятости получает цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
24. В "личный кабинет" заявителя на веб-портале горуправлением, отделом занятости направляется статус о принятии запроса на оказание государственной услуги.
25. При представлении заявителем неполного пакета документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия в течение двух рабочих дней со дня приема заявления направляется статус об отказе в приеме заявления с приложением электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица.
При соответствии пакета документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги, горуправление, отдел занятости в течение десяти рабочих дней рассматривает документы, по итогам заявителю о результате оказания государственной услуги выдает уведомление по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 стандарта государственной услуги, горуправление, отдел занятости согласно статье 73 АППК уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания заявителю в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица горуправления, отдела занятости направляется положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.

26. Веб-портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі уәкілетті адамның ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "Жеке кабинетіне" жіберіледі.
27. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
3-тарау. Санаторий-курорттық емделуді ұсыну тәртібі
28. Санаторий-курорттық емделуді ұсыну портал немесе мемлекеттік сатып алу арқылы жүзеге асырылады.
29. Санаторий-курорттық емдеу күнтізбелік жылда бір реттен артық емес он төрт тәуліктен аспайтын мерзімге беріледі. Санаторий-курорттық емделуге жол жүру шығыстарын төлеу мүгедектің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
30. Мүгедек, мүгедек бала санаторий-курорттық ұйымға келген кезде санаторий-курорттық емдеу қызметтерін берушіге (бұдан әрі – Өнім беруші):
жеке басты куәландыратын құжат;
"Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген 069/е нысаны бойынша санаторий-курорттық карта;
санаторий-курорттық емдеуді портал арқылы ұсынған кезде – осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өнім берушіден порталда алынған төсек-орынның болуын растау туралы хабарлама (бұдан әрі – төсек-орынның болуын растау туралы хабарлама) ұсынады.
1-параграф. Санаторий-курорттық емделуді портал арқылы ұсыну тәртібі
31. "Е-Собес" ААЖ-да тіркелгеннен кейін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша санаторий-курорттық емделуді ұсынуға арналған өтініш мүгедектің ОЖБ деректері кезектілік тәртібімен "Е-Собес" ААЖ-дан порталға беріледі.
Мобильді азаматтар базасында өтініш берушінің абоненттік нөмірі туралы мәліметтер болған кезде, оның абоненттік нөміріне "Е-Собес" ААЖ-дан порталда авторизациялау және өнім берушіні таңдау қажеттілігі туралы смс-хабарлама жіберіледі.
32. Порталда өнім берушіні таңдауды өтініш беруші ОЖБ іс-шараларының порталға жіберілгені туралы хабарлаған күннен бастап екі ай ішінде жүзеге асырады.
33. Өтініш берушінің интернет-ресурсқа қолжетімділігі болмаған кезде, өтініш беруші Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің, халықты жұмыспен қамту орталығының, қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің өзіне-өзі қызмет көрсету секторына жүгінеді.

26. При обращении через веб-портал результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица.
27. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
Глава 3. Порядок предоставления санаторно-курортного лечения
28. Предоставление санаторно-курортного лечения осуществляется через портал или государственные закупки.
29. Санаторно-курортное лечение предоставляется не более одного раза в календарный год на срок не более четырнадцати суток. Оплата расходов проезда на санаторно-курортное лечение осуществляется за счет средств инвалида.
30. Инвалид, ребенок-инвалид при прибытии в санаторно-курортную организацию предоставляет поставщику услуг санаторно-курортного лечения (далее – поставщик):
документ, удостоверяющий личность;
санаторно-курортную карту по форме 069/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21579);
при предоставлении санаторно-курортного лечения через Портал – уведомление о подтверждении наличия койко-места по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, полученное от поставщика на портале (далее – уведомление о подтверждении наличия койко-места).
Параграф 1. Порядок предоставления санаторно-курортного лечения через портал
31. После регистрации в AИС "Е-Собес" заявления на предоставление санаторно-курортного лечения по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам данные ИПР инвалида в порядке очередности передаются из AИС "Е-Собес" на портал.
При наличии сведений об абонентском номере заявителя в базе мобильных граждан, на его абонентский номер с AИС "Е-Собес" направляется смс-уведомление о необходимости авторизации и выбора поставщика на портале.
32. Выбор поставщика на портале заявителем осуществляется в течение двух месяцев со дня извещения его о направлении мероприятий ИПР на портал.
33. При отсутствии у заявителя доступа к интернет-ресурсу, заявитель обращается в сектор самообслуживания отделения Госкорпорации, центра занятости населения, горуправления, отдела занятости.

34. Өтініш беруші өнім берушіні таңдамаған кезде ОЖБ деректері порталға берілген күннен бастап бір ай ішінде өтініш берушінің абоненттік нөміріне "Е-Собес" ААЖ-дан келесі ай ішінде порталда өнім берушіні таңдау қажеттігі туралы смс-хабарлама жіберіледі.
35. ОЖБ деректерін порталға берген күннен бастап екі ай өткен соң өтініш берушіде порталда өнім берушіні таңдау мүмкіндігі бұғатталады және өтініш берушінің абоненттік нөміріне себебін көрсете отырып, өнім берушіні таңдау мүмкіндігін бұғаттау туралы смс-хабарлама жіберіледі. Порталда өнім берушіні таңдауды жаңарту үшін өтініш беруші порталдағы жеке кабинетте "өнім берушіні таңдауды жандандыру" батырмасын басады. Өнім берушіні таңдауды жандандыру туралы мәліметтер порталдан "Е-Собес" ААЖ-ға автоматты түрде беріледі, одан кейін өтініш беруші "Е-Собес" ААЖ-дағы кезектілікті ескере отырып, өнім берушіні порталда таңдайды.
36. Заңның 32-2-бабына сәйкес жеке көмекшінің қызметтерін көрсететін өнім берушіні таңдауды жүзеге асыру үшін өтініш беруші порталда авторизацияланады, ЭЦҚ арқылы жария шартқа қол қояды.
37. Өтініш беруші порталда "Мүгедектерге тауарлар мен қызметтерді әлеуметтік қызметтер порталы арқылы сатқан кезде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 14 бұйрығымен (бұдан әрі – 14 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19902 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша ЭЦҚ-мен қол қойылған кепілдік берілген соманы өтеуге арналған өтінішке бір мезгілде қол қоя отырып, өнім берушіге санаторий-курорттық емделуді ұсыну тапсырысын ресімдейді және жібереді.
38. Өнім беруші тапсырыс түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде порталда қарайды және "пайдаланушының жеке кабинетіне" өнім берушінің ЭЦҚ қойылған төсек-орынның бар екенін растау туралы хабарламаны немесе төмендегі бас тарту себебін көрсете отырып, санаторий-курорттық емдеуді ұсынудан бас тарту туралы хабарламаны жібереді:
осы төсек-орынға бір мезгілде екі және одан да көп өтінім рәсімделген;
санаторий-курорттық ұйым Әлеуметтік қызметтер порталындағы өнім берушілер тізілімінен алып тастау сатысында және өз міндеттемелерін орындай алмайды;
форс-мажорлық жағдайлар (төтенше жағдайлар, дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар және еңсерілмейтін күштің басқа да мән-жайлары);
мүгедек санаторий контингентіне жатпайды.
39. Өнім беруші порталда мынадай деректерді енгізеді:
мүгедектің санаторий-курорттық ұйымға келу күні мен уақыты және оның кетуі туралы;
мүгедектің тапсырыста көрсетілген мерзімдерде санаторий-курорттық ұйымға келмеуі туралы;
мүгедек санаторий-курорттық ұйымға келгеннен кейін өз міндеттемелерін тиісінше орындамауына байланысты қызмет көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды, ол автоматты түрде "Е-Собес" ААЖ-ға беріледі.
"Е-Собес" ААЖ-да ОЖБ әлеуметтік оңалту іс-шарасының орындалуы туралы деректер автоматты түрде толтырылады.

34. При отсутствии выбора заявителем поставщика в течение месяца со дня передачи данных ИПР на портал на абонентский номер заявителя с AИС "Е-Собес" отправляется смс-уведомление о необходимости выбора поставщика на портале в течение следующего месяца.
35. По истечении двух месяцев со дня передачи данных ИПР на портал у заявителя блокируется возможность выбора поставщика на портале и на абонентский номер заявителя направляется смс-уведомление о блокировке возможности выбора поставщика с указанием причины. Для возобновления выбора поставщика на портале заявитель в личном кабинете на портале нажимает на кнопку "активация выбора поставщика". Сведения об активации выбора поставщика автоматически передаются из портала в AИС "Е-Собес", после чего заявитель с учетом очередности в AИС "Е-Собес" выбирает поставщика на портале.
36. Для осуществления выбора поставщика в соответствии со статьей 32-2 Закона заявитель авторизуется на портале, подписывает публичный договор посредством ЭЦП.
37. Заявитель на портале оформляет и направляет поставщику заказ на предоставление санаторно-курортного лечения, с одновременным подписанием заявления на возмещение поставщику гарантированной суммы по форме, утвержденной приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 14 "Об утверждении Правил возмещения стоимости товаров и услуг из средств государственного бюджета при реализации их инвалидам через портал социальных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19902) (далее – Приказ № 14), подписанным ЭЦП заявителя.
38. Поставщик в течение пяти рабочих дней со дня поступления заказа на портале рассматривает и направляет в "личный кабинет пользователя" уведомление о подтверждении наличия койко-места или уведомление об отказе в предоставлении санаторно-курортного лечения с указанием причины отказа, подписанное ЭЦП поставщика:
на данное койко-место были оформлены одновременно две и более заявки;
санаторно-курортная организация находится на стадии исключения из реестра поставщиков на Портале социальных услуг и не сможет выполнить свои обязательства;
форс-мажорные обстоятельства (чрезвычайные ситуации, стихийные явления, военные действия и другие обстоятельства непреодолимой силы);
инвалид не относится к контингенту санатория.
39. Поставщик вводит на портале следующие данные:
о дате и времени прибытия инвалида в санаторно-курортную организацию и его выбытии;
о неприбытии инвалида в санаторно-курортную организацию в сроки, указанные в заказе;
об отказе в предоставлении услуги после прибытия инвалида в санаторно-курортную организацию в связи с ненадлежащим исполнением обязательств инвалида, которые автоматически передаются в AИС "Е-Собес".
Данные о выполнении мероприятия социальной реабилитации ИПР в AИС "Е-Собес" заполняются автоматически.

40. Өтініш берушінің өнім беруші қабылдаған тапсырысты жоюы санаторий-курорттық ұйымға келген күнге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей, өнім берушіге порталдағы жеке кабинет арқылы ЭЦҚ қойылған төсек-орын тапсырысының күшін жою туралы хабарлама жіберу арқылы жүргізіледі. Бұл ретте, өтініш беруші бір ай ішінде порталда басқа өнім берушіні таңдайды.
41. Егер мүгедек өнім берушіні төсек-орын тапсырысының күшін жою туралы хабарламай санаторий-курорттық ұйымға келу күні бармай қалса, басқа өнім берушіні таңдау үшін порталға жіберу "Е-Собес" ААЖ-ға жалпы кезектілік тәртібімен жүзеге асырылады.
42. Өнім беруші мүгедектің санаторий-курорттық ұйымға келу күніне дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей, өтініш берушінің жеке кабинетіне тапсырыстың күшін жою туралы ЭЦҚ қойылған хабарламаны жіберу арқылы тапсырыстың қабылданғаны расталғаннан кейін оған қызмет көрсетуден бас тартады, онда мынадай себептердің бірі көрсетіледі:
өнім беруші Өнім берушілер тізілімінен (тіркелімінен) алып тастауға өтініш берді;
форс-мажорлық жағдайлар (төтенше жағдайлар, дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар және еңсерілмейтін күштің басқа да мән-жайлары).
2-параграф. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес санаторий-курорттық емдеуді ұсыну тәртібі
43. Санаторий-курорттық емделуді сатып алу мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Заңның 32-1-бабының 3-тармағында көзделген мынадай:
1) мүгедек тұратын елді мекенде сымды интернет болмаған жағдайда;
2) порталда тіркелген санаторий-курорттық емдеу жеткізушінің болмауы;
3) мүгедектің портал арқылы санаторий-курорттық емдеуді сатып алудан бас тарту туралы өтінішінің болуы жағдайларда жүргізіледі.
44. Санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз ету санаторий-курорттық жолдама (бұдан әрі – жолдама) беру арқылы жүзеге асырылады.
45. Қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолдамалар беру журналын (бұдан әрі – журнал) жүргізеді.
Жолдаманы қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі өтініште көрсетілген өтініш берушінің қолына береді.
46. Жолдаманы белгілі бір себептермен (қайтыс болуы, науқастануы және қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі дәлелді деп таныған себептермен) пайдалану мүмкін болмаған жағдайда, ол санаторий-курорттық ұйымға келген күнге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне қайтарылуға және кезектілік тәртібімен басқа адамға берілуге тиіс.
Жолдаманың қайтарылуы журналда тіркеледі.
Жолдаманы қайтарған мүгедекке жолдамалар болған кезде басқа кезеңге кіру ұсынылады.

40. Отмена заявителем принятого поставщиком заказа производится не позднее трех рабочих дней до даты прибытия в санаторно-курортную организацию, указанной в уведомлении путем направления поставщику через личный кабинет на портале уведомления об отмене заказа койко-места, подписанного ЭЦП. При этом, заявитель в течении месяца выбирает другого поставщика на портале.
41. Если инвалид не прибыл в санаторно-курортную организацию в дату заезда без уведомления поставщика об отмене заказа койко-места, направление на портал для выбора другого поставщика осуществляется в порядке общей очередности в АИС "Е-Собес".
42. Поставщик не позднее трех рабочих дней до даты прибытия инвалида в санаторно-курортную организацию отказывает ему в предоставлении услуги после подтверждения принятия заказа посредством направления в личный кабинет заявителя уведомления об отмене заказа, подписанного ЭЦП, с отражением одной из следующих причин:
поставщиком подано заявление на исключение из реестра (регистра) поставщиков;
форс-мажорные обстоятельства (чрезвычайные ситуации, стихийные явления, военные действия и другие обстоятельства непреодолимой силы).
Параграф 2. Порядок предоставления санаторно-курортного лечения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках
43. Приобретение санаторно-курортного лечения производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках в следующих случаях, предусмотренных пунктом 3 статьи 32-1 Закона:
1) отсутствия проводного интернета в населенном пункте, в котором проживает инвалид;
2) отсутствия зарегистрированного на портале поставщика;
3) наличия заявления инвалида об отказе приобретения санаторно-курортного лечения через портал,
44. Обеспечение санаторно-курортным лечением осуществляется путем предоставления санаторно-курортной путевки (далее – путевка).
45. Горуправлением, отделом занятости ведется журнал выдачи путевок по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам (далее – журнал).
Путевка выдается горуправлением, отделом занятости на руки заявителю, указанному в заявлении.
46. При невозможности использования путевки по определенным причинам (смерть, болезнь и другие признанные горуправлением, отделом занятости уважительными), она не позднее трех рабочих дней до даты заезда в санаторно-курортную организацию подлежит возврату в горуправление, отдел занятости и выдаче другому лицу в порядке очередности.
Возврат путевки фиксируется в журнале.
Инвалиду, вернувшему путевку, при наличии путевок предлагается заезд на другой период.

47. Жолдама пайдаланылмаған немесе жолдамада көрсетілген келу басталғанға дейін үш күннен кешіктірілген кезде мүгедек "Е-Собес" ААЖ-да жалпы кезектілік тәртібімен санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз етіледі.
3-параграф. Санаторий-курорттық емделуге ақы төлеу тәртібі
48. Санаторий-курорттық емделу үшін кепілдендірілген соманы өтеу № 14 бұйрыққа сәйкес жүзеге асырылады.
49. Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес санаторий-курорттық емделу ұсынылған кезде ақы төлеу "Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылғы 14 қаңтарда № 8265 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актілерін қоса бере отырып, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша санаторий-курорттық емделуді ұсыну ведомосының негізінде жүргізіледі.
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес
мүгедектер мен мүгедек
балаларға санаторий-курорттық
емдеуді ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Мүгедектерді санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз етуге медициналық қарсы көрсетілімдер
1. Жіті сатысындағы барлық аурулар, асқыну сатысындағы және (немесе) жіті іріңді процестермен асқынған созылмалы, сондай-ақ стационарлық емделуді қажет ететін, оның ішінде хирургиялық араласуды талап ететін барлық аурулар.
2. Оқшаулау мерзімі аяқталғанға дейінгі инфекциялық аурулар.
3. Жіті және жұқпалы түрдегі барлық венерологиялық аурулар.
4. Қатерлі жаңа өскіндер.
5. Аурулар өздігінен жүріп-тұра алмайтын және өзіне-өзі қызмет көрсете алмайтын, ұдайы күтімді қажет ететін (көру ағзасының аурулары бар адамдарға арналған, омыртқа жұлыны ауыратын науқастарға арналған мамандандырылған санаторийлерде емделуге тиіс адамдардан басқа) барлық аурулар.
6. Психикалық аурулар. Нашақорлық пен созылмалы маскүнемдіктің барлық түрлері.
7. Құрысу талмалары және олардың эквиваленті, ақыл-ес кемістігі, мінез-құлықтың және әлеуметтік бейімделуінің айқын байқалатын бұзылыстары бар адамның патологиялық дамуы.
8. Синкопалдық жай-күйі.
9. Кез келген жерде шоғырланған эхинококкоз.
10. Әртүрлі жағдайда жиі қайталанатын немесе көп қан кетулер.
11. Акушерлік паталогия бар болса барлық кезеңдегі жүктілік немесе 18 аптадан бастап қалыпты жүктілік (санаторий-курорттық емделуге жіберу сәтінде).
12. Туберкулездің белсенді кезеңіндегі барлық формалары (туберкулездік емес профильдегі курорттар мен санаторийлер үшін).
13. Кез келген текті кахексия.
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес,
мүгедектер мен мүгедек
балаларға санаторий-курорттық
емдеуді ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жергілікті атқарушы
органның басшысы
___________________________
___________________________
Санаторий-курорттық емделуді ұсынуға өтініш
Тегі ________________________________________________________________
Аты ________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _______________________________________________
Туған күні ___________________________________________________________
Мүгедектігі __________________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжат түрі __________________________________
Құжаттың нөмірі: __________________ кім берген: ________________________
Берілген күні: "___" _______ _______ жылы
Жеке сәйкестендіру нөмірі:_____________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы (тіркелген):
Облыс _______________________________________________________________
қала (аудан) ________________________ ауыл: ____________________________
көше (шағынаудан)_______ ______________ -үй _____ -пәтер ________________
Телефон _____________________________________________________________
Санаторий-курорттық емделуді ұсыну үшін:
Әлеуметтік қызметтер порталы
Мемлекеттік сатып алу арқылы құжаттар қабылдауды сұраймын. (керегінің астын сызу)
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына
сәйкес менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, оңалтудың жеке бағдарламасына
сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеу үшін қажетті
ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға
келісім беремін.
20____ жылғы "____" __________
___________________________________________________________________________
(Өтініш берушінің (заңды өкілінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
___________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
20____ жылғы "____" __________
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
қию сызығы
Азамат __________________________________ өтініші қабылданды.
Өтініш қабылданған күн "____" __________20 ____ жыл.
___________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес,
мүгедектер мен мүгедек
балаларға санаторий-курорттық
емдеуді ұсыну қағидаларына
3-қосымша
"Мүгедектерді және мүгедек балаларды санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері

47. При неиспользовании путевки или возврате позднее трех дней до начала заезда, указанного в путевке, инвалид обеспечивается санаторно-курортным лечением в порядке общей очередности в АИС "Е-Собес".
Параграф 3. Порядок оплаты санаторно-курортного лечения
48. Возмещение гарантированной суммы за санаторно-курортное лечение осуществляется в соответствии с Приказом № 14.
49. При предоставлении санаторно-курортного лечения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках оплата производится на основании ведомости представления санаторно-курортного лечения по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, с приложением актов выполненных работ (оказанных услуг) по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 января 2013 года № 8265).
Приложение 1
к Правилам предоставления
санаторно-курортного
лечения инвалидам и
детям-инвалидам в соответствии
с индивидуальной программой
реабилитации инвалида
Медицинские противопоказания к обеспечению инвалидов санаторно-курортным лечением
1. Все заболевания в острой стадии, хронические заболевания в стадии обострения и (или) осложненные острогнойными процессами, а также требующие стационарного лечения, в том числе и хирургического вмешательства.
2. Инфекционные заболевания до окончания срока изоляции.
3. Все венерические заболевания в острой или заразной форме.
4. Злокачественные новообразования.
5. Все заболевания, при которых больные не способны к самостоятельному передвижению и самообслуживанию, нуждаются в постоянном постороннем уходе (кроме лиц, подлежащих лечению в специализированных санаториях для спинальных больных, для лиц с заболеваниями органов зрения).
6. Психические заболевания. Все формы наркомании и хронический алкоголизм.
7. Судорожные припадки и их эквиваленты, умственная отсталость, патологическое развитие личности с выраженными расстройствами поведения и социальной адаптации.
8. Синкопальные состояния.
9. Эхинококкоз любой локализации.
10. Часто повторяющиеся или обильные кровотечения различного происхождения.
11. Беременность во все сроки при наличии акушерской патологии или нормальная беременность, начиная с 18 недель (на момент направления на санаторно-курортное лечение).
12. Все формы туберкулеза в активной стадии (для курортов и санаториев нетуберкулезного профиля).
13. Кахексия любого происхождения.
Приложение 2
к Правилам предоставления
санаторно-курортного лечения
инвалидам и детям-инвалидам
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида
Форма
Руководителю местного
исполнительного органа
___________________________
___________________________
Заявление на предоставление санаторно-курортного лечения
Фамилия ____________________________________________________________
Имя ________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ____________________________________________
Дата рождения: ______________________________________________________
Инвалидность _______________________________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ______________________________
Номер документа: ________________ кем выдан: __________________________
Дата выдачи: "____" __________________ ______ года
Индивидуальный идентификационный номер: ____________________________
Aдрес постоянного местожительства (регистрации):
Область _____________________________________________________________
город (район) ____________ село: _______________________________________
улица (микрорайон)__________ дом __________ квартира __________________
Телефон ____________________________________________________________
Прошу принять документы для предоставления санаторно-курортного лечения через:
Портал социальных услуг Государственные закупки (нужное подчеркнуть)
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных в соответствии с
Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах, необходимых для оформления документов для предоставления средств и услуг
реабилитации в соответствии с индивидуальной программой реабилитации.
"____"___________ 20____ года.
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись заявителя (законного
представителя)
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего
заявление) "____"____________ 20____ года.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
линия отреза
Заявление гражданина _________________________________________ принято.
Дата принятия заявления "____" ___________ 20 ___ года.
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего
заявление)
Приложение 3
к Правилам предоставления
санаторно-курортного лечения
инвалидам и детям-инвалидам
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида
Стандарт государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов и детей-инвалидов санаторно-курортным лечением"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы городов Нур-Султан, Aлматы и Шымкент, районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) тұрғылықты жері бойынша Нұр-Сұлтан және Шымкент қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы, Алматы қаласының әлеуметтік әл-ауқат басқармасы (бұдан әрі – қалалық басқармалар), қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері);
3) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (бұдан әрі – абоненттік нөмір) – проактивті қызмет);
4) www.egov.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал).
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) Мемлекеттік корпорацияның, қалалық басқарманың бөлімшелеріне, жұмыспен қамту бөлімдеріне жүгінген кезде – құжаттар топтамасы тіркелген күннен бастап – он жұмыс күні;
проактивті қызмет көрсету кезінде – келісім түскен күннен бастап – он жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері Мемлекеттік корпорация бөлімшелеріне мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей ұсынады;
2) құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты Мемлекеттік корпорация бөлімшелерінде – 15 минут, қалалық басқармаларда, жұмыспен қамту бөлімдерінде – 30 минут;
3) Мемлекеттік корпорация бөлімшелерінде өтініш берушіге қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут, қалалық басқармаларда, жұмыспен қамту бөлімдерінде – 30 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз түрінде/проактивті/электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мүгедектерге және мүгедек балаларға санаторий-курорттық емделуге құжаттарды ресімдеу туралы хабарлама. Мемлекеттік корпорация өтініш берушіге қабылданған шешім туралы өтініш берушінің абоненттік нөміріне смс-хабарлама беру арқылы хабарлайды.
Веб-портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі
1) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелерінде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін. Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз, электрондық кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті веб-порталы арқылы броньдауға болады;

1) отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" (далее – отделения Госкорпорации);
2) управления занятости и социальной защиты городов Нур-Султан и Шымкент, управление социального благосостояния города Aлматы (далее – горуправления), городские, районные отделы занятости и социальных программ по месту жительства (далее – отделы занятости);
3) абонентское устройство сотовой связи (далее – абонентский номер) - проактивная услуга;
4) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – веб-портал).
3
Срок оказания государственной услуги
1) при обращении в отделения Госкорпорации, горуправления, отделы занятости – со дня регистрации пакета документов – десять рабочих дней;
при оказании проактивной услуги – с даты поступления согласия – десять рабочих дней.
При обращении в отделения Госкорпорации, день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги предоставляется горуправлениями, отделами занятости в отделения Госкорпорации не позднее, чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в отделениях Госкорпорации – 15 минут, в горуправлениях, отделах занятости – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания заявителя в отделениях Госкорпорации – 15 минут, в горуправлениях, отделах занятости – 30 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная/ проактивная/ электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление об оформлении документов на предоставление инвалидам и детям-инвалидам санаторно-курортного лечения. Госкорпорация информирует заявителя о принятом решении посредством передачи смс-уведомления на абонентский номер заявителя.
При обращении через веб-портал, результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица.
6
Размер оплаты, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы
1) отделений Госкорпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке электронной очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала;

2) қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.00, 14.30, 15.00-ге дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00, 18.30, 19.00-ге дейін.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезектілік тәртібінде көрсетіледі;
3) веб-порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелерінде, қалалық басқармаларда және жұмыспен қамту бөлімдерінде:
1) мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектер мен мүгедек балаларға санаторий-курорттық емдеуді ұсыну қағидаларына (бұдан әрі – қағидалар) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша санаторий-курорттық емдеуді ұсынуға өтініш;
2) жеке басты куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) мүгедектен сенімхат алған адам жүгінген кезде нотариалды куәландыруды талап етпейтін мүгедектен сенімхат.
Жеке басты куәландыратын, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар туралы, мүгедектігі туралы, тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған ОЖБ-ның әзірленген іс-шаралары туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорацияның, қалалық басқарманың бөлімшелері, жұмыспен қамту бөлімдері уәкілетті лауазымды адамдардың ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында алады.
Веб-порталға: өтініш берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық сұрау салу.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі белгілену;
2) өтініш берушінің және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушылар болып табылатын бірінші және екінші топтағы мүгедектерді санаторий-курорттық емдеумен қамтамасыз ету үшін оларға құжаттарды ресімдеу көрсетілетін қызметті берушінің әлеуметтік қызметкерінің жәрдемдесуімен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:

2) горуправлений, отделов занятости – с 9.00 часов до 18.00, 18.30, 19.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00, 14.30, 15.00 часов согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
3) веб-портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
В отделениях Госкорпорации, горуправлениях и отделах занятости:
1) заявление на предоставление санаторно-курортного лечения по форме согласно приложению 2 к Правилам предоставления санаторно-курортного лечения инвалидам и детям-инвалидам в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида (далее – Правила);
2) документ, удостоверяющий его личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) доверенность от инвалида, не требующей нотариального удостоверения, при обращении лица, получившего от инвалида доверенность.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, подтверждающих регистрацию по постоянному месту жительства, об инвалидности, о разработанных мероприятиях ИПР, содержащиеся в соответствующих государственных информационных системах, отделения Госкорпорации, горуправления, отделы занятости, получают в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных должностных лиц.
На веб-портал: электронный запрос, удостоверенный ЭЦП заявителя.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Госкорпорацию
Инвалидам первой и второй групп, являющимся получателями специальных социальных услуг оформление документов для обеспечения их санаторно-курортным лечением осуществляется при содействии социального работника услугодателя.
Aдреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:

Республикасы Заңының 32-3-бабына сәйкес санаторийге келген кезде қосымша ақы төлеу қажет.
Сіздің санаторийге келуіңізді 20 __ ж. __ ____ мына мекен-жайы бойынша күтеміз:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Шығу күні: 20 __ ж. __ ____ Сіздің санатоийде болу ұзақтығыңыз: ______ тәулікті құрайды.
Келу уақыты: сағ. ______, шығу уақыты: сағат ___ Тұру құнына мыналар кіреді:
1. Тамақтану: ___________________________________________________
2. Диагностикалық, емдік және сауықтыру емшаралары:
Диагностика: ____________________________________________________
Емделу:_________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
3. Тұру – санаторийге келгеннен кейін Сізді өзіңіз таңдаған төсек-орын күтеді:
- төсек-орын түрі: ______________________
- төсек түрі: __________________________
- төсек өлшемдері: биіктігі: ___ см,
- төсек-орын орналасқан қабат: ___,
- төсек-орын орналасқан нөмірдің көлемі: ___ ш.м.,
- төсек-орын орналасқан нөмірдегі басқа төсектер саны: ___,
- мүгедектігі бар адамдар үшін қолайлы жағдайлар бар:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Санаторийге орналасу үшін өзіңізбен міндетті түрде мынадай құжаттар болуы керек:
1) жеке басты куәландыратын құжат;
2) санаторий-курорттық карта;
3) төсек-орынның болуын растау туралы хабарлама.
Сіздің қалауыңызға сәйкес Сізге санаторийге дейін трансферт беріледі.
Сіз бұл төсек-орынға тапсырыс беруден 3 күн бұрын бас тарта аласыз.

В соответствии со статьей 32-3 Закона Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" сумму доплаты Вам необходимо оплатить при заезде в санаторий.
Ожидаем Вашего приезда в санаторий __ ____20 __ г. по адресу:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Дата выезда: __ ____20 __ г. Длительность Вашего проживания составляет: ___ суток.
Время заезда: _______ час., время выезда: ____ час. В стоимость проживания входят:
1. Питание:_____________________________________________________
2. Диагностические, лечебные и оздоровительные процедуры:
Диагностика: _______________________________________________________
Лечение: ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Проживание - по прибытию в санаторий Вас будет ожидать выбранное Вами койко-
место:
- вид койко-места: ______________________
- вид кровати: __________________________
- размеры кровати: высота: ____ см,
- этаж, на котором расположено койко-место: ___,
- размер номера, в котором расположено койко-место:___ кв.м.,
- количество других коек в номере, в котором расположено койко-место:_,
- имеются удобства для людей с инвалидностью: ____________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Для размещения в санатории при себе обязательно иметь следующие
документы:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) санаторно-курортную карту;
3) уведомление о подтверждении наличия койко-места.
В соответствии с Вашим пожеланием Вам будет предоставлен трансферт до
санатория.
Вы можете отменить данный заказ койко-места за 3 дня до заезда.
По возникшим вопросам Вы можете позвонить в санаторий по контактному

Туындаған сұрақтар бойынша сіз байланыс нөмірі арқылы санаторийге қоңырау шала аласыз, нөмірі: + 7 (7_ _ ) _ _ _ _ _ _
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес,
мүгедектер мен мүгедек
балаларға санаторий-курорттық
емдеуді ұсыну қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Жолдама беру журналы
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мүгедектік санаты
Мекенжайы және телефоны
Өтінішті қабылдау күні
Жолдама берілген санаторийдің атауы
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Жолдама берілген кезең
Өтініш берушінің не жолдама алған адамның қолы
Жолдаманы қайтару күні
Билетті қайтару себептері
Өтініш берушінің не жолдаманы тапсырған адамның қолы
7
8
9
10
11
Ескертпе: Журнал өтініштердің келіп түсуіне қарай қатаң жүйелілікпен толтырылады.
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес,
мүгедектер мен мүгедек
балаларға санаторий-курорттық
емдеуді ұсыну қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Санаторий-курорттық емделуді ұсынудың ведомосы _______________________________________________________________________
Санаторий-курорттық емделуді көрсететін ұйымның атауы
Серия, жолдаманың нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Тіркелген мекенжайы және телефоны
Келу күні
Шығу күні
Санаторий-курорттық емделу тәулік саны
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Жалпы құны
Мемлекеттік сатып алу бойынша құнының үлесі
Пациенттің қосымша төлемі
Ескертпе
8
9
10
11
Күні 20 ___ ж. " ____" ___________ Өнім беруші _______/____________________ қолы / қолтаңбаны толық жазу МО
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2022 жылғы 28 ақпандағы
№ 77 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 26 бұйрығына
3-қосымша
Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектерді протездік-ортопедиялық көмекпен, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен, оларды ауыстыру мерзімдерін қоса алғанда, қамтамасыз ету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес, мүгедектерді протездік-ортопедиялық көмекпен, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен, оларды ауыстыру мерзімдерін қоса алғанда, қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабы 1-тармағының 9-5) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және мүгедектерді протездік-ортопедиялық көмекпен, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен және арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.

номеру: + 7 (7_ _ ) _ _ _ _ _ _ _
Приложение 8
к Правилам предоставления
санаторно-курортного лечения
инвалидам и детям-инвалидам
в соответствии с индивидуальной
программой реабилитации инвалида
Форма
Журнал выдачи путевок
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Категория инвалидности
Домашний адрес и телефон
Дата приема заявления
Наименование санатория, куда выдана путевка
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Период, на который выдана путевка
Подпись заявителя либо лица, получившего путевку
Дата возврата путевки
Причины возврата путевки
Подпись заявителя либо лица, сдавшего путевку
7
8
9
10
11
Примечание: Журнал заполняется в строгой последовательности по мере поступления заявлений.
Приложение 9
к Правилам предоставления
санаторно-курортного лечения
инвалидам и детям-инвалидам
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида
Форма
Ведомость представления санаторно-курортного лечения _____________________________________________________________________ наименование организации, оказывающей санаторно-курортное лечение
Серия, номер путевки
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Aдрес прописки и телефон
Дата заезда
Дата выезда
Количество суток санаторно-курортного лечения
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Полная стоимость
Доля стоимости по госзакупу
Доплата пациента
Примечание
8
9
10
11
Дата " ____" ___________ 20 ___ г.
Поставщик_______/____________________
подпись / расшифровка
подписи
МП
Приложение 3
к приказу Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 28 февраля 2022 года № 77
Приложение 3
к приказу Министра
здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 22 января 2015 года № 26
Правила обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью, техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида, включая сроки их замены
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью, техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида, включая сроки их замены (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9–5) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" (далее – Закон) и Законом Республики Казахстан "О государственных услугах", определяют порядок обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью, техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами и специальными средствами передвижения.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы (бұдан әрі – портал) – әлеуметтік-еңбек саласының ақпараттық жүйесі, "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" және "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарына сәйкес, жергілікті атқарушы органдардың тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің құнын өтеуі шарттарымен оларды сатып алу мүмкіндігін беретін ақпараттандыру объектісін білдіреді;
2) есту аппараты – мүгедектерге медициналық көрсетілімдерге байланысты берілетін және құлақ ішіндегі, түтік ішіндегі, құлақ сыртындағы, қалтадағы, көзілдірік ұясындағы, ауыстырып қондырылатын, ауа және сүйек арқылы дыбысөткізгіш болып бөлінетін микрофоннан, күшейткіш-түрлендіргіштен және телефоннан (динамика) тұратын электроакустикалық құрылғы;
3) есту аппаратын, сөйлеу процессорын ауыстыру – ауыстыру мерзімін ескере отырып есту аппаратымен, сөйлеу процессорымен қамтамасыз ету;
4) есту қабілеті бұзылған мүгедек балаларды кохлеарлық имплантациядан кейін есту-сөйлеуге бейімдеу – сурдологиялық зерттеп-қарауға, консультация беруге, сөйлеу процессорын баптауға, оларды пайдалануды оқытуға және жаттықтыруға, әлеуметтік-психологиялық жұмыс жүргізуге, естуді қабылдауды, ауызша сөйлеуді және танымдық қызметті дамытуға бағытталған ата-аналар (заңды өкілдер) қатысатын іс-шаралар жүйесі;
5) кохлеарлық имплант – ішкі құлақтың жоқ немесе зақымдалған есту рецепторларының функциясын атқаратын және бас миының есту орталығына электрлік импульстерге түрленген дыбыстық ақпарат беретін медициналық аспап;
6) кохлеарлық имплантация – бұл естуді қалпына келтіруге және терең есту мүкістігі немесе саңыраулығы бар адамдарды әлеуметтік бейімдеуге бағытталған іс-шаралар жүйесін электродтық естуді протездеу түрі;
7) кохлеарлық имплантқа арналған сөйлеу процессоры – кохлеарлық имплантқа берілетін механикалық табиғаттың дыбыс толқынын электрлік импульсқа айналдыратын күрделі электрондық медициналық құрылғы (бұдан әрі – сөйлеу процессоры);
8) күрделі протездік-ортопедиялық құралдар – корсеттер, аппараттар, туторлар, жамбасты мүшелегендегі, қол мен аяқтың қысқа және ұзын тұқылдарындағы протездер, қатты бекітілетін протездер, күрделі ортопедиялық аяқ киім;
9) міндетті гигиеналық құралдар – табиғи физиологиялық қажеттіліктер мен мұқтаждықтарды қанағаттандыруға арналған құралдар;
10) проактивті көрсетілетін қызмет – қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша берілетін, қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алу субъектісінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы берілген келісімі міндетті түрде қажет болатын, электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) портал социальных услуг (далее – портал) – информационная система социально-трудовой сферы, которая представляет собой объект информатизации, предоставляющий отдельным категориям населения возможность приобретения товаров и (или) услуг на условиях возмещения местными исполнительными органами их стоимости в соответствии с законами Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи" и "О государственной адресной социальной помощи";
2) слуховой аппарат – электроакустическое устройство, состоящее из микрофона, усилителя-преобразователя и телефона (динамика) и подразделяемое на внутриушной, внутриканальный, заушный, карманный, в очковой оправе, имплантируемый, воздушной и костной звукопроводимости;
3) замена слухового аппарата, речевого процессора – обеспечение слуховым аппаратом, речевым процессором с учетом сроков замены;
4) слухоречевая адаптация детей-инвалидов с нарушением слуха после кохлеарной имплантации – система мероприятий с участием родителей (законных представителей), направленная на сурдологическое обследование, консультирование, настройку речевого процессора, обучение и тренировку в пользовании им, социально-психологическую работу, развитие слухового восприятия, устной речи и познавательной деятельности;
5) кохлеарный имплант – медицинский прибор, выполняющий функцию отсутствующих или поврежденных слуховых рецепторов внутреннего уха и передающий звуковую информацию, преобразованную в электрические импульсы, слуховому центру головного мозга;
6) кохлеарная имплантация – вид электродного слухопротезирования, включающий систему мероприятий, направленную на восстановление слуха и социальную адаптацию лиц с глубокой тугоухостью или глухотой;
7) речевой процессор к кохлеарному импланту – сложное электронное медицинское устройство, преобразующее звуковые волны механической природы в электрические импульсы, передающиеся кохлеарному импланту (далее – речевой процессор);
8) сложные протезно-ортопедические средства – корсеты, аппараты, туторы, протезы при вычленении бедра, коротких и длинных культях верхних и нижних конечностей, протезы с жесткой фиксацией, сложная ортопедическая обувь;
9) обязательные гигиенические средства – средства, предназначенные для отправления естественных физиологических нужд и потребностей;
10) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая в электронной форме, предоставляемая по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи;

