"Қысыммен жұмыс істейтін жабдықтарды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 358 бұйрығына өзгерістер мен толықтыруларды енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 6 мамырдағы № 148 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 11 мамырда № 27967 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қысыммен жұмыс істейтін жабдықтарды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 358 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10303 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Қысыммен жұмыс істейтін жабдықтарды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларында, бұйрығымен бекітілген:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1 Осы Қысыммен жұмыс істейтін жабдықтарды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-2-бабының 14) (бұдан әрі - Заң) тармақшасына сәйкес әзірленді және қысыммен жұмыс істейтін жабдықтарды пайдалану кезіндегі өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету тәртібін жазылсын.";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер және анықтамалар пайдаланылды:
1) су жылыту қазаны – атмосфералықтан жоғары қысымдағы және жылу тасымалдаушы ретінде құрылғының өзінен тыс пайдаланылатын суды жылытуға арналған құрылғы;
2) бу қазаны – құрылғының өзінен тыс пайдаланылатын атмосфералықтан жоғары қысыммен буды алуға арналған құрылғы;
3) энергия технологиялық қазан – оттығында технологиялық материалдарды қайта өңдеу жүзеге асырылатын бу немесе су жылыту қазаны;
4) буды қыздырғыш – бу температурасын қазандағы қысымға сәйкес келетін қанығу температурасынан жоғары жоғарылатуға арналған құрылғы;
5) автономды буды қыздырғыш – қазанға немесе газ жолына немесе қыздыру үшін бу сыртқы көзден келіп түсетін жеке тұрған буды қыздырғыш;
6) экономайзер – отынды жағу өнімдерімен жылытылатын және бу қазанына келіп түсетін суды жылыту және жартылай булануына арналған құрылғы;
7) автономды экономайзер – қазанға немесе газ жолына кіріктірілген экономайзер, оның жылытылған суы жартылай немесе толықтай аталған қазаннан тыс пайдаланылады, немесе жеке тұрған экономайзер, оның жылытылған суы толықтай немесе жартылай бу қазанында қолданылады;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 358 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 6 мая 2022 года № 148. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2022 года № 27967
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 358 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10303) следующие изменения и дополнения:
в Правилах обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 14) статьи 12-2 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" (далее – Закон) и определяют порядок обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением.";
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) котел водогрейный – устройство, предназначенное для нагрева воды, находящейся под давлением выше атмосферного и используемой в качестве теплоносителя вне этого устройства;
2) котел паровой – устройство, предназначенное для выработки пара с давлением выше атмосферного, используемого вне этого устройства;
3) энерготехнологический котел – паровой или водогрейный котел, в топке которого осуществляется переработка технологических материалов;
4) пароперегреватель – устройство, предназначенное для повышения температуры пара выше температуры давления насыщения, соответствующей давлению в котле;
5) автономный пароперегреватель–пароперегреватель, встроенный в котел или газоход или отдельно стоящий, в котором пар для перегрева поступает от внешнего источника;
6) экономайзер – устройство, обогреваемое продуктами сгорания топлива и предназначенное для подогрева или частичного испарения воды, поступающей в паровой котел;
7) автономный экономайзер – экономайзер, встроенный в котел или газоход, подогретая вода которого полностью или частично используется вне данного котла, или отдельно стоящий экономайзер, подогретая вода которого полностью или частично используется в паровом котле;

8) қазанның есептелген ресурсы – салқын және ыстық күйден іске қосулардың есептелген санын, дайындаушының нұсқаулығында көрсетілген пайдалану режимі сақталған жағдайда дайыдаушы оның жұмысына кепілдік беретін қазанды (элементті) пайдалану ұзақтығы;
9) сақтандыру құрылғылары – су жылыту және бу қазандарының ыдыстарын, бу мен ыстық су құбыржолдарын құрылғы қысымының немесе температурасының рұқсат етілген шамаларынан жоғарылауынан қорғауға арналған құрылғы;
10) баллон – шұраларды, ернемектерді немесе штуцерлерді орнату үшін бір немесе екі мойны бар, сығылған, сұйытылған немесе қысыммен ерітілген газдарды тасымалдауға, сақтауға және пайдалануға арналған ыдыс;
11) бөшке – цилиндрлі немесе басқа формада, бір орыннан екінші орынға домалайтын және қосымша тіреулерсіз жанына қойылатын, сұйық және басқа да заттарды тасымалдауға және сақтауға арналған ыдыс;
12) сыйымдылық – сызбада берілген номиналды өлшемдермен анықталатын ыдыстың ішкі қуыс көлемі;
13) ішкі (сыртқы) қысым – ыдыс қабырғасының ішкі (сыртқы) бетіне әсер ететін қысым;
14) сынау қысымы – жабдықтың беріктігі мен бітеулігіне сынау жасалытын артық қысым;
15) жұмыс қысымы – жұмыс процесі қалыпты жүрген кезде туындайтын максималды артық қысым;
16) есептелген қысым – беріктігіне есеп жүргізілетін қысым;
17) шартты қысым – стандартты ыдыстардың (тораптардың, бөлшектердің, арматураның) беріктігін есептеу кезінде пайдаланылатын 20 градус Цельсия (бұдан әрі – С°) температурадағы есептелген қысым;
18) қабырғаның рұқсат етілген максималды (минималды) температурасы – ыдысты пайдалануға рұқсат етілетін қабырғаның максималды (минималды) температурасы;
19) рұқсат етілген қысым – сәйкестікке бағалау және (немесе) беріктікті бақылаулық есептеу негізінде белгелінген жабдықтың (элементтің) максималды рұқсат етілген артық қысымы;
20) ыдыс – химиялық, жылыту және өзге де технологиялық процестерді жүргізуге, және газ тәрізді, сұйық және өзге де заттарды сақтауға және тасымалдауға арналған (стационарлық орнатылған немесе тасымалды) герметикалық жабық сыйымдылық;
21) шентемір – жандарынан ашық болатын тұйық профильдің цилиндрлік қабықшсы;
22) түбі – ішкі қуысын шет жақтан шектейтін ыдыс корпусының ажырамайтын бөлігі;
23) жұмыс ортасының температурасы – технологиялық процесс қалыпты жүрген кезде жабдықтағы ортаның минималды (максималды) температурасы;

8) расчетный ресурс котла – продолжительность эксплуатации котла (элемента), в течение которого изготовитель гарантирует его работу при условии соблюдения режима эксплуатации, указанного в руководстве изготовителя, и расчетного числа пусков из холодного и горячего состояния;
9) предохранительные устройства – устройства, предназначенные для защиты сосудов водогрейных и паровых котлов, трубопроводов пара и горячей воды от превышения давления или температуры свыше допустимых величин устройства;
10) баллон – сосуд, имеющий одну или две горловины для установки вентилей, фланцев или штуцеров, предназначенный для транспортирования, хранения и использования сжатых, сжиженных или растворенных под давлением газов;
11) бочка – сосуд цилиндрической или другой формы, который перекатывается с одного места на другое, и ставится на торцы без дополнительных опор, предназначенных для транспортирования и хранения жидких и других веществ;
12) вместимость – объем внутренней полости сосуда, определяемый по заданным на чертежах номинальным размерам;
13) давление внутреннее (наружное) – давление, действующее на внутреннюю (наружную) поверхность стенки сосуда;
14) давление пробное – избыточное давление, при котором производится испытание оборудования на прочность и плотность;
15) давление рабочее – максимальное избыточное давление, возникающее при нормальном протекании рабочего процесса;
16) давление расчетное – давление, на которое производиться расчет на прочность;
17) давление условное – расчетное давление при температуре 20 градусов Цельсия (далее – С°), используемое при расчете на прочность стандартных сосудов (узлов, деталей, арматуры);
18) допустимая температура стенки максимальная (минимальная) – максимальная (минимальная) температура стенки, при которой допускается эксплуатация сосуда;
19) давление разрешенное – максимально допустимое избыточное давление для оборудования (элемента), установленное на основании оценки соответствия и (или) контрольного расчета на прочность;
20) сосуд – герметически закрытая емкость (стационарно установленная или передвижная), предназначенная для ведения химических, тепловых и других технологических процессов, а также для хранения и транспортировки газообразных, жидких и других веществ;
21) обечайка – цилиндрическая оболочка замкнутого профиля, открытая с торцов;
22) днище – неотъемная часть корпуса сосуда, ограничивающая внутреннюю полость с торца;
23) температура рабочей среды – минимальная (максимальная) температура среды при нормальном протекании технологического процесса;

24) қабырға температурасы есептелген – физика-механикалық сипаттамалары, жіберілетін материал кернеуі анықталатын және жабдық элементтері беріктігіне есептер жүргізілетін температура;
25) цистерна – теміржол вагонының рамасында, автокөліктің дөңгелегінде (тіркемеде) және басқа жылжымалы құралында орнатылған, газды, сұйық және басқа заттарды тасу және сақтауға арналған жылжымалы ыдыс;
26) қалдық қор – техникалық қүйін бақылау кезінен мөлшер күйіне өтуіне дейін объектінің жұмыс қосындылығы;
27) есептелген жұмыс мерзімі – жобалау кезінде белгіленген және жабдық пайдалануға берілген күннен бастап есептелетін күнтізбелік жылмен көрсетілетін жұмыс мерзімі;
28) ыдыстың (элементтің) есептелген ресурсы – салқын және ыстық күйден іске қосулардың есептелген санын, дайындаушының нұсқаулығында көрсетілген пайдалану режимін сақтау жағдайларында сенімді жұмысына кепілдік беретін дайындаушының ыдысты (элементті) пайдалану ұзақтығы;
29) белгіленген жұмыс мерзімі – жабдықты пайдаланудың белгіленген күнтізбелік ұзақтығы, оған жеткен кезде жабдықтың техникалық жай-күйіне қарамастан пайдалану тоқтатылуы тиіс;
30) сараптамалық қорытынды – қауіпті техникалық құрылғылардың өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында өткізілген сараптама нәтижесі;
31) технологиялық регламент – жұмыс кезеңділігі мен жүргізу әдістерін, орындалатын жұмыс түрлерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша талаптар мен шараларды белгілейтін кәсіпорынның ішкі нормативтік құжаты;
32) аттестатталған ұйым – өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында сараптама жүргізу құқығы бар екені туралы аттестатқа ие ұйым;
33) техникалық куәландыру – "Мұнай және газ өнеркәсібі. Қауіп-қатер факторларын ескере отырып техникалық куәландыру" ҚР СТ-ның негізінде өткізілетін қауіп-қатер факторларын бағалауды ескеріп, жабдықтың иесінің жабдықтың сенімділігі мен механикалық бүтіндігін қамтамасыз ететін әдістемелері мен құралдары болған жағдайда жабдықтың техникалық жай-күйін, оны қауіпсіз пайдалану мүмкіндігін айқындау не мониторинг жүргізу мақсатында паспортта дайындаушы көрсеткен қызмет мерзімі ішінде жабдықтың сенімділігі мен механикалық бүтіндігін қамтамасыз ететін бұзбай бақылау әдістерін қолдана отырып, технологиялық жабдықтың үстіңгі қабатын сырттай қарап тексеру, ішін қарап тексеру, гидравликалық немесе пневматикалық сынауды қамтитын шаралар кешені.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

24) температура стенки расчетная – температура, при которой определяются физико-механические характеристики, допускаемое напряжение материала и проводится расчет на прочность элементов оборудования;
25) цистерна – передвижной сосуд, постоянно установленный на раме железнодорожного вагона, на шасси автомобиля (прицепа) или других средствах передвижения, предназначенный для транспортирования и хранения газообразных, жидких и других веществ;
26) остаточный ресурс – суммарная наработка объекта от момента контроля его технического состояния до перехода в предельное состояние;
27) срок службы расчетный – срок службы в календарных годах, установленный при проектировании и исчисляемый со дня ввода в эксплуатацию оборудования;
28) расчетный ресурс сосуда (элемента) – продолжительность эксплуатации сосуда (элемента), в течение которой изготовитель гарантирует его работу при условии соблюдения режима эксплуатации, указанного в руководстве изготовителя, и расчетного числа пусков из холодного и горячего состояния;
29) срок службы назначенный – календарная продолжительность эксплуатации оборудования, при достижении которой эксплуатация должна быть прекращена независимо от его технического состояния;
30) экспертное заключение – результат проведения экспертизы промышленной безопасности о соответствии опасных технических устройств, требованиям промышленной безопасности;
31) технологический регламент – внутренний нормативный документ предприятия, устанавливающий последовательность и методы ведения работ, требования и меры по обеспечению безопасности выполняемых видов работ;
32) аттестованная организация – организация, аттестованная на право проведения экспертизы в области промышленной безопасности;
33) техническое освидетельствование – комплекс мероприятий, предусматривающий проведение наружного осмотра, внутреннего осмотра поверхностей технологического оборудования, с применением методов неразрушающего контроля, гидравлическое или пневматическое испытание, обеспечивающих надежность и механическую целостность оборудования, на протяжении срока службы, указанного изготовителем в паспорте, с целью определения технического состояния, возможности безопасной эксплуатации оборудования, либо проведения мониторинга при условии наличия у владельца оборудования, методик и инструментов, обеспечивающих надежность и механическую целостность оборудования с учетом оценки факторов риска проводимых на основании СТ РК "Промышленность нефтяная и газовая. Техническое освидетельствование с учетом факторов риска".";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес Ереже қамтитын барлық құбырлар 4 санатқа бөлінеді.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Ыдыстардың құрылысы";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Ыдыстардың конструкциясы есепті қызмет ету мерзімі ішінде пайдалануды қамтамасыз етеді және техникалық куәландыруды, тазартуды, жууды, толық босатуды, үрлеуді, жөндеуді, металл мен қосылыстарды пайдалану бақылауын жүргізуді көздейді.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Ыдыстар және олардың элементтері беріктігіне есеп "Ыдыстар мен аппараттар. Беріктікке есеп нормалары мен әдістері. Жалпы талаптар." МЕМСТ 34233.1-2017 және "Ыдыстар мен аппараттар. Беріктікке есеп нормалары мен әдістері. Цилиндрлік және конусты ернеушелерге, дөңес және жазық түптер пен қақпақтарды есептеу" МЕМСТ 34233.2-2017 бойынша жүргізіледі. Есептеу болмаған жағдайда беріктік есебін сертификатталған ұйым жүргізеді.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Салмағы 20 килограмнан (бұдан әрі – кг) асатын ыдыстардың қақпақтары мен люктер оларды ашуға жабуға арналған көтергіш – бұрғыш және басқа құрылғылармен жабдықталады.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Шығыңқы түптерді, компенсаторларды және жалғастықтарды дәнекерлеуге арналған созылған мойындарды қоспағанда, ыдыстардың сұрынталған және өтпелі элементтері үшін сұрынталған элементтің дөңгелектенуі басынан бастап дәнекерленген жіктің осіне дейінгі қашықтық сұрынталған элемент қабырғасының қалыңдығына байланысты осы Қағидалардың 2-қосымшасы бойынша қабылданады.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Ыдыстарды, цистерналар мен бөшкелерді дайындау және жөндеу үшін осы Қағидалардың 13-14-қосымшаларында көрсетілген материалдар, ал баллондарды жөндеу үшін осы Қағидалардың 14-қосымшасындағы 7-кестеде көрсетілген материалдар қолданылады.";
55 және 76-тармақтар алып тасталсын:
90-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"90. Коррозиялық жарылуға төзімділігі бойынша талаптар болған кезде ыдысты жергілікті термиялық өңдеуді қолдану қажеттілігі аттестатталған ұйымның келісімі бойынша белгіленеді.";
93-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"93. Дәнекерлі жалғауларды бақылаудың әдістері мен көлемдерін белгілеу үшін осы Қағидалардың 3-қосымшасы сәйкес есептік қысымға, қабырғаның температурасы мен ортаның сипатына байланысты ыдыстардың тобы анықталады. Егер кестеде көрсетілген өлшемдердің қысым мен температура бойынша өлшемдер үйлесімділігі болмаса, топты анықтау үшін максималды өлшемді басшылыққа алу қажет.";
103-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Все трубопроводы, на которые распространяются Правила, делятся на четыре категории согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Конструкция сосудов";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Конструкция сосудов обеспечивает эксплуатацию в течение расчетного срока службы и предусматривает проведение технического освидетельствования, очистки, промывки, полного опорожнения, продувки, ремонта, эксплуатационного контроля металла и соединений.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Расчет на прочность сосудов и их элементов производится по ГОСТ 34233.1-2017 "Сосуды и аппараты. Нормы и методы расчета на прочность. Общие требования" и ГОСТ 34233.2-2017 "Сосуды и аппараты. Нормы и методы расчета на прочность. Расчет цилиндрических и конических обечаек, выпуклых и плоских днищ и крышек". При отсутствии расчета, расчет на прочность проводиться аттестованной организацией.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Крышки сосудов, люки массой более 20 килограмм (далее – кг) снабжаются подъемно - поворотными и другими устройствами для их открывания и закрывания.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Для отбортованных и переходных элементов сосудов, за исключением выпуклых днищ, компенсаторов и вытянутых горловин под приварку штуцеров, расстояние от начала закругления отбортованного элемента до оси сварного шва в зависимости от толщины стенки отбортованного элемента принимается по приложению 2 к настоящим Правилам.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Для изготовления и ремонта сосудов, цистерн и бочек применяются материалы, указанные в приложении 13-14 к настоящим Правилам, а для ремонта баллонов, материал, указанный в таблице 7 приложения 14 к настоящим Правилам.";
пункты 55 и 76 исключить;
пункт 90 изложить в следующей редакции:
"90. При наличии требования по стойкости к коррозионному растрескиванию возможно применение местной термообработки сосуда по согласованию с аттестованной организацией.";
пункт 93 изложить в следующей редакции:
"93. Для установления методов и объема контроля сварных соединений определяется группа сосуда в зависимости от расчетного давления, температуры стенки и характера среды по приложению 3 к настоящим Правилам. Если в таблице отсутствуют указанные сочетания параметров по давлению и температуре, для определения группы необходимо руководствоваться максимальным параметром.";
пункт 103 изложить в следующей редакции:

"103. Ультрадыбыстық дефектоскопиямен, түйіспелі, бұрыштық радиациялық әдіспен бақылау көлемі, ыдыстар мен олардың элементтерінің (түп, ернемектер, штуцерлер, люктер, ернемектер және басқалар) таңбалы және басқа да дәнекерленетін қосылыстары, люктер мен штуцерлердің ыдыс корпусымен қосылыстарын қоса алғанда, осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген көрсеткіштерге сәйкес келеді.";
109-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"109. Ультрадыбыстық дефектоскопияны, жекелеген дәнекерлеу қосылыстарының қол жетімсіздігінен радиациялық бақылауды жүзеге асыру мүмкін болмаған кезде және бақылаудың осы әдістері (атап айтқанда, штуцерлер мен ішкі диаметрі 100 мм-ден кем құбырлардың дәнекерлеу жіктері) тиімсіз болған кезде осы дәнекерлеу қосылыстарының сапасын бақылауды аттестатталған ұйым жүргізеді.";
122-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы Қағидаларға 15-қосымшаның 2-кестесінде көрсетілген 5 МПа (50 кгс/см2) астам қысым немесе 450 0С жоғары температура кезінде жұмыс істеуге арналған ыдыстар және болатты дәнекерлеу кезінде қыздыруға бейім, дәнекерлеу кезінде қыздыруға бейім болаттан жасалған ыдыстар үшін соққы майыстыруға.";
127-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"127. Болат дәнекерленген қосылыстарды статикалық бүгілуге сынау кезінде алынған көрсеткіштер осы Қағиданың 5-қосымшасында көрсетілгеннен төмен болмауы тиіс.";
129-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"129. Болат дәнекерленген қосылыстардың соққы тұтқырлығының мәні осы Қағидаларға 6-қосымшада көрсетілген көрсеткіштерге сәйкес келуі тиіс.";
158-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"158. Сынама қысымда ыдысты ұстау уақытын жобаны әзірлеуші белгілейді. Жобада көрсетілген мәліметтер болмаған жағдайда ұстау уақыты осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес қабылданады.";
171-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"171. Егер бақылаудың кез келген түрінде осы Қағидаларға 18-қосымшада белгіленген нормалар шегінен шығатын ішкі және сыртқы ақаулар табылса, дәнекерленген қосылыстардың сапасы қанағаттанарлықсыз болып саналады.
173 және 174-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:";
"173. Әрбір ыдысты дайындаушы зауыт осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес паспортымен және монтаждау және жөндеу жөніндегі нұсқаулықпен бірге жеткізеді.
174. Әрбір ыдыста МЕМСТ 12971 сәйкес орындалған "Машиналар мен құралдарға арналған тік бұрышты тақтайшалар" деген жазуы бар тақтайшалары бекітіледі.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Арматура, бақылау-өлшеу аспаптары, сақтандырғыш құрылғылар";
180-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"103. Объем контроля ультразвуковой дефектоскопией, радиационным методом стыковых, угловых, тавровых и других свариваемых соединений сосудов и их элементов (днищ, обечаек, штуцеров, люков, фланцев и другие), включая соединения люков и штуцеров с корпусом сосуда, соответствует показателям, указанным в приложении 4 к настоящим Правилам.";
пункт 109 изложить в следующей редакции:
"109. При невозможности осуществления ультразвуковой дефектоскопии, радиационного контроля из-за недоступности отдельных сварных соединений и при неэффективности этих методов контроля (в частности, швов приварки штуцеров и труб внутренним диаметром менее 100 мм) контроль качества этих сварных соединений производится аттестованной организацией.";
подпункт 3) пункта 122 изложить в следующей редакции:
"3) на ударный изгиб для сосудов, предназначенных для работы при давлении более 5 МПа (50 кгс/см2) температуре выше 450 °С и сосудов, изготовленных из сталей, склонных к подкалке при сварке стали, склонные к подкалке при сварке, указаны в таблице 2 приложения 15 к настоящим Правилам.";
пункт 127 изложить в следующей редакции:
"127. При испытании стальных сварных соединений на статический изгиб, полученные показатели должны быть не ниже указанных, в приложении 5 к настоящим Правилам.";
пункт 129 изложить в следующей редакции:
"129. Значение ударной вязкости стальных сварных соединений соответствуют показателям указанных в приложении 6 к настоящим Правилам.";
пункты 158 изложить в следующей редакции:
"158. Время выдержки сосуда под пробным давлением устанавливается разработчиком проекта. При отсутствии указанных сведений в проекте, время выдержки принимается в соответствии с приложением 7 к настоящим Правилам.";
пункт 171 изложить в следующей редакции:
"171. Качество сварных соединений считается неудовлетворительным, если в них при любом виде контроля будут обнаружены внутренние и наружные дефекты, выходящие за пределы норм, установленных в приложении 18 к настоящим Правилам.";
пункты 173 и 174 изложить в следующей редакции:
"173. Каждый сосуд поставляется заводом-изготовителем с паспортом согласно приложению 23 к настоящим Правилам и инструкцией по монтажу и ремонту.
174. На каждом сосуде крепится табличка, выполненная в соответствии с ГОСТ 12971 "Таблички прямоугольные для машин и приборов".";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Арматура, контрольно-измерительные приборы, предохранительные устройства";
пункт 180 изложить в следующей редакции:

"180. МЕМСТ 12.1.007-76 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Зиянды заттар жіктелуі және қауіпсіздіктің жалпы талаптары" от немесе газ жылытуы бар буландырғыштарда сорғыдан немесе компрессордан шығатын желіде ыдыстан автоматты түрде жабылатын кері клапан болуы керек. Кері клапан сорғы (компрессор) мен ыдыстың тиек арматурасы арасында орнатылады.";
184 және 185-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"184. Манометр шкаланың екінші үштен бірінде жұмыс қысымын өлшеу шамасы болатындай етіп таңдалады.
185. Манометр шкаласына пайдалану жағдайларына сәйкес келетін жұмыс қысымының шамасын бөлу деңгейінде қызыл сызық салынады. Қызыл сызықтың орнына манометрдің корпусына қызыл түске боялған және манометрдің шынысына тығыз жапсырылатын металл пластина бекітіледі.";
190-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"190. 2,5 МПа (25 кгс/см2) жоғары қысыммен немесе 2500С жоғары қоршаған орта температурасында, жарылғыш атмосферасы бар немесе қауіптілігі 1 және 2-сыныптағы зиянды заттармен жұмыс істейтін ыдыстарда МЕМСТ 12.1.007-76 "Жүйе еңбек қауіпсіздігі стандарттары. Зиянды заттар. Классификация және қауіпсіздіктің жалпы талаптары" үш жақты клапанның орнына екінші манометрді қосу үшін өшіру құрылғысы бар бөлек арматура орнатылған.";
195 және 196-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"195. Қабырғалардың температурасы өзгерген кезде жұмыс істейтін ыдыстар ыдыстың ұзындығы мен биіктігі бойынша қызудың жылдамдығы мен біркелкілігін бақылауға арналған құрылғылармен (термометрлармен, термопарлармен, пирометрлармен, термопоинттармен, тепловизорлармен) және жылу ауысуды бақылауға арналған реперлермен (нұсқағыштармен) жабдықталады.
196. Ыдыстарды оның ұзындығы мен биіктігі бойынша қыздыру жылдамдығы мен біркелкілігін бақылауға арналған аспаптармен жарақтандыру қажеттілігін дайындаушы айқындайды және паспорттарда, ыдыстарды монтаждау және пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарда көрсетіледі.";
206-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"206. Сақтандырғыш клапандарының саны және олардың өткізу қабілеті "Құбыржолды арматура. Сақтандырғыш клапандар. Өткізгіштік қабілетті таңдау және есептеу" МЕМСТ 12.2.085-2017 сәйкес есеп бойынша таңдалады.";
211-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"211. Сақтандыру клапандарын баптау және реттеу "Құбыржолды арматура. Сақтандырғыш клапандар. Өткізгіштік қабілетті таңдау және есептеу" МЕМСТ 12.2.085-2017 сәйкес жүргізіледі.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Орнату. Есепке қою. Техникалық куәландыру. Пайдалануға рұқсат";
238-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"180. При эксплуатации сосудов для взрывоопасных, пожароопасных веществ, веществ 1 и 2 классов опасности по ГОСТ 12.1.007-76 "Система стандартов безопасности труда. Вредные вещества Классификация и общие требования безопасности" испарители с огневым, газовым обогревом должны иметь на подводящей линии от насоса, компрессора обратный клапан, автоматически закрывающийся давлением из сосуда. Обратный клапан устанавливается между насосом (компрессором) и запорной арматурой сосуда.";
пункты 184 и 185 изложить в следующей редакции:
"184. Манометр выбирается, со шкалой, чтобы величина измерения рабочего давления находилась во второй трети шкалы.
185. На шкалу манометра наносится красная черта на уровне деления величины рабочего давления, соответствующего условиям эксплуатации. Взамен красной черты, к корпусу манометра крепится металлическая пластина, окрашенная в красный цвет и плотно прилегающая к стеклу манометра.";
пункт 190 изложить в следующей редакции:
"190. На сосудах, работающих под давлением выше 2,5 МПа (25 кгс/см2) при температуре среды выше 250°С, со взрывоопасной средой или вредными веществами 1 и 2 классов опасности по ГОСТ 12.1.007-76 "Система стандартов безопасности труда. Вредные вещества. Классификация и общие требования безопасности" вместо трехходового крана устанавливаются отдельные штуцера с запорным органом для подсоединения второго манометра.";
пункты 195 и 196 изложить в следующей редакции:
"195. Сосуды, работающие при изменяющейся температуре стенок, снабжаются приборами для контроля скорости и равномерности прогрева по длине и высоте сосуда (термометрами, термопарами, пирометрами, термопоинтами, тепловизорами) и реперами (указателями) для контроля тепловых перемещений.
196. Необходимость оснащения сосудов приборами для контроля скорости и равномерности прогрева по длине и высоте сосуда определяется изготовителем и указывается в паспортах, инструкциях по монтажу и эксплуатации сосудов.";
пункт 206 изложить в следующей редакции:
"206. Количество предохранительных клапанов и их пропускная способность выбираются по расчету в соответствии с ГОСТ 12.2.085-2017 "Арматура трубопроводная. Клапаны предохранительные. Выбор и расчет пропускной способности".";
пункт 211 изложить в следующей редакции:
"211. Настройка и регулировка предохранительных клапанов производится в соответствии с ГОСТ 12.2.085-2017 "Арматура трубопроводная. Клапаны предохранительные. Выбор и расчет пропускной способности".";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Установка. Постановка на учет. Техническое освидетельствование. Разрешение на эксплуатацию";
пункт 238 изложить в следующей редакции:

"238. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде және жергілікті атқарушы органда есепте тұрған ыдыстар тұрғын, қоғамдық және тұрмыстық ғимараттарда, оларға жапсарлас үй-жайларда орнатылмайды.";
243-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"243. Қауіпті өндірістік нысандарда және әлеуметтік инфрақұрылым нысандарында жұмысқа қосылғанға дейін пайдаланылатын ыдыстарды есепке қою Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 29 қыркүйектегі № 485 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24574 болып тіркелген) бекітілген Қауіпті өндірістік нысандарды және қауіпті техникалық құрылғыларды есепке қою және есептен шығару қағидаларына (бұдан әрі-Қауіпті өндірістік объектілерді және қауіпті техникалық құрылғыларды есепке қою және есептен шығару қағидалары.";
244-тармақта:
1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қабырға температурасы 200оС жоғары болмаған кезде жұмыс істейтін, м3 сыйымдылықта (литрлерде) МПа-мен (кгс/см2) қысымды шығаруы 0,05 (500) аспайтын 1-ші топтағы ыдыстар, сондай-ақ жоғарыда көрсетілген температурада жұмыс істейтін, м3 сыйымдылықтағы (литрлерде) МПа-мен (кгс/см2) қысымды шығаруы 1,0 (10 000) аспайтын 2, 3, 4-топтағы ыдыстар. Ыдыстардың тобы "Ыдыстар тобы" 3-қосымшасы бойынша анықталады;";
245 және 246-тармақтар алып тасталсын:
247-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"247. Дайындаушы паспорты жоқ қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды есепке қою аттестатталған ұйыммен дайындалған паспорттың телнұсқасы негізінде жүргізіледі.";
249, 250, 251, 252 және 253-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"249. Есептік қызмет ету мерзімі өткен ыдысты одан әрі қауіпсіз пайдалану мүмкіндігі туралы тексеру актісі ыдысты пайдаланудың барлық кезеңі ішінде пайдаланушы ұйымда сақталады.
250. Ыдысты жаңа орынға ауыстыру, ыдысты басқа иесіне беру кезінде, оны қосу схемасына өзгерістер енгізу кезінде ыдыс жұмысқа қосылғанға дейін есептен шығарылады және пайдалану орны бойынша қауіпті өндірістік объектілер мен қауіпті техникалық құрылғыларды есепке қою және есептен шығару қағидаларына сәйкес есепке қойылады.
Бұл норманың күші көлік құралдарының шассиіне құрастырылған жылжымалы/ұтқыр ыдыстарға қолданылмайды.
251. Ыдысты есепке қоюдан бас тартқан кезде пайдаланушы ұйымға қауіпті өндірістік объектілерді және қауіпті техникалық құрылғыларды есепке қою және есептен шығару қағидаларына сәйкес хабарлама жіберіледі.

"238. Сосуды, стоящие на учете в территориальном подразделении уполномоченного органа в области промышленной безопасности и в местном исполнительном органе не устанавливаются в жилых, общественных и бытовых зданиях, в примыкающих к ним помещениях.";
пункт 243 изложить в следующей редакции:
"243. Постановка на учет сосудов, эксплуатируемые на опасных производственных объектах и на объектах социальных инфраструктуры до пуска в работу, производится в соответствии с Правилами постановки на учет и снятия с учета опасных производственных объектов и опасных технических устройств, утвержденными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 сентября 2021 года № 485 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 24574) (далее - Правилами постановки на учет и снятия с учета опасных производственных объектов и опасных технических устройств).";
в пункте 244:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) сосуды первой группы, работающие при температуре стенки не выше 200°С, у которых произведение давления в МПа (кгс/см²) на вместимость в м³ (литрах) не превышает 0,05 (500), и сосуды 2, 3, 4 групп, работающие при указанной выше температуре, у которых произведение давления в МПа (кгс/см²) на вместимость в м³ (литрах) не превышает 1 (10000). Группа сосудов определяется по приложению 3 к настоящим Правилам.";
пункты 245 и 246 исключить;
пункт 247 изложить в следующей редакции:
"247. Постановка на учет сосудов, работающих под давлением, не имеющих паспорта изготовителя, производится на основании дубликата паспорта, составленного аттестованной организацией.";
пункты 249, 250, 251, 252 и 253 изложить в следующей редакции:
"249. Акт обследования о возможности дальнейшей безопасной эксплуатации сосуда, отработавшего расчетный срок службы, хранится у эксплуатирующей организации на протяжении всего периода эксплуатации сосуда.
250. При перестановке сосуда на новое место и при передаче сосуда другому владельцу, при внесении изменений в схему его включения, сосуд до пуска в работу, снимается с учета и ставится на учет в соответствии с Правилами постановки на учет и снятия с учета опасных производственных объектов и опасных технических устройств, по месту эксплуатации.
Действие данной нормы не распространяется на передвижные/мобильные сосуды, смонтированные на шасси транспортных средств.
251. При отказе в постановке на учет сосуда, эксплуатирующей организации, направляется уведомление в соответствии с Правилами постановки на учет и снятия с учета опасных производственных объектов и опасных технических устройств.

