"Жұмыскерлерді, басшылар мен еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарды еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытудан, нұсқау беруден және білімін тексеруден өткізу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1019 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 26 сәуірдегі № 137 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 28 сәуірде № 27807 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жұмыскерлерді, басшылар мен еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарды еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытудан, нұсқау беруден және білімін тексеруден өткізу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1019 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12665 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жұмыскерлерді, басшылар мен еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарды еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытудан, нұсқау беруден және білімін тексеруден өткізу қағидалары мен мерзімдері осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министрі А.Ә. Сарбасовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
Т. Дуйсенова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2022 жылғы 26 сәуірдегі
№ 137 бұйрығына
қосымша
Жұмыскерлерді, басшылар мен еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарды еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытудан, нұсқау беруден және білімін тексеруден өткізу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы

О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1019 "Об утверждении Правил и сроков проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников, руководителей и лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 апреля 2022 года № 137. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2022 года № 27807
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1019 "Об утверждении Правил и сроков проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников, руководителей и лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12665) следующее изменение:
Правила и сроки проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников, руководителей и лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представить в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятий, предусмотренных пунктом 1) и 2) настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Приложение
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 26 апреля 2022 года № 137
Правила и сроки проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников, руководителей и лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жұмыскерлерді, басшылар мен еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарды еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытудан, нұсқау беруден және білімін тексеруден өткізу қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 16-бабының 30) тармақшасына сәйкес әзірленді және жұмыскерлерді, басшылар мен еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарды еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқыту, оларға нұсқау беру және білімін тексерудің тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайланылады:
1) арнайы кәсіптік құзыреттер – белгілі бір салада еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі тиімді кәсіби қызмет үшін ұйымның басшылары мен еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарға қажетті құзыреттер;
2) еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті орган – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңбек қатынастары саласындағы өкілеттіктерді жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі;
3) еңбек қауіпсіздігі – еңбек қызметі процесінде жұмыскерлерге зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсерін болғызбайтын іс-шаралар кешенімен қамтамасыз етілген жұмыскерлердің қорғалу жай-күйі;
4) жалпы кәсіптік құзыреттер – еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі тиімді кәсіби қызмет үшін ұйымның басшылары мен еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарға қажетті құзыреттер;
5) желілік технология – оқу-әдістемелік материалдармен қамтамасыз етуді, білім алушылардың оқытушымен және бір-бірімен интерактивтік өзара іс-қимыл нысандарын, сондай-ақ Интернет желісін пайдалану негізінде оқу процесін әкімшілендіруді қамтитын технология;
6) қауіпсіздік нормалары – жұмыскерлердің еңбек қызметі процесінде олардың өмірі мен денсаулығын сақтауға бағытталған ұйымдастырушылық, техникалық, санитариялық-гигиеналық, биологиялық және өзге де нормаларды, қағидаларды, рәсімдер мен критерийлерді қамтамасыз ету тұрғысынан өндіріс жағдайларын, өндірістік және еңбек процесін сипаттайтын сапалық және сандық көрсеткіштер;
7) қашықтан оқыту – педагог пен білім алушылардың қашықтан, оның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологиялар мен телекоммуникациялық құралдарды қолдана отырып өзара іс-қимыл жасауы кезінде жүзеге асырылатын оқыту;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников, руководителей и лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 30) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок и сроки проведения обучения, инструктирования и проверок знаний работников, руководителей и лиц, ответственных за обеспечение по вопросам безопасности и охраны труда.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) специальные профессиональные компетенции - компетенции, необходимые руководителям и лицам, ответственным за обеспечение безопасности и охраны труда организации для эффективной профессиональной деятельности по обеспечению безопасности и охраны труда в определенной отрасли;
2) местный орган по инспекции труда - структурное подразделение местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, осуществляющее в пределах соответствующей административно-территориальной единицы полномочия в сфере трудовых отношений в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) безопасность труда – состояние защищенности работников, обеспеченное комплексом мероприятий, исключающих воздействие вредных и (или) опасных производственных факторов на работников в процессе трудовой деятельности;
4) общие профессиональные компетенции– компетенции, необходимые руководителям и лицам, ответственным за обеспечение безопасности и охраны труда организации для эффективной профессиональной деятельности по обеспечению безопасности и охраны труда;
5) сетевая технология – технология, включающая обеспечение учебно-методическими материалами, формы интерактивного взаимодействия обучающихся с преподавателем и друг с другом, а также администрирование учебного процесса на основе использования сети Интернет;
6) нормы безопасности – качественные и количественные показатели, характеризующие условия производства, производственный и трудовой процесс с точки зрения обеспечения организационных, технических, санитарно-гигиенических, биологических и иных норм, правил, процедур и критериев, направленных на сохранение жизни и здоровья работников в процессе их трудовой деятельности;
7) дистанционное обучение – обучение, осуществляемое при взаимодействии педагога и обучающихся на расстоянии, в том числе с применением информационно-коммуникационных технологий и телекоммуникационных средств;

8) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіби міндеттерді орындауға мүмкіндік беретін дағдыларды қолдану қабілеті;
9) мультимедиа – пайдаланушыға әртекті деректермен (графикамен, мәтінмен, дыбыспен, бейнемен) жұмыс істеуге мүмкіндік беретін аппараттық және бағдарламалық құралдар кешені;
10) оқу орталығы – басшыларға және жауапты жұмыскерлерге еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды және біліктілікті арттыруды жүргізетін ұйым;
11) рұқсат беру наряды – белгіленген нысандағы арнайы бланкіде ресімделген және жұмыс мазмұнын, орнын, оның басталу және аяқталу уақытын, оны қауіпсіз орындау шарттарын, қажетті қауіпсіздік шараларын (оның ішінде радиациялық, өрт қауіпсіздігі және газдалған жұмыс орындарында), бригада құрамы мен жауапты жұмыскерлерді айқындайтын, жұмысты қауіпсіз жүргізуге арналған тапсырма.
2-тарау. Жұмыскерлерге еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқыту және білімін тексеруді өткізу тәртібі
3. Жұмыскерлерге еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқыту және білімін тексеру жылына бір реттен сиретпей өткізіледі.
4. Жұмысқа қабылданған адамдар, сондай-ақ басқа жұмысқа ауыстырылатын жұмыскерлер кейіннен еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша білімдерін тексеруді жүргізе отырып, жұмыс беруші белгілеген мерзімде, бірақ еңбек шарты жасалғаннан немесе басқа жұмысқа ауысқаннан кейін бір айдан кешіктірмей оқудан өтеді.
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытудан, нұсқау беруден және білімдерін тексеруден өтпеген жұмыскерлер жұмысқа жіберілмейді.
Жұмыскер басқа жұмыс орнына не басқа құрылымдық бөлімшеге ауысқан не лауазымы, мамандығы, кәсібі, біліктілігі шегінде басқа механизмде немесе агрегатта жұмыс тапсырылған кезде қайта оқыту және еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімін тексеру талап етілмейді.
5. Ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты жұмыскерлерінің тізімін, оқыту жүргізіліп жатқан жұмыстар мен кәсіптер тізбесін, сондай-ақ оқытудың тәртібін, нысанын жұмыс беруші кәсіптің сипатына, жұмыстардың түріне, өндірістің ерекшелігі мен еңбек қауіпсіздігі жағдайына қарай, жұмыскерлер өкілдерімен (олар болған кезде) келісе отырып белгілейді.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімін тексеруге жататын жұмыскерлерді жұмыс беруші оны өткізу басталғанға дейін бір айдан кешіктірмей ескертеді.
7. Жұмыстардың, лауазымның, кәсіптің осы түрі бойынша үш және одан да көп жыл, ал қауіптілігі жоғары жұмыстарда бір жылдан астам үзілісі бар жұмыскерлер еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқыту мен білімін тексеруден өзіндік жұмысы басталғанға дейін өткізіледі.