11) протездік-ортопедиялық көмек – мүгедектердi протездiк-ортопедиялық құралдармен қамтамасыз ету жөніндегі медициналық-техникалық көмектің мамандандырылған түрі және оларды пайдалануды үйрету;
12) протездік-ортопедиялық құралдар – кем аяқ-қолды немесе дененің басқа да мүшелерін алмастыратын, аурудың немесе денсаулыққа зақым келудің салдарынан организмнің бұзылған немесе жоғалтқан функцияларының орнын толтыратын құралдар;
13) сурдотехникалық құралдар – есту кемістіктерін түзеуге және олардың орнын толтыруға арналған техникалық құралдар, оның ішінде дауысты күшейтетін байланыс және ақпарат беру құралдары;
14) техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар (бұдан әрі – ОТҚ) – протездік-ортопедиялық, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдар мен міндетті гигиеналық құралдар;
15) тифлотехникалық құралдар – мүгедектердің көру кемістігі салдарынан жоғалтқан мүмкіндіктерін түзеуге және олардың орнын толтыруға бағытталған құралдар;
16) ұсақ протездік-ортопедиялық құралдар – бандаждар, супинаторлар, пронаторлар, балалардың профилактикалық шалбарлары;
17) арнаулы жүріп-тұру құралдары (бұдан әрі – кресло-арбалар) – мүгедектердің белсенді және баяу жүріп-тұруына арналған техникалық көмек түрi.
3. Ұлы Отан соғысының мүгедектерін, қатысушылары мен мүгедектерін, сондай-ақ жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, ОТҚ және кресло-арбалармен қамтамасыз ету осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарды, арнаулы жүріп-тұру құралдарын (бұдан әрі-өтініш) беруге арналған өтініштің және оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік бөлігінің (бұдан әрі-өтініш) негізінде мемлекеттік бюджет қаражаты – Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі әзірлеген протездік-ортопедиялық көмекті, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарды және арнаулы жүріп-тұру құралдарын ұсынуға медициналық-әлеуметтік көрсеткіштер мен қарсы көрсетілімдерге сәйкес ОЖБ).
Ұлы Отан соғысына қатысушылар өтінішке "Дәрігерлік-консультативтік комиссияның қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 321 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 11 маусымда № 11310 болып тіркелген) сәйкес медициналық ұйымның дәрігерлік-консультативтік комиссиясының қорытындысын қоса береді.
4. Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектері, сондай-ақ жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдар немесе олардың заңды өкілдері не мүгедектен протездік-ортопедиялық көмек, ОТҚ және кресло-арбалар ұсыну үшін құжаттарды ресімдеу құқығына сенімхат алған адамдар (бұдан әрі-өтініш беруші) тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып:

11) протезно-ортопедическая помощь – специализированный вид медико-технической помощи по обеспечению инвалидов протезно-ортопедическими средствами и обучение пользованию ими;
12) протезно-ортопедические средства – средства, замещающие отсутствующие конечности или другие части тела, компенсирующие нарушенные или утраченные функции организма вследствие заболевания или повреждения здоровья;
13) сурдотехнические средства – технические средства для коррекции и компенсации дефектов слуха, в том числе усиливающие звук средства связи и передачи информации;
14) технические вспомогательные (компенсаторные) средства (далее – ТСР) – протезно-ортопедические, сурдотехнические, тифлотехнические средства и обязательные гигиенические средства;
15) тифлотехнические средства – средства, направленные на коррекцию и компенсацию утраченных возможностей инвалидов в результате дефекта зрения;
16) мелкие протезно-ортопедические средства – бандажи, супинаторы, пронаторы, детские профилактические штанишки;
17) специальные средства передвижения (далее – кресло-коляски) – вид технической помощи для активного и пассивного передвижения инвалидов.
3. Обеспечение инвалидов, участников и инвалидов Великой Отечественной войны, а также лиц, приравненных по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны, протезно-ортопедической помощью, ТСР и кресло–колясками осуществляется за счет средств государственного бюджета на основании заявления на предоставление технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявление) и социальной части индивидуальной программы реабилитации (далее – ИПР), разработанной территориальным подразделением уполномоченного органа в области социальной защиты населения, в соответствии с медико-социальными показаниями и противопоказаниями к предоставлению протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Участники Великой Отечественной войны к заявлению прилагают заключение врачебно-консультативной комиссии медицинской организации в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 321 "Об утверждении Положения о деятельности врачебно-консультативной комиссии" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июня 2015 года № 11310).
4. Участники и инвалиды Великой Отечественной войны, а также лица, приравненные по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны, инвалиды или их законные представители, либо лица, получившие от инвалида доверенность на право оформления документов для предоставления протезно-ортопедической помощи, ТСР и кресло-коляски (далее – заявитель), предоставляют по месту жительства заявление с приложением документов, указанных в стандарте государственной услуги через:

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі);
2) Нұр-Сұлтан және Шымкент қалаларының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы, Алматы қаласының әлеуметтік әл-ауқат басқармасы (бұдан әрі – қалалық басқармалар), қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері);
3) "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал);
4) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (бұдан әрі –абоненттік нөмір) - проактивті қызмет арқылы өтініш береді.
Проактивті қызмет арқылы рәсімдеу кезінде өтінішті ұсыну талап етілмейді.
"Мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін оларға құжаттарды ресімдеу" проактивті қызмет көрсету тәртібі 2-тараудың 2-параграфында, "Мүгедектерді техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз етуге құжаттарды ресімдеу" 4-тараудың 2-параграфында, "Мүгедектерді арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етуге құжаттарды ресімдеу" осы Қағидалардың 6-тарауының 2-параграфында көзделген.
"Мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін оларға құжаттарды ресімдеу" мемлекеттік қызметін "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы көрсету тәртібі 2-тараудың 3-параграфында, "Мүгедектерді техникалық көмекші және (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз етуге құжаттарды ресімдеу" 4-тараудың 3-параграфында, "Мүгедектерді арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етуге құжаттарды ресімдеу" осы Қағидалардың 6-тарауының 3-параграфында көзделген.
5. Қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің маманы өтініштерді "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің кезегінің электрондық журналына (бұдан әрі – "Е-Собес" ААЖ) олардың түсу ретіне қарай тіркейді.
Протездік-ортопедиялық көмек, ОТҚ және кресло-арбалар ұсыну портал немесе мемлекеттік сатып алу арқылы жүзеге асырылады.
6. Протездік-ортопедиялық көмекпен, ОТҚ және кресло-арбалармен осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес протездік-ортопедиялық құралдарды, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарды, арнаулы жүріп-тұру құралдарын алған күннен бастап оларды ауыстыру мерзімдерін ескере отырып, "Е-Собес" ААЖ-да бастапқы тіркелген өтінішке сәйкес ОЖБ іс-шарасын іске асыру мерзімі ішінде жүзеге асырылады.
Ұлы Отан соғысының мүгедегіне, қатысушысына және мүгедегіне, сондай – ақ жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамға (бұдан әрі – алушы) протездік-ортопедиялық құралдарды, ОТҚ және "Е-собес" ААЖ-мен кресло-арбаларды ауыстыру мерзімдерін ескере отырып, кезекке қою үшін оларды ауыстыруға келісім беруге сұрау салумен смс-хабарлама жіберіледі.
Алушы смс-хабарлама арқылы тиісті кодпен ауыстыруға немесе ауыстырудан бас тартуға келісімін растайды.
Алушыдан келісім алған немесе алушыдан жауап болмаған кезде сұрау салу жіберілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде алушы протездік-ортопедиялық құралдарды, ОТҚ және кресло-арбаларды ауыстыруға кезекке енгізіледі.

1) отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" (далее – отделение Госкорпорации);
2) управления занятости и социальной защиты городов Нур-Султан и Шымкент, управление социального благосостояния города Aлматы (далее – горуправления), городские, районные отделы занятости и социальных программ (далее – отделы занятости);
3) веб-портал "электронного правительства" (далее – веб-портал);
4) абонентское устройство сотовой связи (далее – абонентский номер) – проактивная услуга.
Представление заявления не требуется при оформлении через проактивную услугу.
Порядок оказания проактивной услуги "Оформление документов на инвалидов для предоставления им протезно-ортопедической помощи" предусмотрен параграфом 2 главы 2, "Оформление документов на обеспечение инвалидов техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами" предусмотрен параграфом 2 главы 4, "Оформление документов на обеспечение инвалидов специальными средствами передвижения" предусмотрен параграфом 2 главы 6 настоящих Правил.
Порядок оказания через веб-портал "электронного правительства" государственной услуги "Оформление документов на инвалидов для предоставления им протезно-ортопедической помощи" предусмотрен параграфом 3 главы 2, "Оформление документов на обеспечение инвалидов техническими вспомогательным и (компенсаторными) средствами" параграфом 3 главы 4, "Оформление документов на обеспечение инвалидов специальными средствами передвижения" параграфа 3 главы 6 настоящих Правил.
5. Специалист горуправления, отдела занятости регистрирует заявления в электронном журнале очереди автоматизированной информационной системы "Е-Собес" (далее – AИС "Е-Собес") в порядке их поступления.
Предоставление протезно-ортопедической помощи, ТСР и кресло-колясок осуществляется через портал или государственные закупки.
6. Обеспечение протезно-ортопедической помощью, ТСР и кресло-колясками осуществляется в течение срока реализации мероприятия ИПР, согласно первоначально зарегистрированного заявления в AИС "Е-Собес", с учетом сроков замены протезно-ортопедических средств, технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения с даты их получения согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Инвалиду, участнику и инвалиду Великой Отечественной войны, а также лицу, приравненному по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны (далее – получатель) с учетом сроков замены протезно-ортопедических средств, ТСР и кресло-колясок с АИС "Е-Собес" направляется смс-уведомление с запросом на согласие их замены для постановки в очередь.
Получатель подтверждает согласие на замену или отказ от замены соответствующим кодом через смс-уведомление.
При получении согласия от получателя или отсутствия ответа от получателя в течение трех рабочих дней со дня отправки запроса, получатель включается в очередь на замену протезно-ортопедических средств, ТСР и кресло-колясок.

7. Жұмыс берушінің кінәсінен жұмыста мертігуге ұшыраған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедекке Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 937-бабына (Ерекше бөлім) сәйкес протездік-ортопедиялық көмекпен, ОТҚ және кресло-арбалармен жұмыс берушінің қаражаты есебінен ОЖБ-ға сәйкес қамтамасыз етіледі.
8. Жұмыс беруші–дара кәсіпкердің қызметі тоқтатылған немесе заңды тұлға таратылған, сондай-ақ оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енген кезде жұмыс берушінің кінәсінен жұмыста мертігуге ұшыраған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек, ОТҚ және кресло-арбалар Заңның 22-бабына сәйкес мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен беріледі.
9. Мүгедектерге берілген ОТҚ және кресло-арбаларды сату және басқа адамға беруге жатпайды.
2-тарау. "Мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін оларға құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
1-параграф. Мемлекеттік корпорация бөлімшесі, қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері арқылы өтініш негізінде "Мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін оларға құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
10. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Мүгедектерді протездік-ортопедиялық көмекпен қамтамасыз етуге құжаттарды ресімдеу" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты) алу үшін өтініш беруші "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес ұсынылатын, мүгедектің тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне, қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне өтінішпен және мүгедектің жеке басын куәландыратын құжатпен не цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) электрондық құжатпен жүгінеді.
11. Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің, қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің жауапты қызметкерлері өтінішті қабылдау кезінде:
1) жеке басты куәландыратын құжат туралы;
2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы мәліметтерді алу үшін "Электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) мүгедектің жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша сұрау салуларды қалыптастырады.
Жұмыста мертігуге ұшыраған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектер протездік-ортопедиялық көмек алуға өтініш берген кезде:
1) өндірістегі мүгедектікке алып келген жазатайым оқиға туралы;
2) кінәсінен жұмыста мертігуге ұшырау немесе кәсіптік ауруға шалдығу болған жұмыс берушінің – дара кәсіпкердің қызметін тоқтату немесе заңды тұлғаны тарату туралы қосымша мәліметтер сұратылады.
Ұлы Отан соғысының қатысушылары, мүгедектері және жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдар өтінішке Ұлы Отан соғысының қатысушысы, мүгедегі немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедегіне теңестірілген адам куәлігін қоса береді.
Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған кезде өтінішке жоғарыда көрсетілген мәліметтерді қамтитын қағаз жеткізгіштегі құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.
Ұсынылған түпнұсқалармен салыстырғаннан кейін құжаттардың көшірмелерін өтінішті қабылдаған жауапты қызметкер тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхатқа немесе осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес берілетін талонға белгі қою арқылы куәландырады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.

7. Инвалиды от трудового увечья или профессионального заболевания, полученного по вине работодателя, обеспечиваются протезно-ортопедической помощью, ТСР и кресло-колясками согласно ИПР за счет средств работодателя в соответствии со статьей 937 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть).
8. При прекращении деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, а также вступления в законную силу решения суда о признании его банкротом, протезно-ортопедическая помощь, ТСР и кресло-коляски инвалидам, получившим трудовое увечье или профессиональное заболевание по вине работодателя, предоставляются за счет средств государственного бюджета в соответствии со статьей 22 Закона.
9. ТСР и кресло-коляски, выданные инвалидам, не подлежат продаже и передаче другим лицам.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов протезно-ортопедической помощью"
Параграф 1. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов протезно-ортопедической помощью" на заявительной основе через отделения Госкорпорации, горуправления, отделы занятости
10. Для получения государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов протезно-ортопедической помощью" в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам (далее – стандарт государственной услуги) заявитель обращается в отделение Госкорпорации, горуправление, отдел занятости по месту жительства инвалида с заявлением и документом, удостоверяющим личность инвалида, предоставляемым в соответствии с Законом Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", либо электронным документом из сервиса цифровых документов (для идентификации).
11. Ответственные сотрудники отделения Госкорпорации, горуправления, отдела занятости при приеме заявления формируют запросы по индивидуальному идентификационному номеру (далее – ИИН) инвалида в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронного правительства" (далее – информационные системы) для получения следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющим личность;
2) об установлении инвалидности;
3) о разработанных мероприятиях в ИПР.
При подаче заявления на получение инвалидами от трудового увечья или профессионального заболевания протезно-ортопедической помощи, дополнительно запрашиваются сведения:
1) о несчастном случае на производстве, приведшем к инвалидности;
2) о прекращении деятельности работодателя – индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, по вине которого получено трудовое увечье или профессиональное заболевание.
Участники, инвалиды Великой Отечественной войны и лица, приравненные по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны, к заявлению прилагают удостоверение участника, инвалида Великой Отечественной войны или лица, приравненного по льготам к инвалиду Великой Отечественной войны.
При отсутствии сведений в информационных системах к заявлению прилагаются копии документов на бумажном носителе, содержащих вышеуказанные сведения.
После сличения с представленными подлинниками копии документов свидетельствуются ответственным сотрудником, принявшим заявление путем проставления отметки в расписке о приеме соответствующих документов или талоне, выдаваемом в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил, после чего оригиналы документов возвращаются заявителю.

12. Құжаттарды беру кезінде өтініш берушіге:
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелерінде – тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат;
қалалық басқармаларда, жұмыспен қамту бөлімдерінде – тіркелген және мемлекеттік қызметті алатын күні, құжаттарды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талон беріледі.
13. Өтініш беруші мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен мәліметтерді (құжаттарды) ұсынған кезде Мемлекеттік корпорацияның, қалалық басқарманың бөлімшелері, жұмыспен қамту бөлімдері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
14. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттар сәйкес келген жағдайда, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі он жұмыс күні ішінде құжаттарды қарайды, қорытындысы бойынша өтініш берушіге осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі туралы хабарлама береді.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген негіздер болған жағдайда, қалалық басқарма, Жұмыспен қамту бөлімі Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабына сәйкес өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама алдын ала, бірақ мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша өтініш берушіге қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында құжаттарды рәсімдеу туралы хабарлама не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту жіберіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей ұсынады.
Мемлекеттік корпорация бөлімшелері өтініш берушіні мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері туралы өтініш берушінің абоненттік нөміріне смс-хабарлама беру арқылы хабардар етеді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері нәтижені бір ай бойы сақтауды қамтамасыз етеді, содан кейін оларды одан әрі сақтау үшін қалалық басқармаларға, жұмыспен қамту бөлімдеріне береді. Өтініш беруші бір ай өткен соң жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияның, қалалық басқарманың бөлімшелерінің, жұмыспен қамту бөлімдерінің сұрау салуы бойынша бір жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды өтініш берушіге беру үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді.

12. При подаче документов, заявителю выдается:
в отделении Госкорпорации – расписка о приеме соответствующих документов;
в горуправлении, отделе занятости – талон с указанием даты регистрации, фамилии и инициалов лица, принявшего документы.
13. При представлении заявителем неполного пакета документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги, и (или) сведений (документов) с истекшим сроком действия, отделения Госкорпорации, горуправления, отделы занятости отказывают в приеме заявления и выдают расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
14. При соответствии пакета документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги, горуправление, отдел занятости в течение десяти рабочих дней рассматривает документы, по итогам заявителю выдает уведомление по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам о результате оказания государственной услуги.
День приема документов отделением Госкорпорации не входит в срок оказания государственной услуги.
При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 стандарта государственной услуги, горуправление, отдел занятости согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК) уведомляют заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания заявителю в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица горуправления, отдела занятости, направляется уведомление об оформлении документов либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги предоставляется горуправлением, отделом занятости в отделение Госкорпорации не позднее, чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
Отделения Госкорпорации информируют заявителя о результатах оказания государственной услуги посредством передачи смс-уведомления на абонентский номер заявителя.
Отделения Госкорпорации обеспечивают хранение результата в течение одного месяца, после чего передают их горуправлениям, отделам занятости для дальнейшего хранения. При обращении заявителя по истечении одного месяца, по запросу отделения Госкорпорации, горуправления, отделы занятости в течение одного рабочего дня направляют готовые документы в отделение Госкорпорации для выдачи заявителю.

15. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі туралы осы Қағидаларға  6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
16. Қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімдерінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорация бөлімшелері қызметкерлерінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану:
1) қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімдерінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген мекенжайлар бойынша қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері басшыларының атына беріледі.
Шағым жазбаша нысанда пошта арқылы немесе қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдерінің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөнін, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орнын көрсете отырып, қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің кеңсесінде тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады;
2) Мемлекеттік корпорация бөлімшелері қызметкерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген мекенжайлар мен телефондар бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысына жіберіледі.
Қолма-қол да, почта арқылы да келіп түскен Мемлекеттік корпорация бөлімшелерінің кеңсесінде қабылданғанын растау оны тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және тіркеу күні шағымның екінші данасына немесе шағымға ілеспе хатқа қойылады) болып табылады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің, қалалық басқарманың және жұмыспен қамту бөлімінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей және әкімшілік іс шағымды қарайтын органға жіберіледі.
Бұл ретте, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері, қалалық басқармалар және жұмыспен қамту бөлімі және егер шағым үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға жібермеуге құқылы.
Мемлекеттік корпорация бөлімшелерінің, қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімдерінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген кезде өтініш беруші Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.

15. О результате оказания государственной услуги выдается уведомление по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
16. Обжалование решений, действий (бездействий) горуправлений, отделов занятости и (или) их должностных лиц, работников отделений Госкорпорации по вопросам оказания государственных услуг:
1) жалоба на действия (бездействия) горуправлений, отделов занятости и (или) их должностных лиц подается на имя руководителей горуправлений, отделов занятости по адресам, указанным в стандарте государственной услуги в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам.
Жалоба подается в письменной форме по почте или нарочно через канцелярию горуправлений, отделов занятости.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии горуправлений, отделов занятости с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу;
2) жалоба на действия (бездействия) работника отделения Госкорпорации направляется руководителю отделения Госкорпорации по адресам и телефонам, указанным в стандарте государственной услуги в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам.
Подтверждением принятия жалобы в канцелярии отделения Госкорпорации, поступившей как нарочно, так и почтой, является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата регистрации проставляются на втором экземпляре жалобы или сопроводительном письме к жалобе).
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба заявителя, поступившая в адрес отделения Госкорпорации, горуправления и отдела занятости, не позднее трех рабочих дней со дня поступления и административное дело направляется в орган, рассматривающий жалобу.
При этом отделения Госкорпорации, горуправление и отдел занятости вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес отделения Госкорпорации, горуправления, отдела занятости, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
При несогласии с результатами оказанной государственной услуги заявитель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
При несогласии с результатами оказанной государственной услуги, заявитель обращается в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

2-параграф. "Мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін оларға құжаттарды рәсімдеу" проактивті мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
17. "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығына (бұдан әрі – № 44-бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) сәйкес жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну жөніндегі іс-шараларды қамтитын ОЖБ "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде қалыптастырылғаннан кейін ОЖБ-ның деректері автоматты түрде "Е-Собес" ААЖ-ға беріледі және мүгедектің немесе оның заңды өкілінің (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) абоненттік нөміріне мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салумен смс-хабарлама жіберуге бастамашылық жасалады.
Көрсетілетін қызметті алушы смс-хабарлама арқылы тиісті кодпен проактивті қызмет көрсетуге келісімін немесе бас тартуын растайды.
18. Көрсетілетін қызметті алушыдан проактивті қызмет көрсетуге келісім алған кезде оған осы қызметті ұсынуға құжаттардың рәсімделгенін растау туралы смс-хабарлама жіберіледі.
Проактивті қызмет арқылы протездік-ортопедиялық көмекті ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеуге өтініш берген күн осы қызметті ұсынуға құжаттарды рәсімдеуге келісім алған күн болып саналады.
19. Көрсетілетін қызметті алушыдан жауап болмаған жағдайда, сұрау салу жіберілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде сұрау жойылады және көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөміріне Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне, қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне жүгіну себебі мен қажеттілігін көрсете отырып, протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін құжаттарды ресімдеудің мүмкін еместігі туралы смс-хабарлама жіберіледі.
20. Көрсетілетін қызметті алушы проактивті қызмет көрсетуден бас тартқан кезде көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөміріне "Е-Собес" ААЖ-дан санаторий-курорттық емдеуді ұсыну үшін құжаттарды ресімдеудің мүмкін еместігі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне, қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне жүгінудің себебі мен қажеттілігін көрсете отырып смс-хабарлама жіберіледі.
21. Көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімін алу кезінде қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің маманы
"Е-Собес" ААЖ көрсетілетін қызметті алушыны оның абоненттік нөміріне смс-хабарлама арқылы протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін құжаттарды ресімдеу жөнінде қабылданған шешім туралы хабардар етеді.

Параграф 2. Порядок оказания проактивной государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов протезно-ортопедической помощью"
17. После формирования в автоматизированной информационной системе "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" (далее – АИС "ЦБДИ") ИПР, содержащей мероприятия по предоставлению протезно-ортопедической помощи в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 105890) (далее – Приказ № 44), данные ИПР автоматически передаются в AИС "Е-Собес" и на абонентский номер инвалида или его законного представителя (далее – услугополучатель) инициируется отправка смс-уведомления с запросом на оказание государственной услуги.
Услугополучатель подтверждает согласие или отказ на оказание проактивной услуги соответствующим кодом через смс-уведомление.
18. При получении согласия от услугополучателя на оказание проактивной услуги ему направляется смс-уведомление о подтверждении оформления документов на предоставление данной услуги.
Днем обращения за оформлением документов для предоставления протезно-ортопедической помощи через проактивную услугу считается день получения согласия на оформление документов на предоставление данной услуги.
19. При отсутствии ответа от услугополучателя в течение трех рабочих дней со дня отправки запроса, запрос аннулируется и на абонентский номер услугополучателя направляется смс-уведомление о невозможности оформления документов для предоставления протезно-ортопедической помощи с указанием причины и необходимости обращения в отделение Госкорпорации, горуправление, отдел занятости.
20. При отказе услугополучателя от оказания проактивной услуги на абонентский номер услугополучателя из AИС "Е-Собес" направляется смс-оповещение о невозможности оформления документов для предоставления протезно-ортопедической помощи с указанием причины и необходимости обращения в отделение Госкорпорации, горуправление, отдел занятости.
21. При получении согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги специалист горуправления, отдела занятости через AИС "Е-Собес" информирует услугополучателя о принятом решении по оформлению документов для предоставления протезно-ортопедической помощи посредством смс-уведомления на его абонентский номер.

22. Көрсетілетін қызметті алушыға жіберілген смс-хабарламалар осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша смс-хабарламалар электрондық журналында тіркеледі.
23. Протездік-ортопедиялық көмекті проактивті қызмет арқылы ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу кезінде мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін ақпараттық жүйелерге сұрау салулар "Е-Собес" ААЖ-дан автоматты түрде жүзеге асырылады.
3-параграф. Веб-порталы арқылы "Мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін оларға құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
24. Мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш беруші қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне өтінішті осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша веб-портал арқылы жолдайды.
Өтінішті "электрондық үкімет" шлюзі арқылы берген кезде:
1) жеке басты куәландыратын құжат туралы не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат туралы;
2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы мәліметтерді автоматты түрде қалыптастыру үшін мүгедектің жеке сәйкестендіру нөмірі сұратылады.
Қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі портал хабарламасына жауап ретінде бір реттік пароль беру немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен пайдаланушының порталда тіркелген ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттарды цифрлық құжаттар сервисінен алады.
25. Қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі өтініш берушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жолдайды.
26. Өтініш беруші мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде өтініш қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде уәкілетті адамның ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжатты қоса бере отырып, өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы мәртебе жіберіледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттардың топтамасы сәйкес келген жағдайда, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі он жұмыс күні ішінде құжаттарды қарайды, қорытындысы бойынша өтініш берушіге осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі туралы хабарлама береді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген негіздер болған жағдайда, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама алдын ала, бірақ мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша өтініш берушіге қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің уәкілетті адамның ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында оң нәтиже немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту жіберіледі.

22. В электронном журнале смс-уведомлений по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам регистрируются отправленные услугополучателю смс-уведомления.
23. При оформлении документов для предоставления протезно-ортопедической помощи через проактивную услугу запросы в информационные системы для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 8 стандарта государственной услуги, осуществляются автоматически из AИС "Е-Собес".
Параграф 3. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов протезно-ортопедической помощью" через веб-портал
24. Для получения государственной услуги заявитель направляет в горуправление, отдел занятости через веб-портал заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При подаче заявления через шлюз "электронного правительства" запрашивается ИИН получателя для автоматического формирования следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющим личность, либо об электронном документе из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) об установлении инвалидности;
3) о разработанных мероприятиях в ИПР.
Горуправление, отдел занятости получает цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
25. В "личный кабинет" заявителя горуправлением, отделом занятости направляется статус о принятии запроса на оказание государственной услуги.
26. При представлении заявителем неполного пакета документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия в течение двух рабочих дней со дня приема заявления направляется статус об отказе в приеме заявления с приложением электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица.
При соответствии пакета документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги, горуправление, отдел занятости в течение десяти рабочих дней рассматривает документы, по итогам заявителю о результате оказания государственной услуги выдает уведомление по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 стандарта государственной услуги, горуправление, отдел занятости согласно статье 73 АППК уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания заявителю в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица горуправления, отдела занятости направляется положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.

27. Веб-портал арқылы жүгінген кезде Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі уәкілетті адамның ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
28. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
29. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
3-тарау. Мүгедектерді протездік-ортопедиялық көмекпен қамтамасыз ету тәртібі
30. Протездік-ортопедиялық көмек көрсету өңірлеріндегі, оның ішінде олар порталда көрсеткен протездік-ортопедиялық көмек қызметтерін беруші (бұдан әрі – ПК беруші) протездік-ортопедиялық құралдарды дайындау үшін өлшеу жүргізе отырып, тапсырыстар қабылдауды қамтамасыз етеді.
ПК беруші тапсырыстың сипаты мен түріне байланысты алушыны стационарлық протездеу үшін шақыру не ол болмаған кезде тапсырысты орындау қажеттігі туралы шешім қабылдайды.
31. Тапсырыстың сипаты мен түріне қарай өнім беруші мүгедекті стационарлық протездеу үшін шақыру қажеттігі не тапсырысты оның болуынсыз орындау туралы шешім қабылдайды. Стационарлық протездеуге шақыру алдын ала жіберіледі. Бастапқы стационарлық протездеу жиырма жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады. Қайта стационарлық протездеу жеті жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
Стационарлық протездеу кезінде ПК беруші осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша протездеу тарихынан үзінді көшірмені толтырады.
32. Өтініш берушінің қалауы бойынша тапсырыстар үйде қабылданады. ПК берушінің шығуы үшін шығыстарды төлеу өтініш берушінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
33. Протездеуге келген алушылар ПК берушіге:
1) жолдама-емдеуші дәрігердің ұсынымын, бастапқы протездеу кезіндегі ауру тарихынан үзіндіні;
2) алғашқы протездеу кезіндегі рентген суреттерді;
3) мүгедектің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін және салыстырып тексеру үшін түпнұсқасын;
4) кеуде клеткасын флюорографиялық тексеру нәтижелері туралы дәрігердің қорытындысын;
5) шектеу шаралары, оның ішінде карантин кезеңінде тапсырылған күннен бастап күнтізбелік жеті күн ішінде жарамды Сovid-19 вакцинациясының электрондық паспорты немесе коронавирустық инфекцияға теріс ПТР-тест ұсынады.
34. ПК беруші протездік-ортопедиялық көмек көрсету кезінде осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша протездік-ортопедиялық бұйымдарға протездеу картасын (бұдан әрі – протездеу картасы) ашады.
Толтырылған протездеу картасы және осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша протездік-ортопедиялық бұйымдарға тапсырыс бланкісі (бұдан әрі – тапсырыс бланкісі) жеке тапсырыс бойынша протездік-ортопедиялық құралдарды дайындау және оларды беру тәртібін регламенттейтін есептік құжаттар болып табылады.
Протездеу картасы тұрақты, тапсырыс бланкісі 5 жыл сақталады.

27. При обращении через веб-портал результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица.
28. Отказ в оказании государственной услуги осуществляется в соответствии с пунктом 9 стандарта государственной услуги.
29. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
Глава 3. Порядок обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью
30. Поставщик услуг протезно-ортопедической помощи (далее – поставщик ПП) в регионах оказания протезно-ортопедической помощи, в том числе указанных им на портале, обеспечивает прием заказов, с проведением замеров, для изготовления протезно-ортопедических средств.
Поставщик ПП в зависимости от характера и вида заказа, принимает решение о необходимости вызова получателя для стационарного протезирования либо выполнения заказа в его отсутствии.
31. В зависимости от характера и вида заказа, поставщик принимает решение о необходимости вызова инвалида для стационарного протезирования либо выполнения заказа в его отсутствие. Вызов на стационарное протезирование высылается заблаговременно. Первичное стационарное протезирование осуществляется в срок не более 20 рабочих дней. Вторичное стационарное протезирование осуществляется в срок не более 7 рабочих дней.
При стационарном протезировании поставщик ПП заполняет выписку из истории протезирования по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
32. По желанию заявителя заказы принимаются на дому. Оплата расходов за выезд поставщика ПП осуществляется за счет средств заявителя.
33. Прибывшие на протезирование получатели представляют поставщику ПП:
1) направление-рекомендацию лечащего врача, выписку из истории болезни при первичном протезировании;
2) рентгеновские снимки при первичном протезировании;
3) копию документа, удостоверяющего личность получателя и подлинник для сверки;
4) заключение врача о результатах флюорографического обследования грудной клетки;
5) электронный паспорт вакцинации от Covid-19 или отрицательный ПЦР-тест на коронавирусную инфекцию, который действителен в течении семи календарных дней со дня сдачи в период ограничительных мер, в том числе карантина.
34. Поставщик ПП при оказании протезно-ортопедической помощи открывает карту протезирования на протезно-ортопедические изделия по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам (далее – карта протезирования).
Учетными документами, регламентирующими порядок изготовления протезно-ортопедических средств по индивидуальным заказам и их выдачи, являются заполненная карта протезирования и бланк заказа на протезно-ортопедические изделия по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам (далее – бланк заказа).
Карта протезирования хранится постоянно, бланк заказа – пять лет.

35. Міндетті түрде өлшеп көруді талап ететін дайын протездік-ортопедиялық құрал алушының жеке өзіне беріледі. Өлшеп көру талап етілмейтін жағдайларда алуға сенімхат болған кезде басқа адамға құралды беруге жол беріледі не ол мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен алушының тұрғылықты жері бойынша жіберіледі.
36. Күрделі протездік-ортопедиялық құралдар кезектілік тәртібімен тапсырыстар өндіріске тапсырылған күннен бастап қырық бес жұмыс күнінен аспайтын мерзім ішінде дайындалады.
37. Ұсақ және асқынбаған протездік-ортопедиялық құралдар тапсырыстар өндіріске тапсырылған күннен бастап жеті жұмыс күнінен аспайтын мерзім ішінде сол тәртіппен дайындалады.
38. Алушының өлшеп көруге келуін күту кезінде құралдың жатып қалған уақыты протездік-ортопедиялық құралдың дайындалу мерзіміне енгізілмейді.
39. Протездік-ортопедиялық көмек көрсетуге жол жүрумен, ӨҚ жеткізушісінің медициналық стационарға жатқызумен, протездеу уақытында болуымен байланысты шығыстарды ПК беруші мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен төлейді.
40. Жол жүру (ПК берушіге дейін және кері қарай) темір жол бойынша қатты плацкарт вагонының, купе вагонының (жұмсақ дивандары төмен орналасқан екі орындық купелі, жатын вагонының жағдайын реттеу құрылғысы бар отыруға арналған жұмсақ креслолары бар вагондарды қоспағанда), мүгедектерге арналған және әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жол жүруге жеңілдігі бар мамандандырылған вагонның, су жолдары бойынша – екінші сыныпты тариф бойынша, шосселік немесе топырақты жолдар – ұсынылған билет немесе теміржол вокзалының, автовокзалдың, кемежайдың кассасы берген жол жүру құны туралы анықтама негізінде белгіленген тарифтер бойынша өтеледі.
41. Протездік-ортопедиялық көмек көрсетуге алушылардың жол жүруіне ақы төлеу, шығыстары тек бір жол жүргені үшін өтелетін ұсақ протездік-ортопедиялық құралдарды алушыларды қоспағанда, жылына кемінде екі жол жүргені үшін жүргізіледі. Бірінші топтағы мүгедектерге немесе мүгедек балаларға ілесіп жүрушілерге протездік-ортопедиялық көмек көрсетуге бір ғана жол жүру шығыстары өтеледі.
1-параграф. Протездермен қамтамасыз ету тәртібі
42. Бастапқы протездеу кезінде медициналық көрсеткіштер бойынша оқу-жаттығу ретінде пайдаланылатын қазіргі заманғы технология бойынша протездер алты ай өткеннен кейін жөндеуге жатады.
43. Төменгі аяқ протездерін беру кезінде әрбір протезге жыл сайын үш тыстан беріледі.
44. Кеуде безінің протездері екі іш киіммен (бюстгалтер) беріледі.
45. Шина-былғары, құрама протездер, ортопедиялық аппараттар, туторлар олар жарамсыз болып қалғаннан кейін, бірақ протездік-ортопедиялық құралдарды, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарды, арнаулы жүріп-тұру құралдарын ауыстыру мерзімдері өткеннен кейін оларды алған күннен бастап осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ауыстырылады.
Алушыға протездік-ортопедиялық құралдарды, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарды, арнаулы жүріп-тұру құралдарын ауыстыру мерзімдерін ескере отырып, кезекке қою туралы және порталға жіберген кезде порталдағы ТП жеткізушісін таңдау қажеттігі туралы смс-хабарлама жіберіледі

35. Готовое протезно-ортопедическое средство, требующее обязательной примерки, выдается лично получателю. В случаях, когда примерка не требуется, допускается выдача средства другому лицу при наличии доверенности на получение либо оно высылается по месту жительства получателя за счет средств государственного бюджета.
36. Сложные протезно-ортопедические средства изготавливаются в порядке очередности в течение не более сорока пяти рабочих дней со дня сдачи заказов в производство.
37. Мелкие и малосложные протезно-ортопедические средства изготавливаются в том же порядке в течение не более семи рабочих дней со дня сдачи заказов в производство.
38. В срок изготовления протезно-ортопедического средства не включается время, в течение которого средство находилось в ожидании явки получателя на примерку.
39. Расходы, связанные с проездом на оказание протезно-ортопедической помощи, госпитализацией в медицинский стационар поставщика ПП, содержанием на время протезирования оплачиваются поставщиком ПП за счет средств государственного бюджета.
40. Проезд (до поставщика ПП и обратно) возмещается по железной дороге по тарифу жесткого плацкартного вагона, купейного вагона (за исключением вагонов с двухместными купе с нижним расположением мягких диванов, мягкими креслами для сидения с устройством по регулированию его положения спального вагона), специализированного вагона для инвалидов и по социально значимым сообщениям с льготой на проезд, по водным путям – по тарифу второго класса, по шоссейным или грунтовым дорогам – по установленным тарифам, на основании предъявленного билета или справки, выданной кассой железнодорожного вокзала, автовокзала, пристани о стоимости проезда.
41. Оплата проезда получателей на оказание протезно-ортопедической помощи производится не более чем за две поездки в год, за исключением получателей мелких протезно-ортопедических средств, расходы которым возмещаются только за одну поездку. Сопровождающим инвалидов первой группы или детей-инвалидов на оказание протезно-ортопедической помощи, возмещаются расходы только за одну поездку.
Параграф 1. Порядок обеспечения протезами
42. При первичном протезировании протезы по современной технологии, используемые по медицинским показаниям как учебно-тренировочные, подлежат ремонту по истечении шести месяцев.
43. При выдаче протезов нижних конечностей к каждому протезу выдается по три чехла на культю ежегодно.
44. Протез грудной железы выдается с двумя комплектами белья (бюстгалтер).
45. Шинно-кожаные, комбинированные протезы, ортопедические аппараты, туторы заменяются после того, как они пришли в негодность, но не ранее, сроков замены протезно-ортопедических средств, технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения с даты их получения согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Получателю с учетом сроков замены протезно-ортопедических средств, технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения направляется смс-уведомление о постановке в очередь и при направлении на портал о необходимости выбора поставщика ПП на портале.