252. Осы Қағидалардың әрекеттері қолданылатын ыдыстар жұмысқа қосқанға дейін монтаждаудан кейін және пайдалану процесінде кезең-кезеңімен техникалық куәландырудан өтеді.
253. Ыдыстарды (баллондарды қоспағанда) техникалық куәландырудың көлемі, әдістері және мерзімділігін дайындаушы айқындайды.";
255-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"255. Мұндай нұсқаулар болмаған жағдайда техникалық куәландыру осы Қағидалардың 253 және 254-тармақтарында және кестелерде жазылған талаптарға сәйкес жүргізіледі 1, 2, 3, 4, 5, 6, осы Қағидаларға 12-қосымша.";
257- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"257. МЕМСТ 12.1 007-76 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Зиянды заттар. Жіктелуі және жалпы қауіпсіздік талаптары" бойынша 1, 2, 3, 4 қауіптілік тобындағы зиянды заттар қысым астында жұмыс жасайтын (сұйықтықтар және газдар) ыдыстар жұмыс қысымына тең қысыммен ауа немесе инертті газбен бітеулілігіне сынақтан өтеді.
Техникалық куәландыру сынақтар технологиялық регламентке сәйкес осы Қағидалардың 12-қосымшаның 1, 2, 3, 4-кестелерінде белгіленген мерзімдерде жүргізіледі.";
262, 263, 264, 265, 266, 267, 268 және 269-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"262. МЕМСТ 12.1.007-76 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Зиянды заттар. Жіктелуі және жалпы қауіпсіздік талаптары" бойынша 1 және 2 қауіптілік тобындағы зиянды заттармен жұмыс істейтін ыдыстар ішінде қандай да бір жұмыстарды бастағанға дейін, сондай-ақ ішкі қарау алдында технологиялық регламентке сәйкес өңдеуден (бейтараптаудан, газсыздандырудан) өтеді.
263. Пайдаланудағы ыдыстарды кезектен тыс куәландырудан өткізу келесі жағдайларда орын алады:
қысыммен жұмыс істейтін элементтерді дәнекерлеуді қолдана отырып қайта жаңартудан, жөндеуден кейін (қабықша, түбі, қақпағы, кіріс және шығыс коллекторлары);
ыдысты қыздыру (салқындату) беті құбырларын толықтай ауыстырғаннан және шырайналдырғаннан кейін;
егер ыдыс 12 айдан артық пайдаланылмаса;
егер ыдыс демонтаждалып, жаңа жерге орнатылса;
ыдыс қабырғаларына қорғаныс жабынын салар алдында;
егер мұндай куәландыру ыдыстың техникалық жағдайы мен пайдаланылуын қадағалауға жауапты тұлғаның қалауы бойынша қажет болса.
264. Ыдыстарды, цистерналарды, баллондар мен бөшкелерді техникалық куәландыру арнайы жөндеу-сынау пункттерінде, дайындаушы кәсіпорындарда, толтыру станцияларында және ыдыстардың, цистерналардың, баллондар мен бөшкелердің иелері кәсіпорындарында жүргізіледі.
265. Өнеркйсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде және жергілікті аумақтық органдарында тіркеуге жатқызылмайтын ыдыстарды, цистерналарды, бөшкелерді және баллондарды техникалық куәландыру ыдыстардың техникалық жағдайы және пайдалануды қадағалау бойынша жауапты тұлғаларымен жүргізіледі, ал толтыру станцияларында, жөндеу-сынау пунктерінде– бұл мақсаттар үшін инженерлі-техникалық қызметкерлермен.

252. Сосуды, на которые распространяются действия настоящих Правил, подвергаются техническому освидетельствованию после монтажа до пуска в работу и периодически в процессе эксплуатации.
253. Объем, методы и периодичность технического освидетельствования сосудов (за исключением баллонов) определяется изготовителем.";
пункт 255 изложить в следующей редакции:
"255. При отсутствия таких указаний, техническое освидетельствование производится в соответствии с требованиями, изложенными в пункте 253 и 254 настоящих Правил и в таблицах 1, 2, 3, 4, 5, 6 приложения 12 к настоящим Правилам.";
пункт 257 изложить в следующей редакции:
"257. Сосуды, работающие под давлением вредных веществ (жидкости и газов) 1, 2, 3, 4 классов опасности по ГОСТ 12.1. 007-76, "Система стандартов безопасности труда. Вредные вещества. Классификация и общие требования безопасности", подвергаются техническому освидетельствованию на герметичность воздухом или инертным газом под давлением, равным рабочему давлению.
Техническое освидетельствование проводится в соответствии с технологическим регламентом в сроки, установленными в таблицах 1, 2, 3, 4 приложения 12 к настоящим Правилам.";
пункты 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268 и 269 изложить в следующей редакции:
"262. Сосуды, работающие с вредными веществами 1 и 2 классов опасности по ГОСТ 12.1.007-76 "Система стандартов безопасности труда. Вредные вещества Классификация и общие требования безопасности", до начала внутреннего осмотра и выполнения работ, подвергаются обработке (нейтрализации, дегазации) в соответствии с технологическим регламентом.
263. Внеочередное освидетельствование сосудов, находящихся в эксплуатации, проводится в следующих случаях:
после реконструкции, при ремонте сосуда с применением сварки, при пайки элементов, работающих под давлением (обечайка, днище, крышка, входные и выходные коллектора);
после полной замены и развальцовки труб поверхности нагрева (охлаждения) сосуда;
если сосуд не эксплуатировался более 12 месяцев;
если сосуд был демонтирован и установлен на новое место;
перед наложением на стенки сосуда защитного покрытия;
если такое освидетельствование необходимо по усмотрению лица ответственного по надзору за техническим состоянием и эксплуатацией сосуда.
264. Техническое освидетельствование сосудов, цистерн, баллонов и бочек производится на специальных ремонтно-испытательных пунктах, в предприятиях изготовителей, наполнительных станциях и на предприятиях владельцах сосудов, цистерн, баллонов и бочек.
265. Техническое освидетельствование сосудов, цистерн, бочек и баллонов, не подлежащих постановке на учет в территориальном подразделении уполномоченного органа в области промышленной безопасности и в местном исполнительном органе проводится лицом, ответственным по надзору за техническим состоянием и эксплуатацией сосудов, а на наполнительных станциях, ремонтно-испытательных пунктах назначенным для этих целей инженерно-техническим работником.

266. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде есепке қоюға жататын ыдыстарды, цистерналар мен баллондарды техникалық куәландыруды ыдыстардың техникалық жай-күйін және пайдаланылуын қадағалау бойынша жауапты адам ұйымдастырады және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторының қатысуымен аттестатталған ұйым жүргізеді, әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде қауіпті техникалық құрылғылардың қауіпсіз пайдаланылуын мемлекеттік қадағалау жөніндегі Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік инспекторының (бұдан әрі - жергілікті атқарушы органның өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторы) қатысуымен Жергілікті атқарушы органда есепке қойылуға тиіс.
Техникалық куәландыруды жүргізу кезінде, мынадай құжаттамада көрсетілген мәліметтердің маңыздылығы мен дұрыстығы зерделенеді:
1) осы Қағидалардың 23-қосымшасына сәйкес ыдыс паспорты;
2) монтаж сапасы туралы қорытынды;
3) қысым көзін, параметрлерін, оның жұмыс ортасын, арматураны, бақылау-өлшеу аспаптарын, автоматты басқару құралдарын, сақтандыру және бұғаттау құрылғыларын көрсете отырып, ыдысты іске қосу схемасы;
4) өткізу қабілеті есептелген сақтандырғыш клапанның паспорты;
5) ұйымдағы өндірістік бақылау туралы ереже;
6) ыдыстың Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға жіберілгені туралы ақпарат.
Егер ыдыс есептелген қызмет мерзімін атқарған болса, сертификатталған ұйыммен одан әрі қауіпсіз пайдалану үшін инспекциялық куәлік беріледі
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторы және жергілікті атқарушы органның өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторы техникалық куәландыруды өткізу күні туралы жазбаша күтілетін күнге дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектор және жергілікті атқарушы органның өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторы келмеген жағдайда, техникалық сараптама аттестатталған ұйыммен оның қатысуынсыз дербес жүргізіледі.
Ыдыс паспортында техникалық сараптаманың нәтижелері және келесі техникалық сараптаманың күні жазылады.
267. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде қауіпті өндірістік нысандарында пайдаланылатын ыдыстарды техникалық куәландыру оларды есепке қойғанға дейін жүргізіледі, ал әлеуметтік инфрақұрылымдар нысандарында қолданылатын ыдыстарды ыдыстарды техникалық куәландыру оларды жергілікті атқару органдарында есепке қойғанға дейін жүргізіледі.

266. Техническое освидетельствование сосудов, цистерн и баллонов, подлежащих постановке на учет в территориальном подразделении уполномоченного органа в области промышленной безопасности, организовывает ответственный по надзору за техническим состоянием и эксплуатацией сосудов и проводится аттестованной организацией при участии государственного инспектора по государственному надзору в области промышленной безопасности уполномоченного органа в области промышленной безопасности, а подлежащих постановке на учет в местном исполнительном органе с участием государственного инспектора городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) по государственному надзору за безопасной эксплуатацией опасных технических устройств на объектах социальной инфраструктуры (далее - государственный инспектор по государственному надзору в области промышленной безопасности местного исполнительного органа).
При проведении технического освидетельствования изучается правильность и достоверность сведений, указанных в следующей документации:
1) паспорт сосуда согласно приложению 23 к настоящим Правилам;
2) заключение о качестве монтажа;
3) схема включения сосуда, с указанием источника давления, параметров, его рабочей среды, арматуры, контрольно-измерительных приборов, средств автоматического управления, предохранительных и блокировочных устройств;
4) паспорт предохранительного клапана с расчетом его пропускной способности;
5) положение о производственном контроле в организации;
6) информация о том, что сосуд допущен к применению на территории Республики Казахстан в соответствии с Законом.
Если сосуд отработал расчетный срок службы, аттестованной организацией предоставляется акт обследования о возможности его дальнейшей безопасной эксплуатации.
О дне проведения технического освидетельствования государственный инспектор по государственному надзору в области промышленной безопасности уполномоченного органа в области промышленной безопасности и государственный инспектор по государственному надзору в области промышленной безопасности местного исполнительного органа письменно извещается не позднее, чем за пять рабочих дней до предполагаемой даты.
При не явки государственного инспектора по государственному надзору в области промышленной безопасности и государственного инспектора по государственному надзору в области промышленной безопасности местного исполнительного органа техническое освидетельствование проводится без его участия самостоятельно с аттестованной организацией.
Результаты проведенного технического освидетельствования и срок следующего технического освидетельствования заносятся в паспорт сосуда.
267.Техническое освидетельствование сосудов, эксплуатируемые на опасных производственных объектах, проводится до постановки на учет в территориальном подразделении уполномоченного органа в области промышленной безопасности, а эксплуатируемые на объектах социальной инфраструктуры техническое освидетельствование сосудов проводится до постановки на учет в местном исполнительном органе.

268. Есептік қызмет ету мерзімін өтеген ыдыстарды техникалық куәландыру оларды аттестатталған ұйымымен зерттеуді жүргізгеннен кейін өткізіледі.
269. Ыдысты техникалық куәландыру нәтижелерін техникалық куәландыруды жүргізген тұлға рұқсат етілген параметрлерді және кезекті сараптамалардың мерзімдерін көрсете отырып, паспортқа енгізеді және техникалық куәландыруға қатысатын адамдар қол қояды.
Техникалық куәландыру нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес ыдысты техникалық куәландыру актісі ресімделеді.";
278 және 279-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"278. Ыдыс паспортында ыдысты пайдалануға беру туралы жазбаны техникалық куәландырудан және есепке қойғаннан кейін ыдыстардың техникалық жағдайы мен пайдалануын қадағалау бойынша жауапты тұлға жасайды.
279. Техникалық куәландырудан кейін паспортқа есепке қоюға жатпайтын ыдысты пайдалануға беруге рұқсат беретін жазбаны ыдыстардың техникалық жағдайы мен пайдалануын қадағалау бойынша жауапты тұлға жасайды.";
281-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"281. Осы ережелердің 278, 279, 280-баптарының талаптары орындалған соң, ыдыс (орнатуға кіретін ыдыстар тобы) жұмысқа қосылады.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Өндірістік қадағалау";
284-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"284. Қысыммен жұмыс істейтін жабдыққа қызмет көрсетуге Заңына сәйкес оқытылған, сынақтан өткен адамдар рұқсат етіледі.";
286-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"286. Пайдаланатын ұйым қысым астында жұмыс жасайтын ыдысты қауіпсіз пайдалану мен оған қызмет көрсету бойынша технологиялық регламентті дайындайды.";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Ыдыстарды авариялық тоқтату";
289-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"289. Ыдысты авариялық тоқтату фактісі мен себебі ауысым журналына жазылады.";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Ыдыстарды жөндеу";
291-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"291. Қысыммен жұмыс істейтін ыдыстар мен олардың элементтерін дәнекерлеуді (дәнекерлеуді) қолдана отырып жөндеу ыдысты дайындаушы, жөндеу ұйымы жұмыс басталғанға дейін әзірлеген технология бойынша жүргізіледі, ал жөндеу нәтижелері ыдыстың паспортына енгізіледі
Жөндеу, монтаждау технологиясына өзгертулерді енгізу ыдысты дайындаушымен келісіледі.";
293-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"293. Басқа жұмыс істейтін ыдыстармен ортақ құбырмен қосылған ыдыстың ішіндегі жұмыстарды жүргізу басталғанға дейін ыдыс олардан бұқтырмалармен бөлінеді. Ажыратылған құбырлар сөндіріледі.";
297-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

268. Техническое освидетельствование сосудов, отработавших расчетный срок службы, проводится после их обследования аттестованной организацией.
269. Результаты технического освидетельствования сосуда заносятся в паспорт лицом, проводившим техническое освидетельствование, с указанием разрешенных параметров и сроков следующих освидетельствований и подписывается лицами участвовавших в проведении технического освидетельствования.
По результатам технического освидетельствования оформляется акт технического освидетельствования сосуда согласно приложению 32 к настоящим Правилам.";
пункты 278 и 279 изложить в следующей редакции:
"278. Запись в паспорте сосуда, о вводе в эксплуатацию сосуда, оформляется ответственным по надзору за техническим состоянием и эксплуатацией сосудов, после технического освидетельствования и постановки на учет.
279. После технического освидетельствования запись в паспорт разрешающая ввод в эксплуатацию сосуда, не подлежащего постановке на учет, оформляется лицом, ответственным по надзору за техническим состоянием и эксплуатацией сосудов.";
пункт 281 изложить в следующей редакции:
"281. После выполнения требований пунктов 278, 279, 280 настоящих Правил сосуд (группа сосудов, входящих в установку) включается в работу.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Производственный контроль";
пункт 284 изложить в следующей редакции:
"284. К обслуживанию оборудования, работающего под давлением, допускаются лица обученные, сдавшие экзамены в соответствии с Законом.";
пункт 286 изложить в следующей редакции:
"286. Эксплуатирующей организацией разрабатывается технологический регламент по безопасной эксплуатации и техническому обслуживанию сосуда, работающего под давлением.";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Аварийная остановка сосудов";
пункт 289 изложить в следующей редакции:
"289. Факт и причина аварийной остановки сосуда записывается в сменный журнал.";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Ремонт сосудов";
пункт 291 изложить в следующей редакции:
"291. Ремонт с применением сварки (пайки) сосудов и их элементов, работающих под давлением, проводится по технологии, разработанной изготовителем сосуда, ремонтной организацией до начала проведения работ, а результаты ремонта заносятся в паспорт сосуда.
Внесение изменений в технологию ремонта, монтажа согласовывается с изготовителем сосуда.";
пункт 293 изложить в следующей редакции:
"293. До начала производства работ внутри сосуда, соединенного с другими работающими сосудами общим трубопроводом, сосуд отделяется от них заглушками, трубопровод отсоединяется. Отсоединенные трубопроводы заглушаются.";
пункт 297 изложить в следующей редакции:

"297. Жөндеу жұмыстарын жүргізуге адамдарға рұқсат беру осы Қағидалардың 22-қосымшасында келтірілген жұмысқа рұқсат қағазы бойынша жүргізіледі.";
8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. Сұйытылған газдарды тасымалдауға арналған цистерналар мен бөшкелер";
318-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Зиянды заттар сыныптамасы және жалпы қауіпсіздік талаптары" МЕМСТ 12.1.007-76 бойынша сифон құбырларында құбыр желісі үзілген жағдайда газдың шығуын болдырмайтын жылдамдық клапаны болуы тиіс.";
328 және 329-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"328. Цистерналар мен бөшкелерді газдармен толтыру өндірістік нұсқаулық бойынша жүргізіледі. Цистерналар мен бөшкелерді сұйытылған газдармен толтыру осы Қағидалардың 8-қосымшасында көрсетілген нормаларға сәйкес келеді.
329. Осы Қағидалардың 8-қосымшасында көрсетілмеген газдар үшін толтыру нормасы 50°С жоғары шекті температурасы бар сұйытылған газдармен толтыру кезінде цистерналар мен бөшкелерде газ жастығының жеткілікті көлемі болуын, ал 50°С төмен шекті температурасы бар сұйытылған газдармен толтыру кезінде цистерналар мен бөшкелердегі қысым 50°С температурада белгіленген есептік қысымнан аспауын негізге ала отырып, дайындаушымен белгіленеді.";
9-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-тарау. Баллондар";
339-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"339. "Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Зиянды заттар. Қауіпсіздік сыныптамасы және бойынша жалпы талаптар" МЕМСТ 12.1.007-76 бойынша қауіптіліктің 1 және 2 класындағы жарылыс қауіпті жанғыш заттарға, зиянды заттарға арналған баллондардың әрбір вентилі бүйірлі жалғастыққа оралатын бітеуішпен жабдықталады.";
345-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"345. Баллондардың сыртқы беті осы Қағидалардың 31-қосымшасына сәйкес боялады. Жаңадан дайындалған баллондарды бояу және жазулар жазуды дайындаушы, ал одан әрі толтыру станциялары жүргізеді.";
370-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"370. Баллондарға қызмет көрсетуге Заң талаптарына сәйкес емтихан тапсырған оқудан өткен тұлғаларға рұқсат етіледі.";
381-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"381. Баллондарды сұйытылған газдармен толтыру осы Қағидаларға 9-қосымшада көрсетілген стандарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
Осы Қағидаларға 9-қосымшада газдар болмаған жағдайда баллондарды толтыру толтыру станциясының технологиялық регламентіне сәйкес жүзеге асырылады.";
10-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-тарау. Қазандар құрылысы";

"297. Допуск людей на проведение ремонтных работ производится по наряду-допуску приведенный в приложении 22 к настоящим Правилам.";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Цистерны и бочки для перевозки сжиженных газов";
пункт 318 изложить в следующей редакции:
"318. Цистерны, предназначенные, для перевозки взрывоопасных горючих веществ, вредных веществ 1 и 2 класса опасности по ГОСТ 12.1.007-76 "Система стандартов безопасности труда. Вредные вещества Классификация и общие требования безопасности" должны иметь на сифонных трубках для слива скоростной клапан, исключающий выход газа при разрыве трубопровода.";
пункты 328 и 329 изложить в следующей редакции:
"328. Наполнение цистерн и бочек газами производится по технологическому регламенту. Наполнение цистерн и бочек сжиженными газами производится по нормам, указанным в приложении 8 к настоящим Правилам.
329. Для газов, не указанных в приложении 8 к настоящим Правилам, норма заполнения устанавливается изготовителем, исходя из того, чтобы при наполнении сжиженными газами, у которых критическая температура выше 50°С, в цистернах и бочках был достаточный объем газовой подушки, а при заполнении сжиженными газами, у которых критическая температура ниже 50°С, давление в цистернах и бочках при температуре 50°С не превышало установленного расчетного давления.";
заголовок главы 9 изложить в следующей редакции:
"Глава 9. Баллоны";
пункт 339 изложить в следующей редакции:
"339. Каждый вентиль баллона для взрывоопасных горючих веществ, вредных веществ 1 и 2 классов опасности по ГОСТ 12.1.007-76 "Система стандартов безопасности труда. Вредные вещества. Классификация и общие требования безопасности" снабжается заглушкой, навертывающейся на боковой штуцер.";
пункт 345 изложить в следующей редакции:
"345. Наружная поверхность баллонов окрашивается в соответствии с приложением 31 к настоящим Правилам. Окраска вновь изготовленных баллонов и нанесение надписей производится изготовителем, а в дальнейшем наполнительными станциями.";
пункт 370 изложить в следующей редакции:
"370. К обслуживанию баллонов, допускаются лица, обученные, сдавшие экзамены в соответствии с Законом.";
пункт 381 изложить в следующей редакции:
"381. Наполнение баллонов сжиженными газами производится в соответствии с нормами указанными в приложении 9 к настоящим Правилам.
При отсутствия газов в приложении 9 к настоящим Правилам наполнение баллонов производится по технологическому регламенту наполнительной станции.";
заголовок главы 10 изложить в следующей редакции:
"Глава 10. Конструкция котлов";

471 және 472-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"471. Қазандықтар мен олардың бөлшектерін дайындау, монтаждау және жөндеу үшін қысыммен жұмыс істейтін материалдар мен жартылай фабрикаттар осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес қолданылады.
472. Кестелерде көрсетілмеген материалдарды аттестатталған ұйымымен берілген зерттеу актісінің оң қорытынысы жағдайында қолдануға рұқсат етіледі.";
479-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"479. Жартылай фабрикаттарды дайындау үшін қолданылатын болаттарды типтер мен класстарға бөлу осы Қағидалардың 15-қосымшасының 3-кестесінде келтірілген.";
484-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"484. Жартылай фабрикаттар соғу тұтқырлығына сынауға осы Қағидаларға 16-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкес, табақтың қалыңдығы, дөңгелек прокаттың (шыңдаудың) диаметрі 12 мм және одан астам құбыр қабырғасының шыңдалуы (құйылуы) кезінде 16 мм және одан астам болады.";
487-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"487. U (KCU) типті концентраторы бар үлгілерде соққы тұтқырлығына сынақтар 200С кезінде, ал 486-тармақта көзделген жағдайларда осы Қағидаларға 6-қосымшада көрсетілген температуралардың бірінде жүргізіледі.";
495, 496, 497 және 498-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"495. Механикалық сипаттамаларды бақылау түрлерінің тізбесі жартылай фабрикатты дайындаушы сипаттамаларының нормаланған мәндеріне кепілдік берген жағдайда осы Қағидаларға 16-қосымшада көрсетілгендермен салыстырғанда қысқартылады.";
496. Әртүрлі маркалы табақ болатты қолдану шектері, параққа нормативтік-техникалық құжаттама, міндетті сынақтар мен бақылау түрлері осы Қағидалардың 16-қосымшасына сәйкес келеді.
497. Осы Қағидаларға 16-қосымшада келтірілген сол маркалы болат жолақтар жолаққа қойылатын талаптар табақ болат үшін белгіленген стандарттардан төмен болмаған жағдайда қолданылады.
498. Әртүрлі маркалы болаттан жасалған құбырларды қолдану шектері, құбырларға арналған нормативтік-техникалық құжаттама, сынау және бақылау түрлері осы Қағидаларға 16-қосымшада келтірілген.";
504-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"504. Әртүрлі маркалы болаттан жасалған соғылманы, қалыптауды және жаймаладды, соғылмаға арналған нормативтік-техникалық құжаттаманы қолдану шектері, сынау және бақылау түрлері осы Қағидалардың 16-қосымшасында келтірілген.";
507-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"507. Әр түрлі маркалы болаттан жасалған құймаларды, құймаларға қолдану шектері, міндетті сынақтар мен бақылау түрлері осы Қағиданың 16-қосымшасында келтірілген.";
512-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"512. Бекіткіштерге арналған әртүрлі маркадағы болаттарды қолдану шектері, бекіткіштерге арналған нормативтік-техникалық құжаттама, сынау және бақылау түрлері осы Қағидалардың 16-қосымшасында келтірілген.";
516-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункт 471 и 472 изложить в следующей редакции:
"471. Для изготовления, монтажа и ремонта котлов и их деталей работающие под давлением применяются материалы и полуфабрикаты согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
472. Применение материалов, не указанных в таблицах, допускается при положительном заключении акта обследования, выданной аттестованной организацией.";
пункт 479 изложить в следующей редакции:
"479. Подразделение сталей, применяемых для изготовления полуфабрикатов, на типы и классы приведены в таблице 3 приложения 15 к настоящим Правилам.";
пункт 484 изложить в следующей редакции:
"484. Испытаниям на ударную вязкость подвергаются полуфабрикаты в соответствии с требованиями, указанными в приложении 16 к настоящим Правилам, при толщине листа, поковки (отливки) стенки трубы 12 мм и более при диаметре круглого проката (поковки) 16 мм и более.";
пункт 487 изложить в следующей редакции:
"487. Испытания на ударную вязкость на образцах с концентратором типа U (KCU) проводятся при 20 °С, а в случаях, предусмотренных в пункте 486 при одной из температур, указанных в приложении 6 к настоящим Правилам.";
пункты 495, 496, 497 и 498 изложить в следующей редакции:
"495. Перечень видов контроля механических характеристик сокращается по сравнению с указанным в приложении 16 к настоящим Правилам при условии гарантии нормированных значений характеристик изготовителем полуфабриката.
496. Пределы применения листовой стали различных марок, нормативно-технической документации на лист, виды обязательных испытаний и контроля соответствуют приложению 16 к настоящим Правилам.
497. Стальные полосы тех же марок приведенных в приложении 16 к настоящим Правилам применяются при условии, что требования к полосе будут не ниже установленных стандартов для листовой стали.
498. Пределы применения труб из стали различных марок, нормативно-технической документацией на трубы, виды испытаний и контроля приведены в приложении 16 к настоящим Правилам.";
пункт 504 изложить в следующей редакции:
"504. Пределы применения поковок, штамповок и проката из сталей различных марок, нормативно-технической документации на поковки, виды испытаний и контроля приведены в приложении 16 к настоящим Правилам.";
пункт 507 изложить в следующей редакции:
"507. Пределы применения отливок из сталей различных марок, на отливки, виды обязательных испытаний и контроля приведены в приложении 16 к настоящим Правилам.";
пункт 512 изложить в следующей редакции:
"512. Пределы применения сталей различных марок для крепежа, нормативно-технической документации на крепеж, вид испытаний и контроля приведены в приложении 16 к настоящим Правилам.";
пункт 516 изложить в следующей редакции:

"516. Әртүрлі маркалы шойын құймаларды, шойын құймаларына қолдану шектері, сынау және бақылау түрлері осы Қағидалардың 16-қосымшасында келтірілген.";
521-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"521. Тиек қондырмаларды, үрлеу, ағызу және дренаж желілерін дайындау үшін "Соғылмалы шойыннан жасалған құймалар. Жалпы техникалық шарттар" МЕМСТ 1215-79 және "Құймаға арналған шартәріздес графит бар шойын. Маркалар" МЕМСТ 7293-85 бойынша соғылмалы немесе жоғары төзімді шойыннан жасалған құймалар қолданылады.";
523 және 524-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"523. Арматура корпустарын гидравликалық сынау "Арматура мен құбыр желілері бөлшектері. Номиналды, сынама және жұмыс қысымдары" МЕМСТ 356-80 сәйкес жүргізіледі.";
524. Осы Қағидалардың 16-қосымшасында көрсетілмеген жаңа маркалардан дайындалған материалдар мен жартылай фабрикаттарды қолдануға негізгі және қосымша термиялық өңдеуден кейін материалдардың механикалық, физикалық, технологиялық қасиеттері және олардың жай-күйі туралы оң сараптамалық қорытындылар негізінде рұқсат етіледі.";
11-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-тарау. Дайындау, қондыру және жөндеу";
539-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"539. Монтаждау және жөндеу алдында негізгі және пісіру материалдарына және жартылай фабрикаттардың "Сатып алынатын өнімді тексеру. Бақылауды жүргізуді ұйымдастыру және әдістері" МЕМСТ 24297-2013 сәйкес келуіне кірме бақылау жүргізіледі.";
581-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"581. Егер бақылаудың кез келген түрінде осы Қағидалардың 18-қосымшасында және бұйым мен пісіруге арналған стандарттарда келтірілген шекті рұқсат етілген нормалар шегінен шығатын ішкі және беткі ақаулар табылмаса, бұйым жарамды деп танылады.";
599-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"599. Қабырғаның бірдей номиналды қалыңдығы жабдықтар мен құбыр элементтерінің түйіскен дәнекерленген қосылыстарында дәнекерленетін элементтер (бөлшектер) жиектерінің жіктің сыртқы жағынан ығысуы (сәйкес келмеуі) осы Қағидаларға 11-қосымшада көрсетілген мәндерден аспайды.";
610-тармақтың 6-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) осы Қағидалардың 610-тармағында көрсетілмеген дәнекерлеу қосылыстарын дәнекерлеу бақылау жөніндегі тиісті шарттар мен нұсқаулықтардың талаптарында белгіленген көлемде басқа да дәнекерлеу қосылыстары (оның ішінде бұрыштық және таврлы).";
678 және 679-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"678. Әрбір қазандықты, автономды бу қыздырғышты және экономайзерді дайындаушы тапсырыс берушіге осы Қағидалардың 24-қосымшасына сәйкес паспортымен жеткізеді.";

"516. Пределы применения отливок из чугуна различных марок, на чугунные отливки, виды испытаний и контроля приведены в приложении 16 к настоящим Правилам.";
пункт 521 изложить в следующей редакции:
"521. Для изготовления запорных органов, продувочных, спускных и дренажных линий применяются отливки из ковкого, высокопрочного чугуна по ГОСТ 1215-79 "Отливки из ковкого чугуна. Общие технические условия" ГОСТ 7293-85 "Чугун с шаровидным графитом для отливки. Марки".";
пункты 523 и 524 изложить в следующей редакции:
"523. Гидравлические испытания корпусов арматуры проводятся в соответствии с ГОСТ 356-80 "Арматура и детали трубопроводов. Давление номинальное, пробные и рабочие. Ряды".
524. Применение материалов и полуфабрикатов, изготовленных из новых марок, не указанных в приложении 16 к настоящим Правилам осуществляется на основании положительных экспертных заключений о механических, физических, технологических свойствах материалов и их состоянии после основной и дополнительной термической обработки.";
заголовок главы 11 изложить в следующей редакции:
"Глава 11. Изготовление, монтаж и ремонт";
пункт 539 изложить в следующей редакции:
"539. Перед монтажом и ремонтом производится входной контроль основных и сварочных материалов и полуфабрикатов в соответствии с ГОСТ 24297-2013 "Верификация закупной продукции. Организация проведения и методы контроля".";
пункт 581 изложить в следующей редакции:
"581. Изделие признается годным, если при любом виде контроля в нем не будут обнаружены внутренние и поверхностные дефекты, выходящие за пределы допустимых норм, приведенных в приложении 18 к настоящим Правилам и стандартам на изделие и сварку.";
пункт 599 изложить в следующей редакции:
"599. В стыковых сварных соединениях элементов оборудования и трубопроводов с одинаковой номинальной толщиной стенки смещение (несовпадение) кромок свариваемых элементов (деталей) с наружной стороны шва не превышает значений, указанных в приложении 11 к настоящим Правилам.";
подпункт 6) пункта 610 изложить в следующей редакции:
"6) другие сварные соединения (в том числе угловые и тавровые), не указанные в пункте 610 настоящих Правил, в объеме, установленными требованиями соответствующих условий и инструкций по сварке и контролю сварных соединений.";
пункты 678 и 679 изложить в следующей редакции:
"678. Каждый котел, автономный пароперегреватель и экономайзер поставляются изготовителем заказчику с паспортом, согласно приложению 24 к настоящим Правилам.";

679. Жоғары температуралы органикалық жылу тасымалдағыштармен жұмыс істейтін қазандықтар осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес паспорттарымен жеткізіледі.";
682-тармақ алып тасталсын:
684-тармақтың 2-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Стационарлық бу қазандары. Түрлері мен негізгі параметрлері" МЕМСТ 3619-89 бойынша қазандықтардың белгіленуі";
685-тармақтың 2-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Су жылыту қазандықтары. Негізгі параметрлері және техникалық талаптар" МЕМСТ 21563-93 бойынша қазандықтардның белгіленуі.";
12-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"12-тарау. Арматура, бақылау-өлшеу құралдары және қорек құрылғылары";
698-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"698. Бу және су жылыту қазандықтарының сақтандырғыш құрылғыларының өткізу қабілетінің есебі "Бу және су жылыту қазандықтарының сақтандырғыш клапандары. Техникалық талаптар" МЕМСТ 24570-81 сәйкес жүргізіледі.";
744-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"744. Пайдалану шарттарына сәйкес келетін жұмыс қысымын көрсететін манометр шкаласының бөлігі деңгейінде қызыл сызық жүргізіледі.";
13 және 14-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"13-тарау. Қазандарға арналған жайлар";
"14-тарау. Қазандардың су-химиялық режимі";
852-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"0,7 т/С және одан жоғары бу өнімділігі табиғи және көп мәрте мәжбүрлі айналымы бар қазандықтар үшін қоректік су сапасының көрсеткіштері осы Қағидаларға 27-қосымшада (бұдан әрі – 27-қосымша) көрсетілген мәндер шегінде ұсталады.";
15-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"15-тарау. Өндірістік бақылау";
857-тармақта:
2-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары бойынша оқытылған тұлғалардың қажетті санынан қызмет көрсетуші персонал тағайындалады;";
15, 17 және 18-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
16-тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"16-тарау. Бақылау-өлшеу аспаптарын, автоматты қорғанысты, арматурамен қорек сорғыларын тексеру";
"17-тарау. Қазанды авариялық тоқтату";
"18-тарау. Жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру";
875-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"875. Пайдаланушы ұйым техникалық куәландыру нәтижелері негізінде және бекітілген жөндеу кестесі бойынша қазандықты жөндеуді орындайды.
Жөндеу техникалық шарттарға және жұмысты орындауға дейін әзірленген технологиялық регламент сәйкес жүргізіледі
881-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"881. Қазан ішіне адамдарды кіргізу, бекіту арматурасын ашу осы Қағидаларға 22-қосымшада келтірілген жұмысқа рұқсат қағазы бойынша жүргізіледі.";
19-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын
"19-тарау. Есепке қою";
882-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

679. Котлы, работающие с высокотемпературными органическими теплоносителями, поставляются с паспортами, согласно приложению 25 к настоящим Правилам.";
пункт 682 исключить;
подпункт 2) пункта 684 изложить в следующей редакции:
"2) обозначение котла по ГОСТ 3619-89 "Котлы паровые стационарные. Типы и основные параметры";";
подпункт 2) пункта 685 изложить в следующей редакции:
"2) обозначение котла по ГОСТ 21563-93 "Котлы водогрейные. Основные параметры и технические требования";";
заголовок главы 12 изложить в следующей редакции:
"Глава 12. Арматура, контрольно – измерительные приборы и питательные устройства";
пункт 698 изложить в следующей редакции:
"698. Расчет пропускной способности предохранительных устройств паровых и водогрейных котлов производится согласно ГОСТ 24570-81 "Клапаны предохранительные паровых и водогрейных котлов. Технические требования".";
пункт 744 изложить в следующей редакции:
"744. На шкалу манометра наносится красная черта на делении величины рабочего давления, соответствующего условиям эксплуатации.";
заголовки глав 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"Глава 13. Помещения для котлов";
"Глава 14. Водно-химический режим котлов";
пункт 852 изложить в следующей редакции:
"852. Показатели качества питательной воды для котлов с естественной и многократной принудительной циркуляцией паропроизводительностью 0,7 т/ч и более поддерживаются в пределах значений, указанных в приложении 27 к настоящим Правилам (далее – Приложение 27);";
заголовок главы 15 изложить в следующей редакции:
"Глава 15. Производственный контроль";
в пункте 857:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) назначает в необходимом количестве лиц обслуживающего персонала, обученного требованиям промышленной безопасности.";
заголовки глав 16, 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"Глава 16. Проверка контрольно-измерительных приборов, автоматических защит, арматуры и питательных насосов";
"Глава 17. Аварийная остановка котла";
"Глава 18. Организация ремонта";
пункт 875 изложить в следующей редакции:
"875. Эксплуатирующая организация, выполняет ремонт котла на основании результатов технического освидетельствования и по утвержденному графику ремонта.
Ремонт выполняется по техническим условиям и технологическому регламенту, разработанным до начала выполнения работ.";
пункт 881 изложить в следующей редакции:
"881. Допуск людей внутрь котла, открывание запорной арматуры производится по наряду-допуску приведенный в приложении 22 к настоящим Правилам.";
заголовок главы 19 изложить в следующей редакции:
"Глава 19. Постановка на учет (регистрация)";
пункт 882 изложить в следующей редакции:

"882. Қауіпті өндірістік объектілерде және әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде пайдаланылатын Қазандықтарды жұмысқа қосқанға дейін есепке қою қауіпті өндірістік объектілер мен қауіпті техникалық құрылғыларды есепке қою және есептен шығару қағидаларына сәйкес жүргізіледі.";
884-тармақ алып тасталсын:
885-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын
"885. Дайындаушының паспорты жоқ қазандықты есепке қойғанда, аттестатталған ұйымымен жасалған паспорттың телнұсқасы негізінде жүргізіледі.";
887-тармақ алып тасталсын:
20-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"20-тарау. Техникалық куәландыру";
889-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"889. Қазанды техникалық куәландыру сыртқы, ішкі қарап тексерулерден және гидравликалық сынақтан тұрады.
Қауіпті өндірістік объектілерде және әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде пайдаланылатын қазандарды техникалық куәландыру қондырудан кейін есепке қойылғанға дейін орындалады.
Ішкі қарап тексеру және гидравликалық сынақ алдында қазан тоқтатылады, қолданыстағы желілерден ажыратылады, салқындатылады, лас және жану өнімдерінен тазартылады, желдетіледі (газсыздандырылады).";
891-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"891. Техникалық куәландыру мынадай мерзімдерде жүргізіледі:
1) сыртқы және ішкі тексеру - 4 жылда кемінде бір рет;
2) гидравликалық сынақ - 8 жылда кемінде бір рет;
Сыртқы және ішкі тексеру монтаждалған қазанды пайдалану, іске қосу алдында, қазанды дәнекерлеуді қолдана отырып жөндеуден кейін және консервацияда екі жылдан астам болғаннан кейін жүргізіледі.";
893, 894, 895 және 896-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"893. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде есепке қоюға жататын қазандықты техникалық куәландыруды қазандықтардың жарамды жай-күйі мен қауіпсіз пайдаланылуы үшін жауапты адам ұйымдастырады және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторының қатысуымен аттестатталған ұйым, ал жергілікті атқарушы органда есепке қоюға жататын қазандық жүргізеді, жергілікті атқарушы органның өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторының қатысуымен.
Техникалық куәландыруды жүргізу кезінде, мынадай құжаттамада көрсетілген мәліметтердің маңыздылығы мен дұрыстығы зерделенеді:
1) осы Қағидалардың 25-қосымшасына сәйкес қазан паспорты, осы Қағидалардың 24-қосымшасына сәйкес қазан паспорты (автономды бу қыздырғыш, экономайзер);

"882. Постановки на учет котлов эксплуатируемых на опасных производственных объектах и на объектах социальной инфраструктуры до пуска в работу производится в соответствии с Правилами постановки на учет и снятия с учета опасных производственных объектов и опасных технических устройств.";
пункт 884 исключить:
пункт 885 изложить в следующей редакции:
"885. Постановка на учет котла, не имеющего паспорт изготовителя, производится на основании дубликата паспорта, составленного аттестованной организацией.";
пункт 887 исключить:
заголовок главы 20 изложить в следующей редакции:
"Глава 20. Техническое освидетельствование";
пункт 889 изложить в следующей редакции:
"889. Техническое освидетельствование котла состоит из наружного, внутреннего осмотров и гидравлического испытания.
Техническое освидетельствование котлов эксплуатируемых на опасных производственных объектах и на объектах социальной инфраструктуры проводится после монтажа до постановки на учет.
Перед внутренним осмотром и гидравлическим испытанием котел останавливается, отключается от действующих линий, охлаждается, очищается от загрязнений и продуктов горения, вентилируется (дегазируется).";
пункт 891 изложить в следующей редакции:
"891. Техническое освидетельствование проводится в сроки:
1) наружный и внутренний осмотр - не реже одного раза в 4 года;
2) гидравлическое испытание - не реже одного раза в 8 лет.
Наружный и внутренний осмотр проводится в период эксплуатации, пуском смонтированного котла в эксплуатацию, после ремонта котла с применением сварки и после нахождения на консервации более двух лет.";
пункты 893, 894, 895 и 896 изложить в следующей редакции:
"893. Техническое освидетельствование котла подлежащего постановке на учет в территориальном подразделении уполномоченного органа в области промышленной безопасности, техническое освидетельствование организовывает лицо ответственное за исправное состояние и безопасную эксплуатацию котлов и проводится аттестованной организацией при участии государственного инспектора по государственному надзору в области промышленной безопасности уполномоченного органа в области промышленной безопасности, а котел подлежащий постановке на учет в местном исполнительном органе, с участием государственного инспектора по государственному надзору в области промышленной безопасности местного исполнительного органа.
При проведении технического освидетельствования изучается правильность и достоверность сведений, указанных в следующей документации:
1) паспорт котла согласно приложению 25 к настоящим Правилам, паспорт котла (автономного пароперегревателя, экономайзера) согласно приложению 24 к настоящим Правилам;

2) қазан монтажының сапасы туралы қорытынды;
3) қазан орналасқан орынжайдың сызбасы (жоспар және көлденең кескін, қажет болған жағдайда бойлық кескін);
4) су дайындау учаскесінің жобалық құжаттамаға сәйкестігі туралы анықтама;
5) қоректендіру құрылғыларының бар болуы және олардың техникалық сипаттамаларының жобалық құжаттамаға сәйкестігі туралы анықтама;
6) ұйымдағы өндірістік бақылау туралы ереже;
7) қазанның Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға жіберілгені туралы ақпарат.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторы мен жергілікті атқарушы органның өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторы техникалық куәландыруды жүргізу күні туралы болжамды күнге дейін бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жазбаша хабардар етіледі.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторы және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектор және жергілікті атқарушы орган келмеген жағдайда техникалық куәландыру оның қатысуынсыз аттестатталған ұйыммен дербес жүргізіледі.
Жүргізілген техникалық куәландыру нәтижелері және келесі техникалық куәландыру мерзімі қазан паспортына енгізіледі.
894. Дайындаушыда ішкі қараудан және гидравликалық сынақтан өткен және орнату орнына жиналған күйінде жеткізілген қазандар, сондай-ақ тіркеуде тұрмаған қазандар орнату орнында қазандардың ақаусыз күйін және қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ететін тұлғамен алғашқы техникалық куәландырудан өтуге жатады.
895. Есепте тұрған қазандарды мерзімді техникалық куәландыруды аттестатталған ұйыммен бірлесіп қазандардың техникалық жағдайын және пайдаланылуын қадағалау жөніндегі жауапты тұлға ұйымдастырады және орындайды.
896. Қазанды техникалық куәландыру нәтижелері қазандардың жарамды күйі мен қауіпсіз пайдаланылуы үшін жауапты тұлғамен келесі техникалық куәландырудың рұқсат етілген параметрлері мен мерзімдерін көрсете отырып, қазан паспортына енгізіледі және осы Ережелердің 32-қосымшасына сәйкес техникалық куәландыру актісін ресімдей отырып, техникалық куәландыруды жүргізуге қатысқан тұлғалар қол қояды.";
899-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"899.Пайдаланушы ұйым ішкі беттерді әрбір тазалаудан кейін, қазандық элементтерін жөндеуден кейін және техникалық сараптама алдында сыртқы және ішкі тексерулерді жүргізеді. Бұл ретте қазандықтардың жақсы күйіне және қауіпсіз жұмыс істеуіне жауапты тұлға техникалық сараптама жүргізгенге дейін анықталған ақауларды жою шараларын қабылдайды.
Жылу электр станцияларында қазандықтарды ішкі тексеру оларды күрделі жөндеу кезеңінде, бірақ үш жылда кемінде бір рет жүргізіледі.";

2) заключение о качестве монтажа котла;
3) чертежи помещения котельной (план и поперечный разрез, при необходимости и продольный разрез);
4) справка о соответствии участка водоподготовки проектной документации;
5) справка о наличии питательных устройств и соответствии их технических характеристик их проектной документации;
6) положение о производственном контроле в организации;
7) информацию, о том что, котел допущен к применению на территории Республики Казахстан в соответствии с Законом.
О дне проведения технического освидетельствования государственный инспектор по государственному надзору в области промышленной безопасности уполномоченного органа в области промышленной безопасности и государственный инспектор по государственному надзору в области промышленной безопасности местного исполнительного органа письменно извещается не позднее, чем за пять рабочих дней до предполагаемой даты.
При не явки государственного инспектора по государственному надзору в области промышленной безопасности уполномоченного органа в области промышленной безопасности и государственный инспектор по государственному надзору в области промышленной безопасности и местного исполнительного органа техническое освидетельствование проводится без его участия самостоятельно с аттестованной организацией.
Результаты проведенного технического освидетельствования и срок следующего технического освидетельствования заносятся в паспорт котла.
894. Котлы, подвергнутые внутреннему осмотру, гидравлическому испытанию изготовителем и поступившие на место установки в собранном виде и котлы, не стоящие на учете подлежат первичному техническому освидетельствованию на месте установки лицом, обеспечивающим исправное состояние и безопасную эксплуатацию котлов.
895. Периодическое техническое освидетельствование котлов, стоящих на учете организовывает и проводит ответственное лицо по надзору за техническим состоянием и эксплуатацией котлов совместно с аттестованной организацией.
896. Результаты технического освидетельствования котла, заносятся в паспорт котла лицом ответственным за исправное состояние и безопасную эксплуатацию котлов с указанием разрешенных параметров и сроков следующего технического освидетельствования, и подписывается лицами, участвовавшими в проведении технического освидетельствования, с оформлением акта технического освидетельствования согласно приложению 32 к настоящим Правилам.";
пункт 899 изложить в следующей редакции:
"899. Эксплуатирующая организация проводит наружный и внутренний осмотры после каждой очистки внутренних поверхностей, ремонта элементов котлов и перед техническим освидетельствованием. При этом, лицо ответственное за исправное состояние и безопасную эксплуатацию котлов принимает меры по устранению выявленных дефектов до технического освидетельствования.
На тепловых электрических станциях внутренний осмотр котлов проводится в период их капитального ремонта, но не реже одного раза в три года.";

901-тармағының 7) және 8) тармақшаларын мынадай редакцияда жазылсын:
"7) егер мұндай куәландыру аттестатталған сараптама ұйымы маманының немесе қазанның жарамды күйіне және қауіпсіз пайдаланылуына жауапты адамның шешімі бойынша қажет болса.";
8) есептік қызмет мерзімін өңдегеннен кейін;";
902, 903, 904 және 905-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"902. Егер қазандықты куәландыру кезінде оның элементтерінің беріктігін төмендететін ақаулар (қабырғалардың батуы, байланыстардың тозуы және тағы басқа) анықталса, онда ақаулы элементтерді ауыстырғанға дейін қазандық төмен параметрлер (қысым және температура) кезінде пайдаланылады.
Төзімділік беріктігіне зерттеп-қарау есебі МЕМСТ 34233.6 "Түтіктер мен аппараттар. Беріктікті есептеу нормалары мен әдістері. Аз циклді жүктемелер кезінде беріктікке есептеу", ҚР СТ 2777 "Стационарлық қазандар және бу мен ыстық су құбырлары. Беріктікке есептеу нормалары. Қабырға қалыңдығын анықтау әдістері", ҚР СТ 2778 "Стационарлық қазандар және бу мен ыстық су құбырлары. Беріктікке есептеу нормалары. Беріктік коэффициенттерін анықтау" талаптарына орындалады.
Сақтандыру клапандарының өткізу қабілетін тексеру сынау мемлекеттік стандартқа (МЕМСТ) 24570-81 сәйкес жүргізіледі. "Бу және су жылыту қазандарының сақтандыру клапандары. Техникалық талаптар.
903. Егер қазандықты техникалық куәландыру кезінде оның беріктігіне күмән тудыратын ақаулар, себебін анықтау қиын болатын ақаулар анықталса, мұндай қазандықтың жұмысы зерттеулер жүргізілгенге дейін, ал қажет болған жағдайларда көрсетілген ақаулардың пайда болу себептері туралы, одан әрі пайдалану мүмкіндігі мен шарттары туралы аттестатталған ұйымның тексеру актісін алғанға дейін тоқтатыла тұрады.
904. Егер қазанды куәландыру кезінде барабан металын немесе қазанның басқа да негізгі элементтеріне механикалық сынақтар жүргізілсе және көміртекті болаттан элементті сынау нәтижесінде уақытша кедергі 32 МПа (32 кгс/см2) төмен немесе 0,2% қалдық деформация кезінде шартты тұрақсыздық шегінің уақытша кедергіге қатынасы 0,75 астам, немесе салыстырмалы ұзару 16% кем немесе өткір кескіні 25 Дж/см2 (2,5 кгс. м/см2) кем үлгілердегі соққы тұтқырлығы осы элементті одан әрі пайдалануға аттестатталған ұйымының сараптамалық қорытындысын алғанға дейін жол берілмейді. Қосындыланған болаттар үшін көрсетілген сипаттамалардың рұқсат етілетін мәндері әр нақты жағдайда дайындаушымен белгіленеді.
905. Техникалық куәландыру нәтижелерін куәландыруды жүргізген адам қазан паспортына рұқсат етілген жұмыс параметрлері мен келесі куәландыру мерзімдерін көрсете отырып жазады және осы Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес қазандықты техникалық куәландыру актісі жасалынады.";
907-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункты 7) и 8) пункта 901 изложить в следующей редакции:
"7) если такое освидетельствование необходимо по результатам осмотра специалистом аттестованной организации и лицом, ответственным за исправное состояние и безопасную эксплуатацию котла;
8) после отработки расчетного срока службы.";
пункты 902, 903, 904 и 905 изложить в следующей редакции:
"902. Если при освидетельствовании котла будут обнаружены дефекты, снижающие прочность его элементов (утонение стенок, износ связей и тому подобное), то до замены дефектных элементов котел эксплуатируется при пониженных параметрах (давлении и температуре).
Поверочный расчет на усталостную прочность выполняется в соответствии с требованиями ГОСТ 34233.6 "Сосуды и аппараты. Нормы и методы расчета на прочность. Расчет на прочность при малоцикловых нагрузках", СТ РК 2777 "Котлы стационарные и трубопроводы пара и горячей воды. Нормы расчета на прочность. Методы определения толщины стенки", СТ РК 2778 "Котлы стационарные и трубопроводы пара и горячей воды. Нормы расчета на прочность. Определение коэффициентов прочности".
Поверочный расчет пропускной способности предохранительных клапанов проводится согласно ГОСТ 24570-81 "Клапаны предохранительные паровых и водогрейных котлов. Технические требования".
903. Если при техническом освидетельствовании котла выявлены дефекты, вызывающие сомнения в его прочности, дефекты, причину которых установить затруднительно, работа такого котла приостанавливается до проведения исследований, а в необходимых случаях, до получения акта обследования аттестованной организации о причинах появления указанных дефектов, о возможности и условиях дальнейшей эксплуатации.
904. Если при освидетельствовании котла проводились механические испытания металла барабана, других основных элементов котла и в результате испытаний элемента из углеродистой стали установлено, что временное сопротивление ниже 32 МПа (32 кгс/см2) отношение условного предела текучести при остаточной деформации 0,2% к временному сопротивлению более 0,75, относительное удлинение менее 16%, ударная вязкость на образцах с острым надрезом менее 25 Дж/см2 (2,5 кгс. м/см2), то дальнейшая эксплуатация данного элемента не допускается до получения экспертного заключения, выданного аттестованной организацией. Допускаемые значения указанных характеристик для легированных сталей устанавливаются в каждом конкретном случае изготовителем.
905. Результаты технического освидетельствования записываются в паспорт котла лицом, производившим освидетельствование, с указанием разрешенных параметров работы и сроков следующего освидетельствования, и оформляется акт технического освидетельствования котла согласно приложению 32 к настоящим Правилам.";
пункт 907 изложить в следующей редакции:

"907. Есептіден тыс қызмет ету мерзімін өтеген қазан аттестатталған ұйым берген оны одан әрі пайдалану мүмкіндіктері мен шарттары туралы тексеру актісінің негізінде пайдаланылады.";
21 және 22-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"21-тарау. Жаңадан орнатылған қазандарды пайдалануға рұқсат";
"22-тарау. Жоғары температуралы органикалық жылу тасымалдауыштармен жұмыс істейтін қазандар";
962-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"962. Кеңейту құбырының шартты өтуі Dy 25-тен кем емес болуы қажет, оны осы Қағидалардың 28-қосымшасында келтірілген қазанның номиналды жылу өнімділігіне байланысты таңдау керек.";
23 және 24-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"23-тарау. Содарегенерациялық қазандар";
"24-тарау. Бу және ыстық су құбыр өткізгіштері құрылымы";
1024 және 1025-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1024. Ультрадыбыстық бақылауға жататын көлденең жапсарлы дәнекерленген қосылыстар үшін жік осінен (жақын дәнекерленетін бөлшектер мен элементтерге, иілудің басталуына, іргелес көлденең жіктің осіне және т. б. дейін) әрбір жаққа элемент құбырларының бос тік ускесінің ұзындығы осы Қағидалардың 29-қосымшасында келтірілген шамадан кем болмауы тиіс.
1025. Жергілікті термиялық өңдеуге жататын көлденең жапсарлы дәнекерленген қосылыстар үшін жік осінен (жақын пісірілген бөлшектер мен элементтерге дейін, иілістің басталуына дейін, іргелес көлденең тігіске дейін және т.б.) әр жаққа құбырдың (элементтің) еркін тік бөлігінің ұзындығы келесі l формула бойынша анықталатын шамасынан кем болмауы көзделеді
бірақ кемінде 100 мм. Мұнда Dm - құбырдың (элементтің) орташа диаметрі, мынаған тең Dm = Da - S, Da – номиналды сыртқы диаметр, мм; S – құбырдың (элементтің) қабырғасының номиналды қалыңдығы, мм.";
1056-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1056. Сақтандырғыш құрылғыларының өткізу қабілетін есептеу МЕМСТ 24570 – 81 "Бу және су жылыту қазандарының сақтандырғыш клапандары. Техникалық талаптар" сәйкес жүргізіледі.";
1064-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1064. Манометрдің шынысына пайдалану шарттарына сәйкес келетін жұмыс қысымының шамасын бөлудің үстіне қызыл сызық салынады.";
25-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"25-тарау. Материалдар және жартылай өнімдер";
1076, 1077 және 1078-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1076. Қысыммен жұмыс істейтін құбырлар мен олардың бөлшектерін дайындау, монтаждау және жөндеу үшін осы Қағидалардың 19-қосымшасында көрсетілген материалдар мен жартылай фабрикаттар қолданылады.
1077. Егер материалдардың параметрлері жоғарыда көрсетілген қосымшадағы талаптардан төмен болмаса, осы Қағидалардың 19-қосымшасында берілген материалдарды қолдануға жол беріледі.

"907. Котел, отработавший сверх расчетный срок службы, эксплуатируется на основании акта обследования о возможностях и условиях его дальнейшей эксплуатации, выданного аттестованной организацией.";
заголовки глав 21 и 22 изложить в следующей редакции:
"Глава 21. Разрешение на эксплуатацию вновь установленных котлов";
"Глава 22. Котлы, работающие с высокотемпературными органическими теплоносителями";
пункт 962 изложить в следующей редакции:
"962. Условный проход расширительного трубопровода не менее Dy 25, его следует выбирать в зависимости от номинальной теплопроизводительности котла, приведенной в приложении 28 к настоящим Правилам.";
заголовки глав 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"Глава 23. Содорегенерационные котлы";
"Глава 24. Конструкция трубопроводов пара и горячей воды";
пункты 1024 и 1025 изложить в следующей редакции:
"1024. Для поперечных стыковых сварных соединений, подлежащих ультразвуковому контролю, длина свободного прямого участка труб элемента) в каждую сторону от оси шва (до ближайших приварных деталей и элементов, начала гиба, оси соседнего поперечного шва и так далее) должно быть не менее величины, приведенных в приложении 29 к настоящим Правилам.
1025. Для поперечных стыковых сварных соединений, подлежащих местной термической обработке, длина свободного прямого участка трубы (элемента) в каждую сторону от оси шва (до ближайших приварных деталей и элементов, начала гиба, соседнего поперечного шва и так далее) предусматривается не менее величины l, определяемой по формуле:
но не менее 100 мм. Здесь Dm- средний диаметр трубы (элемента), равный Dm = Da-S; Da - номинальный наружный диаметр, мм; S - номинальная толщина стенки трубы (элемента), мм.";
пункт 1056 изложить в следующей редакции:
"1056. Расчет пропускной способности предохранительных устройств производится согласно ГОСТ 24570 – 81 "Клапаны предохранительные паровых и водогрейных котлов. Технические требования".";
пункт 1064 изложить в следующей редакции:
"1064. На стекле манометра наносится красная черта над делением величины рабочего давления, соответствующего условиям эксплуатации.";
заголовок главы 25 изложить в следующей редакции:
"Глава 25. Материалы и полуфабрикаты";
пункты 1076, 1077 и 1078 изложить в следующей редакции:
"1076. Для изготовления, монтажа и ремонта трубопроводов и их деталей, работающих под давлением, применяются материалы и полуфабрикаты, указанные в приложении 19 к настоящим Правилам.
1077. Применение материалов, перечисленных в приложении 19 к настоящим Правилам не указанных в таблицах, допускается, если параметры материалов не ниже требований, вышеуказанном приложении.

1078. Осы Қағидаларға 19-қосымшада келтірілмеген материалдар мен жартылай фабрикаттарды қолдануға, оларды қолдану шектерін кеңейтуге, сынақтар мен бақылау көлемін қысқартуға сынақтардың оң нәтижелері негізінде рұқсат етіледі.";
1086-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1086. Жартылай фабрикаттар табақтың қалыңдығы, тұтас шыңдалғаның қалыңдығы және құбыр қабырғасының қалыңдығы немесе қуыс шыңдалғаның (құйманың) қалыңдығы 12 мм және одан астам немесе дөңгелек прокаттың (шыңдаудың) диаметрі 16 мм және одан астам болған кезде осы Қағидаларға 19-қосымшада көрсетілген талаптарға соққы тұтқырлығына сыналады.";
1099, 1100, 1101 және 1102-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1099. Жартылай фабрикатты дайындаушы сипаттамалардың нормаланған мәндерін қамтамасыз ету, созылуға сынақтар жүргізу және өнімді мерзімді бақылау жағдайында механикалық сипаттамаларды бақылау түрлерінің тізбесін осы Қағидаларға 19-қосымшада көрсетілгендермен салыстырғанда қысқартуға болады. Сынақтар мен бақылау көлемін қысқарту тәртібі осы Қағидалардың 1078-тармағында белгіленген.
1100. Әр түрлі маркалы табақ болатты қолдану шектері, міндетті сынақтар мен бақылау түрлері осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес көзделеді.
1101. Жолаққа қойылатын талаптар қолданылатын табақ болат үшін белгіленгеннен төмен болмайтын жағдайда, осы Қағидаларға 19-қосымшада көрсетілген сол маркалы болат жолақтар қолданылады.
1102. Әртүрлі маркалы болаттан жасалған құбырларды қолдану шектері, міндетті сынау және бақылау түрлері осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес көзделеді.";
1108-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1108. Әр түрлі маркалы болаттан жасалған шықдалғыларды (прокаттарды) қолдану шектері, міндетті сынақтар мен бақылау түрлері осы Қағидалардың 19-қосымшасына сәйкес көзделеді.";
1111 және 1112-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1111. Табақтан жасалған қалыптау үшін қолдану шектері, міндетті сынау және бақылау түрлері осы Қағидаларға 19-қосымшасында көрсетілген табақтар үшін, ал прокаттан дайындалған қалыптауға қойылатын талаптарға сәйкес қабылданады.
1112. Түрлі маркалы болаттан жасалған құймаларды қолдану шектері, міндетті сынақтар мен бақылау түрлері осы Қағидалардың 19-қосымшасына сәйкес қабылданады.";
1114-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1114. Әрбір қуыс құйма "Құбыржол арматурасы мен бөлшектері. Номиналды, сынама және жұмыс қысымы. Қатарлар." МЕМСТ 356-80 бойынша сыналатын қысыммен гидравликалық сынақтан өтеді.";
1116-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1078. Применение материалов и полуфабрикатов, не приведенных в приложении к 19 настоящим Правилам расширение пределов их применения, сокращение объема испытаний и контроля разрешается на основании положительных результатов испытаний.";
пункт 1086 изложить в следующей редакции:
"1086. Испытаниям на ударную вязкость подвергаются полуфабрикаты в соответствии с требованиями, указанными в приложении 19 к настоящим Правилам, при толщине листа, толщине сплошной поковки и толщине стенки трубы при полой поковки (отливки) 12 мм и более, при диаметре круглого проката (поковки) 16 мм и более.";
пункты 1099, 1100, 1101 и 1102 изложить в следующей редакции:
"1099. Перечень видов контроля механических характеристик возможно сократить по сравнению с указанным в приложении 19 к настоящим Правилам, при условии обеспечения нормированных значений характеристик изготовителем полуфабриката, проведением испытаний на растяжение и периодического контроля продукции. Порядок сокращения объема испытаний и контроля установлен в пункте 1078 настоящих Правил.
1100. Пределы применения листовой стали различных марок, виды обязательных испытаний и контроля предусматриваются в соответствии с приложением 19 к настоящим Правилам.
1101. Применяются стальные полосы тех же марок указанных в приложении 19 к настоящим Правилам при условии, что требования к полосе будут не ниже установленных для применяемой листовой стали.
1102. Пределы применения труб из сталей различных марок, виды обязательных испытаний и контроля предусматриваются в соответствии с приложением 19 к настоящим Правилам.";
пункт 1108 изложить в следующей редакции:
"1108. Пределы применения поковок (проката) из стали различных марок, виды обязательных испытаний и контроля предусматриваются в соответствии с приложением 19 к настоящим Правилам.";
пункты 1111 и 1112 изложить в следующей редакции:
"1111. Пределы применения, виды обязательных испытаний и контроля для штамповок, изготовленных из листа, принимаются в соответствии с требованиями для листа указанных в приложении 19 к настоящим Правилам, а для штамповок, изготовляемых из проката.
1112. Пределы применения отливок из стали различных марок, виды обязательных испытаний и контроля принимаются в соответствии с приложением 19 к настоящим Правилам.";
пункт 1114 изложить в следующей редакции:
"1114. Каждая полая отливка подвергается гидравлическому испытанию пробным давлением по ГОСТ 356-80 "Арматура и детали трубопроводов. Давление номинальное, пробные и рабочие. Ряды".";
пункт 1116 изложить в следующей редакции:

"1116. Бекіткіштерге арналған әртүрлі маркалы болаттарды қолдану шектері, бақылаудың міндетті сынақтарының түрлері осы Қағидалардың 19-қосымшасына сәйкес қабылданады.";
1119-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1119.Әр түрлі маркалы шойыннан жасалған құймаларды қолдану шектері міндетті сынақтар мен бақылау түрлері осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес қабылданады.";
1122-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1122. Әрбір қуыс құйма "Құбыржол арматурасы мен бөлшектері. Номиналды, сынама және жұмыс қысымы. Қатарлар" МЕМСТ 356-80 көрсетілген сыналатын қысыммен, алайда кемінде 0,3 МПа (3 кгс/ см2) гидравликалық сынақтан өтеді.";
1124-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1124. Үрлеу, түсіру және дренаждық желілердің тиек органдарын дайындау үшін МЕМСТ 1215-79 "Иілгіш шойыннан жасалған Құймалар. Жалпы техникалық шарттар" және ГОСТ 7293-85 "Құюға арналған сфералық графиті бар шойын. Маркалар".";.
1126 және 1127-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1126. Арматура корпустарын гидравликалық сынау "Құбыржол арматурасы мен бөлшектері. Номиналды, сынама және жұмыс қысымы. Қатарлар" МЕМСТ 356-80 бойынша жүргізіледі.";
1127. Осы Қағидаларға 19-қосымшада келтірілмеген жаңа маркалы болаттан жасалған материалдар мен жартылай фабрикаттарды негізгі және қосымша термиялық өңдеуден кейін және пайдалану сипаттамалары туралы жай-күйдегі материалдардың механикалық, физикалық және технологиялық қасиеттеріне сәйкестігіне оң сынақтар негізінде есептік ресурсқа қолдануға болады.";
26-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"26-тарау. Монтаж және жөндеу жұмыстары";
1152-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1152. Құбыр жолдарын монтаждау және жөндеу жұмыстары алдында негізгі және дәнекерлеу материалдары, жартылай фабрикаттарды "Сатып алу өнімдерін верификациялау. Бақылауды ұйымдастыру және жүргізу әдістері" МЕМСТ 24297-87 бойынша кірме бақылаудан өткізеді";
1196-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1196. Дәнекерленген қосылыстарды қарап тексеру және өлшеу бақылауы жіктердің барлық ұзындығы бойына сыртқы және ішкі жақтарынан "Дәнекерленген қосылыстар. Сапаны бақылау әдістері" МЕМСТ 3242-79 бойынша жүргізіледі.";
1199, 1200 және 1201-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1199. Дәнекерленген қосылыстардың сапасын радиографиялық бақылау "Бұзбай бақылау. Дәнекерленген қосылыстар. Радиографиялық әдіс." МЕМСТ 7512-82 сәйкес жүзеге асырылады.
1200. Дәнекерленген қосылыстардың сапасын ультрадыбыстық бақылау "Дәнекерленген қосылыстарды бұзбайтын бақылау. Ультрадыбыстық бақылау. Қабылдау деңгейлері" ҚР СТ ISO 11666-2016 және "Дәнекерленген қосылыстарды бұзбайтын бақылау. Ультрадыбыстық бақылау. Дәнекерленген қосылыстарда индикация параметрлерін анықтау" ҚР СТ ISO 23279-2016 стандарттар бойынша жүргізіледі.

"1116. Пределы применения сталей различных марок для крепежа, виды обязательных испытаний контроля принимаются в соответствии с приложением 19 к настоящим Правилам.";
пункт 1119 изложить в следующей редакции:
"1119. Пределы применения отливок из чугуна различных марок виды обязательных испытаний и контроля принимаются в соответствии с приложением 19 к настоящим Правилам.";
пункт 1122 изложить в следующей редакции:
"1122. Каждая полая отливка подвергается гидравлическому испытанию пробным давлением, указанным в ГОСТ 356 – 80 "Арматура и детали трубопроводов. Давление номинальное, пробные и рабочие. Ряды", но не менее 0,3 МПа (3 кгс/см2).";
пункт 1124 изложить в следующей редакции:
"1124. Для изготовления запорных органов продувочных, спускных и дренажных линий применяются отливки из ковкого, высокопрочного чугуна по ГОСТ 1215-79 "Отливки из ковкого чугуна. Общие технические условия", ГОСТ 7293-85 "Чугун с шаровидным графитом для отливки. Марки".";
пункты 1126 и 1127 изложить в следующей редакции:
"1126. Гидравлические испытания корпусов арматуры производятся в соответствии с ГОСТ 356-80 "Арматура и детали трубопроводов. Давление номинальное, пробные и рабочие. Ряды".
1127. Применение материалов и полуфабрикатов, изготовленных из сталей новых марок, не приведенных в приложении 19 к настоящим Правилам возможно на основании положительных испытаний на соответствие механических, физических и технологических свойствах материалов в состоянии после основной и дополнительной термической обработки и об эксплуатационных характеристиках, на расчетный ресурс.";
заголовок главы 26 изложить в следующей редакции:
"Глава 26. Монтаж и ремонт";
пункт 1152 изложить в следующей редакции:
"1152. Перед монтажом и ремонтом трубопроводов производится входной контроль основных и сварочных материалов, полуфабрикатов в соответствии с ГОСТ 24297-2013 "Верификация закупной продукции. Организация проведения и методы контроля".";
пункт 1196 изложить в следующей редакции:
"1196. Визуальный и измерительный контроль сварных соединений производится с внутренней и наружной сторон по всей протяженности в соответствии с ГОСТ 3242-79 "Соединения сварные. Методы контроля качества".";
пункты 1199, 1200 и 1201 изложить в следующей редакции:
"1199. Радиографический контроль качества сварных соединений производится в соответствии с ГОСТ 7512-82 "Контроль неразрушающий. Соединения сварные. Радиографический метод".";
1200. Ультразвуковой контроль качества сварных соединений производится в соответствии стандартами СТ РК ISO 11666-2016 "Контроль неразрушающий сварных соединений. Ультразвуковой контроль. Приемочные уровни" и СТ РК ISO 23279-2016 "Контроль неразрушающий сварных соединений. Ультразвуковой контроль. Определение параметров индикаций в сварных соединениях".";

