Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулері саласындағы мемлекеттік реттеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 28 наурыздағы № 91 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 30 наурызда № 27301 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 284-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулері саласындағы мемлекеттік реттеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Климаттық саясат және жасыл технологиялар департаменті заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалауы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
С. Брекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Стратегиялық
жоспарлау және реформалар агенттiгi
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
2022 жылғы 28 наурыздағы
№ 91 Бұйрығымен
бекітілген
Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулері саласындағы мемлекеттік реттеу қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулері саласындағы мемлекеттік реттеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Экологиялық Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 284-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулері саласындағы мемлекеттік реттеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил государственного регулирования в сфере выбросов и поглощений парниковых газов
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 марта 2022 года № 91. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2022 года № 27301.
В соответствии с пунктом 3 статьи 284 Экологического кодекса Республики Казахстан и с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила государственного регулирования в сфере выбросов и поглощений парниковых газов.
2. Департаменту климатической политики и зеленых технологий Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
С. Брекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому планированию
и реформам Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 28 марта 2022 года № 91
Правила государственного регулирования в сфере выбросов и поглощений парниковых газов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила государственного регулирования в сфере выбросов и поглощений парниковых газов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 284 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок государственного регулирования в сфере выбросов и поглощений парниковых газов.

2. Осы Қағидаларда келесі ұғымдар пайдаланылады:
1) бенчмарк – өнім бірлігіне шаққандағы квоталанатын парниктік газдар шығарындыларының үлес көлемі;
2) парниктік газдар шығарындыларының мониторингі – парниктік газдар шығарындылары мен шығарылуының көлемін немесе парниктік газдар бойынша ілеспе деректерді үздіксіз немесе мерзімді бағалау;
3) парниктік газдар шығарындыларының коэффициенті – қондырғы қызметі туралы деректер негізінде парниктік газдар шығарындыларының көлемін айқындауға қажетті көбейткіш;
4) жаңа қондырғы – Көміртегі квоталарының ұлттық жоспарының тиісті қолданылу кезеңінде пайдалануға берілетін квоталанатын қондырғы;
5) қондырғы қуатын ұлғайту – тиісті Ұлттық Жоспарда айқындалған, оған сәйкес көміртегі квотасы есептелген кезеңмен салыстырғанда өнімді өндірудің, өндірудің, қайта өңдеудің және (немесе) тасымалдаудың жылдық көлемін ұлғайту;
6) қондырғы қуатының төмендеуі – тиісті Ұлттық жоспарда айқындалған, оған сәйкес көміртегі квотасы есептелген кезеңмен салыстырғанда өнімді өндірудің, шығарудың, қайта өңдеудің және (немесе) тасымалдаудың жылдық көлемінің төмендеуі;
7) көміртегі квотасы – көміртегі квоталарының Ұлттық жоспарының қолданылу кезеңінде квоталанатын қондырғы үшін белгіленген және көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімінде (бұдан әрі – Тізілім) квоталанатын қондырғы операторының тиісті шотына есепке алынған парниктік газдар шығарындыларының сандық көлемі;
8) көміртегі офсеті – Қазақстан Республикасында парниктік газдар шығарындыларын азайтуға және (немесе) парниктік газдар сіңірулерін ұлғайтуға бағытталған экономиканың кез келген секторларында қызметті немесе қызмет түрлерін жүзеге асыру нәтижесінде қол жеткізілген парниктік газдар шығарындыларын азайту және (немесе) парниктік газдар сіңірулерін ұлғайту;
9) офсеттік бірліктер – көміртегі офсетін есептеу мақсатында қолданылатын көміртегі бірлігі.
10) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган – қоршаған ортаны қорғау, метеорологиялық және гидрологиялық мониторинг саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган (бұдан әрі – уәкілетті орган).
11) көміртегі бюджеті – Кодексте көзделген тәртіппен белгіленген, көміртекті бюджеттеу кезеңіне Қазақстан Республикасының көміртегі балансы үшін жол берілетін шекті көлем;
12) көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – көміртегі бірліктерін айналымға енгізуге, сақтауға, беруге, сатып алуға, резервке қоюға, бұғаттауға, өтеуге, жоюға, айналыстан алуға байланысты операцияларды есепке алудың электрондық жүйесі.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) бенчмарк – удельный объем выбросов квотируемых парниковых газов на единицу продукции;
2) мониторинг выбросов парниковых газов – непрерывная или периодическая оценка объемов выбросов и удаления парниковых газов или сопутствующих данных по парниковым газам;
3) коэффициент выбросов парниковых газов – множитель, необходимый для определения объема выбросов парниковых газов, на основе данных о деятельности установки;
4) новая установка – квотируемая установка, вводимая в эксплуатацию в соответствующий период действия Национального плана;
5) увеличение мощности установки – увеличение годового объема добычи, производства, переработки и (или) транспортировки продукции;
6) снижение мощности установки – снижение годового объема добычи, производства, переработки и (или) транспортировки продукции;
7) углеродная квота – количественный объем квотируемых выбросов парниковых газов, установленный для квотируемой установки на период действия Национального плана углеродных квот в соответствии с пунктом 4 статьи 290 настоящего Кодекса и зачисленный на соответствующий счет оператора квотируемой установки в государственном реестре углеродных единиц;
8) углеродный офсет – сокращение выбросов парниковых газов и (или) увеличение поглощений парниковых газов, достигнутые в результате осуществления деятельности или видов деятельности в любых секторах экономики в Республике Казахстан, направленных на сокращение выбросов парниковых газов и (или) увеличение поглощений парниковых газов;
9) офсетные единицы – углеродная единица, применяемая в целях исчисления углеродного офсета;
10) уполномоченный орган в области охраны окружающей среды – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны окружающей среды, метеорологического и гидрологического мониторинга (далее – уполномоченный орган).
11) углеродный бюджет – установленный в порядке, предусмотренном Кодексом, предельно допустимый объем для углеродного баланса Республики Казахстан на период углеродного бюджетирования;
12) Государственный реестр углеродных единиц (далее – Реестр) – электронная система учета операций, связанных с введением в обращение, хранением, передачей, приобретением, резервированием, блокированием, погашением, аннулированием, изъятием из обращения углеродных единиц.

3. Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулері саласындағы мемлекеттік реттеу мынадай құралдарды пайдалана отырып жүзеге асырылады:
1) көміртегі бюджетін белгілеу;
2) көміртекті квоталау;
3) қондырғы операторларын әкімшілендіру.
2 тарау. Көміртегі бюджетін белгілеу
4. Көміртекті бюджеттеу кезеңіндегі Қазақстан Республикасының көміртегі балансы осындай кезеңге қатысты белгіленген көміртегі бюджетінен аспауға тиіс.
5. Көміртекті бюджеттеу кезеңі Кодекстің 286-бабының 3-тармағына сәйкес қатарынан күнтізбелік бес жылды құрайды.
6. Көміртегі бюджеті парниктік газдардың квоталанатын және квоталанбайтын шығарындыларының көлемін айқындайды.
7. Көміртегі бюджетін Кодекстің 286-бабының 5-тармағына сәйкес көміртегі бюджеттеудің тиісті кезеңі басталғанға дейін алты айдан кешіктірмей көміртегі бюджеттеудің әрбір дәйекті кезеңі үшін уәкіл әзірлейді және бекітеді.
8. Көміртегі бюджеті Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес Ұлттық салымдарды сақтау қажеттілігі ескеріле отырып, мынадай түрде әзірленеді:
1) көміртекті бюджеттеу кезеңі үшін 2021 жылдан бастап 2025 жылды қоса алғанда 2021 жылға арналған көміртегі бюджеті 1990 жылғы көміртегі балансы деңгейінен кемінде 1,5 пайызға төмен болды, кейінгі жылдары – өткен жылғы көміртегі бюджеті деңгейінен жыл сайын кемінде 1,5 пайызға қысқарды;
2) көміртекті бюджеттеу кезеңі үшін 2026-2030 жылдар аралығында көміртегі бюджеті әрбір күнтізбелік жыл үшін өткен жылғы көміртегі бюджеті деңгейінің кемінде 1,5 пайызына қысқартылды;
3) көміртекті бюджеттеудің одан арғы кезеңдері үшін әрбір күнтізбелік жыл үшін көміртегі бюджеті 1990 жылғы көміртегі балансының деңгейінен кемінде он бес пайызға төмен болды.
3 тарау. Көміртекті квоталау
9. Көміртекті квоталау деп мемлекеттің көміртегі бюджеттеу кезеңінде осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген экономика секторларында квоталанатын қондырғылармен жүзеге асырылатын парниктік газдар квоталанатын шығарындыларының жиынтық көлемін сандық шектеуді белгілеуі және осы Қағидаларға сәйкес квоталау субъектілеріне көміртегі квоталарын бөлу түсініледі.
Парниктік газдардың квоталанатын шығарындылары деп көміртегі диоксидінің шығарындылары түсініледі.
10. Электр энергетикасы, мұнай – газ, тау-кен өндіру, металлургия және химия өнеркәсібі, сондай-ақ цемент, әк, гипс және кірпіш өндіру бөлігінде өңдеу өнеркәсібі (бұдан әрі-экономиканың реттелетін секторлары) көміртекті квоталауға жатады.

3. Государственное регулирование в сфере выбросов и поглощений парниковых газов осуществляется с использованием следующих инструментов:
1) установление углеродного бюджета;
2) углеродное квотирование;
3) администрирование операторов установок.
Глава 2. Установление углеродного бюджета
4. Углеродный баланс Республики Казахстан за период углеродного бюджетирования не должен превышать установленный в отношении такого периода углеродный бюджет.
5. Период углеродного бюджетирования составляет пять последовательных календарных лет в соответствии с пунктом 3 Статьи 286 Кодекса.
6. Углеродным бюджетом определяются объемы квотируемых и неквотируемых выбросов парниковых газов.
7. Углеродный бюджет разрабатывается и утверждается уполномоченным для каждого последовательного периода углеродного бюджетирования не позднее чем за шесть месяцев до начала соответствующего периода углеродного бюджетирования в соответствии с пунктом 5 Статьи 286 Кодекса.
8. Углеродный бюджет разрабатывается с учетом необходимости соблюдения национальных вкладов в соответствии с международными договорами Республики Казахстан таким образом, чтобы:
1) для периода углеродного бюджетирования с 2021 по 2025 годы углеродный бюджет для 2021 года был не менее чем на 1,5 процента ниже уровня углеродного баланса 1990 года, в последующие годы – сокращался не менее чем на 1,5 процента ежегодно от уровня углеродного бюджета предыдущего года;
2) для периода углеродного бюджетирования с 2026 по 2030 годы углеродный бюджет для каждого календарного года сокращался не менее чем на 1,5 процента от уровня углеродного бюджета предыдущего года;
3) для дальнейших периодов углеродного бюджетирования углеродный бюджет для каждого календарного года был не менее чем на пятнадцать процентов ниже уровня углеродного баланса 1990 года.
Глава 3. Углеродное квотирование
9. Под углеродным квотированием понимаются установление государством на период углеродного бюджетирования количественного ограничения совокупного объема квотируемых выбросов парниковых газов, осуществляемых квотируемыми установками в секторах экономики, указанных в пункте 10 настоящих Правил, и распределение углеродных квот субъектам квотирования в соответствии с настоящими Правилами.
Под квотируемыми выбросами парниковых газов понимаются выбросы диоксида углерода.
10. Углеродному квотированию подлежат электроэнергетическая, нефтегазовая, горнодобывающая, металлургическая и химическая промышленность, а также обрабатывающая промышленность в части производства цемента, извести, гипса и кирпича (далее – регулируемые секторы экономики).

11. Кодекстің 289-бабының 6-тармағына сәйкес квоталау субъектісінің квоталанатын қондырғыны көміртегі квоталарын алмай пайдалануына тыйым салынады.
Экономиканың реттелетін секторларында парниктік газдардың квоталанатын шығарындыларының көлемі жылына жиырма мың тонна көміртегі диоксидінен асатын қондырғы квоталанатын қондырғы болып танылады.
Квоталанатын қондырғының операторы квоталау субъектісі болып танылады.
Параграф 1. Көміртегі квотасының бірліктерін бөлу тәртібі
12. Квоталау субъектілері арасында көміртегі квотасының бірліктерін бөлу оларды тегін бөлу және аукцион арқылы сату шарттарында Көміртегі квоталарының ұлттық жоспарында (бұдан әрі – Ұлттық жоспар) айқындалған көлемдер шегінде жүзеге асырылады.
13. Қондырғылар бойынша көміртегі квотасының бірліктерін бөлу Қазақстан Республикасы Экология, Геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 19 шілдедегі № 260 бұйрығымен бекітілген экономиканың реттелетін секторларындағы бенчмарктер тізбесіне (бұдан әрі – тізбе) (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23621 болып тіркелген) сәйкес бенчмарктерді қолдану негізінде жүзеге асырылады.
Тізбеде бенчмарктер болмаған кезде көміртегі квотасының бірліктерін қондырғылар бойынша бөлу базалық желіні қолдану негізінде жүзеге асырылады.
14. Осы Қағидалардың 13-тармағына сәйкес қондырғылар бойынша бөлуге жататын көміртегі квоталарының жалпы көлемі Ұлттық жоспардың резервін алып тастаумен есептеледі.
15. Тиісті кезеңге арналған ұлттық жоспар үшін көміртегі квоталарын бөлу мақсатында уәкілетті орган Ұлттық жоспарды қолданысқа енгізудің алдындағы жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей квоталау субъектілеріне парниктік газдар шығарындыларына квоталарды есептеу үшін қажетті деректерге сұрау салу жібереді.
Ұлттық жоспар қолданысқа енгізілгенге дейінгі жылдың 1 мамырында осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген сұрау салуға жауап қайтарады.
Қондырғыдан деректер ұсынылмаған жағдайда парниктік газдар шығарындыларына квоталарды бөлу 2013-2015 жылдардағы көміртегі қостотығының шығарындылары және (немесе) өнім өндірісінің түрлері, көлемдері жөніндегі деректер негізінде жүзеге асырылады.
16. Ұлттық жоспарда бенчмарктерді қолдану негізінде бір жылға бөлінетін қондырғыларға арналған көміртегі квоталары Ұлттық жоспарда айқындалатын жылдардағы өнім көлемінің орташа мәнін тиісті бенчмаркқа көбейту арқылы есептеледі.
17. Ұлттық жоспарда базалық желіні қолдану негізінде бір жылға бөлінетін қондырғыларға арналған көміртегі квоталары Ұлттық жоспарда айқындалатын жылдардағы қондырғылардың көміртегі қос тотығы шығарындыларының орташа көлемін ескере отырып есептеледі.

11. Запрещается эксплуатация квотируемой установки субъектом квотирования без получения углеродных квот в соответствии с пунктом 6 Статьи 289 Кодекса.
Квотируемой установкой признается установка, объем квотируемых выбросов парниковых газов которой превышает двадцать тысяч тонн диоксида углерода в год в регулируемых секторах экономики.
Субъектом квотирования признается оператор квотируемой установки.
Параграф 1. Порядок распределения единиц углеродной квоты
12. Распределение единиц углеродной квоты среди субъектов квотирования осуществляется на условиях их бесплатного распределения и продажи посредством аукциона в пределах объемов, определенных Национальным планом углеродных квот (далее – Национальный план).
13. Распределение единиц углеродной квоты по установкам осуществляется на основе применения бенчмарков в соответствии с Перечнем бенчмарков в регулируемых секторах экономики, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 19 июля 2021 года № 260 (далее – Перечень) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 23621).
При отсутствии бенчмарков в Перечне, распределение единиц углеродной квоты по установкам осуществляется на основе применения базовой линии.
14. Общий объем углеродных квот, подлежащих распределению по установкам в соответствии с пунктом 13 настоящих Правил, рассчитывается за минусом резерва Национального плана.
15. В целях распределения углеродных квот для Национального плана на соответствующий период уполномоченный орган не позднее 1 апреля года, предшествующего введению в действие Национального плана, направляет субъектам квотирования запрос данных, необходимых для расчета квот на выбросы парниковых газов.
Субъект квотирования представляет в уполномоченный орган не позднее 1 мая года, предшествующего введению в действие Национального плана, ответ на запрос, указанный в первой части данного пункта.
В случае непредставления данных от установки, распределение квот на выбросы парниковых газов осуществляется на основе данных по выбросам двуокиси углерода и (или) видам, объемам производства продукции за 2013 – 2015 годы.
16. Углеродные квоты для установок, распределяемые на основе применения бенчмарков в Национальном плане на один год, рассчитываются путем умножения среднего значения объема продукции за годы, определяемые Национальным планом, на соответствующий бенчмарк.
17. Углеродные квоты для установок, распределяемые на основе применения базовой линии в Национальном плане на один год, рассчитываются с учетом средней величины объемов выбросов двуокиси углерода установок за годы, определяемые Национальным планом.

18. Ұлттық Жоспарда белгіленген жылдары өнім өндіруді жүзеге асырмаған қондырғылар үшін бенчмарктерді қолдану негізінде бөлінетін көміртегі квоталары Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде тиісті кезеңге жоспарланатын өнім өндірісінің көлемін тізбеге сәйкес бенчмаркқа көбейту арқылы есептеледі.
Тиісті кезеңге арналған Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде жоспарланған өнім өндірісінің көлемі квоталау субъектісінің өндірістік жоспарларының, техникалық жобаларының және өзге де өндірістік құжаттамаларының деректерімен расталады.
19. Ұлттық жоспар оның қолданылу кезеңінің алдындағы жылдың 15 желтоқсанынан кешіктірілмей бекітіледі.
Параграф 2. Ұлттық жоспардың резервін қалыптастыру тәртібі
20. Ұлттық жоспардың резерві тиісті кезеңге арналған көміртегі бюджетіне сәйкес қалыптастырылады және осы Қағидалардың 13-тармағына сәйкес қондырғылар бойынша бөлуге жататын көміртегі квоталарының жалпы көлемін өз шамасына азайтады.
21. Ұлттық жоспардың резерві Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңіне қалыптастырылады және Ұлттық жоспардың әрбір қолданылу жылына айқындалады.
22. Ұлттық жоспар резервінің көлемі Кодекстің 290-бабының 6-тармағына сәйкес мемлекеттік жоспарлау саласындағы уәкілетті органның ақпаратына сәйкес тиісті кезеңге арналған жалпы ішкі ұлттық өнімнің болжамды жыл сайынғы өсу қарқынының орташа көрсеткіші негізінде есептеледі.
23. Ұлттық жоспардың резервінде келесілер үшін арналған көміртегі квоталары бар санаттар бар:
1) көміртегі квоталарының Ұлттық жоспарының тиісті қолданылу кезеңінде пайдалануға берілетін жаңа квоталанатын қондырғылар үшін көміртегі квотасының бірліктерін тегін бөлу;
2) көміртегі квоталарының Ұлттық жоспарының тиісті қолданылу кезеңінде анықталған, бұрын ескерілмеген квоталанатын қондырғылар үшін көміртегі квотасының бірліктерін тегін бөлу;
3) көміртегі квоталары Ұлттық жоспарының тиісті қолданылу кезеңінде квоталанатын қондырғылардың қуаты ұлғайған жағдайда көміртегі квотасының қосымша бірліктерін тегін бөлу;
4) ұлттық көміртегі квоталары жоспарының қолданылу кезеңінде квоталанатын қондырғылар санатына өтетін әкімшілендіру субъектілерінің қондырғылары үшін көміртегі квотасының бірліктерін тегін бөлу арқылы жүзеге асырылады;
5) көміртегі квотасының бірліктерін аукцион шарттарында сату.
24. Ұлттық жоспар резервінен көміртегі квоталарының көлемі оның санаттары арасында тең бөліктермен формула бойынша бөлінеді:
Vi = V / n; мұндағы:
Vi – бір санат үшін резервтегі көміртегі квоталарының көлемі;
V = резерв көлемі;
n = резерв санаттарының саны.

18. Углеродные квоты, распределяемые на основе применения бенчмарков для установок, не осуществлявших производство продукции в определенные Национальным планом годы, рассчитываются путем умножения объема планируемого производства продукции в период действия Национального плана на соответствующий период на бенчмарк в соответствии с Перечнем.
Объем планируемого производства продукции в период действия Национального плана на соответствующий период подтверждается данными производственных планов, технических проектов и иной производственной документации субъекта квотирования.
19. Национальный план утверждается не позднее 15 декабря года, предшествующего периоду его действия.
Параграф 2. Порядок формирования резерва Национального плана
20. Резерв Национального плана формируется в соответствии с углеродным бюджетом на соответствующий период и уменьшает на свою величину общий объем углеродных квот, подлежащих распределению по установкам в соответствии с пунктом 13 настоящих Правил.
21. Резерв Национального плана формируется на период действия Национального плана и определяется на каждый год действия Национального плана.
22. Объем резерва Национального плана рассчитывается на основании среднего показателя прогнозируемого ежегодного темпа роста валового внутреннего национального продукта на соответствующий период согласно информации уполномоченного органа в области государственного планирования в соответствии с пунктом 6 Статьи 290 Кодекса.
23. Резерв Национального плана содержит категории с углеродными квотами, предназначенными для:
1) бесплатного распределения единиц углеродной квоты для новых квотируемых установок, вводимых в эксплуатацию в соответствующий период действия Национального плана;
2) бесплатного распределения единиц углеродной квоты для ранее не учтенных квотируемых установок, выявленных в соответствующий период действия Национального плана;
3) бесплатного распределения дополнительных единиц углеродной квоты в случае увеличения мощности квотируемых установок в соответствующий период действия Национального плана;
4) бесплатного распределения единиц углеродной квоты для установок субъектов администрирования, переходящих в категорию квотируемых установок в соответствующий период действия Национального плана;
5) продажи единиц углеродной квоты на условиях аукциона.
24. Объем углеродных квот из резерва Национального плана распределяется равными частями между его категориями по формуле:
Vi = V / n; где:
Vi – объем углеродных квот в резерве для его одной категории;
V – объем резерва;
n – количество категорий резерва.

25. Егер Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінен кейінгі бір жылдағы жағдай бойынша резерв санаттарының бірінде көміртегі квоталарының көлемі осы резерв санаты үшін көзделген квоталар көлемінің бестен бір бөлігінен кем болған жағдайда, көміртегі бірліктерімен сауда жасау жүйесінің операторы (бұдан әрі – Жүйе операторы) уәкілетті органның хабарламасы бойынша квоталар көлемін осы Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген резерв санаттарынан қайта бөледі.
Параграф 3. Қондырғыларды квоталанатын қондырғылар санатына қосу және оларды квоталанатын қондырғылар санатынан алып тастау тәртібі
26. Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде квоталанатын қондырғылар санатына келесі қондырғылар енгізіледі:
1) Кодекстің 289-бабы 3-тармағының талабына жататын Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде анықталған қондырғы;
2) Кодекстің 290-бабының 9-тармағына сәйкес жаңа қондырғы пайдалануға берілген жылдан бастап келесі жылға арналған;
3) Кодекстің 290-бабының 8-тармағына сәйкес Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде квоталау санатына өтетін әкімшілендіру субъектісін белгілеу.
27. Әкімшілендіру субъектісінің қондырғысы Кодекстің 290–бабының 8-тармағына сәйкес қондырғы шығарындылары жылына жиырма мың тонна көміртегі диоксидінен асатынын растайтын парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы верификацияланған есеп (бұдан әрі-есеп) негізінде квоталанатын қондырғылар санатына енгізіледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген қондырғы парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы тиісті верификацияланған есеп ұсынылған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап көміртекті квоталауға жатады.
28. Пайдалануға берілетін жаңа квоталанатын қондырғы Кодекстің 290-бабының 9-тармағы пайдалануға берілген жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап көміртекті квоталауға жатады
.29. Кодекстің 289-бабының 3-тармағына сәйкес Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде анықталған квоталанатын қондырғы қондырғы шығарындылары жылына жиырма мың тонна көміртегі диоксидінен асатынын растайтын верификацияланған есеп негізінде квоталанатын қондырғылар санатына енгізіледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген қондырғы тиісті верификацияланған есеп ұсынылған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап көміртекті квоталауға жатады.
30. Квоталанатын қондырғы жойылған (пайдаланудан шығарылған) жағдайда, квоталау субъектісі Кодекстің 295-бабының 9-тармағына сәйкес тиісті қондырғыны пайдалану жүзеге асырылған соңғы есепті кезең үшін есепті қоса бере отырып, тарату туралы шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде бұл туралы уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.

25. В случае, если по состоянию на год, следующий после периода действия Национального плана, в одной из категорий резерва объем углеродных квот составит менее одной пятой от предусмотренного объема квот для данной категории резерва, оператор системы торговли углеродными единицами (далее – Оператор системы) по уведомлению уполномоченного органа перераспределяет объем квот из категорий резерва, указанных в пункте 23 настоящих Правил.
Параграф 3. Порядок включения установок в категорию квотируемых установок и их исключения из категории квотируемых установок
26. В период действия Национального плана в категорию квотируемых установок включаются следующие установки:
1) квотируемая установка, в соответствии с пунктом 3 статьи 289 Кодекса, выявленная в период действия Национального плана;
2) новая установка, на следующий год от года ее введения в эксплуатацию в соответствии с пунктом 9 статьи 290 Кодекса;
3) установка субъекта администрирования, переходящая в категорию квотирования в период действия Национального плана, в соответствии с пунктом 8 статьи 290 Кодекса.
27. Установка субъекта администрирования включается в категорию квотируемых установок на основании верифицированного отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов (далее – отчет), подтверждающего, что выбросы установки превышают двадцать тысяч тонн диоксида углерода в год согласно пункту 8 Статьи 290 Кодекса.
Установка, указанная в части первой настоящего пункта, подлежит углеродному квотированию с 1 января года, следующего за годом представления соответствующего верифицированного отчета.
28. Вводимая в эксплуатацию новая квотируемая установка подлежит углеродному квотированию с 1 января года, следующего за годом введения ее в эксплуатацию пункту 9 Статьи 290 Кодекса.
29. Квотируемая установка в соответствии пунктом 3 статьи 289 Кодекса, выявленная в период действия Национального плана, включается в категорию квотируемых установок на основании верифицированного отчета, подтверждающего, что выбросы установки превышают двадцать тысяч тонн диоксида углерода в год.
Установка, указанная в части первой настоящего пункта, подлежит углеродному квотированию с 1 января года, следующего за годом представления соответствующего верифицированного отчета.
30. В случае ликвидации (вывода из эксплуатации) квотируемой установки субъект квотирования обязан уведомить об этом уполномоченный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия решения о ликвидации с приложением отчета за последний отчетный период, в котором осуществлялась эксплуатация соответствующей установки в соответствии с пунктом 9 Статьи 295 Кодекса.

Уәкілетті орган квоталау субъектісінен хабарлама алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүйе операторын Кодекстің 295-бабының 9-тармағына сәйкес пайдаланудан шығарылған қондырғының шотынан Ұлттық жоспар резервінің шотына пайдаланылмаған көміртегі квотасының бірліктерін көшіру туралы хабардар етеді.
Параграф 4. Көміртегі квоталарын беру тәртібі
31. Көміртегі квотасын есепке алу үшін квоталау субъектісі Қазақстан Республикасы Экология, Геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 шілдедегі № 251 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23555 болып тіркелген) бекітілген көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларына сәйкес тізілімде шот ашады.
32. Көміртегі квотасы Кодекстің 291-бабының 5-тармағына сәйкес Ұлттық жоспар күшіне енген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде квоталау субъектісінің тізілімдегі шотына есептеледі.
33. Квоталау субъектісі ұлттық жоспар қолданылатын бірінші жылдың 1 сәуіріне дейін квоталанатын қондырғының парниктік газдар шығарындылары мониторингінің валидацияланған жоспарын (бұдан әрі – мониторинг жоспары) уәкілетті органға ұсынады.
34. Квоталау субъектісі мониторингтің валидацияланған жоспарын ұсынбаған жағдайда, уәкілетті орган ұсыну мерзімі аяқталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүйе операторын квоталау субъектісінің шотын оны ұсынғанға дейін бұғаттау туралы хабардар етеді.
35. Мониторинг жоспары осы Қағидаларға 1-қосымшада ұсынылған мониторинг жоспарының нысанына (бұдан әрі – мониторинг жоспарының нысаны) сәйкес әзірленеді және валидацияға жатады.
36. Уәкілетті орган квоталау субъектісінен мониторингтің валидацияланған жоспарын алған сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде оның толықтығын және мониторинг жоспарының нысанына сәйкестігін қарайды.
37. Мониторинг жоспарының нысаны бойынша мониторинг жоспарының толық еместігі және (немесе) сәйкес еместігі анықталған жағдайда, уәкілетті орган оны пысықтауға жібереді және пысықталған мониторинг жоспары ұсынылғанға дейін квоталау субъектісінің шотын бұғаттау туралы жүйе операторын хабардар етеді.
Квоталау субъектісі пысықталған мониторинг жоспарын ұсынғаннан кейін уәкілетті орган 1 (бір) жұмыс күні ішінде квоталау субъектісі шотының бұғаттан шығарылғаны туралы жүйе операторын хабардар етеді.
38. Ұлттық жоспардың резервінен жаңа квоталанатын қондырғы үшін квоталар беру ол пайдалануға енгізілген жылдан кейінгі есепті жылға жүзеге асырылады. Келесі есепті жылдан бастап жаңа квоталанатын қондырғы квоталанатын қондырғылар санатына енгізілуге жатады.

Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней после получения уведомления от субъекта квотирования уведомляет Оператора системы о переносе неиспользованных единиц углеродной квоты со счета выведенной из эксплуатации установки на счет резерва Национального плана в соответствии с пунктом 9 статьи 295 Кодекса.
Параграф 4. Порядок выдачи углеродных квот
31. Для зачисления углеродной квоты субъект квотирования открывает счет в Реестре в соответствии с Правилами формирования и ведения государственного реестра углеродных единиц, утвержденными приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 июля 2021 года № 251 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 23555).
32. Углеродная квота зачисляется на счет субъекта квотирования в Реестре в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня вступления в силу Национального плана согласно пункту 5 статьи 291 Кодекса.
33. Субъект квотирования до 1 апреля первого года действия Национального плана представляет валидированный план мониторинга выбросов парниковых газов квотируемой установки (далее – план мониторинга) в уполномоченный орган.
34. В случае непредставления субъектом квотирования валидированного плана мониторинга, уполномоченный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня окончания срока предоставления уведомляет Оператора системы о блокировании счета субъекта квотирования до его предоставления.
35. План мониторинга разрабатывается в соответствии с формой плана мониторинга, представленной в приложении 1 к настоящим Правилам (далее – Форма плана мониторинга) и подлежит валидации.
36. Уполномоченный орган в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента получения от субъекта квотирования валидированного плана мониторинга рассматривает его на полноту и соответствие Форме плана мониторинга.
37. В случае выявления неполноты и (или) несоответствия плана мониторинга по Форме Плана мониторинга, уполномоченный орган направляет его на доработку и уведомляет Оператора системы о блокировании счета субъекта квотирования до представления доработанного плана мониторинга.
После предоставления субъектом квотирования доработанного плана мониторинга уполномоченный орган в течение 1 (одного) рабочего дня уведомляет Оператора системы о разблокировании счета субъекта квотирования.
38. Выдача квот для новой квотируемой установки из резерва Национального плана осуществляется на отчетный год, следующий за годом введения ее в эксплуатацию. Со следующего отчетного года новая квотируемая установка подлежит включению в категорию квотируемых установок.

39. Жаңа қондырғы үшін квоталар беру бенчмарктерді қолдану негізінде жүзеге асырылады.
Қондырғы операторы жаңа қондырғы үшін сұратылатын квотаның көлемін тізбеге сәйкес Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде жоспарланған өнім өндірісінің көлемін бенчмаркқа көбейту арқылы есептейді.
40. Тізбеде тиісті бенчмарктер болмаған кезде квоталау субъектісі уәкілетті органға жаңа қондырғы үшін квотаны бөлу үшін парниктік газдар шығарындыларының болжамды көлемін береді. Шығарындылар болжамы жаңа қондырғының жобалық құжаттарында расталған қондырғының қызметі туралы деректерге негізделген және Қазақстан Республикасы Экология, Геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 13 қыркүйектегі № 371 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24383 болып тіркелген) бекітілген Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін есептеу жөніндегі әдістемелерде (бұдан әрі – парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін есептеу жөніндегі әдістемелер) көрсетілген формулаларды қолдану арқылы есептелген.
41. Жаңа қондырғыға квота бірліктерін алу үшін квоталау субъектісі уәкілетті органға тиісті қондырғы пайдалануға берілгенге дейін екі айдан кешіктірмей мониторингтің валидацияланған жоспарын, Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінің әрбір жылына сұратылатын квотаның есептерін, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаңа қондырғы үшін/әкімшілендіру субъектісін орнату үшін көміртегі квотасын беруге арналған өтінішті (бұдан әрі-өтініш) ұсынады.
42. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 41-тармағында көрсетілген құжаттарды алған сәттен бастап он бес жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін тексереді. Ұсынылған құжаттардың толық еместігі және сәйкессіздігі анықталған жағдайда, оларды пысықтауға жібереді.
43. Квоталау субъектісі пысықталған құжаттарды ұсынғаннан кейін уәкілетті орган құжаттарды осы Қағидалардың 42-тармағында көрсетілген мерзімдерде қарайды.
44. Жаңа қондырғы үшін резервтен көміртегі квотасын беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда, уәкілетті орган жаңа қондырғыны, оның операторын, сондай-ақ бөлінген квота бірліктерінің көлемін көрсете отырып, көміртегі бірліктерінің сауда жүйесінің операторына және қондырғы операторына тізілімде шот ашу қажеттігі туралы тиісті хабарламалар жібереді.
Жаңа қондырғы үшін көміртегі квотасын көміртегі бірліктерін сату жүйесінің операторы ол пайдалануға берілген жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап немесе Кодекстің 291-бабының 5-тармағына сәйкес Ұлттық жоспар күшіне енген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде есепке алады.

39. Выдача квот для новой установки осуществляется на основе применения бенчмарков.
Субъект квотирования рассчитывает объем запрашиваемой квоты для новой установки путем умножения объема планируемого производства продукции в период действия Национального плана на бенчмарк в соответствии с Перечнем.
40. При отсутствии соответствующих бенчмарков в Перечне, субъект квотирования подает в уполномоченный орган прогнозируемый объем выбросов парниковых газов для распределения квоты для новой установки. Прогноз выбросов основан на данных о деятельности установки, подтвержденных в проектных документах новой установки и рассчитан путем применения формул, указанных в Методиках по расчету выбросов и поглощения парниковых газов, утвержденных приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 13 сентября 2021 года № 371 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 24383) (далее – Методики по расчету выбросов и поглощений парниковых газов).
41. Для получения единиц квот на новую установку, субъект квотирования представляет в уполномоченный орган не позднее двух месяцев до ввода в эксплуатацию соответствующей установки валидированный план мониторинга, расчеты запрашиваемой квоты на каждый год периода действия Национального плана, заявление на выдачу углеродной квоты для новой установки/для установки субъекта администрирования по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Заявление).
42. Уполномоченный орган в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента получения документов, указанных в пункте 41 настоящих Правил, проверяет полноту и соответствие представленных документов, установленным настоящими Правилами. В случае выявления неполноты и несоответствия представленных документов, направляет их на доработку.
43. После представления субъектом квотирования доработанных документов, уполномоченный орган рассматривает документы в сроки, указанные в пункте 42 настоящих Правил.
44. В случае принятия положительного решения о выдаче углеродной квоты для новой установки, уполномоченный орган направляет соответствующие уведомления Оператору системы с указанием новой установки, ее оператора, а также объема распределенных единиц квот и оператору новой установки о необходимости открытия счета в Реестре.
Углеродная квота для новой установки зачисляется Оператором системы с 1 января года, следующего за годом введения ее в эксплуатацию или в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня вступления в силу Национального плана согласно пункту 5 статьи 291 Кодекса.

45. Квоталанатын қондырғылар санатына ауысатын әкімшілендіру субъектісін (бұдан әрі – әкімшілендірудің квоталанатын субъектісі) орнату үшін квоталар беру қондырғының шығарындылары жылына жиырма мың тонна көміртегі диоксидінен асатынын растайтын тиісті верификацияланған есеп ұсынылған жылдан кейінгі есепті жылға арналған Ұлттық жоспардың резервінен жүзеге асырылады. Келесі есепті жылдан бастап осы қондырғы квоталанатын қондырғылар санатына енгізілуге жатады.
46. Әкімшілендірудің квоталанатын субъектісіне квоталар беру бенчмарктер негізінде жүзеге асырылады.
Әкімшілендірудің квоталанатын субъектісі тізбеге сәйкес Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде жоспарланған өнім өндірісінің көлемін бенчмаркқа көбейту арқылы сұралатын квотаның көлемін есептейді.
47. Тізбеде бенчмарктер болмаған кезде, әкімшілендірудің квоталанатын субъектісі парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін есептеу жөніндегі Әдістемелерде көрсетілген формулаларды қолдану арқылы сұратылатын квотаның көлемін есептейді.
48. Көміртегі квотасын алу үшін әкімшілендірудің квоталанатын субъектісі тиісті қондырғының шығарындылары жылына көміртегі қостотығының жиырма мың тоннадан асатын верификацияланған есепті ұсынғаннан кейін 3 (үш) ай ішінде уәкілетті органға мониторингтің валидацияланған жоспарын, Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінің әрбір жылына сұратылатын квотаның есептерін береді, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жаңа қондырғы үшін/әкімшілендіру субъектісін орнату үшін көміртегі квотасын беруге арналған өтініш нысаны бойынша жаңа қондырғы үшін/әкімшілендіру субъектісін орнату үшін көміртегі квотасын беруге Өтініш.
49. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 48-тармағында көрсетілген құжаттарды алған сәттен бастап он бес жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін тексереді. Ұсынылған құжаттардың толық еместігі және сәйкессіздігі анықталған жағдайда, оларды пысықтауға жібереді.
50. Әкімшілендірудің квоталанатын субъектісі пысықталған құжаттарды ұсынғаннан кейін уәкілетті орган құжаттарды осы Қағидалардың 49-тармағында көрсетілген мерзімдерде қарайды.
51. Квоталанатын әкімшілендіру субъектісі үшін көміртегі квотасын беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда, уәкілетті орган квоталанатын әкімшілендіру субъектісін, оның қондырғысын, бөлінген квоталар бірліктерінің көлемін және әкімшілендірудің квоталанатын субъектісіне тізілімде шот ашу қажеттігі туралы көрсете отырып, жүйе операторына тиісті хабарламалар жібереді.
Әкімшілендірудің квоталанатын субъектісіне квотаны көміртегі бірліктерімен сауда жүйесінің операторы верификацияланған есеп ұсынылған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан немесе Кодекстің 291-бабының 5-тармағына сәйкес Ұлттық жоспар күшіне енген күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен бастап есепке алады.

45. Выдача квот для установки субъекта администрирования, переходящей в категорию квотируемых установок (далее – квотируемый субъект администрирования), осуществляется из резерва Национального плана на отчетный год, следующий за годом представления соответствующего верифицированного отчета, подтверждающего, что выбросы установки превышают двадцать тысяч тонн диоксида углерода в год. Со следующего отчетного года данная установка подлежит включению в категорию квотируемых установок.
46. Выдача квот квотируемому субъекту администрирования осуществляется на основе бенчмарков.
Квотируемый субъект администрирования рассчитывает объем запрашиваемой квоты путем умножения объема планируемого производства продукции в период действия Национального плана на бенчмарк в соответствии с Перечнем.
47. При отсутствии бенчмарков в Перечне, квотируемый субъект администрирования рассчитывает объем запрашиваемой квоты путем применения формул, указанных в Методиках по расчету выбросов и поглощения парниковых газов.
48. Для получения углеродной квоты квотируемый субъект администрирования в течение 3 (трех) месяцев после представления верифицированного отчета, согласно которому выбросы соответствующей установки превышают двадцать тысяч тонн двуокиси углерода в год, подает в уполномоченный орган валидированный план мониторинга, расчеты запрашиваемой квоты на каждый год периода действия Национального плана, заявление на выдачу углеродной квоты для новой установки/для установки субъекта администрирования по Заявлению.
49. Уполномоченный орган в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента получения документов, указанных в пункте 48 настоящих Правил, проверяет полноту и соответствие представленных документов, установленным настоящими Правилами. В случае выявления неполноты и несоответствия представленных документов, направляет их на доработку.
50. После предоставления квотируемым субъектом администрирования доработанных документов, уполномоченный орган рассматривает документы в сроки, указанные в пункте 49 настоящих Правил.
51. В случае принятия положительного решения о выдаче углеродной квоты для квотируемого субъекта администрирования, уполномоченный орган направляет соответствующие уведомления Оператору системы с указанием квотируемого субъекта администрирования, его установки, объема распределенных единиц квот и квотируемому субъекту администрирования о необходимости открытия счета в Реестре.
Углеродная квота квотируемому субъекту администрирования зачисляется Оператором системы с 1 января года, следующего за годом представления верифицированного отчета, или в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня вступления в силу Национального плана согласно пункту 5 статьи 291 Кодекса.

52. Әзірленген жылы немесе тиісті ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде анықталған бұрын есепке алынбаған квоталанатын қондырғыны (бұдан әрі – анықталған квоталанатын қондырғы) көміртегі квоталауы қондырғының шығарындылары жылына жиырма мың тонна көміртегі диоксидінен асатынын растайтын верификацияланған есеп ұсынылған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап бенчмарктерді қолдану негізінде жүзеге асырылады.
Анықталған квоталанатын қондырғының операторы тізбеге сәйкес Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде жоспарланған өнім өндірісінің көлемін бенчмаркқа көбейту арқылы сұралатын квотаның көлемін есептейді.
53. Тізбеде бенчмарктер болмаған кезде анықталған квоталанатын қондырғының операторы парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін есептеу жөніндегі Әдістемелерде көрсетілген формулаларды қолдану арқылы сұралатын квотаның көлемін есептейді.
54. Анықталған квоталанатын қондырғы операторы көміртегі квотасын алу үшін тиісті қондырғының шығарындылары жылына жиырма мың тонна көміртегі қос тотығынан асатын верификацияланған есепті ұсынғаннан кейін 3 (үш) ай ішінде уәкілетті органға мониторингтің валидацияланған жоспарын, Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінің әрбір жылына сұратылатын квотаның есептерін береді, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жаңа қондырғы үшін/әкімшілендіру субъектісін орнату үшін көміртегі квотасын беруге арналған өтініш нысаны бойынша жаңа қондырғы үшін/әкімшілендіру субъектісін орнату үшін көміртегі квотасын беруге Өтініш.
55. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 54-тармағында көрсетілген құжаттарды алған сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін тексереді. Ұсынылған құжаттардың толық еместігі және сәйкессіздігі анықталған жағдайда, оларды пысықтауға жібереді.
56. Оператор анықталған квоталанатын қондырғыны пысықталған құжаттарды ұсынғаннан кейін уәкілетті орган құжаттарды осы Қағидалардың 55-тармағында көрсетілген мерзімдерде қарайды.
57. Анықталған квоталанатын қондырғының операторы үшін көміртегі квотасын беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда, уәкілетті орган анықталған квоталанатын қондырғының, оның қондырғысының операторын, бөлінген квоталар бірліктерінің көлемін көрсете отырып, жүйе операторына және анықталған квоталанатын қондырғының операторына тізілімде шот ашу қажеттілігі туралы тиісті хабарламалар жібереді.
Анықталған квоталанатын қондырғы операторына квотаны көміртегі бірліктерімен сауда жүйесінің операторы тиісті шот ашылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде есепке алады.

52. Углеродное квотирование ранее не учтенной квотируемой установки, выявленной в год разработки или в период действия соответствующего Национального плана (далее – выявленная квотируемая установка), осуществляется на основе применения бенчмарков, с 1 января года следующего за годом представления верифицированного отчета, подтверждающего, что выбросы установки превышают двадцать тысяч тонн диоксида углерода в год.
Оператор выявленной квотируемой установки рассчитывает объем запрашиваемой квоты путем умножения объема планируемого производства продукции в период действия Национального плана на бенчмарк в соответствии с Перечнем.
53. При отсутствии бенчмарков в Перечне, оператор выявленной квотируемой установки рассчитывает объем запрашиваемой квоты путем применения формул, указанных в Методиках по расчету выбросов и поглощения парниковых газов.
54. Для получения углеродной квоты оператор выявленной квотируемой установки в течение 3 (трех) месяцев после представления верифицированного отчета, согласно которому выбросы соответствующей установки превышают двадцать тысяч тонн двуокиси углерода в год, подает в уполномоченный орган валидированный план мониторинга, расчеты запрашиваемой квоты на каждый год периода действия Национального плана, заявление на выдачу углеродной квоты для новой установки/для установки субъекта администрирования по Заявлению.
55. Уполномоченный орган в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента получения документов, указанных в пункте 54 настоящих Правил, проверяет полноту и соответствие представленных документов, установленным настоящими Правилами. В случае выявления неполноты и несоответствия представленных документов, направляет их на доработку.
56. После предоставления оператором выявленной квотируемой установки доработанных документов, уполномоченный орган рассматривает документы в сроки, указанные в пункте 55 настоящих Правил.
57. В случае принятия положительного решения о выдаче углеродной квоты для оператора выявленной квотируемой установки, уполномоченный орган направляет соответствующие уведомления Оператору системы с указанием оператора выявленной квотируемой установки, его установки, объема распределенных единиц квот и оператору выявленной квотируемой установки о необходимости открытия счета в Реестре.
Квота оператору выявленной квотируемой установки зачисляется Оператором системы в течение 3 (трех) рабочих дней со дня открытия соответствующего счета.

Параграф 5. Парниктік газдарды мониторингтеу және түгендеу тәртібі
58. Кодекстің 293-бабының 1-тармағына сәйкес квоталау субъектісі ұлттық жоспардың қолданылу кезеңіне орындалуы міндетті мониторинг жоспарын әзірлейді және оны осы Қағидалардың 33, 34 және 35-тармақтарына сәйкес уәкілетті органға ұсынады.
59. Квота субъектісі аккредиттелген валидация және верификация органы бекіткен мониторинг жоспарына сәйкес парниктік газдар шығарындыларына мониторинг жүргізеді. Мониторинг жоспарынан кез келген Ауытқуларды, парниктік газдар шығарындыларының көлемін айқындауда анықталған қателерді квоталау субъектісі валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген орган үшін қолжетімді болып табылатын квоталау субъектісінің есебін верификациялауды жүзеге асыратын оның ішкі құжаттамасында тіркейді.
Қондырғылар деңгейінде парниктік газдарға мониторинг жүргізу кезінде парниктік газдарды жасыл екпелердің биомассасымен және өзге де табиғи жинақтағыштармен сіңіру ескерілмейді.
60. Мониторинг жоспарын квоталау субъектісі тиісті кезеңге бекітілген Ұлттық жоспардың барлық қолданылу кезеңі ішінде қолданады.
61. Квоталау субъектісі мониторинг жоспарына келесі жағдайларда өзгерістер енгізеді:
1) кез келген қызметтен (көзден) шығарындыларды есептеу әдісін (теңдеуін) немесе параметрлерін өзгерткенде;
2) мониторингі валидацияланған мониторинг жоспарынан ерекшеленетін жаңа қызметті (көздерді) қосқанда;
3) мониторингі (деректер мен коэффициенттер) валидацияланған жоспарда көрсетілмеген отынды қосқанда.
Жанармайдың жалпы балансының 1%-дан азын алатын отынның жаңа түрі қосылса, бақылау жоспарына өзгерістер енгізілмейді;
4) бұрын қолданылған мониторинг әдіснамасы нәтижесінде алынған деректерді уәкілетті орган дұрыс емес деп таныған жағдайларда;
5) егер осы процедуралардың өзгеруі шығарындылар туралы деректердің дәлдігіне тікелей әсер етсе, сынамаларды іріктеумен және талдаумен немесе өлшеу аспаптарын калибрлеумен байланысты жаңа процедураларды енгізу;
6) алдыңғы мониторинг жоспарын валидациялаған органнан аккредиттеу туралы аттестатты кері қайтарып алу;
7) квоталау субъектісінің есептік деректерінің дәлдігін жақсарту немесе валидация жөніндегі органның қорытындысына жауап ретінде.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 15.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Уәкілетті орган мониторинг жоспарына өзгерістерді оған енгізілген өзгерістермен мониторинг жоспары берілген күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде қарайды.

Параграф 5. Порядок мониторинга и инвентаризации парниковых газов
58. В соответствии с пунктом 1 Статьи 293 Кодекса, субъект квотирования разрабатывает обязательный для исполнения план мониторинга на период действия Национального плана и предоставляет его в уполномоченный орган согласно пунктам 33, 34 и 35 настоящих Правил.
59. Субъект квотирования осуществляет мониторинг выбросов парниковых газов в соответствии с планом мониторинга, валидированным аккредитованным органом по валидации и верификации. Отклонения от плана мониторинга, выявленные ошибки в определении объемов выбросов парниковых газов фиксируются субъектом квотирования в его внутренней документации, которая является доступной для аккредитованного органа по валидации и верификации, осуществляющего верификацию отчета субъекта квотирования.
При проведении мониторинга парниковых газов на уровне установок не учитывается поглощение парниковых газов биомассой зеленых насаждений и иными природными накопителями.
60. План мониторинга применяется субъектом квотирования в течение всего периода действия Национального плана, утвержденного на соответствующий период.
61. Субъект квотирования вносит изменения в план мониторинга в следующих случаях:
1) изменение метода (уравнения) или параметров расчета выбросов от любой деятельности (источника);
2) добавление новой деятельности (источники), мониторинг которой отличается от валидированного плана мониторинга;
3) добавление топлива, мониторинг которого (данные и коэффициенты) не отражены в валидированном плане мониторинга.
В случае добавления нового вида топлива, которое занимает менее 1 % от общего баланса топлива, изменения в план мониторинга не вносятся;
4) данные, полученные в результате ранее применявшейся методологии мониторинга, были признаны неверными уполномоченным органом;
5) внедрение новых процедур, связанных с отбором и анализом проб или калибровкой измерительных приборов, если изменение этих процедур оказывает непосредственное влияние на точность данных о выбросах;
6) отзыв аттестата об аккредитации у органа, валидировавшего предыдущий план мониторинга;
7) улучшение точности отчетных данных субъекта квотирования или в ответ на заключение органа по валидации.
Сноска. Пункт 61 – в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 15.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Уполномоченный орган рассматривает изменения в план мониторинга в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня подачи плана мониторинга с внесенными в него изменениями.

63. Парниктік газдар мониторингін квоталау субъектісі есептеу әдісін не өлшеу әдісін пайдалана отырып, сондай-ақ бекітілген мониторинг жоспарына сәйкес екі әдісті біріктіру арқылы жүзеге асырады.
64. Есептеу әдісін қолданған жағдайда, квоталау субъектісі қызметтің тиісті түрлері бойынша парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін есептеу жөніндегі Әдістемелерде көрсетілген парниктік газдар шығарындылары есептерінің формулалары мен коэффициенттерін пайдалану арқылы парниктік газдар шығарындыларының көлемін айқындайды.
65. Парниктік газдар шығарындыларының меншікті есептік коэффициенттерін қолдану операторларда бастапқы өнім/шикізат сынамаларын талдау негізінде процестерді материалдық-жылу модельдеуді қоса алғанда, қажетті отын талдауларын жүргізу мүмкіндігінің болуын ескере отырып, мониторинг жоспары шеңберінде негізделеді.
66. Парниктік газдар шығарындылары мониторингінің нәтижелері бойынша квоталау субъектісі мониторинг жоспарында белгіленген рәсімдерге сәйкес жазбаларды, құжаттандыруды және деректерді мұрағаттауды жүргізеді.
67. Квоталау субъектісі парниктік газдар шығарындыларының мониторингі бойынша мынадай деректерді он жыл бойы сақтайды:
1) мониторинг жүргізілген Көздер тізімі;
2) жылдық есептердің көшірмелері;
3) парниктік газдар шығарындыларын есептеу үшін пайдаланылған парниктік газдар шығарындылары немесе шығарылған өнім жөніндегі қызмет туралы деректер;
4) өзгерістер мен толықтырулармен парниктік газдар мониторингінің жоспары;
5) парниктік газдар қызметі туралы деректерді жинау процесі бойынша құжаттама;
6) егер қолданылатын болса, мониторинг әдісі ретінде өлшеу әдісін таңдауды негіздеу;
7) өлшеу әдісін қолданған жағдайда қателіктерді талдау үшін пайдаланылған деректер;
8) өлшеу жүйелерінің егжей-тегжейлі техникалық сипаттамасы және ондағы кез-келген өзгерістердің сипаттамасы;
68. Жыл сайынғы мониторинг қорытындылары бойынша қондырғы операторы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес квоталау субъектілері үшін парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы электрондық есепті немесе осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес әкімшілендіру субъектілері үшін парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы электрондық есепті мемлекеттік көміртегі кадастрында есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін толтырады.
69. Уәкілетті орган парниктік газдарды түгендеуді бақылауды жүзеге асырады. Квоталанатын қондырғылардың есептері ғана міндетті верификациялауға жатады.
70. Көміртегі бірліктерімен сауда жүйесінің операторы өзіне верификацияланған есепті жіберген күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде оны бекітілген нысанға сәйкестігі, верификацияның болуы, парниктік газдар шығарындылары есептерінің дұрыстығы және парниктік газдар шығарындыларын есептеу үшін пайдаланылған коэффициенттерді қолдану тұрғысынан және қарау нәтижелері бойынша қарайды:

63. Мониторинг парниковых газов осуществляется субъектом квотирования с использованием метода расчета либо метода измерения, а также посредством объединения двух методов в соответствии с утвержденным планом мониторинга.
64. В случае применения метода расчета, субъект квотирования определяет объем выбросов парниковых газов посредством использования формул и коэффициентов расчетов выбросов парниковых газов, указанных в Методиках по расчету выбросов и поглощения парниковых газов по соответствующим видам деятельности.
65. Применение собственных расчетных коэффициентов выбросов парниковых газов обосновывается в рамках плана мониторинга с учетом наличия у операторов возможности проведения необходимых анализов топлив, включая материально-тепловое моделирование процессов на основе анализа проб исходного продукта/сырья.
66. По результатам мониторинга выбросов парниковых газов субъект квотирования ведет записи, документирование и архивацию данных в соответствии с процедурами, установленными планом мониторинга.
67. Субъект квотирования сохраняет в течение десяти лет следующие данные по мониторингу выбросов парниковых газов:
1) перечень источников, по которым проводился мониторинг;
2) копии ежегодных отчетов;
3) данные о деятельности по выбросам парниковых газов или выпущенной продукции, которые использовались для расчетов выбросов парниковых газов;
4) план мониторинга парниковых газов с изменениями и дополнениями;
5) документация по процессу сбора данных о деятельности по парниковым газам;
6) обоснование выбора метода измерения в качестве метода мониторинга;
7) детальное техническое описание систем измерения и описание любых изменений в них;
8) первичные и сводные результаты измерений, включая журнал отбора проб.
68. По итогам ежегодного мониторинга оператор установки заполняет электронный отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов для субъектов квотирования согласно приложению 3 к настоящим Правилам или элеткронного Отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов для субъектов администрирования согласно приложению 4 к настоящим Правилам в государственном углеродном кадастре до 1 апреля года, следующего за отчетным.
69. Уполномоченный орган осуществляет контроль за инвентаризацией парниковых газов. Верификации подлежат только отчеты квотируемых установок.
70. Оператор системы в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня направления ему верифицированного отчета рассматривает его на предмет соответствия утвержденной форме, наличия верификации, корректности расчетов выбросов парниковых газов и применения коэффициентов, использованных для расчета выбросов парниковых газов, и по результатам рассмотрения:

1) верификацияланған есеп осы тармақтың бірінші абзацының талаптарына сәйкес келген жағдайда тіркейді;
2) есеп осы тармақтың бірінші абзацының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда оны квоталау субъектісіне пысықтауға жібереді, сондай-ақ валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органдарға қатысты шаралар қабылдау үшін уәкілетті органды хабардар етеді.
71. Оператор қызмет туралы деректерді мынадай тәсілдердің бірімен айқындайды:
1) шығарындыларды тудыратын ағынды тұрақты өлшеу кезінде;
2) қорлардың тиісті өзгерістерін ескере отырып, жеке қойылған мөлшердің өлшемдерін агрегаттау негізінде.
72. Парниктік газдар шығарындыларының көлемін өлшеу бірлігі ретінде тонна пайдаланылады, содан кейін Кодекстің 282-бабының 3-тармағына сәйкес айқындалған тиісті жаһандық жылыну әлеуетінің көмегімен СО2-эквиваленті тоннасына айналатын парниктік газдың әрбір түрінің мөлшері пайдаланылады.
73. Көміртегі бірліктерімен сауда жүйесінің операторы уәкілетті органды және квоталау субъектісін квоталау субъектісінің шотын бұғаттау туралы хабардар етеді.
Параграф 6. Көміртегі квоталарын өзгерту тәртібі
74. Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде қондырғының қуаты ұлғайған жағдайда қосымша көміртегі квотасын алу үшін квоталау субъектісі Кодекстің 295-бабына сәйкес уәкілетті органға жүгінеді.
75. Қосымша квота алу мақсатында квоталау субъектісі 1 сәуірден ерте емес, бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың 1 қазанынан кешіктірмей уәкілетті органға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көміртегі квотасының көлемін өзгертуге арналған өтінішті (бұдан әрі-көміртегі квотасының көлемін өзгертуге арналған өтініштер) және көміртегі квотасының өзгеруін негіздейтін есептерді береді.
76. Ұлттық жоспар қолданылатын соңғы жыл кезеңінде қосымша көміртегі квотасына өтініш жасалған жағдайда, квоталау субъектісі уәкілетті органға 75-тармақта көрсетілген құжаттарды 1 сәуірден ерте емес, бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың 1 маусымынан кешіктірмей береді.
77. Қосымша көміртегі квотасы мынадай формула бойынша есептеледі:
М = (Х – У) × Z,
онда:
М – сұралатын қосымша көміртегі квотасы;
Х – өткен есепті жылдағы тексерілген есепте көрсетілген өндірудің расталған көлемі;
өткен есепті жылдағы парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы верификацияланған есепте;
У – қолданыстағы көміртегі квоталарының Ұлттық жоспары бойынша бір жылға орнату үшін көміртегі квотасын есептеу үшін пайдаланылған өнім көлемінің мәні;
Z – бенчмарк.
78. Қосымша көміртегі квотасы өткен есепті жылға жыл сайын беріледі. Уәкілетті орган квоталау субъектісі қосымша көміртегі квотасын алу үшін ұсынған құжаттарды оларды алған кезден бастап он бес жұмыс күні ішінде қарайды.

1) регистрирует верифицированный отчет в соответствии с абзацем первым настоящего пункта;
2) в случае несоответствия отчета в соответствии с абзацем первым настоящего пункта направляет его на доработку субъекту квотирования, а также уведомляет уполномоченный орган для принятия мер в отношении аккредитованных органов по валидации и верификации.
71. Оператор установки определяет данные о деятельности одним из следующих способов:
1) путем постоянного измерения потока, вызывающего выбросы;
2) путем на основе агрегирования измерений отдельно поставленных количеств с учетом соответствующих изменений запасов.
72. В качестве единиц измерения объема выбросов парниковых газов используют тонны, а затем количество каждого типа парникового газа, которое преобразовывается в тонны СО2-эквивалента с помощью соответствующих потенциалов глобального потепления, определенных согласно пункту 3 статьи 282 Кодекса.
73. Оператор системы уведомляет уполномоченный орган и субъекта квотирования о блокировании счета субъекта квотирования.
Параграф 6. Порядок изменения углеродных квот
74. Для получения дополнительной углеродной квоты в случае увеличения мощности установки в период действия Национального плана субъект квотирования обращается в уполномоченный орган согласно статье 295 Кодекса.
75. В целях получения дополнительной квоты субъект квотирования не ранее 1 апреля, но не позднее 1 октября года, следующего за отчетным, подает в уполномоченный орган заявление на изменение объема углеродной квоты по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – Заявления на изменение объема углеродной квоты) и расчеты, обосновывающие изменение углеродной квоты.
76. В случае обращения за дополнительной углеродной квотой за период последнего года действия Национального плана субъект квотирования подает в уполномоченный орган указанные в пункте 75 документы не ранее 1 апреля, но не позднее 1 июня года, следующего за отчетным.
77. Дополнительная углеродная квота рассчитывается по следующей формуле:
М = (Х – У) × Z,
где:
М – запрашиваемая дополнительная углеродная квота;
Х – подтвержденный объем продукции, указанный в верифицированном отчете за предыдущий отчетный год;
У – значение объема продукции, использованное для расчета углеродной квоты для установки на один год по действующему Национальному плану;
Z – бенчмарк.
78. Дополнительная углеродная квота выдается ежегодно на предыдущий отчетный год. Уполномоченный орган рассматривает документы, представленные субъектом квотирования для получения дополнительной углеродной квоты, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента их получения.

Резервте қосымша көлем беру үшін қажетті көміртегі бірліктерінің көлемі болмаған не жеткіліксіз болған жағдайда қосымша көміртегі квоталарын беру осы Қағидалардың 89, 90 және 91-тармақтарында көрсетілген алу рәсімінен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
79. Қосымша көміртегі квотасын беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган квоталау субъектісіне және көміртегі бірліктерінің сауда жүйесінің операторына квоталау субъектісін, квоталанатын қондырғыны және қосымша көміртегі квотасының көлемін көрсете отырып, 3 (үш) жұмыс күні ішінде тиісті хабарламалар жібереді.
80. Осы Қағидалардың 75-тармағына сәйкес құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған және (немесе) олар осы Қағидалардың 75, 76 және 77-тармақтарына сәйкес келмеген жағдайларда, уәкілетті орган оларды пысықтауға жібереді.
Квоталау субъектісі пысықталған құжаттарды ұсынғаннан кейін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган оларды осы баптың 79-тармағында көрсетілген мерзімдерде қарайды.
81. Әрбір Қондырғы бойынша тегін берілген және сұратылған қосымша көміртегі квотасының көлемі туралы ақпарат көміртегі бірліктерінің сауда жүйесі операторының ресми интернет-ресурсында жарияланады.
82. Қосымша көміртегі квотасы шеңберінде уәкілетті орган берген Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңіне жарамды.
83. Квоталанатын қондырғының операторы ауысқан жағдайда, қондырғы операторы кодекстің 296-бабына сәйкес уәкілетті органға жүгінеді.
84. Өзінің атауы және (немесе) ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген жағдайда квоталанатын қондырғы операторы Кодекстің 297-бабына сәйкес уәкілетті органға жүгінеді.
85. Квоталау субъектісі ауысқан кезде Ұлттық Жоспарда белгіленген квота көлемінің өзгеруі болған жағдайда, квоталау субъектісі уәкілетті органға мониторингтің валидацияланған жоспарын және көміртегі квотасы көлемінің өзгеруіне арналған өтініш нысаны бойынша көміртегі квотасы көлемінің өзгеруіне өтініш береді.
86. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 85-тармағында көрсетілген құжаттарды алған сәттен бастап он бес жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін тексереді. Ұсынылған құжаттардың толық еместігі және сәйкессіздігі анықталған жағдайда, оларды пысықтауға жолдайды.
87. Квоталау субъектісі пысықталған құжаттарды ұсынғаннан кейін уәкілетті орган құжаттарды осы Қағидалардың 86-тармағында көрсетілген мерзімдерде қарайды. Оң шешім болған жағдайда уәкілетті орган квоталау субъектісін, қондырғының атауын, бөлінген квоталар бірліктерінің көлемін және квоталау субъектісіне тізілімдегі шот бойынша деректерді өзгерту қажеттігі туралы көрсете отырып, жүйе операторына тиісті хабарламалар жібереді.
Квотаның өзгеруін және квоталау субъектісінің деректері бойынша тиісті өзгерістерді Жүйе операторы хабарлама алынған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде енгізеді.

В случае отсутствия либо недостаточного объема углеродных единиц в Резерве, необходимого для выдачи дополнительного объема, выдача дополнительных углеродных квот осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих дней после процедуры изъятия, указанной в пунктах 89, 90 и 91 настоящих Правил.
79. В случае принятия положительного решения о выдаче дополнительной углеродной квоты уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней направляет соответствующие уведомления субъекту квотирования и Оператору системы с указанием субъекта квотирования, квотируемой установки и объема дополнительной углеродной квоты.
80. В случаях представления неполного пакета документов согласно пункту 75 настоящих Правил и (или) их несоответствия пунктам 75, 76 и 77 настоящих Правил, уполномоченный орган направляет их на доработку.
После представления субъектом квотирования доработанных документов уполномоченный орган рассматривает их в сроки, указанные в пункте 79 настоящих Правил.
81. Информация об объемах дополнительной углеродной квоты, выданных бесплатно по каждой установке, публикуется на официальном интернет-ресурсе Оператора системы.
82. Дополнительная углеродная квота действительна на период действия Национального плана, в рамках которого выдана уполномоченным органом.
83. В случаях смены оператора квотируемой установки, субъект квотирования обращается в уполномоченный орган согласно статье 296 Кодекса.
84. В случаях изменения своего наименования и (или) организационно-правовой формы оператор квотируемой установки обращается в уполномоченный орган согласно статье 297 Кодекса.
85. В случае, когда при смене субъекта квотирования происходит изменение объема квоты, установленного Национальным планом, субъект квотирования подает в уполномоченный орган валидированный план мониторинга и заявление на изменение объема углеродной квоты по форме Заявления на изменение объема углеродной квоты.
86. Уполномоченный орган в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента получения документов, указанных в пункте 85 настоящих Правил, проверяет полноту и соответствие представленных документов, установленным настоящими Правилами. В случае выявления неполноты и несоответствия представленных документов, направляет их на доработку.
87. После предоставления субъектом квотирования доработанных документов, уполномоченный орган рассматривает документы в сроки, указанные в пункте 86 настоящих Правил. В случае положительного решения уполномоченный орган направляет соответствующие уведомления Оператору системы с указанием субъекта квотирования, наименования установки, объема распределенных единиц квот и субъекту квотирования о необходимости изменения данных по счету в Реестре.
Изменение квоты и соответствующие изменения по данным субъекта квотирования вносятся Оператором системы в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения уведомления.

88. Квоталау зауыты таратылған (пайдаланылған) жағдайда квота субъектісі уәкілетті органды тарату туралы шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде хабардар етеді, бұл туралы тиісті кәсіпорынның соңғы есепті кезеңінің есебін қоса береді. операция жасалды.
Уәкілетті орган квоталау субъектісінен хабарлама алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде көміртегі бірліктерінің сауда жүйесінің операторын пайдаланудан шығарылған қондырғының шотынан Ұлттық жоспар резервінің шотына көміртегі квотасының пайдаланылмаған бірліктерін көшіру туралы хабардар етеді.
Квоталау субъектісі есепті ұсынбаған жағдайда, уәкілетті орган растайтын құжаттардың негізінде таратылған квоталау субъектісінің шотынан көміртегі квотасының пайдаланылмаған көлемін Ұлттық жоспар резервінің шотына көшіру туралы шешім қабылдайды.
89. Квоталанатын қондырғының қуатын төмендету есебінен құрылған көміртегі квотасының бірліктері сатыла алмайды және қосымша көміртегі квотасын беру үшін ұлттық жоспар резервінің санатына қайтаруға жатады.
90. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 89-тармағында көрсетілген көміртегі квотасының бірліктерін жыл сайын алып отырады.
Жүйе операторы верификацияланған есептер негізінде осы Қағидалардың 77-тармағында көрсетілген формула бойынша көміртегі квотасының алынатын көлемін есептерді ұсыну аяқталған күннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде есептейді. Жүйе операторы 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға көміртегі квоталарының алынатын көлемі бойынша есеп айырысу қорытындыларын ұсынады.
91. Уәкілетті орган квоталау субъектісін қуаттың, іске қосу қондырғыларының төмендеуі нәтижесінде пайда болған квоталар көлемінің алынғаны туралы 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабардар етеді, содан кейін алып қою туралы шешім қабылдайды. Уәкілетті орган жүйе операторын 3 (үш) жұмыс күні ішінде квоталау субъектісін, тростарды, алып қоюға жататын квоталардың тиісті көлемін көрсете отырып, квоталау субъектісінің шотынан Ұлттық жоспар резервінің шотына квоталар көлемін аудару қажеттігі туралы хабардар етеді.
Параграф 7. Көміртегі квоталарының бірліктерін өтеу тәртібі
92. Көміртегі квоталарын өтеу тізілімдегі верификацияланған есепке сәйкес Ұлттық жоспардың көміртегі бірліктерін айналыстан алу (есептен шығару) арқылы жыл сайын жүзеге асырылады.
93. Қайталама көміртегі нарығында көміртегі нарығының субъектілері Кодекстің 299-бабының 4-тармағына сәйкес тікелей мәміле арқылы немесе тауар биржасы арқылы көміртегі бірліктерін сатып алу-сатуды өзара жүзеге асырады. Квоталардың жетіспейтін көлемін тікелей сату-сатып алу жолымен немесе көміртегі бірліктерін сатып алу-сату жөніндегі тауар биржасында оларды өтеуге беру мақсатында мәміле жасалған жағдайда, квоталау субъектісі квоталар бірліктерін мынадай тәртіппен өтейді:

88. В случае ликвидации (вывода из эксплуатации) квотируемой установки субъект квотирования уведомляет об этом уполномоченный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия решения о ликвидации с приложением отчета за последний отчетный период, в котором осуществлялась эксплуатация соответствующей установки.
Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней после получения уведомления от субъекта квотирования уведомляет Оператора системы о переносе неиспользованных единиц углеродной квоты со счета выведенной из эксплуатации установки на счет резерва Национального плана.
В случае непредставления субъектом квотирования отчета, уполномоченный орган принимает решение о переносе неиспользованного объема углеродной квоты со счета ликвидированного субъекта квотирования на счет резерва Национального плана на основе подтверждающих документов.
89. Единицы углеродной квоты, образованные за счет снижения мощности квотируемой установки, не подлежат к продаже и подлежат возврату в категорию резерва Национального плана для выдачи дополнительной углеродной квоты.
90. Уполномоченный орган ежегодно изымает единицы углеродной квоты, указанные в пункте 89 настоящих Правил.
Оператор системы рассчитывает изымаемый объем углеродной квоты по формуле, указанной в пункте 77 настоящих Правил на основе верифицированных отчетов в течение 10 (десяти) рабочих дней после даты окончания предоставления отчетов. Оператор системы представляет итоги расчетов по изымаемым объемам углеродных квот уполномоченному органу в течение 3 (трех) рабочих дней.
91. Уполномоченный орган уведомляет субъекта квотирования об изъятии объема квот, образованного в результате снижения мощности установки, в течение 3 (трех) рабочих дней после принятия решения об изъятии. Уполномоченный орган уведомляет Оператора системы в течение 3 (трех) рабочих дней о необходимости перевода объема квот со счета субъекта квотирования на счет резерва Национального плана с указанием субъекта квотирования, установки, соответствующего объема квот, подлежащего изъятию.
Параграф 7. Порядок погашения единиц углеродных квот
92. Погашение углеродных квот осуществляется ежегодно путем изъятия из обращения (списания) углеродных единиц Национального плана согласно верифицированному отчету в Реестре.
93. На вторичном углеродном рынке субъекты углеродного рынка осуществляют между собой куплю-продажу углеродных единиц посредством прямой сделки или через товарную биржу в соответствии с пунктом 4 Статьи 299 Кодекса. В случае совершения сделки путем прямой продажи-покупки недостающего объема квот или на товарной бирже по продаже-покупке углеродных единиц, в целях передачи их на погашение, субъект квотирования погашает единицы квот в следующем порядке:

1) квоталау субъектісі (сатып алушы) сатып алынған квоталар бірліктерін оның шотына есепке жатқызғаннан кейін жүйе операторына осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көміртегі квоталарын өтеуге арналған өтінішті (бұдан әрі-өтеуге арналған өтініш) ұсынады;
2) Жүйе операторы квоталау субъектісінің шотынан квоталарды өтеу шотына квота бірліктерінің тиісті көлемін беруді жүргізеді.
94. Қосымша көміртегі квотасын алған жағдайда, оны өтеуге беру мақсатында квоталау субъектісі квота бірліктерін мынадай тәртіппен өтейді:
1) квоталау субъектісі қосымша көміртегі квотасы оның шотына есепке алынғаннан кейін уәкілетті органға көміртегі квоталарын өтеуге арналған өтініш нысаны бойынша өтініш береді;
2) уәкілетті орган көміртегі бірліктерімен сауда жүйесінің операторын тізілімдегі квоталар көлемін көрсете отырып, квоталау субъектісінің шотынан квоталарды өтеу шотына қосымша көміртегі квотасын беру қажеттігі туралы хабардар етеді;
3) Жүйе операторы квоталау субъектісінің шотынан квоталарды өтеу шотына қосымша көміртегі квотасын беруді жүргізеді.
95. Офсеттік бірліктерді өтеуге беру мақсатында алған жағдайда, квоталау субъектісі жүйе операторына өтеуге арналған өтініш нысаны бойынша көміртегі квоталарын өтеуге өтініш береді.
Жүйе операторы квоталау субъектісінің шотынан квоталарды өтеу шотына офсеттік бірліктердің тиісті көлемін беруді жүргізеді.
96. Көміртегі квоталарының Ұлттық жоспарының есепті кезеңі бойынша көміртегі бірліктерін жыл сайын толық өтеу экологиялық Кодекстің 291-бабының 8-тармағына сәйкес көміртегі квоталарының Ұлттық жоспарының соңғы есепті кезеңін қоспағанда, есепті жылдан кейінгі жылдың соңына дейін жүргізіледі.
4 тарау. Қондырғыларды басқару
97. Экономиканың реттелетін секторларында парниктік газдардың квоталанатын шығарындыларының көлемі жылына он мыңнан жиырма мың тоннаға дейін көміртегі диоксидін құрайтын қондырғы әкімшілік қондырғы деп танылады.
Әкімшілік ету субъектісі әкімшілік жасалатын қондырғының операторы болып танылады.
98. Әкімшілік ету субъектісі ағымдағы жылдың бірінші сәуіріне дейінгі мерзімде мемлекеттік көміртегі кадастрында әкімшілендірілетін қондырғының өткен жылғы парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есептің электрондық нысанын толтыруға міндетті.
99. Әкімшілендірілетін қондырғының парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есебі верификациялауға жатпайды.
100. Әкімшілік ету субъектісі Кодекстің 301-бабының 4-тармағына сәйкес көміртегі офсетін алу мақсатында парниктік газдар шығарындыларын азайтуға немесе сіңірулерін ұлғайтуға бағытталған жобаға өтініш беруші ретінде қатысуға құқылы.

1) субъект квотирования (покупатель) после зачисления купленных единиц квот на его счет представляет Оператору системы заявление на погашение углеродных квот по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – Заявление на погашение);
2) Оператор системы производит передачу соответствующего объема единиц квот со счета субъекта квотирования на счет погашения квот.
94. В случае получения дополнительной углеродной квоты, в целях ее передачи на погашение, субъект квотирования погашает единицы квот в следующем порядке:
1) субъект квотирования после зачисления дополнительной углеродной квоты на его счет представляет в уполномоченный орган заявление на погашение углеродных квот по форме Заявления на погашение;
2) уполномоченный орган уведомляет Оператора системы о необходимости передачи дополнительной углеродной квоты со счета субъекта квотирования на счет погашения квот с указанием объема квот в Реестре;
3) Оператор системы производит передачу дополнительной углеродной квоты со счета субъекта квотирования на счет погашения квот.
95. В случае получения офсетных единиц в целях их передачи на погашение, субъект квотирования представляет Оператору системы заявление на погашение углеродных квот по форме Заявления на погашение.
Оператор системы производит передачу соответствующего объема офсетных единиц со счета субъекта квотирования на счет погашения квот.
96. Полное ежегодное погашение углеродных единиц по отчетному периоду Национального плана происходит до конца года, следующего за отчетным, за исключением последнего отчетного периода Национального плана в соответствии с пунктом 8 статьи 291 Кодекса.
Глава 4. Администрирование установок
97. Администрируемой установкой признается установка, объем квотируемых выбросов парниковых газов которой составляет от десяти тысяч до двадцати тысяч тонн диоксида углерода в год в регулируемых секторах экономики.
Субъектом администрирования признается оператор администрируемой установки.
98. Субъект администрирования в срок до первого апреля текущего года обязан заполнить в государственном углеродном кадастре электронную форму отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов администрируемой установки за предыдущий год.
99. Отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов администрируемой установки не подлежит верификации.
100. Субъект администрирования вправе участвовать в качестве заявителя проекта, направленного на сокращение выбросов или увеличение поглощений парниковых газов, в целях получения углеродного офсета в соответствии с пунктом 4 Статьи 301 Кодекса.

101. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган әкімшілендірілетін қондырғылардың парниктік газдардың квоталанатын шығарындыларының көлемін бақылауды жүзеге асырады.
Парниктік газдар
шығарындылары мен сіңірулері
саласындағы мемлекеттік реттеу
қағидаларына
1 қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: уәкілетті органға жібереді.
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: www.ecogeo.gov.kz
Квоталанатын қондырғының парниктік газдар шығарындыларын мониторингтеу жоспары
Индексі: 1-КҚ
Кезеңділігі: тиісті кезеңге бекітілген көміртегі квоталарының Ұлттық жоспарының қолданылу кезеңіне әзірленеді
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Кодекстің 289-бабына сәйкес квоталау субъектілері
Ұсыну мерзімі: тиісті кезеңге бекітілген көміртегі квоталарының Ұлттық жоспары қолданылатын бірінші жылдың бірінші сәуіріне дейін
1. Квоталау субъектісінің толық атауы
________________________________________________________________
2. Квоталау субъектісінің Бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі
________________________________________________________________
3. Квоталау субъектісінің заңды мекенжайы (облыс/республикалық маңызы бар қала/астана,
аудан, елді мекен (қала/кент/өзгелері) қоса алғанда)
________________________________________________________________
4. Телефон/факс ________________________________________________________________
5. Электрондық пошта мекенжайы
________________________________________________________________
6. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша квоталау субъектісі
қызметінің негізгі түрі
________________________________________________________________
7. Қондырғы басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________________________________________________________
8. Мониторинг жоспарын дайындауға жауапты тұлғаның аты-жөні, байланыс деректері
(телефон, ұялы телефон,e-mail)
________________________________________________________________

101. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды осуществляет контроль за объемом квотируемых выбросов парниковых газов администрируемых установок
Приложение 1
к Правилам государственного
регулирования в сфере выбросов
и поглощений парниковых газов
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в уполномоченный орган.
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.ecogeo.gov.kz
План мониторинга выбросов парниковых газов квотируемой установки
Индекс:1-КУ
Периодичность: разрабатывается на период действия Национального плана, утвержденного на соответствующий период.
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты квотирования в соответствии со статьей 289 Кодекса.
Срок представления формы административных данных: до первого апреля действия Национального плана, утвержденного на соответствующий период.
1. Наименование субъекта квотирования
______________________________________________________________
2. Бизнес-идентификационный номер субъекта квотирования
______________________________________________________________
3. Юридический адрес субъекта квотирования (включая область, район,
населенный пункт (город\поселок\прочее))
______________________________________________________________
4. Телефон/факс
______________________________________________________________
5. Адрес электронной почты
______________________________________________________________
6. Основной вид деятельности субъекта квотирования по общему
классификатору видов экономической деятельности
______________________________________________________________
7. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя установки
______________________________________________________________
8. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица
за подготовку плана мониторинга, контактные данные (телефон,
мобильный телефон, e-mail)
______________________________________________________________

9. Мониторинг жоспарының қолданылу кезеңі
________________________________________________________________
10. Орнату бойынша жүзеге асырылатын және мониторингке жататын қондырғы мен
қызметтің сипаттамасы
________________________________________________________________
11. Қондырғы бойынша парниктік газдар мониторингі жүзеге асырылатын парниктік газдар
шығарындыларына әкелетін процестердің тізбесі
жол коды
Қондырғының атауы
Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрі
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жалпы жіктеуіші бойынша географиялық орналасуы
Парниктік газдар шығарындыларының көзі болып табылатын пайдаланылатын отын немесе Шикізат түрі
1
2
3
4
5

9. Период действия плана мониторинга
______________________________________________________________
10. Описание установки и деятельности, осуществляемой по установке
и подлежащей мониторингу
______________________________________________________________
11. Укажите перечень процессов, приводящих к выбросам парниковых газов,
по которым осуществляется мониторинг парниковых газов по установке
Код строки
Наименование установки
Вид деятельности по общему классификатору экономической деятельности
Географическое место расположение по общему классификатору административно-территориальных объектов
Вид используемого топлива или сырья, являющегося источником выбросов парниковых газов
1
2
3
4
5

14. Парниктік газдар шығарындыларының көздері бойынша жоспарланатын өлшемдер
Жол коды
Қондырғыныңатауы
Көздің (үдерістің) атауы
Өзгерістер
Өзгертілген жылы
1
2
3
4
5
*-Жаңа көздер (процестер) енгізілген жағдайда шығарындыларды бағалау әдістері)
15. Мерзімділігін көрсете отырып, деректерді жинау және өңдеу бойынша рәсімдердің
сипаттамасы, сапаны бақылауды қамтамасыз ету _____________________________________
16. Көміртегі квоталарының көлемін алуды негіздейтін есептер*.
*- Осы тармақты жаңа қондырғылар, анықталған квоталанатын қондырғылар операторлары,
сондай-ақ әкімшілендірудің квоталанатын субъектілері толтырады.
17. Орнату деңгейінде мониторинг және есептілік үшін жауапкершілікті бөлу
________________________________________________________________________________
18. Дәйексөз келтіретін субъекті басшысының қолы (тегі, аты, әкесінің аты) (бар болса)
___________________________________________________________________________
19. Валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органмен (бұдан әрі –
аккредиттелген орган) расталған) ___________________________________________________
1) аккредиттелген органның толық атауы,
2) аккредиттелген органның Бизнес-сәйкестендіру нөмірі;;
3) аккредиттеу туралы аттестаттың нөмірі мен мерзімі;
4) аккредиттелген органның заңды мекенжайы;
5) телефон, факс;
6) электрондық пошта;
7) валидатордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда);
8) парниктік газдар шығарындыларын мынадай көлемде растау* :
_________________________________ тонна көміртегі қос тотығы;
________________________________ көміртегі эквивалентіндегі парниктік газдардың жалпы
шығарындылары _ тонна
9) аккредиттелген орган басшысының қолы (тегі, аты, әкесінің аты) (бар болса)
Атауы ______________________________________________________________________
Мекен жайы_________________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________________
Орындаушы _________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
__________________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
Мөрге арналған орын (болған жағдайда)_______________________________________
Квоталанатын қондырғының
газдар шығарындылары
мониторингінің жоспарына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Квоталанатын қондырғының парниктік газдар шығарындыларын мониторингтеу жоспары (индексі 1-КҚ, кезеңділігі: тиісті кезеңге бекітілген көміртегі квоталарының Ұлттық жоспарының қолданылу кезеңіне)

14. Укажите изменения, планируемые по источникам выбросов парниковых газов
Код строки
Наименование установки
Наименование источника (процесса)
Планируемое изменение
Год изменения
1
2
3
4
5
*- Методы оценки выбросов, в случае ввода новых источников (процессов)
15. Описание процедур по сбору и обработке данных с указанием периодичности, обеспечения контроля качества _______________________________________________________________
16. Расчеты, обосновывающие получение объема углеродных квот *.
*- Данный пункт заполняется операторами новых установок, выявленных квотируемых установок, а также квотируемыми субъектами администрирования.
17. Распределение ответственности за мониторинг и отчетность на уровне установки _______________________________________________________________
18. Подпись руководителя субъекта квотирования (Фамилия, имя, отчество) (при его наличии) _______________________________________________________________
19. Подтвержден аккредитованным органом по валидации и верификации (далее – аккредитованный орган) _______________________________________________________________
1) полное наименование аккредитованного органа; ________________________
2) бизнес-идентификационный номер аккредитованного органа; _____________
3) номер и срок аттестата об аккредитации; _______________________________
4) юридический адрес аккредитованного органа; __________________________
5) телефон, факс; _____________________________________________________
6) электронная почта; _________________________________________________
7) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) валидатора; ____________________________________________________________________
8) Подтверждение выбросов парниковых газов в следующем объеме*:
____________________________________ тонн двуокиси углерода;
____________________________________ тонн общих выбросов парниковых газов в эквиваленте двуокиси углерода;
9) Подпись руководителя аккредитованного органа (Фамилия, имя, отчество) (при его наличии) ___________________________________________________________________
Наименование ___________________________________________________________
Адрес __________________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________________ фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________________________________ Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (при ее наличии) __________________________________________
Приложение
к Плану мониторинга
выбросов парниковых газов
квотируемой установки
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
План мониторинга выбросов парниковых газов квотируемой установки (индекс 1-КУ, периодичность: на период действия Национального плана, утвержденного на соответствующий период)

1. Парниктік газдар шығарындылары мониторингінің жоспары (бұдан әрі-жоспар) Кодексінің 293-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Квоталау субъектілері жоспарды Кодексінің 293-бабына сәйкес ұсынады.
3. Жоспар келесідей толтырылады:
1-бөлімде квоталау субъектісінің толық атауы көрсетіледі;
2-бөлімде квоталау субъектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
3-бөлімде облысты, ауданды, елді мекенді (қала/кент/өзгелері) қоса алғанда, квоталау субъектісінің заңды мекенжайы көрсетіледі));
4-бөлімде квоталау субъектісінің байланыс телефоны және факсы көрсетіледі;
5-бөлімде цитата келтірілетін субъектінің электрондық поштасының мекенжайы көрсетіледі;
6-бөлімде Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша қондырғы операторы қызметінің негізгі түрі көрсетіледі;
7-бөлімде квоталар субъектісі басшысының деректері (тегі, аты, әкесінің аты – бар болса);
8-бөлімде жоспар бойынша жауапты тұлға - тегі, аты және әкесінің аты бар болған жағдайда көрсетіледі және оның байланыс деректері: қызметтік телефоны, ұялы телефоны, e-mail;
9-бөлімде мониторинг жоспарының қолданылу кезеңі көрсетіледі;
10-бөлімде қондырғыда жүзеге асырылатын және мониторингке жататын қондырғы мен қызметтің сипаттамасы көрсетіледі. Сипаттама қондырғының атауын, қондырғымен жүзеге асырылатын қызмет туралы жалпы қорытындыларды, орындалатын қызметтің әрбір түрінің қысқаша сипаттамасын, сондай-ақ қызметтің әрбір түрі үшін пайдаланылатын техникалық құрылыстарды қамтиды.
4. 11-бөлімде қондырғы бойынша парниктік газдар мониторингі жүзеге асырылатын процестер көрсетіледі:
қондырғының атауы 1 "Жол коды" бағанында жол коды көрсетіледі
"қондырғының атауы" 2 бағанында қондырғының атауы көрсетіледі;
"экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрі" деген 3-бағанда экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қондырғы қызметінің түрі көрсетіледі;
"әкімшілік-аумақтық объектілердің жалпы жіктеуіші бойынша географиялық орналасуы" деген 4-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілердің жалпы жіктеуіші бойынша географиялық қондырғы көрсетіледі;
"парниктік газдар шығарындыларының көзі болып табылатын пайдаланылатын отынның немесе шикізаттың түрі" деген 5-бағанда парниктік газдар шығарындыларының көзі болып табылатын пайдаланылатын отынның немесе қондырғының өнеркәсіптік процесінің түрі көрсетіледі.
5. 12-бөлімде әрбір көз үшін пайдаланылатын технологияның, қуаттың және жұмыстың уақытша кезеңінің (бу немесе ыстық су өндіруге арналған қазандар, әртүрлі технологиялық процестер үшін қажетті жылу энергиясының көздері, цемент немесе балқыту пештері, көміртегі шикізатын тасымалдауға арналған стационарлық жүйелер, алауларда ілеспе газды жағу, парниктік газдар шығарындыларымен байланысты технологиялық процестер) сипаттамалары көрсетіледі:
қондырғының атауы 1 "Жол коды" бағанында жол коды көрсетіледі;
қондырғының атауы 2 бағанында қондырғының атауы көрсетіледі
Көздің атауы 3 бағанында парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын толық атауы көрсетіледі;
"пайдаланылатын технологияның сипаттамасы" 4 бағанында парниктік газдар шығарындылары көздерінің технологиялық процестерін сипаттайтын пайдаланылатын технологияның сипаттамалары көрсетіледі;
"белгіленген қуат (өлшем бірлігі) (болған жағдайда)" деген 5-бағанда қуат болған жағдайда, көздің белгіленген қуаты өлшем бірлігінде көрсетіледі;
"жұмыс уақыты, сағат/жыл" деген 6-бағанда парниктік газдар шығарындылары көздерінің жылына жұмыс сағаттарының саны көрсетіледі;
Егер компания отын шығынын есептеу үшін уақытты пайдаланса, онда бұл 13-тармақта көрсетілуі керек.

1. Форма, предназначенная для сбора административных данных "План мониторинга выбросов парниковых газов квотируемой установки" (далее – форма) разработана в соответствии с пунктом 4 статьи 293 Кодекса.
2. Форма представляется субъектами квотирования в соответствии со статьей 293 Кодекса.
3. Форма заполняется следующим образом:
в разделе 1 указывается полное наименование субъекта квотирования;
в разделе 2 указывается бизнес-идентификационный номер субъекта квотирования;
в разделе 3 указывается юридический адрес субъекта квотирования, включая область, район, населенный пункт (город/поселок/прочее));
в разделе 4 указывается контактный телефон и факс субъекта квотирования;
в разделе 5 указывается электронный адрес субъекта квотирования;
в разделе 6 указывается основной вид деятельности субъекта квотирования по общему классификатору видов экономической деятельности;
в разделе 7 указываются данные руководителя субъекта квотирования (фамилия, имя, отчество – при его наличии);
в разделе 8 указываются указывается ответственное лицо по плану – фамилия, имя и отчество – при его наличии, и его контактные данные: служебный телефон, мобильный телефон, e-mail;
в разделе 9 указывается период действия Плана мониторинга;
в разделе 10 указывается описание установки и деятельности, осуществляемой на установке и подлежащей мониторингу. Описание включает в себя наименование установки, общие выводы о деятельности, осуществляемой установкой, краткую характеристику каждого вида выполняемой деятельности, а также технические сооружения, используемые для каждого вида деятельности.
4. В разделе 11 указываются процессы, по которым будет осуществляться мониторинг парниковых газов по установке:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Вид деятельности по общему классификатору экономической деятельности" указывается вид деятельности установки по общему классификатору экономической деятельности;
в графе 4 "Географическое месторасположение по общему классификатору административно-территориальных объектов" указывается географическое установки по общему классификатору административно-территориальных объектов;
в графе 5 "Вид используемого топлива или сырья, являющегося источником выбросов парниковых газов" указывается вид используемого топлива или промышленного процесса установки, являющегося источником выбросов парниковых газов.
5. В разделе 12 указываются характеристики используемой технологии, мощности и временного периода работы для каждого источника (котлы для производства пара или горячей воды, источники тепловой энергии, необходимой для различных технологических процессов, цементные или плавильные печи, стационарные системы для транспортировки углеродного сырья, сжигание попутного газа на факелах, технологические процессы, связанные с выбросами парниковых газов):
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки
в графе 3 "Наименование источника" указывается полное наименование, который является причиной выбросов парниковых газов;
в графе 4 "Характеристика используемой технологии" указываются характеристики используемой технологии, описывающие технологические процессы источников выбросов парниковых газов;
в графе 5 "Установленная мощность (единицы измерения) (при наличии)" указывается установленная мощность источника в единицах измерения, в случае наличия мощности;
в графе 6 "Время работы" указывается количество часов работы источника выбросов парниковых газов в год;
Если компания использует время для расчета потребления топлива, то это должно указываться в пункте 13

