Жануарларға арналған панажайлар қызметінің қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 23 мамырдағы № 173 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 25 мамырда № 28208 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
"Жануарларға жауапкершілікпен қарау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жануарларға арналған панажайлар қызметінің қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) Осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
С. Брекешев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
2022 жылғы 23 мамырдағы
№ 173 Бұйрығымен
бекітілген
Жануарларға арналған панажайлардың қызметінің қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жануарларға арналған панажайлар қызметінің қағидалары (бұдан әрі – Қағида) "Жануарларға жауапкершілікпен қарау туралы" (бұдан әрі – Заң) Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және жануарларға арналған панажайлар қызметінің тәртібін айқындайды.
2. Жануарларға арналған панажайлар иелерімен келісім бойынша оларды уақытша ұстау (орналастыру), сондай-ақ ветеринариялық және өзге де қызметтер көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асырады.
3. Жануарларға арналған панажайлардың жануар немесе жауапты тұлғадан жануарды бағуға байланысты шығыстарды, сондай-ақ егер жануар қажет болса, ветеринариялық қызметтердің құнын өтеуге құқылы.

Об утверждении Правил деятельности приютов для животных
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 23 мая 2022 года № 173. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2022 года № 28208.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 6) статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об ответственном обращении с животными", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила деятельности приютов для животных.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
С. Брекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 23 мая 2022 года № 173
Правила деятельности приютов для животных
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила деятельности приютов для животных (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об ответственном обращении с животными" (далее - Закон) и определяют порядок деятельности приютов для животных.
2. Приюты для животных осуществляют деятельность по временному содержанию (размещению) животных по соглашению с владельцем животного или ответственным лицом, а также оказанию ветеринарных и иных услуг.
3. Приюты для животных вправе получить от владельца животного или ответственного лица возмещение расходов, связанных с содержанием животного, а также стоимость ветеринарных услуг, если животное в них нуждалось.

4. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен анықтамалар:
1) ветеринариялық паспорт – электрондық құжат түрінде берілетін, уәкілетті орган белгілеген нысандағы құжат, онда: жануарларды есепке алу мақсатында жануардың иесі, түрі, жынысы, түсі, жасы (тyған күні), жеке нөмірі көрсетіледі;
2) жануарларға арналған панажайлар – тіршілігі мен саулығына қатер төндіретін жағдайға ұшыраған жануарларды, қараусыз қалған және қаңғыбас жануарларды, сондай-ақ жеке немесе заңды тұлғалардан алып қойылған немесе тәркіленген жануарларын (компаньон-жануарларды) ұстауға арналған және жабдықталған мүліктік кешен;
3) аулау қызметі – жануарларды аулаумен, уақытша ұстаумен және жансыздандырумен айналысатын, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйым, сондай-ақ дара кәсіпкерлер және мемлекеттік емес заңды тұлғалар;
4) жануарларды есепке алу жөніндегі бірыңғай деректер базасы (бұдан әрі – деректер базасы) – ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығын көздейтін, олар бойынша жануарларды, оқиғалар мен іс-қимылдарды тіркеуге арналған, тиісінше жеке және заңды тұлғаларға қолжетімділік берілетін электрондық деректер базасы.
5. Жеке және заңды тұлғалардың, сондай-ақ, жергілікті атқарушы органдаржануарларға арналған панажайларды салу мен күтіп-ұстауды ұйымдастыруды жүзеге асырады.
Осы Қағидаларда көзделген жануарларға арналған панажайлар жүзеге асыратын барлық іс-әрекеттер Заңның 11-бабының 1-тармағына сәйкес деректер базасында тіркеледі, оған қол жеткізу жануарларға арналған панажайлардың иелеріне өтеусіз негізде беріледі.
2-тарау. Жануарлар келіп түскен кезде оларға арналған панажайлардың қызметінің тәртібі
6. Жануарларды панажайларға қабылдау жеке және заңды тұлғалар өтініш жасаған кезде немесе қараусыз қалған жануарларды аулау қызметі арқылы жүзеге асырылады.
7. Жануарларды панажайға беру кезінде мынадай құжаттарды енгізеді:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) ветеринариялық паспорт (болғанкезде);
8. Жануарлар панажайына бос орындар болған жағдайда ғана қабылданады, кейіннен осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жануарларды есепке алудың деректер базасында жануарларды қабылдау-беру актісі қалыптастырылады.
9. Жануар келіп түскен кезде панажай қызметкері жануарды алғашқы ветеринариялық тексеруге жібереді.