1201. Дәнекерленген қосылыстарды магнитті-ұнтақты және капиллярлық бақылау әдістері "Дәнекерленген қосылыстарды бұзбайтын бақылау. Магнитті ұнтақты әдіс" МЕМСТ ЕН 1290-2006, "Дәнекерленген қосылыстарды бұзбайтын бақылау. Магнитті ұнтақты әдіс" ҚР СТ ISO 17638-2013 және "Бұзбай бақылау. Капиллярлық әдістер. Жалпы талаптар" МЕМСТ 18442-80 сәйкес жүзеге асырылады.";
1252-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1252. Дәнекерленген қосылыстарды иілуге сынау кезінде алынған көрсеткіштер осы Қағидалардың 30-қосымшасында келтірілгеннен төмен болмау керек";
1280-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1280. Құбырлардың арматурасы мен фасонды бөлшектері МЕМСТ 356-80 "Құбыржол арматурасы мен бөлшектері. Номиналды, сынама және жұмыс қысымы. Қатарлар." бойынша гидравликалық сынақтан өтеді";
27-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"27-тарау. Есепке қою";
1294-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1294. 0,07 МПа астам қысыммен жұмыс істейтін құбырларға дайындаушы және монтаждау ұйымдары ұсынатын құжаттама негізінде иеленуші кәсіпорындар осы Қағидалардың 26-қосымшасына сәйкес паспорт жасайды.";
1296-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1296. Шартты өтуі 70 мм-ден асатын I санаттағы құбырлар, шартты өтуі 100 мм-ден асатын II және III санаттағы құбырлар техникалық куәландырудан кейін жұмысқа қосылғанға дейін қауіпті өндірістік объектілерді және қауіпті техникалық құрылғыларды есепке қою және есептен шығару қағидаларына сәйкес есепке қойылады.
Осы Қағидаға сәйкес өзге де құбыр өткізгіштер осы Қағидалармен таралатын құбыр өткізгіш иесі болып табылатын кәсіпорындарда ішкі есебіне қойылады.";
1297-тармақ алып тасталсын:
1298 және 1299-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1298. Құбыр өткізгіштің паспорты және пайдаланылатын құжаттамасы мемлекеттік тілде және орыс тілдерінде ұсынылады.
1299. Паспорты жоқ құбыржолдарды есепке қойғанда, аттестатталған ұйымы жасаған паспорттың телнұсқасы негізінде жүргізіледі.";
1303-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1303. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде және жергілікті атқарушы органда есепте тұрған құбыржолдар мынадай мерзімдерде аттестатталған ұйымның техникалық куәландыруына жатады:";
мынадай мазмұндағы 1303-1-тармағымен толықтырылсын:
"1303-1. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде есепке қоюға жататын құбыржолды техникалық куәландыруды құбыржолдардың ақаусыз жай-күйі мен қауіпсіз пайдаланылуы үшін жауапты адам ұйымдастырады және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторының қатысуымен аттестатталған ұйым, ал жергілікті атқарушы органда есепке қоюға жататын құбыржолды жүргізеді, жергілікті атқарушы органның өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторының қатысуымен.
Техникалық куәландыруды жүргізу кезінде, мынадай құжаттамада көрсетілген мәліметтердің маңыздылығы мен дұрыстығы зерделенеді:

1201. Магнитно-порошковый и капиллярный методы контроля сварных соединений производится в соответствии с ГОСТ ЕН 1290-2006 "Контроль неразрушающий сварных соединений. Магнитопорошковый метод", КР СТ ISO 17638-2013 "Контроль неразрушающий сварных соединений. Магнитопорошковый метод" и ГОСТ 18442-80 "Контроль неразрушающий. Капиллярные методы. Общие требования".";
пункт 1252 изложить в следующей редакции:
"1252. При испытании сварных соединений на изгиб полученные показатели не ниже приведенных в приложении 30 к настоящим Правилам.";
пункт 1280 изложить в следующей редакции:
"1280. Арматура и фасонные детали трубопроводов подвергаются гидравлическому испытанию пробным давлением в соответствии с ГОСТ 356-80 "Арматура и детали трубопроводов. Давление условные, пробные и рабочие. Ряды".";
заголовок главы 27 изложить в следующей редакции:
"Глава 27. Постановка на учет";
пункт 1294 изложить в следующей редакции:
"1294. На трубопроводы работающие под давлением более 0,07 МПа предприятиями-владельцами на основании документации, представляемой изготовителями и монтажными организациями составляется паспорт согласно приложению 26 к настоящим Правилам.";
пункты 1296 изложить в следующей редакции:
"1296. Трубопроводы I категории с условным проходом более 70 мм, трубопроводы II и III категории с условным проходом более 100 мм после технического освидетельствования до пуска в работу ставятся на учет соответствии с Правила постановки на учет и снятия с учета опасных производственных объектов и опасных технических устройств.
Иные трубопроводы, на которые распространяются настоящие Правила, ставятся на внутренний учет эксплуатирующей организации.";
пункт 1297 исключить:
пункты 1298 и 1299 изложить в следующей редакции:
"1298. Паспорт трубопровода и эксплуатационная документация представляется на государственном и русском языках.
1299. Постановка на учет трубопроводов, не имеющих паспорт, производится на основании дубликата паспорта, составленного аттестованной организацией.";
абзац первый пункта 1303 изложить в следующей редакции:
"1303. Стоящие на учете в территориальном подразделении уполномоченного органа в области промышленной безопасности, и в местном исполнительном органе трубопроводы подвергаются техническому освидетельствованию аттестованной организацией, в следующие сроки:";
дополнить пунктом 1303-1 следующего содержания:
"1303-1. Техническое освидетельствование трубопровода подлежащего постановке на учет в территориальном подразделении уполномоченного органа в области промышленной безопасности, техническое освидетельствование организовывает лицо ответственное за исправное состояние и безопасную эксплуатацию трубопроводов и проводится аттестованной организацией при участии государственного инспектора по государственному надзору в области промышленной безопасности уполномоченного органа в области промышленной безопасности, а трубопровод подлежащий постановке на учет в местном исполнительном органе, с участием государственного инспектора по государственному надзору в области промышленной безопасности местного исполнительного органа.
При проведении технического освидетельствования изучается правильность и достоверность сведений, указанных в следующей документации:

1) осы Қағидалардың 26-қосымшасына сәйкес құбыржолдың паспорты;
2) мыналарды көрсете отыра құбыржолдардың орындау сызбасы:
құбыржолдардың диаметрі, қалыңдығы, ұзындығы;
тіректер, компенсаторлар, аспалар, арматуралар, ауа және дренажды құрылғылардың орналасуы;
дәнекерленген қосылыстар, олардың арасындағы арақашықтық және олардан құдықтар мен абоненттік кірмеге дейінгі арақашықтық;
жылжымалықты өлшеу үшін арналған құрылғылардың орын ауыстыру жобалық шамасын көрсете отырып, жылу орын ауыстыруларды бақылау үшін нұсқағыштардың орналасуы;
3) осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес құбыржолдың элементтерін жасау туралы куәлік;
4) осы Қағидалардың 21-қосымшасына сәйкес құбыржолын монтаждау туралы куәлік;
5) иесінің монтаждау ұйымынан құбыржолды қабылдау актісі.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторы мен жергілікті атқарушы органның өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторы техникалық куәландыруды өткізу күні туралы болжамды күнге дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша түрде хабардар етіледі.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторы және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектор және жергілікті атқарушы орган келмеген жағдайда техникалық куәландыру оның қатысуынсыз аттестатталған ұйыммен дербес жүргізіледі.
Өткізілген техникалық куәландырудың нәтижелері және келесі техникалық куәландыру мерзімі құбыр өткізгіштің паспортына енгізіледі.";
1305-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1305. Құбыр өткізгіш қабырғаларына немесе дәнекерленген тігістеріне қатысты күмән туған жағдайда аттестатталған ұйымның маманы бөліктеп немесе толықтай оқшаулауды жояды.";
1313 және 1314-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1313. Аттестатталған ұйымы құбыржолды техникалық куәландыру кезіңде міндетті түрде құбыржолдың жарамды күйі мен қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ететін адам қатысуы тиіс.
1314. Рұқсат етілген параметрлерді және келесі куәландыру мерзімдерін көрсете отырып, құбыр өткізгішін техникалық куәландыру нәтижелерін құбырдың паспортына құбырлардың жарамды жай-күйі мен қауіпсіз пайдаланылуы үшін жауапты тұлға енгізеді және оған техникалық куәландыруды жүргізуге қатысқан тұлғалар қол қояды.
Техникалық куәландыру нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 32-қосымшасына сәйкес санатты құбыржолдарды техникалық куәландыру актісі рәсімделеді.";
28-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"28-тарау. Өндірістік бақылау";
1316-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) паспорт трубопровода согласно приложению 26 к настоящим Правилам;
2) исполнительная схема трубопроводов с указанием на ней:
диаметров, толщин труб, протяженность трубопроводов;
расположение опор, компенсаторов, подвесок, арматуры, воздушных и дренажных устройств;
сварные соединения с указанием расстояний между ними и от них до колодцев и абонентского ввода;
расположение указателей для контроля тепловых перемещений, с указанием проектных величин перемещений устройств для измерения ползучести;
3) свидетельство об изготовлении элементов трубопровода, в соответствии с приложением 20 к настоящим Правилам;
4) свидетельство о монтаже трубопровода, в соответствии с приложением 21 к настоящим Правилам;
5) акт приемки трубопровода владельцем от монтажной организации.
О дне проведения технического освидетельствования государственный инспектор по государственному надзору в области промышленной безопасности уполномоченного органа в области промышленной безопасности и государственный инспектор по государственному надзору в области промышленной безопасности местного исполнительного органа письменно извещается не позднее, чем за пять рабочих дней до предполагаемой даты.
При не явки государственного инспектора по государственному надзору в области промышленной безопасности уполномоченного органа в области промышленной безопасности и государственный инспектор по государственному надзору в области промышленной безопасности и местного исполнительного органа техническое освидетельствование проводится без его участия самостоятельно с аттестованной организацией.
Результаты проведенного технического освидетельствования и срок следующего технического освидетельствования заносятся в паспорт трубопровода.";
пункт 1305 изложить в следующей редакции:
"1305. Специалист аттестованной организации при появлении сомнений относительно состояния стенки, сварных швов трубопровода, может потребовать частичного или полного удаления изоляции.";
пункты 1313 и 1314 изложить в следующей редакции:
"1313. При техническом освидетельствовании трубопровода аттестованной организацией обязательно присутствие лица, обеспечивающего исправное состояние и безопасную эксплуатацию трубопроводов.
1314. Результаты технического освидетельствования трубопровода, с указанием разрешенных параметров и сроков следующего освидетельствования, заносятся в паспорт трубопровода лицом, ответственным за исправное состояние и безопасную эксплуатацию трубопроводов и подписываются лицами, участвовавшими в проведении технического освидетельствования.
По результатам технического освидетельствования оформляется акт технического освидетельствования категорийных трубопроводов согласно приложению 32 к настоящим Правилам.";
заголовок главы 28 изложить в следующей редакции:
"Глава. 28. Производственный контроль";
пункт 1316 изложить в следующей редакции:

"1316. Пайдаланушы ұйым өндірістік бақылау жүйесін құру арқылы құбырларды жарамды күйде ұстауды және оларды пайдаланудың қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етеді. Осы мақсатта:
1) құбыр өткізгішті дұрыс жағдайда ұстауды және қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ететін тұлға инженерлі-техникалық жұмысшылар қатарынан тағайындалады;
2) қызмет көрсету персоналынан өнеркәсіптік қауіпсіздік сұрақтары бойынша оқытылған және эмтихан тапсырған тұлға тағайындалады;
3) техникалық регламентті әзірлейді және бекітеді;
4) қарау арқылы жабдыққа бақылауды, арматураның, бақылау-өлшеу жабдықтарының және сақтағыш құрылғыларының жұмысының дұрыстығын тескеруді қамтамасыз етеді, қарау және тексеру нәтижелерін жазу үшін ауысым журналы жүргізіледі;
5) осы Қағидаларды білуіне персоналдың білімін кезеңді тексеру тәртібі белгіленеді және қамтамасыз етеледі;
6) инженерлі-техникалық жұмысшылармен қағиданың орындалуын, ал қызмет көрсету персоналмен – техникалық регламенттің орындалуын қамтамасыз етеді;
7) мерзімді түрде, жылына кемінде бір рет категориялық құбырларды тексеру жүргізіледі.";
1323-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1323. Манометрді келесі жағдайларда қолдануға рұқсат берілмейді:
1) тексеруді жүргізу туралы таңбасы болмаса;
2) тексеру мерзімі өткен болса;
3) тілі оны ажыратқан кезде осы аспап үшін жол берілетін ауытқудың жартысынан асатын шамаға шкаланың нөлдік көрсеткішіне қайтадан оралмаса;
4) әйнек сынса немесе оның көрсеткіштерінің дұрыстығына әсер ететін зақымданулар болса.";
1325 және 1326-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1325. Құбыр өткізгішін пайдаланатын ұйым техникалық куәландыру және/немесе тексеру нәтижелері бойынша құбыр өткізгіштің жөндеуін қамтамасыз етеді. Жөндеу жұмыстарды орындау басталғанға дейін әзірленген технологиялық регламент бойынша орындалады.
1326. Құбыржолдарды жөндеу наряд-рұқсат қағазы бойынша жүргізіледі, оның үлгісі осы Қағидалардың 22-қосымшасында келтірілген.";
1334-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1334. Бояуы, шартты белгілер, әріптер өлшемі және жазудың орналасуы "Өнеркәсіптік кәсіпорындардың құбыржолдары. Таным бояуы, ескерту белгілері және таңба қалқандары" МЕМСТ 14202-69 сәйкес келеді қажет";
12-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 32-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

"1316. Эксплуатирующая организация обеспечивает содержание трубопроводов в исправном состоянии и безопасные условия их эксплуатации путем создания системы производственного контроля. В этих целях:
1) назначается лицо, обеспечивающее исправное состояние и безопасную эксплуатацию трубопроводов, из числа инженерно-технических работников;
2) назначается, обслуживающий персонал, обученный и сдавший экзамены по вопросам промышленной безопасности;
3) разрабатывается и утверждается технологический регламент;
4) обеспечивается наблюдение за оборудованием путем осмотра, проверки исправности действия арматуры, контрольно-измерительных приборов и предохранительных устройств, для записи результатов осмотра и проверки ведется сменный журнал;
5) устанавливается порядок и обеспечивается периодичность проверки знаний персонала на знание настоящих Правил;
6) обеспечивается выполнение инженерно-техническими работниками Правил, а обслуживающий персонал, технологическим регламентом;
7) проводится периодически, не реже одного раза в год, обследование категорийных трубопроводов.";
пункт 1323 изложить в следующей редакции:
"1323. Манометры не допускаются к применению в следующих случаях:
1) на манометре отсутствует клеймо с отметкой о проведении поверки;
2) истек срок поверки манометра;
3) стрелка манометра при его отключении не возвращается к нулевой отметке шкалы на величину, превышающую половину допускаемой погрешности для данного манометра;
4) разбито стекло или имеются другие повреждения манометра, которые отражаются на правильности его показаний.";
пункт 1325 и 1326 изложить в следующей редакции:
"1325. Организация, эксплуатирующая трубопровод обеспечивает ремонт трубопровода по результатам технического освидетельствования и ревизии. Ремонт выполняется по технологическому регламенту разработанной до начала выполнения работ.
1326. Ремонт трубопроводов проводится по наряду-допуску, форма которого приведена в приложении 22 к настоящим Правилам.";
пункт 1334 изложить в следующей редакции:
"1334. Окраска, условные обозначения, размеры букв и расположение надписей соответствуют ГОСТ 14202-69 "Трубопроводы промышленных предприятий. Опознавательная окраска, предупреждающие знаки и маркировочные щитки".";
приложение 12 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 32 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету промышленной безопасности Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2022 жылғы 6 мамырдағы
№ 148 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2014 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 358 бұйрығына
12-қосымша
Қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды техникалық куәландыру Есепке қоюға жатпайтын ыдыстарды техникалық куәландыру
Кесте 1
атауы
Сыртқы және ішкі тексеру
Гидравликалық сынау
1
Жылына 0,1 мм-ден аспайтын жылдамдықпен металл коррозиясын тудыратын ортамен жұмыс істейтін ыдыстар
сыртқы бақылау 12 ай
ішкі бақылау 4 жыл
8 жыл
2
Жылына 0,1 мм-ден астам жылдамдықпен металл коррозиясын тудыратын ортамен жұмыс істейтін ыдыстар
сыртқы бақылау 12 ай
ішкі бақылау 2 жыл
8 жыл
Есепке қоюға жататын ыдыстарды техникалық куәландыру
Кесте 2
атауы
Пайдалан ушы ұйым
Аттестатталған ұйым
Сыртқы және ішкі тексеру
Сыртқы және ішкі тексеру
Сынақ қысымымен гидравликалық сынау
1
2
3
4
5
1
Жылына 0,1 мм-ден аспайтын жылдамдықпен металл коррозиясын тудыратын ортамен жұмыс істейтін ыдыстар
Жылына 0,1 мм-ден асатын жылдамдықпен металл коррозиясын тудыратын ортамен жұмыс істейтін ыдыстар
сыртқы бақылау 12 ай
сыртқы бақылау 12 ай
ішкі бақылау 2 жыл
4 жыл
4 жыл
8 жыл
8 жыл
2
Сульфитті пісіру қазандары және ішкі қышқылға төзімді футеровкасы бар гидролизді аппараттар
12 ай
5 жыл
10 жыл
3
Құрамында 100 м3 -ге 5 гр-нан аспайтын күкіртті сутегі бар сұйық мұнайлы газды сақтау үшін арналған жерге көмілген ыдыстар және сұйылтылған оттегі, азот және басқа да коррозиялық емес криогенді сұйықтықтарды тасымалдау және сақтау үшін арналған және вакуум негізінде оқшауланған ыдыстар.
___
10 жыл
10 жыл
4
Жоғарғы және төмен қысымды регенеративті жылытқыштары, бойлерлер, ауасыздандырғыштар, ресиверлер және электр станцияларын үрлеу кеңейткіштері
Әр күрделі жөндеу жұмыстарынан кейін, бірақ кем дегенде 6 жылда бір рет
Екі күрделі жөндеу жұмыстарынан кейін, бірақ 12 жылда кем дегенде бер рет ішкі тексеру және гидравликалық сынақ
5

