"Эмитенттің ақпаратты жария ету қағидаларын, Эмитенттің жария етуіне жататын ақпараттың мазмұнына қойылатын талаптарды, сондай-ақ эмитенттің қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында ақпаратты жария ету мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 189 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 14 наурыздағы № 25 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 24 наурызда № 27193 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Эмитенттің ақпаратты жария ету қағидаларын, Эмитенттің жария етуіне жататын ақпараттың мазмұнына қойылатын талаптарды, сондай-ақ эмитенттің қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында ақпаратты жария ету мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 189 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17579 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Эмитенттің ақпаратты жария ету қағидаларында:
6, 7 және 8 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Бағалы қағаздары Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген және шетел мемлекетінің аумағында жұмыс істейтін қор биржасының алаңында айналысқа түспейтін эмитент Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 102-бабы 2-тармағының бірінші және үшінші бөліктерінде көрсетілген ақпаратқа қосымша есепті тоқсанның соңғы күнінен кейінгі 30 (отыз) жұмыс күні ішінде тоқсан сайын қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында тоқсан сайынғы шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті жария етуді жүзеге асырады, ол мыналардан тұрады:
1) қаржы ұйымын қоспағанда, акционерлік қоғам үшін – Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15384 болып тіркелген, "Жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялау үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен бекітілген нысандарға сәйкес жасалған бухгалтерлік баланс және пайда мен зиян туралы есеп;
2) екінші деңгейдегі банкті қоспағанда, қаржы ұйымы болып табылатын акционерлік қоғам үшін – Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13504 болып тіркелген, "Қаржы ұйымдарының қаржылық есептiлiктi ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 41 қаулысымен бекітілген нысандарға сәйкес жасалған бухгалтерлік баланс және пайда мен зиян туралы есеп;

О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 189 "Об утверждении Правил раскрытия эмитентом информации, Требований к содержанию информации, подлежащей раскрытию эмитентом, а также сроков раскрытия эмитентом информации на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 14 марта 2022 года № 25. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 марта 2022 года № 27193
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 189 "Об утверждении Правил раскрытия эмитентом информации, Требований к содержанию информации, подлежащей раскрытию эмитентом, а также сроков раскрытия эмитентом информации на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17579) следующие изменения:
в Правилах раскрытия эмитентом информации, утвержденных указанным постановлением:
пункты 6, 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"6. Эмитент, чьи ценные бумаги включены в официальный список фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан, и не обращаются на площадке фондовой биржи, функционирующей на территории иностранного государства, в дополнение к информации, указанной в частях первой и третьей пункта 2 статьи 102 Закона о рынке ценных бумаг осуществляет раскрытие на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности ежеквартально в течение 30 (тридцати) рабочих дней, следующих за последним днем отчетного квартала, ежеквартальной неконсолидированной финансовой отчетности, состоящей из:
1) бухгалтерского баланса и отчета о прибылях и убытках, составленных в соответствии с формами, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15384, - для акционерного общества, за исключением финансовой организации;
2) бухгалтерского баланса и отчета о прибылях и убытках, составленных в соответствии с формами, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 41 "Об утверждении Правил представления финансовой отчетности финансовыми организациями", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13504, - для акционерного общества, являющегося финансовой организацией, за исключением банка второго уровня;

3) екінші деңгейдегі банк болып табылатын акционерлік қоғам үшін – Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20474 болып тіркелген, "Екінші деңгейдегі банктер есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 54 қаулысымен бекітілген нысанға сәйкес жасалған екінші деңгейдегі банктің баланстық және баланстан тыс шоттарындағы қалдықтар туралы есеп;
4) ипотекалық ұйым болып табылатын акционерлік қоғам үшін – Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10117 болып тіркелген, "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар есептілігінің тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдері мен қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысымен бекітілген нысанға сәйкес жасалған ипотекалық ұйымдардың баланстық және баланстан тыс шоттарындағы қалдықтар туралы есеп;
5) акционерлік қоғам болып табылмайтын эмитент үшін – халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (бұдан әрі – ХҚЕС) сәйкес жасалған бухгалтерлік баланс және пайда мен зиян туралы есеп.
Бағалы қағаздары Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген және оның бағалы қағаздары шетел мемлекетінің аумағында жұмыс істейтін қор биржасының алаңында айналысқа түсетін эмитент тоқсан сайынғы қаржылық есептілікті, ал осы эмитенттің еншілес ұйымы бар болатын болса - ХҚЕС-қа сәйкес жасалған тоқсан сайынғы шоғырландырылған қаржылық есептілікті ресми тізіміне эмитенттің бағалы қағаздары кіретін, Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленген мерзімде қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етеді.
Екінші деңгейдегі банк болып табылатын, бағалы қағаздары Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген және оның бағалы қағаздары шетел мемлекетінің аумағында жұмыс істейтін қор биржасының алаңында айналысқа түсетін эмитент Қағидалардың осы тармағының екінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерден басқа, сондай-ақ ресми тізіміне эмитенттің бағалы қағаздары кіретін, Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленген мерзімде Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген ақпаратты береді.

