Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (52-шығарылым) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 15 маусымдағы № 201 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 16 маусымда № 28475 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (52-шығарылым) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. "Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (52-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 3 қыркүйектегі № 426-ө-м бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8770 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министрі А.Ә. Сарбасовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2022 жылғы 15 маусымдағы
№ 201 бұйрығымен
бекітілген
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (52-шығарылым)
1-тарау. Кіріспе
1. Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік біліктілік анықтамалығы (52-шығарылым) (бұдан әрі – БТБА):
автомобиль және қалалық электр көліктеріндегі;
теміржол көлігіндегі және метрополитендегі;
теңіз және өзен көліктеріндегі жұмыстарды қамтиды.

Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 52)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 июня 2022 года № 201. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2022 года № 28475.
В соответствии с подпунктом 16-1) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 52) согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Признать утратившим силу приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 сентября 2013 года № 426-ө-м "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 52)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8770).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 15 июня 2022 года № 201
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 52)
Глава 1. Введение
1. Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 52) (далее – ЕТКС) содержит работы по:
автомобильному и городскому электрическому транспорту;
железнодорожному транспорту и метрополитену;
морскому и речному транспорту.

2. БТБА Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі әзірлеген.
3. Тарифтік-біліктілік сипаттамалар осы БТБА-да көрсетілген өндірістер мен жұмыс түрлері бар ұйымдардың меншік нысанына және ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан, олардағы жұмысшылардың жұмыстарын тарификациялаған және біліктілік разрядтарын белгілеген кезде қолданылады.
2-тарау. Автомобиль және қалалық электр көліктерінің жұмыстарына арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Автомобиль жүргізушісі, 4-разряд
4. Жұмыс сипаттамасы:
барлық үлгідегі жеңіл автомобильдерді, 17 адамға дейінгі жолаушыларды тасымалдауға арналған аз тонналы жүк автомобильдерді (әртүрлі шағын автобустар, "УАЗ", "ПАЗ", "ГАЗель" және жүргізуге арналған "жүк көтерілімдігін" қажет етпейтін өзге маркалар), жүк көтергіштігі 4 тоннаға дейінгі (автопойыздарды – автомобиль мен тіркеменің жүк көтергіштігі бойынша) барлық үлгідегі жүк автомобильдерді (автопойыздарды), ұзындық габариті 7 метрге дейінгі автобустарды басқару;
самосвалдың көтеру механизмін, автокранның кран құрылғысын, автоцистерналардың сорғы құрылғыларын, рефрижератордың тоңазытқыш құрылғыларын, тазалау-жинау механизмдері мен өзге де мамандандырылған автомобиль жабдықтарын басқару;
автомобильдерді отынмен, майлау материалдарымен және салқындататын сұйықтықпен жабдықтау;
желіге шығар алдында автомобильдің техникалық жағдайын тексеру және қабылдау, оны тапсыру, автошаруашылыққа қайтқаннан кейін белгіленген жеріне қою;
автомобильдерді жүк тиеуге және түсіруге жіберу;
автомобиль кузовынажүкті тиеуді, орналастыруды және жүктің бекітілуін бақылау;
механизмдерді ажыратудыталап етпейтін, желілердің жұмыс уақытында пайда болған ұсақ ақаулықтарды жою;
радиоқұрылғыны пайдалана отырып автобус жүргізушісінің аялдама пункттерінжәне жолақы тәртібін хабарлап отыру;
компостерлер орнату, аялдамаларда абоненттік кітапшалар сату;
жолқұжаттарын рәсімдеу.
5. Білуге тиіс:
агрегаттардың, механизмдер мен қызмет көрсетілетін автомобиль аспаптарынқолдану, жұмыс және әрекет ету қағидаты, құрылысы, мақсаты;
автомобильдердің техникалық пайдалану және жол қозғалысы тәртібі;
автомобильді пайдалану процесінде пайда болатын ақаулықтарды табу және жою тәсілдері, себептері;
автомобильдерді гараждарда және ашық тұрақтарда сақтау және техникалық қызмет көрсетутәртібі;
аккумуляторлы батареялар мен автомобиль дөңгелектерінпайдалану тәртібі;
күрделі жөндеуден кейін және жаңа автомобильдерді жүргізіп бейімдеутәртібі;
тез бұзылатын және қауіпті жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру тәртібі;
автомобиль басқару қауіпсіздігіне ауа райы жағдайларының әсері;
жол-көлік оқиғаларының алдын алу тәсілдері;
радиоқұрылғы және компостерлер құрылысы;
жолаушыларды отырғызуда және шығаруда автобустарды берутәртібі;
жол-көлік оқиғалары кезіндегі жолаушыларды шұғыл түрдекөшіру тәртібі;
қызмет көрсетілетін автомобиль жұмысын есепке алатын бастапқы құжаттарды толтыру тәртібі.

2. ЕТКС разработан Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Тарифно-квалификационные характеристики применяются при тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим в организациях независимо от формы их собственности и организационно-правовых форм, где имеются производства и виды работ, указанные в настоящем ЕТКС.
Глава 2. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по автомобильному и городскому электрическому транспорту
Параграф 1. Водитель автомобиля, 4 разряд
4. Характеристика работ:
управление легковыми автомобилями всех типов, грузовыми автомобилями, предназначенными для перевозки грузов малой тоннажности и пассажиров до 17 человек (легковые различных марок, микроавтобусы, "УАЗ", "ПАЗ", "Газель" и иные аналогичные марки, не требующие в управлении отдельной "грузовой" категории), грузоподъемностью до 4 тонн (автопоездов – по суммарной грузоподъемности автомобиля и прицепа), автобусами габаритной длиной до 7 метров;
управление подъемным механизмом самосвала, крановой установкой автокрана, насосной установкой автоцистерны, холодильной установкой рефрежиратора, подметально-уборочными механизмами и иным оборудованием специализированных автомобилей;
заправка автомобилей топливом, смазочными материалами и охлаждающей жидкостью;
проверка технического состояния и прием автомобиля перед выездом на линию, сдача его и постановка на отведенное место по возвращении в автохозяйство;
подача автомобиля под погрузку и разгрузку грузов;
контроль за погрузкой, размещением и креплением груза в кузове автомобиля;
устранение возникших во время работы на линии мелких неисправностей, не требующих разборки механизмов;
объявление водителем автобуса остановочных пунктов и порядка оплаты проезда с использованием радиоустановки;
установка компостеров, продажа абонементных книжек на остановочных пунктах;
оформление путевых документов.
5. Должен знать:
назначение, устройство, принцип действия и работы агрегатов, механизмов и приборов обслуживаемых автомобилей;
порядок дорожного движения и технической эксплуатации автомобилей;
причины, способы обнаружения и устранения неисправностей, возникших в процессе эксплуатации автомобиля;
порядок проведения технического обслуживания и хранения автомобилей в гаражах и на открытых стоянках;
порядок эксплуатации аккумуляторных батарей и автомобильных шин;
порядок обкатки новых автомобилей и после капитального ремонта;
порядок организации перевозки скоропортящихся и опасных грузов;
влияние погодных условий на безопасность вождения автомобиля;
способы предотвращения дорожно-транспортных происшествий;
устройство радиоустановки и компостеров;
порядок подачи автобусов под посадку и высадку пассажиров;
порядок экстренной эвакуации пассажиров при дорожно-транспортных происшествиях;
порядок заполнения первичных документов по учету работы обслуживаемого автомобиля.

2-параграф. Автомобиль жүргізушісі, 5-разряд
6. Жұмыс сипаттамасы:
жүк көтергіштігі 4-тен жоғары 40 тоннаға дейін барлық үлгідегі жүк автомобильдерін (автопойыздарын) (автопойыздарды – автомобиль мен тіркеменің жүк көтергіштігі бойынша), ұзындық габариті 7-12 метр автобустарды басқару, сондай-ақ жолдағы қозғалыс кезінде басымдылыққа құқық беретін арнайы дыбыс және бағдарлы сигналдармен жабдықталған автомобильдерді басқару;
механизмдерді бөлшектеуді талап етпейтін, қызмет көрсетілетін автомобильдің желідегі жұмысуақытындағы ақаулықтарын табу және жою;
техникалық көмек болмаған жағдайда дала жағдайында реттеу жұмыстарын орындау.
7. Білуге тиіс:
агрегаттардың, механизмдер мен қызмет көрсетілетін автомобиль аспаптарынқолдану, жұмыс және әрекет ету қағидаты, құрылысы, мақсаты;
ақаулықтардың себептері, белгілері, айқындау және жою тәсілдері;
автомобильдерге техникалық қызмет көрсету жұмыстарының көлемдерін, кезеңділігін және негізгі орындау тәртібі;
автомобильдің жөндеу аралық жүруін көбейту тәсілдері;
дала жағдайында автомобильдерге техникалық қызмет көрсету және жөндеуді ұйымдастыру ерекшеліктері;
аккумуляторлық батарея қызметінің мерзімі мен автомобиль дөңгелектерінің жүруін арттыру тәсілдері;
радиобайланыс құралдарын пайдалану тәртібі;
қалааралық тасымалдауды ұйымдастыру ерекшеліктері.
3-параграф. Автомобиль жүргізушісі, 6-разряд
8. Жұмыс сипаттамасы:
барлық үлгідегі өрт автомобильдерді, шұғыл медициналық көмек автомобильдерді, жүк автомобильдерді (автопойыздарды), жүк көтергіштігі 40-тан жоғары 100 тоннаға дейін (автопойыздарды – автомобиль мен тіркеменіңжүк көтергіштігі бойынша), ұзындық габариті 12-ден жоғары 15 метрге дейінгі автобустарды басқару.
9. Білуге тиіс:
тасымалдаудың құнына автомобильдің жеке көрсеткіштерінің әсері;
автомобильдерді жоғары өнімді және экономикалық пайдалануды қамтамасыз ету тәсілдері;
қызмет көрсетілетін автомобильдердің негізгі техникалық-пайдалану сапалары және олардың қозғалыс қауіпсіздігіне әсері.
10. Жүк көтергіштігі 100-ден астам 200 тоннаға дейінгі жүк автомобильдерді, ұзындық габариті 15 метрден астам автобустарды басқару кезінде – 7-разряд;
жүк көтергіштігі 200 тоннадан астам жүк автомобильдерді басқару кезінде – 8-разряд.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 05.06.2023 № 204 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Ескерту:
мына жағдайларда автомобиль жүргізушілері бір разряд жоғары тарифтеледі: 2-3 түрлі (жеңіл, жүк, автобус және өзге) автомобильдерде жұмыс жасауда;
ұйымдарда автомобильдерге техникалық қызмет көрсету мамандандырылған қызметі болмаған жағдайда автомобильдерді жөндеу және техникалық қызмет көрсету кешенін орындауда.

Параграф 2. Водитель автомобиля, 5 разряд
6. Характеристика работ:
управление грузовыми автомобилями (автопоездами) всех типов грузоподъемностью свыше 4 до 40 тонн (автопоездов – по суммарной грузоподъемности автомобиля и прицепа), автобусами габаритной длиной 7-12 метров, а также управление автомобилями, оборудованными специальными звуковыми и световыми сигналами, дающими право на преимущество при движении на дорогах;
устранение возникших во время работы на линии эксплуатационных неисправностей обслуживаемого автомобиля, не требующих разборки механизмов:
выполнение регулировочных работ в полевых условиях при отсутствии технической помощи.
7. Должен знать:
назначение, устройство, принцип действия и работу агрегатов, механизмов и приборов обслуживаемых автомобилей;
признаки, причины, способы определения и устранения неисправностей;
объемы, периодичность и основной порядок выполнения работ по техническому обслуживанию автомобиля;
способы увеличения межремонтных пробегов автомобиля;
особенности организации технического обслуживания и ремонта автомобилей в полевых условиях;
способы увеличения пробега автомобильных шин и срока службы аккумуляторных батарей;
порядок пользования средствами радиосвязи;
особенности организации междугородных перевозок.
Параграф 3. Водитель автомобиля, 6 разряд
8. Характеристика работ:
управление пожарными автомобилями и автомобилями скорой помощи, грузовыми автомобилями (автопоездами) всех типов грузоподъемностью свыше 40 до 100 тонн (автопоездов – по суммарной грузоподъемности автомобиля и прицепа), автобусами габаритной длиной свыше 12 до 15 метров.
9. Должен знать:
влияние отдельных эксплуатационных показателей автомобиля на себестоимость перевозок;
способы обеспечения высокопроизводительного и экономического использования автомобилей;
основные технико-эксплуатационные качества обслуживаемых автомобилей и их влияние на безопасность движения.
10. При управлении грузовыми автомобилями грузоподъемностью свыше 100 до 200 тонн, автобусами габаритной длиной свыше 15 метров – 7 разряд;
при управлении грузовыми автомобилями грузоподъемностью свыше 200 тонн – 8 разряд.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 05.06.2023 № 204 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Примечание:
на один разряд выше тарифицируется водители автомобилей в случаях:
работы на 2-3 видах автомобилей (легковом, грузовом, автобусе и иное);
выполнения всего комплекса работ по ремонту и техническому обслуживанию управляемого автомобиля при отсутствии в организации специализированной службы технического обслуживания автомобилей.

12. 4-8-разрядтардағы автомобиль жүргізушісіне жалпы орта білім, белгіленген арнайы бағдарлама бойынша дайындық, өз мамандығы бойынша рұқсаттың болуы талап етіледі.
4-параграф. Автомотокөлік құралдарының техникалық жағдайын бақылаушы, 5-разряд
13. Жұмыс сипаттамасы:
желіге шығатын және желіден тұрақтайтын жеріне қайтатын, сондай-ақ техникалық қызмет көрсету және жөндеуден кейін автомобильдердің, тіркемелердің, мотоциклердің, мотороллерлердің, мотонарттардың, аэрошаналардың, тракторжәне жол машиналарының базасында механизмдердің техникалық қалыбын бақылау және тексеру;
бекітілген техникалық және нормативтік ақаулық құжаттарын және оларды жөндеу өтінімдерін ресімдеу және оларды тиісті түрде тіркей отырып ақаулықтарын жою;
техникалық талаптарда көзделген барлық жұмыстарды орындай отырып жөндеп, түпкілікті құрастырғаннан кейін қызмет көрсетілетін автомотокөлік құралдарының тораптары мен агрегаттарын қабылдау,бақылау.
14. Білуге тиіс:
тракторлар және жол машиналары базасында жөнделген автомобильдердің, тіркемелердің, мотоциклердің, мотороллерлердің, мотонарттардың, аэрошаналардың, механизмдердің құрылысы;
желіден қайтқан және жөндеу өткізгеннен кейін олардың тораптары мен агрегаттарын қабылдау тәртібі және қойылатын техникалық талаптар;
көлік құралдары, тораптар мен агрегаттарды жөндеу сапасына техникалық қызмет көрсету жөніндегі жарнамалық құжаттарды рәсімдеу.
5-параграф. Мотокөлік құралдарын жүргізуші, 3-разряд
15. Жұмыс сипаттамасы:
жол қозғалысы тәртібін сақтай отырып мотонарттарды, мотоциклдерді, мотороллер және өзге де мотокөлік құралдарын басқару;
мотокөлік құралдарының техникалық жағдайын тексеру және желіге қабылдау, оларды тапсыру және оларды желіден қайтқаннан кейін белгіленген жеріне қою;
мотокөлік құралдарын отынмен және майлау материалдарымен жабдықтау;
мотокөліктерге жүк тиеу және түсіруге жіберу немесе жолаушыларды отырғызу және шығару, жүк тиеуінің дұрыстығын және бекітілуін бақылау;
желіде жұмыс уақытында туындаған ұсақ ақаулықтарды жою;
жол құжаттарын рәсімдеу.
16. Білуге тиіс:
мотокөлік құралдарының әрекет ету және қызмет көрсету қағидаты, құрылысы, мақсаты;
мотокөлік құралдарын пайдалану кезінде туындайтын ақаулықтардың белгілері, себептері, салдары және оларды жою тәсілдері;
жол қозғалысының тәртібі;
мотокөлік құралдарын жүргізу қауіпсіздігіне ауа райының әсері;
жазатайым оқиғаларда дәрігерге дейін көмек көрсету жолдары;
мотокөлік құралдарының жұмысын есепке алу құжаттарын толтыру тәртібі.
6-параграф. Трамвай және троллейбустарды қабылдаушы, 5-разряд

12. Водителю автомобиля 4-8 разрядов требуется общее среднее образование, подготовка по установленной специальной программе, наличие допуска по своей специальности.
Параграф 4. Контролер технического состояния автомототранспортных средств, 5 разряд
13. Характеристика работ:
контроль и проверка технического состояния автомобилей, прицепов, мотоциклов, мотороллеров, мотонарт, аэросаней, механизмов, смонтированных на базе тракторов, и дорожных машин, возвращающихся с линии на места стоянок, а также после технического обслуживания и ремонта;
оформление установленной технической и нормативной документации на повреждения и заявок на ремонт и устранение неисправностей с их соответствующей регистрацией;
контроль, прием узлов и агрегатов обслуживаемых автомототранспортных средств после ремонта и окончательной сборки с выполнением всех работ, предусмотренных техническими требованиями.
14. Должен знать:
устройство автомобилей, прицепов, мотоциклов, мотороллеров, мотонарт, аэросаней, механизмов, смонтированных на базе тракторов и дорожных машин;
порядок и технические требования, предъявляемые к приему транспортных средств, возвратившихся с линии, и после проведения ремонта их узлов и агрегатов;
оформление рекламационных документов на качество технического обслуживания транспортных средств, ремонта узлов и агрегатов.
Параграф 5. Водитель мототранспортных средств, 3 разряд
15. Характеристика работ:
управление мотонартами, мотоциклами, мотороллерами и иными мототранспортными средствами с соблюдением порядка дорожного движения;
проверка технического состояния и прием мототранспортных средств с выездом на линию, сдача их и постановка на отведенное место по возвращению с линии;
заправка мототранспортных средств топливом и смазочными материалами;
подача их под погрузку и разгрузку грузов или посадку и высадку пассажиров, контроль за правильностью погрузки и крепления груза;
устранение возникших во время работы на линии мелких эксплуатационных неисправностей;
оформление путевых документов.
16. Должен знать:
назначение, устройство, принцип действия и обслуживания мототранспортных средств;
признаки, причины и последствия неисправностей, возникающих в процессе эксплуатации мототранспортных средств и способы их устранения;
порядок дорожного движения;
влияние погодных условий на безопасность вождения мототранспортных средств;
приемы оказания первой доврачебной помощи при несчастных случаях;
порядок заполнения первичных документов по учету работы мототранспортных средств.
Параграф 6. Приемщик трамваев и троллейбусов, 5 разряд

17. Жұмыс сипаттамасы:
кесте бойынша немесе техникалық ақаулықтары себептерімен паркке қайтып келген трамвайлар мен троллейбустарды қабылдау;
желідегі жылжымалы құрамға келтірілген ақаулықтарға оның себептері туралы пойыз бригадасы қызметкерлерінен алынған түсініктемелерді есепке ала отырып актілер рәсімдеу;
ақаулықтарды жою өтінімдерін арнайы журналға немесе парақтарға тіркеу;
трамвай вагондарының, троллейбустардың, жылжымалы құрамның тұрақтағыорындарын жүргізушілерге көрсету.
18. Білуге тиіс:
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
трамвайлар мен троллейбустарды қабылдау тәртібі;
актілерді рәсімдеу тәртібі.
7-параграф. Трамвай жүргізушісі, 3-разряд
19. Жұмыс сипаттамасы:
шаруашылықта қолданылатын трамвай пойыздарын депо мен желіде жүру қауіпсіздігі тәртібі және кестесін сақтай отырып басқару;
пойыздарды тіркеп сүйреу сахнасын өткізу және сүйретілген пойыздарды басқару;
жолаушыларды түсіру және отырғызу, жүкті түсіру және тиеуді бақылау;
радиоқұрылғыны пайдалана отырып тоқтау пункттері мен жолақы төлеу тәртібін хабарлау;
желіге шығардан алдын және паркке қайтқаннан кейін даярлық жұмыстарын орындау;
желіде туындаған ұсақ ақаулықтарды жою;
жылжымалы құрамның ақаулықтарын рәсімдеу және жоюға өтінім беру;
аялдамаларда абоненттік кітапшалар сату.
20. Білуге тиіс:
трамвай вагондары және олардың жабдықтарын қолдану және әрекет ету қағидаты, құрылысы;
трамвайлардың жол қозғалысы және техникалық пайдалану тәртібі;
желіде туындаған қарапайым ақаулықтарды айқындау және жою әдістері;
қыс-күзкездерінде трамвай айдаудың ерекшеліктері және қиын жол жүру жағдайларында оларды пайдалану тәртібі;
радиоқұрылғы мен компестерлердің құрылысы;
электр энергиясын үнемдеу нұсқауы;
трамвайларды тексеру және жөндеу кезеңдері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
жол жүру билеттерінің формасы;
жол жүру құжаттамасын рәсімдеу тәртібі.
8-параграф. Трамвай жүргізушісі, 4-разряд
21. Жұмыс сипаттамасы:
жаңа үлгідегі трамвай пойыздарын, біріктірілген трамвайлар мен көп бірлік жүйесі бойынша істейтін трамвайларды басқару;
трамвайлардың тежегіш жүйелерін реттеу;
арнайы жабдықтарды, бақылау-өлшеу аспаптары және құралдарды пайдалана отырып трамвайларға жоспарлы тексеружәне оларды жөнделгеннен кейін сынау.
22. Білуге тиіс:
барлық үлгідегі, оның ішінде біріктірілген және көп бірліктер жүйесі бойынша жұмыс істейтін трамвайлардың механикалық, пневматикалық және электр жабдықтарының құрылысы, әрекет ету қағидаты және ықтимал ақаулықтары;
қызмет көрсетілетін бағдарлардың бейіні мен ерекшеліктері;
жоспарлы тексеруді жүргізуде қолданылатын арнайы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптары және құралдарының құрылысы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
апатсыз жұмыс әдістері.

17. Характеристика работ:
приемка трамваев, троллейбусов, возвращающихся в парк по расписанию или из-за технических неисправностей;
оформление актов на повреждения, причиненные подвижному составу на линии, с учетом объяснений, полученных от работников поездной бригады об их причинах;
регистрация заявок на устранение неисправностей в специальный журнал или листы;
оказание водителям мест стоянки трамвайных вагонов, троллейбусов, подвижного состава.
18. Должен знать:
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок приемки трамваев и троллейбусов;
порядок оформления актов.
Параграф 7. Водитель трамвая, 3 разряд
19. Характеристика работ:
управление трамвайными поездами, эксплуатируемыми в данном хозяйстве, с соблюдением расписания и порядок безопасности движения в депо и на линии;
проведение сценки поездов для буксировки и управление буксируемым поездом;
контроль за соблюдением посадки и высадки пассажиров, погрузкой и выгрузкой грузов;
объявление с использованием радиоустановки остановочных пунктов и порядок оплаты проезда;
выполнение подготовительных работ перед выездом на линию и после возвращения в парк;
устранение возникших на линии простейших неисправностей;
оформление и подача заявок на устранение неисправностей подвижного состава;
продажа абонементных книжек на остановочных пунктах.
20. Должен знать:
устройство, принцип действия трамвайных вагонов и их оборудования;
порядок дорожного движения и технической эксплуатации трамваев;
методы определения и устранения простейших неисправностей, возникших на линии;
особенности вождения трамваев в осеннее-зимних условиях и порядок эксплуатации их на маршрутах с тяжелыми условиями движения;
устройство компостеров и радиоустановки;
инструкцию по экономии электроэнергии;
периодичность осмотров и ремонтов трамваев;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
формы проездных билетов;
порядок оформления проездной документации.
Параграф 8. Водитель трамвая, 4 разряд
21. Характеристика работ:
управление трамвайными поездами новых типов, сочлененными трамваями и трамваями, работающими по системе многих единиц;
регулирование тормозных систем трамваев;
проведение плановых осмотров трамваев с применением специального оборудования, контрольно-измерительных приборов и инструментов и обкатка их после ремонта.
22. Должен знать:
устройство, принцип действия и возможные неисправности механического, пневматического и электрического оборудования всех типов трамваев, в том числе сочлененных и работающих по системе многих единиц;
профиль и особенности пути обслуживаемых маршрутов;
устройство специального оборудования, контрольно-измерительных приборов и инструментов, применяемых при проведении плановых осмотров;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
методы безаварийной работы.

9-параграф. Трамвай жүргізушісі, 5-разряд
23. Жұмыс сипаттамасы:
барлық үлгідегі трамвай пойыздарын басқару, барлық түрдегі жабдықтарды реттеу;
арнайы жабдықтарды, бақылау-өлшеу аспаптары және құралдарын пайдалана отырып депода жөндеу түрлерін жүргізу.
24. Білуге тиіс:
трамвайлардың барлық түрдегі жабдықтарын реттеу тәртібі, олардың тозу сипаты, себептері мен нормалары;
депода жоспарлы жөндеу жүргізуде қолданылатын монтаждау құрылғыларының, бақылау-өлшеу аспаптары және құралдардың, арнайы жабдықтардың құрылысы;
қаладағы барлық бағдарлардың бейіні мен ерекшеліктері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
трамвай жүргізушілердің оқушыларын тағылымдамадан өткізу жолдары мен әдістері.
10-параграф. Троллейбус жүргізушісі, 4-разряд
25. Жұмыс сипаттамасы:
осы шаруашылықта қолданылатын троллейбустарды депо мен желіде жүру қауіпсіздігі тәртібін және кестесін сақтай отырып басқару;
желіге шығардан алдын және паркке қайтқаннан кейін даярлық жұмыстарын орындау;
троллейбус тіркемелерін өткізу және буксирлеу троллейбустарын басқару;
жұмыс кезінде желіде туындаған ұсақ ақаулықтарды анықтау және жөндеу;
жолаушыларды түсіру және отырғызу, жүк түсіру және тиеу тәртібінің сақталуын бақылау;
ақауларды рәсімдеу және жоюға өтінім беру;
радиоқұрылғыны пайдалана отырып тоқтау пункттері мен жолақы төлеу тәртібін хабарлап отыру;
компостерлер орнату;
аялдама пункттерінде абоненттік кітапшалар сату.
26. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін троллейбустаржәне олардың жабдықтарының ықтимал ақаулықтары және әрекет ету қағидаты,құрылысы;
троллейбустардың қозғалыс және техникалық пайдалану тәртібі;
қыс-күз мезгілдеріндегі троллейбус айдаудың ерекшеліктері және күрделі жол жүру жағдайларында оларды пайдалану тәртібі;
электрэнергиясын үнемдеу нұсқауы;
жол жүру билеттерінің нысаны;
жол жүру құжаттамасын рәсімдеу тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
троллейбустарды тексеру және жөндеу кезеңдері.
11-параграф. Троллейбус жүргізушісі, 5-разряд
27. Жұмыс сипаттамасы:
жаңа үлгідегі, біріктірілген, тіркеме және көп бірлік жүйесі бойынша істейтін троллейбустарды басқару;
троллейбустардың тежегіш жүйелерін реттеу;
арнайы жабдықты, бақылау-өлшеу аспаптары мен құрылғыларды қолдана отырып, жоспарлы тексерулер жүргізу, жөнделген троллейбустарды жүргізіп тексеру.

Параграф 9. Водитель трамвая, 5 разряд
23. Характеристика работ:
управление трамвайными поездами всех типов, регулирование всех видов оборудования;
проведение плановых видов ремонта в депо с применением специального оборудования, контрольно-измерительных приборов и инструментов.
24. Должен знать:
порядок регулировки всех видов оборудования трамваев, характер, причины и нормы его износа;
устройство специального оборудования, монтажных приспособлений, контрольно-измерительных приборов и инструментов, применяемых при проведении планового вида ремонта в депо;
профиль и особенности пути всех маршрутов города;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
приемы и методы стажировки учеников водителей трамваев.
Параграф 10. Водитель троллейбуса, 4 разряд
25. Характеристика работ:
управление троллейбусами, эксплуатируемыми в данном хозяйстве, с соблюдением расписания и порядок безопасности движения в парке и на линии;
выполнение подготовительных работ перед выездом на линию и после возвращения в парк;
проведение сцепки троллейбусов и управление буксируемых троллейбусов;
определение и устранение возникших во время работы на линии простейших неисправностей;
контроль за соблюдением порядка посадки и высадки пассажиров, погрузкой и выгрузкой грузов;
оформление и подача заявок на устранение неисправностей;
объявление с использованием радиоустановки остановочных пунктов и порядка оплаты проезда;
установка компостеров;
продажа абонементных книжек на остановочных пунктах.
26. Должен знать:
устройство, принцип действия и возможные неисправности обслуживаемых троллейбусов и их оборудования;
порядок дорожного движения и технической эксплуатации;
особенности вождения троллейбусов в осенне-зимних условиях и порядок эксплуатации их на маршрутах с тяжелыми условиями движения;
инструкцию по экономии электроэнергии;
существующие формы проездных билетов;
порядок оформления проездной документации;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
периодичность осмотров и ремонтов троллейбусов.
Параграф 11. Водитель троллейбуса, 5 разряд
27. Характеристика работ:
управление троллейбусами новых типов, сочлененными, работающими с прицепами и по системе многих единиц;
регулировка тормозных систем троллейбусов;
проведение плановых осмотров с применением специального оборудования, контрольно-измерительных приборов и приспособлений, проведение обкатки отремонтированных троллейбусов.

28. Білуге тиіс:
троллейбустарды барлық үлгідегі механикалық, пневматикалық және электр жабдықтарының қолдану және әрекет ету қағидаты және ықтимал ақаулықтары, құрылысы;
қызмет көрсетілетін бағдардың бейіні мен ерекшеліктері;
жоспарлы тексеруді жүргізуде қолданылатын арнайы жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптары және құралдарының құрылысы;
троллейбус жүргізушілердің оқушыларын тағылымдамадан өткізу жолдары мен әдістері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
апатсыз жұмыс әдістері.
12-параграф. Троллейбус жүргізушісі, 6-разряд
29. Жұмыс сипаттамасы:
барлық үлгідегі троллейбустарды басқару және оларға орнатылған барлық түрдегі жабдықтарды реттеу;
бақылау-өлшеу аспаптары мен құрылғыларды, арнайы жабдықтарды пайдалана отырып паркте жоспарлы тексеруді жүргізу.
30. Білуге тиіс:
қызметкөрсетілетін троллейбустарда орнатылған жабдықтардың барлық түрлерін реттеу тәртібі, оның тозуының сипаты, себебі және нормасы;
паркте жоспарлы жөндеу жүргізуде қолданылатын арнайы жабдықтардың, монтаждау құрылғыларының, бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдардың құрылысы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
қаладағы барлық бағдарлардың бейіні мен ерекшеліктері.
31. Жалпы орта білім, белгіленген арнайы бағдарлама бойынша дайындық, өз мамандығы бойынша рұқсатының болуы талап етіледі.
3-тарау. Теміржол көлігінің және метрополитеннің жұмыстарына арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Автоматты жіберу пунктінің бақылаушысы
32. Жұмыс сипаттамасы:
автоматты жіберу пункттеріне қызмет көрсету;
жетон қабылдағыш, жарық таблоларының, автоматты жіберу пунктінің саңылауларының жарамдылығын бақылау;
жолаушылардың метрополитенді пайдалану тәртібін сақтауын бақылау;
жіберу пункті арқылы өтетін жолаушылардың билетін және жүру құжаттарын тексеру;
жүк алып өтудің құнының толық төленуін және жолаушылардың үздіксіз және қауіпсіз өтуін қамтамасыз ету;
жинақтағыштардағы құралдардың ақаулықтарын жою үшін слесарь-электрикті шақыру;
метрополитенмен бару бағдары туралы жолаушыларға түсіндіру.
33. Білуге тиіс:
жұмыста автоматты жіберу пункттерін қолдану, ақаулықтарды анықтау және жою тәсілдері, әрекет ету қағидаты және пайдалану тәртібі;
метрополитенмен жүру құқығын беретін жол жүру құжаттарының түрлері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
метрополитенді пайдалану тәртібі.

28. Должен знать:
устройство, принцип действия и возможные неисправности механического, пневматического и электрического оборудования всех типов троллейбусов;
профиль и особенности пути обслуживаемого маршрута;
устройство специального оборудования, контрольно-измерительных приборов и инструментов, применяемых при проведении плановых осмотров;
приемы и методы стажировки учеников водителей троллейбусов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
методы безаварийной работы.
Параграф 12. Водитель троллейбуса, 6 разряд
29. Характеристика работ:
управление троллейбусами всех типов и регулирование всех видов оборудования, установленного на них;
проведение планового ремонта в парке с применением специального оборудования, контрольно-измерительных приборов и приспособлений.
30. Должен знать:
порядок регулирования всех видов оборудования, установленного на обслуживаемых троллейбусах, характер, причины и нормы его износа;
устройство специального оборудования, монтажных приспособлений, контрольно-измерительных приборов и инструментов, применяемых при проведении планового ремонта в парке;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
профиль и особенности пути всех маршрутов города.
31. Требуется общее среднее образование, подготовка по установленной специальной программе, наличие допуска по своей специальности.
Глава 3. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по железнодорожному транспорту и метрополитену
Параграф 1. Контролер автоматических пропускных пунктов
32. Характеристика работ:
обслуживание автоматических пропускных пунктов;
контроль за исправностью жетоноприемников, световых табло, створок автоматических пропускных пунктов;
контроль за соблюдением пассажирами правил пользования метрополитеном;
контроль проездных документов пассажиров, проходящих через пропускной пункт;
обеспечение полноты оплаты провоза багажа и бесперебойного и безопасного прохода пассажиров;
вызов слесаря-электрика для устранения неисправностей автоматических пропускных пунктов;
дача пояснений пассажирам о маршрутах следования по метрополитену.
33. Должен знать:
принцип действия и порядок эксплуатации, способы выявления и устранения неполадок в работе автоматических пропускных пунктов;
виды различных проездных документов, дающих право проезда по метрополитену;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок пользования метрополитеном.

34. Тәулігіне 25 мың адамға дейін жолаушы өткізетін автоматты жіберу пункттерінде қызмет көрсету кезінде – 2-разряд;
тәулігіне 25 мың адамнан 40 мың адам жолаушыға қызмет көрсету кезінде – 3-разряд;
тәулігіне 40 мың адамнан көп жолаушы өткізетін автоматты жіберу пункттерінде немесе теміржол вокзалы мен станциясына тиіп тұрған метрополитен станциясының автоматты бақылау пункттерінде қызмет көрсету кезінде – 4-разряд.
2-параграф. Автомотриса машинисі (көмекші)
35. Жұмыс сипаттамасы:
адамдарды тасымалдауға арналған автомотрисаны басқару;
теміржолдарда пайдалану және апаттық-қалпына келтіру жұмыстарын, оның ішінде контактілі желі құрылғыларын жөндеу және байқау жұмыстарын жүргізу;
автомотрисаға техникалық қызмет көрсету;
жабдық қозғалтқышын, электрлік және гидравликалық жабдықтардың, тежегіш жүйесін, қоректендіру және майлау жүйелерін, автомотрисаның жүрдек бөлшектерін және оның көтерме жабдықтарын жарамды қалыпта ұстап отыру;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін қадағалау;
механизмдердің үйкеліс бөліктерін майлау;
жоспарлы-алдын ала жөндеуіне қатысу.
36. Білуге тиіс:
автомотриса құрылысы, оны жабдықтау және оны жүргізу тәртібі;
автомотриса механизмдерінің ақаулық себептері және алдын алу, жою тәсілдері;
қолданылатын отын және майлау материалдарының түрлері мен сапасы, олардың шығу нормасы;
бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысыжәнемақсаты;
автомотриса тораптарын, дөңгелек жұптарын және оның кран жабдықтарына техникалық байқау түрлері, мерзімдері, жөндеу және куәландыру тәртібі;
тиеу-түсіру жұмыстарын орындау және адамдарды тасымалдауды ұйымдастыру тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
электртехника,механика және гидравлика негіздері.
37. Бензин қозғалтқышты автомотрисаны басқару және қызмет көрсетуде– 5-разряд;
қуаттылығы 220 киловаттқа дейінгі дизельді қозғалтқышты автомотрисаны басқару және қызмет көрсетуде – 6-разряд;
қуаттылығы 220 киловаттан астам дизельді қозғалтқышты автомотрисаны басқару және қызмет көрсетуде – 7-разряд.
38. 6 және 7- разрядтар беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
39. Ескерту:
автомотриса машинисінің көмекшісі басшылығында жұмыс істейтін автомотриса машинисінен бір разряд төмен тарифтеледі.
3-параграф. Айналдыратын дөңгелек моторисі, 2-разряд
40. Жұмыс сипаттамасы:
жұмыс көлемі тәулігіне 70 локомотивке дейінгі электрлі немесе пневматикалық немесе қол жетектердің көмегімен айналдыратын дөңгелектерді басқару;
айналдыратын дөңгелек фермаларына локомотивтің орнатылуын реттеу;
айналдыратын дөңгелек құрылғысына қызмет көрсету, жөндеп ұстау және күту;
қызмет көрсетілетін дөңгелекті реттеу және сынау;
басқару кабинасында бекітілген магнит жібергіштер мен кнопкалы өшіргіштерді жинау және монтаждау;
айналдыратын дөңгелек механизмдердің үйкеліс бөліктерін майлау және тазалау.

34. При обслуживании автоматических пропускных пунктов с пассажиропотоком до 25 тысяч человек в сутки – 2 разряд;
при обслуживании с пассажиропотоком от 25 тысяч человек до 40 тысяч человек в сутки – 3 разряд;
при обслуживании автоматических пропускных пунктов с пассажиропотоком свыше 40 тысяч человек в сутки или автоматических контрольных пунктов станций метрополитена, примыкающих к железнодорожным вокзалам и станциям – 4 разряд.
Параграф 2. Машинист автомотрисы (помощник)
35. Характеристика работ:
управление автомотрисой, предназначенной для перевозки людей;
проведение эксплуатационных и аварийно-восстановительных работ на железных дорогах, в том числе ремонта и осмотра устройств контактной сети;
техническое обслуживание автомотрисы;
содержание в исправном состоянии двигателя, электрического и гидравлического оборудования, тормозной системы, систем питания и смазки, ходовых частей автомотрисы и ее подъемного оборудования;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов;
смазка трущихся частей механизмов;
участие в планово-предусмотрительном ремонте.
36. Должен знать:
устройство автомотрисы, ее оборудование и порядок ее вождения;
причины неисправностей в работе механизмов автомотрисы, способы предупреждения и устранения их;
виды и качество применяемого топлива и смазочных материалов, нормы их расхода;
назначение и устройство контрольно-измерительных приборов;
порядок, виды и сроки технического осмотра, ремонта и освидетельствования узлов, колесных пар автомотрисы и ее кранового оборудования;
порядок организации перевозки людей и производства погрузочно-разгрузочных работ;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
основы электротехники, механики и гидравлики.
37. При управлении и обслуживании автомотрисы с бензиновым двигателем – 5 разряд;
при управлении и обслуживании автомотрисы с дизельным двигателем мощностью до 220 киловатт – 6 разряд;
при управлении и обслуживании автомотрисы с дизельным двигателем мощностью свыше 220 киловатт – 7 разряд.
38.Для присвоения 6 и 7 разрядов требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
39. Примечание:
помощник машиниста автомотрисы тарифицируется на один разряд ниже машиниста автомотрисы, под руководством которого он работает.
Параграф 3. Моторист поворотного круга, 2 разряд
40. Характеристика работ:
управление поворотным кругом, оборудованным электрическим, пневматическим или ручным приводом при объеме работы до 70 локомотивов в сутки;
регулирование установки локомотива на поворотной ферме круга;
обслуживание, содержание в исправном состоянии и уход за оборудованием поворотного круга;
регулировка и испытание обслуживаемого круга;
сборка и монтаж установленных в кабине управления магнитных пускателей и кнопочных выключателей;
чистка и смазка трущихся частей механизмов поворотного круга.

41. Білуге тиіс:
айналдыратын дөңгелектің және оның механизмдерінің құрылысы;
айналдыратын дөңгелектерде локомотивтерді орнату тәртібі;
айналдыратын дөңгелекқұрылғылары мен механизмдерді күту және үйкеліс электрлі қозғалтқышбөліктерін майлау тәртібі;
электрлі қозғалтқыштардың жұмыс режимі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
дөңгелек жұмысындағы қалыптасқан сигнал беру.
42. Жұмыс көлемі тәулігіне 70 локомотивтен астам дөңгелекті басқару кезінде – 3-разряд.
4-параграф. Байланыс аппаратуралары мен құрылғыларын жөндеу және қызмет көрсету электромонтері, 2-разряд
43. Жұмыс сипаттамасы:
сигнал беру, орталықтандыру, блоктау құрылғыларына және ауа желілеріне техникалық қызмет көрсету мен жөндеу кезінде қосымша жұмыс жасау;
тіректерді орнату, ауыстыру және бекіту жұмыстарын орындау;
тіректерді арматурамен, траверстермен, штырылармен жарақтандыру;
тіректерді ауыстыру кезінде сымдарды төсеу;
сымдарды дәнекерлеу және ілу;
кабель төсеу трассаларын дайындау, оны монтаждау және жөндеу жөніндегі қосалқы жұмыстарды орындау;
қарапайым слесірлік, ағаш және электр өлшеу жұмыстарын орындау.
44. Білуге тиіс:
сигнал беру, орталықтандыру, блоктау құрылғыларына және ауа желілеріне техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жұмыстарының тәртібі;
термитті дәнекерлегішке арналған дәнекерлегіш лампа және құрылғының пайдалану тәртібі және құрылысы;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
электртехника жөнінде қарапайым мәліметтер.
5-параграф. Байланыс аппаратуралары мен құрылғыларын жөндеу және қызмет көрсету электромонтері, 3-разряд
45. Жұмыс сипаттамасы:
сигнал беру, орталықтандыру, блоктау құрылғыларына және ауа желілеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
жоғары вольтты желілердің зақымданғандарын жою;
телеграфты және телефондықаппараттарға қызмет көрсету мен жөндеу;
контактілерді, контакторларды, қайта қосқыштарды, шнурларды, штепсельдерді, кнопкаларды, микротелефон тұтқаларын, гарнитураларды, қосалқы жабдықтарды жөндеу, тексеру және тазалау;
ішкі сымдарды өткізу;
жергілікті байланыс кабельдеріне және кабельді арматураларға қызмет көрсету;
біріктірілген, тармақталынған және ұшталған муфталарды монтаждау және дәнекерлеу;
ауа және жер асты желілерін күрделі емес схемалар бойынша асып қою және төсеу;
кабель трассаларын тексеру;
қарапайым электрлі өлшеуаспаптарын қолдана отырып тежеу кедергісін және монтаж схемасын тексеру;
құрастырылған қарапайым схемадағы ақауды анықтау және жою.

41. Должен знать:
устройство поворотного круга и его механизмов;
порядок установки локомотивов на поворотной ферме круга;
порядок смазки трущихся частей и ухода за приспособлениями и механизмами поворотного круга;
режимы работы электродвигателей;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
установленную сигнализацию при работе круга.
42. При управлении поворотным кругом с объемом работы свыше 70 локомотивов в сутки – 3 разряд.
Параграф 4. Электромонтер по обслуживанию и ремонту аппаратуры и устройств связи, 2 разряд
43. Характеристика работ:
выполнение вспомогательных работ при ремонте и техническом обслуживании воздушных линий связи и устройств сигнализации, централизации, блокировки;
выполнение работ по установке, замене и закреплению опор;
оснастка опор арматурой, траверсами, штырями;
перекладка проводов при замене опор;
подвешивание и сварка проводов;
подготовка трасс для прокладки кабеля, выполнение вспомогательных работ по его монтажу и ремонту;
выполнение простых слесарных, плотничных и электрических измерений.
44. Должен знать:
порядок выполнения работ по техническому содержанию и ремонту воздушных линий связи и сигнализации, централизации, блокировки;
устройство и порядок обращения с паяльной лампой и приспособлениями для термитной сварки;
порядок пользования контрольно-измерительными приборами;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
элементарные сведения по электротехнике.
Параграф 5. Электромонтер по обслуживанию и ремонту аппаратуры и устройств связи, 3 разряд
45. Характеристика работ:
техническое обслуживание, ремонт воздушных линий связи и сигнализации, централизации, блокировки;
устранение повреждений высоковольтной линии;
обслуживание и ремонт телеграфных и телефонных аппаратов;
ремонт, осмотр и чистка контактов, контакторов, переключателей, шнуров, штепселей, кнопок, гарнитур, вспомогательного оборудования;
выполнение внутренней проводки;
обслуживание местных кабелей связи и кабельной арматуры;
монтаж и пайка соединительных, ответвительных и оконечных муфт с прозвонкой;
подвешивание и прокладывание воздушных и подземных линий по несложным схемам;
осмотр трасс кабелей;
проверка монтажа схем и сопротивления изоляции с применением простых электроизмерительных приборов;
выявление и устранение дефектов сборки простых схем.

46. Білуге тиіс:
телеграфты және телефондық аппараттарға қызмет көрсету тәртібі, құрылысы;
кабель шаруашылығында сигнал беру, орталықтандыру, блоктау құрылғыларына және ауа байланыс желілерінің қоректену көздері;
шкафтардағы, бокстардағы, кабель жәшіктері мен қораптардағы кабельдерді бөлу тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
кабель төсеудің техникалық шарттары.
6-параграф. Байланыс аппаратуралары мен құрылғыларын жөндеу және қызмет көрсету электромонтері, 4-разряд
47. Жұмыс сипаттамасы:
қол және автоматты телефон мен телеграф станцияларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
негізгі коммутаторлық аспаптар мен жабдықтарды тексеру және реттеу, олардың зақымдықтарын анықтау және жою, біріктіру желілері параметрлерін электрлі өлшеу;
телефон және телеграф станциялары аспаптарын монтаждаужәне ауыстыру;
телеграф аппаратурасына техникалық қызмет көрсету жөніндегі профилактикалық жұмыстар, телеграфты аппараттардағы механикалық және электрлік зақымдықтарды анықтау;
дауысы қатты шығатын екі жақты парк байланысы желілік құрылғыларының, электр сағаттардағы, сақтау камераларындағы механикалық және электр ақаулықтарды анықтау және жою, орнату, техникалық қызмет көрсету, жөндеу;
трансформаторларды, резисторларды, конденсаторларды, электрмеханикалық релелерді тексеру және орнату.
48. Білуге тиіс:
сызықты паркті дауыс ұлғайтқыш байланысы және қызмет көрсететін аппаратуралардың құрылысы;
ақаулықтардың негізгі түрлері, олардыанықтау және жою тәсілдері;
электрмен қоректендіру жүйесі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты және құрылысы.
7-параграф. Байланыс аппаратуралары мен құрылғыларын жөндеу және қызмет көрсету электромонтері, 5-разряд
49. Жұмыс сипаттамасы:
аралықтағы талғамалы байланыс пункттерге, дуплексті күшейткіштерге, үйлестіруші құрылғыларға, жолаушылар пойызыжүретін платформалы және топты вокзалдағы сілтегіштерге, электрлі компостерлерге, билет басып шығару машиналарына және автоматты айырбастауға қызмет көрсету және жөндеу;
халықаралық кабель магистральдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
байланыс желісін электр параметрлерімен өлшеу және кабельдерді тот басудан сақтау жұмыстары;
кабельдегі ақаулықтардың орнын айқындау;
кабельді магистральдарды монтаждау-жапсыру жұмыстары;
берілген схема бойынша кірме-коммутациялық құрылғыларды жөндеу;
электрмеханикалық, радиотехникалық құрылғылар мен аппараттарды электронды және механикалық күйге келтіру, іске бейімдеу және жөндеу;
қуат көздерін іске бейімдеу;
күшейткіш блоктарды күйге келтіру және электрлі іске бейімдеу;
магниттік галовканың жаңғырту және оқшаулау кедергісінің жиілік сипаттамаларын тексеру.

46. Должен знать:
устройство, порядок обслуживания и ремонта телеграфной и телефонной аппаратуры;
источников питания, воздушных линий связи и сигнализации, централизации, блокировки кабельного хозяйства;
порядок разделки кабелей в шкафах, боксах, кабельных ящиках и коробках;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
технические условия на прокладку кабелей.
Параграф 6. Электромонтер по обслуживанию и ремонту аппаратуры и устройств связи, 4 разряд
47. Характеристика работ:
техническое обслуживание и ремонт ручных и автоматических телефонных и телеграфных станций;
осмотр и регулировка основных коммутационных приборов и оборудования, выявление и устранение их неисправностей, электрические измерения параметров соединительных линий;
замена и монтаж приборов телефонных и телеграфных станций;
профилактические работы по техническому обслуживанию телеграфной аппаратуры, выявление и устранение механических и электрических неисправностей в телеграфных аппаратах;
установка, техническое обслуживание, ремонт, выявление и устранение механических и электрических неисправностей в линейных устройствах двухсторонней парковой связи и громкоговорящего оповещения (переговорных колонках, громкоговорителях, микрофонных линиях), электрочасах, автоматических камерах хранения ручной клади;
проверка и замена трансформаторов, резисторов, конденсаторов, электромеханических реле.
48. Должен знать:
устройство обслуживаемой аппаратуры и линейной парковой громкоговорящей связи;
основные виды неисправностей, способы их выявления и устранения;
системы электропитания;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
устройство и назначение применяемых контрольно-измерительных приборов.
Параграф 7. Электромонтер по обслуживанию и ремонту аппаратуры и устройств связи, 5 разряд
49. Характеристика работ:
техническое обслуживание и ремонт промежуточных пунктов избирательной связи, дуплексных усилителей, согласовывающих устройств, платформенных и групповых вокзальных указателей отправления пассажирских поездов, электрокомпостеров, билетопечатающих машин и разменных автоматов;
техническое обслуживание и ремонт междугородных кабельных магистралей;
измерение электрических параметров линий связи и устройств защиты кабелей от коррозии;
определение места повреждения в кабелях;
монтажно-спаечные работы кабельных магистралей;
ремонт вводно-коммутационных устройств;
электрическая и механическая настройка, ремонт и регулировка электромеханических, радиотехнических приборов и аппаратуры;
регулировка источников питания;
настройка и электрическая регулировка блоков усилителей;
проверка частотной характеристики воспроизведения и сопротивления изоляции магнитных головок.

50. Білуге тиіс:
автоматты және қол телефон станцияларының, радиоқұрылғыларының және өзге де байланыс аппараттарының және өлшеу аспаптарының, сондай-ақ кабельдерде электртотығуынболдырмауда қолданылатын аспаптардың құрылысы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
аппаратураларды жөндеу мен қызмет көрсету тәртібі және нормалары.
8-параграф. Байланыс аппаратуралары мен құрылғыларын жөндеу және қызмет көрсету электромонтері, 6-разряд
51. Жұмыс сипаттамасы:
техникалық қызмет көрсету және жөндеу: оперативті-технологиялық, пойыздық, станциялық радиобайланыс, аналогты хабарлау жүйесін, сағаттық орталық станция аппараттарына;
өнеркәсіптік теледидар құрылғылары арқылы эскалаторлардағы, өтпелі дәліздердегі және платформалардағы жолаушылардың тасымалын бақылау;
дыбыс жазатын құрылғыларды механикалық, электрлік қалыпты күйге келтіру және жөндеу, қарапайым радиоэлектронды аппараттардың, тораптардың жұмысқа қабілеттілігін толық тексеру;
нұсқауға сәйкес аппараттар мен құрылғыларды жөндеу;
бөлшектер мен тораптарды дайындау және ауыстыру кезінде орташа күрделі қуат көздеріндегі әртүрлі көздерді қалыпты күйге келтіру;
баспалы төлемнің жұмысқа қабілеттілігін тексеру;
трансляциялық радиотораптарды жөндеу және электрлік қалыпты күйге келтіру;
күрделі релелерді қалыпты күйге келтіру, магниттік күшейткіштерді тексеру және жөндеу;
бақылау-өлшеу құралдарын қолдану арқылы радиоэлектронды аппаратын элементтерін электрлік тексеру;
диодтарды іріктеп алу;
блоктардың анық емес жұмыссебебін анықтау;
түйіншектерді ауыстыру кезінде ақауларды жою;
магниттік жазба мен жаңғырту аппараттарын іске бейімдеу және жөндеу.
52. Білуге тиіс:
оперативті-технологиялық, пойыздық, станциялық радиобайланысты, теледидарды, орталықсағаттық станциядағы құрылғыларда қызмет көрсетуді пайдалану тәртібі және құрылысы;
құрылғыларға қызмет көрсету мен жөндеу кезінде туындаған ақауларды ескерту және жою тәсілдері мен себептері;
әртүрлі күрделі схемадағы монтаждау жұмыстәсілдері;
аппаратураның негізгі ақаулық түрлері, оларды анықтау және жоютәсілдері;
электрлі қуат көзі жүйелері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
телемеханика негіздері.
53. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
9-параграф. Байланыс аппаратуралары мен құрылғыларын жөндеу және қызмет көрсету электромонтері, 7-разряд
54. Жұмыс сипаттамасы:
байланыс кабель желісіне, тығыздалған сандық хабарласу желісі мен радиоаппараттың сандық және микропроцессорлық техника элементтеріне техникалық қызмет көрсету;
радиоэлектронды құралдар мен құрылғыларды нұсқауларға сәйкес механикалық, электрлік қалыпты күйге келтіру және жөндеу;
электрлі параметрлердің жұмысқа қабілеттілігін және монтаждың дұрыстығын тексеру;
құрылғыларда табылған орташа күрделі ақаулықтарды жою;
нұсқау бойынша электрлі параметрлерді, жартылай өткізгіштік құралдар мен интегралдық схемадағы блоктарды қалыпты күйге келтіру;
басқару блоктарын реттеу;
әртүрлі типті күрделі күшейткіштерді баптау.

50. Должен знать:
устройство автоматических и ручных телефонных станций, звукозаписывающих устройств, радиоэлектронных средств и измерительных приборов, а также приборов, применяемых для измерения при защите кабелей от электрокоррозии;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
нормы и порядок технического обслуживания и ремонта аппаратуры.
Параграф 8. Электромонтер по обслуживанию и ремонту аппаратуры и устройств связи, 6 разряд
51. Характеристика работ:
техническое обслуживание и ремонт: аппаратуры оперативно-технологической, поездной, станционной радиосвязи, аналоговых систем передачи, центральных часовых станций;
устройств промышленного телевидения для наблюдения за перемещением пассажиров на эскалаторах, переходных коридорах и платформах;
механическая и электрическая регулировка, ремонт звукозаписывающих устройств, несложной радиоэлектронной аппаратуры, узлов, полная проверка работоспособности;
ремонт аппаратуры и устройств в соответствии с инструкциями;
регулировка различных источников питания средней сложности с подгонкой и заменой деталей и узлов, проверка на функционирование печатных плат;
электрическая регулировка и ремонт трансляционных радиоузлов;
регулировка сложных реле, проверка и ремонт магнитных усилителей;
электрическая проверка элементов радиоэлектронной аппаратуры с применением контрольно-измерительных приборов;
подборка диодов;
определение причин нечеткой работы блоков;
устранение дефектов с заменой узлов;
регулировка и ремонт аппаратуры магнитной записи и воспроизведения.
52. Должен знать:
устройство и порядок эксплуатации обслуживаемых устройств оперативно-технологической, поездной, станционной радиосвязи, телевидения, центральных часовых станций;
причины и способы предупреждения и устранения возникающих дефектов в обслуживаемых и ремонтируемых устройствах;
способы монтажных работ в схемах различной сложности;
основные виды неисправностей аппаратуры, способы их выявления и устранения;
системы электропитания;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
основы телемеханики.
53. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 9. Электромонтер по обслуживанию и ремонту аппаратуры и устройств связи, 7 разряд
54. Характеристика работ:
техническое обслуживание кабельных линий связи, уплотненных цифровыми системами передачи и радиоаппаратуры с элементами цифровой и микропроцессорной техники;
электрическая и механическая регулировка, ремонт средней сложности радиоэлектронных приборов и устройств в соответствии с инструкциями;
проверка правильности монтажа, электрических параметров и работоспособности;
устранение обнаруженных неисправностей устройств средней сложности;
регулировка электрических параметров согласно инструкции, блоков на полупроводниковых приборах и интегральных схемах;
регулировка блоков управления;
настройка сложных усилителей различных типов.

55. Білуге тиіс:
күрделі радиоэлектронды құрылғылар және аппаратурадағы ақаулықтарды жою және құрылысы;
кабельді байланыс желілеріндегі зақымданған жерлерді анықтауға арналған, интегралды схемалардың жартылай өткізгіш аспаптардың құрылысы;
озық байланыс үлгілерін баптау және монтаждау қағидаттары;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
сызбаларды, жұмыс эскиздері мен схемаларды жасау тәртібі.
56. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
10-параграф. Байланыс аппаратуралары мен құрылғыларын жөндеу және қызмет көрсету электромонтері, 8-разряд
57. Жұмыс сипаттамасы:
электрлік және механикалық қалыпты күйге келтіру, икемдеу және жөндеу, толық тексеру, аса күрделі электрмеханикалық, радиотехникалық құрылғыларды, құралдарды, кешенді және арнайы нұсқау жүйесін сынау және тапсыру;
негізгі электрлік аппараттар параметрлерін есептеу;
тәжірибелі өңдеу мен жұмысқа қабілеттілігін тексеру;
аса күрделі радиостанцияны жөндеу, сандық хабарлау жүйесі мен хабарлама коммутациясын икемдеу және қалыпты күйге келтіру;
қайта әзірленген технологиялық аппаратты, құралдарды және кез-келген күрделі жүйені сынау және қалыпты күйге келтіру схемасын жасау;
талшықты-оптикалық байланыс желісін жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
58. Білуге тиіс:
радиоэлектрондық аппаратты, сандық электрондық және квазиэлектрондық телефон станциясын пайдалану құрылғысын жөндеу, қалыпты күйге келтіру және сынау, бу аппаратын тығыздау тәртібі, құрылысы;
негізгі электрлік аппараттар параметрлерін есептеу;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
қайта өңделген үлгілерді сынау және қалыпты күйге келтіру схемасын жасау.
59. Ескерту:
бригадаға немесе топқа жетекшілік ететін байланыс аппаратуралары мен құрылғыларын жөндеу және қызмет көрсету электромонтері, өзі жетекшілік ететін электромонтерлерінен бір разряд жоғары тарифтеледі.
60. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
11-параграф. Бақылау-өлшеу вагондарын баптаушы, 6-разряд
61. Жұмыс сипаттамасы:
үздіксіз жұмысты қамтамасыз ету үшін бақылау-өлшеу және тіркеу аппаратурасын, машина аспаптары мен механизмдерді, түрлі құрылғылар мен дефектоскопты, жолөлшегіш, жолтексеру, габариттізерттеу вагондарын, вагон зертханаларды баптау, реттеу, қызмет көрсету;
бақылау-өлшеу вагондарында тұратын бақылау-өлшеу және тіркеу аппаратуралары мен механизмдерінің көмегімен теміржолдар мен өзге де теміржол нысандарының жағдайын бақылау және кемшіліктерді анықтау;
өлшеу нәтижелерінің мағынасын ашу;
вагондар жұмысының дұрыстығын бақылау және пайдалану процесінде пайда болатын ақаулықтарды жою;
техникалық құжаттаманы құрау және жүргізу.

55. Должен знать:
устройство и устранение неисправностей в сложных радиоэлектронных устройствах и аппаратуре;
устройство полупроводниковых приборов интегральных схем, измерительных приборов для определения места повреждения в кабельных линиях связи;
принципы монтажа и наладки опытных образцов средств связи;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок составления чертежей, рабочих эскизов и схем.
56. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 10. Электромонтер по обслуживанию и ремонту аппаратуры и устройств связи, 8 разряд
57. Характеристика работ:
электрическая и механическая регулировка, настройка и ремонт, полная проверка, испытание и сдача особо сложных электромеханических, радиотехнических устройств, приборов, комплексов и систем по специальным инструкциям;
расчет основных электрических параметров аппаратуры;
проверка опытных разработок и ее работоспособности;
ремонт радиостанций особой сложности, настройка и регулировка цифровых систем передачи и коммутации сообщений;
составление схем для регулировки и испытаний вновь разработанной технологической аппаратуры, приборов и систем любой сложности;
техническое обслуживание и ремонт волоконно-оптических линий связи.
58. Должен знать:
устройство, порядок наладки, регулировки и испытания эксплуатируемой радиоэлектронной аппаратуры, цифровых электронных и квазиэлектронных телефонных станций, паровой аппаратуры уплотнения;
расчет основных электрических параметров аппаратуры;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
составление схем для регулировки и испытаний вновь разработанных образцов.
59. Примечание:
электромонтер по обслуживанию и ремонту аппаратуры и устройств связи при руководстве бригадой или группой рабочих тарифицируется на один разряд выше электромонтеров, которыми он руководит.
60. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 11. Наладчик контрольно-измерительных вагонов, 6 разряд
61. Характеристика работ:
наладка, регулировка, обслуживание контрольно-измерительной аппаратуры, приборов, различных устройств и оснастки дефектоскопных, путеизмерительных, путеобследовательских, габаритообследовательных вагонов, вагонов-лабораторий с целью обеспечения их бесперебойной работы;
контроль за состоянием и выявление неисправностей железнодорожного пути и иных железнодорожных объектов с помощью контрольно-измерительной и регистрирующей аппаратуры и механизмов, находящихся в контрольно-измерительных вагонах;
расшифровка результатов измерений;
контроль за правильностью работы вагонов и устранение возникающих в процессе эксплуатации неисправностей;
составление и ведение технической документации.

62. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін аппараттардың, машиналар мен механизмдердің кинематикалық схемалары, конструкциясы және жұмыс режимдері;
құрылыстардың жақындау габариттері стандартында белгіленген жоғарғы құрылғы және жасанды құрылыстарды орнату;
стандартта белгіленген құрылым мен жылжымалы құрамның габариттері;
қызмет көрсетілетін жабдықты баптау, реттеу және ұстау тәртібі;
ақаулықтарды анықтау және оларды жою тәсілдері;
бақыланатын нысандарды бақылау нәтижелерін оқу, ақаулықтарын айқындау мен оларды бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша бағалау нормаларының, фотохимияның, электртехниканың, радиотехниканың, электрониканың мағынасын ашу тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
техникалық құжаттаманы жүргізу тәртібі.
63. Микросхемалардағы, компьютерлік техникада электрондық аппаратураға, электронды-акустикалық аппаратураға қызмет көрсете отырып дефектограммаларды оқу жөніндегі жұмыстарды орындауда – 7-разряд.
64. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
12-параграф. Вагон қозғалысы жылдамдығын реттеуші (аға)
65. Жұмыс сипаттамасы:
тежегіш башмақтарды тежеу жолымен вагондардың қозғалыс жылдамдығын реттеу;
тежегіш башмақтармен жолда тұрған вагондарды қоршау, бекіту және алу;
сұрыптау паркінің жолдарында вагондарды шегендеуге және тіркеуге қатысу;
жұмыстарды орындау кезінде қозғалыс қауіпсіздігі, вагондар мен жүктердің сақталуын қамтамасыз ету;
тежегіш башмақтарды жолдардан жинау және оларды тежегіш позицияларға жеткізу;
тежегіш позициясы мен башмақ түсіргішті тазалықта сақтау;
жөндеуге келмейтін тежегіш башмақтарын ауыстыру.
66. Білуге тиіс:
пойыз құраушысы және оның көмекшісінің жұмысы сипаттамасы;
жүктерді тасымалдау тәртібі;
станция жұмысының өзіне қатысты бөліктерінің техникалық-өкімгерлік актісі және технологиялық процесі;
тежегіш башмақтары құрылысы және оларды рельстерге орнатуға арналғанжабдықтары;
рельстерге тежегіш башмақтарын орнату және алып тастау тәртібі;
тежегіш позициясы орналасуы, сұрыптау жолы жоспары мен бейіні, олардың қызметі мен сыйымдылығы, вагондардың қозғалыс сапасы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
әртүрлі атмосфералық жағдайда ағытылымдар аралығындағы қажет интервалды сақтау үшін және сұрыптау паркіндегі вагондар байланысының мүмкін жылдамдығын қамтамасыз ету үшін вагондарды тоқтату тәртібі.
67. Өнеркәсіптік теміржол көлігі станциялары жолдарындағы вагондардың қозғалыс жылдамдығын реттеуде – 1-разряд;
ажырату процесінде теміржол көлігі станцияларында вагондардың қозғалыс жылдамдығын реттеуде – өнеркәсіптік теміржол көлігінің сұрыптау станциясындағы құрамды қалыптастыру кезінде – 2-разряд;
ажырату процесінде теміржол көлігі станцияларында вагондардың қозғалыс жылдамдығын реттеуде – керме жолдардағы немесе стрелка мойындарда құрамды қалыптастыру кезінде – 3-разряд;
ажырату процесінде теміржол көлігі станцияларында вагондардың қозғалыс жылдамдығын реттеуде – қуаттылығы аз және орташа керме жолдардағы немесе стрелка мойындарда құрамды қалыптастыру кезінде – 4-разряд;
тарату процесінде теміржол вокзалдарында вагондардың қозғалу жылдамдығын реттеуде – қуаттылығы жоғары және күшейтілген маршрутта пойыздарды қалыптастыру кезінде – 5-разряд.
68. 6-разряд беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.

62. Должен знать:
кинематические схемы, конструкцию и режимы работы аппаратов, приборов, машин и механизмов обслуживаемых вагонов;
устройство верхнего строения пути и искусственных сооружений, установленные стандартом габариты приближения строений;
порядок наладки, регулировки и содержания обслуживаемого оборудования;
способы выявления неисправностей и их устранения;
порядок расшифровки результатов контроля, определения неисправностей контролируемых объектов и нормы их оценки по показаниям контрольно-измерительных приборов, фотохимию, электротехнику, радиотехнику, электронику;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок ведения технической документации.
63. Для выполнения работ по расшифровке дефектограмм с обслуживанием новейшей электронно-акустической аппаратуры и электронной аппаратуры на микросхемах, компьютерных средств – 7 разряд.
64. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 12. Регулировщик скорости движения вагонов (старший)
65. Характеристика работ:
регулирование скорости движения вагонов путем торможения их тормозными башмаками;
ограждение и закрепление стоящих на путях вагонов тормозными башмаками и их изъятие;
участие в осаживании и сцеплении вагонов на путях сортировочного парка;
обеспечение безопасности движения, сохранности вагонов и грузов при выполнении работ;
уборка тормозных башмаков с путей и подноска их к тормозным позициям;
содержание тормозных позиций и башмакосбрасывателей в чистоте;
замена неисправных тормозных башмаков.
66. Должен знать:
характеристику работ составителя поездов и его помощника;
порядок перевозок грузов;
техническо-распорядительный акт и технологический процесс работы станции в части, касающейся его работы;
устройство тормозных башмаков и приспособлений для установки их на рельсы;
порядок установки и снятия тормозных башмаков с рельсов;
расположение тормозных позиций, план и профиль сортировочных путей, их специализацию и вместимость, ходовые качества вагонов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок торможения вагонов при различных атмосферных условиях для обеспечения необходимых интервалов между отцепами и допустимой скорости соединения вагонов в сортировочном парке.
67. При регулировании скорости движения вагонов на путях станций промышленного железнодорожного транспорта – 1 разряд;
при регулировании скорости движения вагонов в процессе расформирования – формирования составов на сортировочных станциях промышленного железнодорожного транспорта – 2 разряд;
при регулировании скорости движения вагонов на станциях железнодорожного транспорта в процессе расформирования – формирования составов на вытяжных путях или стрелочных горловинах – 3 разряд;
при регулировании скорости движения вагонов на станциях железнодорожного транспорта в процессе расформирования – формирования составов на сортировочных горках малой и средней мощности – 4 разряд;
при регулировании скорости движения вагонов на станциях железнодорожного транспорта в процессе расформирования – формирования составов на сортировочных горках большой и повышенной мощности – 5 разряд.
68.Для присвоения 6 разряда требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.

69. Ескерту:
вагондардың қозғалыс жылдамдығын аға реттеуші тарифтік-біліктілік сипаттамасында көзделген жұмыстарды тікелей орындаудан басқа, вагондардың қозғалыс жылдамдығын реттеушілер бригадасы басшысының міндеттерін орындайды және реттеушілерден бір разрядқа жоғары тарифтеледі.
13-параграф. Вагон мен контейнерлерге қызмет көрсету және жөндеу операторы, 3-разряд
70. Жұмыс сипаттамасы:
вагон автоматты тежегіштерін орталықтандырылған сынамалаудың басқару пультін жүргізу;
пойыздарды қабылдау және жөнелту кестесіне сәйкес вагон автотежегіштерін тексеру, жөндеу және сынамалау жөніндегі жұмыстарды уақытылы орындауға арналған техникалық қызмет көрсету пунктімен байланысты ұстап отыру.
71. Білуге тиіс:
барлық жүйедегі ауа таратқыш және электрлі ауа таратқыш жұмысында қолданылатын вагондарды, машинист крандары мен бақылау-өлшеу аспаптарын орталықтандырылған сынамалауды басқару пультінің құрылысы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
вагондарға техникалық қызмет көрсету пункттерінде автоматты тежегішті тексеру және сынамалау техникалық құралдарының орналасу схемасы.
14-параграф. Вагон мен контейнерлерге қызмет көрсету және жөндеу операторы, 4-разряд
72. Жұмыс сипаттамасы:
автоматты қашықтықтан жүргізу құрылғылары арқылы техникалық қызмет көрсету пункттерінде автоматты тежегіштерді сынамалау және пойыздарды орталықтандырылған қоршау процесін жүргізу;
пойыз жүріп бара жатқанда жолаушы және жүк вагондарындағы "ПОНАБ" электронды аспап арқылы букстың қызу деңгейін айқындау.
73. Білуге тиіс:
электронды аспаптардың, автотежегіштерді сынамалау пойыздарының орталықтандырылған қоршау құрылғыларының баптау тәсілдері, құрылысы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
техникалық қызмет көрсету пункттеріндегі вагондардың орталықтандырылған қабылдау-жөнелтуін орналастыру.
15-параграф. Вагон мен контейнерлерге қызмет көрсету және жөндеу операторы, 5-разряд
74. Жұмыс сипаттамасы:
станциялардың мамандандырылған жолдарындағы жүк вагондарына техникалық қызмет көрсету процесін жүргізу, сондай-ақ, автоматты және ағын депо желілеріндегі жылжымаслы құрамды жөндеуді басқару;
қызмет көрсетілетін желінің жұмыс режимі мен жүктемесін реттеу;
автоматты желі ақаулықтарының алдын алу және жою;
"ДИСК-БКВ-Д" аспаптарында қызмет көрсету және қыздырылған букстарды, жарамсыз дөңгелек жұптарын және сүйретіліп жүрген вагон бөлшектерін анықтау;
механизмдерді жөндеуге қатысу;
автоматика және вагон жөндеу машиналарын пайдалана отырып вагондар мен контейнерлерді жөндеу жөніндегі өндірістік операцияларды орындау.

69. Примечание:
старший регулировщик скорости движения вагонов, кроме непосредственного выполнения работ, предусмотренных в тарифно-квалификационной характеристике, выполняет обязанности руководителя бригады регулировщиков скорости движения вагонов и тарифицируется на один разряд выше регулировщиков.
Параграф 13. Оператор по обслуживанию и ремонту вагонов и контейнеров, 3 разряд
70. Характеристика работ:
ведение с пульта управления централизованного опробования автоматических тормозов вагонов;
поддержание связи между парками пункта технического обслуживания работ по осмотру, ремонту и опробованию автотормозов вагонов в соответствии с графиком приема и отправления поездов.
71. Должен знать:
устройство пульта управления централизованного опробования автоматических тормозов вагонов, кранов машиниста и контрольно-измерительных приборов, применяемых в работе воздухораспределителей и электровоздухораспределителей всех систем;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
схему расположения технических средств для осмотра и опробования автоматических тормозов на пунктах технического обслуживания вагонов.
Параграф 14. Оператор по обслуживанию и ремонту вагонов и контейнеров, 4 разряд
72. Характеристика работ:
ведение процесса централизованного ограждения поездов и опробования в них автоматических тормозов на пунктах технического обслуживания при помощи установок автоматического дистанционного контроля;
определение степени нагрева букс при помощи электронных приборов "ПОНАБ" в пассажирских и грузовых вагонах на ходу поезда.
73. Должен знать:
устройство, способы наладки электронных приборов, установок централизованного ограждения поездов опробования автотормозов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
схему расположения специализированных приемо-отправочных путей на пунктах технического обслуживания вагонов.
Параграф 15. Оператор по обслуживанию и ремонту вагонов и контейнеров, 5 разряд
74. Характеристика работ:
ведение процесса технического обслуживания грузовых вагонов на специализированных путях станций, а также управление ремонтом подвижного состава на автоматических и поточных линиях в депо;
регулирование режима работы и нагрузки обслуживаемой линии;
обслуживание и устранение неисправностей автоматической линии;
обслуживание приборов "ДИСК-БКВ-Д" по выявлению перегретых букс, неисправных колесных пар и волочащихся деталей вагонов;
участие в ремонте механизмов;
выполнение производственных операций по ремонту вагонов и контейнеров с применением автоматики и вагоноремонтных машин.

75. Білуге тиіс:
автоматты желілер және қосалқы жабдықтың пайдалану тәртібі, құрылысы;
жабдықтардың кинематикалық схемасы және автоматты желі механизмдерінің өзара іс-әрекеті;
бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарын, сигнал беру және қызмет көрсетілетін желіні блоктауды пайдалану тәртібі;
вагондар және контейнерлердің құрылысы;
автоматты желідегі вагондар мен контейнерлерді жөндеудің технологиялық процесі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
механика және электртехника негіздері.
16-параграф. Вагон тексеруші-жөндеуші(аға)
76. Жұмыс сипаттамасы:
пойыздың қауіпсіз қозғалысына қауіп төндіретін ақаулықтарды анықтау және жою үшін техникалық қызмет көрсету, кузовтарды, раманың жауапты тораптарын, жүріп тұрған бөлшектерін, автотіркегіш құрылғыларды, тежегіштер мен рычагты автореттегіштерді, буксты тораптарды, редукторлы-карданды жетектерді, тоңазытқыш мотор желдеткіш құрылғыларды, электр және радиожабдықтарын, вагон жылыту аспаптарын, едендерді, жабық және изотермиялық вагондардың шатырларын ажыратпай жөндеу;
әмбебап құрылғылар мен машиналардың электр, гидравлика, пневматикалық және көтергіш электрлі қозғалтқыш жабдықтарын жарамды қалыпта ұстау және жөндеу;
жүк вагондарының сақталуын қамтамасыз ету, олардың маневрлік жұмыстарда және тиеу-түсіру операцияларында зақымдануының алдын алу;
зақымдалған вагондардың техникалық құжаттамасын рәсімдеу;
пойыз және жекелеген вагондардың техникалық дайындығы туралы ақпаратты жіберу;
вагондар мен контейнерлерді техникалық тексеру, жөндеу, жүктің сақталуын қамтамасыз ету герметикалығын айқындау;
контейнерлерге нарядтарды, нысандарды, ведомостарды ресімдеу;
жарамсыз вагондар мен контейнерлердің есебін жүргізу;
вагон және контейнерлердің жөндеу жұмыстарының көлемін айқындау;
бригада жұмысын ұйымдастыру және басқару;
вагондар мен контейнерлердің есебінен шығарылған және зақымдалған құрал-сайманға техникалық актілер жасау;
жөндеу кезінде пойызды қоршау.
77. Білуге тиіс:
вагондар мен контейнерлердің құрылысы;
бөлшектер мен тораптардың тозу және шекті нормалары;
жоспарлы жөндеу мерзімдері;
жүктерді техникалық тексеру, тасымалдау және сақтау тәртібі;
вагондарды ағытпайжөндеу технологиясы және тәртібі;
слесірлік, столярлық және жабын жұмыстарының озық әдістері;
вагондарды, контейнерлерді жөндеуде қолданылатын өлшеу аспаптары, құралдар мен құрылғылар, оларды пайдалану тәртібі, жүктердің сипаттамалары;
реттеу тәртібінде жіберілетін бос контейнерлерді жолдан жіберу тәртібі;
өзі жүретін машиналар мен әмбебап құрылғылардың құрылысы;
ақаулықтардың алдын алу және жою тәсілдері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
пойызды жөндеу кезінде қоршау тәртібі.

75. Должен знать:
устройство, порядок эксплуатации автоматической линии и вспомогательного оборудования;
кинематическую схему оборудования и взаимодействия механизмов автоматической линии;
порядок применения контрольно-измерительного инструмента и приборов, сигнализацию и блокировку обслуживаемых линий;
устройство вагонов и контейнеров;
технологический процесс ремонта вагонов и контейнеров на автоматических линиях;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
основы механики и электротехники.
Параграф 16. Осмотрщик-ремонтник вагонов (старший)
76. Характеристика работ:
техническое обслуживание с пролазкой для выявления и устранения неисправностей, угрожающих безопасности движения поездов и безотцепочный ремонт кузовов, ответственных узлов рамы, ходовых частей, автосцепных устройств, тормозов и рычажных передач с авторегуляторами, буксовых узлов с подшипниками качения и скольжения, редукторно-карданных приводов, холодильных мотор-вентиляционных установок, электро- и радиооборудования, приборов отопления вагонов, полов, крыш крытых и изотермических вагонов;
обслуживание сложных универсальных установок или самоходных машин, предназначенных для ремонта грузовых вагонов всех типов;
содержание в исправном состоянии и ремонт электродвигателей электрического, гидравлического, пневматического и подъемного оборудования этих машин и установок;
обеспечение сохранности грузовых вагонов, предупреждение повреждения их при маневровых работах и погрузочно-разгрузочных операциях;
оформление технической документации на поврежденные вагоны;
информация причастных работников о технической готовности поезда и отдельных вагонов;
технический осмотр, ремонт контейнеров и определение их герметичности, обеспечивающей сохранность грузов;
оформление на контейнеры нарядов, форм, ведомостей;
ведение учета неисправных вагонов и контейнеров;
определение и выполнение объема ремонтных работ на вагонах и контейнерах;
организация и руководство работой бригад;
составление технических актов на поврежденные и исключаемые вагоны и контейнеры из инвентаря;
ограждение поезда при ремонте.
77. Должен знать:
устройство вагонов и контейнеров;
нормы износа и допусков деталей и узлов;
сроки плановых видов ремонта;
порядок технического осмотра, перевозки и хранения грузов;
порядок и технологию безотцепочного ремонта вагонов;
передовые методы производства слесарных, столярных и кровельных работ;
измерительные приборы, инструмент и приспособления, применяемые при осмотре и ремонте вагонов, контейнеров и порядок пользования ими, характеристики грузов;
порядок отправления с дороги порожних контейнеров, направляемых в порядке регулировки;
устройство самоходных машин и универсальных установок;
причины неисправностей и способы предупреждения и устранения их;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок ограждения поезда при ремонте.

78. Магистральды теміржол көлігі аралық станцияларында және өнеркәсіптік кәсіпорындардың кірме жолдарындағы орналастырылған вагондарға техникалық қызмет көрсету пункттерінде вагондарды техникалық тексеру және ажыратпай жөндеуде;
контейнерлік алаңшалардағы контейнерлерді техникалық тексеру және жөндеуде – 4-разряд;
сұрыптау, учаскелік және аралық станцияларда вагондарға тиеу және түсіру станцияларында орналастырылған вагондарға техникалық қызмет көрсету пункттерінде, вагондарды тасымалдауға дайындау пункттарында вагондарды техникалық тексеру және жөндеуде – 5-разряд;
вагондарға жаппай тиеу, түсіру станцияларында, сұрыптау, учаскелік каластан тыс станцияларында, 1 және 2 класты станцияларда орналастырылған вагондарға техникалық қызмет көрсету пункттерінде, вагондарды тасымалдауға дайындау пункттерінде вагондарды техникалық тексеру және ажыратпай жөндеуде – 6-разряд;
хоппер типіндегі вагондардың жүктерін түсіру мен бекітудің пневматикалық және механикалық жүйелерінің тиеуі мен тексеру алдында ақаулықтарды қарау, жою кезінде (хоппер-мөлшерлеуіш, астық тасымалдаушы вагондар, жентек тасығыштар және өзгелер), вагондарға жаппай тиеу, түсіру станцияларында, сұрыптау, учаскелік кластан тыс станцияларында, пункттерінде, вагондарды тасымалдауға дайындау пункттерінде вагондарды техникалық тексеру және ажыратпай жөндеуде – 7-разряд.
79. Ескерту:
аға вагондарды тексеруші жөндеуші өзі басқаратын вагондарды тексеруші жөндеушіден бір разряд жоғары тарифтеледі.
80. 6 және 7-разрядтар беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
17-параграф. Вагондар мен контейнерлерді пломбалаушы, 2-разряд
81. Жұмыс сипаттамасы:
вагондар мен контейнерлерге пломбаларды ілу және пломбаларға бедерлер салу;
пломбалы немесе пломбасыз жүктерді тасымалдауда сым бұрауларын салу, сондай-ақ вагон есіктерін арнайы бекіту құрылғыларымен жабу;
пломбаның екі жағынан да бедерлердің анықтығын және сымның бекітілуінің беріктігін тексеру;
пломбалау қысқыштарын, пломбаларды, сымдарды сақтау;
қысқыштарды күту, оларды майлау;
бақылау белгілерін, әріптік және сандық таңбаларды көшіру;
пломбалау кітаптарын әшекейлеу.
82. Білуге тиіс:
вагондар мен контейнерлерді пломбалау тәртібі;
бұрандарды бекіту тәртібі;
орамдарды салу және пломбаларды ілу кезінде қолданылатын құрылғылар және құралдар;
пломбалардың түрлері мен оларды ілу тәсілдері;
пломбалау қысқыштарын және пломбалау кітаптарын сақтау тәртібі;
пломбалау қысқыштарында бақылау белгілерін көшіру тәртібі;
пломбамен немесе бұраумен әкелінген жүк түрлері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.

78. При техническом осмотре и безотцепочном ремонте вагонов на пунктах технического обслуживания, размещаемых на промежуточных станциях магистрального железнодорожного транспорта и подъездных путях промышленных предприятий;
при техническом осмотре и ремонте контейнеров на контейнерных площадках – 4 разряд;
при техническом осмотре и безотцепочном ремонте вагонов, подготовке вагонов к перевозкам, пунктах технического обслуживания, размещенных на станциях погрузки и разгрузки вагонов, участковых и промежуточных станциях – 5 разряд;
при устранении технических неисправностей вагонов перед погрузкой с помощью сложных универсальных самоходных установок, вагоноремонтных машин на пунктах технического обслуживания, размещаемых на станциях массовой погрузки, выгрузки, сортировочных и участковых станциях внеклассных, 1 и 2 класса, пунктах технического обслуживания пассажирских поездов – 6 разряд;
при осмотре, устранении неисправностей перед погрузкой и ревизии пневматической и механической систем разгрузки и крепления грузов вагонов типа хоппер (хоппер-дозаторов, вагонов-зерновозов, окатышевозов, минераловозов и иные), вагонов по перевозке автомобилей на пунктах технического обслуживания, размещаемых на станциях массовой погрузки, выгрузки, сортировочных и участковых станциях, пунктах формирования (оборота) пассажирских поездов – 7 разряд.
79. Примечание:
старший осмотрщик-ремонтник вагонов тарифицируется на один разряд выше осмотрщиков-ремонтников вагонов, которыми он руководит.
80. Для присвоения 6 и 7 разрядов требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 17. Пломбировщик вагонов и контейнеров, 2 разряд
81. Характеристика работ:
навешивание пломб на вагоны и контейнеры и наложение на пломбы оттисков;
наложение проволочных закруток при перевозке грузов с пломбами или без пломб, а также закрытие дверей вагона специальными запирающими устройствами;
проверка ясности оттисков с обеих сторон пломбы и надежности крепление проволоки;
хранение пломбировочных тисков, пломб, проволоки;
уход за тисками, смазка их;
перевод контрольных знаков, буквенных и цифровых обозначений;
оформление книги пломбирования.
82. Должен знать:
порядок пломбирования вагонов и контейнеров;
порядок крепление закруток;
приспособления и инструменты, применяемые при наложении накруток и навешивании пломб;
виды пломб и способы их навешивания;
порядок хранения пломбировочных тисков и книги пломбирования;
порядок перевода контрольных знаков в пломбировочных тисках;
род грузов, перевозимых с пломбами или закрутками;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.

18-параграф. Вагондарды тексеруші (аға)
83. Жұмыс сипаттамасы:
пойыздар қозғалысы қауіпсіздігіне, жылжымалы құрам мен келе жатқан жүктің сақталуына қауіп төндіретін ақауларды анықтау үшін контейнерлер мен вагондардың үстіне шыға отырып техникалық қызмет көрсету;
өлшеу құралдарының көмегімен және сыртқы түрі бойынша вагондардың жүру бөлігіндегі, шанағындағы, түйініндегі және бөлшектеріндегі ақауларды анықтау;
жүк вагондары мен контейнерлерінің сақталуы, маневрлі жұмыстар мен жүк тиеу, түсіру операциялары кезінде оларға зиян келуінің алдын алу бойынша шараларды жүзеге асыру;
жолаушылар тасымалдаушы вагондардың электр- радио құрылғыларын техникалық тексерістен өткізу;
бүлінген жылжымалы құрамға техникалық құжаттама рәсімдеу;
контейнерлерге жүктердің сақталуын қамтамасыз ететін техникалық қызмет көрсету мен олардың герметикалығын анықтау;
жөндеуге жататын вагондарға оларды пойыздардан ағыту арқылы вагондарды шартты белгілеу мен вагондардың сынғаны жөнінде ескерту рәсімдеу;
пойыздардан вагонды ажыратып және ажыратпай, алып тасталынатын вагондар жарамсыздығын бормен белгілеп қою және олардың жарамсыздығы туралы хабарлама рәсімдеу;
пойыздардан ажыратпай жоюға арналған вагондар жарамсыздығын бормен белгілеп қою;
вагондар мен контейнерлердегі жөндеу жұмыстарының көлемін анықтау;
вагон құрастырушы және вагон жөндеуші кәсіпорындар орындаған жөндеу сапасына бақылау;
вагондарды қызмет көрсетілгеннен кейін және жөнделген соң тапсыру;
жөндеу кезінде пойызды қоршау;
пойыз вагонының соңын белгілеу үшін дабылды ілу мен ағыту;
вагондар мен контейнерлер ақауларын жою бойынша жұмыстарға қатысу.
84. Білуге тиіс:
вагондар мен контейнерлердің құрылысы және техникалық пайдалану тәртібі;
вагондар мен контейнерлерге техникалық қызмет көрсету тәртібі және вагондар мен контейнерлерді жөндеудің жоспарлы түрлерінің мерзімдері;
вагондарды ағытпай жөндеудің тәртібі мен технологиясы;
вагон паркінің сақталуы мәселесі жөнінде нұсқаулар және көрсету, тәртібі;
техникалық құжаттаманы рәсімдеу тәртібі;
пойыз сигналдары және пойыздарды қоршау тәртібі;
вагондарды тексеру кезінде қолданатын үлгілер, өлшейтін құрал мен оларды қолдану тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
пойыздың соңын белгілеу тәртібі.
85. Контейнерлік алаңдағы контейнерлерді техникалық қарау және жарамсыздығын жою кезінде – 2-разряд;
контейнерлік алаңдарда, магистральды теміржол көлігінің аралық станциялары мен өндірістік кәсіпорындарының пойыз жолдарында орналасқан техникалық қызмет көрсету пункттерінде әмбебап және ірі тонналы контейнерлерге техникалық тексеріс жүргізу мен ақауды жою кезінде – 3-разряд;
жүкті тиеу және түсіру станцияларында орналасқан, учаскелік станциялардағы техникалық қызмет көрсету пункттерінде вагондарға техникалық тексеріс жүргізу мен ақауларды жою және вагондарды жүк тасымалдауға дайындау бойынша жұмысты жүзеге асыру кезінде – 4-разряд;

Параграф 18. Осмотрщик вагонов (старший)
83. Характеристика работ:
техническое обслуживание контейнеров и вагонов с пролазкой для выявления неисправностей, угрожающих безопасности движения поездов, сохранности подвижного состава и перевозимых грузов;
определение дефектов в ходовых частях, кузове, узлах и деталях вагонов при помощи измерительных инструментов и по наружному виду;
осуществление мер по обеспечению сохранности грузовых вагонов и контейнеров, предупреждению повреждений их при маневровых работах и погрузочно-разгрузочных операциях;
технический осмотр электро-радио-оборудования пассажирских вагонов;
оформление технической документации на поврежденный подвижной состав;
техническое обслуживание контейнеров и определение их герметичности, обеспечивающей сохранность грузов;
условная разметка вагонов, подлежащих ремонту с отцепкой от поездов и оформление уведомлений об их неисправностях;
нанесение меловых пометок о неисправностях вагонов, подлежащих устранению, без отцепки и с отцепкой вагонов от поездов и оформление уведомлений об их неисправностях;
нанесение меловых пометок о неисправностях, подлежащих устранению без отцепки вагонов от поездов;
определение объема ремонтных работ на вагонах и контейнерах;
контроль качества ремонта вагонов, выполненного промышленными предприятиями;
сдача вагонов после их обслуживания и ремонта;
ограждение поезда при ремонте;
навешивание и снятие сигналов для обозначения хвоста поезда;
участие в работах по устранению неисправностей в вагонах и контейнерах.
84. Должен знать:
устройство вагонов и контейнеров и порядок технической эксплуатации;
порядок технического обслуживания и сроки плановых видов ремонта вагонов и контейнеров;
порядок и технологию безотцепочного ремонта вагонов;
порядок, инструкции и указания по вопросам сохранности вагонного парка;
порядок оформления технической документации;
поездные сигналы и порядок ограждения поезда;
применяемые шаблоны, измерительный инструмент и порядок пользования ими;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок обозначения хвоста поезда.
85. При техническом осмотре и устранении неисправностей контейнеров на контейнерных площадках – 2 разряд;
при техническом обслуживании и устранении неисправностей в вагонах и на пунктах технического обслуживания, размещаемых на промежуточных станциях магистрального железнодорожного транспорта и подъездных путях промышленных предприятий – 3 разряд;
при техническом обслуживании и устранении неисправностей в вагонах на пунктах технического обслуживания, размещенных на станциях погрузки и выгрузки грузов, участковых станциях и осуществлении работ по подготовке вагонов к перевозкам – 4 разряд;

вагондарға техникалық қызмет көрсету және бұзушылықтарды жою, класы жоқ, 1 және 2-класты станцияларда орналасқан техникалық қызмет көрсету пункттерінде, жолаушылар пойыздарына техникалық қызмет көрсету пункттерінде жүк вагондарын тасымалдауға, ірі сұрыптау станцияларында, жүкті жаппау тиеу станцияларында орналасқан техникалық қызмет көрсету пункттерінде, жолаушылар пойызын қалыптастыру және айналым пункттерінде автомобильдер тасымалдау вагондарын дайындау кезінде – 5-разряд;
жүк түсірудің пневматикалық және механикалық жүйесін тасымалдау мен тексеруді байқау, жөндеу, дайындық кезінде және хоппер (хоппер-мөлшерлеуіш, астық тасымалдаушы вагондар, жентек тасығыштар және өзге) түріндегі вагондарға жүкті бекітуде, вагондарға техникалық қызмет көрсету мен ақауларды жоюда, жүк тасымалдаушы вагондарды табыстау мен қабылдауда, мемлекетаралық және жол аралық табыстау пункттеріндегі өзге жұмыстарды жүзеге асыру кезінде – 6-разряд.
86. Ескерту:
аға вагондарды қараушы өзі басқаратын вагондарды қараушылардан бір разрядқа жоғары тарифтеледі.
87. 6-разряд беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
19-параграф. Газ тұрбасын тасымалдау машинисі, 8 разряд
88. Жұмыс сипаттамасы:
газ тұрбасын тасымалдауды басқару және қозғалыс кестесін сақтай отырып, белгіленген жылдамдықты теміржол қатынас жолы бейінінен, пойыз салмағынан тәуелді жүк пойызын енгізу;
тасымалдау қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
отынның ең аз шығынында пойыз енгізудің рационалды режимін қамтамасыз ету;
газ тұрбасын тасымалдауды қабылдау және тапсыру: негізгі агрегаттар, тораптар, жүйелер, электрлік, механикалық, тежегіштік, қосымша жабдықтарды, газдылықты бақылау жүйесін қарау және қызметтерін тексеру, өртті анықтау және сөндіру, бақылау-өлшеу құралдарын, радиобайланыс құрылғысын және құмды түсіру құрылғысын қарау және қызметтерін тексеру;
газ тұрбасын тасымалдауды жұмысқа дайындау және жабдықтау;
газ тұрбасын тасымалдауының құрамның бірінші вагонымен және әуе саласы байланысымен тіркелуін бақылау, сондай-ақ араларындағы ақырғы кранды ашуды бақылау;
газ тұрбасын тасымалдауының тежегіш құрылғысының жұмысқа қабілеттілігін тексеру және қызметінің дұрыстығын тексеру;
теміржол қатынас жолының бос екенін, контактілі желі, қарсы пойыздар жағдайын, бағдарды дайындау дұрыстығын, бағдаршам сигналы көрсеткіштерін, дабыл белгілері, пойыз қозғалысы процесіндегі, теміржол қатынас жолы жұмысшыларын беретін сигнал көрсеткіштерін және оны машинис көмекшісінің қайталауын бақылау;
белгіленген дабылдарды беру, пойыз қозғалысын ұйымдастыруға жауапты тұлғалардың оперативтік бұйрықтарын нормативтік актілерге сәйкес орындау;
сөйлесу құрылғысы арқылы бекітілген регламенттерге сәйкес келіссөздер жүргізу;
газ тұрбасын тасымалдау машинисіне арналған бекітілген нормативтік актідегі жұмыстар тізіміне сәйкес газ тұрбасын тасымалдауына техникалық қызмет көрсету;
электрлік, механикалық, тежегіш және өзге де қосымша жабдықтарды, бақылау-өлшеу құралдарын, радиобайланыс құрылғыларын және құмды түсіру құрылғысының техникалық жағдайы мен жұмысын көзбен шолып және құрал арқылы бақылау;
пойыз жүрісінің бірқалыптылығын және жолаушыларды тасымалдау қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
газ тұрбасын тасымалдаушының механикалық бөлігінің, тораптардың, дөңгелек жұбының аралық станцияларда тоқтаған кездегі жағдайын тексеру;
теміржол қатынас жолында маневрлік жұмыстарды орындау;
газ тұрбасын тасымалдаудағы немесе пойыз құрамындағы локомотив бригадасының бекітілген регламенттік жұмысында, көлемінде, жүріс жолында пайда болған ақауларды жою, ал жою мүмкін емес болса – пойыз тұрған теміржол аумағын пойыздың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ете отырып босату;
кенеттен туындаған кедергілер кезінде немесе кенет тоқтату дабылы берілген кезде пойызды тоқтату үшін кенет тежеуді қолдану;
газ тұрбасын тасымалдау машинисінің көмекшісінсіз жұмыс жасаған кезде нұсқауға сәйкес оның функциясын орындау;
жұмыскерлердің жұмысын басқару, газ тұрбасын тасымалдауға қызмет көрсететін жұмысшылардың оны пайдалану кезінде, олардың қозғалысын бақылау;
газ тұрбасын тасымалдау машинисін, сондай-ақ, "газ тұрбасын тасымалдау машинисінің көмекшісі" мамандығы бойынша тағылымдамадан өтіп жатқан тұлғаларды газ тұрбасын тасымалдаушыны күту, қызмет көрсету және басқарудың ұтымды әдіс-тәсілдеріне үйрету.

при техническом обслуживании и устранении неисправностей вагонов, подготовке грузовых вагонов к перевозкам на пунктах технического обслуживания, размещенных на станциях внеклассных, 1 и 2 класса, пунктах технического обслуживания пассажирских поездов, вагонов по перевозке автомобилей на пунктах технического обслуживания вагонов, размещаемых на крупных сортировочных станциях, станциях массовой погрузки грузов, пунктах формирования и оборота пассажирских поездов – 5 разряд;
при осмотре, ремонте, подготовке к перевозкам и ревизии пневматической и механической систем разгрузки и крепления грузов вагонов типа хоппер (хоппер-дозаторов, вагонов-зерновозов, окатышевозов и иные), при техническом обслуживании и устранении неисправностей в вагонах, передаче и приему грузовых поездов, осуществлении иных работ на межгосударственных и междорожных пунктах передачи – 6 разряд.
86. Примечание:
старший осмотрщик вагонов тарифицируется на один разряд выше осмотрщиков вагонов, которыми он руководит.
87. Для присвоения 6 разряда требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 19. Машинист газотурбовоза, 8 разряд
88. Характеристика работ:
управление газотурбовозом и ведение грузового поезда с установленной скоростью в зависимости от профиля железнодорожного пути, веса поезда с соблюдением графика движения;
обеспечение безопасности перевозки;
обеспечение рациональных режимов ведения поезда при минимальном расходовании топлива;
приемка и сдача газотурбовоза: осмотр и проверка действия основных агрегатов, узлов, систем, электрического, механического, тормозного, вспомогательного оборудования, систем контроля загазованности, обнаружения и тушения пожара, контрольно-измерительных приборов, оборудования радиосвязи и устройств подачи песка;
подготовка газотурбовоза к работе и его экипировка;
контроль за правильностью сцепления газотурбовоза с первым вагоном состава и соединением воздушных рукавов, а также открытием концевых кранов между ними;
проверка работоспособности и правильности действия тормозного оборудования газотурбовоза;
наблюдение за свободностью железнодорожного пути, состоянием контактной сети, встречных поездов, правильностью приготовления маршрута, показаниями сигналов светофоров, сигнальных знаков, указателей в процессе движения поезда, сигналов, подаваемых работниками железнодорожного транспорта, повторение их с помощником машиниста и выполнение их;
подача установленных сигналов, выполнение оперативных распоряжений лиц, ответственных за организацию движения поездов, согласно нормативным актам;
ведение переговоров по переговорному устройству в соответствии с установленным регламентом;
техническое обслуживание газотурбовоза в соответствии с перечнем работ, установленным нормативным актом для машиниста газотурбовоза;
контроль визуальный и по приборам за техническим состоянием и работой в пути следования электрического, механического, тормозного и иного оборудования, контрольно-измерительных приборов, оборудования радиосвязи и устройств подачи песка под колесные пары;
обеспечение плавности хода поезда, безопасности перевозки пассажиров;
проверка состояния механической части газотурбовоза, буксовых узлов, колесных пар при остановке поезда на промежуточных станциях;
выполнение маневровых работ на железнодорожных путях;
устранение неисправностей на газотурбовозе или в составе поезда, возникших в пути следования, в объеме, установленном регламентом работы локомотивной бригады, а в случае невозможности устранения – принятие необходимых мер по освобождению участка железнодорожного пути, занимаемого поездом, обеспечивая его безопасное передвижение;
применение экстренного торможения для остановки поезда при внезапном возникновении препятствия или внезапной подаче сигнала остановки;
при работе без помощника машиниста газотурбовоза выполнение его функций согласно инструкции;
руководство работой рабочих, обслуживающих газотурбовоз во время его эксплуатации, контроль за их действиями;
обучение помощника машиниста газотурбовоза, а также лиц, проходящих стажировку по профессии "помощник машиниста газотурбовоза", рациональным методам и приемам содержания, обслуживания и управления газотурбовозом.

89. Білуге тиіс:
газ тұрбасын тасымалдаушының техникалық сипаттамалары, құрылысы, оларды басқару тәртібі;
газ тұрбасын тасымалдауды пайдалану кезінде ұстау және күту тәртібі;
тежегішті басқару технологиясы және құрылысы;
теміржол қатынас жолы бейіні, қызмет көрсетілетін аумақтағы сигнал белгілері мен көрсеткіштері;
теміржол қатынас жолы схемалары;
жылжымалы құрамды тіркеу, ағыту тәртібі;
газ тұрбасын тасымалдаушыны пайдалану кезінде техникалық қызмет көрсету нұсқауы;
отынды шығындауды үнемдеудің негізгі режимдері;
электрлік, пневматикалық, гидравликалық, механикалық және қосымша жабдықтар ақауларын шығару және жою тәсілдері;
теміржолдардағы жылжымалы құрамды пайдалану тәртібі;
пойыз қозғалысы және теміржолдағы маневрлік жұмыстар бойынша нұсқау;
теміржолдағы сигнал беру нұсқауы және орындалатын жұмыстарға байланысты өзге нормативтік актілер;
жүк пен жолаушыларды тасымалдауға қойылатын негізгі талаптар;
стандартты емес жағдайларда әрекет ету тәртібі;
қызмет көрсетілетін теміржол станциялары мен аумақтарының техникалық-өкімгерлік актілер;
автоматика және байланыс құрылғысы жұмысы мен пайдалану тәртібі;
тежегіш башмақтарын қолдану тәртібі;
газды қолданатын құрылғыны қауіпсіз қолдану негіздері;
пойыздар қозғалысы кестесі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
3-разрядтан кем емес жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь үшін көзделген слесірлік іс;
электртехника негіздері.
90. Өнеркәсіптік теміржол көлігінде жұмыстарды орындау кезінде – 6-разряд.
91. 6 және 8-разрядтар беру үшін техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік), орта білімнен кейінгі білім және газ тұрбасын тасымалдауды басқару куәлігінің болуы талап етіледі.
20-параграф. Газ тұрбасын тасымалдау машинисінің көмекшісі, 7-разряд
92. Жұмыс сипаттамасы:
механикалық, электрлік, тежегіш, қосымша және өзге де құрылғыларды газ тұрбасын тасымалдау машинисінің көмекшісіне арналған нормативтік актідегі бекітілген жұмыстар тізіміне сәйкес техникалық қызмет көрсету;
газ тұрбасын тасымалдауды қабылдау және тапсыруға қатысу, жабдықтау,түйіндер мен бөлшектерді майлау және газ тұрбасын тасымалдауды жұмысқа даярлау;
газ тұрбасын тасымалдауды бірінші вагонға тіркеу: тежегіш магистралінің соңғы жеңіне біріктіру, тежегіш магистралінің соңғы крандарын ашу;
газ тұрбасын тасымалдауды құрамнан ағыту: тежегіш магистралі алдын ала ажыратып алынған автоматты біріктіргіштерді ажырату;
газ тұрбасын тасымалдауды күту және жолдағы түйіндер мен агрегаттар жағдайын бақылау бойынша газ тұрбасын тасымалдау машинисінің бұйрықтарын орындау;
сәйкес нормативтік актілерде бекітілген жұмыстар тізіміне сәйкес өзіндік қозғалыстың алдын алу үшін газ тұрбасын тасымалдаумен пойызды бекітіп қою;
теміржол қатынас жолының бос екенін, контактілі желі, қарсы пойыздар жағдайын, пойыз және маневрлік бағдарды дайындау дұрыстығын, бағдаршам сигналы көрсеткіштерін, дабыл белгілері, пойыз қозғалысы процесіндегі, теміржол қатынас жолы жұмысшыларын беретін сигнал көрсеткіштерін және оны газ тұрба тасымалдау машинисінің көмекші қайталауын бақылау;
бекітілген сигналдарды беру, нормативтік актілерге сәйкес пойыз қозғалысын ұйымдастыруға жауапты тұлғалар бұйрықтарын оперативті орындау;
газ тұрба тасымалдаудағы локомотив бригадасының бекітілген регламенттік жұмысында, көлемінде, жүріс жолында пайда болған ақауларды жоюға қатысу.

89. Должен знать:
устройство, технические характеристики газотурбовоза, порядок управления им;
порядок содержания и ухода за газотурбовозом в процессе эксплуатации;
устройство и технологию управления тормозами;
профиль железнодорожного пути, сигнальные знаки и указатели на обслуживаемом участке;
схемы железнодорожных путей;
порядок сцепки и расцепки подвижного состава;
инструкцию по техническому обслуживанию газотурбовоза в процессе эксплуатации;
основные режимы экономного расходования топлива;
способы выявления и устранения неисправностей в работе электрического, пневматического, гидравлического, механического и вспомогательного оборудования;
порядок технической эксплуатации железных дорог;
инструкцию по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах;
инструкцию по сигнализации на железных дорогах и иные нормативные акты, относящиеся к кругу выполняемых работ;
основные требования, предъявляемые к перевозке груза и пассажиров;
порядок действия в нестандартных ситуациях;
техническо-распорядительные акты обслуживаемых железнодорожных станций, участков;
порядок работы и эксплуатации устройств автоматики и связи;
порядок пользования тормозными башмаками;
график движения поездов;
основы по безопасной эксплуатации газоиспользуемого оборудования;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
слесарное дело в объеме, предусмотренном для слесаря по ремонту подвижного состава не ниже 3 разряда;
основы электротехники.
90. При выполнении работ на промышленном железнодорожном транспорте – 6 разряд.
91. Для присвоения 6 и 8 разрядов требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование и наличие свидетельства на право управления газотурбовозом.
Параграф 20. Помощник машиниста газотурбовоза, 7 разряд
92. Характеристика работ:
техническое обслуживание механического, электрического, тормозного, вспомогательного и иного оборудования в соответствии с перечнем работ, установленным нормативным актом для помощника машиниста газотурбовоза;
участие в приемке и сдаче газотурбовоза, экипировка, смазка узлов и деталей, подготовка газотурбовоза к работе;
сцепка газотурбовоза с первым вагоном: соединение концевых рукавов тормозной магистрали, открытие концевых кранов тормозной магистрали;
отцепка газотурбовоза от состава: расцепление автосцепок с предварительным разъединением тормозной магистрали;
выполнение поручений машиниста газотурбовоза по уходу за газотурбовозом и контролю за состоянием узлов и агрегатов в пути следования;
закрепление газотурбовоза или поезда для предотвращения самопроизвольного движения в соответствии с перечнем работ, установленным соответствующим нормативным актом;
наблюдение за свободностью железнодорожного пути, состоянием контактной сети, встречных поездов, правильностью приготовления поездного и маневрового маршрута, показаниями сигналов светофоров, сигнальных знаков, указателей в процессе движения поезда, сигналов, подаваемых работниками железнодорожного транспорта, повторение их с машинистом газотурбовоза и выполнение их;
подача установленных сигналов, выполнение оперативных распоряжений лиц, ответственных за организацию движения поездов, согласно нормативным документам;
участие в устранении неисправностей на газотурбовозе, возникших в пути следования, в объеме, установленном регламентом работы локомотивной бригады.

93. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін газ тұрбасын тасымалдаудың пайдалану тәртібі және құрылысы;
газ тұрбасын тасымалдаудың техникалық сипаттамалары;
газ тұрбасын тасымалдауды пайдалану кезінде қызмет көрсету және күту тәртібі;
тежегіштер құрылғысы және оларды басқару технологиясы;
теміржол қатынас жолы бейіні, сигнал белгілері мен көрсеткіштері;
қызмет көрсетілетін ауданда бекітілген рұқсат етілетін максималды қозғалыс жылдамдығы;
газ тұрбасын тасымалдауды пайдалану кезінде техникалық қызмет көрсету нұсқауы;
механикалық, электрлік, тежегіш және қосымша жабдықтар ақауларын шығару және жою тәсілдері;
жылжымалы құрамды тіркеу және ағыту тәртібі;
тежегіш башмақтарын пайдалану тәртібі;
теміржолдарды техникалық пайдалану тәртібі;
пойыз қозғалысы және теміржолдағы маневрлік жұмыстар бойынша нұсқау;
теміржолдағы сигнал беру нұсқауы және орындалатын жұмыстар аясына қатысты өзгенормативтік актілер;
қызмет көрсетілетін теміржол станциялары мен аумақтарының техникалық-өкімгерлік актілері;
пойыздар қозғалысы кестесі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
3-разрядтан кем емес жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь үшін көзделген слесірлік іс;
электртехника негіздері.
94. Өнеркәсіптік теміржол көлігінде жұмыстарды орындау кезінде – 5-разряд.
95. 7-разряд беру үшін техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік), орта білімнен кейінгі білім және газ тұрбасын тасымалдау машинисінің көмекшісі куәлігі талап етіледі.
21-параграф. Депо паровоздарының кочегары (аға), 3-разряд
96. Жұмыс сипаттамасы:
деподағы ыстық паровоздарға және оған жолда қызмет көрсету;
желідегі жұмысқа оларды уақытылы даярлау;
от жағу, қазандық, арматура, сумен қоректендіру және бақылау-өлшеу аспаптарын жарамды қалыпта ұстап отыру;
қазандықтардағы будың талап етілетін қысымы мен судың қалыпты деңгейін ұстап отыру;
қазандықтың жұмысын реттеу;
суық паровоздарды отын және сумен жабдықтау.
97. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін паровоздар қазандықтарының пайдалану тәртібі және құрылысы;
паровоздарды қатты және сұйық отынмен оңтайлы жылыту режимдері;
сумен қоректендіру және бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс қағидаты, құрылысы;
қазандықтардың ақаулықтарын алдын алу және жою тәсілдері;
слесірлік жұмыстардың қарапайым жолдары;
депо жолдарының орналасуы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
98. Ескерту:
депо паровоздарының аға кочегары өзі басқаратын депо паровоздарының кочегарларынан бір разряд жоғары тарифтеледі.

93. Должен знать:
устройство и порядок эксплуатации обслуживаемого оборудования газотурбовоза;
технические характеристики газотурбовоза;
порядок содержания и ухода за газотурбовозом в эксплуатации;
устройство тормозов и технологию управления ими;
профиль железнодорожного пути, сигнальные знаки и указатели;
максимально допустимую скорость движения, установленную на обслуживаемом участке;
инструкцию по техническому обслуживанию газотурбовозов в эксплуатации;
способы выявления и устранения неисправностей в работе механического, электрического, тормозного, вспомогательного оборудования;
порядок сцепки и расцепки подвижного состава;
порядок пользования тормозными башмаками;
порядок технической эксплуатации железных дорог;
инструкцию по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах;
инструкцию по сигнализации на железных дорогах и иные нормативные акты, относящиеся к кругу выполняемых работ;
техническо-распорядительные акты обслуживаемых железнодорожных станций, участков;
график движения поездов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
слесарное дело в объеме, предусмотренном для слесаря по ремонту подвижного состава не ниже 3 разряда;
основы электротехники.
94. При выполнении работ на промышленном железнодорожном транспорте – 5 разряд.
95. Для присвоения 7 разряда требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование и свидетельство помощника машиниста газотурбовоза.
Параграф 21. Кочегар паровозов в депо (старший), 3 разряд
96. Характеристика работ:
обслуживание горячих паровозов в депо и на его путях;
своевременная подготовка их к выдаче для работы на линии;
содержание в исправном состоянии топки, котла, арматуры, водопитательных и контрольно-измерительных приборов;
поддержание требуемого давления пара и нормального уровня воды в котлах;
регулирование работы котла;
заправка холодных паровозов топливом и водой.
97. Должен знать:
устройство и порядок эксплуатации котлов обслуживаемых паровозов;
режимы рационального отопления паровозов твердым и жидким топливом;
устройство, принцип работы водопитательных и контрольно-измерительных приборов;
способы предупреждения и устранения неисправностей котлов;
простые приемы слесарных работ;
расположение деповских путей;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
98. Примечание:
старший кочегар паровозов в депо тарифицируется на один разряд выше кочегаров паровозов в депо, которыми он руководит.

22-параграф. Дефектоскопты арба операторы (көмекші)
99. Жұмыс сипаттамасы:
дефектоскопты арба рельстеріндегі ақаулықтарды анықтау процесін жүргізу;
табылған ақаулықтар мен рельс зақымдықтарын егжей-тегжейлі зерттеу және ақаулықтардың дамуын, жіктеуішін жүргізу, бақылау, оларды тіркеу және қажет болған жағдайда, пойыздың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ету шараларын қабылдау;
дефектоскоптарды пайдалану және технологиясы тәртібін сақтай отырып оларды жарамды қалыпта ұстау және техникалық қызмет көрсету;
дефектоскопты арба элементтерін аспаптар бойынша және сыртын тексеріп айқындау;
арбаның жеке түйіндері мен механизмдерін бөлшектеу және жинау, оларды жөндеу, қажет болса жаңасына ауыстыру;
бақылау тупигіндегі арбалардың жұмысқа жарамдылығын және сезімталдығын тексеру, баптау және реттеу;
дефектоскопты арбаны жөндеуге қатысу;
дефектоскоптан тікелей серверге деректерді бере отырып, қолмен іздеумен және бақылауды нақтылайтын екінші рет бақылауды жүргізу;
бақылау процесінде жедел мәнін ашуды жүзеге асыру.
100. Білуге тиіс:
магнитті және ультрадыбысты рельсті дефектоскоптардың қызметі және құрылысы;
рельс ақаулықтары және зақымдықтарының жіктеуіші және олардың пойыз қозғалысына қауіпсіздігінің әсері;
рельстердің қалыпты жұмыс жағдайлары;
жолдың жоғары құрылысының қызметі және құрылысы;
электртехника, электроника, металл тану негіздері;
дефектоскоптарды ұстау, сақтау және техникалық пайдалану тәртібі;
дефектоскоптардың, іздеу құрылғылары мен телефондардың жұмыс қабілетін және шартты сезімталдығын тексеру тәртібі;
аккумуляторлардың құрылымы және олардың алдын алу және қызмет көрсету шараларын жүргізу тәртібі;
жол жұмыстарын жүргізгенде пойыздардың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ету нұсқауы;
қолмен іздеушілердің екінші рет бақылау жасалуының дұрыстығы және жедел мәнін ашудың бірізділігін жүзеге асыру;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
101. Магнит және бір жолды ультрадыбысты дефектоскопты арбаларда жұмыс орындау кезінде – 4-разряд;
дефектінің мөлшерін айқындауға арналған электронды сәулелі түтікшемен жабдықталған магнит және екі жолақты ультрадыбысты рельс дефектоскоп арбаларында жұмыс орындау кезінде – 5-разряд;
микропроцессорлық құрылғылы ультрадыбысты және магнитті дефектоскоп арбаларында жұмыс орындау кезінде – 6-разряд;
барлық үлгідегі рельсті дефескопты арбаларда жұмыс орындау және дефектоскопты теңшеу жұмыстарына қатысу кезінде – 7-разряд;
микропроцессорлық құрылғылармен, бақылау нәтижелерін тіркеуін жүргізу жұмыстарын орындау, ультрадыбыстық дефектоскопты арбашалары бақылау процесінде және қолмен іздегіш пен екінші рет бақылауды жүргізумен жедел мәнінің ашылуын жүзеге асыру кезінде – 8-разряд.

Параграф 22. Оператор дефектоскопной тележки (помощник)
99. Характеристика работ:
ведение процесса выявления дефектов рельсов дефектоскопной тележкой;
детальное обследование и проведение классификации обнаруженных дефектов и повреждений рельсов, тщательное наблюдение за развитием дефектов, их регистрация и, в необходимых случаях, принятие мер по обеспечению безопасности движения поездов;
техническое обслуживание и содержание в исправном состоянии дефектоскопов и источников питания с соблюдением порядка их эксплуатации и установленной технологии дефектоскопирования;
определение по приборам и внешним осмотром неисправностей элементов дефектоскопной тележки;
разборка и сборка отдельных узлов и механизмов тележки, их ремонт и, при необходимости, замена на новые;
проверка работоспособности и чувствительности искательной системы тележки на контрольном тупике, наладка и регулировка системы;
участие в ремонте дефектоскопной тележки;
проведение вторичного контроля ручными искателями и уточняющего контроля, с передачей данных на сервер непосредственно с дефектоскопа;
осуществление экспресс-расшифровки в процессе контроля.
100. Должен знать:
устройство и назначение магнитных и ультразвуковых рельсовых дефектоскопов;
классификацию дефектов и повреждений рельсов и их влияние на безопасность движения поездов;
условия нормальной работы рельсов;
устройство и назначение верхнего строения пути;
основы электротехники, электроники, металловедения;
порядок содержания, хранения и технической эксплуатации дефектоскопов;
порядок проверки работоспособности и условной чувствительности дефектоскопов и их искательных устройств, телефонов;
устройство аккумуляторов и порядок проведения их профилактики и обслуживания;
инструкцию по обеспечению безопасности движения поездов при производстве путевых работ;
правильность проведения вторичного контроля ручными искателями и последовательность осуществления экспресс расшифровки;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
101. При выполнении работ на магнитных и однониточных ультразвуковых рельсовых дефектоскопных тележках – 4 разряд;
при выполнении работ на магнитных и двухниточных ультразвуковых рельсовых дефектоскопных тележках, оборудованных электронно-лучевой трубкой для определения размеров дефектов – 5 разряд;
при выполнении работ на ультразвуковых и магнитных рельсовых дефектоскопных тележках с микропроцессорными устройствами – 6 разряд;
при выполнении работ на всех типах рельсовых дефектоскопных тележках и участии в работах по настройке дефектоскопов – 7 разряд;
при проведении работ на ультразвуковых рельсовых дефектоскопных тележках с микропроцессорными устройствами с регистрацией результатов контроля, осуществлением экспресс-расшифровки в процессе контроля и проведением вторичного контроля ручными искателями – 8 разряд.

102. Ескерту:
дефектоскопты арба жүргізу құқығы бар болса, оператордың басшылығымен жұмыс орындау кезінде дефектоскопты арба операторының көмекшісі оператордан бір разряд төмен;
құқығы болмаса екі разряд оператордан төмен тарифтеледі.
103. 6, 7 және 8-разрядтар беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
23-параграф. Дизель пойызының машинисі, 8 разряд
104. Жұмыс сипаттамасы:
қозғалыс кестесін сақтай отырып, теміржол қатынасы жолы пішінінен тәуелді бекітілген жылдамдықпен оны енгізу және дизель пойызын басқару;
жолаушыларды тасымалдау және қызмет көрсету мәдениеті қауіпсіздігін және жылжымалы құрамның сақталуын қамтамасыз ету;
дизель отынмен және майлаудың ең аз шығынында дизель пойызын енгізудің рационалды режимдерімен қамтамасыз ету;
дизель пойызын қабылдау және тапсыру: негізгі агрегаттар, барлық тораптар, электрлік, механикалық, тежегіштік және қосымша жабдықтар, бақылау-өлшеу аспаптары, радиобайланыс және дөңгелек жұп астына топырақ төсеу құрылғыларын қарау және қызметін тексеру;
дизель пойызын жұмысқа дайындау және отынмен, салқындатқыш су, майлаумен, майлармен, құммен жабдықтау;
тежегіштерді сынау;
теміржол қатынас жолының бос екенін, контактілі желі, қарсы пойыздар жағдайын, пойыз және маневрлік маршруттарды дайындау дұрыстығын, бағдаршам сигналы көрсеткіштерін, сондай-ақ дабыл белгілері, пойыз қозғалысы процесіндегі, теміржол қатынас жолы жұмысшыларын беретін сигнал көрсеткіштерін және оны машинист көмекшісінің қайталауын бақылау;
белгіленген дабылдарды беру, пойыз қозғалысын ұйымдастыруға жауапты тұлғалардың оперативтік бұйрықтарын нормативтік актілерге және құжаттарға сәйкес орындау;
сөйлесу құрылғысы арқылы бекітілген регламенттерге сәйкес келіссөздер жүргізу;
бекітілген нормативтік актідегі жұмыстар тізіміне сәйкес дизель пойызға техникалық қызмет көрсету;
электрлік, механикалық, тежегіш, бақылау-өлшеу құралдарын, радиобайланыс құрылғыларын және құмды түсіру құрылғысының техникалық жағдайы мен жұмысын көзбен шолып және құрал арқылы бақылау;
дизель пойызы жүрісінің бірқалыптылығын және жолаушыларды отырғызу, түсіру, тасымалдау қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
жолаушылардан дизель пойызы қозғалысына қауіп төнгені туралы деректер алған жағдайда апатжағдайының алдын алу бойынша шаралар қабылдау;
дизель пойызындағы локомотив бригадасының бекітілген регламенттік жұмысында, көлемінде, жүріс жолында пайда болған ақауларды жою, ал жою мүмкін емес болса – пойыз тұрған теміржол аумағын пойыздың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ете отырып босату;
кенеттен туындаған кедергілер кезінде немесе кенет тоқтату дабылы берілген кезде дизель пойызын тоқтату үшін кенет тежеуді қолдану;
белгіленген құжаттаманы жүргізу;
дизель пойызы машинисінің көмекшісінсіз жұмыс жасаған кезде нұсқауға сәйкес оның функциясын орындау;
жұмыскерлердің жұмысын басқару, дизель пойызға қызмет көрсететін жұмысшылардың оны пайдалану кезінде, олардың қозғалысын бақылау;
дизель пойызының машинисін, сондай-ақ, "дизель пойызы машинисінің көмекшісі" кәсібі бойынша тағылымдамадан өтіп жатқан тұлғаларды дизель пойызға қызмет көрсету және басқарудың рационалды әдістері мен тәсілдеріне үйрету.

102. Примечание:
помощник оператора дефектоскопной тележки при выполнении работ под руководством оператора дефектоскопной тележки при наличии прав тарифицируется на один разряд ниже оператора дефектоскопной тележки;
при отсутствии прав на два разряда ниже.
103. Для присвоения 6, 7 и 8 разрядов требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 23. Машинист дизель-поезда, 8 разряд
104. Характеристика работ:
управление дизель-поездом и ведение его с установленной скоростью в зависимости от профиля железнодорожного пути с соблюдением графика движения;
обеспечение безопасности перевозки и культуры обслуживания пассажиров, сохранности подвижного состава;
обеспечение рациональных режимов ведения дизель-поезда при минимальном расходовании дизельного топлива и смазки;
приемка и сдача дизель-поезда: осмотр и проверка действия основных агрегатов, всех узлов, систем электрического, механического, тормозного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, оборудования радиосвязи и устройств подачи песка под колесные пары;
подготовка дизель-поезда к работе и его экипировка топливом, охлаждающей водой, смазкой, маслами, песком;
опробование тормозов;
наблюдение за свободностью железнодорожного пути, состоянием контактной сети, встречных поездов, правильностью приготовления поездного и маневрового маршрутов, показаниями сигналов светофоров, сигнальных знаков, указателей в процессе движения поезда, а также сигналов, подаваемых работниками железнодорожного транспорта, повторение их с помощником машиниста и выполнение их;
подача установленных сигналов, выполнение оперативных распоряжений лиц, ответственных за организацию движения поездов, согласно нормативным актам и документам;
ведение переговоров по переговорному устройству в соответствии с установленным регламентом;
техническое обслуживание дизель-поезда в соответствии с установленным нормативными актами перечнем работ;
контроль визуальный и по приборам за техническим состоянием и работой в пути следования электрического, механического, тормозного оборудования, контрольно-измерительных приборов, оборудования радиосвязи и устройств подачи песка под колесные пары;
обеспечение плавности хода дизель-поезда, безопасности при посадке, высадке, перевозке пассажиров;
принятие экстренных мер по предотвращению аварийных ситуаций при получении сведений от пассажиров о фактах, угрожающих безопасности движения дизель-поезда;
устранение неисправностей на дизель-поезде, возникших в пути следования, в объеме, установленном регламентом работы локомотивной бригады, а в случае невозможности устранения – принятие необходимых мер по освобождению участка железнодорожного пути, занимаемого поездом, обеспечивая его безопасное передвижение;
применение экстренного торможения для остановки дизель-поезда при внезапном возникновении препятствия для движения или внезапном принятии сигнала остановки;
ведение установленной документации;
при работе без помощника машиниста дизель-поезда выполнение его функций согласно инструкции;
руководство работой рабочих, обслуживающих дизель-поезд во время его эксплуатации, контроль за их действиями;
обучение помощника машиниста дизель-поезда, а также лиц, проходящих стажировку по профессии "помощник машиниста дизель-поезда", рациональным методам и приемам технического обслуживания и управления дизель-поездом.

105. Білуге тиіс:
дизель пойызының техникалық сипаттамалары, құрылғысы, оларды басқару тәртібі;
дизель пойызын ұстау және пайдалану кезінде белгіленген күту тәртібі;
тежегіштер құрылғысы және басқару технологиясы;
теміржол қатынас жолы бейіні, қызмет көрсетілетін аумақтағы жол белгілері;
жылжымалы құрамды тіркеу, ағыту тәртібі;
дизель пойызға ағымдық жөндеу және техникалық қызмет көрсету тәртібінің негізгі жағдайлары;
дизельді отын шығынын үнемдеудің негізгі режимдері;
электрлік, пневматикалық, гидравликалық, механикалық ақауларды шығару және жою тәсілдері;
жалпы пайдаланымдағы теміржол көлігі ұйымдары қызметкерлерінің тәртібі туралы ереже;
электр локомотивтерінің (электрпойыздарының) локомотив бригадаларының, энергетикалық диспетчерлердің, байланыс желісіндегі кернеуді авариялық алып тастау кезінде пойыз диспетчерлерінің ережесі;
қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және мақсаты;
тораптар мен дөңгелек жұптарын жөндеу, куәландыру, техникалық тексерудің тәртібі, түрлері және мерзімі;
электртехника, радиотехника негіздері;
гидроберілістің негізгі функциялары және жұмысы қағидаты;
теміржолдарды техникалық пайдалану тәртібі;
пойыз қозғалысы және теміржолдағы маневрлік жұмыстар бойынша нұсқау;
теміржолдағы сигнал беру нұсқауы және орындалатын жұмыстар аясына қатысты өзге де нормативтік актілер;
жолаушыларды тасымалдауға қойылатын негізгі талаптар;
стандартты емес жағдайларда әрекет ету тәртібі;
қызмет көрсетілетін теміржол станциялары мен аумақтарының техникалық-өкімгерлік актілері;
автоматика және байланыс құрылғыларын пайдалану және жұмыс тәртібі;
тежегіш башмақтарын қолдану тәртібі;
пойыздар қозғалысының кестесі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
3-разрядтан кем емес жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь үшін көзделген слесірлік іс.
106. Өнеркәсіптік теміржол көлігінде жұмыстарды орындау кезінде – 6-разряд.
107. 6 және 8-разрядтар беру үшін техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік), орта білімнен кейінгі білім және дизельпойызын басқару құқығын беретін куәлік талап етіледі.
24-параграф. Дизель пойызы машинисінің көмекшісі, 7 разряд
108. Жұмыс сипаттамасы;
механикалық, электрлік, тежегіштік, және қосымша құрылғыларды дизель пойызы машинисінің көмекшісіне арналған нормативтік актідегі бекітілген жұмыстар тізіміне сәйкес техникалық қызмет көрсету;
дизель пойызын қабылдау және тапсыруға машиниспен бірге қатысу;
түйіндер мен бөлшектерді жабдықтау, майлау және дизель пойызын жұмысқа даярлау;
дизель пойызын күту және жолдағы түйіндер мен агрегаттар жағдайын бақылау бойынша дизель пойызы машинисінің тапсырмаларын орындау;
сәйкес нормативтік актілерде бекітілген жұмыстар тізіміне сәйкес өзіндік қозғалысты алдын алу үшін дизель пойызын бекітіп қою, теміржол қатынас жолының бос екенін, контактілі желі, қарсы пойыздар жағдайын, пойыз және маневрлік бағдарларды дайындау дұрыстығын, бағдаршам сигналы көрсеткіштерін, дабыл белгілері, дизель пойызы қозғалысы процесіндегі, теміржол қатынас жолы жұмысшыларын беретін сигнал көрсеткіштерін және оны дизель пойызы машинисімен бірге қайталауын бақылау;
дизель пойызы жолаушыларына қалған пункттер мен өзге де ақпараттарды хабарлау;
жолаушыларды отырғызу және түсіру қауіпсіздігін бақылау;
бекітілген сигналдарды беру, нормативтік актілерге сәйкес пойыз қозғалысын ұйымдастыруға жауапты тұлғалар бұйрықтарын оперативті орындау;
дизель пойызындағы локомотив бригадасының бекітілген регламенттік жұмысында, көлемінде, жүріс жолында пайда болған ақауларды жоюға қатысу.