46. Егер тағып жүру мерзімі өткеннен кейін протез жарамды күйде болса және алушы жаңа протезге тапсырыс бергісі келмесе, оған осы Қағидалардың 43-тармағына сәйкес тыстар беріледі.
47. Протездерді, оның ішінде жаңа модельдерді мерзімінен бұрын ауыстыру, сондай-ақ кию мерзімін ұзарту, жөндеу туралы, электрондық модульдері бар жаңа (қазіргі заманғы) технологиялар бойынша дайындалған құрама протездерге, протездерге көшу туралы шешімді ТП-ны жеткізуші қабылдайды және облыстардың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасымен (бұдан әрі – облыстық басқарма) алдын ала келісе отырып, ПК беруші жасайтын тиісті актінің негізінде жүргізіледі.
ПК беруші оның кінәсі бойынша сапасыз дайындау фактісін анықтаған кезде, ақауды жою ПК берушінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
2-параграф. Ортопедиялық аяқ киіммен қамтамасыз ету тәртібі
48. Алушылар күрделі және асқынбаған ортопедиялық аяқкиіммен қамтамасыз етіледі.
Күрделі ортопедиялық аяқ киім аяқ-қолды 3 сантиметрге (см) және одан да жоғары қысқартқан кезде, паралитикалық, варустық, двиноварустық, вальгустық, жазық вальгустық және қуыс табандар, маймақтық, піл сүйегі, Шопар, Лисфранк және Пирогов бойынша табандардың ампутациялық тұқылдары кезінде дайындалады.
Асқынбаған ортопедиялық аяқ киім аяқты 3 см-ге дейін қысқартқан кезде, метатарсальды сүйектердің бастарын үлкейту кезінде, бойлық және көлденең жалпақ аяқтар, балға тәрізді саусақтар, өкше сүйегінің шоғырлары және аяқтың басқа патологиясы кезінде жасалады.
49. Күрделі ортопедиялық аяқкиім (етіктен басқасы):
1) Ұлы Отан соғысының қатысушыларына, мүгедектеріне, сондай-ақ жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдарға екі жұп (жазғы немесе қысқы);
2) бірінші және екінші топтағы мүгедектерге бір жұп (жазғы немесе қысқы);
3) мүгедек балаларға – екі жұп (жазғы және қысқы) беріледі.
50. Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне, сондай-ақ жеңілдіктер бойынша оларға теңестірілген адамдарға екі қолы бірдей кесілгенде не екі қолының функциялары күрт төмендегенде не омыртқа жотасы зақымданғанда, сондай-ақ жамбас-сан буындарындағы анкилоздар кезінде бүйірлік резеңкелері бар аяқкиім беріледі.
51. Үшінші топтағы мүгедектер күрделі ортопедиялық аяқкиіммен (жазғы немесе қысқы) мемлекеттік сатып алу туралы шартта көзделген құнының немесе кепілдік берілген соманың 50 пайызын өз қаражаты есебінен дербес төлей отырып қамтамасыз етіледі.
52. Ортопедиялық аяқкиім дайындауға арналған технологияда көзделгеннен тыс қызметтер мен жұмыстарды (шілтерлі тігіс, микро кеуекті табан, ранттық өңдеу, үлбірлі жылытқыш не басқа да жақсартылған өңдеу), дайындаудың жеделдігін Ұлы Отан соғысының қатысушыларын, мүгедектерін, сондай-ақ жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдарды және мүгедек балаларды қоспағанда, алушы төлейді.

46. Если по истечении срока ношения протез находится в пригодном состоянии, и получатель не желает заказывать новый протез ему выдаются чехлы в соответствии с пунктом 43 настоящих Правил.
47. Решение о досрочной замене, а также продлении срока ношения, ремонте протезов, в том числе новых моделей, о переходе на комбинированные протезы, протезы, изготовленные по новым (современным) технологиям, с электронными модулями принимается поставщиком ПП и производится на основании соответствующего акта, составляемого поставщиком ПП, с предварительным согласованием с управлением координации занятости и социальных программ областей (далее – облуправление).
При установлении поставщиком ПП факта некачественного изготовления средства по его вине, устранение брака осуществляется за счет средств поставщика ПП.
Параграф 2. Порядок обеспечения ортопедической обувью
48. Получатели обеспечиваются сложной и малосложной ортопедической обувью.
Сложная ортопедическая обувь изготавливается при укорочении нижней конечности на 3 сантиметра (см) и выше, при паралитических, варусных, эквиноварусных, вальгусных, плосковальгусных и полых стопах, косолапости, слоновости, ампутационных культях стоп по Шопару, Лисфранку и Пирогову.
Малосложная ортопедическая обувь изготавливается при укорочении нижней конечности до 3 см, увеличении головок плюсневых костей, при продольном и поперечном плоскостопии, молоткообразных пальцах, шпорах пяточной кости и иной патологии стоп.
49. Сложная ортопедическая обувь (кроме сапог) выдается:
1) участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, а также лицам, приравненным по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны, в количестве двух пар (летняя и зимняя);
2) инвалидам первой и второй групп в количестве одной пары (летняя или зимняя);
3) детям-инвалидам – две пары (летняя и зимняя).
50. Инвалидам Великой Отечественной войны, а также лицам, приравненным к ним по льготам, с ампутационными культями обеих рук либо при резком понижении функций обеих кистей, либо с поражением позвоночника, а также при анкилозах в тазобедренных суставах выдается обувь с боковыми резинками.
51. Инвалиды третьей группы обеспечиваются сложной ортопедической обувью (летняя или зимняя) с оплатой 50 процентов от стоимости, предусмотренной в договоре о государственных закупках, или гарантированной суммы самостоятельно за счет собственных средств.
52. Услуги и работы сверх предусмотренных технологией на изготовление ортопедической обуви (ажурная строчка, микропористая подошва, рантовая отделка, меховой утеплитель либо другая улучшенная отделка), срочность изготовления оплачиваются получателем, кроме участников, инвалидов Великой Отечественной войны, а также лиц, приравненных по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны, и детей-инвалидов.

53. Мүгедектерге ортопедиялық аяқ киімнің орнына олардың қалауы бойынша өз қаражаты есебінен етік дайындалады. Бұл жағдайда алушыға ортопедиялық аяқкиіммен қамтамасыз етуге көзделген сомада етіктің құнына жеңілдік беріледі.
54. Алушының протездік-ортопедиялық аяқкиімін жөндеу оның өз қаражаты есебінен жүргізіледі.
3-параграф. Аппараттарға (протездерге)аяқ киіммен қамтамасыз ету тәртібі
55. Ұлы Отан соғысының қатысушылары, мүгедектері, сондай-ақ жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдар аппараттарға (протездерге) бір жұп аяқкиіммен қамтамасыз етіледі.
Мүгедек балалар екі жұп аяқкиіммен (жазғы және қысқы) қамтамасыз етіледі.
56. Бірінші және екінші топтағы мүгедектер аппараттарға (протездерге) арналған бір жұп аяқкиіммен мемлекеттік сатып алу туралы шартта көзделген құнның немесе кепілдік берілген соманың 50 пайызын өз қаражаты есебінен дербес төлей отырып қамтамасыз етіледі.
Үшінші топтағы мүгедектерге аппараттарға (протездерге) арналған аяқкиім олардың өз қаражаты есебінен дайындалады.
57. Мүгедектерге аяқкиімнің орнына аппараттарға (протездерге) қалауы бойынша өз қаражаты есебінен етік дайындалады. Бұл жағдайда алушыға аппараттарға (протездерге) аяқкиіммен қамтамасыз етуге көзделген сомада етіктің құнына жеңілдік беріледі.
4-параграф. Емдеу-профилактикамен қамтамасыз ету тәртібі протездік-ортопедиялық құралдармен
58. Емдеу-профилактикалық протездік-ортопедиялық құралдармен:
1) Ұлы Отан соғысының қатысушылары, мүгедектері, сондай-ақ жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдар;
2) мүгедек балалар қамтамасыз етіледі.
59. Жалпы аурудан және бала кезінен бірінші және екінші топтағы мүгедектер мүгедектікке әкеп соққан ауруларды не жарақаттарды емдеуге арналған емдеу-профилактикалық протездік-ортопедиялық құралдармен мемлекеттік сатып алу туралы шартта көзделген құнының немесе кепілдік берілген соманың 50 пайызын өз қаражаты есебінен дербес төлей отырып қамтамасыз етіледі.
Үшінші топтағы мүгедектерге емдеу-алдын алу құралдары өз қаражаты есебінен дайындалады.
4-тарау. "Мүгедектерді техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі 1-параграф. Мемлекеттік корпорация, қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері арқылы өтініш негізінде "Мүгедектерді сурдо-тифлотехникалық және міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету" мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
60. Осы Қағидалардың 11-қосымшасына (бұдан әрі – ОТҚ мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты) сәйкес "Мүгедектерді техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз етуге арналған құжаттарды ресімдеу" мемлекеттік қызметін алу үшін өтініш беруші тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне, қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес ұсынылатын өтінішпен және мүгедектің жеке басын куәландыратын құжатпен не цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін)электрондық құжатпен жүгінеді.

53. Инвалидам, вместо ортопедической обуви по их желанию за счет собственных средств, изготавливаются сапоги. В этом случае получателю предоставляется скидка к стоимости сапог в сумме, предусмотренной на обеспечение ортопедической обуви.
54. Ремонт протезно-ортопедической обуви получателя производится за счет его собственных средств.
Параграф 3. Порядок обеспечения обувью на аппараты (протезы)
55. Участники, инвалиды Великой Отечественной войны, а также лица, приравненные по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны, обеспечиваются одной парой обуви на аппараты (протезы).
Дети-инвалиды обеспечиваются двумя парами обуви (летняя и зимняя).
56. Инвалиды первой и второй групп обеспечиваются одной парой обуви на аппараты (протезы) с оплатой 50 процентов от стоимости, предусмотренной в договоре о государственных закупках, или гарантированной суммы самостоятельно за счет собственных средств.
Инвалидам третьей группы обувь на аппараты (протезы) изготавливается за счет их собственных средств.
57. Инвалидам, вместо обуви на аппараты (протезы) по желанию за счет их собственных средств, изготавливаются сапоги. В этом случае получателю предоставляется скидка к стоимости сапог в сумме, предусмотренной на обеспечение обувью на аппараты (протезы).
Параграф 4. Порядок обеспечения лечебно-профилактическими протезно-ортопедическими средствами
58. Лечебно-профилактическими протезно-ортопедическими средствами обеспечиваются:
1) участники, инвалиды Великой Отечественной войны, а также лица, приравненные по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны;
2) дети-инвалиды.
59. Инвалиды первой и второй групп от общего заболевания и с детства, обеспечиваются лечебно-профилактическими протезно-ортопедическими средствами, предназначенными для лечения заболеваний, либо травм, приведших к инвалидности, с оплатой 50 процентов от стоимости, предусмотренной в договоре о государственных закупках, или гарантированной суммы самостоятельно за счет собственных средств.
Инвалидам третьей группы лечебно-профилактические средства изготавливаются за счет их собственных средств.
Глава 4. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами"
Параграф 1. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами" на заявительной основе через отделения Госкорпорации, горуправления, отделы занятости
60. Для получения государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами" в соответствии с приложением 11 к настоящим Правилам (далее – стандарт государственной услуги ТСР) заявитель обращается в отделение Госкорпорации, горуправление, отдел занятости по месту жительства с заявлением и документом, удостоверяющим личность инвалида, предоставляемым в соответствии с Законом Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", либо электронным документом из сервиса цифровых документов (для идентификации).

61. Мемлекеттік корпорацияның, қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімдерінің жауапты қызметкерлері өтінішті қабылдау кезінде:
1) жеке басты куәландыратын құжат туралы;
2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы мәліметтерді автоматты түрде қалыптастыру үшін алушының жеке сәйкестендіру нөмірі сұратылады.
Жұмыста мертігуге ұшыраған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектер протездік-ортопедиялық көмек алуға өтініш берген кезде:
1) өндірістегі мүгедектікке алып келген жазатайым оқиға туралы;
2) кінәсінен жұмыста мертігуге ұшырау немесе кәсіптік ауруға шалдығу болған жұмыс берушінің – дара кәсіпкердің қызметін тоқтату немесе заңды тұлғаны тарату туралы қосымша мәліметтер сұратылады.
Ұлы Отан соғысының қатысушылары, мүгедектері және жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдар өтінішке Ұлы Отан соғысының қатысушысы, мүгедегі немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедегіне теңестірілген адам куәлігін қоса береді.
Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған кезде өтінішке қағаз жеткізгіштегі тиісті құжаттардың көшірмелері және салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары қоса беріледі.
Ұсынылған түпнұсқалармен салыстырғаннан кейін құжаттардың көшірмелерін өтінішті қабылдаған жауапты қызметкер тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхатқа немесе осы Қағидалардың 62-тармағына сәйкес берілетін талонға белгі қою арқылы куәландырады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
62. Құжаттарды беру кезінде өтініш берушіге:
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелерінде – тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат;
қалалық басқармаларда, жұмыспен қамту бөлімдерінде – тіркелген және мемлекеттік қызметті алатын күні, құжаттарды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талон беріледі.
63. Өтініш беруші ОТҚ мемлекеттік көрсетілетін стандарттың 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен мәліметтерді (құжаттарды) ұсынған кезде Мемлекеттік корпорацияның, қалалық басқарманың бөлімшелері, жұмыспен қамту бөлімдері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
64. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттардың топтамасы сәйкес келген жағдайда, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі он жұмыс күні ішінде құжаттарды қарайды, қорытындысы бойынша өтініш берушіге осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі туралы хабарлама береді.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.

61. Ответственные сотрудники отделения Госкорпорации, горуправления, отделов занятости при приеме заявления формируют запросы по ИИН получателя в информационные системы для получения следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющим личность;
2) об установлении инвалидности;
3) о разработанных мероприятиях в ИПР.
При подаче заявления на получение инвалидами от трудового увечья или профессионального заболевания технических вспомогательных (компенсаторных) средств дополнительно запрашиваются сведения:
1) о несчастном случае на производстве, приведшем к инвалидности;
2) о прекращении деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, по вине которого получено трудовое увечье или профессиональное заболевание.
Участники, инвалиды Великой Отечественной войны и лица, приравненные по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны, к заявлению прилагают удостоверение участника, инвалида Великой Отечественной войны или лица, приравненного по льготам к инвалиду Великой Отечественной войны.
При отсутствии сведений в информационных системах к заявлению прилагаются копии документов на бумажном носителе, содержащих вышеуказанные сведения.
После сличения с представленными подлинниками копии документов свидетельствуются ответственным сотрудником, принявшим заявление путем проставления отметки в расписке о приеме соответствующих документов или талоне, выдаваемом в соответствии с пунктом 62 настоящих Правил, после чего оригиналы документов возвращаются заявителю.
62. При подаче документов, заявителю выдается:
в отделении Госкорпорации – расписка о приеме соответствующих документов;
в горуправлении, отделе занятости – талон с указанием даты регистрации, фамилии и инициалов лица, принявшего документы.
63. При представлении заявителем неполного пакета документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги ТСР, и (или) сведений (документов) с истекшим сроком действия, отделения Госкорпорации, горуправления, отделы занятости отказывают в приеме заявления и выдают расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
64. При соответствии пакета документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги, горуправление, отдел занятости в течение десяти рабочих дней рассматривает документы, по итогам заявителю выдает уведомление по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам о результате оказания государственной услуги День приема документов отделением Госкорпорации не входит в срок оказания государственной услуги.

ОТҚ мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген негіздер болған кезде, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама алдын ала, бірақ мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша өтініш берушіге қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің уәкілетті адамының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында оң нәтиже немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту жіберіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей ұсынады.
Мемлекеттік корпорация бөлімшелері өтініш берушіні мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері туралы өтініш берушінің абоненттік нөміріне смс-хабарлама беру арқылы хабардар етеді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері нәтижені бір ай бойы сақтауды қамтамасыз етеді, содан кейін оларды одан әрі сақтау үшін қалалық басқармаларға, жұмыспен қамту бөлімдеріне береді. Өтініш беруші бір ай өткен соң жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияның, қалалық басқарманың бөлімшелерінің, жұмыспен қамту бөлімдерінің сұрау салуы бойынша бір жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды өтініш берушіге беру үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді.
65. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі туралы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама беріледі.
66. қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімдерінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорация бөлімшелерінің қызметкерлерінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану:
1) қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімдерінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес ОТҚ мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген мекенжайлар бойынша қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері басшыларының атына беріледі.
Шағым жазбаша нысанда почта арқылы немесе қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдерінің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөнін, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орнын көрсете отырып, қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің кеңсесінде тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады;

При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 стандарта государственной услуги ТСР, горуправление, отдел занятости согласно статье 73 АППК уведомляют заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания заявителю в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица горуправления, отдела занятости, направляется уведомление об оформлении документов либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги предоставляется горуправлением, отделом занятости в отделение Госкорпорации не позднее, чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
Отделения Госкорпорации информируют заявителя о результатах оказания государственной услуги посредством передачи смс-уведомления на абонентский номер заявителя.
Отделения Госкорпорации обеспечивают хранение результата в течение одного месяца, после чего передают их горуправлениям, отделам занятости для дальнейшего хранения. При обращении заявителя по истечении одного месяца, по запросу отделения Госкорпорации, горуправления, отделы занятости в течение одного рабочего дня направляют готовые документы в отделение Госкорпорации для выдачи заявителю.
65. О результате оказания государственной услуги выдается уведомление по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
66. Обжалование решений, действий (бездействий) горуправлений, отделов занятости и (или) их должностных лиц, работников отделений Госкорпорации по вопросам оказания государственных услуг:
1) жалоба на действия (бездействия) горуправлений, отделов занятости и (или) их должностных лиц подается на имя руководителей горуправлений, отделов занятости по адресам, указанным в стандарте государственной услуги ТСР в соответствии с приложением 11 к настоящим Правилам.
Жалоба подается в письменной форме по почте или нарочно через канцелярию горуправлений, отделов занятости.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии горуправлений, отделов занятости с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу;

2) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі қызметкерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес ОТҚ мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген мекенжайлар мен телефондар бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысына жіберіледі.
Қолма-қол да, почта арқылы да келіп түскен шағымның Мемлекеттік корпорация бөлімшелерінің кеңсесінде қабылданғанын растау оны тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және тіркеу күні шағымның екінші данасына немесе шағымға ілеспе хатқа қойылады) болып табылады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Жұмыспен қамту бөлімінің және Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей және әкімшілік іс шағымды қарайтын органға жіберіледі.
Бұл ретте, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі, қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімі, егер үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға жібермеуге құқылы.
Мемлекеттік корпорация бөлімшелерінің, қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімдерінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген кезде өтініш беруші Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
2-параграф. "Мүгедектерді техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" проактивті мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
67. № 44 бұйрыққа сәйкес судротехникалық, тифлотехникалық және міндетті гигеналық құралдардарды ұсынуға іс-шараларды қамтитын ОЖБ "МОДБ" ААЖ қалыптастырылғаннан кейін ОЖБ-ның деректері автоматты түрде "Е-Собес" АЖЖ көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөміріне мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салумен смс-хабарлама жіберуге бастамашылық жасайды.
Көрсетілетін қызметті алушы смс-хабарлама арқылы тиісті кодпен проактивті қызмет көрсетуге келісімін немесе бас тартуын растайды.

2) жалоба на действия (бездействия) работника отделения Госкорпорации направляется руководителю отделения Госкорпорации по адресам и телефонам, указанным в стандарте государственной услуги ТСР в соответствии с приложением 11 к настоящим Правилам.
Подтверждением принятия жалобы в канцелярии отделения Госкорпорации, поступившей как нарочно, так и почтой, является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата регистрации проставляются на втором экземпляре жалобы или сопроводительном письме к жалобе).
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба заявителя, поступившая в адрес отделения Госкорпорации, горуправления и отдела занятости, не позднее трех рабочих дней со дня поступления и административное дело направляется в орган, рассматривающий жалобу.
При этом отделение Госкорпорации, горуправление, отдел занятости не направляют жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес отделения Госкорпорации, горуправления, отдела занятости, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
При несогласии с результатами оказанной государственной услуги заявитель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
При несогласии с результатами оказанной государственной услуги, заявитель обращается в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Параграф 2. Порядок оказания проактивной государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами"
67. После формирования в АИС "ЦБДИ" ИПР, содержащей мероприятия по предоставлению сурдотехнических, тифлотехнических и обязательных гигиенических средств в соответствии с Приказом № 44, данные ИПР автоматически передаются в AИС "Е-Собес" и на абонентский номер услугополучателя инициируется отправка смс-уведомления с запросом на оказание государственной услуги.
Услугополучатель подтверждает согласие или отказ на оказание проактивной услуги соответствующим кодом через смс-уведомление.

68. Көрсетілетін қызметті алушыдан проактивті қызмет көрсетуге келісім алған кезде оған осы қызметті ұсынуға құжаттардың рәсімделгенін растау туралы смс-хабарлама жіберіледі.
Проактивті қызмет арқылы судротехникалық, тифлотехникалық және міндетті гигиеналық құралдарды ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеуге өтініш берген күн осы қызметті ұсынуға құжаттарды рәсімдеуге келісім алған күн болып саналады.
69. Көрсетілетін қызметті алушыдан жауап болмаған жағдайда, сұрау салу жіберілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде сұрау жойылады және көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөміріне Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне, қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне жүгінудің себебі мен қажеттілігін көрсете отырып, ОТҚ-мен қамтамасыз етуге құжаттарды ресімдеудің мүмкін еместігі туралы смс-хабарлама жіберіледі.
70. Көрсетілетін қызметті алушы проактивті қызмет көрсетуден бас тартқан кезде көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөміріне Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне, қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне жүгінудің себебі мен қажеттілігін көрсете отырып, ОТҚ-мен қамтамасыз етуге құжаттарды ресімдеудің мүмкін еместігі туралы смс-хабарлама жіберіледі.
71. Проактивті қызмет көрсетуге келісім алған кезде қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-Собес" ААЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушыны ОТҚ мүгедектерін қамтамасыз ету үшін құжаттарды ресімдеу жөнінде қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөміріне смс-хабарлама арқылы хабардар етеді. Жөргектермен қамтамасыз ету кезінде көрсетілетін қызметті алушыға қажетті мөлшерді көрсетуге сұрау салумен смс-хабарлама жіберіледі.
72. Жіберілген смс-хабарламалар осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша смс-хабарламалар электрондық журналында тіркеледі.
73. ОТҚ қамтамасыз ету үшін проактивті қызмет арқылы ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу кезінде ОТҚ мемлекеттік қызмет стандартының 8-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін ақпараттық жүйелерге сұрау салу автоматты түрде "Е-Собес" ААЖ-дан жүзеге асырылады.
3-параграф. Веб-порталы арқылы "Мүгедектерді техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
74. Мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш беруші қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне өтінішті осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша веб-портал арқылы жолдайды.
Өтінішті "электрондық үкімет" шлюзі арқылы берген кезде:
1) жеке басты куәландыратын құжат туралы не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат туралы;

68. При получении согласия от услугополучателя на оказание проактивной услуги ему направляется смс-уведомление о подтверждении оформления документов на предоставление данных услуг.
Днем обращения за оформлением документов для предоставления сурдотехнических, тифлотехнических и обязательных гигиенических средств через проактивную услугу считается день получения согласия на оформление документов на предоставление данных услуг.
69. При отсутствии ответа от услугополучателя в течение трех рабочих дней со дня отправки запроса, запрос аннулируется и на абонентский номер услугополучателя направляется смс-уведомление о невозможности оформления документов на обеспечение ТСР с указанием причины и необходимости обращения в отделение Госкорпорации, горуправление, отдел занятости.
70. При отказе услугополучателя от оказания проактивной услуги на абонентский номер услугополучателя направляется смс-уведомление о невозможности оформления документов на обеспечение ТСР с указанием причины и необходимости обращения в отделение Госкорпорации, горуправление, отдел занятости.
71. При получении согласия на оказание проактивной услуги специалист горуправления, отдела занятости через AИС "Е-Собес" информирует услугополучателя о принятом решении по оформлению документов для обеспечения инвалидов ТСР посредством смс-уведомления на абонентский номер услугополучателя. При обеспечении подгузниками услугополучателю направляется смс-уведомление с запросом на указание необходимых размеров.
72. В электронном журнале смс-уведомлений по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам регистрируются отправленные услугополучателю смс-уведомления.
73. При оформлении документов для обеспечения инвалидов ТСР через проактивную услугу запросы в информационные системы для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 8 стандарта государственной услуги ТСР, осуществляются автоматически из AИС "Е-Собес".
Параграф 3. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами" через веб-портал
74. Для получения государственной услуги заявитель направляет в горуправление, отдел занятости через веб-портал заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При подаче заявления через шлюз "электронного правительства" запрашивается ИИН получателя для автоматического формирования следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющим личность, либо об электронном документе из сервиса цифровых документов (для идентификации);

2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы мәліметтерді автоматты түрде қалыптастыру үшін мүгедектің жеке сәйкестендіру нөмірі сұратылады.
Қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі портал хабарламасына жауап ретінде бір реттік пароль беру немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен пайдаланушының порталда тіркелген ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттарды цифрлық құжаттар сервисінен алады.
75. Қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі өтініш берушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жібереді.
76. Өтініш беруші ОТҚ мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде өтініш қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде уәкілетті адамның ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжатты қоса бере отырып, өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы мәртебе жіберіледі.
ОТҚ мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттардың топтамасы сәйкес келген жағдайда, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі он жұмыс күні ішінде құжаттарды қарайды, қорытындысы бойынша өтініш берушіге осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі туралы хабарлама береді.
ОТҚ мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген негіздер болған кезде, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама алдын ала, бірақ мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша өтініш берушіге қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің уәкілетті адамның ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында оң нәтиже немесе Мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту жіберіледі.
77. Веб-портал арқылы жүгінген кезде Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі уәкілетті адамның ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
78. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы Мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.

2) об установлении инвалидности;
3) о разработанных мероприятиях в ИПР.
Горуправление, отдел занятости получает цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
75. В "личный кабинет" заявителя горуправлением, отделом занятости направляется статус о принятии запроса на оказание государственной услуги.
76. При представлении заявителем неполного пакета документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги ТСР, и (или) документов с истекшим сроком действия в течение двух рабочих дней со дня приема заявления в его "личный кабинет" отделом занятости направляется статус об отказе в приеме заявления с приложением электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица.
При соответствии пакета документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги ТСР, горуправление, отдел занятости в течение десяти рабочих дней рассматривает документы, по итогам заявителю о результате оказания государственной услуги выдает уведомление по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 стандарта государственной услуги ТСР, горуправление, отдел занятости согласно статье 73 АППК уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания заявителю в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица горуправления, отдела занятости направляется положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
77. При обращении через веб-портал результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица.
78. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.

5-тарау. Мүгедектерді техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз ету тәртібі
1-параграф. Сурдотехникалық құралдарымен қамтамасыз ету тәртібі
79. Есту протезі, қалдық естуді электроакустикалық түзету балалар мен ересек халықтың ерекшеліктерін ескере отырып, оларды есту аппаратына бейімдеуге міндетті түрде үйрете отырып, сондай-ақ оны пайдалану және ұзақ пайдалану бойынша дағдыларды игере отырып жүргізіледі.
Екі жақты есту қабілетінің жоғалуы кезінде екі есту аппаратымен бинауральды есту протездеуі немесе бір құлаққа есту аппаратымен және екінші құлаққа сөйлеу процессорымен бимодальді есту протездеуі жүргізіледі.
80. Есту аппараттарымен, оларға қоректендіру көздерімен (техникалық көрсеткіштер бойынша кемінде 36 батарея), жиынтықтаушы бұйымдармен, жеке қосымша беттермен, қосалқы бөлшектермен қамтамасыз етуді, сурдологиялық тексеруді, есту протездік көмегін, іріктеуді, сервистік қызмет көрсетуді, сондай-ақ кепілдік берілген мерзім шеңберінде немесе кепілдік берілген мерзім аяқталғаннан кейін пайдалану кезеңінде бір рет жөндеуді есту протездік көмек көрсетуге және медициналық оңалтуға маманданған, тиісті материалдық-техникалық базасы мен мамандары бар сурдотехникалық құралдарды беруші (бұдан әрі – СҚ беруші) жүргізеді.
81. СҚ беруші естуді протездеу, жөндеу кезінде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық-әлеуметтік картаны толтырады.
Протездеудің медициналық-әлеуметтік картасы тұрақты сақталады.
82. Есту аппаратымен мерзімінен бұрын қамтамасыз ету туралы шешімді қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімдері:
1) есту қабілеті нашарлаған және есту аппаратының басқа түрімен есту қабілетін түзету қажет болған кезде;
2) есту аппараты ұрланған немесе жоғалған кезде тиісті құжаттардың негізінде қабылдайды. Есту аппараты ұрланған кезде өтініш берушінің тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органдарынан анықтама ұсынылады.
83. Қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі:
1) сөйлеу процессорларының саны мен түрін (моделін) көрсете отырып, сөйлеу процессорын ауыстыру қызметіне қажеттілікті айқындайды;
2) есту аппараттарымен естуді протездеуге, оның ішінде сүйек дыбыс өткізгіштігіне қажеттілікті айқындайды;
3) кохлеарлық импланты бар мүгедектерді сөйлеу процессорын есту аппараттарымен, оның ішінде сүйек дыбыс өткізгіштігімен ауыстыру қызметін алу үшін кохлеарлық импланттары бар мүгедектерді жіберу бойынша жұмысты ұйымдастырады.
84. СҚ беруші мүгедекті:
1) маркасы мен моделі оған орнатылған кохлеарлық имплантпен үйлесімді сөйлеу процессорымен;
2) есту аппаратымен, оның ішінде есту дәрежесін ескере отырып, сүйек дыбыс өткізгіштігі бар есту аппаратымен қамтамасыз етеді.

Глава 5. Порядок обеспечения инвалидов техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами
Параграф 1. Порядок обеспечения сурдотехническими средствами
79. Слухопротезирование, электроакустическая коррекция остаточного слуха проводится с учетом особенностей детского и взрослого населения, с обязательным обучением их адаптации к слуховому аппарату, а также с приобретением навыков по его использованию и длительной эксплуатации.
При двусторонней потере слуха проводится бинауральное слухопротезирование двумя слуховыми аппаратами или бимодальное слухопротезирование – слуховым аппаратом на одно ухо и речевым процессором на другое.
80. Обеспечение слуховыми аппаратами, источниками питания к ним (по техническим показаниям не менее 36 батареек), комплектующими изделиями, индивидуальными вкладышами, запасными частями, сурдологическое обследование, слухопротезная помощь, подбор, сервисное обслуживание, а также ремонт в рамках гарантированного срока или один раз в период эксплуатации по окончании гарантированного срока, проводит поставщик сурдотехнических средств (далее – поставщик СС), специализирующийся на оказании слухопротезной помощи и медицинской реабилитации, имеющий соответствующую материально-техническую базу и специалистов.
81. Поставщик СС при слухопротезировании, ремонте заполняет медико-социальную карту по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Медико-социальная карта протезирования хранится постоянно.
82. Решение о досрочном обеспечении слуховым аппаратом принимается горуправлением, отделами занятости на основании соответствующих документов:
1) при ухудшении слуха и необходимости коррекции слуха другим типом слухового аппарата;
2) при хищении или утере слухового аппарата. При хищении слухового аппарата предоставляется справка из органов внутренних дел по месту жительства заявителя.
83. Горуправление, отдел занятости:
1) определяет потребность в услуге по замене речевого процессора с указанием количества и вида (модели) речевых процессоров;
2) определяют потребность в слухопротезировании слуховыми аппаратами, в том числе костной звукопроводимости;
3) организует работу по направлению инвалидов с кохлеарными имплантами для получения услуги по замене речевого процессора, на слухопротезирование слуховыми аппаратами, в том числе костной звукопроводимости.
84. Поставщик СС обеспечивает инвалида:
1) речевым процессором, марка и модель которого совместимы с установленным ему кохлеарным имплантом;
2) слуховым аппаратом, в том числе костной звукопроводимости, с учетом степени слуха.

85. Сөйлеу процессорын ауыстыруға жіберілген кохлеарлық импланттары бар мүгедектер (олардың заңды өкілдері) СҚ берушіге:
1) мүгедектің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
2) мүгедек балаға сөйлеу процессорын ауыстыру бойынша қызмет көрсетуге өтініш берген кезде – ата-анасының (қорғаншыларының, қамқоршыларының) бірінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін ұсынады.
86. Есту-сөйлеуге бейімдеуді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Әлеуметтік оңалтуды дамытудың ғылыми-практикалық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын (бұдан әрі – ұйым) кохлеарлық имплантация операциясынан кейінгі алғашқы бес жыл ішінде жүргізіледі.
Әлеуметтік оңалту шеңберінде кохлеарлық имплантациядан кейін есту қабілеті бұзылған мүгедек балалардың есту-сөйлеу бейімделуі мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен күндізгі және (немесе) тәулік бойы бақылау жағдайларында жүргізіледі.
Есту-сөйлеуге бейімдеудің бір курсы:
1) күндізгі бақылау 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі;
2) кемінде күнтізбелік 15 (он бес) күн бойы тәулік бойы бақылау.
87. Тұру үшін үй-жайды жалға алу және тамақтану шығыстары тәулік бойы бақылау жағдайында есту-сөйлеу бейімделуінен өтетін кохлеарлық импланты бар мүгедек баланы және оны алып жүретін ата-анасын (заңды өкілін), сондай-ақ олардың баратын жеріне дейін және кері қайтуға жылына бір рет жол жүру шығыстарын ұйым мемлекеттік бюджеттің жоспарланған қаражаты шеңберінде қамтамасыз етеді.
Жол жүру (ұйымға дейін және кері қарай) темір жол бойынша қатаң плацкарт вагонының, купе вагонының (жұмсақ дивандары төмен орналасқан екі орындық купелі, ұйықтайтын вагонының жағдайын реттеу құрылғысы бар отыруға арналған жұмсақ креслолары бар вагондарды қоспағанда), мүгедектерге арналған мамандандырылған вагонның тарифі бойынша, су жолдары бойынша – екінші сыныпты тариф бойынша, тас жол немесе топырақты жолдар бойынша – белгіленген тарифтер бойынша, ұсынылған билет немесе теміржол вокзалының, автовокзалдың, кемежайдың кассасы берген жол жүру құны туралы
2-параграф. Тифлотехникалық құралдармен қамтамасыз ету тәртібі
88. Мүгедектер сөз шығаратын глюкометр жиынтығына кіретін қандағы қант деңгейін анықтауға арналған тест жолақшалары 300 данада қамтамасыз етіледі.
Глюкометр жиынтығына кіретін тест жолақшаларын пайдаланғаннан кейін қандағы қант деңгейін анықтауға арналған тест жолақшаларын мүгедектер өз қаражаты есебінен сатып алады.
89. Көру қабілеті бұзылған мүгедектер:
саны 3 дана жіп тартқыштармен;
саны 25 дана тігін инелерімен;
бір жылдан кем емес мерзімге 1500 парақтан тұратын бедерлі-нүктелі қаріппен жазуға арналған қағазбен жабдықталады.
Брайль қарпіндегі сөйлейтін өзіндік оқулық, брайль бойынша жиналмалы әліппе мүгедекке бір рет, өмір бойы беріледі.

85. Инвалиды с кохлеарными имплантами, направленные для замены речевого процессора (их законные представители), представляют поставщику СС:
1) копию документа, удостоверяющего личность инвалида;
2) копию документа, удостоверяющего личность одного из родителей (опекунов, попечителей) – при подаче заявления на оказание услуги по замене речевого процессора ребенку-инвалиду.
86. Слухоречевая адаптация проводится республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Научно-практический центр развития социальной реабилитации" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – организация) в течение первых пяти лет после операции по кохлеарной имплантации.
Слухоречевая адаптация детей-инвалидов с нарушением слуха после кохлеарной имплантации в рамках социальной реабилитации проводится в условиях дневного и (или) круглосуточного наблюдений за счет средств государственного бюджета.
Один курс слухоречевой адаптации в условиях:
1) дневного наблюдения проводится в течение не более пятнадцати рабочих дней;
2) круглосуточного наблюдения в течение не менее пятнадцати календарных дней.
87. Aренда помещения для проживания и расходы на питание ребенка-инвалида с кохлеарным имплантом, проходящего слухоречевую адаптацию в условиях круглосуточного наблюдения, и сопровождающего его родителя (законного представителя), а также расходы им на проезд один раз в год до места назначения и обратно обеспечиваются организацией в рамках запланированных средств государственного бюджета.
Проезд (до организации и обратно) возмещается по железной дороге по тарифу жесткого плацкартного вагона, купейного вагона (за исключением вагонов с двухместными купе с нижним расположением мягких диванов, мягкими креслами для сидения с устройством по регулированию его положения спального вагона), специализированного вагона для инвалидов, по водным путям – по тарифу второго класса, по шоссейным или грунтовым дорогам – по установленным тарифам, на основании предъявленного билета или справки, выданной кассой железнодорожного вокзала, автовокзала, пристани о стоимости проезда.
Параграф 2. Порядок обеспечения тифлотехническими средствами
88. Инвалиды обеспечиваются тест-полосками для определения уровня сахара в крови, входящими в комплект глюкометра с речевым выходом, в количестве 300 штук.
После использования тест-полосок, входящих в комплект глюкометра, тест-полоски для определения уровня сахара в крови приобретаются инвалидом за счет собственных средств.
89. Инвалиды с нарушением зрения обеспечиваются:
нитковдевателями в количестве 3 штук;
иглами швейными в количестве 25 штук;
бумагой для письма рельефно-точечным шрифтом в количестве 1500 листов на срок не менее одного года.
Говорящий самоучитель брайлевского шрифта, азбука разборная по Брайлю выдается инвалиду один раз, пожизненно.

90. Мүгедектер сөйлеу синтезі бар экрандық қол жеткізу бағдарламалық қамтамасыз етуі бар ноутбукпен не Ақпаратты енгізу/шығару кіріктірілген Брайль қарпі бар сөйлеу синтезі бар портативті тифлокомпьютермен қамтамасыз етіледі.
Сөйлеу синтезі бар экрандық қол жеткізу бағдарламасымен қамтамасыз етілген ноутбукті Брайль қарпімен ақпаратты енгізу/шығару кіріктірілген сөйлеу синтезі бар портативті тифлокомпьютерге немесе сөйлеу Брайль қарпімен ақпаратты енгізу/шығару кіріктірілген сөйлеу синтезі бар портативті тифлокомпьютерін сөйлеу синтезі бар экрандық қол жеткізу бағдарламасымен қамтамасыз етілген ноутбукке ауыстыру бұрын берілген құралды ауыстыру мерзімі өткен соң жүргізіледі.
3-параграф. Міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету тәртібі
91. Мүгедектер өтініш берген күннен бастап міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз етіледі.
92. Міндетті гигиеналық құралдар мүгедектерге бір жылға төмендегідей мөлшерде беріледі:
1) зәрді ұстамау және нәжіс типі бойынша жамбас ағзаларының функциялары бұзылған мүгедектерге арналған жөргектер – 730 дана (күніне 2 дана), алушының қалауы бойынша тоқсан сайын қамтамасыз ету - бірінші үш тоқсанда 200 данадан, соңғы тоқсанда 130 дана;
2) несеп-жыныс жүйесінің стомасы бар мүгедектерге арналған несеп қабылдағыштар (уроқабылдағыштар) – 365 дана (күніне 1 дана), көрсетілетін қызметті алушының қалауы бойынша тоқсан сайын қамтамасыз ету - бірінші үш тоқсанда 90 данадан, соңғы тоқсанда 95 дана;
3) ішек стомасы бар мүгедектерге арналған нәжіс қабылдағыштар – 365 дана (күніне 1 дана), алушының қалауы бойынша тоқсан сайын қамтамасыз ету - бірінші үш тоқсанда 90 данадан, соңғы тоқсанда 95 дана;
4) сіңіргіш жаймалар (жаялықтар) – 365 дана (күніне 1 дана), алушының қалауы бойынша тоқсан сайын қамтамасыз ету - бірінші үш тоқсанда 90 данадан, соңғы тоқсанда 95 дана;
5) катетер – 12 дана (айына 1 дана);
6) спинабифид (Spinabifida) диагнозы бар мүгедек балаларға арналған бір реттік пайдаланылатын катетерлер – 2190 дана (күніне 6 дана);
7) стоманың айналасындағы теріні қорғау және тегістеуге арналған паста-герметик – 12 дана (айына 1 дана);
8) стома айналасындағы теріні қорғауға және күтуге арналған қорғаныс кремі – 12 дана (айына 1 дана);
9) стома айналасындағы теріні қорғауға және күтуге арналған сіңіргіш ұнтақ (опа) – 12 дана (айына 1 дана);
10) иісті бейтараптандырғыш – 12 дана (айына 1 дана);
11) стома айналасындағы немесе қасаға тұсындағы теріні күтуге және өңдеуге арналған тазартқыш-12 дана (айына 1 дана).
Портал арқылы гигиеналық құралдарға тапсырыс беру кезінде алушы осы міндетті гигиеналық құралдарды жеткізушіден (бұдан әрі – МГҚ беруші) сатып алынатын тауардың санын, бірақ осы тармақта көрсетілген саннан асырмай көрсетеді.