3) отчета об остатках на балансовых и внебалансовых счетах банка второго уровня, составленного в соответствии с формой, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 54 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности банками второго уровня", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20474, - для акционерного общества, являющегося банком второго уровня;
4) отчета об остатках на балансовых и внебалансовых счетах ипотечных организаций, составленный в соответствии с формой, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10117, - для акционерного общества, являющегося ипотечной организацией;
5) бухгалтерского баланса и отчета о прибылях и убытках, составленных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (далее - МСФО), - для эмитента, не являющегося акционерным обществом.
Эмитент, чьи ценные бумаги включены в официальный список фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан, и при условии обращения его ценных бумаг на площадке фондовой биржи, функционирующей на территории иностранного государства, обеспечивает размещение на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности ежеквартальной финансовой отчетности, а в случае наличия у данного эмитента дочерней организации - ежеквартальной консолидированной финансовой отчетности, составленной в соответствии с МСФО, в сроки, установленные внутренними документами фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан, в официальный список которой включены ценные бумаги эмитента.
Эмитент, чьи ценные бумаги включены в официальный список фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан, и при условии обращения его ценных бумаг на площадке фондовой биржи, функционирующей на территории иностранного государства, являющийся банком второго уровня, в дополнение к информации, указанной в части второй настоящего пункта Правил, также представляет информацию, предусмотренную подпунктом 3) части первой настоящего пункта Правил, в сроки, установленные внутренними документами фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан, в официальный список которой включены ценные бумаги эмитента.

7. "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті аудит жүргізілетін эмитент жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылғы 31 тамыздан кешіктірмей қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында жылдық қаржылық есептілікті және аудиторлық есепті, ал еншілес ұйымдары болған жағдайда – мыналарға:
1) акционерлік қоғамдар (қаржы ұйымдарын қоспағанда) үшін –Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15384 болып тіркелген, "Жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялау үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен бекітілген тізбеге және нысандарға;
2) қаржы ұйымы үшін – Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13504 болып тіркелген, "Қаржы ұйымдарының қаржылық есептiлiктi ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 41 қаулысына;
3) бағалы қағаздары қор биржасының тізіміне енгізілген және акционерлік қоғам болып табылмайтын эмитент үшін – ХҚЕС-қа сәйкес жасалған жылдық жеке жылдық қаржылық есептілікті, жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті және жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепті орналастыруды жүзеге асырады.
Қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында орналастырылуы тиіс жылдық қаржылық есептілікті және аудиторлық есепті эмитент Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26686 болып тіркелген, "Жария мүдделі ұйымдардың қаржылық есептілікті депозитарийге тапсыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2022 жылғы 28 қаңтардағы № 94 бұйрығына сәйкес қаржылық есептілік депозитарийіне ұсынады.
8. Эмитент қаржылық есептілік депозитарийіне ұсыну үшін корпоративтік оқиғалар туралы ақпаратты, тоқсан сайынғы қаржылық есептілікті, акционерлік қоғамның атқарушы органы мүшелерінің есепті жыл үшін сыйақысының жиынтық мөлшері туралы ақпаратты, сондай-ақ акционерлік қоғамдардың үлестес тұлғалары туралы мәліметтерін қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында орналастырылған "Есептілікті тапсырудың бірыңғай жүйесі" электрондық сервисі арқылы қалыптастырады.
Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген, қазақ және орыс тілдерінде, сондай-ақ ақпарат құрастырушының бастамасы бойынша ағылшын тілінде жасалған ақпарат, қазақ және (немесе) орыс тілдерінде, сондай-ақ ақпарат құрастырушының бастамасы бойынша ағылшын тілінде жасалған тоқсан сайынғы қаржылық есептілік және есепті жылға акционерлік қоғамның атқарушы органы мүшелері сыйақысының жиынтық мөлшері туралы ақпарат, акционерлік қоғамның үлестес тұлғалары туралы мәліметтер мынадай тәртіппен қаржылық есептілік депозитарийін жүргізуді жүзеге асыратын ұйымға ұсынылады:

7. Эмитент, подлежащий обязательному аудиту в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности", ежегодно не позднее 31 августа года, следующего за отчетным годом, осуществляет размещение на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности годовой финансовой отчетности и аудиторского отчета, а в случае наличия дочерних организаций - отдельной годовой финансовой отчетности, консолидированной годовой финансовой отчетности и аудиторского отчета по консолидированной годовой финансовой отчетности, составленных в соответствии с:
1) перечнем и формами, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15384, - для акционерного общества (за исключением финансовой организации);
2) постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 41 "Об утверждении Правил представления финансовой отчетности финансовыми организациями", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13504, - для финансовой организации;
3) МСФО - для эмитента, чьи ценные бумаги включены в список фондовой биржи и не являющегося акционерным обществом.
Годовая финансовая отчетность и аудиторский отчет, подлежащие размещению на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности, представляются эмитентом в депозитарий финансовой отчетности в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 января 2022 года № 94 "Об утверждении Правил сдачи финансовой отчетности организациями публичного интереса в депозитарий", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26686.
8. Эмитент для представления в депозитарий финансовой отчетности, формирует информацию о корпоративных событиях, ежеквартальную финансовую отчетность, информацию о суммарном размере вознаграждения членов исполнительного органа акционерного общества за отчетный год, а также сведения об аффилированных лицах акционерных обществ посредством электронного сервиса "Единая система сдачи отчетности", размещенного на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности.
Информация, указанная в пункте 3 Правил, составленная на казахском и русском языках, а также по инициативе составителя информации на английском языке, ежеквартальная финансовая отчетность и информация о суммарном размере вознаграждения членов исполнительного органа акционерного общества за отчетный год, сведения об аффилированных лицах акционерного общества, составленные на казахском и (или) русском языках, а также по инициативе составителя информации на английском языке, представляются в организацию, осуществляющую ведение депозитария финансовой отчетности, в следующем порядке:

1) "Есептілікті тапсырудың бірыңғай жүйесі" электрондық сервисі арқылы тиісті шаблон толтырылады;
2) шаблонды толтыру нәтижесінде эмитенттің бірінші басшысының немесе уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық есеп қалыптастырылады;
3) электрондық есепке қол қойғанға дейін оған эмитенттер "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының және Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның талаптарына сәйкес немесе өзінің бастамасы бойынша жария ететін, қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында эмитенттің "электрондық досье" қосымша бетінде орналастырылатын PDF электрондық форматындағы сканерленген құжаттар қоса беріледі;
4) электрондық есеп оны қаржылық есептілік депозитарийінің құрылымына енгізу үшін қаржылық есептілік депозитарийінің серверіне жіберіледі.".
2. Бағалы қағаздар нарығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі

1) посредством электронного сервиса "Единая система сдачи отчетности" заполняется соответствующий шаблон;
2) в результате заполнения шаблона формируется электронный отчет, подписанный электронной цифровой подписью первого руководителя или уполномоченного лица эмитента;
3) до подписания электронного отчета, к нему прикрепляются сканированные документы в электронном формате PDF, раскрываемые эмитентами в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и Закона о рынке ценных бумаг или по собственной инициативе, которые размещаются во вкладке "электронное досье" эмитента на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности;
4) направляется электронный отчет на сервер депозитария финансовой отчетности для включения его в структуру депозитария финансовой отчетности.".
2. Департаменту рынка ценных бумаг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию
и развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан