Қоғамдық медиаторды сайлау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2022 жылғы 3 мамырдағы № 134 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 7 мамырда № 27955 болып тіркелді
"Медиация туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-1-бабының 9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қоғамдық медиаторды сайлау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Азаматтық қоғам істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпараттық және қоғамдық даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық даму министрі
А. Умаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық
даму министрі
2022 жылғы 3 мамырдағы
№ 134 Бұйрықпен
бекітілген
Қоғамдық медиаторды сайлау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қоғамдық медиаторды сайлау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Медиация туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-1-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында қоғамдық медиаторды сайлау тәртібін айқындайды.
2. Қоғамдық медиаторлар облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің жергілікті қоғамдастығының жиналысы (жиыны) негізінде тоқсанына бір реттен сиретпей сайланады.
2-тарау. Қоғамдық медиаторды сайлау тәртібі
3. Облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округі әкімінің аппараты өзінің интернет-ресурсында, сондай-ақ әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарда қоғамдық медиаторға қойылатын талаптарды, құжаттарды тапсыру мерзімдерін, сондай-ақ үміткерлердің құжаттары жіберілетін пошталық және электрондық мекенжайларын көрсете отырып, қоғамдық медиаторларды сайлау туралы хабарландыру орналастырады.

Об утверждении Правил избрания общественного медиатора
Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 3 мая 2022 года № 134. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 мая 2022 года № 27955.
В соответствии с подпунктом 9) статьи 8-1 Закона Республики Казахстан "О медиации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила избрания общественного медиатора.
2. Комитету по делам гражданского общества Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и общественного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр информации
и общественного развития
Республики Казахстан
А. Умаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра информации
и общественного развития
Республики Казахстан
от 3 мая 2022 года № 134
Правила избрания общественного медиатора
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила избрания общественного медиатора (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 8-1 Закона Республики Казахстан "О медиации" (далее – Закон) и определяют порядок избрания общественного медиатора в Республике Казахстан.
2. Общественные медиаторы избираются собранием (сходом) местного сообщества города областного значения, района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа, не реже одного раза в квартал.
Глава 2. Порядок избрания общественного медиатора
3. Аппарат акима города областного значения, района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа размещает на своем интернет-ресурсе, а также на официальных аккаунтах в социальных сетях объявление об избрании общественных медиаторов с указанием требований к общественному медиатору, сроков подачи документов, а также почтового и электронного адресов, на которые направляются документы претендентов.

4. Құжаттарды қабылдау мерзімі қоғамдық медиаторларды сайлау туралы хабарландыру жарияланған күнінен кейін 10 (он) жұмыс күнін құрайды.
5. Қоғамдық медиатор сайлау үшін құжаттарды облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округі әкімінің аппаратына мынадай тәсілдердің бірімен:
1) хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы және (немесе) қолма-қол қағаз немесе электрондық тасығыштар арқылы;
2) электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған электрондық құжат нысанында "Электрондық өтініш" ақпараттық-талдамалық жүйе арқылы;
3) қоғамдық медиаторды сайлау туралы хабарландыруда көрсетілген электрондық мекенжайға жібереді.
6. Қоғамдық медиаторды сайлауға қатысуға ниет білдірген үміткерлер осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген мерзімде облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округі әкімінің аппаратына мынадай құжаттарды тапсырады:
1) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш (бұдан әрі – өтініш);
2) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің көшірмесі;
3) заңды мекенжайы туралы мәлімет;
4) байланыс деректері (пошта немесе электрондық мекенжайы не телефон немесе телефакс нөмірі);
5) медиатордың маманданып жүрген медиация саласы туралы мәліметтер;
6) медиатордың медиацияны жүзеге асыра алатын тілі туралы мәліметтер;
7) үміткердің тұрғылықты жері бойынша наркологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардан және психоневрологиялық ұйымнан берілген медициналық анықтамалар;
8) соттылығының жоқтығы туралы анықтама.
7. Осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда, облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округі әкімінің аппараты құжаттарды қабылдап алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде үміткерге өтінімді талаптарға сәйкес келтіру қажеттілігі туралы хабарламаны қолма-қол, өтініште көрсетілген пошталық немесе электрондық мекенжайға жібереді.
Үміткер хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округы әкімінің аппаратына тиісті құжаттарды ұсынады.
Құжаттар осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келтірілмеген жағдайда, облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округі әкімінің аппараты үміткерлер хабарлама алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде үміткерге құжаттарды қараудан бас тарту туралы жазбаша дәлелді жауап жібереді.

