"Тыйым салынған мүлікті, оның ішінде электрондық аукцион нысанындағы сауда-саттықта өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 100 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2022 жылғы 2 наурыздағы № 177 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 5 наурызда № 27037 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тыйым салынған мүлікті, оның ішінде электрондық аукцион нысанындағы сауда-саттықта өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 100 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10321 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тыйым салынған мүлікті, оның ішінде электрондық аукцион нысанындағы сауда-саттықта өткізу қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 20-1-тармақпен толықтырылсын:
"20-1. Электрондық аукционға сатып алушылар ретінде Заңның 80-бабының 2-тармағында көрсетілген тұлғалар қатыса алмайды.";
мынадай мазмұндағы 20-2-тармақпен толықтырылсын:
"20-2. Электрондық аукцион басталар алдында қатысушылар хабарламаға ЭЦҚ арқылы қол қояды.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Электрондық аукционға қатысу үшін кепілдік жарна мүліктің бағалау құнының бес пайызы мөлшерінде белгіленеді және электрондық аукционға қатысушы оны БЭСА операторының банктік шотына енгізеді.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Электрондық аукцион мүліктің құнын арттыруға сауда-саттыққа онлайн режимдегі екі және одан да көп тіркелген қатысушылардан өтінімдер болған кезде өткізіледі, ал өтінімдер болмаған жағдайда аукцион өтпеді деп танылады.";
мынадай мазмұндағы 32-1-тармақпен толықтырылсын:
"32-1. Егер электрондық аукцион басталған сәтте онлайн режимде екіден кем қатысушы болатын болса немесе электрондық аукционға қатысушылар лоттың жарияланған бағаларының бір де бірін растамаса, аукцион өтпеді деп танылады. Бұл ретте электрондық аукцион қорытындысы туралы хаттаманы автоматты түрде қалыптастырумен электрондық аукцион тоқтатылады.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Егер электрондық аукцион басталғаннан бастап бес минут ішінде аукционның бір де бір қатысушысы сауда-саттықтың алдын ала белгіленген қадамын қолдау жолымен мүліктің құнын арттырмаса, электрондық аукцион өтпеді деп танылады.";
мынадай мазмұндағы 37-1-тармақпен толықтырылсын:
"37-1. Аукцион өтпеді деп танылған және өндіріп алушы мүлікті өзіне қалдырудан бас тартқан жағдайда, сот орындаушысы бірінші аукцион өткізілген күннен бастап он жұмыс күні өткен соң бағаны төмендету әдісімен қайта аукцион тағайындайды.";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 100 "Об утверждении Правил реализации арестованного имущества, в том числе на торгах в форме электронного аукциона"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 2 марта 2022 года № 177. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2022 года № 27037
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 100 "Об утверждении Правил реализации арестованного имущества, в том числе на торгах в форме электронного аукциона" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10321) следующие изменения и дополнения:
в Правилах реализации арестованного имущества, в том числе на торгах в форме электронного аукциона, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 20-1 следующего содержания:
"20-1. В электронном аукционе в качестве покупателей не могут принимать участие лица, указанные в пункте 2 статьи 80 Закона.";
дополнить пунктом 20-2 следующего содержания:
"20-2. Перед началом электронного аукциона участники подписывают уведомление с помощью ЭЦП.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Гарантийный взнос для участия в электронном аукционе устанавливается в размере пяти процентов от оценочной стоимости имущества и вносится участником электронного аукциона на банковский счет оператора ЕЭТП.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Электронный аукцион проводится при наличии заявок на участие в торгах от двух и более зарегистрированных участников, находящихся в онлайн режиме на повышение стоимости имущества, а в случае отсутствия заявок аукцион признается несостоявшимся.";
дополнить пунктом 32-1 следующего содержания:
"32-1. В случае, если на момент начала электронного аукциона в онлайн режиме будет находиться менее двух участников или ни одна из объявленных цен лота участниками электронного аукциона не подтверждена, аукцион признается несостоявшимся. При этом электронный аукцион прекращается с автоматическим формированием протокола об итогах электронного аукциона.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Если в течение пяти минут с начала электронного аукциона ни один из участников электронного аукциона путем поддержания заранее установленного шага торгов не повысит стоимость имущества, то аукцион признается несостоявшимся.";
дополнить пунктом 37-1 следующего содержания:
"37-1. В случае признания аукциона несостоявшимся и отказа взыскателя оставить за собой имущество судебный исполнитель по истечении десяти рабочих дней со дня проведения первого аукциона назначает повторный аукцион методом понижения цены.";

мынадай мазмұндағы 37-2-тармақпен толықтырылсын:
"37-2. Қайта электрондық аукцион аукционға қатысушылардан лоттың бастапқы бағасынан бір қадамға төмендетілген бағасы туралы ұсыныстарға сұрау салудан басталады.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Егер ұсыныстарға сұрау салу басталғаннан бастап бес минут ішінде бірде бір қатысушы лотты сатып алу туралы өзінің келісімін растамаса, лоттың бағасы қадамның белгіленген шамасына төмендеуін жалғастырады, ал аукцион қатысушыларының келісімін растау үшін уақыт келесі бес минутқа ұзартылады. Бұл ретте өткізілетін мүліктің бастапқы бағасы қатысушылардың бірі мүлікті жарияланған бағамен сатып алуға келіскен кезге дейін белгіленген қадаммен төмендетіледі, ол елу пайыздан төмен болмауға, ал жылжымайтын мүлікке қатысты электрондық аукционға шығарылған мүліктің бағалау құнынан жетпіс бес пайызға төмен болмауға тиіс.";
мынадай мазмұндағы 38-2-тармақпен толықтырылсын:
"38-2. Егер электрондық аукцион барысында лоттың бағасын төмендету әдісімен лоттың бағасын бір қадамға төмендету басталғаннан бастап бес минут ішінде екі немесе одан да көп қатысушылар лоттың ұсынылған бағасын растаса, онда лоттың жарияланған бағасын төмендету әдісімен бірінші растаған қатысушы аукцион жеңімпазы деп танылады және электрондық аукцион қорытындылары туралы хаттаманы автоматты түрде қалыптастырумен электрондық аукцион аяқталады.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Электрондық аукцион қорытындысы туралы хаттамада аукционның әрбір қатысушысының атауы, олар ұсынған баға, сондай-ақ әрбір қатысушының ұсынылған лоттың бағасына ЭЦҚ қол қою уақыты көрсетіле отырып, аукционның әрбір қадамының тарихы көрсетіледі.
Осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық аукцион қорытындысы туралы хаттамадан үзінді БЭСА веб-порталында жалпы қол жеткізу үшін жариялануға тиіс.
Мүлікті лоттың бастапқы бағасынан жиырма және одан да көп пайыз төмен бағамен өткізілген жағдайда, бұл туралы хаттаманың ескертпесінде мәтінді қызыл түсті фонда бөле отырып, тиісті белгі қойылады.";
40-тармақ алынып тасталсын.
3-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот актілерін орындау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.

дополнить пунктом 37-2 следующего содержания:
"37-2. Повторный электронный аукцион начинается с запроса от участников аукциона предложений о цене лота, сниженной на один шаг от его стартовой цены.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. В случае если в течение пяти минут с начала запроса предложений ни один из участников не подтвердит своего согласия о приобретении лота, цена лота продолжает понижаться на установленную величину шага, а время для подтверждения согласия участников аукциона продлевается на следующие пять минут. При этом первоначальная цена реализуемого имущества понижается с установленным шагом до момента, когда один из участников согласится купить имущество по объявленной цене, которая не должна быть ниже пятидесяти процентов, а в отношении недвижимого имущества не ниже семидесяти пяти процентов от оценочной стоимости имущества, выставленного на электронный аукцион.";
пункт 38-2 изложить в следующей редакции:
"38-2. Если в ходе электронного аукциона методом понижения стоимости цены лота, в течение пяти минут с начала понижения цены лота на один шаг двое или более участников подтвердили предложенную цену лота, то победителем аукциона признается участник, подтвердивший объявленную цену лота методом понижения первым, и электронный аукцион завершается автоматическим формированием протокола об итогах электронного аукциона.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Протокол об итогах электронного аукциона отображает пошаговую историю проведенного аукциона, с указанием наименования каждого участника аукциона, предложенной ими цены, а также времени подписания предложенной цены лота ЭЦП каждым участником.
Выписка из протокола об итогах электронного аукциона по форме, согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам, подлежит опубликованию для общего доступа на веб-портале ЕЭТП.
В случае реализации имущества по цене ниже от стартовой цены лота на двадцать и более процентов, об этом делается соответствующая отметка в примечании протокола с выделением текста на красном фоне.";
пункт 40 исключить.