6. 13-бөлімде парниктік газдар шығарындыларын мониторингтеу үшін пайдаланылатын әдістің сипаттамасы көрсетіледі:
қондырғының атауы 1 "Жол коды" бағанында жол коды көрсетіледі;
қондырғының атауы 2 бағанында қондырғының атауы көрсетіледі;
"өндірістік процестің атауы" 3 бағанында парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын өндірістік процестің толық атауы көрсетіледі;
"отынның атауы" 4 бағанында пайдалану кезінде парниктік газдар шығарындылары болатын отынның немесе шикізаттың атауы көрсетіледі;
"парниктік газдар шығарындылары коэффициенттерінің деңгейі" 5 бағанында парниктік газдар шығарындыларының коэффициенттері есептелетін әрбір көз бойынша әдістеменің жоспарлы деңгейі көрсетіледі
"Тұтынылатын отын немесе шикізат мөлшері туралы деректер көзі" 6 бағанында эмиссияларды есептеу үшін пайдаланылатын тұтынылатын отын немесе шикізат мөлшері туралы деректер көздері көрсетіледі. Егер отын мөлшері есептеу әдісімен алынса, мысалы, тұтыну көзі пайдаланған уақыт мөлшері бойынша есептеу тәртібін көрсетіңіз.
"төменгі жылу шығару қабілеттілігі коэффициентін есептеуге арналған Деректер көзі" 7 бағанында төмен жану жылуы коэффициентін есептеу үшін пайдаланылатын деректер және есептеулер үшін ақпарат көздері көрсетіледі, мысалы,"жеткізушіден отын паспорттарына сәйкес отын құрамы бойынша есеп";
"қайта құру коэффициентінің көзі (өнеркәсіптік процестер жағдайында)" деген 8 бағанында шикізатты қайта құру коэффициентінің тікелей көзі не осындай коэффициентті есептеу үшін Деректер көзі көрсетіледі;
"көміртегі құрамының коэффициентін есептеуге арналған Деректер көзі" деген 9 бағанда отынның көміртегі құрамының коэффициентін есептеу үшін пайдаланылатын деректер, мысалы, отынның құрамы туралы зертханалық деректер немесе жеткізушіден отын паспорты көрсетіледі;
13-бөлімде. өлшеу негізінде әдістің сипаттамасы көрсетіледі;
қондырғының атауы 1 "Жол коды" бағанында жол коды көрсетіледі;
"отын, шикізат немесе өнім түрі" 2 бағанында отын, шикізат немесе өнім түрі көрсетіледі;
"сынамаларды іріктеу нүктесі" 3 бағанында сынамаларды іріктеу нүктесі көрсетіледі;
"сынамаларды іріктеу параметрі" 4 бағанында сынамаларды іріктеу параметрі көрсетіледі;
"сынамаларды іріктеу әдісі (әдістің қысқаша сипаттамасы)" 5 бағанында Әдістемеге сілтеме жасай отырып, сынамаларды іріктеу әдісі көрсетіледі және әдістің қысқаша сипаттамасы беріледі;
"сынамаларды іріктеу кезеңділігі" 6 бағанында сынамаларды іріктеу кезеңділігі көрсетіледі;
"парниктік газдар шығарындыларын есептеу үшін деректерді беру кезеңділігі" 7 бағанында парниктік газдар шығарындыларын есептеу үшін деректерді беру кезеңділігі көрсетіледі.
Сондай-ақ сынамаларды іріктеуді жүргізетін аккредиттелген зертхананың атауы көрсетіледі. Аккредиттеу туралы куәліктің көшірмесін жоспарға жеке құжатпен қоса беру талап етіледі.
13. бөлімде отын, шикізат немесе өнім түрлерінің деректерін анықтау үшін өлшеу аспаптарының сипаттамасы, олар болған жағдайда көрсетіледі:
қондырғының атауы 1 "Жол коды" бағанында жол коды көрсетіледі;
"өлшеу құралының атауы" 2 бағанында өлшеу құралының атауы көрсетіледі;
"орналасуы" деген 3-бағанда қондырғыдағы өлшеу аспабының орналасуы және оның технологиялық процесс схемасында айқындалуы көрсетіледі. Пайдаланылған барлық құралдар бірегей идентификатормен нақты анықталады (мысалы, құралдың сериялық нөмірі). Құралдарды ауыстыру (мысалы, зақымдану салдарынан қажет) мониторинг жоспарының айтарлықтай өзгеруін білдірмейді. Бірегей сәйкестендіргіш мониторинг жоспарынан бөлек құжатпен тіркеледі;

6. В разделе 13 указывается описание метода, который будет использован для мониторинга выбросов парниковых газов:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Наименование производственного процесса" указывается полное наименование производственного процесса, который является причиной выброса парниковых газов;
в графе 4 "Наименование топлива или сырья" указывается наименование топлива или сырья, при использовании которого происходят выбросы парниковых газов;
в графе 5 "Уровень коэффициентов выбросов парниковых газов" указывается планируемый уровень методики по каждому источнику, согласно которому рассчитываются коэффициенты выбросов парниковых газов.
В графе 6 "Источник данных о количестве потребляемого топлива или сырья" указываются источники данных о количестве потребляемого топлива или сырья, используемых для расчетов эмиссий. Если количество топлива также получается расчетным способом, например, по количеству отработанного времени источником потребления, указать порядок расчета;
в графе 7 "Источник данных для расчета коэффициента низшей теплотворной способности" указываются данные, которые использованы для расчета коэффициента низшей теплоты сгорания и источники информации для расчетов, например, "расчет по составу топлива согласно паспортам топлива от поставщика";
в графе 8 "Источник данных для расчета коэффициента преобразования (в случае промышленных процессов)" указывается источник непосредственно самого коэффициента преобразования сырья либо источник данных для расчета такого коэффициента;
в графе 9 "Источник данных для расчета коэффициента содержания углерода" указываются данные, которые использованы для расчета коэффициента содержания углерода топливе, например, лабораторные данные о составе топлива или паспорт топлива от поставщика;
в разделе 13. указывается описание метода на основе измерения;
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Вид топлива, сырья или продукции" указывается вид топлива, сырья или продукции;
в графе 3 "Точка отбора проб" указывается точка отбора проб;
в графе 4 "Параметр отбора проб" указывается параметр отбора проб;
в графе 5 "Метод отбора проб (краткое описание метода)" указывается метод отбора проб со ссылкой на методику и дается краткое описание метода;
в графе 6 "Периодичность отбора проб" указывается периодичность отбора проб;
в графе 7 "Периодичность передачи данных для расчетов выбросов парниковых газов" указывается периодичность передачи данных для расчетов выбросов парниковых газов.
Также указывается наименование аккредитованной лаборатории, которая проводит отбор проб. Копию свидетельства об аккредитации требуется приложить к Плану отдельным документом.
В разделе 13 указывается описание измерительных приборов для определения данных вида топлива, сырья или продукции, в случае их наличия:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование измерительного прибора" указывается наименование измерительного прибора;
в графе 3 "Расположение" указывается расположение измерительного прибора в установке и его определение в схеме технологического процесса. Все используемые инструменты четко идентифицируются с помощью уникального идентификатора (например, серийный номер инструмента). Замена инструментов (например, необходимая вследствие повреждения) не будет означать существенного изменения плана мониторинга. Уникальный идентификатор документально фиксируется отдельно от плана мониторинга;

өлшеу диапазоны бағаны 4, 5 және 6 бағандарға бөлінеді. 4-бағанда өлшеу аспабының өлшем бірлігі көрсетіледі, 5-бағанда аспапты өлшеудің төменгі шегі көрсетіледі, 6-бағанда аспапты өлшеудің жоғарғы шегі көрсетіледі;
"көрсетілген белгісіздік (+/- %)" деген 7-бағанда өндіруші ерекшелігінің нұсқауларына сәйкес пайызбен жұмыс белгісіздігі көрсетіледі;
7. 14-бөлімде парниктік газдар шығарындыларының көздері бойынша жоспарланатын өзгерістер көрсетіледі. Осы тармақ парниктік газдар шығарындыларының көздерінде жоспарланған өзгерістер болған жағдайда толтырылады:
қондырғының атауы 1 "Жол коды" бағанында жол коды көрсетіледі;
қондырғының атауы 2 бағанында қондырғының атауы көрсетіледі;
"Көздің атауы" 3 бағанында парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын көздің толық атауы көрсетіледі;
"өзгерістер деген" 4 бағанында көздер бойынша жоспарланған өзгерістер көрсетіледі;
"өзгеріс жылы" деген 5-бағанда жоспарланған өзгеріс жылы көрсетіледі.
8. 15-бөлімде кезеңділікті, сапаны бақылауды қамтамасыз етуді көрсете отырып, деректерді жинау және өңдеу жөніндегі рәсімдердің сипаттамасы көрсетіледі. Деректер еркін нысанда көрсетіледі.
9. 16-бөлімде парниктік газдар шығарындыларына квоталар көлемін алуды негіздейтін есептер көрсетіледі.
Осы тармақты жаңа қондырғылар операторлары, ұлттық көміртегі квоталары жоспарының тиісті қолданылу кезеңінде квоталанатын қондырғылар санатына өтетін әкімшілендіру субъектілерінің қондырғылары үшін қондырғылар операторлары толтырады.
10. 17-бөлімде мониторингтің жекелеген кезеңдерін көрсете отырып, орнату деңгейінде мониторинг пен есеп беруге жауапты тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі. Деректер кез келген нысанда көрсетіледі.
11. 18-бөлімде квота субъектісі басшысының қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
12. 19-бөлімде аккредиттелген органның жоспарды растауы көрсетіледі:
1) тармақшада аккредиттелген органның толық атауы көрсетіледі;
2) тармақшада аккредиттелген органның Бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
3) тармақшада аккредиттеу туралы аттестаттың нөмірі мен мерзімі көрсетіледі;
4) тармақшада аккредиттелген органның заңды мекенжайы көрсетіледі;
5) тармақшада валидацияға жауапты тұлғаның телефон, факс нөмірі көрсетіледі;
6) тармақшада валидацияға жауапты адамның электрондық поштасы көрсетіледі;
7) тармақшада валидатордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
8) тармақшада парниктік газдар шығарындыларының көміртегі қостотығы тоннасымен расталған көлемі, сондай-ақ парниктік газдардың көміртегі қостотығы баламасындағы жалпы шығарындыларының көлемі көрсетіледі.
Осы тармақты жаңа қондырғылар, анықталған квоталанатын қондырғылар операторлары, сондай-ақ әкімшілендірудің квоталанатын субъектілері толтырады;
9) тармақшада аккредиттелген орган басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетілген қолы көрсетіледі.
Парниктік газдар
шығарындылары мен сіңірулері
саласындағы мемлекеттік реттеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысаны
Жаңа қондырғы үшін/әкімшілендіру субъектісін орнату үшін көміртегі квотасын беруге өтініш

графа "Диапазон измерений" разделяется на графы 4, 5 и 6. В графе 4 указываются единицы измерения измерительного прибора, в графе 5 указывается нижний предел измерения прибора, в графе 6 указывается верхний предел измерения прибора;
в графе 7 "Указанная неопределенность (+/- %)" указывается рабочая неопределенность в процентах, согласно указаниям спецификации производителя.
7. В разделе 14 указываются изменения, планируемые по источникам выбросов парниковых газов. Данный пункт заполняется в случае наличия планируемых изменений в источниках выбросов парниковых газов:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Наименование источника" указывается полное наименование источника, который является причиной выброса парниковых газов;
в графе 4 "Планируемые изменения" указываются планируемые изменения по источникам;
в графе 5 "Год изменения" указывается год планируемого изменения.
8. В разделе 15 указывается описание процедур по сбору и обработке данных с указанием периодичности, обеспечению контроля качества. Данные указываются в произвольной форме.
9. В разделе 16 указываются расчеты, обосновывающие получение объема квот на выбросы парниковых газов.
Данный пункт заполняется операторами новых установок, выявленных квотируемых установок, а также квотируемыми субъектами администрирования.
10. В разделе 17 указывается Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лиц, ответственных за мониторинг и отчетность на уровне установки, с указанием определенных этапов мониторинга. Данные указываются в произвольной форме.
11. В разделе 18 указывается подпись руководителя субъекта квотирования, фамилия, имя, отчество (при его наличии).
12. В разделе 19 указывается подтверждение Плана аккредитованным органом:
в подпункте 1) указывается полное наименование аккредитованного органа;
в подпункте 2) указывается Бизнес-идентификационный номер аккредитованного органа;
в подпункте 3) указывается номер и срок аттестата об аккредитации;
в подпункте 4) указывается юридический адрес аккредитованного органа;
в подпункте 5) указывается номер телефона, факса лица, ответственного за валидацию;
в подпункте 6) указывается электронная почта лица, ответственного за валидацию;
в подпункте 7) указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) валидатора;
в подпункте 8) указывается подтверждаемый объем выбросов парниковых газов в тоннах двуокиси углерода, а также объем общих выбросов парниковых газов в эквиваленте двуокиси углерода.
Данный пункт заполняется операторами новых установок, выявленных квотируемых установок, а также квотируемыми субъектами администрирования;
в подпункте 9) указывается подпись руководителя аккредитованного органа с фамилией, именем, отчеством (при его наличии).
Приложение 2
к Правилам государственного
регулирования в сфере выбросов
и поглощений парниковых газов
Форма
Заявление на выдачу углеродной квоты для новой установки/для установки субъекта администрирования

1. Қондырғы операторының атауы
2. Жалпы мәліметтер:
1) Заңды мекен-жайы
2) Жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі
3) Байланыс телефондары, факс, электрондық пошта
3. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша көміртекті квоталау жөніндегі талаптарға (коды мен атауы) жататын қондырғы жататын экономика секторы
4. Қондырғының атауы
5. Ұлттық жоспардың барлық қолданылу кезеңіне көміртегі квотасының жалпы көлемі:
Ұлттық жоспардың әрбір есепті жылына сұратылатын көміртегі квотасының көлемі:
6. Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңі
20 _ _ жылғы "_ _" _ _ _ _ _ _ бастап
20 _ _ жылғы "_" _ __ _ _ дейін
7. Сұратылған көміртегі квотасының көлемі арналған есепті жыл:
8. Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) парниктік газдар шығарындылары мониторингінің валидацияланған жоспары (түпнұсқа);
2) заңды тұлға үшін – мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың көшірмесі.
Жетекшісі _________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қолы)
Парниктік газдар
шығарындылары мен сіңірулері
саласындағы мемлекеттік реттеу
қағидаларына
3 қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: көміртегі бірліктерінің сауда жүйесінің операторына
Әкімшілік деректердің нысаны интернет-ресурста орналастырылған: www.ecogeo.gov.kz
Парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есеп квоталау субъектілері үшін
Индекс: 2-КС
Есепті кезең: 20__ г.
Кезеңділігі: жыл сайын
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Кодекстің 289-бабына сәйкес көміртекті квоталау жөніндегі талаптарға жататын квоталау субъектілері
Ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі жылдың бірінші сәуіріне дейін
1. Квоталау субъектісінің толық атауы __________________________________
2. Бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе квота субъектісінің жеке сәйкестендіру нөмірі
___________________________________________________________________
3. Квоталау субъектісінің заңды мекенжайы (облыс/республикалық маңызы бар қала/астана, аудан, елді мекен (қала/кент/өзгелері) қоса алғанда)
____________________________________
4. Координаттарды анықтаудың халықаралық жүйесі бойынша қондырғының физикалық мекенжайы WGS84 (Түрдің ендік / бойлық: NN.nnnnnn,EE.eeeeee)
1) _________________________________________________________________
2) _________________________________________________________________
3) _________________________________________________________________
4) _________________________________________________________________

1. Наименование оператора установки
2. Общие сведения:
1) Юридический адрес
2) Индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер
3) Контактные телефоны, факс, электронная почта
3. Сектор экономики, к которому относится квотируемая установка подпадающая по углеродному квотированию (код и название) по общему классификатору видов экономической деятельности
4. Наименование установки:
5. Общий объем углеродной квоты на весь период действия Национального плана
Объем запрашиваемой углеродной квоты на каждый отчетный год Национального плана:
6. Период действия Национального плана
с " "___ 20__ года по " " ___ 20__ года
7. Отчетный год, на который предназначается объем запрашиваемой углеродной квоты:
8. К заявке прилагаются следующие документы:
1) валидированный план мониторинга выбросов парниковых газов (оригинал);
2) копия свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) – для юридического лица.
Руководитель _________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), должность, подпись)
Приложение 3
к Правилам государственного
регулирования в сфере выбросов
и поглощений парниковых газов
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: оператору системы.
Форма, административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.ecogeo.gov.kz
Отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов для субъектов квотирования
Индекс: 2-СК
Отчетный период: 20__ год.
Периодичность: ежегодно.
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты квотирования, подпадающие по углеродному квотированию в соответствии со статьей 289 Кодекса.
Срок представления: до первого апреля года, следующего за отчетным периодом.
1. Полное наименование субъекта квотирования
_____________________________________________________________________
2. Бизнес идентификационный номер или индивидуальный идентификационный
номер субъекта квотирования
_____________________________________________________________________
3. Юридический адрес субъекта квотирования (включая область/город
республиканского значения/столица, район, населенный пункт (город/поселок/прочее))
_____________________________________________________________________
4. Физический адрес установки по международной системе определения
координатWGS84 (Широта/Долгота вида: NN.nnnnnn,EE.eeeeee)
1) ___________________________________________________________________
2) ____________________________________________________________________
3) ____________________________________________________________________
4) ____________________________________________________________________

5. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша көміртекті квоталау жүзеге асырылатын қызмет түрі
____________________________________________________________
6. Парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есепті әзірлеу бойынша орындаушы (тегі, аты және әкесінің аты – бар болса), байланыс деректері (телефон, ұялы телефоны, e-mail)
___________________________________________________
7. Есепті жыл ________________________________________________________

5. Вид деятельности, по которому осуществляется углеродное квотирование
по общему классификатору видов экономической деятельности
______________________________________________________________________
6. Исполнитель по разработке отчета об инвентаризации выбросов парниковых
газов (фамилия, имя и отчество – при его наличии), контактные данные
(служебный телефон, моб ильный телефон e-mail)
______________________________________________________________________
7. Отчетный год _______________________________________________________

9. Есептеулер үшін пайдаланылған коэффициенттер
Жол коды
Қондырғының атауы
Шикізаттың не процестің атауы
Тұтынылған шикізат немесе процесс
Есептеулер үшін пайдаланылған коэффициенттер
Түрі*
Нақты көлемі**
Өлшем бірлігі
Жұмыс массасына арналған отындағы көміртегі мөлшері
Өлшем бірлігі
1
2
3
4
5
6
7
8
Энергия өндіре отырып отынды жағу
Газ (түрлері бойынша)
Көмір (маркалары бойынша)
Мұнай өнімдері (түрлері бойынша)
Ұшпа эмиссиялар (қызмет түрлері бойынша)
Желдету
газсыздандыру
Сақтау
Бөлу
Алау
Газ
Басқа өндірістік процесс
Кестенің жалғасы
Есептеулер үшін пайдаланылған коэффициенттер
Төменгі жану жылуының коэффициенті
Өлшем бірлігі
Тотығу коэффициенті (отын жағылған жағдайда) немесе түрлендіру коэффициенті (өнеркәсіптік процестер жағдайында)
Өлшем бірлігі
Шығарындылар коэффициенті
Өлшем бірлігі
көміртегі қос тотығының
метана
азот тотығы
9
10
11
12
13
14
15
16
10. Отынның тотығу коэффициенттерін есептеу үшін пайдаланылған параметрлер
Жол коды
Қондырғының атауы
Өндірістік процестің атауы
Тұтынылатын Шикізат түрі немесе процесс
Тотығу коэффициенті***
А Нұсқасы
В Нұсқасы
Жанудың механикалық толық болмауына байланысты жылудың жоғалуы
Өлшем бірлігі
Жанудың химиялық толық болмауына байланысты жылудың жоғалуы
Өлшем бірлігі
Шлактағы көміртегі мөлшері
Өлшем бірлігі
Z кезеңінде пайда болған қождың мөлшері
Өлшем бірлігі
Z кезеңіндегі табиғи түрдегі отын шығыны
Өлшем бірлігі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Энергия өндіре отырып отынды жағу
Газ (түрлері бойынша)
Көмір (маркалары бойынша)
4
Мұнай өнімдері (түрлері бойынша)
10-кестенің жалғасы
Парниктік газдар шығарындыларының коэффициентін есептеу үшін пайдаланылған параметрлер
Жол коды
Қондырғының атауы
Өндірістік процестің атауы
Тұтынылатын Шикізат түрі немесе процесс
Тотығу коэффициенті***
Артық ауа коэффициенті a болған кезде пайдаланылған газдардағы CH4 өлшенген көлемдік концентрациясы
Түрі*
Өлшем бірлігі
Артық ауаның a коэффициенті кезінде пайдаланылған газдардағы N2O өлшенген көлемдік концентрациясы
Өлшем бірлігі
Түтін газдарының сынамасын алу орнындағы оттегінің өлшенген концентрациясы
Өлшем бірлігі
Отынның немесе шикізаттың сипатын ескеретін Коэффициент
Ластаушы заттардың меншікті салмағы (N2O)
Ластаушы заттардың меншікті салмағы (CH4)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Энергия өндіре отырып отынды жағу
Газ (түрлері бойынша)
Көмір (маркалары бойынша)
Мұнай өнімдері (түрлері бойынша)
11. Есепті жылы өндірілген өнім бойынша деректер және өнімнің әрбір түрінен парниктік газдар шығарындыларының көлем
Жол коды
Есепті жылы өндірілген өнім
Қондырғының атауы
Түрі
Саны **
Өлшем бірлігі *
Өнімнің әрбір түрі бойынша әрбір Қондырғы бойынша жиыны**
Өлшем бірлігі *
Парниктікгаздаршығарындыларыныңкөлемі (тоннамен) **
көміртегі қостотығы
метан
Азот тотығы
перфторкөміртектер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
* Өндірілген өнім мөлшерінің өлшем бірлігі ретінде тонна пайдаланылады, мегаватт-сағаттағы электр энергиясын және Гигакалориядағы жылу энергиясын өндіруді қоспағанда.
** Деректер үтірден кейін үш санға дейін дөңгелектеніп көрсетіледі.
11-кестенің жалғасы
Түсті металлургияда өнім өндіру кезіндегі бастапқы материалдардың шығысы жөніндегі деректер*
Жол коды
Түрі
Саны ***
Өлшем бірлігі **
1
2
3
4
Шойын, болат, агломераттар және шекемтас өндірісі
Шойын өндірісіне кокстың үлестік шығысы
Шойын өндірісіне тас көмірдің меншікті шығыны
Шойын өндірісіне табиғи газдың үлестік шығысы
домна өндірісіне Кокс шығысы
шойын өндіруге жұмсалатын табиғи газ шығыны
шойын өндіруге табиғи газдың толық шығыны
шойынның көміртегі мөлшері
табиғи газдағы көміртегі мөлшері
шойындағы көміртектің массасы
Болат сынықтарының болат өндіруге үлестік шығысы
Болат өндірісіне шойын сынықтарының меншікті шығыны
Болат өндірісіне табиғи газды үлестік тұтыну
Әктастағы кальций карбонатының құрамы
агломерацияны ескере отырып, шойын өндірісіне әктастың үлестік шығысы
шойын өндіруге арналған әктас шығыны
Әктастағы кальций карбонатының құрамы
Кальций карбонатындағы көміртегі мөлшері
Электросталь өндірісіне электродтардың меншікті шығыны
Болаттағы көміртегі мөлшері
Агломерацияны ескере отырып, шойын өндірісіне әктастың үлестік шығысы
шойын өндіруге арналған әктас шығыны
Агломерат өндірісіне Кокс ұнтағының үлестік шығысы
Көміртегідегі агломерат даңғылына Кокс ұнтағының шығысы
кокстегі көміртегі мөлшері
Агломерат даңғылындағы табиғи газдың үлестік шығысы
Шекемтастар өндірісіне табиғи газдың үлестік шығысы
Алюминий өндірісі
Күйдірілген анодтар
алюминий тоннасына алдын ала күйдірілген анодтарды таза тұтыну
кокстегі күлдің мөлшері,%
ваннаға анодтық әсер ету минуттары-тәулік, мин.
коксты тұтыну, т/т күйдірілген анодтар
Ферроқорытпа өндірісі
Ферроқорытпаларды өндіру үшін тұтынылған тотықсыздандырғыштың көлемі (ферроқорытпалардың түрлері бойынша бояу)
көміртекті тотықсыздандырғыш құрамы
Тұтынылған қож түзетін материалдың көлемі
қож түзетін материалдың көміртегі мөлшері
ұшпа заттардың көміртегі мөлшері
Қорғасын өндірісі
Тікелей балқыту әдісімен алынған қорғасын көлемі
тікелей балқыту арқылы алынған қорғасынның көміртегі мөлшері, тонна с / тонна қорғасын
қалпына келтіргіш саны
көміртекті тотықсыздандырғыш құрамы
Мырыш өндірісі
вельц-пеште өндірілген мырыш мөлшері
вельц-кектердің көміртегі құрамы
тотықсыздандырғыштың массасы
көміртекті тотықсыздандырғыш құрамы
технологиялық материалдың массасы
технологиялық материалдың көміртегі мөлшері,
* Деректерді экономикалық қызмет түрі қызметтің металлургия саласына жататын қондырғылар операторлары толтырады

