Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 30 наурыздағы № 28 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 31 наурызда № 27338 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының қоса беріліп отырған тізбесі бекітілсін.
2. Мемлекеттік активтерді басқару саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 30 наурыздағы
№ 28 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегиялары мен даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 139 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10685 болып тіркелген):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді және акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларын әзірлеу және ұсыну қағидаларын бекіту туралы";
1 тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидалары;

О внесении изменений в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2022 года № 28. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2022 года № 27338.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту политики управления государственными активами в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
Утвержден
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 марта 2022 года № 28
Перечень некоторых приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. В приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 139 "Об утверждении Правил разработки и представления отчетов по исполнению стратегий развития и планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10685):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил разработки и представления отчетов по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний и планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила разработки и представления отчетов по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство;

2) Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидалары.";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегияларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидалары осы Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесіне (бұдан әрі – тізбе) 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидалары осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. "Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегиялары мен даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 149 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10663 болып тіркелген):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарларын және акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 4-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1 тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
"1) Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидалары;
2) Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидалары.";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегияларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидалары осы тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидалары осы тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

2) Правила разработки и представления отчетов по исполнению планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство.";
Правила разработки и представления отчетов по исполнению стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню некоторых приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения (далее – перечень);
Правила разработки и представления отчетов по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню.
2. В приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 149 "Об утверждении Правил разработки, утверждения стратегий развития и планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10663):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил разработки, утверждения планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний и планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 4-4) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
"1) Правила разработки, утверждения планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации;
2) Правила разработки, утверждения планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации.";
Правила разработки, утверждения стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему перечню;
Правила разработки, утверждения планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему перечню.

3. "Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардағы корпоративтік басқарудың үлгілік кодексін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 5 қазандағы № 21 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17726 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардағы корпоративтік басқарудың үлгі кодексінде:
2-тармақтың 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) даму жоспары – акцияларының бақылау пакеті (жарғылық капиталға қатысу үлесі) мемлекетке тиесілі мемлекеттік кәсіпорынның, акционерлік қоғамның және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің бес жылдық кезеңге арналған қызметінің негізгі бағыттары мен қаржы-шаруашылық қызметінің көрсеткіштерін айқындайтын құжат;
6) ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспары – ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтің, ұлттық компанияның онжылдық кезеңге арналған миссиясын, пайымын, стратегиялық мақсаттары мен міндеттерін айқындайтын және негіздейтін құжат;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) іс-шаралар жоспары – ұлттық басқарушы холдинг, ұлттық холдинг және ұлттық компания қызметінің негізгі бағыттарын және қаржы-шаруашылық қызметінің бес жылдық кезеңге арналған көрсеткіштерін айқындайтын құжат;";
2-тармақтың 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) қызметтің түйінді көрсеткіштері (индикаторлары) (бұдан әрі – ҚТК) – қоғамның, қоғамның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің қызметі тиімділігінің деңгейін сипаттайтын, олардың қызметінің тиімділігін бағалауға мүмкіндік беретін көрсеткіштер. ҚНК қоғамның даму жоспарының және/немесе іс-шаралар жоспарының құрамында қоғам үшін бекітілетін не қоғамның әрбір қызметкері үшін сараланған түрде бекітілетін және олардың жоспарланатын және есепті кезеңдердегі қызметінің нәтижелеріне сәйкес келетін сандық мәнге ие;";
28-тармақтың үшінші және төртінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоғамның және ұйымдардың атқарушы органы ұйымдардың директорлар кеңесінің бекітуі үшін жіберілетін ұйымдардың іс-шаралар жоспарларының қоғамның даму жоспарына және/немесе іс-шаралар жоспарына сәйкестігін қамтамасыз етеді.
Қоғамның атқарушы органы даму және орнықты даму жоспарлары мәселелері бойынша ұйымның атқарушы органымен тұрақты диалогты қолдауы қажет. Бұл ретте қоғам ұйымның атқарушы органы жауапты болатын ұйымның жедел (ағымдағы) қызметіне араласуға жол бермейді.";

3. В приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 октября 2018 года № 21 "Об утверждении Типового кодекса корпоративного управления в контролируемых государством акционерных обществах, за исключением Фонда национального благосостояния" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17726):
в Типовом кодексе корпоративного управления в контролируемых государством акционерных обществах, за исключением Фонда национального благосостояния, утвержденном указанным приказом:
подпункты 5) и 6) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) план развития – документ, определяющий основные направления деятельности и показатели финансово-хозяйственной деятельности государственного предприятия, акционерного общества и товарищества с ограниченной ответственностью, контрольный пакет акций (доля участия в уставном капитале) которого принадлежит государству, на пятилетний период;
6) план развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний – документ, определяющий и обосновывающий миссию, видение, стратегические цели и задачи национального управляющего холдинга, национального холдинга, национальной компании на десятилетний период;";
пункт 2 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) план мероприятий – документ, определяющий основные направления деятельности и показатели финансово-хозяйственной деятельности национального управляющего холдинга, национального холдинга и национальной компании на пятилетний период;";
подпункт 14) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"14) ключевые показатели (индикаторы) деятельности (далее – КПД) – показатели характеризующие уровень эффективности деятельности Общества, должностных лиц и работников Общества, которые позволяют оценить эффективность их деятельности. КПД имеют количественное значение, утверждаемое для Общества в составе плана развития и/или плана мероприятий Общества, либо утверждаемое дифференцированно для каждого работника Общества и соответствующее результатам их деятельности за планируемые и отчетные периоды;";
части третью и четвертую пункта 28 изложить в следующей редакции:
"Исполнительный орган Общества и организаций обеспечивают соответствие планов мероприятий организаций, направляемых для утверждения советом директоров организаций, плану развития и/или плану мероприятий Общества.
Исполнительному органу Общества поддерживает постоянный диалог с исполнительным органом организации по вопросам планов развития и устойчивого развития. При этом Общество не допускает вмешательства в оперативную (текущую) деятельность организации, за которую ответственен исполнительный орган организации.";

29 және 30-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Қоғамның негізгі стратегиялық міндеттерінің бірі Қоғамның ұзақ мерзімді құнының өсуін және орнықты дамуын қамтамасыз ету болып табылады, бұл олардың даму жоспарларында және/немесе іс-шаралар жоспарларында көрініс табады. Барлық қабылданатын шешімдер мен іс-қимылдар даму жоспарына және/немесе іс-шаралар жоспарына сәйкес келеді.
Қоғам мен оның атқарушы органы қызметінің тиімділігін бағалаудың негізгі элементі ҚТК жүйесі болып табылады. Акционерлер (жалғыз акционер) директорлар кеңесіндегі өз өкілдері арқылы (не жазбаша хабарлама арқылы) стратегиялық бағдарларды және ҚТК бойынша өз үміттерін білдіреді.
ҚТК-ға қол жеткізу мақсатында Қоғам "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес даму жоспарын және/немесе іс-шаралар жоспарын әзірлейді.
Жыл сайынғы негізде қоғамның ҚНК қол жеткізуін бағалау жүзеге асырылады. Бұл бағалау атқарушы органдардың басшысы мен мүшелерінің сыйақысына әсер етеді, оларды қайта сайлау кезінде назарға алынады, сондай-ақ оларды атқаратын лауазымынан мерзімінен бұрын шеттету үшін негіздердің бірі болып табылады.
Даму жоспарында және/немесе іс-шаралар жоспарында белгіленген мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуді бағалау мақсатында ұйымдарға мынадай процестер арқылы ҚТК белгіленеді:
1) Қоғам директорлар кеңестеріндегі өз өкілдеріне жоспарланатын кезеңге арналған ұйымдардың нысаналы ҚНК бойынша өз үміттерін жібереді, оларды олар ұйымдардың директорлар кеңестерінің қарауына енгізеді;
2) ұйымның директорлар кеңесінің қарауы мен талқылауының қорытындылары бойынша ҚНК тізбесі және нысаналы мәндері бекітіледі, олар тиісті он жылдық кезеңге даму стратегиясын және/немесе бес жылдық кезеңге даму жоспарларын әзірлеу үшін ұйымның атқарушы органына жеткізіледі;
3) компанияның іс-шаралар жоспарын ұйымдардың директорлар кеңесі бекітеді.
30. Қоғам акцияларының бақылау пакеті (қатысу үлесі) қоғамға тиесілі ұйымдардың даму жоспарларын және/немесе іс-шаралар жоспарларын әзірлеудің, бекітудің, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингтеудің және бағалаудың бірыңғай қағидаларын бекітеді.
Қоғамның атқарушы органы даму жоспарларының және/немесе іс-шаралар жоспарының және ұйымның ҚНК орындалуына мониторинг жүргізеді.
Мониторинг нәтижелері және іс-шаралар жоспарының орындалуы туралы есептер Қоғамның құжаттарында айқындалған тәртіппен Қоғамның қызметті жоспарлау, мониторингтеу және бағалау жөніндегі ақпараттық жүйесіне енгізіледі.";
69-тармақтың екінші бөлігінің 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 29 и 30 изложить в следующей редакции:
"29. Одной из основных стратегических задач Общества является обеспечение роста долгосрочной стоимости и устойчивого развития Общества, что отражается в их планах развития и/или планах мероприятий. Все принимаемые решения и действия соответствуют плану развития и/или плану мероприятий.
Основным элементом оценки эффективности деятельности Общества и его исполнительного органа является система КПД. Акционеры (единственный акционер) через своих представителей в совете директоров (либо путем письменного уведомления) выражают стратегические ориентиры и свои ожидания по КПД.
В целях достижения КПД, Общество разрабатывает план развития и/или план мероприятий в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".
На ежегодной основе осуществляется оценка достижения КПД Общества. Данная оценка влияет на вознаграждение руководителя и членов исполнительных органов, принимается во внимание при их переизбрании, а также является одним из оснований для их отстранения от занимаемой должности досрочно.
В целях оценки достижения целей и задач, установленных в плане развития и/или плане мероприятий, организациям устанавливаются КПД посредством следующих процессов:
1) Общество направляет своим представителям в советах директоров свои ожидания по целевым КПД организаций на планируемый период, которые выносятся ими на рассмотрение советов директоров организаций;
2) по итогам рассмотрения и обсуждения советом директоров организаций утверждается перечень и целевые значения КПД, которые доводятся до исполнительного органа организаций для разработки соответствующих планов развития на десятилетний период и/или планов мероприятий на пятилетний период;
3) план мероприятий компании утверждается советом директоров организаций.
30. Общество утверждает единые правила разработки, утверждения планов развития и/или планов мероприятий организаций, контрольный пакет акций (доли участия) которых принадлежат обществу, а также мониторинга и оценки их реализации.
Исполнительный орган Общества проводит мониторинг исполнения планов развития и/или плана мероприятий и КПД организации.
Результаты мониторинга и отчеты об исполнении плана мероприятий вносятся в информационную систему Общества по планированию, мониторингу и оценке деятельности в порядке, определенном документами Общества.";
подпункты 1) и 2) части второй пункта 69 изложить в следующей редакции:

"1) даму жоспарын айқындау (бағыттары мен нәтижелері);
2) даму жоспарында және/немесе іс-шаралар жоспарында белгіленетін ҚНК-ны қою және мониторингтеу;";
71-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоғамның жалғыз акционері даму жоспарының мәселелерін, Қоғам басқармасының бірінші басшысын сайлауды және қоғамның ұзақ мерзімді құнының өсуіне және орнықты дамуына әсер ететін басқа да аспектілерді талқылау үшін директорлар кеңесінің төрағасымен және мүшелерімен қосымша отырыстар өткізе алады. Мұндай отырыстар алдын ала жоспарланады және бекітілген рәсімдерге сәйкес өткізіледі.";
79-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"79. Қоғамның директорлар кеңесінің сандық құрамын акционерлердің жалпы жиналысы (жалғыз акционер) айқындайды. Қоғамның директорлар кеңесінің құрамы қызмет ауқымын, бизнестің қажеттіліктерін, ағымдағы міндеттерді, даму жоспарын және/немесе іс-шаралар жоспарын және қаржылық мүмкіндіктерді ескере отырып, жеке белгіленеді.";
91-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"91. Директорлар кеңесі мүшесінің сыйақы мөлшерін белгілеу кезінде директорлар кеңесі мүшелерінің міндеттері, Қоғам қызметінің ауқымы, даму жоспарында айқындалатын ұзақ мерзімді мақсаттар мен міндеттер, директорлар кеңесі қарайтын мәселелердің күрделілігі, жеке сектордың ұқсас компанияларындағы сыйақы деңгейі (бенчмаркинг, сыйақыларды шолу) назарға алынады.
Мемлекеттік қызметшілер болып табылатын акционерлік қоғамдардың директорлар кеңестерінің және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің байқау кеңестерінің мүшелеріне сыйақы төленбейді.";
120-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"120. Маңызды мәселелер тізбесі, оның ішінде даму жоспарын және/немесе іс-шаралар жоспарын, басқарма басшысы мен мүшелері үшін ҚНК, жылдық есепті және басқа заңды тұлғаларды құруға қатысуды қамтиды.";
161-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"161. Басқарма директорлар кеңесіне есеп береді және Қоғамның күнделікті қызметіне басшылықты жүзеге асырады, даму жоспарының және/немесе директорлар кеңесі мен акционерлердің жалпы жиналысы қабылдаған іс-шаралар мен шешімдер жоспарының іске асырылуына жауапты болады.";
167-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"167. Басқарма директорлар кеңесінің басшылығымен қоғамның даму жоспарын және/немесе іс-шаралар жоспарын әзірлейді.";
168 және 169-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"168. Директорлар кеңесі Қоғам басқармасының қызметін бақылауды жүзеге асырады. Бақылау басқарманың директорлар кеңесіне орта мерзімді іс-шаралар жоспарларының орындалуы және тоқсанына кемінде бір рет қол жеткізілген нәтижелер мәселелері бойынша тұрақты есеп беруі және басқарманы тыңдауы арқылы жүзеге асырылады.

"1) определению плана развития (направления и результаты);
2) постановке и мониторингу КПД, устанавливаемых в плане развития и/или плана мероприятий;";
часть пятую пункта 71 изложить в следующей редакции:
"Единственный акционер Общества может дополнительно проводить заседания с председателем и членами совета директоров для обсуждения вопросов плана развития, избрания первого руководителя правления Общества и других аспектов, которые оказывают влияние на рост долгосрочной стоимости и устойчивое развитие Общества. Такие заседания заранее планируются и проводятся в соответствии с утвержденными процедурами.";
пункт 79 изложить в следующей редакции:
"79. Количественный состав совета директоров Общества определяется общим собранием акционеров (единственным акционером). Состав совета директоров Общества устанавливается индивидуально с учетом масштабов деятельности, потребностей бизнеса, текущих задач, плана развития и/или плана мероприятий и финансовых возможностей.";
пункт 91 изложить в следующей редакции:
"91. При установлении размера вознаграждения члена совета директоров, принимается во внимание обязанности членов совета директоров, масштабы деятельности Общества, долгосрочные цели и задачи, определяемые планом развития, сложность вопросов, рассматриваемых советом директоров, уровень вознаграждения в аналогичных компаниях частного сектора (бенчмаркинг, обзор вознаграждений).
Членам советов директоров акционерных обществ и наблюдательных советов товариществ с ограниченной ответственностью, являющимся государственными служащими, вознаграждение не выплачивается.";
пункт 120 изложить в следующей редакции:
"120. Перечень важных вопросов включает, в том числе план развития и/или план мероприятий, КПД для руководителя и членов правления, годовым отчетом и участием в создании других юридических лиц.";
пункт 161 изложить в следующей редакции:
"161. Правление подотчетно совету директоров и осуществляет руководство ежедневной деятельностью Общества, несет ответственность за реализацию плана развития и/или плана мероприятий и решений, принятых советом директоров и общим собранием акционеров.";
часть первую пункта 167 изложить в следующей редакции:
"167. Правление под руководством совета директоров разрабатывает план развития и/или план мероприятий Общества.";
пункты 168 и 169 изложить в следующей редакции:
"168. Совет директоров осуществляет контроль над деятельностью правления Общества. Контроль осуществляется посредством предоставления правлением регулярной отчетности совету директоров и заслушиванием правления по вопросам исполнения среднесрочных планов мероприятий и достигнутых результатов не реже одного раза в квартал.

169. Басқарма бетпе-бет отырыстар өткізеді және даму жоспарын және/немесе іс-шаралар жоспарын, акционерлердің (жалғыз акционердің) жалпы жиналысының, директорлар кеңесінің шешімдерін және операциялық қызметті іске асыру мәселелерін талқылайды. Басқарма отырыстары тұрақты негізде өткізіледі. Сырттай отырыстар өткізу жағдайлары шектеулі және Қоғамның Жарғысы мен ішкі құжаттарында айқындалған.
170-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"170. Басқарма күнтізбелік жыл басталғанға дейін мәселелер тізбесімен бірге алдағы жылға арналған жұмыс жоспарын қалыптастырады. Басқарма мүшелері тиісті сападағы қарауға арналған материалдармен алдын ала қамтамасыз етіледі. Даму жоспары және/немесе іс-шаралар жоспары, инвестициялық жобалар, тәуекелдерді басқару сияқты мәселелерді қарау кезінде бірнеше отырыс өткізуге жол беріледі.";
190-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) орнықты дамудың тәуекелдерді басқаруды, жоспарлауды, адам ресурстарын басқаруды, инвестицияларды, есептілікті, операциялық қызметті және басқаларды қоса алғанда, түйінді процестерге, сондай-ақ даму жоспарына және шешімдер қабылдау процестеріне интеграциялануы;";
192-тармақтың екінші бөлігінің 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) даму жоспары;
3) тәуекелдерді басқаруды, жоспарлауды (ұзақ мерзімді (даму жоспары), орта мерзімді (бесжылдық іс-шаралар жоспары) және қысқа мерзімді (жылдық бюджет) кезеңдерді) қоса алғанда, есептілік, тәуекелдерді басқару, адам ресурстарын басқару, инвестициялар, операциялық қызмет және басқалар, сондай-ақ органдардан бастап барлық деңгейлерде (акционерлердің жалпы жиналысы (жалғыз акционер), директорлар кеңесі, басқарма) шешімдер қабылдау процестеріне қатысып, қатардағы жұмыскерлердің шешімдерін аяқтайтын негізгі процестер болып табылады.";
244-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) даму жоспары және/немесе іс-шаралар жоспары (стратегиялық мақсаттар); қызметтің басым бағыттары туралы;";
247-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қоғам туралы: жалпы мәліметтер; мынадай: шығарылған акциялардың (қатысу үлестерінің) саны мен номиналдық құны, акциялар беретін құқықтардың сипаттамасы, жарияланған, бірақ орналастырылмаған акциялардың саны мен номиналдық құны, акционерлердің (қатысушылардың) құрамы және оларға тиесілі жай акциялардың (қатысу үлестерінің) саны мен үлесі, меншік құқықтарына билік ету тәртібі; миссиясы; даму жоспары, оны іске асыру нәтижелері; нарыққа шолу және нарықтағы жағдайы сияқты мәліметтерді қоса алғанда, жарғылық капиталдың құрылымы туралы;".
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 26 ақпандағы
№ 139 бұйрығымен
бекітілген
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидалары

169. Правление проводит очные заседания и обсуждает вопросы реализации плана развития и/или плана мероприятий, решений общего собрания акционеров (единственного акционера), совета директоров и операционной деятельности. Заседания правления проводятся на регулярной основе. Случаи проведения заочных заседаний ограничены и определены в Уставе и внутренних документах Общества.
часть первую пункта 170 изложить в следующей редакции:
"170. Правление формирует план работы на предстоящий год с перечнем вопросов до начала календарного года. Члены правления заблаговременно обеспечиваются материалами к рассмотрению, надлежащего качества. При рассмотрении таких вопросов, как плана развития и/или планы мероприятий, инвестиционные проекты, управление рисками допускается проведение нескольких заседаний.";
подпункт 6) пункта 190 изложить в следующей редакции:
"6) интеграция устойчивого развития в ключевые процессы, включая управление рисками, планирование, управление человеческими ресурсами, инвестиции, отчетность, операционная деятельность, а также в план развития и процессы принятия решений;";
подпункты 2) и 3) части второй пункта 192 изложить в следующей редакции:
"2) план развития;
3) ключевые процессы, включая управление рисками, планирование (долгосрочный (план развития), среднесрочный (пятилетний план мероприятий) и краткосрочный (годовой бюджет) периоды), отчетность, управление рисками, управление человеческими ресурсами, инвестиции, операционная деятельность, а также в процессы принятия решений на всех уровнях начиная от органов (общее собрание акционеров (единственный акционер), совет директоров, правление), и завершая рядовыми работниками.";
подпункт 2) пункта 244 изложить в следующей редакции:
"2) о плане развития и/или плане мероприятий (стратегические цели); приоритетные направления деятельности;";
подпункт 3) пункта 247 изложить в следующей редакции:
"3) об Обществе: общие сведения; о структуре уставного капитала, включая следующие сведения: количество и номинальная стоимость выпущенных акций (долей участия), описание прав, предоставляемых акциями, количество и номинальная стоимость объявленных, но неразмещенных акций, состав акционеров (участников) и количество и доля принадлежащих им простых акций (долей участия), порядок распоряжения правами собственности; миссия; план развития, результаты ее реализации; обзор рынка и положение на рынке;".
Приложение 1
к Перечню некоторых
приказов Министра
национальной экономики
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 февраля 2015 года № 139
Правила разработки и представления отчетов по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – заң) 13-бабының 4-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы бойынша есептерді әзірлеу және ұсыну тәртібін айқындайды (бұдан әрі - – Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есеп).
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) компания – акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар;
2) қызметтің негізгі көрсеткіші – даму жоспарының мақсатына қол жеткізу деңгейін айқындауға мүмкіндік беретін сандық өлшенетін көрсеткіш;
3) мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – бірыңғай оператор) – Заңның 1-бабының 21) тармақшасына сәйкес мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін тізбеге сәйкес мемлекеттік мүлікті ұйымдастыру және есепке алу саласындағы бірыңғай техникалық саясатты іске асыру жөніндегі міндеттер, сондай-ақ мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің активтерін басқару және пайдалану жөніндегі функциялар жүктелген, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша айқындалған, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлға;
4) электрондық есеп – "Есептілікті тапсырудың бірыңғай жүйесі" бағдарламалық қамтамасыз етуді (бұдан әрі – бағдарламалық қамтамасыз ету) пайдалана отырып дайындалған және ұлттық куәландырушы орталық берген компанияның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған даму жоспарының орындалуы жөніндегі есеп.
2-тарау. Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепті әзірлеу және ұсыну тәртібі
3. Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есеп мынадай тәртіппен:
1) бірінші рет - жылдар бойынша бөле отырып, үш жыл үшін;
2) екінші рет - жылдар бойынша бөле отырып, алты жыл үшін;
3) үшінші рет - соңғы төрт жыл бойынша бөле отырып және он жыл ішінде даму жоспарын іске асыру қорытындылары бойынша он жыл үшін әзірленеді және ұсынылады.
4. Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есеп мынадай :
1) Қызметтің стратегиялық бағыттарына, мақсаттарына, міндеттеріне және қызметтің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу бөлімінен тұрады. Осы бөлім осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес кестені ұсына отырып, қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері бойынша қызметтің жоспарланған және нақты қол жеткізілген түйінді көрсеткіштері туралы, оларға қол жеткізбеу себептері туралы ақпаратты қамтиды;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки и представления отчетов по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4-3) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон) и определяют порядок разработки и представления отчетов по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство (далее – Отчет по исполнению плана развития).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) компания - национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании, акционером которых является государство;
2) ключевой показатель деятельности - количественно измеримый показатель, позволяющий определить уровень достижения цели плана развития;
3) единый оператор в сфере учета государственного имущества (далее – Единый оператор) – юридическое лицо с участием государства в уставном капитале, определенное по решению Правительства Республики Казахстан, на которое возложены задачи по реализации единой технической политики в сфере организации и учета государственного имущества, а также функции по управлению и эксплуатации активами территориальных подразделений уполномоченного органа по государственному имуществу согласно перечню, утверждаемому уполномоченным органом по государственному имуществу в соответствии с подпунктом 21) статьи 1 Закона;
4) электронный отчет - отчет по исполнению плана развития, подготовленный с использованием программного обеспечения "Единая система сдачи отчетности" (далее - программное обеспечение) и подписываемый электронной цифровой подписью компании, выданной национальным удостоверяющим центром.
Глава 2. Порядок разработки и представления отчета по исполнению плана развития
3. Отчет по исполнению плана развития разрабатывается и представляется в следующем порядке:
1) первый раз - за три года с разбивкой по годам;
2) второй раз - за шесть лет с разбивкой по годам;
3) третий раз - за десять лет с разбивкой за последние четыре года и по итогам реализации плана развития за десять лет.
4. Отчет по исполнению плана развития содержит следующие разделы:
1) достижение стратегических направлений деятельности, целей, задач и ключевых показателей деятельности. Данный раздел содержит информацию о запланированных и фактически достигнутых ключевых показателях деятельности по стратегическим направлениям деятельности, целям, задачам, о причинах их недостижения, с предоставлением таблицы согласно приложению к настоящим Правилам;

2) еркін нысанда жасалатын және мынадай мәліметтерді:
қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары мен міндеттері бойынша қызметтің жоспарланған түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу дәрежесі туралы ақпаратты (нақты нәтижелердің жоспарланған нәтижелерден ауытқулары болған кезде түпкілікті нәтижелерге әсер еткен себептер мен факторларды ашу қажет), даму жоспарын іске асыруға факторлардың әсерін бағалауды, сондай-ақ даму жоспарын іске асырудың саланың, өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына әсерін бағалауды;
даму жоспарын іске асыру процесінде туындаған проблемаларды, қызметтің мақсаттары мен түйінді көрсеткіштеріне олардың әсерін, сондай-ақ даму жоспарын уақтылы іске асыруды қамтамасыз ету бойынша қабылданған шараларды;
қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары мен міндеттері бөлінісінде есепті кезеңдегі даму жоспарын іске асыру қорытындылары туралы тұжырымдарды;
даму жоспарын одан әрі іске асыру, оны түзету, даму жоспарын іске асыру процесінің тиімділігін арттыру, даму жоспарын іске асыру бойынша анықталған проблемаларды шешу жөніндегі ұсыныстарды қамтитын талдамалық жазба бөлімінен тұрады.
5. Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепті әзірлеу және бекіту жылдық аудиттелген қаржылық есептілік бекітілгеннен кейін мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) жылдық аудиттелген қаржылық есептілік бекітілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде атқарушы орган Бірыңғай оператор әзірлеген бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын әзірлеуді жүзеге асырады және оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына енгізеді.
Компанияның директорлар кеңесі он бес жұмыс күні ішінде Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын қарайды және бекіту туралы не пысықтау үшін атқарушы органға қайтару туралы шешім қабылдайды.
Ескертулер болған жағдайда атқарушы орган даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын компанияның директорлар кеңесі айқындаған, бірақ ескертулерді алған күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде пысықтайды және оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына қайта ұсынады;
2) Даму жоспарының орындалуы бойынша есептің жобасы компанияның директорлар кеңесінің отырысында бекітіледі.
6. Атқарушы орган даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепті бекіту мәселесі бойынша компанияның директорлар кеңесі отырысының хаттамасынан үзінді көшірмені алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық есепке компанияның директорлар кеңесі оны бекіту туралы шешімінің сканерленген көшірмесін қоса бере отырып, Мемлекеттік мүлік тізіліміне (бұдан әрі – тізілім) енгізу үшін бірыңғай операторға электрондық есепті жібереді, сондай-ақ осы есепті даму жоспарының іске асырылуына мониторинг жүргізу үшін тиісті саланың уәкілетті органына қағаз түрінде жібереді.

2) аналитическая записка, которая составляется в произвольной форме и содержит следующие сведения:
информация о степени достижения запланированных ключевых показателей деятельности по стратегическим направлениям деятельности, целям и задачам (при наличии отклонений фактических результатов от запланированных следует раскрыть причины и факторы, которые оказали влияние на конечные результаты), оценка влияния факторов на реализацию плана развития, а также оценка влияния реализации плана развития на социально-экономическое развитие отрасли, региона;
проблемы, которые возникли в процессе реализации плана развития, их воздействие на цели и ключевые показатели деятельности, а также принятые меры по обеспечению своевременной реализации плана развития;
выводы об итогах реализации плана развития за отчетный период в разрезе стратегических направлений деятельности, целей и задач;
предложения по дальнейшей реализации плана развития, ее корректировке, повышению эффективности процесса реализации плана развития, решению выявленных проблем по реализации плана развития.
5. Разработка и утверждение Отчета по исполнению плана развития осуществляется после утверждения годовой аудированной финансовой отчетности в следующем порядке:
1) в течение пятнадцати рабочих дней со дня утверждения годовой аудированной финансовой отчетности исполнительный орган осуществляет разработку проекта Отчета по исполнению плана развития с использованием программного обеспечения, разработанного Единым оператором, и вносит его на рассмотрение совета директоров компании.
Совет директоров компании в течение пятнадцати рабочих дней рассматривает и принимает решение об утверждении проекта Отчета по исполнению плана развития либо о возврате исполнительному органу для доработки.
При наличии замечаний исполнительный орган дорабатывает проект Отчета по исполнению плана развития в сроки, определенные советом директоров компании, но не более десяти рабочих дней со дня получения замечаний, и повторно представляет его на рассмотрение совета директоров компании;
2) проект Отчета по исполнению плана развития утверждается на заседании совета директоров компании.
6. Исполнительный орган в течение пяти рабочих дней с даты получения выписки из протокола заседания совета директоров компании по вопросу утверждения Отчета по исполнению плана развития направляет электронный отчет Единому оператору для включения в Реестр государственного имущества (далее – Реестр), прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения совета директоров компании об его утверждении, а также направляет данный отчет в бумажном виде уполномоченному органу соответствующей отрасли для проведения мониторинга реализации плана развития.

7. Бірыңғай оператор электрондық есепті Тізілімге енгізуді ол келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде компанияның электрондық мекенжайына электрондық есепті Тізілімге енгізу туралы хабарлама жібере отырып жүзеге асырады.
Бірыңғай оператордың электрондық есепке ескертулері болған кезде компания ескертулерді жояды және ескертулерді алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде компанияның директорлар кеңесінің қарауына қайта шығармай, оны бірыңғай операторға қайта енгізеді.
8. Бекітілген жылдық аудиттелген қаржылық есептілік есепті кезеңнен кейінгі төртінші айдың отызыншы күніне дейін болмаған жағдайда, атқарушы орган бірыңғай оператор әзірлеген бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің (жедел деректер бойынша) жобасын әзірлеуді жүзеге асырады және электрондық есепті (жедел деректер бойынша) тізілімге енгізу үшін есепті кезеңнен кейінгі алтыншы айдың бірінші күнінен кешіктірмей бірыңғай операторға жібереді.
Электрондық есеп (жедел деректер бойынша) осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес Тізілімге енгізу үшін ұсынылады.
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларының орындалуы
жөніндегі есептерді әзірлеу
және ұсыну қағидаларына
қосымша
Қызметтің стратегиялық бағыттарына, мақсаттарына, міндеттеріне және қызметтің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу
Стратегиялық бағыттың (бұдан әрі – ҚСБ)атауы
Мақсаты
Міндеттері
Қызметтің түйінді көрсеткішінің (бұдан әрі - ҚТК)атауы*
Өлшем бірлігі
ҚТК мәні
Орындалмау себептері (толық емес көлемде орындау)
20 _ _ жыл
20 n жыл
жоспары
факт
% ауытқу
жоспары
факт
% ауытқу
1 ҚСБ
1 мақсат
1 міндет
n тапсырма
ҚТК 1
ҚТКn
2 ҚСБ
n мақсаты
1 міндет
n тапсырма
ҚТК 1
ҚТКn
Ескертпе
* қызметтің негізгі көрсеткіші компанияның мақсаттары мен міндеттеріне байланыстырылады
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 26 ақпандағы
№ 139 бұйрығымен
бекітілген
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс – шаралар жоспарларының орындалуы бойынша есептерді әзірлеу және ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 4-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну тәртібін айқындайды (бұдан әрі – Іс-шаралар жоспарын орындау бойынша есеп).

7. Включение электронного отчета в Реестр Единым оператором осуществляется в течение пяти рабочих дней с даты его поступления с направлением на электронный адрес компании уведомления о включении электронного отчета в Реестр.
При наличии замечаний Единого оператора к электронному отчету компания устраняет замечания и вносит его повторно Единому оператору в течение пяти рабочих дней со дня получения замечаний без повторного вынесения на рассмотрение совета директоров компании.
8. В случае отсутствия утвержденной годовой аудированной финансовой отчетности до тридцатого числа четвертого месяца, следующего за отчетным периодом, исполнительный орган осуществляет разработку проекта Отчета по исполнению плана развития (по оперативным данным) с использованием программного обеспечения, разработанного Единым оператором, и направляет электронный отчет (по оперативным данным) Единому оператору не позднее первого числа шестого месяца, следующего за отчетным периодом, для включения в Реестр.
Электронный отчет (по оперативным данным) представляется для включения в Реестр согласно пункту 7 настоящих Правил.
Приложение
к Правилам разработки и
представления отчетов по
исполнению планов развития
национальных управляющих
холдингов,
национальных холдингов,
национальных компаний,
акционером которых
является государство
Достижение стратегических направлений деятельности, целей, задач и ключевых показателей деятельности
Наименование стратегического направления (далее – СНД)
Цель
Задачи
Наименование ключевого показателя деятельности (далее - КПД)*
Единица измерения
Значение КПД
Причины невыполнения (выполнения в неполном объеме)
20__ год
20_n_ год
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения
СНД 1
Цель 1
Задача 1
Задача n
КПД1
КПД n
СНД 2
Цель n
Задача 1
Задача n
КПД 1
КПД n
Примечание
* ключевой показатель деятельности привязывается к цели и задачам компании
Приложение 2
к Перечню некоторых
приказов Министра
национальной экономики
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 февраля 2015 года № 139
Правила разработки и представления отчетов по исполнению планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки и представления отчетов по исполнению планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4-3) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон) и определяют порядок разработки и представления отчетов по исполнению планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство (далее – Отчет по исполнению плана мероприятий).

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) компания – акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар;
2) мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – Бірыңғай оператор) – Заңның 1-бабының 21) тармақшасына сәйкес мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін тізбеге сәйкес мемлекеттік мүлікті ұйымдастыру және есепке алу саласындағы бірыңғай техникалық саясатты іске асыру жөніндегі міндеттер, сондай-ақ Мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің активтерін басқару және пайдалану жөніндегі функциялар жүктелген, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша айқындалған, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлға;
3) электрондық есеп – "Есептілікті тапсырудың бірыңғай жүйесі" бағдарламалық қамтамасыз ету (бұдан әрі – бағдарламалық қамтамасыз ету) пайдалана отырып дайындалған және Ұлттық куәландырушы орталық берген компанияның электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған іс-шаралар жоспарының орындауы жөніндегі есеп.
2-тарау. Іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есепті әзірлеу және ұсыну тәртібі
3. Іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есеп әрбір жылдың қорытындылары бойынша әзірленеді және ұсынылады.
4. "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамын (бұдан әрі – Қор) қоспағанда, іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын әзірлеу – Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларының орындалуы жөніндегі есеп бөлімдерінің құрылымына, сондай-ақ осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларының орындалуы жөніндегі есеп көрсеткіштерінің нысандары мен тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Акциялары (қатысу үлестері) компанияға шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғаларға қатысты іс-шаралар жоспарларының орындалуы жөніндегі есептің нысандары мен көрсеткіштер тізбесі тек ақпараттық сипатта болады және компанияның директорлар кеңесінің бекіту нысанасы болып табылмайды.
Іс-шаралар жоспарының есебіне түсіндірме жазба іс-шаралар жоспары есебінің әрбір бөлімі бойынша түсіндірулерді қамтиды және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
Қордың іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есептің жобасын әзірлеу Қордың Директорлар кеңесінің шешімімен бекітілетін Қордың іс-шаралар жоспарын әзірлеу, бекіту, іске асырылуын мониторингтеу, бағалау, орындау жөніндегі есептерді ұсыну қағидалары шеңберінде жүзеге асырылады.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) компания - национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании, акционером которых является государство;
2) единый оператор в сфере учета государственного имущества (далее – Единый оператор) – юридическое лицо с участием государства в уставном капитале, определенное по решению Правительства Республики Казахстан, на которое возложены задачи по реализации единой технической политики в сфере организации и учета государственного имущества, а также функции по управлению и эксплуатации активами территориальных подразделений уполномоченного органа по государственному имуществу согласно перечню, утверждаемому уполномоченным органом по государственному имуществу в соответствии с подпунктом 21) статьи 1 Закона;
3) электронный отчет - отчет по исполнению плана мероприятий, подготовленный с использованием программного обеспечения "Единая система сдачи отчетности" (далее - программное обеспечение) и подписываемый электронной цифровой подписью компании, выданной национальным удостоверяющим центром.
Глава 2. Порядок разработки и представления отчета по исполнению плана мероприятий
3. Отчет по исполнению плана мероприятий разрабатывается и представляется по итогам каждого года.
4. Разработка проекта Отчета по исполнению плана мероприятий, за исключением акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее – Фонд), осуществляется в соответствии со структурой разделов отчета по исполнению планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а также в соответствии с формами и перечнем показателей отчета по исполнению планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Формы и перечень показателей отчета по исполнению планов мероприятий относительно юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения, носят исключительно информативный характер и не являются предметом утверждения советом директоров компании.
Пояснительная записка к отчету плана мероприятий содержит разъяснения по каждому разделу отчета плана мероприятий и является его неотъемлемой частью.
Разработка проекта Отчета по исполнению плана мероприятий Фонда осуществляется в рамках Правил разработки, утверждения, мониторинга, оценки реализации, представления отчетов по исполнению плана мероприятий Фонда, утверждаемых решением Совета директоров Фонда.

5. Іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есепті әзірлеу және бекіту жылдық аудиттелген қаржылық есептілік бекітілгеннен кейін мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) жылдық аудиттелген қаржылық есептілік бекітілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде атқарушы орган бірыңғай оператор әзірлеген бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын әзірлеуді жүзеге асырады және оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына енгізеді.
Компанияның Директорлар кеңесі он бес жұмыс күні ішінде іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын қарайды және бекіту туралы не пысықтау үшін атқарушы органға қайтару туралы шешім қабылдайды.
Ескертулер болған жағдайда атқарушы орган іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есептің жобасын Компанияның Директорлар кеңесі айқындаған, бірақ ескертулерді алған күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде пысықтайды және оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына қайта ұсынады;
2) іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есептің жобасы компанияның директорлар кеңесінің отырысында бекітіледі.
6. Атқарушы орган іс – шаралар жоспарын орындау жөніндегі есепті бекіту мәселесі бойынша Компанияның Директорлар кеңесі отырысының хаттамасынан үзінді-көшірме алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық есепті мемлекеттік мүлік тізіліміне (бұдан әрі-тізілім) енгізу үшін, электрондық есепке Компанияның Директорлар кеңесі оны бекіту туралы шешімінің сканерленген көшірмесін қоса бере отырып, бірыңғай операторға жібереді, сондай-ақ осы есепті іс-шаралар жоспарын іске асыру мониторингін жүргізу үшін тиісті саланың уәкілетті органына қағаз түрінде жібереді.
7. Бірыңғай оператор электрондық есепті Тізілімге енгізуді ол келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде компанияның электрондық мекенжайына электрондық есепті Тізілімге енгізу туралы хабарлама жібере отырып жүзеге асырады.
Бірыңғай оператордың электрондық есепке ескертулері болған кезде компания ескертулерді жояды және ескертулерді алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Компанияның Директорлар кеңесінің қарауына қайта шығармай, оны бірыңғай операторға қайта енгізеді.
8. Бекітілген жылдық аудиттелген қаржылық есептілік есепті кезеңнен кейінгі үшінші айдың отызыншы күніне дейін болмаған жағдайда, атқарушы орган бірыңғай оператор әзірлеген бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, іс-шаралар жоспарының (жедел деректер бойынша) орындалуы жөніндегі есептің жобасын әзірлеуді жүзеге асырады және электрондық есепті (жедел деректер бойынша) тізілімге енгізу үшін есепті кезеңнен кейінгі бесінші айдың бірінші күнінен кешіктірмей бірыңғай операторға жібереді.
Іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есепті әзірлеу және бекіту (жедел деректер бойынша) мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:

5. Разработка и утверждение Отчета по исполнению плана мероприятий осуществляется после утверждения годовой аудированной финансовой отчетности в следующем порядке:
1) в течение пятнадцати рабочих дней со дня утверждения годовой аудированной финансовой отчетности исполнительный орган осуществляет разработку проекта Отчета по исполнению плана мероприятий с использованием программного обеспечения, разработанного Единым оператором, и вносит его на рассмотрение совета директоров компании.
Совет директоров компании в течение пятнадцати рабочих дней рассматривает и принимает решение об утверждении проекта Отчета по исполнению плана мероприятий либо о возврате исполнительному органу для доработки.
При наличии замечаний исполнительный орган дорабатывает проект Отчета по исполнению плана мероприятий в сроки, определенные советом директоров компании, но не более десяти рабочих дней со дня получения замечаний, и повторно представляет его на рассмотрение совета директоров компании;
2) проект Отчета по исполнению плана мероприятий утверждается на заседании совета директоров компании.
6. Исполнительный орган в течение пяти рабочих дней с даты получения выписки из протокола заседания совета директоров компании по вопросу утверждения отчета по исполнению плана мероприятий направляет электронный отчет Единому оператору для включения в Реестр государственного имущества (далее – Реестр), прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения совета директоров компании об его утверждении, а также направляет данный отчет в бумажном виде уполномоченному органу соответствующей отрасли для проведения мониторинга реализации плана мероприятий.
7. Включение электронного отчета в Реестр Единым оператором осуществляется в течение пяти рабочих дней с даты его поступления с направлением на электронный адрес компании уведомления о включении электронного отчета в Реестр.
При наличии замечаний Единого оператора к электронному отчету компания устраняет замечания и вносит его повторно Единому оператору в течение пяти рабочих дней со дня получения замечаний без повторного вынесения на рассмотрение совета директоров компании.
8. В случае отсутствия утвержденной годовой аудированной финансовой отчетности до тридцатого числа третьего месяца, следующего за отчетным периодом, исполнительный орган осуществляет разработку проекта Отчета по исполнению плана мероприятий (по оперативным данным) с использованием программного обеспечения, разработанного Единым оператором, и направляет электронный отчет (по оперативным данным) Единому оператору не позднее первого числа пятого месяца, следующего за отчетным периодом, для включения в Реестр.
Разработка и утверждение Отчета по исполнению плана мероприятий (по оперативным данным) осуществляется в следующем порядке:

1) іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есепті әзірлеуге жауапты компанияның құрылымдық бөлімшесі есепті кезеңнен кейінгі төртінші айдың оныншы күнінен кешіктірмей іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын (жедел деректер бойынша) әзірлеуді жүзеге асырады және оны Компанияның атқарушы органының қарауына енгізеді.
Компанияның атқарушы органы күнтізбелік жеті күн ішінде іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есептің жобасын (жедел деректер бойынша) қарайды және бекіту туралы не оны пысықтау үшін қайтару туралы шешім қабылдайды.
Ескертулер болған жағдайда компанияның жауапты құрылымдық бөлімшесі іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын (жедел деректер бойынша) Компанияның атқарушы органы айқындаған, бірақ ескертулерді алған сәттен бастап күнтізбелік бес күннен аспайтын мерзімде пысықтайды және оны Компанияның атқарушы органының қарауына қайта ұсынады;
2) іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есептің жобасын (жедел деректер бойынша) Компанияның атқарушы органы бекітеді.
Іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есепті бекіту қорытындылары бойынша (жедел деректер бойынша) үш жұмыс күні ішінде электрондық есепке Компанияның атқарушы органының оны бекіту туралы шешімінің сканерленген көшірмесін тіркей отырып, Тізілімге енгізу үшін бірыңғай операторға электрондық есеп жіберіледі.

1) не позднее десятого числа четвертого месяца, следующего за отчетным периодом, структурное подразделение компании, ответственное за разработку Отчета по исполнению плана мероприятий, осуществляет разработку проекта Отчета по исполнению плана мероприятий (по оперативным данным) и вносит его на рассмотрение исполнительного органа компании.
Исполнительный орган компании в течение семи календарных дней рассматривает и принимает решение об утверждении проекта Отчета по исполнению плана мероприятий (по оперативным данным) либо о его возврате для доработки.
При наличии замечаний ответственное структурное подразделение компании дорабатывает проект Отчета по исполнению плана мероприятий (по оперативным данным) в сроки, определенные исполнительным органом компании, но не более пяти календарных дней с момента получения замечаний, и повторно представляет его на рассмотрение исполнительного органа компании;
2) проект Отчета по исполнению плана мероприятий (по оперативным данным) утверждается исполнительным органом компании.
По итогам утверждения Отчета по исполнению плана мероприятий (по оперативным данным) в течение трех рабочих дней направляется электронный отчет Единому оператору для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения исполнительного органа компании об его утверждении.

9. Атқарушы орган Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 64-бабына сәйкес іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есепте және іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі есепте (жедел деректер бойынша) ұсынылған жедел деректердің уақтылығы мен анықтығы үшін тәртіптік жауаптылықта болады.
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың іс-шаралар
жоспарларының орындалуы
жөніндегі есептерді әзірлеу
және ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларының орындалуы жөніндегі есеп бөлімдерінің құрылымы
№ р/с
Бөлімнің атауы
1.
Ұлттық басқарушы холдинг (ұлттық холдинг, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компания) (бұдан әрі – Компания) туралы жалпы мәліметтер:
1.1.
компанияны құру туралы ақпарат
1.2.
________жағдай бойынша оның тобына кіретін, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын барлық ұйымдарды көрсете отырып, компания тобының корпоративтік құрылымы.
1.3.
Компанияның ұйымдық құрылымы (қызметкерлер санын көрсете отырып), схемасы және сипаттамасы
2.
Есепті кезеңде Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың мақсаттары мен міндеттері, оның ішінде қызметі тиімділігінің түйінді көрсеткіштері:
3.
Компанияның даму жоспарында көрсетілген қызметтің стратегиялық бағыттарын ескере отырып, есепті кезеңдегі Іс-шаралар жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар, оның ішінде:
3.1.
қызметтің негізгі көрсеткіштеріне қол жеткізу
3.2.
активтерді қайта құрылымдау және олардың негіздемесі
4
Есепті кезеңдегі бюджетпен қатынастар:
4.1.
Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттен түсетін түсімдер
4.2.
Компанияның Іс-шаралар жоспары көрсеткіштерінің тізбесінде көрсетілген Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу (жанама салықтарды қоспағанда)
4.3.
акциялардың мемлекеттік пакетіне дивидендтер төлеу
5.
Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың күрделі салымдары мен инвестицияларының жалпы көлемі мынадай түрлер бойынша бөліне отырып:
күрделі салымдар, оның ішінде инвестициялық жобалар (жаңа жобаларға күрделі салымдар, қолданыстағы жобаларға күрделі салымдар); объектілерді салу және жаңғырту; негізгі құралдарды сатып алу; материалдық емес активтерді сатып алу және өзге де салымдар;
инвестициялар, оның ішінде акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін) сатып алу; жарғылық капиталға салымдар және өзге де инвестициялар:
6.
Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығы:
6.1.
ішкі және сыртқы қарыз алу бөлінісіндегі қарыз алу құрылымы және өтеу кестесі (оның ішінде еншілес ұйымдар)
6.2.
компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалардың қаржылық орнықтылығының негізгі көрсеткіштері, оның ішінде борыш деңгейін сипаттайтын көрсеткіштерді міндетті түрде көрсете отырып (борыш коэффициенті/EBITDA (earnings before interest, taxes, depreciation and amortization): экономиканың нақты секторындағы компаниялар үшін, қаржылық левередж коэффициенті, пайыздарды өтеу коэффициенті, ағымдағы өтімділік коэффициенті)
6.3.
компанияның және оның еншілес ұйымдарының есепті кезеңдегі борыштық жүктемесі
7.
Қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштері, өсу немесе төмендеу себептерін негіздей отырып, талдау:
7.1
уақытша бос ақша қаражатын басқару, оларды есепті кезеңде орналастыру саясаты
7.2.
дивидендтік саясат және олардың негіздемесі
7.3.
есепті кезеңде акцияларының бақылау пакеті (қатысу үлестері) компанияға тиесілі ұйымдарды (қызметкерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа айлық жалақы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақтамау деңгейі) ескере отырып, компанияның шоғырландырылған кадр саясаты
7.4.
акцияларының (қатысу үлестерінің) бақылау пакеті Компанияға тиесілі Компанияның және/немесе ұйымдардың кадр саясаты (қызметкерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа айлық жалақы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақтамау деңгейі)
7.5.
еншілес ұйымдарды ескере отырып, есепті кезеңдегі шоғырландырылған әкімшілік шығыстар, өсу немесе төмендеу негіздемесі бар болжам
7.6.
өсу немесе төмендеу негіздемесімен есепті кезеңдегі әкімшілік шығыстар
7.7.
есепті кезеңде тұрғын емес үй-жайларды жалдау бойынша шығыстар
7.8.
Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың негізгі шоғырландырылған көрсеткіштері
7.9.
Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың негізгі шоғырландырылмаған көрсеткіштері
8.
Компанияда және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғаларда корпоративтік басқару стандарттарын дамытуға және енгізуге бағытталған іс-шаралар бойынша ақпарат
Ескертпе: есепті кезең ішінде Компания қызметінің қорытындыларын ашу үшін осындай толықтыру орынды болған кезде, Есеп басқа тармақтармен, тармақшалармен және қосымшалармен толықтырылуы мүмкін.
Есеп тармақтармен, тармақшалармен және қосымшалармен толықтырылған жағдайда әрбір қосымша ұсынылатын тармақтың, тармақшаның және қосымшаның тиісті атаулары болады.
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың іс-шаралар
жоспарларының орындалуы
жөніндегі есептерді әзірлеу
және ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларының орындалуы жөніндегі есеп көрсеткіштерінің нысандары мен тізбесі

9. Исполнительный орган несет дисциплинарную ответственность в соответствии со статьей 64 Трудового кодекса Республики Казахстан за своевременность и достоверность оперативных данных, представленных в Отчете по исполнению плана мероприятий и Отчете по исполнению плана мероприятий (по оперативным данным).
Приложение 1
к Правилам разработки и
представления отчетов по
исполнению планов
мероприятий
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство
Структура разделов отчета по исполнению планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство
№ п/п
Наименование раздела
1.
Общие сведения о национальном управляющем холдинге (национальном холдинге, национальной компании с участием государства в уставном капитале) (далее – Компания):
1.1.
информация о создании Компании
1.2.
корпоративная структура группы Компании с указанием всех организаций, входящих в его группу, в том числе являющимися нерезидентами Республики Казахстан по состоянию на ________.
1.3.
организационная структура Компании (с указанием численности работников), схема и описание
2.
Цели и задачи, в том числе ключевые показатели эффективности деятельности Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, за отчетный период:
3.
Мероприятия по реализации Плана мероприятий за отчетный период, с учетом стратегических направлений деятельности, указанных в Плане развития Компании, в том числе по:
3.1.
достижению ключевых показателей деятельности
3.2.
реструктуризации активов и их обоснование
4
Отношения с бюджетом за отчетный период:
4.1.
в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан поступления из республиканского бюджета
4.2.
выплата налогов и других обязательных платежей в бюджет (за исключением косвенных налогов) в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, указанных в перечне показателей Плана мероприятий Компании
4.3.
выплата дивидендов на государственный пакет акций
5.
Общий объем капитальных вложений и инвестиций Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, с разбивкой по следующим видам: капитальные вложения, в том числе инвестиционные проекты (капитальные вложения в новые проекты, капитальные вложения в существующие проекты); строительство и модернизация объектов; приобретение основных средств; приобретение нематериальных активов и прочие вложения; инвестиции, в том числе приобретение пакетов акций (долей участия); вклады в уставной капитал и прочие инвестиции:
6.
Финансовая устойчивость Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами:
6.1.
структура заимствований и график погашения в разрезе внутреннего и внешнего заимствования (в том числе дочерних организаций)
6.2.
основные показатели финансовой устойчивости Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, в том числе с обязательным указанием показателей, характеризующих уровень долга (коэффициент долга/EBITDA (Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization): для компаний реального сектора экономики, коэффициент финансового левереджа, коэффициент покрытия процентов, коэффициент текущей ликвидности)
6.3.
долговая нагрузка Компании и ее дочерних организаций за отчетный период
7.
Основные показатели финансово-хозяйственной деятельности, анализ с обоснованием причин роста или снижения, включая:
7.1
управление временно свободными денежными средствами, политика их размещения за отчетный период
7.2.
дивидендной политики и их обоснование
7.3.
консолидированная кадровая политика Компании с учетом организаций, контрольный пакет акций (долей участия) которых принадлежит Компании (планируемая среднегодовая численность работников, среднемесячная заработная плата, фонд оплаты труда, уровень текучести кадров) за отчетный период
7.4.
кадровой политики Компании и/или организаций, контрольный пакет акций (долей участия) которых принадлежит Компании (планируемая среднегодовая численность работников, среднемесячная заработная плата, фонд оплаты труда, уровень текучести кадров)
7.5.
консолидированные административные расходы за отчетный период с учетом дочерних организаций, прогноз с обоснованием роста или снижения
7.6.
административные расходы за отчетный период, с обоснованием роста или снижения
7.7.
расходы по аренде нежилых помещений за отчетный период
7.8.
основные консолидированные показатели Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании прямо определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
7.9.
основные неконсолидированные показатели Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании прямо определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
8.
Информация по мероприятиям, направленным на развитие и внедрение стандартов корпоративного управления в Компании и юридических лицах, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
Примечание: Отчет может быть дополнен другими пунктами, подпунктами и приложениями, когда такое дополнение уместно для раскрытия итогов деятельности Компании за отчетный период.
В случае дополнения Отчета пунктами, подпунктами и приложениями, каждый дополнительно представляемый пункт, подпункт и приложение имеют соответствующие наименования.
Приложение 2
к Правилам разработки и
представления отчетов по
исполнению планов
мероприятий
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство
Формы и перечень показателей отчета по исполнению планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство

1. Ұлттық басқарушы холдинг (ұлттық холдинг, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компания) (бұдан әрі – Компания) туралы жалпы мәліметтер:
1.1. Компанияны құру туралы ақпарат:
форма 1
№ р/с
Көрсеткіштердің атауы
Ақпарат
1
Компанияның толық атауы
2
Толық заңды мекенжайы
3
Байланыс телефондары
4
Электрондық мекенжай (e-mail), сайт
5
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН)
6
ID-код (әмбебап сәйкестендіру коды)
7
Әділет органдарында мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) күні мен нөмірі
8
Басқару органының (мемлекеттік органның) атауы
9
Құрудың қысқаша тарихы:
9.1
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құру (қайта ұйымдастыру) туралы қаулысының күні мен нөмірі
9.2
Құру мақсаттары
9.3
Құрылтай құжаттарына сәйкес қызмет түрлері
10
Ұйымды табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу туралы шешім қабылданған кезде табиғи монополия саласы табиғи монополия субъектісі болып табылды ма
11
Табиғат пайдаланушы болып табыла ма: арнайы табиғат пайдалану құқығын кім және қашан берді, табиғат пайдалану сипаттамасын ашу (тұрақты немесе уақытша, иеліктен шығарылатын немесе иеліктен шығарылмайтын, өтеулі негізде немесе өтеусіз сатып алынған, бастапқы немесе қайталама)
12
Жер қойнауын пайдаланушы болып табыла ма: жер қойнауын пайдалану құқығын кім және қашан берді, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды ашу
13
Жарғылық капитал:
13.1
Құрылтай құжаттарына сәйкес жарғылық капиталдың мөлшері, мың теңге
13.2
Жарғылық капиталды ұлғайту туралы шешімді қашан және кім қабылдады (Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы, Мемлекеттік басқару органының бұйрығы, акционерлердің (қатысушылардың) жалпы жиналысының шешімі)
14
Акциялардың саны, барлығы, оның ішінде:
жарияланған
орналастырылған
сатып алынған

1. Общие сведения о национальном управляющем холдинге (национальном холдинге, национальной компании с участием государства в уставном капитале) (далее – Компания):
1.1. информация о создании Компании:
форма 1
№ п/п
Наименование показателей
Информация
1
Полное наименование Компании
2
Полный юридический адрес
3
Контактные телефоны
4
Электронный адрес (e-mail), сайт
5
Бизнес-идентификационный номер (БИН)
6
ID-код (универсальный идентификационный код)
7
Дата и номер государственной регистрации (перерегистрации) в органах юстиции
8
Наименование органа управления (государственный орган)
9
Краткая история создания:
9.1
Дата и номер постановления Правительства Республики Казахстан о создании (реорганизации)
9.2
Цели создания
9.3
Виды деятельности в соответствии с учредительными документами
10
Является ли субъектом естественной монополии, сфера естественной монополии, когда принято решение о включении организации в государственный регистр субъектов естественных монополий
11
Является ли природопользователем: кем и когда предоставлено право специального природопользования, раскрыть характеристику природопользования (постоянное или временное, отчуждаемое или неотчуждаемое, приобретенное на возмездной основе или безвозмездно, первичное или вторичное)
12
Является ли недропользователем: кем и когда предоставлено право на недропользование, раскрыть операции по недропользованию
13
Уставный капитал:
13.1
Размер уставного капитала в соответствии с учредительными документами, тысяч тенге
13.2
Когда и кем принимались решения об увеличении уставного капитала (постановление Правительства Республики Казахстан, приказ органа государственного управления, решение общего собрания акционеров (участников)
14
Количество акций, всего, в том числе:
объявленные
размещенные
выкупленные

14.1
Жай акциялары
14.2
Артықшылықты акциялар
15
Бір акцияның номиналды құны, теңге
16
Тіркеуші туралы мәліметтер
17
Республикалық меншіктегі акциялар, барлығы, оның ішінде:
саны
%
17.1
Жай акциялары
17.2
Артықшылықты акциялар
1.2. ________жағдай бойынша оның тобына кіретін, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын барлық ұйымдарды көрсете отырып, компания тобының корпоративтік құрылымы.
2-нысан
Компания
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Екінші деңгейдегі ұйымдар
ұйымдық-құқықтық нысаны (ҰҚН)
БСН
атауы
акциялардың (қатысу үлестерінің) % - ы
ОПФ
БСН
атауы
акциялардың (қатысу үлестерінің) % - ы
ОПФ
БСН
атауы
акциялардың (қатысу үлестерінің) % - ы
n деңгейдегі ұйымдар
ОПФ
БСН
атауы
акциялардың (қатысу үлестерінің) %-ы
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің саны туралы жиынтық ақпарат
ОПФ
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Екінші деңгейдегі ұйымдар
Үшінші деңгейдегі ұйымдар
n деңгейдегі ұйымдар
Жиыны
Акционерлік қоғамдар
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер
Басқа ОПФ
Жиыны
1.3. Компанияның ұйымдық құрылымы (қызметкерлер санын көрсете отырып), схемасы және сипаттамасы.
2. Есепті кезеңде Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың мақсаттары мен міндеттері, оның ішінде қызметі тиімділігінің түйінді көрсеткіштері:
3-нысан
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бірінші деңгейдегі құжаты
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің екінші деңгейдегі құжаты
Компанияның даму жоспарының мақсаттары
Компанияның даму жоспарының міндеттері
Компанияның Даму жоспарының түйінді көрсеткіштері (КП) (сандық немесе сапалық)
Өлшем бірлігі
Есептеу әдістемесі
Құжаттың атауы
басымдық
міндет
бастама / нысаналы индикатор
Құжаттың атауы
Мақсаты
Міндет
Нысаналы индикатор
Нәтижелер көрсеткіші**
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
1-бағыт
1-мақсат
1-міндет
1-ТК
n -ТК
n тапсырма
1-ТК
n -ТК
n мақсаты
1-міндет
1-ТК
n -ТК
n тапсырма
1-ТК
n -ТК
n бағыты
1 мақсат
1-міндет
1-ТК
n -ТК
n тапсырма
1-ТК
n -ТК
n мақсаты
1-міндет
1-ТК
n -ТК
n тапсырма
1-ТК
n -ТК
кестенің жалғасы
Негізгі көрсеткіштердің мәні*
20 _ _ жыл
жоспары
түзету 1
түзету n
факт
% орындалу
1
2
3
4
5
1-бағыт
n бағыты
Ескертпе:
* Іс-шаралар жоспарының түйінді көрсеткіштерінің мәні Компанияның және оның еншілес ұйымдарының қаржылық, экономикалық және өндірістік көрсеткіштерін өзара байланыстыруды қамтамасыз ету және салыстыру арқылы айқындалады.
** жоспарды орындау бойынша есепте нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізбеу себептері көрсетіледі.
3. Компанияның даму жоспарында көрсетілген қызметтің стратегиялық бағыттарын ескере отырып, есепті кезеңдегі іс-шаралар жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар, оның ішінде:

14.1
Простые акции
14.2
Привилегированные акции
15
Номинальная стоимость одной акции, тенге
16
Сведения о регистраторе
17
Акции, находящиеся в республиканской собственности, всего, в том числе:
количество
%
17.1
Простые акции
17.2
Привилегированные акции
1.2. корпоративная структура группы Компании с указанием всех организаций, входящих в его группу, в том числе являющимися нерезидентами Республики Казахстан по состоянию на ________.
форма 2
Компания
Организации первого уровня
Организации второго уровня
организационно-правовая форма (ОПФ)
БИН
наименование
% акций (долей участия)
ОПФ
БИН
наименование
% акций (долей участия)
ОПФ
БИН
наименование
% акций (долей участия)
Организации n уровня
ОПФ
БИН
наименование
% акций (долей участия)
Сводная информация о количестве субъектов квазигосударственного сектора
ОПФ
Организации первого уровня
Организации второго уровня
Организации третьего уровня
Организации n уровня
Итого
Акционерные общества
Товарищества с ограниченной ответственностью
Иная ОПФ
Итого
1.3. организационная структура Компании (с указанием численности работников), схема и описание.
2. Цели и задачи, в том числе ключевые показатели эффективности деятельности Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, за отчетный период:
форма 3
Документ первого уровня Системы государственного планирования
Документ второго уровня Системы государственного планирования
Цели Плана развития Компании
Задачи Плана развития Компании
Ключевые показатели (КП) Плана развития Компании (количественные или качественные)
Единица измерения
Методика расчета
Наименование документа
приоритет
задача
инициатива/целевой индикатор
Наименование документа
Цель
Задача
Целевой индикатор
Показатель результатов**
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
Направление 1
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Направление n
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
продолжение таблицы
Значение ключевых показателей*
20__ год
план
корректировка 1
корректировка n
факт
% выполнения
1
2
3
4
5
Направление 1
Направление n
Примечание:
* значение ключевых показателей Плана мероприятий определяется путем обеспечения взаимоувязки и сопоставления финансовых, экономических и производственных показателей Компании и ее дочерних организаций.
** в отчете по исполнению плана отражаются причины недостижения показателей результатов.
3. Мероприятия по реализации Плана мероприятий за отчетный период, с учетом стратегических направлений деятельности, указанных в Плана развития Компании, в том числе по:

3.1. қызметтің негізгі көрсеткіштеріне қол жеткізу:
4-нысан
№ р/с
Қызметтің негізгі көрсеткіштерінің атауы
Іс-шараның / көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
20 _ _ жыл
жоспары
1-түзету
n түзету
факт
% орындалу
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
3.2. активтерді қайта құрылымдау* және олардың негіздемесі:
5-нысан
№ р/с
Есепті кезеңнің басындағы компания тобының құрылымы (топқа кіретін барлық ұйымдарды көрсете отырып)
Активтің түрі (бейінді, бейінді емес, өзгелері)
Есепті кезеңде активті қайта құрылымдау (бөлу, бөліп шығару, қосу, тарату, сату (иеліктен шығару) жаңаларын құру, акцияларды (қатысу үлестерін) сатып алу)
Есепті кезеңнің соңындағы компания тобының құрылымы (топқа кіретін барлық ұйымдарды көрсете отырып)
20 _ _ жыл
жоспары
1-түзету
түзету n
факт
А
Б
В
1
2
3
4
5
1.
n.
Ескертпе:
* активтер – бұл Компания тобына кіретін заңды тұлғалар.
4. Есепті кезеңдегі бюджетпен қатынастар:
4.1. Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттен түсетін түсімдер:
6-нысан
мың теңге
№ р/с
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бірінші деңгейдегі құжаты
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің екінші деңгейдегі құжаты
Компанияның немесе оның еншілес ұйымының атауы
Функционалдық топ
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Бюджеттік бағдарламаның атауы
Нысаналы мақсаты
Құжаттың атауы
басымдық
міндет
бастама / нысаналы индикатор
Құжаттың атауы
Мақсаты
Міндет
Нысаналы индикатор
Нәтижелер көрсеткіші*
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
П
1.
n.
Жиыны:
кестенің жалғасы
20 _ _ жыл
Ескертпе
жоспары
1-түзету
n түзету
факт
% орындалу
1
2
3
4
5
6
Ескертпе:
* жоспарды орындау бойынша есепте нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізбеу себептері көрсетіледі.

3.1. достижению ключевых показателей деятельности:
форма 4
№ п/п
Наименование ключевых показателей деятельности
Наименование мероприятия/показателей
Единица измерения
20__ год
план
корректировка 1
корректировка n
факт
% выполнения
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
3.2. реструктуризации активов* и их обоснование:
форма 5
№ п/п
Структура группы Компании (с указанием всех организаций, входящих в группу) на начало отчетного периода
Тип актива (профильный, непрофильный, прочие)
Реструктуризация актива за отчетный период (разделение, выделение, соединение, ликвидация, продажа (отчуждение) создание новых, приобретения акций (долей участия) )
Структура группы Компании (с указанием всех организаций, входящих в группу) на конец отчетного периода
20__год
план
корректировка 1
корректировка n
факт
А
Б
В
1
2
3
4
5
1.
n.
Примечание:
* активы – это юридические лица, входящие в группу Компании.
4. Отношения с бюджетом за отчетный период:
4.1. в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан поступления из республиканского бюджета:
форма 6
тысяч тенге
№ п/п
Документ первого уровня Системы государственного планирования
Документ второго уровня Системы государственного планирования
Наименование Компании или ее дочерней организации
Функциональная группа
Администратор бюджетной программы
Наименование бюджетной программы
Целевое назначение
Наименование документа
приоритет
задача
инициатива/целевой индикатор
Наименование документа
Цель
Задача
Целевой индикатор
Показатель результатов*
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
П
1.
n.
Итого:
продолжение таблицы
20__год
Примечание
план
корректировка 1
корректировка n
факт
% выполнения
1
2
3
4
5
6
Примечание:
* в отчете по исполнению плана отражаются причины недостижения показателей результатов.

2.2.1
мемлекет меншігіндегі акциялар пакетіне
мың теңге
2.2.2
таза кірістен %
2.3
инвестициялық жобалар
мың теңге
2.3.1
мың теңге
2.3.n
мың теңге
2.4
инновациялық жобалар
мың теңге
2.4.1
мың теңге
2.4.n
мың теңге
2.5
өткен жылдардың залалдарын жабу
мың теңге
5. Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың күрделі салымдары мен инвестицияларының жалпы көлемі мынадай түрлер бойынша бөліне отырып:
күрделі салымдар, оның ішінде инвестициялық жобалар (жаңа жобаларға күрделі салымдар, қолданыстағы жобаларға күрделі салымдар); объектілерді салу және жаңғырту; негізгі құралдарды сатып алу; материалдық емес активтерді сатып алу және өзге де салымдар;
инвестициялар, оның ішінде акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін) сатып алу; жарғылық капиталға салымдар және өзге де инвестициялар:
9-нысан
№ р/с
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бірінші деңгейдегі құжаты
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің екінші деңгейдегі құжаты
Жобалардың атауы
Жобаны игерудің басталу күні
Пайдалануға берудің жоспарланған күні
Құжаттың атауы
басымдық
міндет
бастама / нысаналы индикатор
Құжаттың атауы
Мақсаты
Міндет
Нысаналы индикатор
Нәтижелер көрсеткіші**
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
1.
Күрделі салымдар барлығы, оның ішінде:
1.1
инвестициялық жобалар, барлығы
1.1.1
жаңа жобаларға күрделі салымдар
1.1.2
қолданыстағы жобаларға күрделі салымдар
1.1.n
1.2
негізгі құралдарды сатып алу
1.3
материалдық емес активтерді сатып алу
1.n
2
Инвестициялар, барлығы
2.1
акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін) сатып алу
2.2
жарғылық капиталға салымдар
2.n
Жиыны
кестенің жалғасы
Жобаның құны, мың теңге
барлығы
оның ішінде:
есепті кезеңде игерілгені
жоспары
1-түзету
барлығы
оның ішінде қаржыландыру көздері есебінен
барлығы
оның ішінде қаржыландыру көздері есебінен
меншікті
қарыз
бюджеттік
Ұлттық қор
меншікті
қарыз
бюджеттік
Ұлттық қор
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Жобаның құны, мың теңге
оның ішінде:
есепті кезеңде игерілгені
n түзету
факт
орындалу %
барлығы
оның ішінде қаржыландыру көздері есебінен
барлығы
оның ішінде қаржыландыру көздері есебінен
барлығы
оның ішінде қаржыландыру көздері есебінен
меншікті
қарыз
бюджеттік
Ұлттық қор
меншікті
қарыз
бюджеттік
Ұлттық қор
меншікті
қарыз
бюджеттік
Ұлттық қор
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
6. Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығы:
6.1. ішкі және сыртқы қарыз алу бөлінісіндегі қарыз алу құрылымы және өтеу кестесі (оның ішінде еншілес ұйымдар):
10-нысан
№ р/с
Қарыз алушы
Қарыз беруші
Құрал
Қарыз алу мақсаты
Қарыз алу үшін негіз
Акционерлер (жалғыз акционер) жиналысының және/немесе директорлар кеңесінің шешімі және / немесе басқалар
Қарыз алу шарты (кепілдік шарты)
күні
валюта
шарт бойынша сома
игеру сомасы
жеңілдікті кезең
A
Сыртқы қарыз алу
A1
An
B
Ішкі қарыз алу
B1
Bn
Қарыз шарттары (кепілдік шарттары)
%
басқа шарттар
игеру күні
кестенің жалғасы
Қарыз алу мерзімі (Кепілдік берілетін қарыздың мерзімі)
Қарыз бойынша қамтамасыз ету түрі
Есепті күнге негізгі борыш (НҚ) сомасы
20 _ _ жыл
Кезең басындағы ОД
ОД өтеу
Қолжетімділік кезеңінің аяқталу күні
Өтеу күні
Қалдық мерзімі күндермен
жоспары
1-түзету
n түзету
факт
орындалуы
жоспары
1-түзету
n түзету
факт
орындалуы
20 _ _ жыл
төлеу %
жоспары
1-түзету
n түзету
факт
орындау

2.2.1
на пакет акций, находящийся в государственной собственности
тысяч тенге
2.2.2
% от чистого дохода
2.3
инвестиционные проекты
тысяч тенге
2.3.1
тысяч тенге
2.3.n
тысяч тенге
2.4
инновационные проекты
тысяч тенге
2.4.1
тысяч тенге
2.4.n
тысяч тенге
2.5
покрытие убытков прошлых лет
тысяч тенге
5. Общий объем капитальных вложений и инвестиций Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, с разбивкой по следующим видам:
капитальные вложения, в том числе инвестиционные проекты (капитальные вложения в новые проекты, капитальные вложения в существующие проекты); строительство и модернизация объектов; приобретение основных средств; приобретение нематериальных активов и прочие вложения;
инвестиции, в том числе приобретение пакетов акций (долей участия); вклады в уставной капитал и прочие инвестиции:
форма 9
№ п/п
Документ первого уровня Системы государственного планирования
Документ второго уровня Системы государственного планирования
Наименование проектов
Дата начала освоения проекта
Планируемая дата ввода в эксплуатацию
Наименование документа
приоритет
задача
инициатива/целевой индикатор
Наименование документа
Цель
Задача
Целевой индикатор
Показатель результатов**
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
1.
Капитальные вложения всего, в том числе:
1.1
инвестиционные проекты, всего
1.1.1
капитальные вложения в новые проекты
1.1.2
капитальные вложения в существующие проекты
1.1.n
1.2
приобретение основных средств
1.3
приобретение нематериальных активов
1.n
2
Инвестиции, всего
2.1
приобретение пакетов акций (долей участия)
2.2
вклады в уставный капитал
2.n
Итого
продолжение таблицы
Стоимость проекта, тысяч тенге
всего
в том числе:
освоено за отчетный период
план
корректировка 1
всего
в том числе за счет источников финансирования
всего
в том числе за счет источников финансирования
собственные
заемные
бюджетные
Национальный фонд
собственные
заемные
бюджетные
Национальный фонд
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Стоимость проекта, тысяч тенге
в том числе:
освоено за отчетный период
корректировка n
факт
% выполнения
всего
в том числе за счет источников финансирования
всего
в том числе за счет источников финансирования
всего
в том числе за счет источников финансирования
собственные
заемные
бюджетные
Национальный фонд
собственные
заемные
бюджетные
Национальный фонд
собственные
заемные
бюджетные
Национальный фонд
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
6. Финансовая устойчивость Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами:
6.1. структура заимствований и график погашения в разрезе внутреннего и внешнего заимствования (в том числе дочерних организаций):
форма 10
№ п/п
Заемщик
Заимодатель
Инструмент
Цель заимствования
Основание для заимствования
Решение собрания акционеров (единственного акционера) и/или Совета директоров
Договор заимствования (Договор гарантии)
дата
валюта
сумма по договору
сумма освоения
льготный пери од
A
Внешние заимствования
A1
An
B
Внутренние заимствования
B1
Bn
Условия займа (Условия гарантии)
%
прочие условия
дата освоения
продолжение таблицы
Срок займа (Срок гарантируемого займа)
Вид обеспечения по займу
Сумма основного долга (ОД) на отчетную дату
20__ год
ОД на начало периода
погашение ОД
Дата истечения периода доступности
Дата погашения
Остаточный срок в днях
план
корректировка 1
корректировка n
факт
выполнение
план
корректировка 1
корректировка n
факт
выполнение
20__ год
выплата %
план
корректировка 1
корректировка n
факт
выполнения

Ұсынылатын қарыз коэффициенті/ЕВИТДА мәні: <3, мәні >4-5 компанияның тым көп қарыз жүктемесін және олардың қарыздарын өтеудегі ықтимал проблемаларды көрсетеді.
Қаржылық левередж коэффициенті – компанияның қаржылық тәуекеліне тікелей пропорционалды және компания активтерін қаржыландыру көздеріндегі қарыз қаражатының үлесін көрсетеді.
Мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы: LС-қарыз капиталы; ЕО-меншікті капитал.
Ұсынылатын DR мәні: <1, мәні >1 Компанияның қаржылық тұрақтылығына теріс әсер етуі мүмкін жоғары борыштық жүктемесін көрсетеді
Пайыздарды жабу коэффициенті – Компанияның қарыз міндеттемелеріне қызмет көрсету қабілетін сипаттайды. Көрсеткіш бір жылдағы пайыздар мен салықтарды төлегенге дейінгі пайданы салыстырады) және сол кезеңдегі борыштық міндеттемелер бойынша пайыздар. Коэффициент пайыздар мен салықтарға дейінгі пайда пайыздарды төлеу шығындарынан қанша есе көп екенін нақты көрсетеді.
Мына формула бойынша есептеледі:
Пайыздарды жабу коэффициенті = EBIT / төлеуге пайыздар
Ұсынылатын мән: пайыздарды жабу коэффициенті неғұрлым аз болса, компанияның несиелік ауыртпалығы соғұрлым жоғары болады және банкроттықтың ықтималдығы соғұрлым жоғары болады. 1,5-тен төмен коэффициент Компанияның қарызына қызмет көрсету мүмкіндігіне күмән келтіреді. 1-ден кем коэффициент сыни болып саналады.
Ағымдағы өтімділік коэффициенттері – компанияның ағымдағы берешекті қолда бар айналым қаражаты есебінен өтеу қабілетін анықтау үшін есептеледі.
Мына формула бойынша есептеледі:
мұнда: СА – ағымдағы активтер; СL – ағымдағы міндеттемелер.
Ұсынылатын мәні СR: 1-2. <1 мәні төлем қабілеттілігінің ықтимал жоғалуын, >4 мәні – қарыз қаражатын пайдалану белсенділігінің жеткіліксіздігі туралы және соның салдарынан меншікті капитал рентабельділігінің төмен мәні туралы куәландырады
6.3. Компанияның және оның еншілес ұйымдарының есепті кезеңдегі борыштық жүктемесі:
12-нысан
Көрсеткіші
Анықтамасы
Есептеу әдістемесі
Шоғырландырылған
Компания
Қарыз алудың бос сыйымдылығы
Өзінің еншілес және тәуелді ұйымдарының пайдасына берілгендерді қоспағанда, компания (ұйым) тартқан қарыздар сомасын және берген корпоративтік кепілгерліктерді қоса алғанда, компанияның (ұйымның) қарыз алуының шекті сыйымдылығы мен қаржылық міндеттемелер көлемі * арасындағы айырма
Қарыз алудың шекті сыйымдылығы
Қарыз алу сыйымдылығының коэффициенттері** компанияның (ұйымның) уәкілетті органы (лауазымды адамы) компания (ұйым) үшін бекіткен нормативтік мәндерге жететін, компанияның (ұйымның) қарыздарын тарту, корпоративтік кепілдіктер мен корпоративтік кепілгерліктерін беру үшін қолжетімді барынша рұқсат етілген сома
Ескертпе:
* қаржылық міндеттемелердің көлемі – қаржылық міндеттемелердің:
шарттық міндеттемеде негізделген:
ақша қаражатын немесе өзге де қаржылық активті басқа субъектіге беру;
субъект үшін ықтимал тиімсіз шарттарда басқа субъектімен қаржылық активтермен немесе қаржылық міндеттемелермен алмасу;
есеп айырысу субъектінің меншікті үлестік құралдарымен жүзеге асырылатын немесе жүзеге асырылуы мүмкін:
оған сәйкес субъект меншікті үлестік құралдардың ауыспалы санын береді немесе беруге міндетті болады;
ол бойынша есеп айырысу ақша қаражатының немесе басқа қаржы активінің тіркелген сомасын субъектінің меншікті үлестік құралдарының тіркелген санына айырбастаудан өзгеше тәсілмен жүргізілетін немесе жүргізілуі мүмкін. Осы мақсаттар үшін меншікті үлестік құралдарға болашақта субъектінің меншікті үлестік құралдарын алуға немесе жеткізуге шарт болып табылатын құралдар кірмейді;
** қарыз алу сыйымдылығының коэффициенттері – Компания (ұйым) компания (ұйым) үшін қарыз алу сыйымдылығының нормативтік мәнін дербес айқындайды.