8) компетенция - способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
9) мультимедиа - комплекс аппаратных и программных средств, позволяющих пользователю работать с разнородными данными (графикой, текстом, звуком, видео);
10) учебный центр – организация, проводящая профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации по вопросам по безопасности и охране труда у руководящих и ответственных работников;
11) наряд-допуск – задание на безопасное производство работы и определяющее содержание, место работы, время ее начала и окончания, условия безопасного выполнения, необходимые меры безопасности (в том числе по радиационной, пожарной безопасности и на загазованных рабочих местах), состав бригады и ответственных работников.
Глава 2. Порядок и сроки проведения обучения и проверки знаний в области безопасности и охраны труда работников
3. Обучение и проверка знаний у работников по безопасности и охране труда осуществляется не реже одного раза в год.
4. Лица, принятые на работу, а также работники переводимые на другую работу проходят обучение с последующим проведением проверки знаний по вопросам безопасности и охраны труда в сроки, установленные работодателем, но не позднее одного месяца после заключения трудового договора или перевода на другую работу.
Работники, не прошедшие обучение и проверку знаний по безопасности и охраны труда, к работе не допускаются.
При перемещении работника на другое рабочее место либо в другое структурное подразделение либо поручении работы на другом механизме или агрегате в пределах должности, специальности, профессии, квалификации повторное обучение и проверка знаний по безопасности и охраны труда не требуется.
5. Список работников организации, перечень работ и профессий, по которым проводится обучение, а также порядок и форму обучения устанавливает работодатель, исходя из характера профессии, вида работ, специфики производства и условий труда по согласованию с представителями работников (при их наличии).
6. Работники, подлежащие проверке знаний по безопасности и охране труда, предупреждаются работодателем не позднее чем за один месяц до начала ее проведения.
7. Работники, имеющие перерыв в работе по данному виду работ, должности, профессии три и более лет, а при работе с повышенной опасностью более одного года, проходят обучение и проверку знаний по безопасности и охране труда до начала самостоятельной работы.

8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша оқыту (сабақтар, дәрістер, семинарлар) жұмыс берушіде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша оқудан өткені туралы сертификаты бар тиісті салалардағы жоғары білікті мамандарды, кемінде үш жыл еңбек өтілі бар инженерлік-техникалық жұмыскерлерді және еңбекті қорғау жөніндегі техникалық инспекторларды, ұйымның өзінің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметтерін тарта отырып жүргізіледі.
9. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша оқу бағдарламалары осы ұйымның ерекшелігін ескере отырып, теориялық және өндірістік оқытуды көздейді және оны жұмыс берушінің актісімен бекітіледі.
10. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша, еңбектің қауіпсіз әдістері мен тәсілдеріне өндірістік оқыту ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғауға жауапты жұмыскерлерінің басшылығымен оқу сыныптарында, шеберханаларда, учаскелерде, цехтарда өткізіледі.
11. Еңбек қауіпсіздігінің заңнамада белгіленген арнайы талаптары қойылатын жұмыстармен байланысты жекелеген өндірістерде жұмыскерлер қосымша арнайы оқудан өтеді.
12. Жұмыскерлерді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша мәселелері бойынша оқыту еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімдерін тексерумен (емтиханмен) аяқталады.
13. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша білімдерді тексеруді жұмыс берушінің актісімен құрылатын, кемінде үш адамнан тұратын емтихан комиссиясы өткізеді және комиссия төрағасы мен осы Қағидалардың 22-тармағында көзделген мамандардың ішінен комиссия мүшелерінен тұрады. Емтихан комиссиясының жұмысына жұмыскер өкілдерінің (бар болса) қатысуы міндетті.
14. Емтихан комиссиясының жұмыс істеуі тұрақты негізде жүзеге асырылады.
15. Емтихан комиссиясының жұмыс тәртібі жұмыс берушінің актісінде белгіленеді.
16. Жұмыскерлердің білімдерін тексеру нәтижелері хаттамамен ресімделеді. Емтихан комиссиясының білімді тексеру жөніндегі отырысының хаттамасы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз жеткізгіште немесе электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған электрондық құжат нысанында ресімделеді. Хаттамаға төраға және емтихан комиссиясының мүшелері қол қояды.
17. Білімін тексеруден сәтті өткен жұмыскерге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша қағидаларды, нормалар мен нұсқаулықтарды білуін тексеру жөніндегі куәлік беріледі.
18. Жұмыскер қанағаттанарлықсыз деген баға алған кезде білімін қайта тексеру бір айдан кешіктірмей белгіленеді. Жұмыскер қайта оқудан өтеді және білімін тексеруге дейін жұмыскер Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 48-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген тәртіппен жұмыстан шеттетіледі.