105. Должен знать:
устройство, технические характеристики дизель-поезда, порядок управления им;
установленный порядок содержания и ухода за дизель-поездом во время эксплуатации;
устройство и технологию управления тормозами;
профиль железнодорожного пути, путевые знаки на обслуживаемом участке;
порядок сцепки и расцепки подвижного состава;
основные положения порядка проведения текущего ремонта и технического обслуживания дизель-поезда;
основные режимы экономного расходования дизельного топлива;
способы выявления и устранения неисправностей в работе электрического, пневматического, гидравлического и механического оборудования;
положение о дисциплине работников организаций железнодорожного транспорта общего пользования;
положение для локомотивных бригад электровозов (электропоездов), энергодиспетчеров, поездных диспетчеров при аварийных снятиях напряжения с контактной сети;
назначение и устройство применяемых контрольно-измерительных приборов;
порядок, виды и сроки технического осмотра, ремонта и освидетельствования узлов, колесных пар;
основы электротехники, радиотехники;
принцип работы и основные функции гидропередач;
порядок технической эксплуатации железных дорог;
инструкцию по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах;
инструкцию по сигнализации на железных дорогах и иные нормативные акты, относящиеся к кругу выполняемых работ;
основные требования, предъявляемые к перевозке пассажиров;
порядок действия в нестандартных ситуациях;
техническо-распорядительные акты обслуживаемых железнодорожных станций, участков;
порядок работы и эксплуатации устройств автоматики и связи;
порядок пользования тормозными башмаками;
график движения поездов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
слесарное дело в объеме, предусмотренном для слесаря по ремонту подвижного состава не ниже 3 разряда.
106. При выполнении работ на промышленном железнодорожном транспорте – 6 разряд.
107. Для присвоения 6 и 8 разрядов требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование и свидетельство на право управления дизель-поездом.
Параграф 24. Помощник машиниста дизель-поезда, 7 разряд
108. Характеристика работ:
техническое обслуживание механического, электрического, тормозного и вспомогательного оборудования в соответствии с перечнем работ, установленным нормативным актом для помощника машиниста дизель-поезда;
участие вместе с машинистом в приемке и сдаче дизель-поезда;
экипировка, смазка узлов и деталей, подготовка дизель-поезда к работе;
выполнение поручений машиниста дизель-поезда по уходу за дизель-поездом и контролю за состоянием узлов и агрегатов в пути следования;
закрепление дизель-поезда от самопроизвольного движения в соответствии с перечнем работ, установленным соответствующим нормативным актом;
наблюдение за свободностью железнодорожного пути, состоянием контактной сети, встречных поездов, правильностью приготовления поездного и маневрового маршрутов, показаниями сигналов светофоров, сигнальных знаков, указателей в процессе движения дизель-поезда, а также сигналов, подаваемых работниками железнодорожного транспорта, повторение их с машинистом дизель-поезда и выполнение их;
объявление остановочных пунктов и иной установленной информации для пассажиров дизель-поезда;
наблюдение за безопасной посадкой и высадкой пассажиров;
подача установленных сигналов, выполнение оперативных распоряжений лиц, ответственных за организацию движения поездов, согласно нормативным актам;
участие в устранении неисправностей на дизель-поезде, возникших в пути следования, в объеме, установленном регламентом работы локомотивной бригады.

109. Білуге тиіс:
локомотив бригадасының ережесі;
қызмет көрсетілетін дизель пойызын пайдалану тәртібі және құрылысы;
дизель пойызының техникалық сипаттамалары;
дизель пойызын пайдалану кезінде қызмет көрсету және белгіленген күту тәртібі;
тежегіштер құрылғысы және оларды басқару технологиясы;
теміржол қатынас жолы бейіні, жол белгілері;
қызмет көрсетілетін ауданда бекітілген рұқсат етілетін максималды қозғалыс жылдамдығы;
дизель пойызын пайдалану кезінде ағымдық жөндеу және техникалық қызмет көрсету нұсқауы;
механикалық, электрлік, тежегіш және қосымша жабдықтар ақауларын шығару және жою тәсілдері;
жылжымалы құрамды тіркеу және ағыту тәртібі;
тежегіш башмақтарын пайдалану тәртібі;
теміржолдарды техникалық пайдалану тәртібі;
пойыз қозғалысы және теміржолдағы маневрлік жұмыстар бойынша нұсқау;
теміржолдағы сигнал беру нұсқауы және орындалатын жұмыстарға қатысты өзге де нормативтік актілер;
қызмет көрсетілетін теміржол станциялары мен аумақтарының техникалық-өкімгерлік актілері;
пойыздардың қозғалыс кестесі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
3-разрядтан кем емес жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь үшін көзделген слесірлік іс;
электртехника негіздері.
110. Өнеркәсіптік теміржол көлігінде жұмыстарды орындау кезінде – 5-разряд.
111. 7-разряд беру үшін техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік), орта білімнен кейінгі білім және дизель пойызы машинисінің көмекшісі куәлігі талап етіледі.
25-параграф. Дрезина жүргізуші (көмекші)
112. Жұмыс сипаттамасы:
материалдарды, жабдықтарды, құрылымдарды жұмыс орындалатын жерге тасымалдау және жұмысшыларды алып келуге арналған дрезинаны басқару;
станция шеңберінде маневрлік жұмыстарды орындау;
кран құрылғыларын және өзге де арнайы механизмдер мен құрылғыларды жөндеу, монтаждау және тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезінде басқару;
тіркеме платформасында жүкті тиеу, орналастыру және бекітудің дұрыстығын бақылау;
дрезинада қызмет көрсету және оның жабдықтарын жарамды етіп ұстап отыру;
дрезинаның, оның көтергіш және өзге деарнайы жабдықтарының ақауынжою;
жоспарлы-алдын ала жөндеуге қатысу.
113. Білуге тиіс:
дрезинаның, оның механизмдері мен жабдықтарының пайдалану тәртібі және құрылысы;
дрезина және оның механизмдері мен жабдықтарының жұмысындағы ақаулықтардың себептері, олардың алдын алу және жою тәсілдері;
бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және мақсаты;
жанар-жағар материалдарының сипаттамалары мен қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
адамдарды және жүкті дрезинада тасымалдауды ұйымдастыру тәртібі;
тиеу-түсіру және өзге кран жабдықтары арқылы орындалатын жұмыстарды өндіру тәртібі;
дрезина тораптарының, дөңгелек жұптарының және кран жабдықтарын техникалық байқау, жөндеу және куәландыру тәртібі, түрлері және мерзімі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
электртехника, механика және гидравлика негіздері.

109. Должен знать:
положение локомотивной бригады;
устройство и порядок эксплуатации обслуживаемого оборудования дизель-поезда;
технические характеристики дизель-поезда;
установленный порядок содержания и ухода за дизель-поездом в эксплуатации;
устройство тормозов и технологию управления ими;
профиль железнодорожного пути, путевые знаки;
максимально допустимую скорость движения, установленную на обслуживаемом участке;
основные положения правил проведения текущего ремонта и технического обслуживания дизель-поезда;
способы выявления и устранения неисправностей в работе механического, электрического, тормозного и вспомогательного оборудования;
порядок сцепки и расцепки подвижного состава;
порядок пользования тормозными башмаками;
порядок технической эксплуатации железных дорог;
инструкцию по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах;
инструкцию по сигнализации на железных дорогах и иные нормативные акты, относящиеся к кругу выполняемых работ;
техническо-распорядительные акты обслуживаемых железнодорожных станций, участков;
график движения поездов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
слесарное дело в объеме, предусмотренном для слесаря по ремонту подвижного состава не ниже 3 разряда;
основы электротехники.
110. При выполнении работ на промышленном железнодорожном транспорте – 5 разряд.
111. Для присвоения 7 разряда требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование и свидетельство помощника машиниста дизель-поезда.
Параграф 25. Водитель дрезины (помощник)
112. Характеристика работ:
управление дрезиной, предназначенной для перевозки рабочих и транспортировки материалов, оборудования, устройств к месту выполнения работ;
выполнение маневровых работ в пределах станции;
управление крановыми установками и иными специальными механизмами и устройствами дрезины при выполнении ремонтных, монтажных и погрузочно-разгрузочных работ;
контроль за правильностью погрузки, размещения и крепления груза на прицепной платформе;
обслуживание и содержание дрезины, ее оборудования в исправном состоянии;
устранение неисправностей дрезины, ее подъемного и иного специального оборудования;
участие в планово-предупредительном ремонте.
113. Должен знать:
устройство и порядок эксплуатации дрезины, ее механизмов и оборудования;
причины неисправностей в работе дрезины и ее механизмов и оборудования, способы их предупреждения и устранения;
назначение и устройство контрольно-измерительных приборов;
характеристики и свойства горюче-смазочных материалов и предъявляемые к ним требования;
порядок организации перевозки людей и грузов на дрезине;
порядок производства погрузочно-разгрузочных работ, выполняемых с помощью кранового оборудования;
порядок, виды и сроки технического осмотра, ремонта и освидетельствования узлов, колесных пар дрезины и кранового оборудования;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
основы электротехники, механики и гидравлики.

114. Магистральды теміржол көлігінің теміржолында алмалы дрезинаны және өнеркәсіптік теміржол көлігі теміржолында алынбайтын дрезинаны басқару және қызмет көрсету кезінде – 3-разряд;
жүк тасымалдауға арналған тіркемемен жабдықталған алмалы дрезинаны немесе жүкті тасымалдауға арналған платформамен жабдықталған алынбайтын дрезинаны басқару және қызмет көрсету кезінде – 4-разряд;
жөндеу, монтаждау және тиеу-түсіру жұмыстарын орындауға арналған мұнара, кран немесе өзге арнайы механизмдермен жабдықталған карбюраторлы қозғалтқышты алынбайтын дрезинаны басқару және қызмет көрсету кезінде – 5-разряд;
дизель күшті құрылғылы, мұнарамен, кранмен немесе өзге де жөндеу, монтаждау және тиеу-түсіру жұмыстарын орындауға арналған өзге де арнайы механизмдермен жабдықталған алынбайтын дрезинаны басқару және қызмет көрсету кезінде – 6-разряд.
115. Ескерту:
дрезина жүргізушінің көмекшісі басшылығында жұмыс істейтін жүргізушіден бір разряд төмен тарифтеледі.
116. 6-разряд беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
26-параграф. Жабдықтаушы, 2-разряд
117. Жұмыс сипаттамасы:
локомотивтер мен жолаушы вагондарды сумен, сұйық және қатты отынмен, жабдықтарды, құрылғылар мен құралдарды пайдалана отырып тепловоздарды дизель маймен, жолаушы вагондарын төсек жабдықтарымен жабдықтау;
су жіберу башняларын, гидроколонкаларды және олардың жарықтандыру аспаптарын жарамды қалыпта ұстап отыру, колонкаларды қатып қалудан сақтау;
кептіру пештеріне құмды салу, жіберу, түсіру;
құм түсіретін эстакададан бункер арқылы локомотивтерді құммен жабдықтау;
жылыту қоспаларын дайындау;
қатты отынды жаңарту және штабельдеу;
су қоймасында мұз әзірлеу;
дайындалған мұзды бунттарға қалау, тасымалдау және оларды оқшаулау материалдарымен жабу.
118. Білуге тиіс:
тепловоздарға дизель отынын, май және салқындатылған суды беруде қолданылатын колонкаларды пайдалану тәртібі және құрылысы;
локомотивтер мен жолаушы вагондарын сумен және отынмен жабдықтау тәртібі;
жолаушы вагондары мен су жіберуге арналған электр қыздыру қақпақтарын жылыту, сумен жабдықтау жүйесінің құрылысы;
су жіберу колонкаларына тармақтарды қосу және вагондардағы бактарды сумен толтыру тәсілдері;
отын сақтау орны мен оның вагондардағы қорларын толтыру тәртібі;
көмір және мұнай тарату эстакадаларының құрылысы, құм кептіру құрылғыларының, транспортерлердің, компрессорлардың, электрқозғалтқыштардың, электраспаптарының және оларға қызмет көрсету тәртібі;
құбыржолдарының схемасы;
су жіберу мұнарасының тиек және сигнал беру құрылғыларының, гидроколонкалардың әрекет етуі және мақсаты, оларды күту тәртібі;
локомотивтерге құмды түсіру, жабдықтау, дайындау, кептіру және жіберу процесі;
қатты отынды паровоздарға тиеу, штабельдеу және жіберу жұмыстарының жолдары;
құм кептіру және жіберу көтеру-көлік механизмдерін, құрылғыларын, локомотивтерді отынмен, қолданылатын жабдық, құрал және құрал-сайманды пайдалану тәртібі;
су қоймаларында мұзды дайындау және оны еруден сақтау жолдары;
электртехника жөнінде қарапайым мәліметтер;
теміржолдарда жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.

114. При управлении и обслуживании съемной дрезины на железных дорогах магистрального железнодорожного транспорта и несъемной дрезины на железнодорожных путях промышленного железнодорожного транспорта – 3 разряд;
при управлении и обслуживании съемной дрезины с прицепом для перевозки грузов, или несъемной дрезины с платформой для перевозки грузов – 4 разряд;
при управлении и обслуживании несъемной дрезины с карбюраторным двигателем, оборудованной вышкой, краном или иными специальными механизмами для выполнения ремонтных, монтажных и погрузочно-разгрузочных работ – 5 разряд;
при управлении и обслуживании несъемной дрезиной с дизельной силовой установкой, оборудованной вышкой, краном или иными сцепными механизмами, для выполнения ремонтных, монтажных и погрузочно-разгрузочных работ – 6 разряд.
115. Примечание:
помощник водителя дрезины тарифицируется на один разряд ниже водителя, под руководством которого он работает.
116. Для присвоения 6 разряда требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 26. Экипировщик, 2 разряд
117. Характеристика работ:
снабжение локомотивов и пассажирских вагонов, водой, жидким и твердым топливом, дизельным маслом тепловозов с использованием оборудования, приспособлений и инструмента, постельными принадлежностями пассажирские вагоны;
содержание в исправном состоянии оборудования водонапорной башни, гидроколонок и их осветительных приборов, предохранение колонок от замораживания;
выгрузка, раскирковка и подача песка к сушильным печам;
снабжение локомотивов песком с пескоподающей эстакады через бункера;
подготовка топливных смесей;
освежение и штабелировка твердого топлива;
заготовка льда в водоемах;
транспортировка и укладка заготовленного льда в бунты и покрытие его изолирующими материалами.
118. Должен знать:
устройство и порядок пользования колонками для подачи дизельного топлива, масла и охлаждающей воды на тепловозы;
порядок снабжения водой и топливом локомотивов и пассажирских вагонов;
устройство систем отопления, водоснабжения пассажирских вагонов и электрообогревательных головок для подачи воды;
способы подключения рукавов к водоразборным колонкам и заполнения водой баков в вагонах;
места хранения топлива и порядок пополнения его запасов в вагонах;
устройство угольных и нефтераздаточных эстакад, пескосушильных установок, транспортеров, компрессоров, электродвигателей, электроприборов и порядок их обслуживания;
схему трубопроводов;
назначение и действие запорных и сигнализационных устройств водонапорной башни, гидроколонок и порядок ухода за ними;
процесс подготовки, сушки и подачи песка на локомотивы;
приемы работ по выгрузке, штабелировке и подаче твердого топлива на паровозы;
порядок пользования подъемно-транспортными механизмами, устройствами для сушки и подачи песка, приспособлениями и устройствами для снабжения локомотивов топливом, применяемое оборудование, инструмент и инвентарь;
приемы заготовки льда в водоемах и сохранение его от таяния;
элементарные сведения по электротехнике;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности при работе на железнодорожных путях;
внутренний трудовой распорядок.

27-параграф. Жасанды құрылыстарды жөндеуші, 2-разряд
119. Жұмыс сипаттамасы:
металл, ағаш, тас, бетон және темір бетон көпірлерді, өтпе жолдарды, виадуктерді, акведуктерді, эстакадаларды, лотоктар мен өзге жасанды құрылыстарды слесірлік, тойтару, ұсталық және бетон жұмыстарын орындай отырып, жөндеу және техникалық ұстау;
жасанды құрылыстарды шаң-тозаңнан, қоқымнан, таттан, қар мен мұздан тазалау;
жылжымалы көріктерді толтыру, тойтармаларды қыздыру;
арматуралық болатты жазу, тегістеу және кесу;
жасанды құрылыстардың бетін сырлау үшін дайындау;
ағаш материалдарды қолмен өңдеу;
шарнирлер мен катоктарды майлау;
бетін жоспарлау және тазалау, топырақты қол құралмен қопсыту, тығыздау, тігінен және көлденеңнен ауыстыру, оны зембілмен және арбамен шығару;
бүлінген асфальт беттерін сындыру;
шағын көпірлер мен құбырлардың тесіктерін жабу және ашу;
түнелдегі тоңды ою;
түнел қабырғасындағы алынып жатқан торкрет немесе бетон қабатын жұлып алу;
түнелдегі тұзды ағындар мен шорды алып тастау;
батпақты жерлерді және судың түнелдің қаптамасына түсуі ықтимал жерлерден тыс кептіру.
120. Білуге тиіс:
жасанды құрылыстардың конструкциялық элементтері және бөліктерінің мақсаты және атауы;
қол құралының құрылысы;
металл, бетон, темір бетон, ағаш және тас беттерді тазалау тәсілдері;
слесірлік, тойтару, ұсталық және бетон жұмыстарын орындау тәсілдері;
арматуралық болатты жазу, тегістеу және кесу тәсілдері;
қол құралдары мен құрылғыларды пайдалана отырып, жұмыстарды орындау тәсілдері;
бетон қоспасын әперу және тығыздау тәсілдері;
бетті сырлауға дайындау тәртібі;
ағаш материалдарын қолмен өңдеу тәсілдері;
жүктерді тасымалдау және қоймалау тәртібі;
жұмыс өндірісінде жасанды құрылыстарды қайта құру және күрделі жөндеу кезінде қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
28-параграф. Жасанды құрылыстарды жөндеуші, 3-разряд
121. Жұмыс сипаттамасы:
тіреудің бетін жөндеу және техникалық ұстау, сондай-ақ жасанды құрылыстың аралық құрылыстарының жекелеген элементтерін мен әртүрлі материалдардан жасалған жасанды құрылыстардың тораптарын ауыстыра отырып, төсеніш, аспа және өзге қосымша және сақтандыру құрылғысыз, слесірлік, тойтарма, ұсталық және бетон жұмыстарын орындау арқылы жөндеу;
жапсырмалар жасау, жасанды құрылыстардың элементтерінде тойтарма үшін саңылаулар бұрғылау;
арматуралық өзектерді салқын күйінде ию;
жасанды құрылыстардың бетін тегістеу және бояу;
жасанды құрылыстар тіреуінің құрылысын бөлшектеу;
шұңқырларды, саңылаулар мен сөгілген жерлерді кірпішпен және бетон қоспамен бітеу;
бетон және темір бетон конструкцияларын керту және бөлшектеу;
бетті сылау және сылақты жөндеу;
цемент сылағының құрылысы;
жаяу жүргіншілерге арналған көпірлер мен өткелдердің асфальтбетон қабатындағы жарықтарды тазалау және бітеу;
ағаш материалдарын механикаландырылған құралдармен өңдеу;
тор қаптағыш және мұз ойғыштарды тақтаймен қаптау;
тақтай төсемені төсеу және ауыстыру;
төсеніштер мен шпал торларды бөлшектеу;
ағаш баспалдақтарды жөндеу;
дренаж пен кесінділердің рисбермдегі бастарының құрылысы;
жылжымалы тірек бөліктерінің қаптамасын жөндеу және ауыстыру;
көпір бөренелерін жөндеу;
жылжуға қарсы құрылғыларды, жанама бұрыштар мен жанама рельстерді бөлшектеу;
шағын көпірлер мен құбырлардың саңылауларын жабуға арналған ағаш қалқандарды жасау және жөндеу.

Параграф 27. Ремонтник искусственных сооружений, 2 разряд
119. Характеристика работ:
ремонт и техническое содержание металлических, деревянных, каменных, бетонных и железобетонных мостов, путепроводов, виадуков, акведуков, эстакад, лотков и иных искусственных сооружений с выполнением слесарных, клепальных, плотничных и бетонных работ;
очистка от грязи, мусора, ржавчины, снега и льда искусственных сооружений;
заправка переносных горнов, нагревание заклепок;
размотка, выправка и резка арматурной стали;
подготовка поверхностей искусственных сооружений под окраску;
обработка лесоматериалов вручную;
смазка шарниров и катков, планировка и зачистка поверхности на глаз;
разрыхление, уплотнение, горизонтальная и вертикальная перекидка грунта ручным инструментом, уборка его носилками и тачками;
разломка поврежденных асфальтовых покрытий;
закрытие и открытие отверстий малых мостов и труб;
околка наледей в тоннеле;
отбивка отслаивающегося слоя торкрета или бетона в обделке стен тоннеля вручную;
удаление солевых подтеков и наплывов в тоннеле;
осушение заболоченных мест и отвод воды за пределы возможного ее поступления в обделку тоннели.
120. Должен знать:
наименование и назначение частей и элементов конструкций искусственных сооружений;
устройство ручного инструмента;
способы очистки металлических, бетонных, железобетонных, деревянных и каменных поверхностей;
приемы слесарных, клепальных, плотничных и бетонных работ;
способы размотки, выправки и резки арматурной стали;
способы выполнения работ при помощи ручного инструмента и приспособлений;
приемы подачи и уплотнения бетонной смеси;
порядок подготовки поверхностей под окраску;
способы обработки лесоматериалов вручную;
порядок перемещения и складирования грузов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности при производстве работ по реконструкции и капитальному ремонту искусственных сооружений;
внутренний трудовой распорядок.
Параграф 28. Ремонтник искусственных сооружений, 3 разряд
121. Характеристика работ:
ремонт и техническое содержание поверхностей опор, а также ремонт с заменой отдельных элементов пролетных строений и узлов искусственных сооружений из различных материалов с выполнением слесарных, клепальных, плотничных и бетонных работ без применения подмостей, люлек и иных вспомогательных и страховочных приспособлений;
изготовление накладок, сверление отверстий под заклепки в элементах искусственных сооружений;
гибка арматурных стержней в холодном состоянии;
шпатлевка и окраска поверхностей искусственных сооружений;
разборка кладки опор искусственных сооружений;
заделка выбоин, отверстий и борозд кирпичом и бетонной смесью;
насечка и разборка бетонных железобетонных конструкций;
оштукатуривание поверхностей и ремонт штукатурки;
устройство цементной стяжки;
очистка и заделка трещин в асфальтобетонных покрытиях на пешеходных мостах и путепроводах;
обработка лесоматериалов механизированным инструментом;
обшивка досками ряжей и ледорезов;
укладка и замена дощатого настила;
разборка подмостей и шпальных клеток;
ремонт деревянных ступеней;
устройство рисберм оголовков дренажей и прорезей;
ремонт и замена футляров подвижных опорных частей;
ремонт мостовых брусьев;
демонтаж противоугонных устройств, контруголков и контррельсов вручную;
изготовление и ремонт деревянных щитов для закрытия отверстий малых мостов и труб.

122. Білуге тиіс:
жасанды құрылыстардың түрлері мен типтері, оларды ұстау және жөндеу бойынша негізгі ережелері;
зақымданудың алдын алу тәсілдері және жөндеу тәртібі;
суық және ыстық тойтару тәсілдері, тойтарудың өлшемдері, шектеулер мен орнату, болаттың сорттары мен маркалары;
арматуралық өзектерді түзету және июдің тәсілдері және жолдары;
ерітінділерді дайындау және мөлшерлеу тәсілдері;
қалау мен буттың оймалары мен саңылауларын тесу тәсілдері, тас және бут қалауды бөлшектеу;
цементтің, толтырғыштар мен бетон қоспаның негізгі маркалары;
асбест бетон қоспалардың, мастикалардың, эмульсиялардың, инертті толтырғыштардың түрлері;
қорамақалып қалқандарды дайындау тәсілдері;
ағаш материалдарын өңдеу тәсілдері;
антисептикалық және оттан сақтағыш құрамды пайдалану тәртібі және олармен жұмыс жасау жолдары;
пневматикалық балғалардың, тойтарма шегелердің және өзге де механикаландырылған құралдардың құрылысы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
ерітінді қыздырғыштарды және сорғыларды күту тәртібі.
29-параграф. Жасанды құрылыстарды жөндеуші, 4-разряд
123. Жұмыс сипаттамасы:
арка, бөрене, ажыратпалы және аспалы көпірден өзге, әртүрлі материалдардан жасалған жасанды құрылыстың, аралық құрылыстарының элементтері мен тораптарын ауыстыра отырып, төсеніш, аспа және өзге де қосымша және сақтандыру құрылғысыз, слесірлік, тойтарма, ұсталық және бетон жұмыстарын орындау арқылы жөндеу;
жасанды құрылыстардың элементтерін жасау және олардың тораптарын құрастыру;
өткел құрылыстары мен тіреулердің жақтау қоршауларын жөндеу және олардың құрылысы;
жекелеген өзектерден, анкерлік болттардан, жапсырма бөлшектерден жасалған арматураны орнату;
арматуралық торлар мен тегіс каркастарды құрастыру және монтаждау;
құрастырмалы темір бетон конструкцияларын шұбарлау және жіктерін бітеу;
бұрын салынған құрылыстың жіктерін ашу;
жаяу жүргіншілерге арналған көпірлер мен өткелдердің темір бетон және металл баспалдақтарын жөндеу;
бекіністердің, тартпалар мен қоршаулардың темір бетон бөлшектерін жасау;
асфальт бетон қаптамаларды кескіндеу және өңдеу;
реттеу және қорғау құрылыстарын жөндеу;
қорамақалыпты, ағашты, төсемелер мен шпал торларды орнату;
аспа бесіктерді ілу және алу;
төсеме тақталар мен шпал торларды құрастыру;
кюветтің астындағы және кюветтің сыртындағы құрамалы темір бетон бақылау құдықтарының және су ағар кәрізін жөндеу және бөлшектеу, құрылысы;
су бұрғыш темір бетон лотоктарын жөндеу және бөлшектеу, құрылысы;
жасанды құрылыстың металл құрылыстарының элементтеріндегі саңылауларды төсеме тақта, аспа бесікті және өзге қосымша құрылғыларды пайдалана отырып бұрғылау;
металл өткел құрылыстардың элементтерін және жақтауларды төсеме тақта, аспа бесікті және өзге қосымша құрылғыларды пайдалана отырып сырлау;
электр орындау құралдарын пайдалана отырып, жанама рельстерді, жанама бұрыштарды, қорғау бұрыштары мен қорғау бөренелерін бөлшектеу;
көпір бөренелерін бір рет ауыстыру.

122. Должен знать:
виды и типы искусственных сооружений, основные положения по их содержанию и ремонту;
порядок ремонта и способы предупреждения повреждений;
порядок холодной и горячей клепки, размеры заклепок, допуски и посадки, сорта и марки стали;
способы и приемы правки и гибки арматурных стержней;
способы приготовления и дозировки растворов;
способы пробивки гнезд и отверстий в кладке и забутке, разборка каменной и бутовой кладки;
основные марки цемента, заполнителей и бетонных смесей;
виды асбестобетонных смесей, мастик, эмульсий, инертных заполнителей;
способы заготовки опалубочных щитов;
приемы обработки лесоматериалов;
порядок обращения с антисептирующими и огнезащитными составами и приемы работы с ними;
устройство пневматических молотков, клепальных скоб и иного механизированного инструмента;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок ухода за растворонагревателями и насосами.
Параграф 29. Ремонтник искусственных сооружений, 4 разряд
123. Характеристика работ:
ремонт с заменой элементов и узлов пролетных строений искусственных сооружений, кроме арочных, балочных, разводных и висячих мостов, из различных материалов с выполнением слесарных, клепальных, плотничных и бетонных работ с применением подмостей, люлек и иных вспомогательных и страховочных приспособлений;
изготовление элементов искусственных сооружений и сборка их узлы;
устройство и ремонт перильных ограждений на пролетных строениях и опорах;
установка арматуры из отдельных стержней, анкерных болтов, закладных деталей;
сборка и монтаж арматурных сеток и плоских каркасов;
конопатка и заливка швов в сборных железобетонных конструкциях;
расшивка швов ранее выложенной кладки;
ремонт железобетонных и металлических ступеней на пешеходных мостах и путепроводах;
изготовление железобетонных деталей укреплений, лотков и ограждений;
профилирование и отделка асфальтобетонных покрытий;
ремонт регуляционных и защитных сооружений;
установка опалубки, лесов, подмостей и шпальных клеток;
подвешивание и снятие люлек;
сборка подмостей и шпальных клеток;
устройство, ремонт и разборка сборных железобетонных смотровых колодцев подкюветных и закюветных дренажей и ливневой канализации;
устройство, ремонт и разборка водоотводных железобетонных лотков;
сверление отверстий в элементах металлических строений искусственных сооружений с применением подмостей, люлек и иных вспомогательных приспособлений;
окраска элементов металлических пролетных строений, смотровых устройств и перил с применением подмостей, люлек и иных вспомогательных и страховочных приспособлений;
демонтаж контррельсов, контруголков, охранных уголков и охранных брусьев с применением электроисполнительного инструмента;
одиночная смена мостовых брусьев.