Рекомендуемое значение коэффициента долга/ЕВITDA: <3, значение >4-5 свидетельствует о слишком большой долговой нагрузке Компании и вероятных проблемах с погашением своих долгов.
Коэффициент финансового левереджа – прямо пропорционален финансовому риску компании и отражает долю заемных средств в источниках финансирования активов компании.
Рассчитывается по формуле:
где: LС – заемный капитал; ЕС – собственный капитал.
Рекомендуемое значение DR: <1, значение >1 свидетельствует о высокой долговой нагрузке компании, которая может негативно повлиять на ее финансовую устойчивость
Коэффициент покрытия процентов – характеризует способность Компании обслуживать свои долговые обязательства. Показатель сравнивает прибыль до уплаты процентов и налогов за одни год) и проценты по долговым обязательствам за тот же период. Фактически коэффициент показывает, во сколько раз прибыль до уплаты процентов и налогов превышает расходы на уплату процентов.
Рассчитывается по формуле:
Коэффициент покрытия процентов = EBIT / Проценты к уплате
Рекомендуемое значение: чем меньше коэффициент покрытия процентов, тем выше кредитное бремя Компании и тем выше вероятность наступления банкротства. Коэффициент ниже 1,5 ставит под вопрос возможность Компании обслуживать свой долг. Критическим считается коэффициент менее 1.
Коэффициенты текущей ликвидности – рассчитывается для определения способности компании погашать текущую задолженность за счет имеющихся оборотных средств.
Рассчитывается по формуле:
где: СА – текущие активы; СL – текущие обязательства.
Рекомендуемое значение СR: 1 - 2. Значение <1 свидетельствует о возможной утрате платежеспособности, значение >4 – о недостаточной активности использования заемных средств и, как следствие, меньшее значение рентабельности собственного капитала
6.3. долговая нагрузка Компании и ее дочерних организаций за отчетный период:
форма 12
Показатель
Определение
Методика расчета
Консолидированная
Компания
Свободная емкость заимствования
Разница между предельной емкостью заимствования Компании (организации) и объемом финансовых обязательств*, включая суммы привлеченных займов и выданных корпоративных поручительств Компанией (организацией) за исключением, выданных в пользу своих дочерних и зависимых организаций
Предельная емкость заимствования
Максимально допустимая сумма, доступная для привлечения займов, предоставления корпоративных гарантий и корпоративных поручительств Компании (организации), при которой коэффициенты емкости заимствования** достигают нормативных значений, утвержденных для Компании (организации), уполномоченным органом (должностным лицом) Компании (организации)
Примечание:
* объемом финансовых обязательств – объем любых обязательств, являющихся:
обусловленным договором обязательством:
передать денежные средства или иной финансовый актив другому субъекту;
обменяться финансовыми активами или финансовыми обязательствами с другим субъектом на условиях, потенциально невыгодных для субъекта;
договором, расчет по которому будет или может быть осуществлен собственными долевыми инструментами субъекта и:
в соответствии с которым субъект предоставит или будет обязан предоставить переменное количество собственных долевых инструментов;
расчет по которому будет или может быть произведен иным способом, чем обмен фиксированной суммы денежных средств или другого финансового актива на фиксированное количество собственных долевых инструментов субъекта. Для этих целей собственные долевые инструменты не включают инструменты, являющиеся договорами на получение или поставку собственных долевых инструментов субъекта в будущем;
** коэффициенты емкости заимствования – Компания (организация) самостоятельно определяет нормативное значение емкости заимствования для Компании (организации).

19.1
19.n
Ескертпе:
* ұқсас нысан әрбір еншілес ұйым бойынша жеке толтырылады. Еншілес ұйымдар бойынша нысандар тек ақпараттық сипатта болады және Компанияның Директорлар кеңесінің бекіту нысанасы болып табылмайды.
7.7 есепті кезеңде тұрғын емес үй-жайларды жалға алу бойынша шығыстар:
Компанияның (еншілес ұйымның) атауы *
19-нысан
№ р/с
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
20 _ _ жыл
жоспары
1-түзету
n түзету
факт
% орындалу
А
Б
В
1
2
3
4
5
1
Жалдау бойынша шығыстар, барлығы
мың теңге
2
Жалға алынатын алаңның 1 шаршы метрінің құны
теңге
3
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес үй-жайлардың жалпы алаңы
шаршы метр
Үй-жайлардың жалпы ауданы
шаршы метр
Ауытқу
шаршы метр
оның ішінде алаң:
3.1.
Басқарма төрағасы кабинетінің
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.2.
Басқарма төрағасының демалыс бөлмелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.3.
Басқарма төрағасының қабылдау бөлмесі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.4.
Басқарма төрағасы орынбасарының (басқарушы директор - басқарма мүшесі) кабинеті
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.5.
Басқарма төрағасы орынбасарының (басқарушы директор - басқарма мүшесі) демалыс бөлмесі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.6.
Басқарма төрағасы орынбасарының (басқарушы директор - басқарма мүшесінің) қабылдау бөлмесі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.7.
Басқарушы директордың (аппарат басшысының) кабинеті
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.8.
Басқарушы директордың (аппарат басшысының) демалыс бөлмесі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.9.
Басқарушы директордың (аппарат басшысының) қабылдау бөлмесі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр

19.1
19.n
Примечание:
* аналогичная форма заполняется отдельно по каждой дочерней организации. Формы по дочерним организациям носят исключительно информативный характер и не являются предметом утверждения советом директоров компании.
7.7 расходы по аренде нежилых помещений за отчетный период:
Наименование Компании (дочерней организации) *
форма 19
№ п/п
Наименование показателей
Единица измерения
20__год
план
корректировка 1
корректировка n
факт
% выполнения
А
Б
В
1
2
3
4
5
1
Расходы по аренде, всего
тысяч тенге
2
Стоимость за 1 квадратный метр арендуемой площади
тенге
3
Общая площадь помещений в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
Общая занимаемая площадь помещений
квадратных метров
Отклонение
квадратных метров
в том числе площадь:
3.1.
Кабинета председателя правления
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.2.
Комнаты отдыха председателя правления
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.3.
Приемной председателя правления
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.4.
Кабинет заместителя председателя правления (управляющего директора - члена правления)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.5.
Комната отдыха заместителя председателя правления (управляющего директора - члена правления)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.6.
Приемная заместителя председателя правления (управляющего директора - члена правления)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.7.
Кабинет управляющего директора (руководителя аппарата)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.8.
Комната отдыха управляющего директора (руководителя аппарата)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.9.
Приемная управляющего директора (руководителя аппарата)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров

3.10.
Құрылымдық бөлімше басшысының (департамент директорының) кабинеті
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.11.
Құрылымдық бөлімше басшысының (департамент директорының) қабылдау бөлмесі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.12.
Компания қызметкерінің кабинеті (1 қызметкерге)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.13.
Жалпы үй-жайлар (конференц-зал, мәжіліс залы, мұрағат, көшіру-көбейту қызметі, гардероб, серверлік, жабдықтар, нысанды киім-кешек, дәрі-дәрмектер, техникалық құралдар, мүкәммал және кеңсе керек-жарақтары қоймалары және басқалар)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.14.
Қосалқы үй-жайлар (дәліздер, венкамералар, дәретханалар, жеке гигиенаға арналған үй-жайлар және басқалар)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
алып жатқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
Ескертпе:
алып отырған алаңдарға белгіленген лимиттерден асқан жағдайда түсініктеме талап етіледі
* ұқсас нысан әрбір еншілес ұйым бойынша жеке толтырылады. Еншілес ұйымдар бойынша нысандар тек ақпараттық сипатта болады және Компанияның Директорлар кеңесінің бекіту нысанасы болып табылмайды.

3.10.
Кабинет руководителя структурного подразделения (директора департамента)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.11.
Приемная руководителя структурного подразделения (директора департамента)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.12.
Кабинет работника компании (на 1 работника)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.13.
Общие помещения (конференц-зал, зал-совещаний, архив, копировально-множительная служба, гардероб, серверное, кладовые оборудования, форменного обмундирования, медикаментов, технических средств, инвентаря и канцелярских принадлежностей)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.14.
Вспомогательные помещения (коридоры, венкамеры, туалеты, помещения для личной гигиены)
в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
Примечание:
в случае превышения установленных лимитов на занимаемые площади, требуется пояснение
* аналогичная форма заполняется отдельно по каждой дочерней организации. Формы по дочерним организациям носят исключительно информативный характер и не являются предметом утверждения советом директоров компании.

8. Компанияда және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғаларда корпоративтік басқару стандарттарын дамытуға және енгізуге бағытталған іс-шаралар бойынша ақпарат:
22-нысан
№ р/с
Компанияның атауы
Есепті кезеңдегі корпоративтік басқару рейтингі
20 _ _ жыл
жоспары
1-түзету
n түзету
факт
% орындалу
А
Б
1
2
3
4
5
Компания
1
1-еншілес ұйым
n
n еншілес ұйымы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 149 бұйрығымен бекітілген Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегияларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 4-4) тармақшасына сәйкес әзірленді және акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингтеу және бағалау тәртібін (бұдан әрі – даму жоспары) айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) атқарушы орган – алқалы орган немесе атауы компанияның жарғысында айқындалатын атқарушы органның функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлға;
2) Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспары (бұдан әрі – даму жоспары) – Ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтің, ұлттық компанияның онжылдық кезеңге арналған миссиясын, пайымын, стратегиялық мақсаттары мен міндеттерін айқындайтын және негіздейтін құжат;
3) компания – акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар;
4) электрондық есеп – "Есептілікті тапсырудың бірыңғай жүйесі" бағдарламалық қамтамасыз етуді (бұдан әрі – бағдарламалық қамтамасыз ету) пайдалана отырып, ұлттық куәландырушы орталық берген және мемлекеттік мүлік тізіліміне (бұдан әрі – тізілім) қосу үшін компанияның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылатын даму жоспарының мәтінін және/немесе қосымшаларымен оның іске асырылуын бағалауды және/немесе тиісті саланың уәкілетті органы басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылатын даму жоспарының іске асырылуын мониторингтеу нәтижелерін қамтитын есеп.

8. Информация по мероприятиям, направленным на развитие и внедрение стандартов корпоративного управления в Компании и юридических лицах, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами:
форма 22
№ п/п
Наименование Компании
Рейтинг корпоративного управления за отчетный период
20__год
план
корректировка 1
корректировка n
факт
% выполнения
А
Б
1
2
3
4
5
Компания
1
Дочерняя организация 1
n
Дочерняя организация n
Приложение 3
к Перечню некоторых приказов
Министра национальной
экономики Республики
Казахстан,
в которые вносятся изменения
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 149
Правила разработки, утверждения планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки, утверждения стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4-4) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон) и определяют порядок разработки, утверждения планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации (далее – план развития).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) исполнительный орган – коллегиальный орган или лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа, название которого определяется уставом компании;
2) план развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний (далее – план развития) – документ, определяющий и обосновывающий миссию, видение, стратегические цели и задачи национального управляющего холдинга, национального холдинга, национальной компании на десятилетний период;
3) компания – национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании, акционером которых является государство;
4) электронный отчет – отчет, содержащий в себе текст плана развития и/или оценки ее реализации с приложениями, подписываемые электронной цифровой подписью компании, и/или результаты мониторинга реализации плана развития, подписываемые электронной цифровой подписью руководителя уполномоченного органа соответствующей отрасли, выданные национальным удостоверяющим центром и подготовленные для включения в реестр государственного имущества (далее – Реестр) с использованием программного обеспечения "Единая система сдачи отчетности" (далее – программное обеспечение).

3. Компанияның даму жоспары Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттары ескеріле отырып, он жылдық кезеңге бір рет әзірленеді.
4. Компанияның даму жоспары оның бес жылдық кезеңге арналған іс-шаралар жоспарын әзірлеу үшін негіз болып табылады және оның стратегиялық бағыттарын, мақсаттары мен қызмет нәтижелерінің көрсеткіштерін айқындайды және акциялары (қатысу үлестері) компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалардың даму жоспарын (қызметтің стратегиялық бағыттарын) ескере отырып әзірленеді.
2-тарау. Компанияның даму жоспарын әзірлеу және бекіту тәртібі
5. "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамын (бұдан әрі – Қор) қоспағанда, Компанияның даму жоспарының жобасы Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарында, мемлекеттік органдардың даму жоспарларында жазылған мақсаттар мен міндеттерге сәйкестігіне тиісті саланың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарымен және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен әлеуметтік-экономикалық даму болжамында көрсетілген бюджеттік параметрлерге сәйкестігіне келісіледі.
6. Компанияның даму жоспары мынадай:
1) мыналарды:
ағымдағы жағдайды және сыртқы ортаның жаһандық факторларының әсерін – компания жұмыс істейтін және компанияның мақсаттарына қол жеткізуге әсер етуі мүмкін құқықтық, саяси, шаруашылық, демографиялық, технологиялық және басқалардың жиынтығын қамтитын сыртқы ортаны талдау;
компания қызметіндегі күшті және әлсіз жақтарды талдауды қамтитын ішкі ортаны талдау кіші бөлімдерін қамтитын компанияның ағымдағы жай-күйіне талдау бөлімдерінен тұратын құжат болып табылады.
Сондай-ақ, компанияның ағымдағы жағдайын талдау қазіргі және ықтимал қауіптер мен тәуекелдерді талдауды және компанияның мақсаттарына жету мүмкіндіктерін анықтауды қамтиды;
2) миссиясы мен пайымдауы, бұл ретте миссиясы мемлекет компания алдына қоятын міндеттерге сәйкес келеді және мемлекет қойған міндеттер, ол орындайтын функциялар, қызмет бағыттары және саланы (экономика секторын) дамыту тұрғысында компанияның негізгі мақсатын қамтуға тиіс.
Пайымдау компанияның болжамды кезеңнің соңына қарай оның орындайтын функциялары тұрғысынан жайғасымын айқындайды.
3) қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, қызметтің түйінді көрсеткіштері және олар бойынша күтілетін нәтижелер көрсетіледі.
Даму жоспары шеңберінде компания қызметінің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері, қызметінің түйінді көрсеткіштері және олар бойынша күтілетін нәтижелер көрсетіледі.
Қызметтің стратегиялық бағыттары миссияға сүйене отырып айқындалады және компания тиісті әлеуметтік-экономикалық міндеттерді шешуге барынша әсер ететін қызмет салаларын білдіреді.
Әрбір стратегиялық бағыт үшін мақсаттар жасалады – жиынтықта компанияның жалпы мақсаттарына қол жеткізуге әкелетін қызметтің нақты, өлшенетін бағыттары.
Әрбір мақсатты іске асыру шеңберінде міндеттер анықталады, оларды шешу тиісті мақсатқа жету үшін қажетті және жеткілікті шарт болады. Сондай-ақ әрбір мақсат бойынша қызметтің 3-тен аспайтын түйінді көрсеткіштері әзірленеді, олар бойынша Компания қызметінің мақсаты мен стратегиялық бағытына қол жеткізу бағаланатын болады. Әрбір стратегиялық бағыт үшін қойылған мақсаттарға қол жеткізгеннен кейін күтілетін нәтижелер сипатталады.

3. План развития компании разрабатывается один раз на десятилетний период с учетом стратегических и программных документов Республики Казахстан.
4. План развития компании является основой для разработки ее плана мероприятий на пятилетний период и определяет ее стратегические направления, цели и показатели результатов деятельности и разрабатывается с учетом плана развития (стратегических направлений деятельности) юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами.
Глава 2. Порядок разработки и утверждения плана развития компании
5. Проект плана развития компании, за исключением акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее – Фонд), согласовывается с уполномоченными органами по государственному планированию, соответствующей отрасли на соответствие целям и задачам, изложенным в стратегических и программных документах Республики Казахстан, планов развития государственных органов, и уполномоченным органом по бюджетному планированию на соответствие бюджетным параметрам, указанным в прогнозе социально-экономического развития.
6. План развития компании представляет собой документ, содержащий следующие разделы:
1) анализ текущего состояния компании, который включает в себя следующие подразделы:
анализ внешней среды, содержащий анализ текущей ситуации и влияния глобальных факторов внешней среды – совокупности правовых, политических, хозяйственных, демографических, технологических и других, в которых функционирует компания, и которые могут влиять на достижение целей компании;
анализ внутренней среды, содержащий анализ сильных и слабых сторон в деятельности компании.
Также анализ текущего состояния компании включает в себя анализ существующих и потенциальных угроз и рисков и определение возможностей для достижения целей компании;
2) миссия и видение, при этом миссия соответствует задачам, которые ставит перед компанией государство, и содержать основное предназначение компании в контексте поставленных государством задач, выполняемых им функций, направлений деятельности и развития отрасли (сектора экономики).
Видение определяет позиционирование компании к концу прогнозного периода в контексте выполняемых ею функций.
3) стратегические направления деятельности, цели, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты по ним.
В рамках плана развития отражаются стратегические направления деятельности, цели, задачи, ключевые показатели деятельности компании и ожидаемые результаты по ним.
Стратегические направления деятельности определяются исходя из миссии и представляют собой те области деятельности, где компания имеет наибольшее воздействие на решение соответствующих социально-экономических задач.
Для каждого стратегического направления разрабатываются цели – конкретные, измеримые ориентиры деятельности, приводящие в совокупности к достижению общих целей компании.
В рамках реализации каждой цели определяются задачи, решение которых будут являться необходимым и достаточным условием для достижения соответствующей цели. Также по каждой цели разрабатываются не более 3-х ключевых показателей деятельности, по которым будет оцениваться достижение цели и стратегического направления деятельности компании. Для каждого стратегического направления описываются ожидаемые результаты, по достижении поставленных целей.

4) компанияның жұмыс істеуінің тиімділігі мақсатында қызметтің стратегиялық бағыты шеңберінде ықтимал қауіптерді, тәуекелдің сипаттамасын және олардың салдарын көрсететін тәуекелдерді басқару жүйесі, осы тәуекелдің алдын алу және ол басталған жағдайда компанияның оған ден қоюы жөніндегі іс-шараларды әзірлеу көзделеді.
7. Компанияның даму жоспары даму жоспарына қажетті негіздемелерді, стратегиялық картаны, схемаларды, кестелерді, даму жоспарында көзделген компания қызметінің негізгі көрсеткіштеріне нысаналы мәндер бойынша есептеулерді қамтитын қосымшаларды қамтиды.
Компанияның стратегиялық картасы компания қызметінің түйінді көрсеткіштерімен мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттары көрсеткіштерінің декомпозициясын қамтиды және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
8. Тиісті салаға (аяға) басшылық жасау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – тиісті саланың уәкілетті органы) компанияға жоспарланып отырған он жылдық кезеңнің алдындағы жылдың бірінші мамырынан кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге әсер ететін сандық және сапалық көрсеткіштерді жібереді.
9. Компанияның атқарушы органы жоспарланып отырған он жылдық кезеңнің алдындағы жылдың бірінші маусымынан кешіктірмей, Қорды қоспағанда, даму жоспарының жобасын әзірлеуді жүзеге асырады және оны тиісті саланың уәкілетті органының қарауына және келісуіне енгізеді.
Тиісті саланың уәкілетті органы даму жоспарының жобасын ол келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескертулер болған жағдайда компанияның атқарушы органы бес жұмыс күні ішінде даму жоспарының жобасын пысықтайды және оны тиісті саланың уәкілетті органына келісуге қайта ұсынады.
Тиісті саланың уәкілетті органы пысықталған даму жоспарының жобасын он жұмыс күні ішінде қарайды.
10. Тиісті саланың уәкілетті органы даму жоспарының жобасы келісілгеннен кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға келісуге енгізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар даму жоспарының жобасын ол келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескертулер болған кезде тиісті саланың уәкілетті органы даму жоспарының жобасын ескертулер алынған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде пысықтайды және оны мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға келісуге қайта ұсынады.
Мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар пысықталған даму жоспарының жобасын он жұмыс күні ішінде қайта қарайды.

4) в целях эффективности функционирования компании, в рамках стратегических направлении деятельности также предусматривается система управления рисками, которая отражает возможные угрозы, описания риска и их последствия, разработка мероприятий по предупреждению данного риска и реагированию компании в случае его наступления.
7. План развития компании содержит приложения, которые включают необходимые обоснования к плану развития, стратегическую карту, схемы, таблицы, расчеты по целевым значениям к ключевым показателям деятельности компании, предусмотренные планом развития.
Стратегическая карта компании содержит декомпозицию показателей документов системы государственного планирования с ключевыми показателями деятельности компании и составляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
8. Уполномоченный орган по руководству соответствующей отраслью (сферой) (далее – уполномоченный орган соответствующей отрасли) направляет компании количественные и качественные показатели, которые влияют на достижение индикаторов и показателей результатов, предусмотренных в документах системы государственного планирования не позднее первого мая года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду.
9. Исполнительный орган компании не позднее первого июня года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду, осуществляет разработку проекта плана развития и вносит его на рассмотрение и согласование в уполномоченный орган соответствующей отрасли, за исключением Фонда.
Уполномоченный орган соответствующей отрасли рассматривает проект плана развития в течение десяти рабочих дней со дня его поступления.
При наличии замечаний исполнительный орган компании в течение пяти рабочих дней дорабатывает проект плана развития и повторно представляет его на согласование уполномоченному органу соответствующей отрасли.
Уполномоченный орган соответствующей отрасли в течение десяти рабочих дней рассматривает доработанный проект плана развития.
10. Уполномоченный орган соответствующей отрасли не позднее трех рабочих дней после согласования проекта плана развития обеспечивают его внесение на согласование в уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию.
Уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию рассматривают проект плана развития в течение десяти рабочих дней со дня его поступления.
При наличии замечаний уполномоченный орган соответствующей отрасли дорабатывают проект плана развития в течение пяти рабочих дней со дня получения замечаний и повторно представляют его на согласование уполномоченным органам по государственному планированию и бюджетному планированию.
Уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию в течение десяти рабочих дней повторно рассматривают доработанный проект плана развития.

11. Компанияның атқарушы органы даму жоспарының жобасы қорды қоспағанда, мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдармен келісілгеннен кейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына енгізеді. Қордың атқарушы органы даму жоспарының жобасын әзірлеуді жүзеге асырады және оны директорлар кеңесінің отырысы өткізілетін немесе директорлар кеңесі мүшелерінің сырттай дауыс беруі өткізілетін күнге дейін күнтізбелік жиырма күннен кешіктірмей директорлар кеңесінің қарауына енгізеді.
Компанияның директорлар кеңесі күнтізбелік жиырма күн ішінде даму жоспарының жобасын қарайды және мақұлдау туралы не компанияның атқарушы органына пысықтау үшін қайтару туралы шешім қабылдайды.
Ескертулер болған жағдайда компанияның атқарушы органы даму жоспарының жобасын компанияның директорлар кеңесі айқындаған, бірақ ескертулерді алған күннен бастап күнтізбелік он күннен аспайтын мерзімде пысықтайды және оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына қайта ұсынады.
Компанияның директорлар кеңесі пысықталған даму жоспарының жобасын қайта енгізген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қарайды.
12. Қордың атқарушы органы Қордың директорлар кеңесі даму жоспарының жобасын мақұлдағаннан кейін оны мақұлдау үшін Ұлттық әл-ауқат қорын басқару жөніндегі кеңестің қарауына енгізеді.
Қор жоспарланып отырған он жылдық кезеңнің алдындағы жылдың 20 қарашасынан кешіктірмей Ұлттық әл-ауқат қорын басқару жөніндегі кеңес мақұлдаған Қордың даму жоспарының жобасын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға енгізуді қамтамасыз етеді.
13. Тиісті саланың уәкілетті органы, қорды қоспағанда, жоспарланып отырған он жылдық кезеңнің алдындағы жылдың бірінші қарашасына дейін Компанияның Директорлар кеңесі мақұлдаған компанияның даму жоспарын бекіту туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жоспарланып отырған он жылдық кезеңнің алдындағы жылдың бірінші желтоқсанынан кешіктірмей директорлар кеңесі және Ұлттық әл-ауқат қорын басқару жөніндегі кеңес мақұлдаған Қордың даму жоспарын бекіту туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізуді қамтамасыз етеді.
14. Компанияның атқарушы органы Қазақстан Республикасы Үкіметінің компанияның даму жоспарын бекіту туралы қаулысы қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық есепке Қазақстан Республикасы Үкіметінің даму жоспарын бекіту туралы қаулысының сканерленген көшірмесін қоса бере отырып, Тізілімге енгізу үшін мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай операторға (бұдан әрі – бірыңғай оператор) электрондық есепті жібереді.

11. Исполнительный орган компании не позднее десяти календарных дней после согласования проекта плана развития с уполномоченными органами по государственному планированию и бюджетному планированию, за исключением Фонда, вносит его на рассмотрение совета директоров компании. Исполнительный орган Фонда осуществляет разработку проекта плана развития и вносит его на рассмотрение совета директоров не позднее чем за двадцать календарных дней до даты проведения заседания совета директоров или заочного голосования членов совета директоров.
Совет директоров компании в течение двадцати календарных дней рассматривает и принимает решение об одобрении проекта плана развития либо о возврате исполнительному органу компании для доработки.
При наличии замечаний исполнительный орган компании дорабатывает проект плана развития в сроки, определенные советом директоров компании, но не более десяти календарных дней со дня получения замечаний, и повторно представляет его на рассмотрение совета директоров компании.
Совет директоров компании в течение десяти календарных дней со дня повторного внесения рассматривает доработанный проект плана развития.
12. Исполнительный орган Фонда после одобрения советом директоров Фонда проекта плана развития вносит его на рассмотрение Совета по управлению Фондом национального благосостояния для одобрения.
Фонд не позднее 20 ноября года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду, обеспечивает внесение проекта плана развития Фонда, одобренного Советом по управлению Фондом национального благосостояния в уполномоченный орган по государственному планированию.
13. Уполномоченный орган соответствующей отрасли до первого ноября года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду, обеспечивает внесение в Правительство Республики Казахстан проекта постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении плана развития компании, одобренной советом директоров компании, за исключением Фонда.
Уполномоченный орган по государственному планированию не позднее первого декабря года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду, обеспечивает внесение в Правительство Республики Казахстан проекта постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении плана развития Фонда, одобренной советом директоров и Советом по управлению Фондом национального благосостояния.
14. Исполнительный орган компании в течение пяти рабочих дней со дня принятия постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении плана развития компании направляет электронный отчет единому оператору в сфере учета государственного имущества (далее – единый оператор) для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении плана развития.

15. Бірыңғай оператор электрондық есепті Тізілімге енгізуді ол келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде компанияның электрондық мекенжайына электрондық есепті Тізілімге енгізу туралы хабарлама жібере отырып жүзеге асырады.
Бірыңғай оператордың электрондық есепке техникалық ескертулері болған кезде компания ескертулерді жояды және ескертулерді алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны бірыңғай операторға қайта енгізеді.
16. Даму жоспарына:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің елдегі жағдай және ішкі және сыртқы саясаттың негізгі бағыттары туралы Қазақстан халқына Жолдауымен, мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына енгізілетін өзгерістермен, сондай-ақ компанияның қызметіне елеулі әсері бар ішкі және сыртқы ортаның өзгеруімен;
2) компания қызметінің негізгі бағыттарының өзгеруімен;
3) компанияны қайта ұйымдастырумен;
4) даму жоспарын іске асыру мониторингінің қорытындыларымен байланысты жағдайларда өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі айқындалады.
17. Осы Қағидалардың 16-тармағында көзделген жағдайларда компанияның даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) Компанияның атқарушы органы осы Қағидалардың 16-тармағында көзделген жағдай басталғаннан кейін бір айдан кешіктірмей компанияның түзетілген даму жоспарын әзірлеуді және келісуге енгізуді қамтамасыз етеді.
Тиісті саланың уәкілетті органының, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың және Компанияның директорлар кеңесінің түзетілген даму жоспарының жобасын қарау және келісу тәртібі осы Қағидалардың 9-13-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады;
2) Компанияның атқарушы органы Қазақстан Республикасы Үкіметінің компанияның даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулысы қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық есепке Қазақстан Республикасы Үкіметінің даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулысының сканерленген көшірмесін қоса бере отырып, Тізілімге енгізу үшін бірыңғай операторға электрондық есепті жібереді.
Бірыңғай оператордың электрондық есепті Тізілімге енгізуі осы Қағидалардың 14 және 15-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
18. Компаниялардың кезекті он жылдық кезеңге арналған кезекті даму жоспары Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың алдыңғы даму жоспарын іске асырудың соңғы жылынан кешіктірілмей әзірленеді.
3-тарау. Компанияның даму жоспарын іске асыру мониторингі
19. Даму жоспарының іске асырылу мониторингін Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттары, мемлекеттік органдардың даму жоспарлары және компанияның даму жоспары көрсеткіштерінің орындалуы туралы ақпаратты талдау және қорыту мақсатында тиісті саланың уәкілетті органы жүзеге асырады.
Қордың даму жоспарын іске асыру мониторингін оның директорлар кеңесі жүзеге асырады.

15. Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в течение пяти рабочих дней с даты его поступления с направлением на электронный адрес компании уведомления о включении электронного отчета в Реестр.
При наличии технических замечаний единого оператора к электронному отчету компания устраняет замечания и вносит его повторно единому оператору в течение пяти рабочих дней со дня получения замечаний.
16. Внесение изменений и дополнений в план развития допускается в случаях, связанных с:
1) Посланием Президента Республики Казахстан к народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики, изменением, вносимым в документы системы государственного планирования, а также изменением внутренней и внешней среды, имеющих существенный эффект на деятельность компании;
2) изменением основных направлений деятельности компании;
3) реорганизацией компании;
4) итогами мониторинга реализации плана развития.
17. В случаях, предусмотренных пунктом 16 настоящих Правил внесение изменений и дополнений в план развития компании осуществляется в следующем порядке:
1) исполнительный орган компании не позднее одного месяца после наступления случая предусмотренного пунктом 16 настоящих Правил обеспечивает разработку и внесение скорректированного плана развития компании на согласование.
Порядок рассмотрения и согласования проекта скорректированного плана развития уполномоченным органом соответствующей отрасли, уполномоченными органами по государственному планированию, бюджетному планированию и советом директоров компании осуществляется в соответствии с пунктами 9-13 настоящих Правил;
2) исполнительный орган компании в течение пяти рабочих дней со дня принятия постановления Правительства Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в план развития компании направляет электронный отчет единому оператору для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию постановления Правительства Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в план развития.
Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в соответствии с пунктами 14 и 15 настоящих Правил.
18. Очередной план развития компаний на очередной десятилетний период разрабатывается не позднее последнего года реализации предыдущего плана развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний.
Глава 3. Мониторинг реализации плана развития компании
19. Мониторинг реализации плана развития осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли, в целях анализа и обобщения информации о выполнении показателей стратегических и программных документов Республики Казахстан, планов развития государственных органов и плана развития компании.
Мониторинг реализации плана развития Фонда осуществляется его советом директоров.

20. Компанияның даму жоспарын іске асыру мониторингі мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) бірінші рет – жылдар бойынша бөле отырып, үш жыл үшін;
2) екінші рет – жылдар бойынша бөле отырып, алты жыл үшін;
3) үшінші рет – жылдар бойынша бөле отырып, он жыл үшін.
Қорды қоспағанда, компанияның даму жоспарының іске асырылу мониторингі директорлар кеңесі есепті кезең үшін компанияның даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепті бекіткеннен кейін күнтізбелік отыз күн ішінде жүргізіледі.
Компанияның даму жоспарының іске асырылуына мониторинг директорлар кеңесі бекіткен даму жоспарының және компанияның есепті кезеңдегі даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің негізінде жүргізіледі.
Қордың даму жоспарының іске асырылу мониторингі Қордың директорлар кеңесінің есепті кезең үшін Қордың даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепті бекітуімен бір мезгілде жүзеге асырылады.
21. Тиісті саланың уәкілетті органы бірыңғай оператор әзірлеген бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, компанияның даму жоспарын іске асыру мониторингі бойынша есеп дайындайды.
Даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеу жөніндегі есеп қызметтің стратегиялық бағыттарына, мақсаттарына, міндеттеріне, қызметтің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі ақпаратты қамтиды.
Даму жоспарының іске асырылу мониторингі бойынша есеп осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
22. Мониторинг жүргізу қорытындылары бойынша тиісті саланың уәкілетті органы даму жоспарын іске асыру жөнінде қорытынды дайындайды.
Қорытынды еркін нысанда жасалады және мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) Компанияның даму жоспарының орындалуы бойынша есепте ұсынылған ақпаратты талдау және қорыту;
2) қызметтің жоспарланған түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу дәрежесі (нақты нәтижелердің жоспарланғандардан ауытқулары болған кезде түпкілікті нәтижелерге әсер еткен себептер мен факторларды ашу қажет) және қызметтің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін өткізілген/жоспарланған іс-шаралар туралы;
3) жекелеген мақсаттар, міндеттер, іс-шаралар қайта қаралған, ресурстар қайта бөлінген және проблемаларды шешудің жаңа тәсілдері әзірленген жағдайда олар бойынша ақпарат қамтылуға тиіс;
4) компания қызметінің тиімділігін арттыру бойынша және компанияның даму жоспарын түзету бойынша ұсыныстар;
5) саланың және тұтастай экономиканың дамуына компанияның ықпал ету дәрежесі.
Даму жоспарын іске асыру мониторингі бойынша есеп және қорытынды даму жоспарын іске асыру мониторингінің нәтижелері болып табылады.
23. Даму жоспарын іске асыру мониторингінің нәтижелерін (оған қол қойылған және мөрмен расталған қорытындының қағаз нұсқасының сканерленген көшірмесін қоса бере отырып) тиісті саланың уәкілетті органы бірыңғай операторға электрондық есеп түрінде ұсынады.
Бірыңғай оператор электрондық есепті Тізілімге енгізуді ол келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті саланың уәкілетті органының электрондық мекенжайына электрондық есепті Тізілімге енгізу туралы хабарлама жібере отырып жүзеге асырады.
Бірыңғай оператордың электрондық есепке техникалық ескертулері болған кезде тиісті саланың уәкілетті органы ескертулерді жояды және ескертулерді алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны бірыңғай операторға қайта енгізеді.

20. Мониторинг реализации плана развития компании проводится в следующем порядке:
1) первый раз – за три года с разбивкой по годам;
2) второй раз – за шесть лет с разбивкой по годам;
3) третий раз – за десять лет с разбивкой по годам.
Мониторинг реализации плана развития компании, за исключением Фонда проводится в течение тридцати календарных дней после утверждения советом директоров отчета по исполнению плана развития компании за отчетный период.
Мониторинг реализации плана развития компании проводится на основе плана развития и отчета по исполнению плана развития компании за отчетный период, утвержденных советом директоров.
Мониторинг реализации плана развития Фонда осуществляется одновременно с утверждением советом директоров Фонда отчета по исполнению плана развития Фонда за отчетный период.
21. Уполномоченный орган соответствующей отрасли подготавливают отчет по мониторингу реализации плана развития компании с использованием программного обеспечения, разработанного единым оператором.
Отчет по мониторингу реализации плана развития содержит информацию по достижению стратегических направлений деятельности, целей, задач, ключевых показателей деятельности.
Отчет по мониторингу реализации плана развития составляется по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
22. По итогам проведения мониторинга уполномоченный орган соответствующей отрасли готовит заключение по реализации плана развития.
Заключение составляется в произвольной форме и содержит следующие сведения:
1) анализ и обобщение информации, представленной в отчете по исполнению плана развития компании;
2) о степени достижения запланированных ключевых показателей деятельности (при наличии отклонений фактических результатов от запланированных следует раскрыть причины и факторы, которые оказали влияние на конечные результаты) и проведенных/планируемых мероприятиях для достижения ключевых показателей деятельности;
3) в случае пересмотра отдельных целей, задач, мероприятий, перераспределении ресурсов, и разработки новых подходов к решению проблем информацию по ним;
4) по повышению эффективности деятельности компании и предложения по корректировке плана развития компании;
5) степень влияния компании на развитие отрасли и экономики в целом.
Отчет по мониторингу реализации плана развития и заключение являются результатами мониторинга реализации плана развития.
23. Результаты мониторинга реализации плана развития (с прикреплением к нему сканированной копии бумажного варианта заключения подписанной и заверенной печатью) представляются уполномоченным органом соответствующей отрасли единому оператору в виде электронного отчета.
Включение электронного отчета в реестр единым оператором осуществляется в течение пяти рабочих дней со дня его поступления с направлением на электронный адрес уполномоченного органа соответствующей отрасли уведомления о включении электронного отчета в реестр.
При наличии технических замечаний единого оператора к электронному отчету уполномоченный орган соответствующей отрасли устраняет замечания и вносит его повторно единому оператору в течение пяти рабочих дней со дня получения замечаний.

24. Компанияның даму жоспарының іске асырылуын бағалауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган оны іске асырудың нәтижелілігі мен тиімділігіне қол жеткізу дәрежесін айқындау мақсатында д аму жоспарының іске асырылуына мониторинг жүргізгеннен кейін жүзеге асырады.
25. Даму жоспарын іске асыру тиімділігін бағалауды есепті кезеңде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мынадай тәртіппен жүргізеді:
1) бірінші рет – жылдар бойынша бөле отырып, үш жыл үшін;
2) екінші рет – жылдар бойынша бөле отырып, алты жыл үшін;
3) үшінші рет – жылдар бойынша бөле отырып, он жыл үшін.
4-тарау. Компанияның даму жоспарын іске асыру тиімділігін бағалау
26. Даму жоспарының іске асырылу тиімділігін бағалау компанияның есепті кезеңдегі даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің және тиісті саланың уәкілетті органының мониторингі нәтижелерінің негізінде жүзеге асырылады.
27. Компанияның даму жоспарының іске асырылу тиімділігін бағалау жөніндегі есепті қалыптастыру үшін тиісті компанияны иелену және пайдалану құқықтары берілген тиісті саланың уәкілетті органдары мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 қарашасына дейінгі мерзімде компанияның даму жоспарының іске асырылу мониторингінің нәтижелері туралы ақпаратты ұсынады.
28. Компанияның даму жоспарын іске асыру тиімділігін бағалау бойынша есеп мынадай:
ақпараттық бөлім;
компания қызметінің тиімділігін бағалау;
талдамалық жазба бөлімдерінен тұрады.
29. "Ақпараттық бөлім"
Ақпараттық бөлімнің мақсаты есепті кезеңде компания қызметінің стратегиялық бағыттарын (бұдан әрі – ҚСБ) іске асыру нәтижелері туралы деректерді ұсыну болып табылады.
Ақпараттық бөлім:
құжаттың деректемелерін (компанияның даму жоспарын): құжаттың атауын, нөмірін, қабылданған күнін, іске асыру мерзімдерін;
компанияның миссиясын және ҚСБ туралы мәліметтерді қамтиды, бұл ретте әрбір ҚСБ бойынша қызметтің қандай түйінді көрсеткіштері арқылы көрсетіледі (бұдан әрі – ҚТК) ол іске асырылады (нақты нәтижелердің жоспарланғандардан ауытқулары болған кезде түпкілікті нәтижелерге әсер еткен себептер мен факторларды ашу қажет). Ақпараттық бөлім осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес толтырылады.
30. "Компания қызметінің тиімділігін бағалау"
Қызметтің тиімділігін айқындау компанияның даму жоспарының және оның қаржы-шаруашылық қызметінің іске асырылу тиімділігін бағалау арқылы жүзеге асырылады.
1) Компанияның даму жоспарын іске асыру тиімділігін бағалау ҚСБ мен ҚНК қол жеткізу дәрежесін анықтау арқылы жүзеге асырылады.
Компанияның ҚСБ мен ҚНК қол жеткізуін бағалау осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
Әрбір ТІЖ стратегияны іске асырудың қорытынды рейтингінде белгілі бір үлес салмақа ие, олардың жалпы көлемі жиынтығында 100%-ды құрайды және ҚТК-ның белгілі бір санын қамтиды.
ТІЖ ішіндегі пәк-ке жалпы сомасы әрбір ТІЖ-нің 100%-ын құрайтын үлес салмағы беріледі.

24. Оценка реализации плана развития компании осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию после проведения мониторинга реализации плана развития в целях определения степени достижения результативности и эффективности ее реализации.
25. Оценка эффективности реализации плана развития проводится за отчетный период уполномоченным органом по государственному планированию в следующем порядке:
1) первый раз – за три года с разбивкой по годам;
2) второй раз – за шесть лет с разбивкой по годам;
3) третий раз – за десять лет с разбивкой по годам.
Глава 4. Оценка эффективности реализации плана развития компании
26. Оценка эффективности реализации плана развития осуществляется на основании отчета по исполнению плана развития компании за отчетный период и результатов мониторинга уполномоченного органа соответствующей отрасли.
27. Для формирования отчета по оценке эффективности реализации плана развития компании, уполномоченные органы соответствующей отрасли, которым переданы права владения и пользования соответствующей компанией, представляют в уполномоченный орган по государственному планированию информацию о результатах мониторинга реализации плана развития компании, в срок до 1 ноября года, следующего за отчетным периодом.
28. Отчет по оценке эффективности реализации плана развития компании, состоит из следующих разделов:
информационный раздел;
оценка эффективности деятельности компании;
аналитическая записка.
29. "Информационный раздел"
Целью информационного раздела является предоставление данных о результатах реализации стратегических направлений деятельности (далее – СНД) компании за отчетный период.
Информационный раздел содержит в себе:
реквизиты документа (план развития компании): наименование, номер, дата принятия документа, сроки реализации;
сведения о миссии и СНД компании, при этом по каждому СНД указывается, посредством каких ключевых показателей деятельности (далее – КПД) она реализуется (при наличии отклонений фактических результатов от запланированных следует раскрыть причины и факторы, которые оказали влияние на конечные результаты). Информационный раздел заполняется согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
30. "Оценка эффективности деятельности компании"
Определение эффективности деятельности осуществляется путем оценки эффективности реализации плана развития компании и его финансово хозяйственной деятельности.
1) Оценка эффективности реализации плана развития компании осуществляется путем выявления степени достижения СНД и КПД.
Оценка достижения СНД и КПД компании осуществляется согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Каждое СНД имеет определенный удельный вес в итоговом рейтинге реализации стратегии, общий объем которых в совокупности составляет 100%, и включает в себя определенное число КПД.
КПД внутри СНД присваиваются удельные веса, общая сумма которых составляет 100% каждого СНД.

ҚНК-ға қол жеткізу дәрежесін есептеу қорытындылары бойынша әрбір ҚНК-ға 0-ден 4-ке дейін балл беріледі, бұл ретте:
4-жоспардан 85%-дан 100%-ға дейін ҚТК нәтижелеріне қол жеткізу;
3-жоспардан 70%-дан 84%-ға дейін ҚТК нәтижелеріне қол жеткізу;
2-жоспардан 55%-дан 69%-ға дейін ҚТК нәтижелеріне қол жеткізу;
1-жоспардан 40%-дан 54%-ға дейін ҚТК нәтижелеріне қол жеткізу;
0-жоспардан 0%-дан 39%-ға дейінгі ҚТК нәтижелеріне қол жеткізу.
ҚНК қол жеткізуді бағалауды жалпылау үшін әрбір ҚНК бойынша балдар жинақталады. Баллдардың жиынтық санына және қол жеткізуге болатын ең жоғары нәтижеге сүйене отырып, әрбір ҚСБ-ның іске асырылу дәрежесі есептеледі.
Әрбір ҚСБ бойынша қол жеткізілген нәтижелерге сәйкес, сондай-ақ компанияның даму жоспарына қол жеткізудегі олардың үлес салмағын ескере отырып, қызметтің түйінді көрсеткіштері бойынша компанияның даму жоспарын іске асырудың жинақталған нәтижесі есептеледі.
Компанияның даму жоспарын іске асырудың жалпыланған нәтижесі қызметтің негізгі көрсеткіштері бойынша мынадай деңгейлерге бөлінеді:
85%-дан 100%-ға дейін – стратегияны іске асырудың жоғары деңгейінің тиімділігі;
70%-дан 84%-ға дейін – стратегияны іске асырудың орта деңгейінің тиімділігі;
55%-дан 69%-ға дейін – стратегияны іске асырудың төмен деңгейінің тиімділігі;
40%-дан 54%-ға дейін – стратегияны тиімсіз іске асыру;
0%-дан 39%-ға дейін – стратегия іске асырылмаған.
2) компанияның қаржы-шаруашылық қызметінің тиімділігін бағалау қаржылық есептілікті талдаудың мынадай түрлері бойынша жүргізіледі:
егжей-тегжейлі талдау осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады және компанияның соңғы үш есепті кезеңдегі деректерін салыстырмалы және абсолютті түрде салыстырудан және есептіліктің жекелеген баптарының немесе олардың топтарының өзгеру үрдістерін анықтаудан тұрады.
Коэффициенттік талдау – осындай коэффициенттердің нормативтік мәндеріне сәйкестігі (ауытқуы) және олардың серпініндегі өзгерістері мәніне қаржылық көрсеткіштер (коэффициенттер) жиынтығының көмегімен компанияның қаржылық есептілігін зерделеуден тұрады (компанияның қаржылық есептілігінің барлық нысандарынан деректер қабылданады) :
Ағымдағы өтімділік коэффициенттері – компанияның ағымдағы берешекті қолда бар айналым қаражаты есебінен өтеу қабілетін анықтау үшін есептеледі. Мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
СА – ағымдағы активтер;
СL – ағымдағы міндеттемелер.
Ұсынылатын мәні СR: 1-2. <1 мәні төлем қабілеттілігінің ықтимал жоғалуын, >4 мәні – қарыз қаражатын пайдалану белсенділігінің жеткіліксіздігі туралы және соның салдарынан меншікті капитал рентабельділігінің төмен мәні туралы куәландырады;
Активтердің рентабельділік коэффициенті – компания активтеріне салынған әрбір теңгеге қанша таза пайда келетінін куәландырады.
Мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
NI - таза пайда;
ТА-активтердің орташа жылдық сомасы.
Ұсынылатын ААА мәні: Көрсеткіштің жоғарылатылған мәні
(динамикада) Компания активтерінің пайда табуға қабілеттілігін көрсетеді.
Меншікті капиталдың рентабельділік коэффициенті – компанияның меншікті капитал бірлігінен қанша таза пайдасы бар екенін көрсетеді.
Мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
NI – таза пайда;
ЕО – меншікті капиталдың орташа жылдық сомасы.
Ұсынылатын КОЕ мәні: салаға байланысты әр түрлі, сонымен бірге, коэффициенттің жоғары мәні оң бағаланады, өйткені капиталға авансталған әрбір теңгеге келетін таза пайда туралы куәландырады
Қаржылық левередж коэффициенті – компанияның қаржылық тәуекеліне тікелей пропорционалды және компания активтерін қаржыландыру көздеріндегі қарыз қаражатының үлесін көрсетеді. Мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
LС – қарыз капиталы;
ЕО – меншікті капитал.

По итогам расчета степени достижения КПД к каждому КПД присваиваются баллы от 0 до 4, при которых:
4 – достижение результатов КПД от 85% до 100% от плана;
3 – достижение результатов КПД от 70% до 84% от плана;
2 – достижение результатов КПД от 55% до 69% от плана;
1 – достижения результатов КПД от 40% до 54% от плана;
0 – достижение результатов КПД от 0% до 39% от плана.
Для обобщения оценки достижения КПД, баллы по каждому КПД суммируются. Исходя из суммарного количества баллов и максимально возможного достижимого результата, рассчитывается степень реализации каждого СНД.
В соответствии с достигнутыми результатами по каждому СНД, а также учитывая их удельный вес в достижении плана развития компании, высчитывается обобщенный результат реализации плана развития компании по ключевым показателям деятельности.
Обобщенный результат реализации плана развития компании по ключевым показателям деятельности подразделяется на следующие уровни:
от 85% до 100% – эффективность высокого уровня реализации стратегии;
от 70% до 84% – эффективность среднего уровня реализации стратегии;
от 55% до 69% – эффективность низкого уровня реализации стратегии;
от 40% до 54% – неэффективная реализация стратегии;
от 0% до 39% – стратегия не реализована.
2) оценка эффективности финансово хозяйственной деятельности компании проводится по следующим видам анализа финансовой отчетности:
детализированный анализ осуществляется, согласно приложению 5 к настоящим Правилам и заключается в сопоставлении данных компании за три последних отчетных периода в относительном и абсолютном виде и выявлении тенденций изменения отдельных статей отчетности или их групп.
Коэффициентный анализ – заключается в изучении финансовой отчетности компании (принимаются данные из всех форм финансовой отчетности компании) при помощи набора финансовых показателей (коэффициентов) на предмет соответствия (отклонения) от нормативных значений таких коэффициентов и их изменений в динамике:
Коэффициенты текущей ликвидности – рассчитывается для определения способности компании погашать текущую задолженность за счет имеющихся оборотных средств. Рассчитывается по формуле:
где:
СА – текущие активы;
СL – текущие обязательства.
Рекомендуемое значение СR: 1 - 2. Значение <1 свидетельствует о возможной утрате платежеспособности, значение >4 – о недостаточной активности использования заемных средств и, как следствие, меньшее значение рентабельности собственного капитала;
Коэффициент рентабельности активов – свидетельствует о том, сколько чистой прибыли приходится на каждый тенге, вложенный в активы компании.
Рассчитывается по формуле:
где:
NI – чистая прибыль;
ТА – среднегодовая сумма активов.
Рекомендуемое значение RОА: повышающееся значение показателя
(в динамике) свидетельствует о способности активов компании порождать прибыль.
Коэффициент рентабельности собственного капитала – показывает, сколько компания имеет чистой прибыли с единицы собственного капитала.
Рассчитывается по формуле:
где:
NI – чистая прибыль;
ЕС – среднегодовая сумма собственного капитала.
Рекомендуемое значение RОЕ: различны в зависимости от отрасли, вместе с тем, высокое значение коэффициента оценивается положительно, поскольку свидетельствует о чистой прибыли, приходящейся на каждый тенге, авансированный в капитал.
Коэффициент финансового левереджа – прямо пропорционален финансовому риску компании и отражает долю заемных средств в источниках финансирования активов компании. Рассчитывается по формуле:
где:
LС – заемный капитал;
ЕС – собственный капитал.

Ұсынылатын DR мәні: <1, мәні >1 Компанияның қаржылық тұрақтылығына теріс әсер етуі мүмкін жоғары борыштық жүктемесін көрсетеді.
31. "Талдамалық жазба"
Талдамалық жазба еркін нысанда жасалады және мыналарды қамтиды:
1) есептің Ақпараттық бөлімінде келтірілген ақпаратты қажетті түсіндірмелер мен қорыту, бұл ретте ПӘК-ті мынадай санаттарға бөлу пайдаланылады:
Сандық – оған қол жеткізу дәрежесін анықтауға мүмкіндік беретін сандық өлшенетін индикаторы бар тиімділік;
Сапалық – сандық өлшенетін индикаторы жоқ, бірақ бұл ретте тиісті саладағы (аядағы) оң өзгерістердің мәнін айқындауға мүмкіндік беретін пәк;
іс-шара – сандық өлшенетін индикаторы жоқ және ҚСБ-ға қол жеткізу және жоспарланған нәтижелерді алу үшін орындалған бір жолғы іс-шара (іс-қимыл) түрінде қалыптастырылған ҚТК;
2) қойылған ҚСБ және ҚНК қол жеткізуді бағалауды қамтиды;
3) компания қызметінің тиімділігін арттыру бойынша қорытындылар және қажет болған жағдайда ұсынымдар.
32. Даму жоспарының іске асырылуын бағалауды жүргізгеннен кейін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган даму жоспарының іске асырылуын бағалау нәтижелерін бірыңғай операторға ұсыну үшін тиісті саланың уәкілетті органына олардың интернет-ресурсында орналастыру үшін және компанияларға жібереді.
Даму жоспарының іске асырылуын бағалау нәтижелерін Компанияның атқарушы органы оларды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бірыңғай операторға электрондық есеп түрінде ұсынады және осы Қағидалардың 15-тармағында белгіленген тәртіппен тізілімге енгізіледі.
33. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган он жыл үшін тиісті есепті кезең аяқталғаннан кейін есепті кезеңнен кейінгі екінші жылдың үшінші айының 20-күнінен кешіктірмей компаниялардың даму жоспарын іске асыруы туралы Қазақстан Республикасының Үкіметін хабардар етеді.
5-тарау. Компанияның даму жоспарын іске асыруды бақылау
34. Даму жоспарының іске асырылуын бақылауды тиісті саланың уәкілетті органы стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың даму жоспарларының және компанияның даму жоспарының толық және уақтылы орындалуын талдау мақсатында, оның ішінде бұзушылықтарды анықтау, жою және болдырмау мақсатында жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер арқылы жүзеге асырады.
Қордың даму жоспарының іске асырылуын бақылауды оның директорлар кеңесі жүзеге асырады.
35. Компанияның атқарушы органы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Еңбек кодексі) 64-бабына сәйкес төмендегілер үшін жауапты болады:

Рекомендуемое значение DR: <1, значение >1 свидетельствует о высокой долговой нагрузке компании, которая может негативно повлиять на ее финансовую устойчивость.
31. "Аналитическая записка"
Аналитическая записка составляется в произвольной форме и содержит:
1) необходимые пояснения и обобщения информации, приведенной в Информационном разделе отчета, при этом используются нижеследующая категоризация КПД:
количественный – КПД, имеющий количественно измеримый индикатор, позволяющий определить степень ее достижения;
качественный – КПД, не имеющий количественного измеримого индикатора, но при этом позволяет определить сущность положительных изменений в соответствующей отрасли (сфере);
мероприятие – КПД, не имеющий количественного измеримого индикатора и сформулирована в виде разового мероприятия (действия), которые выполнены для достижения СНД и получения планируемых результатов;
2) оценку достижения поставленных СНД и КПД;
3) выводы и при необходимости рекомендации по повышению эффективности деятельности компании.
32. После проведения оценки реализации плана развития уполномоченным органом по государственному планированию результаты оценки реализации плана развития направляются в уполномоченный орган соответствующей отрасли для размещения на их интернет-ресурсе и компаниям для представления единому оператору.
Результаты оценки реализации плана развития представляются исполнительным органом компании единому оператору в виде электронного отчета в течение пяти рабочих дней с даты их получения и включаются в реестр в порядке, установленном пунктом 15 настоящих Правил.
33. Уполномоченный орган по государственному планированию по истечении соответствующего отчетного периода за десять лет не позднее 20 числа третьего месяца второго года, следующего за отчетным периодом, информирует Правительство Республики Казахстан о реализации плана развития компаниями.
Глава 5. Контроль реализации плана развития компании
34. Контроль реализации плана развития осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли в целях анализа полноты и своевременности исполнения стратегических и программных документов, планов развития государственных органов и плана развития компании, в том числе путем плановых и внеплановых проверок с целью выявления, устранения и недопущения нарушений.
Контроль реализации плана развития Фонда осуществляется его советом директоров.
35. Исполнительный орган компании несет ответственность в соответствии со статьей 64 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс) за:

1) осы Қағидалардың 9, 11, 12 және 17-тармақтарында белгіленген мерзімдерде даму жоспарын уақтылы әзірлеу және келісу;
2) осы Қағидалардың 14, 15, 17 және 27-тармақтарына сәйкес бірыңғай операторға электрондық есепті уақтылы ұсыну;
3) даму жоспарындағы деректердің дұрыстығы;
4) даму жоспарын іске асыру.
Заңның 184-бабының 8-тармағына сәйкес акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың бірінші басшылары акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарын іске асырудың нәтижелілігі мен тиімділігі үшін жауапты болады.
36. Тиісті саланың уәкілетті органы осы Қағидалардың 21, 22 және 23-тармақтарының орындалмағаны үшін Еңбек кодексінің 64-бабына сәйкес жауапты болады.
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингтеу
және бағалау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Компанияның стратегиялық картасы
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бірінші деңгейдегі құжаты (бұдан әрі - МЖЖ)
ҮБК Екінші деңгейдегі құжаты
ҮБК үшінші деңгейіндегі құжат
Даму жоспарында көзделген компания қызметінің түйінді көрсеткіштері (бұдан әрі – ҚТК)
ҚТК 1
ҚТК 2
ҚТК n
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингтеу
және бағалау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Даму жоспарын іске асыру мониторингі бойынша есеп
Стратегиялық бағыттың атауы (бұдан әрі – СБА)
Мақсаты
Міндеттері
Қызметтің түйінді көрсеткішінің атауы (ҚТК)*
Өлшем бірлігі
ҚТК-нің мағынасы
Орындалмау себептері (толық емес көлемде орындау)
Түзету шаралары (қабылданған/ жоспарланған)
20__ год
20__n год
жоспары
факт
% ауытқу
жоспары
факт
% ауытқу
СБА 1
1-мақсат
1 міндет
1- ҚТК
n тапсырма
n-ҚТК
СБА 2
n мақсаты
1 міндет
1- ҚТК
n тапсырма
n-ҚТК
Ескертпе:
* қызметтің негізгі көрсеткіші Компанияның мақсаттары мен міндеттеріне байланысты
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингтеу
және бағалау қағидаларына
3-қосымша
Компанияның 20__ - 20__ жылдарға арналған даму жоспарын іске асыру тиімділігін бағалау жөніндегі есеп
Даму жоспарының деректемелері
_______________________________________
(даму жоспарының нөмірі, қабылданған күні)
Есепті кезең
_______________________________________
Ұйымның атауы
_______________________________________
Миссиясы
_______________________________________
(компания жоспарына сәйкес)
Стратегиялық бағыттың атауы (СБА)
Мақсат
Міндеттер
Қызметтің түйінді көрсеткіштерінің атауы (ҚТК)*
Өлшем бірлігі
ҚТК мәні
Орындалмау себептері (толық емес көлемде орындау)
20__ жыл
20 n жыл
жоспары
факт
% ауытқу
жоспары
факт
% ауытқу
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
СБА 1
1 мақсат
1-міндет n міндет
ҚТК 1
ҚТК n
СБА п
n мақсаты
1-міндет n міндет
ҚТК 1
ҚТК n
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингтеу
және бағалау қағидаларына
4-қосымша
Компанияның стратегиялық бағыттары қызметінің негізгі көрсеткіштеріне қол жеткізу
Стратегиялық бағыттың атауы (СБА)
Компанияның жалпы даму жоспарынан СБА %
Қызметтің негізгі көрсеткішінің атауы (ҚНК)
СБА-дан ҚТК %
Ұпайлар бойынша топтастыру
Есепті кезеңдегі ҚНК қол жеткізу бойынша жалпы балл
20 _ _ жыл
20 n жыл
1
2
3
4
5
6
7
СБА 1
1-ҚНК
n ҚНК
СБА-ға қатысты ҚНК-ны орындаудың қорытынды %-ы
Компанияның жалпы даму жоспарынан 1 СБА орындалуының қорытынды %
СБА n
1-ҚНК
n ҚНК
СБА-ға қатысты ҚНК-ны орындаудың қорытынды %-ы
Компанияның жалпы даму жоспарынан n СБА орындалуының қорытынды %
Қызметтің негізгі көрсеткіштері бойынша компанияның даму жоспарын іске асырудың баламалы қорытындысы, %
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингтеу
және бағалау қағидаларына
5-қосымша
Компанияның қаржы-шаруашылық қызметінің тиімділігін егжей-тегжейлі талдау
№ р/с
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
20 _ _ жыл
20 _ _ жыл
20 _ _ жыл
Ауытқу себептері (толық емес көлемде орындау)
жоспары
факт
орындалу %
жоспары
факт
орындалу %
жоспары
факт
орындалу %
1.
Кірістер, барлығы
мың теңге
2.
Шығыстар, барлығы, оның ішінде:
мың теңге
2.1
Жалпы және әкімшілік шығыстар
мың теңге
2.2
Еңбекақы төлеу қоры
мың теңге
2.3
Орташа айлық жалақы
мың теңге
3.
Қызметкерлердің орташа тізімдік саны
Компаниялар
адам
компаниялар тобы
адам
4.
Таза кіріс (шығын минус белгісімен көрсетіледі)
мың теңге
5.
Акциялардың мемлекеттік пакетіне дивидендтер
мың теңге
6.
Төленген салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
мың теңге
7.
Инвестициялар
меншікті
мың теңге
бюджеттік
мың теңге
қарыз
мың теңге
барлығы
мың теңге
8.
Активтер, оның ішінде:
мың теңге
8.1
Ұзақ мерзімді активтер
мың теңге
8.2
Қысқа мерзімді активтер
мың теңге
9.
Міндеттемелер, оның ішінде:
мың теңге
9.1
Қысқа мерзімді міндеттемелер
мың теңге
9.2
Ұзақ мерзімді міндеттемелер
мың теңге
10.
Қаржылық тұрақтылық
ағымдағы өтімділік коэффициенті
сандық мәні
активтердің рентабельділік коэффициенті
%
меншікті капиталдың рентабельділік коэффициенті
%
қаржылық леверидж коэффициенті
сандық мәні
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 149 бұйрығымен
бекітілген
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидалары

1) своевременную разработку и согласование плана развития в сроки, установленные пунктами 9, 11, 12 и 17 настоящих Правил;
2) своевременное предоставление электронного отчета единому оператору в соответствии с пунктами 14, 15, 17 и 27 настоящих Правил;
3) достоверность данных в плане развития;
4) реализацию плана развития.
В соответствии с пунктом 8 статьи 184 Закона первые руководители национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство несут ответственность за результативность и эффективность реализации плана развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство.
36. Уполномоченный орган соответствующей отрасли несет ответственность в соответствии со статьей 64 Трудового кодекса за неисполнение пунктов 21, 22 и 23 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам разработки,
утверждения планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов,
национальных компаний,
акционером которых является
государство, а также
мониторинга и
оценки их реализации
Форма
Стратегическая карта Компании
Документ первого уровня системы государственного планирования (далее – СГП)
Документ второго уровня СГП
Документ третьего уровня СГП
Ключевые показатели деятельности (далее – КПД) компании, предусмотренные планом развития
КПД 1
КПД 2
КПД n
Приложение 2
к Правилам разработки,
утверждения планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний,
акционером которых является
государство, а также
мониторинга и
оценки их реализации
Форма
Отчет по мониторингу реализации плана развития
Наименование стратегического направления (далее – СНД)
Цель
Задачи
Наименование ключевого показателя деятельности (далее – КПД)*
Единица измерения
Значение КПД
Причины невыполнения (выполнения в неполном объеме)
Корректирующие меры (предпринятые/ планируемые)
20__ год
20__n год
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения.
СНД1
Цель 1
Задача 1
КПД 1
Задача n
КПД n
СНД 2
Цель n
Задача 1
КПД 1
Задача n
КПД n
Примечание:
* ключевой показатель деятельности привязывается к цели и задачам Компании
Приложение 3
к Правилам разработки,
утверждения планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов,
национальных компаний,
акционером которых является
государство, а также
мониторинга и
оценки их реализации
Отчет по оценке эффективности реализации плана развития компании на 20__ - 20__ годы
Реквизиты плана развития
_______________________________________ (номер, дата принятия плана развития)
Отчетный период
_______________________________________
Наименование организации
_______________________________________
Миссия
_______________________________________ (согласно плану компании)
Наименование стратегического направления (СНД)
Цель
Задачи
Наименование ключевого показателя деятельности (КПД)*
Единица измерения
Значение КПД
Причины невыполнения (выполнения в неполном объеме)
20___ год
20_n_ год
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
СНД 1
Цель 1
Задача 1 Задача n
КПД 1
КПД n
СНД п
Цель n
Задача 1 Задача n
КПД 1
КПД n
Приложение 4
к Правилам разработки,
утверждения планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов,
национальных компаний,
акционером которых является
государство, а также
мониторинга и
оценки их реализации
Достижение ключевых показателей деятельности стратегических направлений компании
Наименование стратегического направления (СНД)
% СНД от общего плана развития компании
Наименование ключевого показателя деятельности (КПД)
% КПД от СНД
Группировка по баллам
Общий балл по достижению КПД за отчетный период
20__ год
20 n год
1
2
3
4
5
6
7
СНД1
КПД1
КПД n
Итоговый % исполнения КПД по отношению СНД
Итоговый % исполнения СНД 1 от общего плана развития компании
СНД n
КПД1
КПД n
Итоговый % исполнения КПД по отношению СНД
Итоговый % исполнения СНД n от общего плана развития компании
Эквивалентный итог реализации плана развития компании по ключевым показателям деятельности, %
Приложение 5
к Правилам разработки,
утверждения планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов,
национальных компаний,
акционером которых является
государство, а также
мониторинга и
оценки их реализации
Детализированный анализ эффективности финансово хозяйственной деятельности Компании
№ п/п
Наименование показателя
Единица измерения
20__ год
20__ год
20___ год
Причины отклонения (выполнения в неполном объеме)
план
факт
% выполнения
план
факт
% выполнения
план
факт
% выполнения
1.
Доходы, всего
тысяч тенге
2.
Расходы, всего, в том числе:
тысяч тенге
2.1
Общие и административные расходы
тысяч тенге
2.2
Фонд оплаты труда
тысяч тенге
2.3
Среднемесячная заработная плата
тысяч тенге
3.
Среднесписочная численность работников
компании
человек
группы компаний
человек
4.
Чистый доход (убыток указывается со знаком минус)
тысяч тенге
5.
Дивиденды на государственный пакет акций
тысяч тенге
6.
Выплаченные налоги и другие обязательные платежи в бюджет
тысяч тенге
7.
Инвестиции
собственные
тысяч тенге
бюджетные
тысяч тенге
заемные
тысяч тенге
всего
тысяч тенге
8.
Активы, в том числе:
тысяч тенге
8.1
Долгосрочные активы
тысяч тенге
8.2
Краткосрочные активы
тысяч тенге
9.
Обязательства, в том числе:
тысяч тенге
9.1
Краткосрочные обязательства
тысяч тенге
9.2
Долгосрочные обязательства
тысяч тенге
10.
Финансовая устойчивость
коэффициент текущей ликвидности
числовое значение
коэффициент рентабельности активов
%
коэффициент рентабельности собственного капитала
%
коэффициент финансового левереджа
числовое значение
Приложение 4
к Перечню некоторых
приказов Министра
национальной экономики
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 149
Правила разработки, утверждения планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 4-4) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Самұрық-Қазына" ұлттық әл – ауқат қоры" акционерлік қоғамын (бұдан әрі – Қор), акционері мемлекет болып табылатын ұлттық холдингтерді, ұлттық компанияларды қоспағанда, ұлттық басқарушы холдингтердің іс-шаралар жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингтеу және бағалау тәртібін (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) атқарушы орган – алқалы орган немесе атауы компанияның жарғысында айқындалатын атқарушы органның функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлға;
2) іс–шаралар жоспары – ұлттық басқарушы холдинг, ұлттық холдинг және ұлттық компания қызметінің негізгі бағыттары мен қаржы-шаруашылық қызметінің бес жылдық кезеңге арналған көрсеткіштерін айқындайтын құжат;
3) компания – қорды қоспағанда, акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер;
4) электрондық есеп – "Есептілікті тапсырудың бірыңғай жүйесі" бағдарламалық қамтамасыз етуді (бұдан әрі – бағдарламалық қамтамасыз ету) пайдалана отырып, ұлттық куәландырушы орталық берген және мемлекеттік мүлік тізіліміне (бұдан әрі – тізілім) қосу үшін дайындалған компанияның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылатын іс-шаралар жоспарының мәтінін және/немесе қосымшаларымен оның іске асырылуын бағалауды және/немесе тиісті саланың уәкілетті органы басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылатын іс-шаралар жоспарының іске асырылуын мониторингтеу нәтижелерін қамтитын есеп.
2-тарау. Компанияның іс-шаралар жоспарын әзірлеу және бекіту тәртібі
3. Компанияның іс-шаралар жоспарының жобасы оның даму жоспарын іске асыру мақсатында бес жылдық кезеңге бір рет әзірленеді және Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарында (аумақтарды дамыту бағдарламаларында), мемлекеттік органдардың даму жоспарларында жазылған мақсаттар мен міндеттерге сәйкестігіне мемлекеттік жоспарлау жөніндегі, тиісті саланың уәкілетті органдарымен және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен әлеуметтік-экономикалық даму болжамында көрсетілген бюджеттік параметрлерге сәйкестігіне келісіледі және оны директорлар кеңесі бекітеді.
4. Компанияның іс-шаралар жоспары акциялары (қатысу үлестері) компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалардың іс-шаралар жоспарларын ескере отырып әзірленеді және мақсаттарды, міндеттерді, нәтижелер көрсеткіштерін және негізгі шоғырландырылған және шоғырландырылмаған көрсеткіштерді қамтиды

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 4-4) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" и определяют порядок разработки, утверждения планов мероприятий национальных управляющих холдингов, за исключением акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее – Фонд), национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации (далее – план мероприятий).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) исполнительный орган – коллегиальный орган или лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа, название которого определяется уставом компании;
2) план мероприятий – документ, определяющий основные направления деятельности и показатели финансово-хозяйственной деятельности национального управляющего холдинга, национального холдинга и национальной компании, на пятилетний период;
3) компания – национальные управляющие холдинги, за исключением Фонда, национальные холдинги, компании акционером которых является государство;
4) электронный отчет – отчет, содержащий в себе текст плана мероприятий, а также прилагаемые формы и перечень показателей плана мероприятий и/или оценки его реализации с приложениями, подписываемые электронной цифровой подписью компании, и/или результаты мониторинга реализации плана мероприятий, подписываемые электронной цифровой подписью руководителя уполномоченного органа соответствующей отрасли, выданные национальным удостоверяющим центром и подготовленные для включения в реестр государственного имущества (далее – Реестр) с использованием программного обеспечения "Единая система сдачи отчетности" (далее – программное обеспечение).
Глава 2. Порядок разработки и утверждения плана мероприятий компании
3. Проект плана мероприятий компании разрабатывается один раз на пятилетний период в целях реализации его плана развития и согласовывается с уполномоченными органами по государственному планированию, соответствующей отрасли, на соответствие целям и задачам, изложенным в стратегических и программных документах Республики Казахстан (программах развития территорий), планах развития государственных органов и уполномоченным органом по бюджетному планированию на соответствие бюджетным параметрам, указанным в прогнозе социально-экономического развития и утверждается советом директоров.
4. План мероприятий компании разрабатывается с учетом планов развития юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, и содержит цели, задачи, показатели результатов и основные консолидированные и неконсолидированные показатели

инвестицияларды, кірістерді, шығыстарды, қарыздарды, дивидендтерді (бюджетке аударылуға жататын таза кірістің бір бөлігі), қаржылық орнықтылық көрсеткіштерін және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес іс-шаралар жоспары бөлімдерінің құрылымына, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес көрсеткіштер тізбесіне сәйкес көзделетін басқа да мәліметтерді қоса алғанда, қаржы-шаруашылық қызметтің өзге де түрлеріне қолданылмайды.
Компанияның іс-шаралар жоспарында пайдаланылатын қаржылық тұрақтылық көрсеткіштерінің, оның ішінде акциялары (қатысу үлестері) компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалар борышының деңгейінің толық тізбесі мен нысаналы мәндерін компания айқындайды.
Акциялары (қатысу үлестері) компанияға шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғаларға қатысты осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес іс-шаралар жоспары көрсеткіштерінің тізбесінде көрсетілген нысандар тек ақпараттық сипатта болады және компанияның директорлар кеңесінің бекіту нысанасы болып табылмайды.
5. Тиісті жоспарланатын кезеңге арналған іс – шаралар жоспарының жобасын әзірлеуді мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – бірыңғай оператор) әзірлеген бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, Компанияның атқарушы органы жүзеге асырады. Бұл ретте бірінші жоспарланатын жылдың Қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштері таратып жазылған (кеңейтілген) түрде, келесі жоспарланатын Жылдар жылдар бойынша бөліне отырып, біріктірілген (жиынтық) түрде көрсетіледі.
6. Компанияның атқарушы органы жоспарланып отырған бес жылдық кезеңнің алдындағы жылдың бірінші қазанынан кешіктірмей іс – шаралар жоспарының жобасын мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық жасау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – тиісті саланың уәкілетті органы) қарау мен келісуді енгізеді.
Тиісті саланың уәкілетті органы іс-шаралар жоспарының жобасын ол келіп түскен күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескертулер болған жағдайда компанияның атқарушы органы үш жұмыс күні ішінде іс-шаралар жоспарының жобасын пысықтайды және оны тиісті саланың уәкілетті органына келісуге қайта ұсынады.
Тиісті саланың уәкілетті органы пысықталған іс-шаралар жоспарының жобасын үш жұмыс күні ішінде қарайды.
7. Тиісті саланың уәкілетті органы іс-шаралар жоспарының жобасы келісілгеннен кейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей оны мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға келісуге енгізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар іс-шаралар жоспарының жобасын ол келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескертулер болған жағдайда тиісті саланың уәкілетті органы ескертулер алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде іс-шаралар жоспарының жобасын пысықтайды және оны мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға келісуге қайта ұсынады.
Мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар пысықталған іс-шаралар жоспарының жобасын жеті жұмыс күні ішінде қайта қарайды.

финансово-хозяйственной деятельности, включая инвестиции, доходы, расходы, займы, дивиденды (часть чистого дохода, подлежащая перечислению в бюджет), показатели финансовой устойчивости и сведения, предусматриваемые в соответствии со структурой разделов плана мероприятий согласно приложению 1 к настоящим Правилам, перечнем показателей согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Полный перечень и целевые значения, используемые в плане мероприятий компании показателей финансовой устойчивости, в том числе уровня долга юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, определяются компанией.
Формы, указанные в перечне показателей Плана мероприятий, согласно приложению 2 к настоящим Правилам относительно юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения, носят исключительно информативный характер и не являются предметом утверждения советом директоров компании.
5. Разработку проекта плана мероприятий на соответствующий планируемый период осуществляет исполнительный орган компании с использованием программного обеспечения, разработанного единым оператором в сфере учета государственного имущества (далее – единый оператор). При этом основные показатели финансово-хозяйственной деятельности первого планируемого года отражаются в расшифрованном (развернутом) виде, последующие планируемые годы в агрегированном (сводном) виде с разбивкой по годам.
6. Исполнительный орган компании не позднее первого октября года, предшествующего планируемому пятилетнему периоду, вносит проект плана мероприятий на рассмотрение и согласование уполномоченному органу по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления (далее – уполномоченный орган соответствующей отрасли).
Уполномоченный орган соответствующей отрасли рассматривает проект плана мероприятий в течение семи рабочих дней с даты его поступления.
При наличии замечаний исполнительный орган компании в течение трех рабочих дней дорабатывает проект плана мероприятий и повторно представляет его на согласование уполномоченному органу соответствующей отрасли.
Уполномоченный орган соответствующей отрасли в течение трех рабочих дней рассматривает доработанный проект плана мероприятий.
7. Уполномоченный орган соответствующей отрасли не позднее двух рабочих дней после согласования проекта плана мероприятий обеспечивают его внесение на согласование в уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию.
Уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию рассматривают проект плана мероприятий в течение десяти рабочих дней со дня его поступления.
При наличии замечаний уполномоченный орган соответствующей отрасли дорабатывают проект плана мероприятий в течение трех рабочих дней со дня получения замечаний и повторно представляют его на согласование уполномоченным органам по государственному планированию и бюджетному планированию.
Уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию в течение семи рабочих дней повторно рассматривают доработанный проект плана мероприятий.

8. Компанияның атқарушы органы мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар іс-шаралар жоспарының жобасын келіскеннен кейін, жоспарланатын бес жылдық кезеңнің алдындағы жылдың оныншы қарашасынан кешіктірмей оны компанияның директорлар кеңесінің қарауына енгізеді.
Компанияның директорлар кеңесі күнтізбелік он күн ішінде компанияның атқарушы органына пысықтау үшін қайтару туралы іс-шаралар жоспарының жобасын қарайды және бекіту туралы шешім қабылдайды.
Ескертулер болған жағдайда компанияның атқарушы органы іс-шаралар жоспарының жобасын компанияның директорлар кеңесі айқындаған, бірақ ескертулерді алған күннен бастап үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде пысықтайды және оны тиісті саланың уәкілетті органына келісуге қайта ұсынады.
Тиісті саланың уәкілетті органы іс-шаралар жоспарының жобасы қайта келісілгеннен кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға келісуге енгізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар пысықталған іс-шаралар жоспарының жобасын жеті жұмыс күні ішінде қайта қарайды.
Компанияның атқарушы органы мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар іс-шаралар жоспарының жобасын қайта келіскеннен кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны компанияның директорлар кеңесінің қайта қарауына енгізеді.
Компанияның директорлар кеңесі пысықталған іс-шаралар жоспарының жобасын қайта енгізген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қарайды.
9. Іс-шаралар жоспарының жобасын компанияның директорлар кеңесі жоспарланған бес жылдық кезеңнің алдындағы жылдың 20 желтоқсанына дейін бекітеді.
10. Компанияның атқарушы органы іс-шаралар жоспарын бекіту мәселесі бойынша компанияның директорлар кеңесі отырысының хаттамасынан үзінді көшірмені алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық есепті бекіту туралы компанияның директорлар кеңесі шешімінің сканерленген көшірмесін электрондық есепке қоса отырып, Тізілімге енгізу үшін бірыңғай операторға жібереді.
11. Бірыңғай оператор электрондық есепті Тізілімге енгізуді ол келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде компанияның электрондық мекенжайына электрондық есепті Тізілімге енгізу туралы хабарлама жібере отырып жүзеге асырады.
Бірыңғай оператордың электрондық есепке техникалық ескертулері болған кезде компания ескертулерді жояды және ескертулерді алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Компанияның Директорлар кеңесінің қарауына қайта шығармай, оны бірыңғай операторға қайта енгізеді.

8. Исполнительный орган компании не позднее десятого ноября года, предшествующего планируемому пятилетнему периоду, после согласования проекта плана мероприятий с уполномоченными органами по государственному планированию и бюджетному планированию, вносит его на рассмотрение совету директоров компании.
Совет директоров компании в течение десяти календарных дней рассматривает и принимает решение об утверждении проекта плана мероприятий либо о возврате исполнительному органу компании для доработки.
При наличии замечаний исполнительный орган компании дорабатывает проект плана мероприятий в сроки, определенные советом директоров компании, но не более трех рабочих дней со дня получения замечаний, и повторно представляет его на согласование уполномоченному органу соответствующей отрасли.
Уполномоченный орган соответствующей отрасли не позднее трех рабочих дней после повторного согласования проекта плана мероприятий обеспечивают его внесение на согласование в уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию.
Уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию в течение семи рабочих дней повторно рассматривают доработанный проект плана мероприятий.
Исполнительный орган компании не позднее трех рабочих дней после повторного согласования проекта плана мероприятий с уполномоченными органами по государственному планированию и бюджетному планированию вносит его на повторное рассмотрение совета директоров компании.
Совет директоров компании в течение десяти календарных дней со дня повторного внесения рассматривает доработанный проект плана мероприятий.
9. Проект плана мероприятий утверждается советом директоров компании до 20 декабря года, предшествующего планируемому пятилетнему периоду.
10. Исполнительный орган компании в течение пяти рабочих дней со дня получения выписки из протокола заседания совета директоров компании по вопросу утверждения плана мероприятий направляет электронный отчет единому оператору для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения совета директоров компании об его утверждении.
11. Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в течение пяти рабочих дней с даты его поступления с направлением на электронный адрес компании уведомления о включении электронного отчета в Реестр.
При наличии технических замечаний единого оператора к электронному отчету компания устраняет замечания и вносит его повторно единому оператору в течение пяти рабочих дней со дня получения замечаний без повторного вынесения на рассмотрение совета директоров компании.

12. Іс-шаралар жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) бірінші түзету: енгізілетін түзетулер бойынша негіздемелерді көрсете отырып, екінші жыл ашып көрсетілген түрде, одан кейінгі жылдар жылдар бойынша бөлінген агрегатталған (жиынтық) түрде;
2) екінші түзету: енгізілетін түзетулер бойынша негіздемелерді көрсете отырып, бірінші жылдың фактісі, үшінші жыл ашып көрсетілген түрде, кейінгі жылдар жылдар бойынша бөлінген агрегатталған (жиынтық) түрде;
3) үшінші түзету: енгізілетін түзетулер бойынша негіздемелерді көрсете отырып, екінші жылдың фактісі, төртінші жыл ашып көрсетілген түрде, кейінгі жылдар жылдар бойынша бөлінген агрегатталған (жиынтық) түрде;
4) төртінші түзету: енгізілетін түзетулер бойынша негіздемелерді көрсете отырып, үшінші жылдың фактісі, бесінші жыл ашып көрсетілген түрде, кейінгі жылдар агрегатталған (жиынтық) түрде жылдар бойынша бөлініп, ;
5) төртінші және бесінші жылдың фактісі кезекті бес жылдық кезеңге арналған компаниялардың кезекті іс-шаралар жоспарында көрсетіледі.
Іс-шаралар жоспарына түсіндірме жазбада іс-шаралар жоспарының әрбір бөлімі бойынша түсіндірмелер қамтылады және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
13. Іс-шаралар жоспарына:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің елдегі жағдай және ішкі және сыртқы саясаттың негізгі бағыттары туралы Қазақстан халқына Жолдауымен, мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына енгізілетін өзгерістермен, сондай-ақ компанияның қызметіне елеулі әсері бар ішкі және сыртқы ортаның өзгеруімен;
2) компания қызметінің негізгі бағыттарының өзгеруімен;
3) компанияның қайта ұйымдастырумен байланысты жағдайларда өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі.
Компанияның іс-шаралар жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде барлық енгізілетін түзетулер бойынша негіздемелерді қамтитын түсіндірме жазба қалыптастырылады.
14. Осы Қағидалардың 13-тармағында көзделген жағдайларда компанияның іс-шаралар жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) компанияның атқарушы органы осы Қағидалардың 13-тармағында көзделген жағдай басталғаннан кейін бір айдан кешіктірмей компанияның түзетілген іс-шаралар жоспарын әзірлеуді және келісуге енгізуді қамтамасыз етеді.
Тиісті саланың уәкілетті органының, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың және Компанияның директорлар кеңесінің түзетілген іс-шаралар жоспарының жобасын қарау және келісу тәртібі осы Қағидалардың 6, 7, 8 және 9-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады;

12. Внесение изменений и дополнений в план мероприятий осуществляется в следующем порядке:
1) первая корректировка: второй год в развернутом виде, последующие годы в агрегированном (сводном) виде в разбивке по годам, с указанием обоснований по вносимым корректировкам;
2) вторая корректировка: факт первого года, третий год в развернутом виде, последующие годы в агрегированном (сводном) виде в разбивке по годам, с указанием обоснований по вносимым корректировкам;
3) третья корректировка: факт второго года, четвертый год в развернутом виде, последующие годы в агрегированном (сводном) виде в разбивке по годам, с указанием обоснований по вносимым корректировкам;
4) четвертая корректировка: факт третьего года, пятый год в развернутом виде, последующие годы в агрегированном (сводном) виде в разбивке по годам, с указанием обоснований по вносимым корректировкам;
5) факт четвертого и пятого года указывается в очередном плане мероприятий компаний на очередной пятилетний период.
Пояснительная записка к плану мероприятий содержит разъяснения по каждому разделу плана мероприятий и является неотъемлемой его частью.
13. Внесение изменений и дополнений в план мероприятий допускается также в случаях, связанных с:
1) Посланием Президента Республики Казахстан народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики, изменением, вносимым в документы системы государственного планирования, а также изменением внутренней и внешней среды, имеющих существенный эффект на деятельность компании;
2) изменением основных направлений деятельности компании;
3) реорганизацией компании.
При внесении изменений и дополнений в план мероприятий компании формируется пояснительная записка, которая содержит в себе обоснования по всем вносимым корректировкам.
14. В случаях, предусмотренных пунктом 13 настоящих Правил внесение изменений и дополнений в план мероприятий компании осуществляется в следующем порядке:
1) исполнительный орган компании не позднее одного месяца после наступления случая предусмотренного пунктом 13 настоящих Правил обеспечивает разработку и внесение скорректированного плана мероприятий компании на согласование.
Порядок рассмотрения и согласования проекта скорректированного плана мероприятий уполномоченным органом соответствующей отрасли, уполномоченными органами по государственному планированию, бюджетному планированию и советом директоров компании осуществляется в соответствии с пунктами 6, 7, 8 и 9 настоящих Правил;

2) компанияның атқарушы органы Компанияның Директорлар кеңесі түзетілген іс-шаралар жоспарын бекіткен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық есепке компанияның директорлар кеңесінің іс-шаралар жоспарына түзетулер енгізу туралы шешімінің сканерленген көшірмесін қоса бере отырып, Тізілімге енгізу үшін бірыңғай операторға электрондық есепті жібереді.
Бірыңғай оператордың электрондық есепті Тізілімге енгізуі осы Қағидалардың 10 және 11-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
15. Компанияның іс-шаралар жоспарына жалпы кірістер мен шығыстардың шоғырландырылған көрсеткіштерінің өзгеруіне әкеп соқпайтын өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді компанияның атқарушы органы:
1) Егер осы Қағидаларға 2-қосымшаның 7.2, 7.4, 7.6, 7.9-бөлімдерінде көрсетілген көрсеткіштерді қайта бөлу компания мен акциялары (қатысу үлестері) компанияға шешімдерді айқындау құқығын беретін және компанияның жалпы кірістері мен шығыстарының 20%-ынан аспайтын заңды тұлғалар арасында жүзеге асырылса;
2) Егер осы Қағидаларға 2-қосымшаның 7.2, 7.4, 7.6, 7.9-бөлімдерінде көрсетілген көрсеткіштерді қайта бөлу акциялары (қатысу үлестері) компанияға шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалар арасында жүзеге асырылса осы Қағидалардың 6, 7, 8 және 9-тармақтарында көзделген тәртіпті қолданбай және компанияның директорлар кеңесінің қарауына шығарусыз тоқсанына бір реттен асырмай жүзеге асырады.
Компанияның атқарушы органы іс-шаралар жоспарына жоғарыда көрсетілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық есепке Компанияның атқарушы органының іс-шаралар жоспарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы шешімінің сканерленген көшірмесін қоса бере отырып, Тізілімге енгізу үшін бірыңғай операторға электрондық есепті жібереді.
Бірыңғай оператордың электрондық есепті Тізілімге енгізуі осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Компаниялардың кезекті бес жылдық кезеңге арналған іс-шараларының кезекті жоспары ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың алдыңғы іс-шаралар жоспарын іске асырудың соңғы жылынан кешіктірілмей әзірленеді.
3-тарау. Компанияның іс-шаралар жоспарының іске асырылуын мониторингтеу, бағалау және бақылау
17. Іс-шаралар жоспарын іске асыру мониторингін Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттары (аумақтарды дамыту бағдарламалары), мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, компанияның даму жоспары көрсеткіштерінің, сондай-ақ Қаржы-шаруашылық қызмет көрсеткіштерінің орындалуы туралы ақпаратты талдау және қорыту мақсатында тиісті саланың уәкілетті органы жүзеге асырады.

2) исполнительный орган компании в течение пяти рабочих дней со дня утверждения советом директоров компании скорректированного плана мероприятий направляет электронный отчет единому оператору для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения совета директоров компании о внесении корректировок в план мероприятий.
Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в соответствии с пунктами 10 и 11 настоящих Правил.
15. Внесение изменений и (или) дополнений в план мероприятий компании, не влекущих за собой изменение консолидированных показателей общих доходов и расходов, осуществляется исполнительным органом компании не более одного раза в квартал без применения порядка, предусмотренного пунктами 6, 7, 8 и 9 настоящих Правил, и без вынесения на рассмотрение совета директоров компании в случаях:
1) если перераспределение показателей, отраженных в разделах 7.2, 7.4, 7.6, 7.9 приложения 2 к настоящим Правилам, осуществляется между компанией и юридическим лицами, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения, и составляет не более 20% от общих доходов и расходов компании;
2) если перераспределение показателей, отраженных в разделах 7.2, 7.4, 7.6, 7.9 приложения 2 к настоящим Правилам, осуществляется между юридическими лицами, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения.
Исполнительный орган компании в течение пяти рабочих дней со дня внесения вышеуказанных изменений и (или) дополнений в план мероприятий направляет электронный отчет единому оператору для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения исполнительного органа компании о внесении изменений и (или) дополнений в план мероприятий.
Включение электронного отчета в Реестр единым оператором осуществляется в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил.
16. Очередной план мероприятий компаний на очередной пятилетний период разрабатывается не позднее последнего года реализации предыдущего плана мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний.
Глава 3. Мониторинг, оценка и контроль реализации плана мероприятий компании
17. Мониторинг реализации плана мероприятий осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли в целях анализа и обобщения информации о выполнении показателей стратегических и программных документов Республики Казахстан (программы развития территорий), планов развития государственных органов, плана развития компании, а также показателей финансово-хозяйственной деятельности.

18. Компанияның іс-шаралар жоспарының іске асырылуына мониторинг директорлар кеңесі компанияның іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есепті бекіткеннен кейін жыл сайын күнтізбелік отыз күн ішінде жүргізіледі.
Компанияның іс-шаралар жоспарын іске асыру мониторингі директорлар кеңесі бекіткен іс-шаралар жоспары және компанияның есепті кезеңдегі іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есеп негізінде жүргізіледі.
19. Тиісті саланың уәкілетті органы бірыңғай оператор әзірлеген бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, шоғырландырылған негізде компанияның іс-шаралар жоспарын іске асыру мониторингі бойынша есеп дайындайды.
Іс-шаралар жоспарын іске асыру мониторингі бойынша есеп компания қызметінің мынадай негізгі көрсеткіштерін орындау жөніндегі ақпаратты қамтиды: іс-шаралар жоспарының негізгі көрсеткіштеріне қол жеткізу, кірістер, шығыстар, қаржылық нәтиже, инвестициялар, борыштық жүктеме, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, дивидендтер, қызметкерлердің орташа тізімдік саны, еңбекақы төлеу қоры, жаңа жұмыс орындарын құру, активтерді қайта құрылымдау, қаржылық тұрақтылық.
Іс-шаралар жоспарын іске асыру мониторингі бойынша есеп нысаны осы Қағидаларға 3-қосымшада ұсынылған.
20. Мониторинг жүргізу қорытындылары бойынша тиісті саланың уәкілетті органы компанияның іс-шаралар жоспарын іске асыру жөнінде қорытынды дайындайды.
Қорытынды еркін нысанда жасалады және мынадай мәліметтерді:
1) есепті кезеңдегі іс-шаралар жоспарын іске асыру қорытындылары туралы, қызметтің түйінді көрсеткіштері, оның ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген көрсеткіштерді орындау бойынша тұжырымдарды;
2) іс-шаралар жоспарын іске асыру процесінде туындаған проблемалар, олардың қызметтің мақсаттары мен көрсеткіштеріне әсері, сондай-ақ анықталған проблемаларды шешу және іс-шаралар жоспарын уақтылы іске асыруды қамтамасыз ету бойынша қабылданған/жоспарланған шараларды;
3) компанияның іс-шаралар жоспарын іске асыруды жалғастыру, компанияның іс-шаралар жоспарына өзгерістер немесе толықтырулар енгізу, жауапты орындаушылардың жоспарланған іс-шараларды уақтылы іске асыруын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау жөніндегі ұсынымдарды және басқаларды;
4) қажет болған жағдайда жекелеген мақсаттарды, міндеттерді, іс-шараларды қайта қарау, ресурстарды қайта бөлу және проблемаларды шешудің жаңа тәсілдерін әзірлеуді қамтиды.
Іс-шаралар жоспарын іске асыру мониторингі бойынша есеп және қорытынды іс-шаралар жоспарын іске асыру мониторингінің нәтижелері болып табылады.
21. Іс-шаралар жоспары мониторингінің нәтижелерін (оған қол қойылған және мөрмен расталған қорытындының қағаз нұсқасының сканерленген көшірмесін бекітпей қоса отырып) тиісті саланың уәкілетті органы бірыңғай операторға электрондық есеп түрінде ұсынады.
Бірыңғай оператор электрондық есепті Тізілімге енгізуді ол келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті саланың уәкілетті органының электрондық мекенжайына электрондық есепті Тізілімге енгізу туралы хабарлама жібере отырып жүзеге асырады.
Бірыңғай оператордың электрондық есепке техникалық ескертулері болған кезде тиісті саланың уәкілетті органы ескертулерді жояды және ескертулерді алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны бірыңғай операторға қайта енгізеді.

18. Мониторинг реализации плана мероприятий компании проводится ежегодно в течение тридцати календарных дней после утверждения советом директоров отчета по исполнению плана мероприятий компании.
Мониторинг реализации плана мероприятий компании проводится на основе плана мероприятий и отчета по исполнению плана мероприятий компании за отчетный период, утвержденных советом директоров.
19. Уполномоченный орган соответствующей отрасли подготавливают отчет по мониторингу реализации плана мероприятий компании на консолидированной основе с использованием программного обеспечения, разработанного единым оператором.
Отчет по мониторингу реализации плана мероприятий содержит информацию по выполнению следующих основных показателей деятельности компании: достижение ключевых показателей плана мероприятий, доходы, расходы, финансовый результат, инвестиции, долговая нагрузка, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, дивиденды, среднесписочная численность работников, фонд оплаты труда, создание новых рабочих мест, реструктуризация активов, финансовая устойчивость.
Форма отчета по мониторингу реализации плана мероприятий представлена в приложении 3 к настоящим Правилам.
20. По итогам проведения мониторинга уполномоченный орган соответствующей отрасли готовят заключение по реализации плана мероприятий компании.
Заключение составляется в произвольной форме и содержит следующие сведения:
1) выводы об итогах реализации плана мероприятий за отчетный период, ключевых показателей деятельности, в том числе по исполнению показателей, указанных в приложении 3 к настоящим Правилам;
2) проблемы, которые возникли в процессе реализации плана мероприятий, их воздействие на цели и показатели деятельности, а также принятые/планируемые меры по решению выявленных проблем и обеспечению своевременной реализации плана мероприятий;
3) рекомендации по продолжению реализации плана мероприятий компании, внесению изменений или дополнений в план мероприятий компании, принятию мер по обеспечению своевременной реализации ответственными исполнителями запланированных мероприятий;
4) в случае необходимости пересмотр отдельных целей, задач, мероприятий, перераспределение ресурсов и разработка новых подходов к решению проблем.
Отчет по мониторингу реализации плана мероприятий и заключение являются результатами мониторинга реализации плана мероприятий.
21. Результаты мониторинга плана мероприятий (с прикреплением к нему сканированной копии бумажного варианта заключения, подписанной и заверенной печатью) представляются уполномоченным органом соответствующей отрасли единому оператору в виде электронного отчета.
Включение электронного отчета в реестр единым оператором осуществляется в течение пяти рабочих дней со дня его поступления с направлением на электронный адрес уполномоченного органа соответствующей отрасли уведомления о включении электронного отчета в реестр.
При наличии технических замечаний единого оператора к электронному отчету уполномоченный орган соответствующей отрасли устраняют замечания и вносят его повторно единому оператору в течение пяти рабочих дней со дня получения замечаний.

22. Іс-шаралар жоспарының іске асырылуын бағалауды осы Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген іс-шаралар жоспарының іске асырылуын бағалау көрсеткіштерінің тізбесіне сәйкес іс-шаралар жоспарының іске асырылуына мониторинг жүргізілгеннен кейін жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі екінші жылдың бірінші айының 25-күніне дейін компанияның директорлар кеңесі жүзеге асырады.
Іс-шаралар жоспарын іске асыру нәтижелерін бағалау компанияның есепті кезеңдегі іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі есебі және есепті кезеңдегі тиісті саланың уәкілетті органының мониторинг нәтижелері негізінде жүргізіледі.
23. Іс-шаралар жоспарының іске асырылуын бағалау көрсеткіштерінің тізбесі бағалауды қамтиды:
1) елдің бағдарламалық және стратегиялық құжаттарын, мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, сондай-ақ компанияның даму жоспарын орындаудың сәйкестігіне компанияның іс-шаралар жоспарын орындау;
2) компания қызметінің өндірістік көрсеткіштерін орындау;
3) компания қызметінің қаржылық көрсеткіштерін орындау;
4) инвестициялық (инновациялық) жобаларды іске асыру;
5) корпоративтік басқару;
6) компанияның бекітілген іс-шаралар жоспарында көрсетілген өзге де мақсаттарды, міндеттерді орындау және қызметтің болжанатын түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізуді бағалау негізінде жүзеге асырылады.
24. Іс-шаралар жоспарының іске асырылуын бағалау нәтижелерін компанияның атқарушы органы бірыңғай операторға іс-шаралар жоспарының іске асырылуын бағалау нәтижелерін бекіту туралы компанияның директорлар кеңесі шешімінің сканерленген көшірмесін қоса бере отырып, компанияның Директорлар кеңесі отырысының хаттамасынан үзінді көшірмені алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық есеп түрінде ұсынады және осы қағидалардың 11-тармағында белгіленген тәртіппен тізілімге енгізіледі.
25. Тиісті саланың уәкілетті органы компанияның іс-шаралар жоспарларының мониторингі мен бағалау нәтижелерін өзінің интернет-ресурсында (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырады.
26. Іс-шаралар жоспарының іске асырылуын бақылауды тиісті саланың уәкілетті органы стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың (аумақтарды дамыту бағдарламаларының), мемлекеттік органдардың даму жоспарларының, даму жоспарының және компанияның іс-шаралар жоспарының толық және уақтылы орындалуын талдау мақсатында, оның ішінде бұзушылықтарды анықтау, жою және болдырмау мақсатында ағымдағы жыл ішінде жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер арқылы жүзеге асырады.
27. Мемлекет акционері болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралары жоспарларының әзірленуіне, орындалуына ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың атқарушы органдары жауапты болады.

22. Оценка реализации плана мероприятий осуществляется советом директоров компании ежегодно после проведения мониторинга реализации плана мероприятий до 25 числа первого месяца второго года, следующего за отчетным периодом, в соответствии с перечнем показателей оценки реализации плана мероприятий, указанным в пункте 23 настоящих Правил.
Оценка результатов реализации плана мероприятий проводится на основе отчета по исполнению плана мероприятий компании за отчетный период и результатов мониторинга уполномоченного органа соответствующей отрасли за отчетный период.
23. Перечень показателей оценки реализации плана мероприятий включает оценку:
1) выполнения плана мероприятий компании на соответствие выполнения программных и стратегических документов страны, планов развития государственных органов, а также плана развития компании;
2) выполнения производственных показателей деятельности компании;
3) выполнения финансовых показателей деятельности компании;
4) реализации инвестиционных (инновационных) проектов;
5) корпоративного управления;
6) выполнения прочих целей, задач и оценку достижения прогнозируемых ключевых показателей деятельности, отраженных в утвержденном плане мероприятий компании.
24. Результаты оценки реализации плана мероприятий представляются исполнительным органом компании единому оператору в виде электронного отчета с приложением сканированной копии решения совета директоров компании об утверждении результатов оценки реализации плана мероприятий в течение пяти рабочих дней со дня получения выписки из протокола заседания совета директоров компании и включаются в Реестр в порядке, установленном пунктом 11 настоящих Правил.
25. Уполномоченный орган соответствующей отрасли размещают результаты мониторинга и оценки планов мероприятий компании на своем интернет-ресурсе (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования).
26. Контроль реализации плана мероприятий осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли в целях анализа полноты и своевременности исполнения стратегических и программных документов (программы развития территорий), планов развития государственных органов, плана развития и плана мероприятий компании, в том числе путем плановых и внеплановых проверок в течении текущего года с целью выявления, устранения и недопущения нарушений.
27. Ответственность за разработку, исполнение планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционерами которых является государство несут исполнительные органы национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний.

28. Компанияның атқарушы органы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Еңбек кодексі) 64-бабына сәйкес:
1) осы Қағидалардың 6, 8 және 14-тармақтарында белгіленген мерзімде іс-шаралар жоспарын уақтылы әзірлеу және келісу;
2) осы Қағидалардың 10, 11, 14 және 24-тармақтарына сәйкес бірыңғай операторға электрондық есепті уақтылы ұсынуды қамтамасыз ету;
3) іс-шаралар жоспарындағы деректердің дұрыстығы;
4) іс-шаралар жоспарын іске асырудың нәтижелілігі мен тиімділігі үшін жауапты болады.
29. Тиісті саланың уәкілетті органы осы Қағидалардың 19, 20 және 21-тармақтарының орындалмағаны үшін Еңбек кодексінің 64-бабына сәйкес жауапты болады.
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың іс-шаралар
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингтеу және
бағалау қағидаларына
1-қосымша
Іс-шаралар жоспары бөлімдерінің құрылымы
№ р/с
Бөлімнің атауы
1
Ұлттық басқарушы холдинг (ұлттық холдинг, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компания) (бұдан әрі – Компания) туралы жалпы мәліметтер:
1.1
компанияны құру туралы ақпарат
1.2
________ жағдай бойынша компанияның тобына кіретін, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын барлық ұйымдарды көрсете отырып, компания тобының корпоративтік құрылымы
1.3
компанияның ұйымдық құрылымы (қызметкерлер санын көрсете отырып), схемасы және сипаттамасы
2
Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың жылдар бойынша бөле отырып, бес жылдық кезеңге арналған мақсаттары мен міндеттері, оның ішінде қызметі тиімділігінің түйінді көрсеткіштері
3
Іс-шаралар жоспарын іске асыру бойынша Компания жоспарлаған іс-шаралар, оның ішінде:
3.1
қызметтің негізгі көрсеткіштеріне қол жеткізу
3.2
активтерді қайта құрылымдау және олардың негіздемесі
4
Бюджетпен қарым-қатынас:
4.1
Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттен жоспарланған түсімдер
4.2
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес Компанияның іс-шаралар жоспары көрсеткіштерінің тізбесінде көрсетілген салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді (жанама салықтарды қоспағанда) жоспарлы төлем*:
4.3
акциялардың мемлекеттік пакетіне дивидендтерді жоспарланған төлеу
5
Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың күрделі салымдары мен инвестицияларының жалпы көлемі мынадай түрлер бойынша бөліне отырып:
күрделі салымдар, оның ішінде инвестициялық жобалар (жаңа жобаларға күрделі салымдар, қолданыстағы жобаларға күрделі салымдар); объектілерді салу және жаңғырту; негізгі құралдарды сатып алу; материалдық емес активтерді сатып алу және өзге де салымдар;
инвестициялар, оның ішінде акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін) сатып алу; жарғылық капиталға салымдар және өзге де инвестициялар:
6
Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығы:
6.1
ішкі және сыртқы қарыз алу бөлінісіндегі қарыз алу құрылымы және өтеу кестесі (оның ішінде еншілес ұйымдар)
6.2
компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығының негізгі көрсеткіштері, оның ішінде борыш деңгейін сипаттайтын көрсеткіштерді міндетті түрде көрсете отырып (борыш/ЕВИТДА коэффициенті (earningsbeforeinterest, taxes, depreciationandamortization): экономиканың нақты секторындағы компаниялар үшін, қаржылық левередж коэффициенті, пайыздарды өтеу коэффициенті, ағымдағы өтімділік коэффициенті)
6.3
компанияның және оның еншілес ұйымдарының ағымдағы жылға борыштық жүктемесін айқындау (ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша)
7.
Қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштері, өсу немесе төмендеу себептерін негіздей отырып, талдау:
7.1
уақытша бос ақша қаражатын басқару, оларды орналастыру саясаты
7.2
дивидендтік саясат және олардың негіздемесі
7.3
акцияларының бақылау пакеті (қатысу үлестері) компанияға тиесілі ұйымдарды ескере отырып, компанияның шоғырландырылған кадр саясаты (қызметкерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа айлық жалақы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақтамау деңгейі)
7.4
компанияның және/немесе акцияларының бақылау пакеті (қатысу үлестері) компанияға тиесілі ұйымның кадр саясаты (қызметкерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа айлық жалақы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақтамау деңгейі)
7.5
еншілес ұйымдарды ескере отырып шоғырландырылған әкімшілік шығыстар, өсу немесе төмендеу негіздемесі бар болжам
7.6
әкімшілік шығыстар, өсу немесе төмендеу негіздемесі бар болжам
7.7
әкімшілік-басқару персоналының тұрғын емес үй-жайларын жалға алу бойынша шығыстар
7.8
компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың негізгі шоғырландырылған көрсеткіштерінің болжамы
7.9
компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың негізгі шоғырландырылған көрсеткіштерінің болжамы
8.
компанияда және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғаларда корпоративтік басқару стандарттарын дамытуға және енгізуге бағытталған жоспарланған іс-шаралар бойынша ақпарат
Ескертпе: іс-шаралар жоспары, егер толықтыру компанияның мақсаттарын, міндеттерін, негізгі көрсеткіштерін, қаржы-шаруашылық қызметінің көрсеткіштерін және басқа да мәліметтерді ашу үшін орынды болса, басқа тармақтармен, тармақшалармен және қосымшалармен толықтырылуы мүмкін.
Іс-шаралар жоспары тармақтармен, тармақшалармен және қосымшалармен толықтырылған жағдайда әрбір қосымша ұсынылатын тармақтың, тармақшаның және қосымшаның тиісті атаулары болуға тиіс.
Акционері мемлекет
болып табылатын ұлттық
басқарушы холдингтердің,
ұлттық холдингтердің,
ұлттық компаниялардың
іс-шаралар жоспарларын
әзірлеу, бекіту қағидаларына
2-қосымша
Іс-шаралар жоспары көрсеткіштерінің тізбесі

28. Исполнительный орган компании несет ответственность в соответствии со статьей 64 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс) за:
1) своевременную разработку и согласование плана мероприятий в сроки, установленные пунктами 6, 8 и 14 настоящих Правил;
2) своевременное предоставление электронного отчета единому оператору в соответствии с пунктами 10, 11, 14 и 24 настоящих Правил;
3) достоверность данных в плане мероприятий;
4) результативность и эффективность реализации плана мероприятий.
29. Уполномоченный орган соответствующей отрасли несет ответственность в соответствии со статьей 64 Трудового кодекса за неисполнение пунктов 19, 20 и 21 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам разработки,
утверждения планов
мероприятий национальных
управляющих холдингов,
национальных холдингов,
национальных компаний,
акционером которых является
государство, а также
мониторинга и
оценки их реализации
Структура разделов Плана мероприятий
№ п/п
Наименование раздела
1
Общие сведения о национальном управляющем холдинге (национальном холдинге, национальной компании с участием государства в уставном капитале) (далее – Компания):
1.1
информация о создании Компании
1.2
корпоративная структура группы Компании с указанием всех организаций, входящих в его группу, в том числе являющимися нерезидентами Республики Казахстан по состоянию на ________
1.3
организационная структура Компании (с указанием численности работников), схема и описание
2
Цели и задачи, в том числе ключевые показатели эффективности деятельности Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, на пятилетний период с разбивкой по годам
3
Мероприятия, планируемые Компанией по реализации Плана мероприятий, в том числе по:
3.1
достижению ключевых показателей деятельности
3.2
реструктуризации активов и их обоснование
4
Отношения с бюджетом:
4.1
в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан планируемые поступления из республиканского бюджета
4.2
в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан планируемая выплата налогов и других обязательных платежей в бюджет* (за исключением косвенных налогов), указанных в перечне показателей Плана мероприятий Компании:
4.3
планируемая выплата дивидендов на государственный пакет акций
5
Общий объем капитальных вложений и инвестиций Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, с разбивкой по следующим видам: капитальные вложения, в том числе инвестиционные проекты (капитальные вложения в новые проекты, капитальные вложения в существующие проекты); строительство и модернизация объектов; приобретение основных средств; приобретение нематериальных активов и прочие вложения; инвестиции, в том числе приобретение пакетов акций (долей участия); вклады в уставный капитал и прочие инвестиции:
6
Финансовая устойчивость Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами:
6.1
структура заимствований и график погашения в разрезе внутреннего и внешнего заимствования (в том числе дочерних организаций)
6.2
основные показатели финансовой устойчивости Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, в том числе с обязательным указанием показателей, характеризующих уровень долга (коэффициент долга/ЕВIТDА (Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization): для компаний реального сектора экономики, коэффициент финансового левереджа, коэффициент покрытия процентов, коэффициент текущей ликвидности)
6.3
определение долговой нагрузки Компании и ее дочерних организаций на текущий год (по состоянию на 1 января текущего года)
7.
Основные показатели финансово-хозяйственной деятельности, анализ с обоснованием причин роста или снижения, включая:
7.1
управление временно свободными денежными средствами, политика их размещения
7.2
дивидендной политике и их обоснование
7.3
консолидированная кадровая политика Компании с учетом организаций, контрольный пакет акций (долей участия) которых принадлежит Компании (планируемая среднегодовая численность работников, среднемесячная заработная плата, фонд оплаты труда, уровень текучести кадров)
7.4
кадровая политика Компании и/или организации, контрольный пакет акций (долей участия) которых принадлежит Компании (планируемая среднегодовая численность работников, среднемесячная заработная плата, фонд оплаты труда, уровень текучести кадров)
7.5
консолидированные административные расходы с учетом дочерних организаций, прогноз с обоснованием роста или снижения
7.6
административные расходы, прогноз с обоснованием роста или снижения
7.7
расходы по аренде нежилых помещений административно-управленческого персонала
7.8
прогноз основных консолидированных показателей Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании прямо определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
7.9
прогноз основных неконсолидированных показателей Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании прямо определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
8.
Информация по планируемым мероприятиям, направленным на развитие и внедрение стандартов корпоративного управления в Компании и юридических лицах, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
Примечание: План мероприятий может быть дополнен другими пунктами, подпунктами и приложениями, когда такое дополнение уместно для раскрытия целей, задач, ключевых показателей, показателей финансово-хозяйственной деятельности и других сведений и Компании.
В случае дополнения Плана мероприятий пунктами, подпунктами и приложениями, каждый дополнительно представляемый пункт, подпункт и приложение должны иметь соответствующие наименования.
Приложение 2
к Правилам разработки,
утверждению планов
мероприятий национальных
управляющих холдингов,
национальных холдингов,
национальных компаний,
акционером которых
является государство
Перечень показателей Плана мероприятий