8. Обучение (занятия, лекции, семинары) по безопасности и охране труда проводится у работодателя с привлечением высококвалифицированных специалистов соответствующих отраслей, инженерно-технических работников имеющих опыт работы не менее трех лет и технических инспекторов по охране труда, служб безопасности и охраны труда самой организации, имеющих сертификат по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
9. Учебные программы по безопасности и охране труда предусматривают теоретическое и производственное обучение с учетом специфики данной организации и утверждаются актом работодателя.
10. Производственное обучение по безопасности и охране труда, безопасным методам и приемам труда проводят в учебных классах, мастерских, участках, цехах под руководством ответственных работников организации за безопасность и охрану труда.
11. В отдельных производствах, связанных с работами, к которым предъявляются установленные законодательством специальные требования безопасности труда, работники проходят дополнительное специальное обучение.
12. Обучение работников по вопросам безопасности и охраны труда завершается проверкой знаний (экзаменом) по безопасности и охране труда.
13. Проверка знаний по вопросам безопасности и охраны труда проводится экзаменационной комиссией, создаваемой актом работодателя, численностью не менее трех человек, и состоит из председателя и членов комиссии из числа специалистов, предусмотренных в пункте 22 настоящих Правил. В работе экзаменационной комиссии обязательно участие представителей работников (при наличии).
14. Функционирование экзаменационной комиссии осуществляется на постоянной основе.
15. Порядок работы экзаменационной комиссии устанавливается актом работодателя.
16. Результаты проверки знаний работников оформляются протоколом. Протокол заседания экзаменационной комиссии по проверке знаний оформляется на бумажном носителе или в форме электронного документа, удостоверенного посредством электронной цифровой подписи по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Протокол подписывается председателем и членами экзаменационной комиссии.
17. Работнику, успешно прошедшему проверку знаний, выдают удостоверение по проверке знаний правил, норм и инструкций по безопасности и охраны труда по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
18. При получении работником неудовлетворительной оценки повторную проверку знаний назначают не позднее одного месяца. Работник повторно проходит обучение и до проверки знаний работник отстраняется от работы в порядке, предусмотренном подпунктом 2) пункта 2 статьи 48 Кодекса.

3-тарау. Басшылар мен еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарды еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытудан өткізу тәртібі
19. Басшылар мен еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдар (бұдан әрі – жауапты жұмыскерлер) оқу орталықтарында күндізгі немесе "on-line" режимінде желілік технология бойынша қашықтықтан нысанында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша жалпы немесе арнайы кәсіптік құзыреттерді дамыту бойынша оқытудан өтеді.
20. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша жауапты жұмыскерлерді оқыту және білімдерін тексеру оқу орталығында:
1) кәсіпкерлік субъектілерінің санатын ескере отырып, жалпы кәсіптік құзыреттерді дамыту бойынша бір рет жүзеге асырылады және қайта өтуді талап етпейді;
2) экономикалық қызмет түрін, өндірістік еңбек жағдайларын есепке ала отырып, арнайы кәсіптік құзыреттерді дамыту бойынша үш жылда бір рет жүзеге асырылады.
21. Оқу орталығының мыналарды:
1) аудио-бейнетехникамен жабдықталған оқу сыныбын (меншікті немесе жалға алынған);
2) тестілеу үшін компьютерлерді және мультимедианы;
3) оқытудың әртүрлі тақырыптары бойынша көрнекі құралдарды;
4) оқу-әдістемелік материалдарды (мерзімді басылымдар) қамтитын материалдық-техникалық базасы бар.
Қашықтықтан оқыту кезінде оқу процесін ұйымдастыру үшін оқу орталығында:
1) оқу контенті мен білім алушыларға арналған оқу-әдістемелік және ұйымдастырушылық-әкімшілік ақпараты бар парақтардан тұратын білім беру порталының;
2) оқытуды "оn-lіne" режимде желілік технология бойынша (бейнеконференция) жүргізу мүмкіндігі бар мультимедиалық сыныптардың болуы талап етіледі.
22. Жауапты жұмыскерлерді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқыту (сабақтар, дәрістер, семинарлар) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласында жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі бар, жұмыс тәжірибесі 5 жылдан кем емес және еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша оқу және білімін тексеруден өткені туралы сертификаты бар мемлекеттік қадағалау және бақылау органдары мамандарын (келісу бойынша), бейінді оқу орындарының оқытушыларын, заңгерлер мен инженерлік-техникалық жұмыскерлерді және ірі өнеркәсіп ұйымдарының еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметтерінің мамандарын тарта отырып жүргізіледі.
23. Ұйымдар жауапты жұмыскерлердің тізімдерін және еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқыту мен білімдерін тексеруді жүргізу кестелерін жасайды, олар жұмыс берушінің актісімен бекітіледі.

Глава 3. Порядок и сроки проведения обучения и проверки знаний по вопросам безопасности и охраны труда руководителей и лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда
19. Руководители и лица, ответственные за обеспечение безопасности и охраны труда (далее – ответственные работники) проходят обучение по развитию общих или специальных профессиональных компетенций по вопросам безопасности и охраны труда в учебных центрах в очном или дистанционном формате по сетевой технологии в "on-line" режиме.
20. Обучение и проверка знаний ответственных работников по вопросам безопасности и охраны труда осуществляется в учебном центре по:
1) развитию общих профессиональных компетенций с учетом категории субъектов предпринимательства один раз и не требует повторного прохождения;
2) развитию специальных профессиональных компетенций с учетом вида экономической деятельности, производственных условий труда один раз в три года.
21. Учебные центры имеют материально-техническую базу, включающую в себя:
1) учебный класс (собственный или арендуемый), оснащенный аудио-, видеотехникой;
2) компьютеры и мультимедиа для тестирования;
3) наглядные пособия по различным темам обучения;
4) учебно-методические материалы (периодические издания).
Для организации учебного процесса при дистанционном обучении необходимо наличие у учебного центра:
1) образовательного портала со страницами, содержащими учебно-методическую и организационно-административную информацию для обучающихся и учебного контента;
2) мультимедийных классов с возможностью проведения обучения по сетевой технологии в "on-line" режиме (видеоконференции).
22. Обучение (занятия, лекции, семинары) по вопросам безопасности и охраны труда ответственных работников проводится с привлечением специалистов государственных органов надзора и контроля (по согласованию), преподавателей профильных учебных заведений, юристов и инженерно-технических работников и специалистов служб безопасности и охраны труда крупных промышленных организаций, имеющих высшее (или послевузовское) образование, а также опыт работы не менее 5 лет в области безопасности и охраны труда и сертификат о прохождении обучения и проверки знаний по безопасности и охране труда.
23. Организации составляют списки ответственных работников и графики проведения обучения и проверки знаний по вопросам безопасности и охраны труда, которые утверждаются актом работодателя.