124. Білуге тиіс:
жасанды құрылыстар мен жолдың жоғарғы қабатын ұстау нормалары мен тексеру тәсілдері;
көпірлердің металл бөліктеріндегі жарықтарды анықтау тәсілдері;
жасанды құрылыстарды өткел құрылыстарын істен шыққан тораптарын ауыстырып жөндеу тәртібі;
арматуралық торлар мен каркастарды құрастыру тәсілдері;
мастика, эмульсия, асфальт қоспалар мен тұтқыр материалдардың сапасына қойылатын талаптар;
беткі қабаттың құрылысы және оны жөндеу;
тіреудің төсеме тақталарын жөндеу және жасанды құрылыстың құрастырмалы бетон және темір бетон бетін монтаждау тәсілдері;
ағаштың, төсеме тақталардың және шпал торлардың құрылысы;
сүзгілер мен төсемдердің түрлері, олардың құрылыс тәсілдері;
бекіту плиталарының типтері және оларды төсеу тәсілдері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
бетонды цементтеу және бүркуге арналған құрылғылардың құрылысы және типтері.
30-параграф. Жасанды құрылыстарды жөндеуші, 5-разряд
125. Жұмыс сипаттамасы:
арка, бөрене, ажыратпалы және аспалы көпірдің өткел құрылыстарын ауыстыра отырып, төсеме тақталарды, аспа және өзге қосымша және сақтандыру құрылғыларын пайдалану арқылы жөндеу;
өткел құрылыстардың элементтерін болтпен бекіту;
жанама бұрыштар (жанама рельстер) мен қорғаныш бұрыштарды орнату және бекіту;
тегістеу мен домалатып кіргізу аспаптарын монтаждау, бөлшектеу, техникалық ұстау және жөндеу;
ажыратпалы өткел құрылыстардың механикалық және электр механизмдері мен рельстік жік-кілтін жөндеу және техникалық қызмет көрсету;
балластсыз көпір жаймасын, ағаш бөренедегі және металл көлденеңдегі жайманы жөндеу және ұстау;
арматуралық торды салу;
төсеме қатарды монолиттеу;
жасанды құрылыстардағы жол осін оптикалық аспапты пайдалана отырып визалау және ауытқушылықтарды жою;
темір бетон жейделер мен белдіктердің құрылысы;
темір бетон және бетон өткел құрылыстардың гидрооқшаулауышын түсіру пакеттерін пайдалана отырып, тексеру және жөндеу;
жасанды құрылыстар мен құбырлардың тіреулерінің төсеме тақталарын инъектілеу;
бетон бүркуді (торкреттеу) жасау;
тас көпірлердің бұрғыштары мен ағындарын жөндеу және құрылысы;
тас нобай мен ұсақ тастан жасалған берік призмалардың құрылысы;
төсеме тақталарды немесе өзге қосымша немесе сақтандыру құрылғыларын пайдалана отырып, түнел қабырғаларын өңдеу жіктерін жөндеу және қайта өңдеу;
тіректерді немесе өзге қосалқы немесе қауіпсіздік құралдарын, пневматикалық немесе электр құралдарын пайдалана отырып, түнелдің төбесіндегі және қабырғаларындағы бүріккіштің немесе бетонның аршылатын қабатын бұзу;
тіректерді немесе өзге қосалқы немесе қауіпсіздік құралдарын пайдалана отырып, түнелдік құбырлардағы кронштейндерді өзгерту.

124. Должен знать:
нормы содержания и способы осмотра искусственных сооружений и верхнего строения пути;
способы обнаружения трещин в металлических частях мостов;
порядок ремонта пролетных строений искусственных сооружений с заменой поврежденных узлов;
порядок изготовления и сборки узлов;
способы сборки арматурных сеток и каркасов;
требования, предъявляемые к качеству мастик, эмульсий, асфальтовых смесей и вяжущих материалов;
порядок устройства и ремонт покрытий;
способы ремонта кладки опор и монтажа сборных бетонных и железобетонных поверхностей искусственных сооружений;
устройство лесов, подмостей и шпальных клеток;
виды фильтров и мощений, способы их устройства;
типы укрепительных плит и способы их укладки;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
типы и устройство установок для цементации и нанесения набрызгивания бетона.
Параграф 30. Ремонтник искусственных сооружений, 5 разряд
125. Характеристика работ:
ремонт с заменой элементов и узлов пролетных строений арочных, балочных, разводных и висячих мостов с применением подмостей, люлек и иных вспомогательных и страховочных приспособлений;
прикрепление элементов пролетных строений болтами;
установка и прикрепление контруголков (контррельсов) и охранных уголков;
монтаж, демонтаж, техническое обслуживание и ремонт уравнительных приборов и вкатывателей;
ремонт и техническое обслуживание механических и электрических приводов механизмов разводки и рельсовых стыков-замков разводных пролетных строений;
ремонт и содержание безбалластного мостового полотна, полотна на деревянных брусьях и металлических поперечинах;
укладка арматурных сеток;
омоноличивание прокладного ряда;
визирование оси пути на искусственных сооружениях с применением оптических приборов, устранение отклонений;
устройство железобетонных рубашек, поясов;
осмотр и ремонт гидроизоляции железобетонных и бетонных пролетных строений с применением разгружающих пакетов;
инъектирование кладки опор искусственных сооружений и труб;
нанесение набрызгивания бетона (торкретирование);
устройство и ремонт отводов и стоков каменных мостовых;
устройство упорных призм из каменной наброски и щебня;
ремонт и возобновление швов обделки стен тоннеля с применением подмостей или иных вспомогательных или страховочных приспособлений;
отбивка отслаивающегося слоя торкрета или бетона в своде и стенах тоннеля с применением подмостей или иных вспомогательных или страховочных приспособлений, пневмо- или электроинструмента;
смена кронштейнов в тюбингах тоннеля с применением подмостей или иных вспомогательных или страховочных приспособлении.

126. Білуге тиіс:
өткел құрылыстары элементтерінің жанасу тәсілдері;
беріктігі жоғары болттардың қолданылуымен металл конструкцияларын монтаждау тәртібі;
құлыптардың рельс жіктері конструкцияларының құрылысы, оларды жөндеу бойынша өндірістехнологиясы;
көтеру жабдықтарын және қосымша құрылдар мен құрылғыларды орнатудың тәсілдері мен жолдары;
конструкция қорамақалыбын құрастыру және қаптамасына бетон қоспасын құю тәртібі;
арка, бөрене көпірлердің, құбырлардың, лотоктар мен бастарының, күмбездің үстіңгі құрылысын табиғи тастан қалау, көпір тіреулерінің сыртқы шақырымдық қатарын жонылған тастан салу тәсілдері және тәртібі;
көпір жаймасын толық ауыстыру тәртібі;
оптикалық аспаптарды пайдалана отырып, визалау тәсілдері;
балластсыз көпір жаймасының мазмұны және құрылыс тәртібі;
бетонды басып тығыздау және бүрку (торкреттеу) үшін пластификациялық қоспалары бар бетон қоспасын дайындау тәсілдері;
полимерцементті ерітіндіні дайындау тәсілдері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
механизмдердің жұмыс қағидаты және құрылысы.
31-параграф. Жасанды құрылыстарды жөндеуші, 6-разряд
127. Жұмыс сипаттамасы:
тіреуіш бөлігін түзете отырып, аралық құрылыстарды оське көтеру, жылжыту және орнату арқылы жасанды құрылыстарды жөндеу;
аралық құрылыстар мен рельс жолдарының планы мен профилін құралдармен түсіру;
жасанды құрылыстардың габаритін өлшеу және бақылау;
металл көпірдің элементтерін ауыстыру кезінде түсіру және шаблондарды жасау;
жекелеген элементтер мен аралық құрылыстарды тар жерде жасау және ауыстыру;
өте берік болттар мен түйреуіштердің тартылуын бақылау;
аралық құрылыстар балкаларының белдеулеріндегі өте берік түйреуіштерге арналған плиталар мен саңылауларды орналастыруды белгілеу;
плиталарды биіктігі бойынша реттеу;
балкалардың профилін жаю;
көпір бөренелерін дайындау және ауыстыру кезінде болттарға арналған шұңқырлар мен саңылаулардың орнын белгілеу үшін шаблондар жасау;
көпір бөренелерінің жобалық эпюраларын аралық құрылыстарға ауыстыру;
көпірдегі рельс жолдарын көтерудің шекті жебесін және көпір бөренелерінің жұмыс биіктігін есептеу;
табиғи жонылған тастан мұз жарғышты тас көпірлердің аркалары мен жіктерінде тастарды, табан тірек тастарды таңдай отырып қалау;
көпір тіреуіштерінің ішкі пішімді тастарын салу және өсіру;
уақытша пакет аралық құрылыстар мен тіреулерді құрастыру және орнату;
су ағыны режимін гидрологиялық өлшеу және бақылау;
бақылау осін, уақытша шағын көпірлер мен құбырлар элементтері осьтерін бөлу;
шағын металл аралық құрылыстарды темір бетонға ауыстыру;
түнел жіктері қаптамасының жекелеген тастарын ауыстыру;
түнел жіктерін қаптау жіктерін жөндеу және қайта жаңарту;
түнел қабырғасын тас және бетон қаптамасын төсеме тақта немесе өзге де қосымша немесе қорғаныш құралдарын пайдалана отырып, темір бетонмен күшейту;
түнелдегі ұзын және қиғаш жарықтарын жою.

126. Должен знать:
способы сопряжения элементов пролетных строений;
порядок монтажа металлоконструкций с применением высокопрочных болтов;
устройство конструкций рельсовых стыков замков, технологию производства работ по их ремонту;
способы и приемы установки подъемного оборудования и вспомогательных обустройств и приспособлений;
порядок сборки опалубки конструкций и заливки бетонной смеси за облицовку;
порядок и способы кладки из естественного камня надсводного строения арочных, балочных мостов, труб, лотков и оголовков, кладки из тесаного камня наружных верстовых рядов мостовых опор;
порядок сплошной замены мостового полотна;
способы визирования с применением оптических приборов;
порядок устройства и содержания безбалластового мостового полотна;
способы приготовления бетонной смеси с пластифицирующими добавлениями для нагнетания и набрызгивания бетона (торкретирования);
способы приготовления полимерцементного раствора;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
устройство и принцип работы механизмов.
Параграф 31. Ремонтник искусственных сооружений, 6 разряд
127. Характеристика работ:
ремонт искусственных сооружений с выправкой опорных частей, с подъемкой, передвижкой и установкой пролетных строений на ось;
инструментальная съемка плана и профиля пролетных строений и рельсового пути;
измерение и контроль габаритности искусственных сооружений;
съемка и изготовление шаблонов при замене элементов металлических мостов;
изготовление и замена отдельных элементов и пролетных строений в стесненных условиях;
контроль затяжки высокопрочных болтов и шпилек;
разметка раскладки плит и отверстий для высокопрочных шпилек в поясах балок пролетных строений;
регулировка плит по высоте;
нивелирование профиля балок;
изготовление шаблонов для разметки мест врубок и отверстий для болтов при заготовке и смене мостовых брусьев;
перенос проектной эпюры мостовых брусьев на пролетное строение;
расчет допустимой стрелы подъема рельсового пути на мостах и рабочей высоты мостовых брусьев;
кладка из естественного тесаного камня ледорезов с подбором камней, подпятовых камней в арках и сводах каменных мостов;
укладка и наращивание подформенных камней мостовых опор;
сборка и установка временных пакетных пролетных строений и опор;
гидрологические измерения и наблюдения за режимом водного потока;
разбивка на местности оси обхода, осей элементов временных малых мостов и труб;
замена малых металлических пролетных строений на железобетонные;
замена отдельных камней облицовки сводов тоннелей;
ремонт и возобновление швов обделки свода тоннеля;
усиление каменной и бетонной обделки стен тоннеля железобетоном с применением подмостей или иных вспомогательных или страховочных приспособлений;
ликвидация продольных и косых трещин в тоннеле.

128. Білуге тиіс:
аралық құрылыстарды құрастыру, жылжыту және орнату тәсілдері;
аспалы алаңдарда, төсеме тақталарда және аспалы бесіктерде ұсталық жұмыстар мен тойтару жұмыстарын орындау тәсілдері;
өңделетін материалдарды қыздыру және салқындату режимі;
айналдырғыштарды орнату, айналдыру және арка, балка жасанды құрылыстары мен құбырлардың жіктерін жөндеу тәсілдері;
геодезиялық құралдармен жұмыс жүргізу тәртібі;
жолдар мен жасанды құрылыстардың жобасы мен профилін жасау тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
су өткізетін жасанды құрылыс жұмысының гидрогеологиялық режимдерінің ерекшеліктері.
129. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
32-параграф. Жасанды құрылыстарды жөндеуші, 7-разряд
130. Жұмыс сипаттамасы:
қабырғалардың қаптамасын және түнелдің кері күмбезін қайта қалау арқылы төсеме тақталардан немесе өзге қорғаныш және сақтандыру құрылғыларынан пневматикалық немесе электр құралдарды пайдалана отырып жасанды құрылыстарды жөндеу;
ерітіндіні түнелдің қаптамасына және қаптамасының сыртына соңғы рет айдау;
түнел күмбезіндегі анкерлердің (бурка) дайын саңылауына орнату және бітеу;
түнел күмбезінің бетон (темір бетон) қаптамасының бұзылған жерлерін сындыру;
түнел қабырғаларындағы стандарт емес және күрделі күмбездерін пневматикалық немесе электр құралдарын пайдалана отырып бедерлеу;
байланыс сымынан судың тамуын бұру;
түнелдегі тік жарықтарды тоқтату.
131. Білуге тиіс:
жұмыстарды төсеме тақталардан немесе өзге қорғаныш және сақтандыру құрылғыларынан пневматикалық немесе электр құралдарын пайдалана отырып орындау тәсілдері мен жолдары;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
стандарт емес және күрделі жіктерді бедерлеу кезінде жұмыс өндірісі технологиясы.
132. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
33-параграф. Жасанды құрылыстарды жөндеуші, 8-разряд
133. Жұмыс сипаттамасы:
транспорттық құрылғы көмегімен көлденеңінен алынатын жасанды құрылысты жөндеу;
түнел күмбезінің деформациясын тарату;
түнел қаптамасының жылжуын аспаппен өлшеу;
түнел күмбезінің қаптамасын қайта салу;
түнел күмбезінің тас және бетонды қаптамасын күшейту;
түнел габаритін жылжымалы мінбелерде бақылау габаритрамалары арқылы тексеру;
түнел күмбезіндегі жарықшақтарды жою;
кабель желіге жақын жердегі түнел күмбезіндегі және бойындағы стандартты емес және күрделі жіктерді қосымша немесе сақтандыру жабдықтарын пайдалана отырып соғу.

128. Должен знать:
способы сборки, передвижки и установки пролетных строений;
способы выполнения кузнечных работ и клепальных работ с подвесных площадок, подмостей и люлек;
режимы нагрева и охлаждения обрабатываемых металлов;
способы установки кружал, раскружаливания и ремонта сводов арочных, балочных искусственных сооружений и труб;
порядок работы с геодезическим инструментом;
порядок составления плана и профиля пути и искусственных сооружений;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
особенности гидрогеологических режимов работы водопропускных искусственных сооружений.
129. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 32. Ремонтник искусственных сооружений, 7 разряд
130. Характеристика работ:
ремонт искусственных сооружений с перекладкой обделки стен и обратного свода тоннеля с применением пневмо- или электроинструмента с подмостей или иных вспомогательных и страховочных приспособлений;
контрольное нагнетание раствора в обделке и за обделку тоннеля;
установка и заделка в готовые отверстия (бурки) анкеров в своде тоннеля;
разломка дефектных мест бетонной (железобетонной) обделки свода тоннеля;
чеканка нестандартных и сложных швов в стенах тоннеля с применением пневмо- или электроинструмента;
отвод капежа от контактного провода;
ликвидация вертикальных трещин в тоннеле.
131. Должен знать:
способы и приемы выполнения работ с применением пневмо- или электроинструмента с подмостей или иных вспомогательных и страховочных приспособлений;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
технологию производства работ при чеканке нестандартных и сложных швов.
132.Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 33. Ремонтник искусственных сооружений, 8 разряд
133. Характеристика работ:
ремонт искусственных сооружений со съемкой поперечников с помощью транспортного устройства;
ликвидация деформации свода тоннеля;
инструментальное измерение смещения тоннельной обделки;
перекладка обделки свода тоннеля;
усиление каменной и бетонной обделки свода тоннеля;
проверка габарита тоннеля с помощью контрольной габаритной рамы на подвижных подмостях;
ликвидация трещин в своде тоннеля;
чеканки нестандартных и сложных швов в своде или станах тоннеля, вблизи кабельных линий с применением подмостей и иных вспомогательных или страховочных приспособлений.

134. Білуге тиіс:
түнел күмбезін күшейту және қайта салу жұмыстарын қабылдау және жүзеге асыру әдістері;
түнел габаритін тексеру тәртібі мен технологиясы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
кабельді желіге жақын жердегі жұмыс тәртібі.
135. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
34-параграф. Жинайтын машина машинисі
136. Жұмыс сипаттамасы:
метрополитен станцияларын және теміржол вокзалы орынжайларын механикаландырылған жинау кезінде электр еденжуу машиналарын, балшық тазалағыштарды, шаңсорғыштарды, электронды басқару жүйесі бар өздігінен жүретін аккумуляторлы еденжуғыш және өзге тазалау машиналарын басқару;
қолданылатын машиналардың жұмыстарын таңдау режимі, оларды реттеу және жөндеу;
машина жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою;
жуатын қоспаларды дайындау және машиналарға салу;
станцияның вестибюлі алды аумағының машиналар кіре алмайтын жерлерін қолмен тазалау.
137. Білуге тиіс:
қолданылатын машиналардың қызметі, оларды пайдалану тәртібі мен нұсқаулықтары, құрылысы;
жуатын құрал қоспаларын әзірлеу технологиясы мен оларды пайдалану тәртібі;
метрополитен станцияларын және теміржол вокзалы орынжайларын ұстау жөніндегі санитария және гигиена талаптары;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
138. Метрополитен станциялары мен жолаушылар тасқыны күніне 80 мың адамға дейінгі теміржол вокзалы жайын тазалауда қолданылатын тазалау машинасын басқару кезінде – 3-разряд;
метрополитен станциялары мен жолаушылар тасқыны күніне 80 мың адамнан астам теміржол вокзалы жайын тазалауда қолданылатын тазалау машинасын басқару кезінде – 4-разряд.
35-параграф. Жол бұру постының кезекшісі (аға)
139. Жұмыс сипаттамасы:
пойыздарды қабылдау, жіберу және маневрлау жұмыстары үшін бағдар жасауда орталық емес бұрмаларды бұру және бекіту;
пойызды қабылдайтын жолдардың бостығын тексеру;
пойыздардың толық құрамда келуін және жөнелтілуін бақылау;
құрамдар мен вагондарды тежегіш башмақтармен тежеу және бекіту;
жарық беретін бұрма көрсеткіштерін, аударма бұрмаларды, құрал-саймандарды және дабыл заттарын жарамдылықта және тазалықта ұстап отыру;
бұрма бөлшектерінің жекелеген болттарының техникалық жағдайын бақылау, тазалау, майлау және бекіту.
140. Білуге тиіс:
жүктерді тасымалдау тәртібі;
станция жұмысының техникалық-өкімгерлік актісі мен оның жұмысына қатысты технологиялық процесі;
пойыздарды қабылдау, жіберу және маневрлау жұмыстары үшін бағдар жасауда орталық емес бұрмаларды бұру және бекіту тәртібі, жол бұрмалардың құрылысы;
бағдарлы-бақылау құрылғысының мақсаты және жұмыс қағидаты;
жол бұру көрсеткіштерін жарамдылықта ұстап отыру тәртібі;
жол бұру көрсеткіштерін жарықтандыру тәртібі;
бұзылған жол бұрмаларды қоршау тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
тежегіш башмақтардың құрылысы және оларды пайдалану тәртібі.

134. Должен знать:
способы и приемы работ по усилению и перекладке сводов тоннеля;
порядок и технологию проверки габарита тоннеля;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок работы вблизи кабельных линий.
135. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 34. Машинист уборочных машин
136. Характеристика работ:
управление электрополомоечными, грязеуборочными, пылесосными, самоходными аккумуляторными поломоечными машинами с электронной системой управления и иными уборочными машинами при механизированной уборке станций метрополитена и помещений железнодорожных вокзалов;
выбор режима работы машин, их регулировка и наладка;
определение неисправностей в работе машин и их устранение;
подготовка моющих смесей и заправка ими машин;
уборка станций вручную в местах недоступных для машин предвестибюльных территорий.
137. Должен знать:
устройство, порядок их эксплуатации и наладки обслуживаемых машин и оборудования;
технологию приготовления смесей моющих средств и порядок пользования ими;
порядок санитарии и гигиены по содержанию станций метрополитена и помещений железнодорожных вокзалов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
138. При управлении уборочными машинами при уборке на станциях метрополитена и помещений железнодорожных вокзалов с пассажиропотоком до 80 тысяч человек в сутки – 3 разряд;
при управлении уборочными машинами при уборке на станциях метрополитена и помещений железнодорожных вокзалов с пассажиропотоком свыше 80 тысяч человек в сутки – 4 разряд.
Параграф 35. Дежурный стрелочного поста (старший)
139. Характеристика работ:
перевод и запирание нецентрализованных стрелок при приготовлении маршрутов для приема, отправления, пропуска поездов и производства маневровой работы;
проверка свободности пути приема поезда;
контроль за прибытием и отправлением поездов в полном составе;
закрепление составов и вагонов тормозными башмаками;
содержание в исправности и чистоте освещающих стрелочных указателей, инвентаря и сигнальных принадлежностей;
контроль технического состояния, чистка, смазывание и закрепление отдельных болтов стрелочных переводов.
140. Должен знать:
порядок перевозок грузов;
техническо-распорядительный акт и технологический процесс работы станции в части, касающейся его работы;
устройство стрелочных переводов, порядок перевода и запирания нецентрализованных стрелок при приготовлении маршрутов;
принцип работы и назначение маршрутно-контрольных устройств;
порядок содержания стрелочных переводов в исправном состоянии;
порядок освещения стрелочных указателей;
порядок ограждения неисправностей стрелочных переводов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
устройство тормозных башмаков и порядок пользования ими.

141. Өнеркәсіптік теміржол көлігі станцияларының маневрлік станция аудандарындағы бұру постыларына қызмет көрсету кезінде – 2-разряд;
магистральді теміржол көлігі станцияларының маневрлік станция аудандарындағы және тракциялық кәсіпорын жолдарының бұру постыларында;
өнеркәсіптік теміржол көлігі стацияларының кернеулі маневрлік аудандарында қызмет көрсету кезінде – 3-разряд;
магистральді теміржол көлігі станцияларының кернеулі маневрлік аудандарындағы бұру постыларына қызмет көрсету кезінде – 4-разряд.
142. Ескерту:
жол бұру постының аға кезекшісі өзі басқаратын немесе тізбесін жол бөлімшелерінің басшысы бекітетін пойыздарды қабылдау, жіберу және өткізу жолдарындағы жол бұру постыларына өз бетінше қызмет көрсетілетін жол бұру постыларының кезекшілерінен бір разряд жоғары тарифтеледі.
36-параграф. Жол жөндеуші, 2-разряд
143. Жұмыс сипаттамасы:
жолдың жоғарғы конструкциясын монтаждау, бөлшектеу және жөндеудің өте қарапайым жұмыстарын орындау;
балластты жәшігіне норма бойынша толтыру;
шпал жәшігіндегі балластты шпал табанына дейін ауыстыру;
рельс табанынындағы қалдықтарды алып тастау;
ағаш шпалдарды таңбалау;
жол және дабыл белгілерін бояу;
ескі ағаш шпалдары қатарларға сұрыптау және төсеу;
рельс буындарын нөмірлеу;
шпалдардағы бұрандама мен бұрандалы шегелерді шөрке кілтпен бекіту;
салмалы және клемма бұрандамасын жинақтау;
қардан қорғайтын шарбақтың тақталарын алып тастау және төсеу;
жолды бөлу және бір сарынға түсіру кезінде қадаларын қағу;
бекітпелерді тиеу, тасымалдау және түсіру;
жолды қардан қолмен тазалау;
шпалдар мен бекітпелерді қолмен жайып салу;
шпалдар мен білеулерді зарарсыздандыру;
теміржол аралығындағы жол белгілері мен қардан қорғау шарбақтарын орнату және ауыстыру;
кюветтерді, су бұрғыш және тау үстіндегі арықтарды тазалау;
бекітпелер мен рельстерді лас пен мазуттардан тазалау;
жолдарды қоқыстан тазалау;
жолдағы өсімдіктерді алып тастау.
144. Білуге тиіс:
жол белгілері мен сигналдары;
жолдың жоғарғы құрылысын орнату үшін қажет негізгі материалдар түрлері;
жолдың жоғарғы құрылысы мен жер төсемдерін орнату бойынша жалпы жағдайлар мен оларды пайдалануға қойылатын талаптар;
жолдың жоғарғы құрылысы мен жер төсемдерінің негізгі элементтерінің атауы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
жолдың жоғарғы конструкциясын монтаждау және бөлшектеу бойынша қарапайым жұмыстарды орындаудың тәсілдері және жолдары.
37-параграф. Жол жөндеуші, 3-разряд
145. Жұмыс сипаттамасы:
жолдың жоғарғы конструкциясын монтаждау, бөлшектеу және жөндеудің қарапайым жұмыстарын орындау;
түйіспелі бұрандамаларды қатайту және майлау;
шпалдар мен білеулерді, рельстерді және рельс-шпалдық торлама буындарын кран арқылы тиеу, түсіру және жайып салу;
шпалдарды эпюра бойынша орналастыру;
шпалдардағы саңылауларды электр құрал арқылы бұрғылау;
рельс-шпалдық торлама элементтерін жеке ауыстыру;
жартылай ашық вагондардан балластты түсіру;
рельстік саңылауларды гидравликалық екпіндеу аспаптарымен реттеу;
рельс-шпалдық торламаны гидравликалық екпіндеу аспаптары тұрғысында реттеу;
жолды жолтабан ені бойынша және деңгейі бойынша түзеу;
рельстік тораптарды монтаждау;
жұмыс өндірісі орындарын дабыл белгілерімен қоршау;
балласт призмасын өңдеу;
бұрандамаларды қатайту;
теміржол аралығындағы балдақтарды қағу;
жолдағы және қаттап тастау орындарындағы шпалдарды жөндеу;
жырықтар мен қоқыс тіректері құрылысы;
балластты шпал табанынан төмен ауыстыру;
рельс-шпалдық торламадағы буындарды жер төсемдеріне жол төсегіш арқылы төсеу;
шпал қуаттандырғышты буын жинағыш желісі арқылы күту.

141. При обслуживании стрелочных постов в малодеятельных маневровых районах на станциях промышленного железнодорожного транспорта – 2 разряд;
при обслуживании стрелочных постов в малодеятельных маневровых районах на станциях и тракционных путях предприятий магистрального железнодорожного транспорта;
в напряженных маневровых районах станций промышленного железнодорожного транспорта – 3 разряд;
при обслуживании стрелочных постов в напряженных маневровых районах станциях магистрального железнодорожного транспорта – 4 разряд.
142. Примечание:
старший дежурный стрелочного поста тарифицируется на один разряд выше дежурных стрелочных постов, которыми он руководит или самостоятельно обслуживает стрелочные посты на путях приема, отправления и пропуска поездов, перечень которых устанавливается начальником отделения дороги.
Параграф 36. Монтер пути, 2 разряд
143. Характеристика работ:
выполнение простейших работ при монтаже, демонтаже и ремонте конструкций верхнего строения пути;
пополнение балласта в шпальные ящики до нормы;
замена балласта в шпальных ящиках до подошвы шпал;
удаление засорителей из-под подошвы рельса;
клеймение деревянных шпал;
окраска путевых и сигнальных знаков;
сортировка и укладка старых деревянных шпал в штабеля;
нумерация рельсовых звеньев;
крепление болтов и шурупов в шпалах торцевым ключом;
комплектование закладных и клеммных болтов;
снятие и укладка щитов снегозащитной ограды;
забивка кольев при разбивке и нивелировке пути;
погрузка, транспортировка и выгрузка скреплений;
очистка пути от снега вручную;
раскладка шпал и скреплений вручную;
антисептирование шпал и брусьев вручную;
установка и перестановка путевых знаков и снегозащитной ограды на перегоне;
очистка кюветов, водоотводных и нагорных канав;
очистка скреплений и рельсов от грязи и мазута;
очистка путей от мусора;
удаление растительности с путей.
144. Должен знать:
путевые знаки и сигналы;
виды основных материалов для устройства верхнего строения пути;
общие положения по устройству верхнего строения пути и земляного полотна и требования по их эксплуатации;
наименование основных элементов верхнего строения пути и земляного полотна;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
способы и приемы выполнения простейших работ при монтаже и демонтаже конструкций верхнего строения пути.
Параграф 37. Монтер пути, 3 разряд
145. Характеристика работ:
выполнение простых работ по монтажу, демонтажу и ремонту конструкций верхнего строения пути;
смазка и подтягивание стыковых болтов;
погрузка, выгрузка и раскладка шпал, брусьев, рельсов и звеньев рельсошпальной решетки с помощью кранов;
укладка шпал по эпюре;
сверление отверстий в шпалах электроинструментом;
одиночная замена элементов рельсошпальной решетки;
выгрузка балласта из полувагонов;
регулировка рельсовых зазоров гидравлическими разгоночными приборами;
регулировка рельсошпальной решетки в плане гидравлическими рихтовочными приборами;
выправка пути по ширине колеи и уровню;
монтаж рельсовых стыков;
ограждение мест производства работ сигнальными знаками;
отделка балластной призмы;
закрепление болтов;
добивка костылей на перегоне;
ремонт шпал в пути и в местах складирования;
устройство прорезей и шлаковых подушек;
замена балласта ниже подошвы шпал;
укладка звеньев рельсошпальной решетки на земляное полотно с помощью путеукладчиков;
обслуживание шпалопитателя звеносборочной линии.

146. Білуге тиіс:
жердің жоғарғы құрылысын орнату үшін қажет материалдар түрлері;
ағаш шпалды жолдарға қызмет көрсету нормалары;
жердің жоғары конструкциясының орнын реттеу тәртібі (жылдамдықты аудандар мен теміржол негізді аудандардан өзге);
жалпы қолданыстағы электрлендірілген, пневматикалық қол құрылғылары мен гидравликалық аспаптарды қолдану арқылы жұмысты іске асырудың тәсілдері және жолдары;
гидравликалық құрылғыларды күту тәртібі;
өндіріс жұмыстары орындарын бекітілген сигналдармен қоршау тәртібі;
жер төсемі құрылысы жұмыстарын қол құрал-жабдықтарын қолдану арқылы іске асырудың тәсілдері және жолдары;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
рельс, пакет, шпал, брус және бекітілген контейнерлерді арқандау тәсілдері.
38-параграф. Жол жөндеуші, 4-разряд
147. Жұмыс сипаттамасы:
жолдың жоғарғы конструкциясын монтаждау, бөлшектеу және жөндеудің күрделілігі орташа қарапайым жұмыстарды орындау;
рельстерді шпалдар мен брустарға қолмен және балдақ қағатын құрылғымен бекіту;
рельстерді төсемдерге клеммалы бұрандамалармен жеке бекітпелермен бекіту;
рельстерді электр кескіш станокпен кесу;
рельс саңылауларларын электр бұрғысымен бұрғылау;
төсемдерді темір бетонды шпалдарға бұранда шегені бекіту мен электр кілтімен бекіту;
рельстік саңылауларды гидравликалық екпінді құрылғылармен темір бетонды шпал, тақта, блокты жол аудандарында реттеу;
рельс шпалды торлома орналасуын гидравликалық тегістеуші құрылғымен темір бетонды шпалды жол аудандарында реттеу;
қадалар ені мен деңгейі бойынша жолды темір гидравликалық және электрлік құрылғымен және ағаш шпалды аудандарда электрлік құрылғы арқылы өлшеу және түзеу;
рельс шпалды торлама элементтерін темір бетонды шпал, тақта, блокты жол аудандарында жеке ауыстыру;
автоматты бұғаттаудың рельстік сымдарын жарамды жағдайда күту және жөндеу;
аралық және торапты рельстік бекітпені электрлік құрылғы арқылы жинау және бөлшектеу;
торап, оқшау рельстік тоғысқан жерлерде және су бұрғыш темір бетонды арнашықтардағы темір бетонды төсемдерді монтаждау және бөлшектеу;
бағыттамалы жол бұрмаларды қарау және күту;
бағыттамалы жол бұрмалардағы ақауы бар бекітпе бөлшектерін жеке ауыстыру.
148. Білуге тиіс:
темір бетонды шпал, тақта, блокты жол аудандарындағы жолды күту нормалары;
рельстік сымдары және автоматты бұғаттауы бар аудандардағы жолды күтуге ұсынылатын талаптар және құрылысы;
жолдың жоғарғы конструкциясын электрлік, пневматикалық құрылғылар мен механизмерді пайдалана отырып құрылған құрылым орналасуын монтаждау, бөлшектеу және реттеу бойынша жұмыстарды өндіру тәртібі;
электрлі рельс кескіш, электрлі бұрғылау станоктары және электрлік, пневматикалық құрылғыларды пайдалану тәртібі, құрылысы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
жолдың жоғары конструкциясы құрылымының темір бетонды негізді ауданда орналасуын реттеу тәртібі.