14.1
Жай акциялары
14.2
Артықшылықты акциялар
15
Бір акцияның номиналды құны, теңге
16
Тіркеуші туралы мәліметтер
17
Республикалық меншіктегі акциялар, барлығы оның ішінде:
саны
%
17.1
Жай акциялары
17.2
Артықшылықты акциялар
1.2 ________жағдай бойынша оның тобына кіретін, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын барлық ұйымдарды көрсете отырып, компания тобының корпоративтік құрылымы:
2-нысан
Компания
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Екінші деңгейдегі ұйымдар
ұйымдық-құқықтық нысаны (ҰҚН)
БСН
атауы
акциялардың (қатысу үлестерінің) % - ы
ҰҚН
БСН
атауы
акциялардың (қатысу үлестерінің) % - ы
ҰҚН
БСН
атауы
акциялардың (қатысу үлестерінің) % - ы
n деңгейдегі ұйымдар
ҰҚН
БСН
атауы
акциялардың (қатысу үлестерінің) %-ы
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің саны туралы жиынтық ақпарат
ҰҚН
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Екінші деңгейдегі ұйымдар
Үшінші деңгейдегі ұйымдар
n деңгейдегі ұйымдар
Жиыны
Акционерлік қоғамдар
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер
Басқа ҰҚН
Жиыны
1.3. Компанияның ұйымдық құрылымы (қызметкерлер санын көрсете отырып), схемасы және сипаттамасы.
2. Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалар қызметінің мақсаттары мен міндеттері, оның ішінде қызметінің түйінді көрсеткіштері жылдар бойынша бөле отырып, бес жылдық кезеңге арналған:
3-нысан
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бірінші деңгейдегі құжаты
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің екінші деңгейдегі құжаты
Компанияның даму жоспарының мақсаттары
Компанияның даму жоспарының міндеттері
Компанияның даму жоспарының түйінді көрсеткіштері (ТК) (сандық немесе сапалық)
Өлшем бірлігі
Есептеу әдістемесі
Құжат атауы
басымдық
міндет
бастама / мақсатты
индикатор
Құжат атауы
Мақсаты
Міндет
Нысаналы индикатор
Нәтижелер көрсеткіші**
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
1-бағыт
1-мақсат
1-міндет
1ТК
n ТК
n міндет
1ТК
n ТК
n мақсат
1-міндет
1ТК
n ТК
n міндет
1ТК
n ТК
n бағыты
1-мақсат
1-міндет
1ТК
n ТК
n міндет
1ТК
n ТК
n мақсат
1 міндет
1ТК
n ТК
n міндет
1ТК
n ТК
Жылдар бойынша көрсеткіштердің мәні*
20 __ жыл (алдыңғы)
20 __ жыл (ағымдағы)
20 __ жыл
20 __ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
жоспар
факт
жоспар
бағалау (факт)
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
жоспар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1-бағыт
n бағыты
Ескертпе:
* * іс-шаралар жоспарының түйінді көрсеткіштерінің мәні Компанияның және оның еншілес ұйымдарының қаржылық, экономикалық және өндірістік көрсеткіштерін өзара байланыстыруды қамтамасыз ету және салыстыру арқылы айқындалады
** іс-шаралар жоспарында нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізбеу себептері көрсетіледі.
3. Іс-шаралар жоспарын іске асыру бойынша Компания жоспарлаған іс-шаралар, оның ішінде:

14.1
Простые акции
14.2
Привилегированные акции
15
Номинальная стоимость одной акции, тенге
16
Сведения о регистраторе
17
Акции, находящиеся в республиканской собственности, всего в том числе:
количество
%
17.1
Простые акции
17.2
Привилегированные акции
1.2 корпоративная структура группы Компании с указанием всех организаций, входящих в его группу, в том числе являющимися нерезидентами Республики Казахстан по состоянию на ________:
форма 2
Компания
Организации первого уровня
Организации второго уровня
организационно-правовая форма (ОПФ)
БИН
наименование
% акций (долей участия)
ОПФ
БИН
наименование
% акций (долей участия)
ОПФ
БИН
наименование
% акций (долей участия)
Организации n уровня
ОПФ
БИН
наименование
% акций (долей участия)
Сводная информация о количестве субъектов квазигосударственного сектора
ОПФ
Организации первого уровня
Организации второго уровня
Организации третьего уровня
Организации n уровня
Итого
Акционерные общества
Товарищества с ограниченной ответственностью
Иная ОПФ
Итого
1.3. организационная структура Компании (с указанием численности работников), схема и описание.
2. Цели и задачи, в том ключевые показатели эффективности деятельности Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, на пятилетний период с разбивкой по годам:
форма 3
Документ первого уровня Системы государственного планирования
Документ второго уровня Системы государственного планирования
Цели Плана развития Компании
Задачи Плана развития Компании
Ключевые показатели (КП) Плана развития Компании (количественные или качественные)
Единица измерения
Методика расчета
Наименова ние докумен та
приоритет
задача
инициатива/целевой индикатор
Наименование документа
Цель
Задача
Целевой индикатор
Показатель результатов**
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
Направление 1
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Направление n
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Значение показателей по годам*
20 __ год (предыдущий)
20 __ год (текущий)
20 __год
20 __год
20__ год
20__ год
20__ год
план
факт
план
оценка (факт)
план
факт
план
факт
план
факт
план
план
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Направление 1
Направление n
Примечание:
* значение ключевых показателей Плана меропрятий определяется путем обеспечения взаимоувязки и сопоставления финансовых, экономических и производственных показателей Компании и ее дочерних организаций
** в плане мероприятий отражаются причины недостижения показателей результатов.
3. Мероприятия, планируемые Компанией по реализации Плана мероприятий, в том числе по:

3.1 қызметтің негізгі көрсеткіштеріне қол жеткізу:
4-нысан
№ р/с
Қызметтің негізгі көрсеткіштерінің атауы
Іс-шаралар/ Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Жылдар бойынша іс-шаралардың/көрсеткіштердің мәні
20 __ жыл (алдыңғы)
20 __ жыл (ағымдағы)
20 __ жыл
20 __ жыл
20 __ жыл
20 __ жыл
20 __ жыл
жоспар
факт
жоспар
бағалау (факт)
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
жоспар
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1.
n
3.2 активтерді қайта құрылымдау* және олардың негіздемесі:
5-нысан
№ р/с
Компания тобының қолданыстағы құрылымы (топқа кіретін барлық ұйымдарды көрсете отырып)
Активтің түрі (бейінді, бейінді емес, өзгелері)
Активті жоспарланған қайта құрылымдау* (бөлу, бөлу, қосу, тарату, сату (иеліктен шығару) жаңаларын құру, акцияларды (қатысу үлестерін) сатып алу)
20 __ жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша компания тобының болжамды құрылымы (топқа кіретін барлық ұйымдарды көрсете отырып) **
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
1.
n
Ескертпе:
* активтер – бұл компания тобына кіретін заңды тұлғалар
** есепті бес жылдық кезеңнен кейінгі жылдың 1 қаңтарына компания тобының құрылымы көрсетіледі
4. Бюджетпен қарым-қатынас:
4.1 Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттен жоспарланған түсімдер:
6-нысан
мың теңге
№ р/с
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бірінші деңгейдегі құжаты
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің екінші деңгейдегі құжаты
Компанияның немесе оның еншілес ұйымының атауы
Функционалдық топ
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Бюджеттік бағдарламаның атауы
Нысаналы мақсаты
Құжаттың атауы
басымдық
міндет
бастама / нысаналы индикатор
Атауы
Мақсаты
Міндет
Мақсатты
Көрсеткіші
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
П
1
n
Жиыны:
20 __ жыл (алдыңғы)
20 __ жыл (ағымдағы)
20 __ жыл
20 __ жыл
жоспар
факт
ауытқулар
% -і
жоспар
бағалау (факт)
ауытқулар
% -і
жоспар
факт
ауытқулар
% -і
жоспар
факт
ауытқулар
% -і
1
2

3.1 достижению ключевых показателей деятельности:
форма 4
№ п/п
Наименование ключевых показателей деятельности
Наименование мероприятий/ показателей
Единица измерения
Значение мероприятий/показателей по годам
20 __ год (предыдущий)
20 __ год (текущий)
20 __ год
20 __ год
20 __ год
20 __ год
20 __ год
план
факт
план
оценка (факт)
план
факт
план
факт
план
факт
план
план
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1.
n
3.2 реструктуризации активов* и их обоснование:
форма 5
№ п/п
Действующая структура группы Компании (с указанием всех организаций, входящих в группу)
Тип актива (профильный, непрофильный, прочие)
Планируемая реструктуризация актива* (разделение, выделение, соединение, ликвидация, продажа (отчуждение) создание новых, приобретения акций (долей участия) )
Прогнозная структура группы Компании (с указанием всех организаций, входящих в группу) по состоянию на 1 января 20 __ года**
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
1.
n
Примечание:
* активы – это юридические лица, входящие в группу Компании
** указывается структура группы Компании на 1 января года, следующего за отчетным пятилетним периодом
4. Отношения с бюджетом:
4.1 в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан планируемые поступления из республиканского бюджета:
форма 6
тысяч тенге
№ п/п
Документ первого уровня Системы государственного планирования
Документ второго уровня Системы государственного планирования
Наименование Компании или ее дочерней организации
Функциональная группа
Администратор бюджетной программы
Наименование бюджетной программы
Целевое назначение
Наименование документа
приоритет
задача
инициатива/целевой индикатор
Наименование
Цель
Задача
Целевой
Показатель
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
П
1
n
Итого:
20 __ год (предыдущий)
20 __ год (текущий)
20 __ год
20 __ год
план
факт
% отклонения
план
оценка (факт)
% отклонения
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения
1
2

Ұсынылатын қарыз коэффициенті/ЕВИТДА мәні: <3, мәні >4-5 компанияның тым көп қарыз жүктемесін және олардың қарыздарын өтеудегі ықтимал проблемаларды көрсетеді.
Қаржылық левередж коэффициенті – компанияның қаржылық тәуекеліне тікелей пропорционалды және компания активтерін қаржыландыру көздеріндегі қарыз қаражатының үлесін көрсетеді.
Мына формула бойынша есептеледі:
мұнда: LС – қарыз капиталы; ЕО – меншікті капитал.
Ұсынылатын DR мәні: <1, мәні >1 Компанияның қаржылық тұрақтылығына теріс әсер етуі мүмкін жоғары борыштық жүктемесін көрсетеді
Пайыздарды жабу коэффициенті – компанияның қарыз міндеттемелеріне қызмет көрсету қабілетін сипаттайды. Көрсеткіш бір жылдағы пайыздар мен салықтарды төлегенге дейінгі пайданы салыстырады) және сол кезеңдегі борыштық міндеттемелер бойынша пайыздар. Шын мәнінде, коэффициент пайыздар мен салықтарға дейінгі пайда пайыздарды төлеу шығындарынан қанша есе көп екенін көрсетеді.
Мына формула бойынша есептеледі:
Пайыздарды жабу коэффициенті = EBIT / төлеуге пайыздар
Ұсынылатын мән: пайыздарды жабу коэффициенті неғұрлым аз болса, компанияның несиелік ауыртпалығы соғұрлым жоғары болады және банкроттықтың ықтималдығы соғұрлым жоғары болады. 1,5-тен төмен Коэффициент компанияның қарызына қызмет көрсету мүмкіндігіне күмән келтіреді. 1-ден кем коэффициент сыни болып саналады.
Ағымдағы өтімділік коэффициенттері – компанияның ағымдағы берешекті қолда бар айналым қаражаты есебінен өтеу қабілетін анықтау үшін есептеледі.
Мына формула бойынша есептеледі:
мұнда: СА – ағымдағы активтер; СL – ағымдағы міндеттемелер.
Ұсынылатын мәні СR: 1-2. <1 мәні төлем қабілеттілігінің ықтимал жоғалуын, >4 мәні – қарыз қаражатын пайдалану белсенділігінің жеткіліксіздігі туралы және соның салдарынан меншікті капитал рентабельділігінің төмен мәні туралы куәландырады
6.3 компанияның және оның еншілес ұйымдарының ағымдағы жылға борыштық жүктемесін айқындау (ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша):
12-нысан
Көрсеткіші
Анықтамасы
Есептеу әдістемесі
Шоғырландырылған
Компания
Қарыз алудың бос сыйымдылығы
Өзінің еншілес және тәуелді ұйымдарының пайдасына берілгендерді қоспағанда, компания (ұйым) тартқан қарыздар сомасын және берген корпоративтік кепілгерліктерді қоса алғанда, компанияның (ұйымның) қарыз алуының шекті сыйымдылығы мен қаржылық міндеттемелер көлемі * арасындағы айырма
Қарыз алудың шекті сыйымдылығы
Қарыз алу сыйымдылығының коэффициенттері** компанияның (ұйымның) уәкілетті органы (лауазымды адамы) компания (ұйым) үшін бекіткен нормативтік мәндерге жететін, компанияның (ұйымның) қарыздарын тарту, корпоративтік кепілдіктер мен корпоративтік кепілгерліктерін беру үшін қолжетімді барынша рұқсат етілген сома
Ескертпе:
* қаржылық міндеттемелердің көлемі – кез келген міндетті міндеттемелердің:
шартта көзделген міндеттемемен:
ақша қаражатын немесе өзге де қаржылық активті басқа субъектіге беру;
субъект үшін әлеуетті тиімсіз шарттарда басқа субъектімен қаржылық активтермен немесе қаржылық міндеттемелермен алмасу;
есеп айырысу субъектінің меншікті үлестік құралдарымен жүзеге асырылатын немесе жүзеге асырылуы мүмкін:
оған сәйкес субъект меншікті үлестік құралдардың ауыспалы санын береді немесе беруге міндетті болады;
ол бойынша есеп айырысу ақша қаражатының немесе басқа қаржы активінің тіркелген сомасын субъектінің меншікті үлестік құралдарының тіркелген санына айырбастаудан өзгеше тәсілмен жүргізілетін немесе жүргізілуі мүмкін. Осы мақсаттар үшін меншікті үлестік құралдарға болашақта субъектінің меншікті үлестік құралдарын алуға немесе жеткізуге шарт болып табылатын құралдар кірмейді;
** қарыз алу сыйымдылығының коэффициенттері – Компания (ұйым) компания (ұйым)үшін қарыз алу сыйымдылығының нормативтік мәнін дербес айқындайды

Рекомендуемое значение коэффициента долга/ЕВITDA: <3, значение >4-5 свидетельствует о слишком большой долговой нагрузке Компании и вероятных проблемах с погашением своих долгов.
Коэффициент финансового левереджа – прямо пропорционален финансовому риску компании и отражает долю заемных средств в источниках финансирования активов компании.
Рассчитывается по формуле:
где: LС – заемный капитал; ЕС – собственный капитал.
Рекомендуемое значение DR: <1, значение >1 свидетельствует о высокой долговой нагрузке компании, которая может негативно повлиять на ее финансовую устойчивость
Коэффициент покрытия процентов – характеризует способность Компании обслуживать свои долговые обязательства. Показатель сравнивает прибыль до уплаты процентов и налогов за одни год) и проценты по долговым обязательствам за тот же период. Фактически коэффициент показывает, во сколько раз прибыль до уплаты процентов и налогов превышает расходы на уплату процентов.
Рассчитывается по формуле:
Коэффициент покрытия процентов = EBIT / Проценты к уплате
Рекомендуемое значение: чем меньше коэффициент покрытия процентов, тем выше кредитное бремя Компании и тем выше вероятность наступления банкротства. Коэффициент ниже 1,5 ставит под вопрос возможность Компании обслуживать свой долг. Критическим считается коэффициент менее 1.
Коэффициенты текущей ликвидности – рассчитывается для определения способности компании погашать текущую задолженность за счет имеющихся оборотных средств.
Рассчитывается по формуле:
где: СА – текущие активы; СL – текущие обязательства.
Рекомендуемое значение СR: 1 - 2. Значение <1 свидетельствует о возможной утрате платежеспособности, значение >4 – о недостаточной активности использования заемных средств и, как следствие, меньшее значение рентабельности собственного капитала
6.3 определение долговой нагрузки Компании и ее дочерних организаций на текущий год (по состоянию на 1 января текущего года):
форма 12
Показатель
Определение
Методика расчета
Консолидированная
Компания
Свободная емкость заимствования
Разница между предельной емкостью заимствования Компании (организации) и объемом финансовых обязательств*, включая суммы привлеченных займов и выданных корпоративных поручительств Компанией (организацией) за исключением, выданных в пользу своих дочерних и зависимых организаций
Предельная емкость заимствования
Максимально допустимая сумма, доступная для привлечения займов, предоставления корпоративных гарантий и корпоративных поручительств Компании (организации), при которой коэффициенты емкости заимствования** достигают нормативных значении, утвержденных для Компании (организации), уполномоченным органом (должностным лицом) Компании (организации)
Примечание:
*объемом финансовых обязательств – объем любых обязательных, являющихся:
обусловленным договором обязательством:
передать денежные средства или иной финансовый актив другому субъекту;
обменяться финансовыми активами или финансовыми обязательствами с другим субъектом на условиях, потенциального невыгодных для субъекта;
договором, расчет по которому будет или может быть осуществлен собственными долевыми инструментами субъекта и:
в соответствии с которым субъект предоставит или будет обязан предоставить переменное количество собственных долевых инструментов;
расчет по которому будет или может быть произведен иным способом, чем обмен фиксированный суммы денежных средств или другого финансового актива на фиксированное количество собственных долевых инструментов субъекта. Для этих целей собственные долевые инструменты не включают инструменты, являющиеся договорами на получение или поставку собственных долевых инструментов субъекта в будущем;
**коэффициенты емкости заимствования – Компания (организация) самостоятельно определяет нормативное значение емкости заимствования для Компании (организации)

12=11/ 10*100
13
14
15=14/ 13*100
16
17
Ескертпе:
* ұқсас нысан әрбір еншілес ұйым бойынша жеке толтырылады. Еншілес ұйымдар бойынша нысандар тек ақпараттық сипатта болады және компанияның директорлар кеңесінің бекіту нысанасы болып табылмайды.
8. Компанияда және акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғаларда корпоративтік басқару стандарттарын дамытуға және енгізуге бағытталған жоспарланған іс-шаралар бойынша ақпарат:
22-нысан
№ р/с
Компанияның Атауы
Корпоративтік басқару рейтингі
20 _ _ жыл
20 _ _ жыл
20 _ _ жыл
20 _ _ жыл
20 _ _ жыл
А
Б
1
2
3
4
5
Компания
1
Еншілес ұйым 1
n
n еншілес ұйымы
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың іс-шаралар
жоспарларын әзірлеу,
бекіту қағидаларына
3-қосымша
Компания қызметінің стратегиялық бағыттары бойынша іс-шаралар жоспарын іске асыру мониторингі бойынша есеп
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бірінші деңгейдегі құжаты
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің екінші деңгейдегі құжаты
Компанияның даму жоспарының мақсаттары
Компанияның даму жоспарының міндеттері
Компанияның даму жоспарының түйінді көрсеткіштері (ТК) (сандық немесе сапалық)
Өлшем бірлігі
Есептеу әдістемесі
Құжаттың атауы
басымдық
міндет
бастама / нысаналы индикатор
Құжаттың атауы
Мақсаты
Міндет
Нысаналы индикатор
Нәтижелер көрсеткіші**
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
1-бағыт
1-мақсат
1 міндет
1ТК
n ТК
N тапсырма
1ТК
n ТК
n мақсаты
1 міндет
1ТК
n ТК
n тапсырма
1ТК
n ТК
n бағыты
1- мақсат
1 міндет
1ТК
n ТК
N тапсырма
1ТК
n ТК
N мақсаты
1 міндет
1ТК
n ТК
n тапсырма
1ТК
n ТК
Негізгі көрсеткіштердің мәні*
есепті жылдың фактісі
есепті жыл алдындағы өткен жылдың фактісі
өткен жылға есепті жылдың % - ы
Ауытқу себептері (толық емес көлемде орындау)
Түзету шаралары (қабылданған/ жоспарланған)
1
2
3
4
5
1-бағыт
n бағыты
Компанияның қаржы-шаруашылық қызметі бойынша іс-шаралар жоспарын іске асыру мониторингі бойынша есеп
№ р/с
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
есепті жылдың фактісі
есепті жыл алдындағы өткен жылдың фактісі
өткен жылға есепті жылдың %-ы
Ауытқу себептері (толық емес көлемде орындау)
Түзету шаралары (қабылданған/ жоспарланған)
1.
Кірістер, барлығы
мың теңге
2.
Шығыстар, барлығы, оның ішінде:
мың теңге
2.1
Жалпы және әкімшілік шығыстар
мың теңге
2.2
Еңбекақы төлеу қоры
мың теңге
2.3
Орташа айлық жалақы
мың теңге
3.
Таза кіріс (шығын минус белгісімен көрсетіледі)
мың теңге
4.
Акциялардың мемлекеттік пакетіне дивидендтер
мың теңге
5.
Төленген салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
мың теңге
6.
Инвестициялар
меншікті
мың теңге
бюджеттік
мың теңге
қарыз
мың теңге
барлығы
мың теңге
7.
Активтер, оның ішінде:
мың теңге
7.1
Ұзақ мерзімді активтер
мың теңге
7.2
Қысқа мерзімді активтер
мың теңге
8.
Міндеттемелер, оның ішінде:
мың теңге
8.1
Қысқа мерзімді міндеттемелер
мың теңге
8.2
Ұзақ мерзімді міндеттемелер
мың теңге
9.
Активтерді қайта құрылымдау
активтің түрі көрсетілген оның атауы (бейінді, бейінді емес, өзгелері)
акциялар пакетінің (қатысу үлесінің) шығарылатын %
10.
Қаржылық тұрақтылық
борыш коэффициенті / ЕВИТДА
сандық мәні
қаржылық левередж коэффициенті
сандық мәні
пайыздарды жабу коэффициенті
%
ағымдағы өтімділік коэффициенті
сандық мәні

12=11/ 10*100
13
14
15=14/ 13*100
16
17
Примечание:
* аналогичная форма заполняется отдельно по каждой дочерней организации. Формы по дочерним организациям носят исключительно информативный характер и не являются предметом утверждения советом директоров компании.
8. Информация по планируемым мероприятиям, направленным на развитие и внедрение стандартов корпоративного управления в Компании и юридических лицах, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами:
форма 22
№ п/п
Наименование Компании
Рейтинг корпоративного управления
20___ год
20___ год
20___ год
20___ год
20___ год
А
Б
1
2
3
4
5
Компания
1
Дочерняя организация 1
n
Дочерняя организация n
Приложение 3
к Правилам разработки,
утверждению планов
мероприятий национальных
управляющих холдингов,
национальных холдингов,
национальных компаний,
акционером которых
является государство
Отчет по мониторингу реализации плана мероприятий по стратегическим направлениям деятельности Компании
Документ первого уровня Системы государственного планирования
Документ второго уровня Системы государственного планирования
Цели Плана развития Компании
Задачи Плана развития Компании
Ключевые показатели (КП) Плана развития Компании (количественные или качественные)
Единица измерения
Методика расчета
Наименование документа
приоритет
задача
инициатива/целевой индикатор
Наименование документа
Цель
Задача
Целевой индикатор
Показатель результатов**
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
Направление 1
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Направление n
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Значение ключевых показателей*
факт отчетного года
факт предыдущего года перед отчетным годом
% отчетного года к предыдущему году
Причины отклонения (выполнения в неполном объеме)
Корректирующие меры (предпринятые/ планируемые)
1
2
3
4
5
Направление 1
Направление n
Отчет по мониторингу реализации плана мероприятий по финансово-хозяйственной деятельности Компании
№ п/п
Наименование показателя
Единица измерения
факт отчетного года
факт предыдущего года перед отчетным годом
% отчетного года к предыдущему году
Причины отклонения (выполнения в неполном объеме)
Корректирующие меры (предпринятые/ планируемые)
1.
Доходы, всего
тысяч тенге
2.
Расходы, всего, в том числе:
тысяч тенге
2.1
Общие и административные расходы
тысяч тенге
2.2
Фонд оплаты труда
тысяч тенге
2.3
Среднемесячная заработная плата
тысяч тенге
3.
Чистый доход (убыток указывается со знаком минус)
тысяч тенге
4.
Дивиденды на государственный пакет акций
тысяч тенге
5.
Выплаченные налоги и другие обязательные платежи в бюджет
тысяч тенге
6.
Инвестиции
собственные
тысяч тенге
бюджетные
тысяч тенге
заемные
тысяч тенге
всего
тысяч тенге
7.
Активы, в том числе:
тысяч тенге
7.1
Долгосрочные активы
тысяч тенге
7.2
Краткосрочные активы
тысяч тенге
8.
Обязательства, в том числе:
тысяч тенге
8.1
Краткосрочные обязательства
тысяч тенге
8.2
Долгосрочные обязательств
тысяч тенге
9.
Реструктуризация активов
наименование актива с указанием его типа (профильный, непрофильный, прочие)
выводимый % пакета акций (доли участия)
10.
Финансовая устойчивость
коэффициент долга/ЕВITDА
числовое значение
коэффициент финансового левереджа
числовое значение
коэффициент покрытия процентов
%
коэффициент текущей ликвидности
числовое значение