24. Жауапты жұмыскерлерді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша жалпы және арнайы кәсіптік құзыреттерді дамыту жөніндегі оқыту оқу тақырыптары, оқыту нысандары, сондай-ақ сағат саны туралы ақпаратты қамтитын Оқу бағдарламаларына сәйкес жүргізіледі.
25. Жауапты жұмыскерлердің жалпы және арнайы кәсіптік құзыреттерін дамыту жөніндегі оқу бағдарламаларын оқу орталықтары Әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі республикалық үшжақты комиссия ұсынатын оқу бағдарламасының негізінде әзірлейді және оқу орталықтарының басшылары бекітеді.
Әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі республикалық үшжақты комиссияның ұсынымдары еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның интернет-ресурсында орналастырылады.
26. Жауапты жұмыскерлер үшін еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша жалпы кәсіптік құзыреттерді дамыту бойынша оқыту ұзақтығы мыналарды құрайды:
ірі кәсіпкерлік субъектілері үшін – кемінде 72 академиялық сағат;
орта кәсіпкерлік субъектілері үшін –кемінде 40 академиялық сағат;
шағын кәсіпкерлік субъектілері, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілері үшін – кемінде 24 академиялық сағат.
27. Жауапты жұмыскерлер үшін еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша арнайы кәсіби құзыреттерді дамыту бойынша оқыту ұзақтығы мыналарды құрайды:
ірі кәсіпкерлік субъектілері үшін – кемінде 40 академиялық сағат;
орта кәсіпкерлік субъектілері үшін –кемінде 24 академиялық сағат;
шағын кәсіпкерлік субъектілері, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілері үшін – кемінде 16 академиялық сағат.
28. Жауапты жұмыскерлерді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөнінде оқыту еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімдерін тексерумен (тестпен) аяқталады.
Жауапты жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімдерін тексеру күндізгі немесе "on-line" режимінде қашықтықтан оқыту форматында оқу орталығының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып жүргізіледі.
Жауапты жұмыскерлердің білімін қашықтықтан форматта "on-line" режимінде тексеру оларды оқу орталығының ақпараттық жүйесі сәйкестендіргеннен кейін жүргізіледі.
29. Білімді тексеру үшін оқу орталығы өндірістік ерекшеліктерді, мамандарға қойылатын біліктілік талаптарын және оқу бағдарламаларын ескере отырып, емтихан тестілерін әзірлейді.
Тест сұрақтары оқу бағдарламасының әр тақырыбы бойынша құрастырылады. Бұл ретте тесттегі сұрақтардың жалпы саны 80-нен аспайды.
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімді тексеруден өтудің шекті мәні тест бойынша дұрыс жауаптардың кемінде 70%-ын құрайды.
Тестерді орындау үшін жалпы уақыт
60 минутты құрайды. Тесттерді орындауға бөлінген уақыт өткеннен кейін тестілеу автоматты түрде аяқталады.

24. Обучение по развитию общих и специальных профессиональных компетенций по вопросам безопасности и охраны труда ответственных работников проводится в соответствии с Учебными программами, содержащими информацию о темах обучения, формах обучения, а также о количестве часов.
25. Учебные программы по развитию общих и специальных профессиональных компетенций ответственных работников разрабатываются учебными центрами на основе учебной программы рекомендуемой Республиканской трехсторонней комиссией по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений и утверждаются руководителями учебных центров.
Рекомендации Республиканской трехсторонней комиссией по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений размещаются на интернет-ресурсе уполномоченного государственного органа по труду.
26. Продолжительность обучения по развитию общих профессиональных компетенций по вопросам безопасности и охраны труда для ответственных работников составляет:
для субъектов крупного предпринимательства - не менее 72 академических часов;
для субъектов среднего предпринимательства - не менее 40 академических часов;
для субъектов малого предпринимательства, в том числе субъектов микропредпринимательства - не менее 24 академических часов.
27. Продолжительность обучения по развитию специальных профессиональных компетенций по вопросам безопасности и охраны труда для ответственных работников составляет:
для субъектов крупного предпринимательства - не менее 40 академических часов;
для субъектов среднего предпринимательства - не менее 24 академических часов;
для субъектов малого предпринимательства, в том числе субъектов микропредпринимательства - не менее 16 академических часов.
28. Обучение по безопасности и охраны труда ответственных работников завершается проверкой знаний (тестом) по безопасности и охраны труда.
Проверка знаний по безопасности и охраны труда ответственных работников проводится с использованием информационной системы учебного центра в очном или в "on-line" режиме в дистанционном формате.
Проверка знаний ответственных работников в "on-line" режиме в дистанционном формате проводится после их идентификации информационной системой учебного центра.
29. Для проверки знаний учебным центром с учетом особенностей производства, квалификационных требований к специалистам и программы обучения разрабатываются экзаменационные тесты.
Тестовые вопросы составляются по каждой теме программы обучения. При этом общее количество вопросов в тесте не более 80.
Пороговое значение прохождения проверки знаний по безопасности и охраны труда составляет не менее 70 % правильных ответов по тесту.
Общее время на выполнение тестов составляет 60 минут. По истечении времени, отведенного на выполнение тестов, тестирование автоматически завершается.
Процесс тестирования фиксируется видео- и аудиозаписью с целью контроля самого процесса. Запись сохраняется в течение шести месяцев со дня прохождения теста.

30. Емтихан комиссиясы тестілеу нәтижелері бойынша мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімдерін тексеруден өтті;
2) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімдері қайта тексерілуге тиіс.
31. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарын білуін тексеру нәтижелері құрамында кемінде үш адам бар оқу орталығы басшысының актісімен құрылатын емтихан комиссиясы отырысының хаттамасымен ресімделеді.
Емтихан комиссиясының жұмыс істеуі тұрақты негізде жүзеге асырылады.
32. Емтихан комиссиясының білімді тексеру жөніндегі отырысының хаттамасы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз жеткізгіште немесе электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған электрондық құжат нысанында ресімделеді. Хаттамаға емтихан комиссиясының төрағасы мен мүшелері қол қояды.
33. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімдерін тексеруден өткен жауапты жұмыскерлерге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сертификат беріледі.
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша жалпы кәсіптер құзыреттерді дамыту бойынша жауапты жұмыскерлерді оқытудан өту кезінде сертификат мерзімсіз қолданылады, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша арнайы кәсіптік құзыреттерді дамыту бойынша сертификат тест тапсырған күннен бастап үш жыл қолданылады.
34. Жұмысқа қабылданған еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты жұмыскерлер тағайындалған күннен бастап бір айдан кешіктірмей еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімін тексеруден өтеді.
35. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімдерін тексеруден өтпеген жауапты жұмыскерлер оны қайта өткенге дейін Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 48-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес жұмыстан шеттетіледі.
36. Жауапты жұмыскерлер еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімдерін кезектен тыс тексеруден мынадай жағдайларда:
1) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөнінде жаңа нормативтік құқықтық актілер қолданысқа енгізілген, оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде;
2) жұмыс берушінің шешімі бойынша жаңа жабдықтар мен жаңа технологиялық процестер пайдалануға енгізілген кезде;
3) жұмыс берушінің шешімі бойынша жауапты жұмыскерді басқа жұмысқа ауыстырылған немесе ол еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша қосымша білімді талап ететін басқа лауазымға тағайындалған кезде;
4) жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның шешімі бойынша соңы адам өлімімен немесе ауыр (мүгедектікпен) аяқталған топтық жазатайым оқиғалар орын алған кезде, сондай-ақ авария, жарылыс, өрт немесе улану кезінде;

30. Экзаменационная комиссия по результатам тестирования принимает одно из следующих решений:
1) прошел проверку знаний по безопасности и охраны труда;
2) подлежит повторной проверке знаний по безопасности и охраны труда.
31. Результаты проверки знаний требований безопасности и охраны труда оформляются протоколом заседания экзаменационной комиссии, создаваемой актом руководителя учебного центра в составе не менее трех человек. Функционирование экзаменационной комиссии осуществляется на постоянной основе.
32. Протокол заседания экзаменационной комиссии по проверке знаний оформляется на бумажном носителе или в форме электронного документа, удостоверенного посредством электронной цифровой подписи по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Протокол подписывается председателем и членами экзаменационной комиссии.
33. Ответственным работникам, прошедшим обучение и проверку знаний по вопросам безопасности и охраны труда, выдается сертификат по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При прохождении обучения ответственных работников по развитию общих профессиональных компетенции по вопросам безопасности и охраны труда сертификат действует бессрочно, по развитию специальных профессиональных компетенций по вопросам безопасности и охраны труда сертификат действует три года со дня сдачи теста.
34. Принятые на работу ответственные работники за обеспечение безопасности и охраны труда проходят обучение и проверку знаний по безопасности и охране труда не позднее одного месяца со дня назначения.
35. Ответственные работники не прошедшие проверку знаний по безопасности и охране труда отстраняются от работы в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 48 Трудового Кодекса до ее повторного прохождения.
36. Внеочередную проверку знаний по безопасности и охране труда, ответственные работники проходят в следующих случаях:
1) при введении в действие новых нормативных правовых актов по безопасности и охране труда, при внесении в них изменений и дополнений;
2) при вводе в эксплуатацию нового оборудования или внедрении новых технологических процессов по решению работодателя;
3) при переводе ответственного лица на другое место работы или назначении его на другую должность, требующую дополнительных знаний по безопасности и охране труда по решению работодателя;
4) по решению комиссии по расследованию несчастных случаев при допущении несчастных случаев – групповых, со смертельным или тяжелым (инвалидным) исходом, а также при возникновении аварии, взрыва, пожара или отравления;

5) жұмысында бір жылдан астам уақыт үзіліс болған кезде өтеді.
37. Емтихан комиссиясының шешіміне байланысты дауларды еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган немесе сот қарайды.
38. Ұйымдарда жауапты жұмыскерлерді оқудан және білімін тексеруден уақтылы өтуін бақылауды жұмыс беруші жүзеге асырады.
4-тарау. Жұмыскерлерге, басшыларға және еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарға еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша нұсқау беруді жүргізу тәртібі мен мерзімдері
39. Нұсқау беру сипаты мен жүргізілу уақытына қарай былай бөлінеді:
1) кіріспе;
2) жұмыс орнындағы алғашқы;
3) қайталама;
4) жоспардан тыс;
5) нысаналы.
40. Нұсқаулықтар күндізгі нысанда немесе қашықтықтан "on-line" режимінде желілік технология бойынша жүргізіледі.
41. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша кіріспе нұсқау жұмысқа қабылдаған кезде жұмыскерлердің біліміне, осы кәсіп немесе лауазым бойынша жұмыс өтіліне қарамастан жүргізіледі.
Еңбек қауіпсіздігі мақсатында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша кіріспе және алғашқы нұсқау уақытша жұмыскерлерге, іссапарға келгендерге, өндірістік оқуға немесе тәжірибеге келген оқушылар мен студенттерге жүргізіледі.
Сондай-ақ кіріспе нұсқау беруді өндірістік алаңдарға барған кезде келушілерге және ұйымның қауіпті өндірістік объектісі аумағында жұмыс жүргізіп жатқан мердігерлік ұйымның жұмыскерлеріне жүргізеді.
42. Кіріспе нұсқау беруді қауіпсіздік нормаларының талаптарын, стандарттарды, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі қағидалар мен нұсқаулықтарды, сондай-ақ өндірісте қауіпсіз жұмыс жүргізу бойынша жұмыс берушінің талаптарын ескере отырып, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметі әзірлеген және жұмыс беруші бекіткен бағдарлама бойынша жүргізеді.
43. Ұйымдағы (кәсіпорындағы) кіріспе нұсқау беруді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі қызмет немесе осы міндеттер жұмыс берушінің актісімен жүктелген адам жүргізеді.
Кіріспе нұсқау беруді жүргізу туралы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кіріспе нұсқау беруді тіркеу журналына нұсқау беруші мен нұсқау беруді алушының қолдарын міндетті түрде қойғыза отырып, жазылады.
44. Жұмыс орнындағы алғашқы нұсқау беруді қауіпсіздік нормаларының талаптарын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі қағидалар мен нұсқаулықтарды, сондай-ақ өндірісте қауіпсіз жұмыс жүргізу бойынша жұмыс берушінің талаптарын ескере отырып, ұйымның өндірістік және құрылымдық бөлімшелерінің басшылары әзірлеген және бекіткен бағдарламалар бойынша жүргізеді.

5) при перерыве в работе более одного года.
37. Споры, связанные с решением экзаменационных комиссий организаций, рассматриваются уполномоченным государственным органом по труду или в суде.
38. Контроль своевременного прохождения обучения и проверки знаний ответственных работников в организациях осуществляет работодатель.
Глава 4. Порядок и сроки проведения инструктирования по вопросам безопасности и охраны труда работников, руководителей и лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда
39. По характеру и времени проведения инструктажи подразделяют на:
1) вводный;
2) первичный на рабочем месте;
3) повторный;
4) внеплановый;
5) целевой.
40. Инструктажи проводятся в очной форме или дистанционно по сетевой технологии в "on-line" режиме.
41. Вводный инструктаж по безопасности и охране труда проводят с работниками при приеме на работу независимо от их образования, стажа работы по данной профессии или должности.
В целях безопасности труда вводный и первичный инструктаж по безопасности и охране труда проводят с временными работниками, командированными, учащимися и студентами, прибывшими на производственное обучение или практику.
Также вводный инструктаж проводится посетителям, при посещении ими производственных площадок и работникам подрядных организаций, производящих работы на территории опасного производственного объекта организации.
42. Вводный инструктаж проводят по программе, разработанной службой безопасности и охраны труда и утвержденной работодателем с учетом требований норм безопасности, стандартов, правил и инструкций по безопасности и охране труда, а также требования работодателя по безопасному ведению работ на производстве.
43. Вводный инструктаж в организации (предприятии) проводится службой безопасности и охраны труда или лицом, на которое актом работодателя возложены эти обязанности.
О проведении вводного инструктажа делается запись в Журнале регистрации вводного инструктажа по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам с обязательной подписью инструктируемого и инструктирующего.
44. Первичный инструктаж на рабочем месте проводят по программам, разработанным и утвержденным руководителями производственных и структурных подразделений организации с учетом требований норм безопасности, правил и инструкций по безопасности и охране труда, а также требований работодателя по безопасному ведению работ на производстве.