90. Инвалиды обеспечиваются ноутбуком с программным обеспечением экранного доступа с синтезом речи либо портативным тифлокомпьютером с синтезом речи, с встроенным вводом/выводом информации шрифтом Брайля.
Замена ноутбука с программным обеспечением экранного доступа с синтезом речи на портативный тифлокомпьютер с синтезом речи, с встроенным вводом/выводом информации шрифтом Брайля, либо портативного тифлокомпьютера с синтезом речи, с встроенным вводом/выводом информации шрифтом Брайля на ноутбук с программным обеспечением экранного доступа с синтезом речи, проводится по истечении срока замены ранее выданного средства.
Параграф 3. Порядок обеспечения обязательными гигиеническими средствами
91. Инвалиды обеспечиваются обязательными гигиеническими средствами с даты обращения.
92. Обязательные гигиенические средства выдаются инвалидам на год из расчета:
1) подгузники для инвалидов с нарушением функции тазовых органов по типу недержания мочи и кала – 730 штук (2 штуки в день), по желанию получателя ежеквартальное обеспечение: первые три квартала по 200 штук, последний квартал по 130 штук;
2) мочеприемники (уроприемники) для инвалидов со стомами мочеполовой системы – 365 штук (1 штука в день), по желанию получателя ежеквартальное обеспечение: первые три квартала по 90 штук, последний квартал по 95 штук;
3) калоприемники для инвалидов со стомами кишечника – 365 штук (1 штука в день), по желанию получателя ежеквартальное обеспечение: первые три квартала по 90 штук, последний квартал 95 штук;
4) впитывающие простыни (пеленки) – 365 штук (1 штука в день), по желанию получателя ежеквартальное обеспечение: первые три квартала по 90 штук, последний квартал 95 штук;
5) катетер – 12 штук (1 штука в месяц);
6) катетеры одноразового использования для детей инвалидов с диагнозом спинабифида (Spinabifida) – 2190 штук (6 штук в день);
7) паста-герметик для защиты и выравнивания кожи вокруг стомы – 12 штук (1 штука в месяц);
8) крем для защиты и ухода за кожей вокруг стомы – 12 штук (1 штука в месяц);
9) порошок (пудра) абсорбирующий для защиты и ухода за кожей вокруг стомы – 12 штук (1 штука в месяц);
10) нейтрализатор запаха – 12 штук (1 штука в месяц);
11) очиститель для ухода и обработки кожи вокруг стомы или в области промежности – 12 штук (1 штука в месяц).
При заказе гигиенических средств через Портал получатель указывает количество приобретаемого товара у данного поставщика обязательных гигиенических средств (далее – поставщик ОГС), но не более количества, указанного в настоящем пункте.

93. Жөргектерді беруге өтініш берген кезде өтініш беруші салмағын, жамбас көлемін және бел көлемін көрсетеді.
Жеке параметрлерге және несеп шығарудың бұзылу дәрежесіне қарай мүгедектер жөргектермен қамтамасыз етіледі:
белде 55 (см) см-ге дейін, әдеттегі сіңімділігі (тәуліктік диурездің 20 %-на дейін немесе 2310 миллилитрге (мл) дейін);
белде 55 см-ге дейін, сіңіргіштігі жоғары (тәуліктік диурездің 50 %-дан астам немесе 2310 мл-ден астам);
белде 55 см-ден астам, әдеттегі сіңімділігі (тәуліктік диурездің 20 %-на дейін немесе 2310 мл-ге дейін);
белде 55 см-ден астам, сіңіргіштігі жоғары (тәуліктік диурездің 50 %-дан астам немесе 2310 мл-ден астам);
белде 75 см-ден астам, әдеттегі сіңімділігі (тәуліктік диурездің 20 %-на дейін немесе 2310 мл-ге дейін);
белде 75 см-ден астам, сіңіргіштігі жоғары (тәуліктік диурездің 50 %-дан астам немесе 2310 мл-ден астам);
белде 100 см-ден астам, әдеттегі сіңімділігі (тәуліктік диурездің 20 %-на дейін немесе 2310 мл-ге дейін);
белде 100 см-ден астам, сіңіргіштігі жоғары (тәуліктік диурездің 50 %-дан астам немесе 2310 мл-ден астам);
белде 130 см-ден астам, әдеттегі сіңімділігі (тәуліктік диурездің 20 %-на дейін немесе 2310 мл-ге дейін);
белде 130 см-ден астам, сіңімділігі жоғары (тәуліктік диурездің 50 %-дан астам немесе 2310 мл-ден астам).
Мүгедек балалар дене салмағына қарай: 5 килограмға (кг) дейін, 7 кг-ға дейін, 9 кг-ға дейін, қоса алғанда 20 кг-ға дейін және 20 кг-нан астам жөргектермен қамтамасыз етіледі.
94. Мүгедектің физиологиялық параметрлері өзгерген кезде, ол одан әрі бір өлшемді жөргектермен қамтамасыз етуден бас тартады және тиісті мөлшердегі жөргектермен қамтамасыз етуге өтініш береді.
Бұл ретте, жылына жалпы саны 730 данадан аспауы тиіс.
95. Оңалту-сараптамалық диагностика негізінде мүгедектер:
аяққа бекітуге арналған немесе төсек жанындағы несеп қабылдағыштармен;
бір немесе екі компонентті, әр түрлі пластиналары бар дренаждалатын немесе дренаждалмайтын уроқабылдағыштармен;
бір немесе екі компонентті, әр түрлі пластиналары бар дренаждалатын немесе дренаждалмайтын нәжіс қабылдағыштармен;
санитарлық жабдықтары бар кресло-орындықпен;
дәретхана бөлмелеріне арналған тіреуіш қайырмалы тұтқалармен;
ванна бөлмелері үшін тұтқалармен қамтамасыз етіледі.
6-тарау. "Мүгедектерді арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
1-параграф. Мемлекеттік корпорация бөлімшелері, қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімшелері арқылы өтініш беру негізінде "Мүгедектерді арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі

93. При подаче заявления на предоставление подгузников, заявитель указывает вес, объем бедер и объем талии.
В зависимости от индивидуальных параметров и степени нарушений мочеиспускания инвалиды обеспечиваются подгузниками:
до 55 см в талии, обычной впитываемости (до 20 процентов суточного диуреза или до 2310 миллилитров (мл));
до 55 см в талии, повышенной впитываемости (более 50 процентов суточного диуреза или более 2310 мл);
более 55 см в талии, обычной впитываемости (до 20 процентов суточного диуреза или до 2310 мл);
более 55 см в талии, повышенной впитываемости (более 50 процентов суточного диуреза или более 2310 мл);
более 75 см в талии, обычной впитываемости (до 20 процентов суточного диуреза или до 2310 мл);
более 75 см в талии, повышенной впитываемости (более 50 процентов суточного диуреза или более 2310 мл);
более 100 см в талии, обычной впитываемости (до 20 процентов суточного диуреза или до 2310 мл);
более 100 см в талии, повышенной впитываемости (более 50 процентов суточного диуреза или более 2310 мл);
более 130 см в талии, обычной впитываемости (до 20 процентов суточного диуреза или до 2310 мл);
более 130 см в талии, повышенной впитываемости (более 50 процентов суточного диуреза или более 2310 мл).
Дети-инвалиды обеспечиваются подгузниками в зависимости от массы тела: до 5 килограмм (кг), до 7 кг, до 9 кг, до 20 кг включительно и свыше 20 кг.
94. При изменении физиологических параметров инвалида, он отказывается от дальнейшего обеспечения подгузниками одного размера и подает заявление на обеспечение подгузниками соответствующего размера.
При этом, общее количество в год не должно превышать 730 штук.
95. На основании реабилитационно-экспертной диагностики инвалиды обеспечиваются:
ножными или прикроватными мочеприемниками;
одно или двухкомпонентными, дренируемыми или недренируемыми уроприемниками с различными пластинами;
одно или двухкомпонентными, дренируемыми или недренируемыми калоприемниками с различными пластинами;
кресло-стулом с санитарным оснащением;
опорными откидными поручнями для туалетных комнат;
поручнями для ванных комнат.
Глава 6. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов специальными средствами передвижения"
Параграф 1. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов специальными средствами передвижения" на заявительной основе через отделения Госкорпорации, горуправления, отделы занятости

96. "Мүгедектерді арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етуге арналған құжаттарды ресімдеу" мемлекеттік қызметін алу үшін өтініш беруші осы Қағидаларға 13-қосымшаға (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты) сәйкес тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне, қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес ұсынылатын өтінішпен және мүгедектің жеке басын куәландыратын құжатпен не цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) электрондық құжатпен жүгінеді.
97. Мемлекеттік корпорацияның, қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімдерінің жауапты қызметкерлері өтінішті қабылдау кезінде:
1) жеке басты куәландыратын құжат туралы;
2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы мәліметтерді автоматты түрде қалыптастыру үшін алушының жеке сәйкестендіру нөмірі сұратылады.
Жұмыста мертігуге ұшыраған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектер арнаулы жүріп-тұруқұралдарын алуға өтініш берген кезде:
1) өндірістегі мүгедектікке алып келген жазатайым оқиға туралы;
2) кінәсінен жұмыста мертігуге ұшырау немесе кәсіптік ауруға шалдығу болған жұмыс берушінің – дара кәсіпкердің қызметін тоқтату немесе заңды тұлғаны тарату туралы қосымша мәліметтер сұратылады.
Ұлы Отан соғысының қатысушылары, мүгедектері жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдар өтінішке Ұлы Отан соғысының қатысушысының, мүгедегінің жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедегіне теңестірілген адамның куәлігін береді.
Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған кезде өтінішке қағаз жеткізгіштегі тиісті құжаттардың көшірмелері және салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары қоса беріледі.
Ұсынылған түпнұсқалармен салыстырғаннан кейін құжаттардың көшірмелерін өтінішті қабылдаған жауапты қызметкер тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхатқа немесе осы Қағидалардың 98-тармағына сәйкес берілетін талонға белгі қою арқылы куәландырады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
98. Құжаттарды беру кезінде өтініш берушіге:
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелерінде – тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат;
қалалық басқармаларда, жұмыспен қамту бөлімдерінде – тіркелген және мемлекеттік қызметті алатын күні, құжаттарды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талон беріледі.
99. Өтініш беруші АЖҚ мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде Мемлекеттік корпорацияның, қалалық басқарманың бөлімшелері, жұмыспен қамту бөлімдері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.

96. Для получения государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов специальными средствами передвижения" в соответствии с приложением 13 к настоящим Правилам (далее – стандарт государственной услуги ССП) заявитель обращается в отделение Госкорпорации, горуправление, отдел занятости по месту жительства с заявлением и документом, удостоверяющим личность инвалида, предоставляемым в соответствии с Законом Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", либо электронным документом из сервиса цифровых документов (для идентификации).
97. Ответственные сотрудники отделения Госкорпорации, горуправления, отделов занятости при приеме заявления формируют запросы по ИИН инвалида в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронного правительства" (далее – информационные системы) для получения следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющим личность;
2) об установлении инвалидности;
3) о разработанных мероприятиях в ИПР.
При подаче заявления на получение инвалидами от трудового увечья или профессионального заболевания специальных средств передвижения, дополнительно запрашиваются сведения:
1) о несчастном случае на производстве, приведшем к инвалидности;
2) о прекращении деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, по вине которого получено трудовое увечье или профессиональное заболевание.
Участники, инвалиды Великой Отечественной войны и лица, приравненные по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны, к заявлению прилагают удостоверение участника, инвалида Великой Отечественной войны или лица, приравненного по льготам к инвалиду Великой Отечественной войны.
При отсутствии сведений в информационных системах к заявлению прилагаются копии документов на бумажном носителе, содержащих вышеуказанные сведения.
После сличения с представленными подлинниками копии документов свидетельствуются ответственным сотрудником, принявшим заявление путем проставления отметки в расписке о приеме соответствующих документов или талоне, выдаваемом в соответствии с пунктом 98 настоящих Правил, после чего оригиналы документов возвращаются заявителю.
98. При подаче документов, заявителю выдается:
в отделении Госкорпорации – расписка о приеме соответствующих документов;
в горуправлении, отделе занятости – талон с указанием даты регистрации, фамилии и инициалов лица, принявшего документы.
99. При представлении заявителем неполного пакета документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги ССП, и (или) сведений (документов) с истекшим сроком действия, отделения Госкорпорации, горуправления, отделы занятости отказывают в приеме заявления и выдают расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

100. АЖҚ мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттардың топтамасы сәйкес келген жағдайда, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі он жұмыс күні ішінде құжаттарды қарайды, қорытындысы бойынша өтініш берушіге осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі туралы хабарлама береді.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
АЖҚ мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген негіздер болған жағдайда, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі ӘРПК-інің 73-бабына сәйкес өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама алдын ала, бірақ мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша өтініш берушіге қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында құжаттарды рәсімдеу туралы хабарлама не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту жіберіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей ұсынады.
Мемлекеттік корпорация бөлімшелері өтініш берушіні мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері туралы өтініш берушінің абоненттік нөміріне смс-хабарлама беру арқылы хабардар етеді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері нәтижені бір ай бойы сақтауды қамтамасыз етеді, содан кейін оларды одан әрі сақтау үшін қалалық басқармаларға, жұмыспен қамту бөлімдеріне береді. Өтініш беруші бір ай өткен соң жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияның, қалалық басқарманың бөлімшелерінің, жұмыспен қамту бөлімдерінің сұрау салуы бойынша бір жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды өтініш берушіге беру үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді.
101. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі туралы осы Қағидаларға  6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
102. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімдерінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорация бөлімшелерінің қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану:

100. При соответствии пакета документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги ССП, горуправление, отдел занятости в течение десяти рабочих дней рассматривает документы, по итогам заявителю о результате оказания государственной услуги выдает уведомление по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
День приема документов отделением Госкорпорации не входит в срок оказания государственной услуги.
При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 стандарта государственной услуги ССП, горуправление, отдел занятости согласно статье 73 АППК уведомляют заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания заявителю в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица горуправления, отдела занятости, направляется уведомление об оформлении документов либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги предоставляется горуправлением, отделом занятости в Госкорпорацию не позднее, чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
Отделения Госкорпорации информируют заявителя о результатах оказания государственной услуги посредством передачи смс-уведомления на абонентский номер заявителя.
Отделения Госкорпорации обеспечивают хранение результата в течение одного месяца, после чего передают их горуправлениям, отделам занятости для дальнейшего хранения. При обращении заявителя по истечении одного месяца, по запросу отделения Госкорпорации, горуправления, отделы занятости в течение одного рабочего дня направляют готовые документы в отделение Госкорпорации для выдачи заявителю.
101. О результате оказания государственной услуги выдается уведомление по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
102. Обжалование решений, действий (бездействий) горуправлений, отделов занятости и (или) их должностных лиц, работников отделений Госкорпорации по вопросам оказания государственных услуг:

2-параграф. "Мүгедектерді арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" проактивті мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
103. № 44 бұйрыққа сәйкес кресло-арбаларды ұсынуға іс-шараларды қамтитын ОЖБ "МОДБ" ААЖ қалыптастырылғаннан кейін ОЖБ-ның деректері автоматты түрде "Е-Собес" АЖЖ жіберіледі. Көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөміріне жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-Собес" АЖЖ арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салумен смс-хабарлама жіберуге бастамашылық жасайды.
Көрсетілетін қызметті алушы проактивті қызметті көрсетуге келісімді немесе бас тартуды смс-хабарлама арқылы тиісті кодпен растайды.
104. Көрсетілетін қызметті алушыдан проактивті қызмет көрсетуге келісім алған кезде оған осы қызметті ұсынуға құжаттардың рәсімделгенін растау туралы смс-хабарлама жіберіледі.
Проактивті қызмет арқылы кресло-арбалар ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеуге өтініш берген күн осы қызметті ұсынуға құжаттарды рәсімдеуге келісім алған күн болып саналады.
105. Көрсетілетін қызметті алушыдан жауап болмаған жағдайда, сұрау салу жіберілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде сұрау жойылады және көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөміріне Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне, қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне жүгінудің себебі мен қажеттілігін көрсете отырып, кресло-арба беру үшін құжаттарды ресімдеудің мүмкін еместігі туралы смс-хабарлама жіберіледі.
106. Көрсетілетін қызметті алушы проактивті қызмет көрсетуден бас тартқан кезде көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөміріне "Е-Собес" ААЖ-дан санаторий-курорттық емдеуді ұсыну үшін құжаттарды ресімдеудің мүмкін еместігі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне, қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне жүгінудің себебі мен қажеттілігін көрсете отырып смс-хабарлама жіберіледі.
107. Көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімін алған кезде қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-Собес" ААЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушыны санаторий-курорттық емдеуді ұсыну үшін құжаттарды ресімдеу жөнінде қабылданған шешім туралы абоненттік нөмірге смс-хабарлама арқылы хабардар етеді.
108. Көрсетілетін қызметті алушыға жіберілген смс-хабарламалар осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша смс-хабарламалар электрондық журналында тіркеледі.
109. Кресло-арбаларды ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу кезінде АЖҚ мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін ақпараттық жүйелерге сұрау салулар "Е-Собес" ААЖ-дан автоматты түрде жүзеге асырылады.

Параграф 2. Порядок оказания проактивной государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов специальными средствами передвижения"
103. После формирования в АИС "ЦБДИ" ИПР, содержащей мероприятия по предоставлению кресло-коляски в соответствии с Приказом № 44, данные ИПР автоматически передаются в АИС "Е-Собес" и на абонентский номер услугополучателя инициируется отправка смс-уведомления с запросом на оказание государственной услуги.
Услугополучатель подтверждает согласие или отказ на оказание проактивной услуги соответствующим кодом через смс-уведомление.
104. При получении согласия от услугополучателя на оказание проактивной услуги ему направляется смс-уведомление о подтверждении оформления документов на предоставление данной услуги.
Днем обращения за оформлением документов для предоставления кресло-коляски через проактивную услугу считается день получения согласия на оформление документов на предоставление данной услуги.
105. При отсутствии ответа от услугополучателя в течение трех рабочих дней со дня отправки запроса, запрос аннулируется и на абонентский номер услугополучателя направляется смс-уведомление о невозможности оформления документов для предоставления кресло-коляски с указанием причины и необходимости обращения в отделение Госкорпорации, горуправление, отдел занятости.
106. При отказе услугополучателя от оказания проактивной услуги на абонентский номер услугополучателя из AИС "Е-Собес" направляется смс-оповещение о невозможности оформления документов для предоставления кресло-коляски с указанием причины и необходимости обращения в отделение Госкорпорации, горуправление, отдел занятости.
107. При получении согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги специалист горуправления, отдела занятости через AИС "Е-Собес" информирует услугополучателя о принятом решении по оформлению документов для предоставления кресло-коляски посредством смс-уведомления на его абонентский номер.
108. В электронном журнале смс-уведомлений по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам регистрируются отправленные услугополучателю смс-уведомления.
109. При оформлении документов для предоставления кресло-коляски через проактивную услугу запросы в информационные системы для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 8 стандарта государственной услуги ССП, осуществляются автоматически из AИС "Е-Собес".

3-параграф. Веб-порталы арқылы "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектерді жеке көмекшінің қызметімен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
110. Мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш беруші қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне өтінішті осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша веб-портал арқылы жолдайды.
Өтінішті "электрондық үкімет" шлюзі арқылы берген кезде:
1) жеке басты куәландыратын құжат туралы не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат туралы;
2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы мәліметтерді автоматты түрде қалыптастыру үшін мүгедектің жеке сәйкестендіру нөмірі сұратылады.
Қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі портал хабарламасына жауап ретінде бір реттік пароль беру немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен пайдаланушының порталда тіркелген ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттарды цифрлық құжаттар сервисінен алады..
111. Қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі өтініш берушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жібереді.
112. Өтініш беруші АЖҚ мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде өтініш қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде уәкілетті адамның ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжатты қоса бере отырып, өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы мәртебе жіберіледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттардың топтамасы сәйкес келген жағдайда, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі он жұмыс күні ішінде құжаттарды қарайды, қорытындысы бойынша өтініш берушіге осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі туралы хабарлама береді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген негіздер болған жағдайда, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі ӘРПК-інің 73-бабына сәйкес өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама алдын ала, бірақ мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша өтініш берушіге қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің уәкілетті адамының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында оң нәтиже не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту жіберіледі.

Параграф 3. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов специальными средствами передвижения" через веб-портал
110. Для получения государственной услуги заявитель направляет в горуправление, отдел занятости через веб-портал заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При подаче заявления через шлюз "электронного правительства" запрашивается ИИН инвалида для автоматического формирования следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющим личность, либо об электронном документе из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) об установлении инвалидности;
3) о разработанных мероприятиях в ИПР.
Горуправление, отдел занятости получает цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
111. В "личный кабинет" заявителя горуправлением, отделом занятости направляется статус о принятии запроса на оказание государственной услуги.
112. При представлении заявителем неполного пакета документов указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги ССП, и (или) документов с истекшим сроком действия в течение двух рабочих дней со дня приема заявления в его "личный кабинет" горуправлением, отделом занятости направляется статус об отказе в приеме заявления с приложением электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица.
При соответствии пакета документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги ССП, горуправление, отдел занятости в течение десяти рабочих дней рассматривает документы, по итогам заявителю о результате оказания государственной услуги выдает уведомление по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 стандарта государственной услуги ССП, горуправление, отдел занятости согласно статье 73 АППК уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания заявителю в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица горуправления, отдела занятости направляется положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.

113. Веб-портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі уәкілетті адамның ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
114. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы Мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
7-тарау. Мүгедектерді арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету тәртібі
115. Мүгедектер бір мезгілде бөлме кресло-арбасының бір түрімен және серуендеуге арналған кресло-арбаның бір түрімен, немесе әмбебап кресло-арбаның бір түрімен қамтамасыз етіледі.
Бөлме және/немесе серуендеу кресло-арбасын әмбебап кресло-арбаға ауыстыру олардың біреуін ауыстыру мерзімі өткеннен кейін жүргізіледі.
8-тарау. Протездік-ортопедиялық көмекпен, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен, кресло-арбалармен портал арқылы қамтамасыз ету тәртібі
116. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарын, арнаулы жүріп-тұру құралдарын ұсынуға өтініш "Е-Собес" ААЖ-да тіркелгеннен кейін мүгедектің ОЖБ іс-шаралары кезектілік тәртібімен "Е-Собес" ААЖ-дан порталға беріледі.
117. Мобильді азаматтар базасында өтініш берушінің абоненттік нөмірі туралы мәліметтер болған кезде оның абоненттік нөміріне "Е-Собес" ААЖ-мен порталда протездік-ортопедиялық көмек, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар, кресло-арбалар берушіні (бұдан әрі – ОТҚ беруші) авторизациялау және таңдау қажеттілігі туралы смс-хабарлама жіберіледі.
118. Порталдағы ОТҚ берушіні таңдауды өтініш беруші ОЖБ іс-шараларының порталға жіберілгені туралы хабарланған күннен бастап екі ай ішінде жүзеге асырады.
119. Өтініш берушіде интернет-ресурсқа қолжетімділік болмаған жағдайда, өтініш беруші Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің, халықты жұмыспен қамту орталығының, қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің өзіне-өзі қызмет көрсету секторына жүгінеді.
120. Өтініш беруші ОТҚ берушіні таңдамаған жағдайда ОЖБ деректері порталға берілген күннен бастап бір ай ішінде өтініш берушінің абоненттік нөміріне "Е-Собес" ААЖ-дан келесі ай ішінде порталда ОТҚ жеткізушісін таңдау қажеттілігі туралы смс-хабарлама жіберіледі.
121. ОЖБ деректерін порталға берген күннен бастап екі ай өткен соң өтініш берушіде порталда ОТҚ жеткізушісін таңдау мүмкіндігі бұғатталады және өтініш берушінің абоненттік нөміріне себебін көрсете отырып, ОТҚ берушіні таңдау мүмкіндігін бұғаттау туралы смс-хабарлама жіберіледі. Порталдағы ОТҚ берушіні таңдауды жаңарту үшін өтініш беруші порталдағы жеке кабинетте "өнім берушіні таңдауды іске қосу батырмасын" басады. ОТҚ берушіні таңдауды іске қосу туралы мәліметтер порталдан "Е Собес" ААЖ-ға автоматты түрде беріледі, одан кейін өтініш беруші "Е Собес" ААЖ-дағы кезектілікті ескере отырып, ОТҚ берушіні таңдайды.

113. При обращении через веб-портал результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица.
114. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
Глава 7. Порядок обеспечения инвалидов специальными средствами передвижения
115. Инвалиды обеспечиваются одновременно комнатной и одной из видов прогулочной кресло-коляски, либо одной из видов универсальной кресло-коляски.
Замена комнатной и/или прогулочной кресло-коляски на универсальную кресло-коляску проводится по истечении срока замены одной из них.
Глава 8. Порядок обеспечения протезно-ортопедической помощью, техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, кресло-колясками через портал
116. После регистрации в AИС "Е-Собес" заявления на предоставление технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам мероприятия ИПР инвалида в порядке очередности передаются из AИС "Е-Собес" на портал.
117. При наличии сведений об абонентском номере заявителя в базе мобильных граждан, на его абонентский номер с AИС "Е-Собес" направляется смс-уведомление о необходимости авторизации и выбора поставщика протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств, кресло-колясок (далее – поставщик ТСР) на портале.
118. Выбор поставщика ТСР на портале заявителем осуществляется в течение двух месяцев со дня извещения его о направлении мероприятий ИПР на портал.
119. При отсутствии у заявителя доступа к интернет-ресурсу, заявитель обращается в сектор самообслуживания отделения Госкорпорации, центра занятости населения, горуправления, отдела занятости.
120. При отсутствии выбора заявителем поставщика ТСР в течение месяца со дня передачи данных ИПР на портал на абонентский номер заявителя с AИС "Е-Собес" отправляется смс-уведомление о необходимости выбора поставщика ТСР на портале в течение следующего месяца.
121. По истечении двух месяцев со дня передачи данных ИПР на портал у заявителя блокируется возможность выбора поставщика ТСР на портале и на абонентский номер заявителя направляется смс-уведомление о блокировке возможности выбора поставщика ТСР с указанием причины. Для возобновления выбора поставщика ТСР на портале заявитель в личном кабинете на портале нажимает на "кнопку активации выбора поставщика". Сведения об активации выбора поставщика ТСР автоматически передаются из портала в AИС "Е-Собес", после чего заявитель с учетом очередности в AИС "Е-Собес" выбирает поставщика ТСР.

122. Портал арқылы ОТҚ берушіні таңдауды жүзеге асыру үшін заңның 32-2-бабына сәйкес өтініш беруші порталда авторизацияланады http://aleumet.egov.kz ЭЦҚ арқылы жария шартқа қол қояды.
123. Өтініш беруші порталда "Мүгедектерге әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы өткізу кезінде мемлекеттік бюджет қаражатынан тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 14 бұйрығымен (бұдан әрі – № 14 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19902 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша ОТҚ берушіге кепілдік берілген соманы өтеуге өтінішке бір мезгілде қол қоя отырып, протездік-ортопедиялық көмекке, ОТҚ мен кресло-арбаға өтініш берушінің ЭЦҚ-мен қол қойылған тапсырысты ресімдейді және ОТҚ берушіге жібереді.
124. Протездік-ортопедиялық көмекті, ОТҚ және кресло-арбаларды сатып алуға тапсырыстарды қабылдауды өтініш беруші порталда таңдаған ОТҚ беруші жүзеге асырады.
ОТҚ-ны Жеткізуші Тапсырыс порталға келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ОТҚ берушінің ЭЦҚ-сы қойылған, тауар болмаған жағдайда, ОТҚ-ның, ОТҚ-ның және кресло-арбалардың тапсырысын қабылдау немесе ұсынудан бас тарту туралы хабарламаны қарайды және "алушының жеке кабинетіне" жібереді.
125. Қайта куәландыру кезінде бұрын ұсынылған ОЖБ іс-шарасы, егер порталдағы тапсырыс мәртебесі жеткізу сатысында болса, орындалуға жатады.
126. Егер порталдағы тапсырыс мәртебесі жеткізу сатысында болса, мүгедек қайтыс болған, мүгедек басқа өңірге көшкен жағдайларда Тапсырыс ОТҚ жеткізушісіне қайтарылады.
127. Протездік-ортопедиялық көмекті, ОТҚ, кресло-арбаларды кепілдік берілген сомадан асатын бағамен сатып алған кезде өтініш беруші кепілдік берілген сома мен олардың нақты құны арасындағы айырманы өз қаражаты есебінен дербес төлейді.
128. ОТҚ жеткізушілеріне кепілдік берілген соманы өтеу № 14 бұйрыққа сәйкес жүзеге асырылады.
9-тарау. Мемлекеттік сатып алу арқылы протездік-ортопедиялық көмекпен, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен, кресло-арбалармен қамтамасыз ету тәртібі
129. Протездік-ортопедиялық көмекті, ОТҚ, кресло-арбаларды сатып алу Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес Заңның 32-1-бабының 3-тармағында көзделген жағдайларда жүзеге асырылады:
1) мүгедек тұратын елді мекенде сымды интернеттің болмауы;
2) порталда тіркелген өнім берушінің болмауы;
3) мүгедектің портал арқылы тауарларды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді сатып алудан бас тарту туралы өтінішінің болуы;

122. Для осуществления выбора поставщика ТСР через портал в соответствии со статьей 32-2 Закона заявитель авторизируется на портале http://aleumet.egov.kz, подписывает публичный договор посредством ЭЦП.
123. Заявитель на портале оформляет и направляет поставщику ТСР заказ на протезно-ортопедическую помощь, ТСР и кресло-коляску, с одновременным подписанием заявления на возмещение поставщику ТСР гарантированной суммы по форме, утвержденной приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 14 "Об утверждении Правил возмещения стоимости товаров и услуг из средств государственного бюджета при реализации их инвалидам через портал социальных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19902) (далее – Приказ № 14), подписанным ЭЦП заявителя.
124. Прием заказов на приобретение протезно-ортопедической помощи, ТСР и кресло-колясок осуществляет поставщик ТСР, выбранный заявителем на портале.
Поставщик ТСР в течение пяти рабочих дней со дня поступления заказа на портал рассматривает и направляет в "личный кабинет получателя" подписанное ЭЦП поставщика ТСР уведомление о принятии заказа или об отказе в предоставлении протезно-ортопедической помощи, ТСР и кресло-колясок при отсутствии товара.
125. При переосвидетельствовании, ранее рекомендованное мероприятие ИПР, подлежит исполнению если статус заказа на портале на стадии доставки.
126. Если статус заказа на портале на стадии доставки, заказ возвращается поставщику ТСР в случаях наступления смерти инвалида, переезда инвалида в другой регион.
127. При приобретении протезно-ортопедической помощи, ТСР и кресло-колясок по цене, превышающей гарантированную сумму, заявитель оплачивает самостоятельно за счет собственных средств разницу между гарантированной суммой и их фактической стоимостью.
128. Возмещение гарантированной суммы поставщикам ТСР осуществляется в соответствии с Приказом № 14.
Глава 9. Порядок обеспечения протезно-ортопедической помощью, техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, кресло-колясками посредством государственных закупок
129. Приобретение протезно-ортопедической помощи, ТСР и кресло-колясок производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках в следующих случаях, предусмотренных статьей 32-1 Закона:
1) отсутствие проводного интернета в населенном пункте, в котором проживает инвалид;
2) отсутствие зарегистрированного на портале поставщика ТСР;
3) наличие заявления инвалида об отказе приобретения товаров и (или) услуг через портал;

4) мүгедектердің жеке тапсырыстары бойынша дайындалатын және (немесе) жеке іріктеуді және икемдеуді талап ететін протездік-ортопедиялық көмекпен, ОТҚ-мен, кресло-арбалармен қамтамасыз ету;
5) есту аппараттарымен қамтамасыз ете отырып, есту протездік көмек көрсету;
6) кохлеарлық имплантқа сөйлеу процессорын ауыстыру және Баптау бойынша қызметтер көрсету.
130. Облыстық басқарма ОТҚ жеткізушісінен алған сурдотехникалық құралдардың, тифлотехникалық құралдардың, кресло-арбалардың, өзге де протездік-ортопедиялық құралдардың атауын және олардың санын көрсете отырып, АКТ бойынша (еркін нысанда) қалалық басқармаларға, жұмыспен қамту бөлімдеріне беріледі.
131. Қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, кресло-арбалар, өзге де протездік-ортопедиялық құралдарды тізім бойынша мүгедектің тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), ЖСН, туған күнін, тұрғылықты жерін, мүгедектік тобын, алынған сурдотехникалық құралдың, тифлотехникалық құралдың, кресло-арбаның, өзге де протездік-ортопедиялық құралдың атауын, санын, алған күнін, алушының қолын (бұдан әрі – мүгедектер тізімі) көрсете отырып жүргізеді.
132. Қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, кресло-арбалар, өзге де протездік-ортопедиялық құралдар берілгеннен кейін бір ай ішінде облыстық басқармаға мүгедектердің тізімдерін ұсынады.
133. Қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері тізім бойынша мүгедектің тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), ЖСН, туған күнін, тұратын жерін, мүгедектік тобын, алынған міндетті гигиеналық құралдың атауын, санын, алған күнін, алушының қолын көрсете отырып, міндетті гигиеналық құралдарды беруді жүргізеді.
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес,
мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен,
техникалық көмекші
(орнын толтырушы)
құралдармен, арнаулы
жүріп-тұру құралдарымен,
оларды ауыстыру мерзімдерін
қоса алғанда, қамтамасыз
ету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жергілікті атқарушы
органының басшысы
____________________________
_________________________
Техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарын, арнаулы жүріп-тұру құралдарын ұсынуға өтініш
Тегі _________________________________________________________________
Аты _________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ________________________________________________
Туған күні ____________________________________________________________
Мүгедектігі ___________________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжат түрі ____________________________________
Құжаттың нөмірі: __________________ кім берген: __________________________
Берілген күні: "___" ________ ________ жылы
Жеке сәйкестендіру нөмірі:_________
Тұрақты тұратын (тіркелген) жерінің мекенжайы:
Облыс _______________________________________________________________
қала (аудан) ______________________ ауыл: _______________________________
көше (шағын аудан)_______ _______ үй _____ пәтер _________________________
Телефон ______________________________________________________________
Мынадай: ____________________________________________________________
оңалтудың жеке бағдарламасындағы іс-шаралар түрін көрсету қызметтер ұсыну үшін:
Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы Мемлекеттік сатып алу арқылы құжаттар
қабылдауды сұраймын. (керегінің астын сызу)
Міндетті гигиеналық құралдармен, кресло-арбалармен, санитариялық жабдықталған кресло-
орындықпен қамтамасыз етуге өтініш беру кезінде:
салмағы ______ кг , бойы ______ см , жамбас көлемін__________ см, белінің көлемі _______ см көрсету;
кеуде қуысының протезімен (протездерімен): кеуде астындағы кірпік _____ см., тостағанның өлшемі ____ (A – G) көрсету;
ортопедиялық аяқ киіммен, ортопедиялық аппараттарға (протездерге) арналған аяқ киіммен:
жазғы және/немесе қысқы және мөлшері көрсетілуі қамтамасыз етілсін.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтар дың саны
Ескертпе
1
2
3
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына
сәйкес менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, оңалтудың жеке бағдарламасына
сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеу үшін қажетті
ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға
келісім беремін.
20____ жылғы "____" __________
____________________________________________________________________________
(Өтініш берушінің (заңды өкілінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы)
____________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
20____ жылғы "____" __________
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
қию сызығы
Азамат __________________________________ өтініші қабылданды.
Өтініш қабылданған күн 20 ____ жылғы "____" __________
____________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес,
мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен,
техникалық көмекші
(орнын толтырушы)
құралдармен, арнаулы
жүріп-тұру құралдарымен,
оларды ауыстыру мерзімдерін
қоса алғанда, қамтамасыз
ету қағидаларына
2-қосымша
Протездік-ортопедиялық көмекті, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарды және арнаулы жүріп-тұру құралдарын беруге медициналық-әлеуметтік көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер
Оңалту құралдарының атауы
Көрсетілімдер
Қарсы көрсетілімдер