4. Срок приема документов составляет 10 (десять) рабочих дней после даты опубликования объявления об избрании общественного медиатора.
5. Документы для избрания общественным медиатором направляются в аппарат акима города областного значения, района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа одним из следующих способов:
1) по почте заказным письмом с уведомлением и (или) нарочно на бумажном или электронном носителях;
2) по информационной аналитической системе "Электронные обращения" в форме электронного документа, удостоверенного посредством электронной цифровой подписи;
3) на электронный адрес, указанный в объявлении об избрании общественного медиатора.
6. Претенденты, желающие принять участие в избрании общественного медиатора подают в сроки, указанные в пункте 4 настоящих Правил в аппарат акима города областного значения, района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению к настоящим Правилам (далее – заявление);
2) копию удостоверения личности гражданина Республики Казахстан;
3) сведения о юридическом адресе;
4) контактные данные (почтового и электронного адреса либо номер телефона или телефакса);
5) сведения об области медиации, в которой медиатор специализируется;
6) сведения о языке, на котором медиатор осуществляет медиацию;
7) медицинские справки из медицинских организаций, оказывающих наркологическую помощь, и психоневрологической организации, выданные по месту жительства претендента;
8) справку об отсутствии судимости.
7. В случае представления неполного пакета документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил, аппарат акима города областного значения, района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения документов направляет уведомление претенденту о необходимости приведения заявки в соответствие с требованиями нарочно, на почтовый или электронный адрес, указанный в заявлении.
В течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления, претендент предоставляет в аппарат акима города областного значения, района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа отсутствующие документы.
В случае неприведения документов в соответствие с требованиями, указанными в пункте 6 настоящих Правил, аппарат акима города областного значения, района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения уведомления претендентом направляет претенденту письменный мотивированный ответ об отказе в рассмотрении документов.

8. Облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округі әкімінің аппараты құжаттарды қабылдау аяқталғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде үміткерлердің тізімін өзінің интернет-ресурсында, сондай-ақ әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарда орналастырады.
9. Қоғамдық медиаторды сайлау жөніндегі жиналысты (жиынды) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 7 тамыздағы № 295 бұйрығымен бекітілген Жергілікті қоғамдастық жиналысының үлгі регламентіне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15630 болып тіркелген) сәйкес облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі шақырады және өткізеді.
10. Жергілікті қоғамдастық жиналысының (жиынының) қоғамдық негіздегі медиаторлар ретінде жергілікті қоғамдастық мүшелерін сайлау туралы хаттамасы осы Қағидалардың 7-тармағының екінші бөлімінде көрсетілген мерзімнің аяқталу күнінен бастап Заңның 16-бабының 3-тармағына сәйкес мәліметтерді ұсына отырып, қоғамдық медиаторлар тізіліміне қосу үшін облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкіміне жіберіледі.
Қоғамдық медиаторды сайлау
қағидаларына
қосымша
Нысаны
Кімге _____________________
(облыстық маңызы бар қаланың,
қаладағы ауданның, аудандық
маңызы бар қаланың, кенттің,
ауылдың, ауылдық округі әкімі
аппаратының атауы)
_______________мекенжайы
бойынша тұратын: (елді мекен,
көше, үй, пәтер)
жеке куәлігінің № ____,
(қашан кім) берді)
Кімнен
____________________________
___________________________
(Өтініш берушінің тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда).
Өтініш
Қоғамдық медиатор болып сайлану үшін өз кандидатурамды
__________________________________________________________ұсынамын.
Осы өтінішпен, мен "Медиация туралы" Қазақстан Республикасы Заңының ережелерімен танысқанымды растаймын және оның талаптарын сақтауға міндеттенемін.
Мынадай құжаттарды қоса беремін:
1) ____________________________________________________________
2) _____________________________________________________________
3) _____________________________________________________________
4) _____________________________________________________________
5) _____________________________________________________________
6) _____________________________________________________________
7) _____________________________________________________________
20___ жылғы "____"____________
Өтініш берушінің қолы _______________

8. Аппарат акима города областного значения, района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа в течение 10 (десяти) рабочих дней после окончания приема документов размещает список претендентов на своем интернет-ресурсе, а также на официальных аккаунтах в социальных сетях.
9. Собрание (сход) по избранию общественного медиатора созывается и проводится акимом города областного значения, района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа в соответствии с Типовым регламентом собрания местного сообщества, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 7 августа 2017 года № 295 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15630).
10. Протокол собрания (схода) местного сообщества об избрании членов местного сообщества в качестве медиаторов на общественных началах со дня окончания срока, указанного в части второй пункта 7 настоящих Правил направляется акиму города областного значения, района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа для включения в реестр общественных медиаторов с представлением сведений в соответствии с пунктом 3 статьи 16 Закона.
Приложение
к Правилам избрания
общественного медиатор
Форма
Кому
__________________________
(наименование аппарата акима
города областного значения,
района в городе, города
районного значения, поселка,
села, сельского округа)
от _________________________
___________________________
(фамилия, имя и отчество
(при его наличии) заявителя,
удостоверение личности № ___,
выдано (когда, кем))
проживающего (ей): _______
(населенный пункт,
улица, дом, квартира)
Заявление
Выдвигаю свою кандидатуру для избрания общественным медиатором
____________________________________________________________________.
Настоящим заявлением подтверждаю, что я ознакомлен с положениями Закона
Республики Казахстан "О медиации" и обязуюсь соблюдать его требования.
Прилагаю следующие документы:
1) _____________________________________________________________
2) _____________________________________________________________
3) _____________________________________________________________
4) _____________________________________________________________
5) _____________________________________________________________
6) _____________________________________________________________
7) _____________________________________________________________
"____"____________20___ г.
Подпись заявителя ______________