9. Коэффициенты, использованные для расчетов парниковых газов
Код строки
Наименование установки
Наименование производственного процесса
Потребленное сырье либо процесс
Коэффициенты, использованные для расчетов
Вид
Фактический объем
Единица измерения
Содержание углерода в топливе на рабочую массу
Единица измерения
1
2
3
4
5
6
7
8
Сжигание топлива с выработкой энергии
Газ (по типам)
Уголь (по маркам)
Нефтепродукты (по видам)
Летучие эмиссии (по видам деятельности)
Вентиляция
дегазация
Хранение
Распределение
Иной производственный процесс
Газ
Факела
Продолжение таблицы
Коэффициенты, использованные для расчетов
Коэффициент низшей теплоты сгорания
Единица измерения
Коэффициент окисления (в случае сжигания топлива) либо коэффициент преобразования (в случае промышленных процессов)
Единица измерения
Коэффициент выбросов****
Единица измерения
двуокиси углерода
метана
закиси азота
9
10
11
12
13
14
15
16
10. Коэффициенты окисления топлива, использованные для расчетов парниковых газов в секторе "Энергетика" и "Промышленность"
Код строки
Наименование установки
Наименование производственного процесса
Вид потребленного сырья либо процесс
Коэффициент окисления
Вариант А
Вариант Б
Потеря тепла вследствии механической неполнотой сгорания
Единица измерения
Потеря тепла вследствии химической неполнотой сгорания
Единица измерения
Содержание углерода в шлаке
Единица измерения
Количество шлака, образованного за период 1
Единица измерения
Расход топлива в натуральном виде за период 1
Единица измерения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Сжигание топлива с выработкой энергии
Газ
(по типам)
Уголь
(по маркам)
Нефтепродукты
(по видам)
Продолжения таблицы 10
Укажите коэффициенты выбросов, использованные для расчетов парниковых газов в секторе "Энергетика" и "Промышленность"
Код строки
Наименование установки
Наименование производственного процесса
Вид потребленного сырья либо процесс
Коэффициент выбросов
Измеренная объемная концентрация CH4 в выхлопных газах при коэффициенте избытка воздуха a
Единица измерения
Измеренная объемная концентрация N2O в выхлопных газах при коэффициенте избытка воздуха a
Единица измерения
Измеренная концентрация кислорода в месте отбора пробы дымовых газов
Единица измерения
Коэффициент, учитывающий характер топлива или сырья
Удельная масса загрязняющих веществ (N2O)
Удельная масса загрязняющих веществ (CH4)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Сжигание топлива с выработкой энергии
Газ (по типам)
Уголь (по маркам)
Нефтепродукты (по видам)
11. Укажите данные по произведенной продукции за отчетный год и объему выбросов парниковых газов от каждого вида продукции
Код строки
Произведенная продукция за отчетный год
Наименование установки
Вид
Количество **
Единица измерения *
Итого по каждой установке по каждому виду продукции**
Единица измерения *
Объем выбросов парниковых газов (в тоннах) **
двуокись углерода
метан
закись азота
перфторуглероды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
* В качестве единиц измерения количества произведенной продукции используются тонны, за исключением производства электроэнергии в мегаватт-час и теплоэнергии в Гигакалории.
** Данные указываются с округлением до трех цифр после запятой.
Продолжения таблицы 11
Укажите данные по расходу топлива и сырья при производстве продукции в металлургической сфере деятельности *:
Код строки
Вид
Количество ***
Единица измерения **
1
2
3
4
Производство чугуна, стали, агломератов и окатышей
Удельный расход кокса на производство чугуна
Удельный расход каменного угля на производство чугуна
Удельный расход природного газа на производство чугуна
расход кокса на доменное производство
расход природного газа на производство чугуна
полный расход природного газа на производство чугуна
содержание углерода в чугуне
содержание углерода в природном газе
масса углерода в чугуне
Удельный расход стального лома на производство стали
Удельный расход чугунного лома на производство стали
Удельное потребление природного газа на производство стали
Содержание карбонате кальция в известняке
удельный расход известняка на производство чугуна с учетом агломерации
расход известняка на производство чугуна
Содержание карбонате кальция в известняке
Содержание углерода в карбонате кальция
Удельный расход электродов на производство электростали
Содержание углерода в стали
Удельный расход известняка на производство чугуна с учетом агломерации
расход известняка на производство чугуна
Удельный расход коксовой мелочи на производство агломерата
Расход коксовой мелочи на пр-во агломерата в углерода
содержание углерода в коксе
Удельный расход природного газа на пр-во агломерата
Удельный расход природного газа на производство окатышей
Удельный расход коксовой мелочи на производство окатышей
Производство алюминия
Обожженные аноды
нетто-потребление предварительно обожжҰнных анодов на тонну алюминия
содержание золы в коксе, %
минуты анодного эффекта на ванно-сутки, мин.
потребление кокса, обожженных анодов
Производство ферросплавов
Объем потребленного восстановителя для производства ферросплавов (расписать по типам ферросплавов)
углеродное содержание восстановителя
Объем потребленного шлакообразующего материала
углеродное содержание шлакообразующего материала
углеродное содержание летучих веществ
Производство свинца
Объем свинца полученного по способу прямой плавки
углеродное содержание свинца полученного прямой плавкой, тонн С/тонну свинца
количество восстановителя
углеродное содержание восстановителя
Производство цинка
количество цинка, произведенного в вельц-печи
углеродное содержание вельц-кеков
масса восстановителя
углеродное содержание восстановителя
масса технологического материала
углеродное содержание технологического материала,
*Данные заполняются субъектами квотирования, вид экономической деятельности которых относится к металлургической сфере деятельности

1) верификацияны жүзеге асыратын аккредиттелген органның толық атауы, БСН;
2) аккредиттеу туралы аттестаттың нөмірі мен мерзімі немесе аккредиттеу туралы куәліктің күні, сериясы, нөмірі;
3) аккредиттелген органның заңды мекенжайы;
4) телефон, факс;
5) электрондық пошта;
6) верификация үшін жауапты (аты-жөні) (болған жағдайда);
7) әрбір қондырғы бойынша парниктік газдар шығарындыларын мынадай көлемде растау:
_____ тонна көміртегі қос тотығы;
_____ көміртегі қос тотығы баламасындағы парниктік газдардың жалпы шығарындыларының тоннасы;
8) есепті жыл үшін қажетті өлшем бірліктерінде әрбір Қондырғы бойынша сомада өндірілген өнімнің әрбір түрін (өнімдіөндіру, өндіру, қайта өңдеу және (немесе) тасымалдау көлемін) растау:
9) аккредиттелген орган басшысының қолы (аты-жөні).
Атауы __________________________________________________________
Мекен жайы_________________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________________
Орындаушы ____________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға ___________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
Мөрге арналған орын (субъектілер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда
жеке кәсіпкерлік___________________________________________
Парниктік газдар
шығарындыларын түгендеу
туралы есепке квоталау
субъектілері үшін
Қосымша
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме, әкімшілік деректерді жинауға арналған Квоталау субъектілері үшін парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есеп (2-КС индексі, кезеңділігі: жыл сайын)
1. Квоталау субъектілері үшін парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есеп нысаны (бұдан әрі – Нысан) Кодекстің 294-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді. Нысанда экономиканың реттелетін секторларында парниктік газдар шығарындыларының көлемі жылына жиырма мың тонна көміртегі диоксидінен асатын квоталанатын қондырғылар бойынша деректер ұсынылады.

1) Полное наименование аккредитованного органа, осуществляющего верификацию;
_____________________________________________________________________
2) Бизнес-идентификационный номер аккредитованного органа;
_____________________________________________________________________
3) Номер и срок аттестата об аккредитации или дата, серия, номер свидетельства
об аккредитации; ______________________________________________________
4) Юридический адрес аккредитованного органа;
_____________________________________________________________________
5) Телефон, факс;
_____________________________________________________________________
6) Электронная почта;
_____________________________________________________________________
7) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного за верификацию;
_____________________________________________________________________
8) Подтверждение выбросов парниковых газов по каждой установке в следующем объеме:
_____ тонн двуокиси углерода;
______ тонн общих выбросов парниковых газов в эквиваленте двуокиси углерода
9) Подтверждение каждого вида произведенной продукции (объема добычи,
производства, переработки и (или) транспортировки продукции) в сумме по каждой
установке в необходимых единицах измерения за отчетный год:
_______________________________________________________________________
10) подпись руководителя аккредитованного органа (Фамилия, имя, отчество)
(при его наличии)
_______________________________________________________________________
Наименование __________________________________________________________
Адрес _________________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________________
Исполнитель
_______________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (при ее наличии) ________________________________________
Приложение
к Отчету об инвентаризации
выбросов парниковых газов
для субъектов квотирования
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов для субъектов квотирования
(индекс 2-СК, периодичность: ежегодно)
1. Отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов для субъектов квотирования (далее – Форма) разработана в соответствии с пунктом 2 статьи 294 Кодекса. В форме указываются данные по квотируемым установкам, объем выбросов парниковых газов которых превышает двадцать тысяч тонн диоксида углерода в год в регулируемых секторах экономики.

2. Нысанды квоталау субъектілері Кодекстің 294-бабына сәйкес жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін ұсынады.
3. Нысан мынадай түрде толтырылады:
1-бөлімде квоталау субъектісінің толық атауы көрсетіледі;
2-бөлімде квоталау субъектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе қондырғы операторының жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
3-бөлімде квоталау субъектісінің заңды мекенжайы көрсетіледі (облысты/республикалық маңызы бар қаланы/астананы, ауданды, елді мекенді (қаланы/кентті/өзгелерді қоса алғанда));
4-бөлімде WGS84 координаттарын анықтаудың халықаралық жүйесі бойынша қондырғының нақты мекенжайы көрсетіледі (түрдің ендік / бойлық: NN.nnnnnn,EE.eeeeee);
5-бөлімде Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша көміртекті квоталау жүзеге асырылатын қызмет түрі көрсетіледі;
6-бөлімде парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есепті әзірлеу бойынша орындаушының – тегі, аты және әкесінің аты-бар болса, және оның байланыс деректері: қызметтік телефоны, ұялы телефоны, e-mail көрсетіледі;
7-бөлімде нәтижесі бойынша парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есеп әзірленген есепті жыл көрсетіледі.
4. 8-бөлімде стационарлық көздер немесе стационарлыққа теңестірілген ұтқыр көздер бойынша есепті жылдағы парниктік газдар шығарындыларының нақты көлемі көрсетіледі:
"жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" 2 бағанында қондырғының атауы көрсетіледі;
"Өндірістік процестің атауы" 3 бағанында көрсетілген қондырғыда жүзеге асырылатын және парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын процестің атауы таңдалады;
"Шикізаттың не процестің атауы" 4 бағанында шикізат түрлері не бағанда санамаланған бөлімдерге сәйкес процестер таңдалады;
"көміртегі қос тотығы шығарындыларының көлемі, тонна" деген 5-бағанда пайдаланылған шикізаттың әрбір түрі бойынша тоннадағы көміртегі қос тотығы шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
метан шығарындыларының көлемі деген бағанда әрбір пайдаланылған шикізат түрі бойынша метан шығарындыларының көлемі көрсетіледі. Баған 6 және 7 бағандарға бөлінеді. 6-бағанда метан шығарындыларының көлемі тоннамен көрсетіледі, 7-бағанда көміртегі қос тотығы тоннасының баламасындағы метан шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
"Азот шала тотығы" шығарындыларының көлемі бағанында әрбір пайдаланылған шикізат түрі бойынша азот шала тотығы шығарындыларының көлемі көрсетіледі. Баған 8 және 9 бағандарға бөлінеді. 8-бағанда азот шала тотығы шығарындыларының көлемі тоннамен көрсетіледі, 9-бағанда көміртегі қос тотығы тоннасының баламасындағы азот шала тотығы шығарындыларының көлемі көрсетіледі;

2. Форма представляется субъектами квотирования в соответствии со статьей 294 Кодекса, ежегодно до 1 апреля года, следующего за отчетным, Оператору системы.
3. Форма заполняется следующим образом:
в разделе 1 указывается полное наименование субъекта квотирования;
в разделе 2 указывается бизнес-идентификационный номер субъекта квотирования;
в разделе 3 указывается юридический адрес субъекта квотирования (включая область, район, населенный пункт (город\поселок\прочее);
в разделе 4 указывается физический адрес установки по международной системе определения координат WGS84 (Широта/Долгота вида: NN.nnnnnn,EE.eeeeee);
в разделе 5 указывается вид деятельности, по которому осуществляется углеродное квотирование по общему классификатору видов экономической деятельности;
в разделе 6 указывается данные исполнителя по разработке отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов – фамилия, имя и отчество – при его наличии, и его контактные данные: служебный телефон, мобильный телефон, e-mail;
в разделе 7 указывается отчетный год, по итогам которого разработан отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов.
4. В разделе 8 указывается фактический объем выбросов парниковых газов за отчетный год по стационарным источникам или мобильным источникам, приравненным к стационарным:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Наименование производственного процесса" выбирается наименование процесса, который осуществляется на указанной установке и является причиной выбросов парниковых газов;
в графе 4 "Наименование сырья, либо процесса" заполняются виды сырья, согласно разбивке, перечисленной в графе. Каждый вид сырья либо процесса заполняется отдельной строкой;
в графе 5 "Объем выбросов двуокиси углерода, тонн" указывается объем выбросов двуокиси углерода в тоннах по каждому использованному виду сырья;
в графе "Объем выбросов метана" указывается объем выбросов метана по каждому использованному виду сырья. Графа разделяется на графы 6 и 7. В графе 6 указывается объем выбросов метана в тоннах, в графе 7 указывается объем выбросов метана в эквиваленте тонны двуокиси углерода;
в графе "Объем выбросов закиси азота" указывается объем выбросов закиси азота по каждому использованному виду сырья. Графа разделяется на графы 8 и 9. В графе 8 указывается объем выбросов закиси азота в тоннах, в графе 9 указывается объем выбросов закиси азота в эквиваленте тонны двуокиси углерода;

"перфторкөміртектер шығарындыларының көлемі" бағанында әрбір пайдаланылған шикізат түрі бойынша азот шала тотығы шығарындыларының көлемі көрсетіледі. Баған 10 және 11 бағандарға бөлінеді. 10-бағанда тоннамен перфторкөміртектер шығарындыларының көлемі көрсетіледі, 11-бағанда көміртегі қос тотығы тоннасының эквивалентіндегі перфторкөміртектер шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
"Қондырғы бойынша көміртегі қос тотығы шығарындыларының жалпы көлемі" деген 12-бағанда қондырғы бойынша көміртегі қос тотығы бойынша шығарындылардың жалпы көлемі көрсетіледі. Қондырғы бойынша көміртегі қос тотығы шығарындыларының көлемі тоннамен көрсетіледі;
"парниктік газдар шығарындыларының жалпы көлемі Қондырғы бойынша көміртегі қостотығы тоннасының баламасында" деген 13-бағанда қондырғы бойынша көміртегі қостотығы тоннасының баламасында барлық парниктік газдар шығарындыларының жалпы көлемі көрсетіледі;
"ескертпеде" кестеге қосымша ескертпелер, түсініктемелер көрсетіледі.
5. 9-бөлімде парниктік газдарды есептеу үшін пайдаланылған коэффициенттер көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" 2-бағанында қондырғының атауы көрсетіледі;
"Өндірістік процестің атауы" деген 3-бағанда көрсетілген қондырғыда жүзеге асырылатын және парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын процестің атауы таңдалады;
"Тұтынылған шикізат не процесс" бағанында бағанда санамаланған бөлуге сәйкес шикізат түрлері толтырылады. Шикізаттың немесе процестің әрбір пайдаланылған түрі жеке жолмен толтырылады. Граф бірнеше бағандарға бөлінеді. 4-бағанда санамаланған түрлерге сәйкес тұтынылған шикізаттың не процестің белгілі бір түрі көрсетіледі, 5-бағанда тұтынылған шикізаттың не процестің нақты көлемі көрсетіледі, 6-бағанда сілтемені ескере отырып, өлшем бірлігі (заттай бірліктерде) көрсетіледі;
"Есептеулер үшін пайдаланылған коэффициенттер" бағанында шикізаттың немесе процестің әрбір түрі бойынша парниктік газдар шығарындыларын есептеу үшін пайдаланылған коэффициенттер көрсетіледі. Граф бірнеше бағандарға бөлінеді. 7-бағанда отынның паспортында отын беруші ұсынатын жұмыс массасына отынның көміртегі құрамы не Кодекстің 186-бабының 8-тармағына сәйкес сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен аккредиттелген өзінің аттестатталған өндірістік зертханасында немесе тәуелсіз зертханада отынға талдау жүргізу арқылы көрсетіледі. 8-бағанда жұмыс массасына отындағы көміртегі мөлшерінің өлшем бірлігі көрсетіледі. 9-бағанда отын беруші отын паспортында не Кодекстің 186-бабының 8-тармағына сәйкес сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен аккредиттелген өзінің аттестатталған өндірістік зертханасында немесе тәуелсіз зертханада отынға талдау жүргізу арқылы беретін төмен жану жылуының коэффициенті көрсетіледі. 10-бағанда жанудың төменгі жылуы коэффициентінің өлшем бірлігі көрсетіледі; 11-бағанда отын жағылған жағдайда тотығу коэффициенті не өнеркәсіптік процестер жағдайында түрлендіру коэффициенті көрсетіледі, 12-бағанда тотығуды өлшеу бірлігі не түрлендіру коэффициенті көрсетіледі;

в графе "Объем выбросов перфторуглеродов" указывается объем выбросов закиси азота по каждому использованному виду сырья. Графа разделяется на графы 10 и 11. В графе 10 указывается объем выбросов перфторуглеродов в тоннах, в графе 11 указывается объем выбросов перфторуглеродов в эквиваленте тонны двуокиси углерода;
в графе 12 "Общий объем выбросов двуокиси углерода по установке" указывается общий объем выбросов по двуокиси углерода по установке. Объем выбросов двуокиси углерода по установке указывается в тоннах;
в графе 13 "Общий объем выбросов парниковых газов в эквиваленте тонны двуокиси углерода по установке" указывается общий объем выбросов всех парниковых газов в эквиваленте тонны двуокиси углерода по установке;
5. В разделе 9 указываются коэффициенты, использованные для расчетов парниковых газов:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Наименование производственного процесса" выбирается наименование процесса, который осуществляется на указанной установке и является причиной выбросов парниковых газов;
в графе "Потребленное сырье, либо процесса" заполняются виды сырья, согласно разбивке, перечисленной в графе. Каждый использованный вид сырья либо процесса заполняется отдельной строкой. Графа делится на несколько граф. В графе 4 указывается определенный вид потребленного сырья либо процесса согласно перечисленным видам, в графе 5 указывается фактический объем потребленного сырья либо процесса, в графе 6 указывается единица измерения (в натуральных единицах) с учетом сноски;
в графе "Коэффициенты, использованные для расчетов" указываются коэффициенты, использованные для расчетов выбросов парниковых газов по каждому виду сырья либо процесса. Графа подразделяется на несколько граф. В графе 7 указывается содержание углерода в топливе на рабочую массу представляемый поставщиком топлива в паспорте топлива, либо посредством проведения анализа топлива в собственной аттестованной производственной лабораторией или в независимой лаборатории, аккредитованной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия в соответствии с пунктом 8 статьи 186 Кодекса. В графе 8 указывается единица измерения содержания углерода в топливе на рабочую массу. В графе 9 указывается коэффициент низшей теплоты сгорания, предоставляемый поставщиком топлива в паспорте топлива, либо посредством проведения анализа топлива в собственной аттестованной производственной лабораторией или в независимой лаборатории, аккредитованной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия в соответствии с пунктом 8 статьи 186 Кодекса. В графе 10 указывается единица измерения коэффициента низшей теплоты сгорания; в графе 11 в случае сжигания топлива указывается коэффициент окисления либо коэффициент преобразования в случае промышленных процессов, в графе 12 указывается единица измерения окисления либо коэффициент преобразования;

"Шығарындылар коэффициенті" бағаны 13, 14 және 15-бағандарға бөлінеді. 13-бағанда көміртегі қос тотығы шығарындыларының коэффициенті көрсетіледі, 14-бағанда метан шығарындыларының коэффициенті көрсетіледі, 15-бағанда азот шала тотығы шығарындыларының коэффициенті көрсетіледі. 16-бағанда шығарындылар коэффициенттерінің өлшем бірлігі көрсетіледі;
6. 10-бөлімде. "Энергетика" және "Өнеркәсіп" секторларында парниктік газдарды есептеу үшін пайдаланылған отынның тотығу коэффициенттері көрсетіледі:
"Тотығу коэффициенті" бағанында "Энергетика" секторында парниктік газдар шығарындыларын есептеудің қолданыстағы әдістемесіне сәйкес есептелген/алынған деректер көрсетіледі және таңдалған нұсқалардың біреуі бойынша ғана толтырылады;
"А нұсқасы" бағанында 5-бағанда көрсетілген жанудың механикалық толық болмауы және 7-бағанда химиялық салдарынан жылу жоғалту көрсеткіштерінің көмегімен отынның тотығу коэффициентін анықтау үшін пайдаланылатын деректер көрсетіледі. 6-бағанда жанудың механикалық толық еместігінен жылу шығынының өлшем бірлігі көрсетіледі, 8-бағанда жанудың химиялық толық еместігінен жылу шығынының өлшем бірлігі көрсетіледі. Отынның жануы механикалық толық болмауы салдарынан жылу жоғалту көрсеткішін квоталау субъектісі өзінің аттестатталған өндірістік зертханасында не Кодекстің 186-бабының 8-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен аккредиттелген тәуелсіз зертханада есептейді. Отынның жануының химиялық толық болмауы салдарынан жылу жоғалту көрсеткіші Кодекстің 294-бабының 7-тармағына сәйкес әзірленген жылу электр станцияларының, жылу электр орталықтарының және қазандықтардың қазандықтарынан парниктік газдар шығарындыларын есептеу әдістемесіне сәйкес не қазандықтардың нормативтік энергетикалық сипаттамалары бойынша айқындалады. Деректер болмаған кезде көрсеткіш нөлге тең болып қабылданады;
"Б нұсқасы" бағанында 10-бағанға сәйкес келетін шлактағы көміртегі құрамы көрсеткіштерінің көмегімен отынның тотығу коэффициентін анықтау үшін пайдаланылатын деректер, 11-бағанда толтырылатын 1-кезеңде пайда болған шлактың мөлшері және 13-бағанда орналасқан 1-кезеңде табиғи түрдегі отын шығысы көрсетіледі. 10, 12 және 14-бағандарда "Б нұсқасы" бағанында сипатталған көрсеткіштердің өлшем бірліктері көрсетіледі.;
7. 10-бөлімде метан және азот шала тотығы шығарындыларының коэффициенттерін есептеу үшін меншікті деректерді пайдаланған жағдайда "Энергетика" және "Өнеркәсіп" секторларында парниктік газдарды есептеу үшін пайдаланылған шығарындылар коэффициенттері көрсетіледі.

графа "коэффициент выбросов" подразделяется на графы 13, 14 и 15. В графе 13 указывается коэффициент выбросов двуокиси углерода, в графе 14 указывается коэффициент выбросов метана, в графе 15 указывается коэффициент выбросов закиси азота. В графе 16 указывается единица измерения коэффициентов выбросов;
6. В разделе 10. указываются коэффициенты окисления топлива, использованные для расчетов парниковых газов в секторе "Энергетика" и "Промышленность":
в графе "Коэффициент окисления" указываются данные, рассчитанные/полученные в соответствии с действующей методикой расчета выбросов парниковых газов в сектора "Энергетика" и заполняются лишь по одному из выбранных вариантов;
в графе "Вариант А" указываются данные, использующиеся для определения коэффициента окисления топлива при помощи показателей потери тепла вследствие механической неполноты сгорания, указанной в графе 5, и химической в графе 7. В графе 6 указывается единица измерения потери тепла от механической неполноты сгорания, в графе 8 указывается единица измерения потери тепла от химической неполноты сгорания. Показатель потери тепла вследствие механической неполноты сгорания топлива рассчитывается субъектом квотирования в собственной аттестованной производственной лаборатории, либо в независимой лаборатории, аккредитованной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия в соответствии с пунктом 8 статьи 186 Кодекса. Показатель потери тепла вследствие химической неполноты сгорания топлива определяется согласно Методике расчетов выбросов парниковых газов от котлов тепловых электростанций, теплоэлектроцентралей и котельных, разработанной в соответствии с пунктом 7 статьи 294 Кодекса, либо по нормативным энергетическим характеристикам котлов. При отсутствии данных показатель принимается равным нулю;
в графе "Вариант Б" указываются данные, использующиеся для определения коэффициента окисления топлива при помощи показателей содержания углерода в шлаке, соответствующей графе 10, количество шлака, образованного за период 1 заполняемый в графу 11, и расход топлива в натуральном виде за период 1 расположенный в графе 13. В графах 10, 12 и 14 указываются единицы измерения показателей, описанных в графе "Вариант Б";
7. В разделе 10 указываются коэффициенты выбросов, использованные для расчетов парниковых газов в секторе "Энергетика" и "Промышленность" в случае использования собственных данных для расчҰта коэффициентов выбросов метана и закиси азота.

Кодекстің 294-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген жылу электр станцияларының, жылу электр орталықтарының және қазандықтардың қазандықтарынан парниктік газдар шығарындыларын есептеу әдістемесіне сәйкес шығарындылардың әдепкі коэффициенттері пайдаланылған жағдайда, осы кесте толтырылмайды;
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" 2-бағанында қондырғының атауы көрсетіледі;
"Өндірістік процестің атауы" деген 3-бағанда көрсетілген қондырғыда жүзеге асырылатын және парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын процестің атауы таңдалады;
5-бағанда пайдаланылған газдардағы метанның өлшенген көлемдік концентрациясының өлшем бірлігі көрсетіледі; 6-бағанда шығарылған газдардағы азот шала тотығының өлшенген көлемдік концентрациясы, жүргізілген аспаптық өлшеулер негізінде ауаның артық коэффициенті кезінде көрсетіледі; 7-бағанда пайдаланылған газдардағы азот шала тотығының өлшенген көлемдік концентрациясының өлшем бірлігі көрсетіледі; 8-бағанда парниктік газдар (метан және азот шала тотығы) мөлшерін анықтау үшін түтін газдарының сынамасын алу орнында оттегінің өлшенген шоғырлануы көрсетіледі, 9-бағанда түтін газдарының сынамасын алу орнында оттегінің өлшенген шоғырлануының өлшем бірлігі көрсетіледі; 10-бағанда отынның үш түрінің әрқайсысына сәйкес келетін және Кодекстің 294-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген жылу электр станцияларының, жылу электр орталықтарының және қазандықтардың қазандықтарынан парниктік газдар шығарындыларын есептеу әдістемесінде; 11-бағанда Кодекстің 294-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген жылу электр станцияларының, жылу электр орталықтарының қазандықтарынан және қазандықтардан парниктік газдар шығарындыларын есептеу әдістемесіне сәйкес есептелген азот шала тотығының үлестік массасы көрсетіледі; 12-бағанда "Энергетика" секторында парниктік газдар шығарындыларын есептеу жөніндегі қолданыстағы әдістемеге сәйкес есептелген метанның үлестік массасы көрсетіледі;
8. 11-бөлімде есепті жылы өндірілген өнім бойынша деректер және өнімнің әрбір түрінен парниктік газдар шығарындыларының көлемі көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" 2-бағанында қондырғының атауы көрсетіледі;
"Түрі" 3-бағанында есепті жылы қондырғы бойынша өндірілген өнімнің түрі көрсетіледі;
"Саны" 4-бағанында өндірілген өнімнің саны көрсетіледі. Деректер үтірден кейін үш санға дейін дөңгелектеніп көрсетіледі;
"Өлшем бірлігі" 5-бағанында өлшем бірлігі көрсетіледі. Өндірілген өнім көлемін өлшеу бірлігі ретінде тонна пайдаланылады, мегаватт-сағатта электр энергиясын және Гигакалорияда жылу энергиясын өндіруді қоспағанда;
"Өнімнің әрбір түрі бойынша әрбір қондырғы бойынша жиыны" 6-бағанында өнімнің әрбір түрі бойынша әрбір Қондырғы бойынша сомада өнімнің қорытынды көлемі көрсетіледі;
"Өлшем бірлігі" 7-бағанында өлшем бірлігі көрсетіледі. Өндірілген өнім көлемін өлшеу бірлігі ретінде тонна пайдаланылады, мегаватт-сағатта электр энергиясын және Гигакалорияда жылу энергиясын өндіруді қоспағанда;

В случае использования коэффициентов выбросов по умолчанию, в соответствии с Методикой расчетов выбросов парниковых газов от котлов тепловых электростанций, теплоэлектроцентралей и котельных, разработанной в соответствии с пунктом 3 статьи 294 Кодекса, данная таблица не заполняется;
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Наименование производственного процесса" выбирается наименование процесса, который осуществляется на указанной установке и является причиной выбросов парниковых газов;
в графе "Коэффициент выбросов" указывается в графе 5 указывается измеренная объҰмная концентрация метана в выхлопных газах при коэффициенте избытка воздуха, на основе произведенных инструментальных замеров, в графе 6 указывается единица измерения измеренной объемной концентрации метана в выхлопных газах; в графе 7 указывается измеренная объҰмная концентрация закиси азота в выхлопных газах при коэффициенте избытка воздуха, на основе произведенных инструментальных замеров, в графе 8 указывается единица измерения измеренной объемной концентрации закиси азота в выхлопных газах; в графе 9 указывается измеренная концентрация кислорода в месте отбора пробы дымовых газов для определения количества парниковых газов (метана и закиси азота), в графе 10 указывается единица измерения измеренной концентрации кислорода в месте отбора пробы дымовых газов; в графе 11 указывается коэффициент учитывающий характер топлива, соответствующий каждому из трех видов топлива и указанный в Методике расчетов выбросов парниковых газов от котлов тепловых электростанций, теплоэлектроцентралей и котельных, разработанной в соответствии с пунктом 3 статьи 294 Кодекса; в графе 12 указывается удельная масса закиси азота, рассчитанная в соответствии с Методикой расчетов выбросов парниковых газов от котлов тепловых электростанций, теплоэлектроцентралей и котельных, разработанной в соответствии с пунктом 3 статьи 294 Кодекса; в графе 13 указывается удельная масса метана, рассчитанная в соответствии с действующей Методикой по расчету выбросов парниковых газов в секторе "Энергетика";
8. В разделе 11 указываются Данные по произведенной продукции за отчетный год и объем выбросов парниковых газов от каждого вида продукции:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Вид" указывается вид произведенной продукции по установке за отчетный год;
в графе 4 "Количество" указывается количество произведенной продукции. Данные указываются с округлением до трех цифр после запятой;
в графе 5 "Единица измерения" указываются единицы измерения. В качестве единиц измерения количества произведенной продукции используются тонны, за исключением производства электроэнергии в мегаватт-час и теплоэнергии в Гигакалории;
в графе 6 "Итого по каждой установке по каждому виду продукции" указывается итоговый объем продукции в сумме по каждой установке по каждому виду продукции;
в графе 7 "Единица измерения" указываются единицы измерения. В качестве единиц измерения количества произведенной продукции используются тонны, за исключением производства электроэнергии в мегаватт-час и теплоэнергии в Гигакалории;

"Парниктік газдарды таңдау көлемі (тоннамен)" бағанында өндірілген өнім бойынша әрбір парниктік газ шығарындыларының көлемі көрсетіледі. Баған 8, 9, 10 және 11-бағандарға бөлінеді. 8-бағанда көміртегі қос тотығының көлемі тоннамен көрсетіледі, 9-бағанда метан шығарындыларының көлемі тоннамен көрсетіледі, 10-бағанда азот тотығы тоннамен көрсетіледі, 11-бағанда тоннамен перфторкөміртектер көрсетіледі;
9. 11-бөлімде қызметтің металлургия саласында өнім өндіру кезіндегі отын мен шикізат шығысы жөніндегі деректер көрсетіледі. Бұл тармақтарды экономикалық қызмет түрі қызметтің металлургия саласына жататын квоталау субъектілері ғана толтырады:
3-бағанда тиісті өнімді өндіру кезінде Б бағанында көрсетілген тиісті отынның шығысы көрсетіледі;
4-бағанда отынның өлшем бірлігі көрсетіледі.
10. 12-бөлімде есепті жылы болған осы қондырғылардың өзгеруі көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" деген 2-бағанда өзгерістер болған қондырғы көрсетіледі;
"Қызмет түрі" деген 3-бағанда өзгерістер болған қызмет түрі көрсетіледі;
"Есепті жыл ішіндегі осы қондырғылардың өзгеруі" 4-бағанында есепті жыл ішінде болған қондырғының өзгерістері сипатталады;
"Ескерту" 5-бағанында ескертулер көрсетіледі;
"Сатып алу" деген 1-жолда есепті жылы қондырғыны сатып алу болды ма, жоқ па көрсетіледі;
"Иеліктен шығару" деген 2-жолда есепті жыл ішінде қондырғыны иеліктен шығару болған-болмағаны көрсетіледі;
"Аутсорсинг" деген 3-жолда қондырғы аутсорсингінің есепті жылы жүзеге асырылғандығы көрсетіледі;
"Өндірісті қысқарту" деген 4-жолда қондырғыда өндірісті қысқарту жүргізілген-жүргізілмегені көрсетіледі;
"Өндірісті кеңейту" деген 5-жолда қондырғыда өндірісті кеңейту жүргізілгені көрсетіледі;
"Энергия тиімділігі және энергия үнемдеу жөніндегі" іс-шараларды жүзеге асыру, басқа технологияға немесе отынға көшу" деген 6-жолда қондырғыда энергия тиімділігі және энергия үнемдеу жөніндегі іс-шаралар, басқа технологияға немесе отынға көшу көрсетіледі;
"Көміртегі офсеттерін жүзеге асыру (парниктік газдардың көлемі)" деген 7-жолда көміртегі офсеттерін жүзеге асыру нәтижесінде қысқартылған және (немесе) ұлғайтылған парниктік газдардың көлемі көрсетіледі;
"Есеп айырысу әдіснамасын (мониторинг жоспарын) өзгерту (иә/жоқ)" деген 8-жолда есеп айырысу әдіснамасын өзгерту жүргізілгені немесе жүргізілмегені көрсетіледі;
"Басқалары" деген 9-жолда есепті жыл ішінде қондырғылар бойынша болған өзгерістердің өзге де себептері көрсетіледі.
11. 13-бөлімде әрбір Қондырғы бойынша көміртегі бірліктері (алынған, сатып алынған, иеліктен шығарылған және берілген) бойынша мәліметтер көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" 2-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Көміртегі бірлігінің түрі" деген 3-бағанда көміртегі бірлігінің түрі көрсетіледі;

в графе "Объем выборов парниковых газов (в тоннах)" указывается объем выбросов каждого парникового газа по произведенной продукции. Графа делится на графы 8, 9, 10 и 11. В графе 8 указывается объем двуокиси углерода в тоннах, в графе 9 указывается количество выбросов метана в тоннах, в графе 10 указывается закись азота в тоннах, в графе 11 указываются перфторуглероды в тоннах;
9. В разделе 11 указываются данные по расходу топлива и сырья при производстве продукции в металлургической сфере деятельности. Данные пункты заполняют только субъекты квотирования, вид экономической деятельности которых относится к металлургической сфере деятельности:
в графе 4 указываются единицы измерения топлива.
10. В разделе 12 указывается изменение данных установок, которые произошли за отчетный год:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается установка по которой произошли изменения;
в графе 3 "Вид деятельности" указывается вид деятельности, по которому произошли изменения;
в графе 4 "Изменение данных установок за отчетный год" описываются изменения установки, которые произошли за отчетный год;
в графе 5 "Примечание" указываются примечания;
в строке 1 "приобретение" указывается, было ли приобретение установки за отчетный год;
в строке 2 "отчуждение" указывается, было ли отчуждение установки за отчетный год;
в строке 3 "аутсорсинг" указывается, осуществлялся ли аутсорсинг установки за отчетный год;
в строке 4 "сокращение производства" указывается, было ли произведено сокращение производства на установке;
в сроке 5 "расширение производства" указывается, было ли произведено расширение производства на установке;
в строке 6 "осуществление мероприятий по энергоэффективности и энергосбережению, переход на другую технологию или топливо" указываются мероприятия по энергоэффективности и энергосбережению на установке, переход на другую технологию или топливо;
в строке 7 "осуществление углеродных офсетов (объем парниковых газов)" указывается объем парниковых газов, который был сокращен и (или) увеличен в результате осуществления углеродных офсетов;
в строке 8 "изменение методологии расчетов (плана мониторинга) (да/нет)" указывается, было или не было произведено изменение методологии расчетов;
в строке 9 "другие" указываются иные причины изменений, которые произошли по установкам в течение отчетного года.
11. В разделе 13 указываются сведения по углеродным единицам (полученным, приобретенным, отчужденным и переданным) по каждой установке:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Вид углеродной единицы" указывается вид углеродной единицы;

"Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңіне алынған квота бірліктері" деген бағанда 4 және 5-бағандарға бөлінеді. 4-бағанда тегін бөлу арқылы алынған квота бірліктерінің көлемі көрсетіледі. 5-бағанда аукционда сату арқылы алынған квота бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Көміртегі квоталарының Ұлттық жоспарының қолданылу кезеңіне көміртегі бірліктерінің қалдығы" деген 6-бағанда өткен есепті кезеңде өтелген көміртегі бірліктерін ескере отырып, ұлттық жоспардың қолданылу кезеңіне көміртегі бірліктерінің қалдығы көрсетіледі;
"Есепті жыл үшін алуға жоспарланып отырған квоталардың қосымша көлемі" деген 7-бағанда есепті жыл үшін уәкілетті органнан алу жоспарланып отырған квота бірліктерінің қосымша көлемі көрсетіледі;
"Есепті жылы сатып алынған көміртегі бірліктері" деген 8-бағанда есепті жылға сатып алынған көміртегі бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Есепті жылға сатып алуға жоспарланған көміртегі бірліктері" деген 9-бағанда есепті жылға сатып алуға жоспарланған көміртегі бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Есепті жылға алуға жоспарланған офсеттік бірліктер" деген 10-бағанда есепті жылға алуға жоспарланған офсеттік бірліктердің көлемі көрсетіледі;
"Есепті жылы иеліктен шығарылған көміртегі бірліктері" 11-бағанында есепті жылға иеліктен шығарылған (сатылған көміртегі бірліктері, басқа қондырғыға бөлінген көміртегі бірліктері) көміртегі бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Есепті жылы иеліктен шығаруға жоспарланған көміртегі бірліктері" деген 12-бағанда есепті жылы иеліктен шығаруға (сатуға, басқа қондырғыға бөлуге) жоспарланған көміртегі бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Есепті жыл ішінде өтеуге берілген көміртегі бірліктері" деген 13-бағанда есепті жыл ішінде міндеттемелерді өтеуге берілген көміртегі бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Есепті жыл үшін өтеу үшін беруге жоспарланған көміртегі бірліктер" деген 14-бағанда көміртегі бірліктерінің қосымша көлемін не сатып алуға жоспарланған көміртегі бірліктерінің көлемін алу жоспарланған жағдайда есепті жыл үшін міндеттемелерді өтеу үшін беруге жоспарланған квота бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Квота бірліктері" деген 1-жолда көміртегі бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Офсеттік бірліктер" деген 2-жолда 10-бағанға сәйкес офсеттік бірліктердің көлемі көрсетіледі;
"Барлығы" деген 3-жолда көміртегі бірліктерінің жалпы көлемі көрсетіледі;
"Ескертпеде" кестеге қосымша ескертпелер, түсініктемелер және басқалар көрсетіледі.
12. 14-бөлімде есепті жыл үшін мониторинг жоспарындағы өзгерістер көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" 2-бағанында қондырғының атауы көрсетіледі;
"Процестің атауы" деген 3-бағанда парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын процестің атауы көрсетіледі;
"Мониторинг жоспарына сәйкес кезеңділік" деген 4-бағанда мониторинг жоспарына сәйкес мониторинг кезеңділігі көрсетіледі;
"Мониторинг жоспарынан ауытқулар" деген 5-бағанда мониторинг жоспарынан ауытқулар көрсетіледі;
"Ауытқу себептері" 6-бағанында мониторинг жоспарынан ауытқу себептері көрсетіледі;
"Ескерту" 7-бағанында ескертулер көрсетіледі.

графе "Полученные единицы квоты на период действия Национального плана" подразделяется на графы 4 и 5. В графе 4 указывается объем единиц квот, полученный посредством бесплатного распределения. В графе 5 указывается объем единиц квот, полученный посредством продажи на аукционе;
в графе 6 "Остаток углеродных единиц на период действия Национального плана углеродных квот" указывается остаток углеродных единиц на период действия Национального плана с учетом погашенных углеродных единиц за прошлый отчетный период;
в графе 7 "Планируемый к получению дополнительный объем квот за отчетный год" указывается дополнительный объем единиц квоты, который планируется получить от уполномоченного органа за отчетный год;
в графе 8 "Приобретенные углеродные единицы за отчетный год" указывается объем углеродных единиц, приобретенный на отчетный год;
в графе 9 "Планируемые к приобретению углеродные единицы за отчетный год" указывается объем углеродных единиц, планируемый к приобретению за отчетный год;
в графе 10 "Планируемые к получению офсетные единицы за отчетный год" указывается объем офсетных единиц, планируемый к получению за отчетный год;
в графе 11 "Отчужденные углеродные единицы за отчетный год" указывается объем углеродных единиц, отчужденный (проданные углеродные единицы, распределенные углеродные единицы на другую установку) на отчетный год;
в графе 12 "Планируемые к отчуждению углеродные единицы за отчетный год" указывается объем углеродных единиц, планируемый к отчуждению (к продаже, к распределению на другую установку) за отчетный год;
в графе 13 "Переданные для погашения углеродные единицы за отчетный год" указывается объем углеродных единиц, переданный для погашения обязательств за отчетный год;
в графе 14 "Планируемые к передаче углеродные единицы для погашения за отчетный год" указывается объем единиц квот, планируемый к передаче для погашения обязательств за отчетный год в случае планируемого получения дополнительного объема углеродных единиц либо объема углеродных единиц, планируемого к покупке;
в строке 1 "Единицы квоты" указывается объем углеродных единиц;
в строке 2 "Офсетные единицы" указывается объем офсетных единиц согласно графе 10;
в строке 3 "Всего" указывается общий объем углеродных единиц;
в "Примечании" указываются дополнительные заметки, объяснения и другие к таблице.
12. В разделе 14 указываются изменения в плане мониторинга за отчетный год:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Наименование процесса" указывается наименование процесса, который является причиной выбросов парниковых газов;
в графе 4 "Периодичность в соответствии с планом мониторинга" указывается периодичность мониторинга в соответствии с планом мониторинга;
в графе 5 "Отклонения от плана мониторинга" указываются отклонения от плана мониторинга;
в графе 6 "Причины отклонения" указываются причины отклонения от плана мониторинга;
в графе 7 "Примечание" указываются примечания.

13. 15-бөлімде квоталау субъектісі басшысының қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
14. 16-бөлімде валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есепті растауы, куәландыру деңгейі көрсетіледі (ақылға қонымды немесе шектеулі);
1) тармақшада верификацияны жүзеге асыратын валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның толық атауы көрсетіледі;
2) тармақшада аккредиттелген органның Бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
3) тармақшадағы аккредиттеу туралы аттестаттың нөмірі мен мерзімі немесе аккредиттеу туралы куәліктің күні, сериясы, нөмірі;
4) тармақшада валидациялау және верификациялау жөніндегі аккредиттелген органның заңды мекенжайы көрсетіледі;
5) тармақшада верификатордың телефон, факс нөмірі көрсетіледі;
6) тармақшада верификатордың электрондық поштасы көрсетіледі;
7) тармақшада тексеруге жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
8) тармақшада әрбір қондырғы бойынша парниктік газдар шығарындыларының расталған көлемі көміртегі қос тотығының тоннасында жеке көрсетіледі; сондай-ақ әрбір қондырғы бойынша жеке көміртегі қос тотығының баламасында парниктік газдардың жалпы шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
9) тармақшада есепті жыл үшін қажетті өлшем бірліктерінде әрбір қондырғы бойынша сомада өндірілген өнімнің әрбір түрінің расталатын көлемі көрсетіледі;
10) тармақшада валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген орган басшысының тегі, аты, әкесінің аты бар болған кезде қолы көрсетіледі.
Парниктік газдар
шығарындылары мен сіңірулері
саласындағы мемлекеттік реттеу
қағидаларына
4 қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: көміртегі бірліктерінің сауда жүйесінің операторына
Әкімшілік деректердің нысаны интернет-ресурста орналастырылған: www.ecogeo.gov.kz
Әкімшілендіру субъектілері үшін парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есеп
Индекс: 3-ӘС
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20__ жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Кодекстің 301-бабына сәйкес әкімшілік ету субъектілері
Ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі жылдың бірінші сәуіріне дейін.
1. Квоталау субъектісінің толық атауы _____________________________________________
2. Қондырғы операторының Бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі
____________________________________________________________________________
3. Квоталау субъектісінің заңды мекенжайы (облыс/республикалық маңызы бар қала/астана,
аудан, елді мекен (қала/кент/өзгелері) қоса алғанда)________________________________

13. В разделе 15 указывается подпись руководителя субъекта квотирования, фамилия, имя, отчество (при его наличии).
14. В разделе 16 указывается подтверждение отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов аккредитованным органом по валидации и верификации:
указывается уровень заверения (разумный или ограниченный);
в подпункте 1) указывается полное наименование аккредитованного органа по валидации и верификации, осуществляющего верификацию;
в подпункте 2) указывается Бизнес-идентификационный номер аккредитованного органа;
в подпункте 3) номер и срок аттестата об аккредитации или дата, серия, номер свидетельства об аккредитации;
в подпункте 4) указывается юридический адрес аккредитованного органа по валидации и верификации;
в подпункте 5) указывается номер телефона, факса верификатора;
в подпункте 6) указывается электронная почта верификатора;
в подпункте 7) указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного за верификацию;
в подпункте 8) указывается подтверждаемый объем выбросов парниковых газов по каждой установке отдельно в тоннах двуокиси углерода; а также объем общих выбросов парниковых газов в эквиваленте двуокиси углерода по каждой установке отдельно;
в подпункте 9) указывается подтверждаемый объем каждого вида произведенной продукции в сумме по каждой установке в необходимых единицах измерения за отчетный год;
в подпункте 10) указывается подпись руководителя аккредитованного органа по валидации и верификации с фамилией, именем, отчеством при его наличии.
Приложение 4
к Правилам государственного
регулирования в сфере выбросов
и поглощений парниковых газов
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: Оператору системы.
Форма, административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.ecogeo.gov.kz
Отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов для субъектов администрирования
Индекс: 3-СА
Периодичность: ежегодно.
Отчетный период: 20__ год.
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты администрирования
в соответствии со статьей 301 Кодекса.
Срок представления: до первого апреля года, следующего за отчетным периодом.
1. Полное наименование субъекта администрирования ______________________
2. Бизнес идентификационный номер _____________________________________
3. Юридический адрес субъекта администрирования
(включая область, район, населенный пункт (город\поселок\прочее))
______________________________________________________________________

4. Координаттарды анықтаудың халықаралық жүйесі бойынша қондырғының физикалық
мекенжайы WGS84 (Түрдің ендік / бойлық: NN.nnnnnn,EE.eeeeee)
1) _________________________________________________________________________
2) _________________________________________________________________________
3) _________________________________________________________________________
4) _________________________________________________________________________
5. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша көміртекті квоталау жүзеге
асырылатын қызмет түрі
___________________________________________________________________________
6. Парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есепті әзірлеу бойынша орындаушы
(тегі, аты және әкесінің аты – бар болса (Аты-жөні.)), байланыс деректері (телефон, ұялы
телефон, e-mail) ______________________________________________________________

4. Физический адрес установки по международной системе определения координат
WGS84 (Широта/Долгота вида: NN.nnnnnn, EE.eeeeee)
1) ____________________________________________________________________
2) ____________________________________________________________________
3) ____________________________________________________________________
4) ____________________________________________________________________
5. Вид деятельности, по которому осуществляется углеродное квотирование
по общему классификатору видов экономической деятельности
______________________________________________________________________
6. Исполнитель по разработке отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов
(фамилия, имя и отчество – при его наличии), контактные данные (служебный
телефон, мобильный телефон, e-mail)
______________________________________________________________________

12. Офсеттік бірліктер бойынша мәліметтер (алынған, иеліктен шығарылған)
Жол коды
Көміртегі бірлігінің түрі
Алынған офсеттік бірліктер
Есепті жылы иеліктен шығарылғандар
Алынған офсеттік бірліктердің қалдығы
1
2
3
4
5
1
Офсеттік бірліктер
13. Ұйым басшысының қолы (аты-жөні)
Атауы ______________________________________________________________________
Мекен жайы_________________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________________
Орындаушы _________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға _____________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
Мөрге арналған орын (субъектілер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда
жеке кәсіпкерлік_____________________________________________________________
Әкімшілендіру субъектілері
үшін парниктік газдар
шығарындыларын түгендеу
туралы есепке
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Әкімшілендіру субъектілері үшін парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есеп (индекс 3-ӘС, кезеңділігі: жыл сайын)
1. Әкімшілендіру субъектілері үшін парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есеп (бұдан әрі – нысан) Кодекстің 301-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Әкімшілік ету субъектілері нысанды Кодекстің 301-бабына сәйкес жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін жүйе операторына ұсынады.
3. Нысан мынадай түрде толтырылады:
1-бөлімде квоталау субъектісінің толық атауы көрсетіледі;
2-бөлімде квоталау субъектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе қондырғы операторының жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
3-бөлімде квоталау субъектісінің заңды мекенжайы көрсетіледі (облысты/республикалық маңызы бар қаланы/астананы, ауданды, елді мекенді (қаланы/кентті/өзгелерді қоса алғанда));
4-бөлімде WGS84 координаттарын анықтаудың халықаралық жүйесі бойынша қондырғының нақты мекенжайы көрсетіледі (түрдің ендік / бойлық: NN.nnnnnn, EE.eeeeee);
5-бөлімде Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша көміртекті квоталау жүзеге асырылатын қызмет түрі көрсетіледі;
6-бөлімде парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есепті әзірлеу бойынша орындаушының – тегі, аты және әкесінің аты-бар болса, және оның байланыс деректері: қызметтік телефоны, ұялы телефоны, e-mail көрсетіледі;
7-бөлімде нәтижесі бойынша парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есеп әзірленген есепті жыл көрсетіледі.

12. Укажите сведения по офсетным единицам (полученным, отчужденным)
Код строки
Наименование установки
Вид углеродной единицы
Полученные офсетные единицы на период действия Национального плана
Остаток полученных офсетных единиц на период действия Национального плана
Отчужденные углеродные единицы за отчетный год
1
2
3
4
5
6
1
Офсетные единицы
13. Подпись руководителя организации (Фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
________________________________________________________________________
Наименование ___________________________________________________________
Адрес __________________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (при ее наличии) _________________________________________
Приложение
к Отчету об инвентаризации
выбросов парниковых газов для
субъектов администрирования
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов для субъектов администрирования
(индекс 3-СА, периодичность: ежегодно)
1. Отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов для субъектов администрирования (далее – Форма) разработана в соответствии с пунктом 2 статьи 301 Кодекса.
2. Форма представляется субъектами администрирования в соответствии со статьей 301 Кодекса ежегодно до 1 апреля года, следующего за отчетным, Оператору системы.
3. Форма заполняется следующим образом:
в разделе 1 указывается полное наименование субъекта администрирования
в разделе 2 указывается бизнес-идентификационный номер субъекта администрирования;
в разделе 3 указывается юридический адрес субъекта администрирования (включая область, район, населенный пункт (город\поселок\прочее);
в разделе 4 указывается физический адрес установки по международной системе определения координат WGS84 (Широта/Долгота вида: NN.nnnnnn,EE.eeeeee);
в разделе 5 указывается вид деятельности, по которому осуществляется углеродное квотирование по общему классификатору видов экономической деятельности;
в разделе 6 указывается исполнителя по разработке отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов – фамилия, имя и отчество – (при его наличии), и его контактные данные: служебный телефон, мобильный телефон, e-mail;
в разделе 7 указывается отчетный год, по итогам которого разработан отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов.

4. 8-бөлімде стационарлық көздер немесе стационарлыққа теңестірілген ұтқыр көздер бойынша есепті жылдағы парниктік газдар шығарындыларының нақты көлемі көрсетіледі:
"жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" 2-бағанында қондырғының атауы көрсетіледі;
"Өндірістік процестің атауы" 3-бағанында көрсетілген қондырғыда жүзеге асырылатын және парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын процестің атауы таңдалады;
"Шикізаттың не процестің атауы" 4-бағанында шикізат түрлері не бағанда санамаланған бөлімдерге сәйкес процестер таңдалады;
"Көміртегі қос тотығы шығарындыларының көлемі, тонна" деген 5-бағанда пайдаланылған шикізаттың әрбір түрі бойынша тоннадағы көміртегі қос тотығы шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
"Метан шығарындыларының көлемі" деген бағанда шикізаттың әрбір пайдаланылған түрі бойынша метан шығарындыларының көлемі көрсетіледі. Баған 6 және 7-бағандарға бөлінеді. 6-бағанда метан шығарындыларының көлемі тоннада көрсетіледі, 7-бағанда көміртегі қос тотығы тоннасының баламасында метан шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
"Азот шала тотығы шығарындыларының көлемі" бағанында әрбір пайдаланылған шикізат түрі бойынша азот шала тотығы шығарындыларының көлемі көрсетіледі. Баған 8 және 9-бағандарға бөлінеді. 8-бағанда азот шала тотығы шығарындыларының тоннадағы көлемі көрсетіледі, 9-бағанда көміртегі қос тотығы тоннасының баламасындағы азот шала тотығы шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
"Перфторкөміртектер шығарындыларының көлемі" бағанында әрбір пайдаланылған шикізат түрі бойынша азот шала тотығы шығарындыларының көлемі көрсетіледі. Баған 10 және 11-бағандарға бөлінеді. 10-бағанда тоннамен перфторкөміртектер шығарындыларының көлемі көрсетіледі, 11-бағанда көміртегі қос тотығы тоннасының баламасында перфторкөміртектер шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
"Парниктік газдар шығарындыларының көлемі көміртегі қос тотығы тоннасының баламасында, барлығы" деген 12-бағанда әрбір көз бойынша барлық парниктік газдар шығарындыларының жалпы көлемі көрсетіледі. Парниктік газдар шығарындыларының көлемі көміртегі қос тотығының тонна баламасында көрсетіледі;
"Қондырғы бойынша көміртегі қос тотығы шығарындыларының жалпы көлемі" деген 13-бағанда қондырғы бойынша көміртегі қос тотығы бойынша шығарындылардың жалпы көлемі көрсетіледі. Қондырғы бойынша көміртегі қос тотығы шығарындыларының көлемі тоннамен көрсетіледі;
5. 9-бөлімде парниктік газдарды есептеу үшін пайдаланылған коэффициенттер көрсетіледі:
"жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
қондырғының атауы 2-бағанында қондырғының атауы көрсетіледі;
"өндірістік процестің атауы" деген 3-бағанда көрсетілген қондырғыда жүзеге асырылатын және парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын процестің атауы таңдалады;

4. В разделе 8 указывается фактический объем выбросов парниковых газов за отчетный год по стационарным источникам или мобильным источникам, приравненным к стационарным:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Наименование процесса" выбирается наименование процесса, который осуществляется на указанной установке и является причиной выбросов парниковых газов;
в графе 4 "Наименование сырья, либо процесса" заполняются виды сырья, согласно разбивке, перечисленной в графе. Каждый вид сырья либо процесса заполняется отдельной строкой;
в графе 5 "Объем выбросов двуокиси углерода, тонн" указывается объем выбросов двуокиси углерода в тоннах по каждому использованному виду сырья;
в графе "Объем выбросов метана" указывается объем выбросов метана по каждому использованному виду сырья. Графа разделяется на графы 6 и 7. В графе 6 указывается объем выбросов метана в тоннах, в графе 7 указывается объем выбросов метана в эквиваленте тонны двуокиси углерода;
в графе "Объем выбросов закиси азота" указывается объем выбросов закиси азота по каждому использованному виду сырья. Графа разделяется на графы 8 и 9. В графе 8 указывается объем выбросов закиси азота в тоннах, в графе 9 указывается объем выбросов закиси азота в эквиваленте тонны двуокиси углерода;
в графе "Объем выбросов перфторуглеродов" указывается объем выбросов закиси азота по каждому использованному виду сырья. Графа разделяется на графы 10 и 11. В графе 10 указывается объем выбросов перфторуглеродов в тоннах, в графе 11 указывается объем выбросов перфторуглеродов в эквиваленте тонны двуокиси углерода;
в графе 12 "Общий объем выбросов двуокиси углерода по установке" указывается общий объем выбросов по двуокиси углерода по установке. Объем выбросов двуокиси углерода по установке указывается в тоннах;
в графе 13 "Общий объем выбросов парниковых газов в эквиваленте тонны двуокиси углерода по установке" указывается общий объем выбросов всех парниковых газов в эквиваленте тонны двуокиси углерода по установке;
5. В разделе 9 указываются коэффициенты, использованные для расчетов парниковых газов:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Наименование производственного процесса" выбирается наименование процесса, который осуществляется на указанной установке и является причиной выбросов парниковых газов;

"тұтынылған шикізат не процесс" бағанында бағанда санамаланған бөлуге сәйкес шикізат түрлері толтырылады. Шикізаттың немесе процестің әрбір пайдаланылған түрі жеке жолмен толтырылады. Граф бірнеше бағандарға бөлінеді. 4-бағанда санамаланған түрлерге сәйкес тұтынылған шикізаттың не процестің белгілі бір түрі көрсетіледі, 5-бағанда тұтынылған шикізаттың не процестің нақты көлемі көрсетіледі және 6-бағанда сілтемені ескере отырып, өлшем бірлігі (заттай бірліктерде) көрсетіледі;
"Есептеулер үшін пайдаланылған коэффициенттер" бағанында шикізаттың немесе процестің әрбір түрі бойынша парниктік газдар шығарындыларын есептеу үшін пайдаланылған коэффициенттер көрсетіледі. Граф бірнеше бағандарға бөлінеді. 7-бағанда жылу шығару нетто-мәнінің коэффициенті көрсетіледі, 8-бағанда жылу шығару коэффициентінің өлшем бірлігі-нетто мәні көрсетіледі; 9-бағанда отын жағылған жағдайда тотығу коэффициенті не өнеркәсіптік процестер жағдайында түрлендіру коэффициенті көрсетіледі, 10-бағанда тотығуды өлшеу бірлігі не түрлендіру коэффициенті көрсетіледі. Шығарындылар коэффициенті деген баған 11, 12 және 13-бағандарға бөлінеді. 11-бағанда көміртегі қос тотығы шығарындыларының коэффициенті көрсетіледі, 12-бағанда метан шығарындыларының коэффициенті көрсетіледі, 13-бағанда азот шала тотығы шығарындыларының коэффициенті көрсетіледі.
14-бағанда шығарындылар коэффициенттерінің өлшем бірлігі көрсетіледі.
6. 10-бөлімде парниктік газдарды есептеу үшін пайдаланылған коэффициенттер көрсетіледі:
"жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" деген 2 бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"түрі" 3-бағанында есепті жылы Қондырғы бойынша өндірілген өнімнің түрі көрсетіледі;
"саны" 4-бағанында өндірілген өнімнің саны көрсетіледі. Деректер үтірден кейін үш санға дейін дөңгелектеніп көрсетіледі;
"өлшем бірлігі" 5-бағанында өлшем бірлігі көрсетіледі. Өндірілген өнім көлемін өлшеу бірлігі ретінде тонна пайдаланылады, мегаватт-сағатта электр энергиясын және Гигакалорияда жылу энергиясын өндіруді қоспағанда;
"өнімнің әрбір түрі" бойынша әрбір Қондырғы бойынша жиыны деген 6-бағанда өнімнің әрбір түрі бойынша әрбір Қондырғы бойынша сомада өнімнің қорытынды көлемі көрсетіледі;
"өлшем бірлігі" 7-бағанында өлшем бірлігі көрсетіледі. Өндірілген өнім көлемін өлшеу бірлігі ретінде тонна пайдаланылады, мегаватт-сағатта электр энергиясын және Гигакалорияда жылу энергиясын өндіруді қоспағанда;
"парниктік газдарды сайлау көлемі (тоннамен)" деген бағанда өндірілген өнім бойынша әрбір парниктік газ шығарындыларының көлемі көрсетіледі. Баған 8, 9, 10 және 11 бағандарға бөлінеді. 8-бағанда көміртегі қос тотығының көлемі тоннамен көрсетіледі, 9-бағанда метан шығарындыларының көлемі тоннамен көрсетіледі, 10-бағанда азот тотығы тоннамен көрсетіледі, 11-бағанда тоннамен перфторкөміртектер көрсетіледі.

в графе "Потребленное сырье, либо процесса" заполняются виды сырья, согласно разбивке, перечисленной в графе. Каждый использованный вид сырья либо процесса заполняется отдельной строкой. Графа делится на несколько граф. В графе 4 указывается определенный вид потребленного сырья либо процесса согласно перечисленным видам, в графе 5 указывается фактический объем потребленного сырья либо процесса и в графе 6 указывается единица измерения (в натуральных единицах) с учетом сноски;
в графе "Коэффициенты, использованные для расчетов" указываются коэффициенты, использованные для расчетов выбросов парниковых газов по каждому виду сырья либо процесса. Графа подразделяется на несколько граф. В графе 7 указывается коэффициент теплотворного нетто-значения, в графе 8 указывается единица измерения коэффициента теплотворного-нетто значения; в графе 9 в случае сжигания топлива указывается коэффициент окисления либо коэффициент преобразования в случае промышленных процессов, в графе 10 указывается единица измерения окисления либо коэффициент преобразования. Графа "коэффициент выбросов" подразделяется на графы 11, 12 и 13. В графе 11 указывается коэффициент выбросов двуокиси углерода, в графе 12 указывается коэффициент выбросов метана, в графе 13 указывается коэффициент выбросов закиси азота.
В графе 14 указывается единица измерения коэффициентов выбросов.
6. В разделе 10 указываются Данные по произведенной продукции за отчетный год и объем выбросов парниковых газов от каждого вида продукции:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Вид" указывается вид произведенной продукции по установке за отчетный год;
в графе 4 "Количество" указывается количество произведенной продукции. Данные указываются с округлением до трех цифр после запятой;
в графе 5 "Единица измерения" указываются единицы измерения. В качестве единиц измерения количества произведенной продукции используются тонны, за исключением производства электроэнергии в мегаватт-час и теплоэнергии в Гигакалории;
в графе 6 "Итого по каждой установке по каждому виду продукции" указывается итоговый объем продукции в сумме по каждой установке по каждому виду продукции;
в графе 7 "Единица измерения" указываются единицы измерения. В качестве единиц измерения количества произведенной продукции используются тонны, за исключением производства электроэнергии в мегаватт-час и теплоэнергии в Гигакалории;
в графе "Объем выборов парниковых газов (в тоннах)" указывается объем выбросов каждого парникового газа по произведенной продукции. Графа делится на графы 8, 9, 10 и 11. В графе 8 указывается объем двуокиси углерода в тоннах, в графе 9 указывается количество выбросов метана в тоннах, в графе 10 указывается закись азота в тоннах, в графе 11 указываются перфторуглероды в тоннах.

7. 11-бөлімде қызметтің металлургия саласында өнім өндіру кезіндегі отын шығысы жөніндегі деректер көрсетіледі. Бұл тармақтарды Экономикалық қызмет түрі қызметтің металлургия саласына жататын әкімшілендіру субъектілері ғана толтырады:
3-бағанда тиісті отын шығысы көрсетіледі;
4-бағанда отынның өлшем бірлігі көрсетіледі.
8. 12-бөлімде офсеттік бірліктер (алынған, иеліктен шығарылған) бойынша мәліметтер көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
қондырғының атауы 2-бағанында қондырғының атауы көрсетіледі;
"көміртегі бірлігінің түрі" деген 3-бағанда көміртегі бірлігінің түрі көрсетіледі;
"Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде алынған офсеттік бірліктер" деген 4-бағанда Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде алынған офсеттік бірліктердің көлемі көрсетіледі;
"Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңіне алынған офсеттік бірліктердің қалдығы" деген 5-бағанда Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңіне алынған офсеттік бірліктердің қалдығы көрсетіледі;
"есепті жылы иеліктен шығарылғандар" деген 6-бағанда есепті жылы иеліктен шығарылған офсеттік бірліктердің көлемі көрсетіледі.
9. 13-бөлімде әкімшілік ету субъектісі басшысының қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
Шығарындылар мен сіңірулер
саласындағы мемлекеттік реттеу
қағидаларына қосымша
парниктік газдар
5-Қосымша
Нысаны
Көміртегі квотасының көлемін өзгертуге өтініш
1. Квоталау субъектісінің атауы
2. Жалпы мәліметтер:
1) Заңды мекен-жайы
2) Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН)
3) Байланыс телефондары, факс, электрондық пошта
3. Көміртекті квоталау жөніндегі талаптарға жататын қондырғы жататын экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес Экономикалық қызмет түрі (коды және атауы)
4. Қондырғының атауы
5. Қолданыстағы ұлттық жоспарға сәйкес белгіленген квоталар көлемі:
6. Көміртегі квотасының сұралатын қосымша көлемі:
7. Квотаның қосымша көлемін ескере отырып, көміртегі квотасының жалпы көлемі
8. Көміртегі квотасының қосымша көлемі сұратылатын есепті жыл
9. Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) сұралатын қосымша көміртегі квотасының көлемін негіздейтін есептер.
Атауы _________________________
______________________________
______________________________
Мекен жайы _____________________
Телефон _________________________
Электрондық адрес _______________
Орындаушы ___________________
(Т. А. Ә, (болған жағдайда), қолы)
_________________________________
Телефон _________________________
Жетекшісі _____________________
Бас бухгалтер __________________
(Т. А. Ә, (болған жағдайда), қолы)
________________________________
(Т. А. Ә, (болған жағдайда), қолы)
________________________________
Жетекшісі ______________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қолы)
Шығарындылар мен сіңірулер
саласындағы мемлекеттік реттеу
қағидаларына қосымша
парниктік газдар
6-Қосымша
Нысаны
Көміртегі квоталарын өтеуге өтініш

7. В разделе 11 указываются данные по расходу топлива при производстве продукции в металлургической сфере деятельности. Данные пункты заполняют только субъекты администрирования, вид экономической деятельности которых относится к металлургической сфере деятельности:
в графе 3 указывается расход соответствующего топлива;
в графе 4 указываются единицы измерения топлива.
8. В разделе 12 указываются сведения по офсетным единицам (полученным, отчужденным):
В графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Вид углеродной единицы" указывается вид углеродной единицы;
в графе 4 "Полученные офсетные единицы на период действия Национального плана" указывается объем офсетных единиц, полученный на период действия Национального плана;
в графе 5 "Остаток полученных офсетных единиц на период действия Национального плана" указывается остаток полученных офсетных единиц на период действия Национального плана;
в графе 6 "Отчужденные за отчетный год" указывается объем офсетных единиц, отчужденный за отчетный год.
9. В разделе 13 указывается подпись руководителя субъекта администрирования, фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 5
к Правилам государственного
регулирования в сфере выбросов
и поглощения парниковых газов
Форма
Заявление на изменение объема углеродной квоты
1. Наименование субъекта квотирования
2. Общие сведения:
1) Юридический адрес
2) Индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер
3) Контактные телефоны, факс, электронная почта
3. Вид экономической деятельности, согласно Общему классификатору видов экономической деятельности, к которому относится квотируемая установка, подпадающая по углеродному квотированию (код и название)
4. Наименование установки
5. Объем квот, установленный согласно действующему Национальному плану:
6. Запрашиваемый дополнительный объем углеродной квоты:
7. Общий объем углеродной квоты с учетом дополнительного объема квоты
8. Отчетный год, на который запрашивается дополнительный объем углеродной квоты
9. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) расчеты, обосновывающие объем запрашиваемой дополнительной углеродной квоты.
Наименование ___________________
________________________________
________________________________
Адрес _____________________________
Телефон ___________________________
Электронный адрес _________________
Исполнитель _____________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии), подпись)
__________________________________
Телефон ___________________________
Руководитель ____________________
Главный бухгалтер ________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии), подпись)
_________________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии), подпись)
___________________________________
Руководитель ______________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), должность, подпись)
Приложение 6
к Правилам государственного
регулирования в сфере выбросов
и поглощения парниковых газов
Форма
Заявление на погашение углеродных квот

1. Квоталау субъектісінің атауы
2. Жалпы мәліметтер:
1) Заңды мекен-жайы
2) Жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі
3) Байланыс телефондары, факс, электрондық пошта
3. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша көміртекті квоталау жөніндегі талаптарға (коды мен атауы) жататын қондырғы жататын экономика секторы
4. Өтелетін көміртегі квотасының жалпы көлемі
_________ тонн
1) Өтеу үшін сатып алынған көміртегі бірліктері
_________ тонн
2) Офсеттік бірліктер
_________ тонн
3) Квота бірліктерінің қосымша көлемі
_________ тонн
5. Есепті жыл
20__ год
Жетекшісі _______________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қолы)

1. Наименование субъекта квотирования
2. Общие сведения:
1) Юридический адрес
2) Индивидуальный идентификационный номер
или бизнес-идентификационный номер
3) Контактные телефоны, факс, электронная почта
3. Сектор экономики, к которому относится квотируемая
установка, подпадающая по углеродному квотированию
(код и название) по общему классификатору видов
экономической деятельности
4. Общий объем погашаемой углеродной квоты
_________ тонн
1) Углеродные единицы, приобретенные для погашения
_________ тонн
2) Офсетные единицы
_________ тонн
3) Дополнительный объем единиц квоты
_________ тонн
5. Отчетный год
20__ год
Руководитель __________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), должность, подпись)