4. В настоящих Правилах используется следующие основные понятия и термины:
1) ветеринарный паспорт – документ установленной уполномоченным органом формы, выдаваемый в виде электронного документа, в котором в целях учета животных указываются: владелец, вид, пол, масть, возраст (дата рождения), индивидуальный номер животного;
2) приют для животных – имущественный комплекс, предназначенный и оборудованный для содержания животных, оказавшихся в положении, угрожающем их жизни и здоровью, безнадзорных и бродячих животных, а также изъятых или конфискованных у физических или юридических лиц животных (животных – компаньонов);
3) служба отлова – государственная ветеринарная организация, созданная местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, а также индивидуальные предприниматели и негосударственные юридические лица, занимающиеся отловом, временным содержанием и умерщвлением животных;
4) единая база данных по учету животных (далее – база данных) – электронная база данных, предусматривающая организационно-упорядоченную совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для регистрации животных, событий и действий по ним, соответствующий доступ к которой предоставляется физическим и юридическим лицам.
5. Физические и юридические лица, а также местные исполнительные органы организовывают строительство и содержание приютов для животных.
Все действия, предусмотренные настоящими Правилами, осуществляемые приютами для животных регистрируется в базе данных, доступ к которой предоставляется на безвозмездной основе владельцам приютов для животных в соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона.
Глава 2. Порядок деятельности приютов для животных при их поступлении
6. Прием животного в приют осуществляется при обращении физических и юридических лиц, либо путем передачи службой отлова безнадзорного животного и регистрируется владельцем приюта для животных в базе данных учета животных.
7. При передаче животного в приют для животных, предоставляются следующие документы:
1) заявление по установленной форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) ветеринарный паспорт (при наличии).
8. Животное принимается в приют для животных при наличии свободных мест, с последующим формированием в базе данных учета животных информации о животном и акта приема-передачи животного по установленной форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. При поступлении животного сотрудник приюта для животных направляет животное на первичный ветеринарный осмотр.