4) обеспечение протезно-ортопедической помощью, ТСР, кресло-колясками, изготовляемыми по индивидуальным заказам инвалидов и (или) требующими индивидуального подбора и настройки;
5) оказание слухопротезной помощи с обеспечением слуховыми аппаратами;
6) оказание услуг по замене и настройке речевого процессора к кохлеарному импланту.
130. Полученные облуправлением от поставщика ТСР передаются по акту (в произвольной форме) в горуправления, отделы занятости с указанием наименования полученных сурдотехнических средств, тифлотехнических средств, кресел-колясок, иных протезно-ортопедических средств и их количества.
131. Горуправления, отделы занятости выдачу сурдотехнических средств, тифлотехнических средств, кресел-колясок, иных протезно-ортопедических средств проводят по списку с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) инвалида, ИИН, даты рождения, места жительства, группы инвалидности, наименования полученного сурдотехнического средства, тифлотехнического средства, кресло-коляски, иного протезно-ортопедического средства, количества, даты получения, подписи получателя (далее – список инвалидов).
132. Горуправления, отделы занятости в течение месяца после выдачи сурдотехнических средств, тифлотехнических средств, кресел-колясок, иных протезно-ортопедических средств представляют списки инвалидов в облуправление.
133. Горуправления, отделы занятости проводят выдачу обязательных гигиенических средств по списку с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) инвалида, ИИН, даты рождения, места проживания, группы инвалидности, наименования полученного обязательного гигиенического средства, количества, даты получения, подписи получателя.
Приложение 1
к Правилам обеспечения
инвалидов протезно-
ортопедической
помощью, техническими
вспомогательными
(компенсаторными)
средствами, специальными
средствами передвижения
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида,
включая сроки их замены
Форма
Руководителю местного
исполнительного органа
____________________________
____________________________
Заявление на предоставление технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения
Фамилия ____________________________________________________________
Имя _______________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ____________________________________________
Дата рождения: _______________________________________________________
Инвалидность ________________________________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ______________________________
Номер документа: ____________ кем выдан: _____________________________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Индивидуальный идентификационный номер: _____________________________
Aдрес постоянного местожительства (регистрации):
Область _____________________________________________________________
город (район) _____________ село: _____________________________________
улица (микрорайон)_____________ дом ________ квартира __________________
Телефон ___________________________________________
Прошу принять документы для предоставления через:
Портал социальных услуг Государственные закупки (нужное подчеркнуть)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать вид мероприятия индивидуальной программы реабилитации)
При подаче заявления на обеспечение:
обязательными гигиеническими средствами, кресло-колясками, кресло-стулом с
санитарным оснащением указать:
вес ________ кг, рост _______ см, объем бедер ________ см, объем талии _______ см;
протезом (протезами) грудной железы указать: обхват под грудью ______см, размер
чашечки ____ (A – G);
ортопедической обувью, обувью на ортопедические аппараты (протезы) указать:
летняя и/или зимняя и размер.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
3
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных в соответствии с
Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах, необходимых для оформления документов для предоставления средств и услуг
реабилитации в соответствии с индивидуальной программой реабилитации.
"____"___________ 20____ года.
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись заявителя (законного
представителя)
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего
заявление) "____"____________ 20____ года.
– – – – – – – – – – – – – – – –– – – – – – – – – – – – – – –– – – – – – – – – – – – – – ––
(линия отреза)
Заявление гражданина _____________________________________________ принято.
Дата принятия заявления "____" ___________ 20 ___ года.
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего
заявление)
Приложение 2
к Правилам обеспечения
инвалидов протезно-
ортопедической
помощью, техническими
вспомогательными
(компенсаторными)
средствами, специальными
средствами передвижения
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида, включая сроки их
замены
Медико-социальные показания и противопоказания к предоставлению протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения
Наименование средств реабилитации
Показания
Противопоказания

1. Протездік-ортопедиялық құралдар
1.1
кеуде безінің протездері
Мастэктомиядан кейін кеуде безінің болмауы
Өнімнің құрамына кіретін компоненттерге жеке төзбеушілік. Операциялық тыртық аймағындағы тері аурулары
1.2
ортопедиялық аппарат, тутор
Аурулар, жарақат салдары, даму аномалиялары салдарынан жоғарғы немесе төменгі аяқтың статодинамикалық функцияларының айқын немесе айтарлықтай айқын бұзылулары кезінде буындарды бекіту қажеттілігі
Төменгі қолдарға осьтік жүктеме мүмкін болмаған кезде буындардың айқын сүйек-буын контрактуралары. Өзіне-өзі қызмет көрсету және өзінің мінез-құлқын бақылау қабілетін шектеумен айқын көрінген психикалық бұзылулар.
1.3
бір тіректі таяқ
Аурулардың, жарақаттану салдарының, аяқ, жамбас және омыртқа, орталық, перифериялық жүйке жүйесінің даму аномалияларының, сондай-ақ қан айналымы жүйесі, тыныс алу органдары ауруларының, несеп-жыныс жүйесі ауруларының және зат алмасу бұзылыстарының салдарынан статодинамикалық функциялардың орташа бұзылуы.
Екі қолының статодинамикалық функцияларының едәуір айқын бұзылуы, екі қолының ампутациялық тұқылдары.
Зақымдалған аяқтың тірек функциясының бұзылуы.
Тұру және жүру кезінде тепе-теңдіктің елеулі білінетін бұзылуы.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және өзінің мінез-құлқын бақылау қабілетін шектеумен айқын көрінген психикалық бұзылулар.
Тірек таяқтарымен қамтамасыз етудің салыстырмалы медициналық қарсы көрсетілімдері: тұру және жүру кезінде тепе-теңдіктің айқын бұзылуы.
көптіректі таяқ
Аурулардың, жарақаттану салдарының, аяқ, жамбас және омыртқа, орталық, перифериялық жүйке жүйесінің даму аномалияларының, сондай-ақ қан айналымы жүйесі, тыныс алу органдары ауруларының, несеп-жыныс жүйесі ауруларының және зат алмасу бұзылыстарының салдарынан статодинамикалық функциялардың орташа немесе айқын білінетін бұзылулар.
1.4
бір тіректі шынтақ балдағы
Аурулар, жарақаттар салдары, аяқ, жамбас және омыртқа, орталық, перифериялық жүйке жүйесі дамуының ауытқулары салдарынан статодинамикалық функциялардың орташа немесе айқын бұзылуы.
Жағдайды сақтау мүмкін болған жағдайда, бір жағынан айтарлықтай қолдау және екі жағынан аз қолдау.
Екі қолдың ампутациясы.
Екі қолдың күшінің абсолютті бұзылуына әкелетін аурулар мен жарақаттар.
Тұру және жүру кезінде тепе-теңдіктің бұзылуы.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және өзінің мінез-құлқын бақылау қабілетін шектеумен айқын көрінген психикалық бұзылулар.
көптіректі шынтақ балдағы
Тұрақтану және жүру кезінде тепе-теңдіктің орташа бұзылуымен үйлескен аурулар, жарақаттар салдары, аяқ, жамбас және омыртқа, орталық, перифериялық жүйке жүйесінің даму аномалиялары салдарынан статодинамикалық функциялардың орташа немесе айқын білінетін бұзылулары.
Мүмкін болса, екі жақтың қолдауымен тұрып, жағдайды сақтау.
қолтық балдағы
Аяқ-қолдардың, жамбас пен омыртқаның, орталық, перифериялық жүйке жүйесінің аурулары, жарақат салдары, даму аномалиялары салдарынан статодинамикалық функциялардың айқын бұзылуы зардап шеккен аяқтың тірек функциясының бұзылуымен үйлеседі.
Мүмкін болса, екі жақтың қолдауымен тұрып, жағдайды сақтау.
Екі қолдың ампутациясы.
Екі қолдың күшінің абсолютті бұзылуына әкелетін аурулар мен жарақаттар.
Тұру және жүру кезінде тепе-теңдіктің бұзылуы.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және өзінің мінез-құлқын бақылау қабілетін шектеумен айқын көрінген психикалық бұзылулар.
Тік күйге ауысқан кезде күшейетін жүрек-тамыр жүйесі мен тыныс алу жүйесі функциясының айтарлықтай бұзылуы.
Тепе-теңдіктің айқын бұзылуы.
1.5
қадамды жетек арбалар
Жүру қабілетінің айқын бұзылуы (аурулар, жарақаттар салдары, аяқ-қол, жамбас және омыртқа, орталық, перифериялық жүйке жүйесі дамуының ауытқулары салдарынан статодинамикалық функциялардың бұзылуы).
Екі жақтың қолдауымен тұрақты жағдайды сақтау мүмкіндігі.
Екі қолдың қабілетінің бұзылуына әкелетін аурулар мен жарақаттар.
дөңгелекті жетек арбалар
Бір немесе екі қолдың қабілетінің айқын бұзылуына әкелетін аурулар мен жарақаттар.
Қарапайым ерікті қозғалыстарды бақылаудың бұзылуы (тұру және жүру кезіндегі тепе-теңдіктің бұзылуы).
Заттарды көтеру және орынын ауыстыру қабілетінің бұзылуы.
қадамсыз жетек арбалар
Жүру қабілетінің айқын бұзылуы (аурулар, жарақаттар салдары, аяқ-қол, жамбас және омыртқа, орталық, перифериялық жүйке жүйесі дамуының ауытқулары салдарынан статодинамикалық функциялардың бұзылуы).
Екі жақтың қолдауымен тұрақты жағдайды сақтау мүмкіндігі. Тіреусіз тұру мүмкіндігі қысқа уақыт.
Тірек қабілетінің айқын бұзылуларына әкеліп соққан ауралар мен жарақаттар
қосымша тірегі бар жетек арбалар
Аяқтардың тірек функциясының бұзылуымен бірге жүру қабілетінің айқын немесе елеулі білінетін бұзылуы.
Екі жақтың қолдауымен тұрақты жағдайды сақтау мүмкіндігі.
Екі қолдың қол функциясының орташа немесе айқын шектеулері.
Тік күйге өту кезінде күшейетін жүрек-тамыр жүйесі мен тыныс алу жүйесі функцияларының елеулі айқын бұзылуы.
1.6
корсет, реклинатор, бас ұстағыш
Аурулар, жарақаттар салдары, даму аномалиялары салдарынан омыртқаның статодинамикалық функцияларының бұзылуы
Өзіне-өзі қызмет көрсету және өзінің мінез-құлқын бақылау қабілетін шектеумен айқын көрінген психикалық бұзылулар
1.7
бандаж, емдік белбеулер
Аурулар, жарақаттар салдары, тірек-қимыл аппаратының дамуындағы ауытқулар, аяқ-қол тамырларының аурулары, әртүрлі локализацияның грыжалары, іш қуысы мүшелерінің пролапсы салдарынан ағзаның статодинамикалық функцияларының бұзылуы
Бұзылған грыжалар, түзетілмейтін грыжалар. Өнім жасалған материалға жеке төзбеушілік
1.8
балалардың профилактикалық шалбарлары
Нәрестелердегі жамбас буынының (жамбас буындарының) дисплазиясы.
1.9
жейде киюге арналған құрылғы
Ұсақ моториктердің бұзылуы, бір қолымен (ампутация, бір қолдың айқын білінетін парезі немесе плегиясы) манипуляция жасауға мәжбүр болу, қолдардың деформациясы (анкилоздар, буындардың контрактурасы, жалған буындар)
Екі қолдың жоғары параплегиясы, жоғары ампутациялық туқылы, вестибулярлы-мишықтық айқын бұзылуы және гиперкинетикалық бұзылу. Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық

1. Протезно-ортопедические средства
1.1
протез грудной железы
Отсутствие грудной железы после мастэктомии
Индивидуальная непереносимость компонентов, входящих в состав изделия.
Заболевания кожи в области операционного рубца
1.2
ортопедический аппарат, тутор
Необходимость фиксации суставов при выраженных или значительно выраженных нарушениях статодинамических функций верхней или нижней конечности вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития
При невозможности осевой нагрузки на нижние конечности, выраженные костно-суставные контрактуры суставов.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
1.3
трость
одноопорная
Умеренные или выраженные нарушения статодинамических функций вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития нижних конечностей, таза и позвоночника, центральной, периферической нервной системы, а также болезней системы кровообращения, органов дыхания, болезней мочеполовой системы и нарушений обмена веществ.
Значительно выраженные нарушения статодинамических функций обеих верхних конечностей, ампутационные культи обеих верхних конечностей.
Нарушение опорной функции пораженной конечности.
Значительно выраженное нарушение равновесия при стоянии и ходьбе.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
Относительные медицинские противопоказания к обеспечению опорными тростями: выраженные нарушения равновесия при стоянии и ходьбе.
трость
многоопорная
Умеренные или выраженные нарушения статодинамических функций вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития нижних конечностей, таза и позвоночника, центральной, периферической нервной системы, а также болезней системы кровообращения, органов дыхания, болезней мочеполовой системы и нарушений обмена веществ, в сочетании с умеренными нарушениями равновесия при стоянии и ходьбе.
1.4
костыль локтевой одноопорный
Умеренные или выраженные нарушения статодинамических функций вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития нижних конечностей, таза и позвоночника, центральной, периферической нервной системы.
При возможности сохранения положения, стоя при значительной поддержке с одной стороны и незначительной поддержке с двух сторон.
Ампутационные культи обеих верхних конечностей.
Заболевания и травмы, приведшие к абсолютным нарушениям опороспособности обеих кистей.
Нарушение равновесия при стоянии и ходьбе.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
костыль локтевой многоопорный
Умеренные или выраженные нарушения статодинамических функций вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития нижних конечностей, таза и позвоночника, центральной, периферической нервной системы, в сочетании с умеренными нарушениями равновесия при стоянии и ходьбе.
При возможности сохранения положения, стоя при поддержке с двух сторон.
костыль подмышечный
Выраженные нарушения статодинамических функций вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития нижних конечностей, таза и позвоночника, центральной, периферической нервной системы в сочетании с нарушением опорной функции пораженной конечности.
При возможности сохранения положения, стоя при поддержке с двух сторон.
Ампутационные культи обеих верхних конечностей.
Заболевания и травмы, приведшие к нарушениям опороспособности обеих кистей.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
Значительно выраженные нарушения функций сердечно-сосудистой системы и дыхательной системы, усиливающиеся при переходе в вертикальное положение.
Выраженные нарушения равновесия.
1.5
ходунки с шагом
Выраженные нарушения способности к ходьбе (нарушения статодинамических функций вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития нижних конечностей, таза и позвоночника, центральной, периферической нервной системы).
Возможность сохранения положения стоя при поддержке с двух сторон.
Заболевания и травмы, приведшие к нарушениям опороспособности обеих кистей.
ходунки на колесиках
Заболевания и травмы, приведшие к выраженным нарушениям опороспособности одной или обеих кистей.
Нарушения контроля простых произвольных движений (нарушения равновесия при стоянии и ходьбе).
Нарушение способности поднятия и переноса предметов.
ходунки без шага
Выраженные нарушения способности к ходьбе (нарушения статодинамических функций вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития нижних конечностей, таза и позвоночника, центральной, периферической нервной системы).
Возможность сохранения положения стоя при поддержке с двух сторон. Способность стоять без опоры короткое время.
Заболевания и травмы, приведшие к выраженным нарушениям опороспособности.
.
ходунки с дополнительной опорой
Выраженные или значительно выраженные нарушения способности к ходьбе в сочетании с нарушением опорной функции нижних конечностей.
Возможность сохранения положения стоя при поддержке с двух сторон.
Умеренные или выраженные ограничения функций кисти обеих верхних конечностей.
Значительно выраженные нарушения функций сердечно-сосудистой системы и дыхательной системы, усиливающиеся при переходе в вертикальное положение.
1.6
корсет, реклинатор, головодержатель
Нарушения статодинамических функций позвоночника вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
1.7
бандаж, лечебный пояс
Нарушения статодинамических функций организма вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития опорно-двигательного аппарата, заболеваний сосудов верхних и нижних конечностей, грыжи различных локализаций, опущение органов брюшной полости
Ущемленные грыжи, не вправляемые грыжи. Индивидуальная непереносимость материала, из которого изготовлено изделие
1.8
детские профилактические штанишки
Дисплазия тазобедренного сустава (тазобедренных суставов) у младенцев.
1.9
приспособление для надевания рубашек
Нарушение мелкой моторики, вынужденность производить манипуляции одной рукой (ампутация, выраженный парез или плегия одной верхней конечности), деформации верхних конечностей (анкилозы, контрактуры суставов, ложные суставы)
Верхняя параплегия, высокие ампутационные культи обеих верхних конечностей, выраженные вестибулярно-мозжечковые нарушения и гиперкинетические нарушения.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения

1.10
түйме тағуға арналған құрылғы (ілмек)
1.11
колготки киюге арналған құрылғы
Екі колдың айқын білінетін тетрапарезі, трипарезі, төменгі параплегия, айқын гемипарезі; айқын парезі; бір қолдың айқын білінетін парезі; айқын білінетін амиостатикалық бұзушылықтар; протездерді пайдаланған кезде қолдардың ампутациялық тұқылдары, қолдардың деформациясы (анкилоздар, буындардың контрактуралары, жалған буындар). Еңкиюге және аяқ басына қолын жеткізуге мүмкіндігінің болмауы
Екі қолдың жоғары параплегиясы, жоғары ампутациялық туқылы, вестибулярлы-мишықтық айқын бұзылуы және гиперкинетикалық бұзылу. Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық

1.10
приспособление (крючок) для застегивания пуговиц
1.11
приспособление для надевания колгот
Выраженный тетрапарез, трипарез, нижняя параплегия, выраженный гемипарез; выраженный парез обеих верхних конечностей; выраженный парез одной верхней конечности; выраженные амиостатические нарушения; ампутационные культи верхних конечностей, при наличии функциональных протезов; деформации верхних конечностей (анкилозы, контрактуры суставов, ложные суставы).
Отсутствие возможности наклоняться и тянуться к стопе.
Верхняя параплегия, выраженные вестибулярно-мозжечковые нарушения и гиперкинетические нарушения.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения

1.12
шұлық киюге арналған құрылғы
1.13
белсенді ұстағыш
Аурулардың жарақаттардың, даму аномалиясы салдарынан аяқтардың статодинамикалық функцияларының айқын, едәуір айқын бузылуы (кресло-арбаларды пайдалануға әкелетін)
Екі қолдың жоғары параплегиясы, едәуір айқын білінетін жоғары парапарезі және ампутациялық туқылы. Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық

1.12
приспособление для надевания носков
1.13
захват активный
Выраженные, значительно выраженные нарушения статодинамических функций нижних конечностей вследствие заболеваний, травм, аномалий развития (приводящие к необходимости пользования кресло-коляской).
Верхняя параплегия, значительно выраженный верхний парапарез и ампутационный культи обеих верхних конечностей.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения

1.14
ыдыс-аяқты ұстауға арналған ұстағыш
Бір қолдың ампутациясы, бір қолдың парезі немесе плегиясы.
Екі қолдың жоғары параплегиясы, едәуір айқын білінетін жоғары парапарезі және ампутациялық туқылы. Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
1.15
қақпақтарды ашуға арналған ұстағыш
Аурулардың жарақаттардың, даму аномалиясы салдарынан статодинамикалық функцияларының орташа айқын, айқын, едәуір айқын бұзылуы (айқын, едәуір айқын білінетін трипарез; елеулі айқын білінетін гемипарез; екі қолдың айқын немесе орташа айқын парезі; бір қолдың орташа айқын білінетін парезінің екінші қолдың болмашы парезімен жанама болуы), қолдардың деформациясы (анкилоздар, буындардың контрактуралары, жалған буындар)
Екі қолдың жоғары параплегиясы, едәуір айқын білінетін жоғары парапарезі және ампутациялық туқылы. Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
1.16
кілтке арналған ұстағыш
Қол ұшы контрактурасы
Екі қолдың жоғары параплегиясы, едәуір айқын білінетін жоғары парапарезі және ампутациялық туқылы. Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
2. Сурдотехникалық құралдар
2.1
есту аппараты есту қабілетінің төмендеу дәрежесіне байланысты ұсынылады: орташа қуат; қуатты; өте қуатты;
ІІІ, ІV дәрежедегі құлақ мүкістігі
Есту қабілетінің ретрокохлеарлы патологиясы, аудиториялық нейропатиядан басқа
сүйек дыбыс өткізгіш есту аппараты
Сыртқы және ортаңғы құлақтың, созылмалы отит медиасының және басқа аурулардың даму кемістіктері салдарынан ауамен жүргізілетін есту аппаратын қолдану мүмкіндігі болмаған кезде III, IV дәрежедегі құлақ мүкістігі және кереңдік
Есту қабілетінің ретрокохлеарлы патологиясы, аудиториялық нейропатиядан басқа
2.2
веб-камерасы бар ноутбук
Еңбекке қабілетті жастағы мүгедектер, сондай-ақ мүгедек балалар мынадай аурулармен: ІV дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі (есту протездеріне жатпайтын немесе тиімсіз есту протездері). Екі жақ құлақтың кереңдігі (орташа есту қабілетінің жоғалтуы 90 дБ астам). Мылқаулық. ІV дәрежедегі құлақ мүкістігімен ұштасқан кереңдік
Жалғыз көздің немесе 0-0,03-ке түзетілген жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе /және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы. Кохлеарлық имплантациядан кейінгі жағдай (есту және сөйлеу қабілетінің дамуы кезінде). Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция
2.3
көп функционалды дабылды жүйе
ІІІ, ІV дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі. Екі жақ құлақтың кереңдігі (орташа есту қабілетінің жоғалтуы 90 дБ астам). Мылқаулық. ІІІ, ІV дәрежедегі құлақ мүкістігімен ұштасқан кереңдік
Ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция. Кохлеарлық имплантациядан кейінгі жағдай (есту және сөйлеу қабілетіңің дамуы кезінде). Жасы 6 жастан кем емес.
2.4
мәтіндік хабарламасы және хабарды қабылдау қызметі бар ұялы телефон
ІV дәрежедегі екі құлақтың мүкістігі (есту протезінің тиімсіздігінде). Екі жақ құлақтың кереңдігі (орташа есту қабілетінің жоғалтуы 90 дБ астам). Мылқаулық. ІV дәрежедегі құлақ мүкістігімен ұштасқан кереңдік
Жалғыз көздің немесе 0-0,03-ке түзетілген жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе /және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы. Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция. Кохлеарлық имплантациядан кейінгі жағдай (есту және сөйлеу қабілетіңің дамуы кезінде).
2.5
саңырау және нашар еститін адамдарға арналған сағат
ІV дәрежедегі екі құлақтың мүкістігі (есту протезінің тиімсіздігінде). Екі жақ құлақтың кереңдігі (орташа есту қабілетінің жоғалтуы 90 дБ астам). Мылқаулық. ІV дәрежедегі құлақ мүкістігімен ұштасқан кереңдік
Жалғыз көздің немесе 0-0,03-ке түзетілген жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе /және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы. Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция. Кохлеарлық имплантациядан кейінгі жағдай (есту және сөйлеу қабілетінің дамуы кезінде). Жасы 6 жастан кем емес.
2.6
кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессоры
Кохлеарлық имплантациядан кейінгі жағдай
2.7
дауыс шығаратын аппарат
Аурулардың жарақаттардың, даму аномалиясы салдарынан, оның ішінде көмейді алып тастаған кезде сөйлеу органдарының дауыс шығару функцияларының айқын бұзылуы
Абсолюттік медициналық қарсы көрсетілімдері: мылқаулық, бульбарлы синдром. Салыстырмалы медициналық қарсы көрсетілімдері: кеңірдек аймағындағы ісу процесі, ІІ, ІІІ дәрежедегі тыныс алу жеткіліксіздігі бар өқпе аурулары

1.14
захват для удержания посуды
Aмпутация одной верхней конечности, выраженный парез или плегия одной верхней конечности
Верхняя параплегия, значительно выраженный верхний парапарез и ампутационные культи обеих верхних конечностей.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
1.15
захват для открывания крышек
Умеренно выраженные, выраженные, значительно выраженные нарушения стато-динамических функций верхних конечностей вследствие заболеваний, травм, аномалий развития (выраженный, значительно выраженный трипарез; значительно выраженный гемипарез; выраженный или умеренно выраженный парез обеих верхних конечностей; умеренно выраженный парез одной верхней конечности в сочетании с незначительным парезом другой верхней конечности), деформации верхних конечностей (анкилозы, контрактуры суставов, ложные суставы)
Верхняя параплегия, значительно выраженный верхний парапарез и ампутационный культи обеих верхних конечностей.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
1.16
захват для ключей
Контрактура кисти
Верхняя параплегия, значительно выраженный верхний парапарез и ампутационный культи обеих верхних конечностей.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
2. Сурдотехнические средства
2.1
слуховой аппарат рекомендуются в зависимости от степени снижения слуха:
средней мощности;
мощный;
сверхмощный;
Двусторонняя тугоухость III, IV степени
Ретрокохлеарная патология слуха, кроме аудиторной нейропатии
слуховой аппарат костной проводимости
Тугоухость III, IV степени и глухота при отсутствии возможности применения слухового аппарата воздушного проведения вследствие пороков развития наружного и среднего уха, хронического среднего отита и других заболеваний
Ретрокохлеарная патология слуха, кроме аудиторной нейропатии
2.2
ноутбук с веб-камерой
Инвалиды трудоспособного возраста, а также дети-инвалиды с заболеваниями:
Двухсторонняя тугоухость IV степени (не подлежащая слухопротезированию либо при неэффективности слухопротезирования).
Двухсторонняя глухота (средняя потеря слуха более 90 дБ). Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью IV степени
Острота зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическое сужение поля зрения до 10 градусов.
Состояние после кохлеарной имплантации (при развитии слухового восприятия и устной речи).
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Ограничения к освоению базовых навыков письма и чтения, в том числе с учетом возрастных физиологических особенностей.
2.3
многофункциональная сигнальная система
Двухсторонняя тугоухость III, IV степени.
Двухсторонняя глухота (средняя потеря слуха более 90 дБ).
Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью III, IV степени
Психические расстройства с тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Состояние после кохлеарной имплантации (при развитии слухового восприятия и устной речи).
Возраст менее 6 лет.
2.4
телефон мобильный с текстовым сообщением и приемом передач
Двухсторонняя тугоухость III, IV степени (при неэффективности слухопротезирования).
Двухсторонняя глухота (средняя потеря слуха более 90 дБ). Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью III, IV степени
Острота зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическое сужение поля зрения до 10 градусов.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Состояние после кохлеарной имплантации (при развитии слухового восприятия и устной речи).
Ограничения к освоению базовых навыков письма и чтения, в том числе с учетом возрастных физиологических особенностей.
2.5
часы для глухих и слабослышащих лиц
Двухсторонняя тугоухость III, IV степени (при неэффективности слухопротезирования).
Двухсторонняя глухота (средняя потеря слуха более 90 дБ). Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью III, IV степени
Острота зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическое сужение поля зрения до 10 градусов.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Состояние после кохлеарной имплантации (при развитии слухового восприятия и устной речи).
Возраст менее 6 лет.
2.6
речевой процессор к кохлеарным имплантам
Состояние после кохлеарной имплантации
2.7
голосообразующий аппарат
Выраженные нарушения функции голосообразования вследствие заболеваний, травм аномалий развития органов речи, в том числе при удалении гортани.
Абсолютные медицинские противопоказания: глухонемота, бульбарный синдром.
Относительные медицинские противопоказания: воспалительный процесс в области трахеостомы, заболевания легких с дыхательной недостаточностью II, III степени.

3. Тифлотехникалық құралдар
3.1
тифлотаяқ
0-0,05-ке түзетілген жалғыз көзінің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар мүгедектер, оның ішінде мүгедек балалар
Жоғарғы және/немесе төменгі аяқтардың ампутациялық тұқылдары, жоғарғы және/немесе төменгі аяқтардың статодинамикалық функцияларының айқын білінетін бұзылулары.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және өзінің мінез-құлқын бақылау қабілетін шектеумен айқын көрінген психикалық бұзылулар.
Вестибулярлық функциялардың ауыр және абсолютті бұзылуы.
3.2
оқу машинасы
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру, қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар еңбекке қабілетті жастағы бірінші топ мүгедектері, сондай-ақ мүгедек балалар Ескерту: - егер отбасында көру қабілеті бойынша 2 немесе одан да көп мүгедек болса, онда бір оқитын машина беріледі.
Есту протезін қоюға келмейтін ІV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі. Екі жақ құлақтың кереңдігі (90 дБ-дан астам). Мылқаулық. Есту протезін қоюға келмейтін ІV дәрежедегі мүкістікпен ұштасқан кереңдік. Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция. Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
3.3
сөйлеу синтезі бар экрандық қол жеткізу бағдарламасымен қамтамасыз етілген ноутбук
0-0,08-ге түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 20 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар еңбекке қабілетті жастағы бірінші, екінші топ мүгедектері, сондай-ақ мүгедек балалар
Орташа, ауыр немесе терең ақыл-ой кемістігі, деменциясы бар психикалық бұзылулар. өзін-өзі күту және мінез-құлқын бақылау қабілетін шектеумен. Мылқаулық. Негізгі жазу және оқу дағдыларын, оның ішінде жас ерекшеліктерін ескере отырып игеруге шектеулер.
3.4
Брайль жүйесі бойынша жазу құралы
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар және қол саусақтарының тактильдік сезімталдығы сақталған Брайль қарпін меңгерген бірінші топ мүгедектері, сондай-ақ мүгедек балалар
Екі қолдың саусақтарының болмауы. Қолдардың ампутациялық тұқылдары. Жоғары параплегия. Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция. Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
3.5
Брайль жүйесі бойынша жазу грифелі
3.6
рельефті-ноқатты қаріппен жазуға арналған қағаз
3.7
дыбыспен хабар беретін және диктофоны бар ұялы телефон
0-0,08-ге түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 20 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар еңбекке қабілетті жастағы бірінші, екінші топ мүгедектері, сондай-ақ мүгедек балалар
Есту протезін қоюға келмейтін ІV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі. Екі жақ құлақтың кереңдігі (90 дБ-дан астам). Мылқаулық. Есту протезін қоюға келмейтін ІV дәрежедегі мүкістікпен ұштасқан кереңдік. Екі қолдың саусақтарының болмауы. Аяқ-қолдардың ампутациялық тұқылдары. Жоғарғы параплегия. Қолдардың үйлестіру функцияларының бұзылуы. Орташа, ауыр немесе терең ақыл-ой кемістігі, деменциясы бар психикалық бұзылулар. Жазу мен оқудың негізгі дағдыларын, оның ішінде жас ерекшелік физиологиялық ерекшеліктерін ескере отырып игеруге қойылатын шектеулер
3.8
дыбыс жазбасын шығаруға арналған плейер
0-0,08-ге түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 20 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар еңбекке қабілетті жастағы бірінші, екінші топ мүгедектері, сондай-ақ мүгедек балалар
Есту протезін қоюға келмейтін ІV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі. Екі жақ құлақтың кереңдігі (90 дБ-дан астам). Мылқаулық. Есту протезін қоюға келмейтін ІV дәрежедегі мүкістікпен ұштасқан кереңдік. Орташа, ауыр немесе терең ақыл-ой кемістігі, деменциясы бар психикалық бұзылулар.
3.9
нашар көретін адамдарға арналған сағат - сөйлейтін
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар мүгедектер, оның ішінде мектеп жасындағы мүгедек балалар
Есту протезін қоюға келмейтін ІV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі. Екі жақ құлақтың кереңдігі (90 дБ-дан астам). Мылқаулық. Есту протезін қоюға келмейтін ІV дәрежедегі мүкістікпен ұштасқан кереңдік. Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Брайль қарпі бар сағат
Брайль қарпін білетін мүгедектер, оның ішінде мектеп жасындағы мүгедек балалар, көру өткірлігі 0-0,03 түзетумен немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрлік тарылуымен және қол саусақтарының тактильді сезімталдығын сақтаумен жалғыз немесе жақсы көретін көз
Екі қолдың саусақтарының болмауы. Аяқ-қолдардың ампутациялық тұқылдары. Жоғарғы параплегия. Қолдардың үйлестіру және/немесе сезімтал функцияларының бұзылуы. Орташа, ауыр немесе терең ақыл-ой кемістігі, деменциясы бар, өзіне-өзі қызмет көрсету және өзінің мінез-құлқын бақылау қабілетін шектейтін психикалық бұзылулар.
нашар көретіндерге арналған сағат (артқы жарықпен, үлкен, оңай оқылатын сандар мен көрсеткілермен)
0,04-0,08 түзетумен немесе/және көру өрісінің 20 градусқа дейін концентрлік тарылуымен жалғыз немесе жақсы көретін көздің көру өткірлігі бар бірінші, екінші топтағы мүгедектер. Мектеп жасындағы жалғыз көзді көру өткірлігі бар немесе 0,19 қоса алғанға дейін түзетілген немесе/және көру өрісінің 25 градусқа дейін концентрлік тарылуы бар жақсы көретін мүгедек балалар
Екі жақты толық соқырлық (жарықтың болмауы). Екі жақты анофтальм. Туа біткен қарапайым көз алмалары

3. Тифлотехнические средства
3.1
тифлотрость
Инвалиды, в том числе дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,05 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов
Ампутационные культи верхних и/или нижних конечностей, значительно выраженные нарушения статодинамических функций верхних и/или нижних конечностей.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
Тяжелые и абсолютные нарушения вестибулярных функций.
3.2
читающая машина
Инвалиды первой группы трудоспособного возраста, а также дети-инвалиды школьного возраста, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов.
Примечание:
если в семье 2 или более инвалида по зрению предоставляется одна читающая машина
Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Двухсторонняя глухота (более 90 дБ). Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью IV степени, не подлежащая слухопротезированию.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией. С ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения. Ограничения к освоению базовых навыков письма и чтения, в том числе с учетом возрастных физиологических особенностей.
3.3
ноутбук с программным обеспечением экранного доступа и с синтезом речи
Инвалиды первой, второй группы трудоспособного возраста, а также дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,08 или/и концентрическим сужением поля зрения до 20 градусов
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
Глухонемота. Ограничения к освоению базовых навыков письма и чтения, в том числе с учетом возрастных физиологических особенностей.
3.4
прибор для письма по системе Брайля
Инвалиды первой группы, владеющие шрифтом Брайля, а также дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов и сохранением тактильной чувствительности пальцев рук
Отсутствие пальцев кисти обеих рук.
Ампутационные культи верхних конечностей.
Верхняя параплегия.
Нарушения координационных и/или чувствительных функций кистей.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
3.5
грифель для письма по системе Брайля
3.6
бумага для письма рельефно-точечным шрифтом
3.7
телефон мобильный со звуковым сообщением и диктофоном
Инвалиды первой, второй группы, а также дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,08 или/и концентрическим сужением поля зрения до 20 градусов
Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Двухсторонняя глухота (более 90 дБ). Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью IV степени, не подлежащая слухопротезированию. Отсутствие пальцев кисти обеих рук.
Ампутационные культи верхних конечностей.
Верхняя параплегия.
Нарушения координационных функций кистей.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Ограничения к освоению базовых навыков письма и чтения, в том числе с учетом возрастных физиологических особенностей.
3.8
плейер для воспроизведения звукозаписи
Инвалиды первой, второй группы, а также дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,08 или/и концентрическим сужением поля зрения до 20 градусов
Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Двухсторонняя глухота (более 90 дБ). Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью IV степени, не подлежащая слухопротезированию. Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
3.9
часы для лиц с ослабленным зрением
– говорящие
Инвалиды, в том числе дети-инвалиды школьного возраста, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов.
Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Двухсторонняя глухота (более 90 дБ). Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью IV степени, не подлежащая слухопротезированию.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
часы со шрифтом Брайля
Инвалиды, владеющие шрифтом Брайля, в том числе дети-инвалиды школьного возраста, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов и сохранением тактильной чувствительности пальцев рук
Отсутствие пальцев кисти обеих рук.
Ампутационные культи верхних конечностей.
Верхняя параплегия.
Нарушения координационных и/или чувствительных функций кистей.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией, с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
часы для слабовидящих (с подсветкой, с крупными, легко читаемыми цифрами и стрелками)
Инвалиды первой, второй группы с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0,04-0,08 или/и концентрическим сужением поля зрения до 20 градусов.
Дети-инвалиды школьного возраста с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией до 0,19 включительно или/и концентрическим сужением поля зрения до 25 градусов
Двусторонняя полная слепота (отсутствие светоощущения).
Двусторонний анофтальм. Врожденные рудиментарные глазные яблоки

3.10
сөз шығаратын термометр
0,03-ке дейін қоса есептегенде түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті бар 16 жастан асқан мүгедектер
Кереңдік. Есту протезін қоюға келмейтін ІV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі. Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция. Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық Екі қолдың саусақтарының болмауы. Аяқ-қолдардың ампутациялық тұқылдары. Жоғарғы параплегия.
3.11
сөз шығаратын тонометр

3.10
термометр с речевым выходом
Инвалиды старше 16 лет с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией до 0,03 включительно
Глухота. Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
Отсутствие пальцев кисти обеих рук.
Ампутационные культи верхних конечностей.
Верхняя параплегия.
3.11
тонометр с речевым выходом

0,03-ке дейін қоса есептегенде түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті бар, артериалдық гипертензия бойынша "Д" есепте тұрған 16 жастан асқан мүгедектер
Кереңдік. Есту протезін қоюға келмейтін ІV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі. Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция. Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық Екі қолдың саусақтарының болмауы. Аяқ-қолдардың ампутациялық тұқылдары. Жоғарғы параплегия.
3.12
тест жолақшалары бар сөз шығаратын глюкометр
0,03-ке дейін қоса есептегенде түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті бар, қант диабеті бойынша "Д" есепте тұрған мүгедектер, оның ішінде мектеп жасындағы мүгедек балалар
Кереңдік. Есту протезін қоюға келмейтін ІV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі. Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция. Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық.
Екі қолдың саусақтарының болмауы.
Аяқ-қолдардың ампутациялық тұқылдары.
Жоғарғы параплегия.
3.13
Брайль қарпін өз бетімен үйренуге болатын сөйлейтін құрал
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар, қол саусақтарының тактильдік сезімталдығы сақталған мүгедектер, оның ішінде мүгедек балалар
Кереңдік. Есту протезін қоюға келмейтін ІV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі. Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция. Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық Екі қолдың саусақтарының болмауы. Аяқ-қолдардың ампутациялық тұқылдары. Жоғарғы параплегия. Қолдардың үйлестіру және сезімтал функцияларының бұзылуы.
3.14
Брайль бойынша жиналмалы әліппе
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар, қол саусақтарының тактильдік сезімталдығы сақталған мүгедектер, оның ішінде мүгедек балалар
Орташа, ауыр немесе терең ақыл-ой кемістігі, деменциясы бар, өзіне-өзі қызмет көрсету және өзінің мінез-құлқын бақылау қабілетін шектейтін психикалық бұзылулар.
Жазу мен оқудың негізгі дағдыларын, оның ішінде жас ерекшелік физиологиялық ерекшеліктерін ескере отырып игеруге қойылатын шектеулер
Екі қолдың саусақтарының болмауы.
Аяқ-қолдардың ампутациялық тұқылдары.
Жоғарғы параплегия.
Қолдардың үйлестіру және сезімтал функцияларының бұзылуы.

Инвалиды старше 16 лет с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией до 0,03 включительно, состоящие на "Д" учете по артериальной гипертензии
Глухота. Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
Отсутствие пальцев кисти обеих рук.
Ампутационные культи верхних конечностей.
Верхняя параплегия.
3.12
глюкометр с речевым выходом с тест полосками
Инвалиды, в том числе дети-инвалиды школьного возраста, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией до 0,03 включительно, состоящие на "Д" учете по сахарному диабету
Глухота. Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
Отсутствие пальцев кисти обеих рук.
Ампутационные культи верхних конечностей.
Верхняя параплегия
3.13
говорящий самоучитель брайлевского шрифта
Инвалиды первой группы, дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов, с сохранением тактильной чувствительности пальцев рук
Глухота. Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
Ограничения к освоению базовых навыков письма и чтения, в том числе с учетом возрастных физиологических особенностей
Отсутствие пальцев кисти обеих рук.
Ампутационные культи верхних конечностей.
Верхняя параплегия.
Нарушения координационных и чувствительных функций кистей.
33.14
азбука разборная по Брайлю
Инвалиды первой группы, дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов, с сохранением тактильной чувствительности пальцев рук
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией, с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
Ограничения к освоению базовых навыков письма и чтения, в том числе с учетом возрастных физиологических особенностей
Отсутствие пальцев кисти обеих рук.
Ампутационные культи верхних конечностей.
Верхняя параплегия.
Нарушения координационных и чувствительных функций кистей.

3.15
көру қабілеті бұзылған мүгедектерге арналған ине сабақтағыштар, тігін инелері
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар мүгедектер, оның ішінде мектеп естияр жасындағы мүгедек балалар
Өзіне-өзі қызмет көрсету және өзінің мінез-құлқын бақылау қабілетін шектей отырып, орташа, ауыр немесе терең ақыл-ой кемістігі, деменциясы бар психикалық бұзылулар
3.16
Брайль қарпімен ақпаратты енгізу/шығарудың кіріктірілген сөйлеу синтезі бар портативті тифлокомпьютер

3.15
нитковдеватели, иглы швейные для инвалидов с нарушениями зрения
Инвалиды первой группы, дети-инвалиды старшего школьного возраста, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией, с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
3.16
портативный тифлокомпьютер с синтезом речи, с встроенным вводом/выводом информации шрифтом Брайля

Брайль қарпін меңгерген, көру өрісін 0-0,03 түзетумен немесе/және 10 градусқа дейін концентрлік тарылуымен жалғыз немесе жақсы көретін көздің көру өткірлігі бар еңбекке қабілетті жастағы бірінші топтағы мүгедектер, сондай-ақ мектеп жасындағы мүгедек балалар.
Ескертпе:
- көрсетілімдер болған кезде мүгедекке портативті тифлокомпьютерді немесе экрандық қол жеткізу бағдарламалық қамтамасыз етуі бар және сөйлеу синтезі бар ноутбукті таңдау ұсынылады
Орташа, ауыр немесе терең ақыл-ой кемістігі, деменциясы бар, өзіне-өзі қызмет көрсету және өзінің мінез-құлқын бақылау қабілетін шектейтін психикалық бұзылулар.
Негізгі жазу және оқу дағдыларын, оның ішінде жас ерекшеліктерін ескере отырып игеруге шектеулер.
Екі қолдың саусақтарының болмауы.
Аяқ-қолдардың ампутациялық тұқылдары.
Жоғарғы параплегия.
Қолдардың үйлестіру және/немесе сезімтал функцияларының бұзылуы.
4. Міндетті гигиеналық құралдар
4.1
әр түрлі модификацияланған пластиналар бар бір компонентті/ екі компонентті несеп қабылдағыш, стоманың пішіні мен орналасуына байланысты ұсынылады
қуық стоманың болуы (уростома)
Салыстырмалы медициналық қарсы көрсетілімдер: терінің аллергиялық реакциялары
4.2
уроқабылдағыш
уропрезерватив көмегімен түзетілетін уростоманың, нефростоманың, цистостоманың, уретерокутанеостоманың, несеп ұстамаудың болуы
Салыстырмалы медициналық қарсы көрсетілімдер: перистомальды тері асқынулары
4.3
нәжіс қабылдағыш: әр түрлі модификацияланған пластиналармен бір компонентті
/екі компонентті, дренаждалатын/дренаждалмайтын стоманың пішіні мен орналасуына, дефекация жиілігіне байланысты ұсынылады
ішек стомасының болуы
Салыстырмалы медициналық қарсы көрсеткіштер: терінің аллергиялық реакциясы
4.4
жөргек жасына, салмағына, бел көлеміне және зәр шығарудың бұзылу дәрежесіне байланысты ұсынылады
1) аурудан және/ немесе жарақат салдарынан болатын несептің және нәжістің ұстамау түрі бойынша жамбас органдары функцияларының бұзылуына байланысты организм функцияларының статодинамикалық бұзылуы;
2) өз мінез-құлқын бақылаудың бұзылуынан болатын психикалық бұзушылық салдарынан несептің және нәжістің ұстамау;
3) несеп шығару жолдары мен тік ішек жарақаты, омыртқа жұлынының, несеп шығару жүйесі мен асқазан-ішек жолының туа біткен аномалиялары салдарынан несептің және нәжістің ұстамау түрі бойынша жамбас органдары функцияларының бұзылуы
Бұйымдар жасалған материалдарға аллергиялық реакция
4.5
сіңіргіш жайма (жаялық): - 0 жастан 7 жасқа дейін қоса алғанда 60*60 см; - 7 жастан асқан адамдарға 60*90 см
1) аурудан және/ немесе жарақат салдарынан болатын несептің және нәжістің ұстамау түрі бойынша жамбас органдары функцияларының едәуір айқын бұзылуына байланысты организм функцияларының статодинамикалық бұзылуы;

Инвалиды первой группы трудоспособного возраста, а также дети-инвалиды школьного возраста, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов, владеющие шрифтом Брайля.
Примечание:
- при наличии показаний, инвалиду рекомендуется на выбор портативный тифлокомпьютер либо ноутбук с программным обеспечением экранного доступа и с синтезом речи
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией, с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
Ограничения к освоению базовых навыков письма и чтения, в том числе с учетом возрастных физиологических особенностей.
Отсутствие пальцев кисти обеих рук.
Ампутационные культи верхних конечностей.
Верхняя параплегия.
Нарушения координационных и/или чувствительных функций кистей.
4. Обязательные гигиенические средства
4.1
мочеприемник однокомпонентный
/двухкомпонентный, с различной модификацией пластин рекомендуются в зависимости от формы и месторасположения стомы
наличие стомы мочевого пузыря (уростома)
Относительные медицинские противопоказания: аллергические реакции со стороны кожи
4.2
уроприемник
наличие уростомы, нефростома, цистостома, уретерокутанеостома, недержание мочи, коррегируемое с помощью уропрезерватива
Относительные медицинские противопоказания: перистомальные кожные осложнения
4.3
калоприемник: однокомпонентный
/двухкомпонентный, дренируемый/не дренируемый с различной модификацией пластин рекомендуются в зависимости от формы и место расположения стомы, частоты дефекации
наличие стомы кишечника
Относительные медицинские противопоказания: аллергические реакции со стороны кожи
4.4
подгузник рекомендуется в зависимости от возраста, веса, объема талии и степени нарушения мочевыделения
1) нарушения статодинамических функций организма, сопровождающиеся нарушением функции тазовых органов по типу недержания мочи и кала, обусловленные заболеваниями и/или последствиями травм;
2) недержание мочи и кала вследствие психических расстройств, обусловленных нарушением контроля за своим поведением;
3) нарушение функции тазовых органов по типу недержания мочи и кала вследствие травм мочевыводящих путей и прямой кишки, врожденных аномалий спинного мозга, мочевыделительной системы и желудочно-кишечного тракта.
Аллергическая реакция на материал, из которого изготовлены изделия
4.5
впитывающая простынь (пеленка):
– с 0 до 7 лет включительно
60*60 см;
– лицам старше 7 лет 60*90 см
1) значительно выраженные нарушения стато-динамических функций организма, сопровождающиеся нарушением функции тазовых органов по типу недержания мочи и кала, обусловленные заболеваниями и/или последствиями травм;

2) өз мінез-құлқын бақылаудың бұзылуынан болатын едәуір айқын психикалық бұзушылық салдарынан несептің және нәжістің ұстамау;
3) үшінші дәрежеде өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетінің шектелуіне әкелетін несеп шығару жолдары мен тік ішек жарақаты, омыртқа жұлынының, несеп шығару жүйесі мен асқазан-ішек жолының туа біткен аномалиялары салдарынан несептің және нәжістің ұстамау түрі бойынша жамбас органдары функцияларының бұзылуы
Бұйымдар жасалған материалдарға аллергиялық реакция
4.6
катетер
Қуықты өздігінен босатуға толық немесе жартылай қабілетсіз болған кезде, эпицистома, нефростома
4.7
Spіna bіfіda диагнозы бар мүгедек балаларға арналған бір рет қолданылатын катетер
Spіna bіfіda диагнозы бар мүгедек балаларда қуықты өздігінен босатуға толық немесе жартылай қабілетсіз болған кезде
4.8
стоманың айналасындағы теріні қорғау және тегістеуге арналған паста-герметик
Ішперденің алдыңғы жағында ішек, қуық стомаларының немесе ішек жыланкөзінің болуы
Құралдар жасалған компоненттерге аллергиялық реакцияның болуы. Перистомалды терең жараның, ірің қабынуының болуы
4.9
стоманың айналасындағы теріні қорғау және күтуге арналған қорғаныш крем
Ішек, қуық стомасы, ішек жыланкөзі немесе гастростома айналасындағы теріні қорғауға және күтүге арналған
Құралдар жасалған компоненттерге аллергиялық реакцияның болуы. Перистомалды терең жараның, ірің қабынуының болуы
4.10
стома айналасындағы теріні қорғауға және күтуге арналған сіңіргіш ұнтақ (опа)
Мацерация, эрозия стадиясындағы перистомальді дерматит болған кезде ішек, қуық стомасы, ішек жыланкөзі немесе гастростома айналасындағы теріні қорғауға және күтүге арналған
Құралдар жасалған компоненттерге аллергиялық реакцияның болуы. Перистомалды терең жараның, ірің қабынуының болуы
4.11
иісті бейтараптандырғыш
Несеп-нәжіс қабылдағыштармен қамтамасыз етілуге көрсетілімдері бар мүгедектерге
Құралдар жасалған компоненттерге аллергиялық реакцияның болуы
4.12
стома айналасындағы немесе сан аралығындағы теріні күтуге және тазалауға арналған теріні тазартқыш
Ішек, қуық стомасының болуы, несепті немесе нәжісті ұстамаудың айқын білінуі,стома айналасындағы немесе сан аралығындағы теріні күтуге және тазалауға арналған
Құралдар жасалған компоненттерге аллергиялық реакцияның болуы. Перистомалды терең жараның, ірің қабынуының болуы
4.13
санитарлық құрылғысы бар кресло-орындық
Аурулары, жарақаттары, даму аномалиясы, оның ішінде омыртқаның, жамбастың, аяқтардың даму аномалиясы, жүру және тұру функциялары айқын бұзылған бірінші топтағы мүгедектер6 сонымен қатар мектеп жасындағы балалар: гемиплегия, айқын немесе едәуір айқын білінетін тетрапарез, парапарез, айқын немесе едәуір айқын білінетін вестибуляторлы-мишық, амиостатикалық, гиперкинетикалық бұзушылықтар, едәуір айқын білінетін атаксия, екі санның немесе жіліншіктің ампутациялық тұқымдары, ІІІ дәрежедегі созылмалы артериялық жеткіліксіздігі, ІІІ дәрежедегі веналық жеткіліксіздігі бар жүрек-тамыр жүйесі аурулары, ІІІ дәрежедегі тыныс алу жеткіліксіздігімен тыныс алу органдары аурулары, функциялары ауыр дәрежеде бұзылған бүйрек аурулары, портальді гипертензия және асцит ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық
Мүгедектің отыратын орнын сақтай алмауы. Сананың, бағдарлаудың, интеллектуалдық функциялардың немесе мотивация функциясының абсолютті бұзылуының болуы. Санитарлық жабдықтары бар кресло-каталканың болуы немесе ұсынымы.

2) недержание мочи и кала вследствие значительно выраженных психических расстройств, обусловленных нарушением контроля за своим поведением;
3) нарушение функции тазовых органов по типу недержания мочи и кала вследствие травм мочевыводящих путей и прямой кишки, врожденных аномалий спинного мозга, мочевыделительной системы и желудочно-кишечного тракта, приводящих к ограничению способности к самообслуживанию третьей степени
Аллергическая реакция на материал, из которого изготовлены изделия
4.6
катетер
При полной или частичной неспособности самостоятельного опорожнения мочевого пузыря, эпицистома, нефростома
4.7
катетер одноразового использования для детей инвалидов с диагнозом спинабифида (Spinabifida)
При полной или частичной неспособности самостоятельного опорожнения мочевого пузыря у детей инвалидов с диагнозом спинабифида (Spinabifida)
4.8
паста-герметик для защиты и выравнивания кожи вокруг стомы
Наличие стомы кишечника, мочевого пузыря или кишечного свища на передней брюшной стенке
Аллергическая реакция на компоненты, входящих в состав средства.
Наличие перистомальных глубоких ран, гнойных осложнений.
4.9
крем для защиты и ухода за кожей вокруг стомы
Для защиты и ухода за кожей вокруг стомы кишечника, мочевого пузыря, кишечного свища или гастростомы
Аллергическая реакция на компоненты, входящих в состав средства
Наличие перистомальных глубоких ран, гнойных осложнений.
4.10
порошок (пудра) абсорбирующий для защиты и ухода за кожей вокруг стомы
Для защиты и ухода за кожей вокруг стомы кишечника, мочевого пузыря, кишечного свища или гастростомы при наличии перистомального дерматита в стадии мацерации, эрозирования
Аллергическая реакция на компоненты, входящих в состав средства
Наличие перистомальных глубоких ран, гнойных осложнений.
4.11
нейтрализатор запаха
Инвалиды, имеющие показания к обеспечению моче – и калоприемниками
Аллергическая реакция на компоненты, входящих в состав средства
4.12
очиститель для ухода и обработки кожи вокруг стомы или в области промежности
Наличие стомы кишечника или мочевого пузыря, выраженное недержание мочи или кала, для ухода и обработки кожи вокруг стомы или в области промежности
Аллергическая реакция на компоненты, входящих в состав средства
Наличие перистомальных глубоких ран, гнойных осложнений.
4.13
кресло-стул с санитарным оснащением
Инвалиды первой группы, в том силе дети-инвалиды школьного возраста с заболеваниями, последствиями травм, аномалиями развития, в том числе позвоночника, таза, нижних конечностей, с выраженным нарушением функции ходьбы и стояния:
гемиплегия, значительно выраженные тетрапарез, трипарез, нижняя параплегия, нижний парапарез, значительно выраженные вестибуло-мозжечковые, амиостатические, гиперкинетические нарушения, значительно выраженная атаксия, ампутационные культи обеих бедер или голеней, заболевания сердечно-сосудистой системы с хронической артериальной недостаточностью III степени, венозной недостаточностью III степени, заболевания органов дыхания с дыхательной недостаточностью III степени, заболевания печени с нарушением функции тяжелой степени, портальной гипертензией и асцитом, психические расстройства с тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией
Невозможность сохранения инвалидом сидячего положения.
Наличие абсолютных нарушений функции сознания, ориентированности, интеллектуальных функций или функции мотивации.
Наличие или рекомендация кресло-каталки с санитарным оснащением.

4.14
дәретхана бөлмесіне арналған қайырмалы тіреуіш тұтқалар
Кресло-арбалармен қамтамасыз етілуге көрсетілімдері бар мүгедектер
Қолдардың статодинамикалық функцияларының едәуір айқын бұзылуы, жоғарғы аяқ-қолдардың ампутациялық шоқтары. Отыру және тұру кезінде патологиялық процестің дамуына әкелетін аурулар мен жарақаттардың салдары. Сананың, бағдарлаудың, интеллектуалдық функциялардың немесе мотивация функциясының абсолютті бұзылуының болуы.
4.15
жуынатын бөлмеге арналған тұтқалар
Кресло-арбамен қамтамасыз етуге көрсеткіштері бар мүгедектер
Қолдардың статодинамикалық функцияларының едәуір айқын бұзылуы, жоғарғы аяқ-қолдардың ампутациялық шоқтары. Отыру және тұру кезінде патологиялық процестің дамуына әкелетін аурулар мен жарақаттардың салдары. Сананың, бағдарлаудың, интеллектуалдық функциялардың немесе мотивация функциясының абсолютті бұзылуының болуы.
5. Арнаулы жүріп-тұру құралдары
5.1
қол жетегі бар бөлмеде жүріп-тұруға/серуендеуге арналған базалық кресло-арба
Жүру қабілетінің ауыр немесе абсолютті бұзылуының болуы:
1) ІІІ дәрежелі қан айналымының созылмалы жеткіліксіздігі;
2) ІІІ дәрежелі өкпе-жүрек жеткіліксіздігі (тек бөлме кресло-арбасы);
3) гемиплегия, айтарлықтай немесе айқын көрінген гемипарез, айқын гемипарез (тек серуендеуге арналған кресло-арба).;
4) айқын гемипарез (тек серуендеуге арналған кресло-арба);
5) параплегия; айқын көрінген төменгі парапарез;
6) триплегия, айқын трипарез;
7) тетраплегия, айқын тетрапарез;
8) айқын көрінген атаксия, гиперкинетикалық амиостатикалық синдром;
9) екі балтырдың тұқылы немесе ампутацияның неғұрлым жоғары деңгейі;
10) ІV дәрежелі аяқ буындары функциясының бұзылуы;
11) қозғалыстың айқын білінетін бұзылуымен аяқ-қол дамуының туа біткен ауытқулары;
12) паркинсонизм, акинетикалық-регидтік форма.
Отырған кезде патологиялық процестің дамуына әкелетін аурулар мен жарақаттардың салдары. Сана, бағдар, интеллектуалдық функциялар немесе мотивация функцияларының абсолютті бұзылуының болуы;
Екі қолды қолдану функциясының ауыр немесе абсолютті бұзылуы.
Көру органы функциясының абсолютті бұзылуы: 0-0,03 түзетумен немесе/және көру өрісінің 10 градусқа концентрлік тарылуымен жалғыз немесе жақсы көретін көздің көру өткірлігі.
5.2
рычагты жетегі бар серуендеуге арналған кресло-арба
Екі қолдың да сақталған функциясы және иінтіректі жетегі бар кресло-арбаны пайдалану саласында табысты тәжірибесі болған кезде жүру қабілетінің ауыр немесе абсолютті бұзылуының болуы.
Отырған кезде патологиялық процестің өршуіне әкелетін аурулар мен жарақаттардың салдары; Сана функциясының, бағдарлаудың, зияткерлік функциялардың немесе мотивация функциясының абсолютті бұзылуының болуы; Жоғарғы аяқтың бұлшықет тонусы функциясының абсолютті немесе ауыр бұзылуы, отыру немесе тепе-теңдік жағдайын бақылау, ерікті және еріксіз қозғалыс функциялары.
Көру органы функциясының абсолютті бұзылуы: 0-0,03 түзетумен немесе/және көру өрісінің 10 градусқа концентрлік тарылуымен жалғыз немесе жақсы көретін көздің көру өткірлігі.
5.3
белсенді типтегі әмбебап кресло-арба
Өмірдің негізгі салаларында: білім беру, жұмыс, демалыс және бос уақыттарда екі қолдың да сақталған функциясы және "белсенді" өмір салты (жасына және оның функционалдық мүмкіндіктеріне сәйкес) болған кезде жүру қабілетінің ауыр немесе абсолютті бұзылыстарының болуы.
Отырған кезде патологиялық процестің өршуіне әкелетін аурулар мен жарақаттардың салдары; Сана функциясының, бағдарлаудың, зияткерлік функциялардың немесе мотивация функциясының абсолютті бұзылуының болуы; Жоғарғы аяқтың бұлшықет тонусы функциясының абсолютті немесе ауыр бұзылуы, отыру немесе тепе-теңдік жағдайын бақылау, ерікті және еріксіз қозғалыс функциялары. Екі жақты емделмейтін құлақ, саңырау; Көру органы функциясының абсолютті бұзылуы: көру өрісінің 0-0,03 түзетуімен немесе/және концентрлік тарылуымен 10 градусқа дейін жалғыз немесе жақсы көретін көздің көру өткірлігі; Есінің бұзылуымен эпилептикалық (құрысу) ұстамалар.
5.4
электр жетегі бар кресло-арба (әмбебап)
Қолдардың аурулары, деформациялары, даму аномалиялары және парездері салдарынан (иық және шынтақ буындарындағы белсенді қозғалыстардың амплитудасы 13-20 градустан аспайды, алақан – 9-14 градус, бірінші саусақтың қарама - қайшылығы шектеулі (бірінші саусақ алақан бетіне екінші саусақтың негізі деңгейінде жетеді); жұдырықпен ұстағанда саусақтар алақаннан 3-4 см тұрады; ұсақ заттарды ұстап қалу және ірі заттарды ұстап тұру мүмкін еместігі; аяқ-қолдардың, аяқ-қолдардың және; қолдың бұлшық ет күшінің 2 баллға дейін төмендеуі). "Белсенді", пациенттің өмір салты (жасына және оның функционалдық мүмкіндіктеріне сәйкес) өмірдің негізгі салаларында: білім беру, жұмыс, демалыс және бос уақыт.
Отырған кезде патологиялық процестің өршуіне әкелетін аурулар мен жарақаттардың салдары; Сана функциясының, бағдарлаудың, зияткерлік функциялардың немесе мотивация функциясының абсолютті бұзылуының болуы; Жоғарғы аяқтың бұлшықет тонусы функциясының абсолютті немесе ауыр бұзылуы, отыру немесе тепе-теңдік жағдайын бақылау, ерікті және еріксіз қозғалыс функциялары. Екі жақты протезделмейтін саңыраулық, кереңдік, кереңдік-мылқаулық; Көру органы функциясының абсолютті бұзылуы; Есінің бұзылуымен эпилептикалық (құрысу) ұстамалар; Жасы 6 жастан кем (биологиялық жасқа сәйкес Дағдылар мен қабілеттердің қалыптасуын ескере отырып). Қоғамдық пайдалануға арналған ғимараттардың дизайнымен, дизайнымен, құрылысымен және орналасуымен байланысты абсолютті немесе ауыр кедергілер.
5.5
көп функцияналды (әмбебап) кресло-арба
Аяқ-қолдардың бұлшықет тонусының абсолютті немесе ауыр бұзылуымен бірге жүру қабілетінің ауыр немесе абсолютті бұзылуының болуы), отыру қалпын немесе тепе-теңдікті бақылау, ерікті және еріксіз қозғалыс функциялары.
Отырған кезде патологиялық процестің өршуіне әкелетін аурулар мен жарақаттардың салдары
5.6
сырғытқы арба
Жүру қабілетінің ауыр немесе абсолютті бұзылуының болуы, кресло-арбаны өз бетінше пайдалана алмау.
Отырған кезде патологиялық процестің өршуіне әкелетін аурулар мен жарақаттардың салдары
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес,
мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен,
техникалық көмекші
(орнын толтырушы)
құралдармен, арнаулы
жүріп-тұру құралдарымен,
оларды ауыстыру мерзімдерін
қоса алғанда, қамтамасыз
ету қағидаларына
3-қосымша
Протездік-ортопедиялық құралдарды, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарды, арнаулы жүріп-тұру құралдарын алған күннен бастап оларды ауыстыру мерзімдері
Атауы
Ауыстыру мерзімі оларды алған күннен бастап
Протездік-ортопедиялық құралдар
1.
Шина-былғары, аралас протездер
кемінде бір жыл
2.
18 жастан асқан мүгедектерге қазіргі заманғы технология бойынша аяқ және қол протездері (жинақтаушы тораптар мен бұйымдарды ауыстыру)
3 жылдан ерте емес
3.
Мүгедек балаларға арналған қазіргі заманғы технология бойынша аяқ және қол протездері (жинақтаушы тораптар мен бұйымдарды ауыстыру)
2 жылдан ерте емес
4.
Электрондық тізе модульдері бар протез (жинақтаушы тораптар мен бұйымдарды ауыстыру)
5 жылдан ерте емес
5.
Жөндеу (косметикалық қаптау, табандар, синтетикалық шайырлар негізінде дайындалған қабылдау гильзасы, қаптар)
кемінде бір жыл
6.
Омырау бездерінің протезі
2 жылдан ерте емес
7.
Ортопедиялық аппарат
бір жылдан ерте емес
8.
Тутор
кемінде бір жыл
9.
Ортопедиялық аяқ киім
кемінде бір жыл
10.
Күрделі ортопедиялық аяқ киім (етіктен басқа)
кемінде бір жыл
11.
Аппаратқа немесе протезге арналған аяқ киім
кемінде бір жыл
1.1 Емдік-профилактикалфқ протездік-ортопедиялық құралдар
12.
Бас ұстағыш
кемінде бір жыл
13.
Реклинатор
кемінде бір жыл
14.
Бандаж
кемінде бір жыл
15.
Емдік белбеу
кемінде бір жыл
16.
Балалардың профилактикалық шалбарлары
кемінде бір жыл
17.
Корсет
кемінде бір жыл
18.
Қосымша құрылғылар (ұлтарақтар, кебіс, супинатор)
кемінде бір жыл

4.14
опорные откидные поручни для туалетных комнат
Инвалиды, имеющие показания к обеспечению кресло-коляской
Значительно выраженные нарушения статодинамических функций верхних конечностей, ампутационные культи верхних конечностей.
Последствия заболеваний и травм, приводящих к прогрессированию патологического процесса в положении сидя и стоя.
Наличие абсолютных нарушений функции сознания, ориентированности, интеллектуальных функций или функции мотивации.
4.15
поручни для ванных комнат
Инвалиды, имеющие показания к обеспечению кресло-коляской
Значительно выраженные нарушения статодинамических функций верхних конечностей, ампутационные культи верхних конечностей.
Последствия заболеваний и травм, приводящих к прогрессированию патологического процесса в положении сидя и стоя.
Наличие абсолютных нарушений функции сознания, ориентированности, интеллектуальных функций или функции мотивации.
5 Специальные средства передвижения
5.1
кресло-коляска комнатная/
прогулочная с ручным приводом базовая
Наличие тяжелых или абсолютных нарушений способности к ходьбе:
1) хроническая недостаточность кровообращения III степени;
2) легочно-сердечная недостаточность III степени (только комнатная кресло-коляска);
3) гемиплегия, значительно или резко выраженный гемипарез, выраженный гемипарез;
4) выраженный гемипарез (только прогулочная кресло-коляска);
5) параплегия; выраженный нижний парапарез;
6) триплегия, выраженный трипарез;
7) тетраплегия, выраженный тетрапарез;
8) резко выраженная атаксия, гиперкинетический амиостатический синдром;
9) культи обеих голеней или более высокие уровни ампутаций;
10) нарушение функции суставов нижних конечностей IV степени;
11) врожденные аномалии развития нижних конечностей с резко выраженным нарушением передвижения;
12) паркинсонизм, акинетико-регидная форма.
Последствия заболеваний и травм, приводящих к прогрессированию патологического процесса в положении сидя. Наличие абсолютных нарушений функций сознания, ориентированности, интеллектуальных функций или функции мотивации;
Тяжелые или абсолютные нарушения функции использования обеих кистей рук.
Абсолютные нарушения функции органа зрения: острота зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов.
5.2
кресло-коляска прогулочная с рычажным приводом
Наличие тяжелых или абсолютных нарушений способности к ходьбе при наличии сохранной функции обеих верхних конечностей и успешного опыта в области пользования креслом-коляской с рычажным приводом.
Последствия заболеваний и травм, приводящих к прогрессированию патологического процесса в положении сидя;
Наличие абсолютных нарушений функции сознания, ориентированности, интеллектуальных функций или функции мотивации;
Абсолютные или тяжелые нарушения функции мышечного тонуса верхних конечностей, контроля за позой сидя или равновесия, произвольных и непроизвольных двигательных функций.
Абсолютные нарушения функции органа зрения: острота зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов.
5.3
кресло-коляска активного типа универсальная
Наличие тяжелых или абсолютных нарушений способности к ходьбе при наличии сохранной функции обеих верхних конечностей и "активном" образе жизни (в соответствии с возрастом и его функциональными возможностями) в главных сфер жизни: образование, работа, отдых и досуг.
Последствия заболеваний и травм, приводящих к прогрессированию патологического процесса в положении сидя;
Наличие абсолютных нарушений функции сознания, ориентированности, интеллектуальных функций или функции мотивации;
Абсолютные или тяжелые нарушения функции мышечного тонуса верхних конечностей, контроля за позой сидя или равновесия, произвольных и непроизвольных двигательных функций.
Двухсторонняя непротезируемая тугоухость, глухота, глухонемота;
Абсолютные нарушения функции органа зрения: острота зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов;
Эпилептические (судорожные) припадки с нарушением сознания.
5.4
кресло-коляска с электроприводом (универсальная)
Наличие тяжелых или абсолютных нарушений способности к ходьбе в сочетании с выраженными нарушениями функций верхних конечностей вследствие заболеваний, деформаций, аномалий развития и парезов верхних конечностей (амплитуда активных движений в плечевом и локтевом суставах не превышает 13-20 градусов, лучезапястном – 9-4 градусов, ограничено противопоставление первого пальца (первый палец достигает ладонной поверхности на уровне основания второго пальца); при кулачном схвате пальцы отстают от ладони на 3-4 см; невозможность схвата мелких и удерживание крупных предметов; снижение мышечной силы верхней конечности до 2 баллов включительно).
"Активный", образ жизни пациента (в соответствии с возрастом и его функциональными возможностями) в главных сферах жизни: образование, работа, отдых и досуг.
Последствия заболеваний и травм, приводящих к прогрессированию патологического процесса в положении сидя;
Наличие абсолютных нарушений функции сознания, ориентированности, интеллектуальных функций или функции мотивации;
Абсолютные или тяжелые нарушения функции мышечного тонуса верхних конечностей, контроля за позой сидя или равновесия, произвольных и непроизвольных двигательных функций.
Двухсторонняя непротезируемая тугоухость, глухота, глухонемота;
Абсолютные нарушения функции органа зрения;
Эпилептические (судорожные) припадки с нарушением сознания;
Возраст менее 6 лет (с учетом формирования навыков и умений в соответствии с биологическим возрастом).
Абсолютные или тяжелые барьеры, связанные с дизайном, характером проектирования, строительства и обустройства зданий для общественного пользования.
5.5
кресло-коляска многофункциональная (универсальная)
Наличие тяжелых или абсолютных нарушений способности к ходьбе в сочетании с абсолютными или тяжелыми нарушениями функции мышечного тонуса верхних конечностей), контроля за позой сидя или равновесия, произвольных и непроизвольных двигательных функций.
Последствия заболеваний и травм, приводящих к прогрессированию патологического процесса в положении сидя
5.6
кресло-каталка
Наличие тяжелых или абсолютных нарушений способности к ходьбе, неспособность самостоятельно пользоваться кресло-коляской.
Последствия заболеваний, травм и дефектов, приводящих к прогрессированию патологического процесса в положении сидя
Приложение 3
к Правилам обеспечения
инвалидов протезно-
ортопедической
помощью, техническими
вспомогательными
(компенсаторными)
средствами, специальными
средствами передвижения
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида, включая сроки их
замены
Сроки замены протезно-ортопедических средств, технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения с даты их получения
Наименование Сроки замены с даты их получения
1. Протезно-ортопедические средства
1.
Шинно-кожаные, комбинированные протезы
не ранее, чем через год
2.
Протезы нижних и верхних конечностей по современной технологии (замена комплектующих узлов и изделий) инвалидам старше 18 лет
не ранее, чем через 3 года
3.
Протезы нижних и верхних конечностей по современной технологии (замена комплектующих узлов и изделий) для детей-инвалидов
не ранее, чем через 2 года
4.
Протез с электронными коленными модулями (замена комплектующих узлов и изделий)
не ранее, чем через 5 лет
5.
Ремонт (косметическая облицовка, стопы, приемная гильза, изготовленные на основе синтетических смол, чехлы)
не ранее, чем через год
6.
Протез грудной железы;
не ранее, чем через 2 года
7.
Ортопедический аппарат
не ранее, чем через год
8.
Тутор
не ранее, чем через год
9.
Ортопедическая обувь
не ранее, чем через год
10.
Сложная ортопедическая обувь (кроме сапог)
не ранее, чем через год
11.
Обувь на аппарат или протез
не ранее, чем через год
1.1. Лечебно-профилактические протезно-ортопедические средства
12.
Головодержатель
не ранее, чем через год
13.
Реклинатор
не ранее, чем через год
14.
Бандаж
не ранее, чем через год
15.
Лечебный пояс
не ранее, чем через год
16.
Детские профилактические штанишки
не ранее, чем через год
17.
Корсет
не ранее, чем через год
18.
Вкладные приспособления (стельки, башмачок, супинатор)
не ранее, чем через год

4. Арнаулы жүріп-тұру құралдары
52.
Бөлмеге арналған кресло-арба
7 жылдан ерте емес
53.
Серуендеуге арналған кресло-арба
4 жылдан ерте емес
54.
Әмбебап кресло-арбалар
5 жылдан ерте емес
55.
Сырғытқы арба
5 жылдан ерте емес
5. Міндетті гигиеналық құралдар
56.
Санитариялық құрылғысы бар кресло-орындық
4 жылдан ерте емес
57.
Дәретхана бөлмесіне арналған қайырмалы тіреуіш тұтқалар
5 жылдан ерте емес
58.
Жуынатын бөлмеге арналған тұтқалар
5 жылдан ерте емес
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес,
мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен,
техникалық көмекші
(орнын толтырушы)
құралдармен, арнаулы
жүріп-тұру құралдарымен,
оларды ауыстыру мерзімдерін
қоса алғанда, қамтамасыз
ету қағидаларына
4-қосымша
"Мүгедектерді протездік-ортопедиялық көмекпен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) тұрғылықты жері бойынша Нұр-Сұлтан және Шымкент қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы, Алматы қаласының әлеуметтік әл-ауқат басқармасы, қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері);
3) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (бұдан әрі – абоненттік нөмір) – проактивті қызмет;
4) www.egov.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал).
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелеріне, қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдеріне жүгінген кезде – құжаттар топтамасы тіркелген күннен бастап – он жұмыс күні;
проактивті қызметті көрсетілген кезде – келісім түскен күннен бастап – он жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жұмыспен қамту бөлімдері Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей ұсынады;
2) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелерінде құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут, қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдерінде – 30 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелерінде өтініш берушіге қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут, қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдерінде – 30 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз түрінде/проактивті/электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мүгедектерге жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсынуға құжаттарды рәсімдеу туралы хабарлама.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөміріне смс-хабарлама жіберу арқылы қабылданған шешім туралы өтініш берушіні хабардар етеді.
Веб-портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі

4. Специальные средства передвижения
52.
Кресло-коляска комнатная
не ранее, чем через 7 лет
53.
Кресла-коляска прогулочная
не ранее, чем через 4 года
54.
Универсальные кресло-коляски
не ранее, чем через 5 лет
55.
Кресло-каталка
не ранее, чем через 5 лет
5. Обязательные гигиенические средства
56.
Кресло-стул с санитарным оснащением
не ранее, чем через 4 года
57.
Опорные откидные поручни для туалетных комнат
не ранее, чем через 5 лет
58.
Поручни для ванных комнат
не ранее, чем через 5 лет
Приложение 4
к Правилам обеспечения
инвалидов протезно-
ортопедической
помощью, техническими
вспомогательными
(компенсаторными)
средствами, специальными
средствами передвижения
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида, включая сроки их
замены
Стандарт государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов протезно-ортопедической помощью"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы городов Нур-Султан, Aлматы и Шымкент, районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги
1) отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" (далее – отделения Госкорпорации);
2) управления занятости и социальной защиты городов Нур-Султан и Шымкент, управление социального благосостояния города Aлматы (далее – горуправления), городские, районные отделы занятости и социальных программ по месту жительства (далее – отделы занятости);
3) абонентское устройство сотовой связи (далее – абонентский номер) – проактивная услуга;
4) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – веб-портал).
3
Срок оказания государственной услуги
1) при обращении в отделения Госкорпорации, горуправления, отделы занятости – со дня регистрации пакета документов – десять рабочих дней;
при оказании проактивной услуги – с даты поступления согласия – десять рабочих дней.
При обращении в отделения Госкорпорации, день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги предоставляется горуправлениями, отделами занятости в отделения Госкорпорации не позднее, чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в отделениях Госкорпорации – 15 минут, в горуправлениях, отделах занятости – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания заявителя в отделениях Госкорпорации – 15 минут, в горуправлениях, отделах занятости – 30 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная/ проактивная/ электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление об оформлении документов на предоставление инвалидам протезно-ортопедической помощи. Госкорпорация информирует заявителя о принятом решении посредством передачи смс-уведомления на абонентский номер заявителя.
При обращении через веб-портал, результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица.
6
Размер оплаты, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы

1) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелерінде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау жеделдетілген қызмет көрсетусіз электрондық кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті веб-портал арқылы броньдауға болады;
2) қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.00-ге, 14.30-ға, 15.00-ге дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00-ге, 18.30-ға, 19.00-ге дейін.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі.
3) веб-порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелерінде, қалалық басқармаларда және жұмыспен қамту бөлімдерінде:
1) мүгедектерді ауыстыру мерзімдерін қоса алғанда, оларды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес протездік-ортопедиялық көмекпен, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен, арнаулы жүріп – тұру құралдарымен қамтамасыз ету қағидаларына (бұдан әрі-қағидалар)1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарды, арнаулы жүріп-тұру құралдарын беруге өтініш;
2)жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) мүгедектен сенімхат алған адам жүгінген кезде нотариалды куәландыруды талап етпейтін мүгедектен сенімхат.
Еңбекке мертігуден немесе кәсіптік аурудан мүгедектердің протездік-ортопедиялық көмек алуына өтініш берген кезде қосымша мәліметтер сұратылады:
1) өндірістегі мүгедектікке әкеп соққан жазатайым оқиға туралы;
2) кінәсінен жұмыста мертігу немесе кәсіптік ауру алынған жұмыс беруші – дара кәсіпкердің қызметін тоқтату немесе заңды тұлғаны тарату туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
Жеке басты куәландыратын, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар туралы, мүгедектігі туралы, ОЖБ-ның әзірленген іс-шаралары туралы, мүгедектікке әкеп соққан өндірістегі жазатайым оқиға туралы, жұмыс берушінің қызметін тоқтату туралы мәліметтер – тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған, кінәсінен жұмыста мертігу немесе кәсіптік ауру алынған дара кәсіпкерді немесе заңды тұлғаны таратуды қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері уәкілетті лауазымды адамдардың ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында алады. Ұлы Отан соғысының қатысушылары, мүгедектері және жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдар өтінішке Ұлы Отан соғысының қатысушысы, мүгедегі немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедегіне теңестірілген адам куәлігін қоса береді.
Веб-порталға: ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық сұрау салу.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) отделений Госкорпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке электронной очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала;
2) горуправлений, отделов занятости – с 9.00 часов до 18.00, 18.30, 19.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00, 14.30, 15.00 часов согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
3) веб-портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
В отделениях Госкорпорации, горуправлениях и отделах занятости:
1) заявление на предоставление технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения по форме согласно приложению 1 к Правилам обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью, техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида, включая сроки их замены (далее – Правила);
2) документ, удостоверяющий его личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) доверенность от инвалида, не требующей нотариального удостоверения, при обращении лица, получившего от инвалида доверенность.
При подаче заявления на получение инвалидами от трудового увечья или профессионального заболевания протезно-ортопедической помощи, дополнительно запрашиваются сведения:
1) о несчастном случае на производстве, приведшем к инвалидности;
2) о прекращении деятельности работодателя – индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, по вине которого получено трудовое увечье или профессиональное заболевание.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, подтверждающих регистрацию по постоянному месту жительства, об инвалидности, о разработанных мероприятиях ИПР, о несчастном случае на производстве, приведшем к инвалидности, о прекращении деятельности работодателя – индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, по вине которого получено трудовое увечье или профессиональное заболевание, содержащиеся в соответствующих государственных информационных системах, горуправления, отделы занятости, отделения Госкорпорации получают в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных должностных лиц. Участники, инвалиды Великой Отечественной войны и лица, приравненные по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны, к заявлению прилагают удостоверение участника, инвалида Великой Отечественной войны или лица, приравненного по льготам к инвалиду Великой Отечественной войны.
На веб-портал: электронный запрос, удостоверенный ЭЦП заявителя.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1) мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) өтініш берушінің және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушылар болып табылатын бірінші және екінші топтағы мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін оларға құжаттарды ресімдеу көрсетілетін қызметті берушінің әлеуметтік қызметкерінің жәрдемдесуімен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның – www.enbek.gov.kz. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы – www.gov4c.kz.
Өтініш берушінің жұмыспен қамту бөлімдерінің анықтамалық қызметтері, "1414" Бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 7777 арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін ЭЦҚ-ны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторландырудан өту қажет, одан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес,
мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен,
техникалық көмекші
(орнын толтырушы)
құралдармен,
арнаулы жүріп-тұру
құралдарымен, оларды
ауыстыру мерзімдерін
қоса алғанда, қамтамасыз
ету қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңын басшылыққа ала отырып,
___________________________________________________________________________
("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы филиалының № __ бөлімі
(мекенжайы көрсетілсін)/республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың
және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы)
Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес
құжаттардың толық топтамасын ұсынбауыңызға және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп
кеткен құжаттарды, атап айтқанда: жоқ құжаттардың/қолдану мерзімі өткен құжаттардың
атауы:

1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Инвалидам первой и второй групп, являющимся получателями специальных социальных услуг, оформление документов для предоставления им протезно-ортопедической помощи осуществляется при содействии социального работника услугодателя.
Aдреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1. Уполномоченного органа в области социальной защиты населения – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2. Государственной корпорации "Правительство для граждан" – www.gov4c.kz.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб отделов занятости, Единого контакт-центра "1414", 8 800 080 7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием ЭЦП или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 5
к Правилам обеспечения
инвалидов протезно-
ортопедической
помощью, техническими
вспомогательными
(компенсаторными)
средствами, специальными
средствами передвижения
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида, включая сроки их
замены
Форма
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь Законом Республики Казахстан
"О государственных услугах", __________________________________________
____________________________________________________________________
(отдел № __ филиала Государственной корпорации "Правительство для граждан" (указать
адрес)/ местный исполнительный орган республиканского значения, столицы, районов и
городов областного значения)
отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги
☐ "Оформление документов на инвалидов для предоставления им протезно-       ортопедической помощи"
☐ "Оформление документов на обеспечение инвалидов техническими
вспомогательными (компенсаторными) средствами"
☐ "Оформление документов на обеспечение инвалидов специальными средствами
передвижения"
ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню,
предусмотренному стандартом государственной услуги, и (или) документов с
истекшим сроком действия, а именно:
наименование отсутствующих документов/документов с истекшим сроком действия:

1) ______________________________;
2) ______________________________;
3) ______________________________
ұсынуыңызға байланысты
"Мүгедектерді протездік-ортопедиялық құралдарымен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу"
"Мүгедектерді техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарымен қамтамасыз етуге
құжаттарды рәсімдеу"
"Мүгедектерді арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу"
мемлекеттік қызметін көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
_____________________________________________________________________________
("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы/ республикалық маңызы бар
қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті
атқарушы органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Алдым: ________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (қолы) (бар болса)
20___ жылғы "___" ___________
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес,
мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен,
техникалық көмекші (орнын
толтырушы) құралдармен,
арнаулы жүріп-тұру
құралдарымен, оларды
ауыстыру мерзімдерін қоса
алғанда, қамтамасыз ету
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Хабарлама
Тегі ________________________________________________________________
Аты ____________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _______________________________________________
Құжаттың нөмірі: ____________________ кім берген: _______________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі:_____________________________________________
Тұрақты тұратын (тіркелген) жерінің мекенжайы: _________________________
Облыс ______________________________________________________________
Қала (аудан) ___________________________ауыл: _________________________
Көше (шағын аудан)____________________-үй __________-пәтер ____________
Мынаны: ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(оңалтудың жеке бағдарламасындағы іс-шараларды көрсету) ұсынуға құжаттарды рәсімдеу
туралы хабардар етеміз. Өтініш қабылданды және "Е-Собес" ААЖ кезектің электрондық
журналында 20__ жылғы "__" _____ № __ нөмірімен тіркелді. Әлеуметтік қызметтер
порталында ОТҚ жеткізушісін таңдау мүмкіндігі туралы (aleumet.egov.kz) мобильді
азаматтар базасында тіркелген абоненттік ұялы байланыстың телефон нөміріне смс-
хабарлама жіберілетін болады.
Мемлекеттік органның басшысы ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің (бар болса)
20___ жылғы "___" ____________
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес,
мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен,
техникалық көмекші (орнын
толтырушы) құралдармен,
арнаулы жүріп-тұру
құралдарымен, оларды
ауыстыру мерзімдерін
қоса алғанда, қамтамасыз
ету қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Смс-хабарламалар журналы _________________________________________________________________________ (протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі маманының қызметтері, санаторлық-курорттық емдеу, кресло-арбалар)
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Іс №
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар,тифлотехникалық құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі маманының қызметте, санаторий-курорттық емделу, кресло-арбалар
Хабрламаның сипаты/жауаптың коды
Смс-хабар жіберілген күні
Телефон №
Маман
6
7
8
9
10
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес,
мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен,
техникалық көмекші (орнын
толтырушы) құралдармен,
арнаулы жүріп-тұру
құралдарымен, оларды
ауыстыру мерзімдерін қоса
алғанда, қамтамасыз ету
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
"___" _____________20__жылғы протездеу тарихынан үзінді
____________________________________________________________________
(ПК берушінің атауы)

1) _______________________________;
2) _______________________________;
3) _______________________________.
Настоящая расписка составлена в двух экземплярах по одному для каждой стороны.
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) (работника Государственной
корпорации "Правительство для граждан" / местного исполнительного органа
городов республиканского значения, столицы, районов и городов областного
значения)
Получил: _________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя) (подпись)
"___" ____________ 20___ г
Приложение 6
к Правилам обеспечения
инвалидов протезно-
ортопедической
помощью, техническими
вспомогательными
(компенсаторными)
средствами, специальными
средствами передвижения
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида, включая сроки их
замены
Форма
Уведомление
Фамилия ____________________________________________________________
Имя ________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ____________________________________________
Номер документа: __________________ кем выдан: ________________________
Индивидуальный идентификационный номер: ____________________________
Aдрес постоянного местожительства (регистрации):
Область _____________________ город (район) ___________________________ село:
________________ улица (микрорайон) _____________________________ дом ______
квартира _________________
Уведомляем Вас об оформлении документов на предоставление:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать мероприятие в индивидуальной программе реабилитации).
Заявление принято и зарегистрировано в электронном журнале очереди АИС "Е-
Собес" под номером № __ от "__" __ 20__ года.
О возможности выбора поставщика ТСР на Портале социальных услуг
(aleumet.egov.kz) на Ваш телефонный номер абонентской сотовой связи,
зарегистрированный в базе мобильных граждан, будет направлено cмc-уведомление.
Руководитель государственного органа___________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" ____________ 20___ года
Приложение 7
к Правилам обеспечения
инвалидов протезно-
ортопедической
помощью, техническими
вспомогательными
(компенсаторными)
средствами, специальными
средствами передвижения
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида, включая сроки их
замены
Форма
Журнал смс-уведомлений
_____________________________________________________________________
(протезно-ортопедической помощи, сурдотехнических средств, тифлотехнических
средств, обязательных гигиенических средств, услуг индивидуального помощника,
услуг специалиста жестового языка, санаторно-курортного лечения, кресло-коляски)
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Протезно-ортопедическая помощь, сурдотехнические средства, тифлотехнические средства, обязательные гигиенические средства, услуги индивидуального помощника, услуги специалиста жестового языка, санаторно-курортное лечение, кресло-коляски
Дата передачи смс-уведомления
Характер уведомления/код ответа
№ телефона
Специалист
6
7
8
9
10
Приложение 8
к Правилам обеспечения
инвалидов протезно-
ортопедической
помощью, техническими
вспомогательными
(компенсаторными)
средствами, специальными
средствами передвижения
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида, включая сроки их
замены
Форма
Выписка из истории протезирования от "___" _____________20__г.
____________________________________________________________________
(наименование поставщика ПП)

1. Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) _ жеке сәйкестендіру нөмірі__________
2. Туған жылы _______________________________________________________
3. Тіркеу мекенжайы __________________________________________________
4. "___" ___________ 20 ____ж. қабылданды. "___" ___________ 20 ___ ж. шығарылды
5. Қайта протездеуге жіберу кезінде бастапқы, қайталама (астын сызу) протездеу:
бастапқы 20 ___ ж. "____" __________
алдыңғы протездеу күні 20 ___ ж. "____" __________
протезді жөндеу 20 ___ ж. "____" __________
(осы протездік-ортопедиялық бұйымға жөндеу жүргізу кезінде)
6. Диагноз____________________________________________________________
______________________________________________________
6.1. Протездеуді қиындататын қатар жүретін аурулар мен бұзылулар
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
7. Ауруханаға жатқызу мақсаты ________________________________________
8. Протездік-ортопедиялық бұйымның атауы _____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), дәрігердің қолы
__________ 20__ж. "___" __________
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес,
мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен,
техникалық көмекші (орнын
толтырушы) құралдармен,
арнаулы жүріп-тұру
құралдарымен, оларды
ауыстыру мерзімдерін қоса
алғанда, қамтамасыз ету
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
____________________________
(ПК берушінің атауы)
Протездік-ортопедиялық бұйымдарға протездеу картасы
1. Тегі, Аты, Әкесінің аты ( бар болса)
2. Туған жылы _______________________________________________________
3. Мекенжайы, телефон _________________________________________________
4. Жеке куәлігінің №, кім берген _________________________________________
5. Мүгедектік тобы (себебі) _____________________________________________
6. Мамандығы _______________________________________________________
7. Жұмыс орны _______________________________________________________
8. Тіркеуші _______________________________________________________
9. Диагнозы _______________________________________________________
10. Мүгедектің шағымдары _____________________________________________
11. Анамнез: (болған күндерін көрсете отырып жарақаттың,
кеселдің пайда болуын емделуін, қандай және қай жеріне
шұғыл түрдегі араласушылық болды, протездік-
ортопедиялық бұйымдарды қолданды ма, қандайларын)
_____________________________________________________________________

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________________
индивидуальный идентификационный номер ___________________
2. Год рождения _____________________________________________________
3. Адрес регистрации _________________________________________________
4. Принят "___" __________ 20 ____г. Выписан "___" ___________ 20 ___ г.
5. Протезирование первичное, повторное (подчеркнуть) при направлении на
повторное протезирование:
первичное "____" __________ 20 ___ г.
дата "____" __________ 20 ___ г. предыдущего протезирования
ремонт протеза "____" __________ 20 ___ г.
(при проведении ремонта данного протезно-ортопедического изделия)
6. Диагноз __________________________________________________________
___________________________________________________________________
6.1. Сопутствующие заболевания и расстройства, осложняющие протезирование
___________________________________________________________________
7. Цель госпитализации ______________________________________________
8. Наименование протезно-ортопедического изделия
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись врача _____________
"___"__________20__г.
Приложение 9
к Правилам обеспечения
инвалидов протезно-
ортопедической
помощью, техническими
вспомогательными
(компенсаторными)
средствами, специальными
средствами передвижения
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида, включая сроки их
замены
Форма
__________________________________
(наименование поставщика ПП)
Карта протезирования на протезно-ортопедические изделия
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________
2. Год рождения ______________________________________________________
3. Aдрес, телефон ______________________________________________________
4. № удостоверения личности, кем выдано _________________________________
5. Группа (причина) инвалидности _______________________________________
6. Профессия ________________________________________________________
7. Место работы ______________________________________________________
8. Регистратор _______________________________________________________
9. Диагноз ____________________________________________________________
10. Жалобы инвалида _________________________________________________
11. Aнамнез: (кратко описать, с указанием дат, возникновение травмы, болезни,
лечение, оперативные вмешательства, какие, где, пользовался ли протезно-
ортопедическими изделиями какими)
____________________________________________________________
_____________________________________________________________________

13. Объективті мәліметтер _____________________________________________
14. Тұқыл ұзындығы ___________________________________________________
15. Тұқыл пішіні: цилиндрлік, күрзі тәрізді, орта-конусты, өткір-конустық, артық ұлпа, сему
(атрофия) (қажеттісін сызыңыз).
16. Тұқылдың қозғалғыштығы: норма, қозғалысы шектеулі, контрактура (қандай)
_____________________________________________________________________
17. Тыртық сызықты, жұлдызды, орталықтанған, алдыңғы, артқы, шеткі, қозғалмалы,
жабысып қалған, ауырсынады, ауырсынбайды, келлоидты.
18. Тұқылдың тері қабаты мен жұмсақ ұлпаларының жай-күйі,:
норма, синюшті, ісіп кеткен, ысылған, сызаттар, ойық жара,
сүйек тесілген невромдар.
19. Сүйектің кесілген жері: ауырсынады, ауырсынбайды,
біркелкі емес, жайпақ, сүйек өскен.
20. Сүйектің тірелімдігі: иә, жоқ ____________________________
Дәрігердің қолы _____________ 20__жылғы "___" __________
Күні
Тапсырыс №
Дәрігерді тағайындау, протездік-ортопедиялық бұйымдарды өлшеу немесе беру.
Арнайы зерттеулер деректері
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес,
мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен,
техникалық көмекші (орнын
толтырушы) құралдармен,
арнаулы жүріп-тұру
құралдарымен, оларды
ауыстыру мерзімдерін қоса
алғанда, қамтамасыз ету
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
____________________________
(ПК берушінің атауы)
Протездік-ортопедиялық бұйымдарға тапсырыс бланкісі
1. Тапсырыс № ______ (бір бұйымға толтырылады)
2. Толтыру күні 20 __ жылғы "___" ____________________________
3. Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)
4. Туған жылы ______________________________________________________
5. Жұмыс орны және лауазымы__________________________________________
6. Мекенжайы, телефон_________________________________________________
7. Диагноз___________________________________________________________
8. Белгіленді: шифр ____________________________________________________
9. Ерекшеліктер _____________________________________________________
10. Протезделушінің салмағы __________ бойы ___________
Негатив_______
Дәрігер ___________________________ техник-протезист __________________
(қолы) (қолы)
Тапсырыспен келісемін 20___жылғы "___"____________________
(мүгедектің қолы)
Дайын бұйымды беру
Дайын бұйымды беруге 20___жылғы "___"__________________ рұқсат берілді
Дәрігер ___________________________ техник-протезист ___________________
(қолы) (қолы)
Берілген бұйымның атауы ______________________________________
№ _______________қап саны _____________________________________________
Ауыстыру кезінде ұсынылатын протездік-ортопедиялық бұйымның атауы
_____________________________________________________________________
Жол жүру төлемі туралы белгілер*
Бірінші сапарға екі жаққа да берілді (керегінің астын сызу керек)
20___ж. "___" ______________________ _________ теңге
Бір жаққа екінші сапарға берілді, екі жаққа да (қажеттісінің астын сызу керек)
20___ж. "___" _________________ _________ теңге *
Бір мезгілде екі және одан да көп дайындау кезінде жол жүру төлемі туралы белгі тек бір
тапсырыста жасалады. Қалған тапсырыстарда төлем туралы белгі жасалған тапсырыс
нөміріне сілтеме жасалады.
Өнім шығарылды
20___ж. "___" _______________
Өнім алды
20__ж. "___" ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты
(болған кезде), қолы)
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес,
мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен,
техникалық көмекші (орнын
толтырушы) құралдармен,
арнаулы жүріп-тұру
құралдарымен, оларды
ауыстыру мерзімдерін қоса
алғанда, қамтамасыз ету
қағидаларына
11-қосымша
"Мүгедектерді техникалық көмекші (орнын толтырушы) қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері

13. Объективные данные ______________________________________________
14. Длина культи __________________________________________________________
____________________________________________________________________
15. Форма культи: цилиндрическая, булавовидная, умеренно-коническая, резко-
коническая, избыток ткани, атрофия (нужное подчеркнуть) _______________________
16. Подвижность культи: нормальная ограниченная, движения, контрактура
(какая)___________________________________________________
17. Рубец линейный, звездчатый, центральный, передний, задний, боковой,
подвижной, спаянный, болезненный, безболезненный, келлоидный.
18. Состояние кожного покрова и мягких тканей культи: нормальный, синюшный,
отечный, потертости, трещины, язвы, свищи, невромы.
19. Костный опил: болезненный, неровный, гладкий, остеофикты.
20. Опорность культи: да, нет ___________________________________
Подпись врача _____________ "___"__________20__г.
Дата
№ заказа
Назначение врача, примерка или выдача протезно-ортопедических изделий.
Данные специальных исследований
Приложение 10
к Правилам обеспечения
инвалидов протезно-
ортопедической
помощью, техническими
вспомогательными
(компенсаторными)
средствами, специальными
средствами передвижения
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида, включая сроки их
замены
Форма
________________________________
(наименование поставщика ПП)
Бланк заказа на протезно-ортопедические изделия
1. Заказ № ______ (заполняется на одно изделие)
2. Дата заполнения "___" _____________20__г.
3. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ______________________
4. Год рождения ______________________________________________________
5. Место работы и должность ___________________________________________
6. Aдрес, телефон _____________________________________________________
7. Диагноз ___________________________________________________________
8. Назначено: шифр _________________________________________________
9. Особенности ___________________________________________________
10. Вес протезируемого _________________________ Рост _________________
Негатив ________
Врач ________________________ техник-протезист _________________________
(подпись)                                     (подпись)
С заказом согласен___________________________ "_____" ___________20___г.
(подпись инвалида)
Выдача готового изделия Выдача готового изделия разрешена "___"________20___ г.
Врач _______________________ техник-протезист __________________
(подпись)                               (подпись)
Наименование выданного изделия _____________________________
Чехлы № ______________________ количество_________________________
Наименование рекомендуемого протезно-ортопедического изделия при замене
_____________________________________________________________________
Отметки об оплате за проезд*
Выдано за первую поездку в один, оба конца (нужное подчеркнуть)
____________ тенге "___" __________20___г.
Выдано за вторую поездку в один, оба конца (нужное подчеркнуть)
__________тенге "___" _______20___г.
*При изготовлении двух и более одновременно отметка об оплате за проезд
производится только в одном заказе. В остальных заказах делается ссылка на номер
заказа, в котором сделана отметка об оплате.
Изделие выдано "___"
____________________20___г.
Изделие получил "___" ___________20__г.
___________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии), подпись)
Приложение 11
к Правилам обеспечения
инвалидов протезно-
ортопедической
помощью, техническими
вспомогательными
(компенсаторными)
средствами, специальными
средствами передвижения
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида, включая сроки их
замены
Стандарт государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов техническими-вспомогательными (компенсаторными) средствами"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы городов Нур-Султан, Aлматы и Шымкент, районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги

2) қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.00, 14.30, 15.00-ге дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00, 18.30, 19.00-ге дейін.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырылады. Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезектілік тәртібінде көрсетіледі.
3) веб-порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелерінде, қалалық басқармаларда және жұмыспен қамту бөлімдерінде:
1) мүгедектерді ауыстыру мерзімдерін қоса алғанда, оларды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес протездік-ортопедиялық көмекпен, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен, арнаулы жүріп – тұру құралдарымен қамтамасыз ету қағидаларына (бұдан әрі-қағидалар) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарды, арнаулы жүріп-тұру құралдарын беруге өтініш;
2)жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) мүгедектен сенімхат алған адам жүгінген кезде нотариалды куәландыруды талап етпейтін мүгедектен сенімхат.
Еңбекке мертігуден немесе кәсіптік аурудан мүгедектердің протездік-ортопедиялық көмек алуына өтініш берген кезде қосымша мәліметтер сұратылады:
1) өндірістегі мүгедектікке әкеп соққан жазатайым оқиға туралы;
2) кінәсінен жұмыста мертігу немесе кәсіптік ауру алынған жұмыс беруші – дара кәсіпкердің қызметін тоқтату немесе заңды тұлғаны тарату туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
Жеке басты куәландыратын, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар туралы, мүгедектігі туралы, ОЖБ-ның әзірленген іс-шаралары туралы, мүгедектікке әкеп соққан өндірістегі жазатайым оқиға туралы, жұмыс берушінің қызметін тоқтату туралы мәліметтер – тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған, кінәсінен жұмыста мертігу немесе кәсіптік ауру алынған дара кәсіпкерді немесе заңды тұлғаны таратуды қалалық Басқарманың мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері, жұмыспен қамту бөлімдері уәкілетті лауазымды адамдардың ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында алады. Ұлы Отан соғысының қатысушылары, мүгедектері және жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдар өтінішке Ұлы Отан соғысының қатысушысы, мүгедегі немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедегіне теңестірілген адам куәлігін қоса береді.
веб-порталға: ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық сұрау салу.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

2) горуправлений, отделов занятости – с 9.00 часов до 18.00, 18.30, 19.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00, 14.30, 15.00 часов согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
3) веб-портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
В отделениях Госкорпорации, горуправлениях и отделах занятости:
1) заявление на предоставление технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения по форме согласно приложению 1 к Правилам обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью, техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида, включая сроки их замены (далее – Правила);
2) документ, удостоверяющий его личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) доверенность от инвалида, не требующей нотариального удостоверения, при обращении лица, получившего от инвалида доверенность.
При подаче заявления на получение инвалидами от трудового увечья или профессионального заболевания протезно-ортопедической помощи, дополнительно запрашиваются сведения:
1) о несчастном случае на производстве, приведшем к инвалидности;
2) о прекращении деятельности работодателя – индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, по вине которого получено трудовое увечье или профессиональное заболевание.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, подтверждающих регистрацию по постоянному месту жительства, об инвалидности, о разработанных мероприятиях ИПР, о несчастном случае на производстве, приведшем к инвалидности, о прекращении деятельности работодателя – индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, по вине которого получено трудовое увечье или профессиональное заболевание, содержащиеся в соответствующих государственных информационных системах, отделения Госкорпорации горуправления, отделы занятости, получают в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных должностных лиц. Участники, инвалиды Великой Отечественной войны и лица, приравненные по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны, к заявлению прилагают удостоверение участника, инвалида Великой Отечественной войны или лица, приравненного по льготам к инвалиду Великой Отечественной войны.
На веб-портал: электронный запрос, удостоверенный ЭЦП заявителя.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1) мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі белгілену;
2) өтініш берушінің және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары келесі интернет-ресурстарда орналастырылған:
1. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган – www. enbek.gov.​kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы – www.​gov4c.​kz.
Өтініш берушінің жұмыспен қамту бөлімдерінің анықтамалық қызметтері, "1414" Бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 7777 арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін ЭЦҚ немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторландырудан өту, одан әрі "Цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес,
мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен,
техникалық көмекші (орнын
толтырушы) құралдармен,
арнаулы жүріп-тұру
құралдарымен, оларды
ауыстыру мерзімдерін қоса
алғанда, қамтамасыз ету
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
________________________
________________________
(ПК берушінің атауы)
Медициналық-әлеуметтік карта
1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ___________________________________
2. Туған жылы ____________________________________________________
3. Мекенжайы, телефоны ______________________________________________
4. Жеке куәлігінің №, кіммен берілді ______________________________
5. Мүгедектіктің тобы (себебі) _____________________________________
6. Тіркеуші ______________________________________________________
7. Диагнозы _________________________________________________________
8. Мүгедектің шағымы _______________________________________________
9. Аурудың анамнезі: (қысқаша сипаттау, күнін, аурудың пайда болуын, емдеуді,
хирургиялық араласуды, қандай, қайда, есту аппараттарын қолданды ма, қандай)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Инвалидам первой и второй групп, являющимся получателями специальных социальных услуг, оформление документов для предоставления им технических-вспомогательных (компенсаторных) средств осуществляется при содействии социального работника услугодателя.
Aдреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1. Уполномоченного органа в области социальной защиты населения – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2. Государственной корпорации "Правительство для граждан" – www.gov4c.kz.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб отделов занятости, Единого контакт-центра "1414", 8 800 080 7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием ЭЦП или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 12
к Правилам обеспечения
инвалидов протезно-
ортопедической
помощью, техническими
вспомогательными
(компенсаторными)
средствами, специальными
средствами передвижения
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида, включая сроки их
замены
Форма
______________________________
(наименование поставщика ПП)
Медико-социальная карта
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________________
2. Год рождения ____________________________________________________
3. Aдрес, телефон ___________________________________________________
4. № удостоверения личности, кем выдано ______________________________
5. Группа (причина) инвалидности _____________________________________
6. Регистратор ______________________________________________________
7. Диагноз _________________________________________________________
8. Жалобы инвалида _________________________________________________
9. Aнамнез заболевания: (кратко описать, с указанием дат, возникновение болезни,
лечение, оперативные вмешательства, какие, где, пользовался ли слуховыми
аппаратами, какими) _______________________________________
___________________________________________________________________

1) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, жұмыс графигіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз, электрондық кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті веб-порталы арқылы броньдауға болады;
2) қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.00, 14.30, 15.00-ге дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00, 18.30, 19.00-ге дейін.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырылады. Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезектілік тәртібінде көрсетіледі.
3) веб-порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелерінде, қалалық басқармаларда және жұмыспен қамту бөлімдерінде:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарды, арнаулы жүріп-тұру құралдарын ұсынуға өтініш; ;
2)жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);;
3) мүгедектен сенімхат алған адам жүгінген кезде нотариалды куәландыруды талап етпейтін мүгедектен сенімхат.
Еңбекке мертігуден немесе кәсіптік аурудан мүгедектердің протездік-ортопедиялық көмек алуына өтініш берген кезде қосымша мәліметтер сұратылады:
1) өндірістегі мүгедектікке әкеп соққан жазатайым оқиға туралы;
2) кінәсінен жұмыста мертігу немесе кәсіптік ауру алынған жұмыс беруші – дара кәсіпкердің қызметін тоқтату немесе заңды тұлғаны тарату туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
Жеке басты куәландыратын, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар туралы, мүгедектігі туралы, ОЖБ-ның әзірленген іс-шаралары туралы, мүгедектікке әкеп соққан өндірістегі жазатайым оқиға туралы, жұмыс берушінің қызметін тоқтату туралы мәліметтер – тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған, кінәсінен жұмыста мертігу немесе кәсіптік ауру алынған дара кәсіпкерді немесе заңды тұлғаны таратуды қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері электрондық құжаттар нысанында, уәкілетті лауазымды адамдардың ЭЦҚ-сымен алады. Ұлы Отан соғысының қатысушылары, мүгедектері және жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдар өтінішке Ұлы Отан соғысының қатысушысы, мүгедегі немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедегіне теңестірілген адам куәлігін қоса береді.
веб-порталға: өтініш берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық сұрау салу
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) отделений Госкорпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке электронной очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала;
2) горуправлений, отделов занятости – с 9.00 часов до 18.00, 18.30, 19.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00, 14.30, 15.00 часов согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
3) веб-портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
В отделениях Госкорпорации, горуправлениях и отделах занятости:
1) заявление на предоставление технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения по форме согласно приложению 1 к Правилам обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью, техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида, включая сроки их замены (далее – Правила);
2) документ, удостоверяющий его личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) доверенность от инвалида, не требующей нотариального удостоверения, при обращении лица, получившего от инвалида доверенность.
При подаче заявления на получение инвалидами от трудового увечья или профессионального заболевания протезно-ортопедической помощи, дополнительно запрашиваются сведения:
1) о несчастном случае на производстве, приведшем к инвалидности;
2) о прекращении деятельности работодателя – индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, по вине которого получено трудовое увечье или профессиональное заболевание.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, подтверждающих регистрацию по постоянному месту жительства, об инвалидности, о разработанных мероприятиях ИПР, о несчастном случае на производстве, приведшем к инвалидности, о прекращении деятельности работодателя – индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, по вине которого получено трудовое увечье или профессиональное заболевание, содержащиеся в соответствующих государственных информационных системах, горуправления, отделы занятости, отделения Госкорпорации получают в форме электронных документов, ЭЦП уполномоченных должностных лиц. Участники, инвалиды Великой Отечественной войны и лица, приравненные по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны, к заявлению прилагают удостоверение участника, инвалида Великой Отечественной войны или лица, приравненного по льготам к инвалиду Великой Отечественной войны.
На веб-портал: электронный запрос, удостоверенный ЭЦП заявителя.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1) мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) өтініш берушінің және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары келесі интернет-ресурстарда орналастырылған:
1. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган – www. enbek.gov.​kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы – www.​gov4c.​kz.
Өтініш берушінің жұмыспен қамту бөлімдерінің анықтамалық қызметтері, "1414" Бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 7777 арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін ЭЦҚ немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторландырудан өту, одан әрі "Цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес,
мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен,
техникалық көмекші (орнын
толтырушы) құралдармен,
арнаулы жүріп-тұру
құралдарымен, оларды
ауыстыру мерзімдерін қоса
алғанда, қамтамасыз ету
қағидаларына
14-қосымша
Мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен дайындалған протездік-ортопедиялық құралдар мен протездік-ортопедиялық аяқ киімге арналған ведомость _____________________________________________________________________ протездік-ортопедиялық көмек көрсететін ұйымның атауы
Тапсырыс
ТАӘ (бар болса)
Тіркелген мекенжайы және телефоны
Құжаттар, ОЖБ
Жеңілдіктер үшін негіздеме, бағыты
Шифр
Саны
Бірлік үшін бағасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Бұйымның толық бағасы
Мемлекеттік тапсырыс бойынша бағасының үлесі
Пациенттің қосымша төлемі
Протездік-ортопедиялық бұйымның алдыңғы дайындалған күні*
Протезделетін аяқ-қолды көрсете отырып, протездік-ортопедиялық бұйымның атауы
Ұсынылатын ауыстыру мерзімі
Ұсынылатын протездік-ортопедиялық бұйымның атауы
10
11
12
13
14
15
16
*- жөндеу көрсетілмеген
Күні 20 ___ ж. " ____" ___________ПК көрсетуші _______/_________________________
қолы / қолының таратылып жазылуы
МО
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес,
мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен,
техникалық көмекші (орнын
толтырушы) құралдармен,
арнаулы жүріп-тұру
құралдарымен, оларды
ауыстыру мерзімдерін қоса
алғанда, қамтамасыз ету
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
____________________________
СҚ жеткізушінің атауы
Есту аппаратын алу және баптау (естуді протездеу) бойынша көрсетілген қызметтер ведомосы
Р/с №
Өтініш беру күні
Мүгедектің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Мүгедектік (санаты)
Мекен-жайы және телефоны
Есту аппаратын алуға және күйге келтіруге басқарманың жолдамасының берілген күні және нөмірі (естуді протездеу)
Кіммен жіберілді
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Есту аппаратын алу және баптау (естуді протездеу) күні
Есту аппараттарының моделі
Есту қабілетінің төмендеу дәрежесі көрсетілген оң немесе сол құлаққа есту аппараты
Есту аппаратының құны
Мүгедектің (заңды өкілдің) қолы
8
9
10
11
12
Күні 20 ___ ж. " ____" ___________СҚ жеткізуші
_______/___________________________ қолы / қолының таратылып жазылуы
МО
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес,
мүгедектерді протездік-
ортопедиялық көмекпен,
техникалық көмекші (орнын
толтырушы) құралдармен,
арнаулы жүріп-тұру
құралдарымен, оларды
ауыстыру мерзімдерін қоса
алғанда, қамтамасыз ету
қағидаларына
16-қосымша
Нысан
____________________________
СҚ берушінің атауы
Кохлеарлық имплантқа сөйлеу процессорын ауыстыру және баптау бойынша көрсетілген қызметтердің ведомосы
Р/с №
Өтініш беру күні
Кохлеарлық импланты бар Мүгедектің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Мүгедектік (санаты)
Мекен-жайы және телефоны
Сөйлеу процессорын ауыстыруға басқарманың жолдамасының берілген күні және нөмірі.
Кіммен жіберілді
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Сөйлеу процессорын ауыстыру және баптау бойынша қызметті алу күні
Сөйлеу процессорының түрі (моделі)
Оң немесе сол құлақтың сөйлеу процессоры
Сөйлеу процессорының құны
Мүгедектің (заңды өкілінің) құны
8
9
10
11
12
Күні 20 ___ ж. " ____" ___________ СҚ беруші _______/_________________________
қолы / қолының таратылып жазылуы
МО
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2022 жылғы 28 ақпандағы
№ 77 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 26 бұйрығына
4-қосымша
Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес есту кемістігі бар мүгедектер үшін ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсыну қағидалары

1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Инвалидам первой и второй групп, являющимся получателями специальных социальных услуг оформление документов для предоставления им специальных средств передвижения осуществляется при содействии социального работника услугодателя.
Aдреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1. Уполномоченного органа в области социальной защиты населения – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2. Государственной корпорации "Правительство для граждан" – www.gov4c.kz.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб отделов занятости, Единого контакт-центра "1414", 8 800 080 7777.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием ЭЦП или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 14
к Правилам обеспечения
инвалидов протезно-
ортопедической
помощью, техническими
вспомогательными
(компенсаторными)
средствами, специальными
средствами передвижения
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида, включая сроки их
замены
Форма
Ведомость на протезно-ортопедические средства и протезно-ортопедическую обувь, изготовленные за счет средств государственного бюджета _____________________________________________________________________ наименование организации, оказывающей протезно-ортопедическую помощь
Заказ
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Aдрес прописки и телефон
Документы, ИПР
Обоснование для льгот, направление
Шифр
Кол-во
Цена за ед.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Полная стоимость изделий
Доля стоимости по госзакупу
Доплата пациента
Дата предыдущего изготовления протезно-ортопедического изделия*
Наименование протезно-ортопедического изделия с указанием протезируемой конечности
Рекомендуемый срок замены
Наименование рекомендуемого протезно-ортопедического изделия
10
11
12
13
14
15
16
*- ремонт не указывать
Дата " ____" ___________ 20 ___ г.
Поставщик ПП_____/_____________
подпись / расшифровка подписи
МП
Приложение 15
к Правилам обеспечения
инвалидов протезно-
ортопедической
помощью, техническими
вспомогательными
(компенсаторными)
средствами, специальными
средствами передвижения
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида, включая сроки их
замены
Форма
_____________________________________
наименование поставщика СС
Ведомость оказанных услуг по получению и настройке слухового аппарата (слухопротезирования)
№ п/п
Дата обращения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) инвалида
Дата рождения
Инвалидность (категория)
Домашний адрес и телефон
Дата выдачи и номер направления управления на получение и настройку слухового аппарата (слухопротезирование) Кем направлен
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Дата получения и настройки слухового аппарата (слухопротезирования)
Модель слухового аппарата
Слуховой аппарат на правое или левое ухо с указанием степени снижения слуха
Стоимость слухового аппарата
Подпись инвалида (законного представителя)
8
9
10
11
12
Дата " ____" ___________ 20 ___ г.
Поставщик СС_______/____________________
подпись / расшифровка подписи
МП
Приложение 16
к Правилам обеспечения
инвалидов протезно-
ортопедической
помощью, техническими
вспомогательными
(компенсаторными)
средствами, специальными
средствами передвижения
в соответствии с
индивидуальной
программой реабилитации
инвалида, включая сроки их
замены
Форма
___________________________________
наименование поставщика СС
Ведомость оказанных услуг по замене и настройке речевого процессора к кохлеарному импланту
№ п/п
Дата обращения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) инвалида с КИ
Дата рождения
Инвалидность (категория)
Домашний адрес и телефон
Дата выдачи и номер направления управления на замену речевого процессора. Кем направлен
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Дата получения услуги по замене и настройке речевого процессора
Вид (модель) речевого процессора
Речевой процессор на правое или левое ухо
Стоимость речевого процессора
Подпись инвалида (законного представителя)
8
9
10
11
12
Дата " ____" ___________ 20 ___ г.
Поставщик СС_______/____________________
подпись / расшифровка подписи
МП
Приложение 4
к приказу Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 28 февраля 2022 года № 77
Приложение 4
к приказу Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
от 22 января 2015 года № 26
Правила предоставления социальных услуг специалиста жестового языка для инвалидов по слуху в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес есту кемістігі бар мүгедектер үшін ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабы 1-тармағының 9-6) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және есту кемістігі бар мүгедектер үшін жеке оңалту бағдарламасына (бұдан әрі – ОЖБ) сәйкес жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы (бұдан әрі – портал) – әлеуметтік-еңбек саласының ақпараттық жүйесі, "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" және "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарына сәйкес жергілікті атқарушы органдардың тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің құнын өтеуі шарттарымен оларды сатып алу мүмкіндігін беретін ақпараттандыру объектісін білдіреді;
2) проактивті көрсетілетін қызмет – қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша берілетін, қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алу субъектісінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы берілген келісімі міндетті түрде қажет болатын, электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
3) ымдау тілі маманы – еститін және естімейтін адамдар арасында делдалдық қызмет көрсетуге байланысты мүгедекке әлеуметтік қызметтер көрсететін маман.
3. Ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсынуға медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді ескере отырып әзірлеген ОЖБ негізінде жүзеге асырылады.
4. Ымдау тілі маманының қызметтері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсынуға өтінішке сәйкес ОЖБ іс-шарасын іске асыру мерзіміне мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсынылады.
5. Есту қабілеті бұзылған мүгедектер немесе олардың заңды өкілдері не мүгедектен жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу құқығына сенімхат алған адамдар (бұдан әрі – өтініш беруші) "Естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының қызметімен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты) көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтінішті осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес тұрғылықты жері бойынша:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления социальных услуг специалиста жестового языка для инвалидов по слуху в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9-6) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" (далее – Закон) и Законом Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок предоставления социальных услуг специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год (далее – услуги специалиста жестового языка), в соответствии с индивидуальной программой реабилитации (далее – ИПР).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) портал социальных услуг (далее – портал) – информационная система социально-трудовой сферы, которая представляет собой объект информатизации, предоставляющий отдельным категориям населения возможность приобретения товаров и (или) услуг на условиях возмещения местными исполнительными органами их стоимости в соответствии с законами Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи" и "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан";
2) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая в электронной форме, предоставляемая по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи;
3) специалист жестового языка – специалист, оказывающий социальные услуги инвалиду, связанные с предоставлением посреднических услуг между слышащими и неслышащими людьми.
3. Предоставление услуг специалиста жестового языка осуществляется на основании ИПР, разработанной территориальным подразделением уполномоченного органа в области социальной защиты населения, с учетом медицинских показаний и противопоказаний к предоставлению социальных услуг специалиста жестового языка согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Услуги специалиста жестового языка предоставляются за счет средств государственного бюджета согласно заявлению на предоставление социальных услуг специалиста жестового языка по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам на срок реализации мероприятия ИПР.
5. Инвалиды с нарушением слуха или их законные представители, либо лица, получившие от инвалида доверенность на право оформления документов для предоставления услуг специалиста жестового языка (далее – заявитель) предоставляют по месту жительства заявление с приложением документов, указанных в стандарте государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов услугами специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год" (далее – стандарт государственной услуги) в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам, через:

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі);
2) Нұр-Сұлтан және Шымкент қалаларының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы, Алматы қаласының әлеуметтік әл-ауқат басқармасы (бұдан әрі – қалалық басқармалары), қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері);
3) "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал);
4) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (бұдан әрі – абоненттік нөмір) арқылы береді.
Проактивті қызмет арқылы рәсімдеу кезінде өтінішті ұсыну талап етілмейді.
"Естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз етуге құжаттарды ресімдеу" проактивті қызметін көрсету тәртібі осы Қағидалардың 2-тарауының 2-параграфында көзделген.
"Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы "Естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз етуге құжаттарды ресімдеуі мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі осы Қағидалардың 2-тарауының 3-параграфында көзделген.
6. Қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің маманы өтініштерді "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің кезегінің электрондық журналына (бұдан әрі – "Е-Собес" ААЖ) олардың түсу ретіне қарай тіркейді.
2-тарау. "Естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының қызметімен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
1-параграф. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі, қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері өтініш беру негізінде "Естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының қызметімен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
7. Өтініш беруші мемлекеттік қызметті алу үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне, қалалық басқармаға, тұрғылықты жері бойынша жұмыспен қамту бөліміне осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өтінішпен және "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес ұсынылатын мүгедектің жеке басын куәландыратын құжатпен не цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) электрондық құжатпен жүгінеді.
8. Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің, қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің жауапты қызметкерлері өтінішті қабылдау кезінде:
1) жеке басты куәландыратын құжат туралы;

1) отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" (далее – отделение Госкорпорации);
2) управления занятости и социальной защиты городов Нур-Султан и Шымкент, управление социального благосостояния города Aлматы (далее – горуправления), городские, районные отделы занятости и социальных программ (далее – отделы занятости);
3) веб-портал "электронного правительства" (далее – веб-портал);
4) абонентское устройство сотовой связи (далее – абонентский номер) – проактивная услуга.
Представление заявления не требуется при оформлении через проактивную услугу.
Порядок оказания проактивной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год" предусмотрен параграфом 2 главы 2 настоящих Правил.
Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение услугами специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год" через веб-портал "электронного правительства" предусмотрен параграфом 3 главы 2 настоящих Правил.
6. Специалист горуправления, отдела занятости регистрирует заявления в электронном журнале очереди автоматизированной информационной системы "Е-Собес" (далее – AИС "Е-Собес") в порядке их поступления.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов услугами специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год"
Параграф 1. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов услугами специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год" на заявительной основе через отделения Госкорпорации, горуправления, отделы занятости
7. Для получения государственной услуги заявитель обращается в отделение Госкорпорации, горуправление, отдел занятости по месту жительства с заявлением согласно приложению 2 к настоящим Правилам и документом, удостоверяющим личность инвалида, предоставляемым в соответствии с Законом Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", либо электронным документом из сервиса цифровых документов (для идентификации).
8. Ответственные сотрудники отделения Госкорпорации, горуправления, отдела занятости при приеме заявления формируют запросы по индивидуальному идентификационному номеру инвалида в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "Электронного правительства" (далее – информационные системы) для получения следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющим личность;

2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы мәліметтерді алу үшін "Электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) мүгедектің жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша сұрау салуларды қалыптастырады.
Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған кезде өтінішке жоғарыда көрсетілген мәліметтерді қамтитын қағаз жеткізгіштегі құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.
Ұсынылған түпнұсқалармен құжаттардың көшірмелері салыстырылғаннан кейін өтінішті қабылдаған жауапты қызметкер тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхатқа немесе осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес берілетін талонға белгі қою арқылы куәландырады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
9. Құжаттарды тапсыру кезінде өтініш берушіге:
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелерінде – тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат;
қалалық басқармада, жұмыспен қамту бөлімінде – тіркелген және мемлекеттік қызметті алатын күні, құжаттарды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талон беріледі.
10. Өтініш беруші осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен мәліметтерді (құжаттарды) ұсынған кезде Мемлекеттік корпорацияның, қалалық басқарманың бөлімшелері, жұмыспен қамту бөлімдері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
11. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттар сәйкес келген жағдайда, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі он жұмыс күні ішінде құжаттарды қарайды, қорытындысы бойынша өтініш берушіге осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі туралы хабарлама береді.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген негіздер болған кезде қалалық басқарма, Жұмыспен қамту бөлімі Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабына сәйкес өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама алдын ала, бірақ мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша өтініш берушіге қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында құжаттарды рәсімдеу туралы хабарлама не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту жіберіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін қалалық басқарма, Жұмыспен қамту бөлімі мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей ұсынады. Мемлекеттік корпорация бөлімшелері өтініш берушіні мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері туралы өтініш берушінің абоненттік нөміріне смс-хабарлама беру арқылы хабардар етеді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері нәтижені бір ай бойы сақтауды қамтамасыз етеді, содан кейін оларды одан әрі сақтау үшін қалалық басқармаларға, жұмыспен қамту бөлімдеріне береді. Өтініш беруші бір ай өткен соң жүгінген кезде, Мемлекеттік корпорацияның, қалалық басқармалардың және жұмыспен қамту бөлімдерінің сұрау салуы бойынша дайын құжаттарды өтініш берушіге беру үшін бір жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді.

2) об установлении инвалидности;
3) о разработанных мероприятиях в ИПР.
При отсутствии сведений в информационных системах к заявлению прилагаются копии документов на бумажном носителе, содержащих вышеуказанные сведения.
После сличения с представленными подлинниками копии документов свидетельствуются ответственным сотрудником, принявшим заявление путем проставления отметки в расписке о приеме соответствующих документов или талоне, выдаваемом в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил, после чего оригиналы документов возвращаются заявителю.
9. При подаче документов заявителю выдается:
в отделении Госкорпорации – расписка о приеме соответствующих документов;
в горуправлении, отделе занятости – талон с указанием даты регистрации, фамилии и инициалов лица, принявшего документы.
10. При представлении заявителем неполного пакета документов, указанных в пункте 8 настоящих Правил, и (или) сведений (документов) с истекшим сроком действия, отделения Госкорпорации, горуправления, отделы занятости отказывают в приеме заявления и выдают расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
11. При соответствии пакета документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги, горуправление, отдел занятости в течение десяти рабочих дней рассматривает документы, по итогам заявителю о результате оказания государственной услуги выдает уведомление по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
День приема документов отделением Госкорпорации не входит в срок оказания государственной услуги.
При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 стандарта государственной услуги, горуправление, отдел занятости согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК) уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания заявителю в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица горуправления, отдела занятости, направляется уведомление об оформлении документов либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги предоставляется горуправлением, отделом занятости в отделение Госкорпорации не позднее, чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги. Отделения Госкорпорации информируют заявителя о результатах оказания государственной услуги посредством передачи смс-уведомления на абонентский номер заявителя.
Отделения Госкорпорации обеспечивают хранение результата в течение одного месяца, после чего передают их горуправлениям, отделам занятости для дальнейшего хранения. При обращении заявителя по истечении одного месяца, по запросу отделения Госкорпорации, горуправления и отделы занятости в течение одного рабочего дня направляют готовые документы в отделение Госкорпорации для выдачи заявителю.

2-параграф. "Естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының қызметімен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" проактивті мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
14. "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығына (бұдан әрі – № 44-бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) сәйкес жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну жөніндегі іс-шараларды қамтитын ОЖБ "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде қалыптастырылғаннан кейін ОЖБ-ның деректері автоматты түрде "Е-Собес" ААЖ-ға беріледі және мүгедектің немесе оның заңды өкілінің (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) абоненттік нөміріне мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салумен смс-хабарлама жіберуге бастамашылық жасалады.
Көрсетілетін қызметті алушы смс-хабарлама арқылы тиісті кодпен проактивті қызмет көрсетуге келісімін немесе бас тартуын растайды.
15. Көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімін алған кезде осы қызметтерді ұсынуға оған құжаттардың рәсімделгенін растау туралы смс-хабарлама жіберіледі.
Проактивті қызмет арқылы ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеуге өтініш берген күн рәсімдеуге келісім алған күн болып саналады.
16. Көрсетілетін қызметті алушыдан жауап болмаған жағдайда, сұрау салу жіберілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде сұрау жойылады және көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөміріне Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне, қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне жүгінудің себебі мен қажеттілігін көрсете отырып, ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеудің мүмкін еместігі туралы смс-хабарлама жіберіледі.
17. Көрсетілетін қызметті алушы проактивті қызмет көрсетуден бас тартқан кезде көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөміріне "Е-Собес" ААЖ-дан Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне, қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне жүгінудің себебі мен қажеттілігін көрсете отырып, ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеудің мүмкін еместігі туралы смс-хабарлама жіберіледі.
18. Көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімін алған кезде қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-Собес" ААЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушыны ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеу жөнінде қабылданған шешім туралы Абоненттік нөмірге смс-хабарлама арқылы хабардар етеді.

Параграф 2. Порядок оказания проактивной государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов услугами специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год"
14. После формирования в автоматизированной информационной системе "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" ИПР, содержащей мероприятия по предоставлению услуг специалиста жестового языка в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10589), данные ИПР автоматически передаются в AИС "Е-Собес" и на абонентский номер инвалида или его законного представителя (далее – услугополучатель) инициируется отправка смс-уведомления с запросом на оказание государственной услуги.
Услугополучатель подтверждает согласие или отказ на оказание проактивной услуги соответствующим кодом через смс-уведомление.
15. При получении согласия от услугополучателя на оказание проактивной услуги ему направляется смс-уведомление о подтверждении оформления документов на предоставление данной услуги.
Днем обращения за оформлением документов для предоставления услуг специалиста жестового языка через проактивную услугу считается день получения согласия на оформление документов на предоставление данной услуги.
16. При отсутствии ответа от услугополучателя в течение трех рабочих дней со дня отправки запроса, запрос аннулируется и на абонентский номер услугополучателя направляется смс-уведомление о невозможности оформления документов для предоставления услуг специалиста жестового языка с указанием причины и необходимости обращения в отделение Госкорпорации, горуправление, отдел занятости.
17. При отказе услугополучателя от оказания проактивной услуги на абонентский номер услугополучателя из AИС "Е-Собес" направляется смс-оповещение о невозможности оформления документов для предоставления услуг специалиста жестового языка с указанием причины и необходимости обращения в отделение Госкорпорации, горуправление, отдел занятости.
18. При получении согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги специалист горуправления, отдела занятости через AИС "Е-Собес" информирует услугополучателя о принятом решении по оформлению документов для предоставления услуг специалиста жестового языка посредством смс-уведомления на абонентский номер.

19. Көрсетілетін қызметті алушыға жіберілген смс-хабарлама осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша смс-хабарламалар электрондық журналында тіркеледі.
20. Проактивті қызмет арқылы ымдай тілі маманы қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды рәсімдеу кезінде мемлекеттік қызметтер стандартының 8-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін ақпараттық жүйелерге сұрау салулар "Е-Собес" ААЖ-дан автоматты түрде жүзеге асырылады.
3-параграф. Веб-портал арқылы "Естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының қызметімен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
21. Мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш беруші қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне өтінішті осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша веб-портал арқылы жолдайды.
Өтінішті "электрондық үкімет" шлюзі арқылы берген кезде:
1) жеке басты куәландыратын құжат туралы не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат туралы;
2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы мәліметтерді автоматты түрде қалыптастыру үшін мүгедектің жеке сәйкестендіру нөмірі сұратылады.
Қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі портал хабарламасына жауап ретінде бір реттік пароль беру немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен пайдаланушының порталда тіркелген ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттарды цифрлық құжаттар сервисінен алады.
22. Қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі өтініш берушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жібереді.
23. Өтініш беруші мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде өтініш қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қалалық басқарма, Жұмыспен қамту бөлімі уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжатты қоса бере отырып, өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы мәртебе жібереді
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттардың топтамасы сәйкес келген жағдайда, қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі он жұмыс күні ішінде құжаттарды қарайды, қорытындысы бойынша өтініш берушіге осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі туралы хабарлама береді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген негіздер болған кезде қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама алдын ала, бірақ мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша өтініш берушіге қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында оң нәтиже немесе Мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту жіберіледі.

19. В электронном журнале смс-уведомлений по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам регистрируются отправленные услугополучателю смс-уведомления.
20. При оформлении документов для предоставления услуг специалиста жестового языка через проактивную услугу запросы в информационные системы для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 8 стандарта государственной услуги, осуществляются автоматически из AИС "Е-Собес".
Параграф 3. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов услугами специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год" через веб-портал
21. Для получения государственной услуги заявитель направляет в горуправление, отдел занятости через веб-портал заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При подаче заявления через шлюз "электронного правительства" запрашивается индивидуальный идентификационный номер инвалида для автоматического формирования следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющим личность, либо об электронном документе из сервиса цифровых документов;
2) об установлении инвалидности;
3) о разработанных мероприятиях в ИПР.
Горуправление, отдел занятости получает цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
22. В "личный кабинет" заявителя горуправлением, отделом занятости направляется статус о принятии запроса на оказание государственной услуги.
23. При представлении заявителем неполного пакета документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия в течение двух рабочих дней со дня приема заявления в его "личный кабинет" горуправлением, отделом занятости направляется статус об отказе в приеме заявления с приложением электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица.
При соответствии пакета документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги, горуправление, отдел занятости в течение десяти рабочих дней рассматривает документы, по итогам заявителю о результате оказания государственной услуги выдает уведомление по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 стандарта государственной услуги горуправление, отдел занятости согласно статье 73 АППК уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания заявителю в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица горуправления, отдела занятости направляется положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.

24. Веб-портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі уәкілетті тұлғаның ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
25. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
3-тарау. Ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну тәртібі
26. Ымдау тілі маманының қызметтерін жылына алпыс сағаттан асырмай ұсыну портал немесе мемлекеттік сатып алу арқылы жүзеге асырылады.
27. Ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету мүгедектің толық мемлекет қарамағында болу кезеңіне тоқтатыла тұрады.
1-параграф. Ымдау тілі маманының қызметтерін портал арқылы ұсыну
28. "Е-Собес" ААЖ-да тіркелгеннен кейін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтер көрсетуіне арналған өтініштер мүгедектің ОЖБ-сының деректері Заңның 32-3-бабының 3-тармағына сәйкес кезектілік тәртібімен "Е-Собес" ААЖ-дан порталға беріледі.
ОЖБ деректері жылына алпыс сағат есебінен ымдау тілі маманы көрсететін қызметтердің көлемін қамтиды.
Ымдау тілі маманының көрсетілетін қызметтерінің көлемін "Е-Собес" ААЖ-дан қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің мамандары порталға ағымдағы жылдың соңына дейін немесе мүгедектік кезеңі аяқталғанға дейін "Іс-шараларды жоспарлау" модулінің деректерін ескере отырып жібереді.
29. Мобильді азаматтар базасында өтініш берушінің абоненттік нөмірі туралы мәліметтер болған кезде, оның абоненттік нөміріне "Е-Собес" ААЖ-дан порталда ымдау тілі маманы қызметтерін берушіні (бұдан әрі – Өнім беруші) авторизациялау және таңдау қажеттігі туралы смс-хабарлама жіберіледі.
30. Порталда өнім берушіні таңдауды өтініш беруші ОЖБ іс-шараларының порталға жіберілгені туралы хабарлаған күннен бастап екі ай ішінде жүзеге асырады.
31. Алушы порталда ымдау тілі маманын таңдау кезінде қызмет көрсету форматын таңдайды: көзбе-көз (қызмет көрсету орнында ымдау тілі маманының жеке қатысуы арқылы) немесе қашықтықтан (нақты уақыт режимінде (онлайн) ымдау тілі қызметтерін онлайн ұсынуға мүмкіндік беретін интернет-технологияларды пайдалана отырып).
32. Өтініш берушінің интернет-ресурсқа қолжетімділігі болмаған жағдайда, өтініш беруші Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің, халықты жұмыспен қамту орталығының, қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің өзіне-өзі қызмет көрсету секторына жүгінеді.

24. При обращении через веб-портал результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица.
25. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
Глава 3. Порядок предоставления услуг специалиста жестового языка
26. Предоставление услуг специалиста жестового языка не более шестидесяти часов в год осуществляется через портал или государственные закупки.
27. Обеспечение услугами специалиста жестового языка приостанавливается на период нахождения инвалида на полном государственном обеспечении.
Параграф 1. Порядок предоставления услуг специалиста жестового языка через портал
28. После регистрации в AИС "Е-Собес" заявления на предоставление социальных услуг специалиста жестового языка по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам данные ИПР инвалида в порядке очередности передаются из AИС "Е-Собес" на портал согласно пункту 3 статьи 32-3 Закона.
Данные ИПР включают объем предоставляемых услуг специалиста жестового языка из расчета шестьдесят часов в год.
Объем предоставляемых услуг специалиста жестового языка направляется специалистами горуправления, отдела занятости из AИС "Е-Собес" на портал до конца текущего года, или до окончания периода инвалидности, с учетом данных модуля "Планирование мероприятий".
29. При наличии сведений об абонентском номере заявителя в базе мобильных граждан, на его абонентский номер с AИС "Е-Собес" направляется смс-уведомление о необходимости авторизации и выбора поставщика услуг специалиста жестового языка (далее – поставщик) на портале.
30. Выбор поставщика на портале заявителем осуществляется в течение двух месяцев со дня извещения его о направлении мероприятий ИПР на портал.
31. Получатель при выборе на портале поставщика выбирает формат оказания услуги: очно (путем личного присутствия специалиста жестового языка в месте оказания услуги) или дистанционно (с использованием интернет-технологий, позволяющих предоставлять услуги жестового языка онлайн в режиме реального времени (онлайн).
32. При отсутствии у заявителя доступа к интернет-ресурсу, заявитель обращается в сектор самообслуживания отделения Госкорпорации, центра занятости населения, горуправления, отдела занятости.

33. Өтініш беруші өнім берушіні таңдау болмаған кезде ОЖБ деректері порталға берілген күннен бастап бір ай ішінде өтініш берушінің абоненттік нөміріне "Е-Собес" ААЖ-дан келесі ай ішінде порталда өнім берушіні таңдау қажеттігі туралы смс-хабарлама жіберіледі.
34. ОЖБ деректерін порталға берген күннен бастап екі ай өткен соң өтініш берушіде өнім берушіні таңдау мүмкіндігі бұғатталады және өтініш берушінің абоненттік нөміріне себебін көрсете отырып, өнім берушіні таңдау мүмкіндігін бұғаттау туралы смс-хабарлама жіберіледі. Порталда өнім берушіні таңдауды жаңарту үшін өтініш беруші порталдағы жеке кабинетте "өнім берушіні таңдауды іске қосу" батырмасын басады. Өнім берушіні таңдауды іске қосу туралы мәліметтер порталдан "Е-Собес" ААЖ-ға автоматты түрде беріледі, одан кейін өтініш беруші "Е-Собес" ААЖ-дағы кезектілікті ескере отырып, өнім берушіні порталда таңдайды.
35. Заңның 32-2-бабына сәйкес өнім берушіні таңдауды жүзеге асыру үшін өтініш беруші порталда авторизацияланады http://aleumet.egov.kz, жария шартқа ЭЦҚ арқылы қол қояды.
36. Өтініш беруші порталда "Мүгедектерге тауарлар мен қызметтерді әлеуметтік қызметтер порталы арқылы сатқан кезде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 14 бұйрығымен (бұдан әрі – 14 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19902 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша ЭЦҚ-мен қол қойылған кепілдік берілген соманы өтеуге арналған өтінішке бір мезгілде қол қоя отырып, өнім берушіге жеке көмекшінің қызметін ұсыну тапсырысын ресімдейді және жібереді.
37. Өнім беруші тапсырыс түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде порталда қарайды және "пайдаланушының жеке кабинетіне" өнім берушінің ЭЦҚ қойылған ымдау тілі маманының қызметтерін көрсетуге тапсырысты қабылдау немесе төмендегі бас тарту себептерін көрсете отырып, бас тарту туралы хабарламаны жібереді:
өнім берушілер тізілімінен (тіркелімінен) алып тастауға өтініш берілді;
маманның (мамандардың) жүктемесі салдарынан қызмет көрсетудің мүмкін еместігі;
қызмет алушының тұрғылықты жерінде көрсетілмейді;
бұрын алушыға куәлардың жазбаша айғақтарымен расталатын маманның (мамандардың) атына негізсіз қорлау және адами қадір-қасиетін қорлайтын айыптар себебінен қызмет көрсетуден бас тартылған;
форс-мажорлық жағдайларға байланысты қызмет көрсетудің мүмкін еместігі (төтенше жағдайлар, дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар және еңсерілмейтін күштің басқа да мән-жайлары).

33. При отсутствии выбора заявителем поставщика в течение месяца со дня передачи данных ИПР на портал на абонентский номер заявителя с AИС "Е-Собес" отправляется смс-уведомление о необходимости выбора поставщика на портале в течении следующего месяца.
34. По истечении двух месяцев со дня передачи данных ИПР на портал у заявителя блокируется возможность выбора поставщика на портале и на абонентский номер заявителя направляется смс-уведомление о блокировке возможности выбора поставщика с указанием причины. Для возобновления выбора поставщика на портале заявитель в личном кабинете на портале нажимает на кнопку "активация выбора поставщика". Сведения об активации выбора поставщика автоматически передаются из портала в AИС "Е – Собес", после чего заявитель с учетом очередности в AИС "Е – Собес" выбирает поставщика на портале.
35. Для осуществления выбора поставщика в соответствии со статьей 32-2 Закона заявитель авторизируется на портале http://aleumet.egov.kz, подписывает публичный договор посредством ЭЦП.
36. Заявитель на портале оформляет и направляет поставщику заказ услуги специалиста жестового языка, с одновременным подписанием заявления на возмещение поставщику гарантированной суммы по форме, утвержденной приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 14 "Об утверждении Правил возмещения стоимости товаров и услуг из средств государственного бюджета при реализации их инвалидам через портал социальных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19902) (далее – Приказ № 14), подписанным ЭЦП заявителя.
37. Поставщик в течение пяти рабочих дней со дня поступления заказа на портале рассматривает и направляет в "личный кабинет пользователя" подписанное ЭЦП поставщика уведомление о принятии заказа или об отказе в предоставлении услуг специалиста жестового языка с указанием следующих причин отказа:
подано заявление на исключение из реестра (регистра) поставщиков;
невозможность оказания услуги вследствие загруженности специалиста (специалистов);
услуга в месте проживания получателя не оказывается;
ранее получателю было отказано в предоставлении услуги по причине необоснованных оскорблений и обвинений, унижающих человеческое достоинство, в адрес специалиста (специалистов), которые подтверждаются письменными показаниями свидетелей;
невозможность предоставить услугу из-за форс-мажорных обстоятельств (чрезвычайные ситуации, стихийные явления, военные действия и другие обстоятельства непреодолимой силы).

38. Өнім беруші қызмет көрсетілген күннен бастап порталдағы "өнім берушінің жеке кабинеті" модулінде көрсетілген қызметтерді есепке алу журналында ымдау тілі маманының көрсетілген қызметтерінің уақытын есепке алу үшін жазбалар жүргізеді.
Ымдау тілі маманының қызметін алатын мүгедекті қайта куәландыру (қайта куәландыру) кезінде өнім беруші ОЖБ-ны қайта куәландыру (қайта куәландыру) – жабу күніне дейін көрсетілген қызметтерді есепке алу журналына жазуды жүзеге асырады.
"Е-Собес" ААЖ ОЖБ әлеуметтік оңалту іс-шарасының орындалуы туралы деректер автоматты түрде толтырылады.
39. Ымдау тілі маманының қызметтері ОЖБ іс-шарасын іске асыру мерзіміне ұсынылады.
Алушы мынадай:
өнім беруші қызмет көрсетуге уақтылы кіріскен жоқ;
өнім беруші қызмет көрсету мерзімі мен уақытын жүйелі түрде бұзады;
өнім беруші тиісті емес сападағы қызметтерді көрсетті және өнім беруші кемшіліктерді белгілеген мерзімде жоймады;
өнім беруші тарапынан менің тарапыма адамның қадір-қасиетін қорлайтын бірнеше рет негізсіз қорлау және айыптау;
басқа тұрғылықты жерге көшу сияқты бас тарту себептерін көрсете отырып, өзі таңдаған өнім берушіден ымдау тілі маманының қызметтерін одан әрі көрсетуден бас тартады.
Өнім беруші мынадай:
форсмажорлық мән-жайлар (төтенше жағдайлар, дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар және еңсерілмейтін күштің басқа да мән-жайлары) себебі бойынша қызмет көрсетудің мүмкін еместігі;
куәгерлердің жазбаша айғақтарымен расталатын, қызмет алушы немесе оның отбасы мүшелері тарапынан адамның қадір-қасиетін қорлайтын негізсіз қорлаулар мен айыптаулар;
қызметтер көрсетуге негіз болған нормативтік құқықтық актінің күшін жою сияқты бас тарту себептерін көрсете отырып, ымдау тілі маманының қызметтерін одан әрі ұсынудан бас тартады.
2-параграф. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну тәртібі
40. Ымдау тілі маманының қызметтерін сатып алу Мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Заңның 32-1-бабының 3-тармағында қарастырылған мынадай жағдайларда:
1) мүгедек тұратын елді мекенде сымды интернет болмаған жағдайда;
2) порталда тіркелген өнім берушінің болмауы;
3) мүгедектің портал арқылы ымдау тілі маманының қызметін сатып алудан бас тарту туралы өтініші болған жағдайларда жүзеге асырылады.
3-параграф. Ымдау тілі маманының қызметтеріне ақы төлеу тәртібі
41. Ымдау тілі маманының бір сағаттық қызметіне ақы төлеу Заңның 32-3-бабының 2-тармағына сәйкес тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Заңмен белгіленген 2,1 айлық есептік көрсеткіш есебінен, бірақ бір мүгедекке жылына алпыс сағаттан асырылмай жүзеге асырылады.
Ымдау тілі маманының жылына алпыс сағаттан артық әлеуметтік қызметтер көрсетуге жұмсаған уақытын мүгедек өз қаражаты есебінен төлейді.

38. Поставщик с даты оказания услуг в журнале учета оказанных услуг в модуле "личный кабинет поставщика" на портале ведет записи для учета времени оказанных услуг специалистом жестового языка.
При повторном освидетельствовании (переосвидетельствовании) инвалида, получающего услуги специалиста жестового языка, поставщик осуществляет записи в журнале учета оказанных услуг до даты повторного освидетельствования (переосвидетельствования) – закрытия ИПР.
Данные о выполнении мероприятия социальной реабилитации ИПР в AИС "Е-Собес" заполняются автоматически.
39. Услуги специалиста жестового языка предоставляются на срок реализации мероприятия ИПР.
Получатель отказывается от дальнейшего предоставления услуг специалиста жестового языка выбранным им поставщиком с указанием следующих причин отказа:
поставщик не приступил своевременно к оказанию услуги;
поставщик систематически нарушает сроки и время оказания услуги;
поставщиком оказаны услуги ненадлежащего качества, и поставщик не устранил недостатки в установленный мною срок;
неоднократные необоснованные оскорбления и обвинения, унижающие человеческое достоинство, в мой адрес со стороны поставщика;
переезд на другое место жительства.
Поставщик отказывается от дальнейшего предоставления услуг специалиста жестового языка с указанием следующих причин отказа:
невозможность предоставить услугу по причине форс-мажорных обстоятельств (чрезвычайные ситуации, стихийные явления, военные действия и другие обстоятельства непреодолимой силы);
необоснованные оскорбления и обвинения, унижающие человеческое достоинство со стороны получателя услуг или членов его семьи, которые подтверждаются письменными показаниями свидетелей;
отмена нормативного правового акта, на основании которого предоставлялись услуги.
Параграф 2. Порядок предоставления услуг специалиста жестового языка в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках
40. Приобретение услуг специалиста жестового языка производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках в следующих случаях, предусмотренных пунктом 3 статьи 32-1 Закона:
1) отсутствия проводного интернета в населенном пункте, в котором проживает инвалид;
2) отсутствия зарегистрированного на портале поставщика;
3) наличия заявления инвалида об отказе приобретения услуг специалиста жестового языка через портал.
Параграф 3. Порядок оплаты услуг специалиста жестового языка
41. Оплата услуг специалиста жестового языка в час осуществляется из расчета 2,1 месячного расчетного показателя, установленного Законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, но не более шестидесяти часов в год на одного инвалида в соответствии с пунктом 3 статьи 32-3 Закона.
Время, затраченное специалистом жестового языка на предоставление социальных услуг сверх шестидесяти часов в год, оплачивается инвалидом за счет собственных средств.

42. Ымдау тілі маманының қызметтері үшін кепілдік берілген соманы өтеу № 14 бұйрыққа сәйкес жүзеге асырылады.
43. Ымдау тілі маманының қызметтеріне ақы төлеу ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей өнім беруші ұсынған осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтер көрсету парағын (бұдан әрі – құжаттарды төлеуге арналған құжаттар) қоса бере отырып, "Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығымен (бұдан әрі – №562 бұйрық) (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылғы 14 қаңтарда № 8265 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актісі негізінде жүргізіледі.
Өнім берушіге ақы төлеу мүгедек өнім берушінің тапсырысты қабылдағаны туралы хабарламасын алған күннен бастап нақты көрсетілген уақыт үшін жүзеге асырылады.
Мүгедек қайтыс болған жағдайда төлем құжаттарын өнім беруші қайтыс болған күннен бастап бір ай ішінде мүгедектің қолынсыз ұсынады.
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес есту
кемістігі бар мүгедектер үшін
ымдау тілі маманының
әлеуметтік қызметтерін ұсыну
қағидаларына
1-қосымша
Ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсынуға медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер
2. Ымдау тілінің машықтарын меңгерген мүгедекке ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсынуға:
1) керең-мылқаулық;
2) есту протезін қолдануға жарамсыз толық кереңдік;
3) есту протезін қолдануға жарамсыз ІV дәрежедегі құлақ мүкістігі;
4) қимылдық афазия;
5) көмекейдің болмауы медициналық көрсетілімдер болып табылады.
3. Мамандандырылған медициналық ұйымдарда емделуді талап ететін мынадай аурулар:
1) бактерия тарататын туберкулез (БК+);
2) жұқпалы тері және шаш аурулары;
3) жыныс аурулары;
4) неврозды, невроз тәріздес жай-күйлерді, жеңіл дәрежедегі есуастықты, ұстамалары сирек (2-3 айда бір реттен аспайтын) түрлі этиологиядағы тырыспа синдромдарын қоспағанда, жарыместіксіз және жеке тұлғаның білініп бұзылуынсыз орны алатын психикалық бұзушылықтар жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсынуға медициналық қарсы көрсетілімдер болып табылады.
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес есту
кемістігі бар мүгедектер үшін
ымдау тілі маманының
әлеуметтік қызметтерін ұсыну
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жергілікті атқарушы
органның басшысына
____________________________
____________________________
Ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсынуға өтініш
Тегі _____________________________________________________________
Аты_____________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ___________________________________________
Туған күні: ______________________________________________________
Мүгедектік ______________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: ________________________
Құжат нөмірі: _____________________ кім берген: ____________________
Берілген күні: "____" _____________ ______ жылы
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ________________________________________
Тұрақты тұратын (тіркелген) жерінің мекенжайы
Облыс___________________________________________________________
қала (аудан) _______________________ауыл: _________________________
көше (шағын аудан) ___________________-үй ______ -пәтер ___________
Телефон _________________________________________________________
Ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметін (керегінің астын сызу, жазу) ұсыну үшін:
Әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы
Мемлекеттік сатып алу арқылы құжаттар қабылдауды сұраймын.
(керегінің астын сызу)
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтар саны
Ескертпе
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына
сәйкес менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, оңалтудың жеке бағдарламасына
сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеу үшін қажетті
ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға
келісім беремін.
20____ жылғы "____"___________
_________________________________________________________________
(Өтініш берушінің (заңды өкілінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
___________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
20____ жылғы "____" ___________
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
кесу сызығы
Азаматтың өтініші__________________________________ қабылданды.
Өтінішті қабылдау күні 20___жылғы "____" ___________
___________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
Мүгедекті оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес есту
кемістігі бар мүгедектер үшін
ымдау тілі маманының
әлеуметтік қызметтерін ұсыну
қағидаларына
3-қосымша
"Естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының қызметімен қамтамасыз етуге құжаттарды рәсімдеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері

42. Возмещение гарантированной суммы за услуги специалиста жестового языка осуществляется в соответствии с Приказом № 14.
43. Оплата услуг специалиста жестового языка производится ежемесячно на основании представленного поставщиком не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом акта выполненных работ (оказанных услуг) по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 января 2013 года № 8265) с приложением листа оказания социальных услуг специалиста жестового языка согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – документы на оплату).
Оплата поставщику осуществляется за фактически оказанное время со дня получения инвалидом уведомления поставщика о принятии заказа.
В случае наступления смерти инвалида документы на оплату предоставляются поставщиком в течении месяца со дня смерти, без подписи инвалида.
Приложение 1
к Правилам предоставления
социальных услуг специалиста
жестового языка для инвалидов
по слуху в соответствии с
индивидуальной программой
реабилитации инвалида
Медицинские показания и противопоказания к предоставлению социальных услуг специалиста жестового языка
1. Медицинскими показаниями к предоставлению социальных услуг специалиста жестового языка инвалиду, владеющему навыками жестового языка, являются:
1) глухонемота;
2) абсолютная глухота, не подлежащая слухопротезированию;
3) тугоухость IV степени, не подлежащая слухопротезированию;
4) моторная афазия;
5) отсутствие гортани.
2. Медицинскими противопоказаниями к предоставлению инвалидам социальных услуг специалиста жестового языка являются следующие заболевания, требующие лечения в специализированных медицинских организациях:
1) туберкулез с бактериовыделением (БК+);
2) инфекционные заболевания кожи и волос;
3) венерические болезни;
4) психические расстройства, за исключением неврозов, неврозоподобных состояний, легкой степени дебильности, судорожных синдромов различной этиологии с редкими (не более одного раза в 2-3 месяца) припадками, без слабоумия и выраженных изменений личности.
Приложение 2
к Правилам предоставления
социальных услуг специалиста
жестового языка для
инвалидов по слуху в
соответствии
с индивидуальной программой
реабилитации инвалида
Форма
Руководителю местного
исполнительного органа
____________________________
____________________________
Заявление на предоставление социальных услуг специалиста жестового языка
Фамилия ____________________________________________________________
Имя ________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ____________________________________________
Дата рождения: ______________________________________________________
Инвалидность ________________________________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ______________________________
Номер документа: ___________________кем выдан: _______________________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Индивидуальный идентификационный номер: ____________________________
Aдрес постоянного местожительства (регистрации):
Область _____________________________________________________________
город (район) _________________село: __________________________________
улица (микрорайон)___________ ____________дом ______ квартира _________
Телефон ___________________________
Прошу принять документы для предоставления социальных услуг специалиста
жестового языка через:
Портал социальных услуг
Государственные закупки
(нужное подчеркнуть)
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных в соответствии с
Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах, необходимых для оформления документов для предоставления средств и услуг
реабилитации в соответствии с индивидуальной программой реабилитации.
"____" ___________ 20____ года.
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись заявителя (законного
представителя)
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего
заявление)
"____" ____________ 20____ года.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
линия отреза
Заявление гражданина _________________________________________ принято.
Дата принятия заявления "____" ___________ 20 ___ года.
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего
заявление)
Приложение 3
к Правилам предоставления
социальных услуг специалиста
жестового языка для
инвалидов по слуху в
соответствии
с индивидуальной программой
реабилитации инвалида
Стандарт государственной услуги "Оформление документов на обеспечение инвалидов услугами специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы городов Нур-Султан, Aлматы и Шымкент, районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі); 2) тұрғылықты жері бойынша Нұр-Сұлтан және Шымкент қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы, Алматы қаласының әлеуметтік әл-ауқат басқармасы, қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері);
3) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (бұдан әрі – абоненттік нөмір) – проактивті қызмет;
4) www.​egov.​kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал).
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелеріне, қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдеріне жүгінген кезде – құжаттар топтамасы тіркелген күннен бастап он жұмыс күні;
проактивті қызмет көрсетілген кезде – келісім түскен күннен бастап он жұмыс күні. Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей ұсынады;
2) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелерінде құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут, қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдерінде – 30 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелерінде өтініш берушіге қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут, қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдерінде – 30 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз түрінде/проактивті/электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мүгедектерге ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсынуға құжаттарды рәсімдеу туралы хабарлама.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөміріне смс-хабарлама жіберу арқылы қабылданған шешім туралы өтініш берушіні хабардар етеді.
Веб-портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі
1) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін. Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз, электрондық кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті веб-порталы арқылы броньдауға болады;

1) отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" (далее – отделения Госкорпорации);
2) управления занятости и социальной защиты городов Нур-Султан и Шымкент, управление социального благосостояния города Aлматы (далее – горуправления), городские, районные отделы занятости и социальных программ по месту жительства (далее – отделы занятости);
3) абонентское устройство сотовой связи (далее – абонентский номер) - проактивная услуга;
4) веб-портал "электронного правительства" www.​egov.​kz (далее – веб-портал).
3
Срок оказания государственной услуги
1) при обращении в отделения Госкорпорации, горуправления, отделы занятости – со дня регистрации пакета документов – десять рабочих дней;
при оказании проактивной услуги – с даты поступления согласия – десять рабочих дней.
При обращении в отделения Госкорпорации, день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги предоставляется горуправлениями, отделами занятости в отделения Госкорпорации не позднее, чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в отделениях Госкорпорации – 15 минут, в горуправлениях, отделах занятости – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания заявителя в отделениях Госкорпорации – 15 минут, в горуправлениях, отделах занятости – 30 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная/ проактивная/ электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление об оформлении документов на предоставление инвалидам социальных услуг специалиста жестового языка. Госкорпорация информирует заявителя о принятом решении посредством передачи смс-уведомления на абонентский номер заявителя.
При обращении через веб-портал, результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица.
6
Размер оплаты, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы
1) отделений Госкорпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке электронной очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала;

2) қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.00, 14.30, 15.00-ге дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00, 18.30, 19.00-ге дейін.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырылады; Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезектілік тәртібінде көрсетіледі.
3) веб-порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелерінде, қалалық басқармаларда және жұмыспен қамту бөлімдерінде:
1) мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес есту бойынша мүгедектер үшін ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсыну қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсынуға өтініш (бұдан әрі-қағидалар);
2) жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);;
3) мүгедектен сенімхат алған адам жүгінген жағдайда, нотариалды куәландыруды талап етпейтін мүгедектен сенімхат.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын, мүгедектігі туралы, тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған ОЖБ-ның әзірленген іс-шаралары туралы мәліметтерді қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері уәкілетті лауазымды адамдардың ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында алады.
Веб-порталға: өтініш берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық сұрау салу.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі белгілену;
2) өтініш берушінің және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары келесі интернет-ресурстарда орналастырылған: 1. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган – www. enbek.gov.​kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі; 2. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы – www.​gov4c.​kz.

2) горуправлений, отделов занятости – с 9.00 часов до 18.00, 18.30, 19.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00, 14.30, 15.00 часов согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
3) веб-портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
В отделениях Госкорпорации, горуправлениях и отделах занятости:
1) заявление на предоставление социальных услуг специалиста жестового языка по форме согласно приложению 2 к Правилам предоставления социальных услуг специалиста жестового языка для инвалидов по слуху в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида (далее – Правила);
2) документ, удостоверяющий его личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) доверенность от инвалида, не требующей нотариального удостоверения, в случае обращения лица, получившего от инвалида доверенность.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, подтверждающих регистрацию по постоянному месту жительства, об инвалидности, о разработанных мероприятиях ИПР, содержащиеся в соответствующих государственных информационных системах, горуправления, отделы занятости, отделения Госкорпорации получают в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных должностных лиц.
На веб-портал: электронный запрос, удостоверенный ЭЦП заявителя.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Госкорпорацию
Aдреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1. Уполномоченного органа в области социальной защиты населения – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2. Государственной корпорации "Правительство для граждан" – www.gov4c.kz.