45. Жұмыс орнындағы алғашқы нұсқау беруді еңбектің қауіпсіз тәсілдерін практика жүзінде көрсете отырып, әрбір жұмыскерге жеке жүргізіледі.
46. Еңбек міндеттері жабдықты қолдану, пайдалану, қызмет көрсету, сынау, реттеу және жөндеумен, электрлендірілген немесе басқа да механикаландырылған қол құралын пайдаланумен, шикізаттар мен материалдарды сақтаумен және қолданумен байланысты емес адамдар оқытуды ұйымдастырушының шешімімен жұмыс орнында бастапқы нұсқау беруден өтуден босатылады. Жұмыс орнында бастапқы нұсқау беруден өтуден босатылатын жұмыскерлердің кәсіптері мен лауазымдарының тізбесін жұмыс беруші бекітеді.
47. Қайталама нұсқау беруден жұмыскерлер біліктілігі, білімі, өтілі, орындайтын жұмысының сипатына қарамастан кемінде жартыжылдықта бір рет жұмыс уақытында өтеді.
48. Қайталама нұсқау беруді алынған білім мен дағдыларды бекіту үшін жұмыс орнындағы бастапқы нұсқау беруге ұқсас өткізеді.
49. Қайталама нұсқау беру бір типті жабдыққа қызмет көрсететін жұмыскерлерге жеке немесе топта және жалпы жұмыс орны шегінде жүргізіледі.
50. Жоспардан тыс нұсқау беру жеке жұмыскерге немесе кәсібі бір жұмыскерлер тобына жүргізіледі.
51. Жоспардан тыс нұсқау беру:
1) қолданысқа еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша жаңа немесе өңделген қауіпсіздік нормалары, қағидалар, нұсқаулықтар енгізілген кезде;
2) технологиялық процесс өзгерген, жабдықтар, құрылғылар мен құралдар, бастапқы шикізат, материалдар және еңбек қауіпсіздігіне әсер ететін басқа да факторлар ауыстырылған немесе жаңартылған кезде;
3) жұмыскерлер жарақаттануға, аварияға, жарылысқа немесе өртке, улануға алып келген немесе алып келетін еңбек қауіпсіздігі талаптарын бұзған кезде;
4) бақылау және қадағалау органдарының талабы бойынша жүргізіледі.
52. Жоспардан тыс нұсқау беру жеке жұмыскерге немесе кәсібі бір жұмыскерлер тобына жүргізіледі.
Нұсқау беру көлемі мен мазмұны оны жүргізу қажеттігін тудырған себептер мен жағдайларға байланысты әрбір нақты жағдайда жауапты жұмыскерлермен айқындалады.
53. Мақсатты нұсқау беру мамандық бойынша міндеттермен тікелей байланысты емес біржолғы жұмыстарды (жүк арту, түсіру, аумақты жинау, ұйымнан, цехтан және учаскеден тыс біржолғы жұмыстар) орындаған кезде, авариялар, стихиялық апаттар мен катастрофалардың зардаптарын жою кезінде, рұқсат беру наряды бойынша жұмыс жүргізген кезде жүргізіледі.
54. Кіріспе нұсқау беруді қоспағанда, нұсқау берулер ауызша сұрау немесе тестілеумен білімін тексерумен, сондай-ақ қажеттілік болған кезде жұмыстың қауіпсіз тәсілдері бойынша меңгерген дағдыларын тексерумен аяқталады.
Білімдерін нұсқау беруді жүргізген жауапты жұмыскер тексереді.

45. Первичный инструктаж на рабочем месте проводят индивидуально с каждым работником с практическим показом безопасных приемов труда.
46. Лица, трудовые обязанности которых не связаны с применением, эксплуатацией, обслуживанием, испытанием, наладкой и ремонтом оборудования, использованием электрифицированного или иного механизированного ручного инструмента, хранением и применением сырья и материалов, освобождаются решением организатора обучения от прохождения первичного инструктажа на рабочем месте. Перечень профессий и должностей работников, освобождаемых от прохождения первичного инструктажа на рабочем месте, утверждается работодателем.
47. Повторный инструктаж проходят работники независимо от квалификации, образования, стажа, характера выполняемой работы не реже одного раза в полугодие в рабочее время.
48. Повторный инструктаж проводят аналогично первичному инструктажу на рабочем месте для закрепления полученных знаний и навыков.
49. Повторный инструктаж проводят индивидуально или с группой работников, обслуживающих однотипное оборудование и в пределах общего рабочего места.
50. Внеплановый инструктаж проводят индивидуально или с группой работников одной профессии.
51. Внеплановый инструктаж проводят:
1) при введении в действие новых или переработанных норм безопасности, правил, инструкций по безопасности и охране труда;
2) при изменении технологического процесса, замене или модернизации оборудования, приспособлений и инструмента, исходного сырья, материалов и других факторов, влияющих на безопасность труда;
3) при нарушении работниками требований безопасности труда, которые приведут или привели к травме, аварии, взрыву или пожару, отравлению;
4) по требованию контролирующих и надзорных органов.
52. Внеплановый инструктаж проводят индивидуально или с группой работников одной профессии.
Объем и содержание инструктажа определяются ответственным работником в каждом конкретном случае в зависимости от причин и обстоятельств, вызвавших необходимость его проведения.
53. Целевой инструктаж проводят при выполнении разовых работ, не связанных с прямыми обязанностями по специальности (погрузка, выгрузка, уборка территории, разовые работы вне организации, цеха и участки), при ликвидации последствий аварий, стихийных бедствий и катастроф, выполнении работ по наряду-допуску.
54. Инструктажи за исключением вводного инструктажа завершаются проверкой знаний в виде устного опроса или тестирования, а также при необходимости проверкой приобретенных навыков безопасных способов работы.
Знания проверяет ответственный работник, проводивший инструктаж.

55. Қанағаттанғысыз білім көрсеткен жұмыскерлер өзіндік жұмысқа жіберілмейді және нұсқау беруден қайта өтеді.
56. Нұсқау беру жүргізген жұмыскер жұмыс орнындағы алғашқы, қайталама, жоспардан тыс, мақсатты нұсқау беруді жүргізу және жұмыс істеуге рұқсат беру туралы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс орнында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша нұсқау беруді тіркеу журналына (бұдан әрі – Нұсқау беруді тіркеу журналы) нұсқау беруші мен нұсқау алушының қолдарын міндетті түрде қойғыза отырып, жазады.
Нұсқау беруді тіркеу журналы Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының талаптарын ескере отырып, қағаз немесе электрондық түрде жүргізіледі. Нұсқау беруді тіркеу журналын электрондық түрде жүргізу кезінде оларға енгізілген мәліметтер электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылады.
Жоспардан тыс нұсқау беруді тіркеу кезінде оның жүргізілу себебі көрсетіледі.
Ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметі қағаз түріндегі нұсқау беруді тіркеу журналдарын нөмірлейді, тігеді және жұмысты тікелей басқарушыларға (ұста, цех бастығы) қолын қойғызып береді.
57. Рұқсат беру наряды бойынша жұмыс жүргізетін жұмыскерлерге жүргізілетін мақсатты нұсқау беру рұқсат беру нарядында немесе жұмыстарды жүргізуге рұқсат беретін басқа құжаттамада белгіленеді.
58. Жұмыс орнындағы алғашқы нұсқау беруді, қайталама, жоспардан тыс және мақсатты нұсқау берулерді жауапты жұмыскерлер (ұста, бөлім, цех бастығы, тікелей басшы) жүргізеді.
59. Жұмыскерлер жұмысқа тағылымдамадан өткеннен кейін, теориялық білімі мен жұмыстың қауіпсіз дағдыларын меңгергендігі тексерілгеннен кейін жіберіледі.
Жұмыскерлерді, басшылар
мен еңбек қауіпсіздігін және
еңбекті қорғауды қамтамасыз
етуге жауапты адамдарды еңбек
қауіпсіздігі және еңбекті қорғау
мәселелері бойынша оқытудан,
нұсқау беруден және білімін
тексеруден өткізу қағидалары
мен мерзімдеріне
1-қосымша
Нысан
Оқу орталығының атауы
Наименование учебного центра
С Е Р Т И Ф И К А Т
"___________________________________________________________"
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"_________________________________"
курсы бойынша оқу бағдарламасын успешно закончил(а)
өткендігін куәландырады программу обучения по курсу
"____________________________________"
Комиссия төрағасы Оқу орталығының басшысы
Председатель комиссии _____________ ____________ _____________ _____________
(тегі, аты, әкесінің аты тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
(бар болса) қолы фамилия, имя, отчество
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
(при его наличии) подпись
қала __________________ город ___________________
Тіркеу № ______________ Рег. № __________________

55. Работники, показавшие неудовлетворительные знания, к самостоятельной работе не допускаются и вновь проходят инструктаж.
56. О проведении первичного инструктажа на рабочем месте, повторного, внепланового, целевого и допуске к работе работник, проводивший инструктаж, делает запись в журнале регистрации инструктажа по безопасности и охране труда на рабочем месте (далее – Журнал регистрации инструктажа) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам с обязательной подписью инструктируемого и инструктирующего.
Журнал регистрации инструктажа ведется в бумажном или в электронном виде с учетом требований законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи. При ведении Журнала регистрации инструктажа в электронном виде, внесенные в них сведения удостоверяются посредством электронной цифровой подписи.
При регистрации внепланового инструктажа указывают причину его проведения.
Журналы регистрации инструктажа в бумажном виде пронумеровываются и прошнуровываются ответственным работником и под роспись выдаются непосредственным руководителям работ (мастер, начальник цеха) службой безопасности и охраны труда организации.
57. Целевой инструктаж с работниками, проводящими работы по наряду-допуску, фиксируется в наряде-допуске или другой документации, разрешающей производство работ.
58. Первичный инструктаж на рабочем месте, повторный, внеплановый и целевой инструктажи проводят ответственные работники (мастер, начальник отдела, цеха, непосредственный руководитель).
59. Работники допускаются к работе после стажировки, проверки теоретических знаний и приобретенных навыков безопасных способов работы.
Приложение 1
к Правилам и срокам
проведения обучения,
инструктирования и проверок
знаний по вопросам безопасности
и охраны труда работников,
руководителей и лиц,
ответственных за обеспечение
безопасности и охраны труда
Форма
Наименование учебного центра
Оқу орталығының атауы
С Е Р Т И Ф И К А Т
"______________________________________________________________________"
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"______________________________________________________________________"
курсы бойынша оқу бағдарламасын успешно закончил(а) өткендігін куәландырады
программу обучения по курсу
"______________________________________________________________________"
Комиссия төрағасы Оқу орталығының басшысы
Председатель комиссии
___________________ _____________ ___________________ __________________
(тегі, аты, әкесінің аты тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы (бар болса) қолы
фамилия, имя, отчество фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
(при его наличии) подпись
қала __________________ город _____________________
Тіркеу № _________________________________________
Рег. № ___________________________________________

20__ жылғы ______________ ______________ 20___ года
Жұмыскерлерді, басшылар
мен еңбек қауіпсіздігін және
еңбекті қорғауды қамтамасыз
етуге жауапты адамдарды еңбек
қауіпсіздігі және еңбекті қорғау
мәселелері бойынша оқытудан,
нұсқау беруден және білімін
тексеруден өткізу қағидалары
мен мерзімдеріне
2-қосымша
Нысан
__________________________________________________________________
(ұйымның, кәсіпорынның атауы)
Жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімдерін тексеру жөніндегі емтихан комиссиясы отырысының хаттамасы
20___ жылғы "_________" __________________________
Мына құрамдағы комиссия:
Төраға ____________________________________________________________
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелері _________________________________________________
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20___ жылғы "____"______________ №____ бұйрықтың негізінде емтихан
қабылдап, мынаны анықтады:__________________________________
білімін тексеру түрі (мерзімді, қайталама)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ұйым атауы
Лауазымы
Білімін тексеру туралы белгі (өтті, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі білімін қайта тексеруге жатады)
Ескертпе
1
2
3
4
5
Комиссия төрағасы ____________________________________ ___________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Комиссия мүшелері ___________________________________ ___________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
_______________________________________ ___________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Жұмыскерлерді, басшылар
мен еңбек қауіпсіздігін және
еңбекті қорғауды қамтамасыз
етуге жауапты адамдарды еңбек
қауіпсіздігі және еңбекті қорғау
мәселелері бойынша оқытудан,
нұсқау беруден және білімін
тексеруден өткізу қағидалары
мен мерзімдеріне
3-қосымша
Нысан
Мұқабасы
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша қағидаларды, нормалар мен нұсқаулықтарды білуін тексеру жөніндегі КУӘЛІК
Келесі парақтары
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Лауазымы: _________________________________________________________
Жұмыс орны:_______________________________________________________
__________________________ бойынша емтихан тапсырғаны туралы берілді.
Негіздеме: 20__ жылғы___________ №____ хаттама
Емтихан комиссиясының төрағасы ___________________________ _______
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Комиссия мүшесі _________________________________________ _______
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
м.о.
Емтихандарды қайта тапсырғаны туралы мәліметтер
Лауазымы: _________________________________________________________
Жұмыс орны: ______________________________________________________
___________________________ бойынша емтихан тапсырғаны туралы берілді.
Негіздеме: 20__ жылғы_____________ №____ хаттама
Емтихан комиссиясының төрағасы ___________________________ _______
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Комиссия мүшесі _________________________________________ _______
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
м.о.
Жұмыскерлерді, басшылар
мен еңбек қауіпсіздігін және
еңбекті қорғауды қамтамасыз
етуге жауапты адамдарды
еңбек қауіпсіздігі және
еңбекті қорғау мәселелері
бойынша оқытудан, нұсқау
беруден және білімін
тексеруден өткізу қағидалары
мен мерзімдеріне
4-қосымша
Нысан
Кіріспе нұсқау беруді тіркеу
ЖУРНАЛЫ
__________________________________________________________________
(ұйым, кәсіпорын, оқу орны)
Мұқабасы
Басталуы: 20____жылғы ____________
Аяқталуы: 20____жылғы ____________
Мазмұны:
Күні
Нұсқау берілетін адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған жылы
Нұсқау берілетін адамның кәсібі, лауазымы
Жұмыс орны
Нұсқау берілетін адамның қолы
Нұсқау беруді жүргізген
қолы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
1
2
3
4
5
6
7
8
Жұмыскерлерді, басшылар
мен еңбек қауіпсіздігін және
еңбекті қорғауды қамтамасыз
етуге жауапты адамдарды
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті
қорғау мәселелері бойынша
оқытудан, нұсқау беруден
және білімін тексеруден
өткізу қағидалары мен
мерзімдеріне
5-қосымша
Нысан
Жұмыс орнындағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша нұсқау беруді тіркеу журналы
Мұқабасы
_______________________________________________ ұйым, кәсіпорын
Басталуы: 20____жылғы ____________
Аяқталуы: 20____жылғы ____________
Келесі беттер
Күні
Нұсқау берілетін адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған жылы
Нұсқау берілетін адамның кәсібі, лауазымы
Нұсқаудың түрі (алғашқы, жұмыс орнындағы, қайталама, жоспардан тыс)
Жоспардан тыс нұсқау беруді жүргізу себебі
Нұсқау берушінің тегі, аты-жөні, лауазымы
қолы
Нұсқау берушінің
Нұсқау алушының
1
2
3
4
5
6
7
8
9

20__ жылғы ______________ ______________ 20___ года
Приложение 2
к Правилам и срокам
проведения обучения,
инструктирования и проверок
знаний по вопросам безопасности
и охраны труда работников,
руководителей и лиц,
ответственных за обеспечение
безопасности и охраны труда
Форма
____________________________________________________________
(наименование организации, предприятия)
Протокол заседания экзаменационной комиссии по проверке знаний по безопасности и охране труда работников
"_____" ____________ 20____ года
Комиссия в составе:
Председатель_________________________________________________
должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии ______________________________________________
должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
На основании приказа от "____" _____________ 20____ года № _____
приняла экзамен и установила:
__________________________________________ вид проверки знаний
(периодический, повторный)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Наименование организации
Должность
Отметка о проверке знаний (прошел, подлежит повторной проверке знаний по безопасности и охраны труда)
Примечание
1
2
3
4
5
Председатель комиссии _________________________________________ _______
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Члены комиссии ______________________________________________ ________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
_________________________________________ ____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение 3
к Правилам и срокам
проведения обучения,
инструктирования и проверок
знаний по вопросам
безопасности и охраны труда
работников, руководителей
и лиц, ответственных
за обеспечение безопасности
и охраны труда
Форма
Обложка
УДОСТОВЕРЕНИЕ
по проверке знаний правил, норм и инструкций по безопасности и охране труда
Последующие страницы
Выдано ________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность _____________________________________________________________
Место работы ___________________________________________________________
в том, что он(а) сдал(а) экзамены на знание __________________________________
________________________________________________________________________
Основание:
Протокол № ____ от ______________________ 20____ года
Председатель экзаменационной комиссии
_________________________________________________________________ ______
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Член комиссии
________________________________________________________________ _______
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
м.п
Сведения о повторной сдаче экзаменов
Должность _____________________________________________________________
Место работы ___________________________________________________________
в том, что он сдал экзамены на знание_______________________________________
________________________________________________________________________
Основание:
Протокол № ____ от _______________________ 20__ года
Председатель экзаменационной комиссии
_______________________________________________________________ ________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Член комиссии
_______________________________________________________________ ________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
м.п.
Приложение 4
к Правилам и срокам
проведения обучения,
инструктирования и проверок
знаний по вопросам безопасности
и охраны труда работников,
руководителей и лиц,
ответственных за обеспечение
безопасности и охраны труда
Форма
ЖУРНАЛ
регистрации вводного инструктажа________________________
________________________________________________________________
(организация, предприятие, учебное заведение)
Обложка
Начат _______________ г.
Окончен _______________ г.
Содержание:
Дата
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) инструктируемого
Год рождения
Профессия, должность инструктируемого
Место работы
Подпись инструктируемого
Инструктаж провел
подпись
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 5
к Правилам и срокам
проведения обучения,
инструктирования и проверок
знаний по вопросам
безопасности и охраны труда
работников, руководителей
и лиц, ответственных
за обеспечение безопасности
и охраны труда
Форма
Журнал регистрации инструктажа по безопасности и охране труда на рабочем месте
Обложка ________________________________организация, предприятие
Начат ______________ 20____ года
Окончен ____________ 20____ года
Последующие страницы
Дата
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) инструктируемого
Год рождения
Профессия, должность инструктируемого
Вид инструктажа (первичный на рабочем месте, повторный, внеплановый)
Причина проведения внепланового инструктажа
Фамилия, инициалы, должность инструктирующего
подпись
Инструктирующего
Инструктируемого
1
2
3
4
5
6
7
8
9