10. Ветеринариялық тексеру нәтижелері бойынша ветеринариялық дәрігер осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша деректер базасында жануарды ветеринариялық тексерудің электрондық актісін жасайды.
Электрондық актіде: түрі, жынысы, тұқымы, экстерьерінің ерекшеліктері, жануардың денсаулық жағдайы, жануарда жұқпалы және өзге де аурулар белгілерінің болуы туралы ақпарат көрсетіледі.
11. Ветеринариялық дәрігер жануарда жұқпалы және басқа аурулардың белгілерін анықтаған жағдайда, жануар карантиндік орынға орналастырылады.
Жануарға шұғыл ветеринариялық көмек көрсету қажет болған жағдайда, жануар жануарды карантиндеу үшін көзделген мерзімге шұғыл ветеринариялық көмек көрсету үшін оқшаулағышқа жіберіледі.
12. Жануарлардың панажайдан шығуы және (немесе) өлуі жөніндегі оқиғаларды жануарлар панажайының иесі деректер базасында тіркейді.
13. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 648 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12590 болып тіркелген) сәйкес жануарларға арналған жеке панажайларды бірлесіп қаржыландыруды жүзеге асыруға құқылы.
3-тарау. Жануарларға арналған панажайлардың қызметінің тәртібі оларды қайтарған кезде
14. Аулау қызметі әкелген жануар жануарларға арналған панажайға келіп түскен жағдайда, панажайдың маманы жануардың иесін іздестіруді жүзеге асырады, кейіннен жануарды осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес 4-нысан бойынша жануар иесінің өтініші бойынша қайтарады.
15. Жануарларға арналған панажайлардың иелері жануарлардың бұрынғы немесе жаңа иесін іздеуді:
1) деректер базасында және аулау қызметінің ресми сайтында жануар туралы мәліметтерді орналастыру;
2) есепке алу дерекқорынан алынған байланыстар арқылы жоғалған жануардың иесін хабардар ету;
3) волонтерлер арқылы жұртшылықты хабардар ету арқылы іздестіреді.
16.Жануарларды жануарларға арналған панажайлардан бұрынғы және (немесе) жаңа иесіне беру және оның мекендеу орындарына жіберу деректер базасында тіркеледі.
17. Қаңғыбас жануарды жануарларға арналған панажайлардан жануарларды аулау қызметіне беру деректер базасында тіркеледі.
Жануарларға арналған
панажайлар қызметінің
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жануарды панажайға қабылдау туралы өтініш
Тегі _________________________________________________________
Аты __________________ әкесінің аты (бар болса) _________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ____________________________________
Мекенжайы, телефоны _______________________________________
Жануарлардың берілу себебі __________________________________
_____________________________________________________________
(иесінің жануарды асыраудан бас тартуы, табылған қаңғыбас жануарлар)
______________________________________________________директорына
(панажай атауы)
_____________________________________________________беріледі
(жануардың түрі, оның жынысы, жасы және физиологиялық жай-күйі,
бірдейлендіру белгілерінің болуы, ветеринариялық паспорттың нөмірі
(бар болса)
Өтініш беруші ___________________________________ / ________________/
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) электрондық-цифрлық қолтаңба)
Жануарларға арналған
панажайлар қызметінің
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жануарларды алу-беру актісі
Осы жануарды қабылдау-беру актісі жануардың берілуін растайды ___________________________________________________________
(жануардың түрі, оның жынысы және физиологиялық жай-күйі, бірдейлендіру белгілерінің
болуы, ветеринариялық паспорттың нөмірі (бар болса)
Себебі _________________________________________________
(иесінің жануарды асыраудан бас тартуы, табылған қаңғыбас жануарлар)
Жануарды тексеру жүргізілді __________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) лауазымы)
Жануарды беретін тұлға__________________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)
Жануарды қабылдайтын тұлға ______________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)
Жануарларға арналған
панажайлар қызметінің
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жануарды ветеринариялық тексеру актісі
құжаттың бірегей сәйкестендіру нөмірі
QR-код түріндегі құжаттың бірегей сәйкестендіру нөмірі
дата: ___________ жыл.
Ветеринария саласындағы маманның тегі және аты, әкесінің аты (бар болса)
______________________________________________________________
қараусыз қалған жануарға клиникалық тексеру жүргізді
Ұйым қызметкерінің тегі және аты, әкесінің аты (бар болса) :
______________________________________________________________
Тексеру нәтижесінде анықталды*: ___________________________
* Иесі жоқ жануардың сипаттамасы (түрі, жынысы, тұқымы, экстерьерінің ерекшеліктері),
жануардың денсаулық жағдайы туралы, жануарда жұқпалы және өзге де аурулар
белгілерінің болуы туралы ақпарат көрсетіледі.
Ветеринария саласындағы маман____________________________
(аты тегіәкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бұл құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан

10. По результатам ветеринарного осмотра ветеринарным врачом составляется электронный акт ветеринарного осмотра животного в базе данных по установленной форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В электронном акте указываются: вид, пол, порода, особенности экстерьера, информация о состоянии здоровья животного, наличия у животного признаков заразных и иных заболеваний.
11. При выявлении у животного ветеринарным врачом признаков заразных и других заболеваний, животное помещается в карантинное помещение.
Для оказания экстренной ветеринарной помощи животному, животное направляют в изолятор для оказания экстренной ветеринарной помощи на срок, предусмотренный для карантинирования животного.
12. Информация по выбыванию из приюта и (или) смерти животного регистрируется владельцем приюта для животных в базе данных.
13. Местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы вправе осуществлять софинансирование частных приютов для животных в соответствии с Правилами осуществления государственных закупок, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 648 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов за № 12590).
Глава 3. Порядок деятельности приютов для животных при их возврате
14. При поступлении животного, привезенного службой отлова в приют для животных, специалистом приюта для животных осуществляется поиск владельца животного, для последующего возврата животного по заявлению прежнего или нового владельца животного по установленной форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
15. Владельцы приютов для животных осуществляют поиск прежнего или нового владельца животного путем:
1) размещения сведений о животном в базе данных и на официальном сайте службы отлова;
2) информирования владельца животного о нахождении потерявшегося животного через полученные контакты из базы данных учета;
3) информирования общественности через волонтеров.
16. Передача животного из приюта для животных прежнему и (или) новому владельцу и выпуск в места его обитания регистрируется в базе данных.
17. Передача бродячего животного из приюта для животных в организацию по отлову животных регистрируется в базе данных.
Приложение 1
к Правилам деятельности
приютов для животных
Форма
Заявление по приему животного в приют
Фамилия _______________________________________________________
Имя _________ Отчество (при его наличии) _________________________
Индивидуальный идентификационный номер _______________________
Домашний адрес, телефон ________________________________________
Причина передачи животного _____________________________________
_______________________________________________________________
(отказ владельца от содержания животного, найденное бродячее животное)
Директору ______________________________________________________
(наименование приюта для животных)
Передается _____________________________________________________
(вид животного, его пол, возраст и физиологическое состояние, наличие
индентифицирующих меток, номер ветеринарного паспорта (при его наличии)
Заявитель ____________________________________ / ________________/
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), электронно-цифровая подпись)
Приложение 2
к Правилам деятельности
приютов для животных
Форма
Акт приема-передачи животного
Настоящий акт приема-передачи животного подтверждает передачу животного
____________________________________________________________________
(вид животного, его пол и физиологическое состояние, наличие индентифицирующих
меток, номер ветеринарного паспорта (при его наличии)
По причине __________________________________________________________
(отказ владельца от содержания животного, найденное бродячее животное)
Осмотр животного произведен __________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Лицо передающее животное
_____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Лицо принимающее животное
____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3
к Правилам деятельности
приютов для животных
Форма
Акт ветеринарного осмотра животного
_________________________________________________________________
уникальный идентификационный номер документа _________________________________________________________________
уникальный идентификационный номер документа в виде QR-кода дата:
____________года.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста в области ветеринарии:
_________________________________________________________________
(провел клинический осмотр безнадзорного животного в присутствии)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) работника организации:
_________________________________________________________________
В результате осмотра установлено*: _______________________ *
Отражается характеристика животного без владельца (вид, пол, порода,
особенности экстерьера), информация о состоянии здоровья животного,
о наличии у животного признаков заразных и других заболеваний.
Специалист в области ветеринарии
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))

Республикасының Заңы 7-бабының 1-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдей.
Электрондық құжаттың түпнұсқалығын сіз жануарларды есепке алудың ақпараттық
жүйесінде интернет желісі арқылы тексере аласыз.
Жануарларға арналған
панажайлар қызметінің
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Панажайдан жануар алуға өтініш
Тегі ________________________________________________________
Аты _____________________Әкесінің аты (бар болса) _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ____________________________________
Мекенжайы, телефоны _______________________________________
____________________________________________________ директорға
(панажай атауы)
Келесі мазмұн үшін беріледі _____________________________________
_______________________________________________________________
(жануардың түрі, оның жынысы, жасы және физиологиялық жай-күйі, бірдейлендіру
белгілерінің болуы, ветеринариялық паспорттың нөмірі (бар болса)
Кімге____________________________________ / ________________/
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) электронды-цифрлы қолтаңба)

Данный документ согласно пункту 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан
"Об электронном документе и электронной цифровой подписи",
равнозначен документу на бумажном носителе.
Проверить подлинность электронного документа возможно посредством
сети интернет в базе данных учета животных.
Приложение 4
к Правилам деятельности
приютов для животных
Форма
Заявление на получение животного из приюта
Фамилия _______________________________________________________
Имя _________ Отчество (при его наличии) __________________________
Индивидуальный идентификационный номер ________________________
Домашний адрес, телефон _________________________________________
Директору ______________________________________________________
(наименование приюта)
Передается для последующего содержания___________________________
________________________________________________________________
(вид животного, его пол, возраст и физиологическое состояние, наличие
индентифицирующих меток, номер ветеринарного паспорта (при его наличии)
Кому:____________________________________ / _____________________/
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) электронно-цирофая подпись)