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту по исполнению судебных актов Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
К. Мусин
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2022 жылғы 2 наурыздағы
№ 177 бұйрығына
қосымша
Тыйым салынған мүлікті
өткізу, оның ішінде электрондық
аукцион нысанындағы сауда-
саттықта
өткізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Электрондық аукцион қорытындысы туралы хаттама
______________
(өтетін орны)                                                20__ жылғы "___"________
"___" сағат "___" минут
Сот орындаушысының ______ жылғы "___" _____________ қаулысы
негізінде тыйым салынған, ______________________________________________ туралы
(атқарушылық құжат талаптарының мазмұны)
атқарушылық құжат негізінде __________________________________________________
(сот орындаушысының аты, әкесінің аты
(болған жағдайда), тегі)
сот орындаушысы саудаға шығарған, _____________________________________________
(борышкердің, үшінші адамның аты, әкесінің аты (болған жағдайда),
тегі, тұрғылықты жерінің атауы не орны)
борышкерге, үшінші адамға тиесілі, ______________________________________________
(мүліктің қысқаша сипаттамасы)
мекенжайы бойынша орналасқан: № _________________________________________ лот
_______________________________(__________________________) теңге бағаға сатылды
(лоттың бастапқы бағасы ______________________________(_________________) теңге.
Аукционның қатысушылары ұсынылған бағаны және лоттың ұсынылған бағасына
электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі - ЭЦҚ) қол қою уақытын көрсете отырып
көрсетеді:
1. (жеке тұлға үшін – аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі, мекенжайы, ЖСН/ заңды
тұлға - толық атауы, мекенжайы, БСН) ______________________________________
лотқа ұсынған бағасы ______________________ (____________________________) теңге
лоттың ұсынылған бағасына ЭЦҚ қол қою уақыты "_____" сағат "____" минут "____" секунд.
2.__________________________________________________________________
3.__________________________________________________________________
Жүргізілген аукцион қорытындысы:___________________________________________
Электрондық аукционның жеңімпазы болып танылды: ________________________,
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлға үшін – аты,
әкесінің аты (болған жағдайда), тегі)
мекенжайы ______________________________________________________________,
ЖСН/БСН________________________________________________________________.
Жеңімпаз енгізген кепілді жарнаның мөлшері: ____________ (______________) теңге.
Электрондық аукцион өткізілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде аумақтық әділет
органының қолма-қол бақылау шотына немесе жеке сот орындаушысының ағымдағы шотына
лоттың сатып алу құнын енгізбеген электрондық аукцион жеңімпазы осы лот бойынша
электрондық аукционға одан әрі қатысу құқығынан айырылады.
Электрондық аукцион жеңімпазы ___________________________ (ЭЦҚ)
Сот орындаушысы ________________________________________ (ЭЦҚ)
БЭСА операторы __________________________________________ (ЭЦҚ)

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
К. Мусин
Приложение к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 2 марта 2022 года № 177
Приложение 3
к Правилам реализации
арестованного имущества,
в том числе на торгах в форме
электронного аукциона
Форма
Протокол об итогах электронного аукциона
____________ "__" _______ 20___ года (место проведения) "__" часов "__" минут
Лот № _________________________________________________________________
(краткое описание имущества),
принадлежащий должнику, третьему лицу
_______________________________________________________________________;
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), место жительства, либо наименование
и место расположения должника, третьего лица)
выставленный на торги судебным исполнителем
_______________________________________________________________________;
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) судебного исполнителя)
на основании исполнительного документа __________________________________
о _____________________________________________________________________;
(содержание требований исполнительного документа)
арестованный на основании постановления судебного исполнителя
от "_" ____ 20___ года находящийся по адресу: ______________ продан
по цене ________ (______) тенге (стартовая цена ___________ (__________) тенге.
Участники аукциона с указанием предложенной цены и времени подписания
предложенной цены лота электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП):
1. (физическое лицо - фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес, ИИН/
юридическое лицо - полное наименование, адрес, БИН _______________________,
предложенная цена лота _________________________ (_________________) тенге,
время подписания предложенной цены лота ЭЦП "_" часов "_" минут "___" секунд.
2. _____________________________________________________________________;
3. _____________________________________________________________________.
Результаты проведения аукциона: __________________________________________.
Победителем электронного аукциона признан:
_______________________________________________________________________,
(полное наименование юридического лица, для физического лица - фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
адрес __________________________________________________________________,
ИИН/БИН ______________________________________________________________.
Размер гарантийного взноса, внесенный победителем: ______ (___________) тенге.
Победитель электронного аукциона, не внесший на контрольный счет наличности
территориального органа юстиции или текущий счет частного судебного исполнителя
в течение пяти рабочих дней со дня проведения электронного аукциона покупную
стоимость лота, лишается права дальнейшего участия в электронном аукционе
по данному лоту.
Победитель электронного аукциона ________________________________ (ЭЦП)
Судебный исполнитель ___________________________________________ (ЭЦП)
Оператор ЕЭТП _________________________________________________ (ЭЦП)