"Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында әскери-дәрігерлік сараптама өткізу қағидаларын және әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 16 қазандағы № 717 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2022 жылғы 17 мамырдағы № 354 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 20 мамырда № 28147 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында әскери-дәрігерлік сараптама өткізу қағидаларын және әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 16 қазандағы № 717 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21469 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында әскери-дәрігерлік сараптама өткізу қағидаларында:
13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Әскери оқу орнына (бұдан әрі – ӘОО) түсетін кандидаттар алдын ала медициналық куәландырудан Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің орталық ӘДК (бұдан әрі - ІІМ ОӘДК),ҰҰ ӘДК штаттық (штаттық емес) ӘДК, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың полиция департаменттерінің (бұдан әрі – ПД) штаттық ӘДК, соңғы медициналық куәландырудан Ұлттық ұлан академиясының (бұдан әрі – ҰҰА) штаттық емес уақытша жұмыс істейтін ӘДК өтеді.
"14. Ұшқыштар құрамын дайындау бойынша ӘОО түсетін кандидаттар алдын ала медициналық куәландырудан ІІМ ОӘДК, ҰҰ ӘДК штаттық (штаттық емес) ӘДК, ПД штаттық ӘДК өтеді, содан соң дәрігерлік-ұшқыштар комиссиясына жіберіледі, соңғы медициналық куәландырудан Ұлттық ұлан академиясының (бұдан әрі – ҰҰА) штаттық емес уақытша жұмыс істейтін ӘДК өтеді.
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
Әскери қызметтің міндеттерін орындаудан толық босату туралы (7 тәуліктен 15 тәулікке дейін) қорытынды шығарған курсанттары ҰҰА лазаретінде жатады.
Әскери қызметтің міндеттерін орындаудан ішінара босату туралы қорытынды шығарған кезде қандай жұмыс, сабақ, наряд түрлерінен босатылғаны көрсетіледі. Әскери қызметтің міндеттерін орындаудан ішінара босатылған курсанттардың сыныптық сабақтарға баруы ҰҰА медицина қызметі бастығының шешімі негізінде жүзеге асырылады.
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережеде:
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 717 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Национальной гвардии Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 мая 2022 года № 354. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 мая 2022 года № 28147
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 717 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Национальной гвардии Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21469) следующие изменения:
в Правилах проведения военно-врачебной экспертизы в Национальной гвардии Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"13. Граждане и военнослужащие, поступающие в военное учебное заведение (далее – кандидаты в ВУЗ), проходят предварительное медицинское освидетельствование в центральной ВВК Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - ЦВВК МВД), штатной (внештатной) ВВК НГ, штатных ВВК Департаментов полиции областей, городов республиканского значения (далее – ДП), окончательное медицинское освидетельствование в внештатной временно действующей ВВК Академии Национальной гвардии (далее - АНГ).
14. Кандидаты в ВУЗ по подготовке летного состава, проходят предварительное медицинское освидетельствование в ЦВВК МВД, штатной (внештатной) ВВК НГ, штатных ВВК ДП, после чего направляются на врачебно-летную комиссию, окончательное медицинское освидетельствование - в внештатной временно действующей ВВК АНГ.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"Курсанты, в отношении которых вынесено заключение о полном освобождении от исполнения обязанностей воинской службы (от 7 до 15 суток), находятся в лазарете АНГ.
При вынесении заключения о частичном освобождении от исполнения обязанностей воинской службы указывается от каких видов работ, занятий, нарядов курсант освобождается. Посещение курсантами, имеющими частичное освобождение от исполнения обязанностей воинской службы, классных занятий, осуществляется на основании решения начальника медицинской службы АНГ.";
в Положении о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Национальной гвардии Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:

"10. Штаттық ҰҰ ӘДК ҰҰ әскері медициналық қызметінің құрылымдық бөлімшесі болып табылады және "Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының 6636 әскери бөлімі" республикалық мемлекеттік мекемесінің штатында тұрады және өңірлік қолбасшылықтарда (бұдан әрі – ӨңҚ), әскери бөлімдерде, Ұлттық ұланның академиясында (бұдан әрі – ҰҰА) және лазареттерде құрылған штаттық емес ӘДК қызметін Қазақстан Республикасы ҰҰ әскери қызметшілерін ӘДС мәселелері бойынша жалпы басқаруды жүзеге асырады.";
"11. Штаттық ҰҰ ӘДК-ні Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары- Ұлттық ұланның Бас қолбасшысы Әскери медицина басқармасы (бұдан әрі – ӘМБ) бастығының баянаты бойынша Ұлттық ұланының Бас қолбасшысы лауазымға тағайындайтын және одан босататын бастық басқарады.
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. ҰҰ ӘДК штаттық құрылымының құрамы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары - ҰҰ Бас қолбасшысының бұйрығымен бекітіледі.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Штаттан тыс тұрақты жұмыс істейтін ӘДК ҰҰ әскери қызметшілерін медициналық куәландыру үшін ӨңҚ, әскери бөлімдердің, ҰҰА лазареттері жанында құрылады.
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Штаттан тыс уақытша жұмыс істейтін әскери-дәрігерлік комиссия жоғары оқу орындарында (бұдан әрі – ЖОО), оқу бөлімдері мен арнайы мақсаттағы әскери бөлімдерде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының, өңірлік қолбасшылық қолбасшыларының және әскери бөлім командирлерінің бұйрықтарымен курсанттар мен кандидаттарды медициналық куәландыру үшін мынадай құрамда құрылады: бастық (медицина қызметінің бастығы), бастықтың орынбасары (штаттық дәрігер-мамандар қатарынан) және комиссия мүшелері. Бұйрықтарда кандидаттардың ЖОО, оқу бөлімдеріне және арнайы мақсаттағы әскери бөлімдерге түсу және іріктеу кезеңіндегі жұмыс мерзімдері мен тәртібі айқындалады.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы (Е.С. Ботақанов) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұланның Бас қолбасшысы генерал-майор Е.С. Ботақановқа жүктелсін.

"10. Штатная ВВК НГ является структурным подразделением медицинской службы войск НГ и состоит в штате Республиканского государственного учреждения "Воинская часть 6636 Национальной гвардии Республики Казахстан" и осуществляет общее руководство за деятельностью внештатных ВВК, созданных в Региональных командованиях (далее – РгК), воинских частях, Академии Национальной гвардии (далее – АНГ) и лазаретах по вопросам ВВЭ военнослужащих НГ Республики Казахстан.
11. Штатную ВВК НГ возглавляет начальник, назначаемый на должность и освобождаемый от нее заместителем Министра внутренних дел Республики Казахстан - Главнокомандующим Национальной гвардией по рапорту начальника военно-медицинского управления (далее – ВМУ) Главного командования НГ (далее – ГКНГ).";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Состав штатной структуры ВВК НГ утверждается приказом заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан - Главнокомандующего Национальной гвардией.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Внештатные постоянно действующие ВВК создаются при лазаретах РгК, воинских частей, АНГ для медицинского освидетельствования военнослужащих НГ.
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Внештатные временно действующие ВВК создаются в военно-учебных заведениях (далее - ВУЗ), учебных частях и воинских частях специального назначения приказами заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан - Главнокомандующего Национальной гвардией, командующих Региональными командованиями и командиров воинских частей в составе: начальника (начальника медицинской службы), заместителя начальника (из числа штатных врачей-специалистов) и членов комиссии. В приказах определяются сроки и порядок работы на период поступления и отбора кандидатов в ВУЗ, учебные части и воинские части специального назначения.".
2. Главному командованию Национальной гвардии Республики Казахстан (Ботаканов Е.С.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан - Главнокомандующего Национальной гвардией генерал-майора Ботаканова Е.С.

4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтүзбелік он күн өткен соң қолданысқа еңгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі М. Ахметжанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
М. Ахметжанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан