Халықтың қаржылық сауаттылығы бойынша әлеуметтанушылық зерттеулердің құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 14 наурыздағы № 23 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 24 наурызда № 27192 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 34-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Халықтың қаржылық сауаттылығы бойынша әлеуметтанушылық зерттеулердің құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2022 жылғы 14 наурыздағы
№ 23 Қаулымен
бекітілген
Халықтың қаржылық сауаттылығы бойынша әлеуметтанушылық зерттеулердің құнын айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы халықтың қаржылық сауаттылығы бойынша әлеуметтанушылық зерттеулердің құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 34-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және халықтың қаржылық сауаттылығы бойынша әлеуметтанушылық зерттеулер құнын айқындау тәртібін айқындайды.
2-тарау. Халықтың қаржылық сауаттылығы бойынша әлеуметтанушылық зерттеулер жүргізу құнын айқындау тәртібі
2. Әлеуметтанушылық зерттеулер құнын айқындау кезінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес қызметтер көрсетуге арналған шығыстарда көрсетілген негіздейтін құжаттармен расталған шығыстар есепке алынады.

Об утверждении Правил определения стоимости социологических исследований по финансовой грамотности населения
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 14 марта 2022 года № 23. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 марта 2022 года № 27192
В соответствии с пунктом 5 статьи 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения стоимости социологических исследований по финансовой грамотности населения.
2. Департаменту защиты прав потребителей финансовых услуг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию
и развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 14 марта 2022 года № 23
Правила определения стоимости социологических исследований по финансовой грамотности населения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения стоимости социологических исследований по финансовой грамотности населения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок определения стоимости социологических исследований по финансовой грамотности населения.
Глава 2. Порядок определения стоимости социологических исследований по финансовой грамотности населения
2. При определении стоимости социологических исследований учитываются расходы, подтвержденные обосновывающими документами, которые указаны в расходах на предоставление услуг согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

3. Шығыстар қызметтер көрсету үшін қажетті ресурстарға қарай айқындалады, оларға осы қызметтермен тікелей байланысты шығындар жатады.
4. Республикалық бюджет қаражатының есебінен көрсетілетін қызметтер құнына сыйлықақы төлемдеріне, мастер-кластар көрсетуге арналған шығыстар, әкімшілік шығыстар кірмейді.
5. Көрсетілетін қызметтердің келесі жоспарлы кезеңге арналған құнын айқындау кезінде қаржы нарығының валюталардың айырбастау бағамдарына, инфляцияның коэффициентіне және шарттық міндеттемелерді орындау мерзімінің ұзақтығына әсері есепке алынады.
6. Көрсетілетін қызметтер құны осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметтер құнының есебіне сәйкес айқындалады.
Қаржылық сауаттылық бойынша
әлеуметтанушылық
зерттеулердің
құнын айқындау қағидаларына
1-қосымша
Қызметтер көрсетуге арналған шығыстары
1. Шығыстар әлеуметтанушылық зерттеулер жүргізу үшін қажетті ресурстарға қарай айқындалады, оларға мына шығындар жатады:
1) тікелей шығыстар:
қызметтерді көрсетуге тікелей қатысатын қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу бойынша шығыстар;
жұмыс берушілердің жарналары (әлеуметтік салық, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, жұмыс берушілердің Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдары);
іссапар шығыстары;
сыртқы сарапшыларды тарту бойынша шығыстар;
әлеуметтанушылық зерттеулер жүргізуге тікелей қажетті полиграфиялық шығыстар (бланк өнімдерін: сауалнамаларды, бағыт парақтарын, карточкаларды, әлеуметтанушылық зерттеу есептерін көбейту, құжаттарды түптеу, тігу және өңдеу);
аударма шығыстары;
2) шартты-тұрақты шығыстар:
көлік шығыстары;
салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер.
Қаржылық сауаттылық бойынша
әлеуметтанушылық
зерттеулердің
құнын айқындау қағидаларына
2-қосымша
Көрсетілетін қызметтер құнының есебі
1. Көрсетілетін қызметтің құны мынадай формуламен есептеледі:
– қызметтерді көрсетуге (әлеуметтанушылық зерттеулер жүргізу бойынша) тікелей қатысатын қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу шығыстары;
ШТШ – шартты-тұрақты шығыстар;
ӨТШ – өзге де тікелей шығыстар.
2. Қызметтер құнының бөлінетін бөлігі мынадай формула бойынша есептеледі:
ЕШ – қызметтерді көрсетуге тікелей қатысатын бір қызметкерге арналған адам-сағатпен еңбек шығыны;
СМ – қызметтерді көрсетуге тікелей қатысатын бір қызметкердің сағат бойынша мөлшерлемесі.
3. Қызметтерді көрсетуге тікелей қатысатын бір қызметкерге арналған адам-сағатпен еңбек шығындары мынадай формула бойынша есептеледі:
ЕШ = К * С * ЖКОАС, мұндағы:
К – орындаудың күн саны;
С – бір күнде орындаудың сағат саны;
ЖКОАС – тиісті жылға арналған жұмыс уақытының балансына сәйкес жұмыс күндерінің орташа айлық саны.