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 6 мая 2022 года № 148
Приложение 12
к приказу Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 30 декабря 2014 года № 358
Техническое освидетельствование сосудов, работающих под давлением
Техническое освидетельствование сосудов, не подлежащих постановке на учет
Таблица 1
наименование
Наружный и внутренний осмотр
Гидравлическое испытание
1
Сосуды, работающие со средой вызывающей коррозию металла со скоростью не более 0,1 мм/год
наружный осмотр 12 мес.
внутренний осмотр 4 года
8 лет
2
Сосуды, работающие со средой вызывающей коррозию металла со скоростью более 0,1 мм/год
наружный осмотр 12 мес.
внутренний осмотр 2 года
8 лет
Техническое освидетельствование сосудов, подлежащих постановке на учет
Таблица 2
Наименование
Эксплуатирующая организация
Аттестованная организация
наружный и внутренний осмотр
наружный и внутренний осмотр
Гидравлическое испытание пробным давлением
1
2
3
4
5
1
Сосуды, работающие со средой вызывающей коррозию металла со скоростью не более 0,1 мм/год
Сосуды, работающие со средой вызывающей коррозию металла со скоростью более 0,1 мм/год
наружный осмотр 12 мес.
наружный осмотр 12 мес.
внутренний осмотр 2 года
4 года
4 года
8 лет
8 лет
2
Сульфитные варочные котлы и гидролизные аппараты с внутренней кислотоупорной футеровкой
12 месяцев
5 лет
10 лет
3
Сосуды, зарытые в грунт, предназначенные для хранения жидкого нефтяного газа с содержанием сероводорода не более 5 г на 100 м3, и сосуды, изолированные на основе вакуума и предназначенные для транспортировки и хранения сжиженных кислорода, азота и других некоррозионных криогенных жидкостей.
-
10 лет
10 лет
4
Регенеративные подогреватели высокого и низкого давления, бойлеры, деаэраторы, ресиверы и расширители продувки электростанций
После каждого капитального ремонта, но не реже одного раза в 6 лет
Внутренний осмотр и гидравлическое испытание после двух капитальных ремонтов, но не реже одного раза в 12 лет
5

Жылына 0,5 мм-денаспайтын жылдамдықпен материалдың бұзылуын және физикалық химиялық өзгерістерді (коррозия)тудыратын аммиак және метанол өндірісіндегі ыдыстар
12 ай
8 жыл
8 жыл
6
Жылына 0,1 мм-ден аспайтын жылдамдықпен материалдың бұзылуын және физикалық химиялық өзгерістерді (коррозия және т.б.) тудыратын ортамен 0,7 кгс/см2 -1000 кгс/см2 қысым аралығында жұмыс істейтін мұнай-химиялық кәсіпорындарының жылжымалы құбыр жүйесі бар жылу алмастырғыштары
Құбыр жүйесінің әр ойығынан кейін
12 жыл
12 жыл
7
7
Жылына 0,1 мм-ден 0,3 мм-ге дейін жылдамд
ықпен материалдың бұзылуын және физикалық химиялық өзгерістерді (коррозия және т.б.) тудыратын ортамен 0,7 кгс/см2 -1000 кгс/см2 қысым аралығында жұмыс істейтін мұнай-химиялық кәсіпорындарының жылжымалы құбыр жүйесі бар жылу алмастырғыштары
Құбыр жүйесінің әр ойығынан кейін
8 жыл
8 жыл
Ескерту:
1. 100 м3-қа 5 г аспайтын күкіртсутегі құрамымен сұйық мұнай газын сақтауға арналған топырақпен жабылған ыдыстар және вакуум негізінде оқшауланған және сұйылтылған оттегін, азот және басқа да коррозиялық емес криогенді сұйықтықтарды тасымалдауға арналған ыдыстарды техникалық куәландыру оларды топырақтан босатпай және ыдыстар қабырғаларын бақылаудың бұзылмайтын әдісімен өлшеу жағдайында сыртқы оқшаулауды алмай жүргізіледі. Қабырғалар қалыңдығын өлшеу технологиялық регламент бойынша жүргізіледі.
2. Сульфитті пісіру қазандары және ішкі қышқылға төзімді футеровкасы бар гидролизді аппараттарды гидравликалық сынау бұл қазандардың металл қабырғалдарын және аппараттарды ультрадыбыстық дефектоскопиямен бақылау жағдайында жүргізілмейді. Ультрадыбыстық дефектоскопия оларды күрделі жөндеу кезеңінде жүргізіледі, алайда ультрадыбыстық бақылау 5 жылда бір реттен жиілемей жүзег.е асырылуы үшін корпус металы бетінің кемінде 50 % көлемінде және тігіс ұзындығының кемінде 50 % көлемінде нұсқаулық бойынша бес жылда бір реттен жиілемей жүргізіледі.
3. Топыраққа жабылған композициялық материалдарды қолданымен дайындалатын ыдыстар қаралады және ыдыс паспортында көрсетілген бағдарлама бойынша сыналады.
Есепке қоюға жатпайтын цистерналар мен бөшкелерді техникалық куәландыру
3 Кесте
Атауы
Сыртқы және ішкі қарау
Сынау қысымымен гидравликалық сынау
1
2
3
4
1
Қысым 0,7 МПа (0,7 кгс/см2) жоғары цистерналар мен бөшкелерде оларды босату үшін үздіксіз құралады
2 жыл
8 жыл
2
0,1 мм/жыл аспайтын жылдамдықпен металл коррозиясын тудыратын сұйылтылған газдар үшін бөшкелер
4 жыл
4 жыл
3
0,1 мм/жыл асатын жылдамдықпен металл коррозиясын тудыратын сұйылтылған газдар үшін бөшкелер
2 жыл
2 жыл
Технических освидетельствований цистерн, подлежащих постановке на учете
4 Кесте
Атауы
Пайдаланушы ұйым
Аттестатталған ұйым
Сыртқы және ішкі тексеру
Сыртқы және ішкі тексеру
Сыналатын қысыммен гидраликалық сынау
1
2
3
4
5
1
Пропан-бутан мен пентан тасымалдауға арналған теміржол цистерналары
2 жыл
6 жыл
6 жыл
2
Вакуум негізінде оқшауланған теміржол цистерналары
______
10 жыл
10 жыл
3

Сосуды в производствах аммиака и метанола, вызывающих разрушение и физико-химическое превращение материала (коррозия) со скоростью не более 0,5 мм/год
12 месяцев
8 лет
8 лет
6
Теплообменники с выдвижной трубной системой нефтехимических предприятий, работающие с давлением выше 0,7 кгс/см2 до 1000 кгс/см2, со средой, вызывающей разрушение и физико-химическое превращение материала (коррозия и тому подобное), не более 0,1 мм/год
После каждой выемки трубной системы
12 лет
12 лет
7
Теплообменники с выдвижной трубной системой нефтехимических предприятий, работающие с давлением выше 0,7 кгс/см2 до 1000 кгс/см2, со средой, вызывающей разрушение и физико-химическое превращение материала (коррозия и тому подобное) со скоростью более 0,1 мм/год до 0,3 мм/год
После каждой выемки трубной системы
8 лет
8 лет
Примечания:
1. Техническое освидетельствование зарытых в грунт сосудов с некоррозионной средой, с жидким нефтяным газом с содержанием сероводорода не более 5 г/100 м3 производится без освобождения их от грунта и снятия наружной изоляции при условии замера толщины стенок сосудов неразрушающим методом контроля. Замеры толщины стенок производятся по технологическому регламенту.
2. Гидравлическое испытание сульфитных варочных котлов и гидролизных аппаратов с внутренней кислотоупорной футеровкой не производится при условии контроля металлических стенок этих котлов и аппаратов ультразвуковой дефектоскопией. Ультразвуковая дефектоскопия производится в период их капитального ремонта, но не реже одного раза в 5 лет по инструкции в объеме не менее 50 % поверхности металла корпуса и не менее 50 % длины швов, с тем, чтобы 100 % ультразвуковой контроль осуществлялся не реже чем через каждые 10 лет.
3. Сосуды, изготовляемые с применением композиционных материалов, зарытые в грунт, осматриваются и испытываются по программе, указанной в паспорте на сосуд.
Техническое освидетельствование цистерн и бочек, не подлежащих постановке на учете
Таблица 3
№№ п/п
Наименование
Наружный и внутренний осмотр
Гидравлическое испытание пробным давлением
1
Цистерны и бочки, в которых давление выше 0,7 МПа (0,7 кгс/см²) создается периодически для их опорожнения
2 года
8 лет
2
Бочки для сжиженных газов, вызывающих коррозию металла со скоростью не более 0,1 мм/год
4 года
4 года
3
Бочки для сжиженных газов, вызывающих коррозию металла со скоростью более 0,1 мм/год
2 года
2 года
Технических освидетельствований цистерн, подлежащих постановке на учете
Таблица 4
Наименование
Эксплуатирующая организация
Аттестованная организация
Наружный и внутренний осмотр
Наружный и внутренний осмотр
Гидравлическое испытание пробным давлением
1
2
3
4
5
1
Цистерны железнодорожные для транспортирования пропан-бутана и пентана
2 года
6 лет
6 лет
2
Цистерны железнодорожные, изолированные на основе вакуума
-
10 лет
10 лет
3

09Г2С және 10Г2СД болаттарынан жасалған, термиялық өңделген, жинақталған және аммиакты тасымалдауға арналған теміржол цистерналары
2 жыл
8 жыл
8 жыл
4
Жылына 0,1 мм-ден астам жылдамдықпен коррозия туғызатын сұйытылған газға арналған цистерналар
12 ай
4 жыл
8 жыл
5
Барлық басқа цистерналар
2 жыл
4 жыл
8 жыл
Есепке қоюға жатпайтын баллондарды техникалық куәландыру
5 Кесте
Атауы
Сыртқы және ішкі қарау
Сынау қысымымен гидравликалық сынау
1
2
3
4
1
- 0,1 мм/жыл аспайтын жылдамдықпен;
- 0,1 мм/жыл астам жылдамдықпен металл коррозиясын тудыратын газдармен толштыруға арналған, пайдаланылатын баллондар
5 жыл
2 жыл
5 жыл
2жыл
2
Өздері орнатылған көлік құралдары қозғалтқыштарын отынмен қамта қамтамасыз етуге арналған баллондар:
сығылған газға: - қосындыланған болаттарға
3

Цистерны железнодорожные отечественного производства, изготовленные из сталей 09Г2С и 10Г2СД, прошедшие термообработку в собранном виде и предназначенные для перевозки аммиака
2 года
8 лет
8 лет
4
Цистерны для сжиженных газов, вызывающих коррозию со скоростью более 0,1 мм/год
12 месяцев
4 года
8 лет
5
Все остальные цистерны
2 года
4 года
8 лет
Техническое освидетельствование баллонов, не подлежащих постановке на учет
Таблица 5
№№ п/п
Наименование
Наружный и внутренний осмотр
Гидравлическое испытание пробным давлением
1
Баллоны, находящиеся в эксплуатации, для наполнения газами, вызывающие коррозию металла:
- со скоростью не более 0,1 мм/год;
- со скоростью более 0,1 мм/год
5 лет
2 года
5 лет
2 года
2
Баллоны, предназначенные для обеспечения топливом двигателей транспортных средств, на которых они установлены:
2 года
2 года
1) для сжатого газа:
- из легированных сталей
- изготовленных из углеродистой сталей

2) сұйылтылған газдарға 0,1 мм/ жыл кем жылдамдықпен металл коррозиясын тудыратын ортамен
2 жыл
2 жыл
4
баллондар, оларда 0,07 МПа (0,7 кгс/ см2) жоғары қысым үздіксіз босау болады
2 жыл
2 жыл
5
Стационар орнатылған, сондай-ақ 15 МПа (150 кгс/см2) қысым кезінде өлшенген, минус 35 0С және төмен шық нүктесі температурасымен сығылған ауа, оттегі, аргон, азот, гелий сақталатын үнемі жылжымалы құрамдағы баллондар
10 жыл
10 жыл
6
сондай-ақ құрғақ көмір қышқылы бар баллондар
10 жыл
10 жыл
Есепке қоюға жататын баллондарды техникалық куәландыру
6 Кесте
Атауы
Пайдаланушы ұйым
Аттестатталған ұйым
Сыртқы және ішкі тексеру
Сыртқы және ішкі тексеру
Гидравликалық сынау
1
2
3
4
5
1
15 МПа (150 кгс/см²) және одан жоғары қысыммен өлшенген минус 35 0С және одан төмен шық температурасы бар сығылған ауа, оттегі, аргон, азот, гелий сақталатын жылжымалы көліктерге тұрақты орнатылған баллондар, сондай-ақ құрғатылған көмірқышқыл газы бар баллондар
______
10 жыл
10 жыл
2
Барлық қалған баллондар
1) жылына 0,1 мм-ден аспайтын металды коррозиялайтын ортамен
2) жылына 0,1 мм-ден астам жылдамдықпен металл коррозиясын тудыратын орта жағдайында
2 жыл
12 ай
4 жыл
4 жыл
8 жыл
8 жыл
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2022 жылғы 6 мамырдағы
№ 148 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2014 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 358 бұйрығына
32-қосымша
№___ ТЕХНИКАЛЫҚ КУӘЛАНДЫРУ АКТІСІ
Комиссия құрамы:_________________________________
_________________________________________________
20____жылғы "____"_______№___ бұйрық негізінде әрекет ететін
_________________________________________________
(ұйым атауы)
Зауыт № _____________ тіркеу №______________________
________________________________________________________ жабдығына
(түрі, маркасы)
оны бұдан әрі пайдалану мүмкіндігін анықтау үшін техникалық
куәландыру жүргізді.
1. Техникалық куәландыру өткізу үшін негіз.
__________________жабдығына техникалық куәландыру
техникалық жағдайлар, технологиялар, нұсқаулар, ережелер, әдістер
______________________________ негізінде жүргізілді
(қажет емесін сызып тастаңыз)
2. Жабдықтың техникалық пайдалану паспорты туралы деректер.
Жабдық______ жылы шығарылған, өндіруші зауыт_____________
Қазіргі таңда __________________________________жабдығы
жұмыс жаса(ма)йды____________________________________
(жиынтықтылығын немесе жаңартылуын белгілеңіз)
Жабдықтың техникалық сипаттамасы;
Жұмыс қысымы_____________________________
Температурасы____________________________________________
Көлемі______________________________________________________________
(техникалық пайдалану паспортындағы деректерр)
1.Техникалық құжаттармен танысу.
Комиссия осы жабдықтың паспортын, оған арналған сызбаларын, ауысым журналын,
мерзімді тексеру журналын, орнату және пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарын қарады.
________________________________________________________
2. Сынақ нәтижелері______________________________________
____________________________________________________________

2) для сжижженого газа
2 года
2 года
2 года
2 года
3
Баллоны со средой, вызывающей коррозию металла со скоростью менее 0,1 м год, в которых давление выше 0,07 МПа (0,7 кгс/ см²) создается периодическое опорожнение
10 лет
10 лет
4
Баллоны, установленные стационарно, а также постоянно на передвижных средствах в которых хранятся сжатый воздух, кислород, аргон, азот, гелий с температурой точки росы минус 35 °С и ниже, замеренный при давлении 15 МПа (150 кгс/см²) и выше, а также баллоны с обезвоженной углекислотой
10 лет
10 лет
Техническое освидетельствование баллонов, подлежащих постановке на учет
Таблица 6
Наименование
Эксплуатирующая организаций
Аттестованная организация
Наружный и внутренний осмотр
Наружный и внутренний осмотр
Гидравлическое испытание пробным давлением
1
2
3
4
5
1
Баллоны, установленные стационарно, а также постоянно на передвижных средствах в которых хранятся сжатый воздух, кислород, аргон, азот, гелий с температурой точки росы минус 35 °С и ниже, замеренный при давлении 15 МПа (150 кгс/см²) и выше, а также баллоны с обезвоженной углекислотой
-
10 лет
10 лет
2
Все остальные баллоны:
1) со средой, вызывающей коррозию металла со скоростью не более 0,1 мм/год
2) со средой, вызывающей коррозию металла со скоростью более 0,1 мм/год
2 года
12 месяцев
4 года
4 года
8 лет
8 лет
Приложение 2
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 6 мая 2022 года № 148
Приложение 32
к приказу Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 30 декабря 2014 года № 358
АКТ №_____ТЕХНИЧЕСКОГО ОСВИДЕТЕЛЬСТВОВАНИЯ
Комиссия в составе: ________________________________________________________
____________________________________________________________________
Действующая на основании приказа №_________от "____"_________20____г.
____________________________________________________________________
(наименование организации)
провела техническое освидетельствование оборудования ___________________
________________________________________________________ (тип, марка)
_____________заводской № _____________ регистрационный № ____________
с целью определения его дальнейшей эксплуатации.
1. Основание для проведения технического освидетельствования.
Техническое освидетельствование оборудования _________________________
____________________________________________ проводилось на основании
технических условий, технологии, инструкции, положения, методики
_________________________________________________________________
(ненужное зачеркнуть)
2. Данные паспорта технической эксплуатации оборудования.
Оборудование изготовлено в__________ году, завод-изготовитель ___________
____________________________________________________________________
В настоящее время оборудование _______________________________________
________________(не) работает ________________________________________
(указать комплектность или модернизацию)
Технические характеристики оборудования;
Рабочее давление ____________________________________________________
Температура ________________________________________________________
Объем ______________________________________________________________
(данные из паспорта технической эксплуатации)