"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 28 сәуірдегі № 32 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 16 мамырда № 28060 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4361 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларында:
16-1-тармақ алып тасталынсын;
21-тармақ алып тасталынсын;
26-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26-2. Өтпелі кезең – жинақ портфелінің активтерін жаңа нысаналы стратегиялық бөлуге көшіру жүзеге асырылатын кезең.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Активтік басқарудағы акциялар портфелі үшін эталондық портфель Morgan Stanley Capital International компаниясы жасайтын әлемнің дамыған елдері компанияларының акцияларынан тұратын мамандандырылған индекс - MSCI World ex Sweden Index болып табылады.
Пассивтік басқарудағы акциялар портфелі үшін эталондық портфель келесі индекстерді қамтиды:
MSCI World ex Sweden Index – 100 (бір жүз) пайызға дейін;
MSCI World ex Sweden Minimum Volatility Index – 10 (он) пайызға дейін;
MSCI World ex Sweden Quality Index – 20 (жиырма) пайызға дейін;
MSCI World ex Sweden ESG Leaders Index – 20 (жиырма) пайызға дейін.
Күн сайын есептелетін кірістілік көрсеткіші салықтарды есепке алмағанда, дивидендтерді қайта инвестициялауды есепке ала отырып, индекс кірістілігі болып табылады.";
55-1-тармақ және 55-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55-1. Акциялар портфелінің нарықтық құнының кемінде 80 (сексен) пайызын инвестициялау Қордың активтерін сыртқы басқарушылардың көмегімен жүзеге асырылады.
Ұлттық Банк жүзеге асыратын акциялар портфелін хеджирлеуге арналған туынды қаржы құралдары осы тармақтың бірінші бөлігінде айқындалған лимитті есептеуде ескерілмейді.
55-2. Ұлттық Банк туынды қаржы құралдарының көмегімен жүзеге асыратын акциялар портфелін хеджирлеу шығындарды барынша азайту және (немесе) акциялар портфелін жинақ портфелінің активтерін нысаналы стратегиялық бөлуге жақындату үшін жүргізіледі.
Мәмілелер жасасу кезінде Ұлттық Банк жүзеге асыратын акциялар портфелін хеджирлеуге арналған туынды қаржы құралдары бойынша барлық позициялардың абсолюттік мәндеріндегі номиналды құндарының сомасы акциялар портфелінің нарықтық құнының 100 (бір жүз) пайызынан аспайды.
Ұлттық Банк жүзеге асыратын акциялар портфелін хеджирлеуге арналған туынды қаржы құралдары кірістілік ауытқуының күтілетін өзгермелілігін есептеуде ескерілмейді.";

О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 апреля 2022 года № 32. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 мая 2022 года № 28060
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4361) следующие изменения и дополнение:
в Правилах осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 16-1 исключить;
пункт 21 исключить;
пункт 26-2 изложить в следующей редакции:
"26-2. Переходный период – период, в течение которого осуществляется переход к новому целевому стратегическому распределению активов сберегательного портфеля.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Эталонным портфелем для портфеля акций в активном управлении является индекс MSCI World ex Sweden Index – специализированный индекс, состоящий из акций компаний развитых стран мира, составляемый компанией Morgan Stanley Capital International.
Эталонный портфель для портфеля акций в пассивном управлении включает следующие индексы:
MSCI World ex Sweden Index – до 100 (ста) процентов;
MSCI World ex Sweden Minimum Volatility Index – до 10 (десяти) процентов;
MSCI World ex Sweden Quality Index – до 20 (двадцати) процентов;
MSCI World ex Sweden ESG Leaders Index – до 20 (двадцати) процентов.
Показателем доходности, рассчитываемой ежедневно, является доходность индекса с учетом реинвестирования дивидендов без учета налогов.";
пункты 55-1 и 55-2 изложить в следующей редакции:
"55-1. Инвестирование не менее 80 (восьмидесяти) процентов от рыночной стоимости портфеля акций осуществляется с помощью внешних управляющих активами Фонда.
Производные финансовые инструменты для хеджирования портфеля акций, осуществляемого Национальным Банком, не учитываются в расчете лимита, определенного в части первой настоящего пункта.
55-2. Хеджирование портфеля акций, осуществляемое Национальным Банком с помощью производных финансовых инструментов, проводится для минимизации убытков и (или) приближения портфеля акций к целевому стратегическому распределению активов сберегательного портфеля.
Сумма номинальных стоимостей в абсолютных значениях всех позиций по производным финансовым инструментам для хеджирования портфеля акций, осуществляемого Национальным Банком, на момент заключения сделок не превышает 100 (ста) процентов от рыночной стоимости портфеля акций.
Производные финансовые инструменты для хеджирования портфеля акций, осуществляемого Национальным Банком, не учитываются в расчете ожидаемой изменчивости отклонения доходности.";

мынадай мазмұндағы 55-3-тармақпен толықтырылсын:
"55-3. Активтік басқарудағы акциялар портфелінің кірістілігі ауытқуының күтілетін өзгермелілігі (ex-ante tracking error) оған кіретін туынды қаржы құралдарын есепке алғанда жылдық 7 (жеті) пайыздан аспайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген шектеу асып кеткен жағдайда Ұлттық Банк оны асып кеткен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күннен артық емес мерзімде жояды.";
2-қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Монетарлық операциялар департаменті (Н.А. Тұрсынханов) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (А.С. Қасенов) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармағының 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасары Ә.М. Молдабековаға жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Г. Пирматов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
2022 жылғы 28 сәуірдегі
№ 32 Қаулыға
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қорының инвестициялық
операцияларын жүзеге асыру
қағидаларына
2-қосымша
Тұрақтандыру портфелінің секторлық бөлінуі
Активтер түрі
Нарықтық құны (туынды қаржы құралдары үшін олардың негізінде жатқан қаржы құралдарының нарықтық құны пайдаланылады)
ең төменгі (пайызбен анықталады)
ең жоғарғы (пайызбен анықталады)
Р/с №
1
2
3
1
Ақша (ағымдағы шоттардағы қалдықтар; келесі жұмыс күні қайтару мүмкіндігімен ақша нарығы қорларына орналастырылған қаражат), эталондық портфелге кіретін елдердің мемлекеттік бағалы қағаздары
50

дополнить пунктом 55-3 следующего содержания:
"55-3. Ожидаемая изменчивость отклонения доходности портфеля акций в активном управлении (ex-ante tracking error) с учетом входящих в него производных финансовых инструментов не превышает 7 (семи) процентов годовых.
В случае превышения ограничения, предусмотренного частью первой настоящего пункта, Национальный Банк устраняет несоответствие в срок не более 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня превышения.";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту монетарных операций (Турсунханов Н.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Молдабекову А.М.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Г. Пирматов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению
от 28 апреля 2022 года № 32
Приложение 2
к Правилам осуществления
инвестиционных операций
Национального фонда
Республики Казахстан
Секторное распределение стабилизационного портфеля
Виды активов
Рыночная стоимость (для производных финансовых инструментов используется рыночная стоимость лежащих в их основе финансовых инструментов)
минимум
(в процентах)
максимум
(в процентах)
№ п/п
1
2
3
1
Деньги (остатки на текущих счетах; деньги, размещенные в фонды денежного рынка с возможностью возврата на следующий рабочий день), государственные ценные бумаги стран, входящих в эталонный портфель
50