3. Расходы определяются исходя из необходимых ресурсов для оказания услуг, к которым относятся затраты, непосредственно связанные с данными услугами.
4. В стоимость услуг за счет средств республиканского бюджета не включаются расходы на премиальные выплаты, проведение мастер-классов, представительские расходы.
5. При определении стоимости услуг на следующий плановый период учитывается влияние финансового рынка на обменные курсы валют, коэффициент инфляции и длительность срока исполнения договорных обязательств.
6. Стоимость услуг определяется в соответствии с расчетом стоимости услуг согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам определения
стоимости социологических
исследований по финансовой
грамотности населения
Расходы на предоставление услуг
1. Расходы определяются исходя из необходимых ресурсов для проведения социологических исследований, к которым относятся следующие затраты:
1) прямые расходы:
расходы по оплате труда работников, непосредственно участвующих в предоставлении услуг;
взносы работодателей (социальный налог, социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в Фонд социального медицинского страхования);
командировочные расходы;
расходы по привлечению внешних экспертов;
полиграфические расходы (тиражирование бланочной продукции: анкет, маршрутных листов, карточек, отчетов социологических исследований, переплет, подшивка и обработка документов), необходимые непосредственно для проведения социологических исследований;
услуги по переводу;
2) условно-постоянные расходы:
транспортные услуги;
налоги и другие обязательные платежи в бюджет.
3)
Приложение 2
к Правилам определения
стоимости социологических
исследований по финансовой
грамотности населения
Расчет стоимости услуг
1. Стоимость услуг рассчитывается по следующей формуле:
С = ∑ОТ+УПР + ППР, где:
ОТ – расходы по оплате труда работников, непосредственно участвующих в предоставлении услуг (по проведению социологических исследований);
УПР – условно-постоянные расходы;
ППР – прочие прямые расходы.
2. Распределяемая часть стоимости услуг рассчитывается по следующей формуле:
∑ОТ+УПР = ТЗ * ЧС, где:
ТЗ – трудозатраты в человеко-часах на одного работника, непосредственно участвующего в предоставлении услуг;
ЧС – почасовая ставка работника, непосредственно участвующего в предоставлении услуг.
3. Трудозатраты в человеко-часах на одного работника, непосредственно участвующего в предоставлении услуг рассчитываются по следующей формуле:
ТЗ = Д * Ч * СРД, где:
Д – количество дней исполнения;
Ч – количество часов исполнения в день;
СРД – среднемесячное число рабочих дней согласно балансу рабочего времени на соответствующий год.

4. Қызметтерді көрсетуге тікелей қатысатын бір қызметкерге арналған сағат бойынша мөлшерлеме мына формула бойынша есептеледі:
ЕА – қызметтерді көрсетуге тікелей қатысатын қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу шығыстары;
ШТША – бір айда бір адамға жұмсалатын шартты-тұрақты шығыстар;
ЖСОАС – тиісті жылға арналған жұмыс уақыты балансына сәйкес жұмыс сағаттарының орташа айлық саны.

4. Почасовая ставка на одного работника, непосредственно участвующего в предоставлении услуг, рассчитывается по следующей формуле:
ОТ – расходы по оплате труда работников, непосредственно участвующих в предоставлении услуг;
УПРМ – условно-постоянные расходы, приходящиеся на одного человека в месяц;
CРЧ – среднемесячное количество рабочих часов согласно балансу рабочего времени на соответствующий год.