146. Должен знать:
виды материалов для устройства верхнего строения пути;
нормы содержания пути с деревянными шпалами;
порядок регулирования положения конструкций верхнего строения пути (кроме скоростных участков и участков на железобетонном основании);
способы и приемы производства работ с применением ручного электрифицированного, пневматического инструмента общего назначения и гидравлических приборов;
порядок содержания гидравлических приборов;
порядок ограждения мест производства работ установленными сигналами;
способы и приемы выполнения работ при сооружении земляного полотна с применением ручного инструмента и приспособлений;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
способы строповки рельсов, пакетов, шпал, брусьев и контейнеров со скреплениями.
Параграф 38. Монтер пути, 4 разряд
147. Характеристика работ:
выполнение работ средней сложности по монтажу, демонтажу и ремонту конструкций верхнего строения пути;
крепление рельсов к шпалам и брусьям вручную и костылезабивателями;
крепление рельсов к подкладкам клеммными болтами при раздельном скреплении;
резка рельсов электрорельсорезными станками;
сверление отверстий в рельсах электросверлильными станками;
крепление подкладок к железобетонным шпалам шуруповертами и электроключами;
регулировка рельсовых зазоров гидравлическими разгоночными приборами на участках пути с железобетонными шпалами, плитами и блоками;
регулировка положения рельсошпальной решетки в плане гидравлическими рихтовочными приборами на участках пути с железобетонными шпалами;
промер и выправка пути по ширине колеи и уровню на участках с железобетонными шпалами, плитами и блоками с применением гидравлического и электрического инструмента и на участках с деревянными шпалами с применением электрического инструмента;
одиночная замена элементов рельсошпальной решетки на участках с железобетонными шпалами, плитами и блоками;
содержание в исправности и ремонт рельсовой цепи автоматической блокировки;
сборка и разборка промежуточных и стыковых рельсовых скреплений с помощью электроинструмента;
монтаж и демонтаж железобетонного настила переезда, изолированных рельсовых стыков и водоотводного железобетонного лотка;
осмотр и содержание стрелочных переводов;
одиночная замена дефектных деталей скрепления на стрелочных переводах.
148. Должен знать:
нормы содержания пути на участках с железобетонными шпалами, плитами и блоками;
устройство и требования, предъявляемые к содержанию пути на участках с рельсовыми цепями и автоматической блокировкой;
порядок производства работ по монтажу, демонтажу и регулированию положения конструкций верхнего строения пути с применением электрического и пневматического инструмента и механизмов;
устройство, порядок эксплуатации электрорельсорезных, электросверлильных станков и путевого электрического и пневматического инструмента;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок регулировки положения конструкций верхнего строения пути на участках с железобетонным основанием.

39-параграф. Жол жөндеуші, 5-разряд
149. Жұмыс сипаттамасы:
жолдың жоғары конструкциясы құрылымын монтаждау, бөлшектеу және жөндеудің күрделі жұмыстарын орындау;
рельстерді ұзындығы бойынша таңдау және оларды бұрыштық және қалып бойынша орналасуын тексеру;
бунақсыз жолдағы пісірілген рельсті бунақтардың соңғы орналасуын реттеу;
торапсыз жолдағы рельстік бунақты аудандардың ақауларын ауыстыру;
рельс шпалды торламаны темір бетонды тақта, блокты жол аудандарында реттеу;
қадалар ені мен деңгейі бойынша темір бетонды тақта, блокты жолды өлшеу және түзеу;
иірімді орындардағы жолды реттеу;
торламасыз жолдағы температураның есептелген аралығына рельстік бунақтарды енгізу;
жолдың шөккен жерлерін еселеп дұрыстау;
жанама рельстерді монтаждау және орнату;
деңгейлі жабдықтарды монтаждау және бөлшектеу;
ұрлаудан қорғайтын құрылғыны монтаждау;
рельс шпалды торлама элементтерін торламасыз жол аудандарында жеке ауыстыру.
150. Білуге тиіс:
торламасыз жол мен бағыттамалы бұрма конструкциясы, күту нормалары;
торламасыз жол монтажын өндіру тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
жолдың жоғары құрылысын орналастыру сапасына қойылатын талаптар.
40-параграф. Жол жөндеуші, 6-разряд
151. Жұмыс сипаттамасы:
жолдың жоғары конструкциясы құрылымын монтаждау, бөлшектеу және жөндеудің аса күрделі жұмыстарын орындау;
бағыттамалы бұрма мен олардың шпалдар мен брустарға бекітілген орындарын монтаждау және бөлшектеу;
жолды жобалы орынға орналастыру үшін жылжытуды есептеу;
бағыттамалы бұрма мен бұрмалы механизмді пайдалану кезінде реттеу;
рельстерді ұзындығы бойынша таңдау және жасанды құрылыстың көпір брустарында бұрыш бойынша орналасуын тексеру;
майысу бағыты бойынша имек жолды өлшеу;
жолдың айналмалы және ауыспалы қисықтарын жобалы орнына орналастырған кезде нысаналау және бөлу;
өсімдіктер өскен кезде және шөккен кезде бағыттамалы бұрма пішінін реттеу;
жолдың бұрмалы аудандарына қысқа рельстерді есептеу және таңдау;
құрал-сайманды рельстерді бұрғылау бунағымен ауыстыруға арналған құрылғыны орнату және жанасу тораптарын реттеу;
иірімді орындардағы жолды оптикалық аспап арқылы реттеу;
түйіндерді түйін жинау желісіндегі жинау станоктарына жинау.
152. Білуге тиіс:
бағыттамыл бұрманы монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын іске асыру тәртібі;
бағыттамалы бұрмаларды ауыстыру және реттеу жұмыстарын іске асыру тәртібі;
майысу бағыты бойынша имек жолды өлшеу тәсілдері;
жолдың бұрмалы аудандарына қысқа рельстерді таңдау тәсілдері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
түйін жинау желісіндегі жинау станоктарының әрекет ету қағидаты және құрылысы.

Параграф 39. Монтер пути, 5 разряд
149. Характеристика работ:
выполнение сложных работ по монтажу, демонтажу и ремонту конструкций верхнего строения пути;
подбор рельсов по длине и проверка укладки их по угольнику и шаблонам;
регулировка положения концов сварных рельсовых плетей бесстыкового пути;
замена дефектного участка рельсовой плети бесстыкового пути;
регулировка рельсошпальной решетки в плане гидравлическими приборами на участках пути с железобетонными плитами и блоками;
промер и выправка пути по ширине колеи и уровню на участках пути с железобетонными плитами и блоками;
регулировка пути на пучинистых местах;
ввод рельсовых плетей в расчетный интервал температур на бесстыковом пути;
исправление просадок пути подсыпкой;
монтаж и установка контррельсов;
монтаж и демонтаж уравнительных приборов;
монтаж противоугонных устройств;
одиночная замена элементов рельсошпальной решетки на участках бесстыкового пути.
150. Должен знать:
конструкцию, нормы содержания бесстыкового пути и стрелочных переводов;
порядок производства монтажа бесстыкового пути;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
требования, предъявляемые к качеству укладки верхнего строения пути.
Параграф 40. Монтер пути, 6 разряд
151. Характеристика работ:
выполнение особо сложных работ по монтажу, демонтажу и ремонту конструкций верхнего строения пути;
монтаж и демонтаж стрелочных переводов и крепление их к шпалам и брусьям;
расчет сдвижки для постановки пути в проектное положение;
регулировка стрелочного перевода и переводного механизма в процессе эксплуатации;
подбор рельсов по длине и проверка укладки их по угольнику на мостовых брусьях искусственных сооружений;
замер кривых участков пути по стрелам прогиба;
визирование и разбивка круговых и переходных кривых железнодорожных путей при постановке в проектное положение;
регулировка профилей стрелочных переводов при росте и осадке пучин;
расчет и подбор укороченных рельсов для кривых участков пути;
установка устройства для замены инвентарных рельсов сварными плетями и регулировка стыков примыкания;
исправление пути на пучинах с применением оптического прибора;
сборка звеньев на сборочных станках звеносборочной линии.
152. Должен знать:
порядок производства монтажа и демонтажа стрелочных переводов;
порядок производства работ при замене и регулировке стрелочных переводов;
способы замера кривых участков пути по стрелам прогиба;
способы подбора укороченных рельсов для кривых участков пути;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
устройство и принцип действия сборочных станков звеносборочных линий.

153. Ескерту:
күрделі инженерлік геологиясы бар асулы аудандардағы (марилер, карстар, батпақ, көмбе мұздар, көшкіндер және өзге), рекуперативті тежегішті аудандардағы жасанды құрылыс және жер төсеміндегі жолды күту және жөндеумен айналысатын, сондай-ақ сұрыпталатын теміржол станцияларының дөңестік және дөңестік асты жолдарында қызмет ететін жол жөндеушілер бір разрядқа жоғары тарифтеледі.
154. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
41-параграф. Жол өлшемдері бойынша оператор
Ескерту. 41-параграф жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 05.06.2023 № 204 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
155. Жұмыс сипаттамасы:
теміржол қатынас жолының жай-күйін жолдың ені мен деңгейі бойынша тексеру, теміржол қатынас жолдарын ұстау нормаларынан ауытқуларды, сондай-ақ жол өлшегіш арбаға немесе жолды заттай қараудың автоматтандырылған кешенінің шағын компьютеріне салынған микропроцессорлық құрылғының жадында нақты уақыт режимінде тексеру нәтижелерін тіркеп және сақтап, теміржол қатынас жолын өлшеу барысында ақауларды тексеру;
жүргізілген тексеру туралы ақпаратты стационарлық компьютерге көшіру;
арнайы бағдарламалық қамтылымның көмегімен ақпаратты өңдеу және рельс жолының геометриясының жай-күйін тексеру нәтижелерінің шифрін оқу, теміржол қатынас жолының жай-күйінің шығыс кестелік және графикалық нысандарын бағалау және түзету;
темір жолдың анықталған ақауларын жою үшін қатысушы қызметкерлерге өңделген ақпаратты беру, сондай-ақ темір жолдың жай-күйін кезекті тексеру кезінде оларды жою сапасын бақылау;
олардың дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін жол өлшегіш арбаны немесе жолды заттай қараудың автоматтандырылған кешенді күйге келтіру және баптау;
жол өлшегіш арбаны немесе жолды заттай қараудың автоматтандырылған кешенді метрологиялық тексеруге уақтылы жеткізуді қамтамасыз ету және техникалық қызмет көрсету.
156. Білуге тиіс:
темір жолдың жоғарғы құрылысының, жер төсемі мен жасанды құрылыстардың құрылымы, оларды ұстау нормалары мен тәртібі;
жол өлшегіш арбаның, жолды заттай қараудың автоматтандырылған кешеннің құрылысы;
жол өлшегіш арбаны, жолды заттай қараудың автоматтандырылған кешенді баптау, жұмысқа дайындау, күтіп ұстау, сақтау және техникалық пайдалану тәртібі;
дербес компьютерде жұмыс істеу тәртібі;
рельс жолының (теміржол жолының жай-күйін бағалаудың шығыс кестелік және графикалық нысандары) геометриясының жай-күйін бақылау нәтижелерінің шифрін оқу тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.

153. Примечание:
монтеры пути, занятые содержанием и ремонтом пути, искусственных сооружений и земляного полотна на участках перевальных, имеющих сложную инженерную геологию (мари, карсты, болота, погребенные льды, оползни и иные), участках с рекуперативным торможением, а также занятые обслуживанием горочных и подгорочных путей сортировочных железнодорожных станций, тарифицируются на один разряд выше.
154. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 41. Оператор по путевым измерениям
Сноска. Параграф 41 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 05.06.2023 № 204 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
155. Характеристика работ:
проверка состояния железнодорожного пути по ширине колеи и уровню, выявление отступлений от норм содержания железнодорожного пути, а также неисправностей в ходе промеров железнодорожного пути с регистрацией и сохранением результатов проверки в реальном режиме времени в памяти микропроцессорного устройства, встроенного в путеизмерительную тележку или мини-компьютер автоматизированного комплекса натурного осмотра пути;
перенос информации о проведенной проверке на стационарный компьютер;
обработка информации с помощью специального программного обеспечения и расшифровка результатов проверки состояния геометрии рельсовой колеи, оценка и корректировка выходных табличных и графических форм состояния железнодорожного пути;
передача обработанной информации причастным работникам для устранения выявленных неисправностей железнодорожного пути, а также контроль за качеством их устранения при очередной проверке состояния железнодорожного пути;
наладка и настройка путеизмерительной тележки или автоматизированного комплекса натурного осмотра пути для обеспечения правильности их работы;
техническое обслуживание и обеспечение своевременной доставки на метрологическую поверку путеизмерительной тележки или автоматизированного комплекса натурного осмотра пути.
156. Должен знать:
устройство, нормы и порядок содержания верхнего строения железнодорожного пути, земляного полотна и искусственных сооружений;
устройство путеизмерительной тележки, автоматизированного комплекса натурного осмотра пути;
порядок настройки, подготовки к работе, содержания, хранения и технической эксплуатации путеизмерительной тележки, автоматизированного комплекса натурного осмотра пути;
порядок работы на персональном компьютере;
порядок расшифровки результатов контроля состояния геометрии рельсовой колеи (выходные табличные и графические формы оценки состояния железнодорожного пути);
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.

156-1. Теміржол қатынас жолының рельстік жолының геометриясының жай-күйін қағаз лентада тіркелетін теміржол қатынас жолының жай-күйінің жазбаларын ашып көрсететін механикалық жол өлшегіш арбамен тексеру;
жол өлшегіш арбаға техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде – 4-разряд.
156-2. Микропроцессормен жабдықталған жол өлшегіш арбамен немесе микропроцессордың жадында бақылау нәтижелерін үздіксіз тіркей және сақтай отырып, темір жолды заттай қараудың автоматтандырылған кешенімен теміржол жолының рельстік жолының геометриясының жай-күйін тексеру;
тіркеушінің жадына анықталған ақауларды енгізе отырып, тіркеу деректерін кейіннен компьютерлік өңдеу және арнайы бағдарламалық қамтамасыз етудің көмегімен стационарлық жағдайларда теміржол жолының жай-күйін бағалаумен темір жолдың жоғарғы құрылысының, жер төсемі мен жасанды құрылыстардың жай-күйін визуалды тәсілмен тексеру;
жол өлшегіш арбаға немесе жолды заттай қараудың автоматтандырылған кешенге техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстар жүргізу кезінде – 5-разряд.
42-параграф. Жолаушы вагоны жолсерігі
157. Жұмыс сипаттамасы:
жол сапарында пойыз жолаушыларына қызмет көрсету және апаттық жағдайда олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
вагонның ішкі қауіпсіздігін сақтау және алынбалы құрал-сайманды жарамды қалыпта ұстап отыру;
жолаушыларды қауіпсіз түсіру және отырғызуды қамтамасыз ету;
жолаушыларды олардың жүру құжаттарына сәйкес вагондарға орналастыру;
жылыту, жарықтандыру, желдеткіш, тоңазытқыш құрылғылары мен ауаны салқындату аспаптарының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
вагондарды қысқы уақытта жылыту;
еріксіз вентиляция, кондиционерлік ауа құрылғысы, жарық және жылу аспаптары жұмыстарын реттеу;
"букстарды жылытудың бақылау жүйесі" аспабының көмегімен электрлі жабдықтарды, қайнатқыш, букстың қыздырылуын қадағалау, қол тежегішін тексеру;
жолаушыларды төсек жабдықтарымен және шаймен қамтамасыз ету;
фирмалық пойыздар мен халықаралық қатынастағы пойыздардың жолаушыларына тәулік бойы шай, кофе және кондитерлік заттар ұсыну;
фирмалық пойыздар мен халықаралық қатынастағы пойыздардағы балалы, мүгедектігі бар және қарт жолаушыларға вагон рестораннан немесе буфетке берген тапсырыстарын өтініштері бойынша жеткізіп беру;
қамтамасыз ету бригадасы болмағанда тиісті қоймаларға төсек орындарды, шай жарақтарын алу және тапсыру;
алысқа баратын жолаушы және жүрдек пойыздарындағы ұйықтайтын вагон жолаушыларының талаптары бойынша, ал фирмалық пойыздар мен халықаралық қатынастағы пойыздарда – міндетті түрде төсек орындарын салып, жинап беру;
бұзылған немесе құртылған материалдық құндылықтарға актілер жасау және кінәлі адамдардан белгіленген тәртіппен құнын өндіріп алу;
жолаушыларды тоқтайтын пункттердің атаулары, пойыздың тоқтау ұзақтығы туралы хабардар етіп отыру;
қажет болғанда жолаушыларға алғашқы (дәрігерге дейін) медициналық көмек көрсету;
вагондардағы бос және босайтын орындар туралы пойыз бастығына уақытында (арнайы бланкілерде) хабарлап отыру;
вагонды құрғақ және ылғалдай тазалау (дезинфекциялаушы ерітінділерді пайдалана отырып әжетханаларды тазалау);
вагондарға реттік нөмірлерін және бағдар тақталарын ілу;
қатты отын салу, күлден тазарту;
сорғы немесе арнайы құрылғылардың көмегімен салқындатылған қайнатылған су дайындау;
вагондардың (жолаушы вагондарының жол серігі лауазымдық нұсқаулығына сәйкес) жүк құжаттары бойынша ішкі қосымша жабдықтар және алынбалы құрал-сайман тізбесін қабылдау және тапсыру;
халықаралық қатынастағы пойыздарда: жол ведомостілерін, кеден декларацияларын рәсімдеу, оларды белгілеу үшін кеден органдарына ұсыну;
валюта алу және тапсыру;
халықаралық қатынастағы қолданыстағы тарифтерге сәйкес жолаушыларға плацкарта сату және квитанцияларды рәсімдеу;
жолаушы талаптары бойынша халықаралық қатынастағы жол жүру құжаттарына белгілерді рәсімдеу;
шекаралық станциялар арасындағы пойыздардың жолаушыларына арналған тәптіптерді бақылау;
соңғы вагонға қызмет көрсетуде артқы сигнал фонарьларының жағдайын бақылауды қамтамасыз ету;
мынадай жағдайларда: шақыртылған өрт сөндіру пойызы, қосалқы локоматив, қалпына келтіру пойызы жақындаған кезде пойыз тоқтаған кезде пойыздың соңын қорғауды, пойыздарды мәжбүр тоқтатылған кезінде оны қоршауды қамтамасыз етуді;
соңғы вагон жолсерігі құрамның жүруін қамтамасыз етуге міндетті;
автоматты тежегішті қысқаша сыннан өткізуге қатысуды іске асырады.

156-1. При проверке состояния геометрии рельсовой колеи железнодорожного пути механической путеизмерительной тележкой с расшифровкой фиксируемых на бумажной ленте записей состояния железнодорожного пути;
проведении работ по техническому обслуживанию путеизмерительной тележки - 4 разряд.
156-2. При проверке состояния геометрии рельсовой колеи железнодорожного пути путеизмерительной тележкой, оборудованной микропроцессором или автоматизированным комплексом натурного осмотра железнодорожного пути с непрерывной регистрацией и сохранением результатов контроля в памяти микропроцессора;
осмотре состояния верхнего строения железнодорожного пути, земляного полотна и искусственных сооружений визуальным способом с занесением выявленных неисправностей в память регистратора, последующей компьютерной обработкой данных регистрации и оценкой состояния железнодорожного пути в стационарных условиях с помощью специального программного обеспечения;
проведении работ по техническому обслуживанию путеизмерительной тележки или автоматизированного комплекса натурного осмотра пути - 5 разряд.
Параграф 42. Проводник пассажирского вагона
157. Характеристика работ:
обеспечение высокой культуры обслуживания пассажиров в пути следования поезда и их безопасность в аварийной обстановке;
содержание внутреннего оборудования вагона и съемного инвентаря в исправном состоянии;
обеспечение безопасной посадки и высадки пассажиров;
размещение пассажиров в вагоне в соответствии с их проездными документами;
обеспечение безотказной работы приборов отопления, освещения, вентиляции, установок кондиционирования воздуха и холодильных;
отопление вагонов в зимнее время и подержание в них нормальной температуры;
регулирование работы принудительной вентиляции, устройств кондиционирования воздуха, приборов освещения и отопления;
наблюдение за работой электрооборудования, кипятильника, нагревом букс с помощью прибора "система контроля нагрева букс", проверка ручного тормоза;
обеспечение пассажиров постельными принадлежностями и снабжение чаем;
в фирменных и международных поездах дополнительно предлагает пассажирам чай, кофе и кондитерские изделия – круглосуточно;
по просьбе пассажиров с детьми, лиц с инвалидностью и престарелых в фирменных и поездах международного сообщения доставляет на место пассажиру из вагона-ресторана или буфета различную заказываемую продукцию;
получение и сдача белья, продуктов чайной торговли, обеспечение вагонов топливом и водой, при отсутствии экипировочной бригады;
заправка и уборка постелей в пассажирских и скорых поездах дальнего следования по требованию пассажиров спальных вагонов, а на фирменных и поездах международного сообщения – обязательная;
составление актов на испорченные или уничтоженные материальные ценности и в установленном порядке производит взыскание их стоимости с виновных лиц;
оповещение пассажиров о названиях остановочных пунктов и продолжительности стоянок поезда на них;
оказание при необходимости первой (доврачебной) медицинской помощи пассажирам;
своевременное сообщение начальнику (механику-бригадиру) поезда о наличии свободных и освобождающихся мест в вагонах (на специальных бланках);
влажная и сухая уборка вагона (при уборке туалетов с применением дезинфицирующего раствора);
навешивание на вагон порядковых номеров и маршрутных досок;
заправка твердым топливом, чистка топки и зольника от золы и шлака;
приготовление охлажденной кипяченой воды с помощью насоса или специальных приспособлений;
приемка и сдача по инвентарной описи и накладным внутреннего оборудования и съемного инвентаря вагонов (согласно должностной инструкции проводника пассажирского вагона);
в поездах международного сообщения проводник дополнительно осуществляет: оформление дорожной ведомости, таможенной декларации и предъявление их таможенным органам для отметки;
получение и сдача валюты;
продажа пассажирам плацкарт и оформление доплатных квитанций в соответствии с действующими тарифами международного сообщения;
оформление установленных отметок на проездных документах международного сообщения по требованиям пассажиров;
контроль за выполнением установленных для пассажиров порядка при следовании поезда в пограничном районе и по перегону между пограничными станциями;
при обслуживании последнего вагона проводник обеспечивает контроль за состоянием хвостовых сигнальных фонарей;
ограждает хвост поезда при остановке поезда в случаях: при подходе вызываемого пожарного поезда, вспомогательного локомотива, восстановительного поезда;
при этом проводник хвостового вагона обязан обеспечить отправление состава;
принимает участие в сокращенном опробовании автотормозов.

Ескерту. 157-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 12.08.2022 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
158. Білуге тиіс:
барлық үлгідегі жолаушы вагондарының, арба жабдықтарының құрылысы;
тежегіш жабдықтары, автотіркегіш, вагон асты жабдықтарының құрылысы мен жұмыс қағидаты;
ауаны желдету құрылғылары және жоғарғы вольтті жылыту құрылғылары, "букстарды жылытуды бақылау жүйесі", "өрт сөндіру сигналының жүйесі" құрылысы;
жылу беру аспаптары, мәжбурлі желдету, электрлі жабдықтарды, тоңазытқыш қондырғылары, өртке қарсы құрал-жабдықтардын реттеу және қызмет көрсету тәртібі;
апаттық жағдайда жолаушыларға қызмет көрсетуге және жолаушыларды құтқаруға арналған жабдықтарды пайдалану тәртібі;
жолаушы пойыз вагондарында өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету нұсқауы;
алғашқы (дәрігерге дейін) көмек көрсетуде басшылық ету;
теміржол желілері маңызды станцияларының географиялық орналасуы;
жолаушы пойыздардың қызметтік кестелерін пайдалану тәртібі;
жолаушы вагондары жол серігінің жұмыс сипаттамасы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
қолданылатын есептеу және есептілік нысандары, оларды жүргізу және жасау тәртібі.
159. Халықаралық қатынастағы вагондарға қызмет көрсетуде білуге тиіс:
халықаралық қатынастағы вагондарға қызмет көрсетуде арнайы дайындық бағдарламасында көзделген шетел тілі;
қызметтік мәселелер бойынша жолаушылармен сөйлесуге қажетті көлемде білуі;
пойыз бағыты бойынша елдердің көлік географиясы;
жол құжаттамасын жүргізу, жолаушылар мен багажды тасымалдау тәртібі;
халықаралық қатынастағы тарифтер;
пойыз бағыты бойынша теміржолдарда қолданылатын пойыз және маневрлік сигналдар.
160. Вагондар тұратын парктерде және қала сыртына қатынайтын пойыздардағы вагондарға қызмет көрсету кезінде – 3-разряд;
жергілікті және алыс жақтарға қатынайтын арнайы тағайындалған вагондарға қызмет көрсету кезінде – 4-разряд;
фирмалық пойыздарда және халықаралық қатынайтын пойыздардағы вагондарда қызмет көрсету кезінде – 5-разряд.
161. Ескерту:
шетел тілін білетін жолаушы вагонының жол серігі халықаралық қатынастағы пойыздардағы вагондарда қызмет көрсету кезінде бір разряд жоғары тарифтеледі.
162. 6-разряд беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
43-параграф. Жолдар мен жасанды құрылыстарға ағымдық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарының (босатылған) бригадирі

Сноска. Пункт 157 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.08.2022 № 309 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
158. Должен знать:
устройство оборудования пассажирских вагонов всех видов, тележек пассажирских вагонов всех типов;
тормозное оборудование, устройство и принцип работы автосцепки, подвагонного оборудования;
устройство "системы контроля нагрева букс", "системы пожарной сигнализации", установок кондиционирования воздуха и высоковольтного отопления;
порядок обслуживания и регулирования приборов отопления, принудительной вентиляции, электрооборудования, холодильных установок, противопожарное оборудование;
порядок пользования оборудованием, предназначенным для обслуживания пассажиров и спасения их в аварийной ситуации;
инструкцию по обеспечению пожарной безопасности в вагонах пассажирских поездов;
руководство по оказанию первой (доврачебной) помощи;
географическое расположение важнейших станций железнодорожной сети;
порядок пользования служебными расписаниями пассажирских поездов;
характеристику работ проводника пассажирского вагона;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
применяемые формы учета и отчетности, порядок их ведения и составления.
159. При обслуживании вагонов международного сообщения дополнительно должен знать:
иностранный язык в объеме, предусмотренном программой специальной подготовки при обслуживании вагонов международного сообщения;
необходимого обращения с пассажирами по служебным вопросам;
транспортную географию стран по маршруту следования поезда;
порядок ведения дорожной документации, перевозок пассажиров и багажа;
тарифы международного сообщения;
поездные и маневровые сигналы, применяемые на железных дорогах по маршруту следования поезда.
160. При обслуживании вагонов в поездах пригородного сообщения и парках отстоя вагонов – 3 разряд;
при обслуживании вагонов следующих в поездах местного и дальнего сообщения, вагонов специального назначения – 4 разряд;
при обслуживании вагонов следующих в фирменных поездах и поездах международного сообщения – 5 разряд.
161. Примечание:
при обслуживании вагонов в поездах международного сообщения со знанием иностранного языка тарифицируется на разряд выше.
162. Для присвоения 6 разряда требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 43. Бригадир (освобожденный) по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений

163. Жұмыс сипаттамасы:
жолдар мен жасанды құрылыстарға ағымдық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындауды ұйымдастыру;
қызмет көрсетілетін учаске шеңберінде осы жұмыстарды орындайтын жұмысшыларды басқару;
пойыздардың үздіксіз және қауіпсіз жүруін қамтамасыз ететін жағдайда жолдар мен жасанды құрылыстарды ұстау;
жолдар мен жасанды құрылыстарды белгіленген мерзімде тексеру;
жолдың беткі құрылымы элементтерінде, жер төсемінде, жасанды құрылыстарда пайда болатын ақаулықтарды анықтау, олардың алдын алу жұмыстарын жүргізу, сондай-ақ жолдың беткі құрылымы қызметі мерзімін ұзарту жұмыстарын жүргізу;
қысқы жағдайларда жолды жұмысқа дайындау, қар мен құмнан тазарту, иірімдердегі жолды ұстау және жөндеу, жолдар мен жасанды құрылыстарды көктемгі және сел жаңбыр суларын өткізуге, табиғи құбылыстардан туындаған ақаулықтарды жою жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу;
жол жөндеу жұмыстарын жүргізуде пойыздардың қауіпсіз жүруін қамтамасыз ету;
жол монтерларына, аралап тексерушілерге, өтпелі жол кезекшілері және өзге де жұмысшыларға нұсқаулық жүргізу;
бригада қызметкерлеріне тікелей жұмыс орындарында жұмыс орындаудың оңтайлы жолдарын үйрету;
бастапқы есептеу және есептілікті жүргізу;
аспаптарды, механизмдерді, құрал-сайманды, белгі бергіш материалдар мен оларды сақтау қоймаларын жарамдылықта ұстауды қамтамасыз ету.
164. Білуге тиіс:
теміржолдар мен жасанды құрылыстардың құрылысы;
оларды күнделікті ұстап отыру және ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу технологиясы және тәртібі;
жоғарғы жолдар мен жасанды құрылыстардың беткі құрылымы элементтерінің ақаулықтары;
жылжымалы құрам мен құрылымдарды жақындату габариті;
жолдар мен жасанды құрылыстарды күнделікті ұстап отыру және жөндеуде қолданылатын аспаптар мен құралдар арқылы өлшеу тәртібі;
теміржолдар мен жасанды құрылыстарды ұстаунұсқауы;
жол жөндеу жұмыстарын жүргізгенде пойыздың қауіпсіз жүруін қамтамасыз ету нұсқауы;
жол гидравликалық және электрлі аспаптар мен механизмдердің құрылысы;
электрленген желілердегі теміржол көлігі қызметкерлері үшін еңбекті қорғау тәртібі;
жол жұмыстарын өндіруде технологиялық-нормалау карталары;
теміржол және құрылыстарды жөндеу жұмыстарын жүргізу және күту жағдайындақауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
алғашқы есеп және есептілік.
165. Ескерту:
жолдарды және жасанды құрылыстарды күнделікті ұстап отыру және жөндеу жөніндегі (босатылған) бригадир өзі басқаратын бригаданың жоғары біліктілікті жұмысшыдан бір разряд жоғары, бірақ 5-разрядтан төмен емес тарифтеледі.

163. Характеристика работ:
организация выполнения работ по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений;
руководство рабочими, выполняющими эти работы в пределах обслуживаемого участка;
содержание пути и искусственных сооружений в исправном состоянии, обеспечивающем бесперебойное и безопасное движение поездов;
осмотр пути и искусственных сооружений в установленные сроки;
выявление неисправностей, появляющихся в элементах верхнего строения пути, земляном полотне, искусственных сооружениях, производство работ по их предупреждению, а также по продлению сроков службы верхнего строения пути;
организация и производство работ по подготовке пути к работе в зимних условиях, очистке путей от снега и песка, содержанию и ремонту пути на пучинах и подготовке пути и искусственных сооружений к пропуску весенних и ливневых вод, ликвидации повреждений пути и искусственных сооружений, вызванных стихийными явлениями;
обеспечение безопасности движения поездов при производстве путевых работ;
проведение инструктажа монтеров пути, обходчиков, дежурных по переездам и иных рабочих по технике безопасности и охраны труда, производственной санитарии;
обучение работников бригад рациональным приемам выполнения работ непосредственно на рабочих местах;
ведение первичного учета и отчетности;
обеспечение содержания в исправном состоянии инструмента, механизмов, инвентаря, сигнальных принадлежностей, материалов и кладовых для их хранения.
164. Должен знать:
устройство железнодорожного пути и искусственных сооружений;
порядок и технологию производства работ по их текущему содержанию и ремонту;
дефекты элементов верхнего строения пути и искусственных сооружений;
габариты подвижного состава и приближения строений;
порядок производства измерений с помощью инструмента и приборов, применяемых при текущем содержании и ремонте пути и искусственных сооружений;
инструкцию по текущему содержанию железнодорожного пути;
инструкцию по текущему содержанию искусственных сооружений;
инструкцию по обеспечению безопасности движения поездов при проведении путевых работ;
устройство путевого гидравлического и электрического инструмента и механизмов;
порядок безопасности для работников железнодорожного транспорта на электрифицированных линиях;
технолого-нормировочные карты на производство путевых работ;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности при ремонте и содержании железнодорожного пути и сооружений;
внутренний трудовой распорядок;
первичный учет и отчетность.
165. Примечание:
бригадир (освобожденный) по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений тарифицируется на один разряд выше рабочего высшей квалификации в бригаде, которой он руководит, но не ниже 5разряда.

166. 6, 7 және 8-разрядтар беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
44-параграф. Жолдарды және жасанды құрылыстарды аралап тексеруші
167. Жұмыс сипаттамасы:
қызмет көрсетілетін учаскедегі теміржолдың (трамвайдың) жоғары құрылымын, жер төсемін, жасанды құрылыстарды, опырылған жерлерді, балласты призмаларды, жол жағаларын, бөктерді, кюветтерді, трамвай жолдарының жоғары жабындарының төселуін, жүргін бөліктің деңгейінде орналасқан су бұратын құрылғылар мен көлденең арқалықтарды, теңдеуші аспаптарды, көпірлердің аралық құрылысының тіреу бөліктерін, портал алды лотоктарды, тоннелдердің қуыстары мен камералары, жол, сигнал және тоннел белгілерін, аралық құрылыстары мен көпір тіреулеріндегі белгілерді, күзетсіз өтпеліктерді, қорғалатын құралдарды, айдап кетуге қарсы құралдарды, үлкен шегелерді, шуруптарды, болттарды, бекітпелерді, бекіту тораптарын, кронштейндерді, рельс саңылауларын, қорғау қабаты қораптарын, түйіспелі рельсті, өртке қарсы құрал-сайманды, жұмыс және өлшеу құралдарын, өзге де жабдықтар мен құрылыстарды тексеру және қадағалау;
жол бетонының және қиыршық тас балластын, бұрманың жолағын, кронштейндерді және түйіспелі рельстің қорғау қораптарының бетін тазалықта ұстау;
жасанды құрылыстардың, қабырғалар қаптамасының, пилондардың, айдайтын тоннелдердің өңделу бетін, жер үсті станциясы мен вестибюль шатыры жағдайын қадағалау;
түйіспелі рельсте жоғары кернеудің жоқ екенін тексеру;
деңгейлі рельстер мен рельстік желі араларындағы қалыпты, температуралы, оқшауланған тораптар жағдайын бақылау;
түйіспелі желі, байланыс желісі, өтпелі пойыздардағы жылжымалы құрам мен жүк сигналдары жағдайын бақылау;
пойыздардың үздіксіз қозғалысына қауіп тудыратын орындарды қоршау;
монтерлердің және өзге де жұмысшылардың қатысуын талап етпейтін жол мен құрылғылардың тәртіпсіздіктерін анықтау, алдын алу және жою.
168. Білуге тиіс:
жолдың сыртқы бетінің, жер төсемінің көпір, тоннел және жасанды құрылыстардың, түйіспелі рельс және ілетін бөлшектерінің, жоғары кернеуді айқындайтын аспаптардың мақсаты және күту тәртібі, құрылысы;
жер сілкінгенде, нөсер және тау кен опырылғанда жұмыс өндіруде рельстерді және бекітпелерді қарау, пойыз қозғалысы үшін кедергілер табылғанда іс-әрекеттерді, орнату және алып тастау тәртібі;
қалыпты, температуралы, оқшауланған жапсарларды, бекітпе тораптарды жинау және бөлшектеу тәсілдері;
шөгу және құлаудың алдын алу тәсілдері;
түйіспелі рельске кернеу беру және алу, шаруашылық пойыздарын, жол вагоншаларын және арбаларды өткізу тәртібі;
жол, жасанды құрылыстардың, түйіспелі рельстің негізгі ақаулықтары мен оларды жою тәсілдері;
байланыс және түйіспелі желілердің жарамдылығына қойылатын талаптар;
қызмет көрсетілетін объектілерді тексеру тәртібі;
тоннелді және өзге жасанды құрылыстардың құрылысы;
табиғи және жасанды қоршаулар құрылысын ұстаудың негізгі тәртібі;
жол және өлшеу аспаптарын, құралдар және құрылғыларын пайдалану тәртібі және мақсаты;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
теміржолдар мен жасанды құрылыстарды аралаушылар мен жол монтерлеріне арналған тексеру үшін тағайындалатын еңбекті қорғау жөніндегі үлгілік нұсқау.

166. Для присвоения 6, 7 и 8 разрядов требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 44. Обходчик пути и искусственных сооружений
167. Характеристика работ:
осмотр и наблюдение на обслуживаемом участке за состоянием верхнего строения железнодорожного (трамвайного) пути, земляного полотна, искусственных сооружений, обвальных мест, балластной призмы, обочин, откосов, кюветов, настила верхнего покрытия трамвайных путей, водоотводных сооружений и поперечных балок, расположенных в уровне проезжей части, уравнительных приборов, опорных частей пролетных строений мостов, предпортальных лотков, ниш и камер в тоннелях, путевых, сигнальных и тоннельных знаков, обстановочных знаков на пролетных строениях и опорах мостов, неохраняемых переездов, охранных приспособлений, противоугонов, костылей, шурупов, болтов, скреплений, крепежных узлов, кронштейнов, рельсовых зазоров, коробок защитного покрова, контактного рельса, противопожарного инвентаря, рабочего и измерительного инструмента, иного оборудования и сооружений;
поддержание в чистоте поверхности путевого бетона и щебеночного балласта, полосы отвода, кронштейнов и защитных коробов контактного рельса;
наблюдение за состоянием искусственных сооружений, облицовки стен, пилонов, поверхности отделки перегонных тоннелей, кровли наземных станций и вестибюлей;
проверка отсутствия высокого напряжения в контактном рельсе;
контроль за состоянием нормальных, температурных и изолирующих стыков между уравнительными рельсами и рельсовыми плетями, рельсовых соединителей и заземлений;
наблюдение за состоянием контактной сети, линий связи, сигналов подвижного состава и грузов в проходящих поездах;
ограждение мест, угрожающих безопасности и непрерывности движения поездов;
предупреждение, выявление и устранение расстройств пути и сооружений, которые не требуют участия монтеров и иных рабочих.
168. Должен знать:
устройство, назначение и порядок содержания верхнего строения пути, земляного полотна, мостовых, тоннельных и иных искусственных сооружений, контактного рельса и деталей его подвески, приборов определения высокого напряжения;
порядок установки и снятия закороток при производстве работ, осмотра рельсов и скреплений, действий при обнаружении препятствий для движения поездов, а также при землетрясениях, ливнях и горных обвалах;
способы сборки и разборки крепежных узлов, нормальных, температурных и изолирующих стыков;
способы предупреждения обвалов и осыпей;
порядок подачи и снятия напряжения с контактного рельса, пропуска хозяйственных поездов, путевых вагончиков и тележек;
основные неисправности пути, искусственных сооружений, контактного рельса и способы их устранения;
требования, предъявляемые к исправному состоянию линий связи и контактной сети;
порядок осмотра обслуживаемых объектов;
устройство тоннельных и иных искусственных сооружений;
основной порядок устройства и содержания естественных и искусственных ограждений;
назначение и порядок пользования путевыми и измерительными приборами, инструментами и приспособлениями;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
типовую инструкцию по охране труда для обходчиков железнодорожных путей и искусственных сооружений и монтеров пути, назначаемых для осмотра.

169. Сағатына 20 пойызға дейін қарқынды трамвай қозғалысын байқау және ұстау жұмыстарын орындау кезінде:
метрополитендегі түйіспелі рельсті тазалықта және жарамдылықта ұстау жұмыстарын орындау кезінде– 2-разряд;
сағатына 20 пойыздан көп қарқынды трамвай қозғалысын байқау және ұстау жұмыстарын орындау кезінде;
4-5 класты брутто 12 миллион тонна-километрге дейін теміржол желілерінде, өнеркәсіптік кәсіпорындардағы жолдарды, метрополитендегі түйіспелі рельсті тазалықта және жарамдылықта ұстау жұмыстарын орындау кезінде – 3-разряд;
жүк кернеулігі брутто 12-ден 25 миллион тонна-километрге дейін желілердегі 3-класты теміржолды, метрополитеннің жасанды құрылыстарын тексеру және қызмет көрсету жұмыстарын орындау кезінде немесе үлкен торапты немесе сұрыптау станциясы немесе негізгі деполы станция бар теміржол учаскелеріне қызмет көрсету кезінде;
әрқайсысы ұзындығы 50 қума метр көпірлер, тоннельдер және өзге де жасанды құрылыстар немесе күшейтілген қадағалауды талап ететін жасанды құрылыстар;
ұзындығы қызмет көрсетілетін аудан ұзындығының 20 %-дан кем емес, күшейтілген бақылауды қажет ететін қиын жер төсемі немесе өсімдікті жерлер;
теміржол қатынас жолындағы қызмет көрсетілетін аудандағы жазылмалы ұзындығы 50 % -дан кем емес ұзындықты, бекітілген құлама мен иілмелі кіші радиусты;
жолдың жазылмалы ұзындығы 10 километрден астам – 4-разряд;
1 және 2-класты теміржолды тексеру және қызмет көрсету жұмыстарын орындауда, теміржолдарға, брутто 25 миллион тонна-километрден астам желілердегі метрополитеннің жасанды құрылыстарын тексеру және қызмет көрсету немесе электрленген теміржол желілі учаскілерде, түйіспейтін теміржол жолдарында, темір бетонды шпалды теміржол жолдарында қызмет көрсетуде, иілген кіші радиусты, 20 промилле еңісті, жанама рельсті жол аудандары мен қызмет көрсетілетін аудандағы жазылмалы ұзындығы 25 %-дан кем емес ұзындықты метрополитен жолының күрделі аудандарындағы теміржолды тексеру және қызмет көрсету жұмыстарын орындау кезінде – 5-разряд.
45-параграф. Жуатын құрылғы машинисі, 2-разряд
170. Жұмыс сипаттамасы:
трамвай вагондарын, троллейбустарды, жеңіл және жүк автомобильдерін, автобустарды жуу және ысқылауға арналған жуатын құрылғылар мен аппаратураларда қызмет көрсету;
қолданылатын жуу ерітінділерін әзірлеу;
пайдалану процесінде құрылғылар мен аппаратуралардың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою.
171. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін аппаратура мен құрылғылардың жұмыс қағидаты;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
жуу ерітінділерін әзірлеу тәсілдері мен жолдары.

169. При выполнении работ по осмотру и содержанию трамвайного пути с интенсивностью движения до 20 поездов в час:
при выполнении работ по осмотру и содержанию в чистоте и исправности контактного рельса в метрополитенах – 2разряд;
при выполнении работ по осмотру и содержанию трамвайного пути на мостах и путепроводах или с интенсивностью трамвайного движения более 20 поездов в час;
при выполнении работ по осмотру и содержанию железнодорожного пути 4-5 классов, на линиях с грузонапряженностью до 12 миллионов тонно-километры брутто, подъездных путей промышленных предприятий, пути и искусственных сооружений метрополитена – 3разряд;
при выполнении работ по осмотру и обслуживанию железнодорожного пути 3 класса, пути и искусственных сооружений метрополитена на линиях грузонапряженностью от 12 до 25 миллионов тонно-километры брутто или при обслуживании участков железных дорог, имеющих: крупную узловую или сортировочную станцию или станцию с основным депо;
мосты, тоннели и иные искусственные сооружения, протяженностью 50 погонных метров каждое или искусственное сооружения, требующие усиленного надзора;
больное земляное полотно и пучинистые места, требующие усиленного надзора, протяженностью не менее 20 % общей длины обслуживаемого участка;
затяжные спуски или кривые малого радиуса протяженностью не менее 50 % развернутой длины обслуживаемого участка железнодорожного пути;
развернутую длину пути более 10 километра – 4 разряд;
при выполнении работ по осмотру и обслуживанию железнодорожного пути 1 и 2 классов, пути и искусственных сооружений метрополитена на линиях грузонапряженностью свыше 25 миллионов тонно-километры брутто или обслуживании участков электрифицированных железнодорожных линий, с бесстыковыми рельсами или железобетонными шпалами, сложных участков пути метрополитенов, имеющих кривые малого радиуса, уклоны 20 промилей, протяженностью не менее 25 % развернутой длины обслуживаемого участка и участков пути с рабочим контррельсом – 5 разряд.
Параграф 45. Машинист моечной установки, 2 разряд
170. Характеристика работ:
обслуживание моечных установок и аппаратуры для мойки и протирки трамвайных вагонов, троллейбусов, легковых и грузовых автомобилей, автобусов;
приготовление применяемых моющих растворов;
устранение мелких неполадок в работе установок и аппаратуры в процессе эксплуатации.
171. Должен знать:
принцип работы обслуживаемой аппаратуры и установок;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
способы и приемы приготовления моющих растворов.

46-параграф. Жуатын құрылғы машинисі, 3-разряд
172. Жұмыс сипаттамасы:
локомотивтерді, жолаушы және жүк вагондарын, қазандардың сыртқы бетін, цистерналарды, жақтау, арба жаны, электр пойыз вагондарын, дизельпойыздарын;
метрополитен түнелдерін жуатын машиналарды, метрополитен вагондарын және кептіру машиналарын жуу;
метрополитеннен қоқысты шығаруға арналған контейнерлерді шаю құрылғыларын;
жылжымалы құрам бөлшектері мен тораптарын шаю машиналарын;
суды хлорлау құрылғыларын жуатын құрылғыларға қызмет көрсету;
қолданылатын ерітінділерді әзірлеу;
бақылау-өлшеу аспаптары арқылы қызмет көрсетілетін машиналар мен құрылғылардың жұмыс режимін реттеу;
қызмет көрсетілетін жабдықты жоспарлы-алдын ала жөндеуге қатысу;
вагон кузовтарын, локомотивтерді, дизельпойыздарын және олардың бөлшектерін жуу сапасын тексеру.
173. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін машиналар мен құрылғылардың құрылысы;
бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және мақсаты;
метрополитен түнелін жуу тәртібі;
қолданылатын ерітінділердің құрамы және мақсаты және жуу материалдарын қолдану тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
локомотивтерді, вагондарды, қазандықтарды, цистерналарды, дизельпойыздарын, метрополитен түнелдерін, контейнерлер мен жылжымалы құрам бөлшектерін жууға қойылатын талаптар.
47-параграф. Жуатын құрылғы машинисі, 4-разряд
174. Жұмыс сипаттамасы:
метрополитеннің жол жиектерінде шаю жөніндегі теміржолмен жүретін мрамор жуатын машинаға;
дөңгелекті жұп, томалау мойынтірегі, ауатаратқышты шаю және ысқылау машиналары мен құрылғыларына;
жылжымалы құрамды шаю және ысқылау машиналары мен құрылғыларына қызмет көрсету;
механизмдердің дұрыс жұмысын сыртқы белгілері бойынша тексеру;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды жою;
шаю сапасын тексеру;
қызмет көрсетілетін жабдықты жоспарлы-алдын ала жөндеуге қатысу.
175. Білуге тиіс:
теміржолмен жүретін мрамор машина және автоматты ағынды конвейерлі желідегі жылжымалы құрамды шаю және ысқылау құрылғыларының құрылысы;
метрополитен қабырғаларын қаптау материалдарының қасиеті;
метротехника негіздері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
қызмет көрсетілетін жабдықтарды жөндеу жолдары.
48-параграф. Жүк және арнайы вагондарға ілесіп жүретін жолсерік, 3-разряд
176. Жұмыс сипаттамасы:
жүкті қабылдау және оны вагонға тиелуін қадағалау, баратын жеріне дейін ілесіп бару;
тасымалдаудың бекітілген шарттары мен жүкті сақталуын қамтамасыз ету;
жүктерді тапсырыс берушілерге белгіленген тәртіпте тапсыру;
пойыздың баратын жолында ақаулықтарын жою шараларын қабылдау;
жүру кезінде вагонның күндізгі және түнгі сигналдарының бар екенін және жарамды екенін тексеру;
теміржолдардағы сигнал беру нұсқауына сәйкес мәжбүрлі аялдамада пойыздардың қоршалуын және қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
вагонды отын және сумен қамтамасыз ету;
вагонды ылғалдап және құрғақтай жинастыру.

Параграф 46. Машинист моечной установки, 3 разряд
172. Характеристика работ:
обслуживание моечной установки при обмывке локомотивов, пассажирских и грузовых вагонов, наружных поверхностей котлов, цистерн, рам, боковин тележек, вагонов электропоездов, дизель-поездов;
машин по промывке тоннелей метрополитена, мойке и сушке вагонов метрополитена;
установок по промывке контейнеров, предназначенных для вывозки мусора из метрополитена;
машин по обмывке деталей и узлов (тележек, букс, деталей рессорного подвешивания и тормозной рычажной передачи) подвижного состава;
установки для хлорирования воды;
приготовление применяемых растворов;
регулирование режимов работы обслуживаемых машин и установок при помощи контрольно-измерительных приборов;
участие в планово-предупредительном ремонте обслуживаемого оборудования;
контроль качества обмывки кузовов вагонов, локомотивов, дизель-поездов и их деталей.
173. Должен знать:
устройство обслуживаемых машин и установок;
назначение и устройство контрольно-измерительных приборов;
порядок промывки тоннеля метрополитена;
назначение и состав применяемых растворов и порядок применения промывочных материалов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
требования, предъявляемые к обмывке локомотивов, вагонов, котлов, цистерн, дизель-поездов, тоннелей метрополитена, контейнеров и деталей подвижного состава.
Параграф 47. Машинист моечной установки, 4 разряд
174. Характеристика работ:
обслуживание мраморомоечной машины на железнодорожном ходу при промывке путевых стен метрополитена;
моечных машин для промывки и очистки колесных пар, подшипников качения, воздухораспределителей;
моечных машин и установок для проявки и натирки подвижного состава;
проверка правильности работы механизмов по внешним признакам;
устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования;
проверка качества промывки;
участие в планово-предупредительном ремонте обслуживаемого оборудования.
175. Должен знать:
устройство мраморомоечной машины на железнодорожном ходу, машин и установок для промывки и натирки подвижного состава;
свойства моющих средств и материалов облицовки стен метрополитена;
основы метротехники;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
приемы ремонта обслуживаемого оборудования.
Параграф 48. Проводник по сопровождению грузов и специальных вагонов, 3 разряд
176. Характеристика работ:
прием груза и наблюдение за погрузкой его в вагон, сопровождение в пути следования;
обеспечение установленных условий перевозки и сохранности грузов;
сдача грузов заказчикам в установленном порядке;
принятие мер к устранению неисправностей вагона в пути следования;
проверка наличия и исправности дневных и ночных сигналов вагона в пути следования;
обеспечение ограждения и безопасности поезда при его вынужденной остановке поезда в соответствии с инструкцией по сигнализации на железных дорогах;
обеспечение вагона топливом и водой;
влажная и сухая уборка вагона.

177. Білуге тиіс:
жүкті қабылдау және тапсыру тәртібі;
тиеу тәртібі;
вагонға жүкті орналастыру және бекіту, оларды тасымалдау шарттары;
жүк вагондарының құрылымы туралы жалпы мәліметтер, жүкті апару бағыты;
пойыздардың қозғалысы кезінде қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
жолаушылар вагоны жолсерігінің нұсқауы.
49-параграф. Жүк және арнайы вагондарға ілесіп жүретін жолсерік, 4-разряд
178. Жұмыс сипаттамасы:
арнайы вагонды жүріс жолында техникалық жағдайын бақылау;
вагонның ішкі жабдығын, алмалы құрал-саймандарының дұрыс жағдайын тазалығын және сақталуын қамтамасыз ету;
электрлі жарық, су жабдығы, жылу, вентиляция, тоңазытқыш және өзге де құрылғылар жұмысын қамтамасыз ету;
анықталған ақауларды түзеу үшін техникалық қызмет көрсету пункттеріне уақытылы өтініш жазу және орындалған жұмыстың сапасын бақылау.
179. Білуге тиіс:
қызметтік-техникалық вагондардың жалпы құрылысы;
ұсақ ақаулықтарды жою тәсілдері және электрлі жарық, су жабдығы, жылу, вентиляция, тоңазытқыш және өзге де құрылғыларды пайдалану тәртібі және құрылысы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
50-параграф. Жүк және багажды қабылдау-тапсырушы
180. Жұмыс сипаттамасы:
автокөлік, теңіз, өзен, әуе көліктері мен теміржол арқылы тасымалданатын жүк пен багаждарды қабылдау, өлшеу, тиеу, сұрыптау, артығымен тиеу, түсіру, сақтау, беру бойынша жүк және сауда операцияларын ұйымдастыру;
жүктерді ашық жылжымалы құрам және техникалық шарттары мен жүктерді тасымалдауда сақталуын қамтамасыз ететін жүктерді тасымалдау тәртібі және қозғалыс қауіпсіздігіне сәйкес тиеу және бекітудің дұрыстығын тексеру;
жүктің ұйғарынды тиеу габаритішегінен асып кетпеуін өндірістік телевизиялық қондырғы, электрондыгабариттікқұрылғы және видео бақылау техникасы арқылы бақылау;
вагондарды құру жоспарының талаптарын ескере отырып ұсақ ақаулықтар мен контейнерлерді тиеуді ұйымдастыру;
теңіз, өзен, әуе көліктері, вагондар және контейнерлерді жүктерді тиеп, түсірместен бұрын тексеру;
жүктерді тасымалдауда сақталмағандығы анықталған жағдайда сауда актілері мен жалпы формадағы актілерді құру;
тасымалдау құжаттары мен есеп беруді рәсімдеу, өндірістік жүк операциялары туралы ақпараттарды жеке электронды есептеу машинасына енгізу;
еңбекті қорғау талаптарының сақталуын және тиеу-түсіру машиналары мен механизмдерін тиімді қолдануды бақылау;
жүктердің сақталуын және қойма ауданын тиімді қолдануды қамтамасыз ету үшін жүктерді көлік құрылдарында, қоймада, контейнер аудандарында дұрыс орналастыруды ұйымдастыру;
таразылау аспаптары жағдайын, жүк пен багаждарды белгілеуге қажет материалдардың барын, вагондар мен контейнерлерге бекіту-пломбылау құрылғыларын қондыруды бақылау;
жүктерді тиеп-түсіру алдында жылжымалы құрамның істі тоқтау мерзіміне азайту бойынша шаралар қабылдау.

177. Должен знать:
порядок приема и сдачи грузов;
порядок погрузки;
размещение и крепления грузов в вагоне, условия их перевозки;
общие сведения об устройстве грузовых вагонов, маршрут перевозки груза;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности при движении поездов;
внутренний трудовой распорядок;
инструкцию проводника пассажирского вагона.
Параграф 49. Проводник по сопровождению грузов и специальных вагонов, 4 разряд
178. Характеристика работ:
наблюдение за техническим состоянием специального вагона в пути следования;
содержание в исправном состоянии, чистоте и сохранности внутреннего оборудования и съемного инвентаря вагона;
обеспечение работы приборов электроосвещения, водоснабжения, отопления, вентиляции, холодильного и иного оборудования;
своевременная подача заявок в пункты технического обслуживания вагонных участков на исправление обнаруженных неисправностей и контроль за качеством выполненной работы.
179. Должен знать:
общее устройство служебно-технического вагона;
устройство и порядок эксплуатации приборов отопления, водоснабжения, вентиляции, энергоснабжения, электроосвещения, холодильного и иного оборудования и способы устранения мелких неисправностей;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
Параграф 50. Приемосдатчик груза и багажа
180. Характеристика работ:
организация грузовых и коммерческих операций по приему, взвешиванию, погрузке, сортировке, перегрузке, выгрузке, хранению и выдаче грузов и багажа, перевозимых автомобильным, морским, речным, воздушным транспортом и по железным дорогам;
проверка правильности размещения и крепления грузов на открытом подвижном составе в соответствии с техническими условиями погрузки и крепления грузов и порядок перевозок грузов, обеспечивающими сохранность грузов при перевозке и безопасность движения;
контроль за недопущением выхода груза за пределы допустимого габарита погрузки с помощью промышленных телевизионных установок, электронно-габаритных устройств и видеоконтрольной техники;
организация погрузки мелких отправок и контейнеров с учетом требований плана формирования вагонов;
проверка морских, речных, воздушных судов, вагонов и контейнеров перед погрузкой и выгрузкой грузов;
составление коммерческих актов и актов общей формы при обнаружении несохранных перевозок грузов;
оформление перевозочных документов и ведение отчетности, ввод информации о произведенных грузовых операциях в персональные электронно-вычислительные машины;
осуществление контроля за соблюдением требований охраны труда и эффективного использования погрузочно-разгрузочных машин и механизмов;
организация правильного размещения грузов на транспортных средствах, складах, контейнерных площадках с целью обеспечения их сохранности и рационального использования складской площади;
осуществление контроля за состоянием весовых приборов, наличием необходимых материалов для маркировки грузов и багажа, наложением запорно-пломбировочных устройств на вагоны и контейнеры;
принятие мер по сокращению сроков простоя подвижного состава под погрузкой и выгрузкой грузов.

181. Білуге тиіс:
жүктер мен багаждарды тасымалдаудың, тасымалдау құжаттарын рәсімдеу тәртібі;
жүктерді тиеу және бекітудің техникалық шарттары;
көлік құралдарын коммерциялық қарау тәртібі;
станциялық коммерциялық есеп беру нұсқауы;
жүктерді өлшеу тәртібі және технологиясы нұсқауы, таразылау аспаптарын күту және техникалық қызмет көрсету;
қауіпті жүктерді тасымалдау және оларға байланысты апаттық жағдайды жою тәртібі;
станция жұмысының технологиялық процесі;
әртүрлі тасымалдау құралдарымен жүктерді тасымалдау кезінде тиеу және түсіруді есепке алу нұсқауы;
аумақты емес жүк және ауыр салмақты жүктерді жеткізу жөніндегі нұсқау;
акті-наразылық жұмыстары жөніндегінұсқау;
жоғалған жүктерді іздеу жөніндегінұсқау;
теміржол жарғысы;
халықаралық теміржол жүктері қатынасы туралы келісім;
теміржол көлігінде жүктер мен объектілерді сақтау тәртібі;
жүктерді тасымалдау және орау стандарттары мен шарттары;
еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
182. Жалпы қолданыстағы теміржол станцияларында ақтарылма жүкпен жұмыс жасау кезінде – 3-разряд;
вокзалдың багаж бөлімдерінде, кіріс жолдарында, бекеттерде, айлақтарда барлық жүкпен жұмыс жасау кезінде – 4-разряд;
жалпы қолданыстағы теміржол станцияларында барлық жүкпен (ақтарылма жүктен өзге) және заңды тұлғалар жолжүгімен жұмыс жасау кезінде – 5-разряд;
ашық жылжымалы құрамда жүктерді тиеу және бекітудің техникалық шарттарына сәйкес орналастырылып бекітілетін ұзын өлшемді, ағаш, ірі габаритті, габаритті емес, қауіпті және өзге де жүктермен жұмыс жасау кезінде, жүктерді техникалық шарттарда қарастырылмаған сызбалар және схемалар бойынша орналастыру кезінде – 6-разряд.
183. 6-разряд беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
51-параграф. Жүк пойыздарының кондукторы (бас)
184. Жұмыс сипаттамасы:
магистральді теміржол көлігі жолдарындағы жинақ, шығару, жіберу, шаруашылық пойыздарына қызмет көрсету;
вагондарға жіберу құжаттарын қабылдау және тапсыру, машинистті бағдар парағы бойынша жіберілетін пойыздың құрамымен таныстыру;
өнеркәсіптік кәсіпорын жолдарындағы пойыздар мен вагондарды қабылдау, тапсыру және қызмет көрсету;
ашық жылжымалы құрамдағы пойыздың дұрыс қалыптастырылуын және жүктердің дұрыс тиелуін тексеру;
пойыздың автоматтық тежегіштерін сынауға қатысу;
пойыз аралықта тоқтаған кезде немесе жолдарда тұрған жекелеген вагондарды тежегіш башмақтар мен қол тежегіштерін бекіту және оларды вагондардың астынан алу;
аралық станциялардағы құрама, шығару және жіберу пойыздарында маневрлеуге қатысатын барлық қызметкерлердің маневрлік жұмыстарын басқару және маневрлік жұмыстарды орындау;
кезекші бағыттама посттарында қызмет көрсетілмейтін орталықтандырылмаған бағыттардың немесе жергілікті басқаруға берілген орталықтандырылған бағыттардың маневрі кезінде ауыстыру;
ілеспе пойыздардың қауіпсіз жүруін және маневрлік жұмыстардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету;

181. Должен знать:
порядок перевозок и оформления документов на перевозку грузов и багажа;
технические условия погрузки и крепления грузов;
порядок коммерческого осмотра транспортных средств;
инструкцию по ведению станционной коммерческой отчетности;
инструкцию о порядке и технологии взвешивания грузов, содержании и техническом обслуживании весовых приборов;
порядок перевозок опасных грузов и ликвидации, связанных с ним аварийных ситуаций;
технологический процесс работы станции;
инструкции по учету погрузки и выгрузки грузов при перевозках различными транспортными средствами;
инструкцию по перевозке негабаритных и тяжеловесных грузов;
инструкцию по актово-претензионной работе;
инструкцию по розыску пропавших грузов;
устав железных дорог;
соглашение о международном железнодорожном грузовом сообщении;
положение о порядке охраны грузов и объектов на железнодорожном транспорте;
стандарты и условия транспортирования и упаковку грузов;
порядок по техники безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
182. При работе на местах общего пользования железнодорожных станций с навалочными грузами – 3 разряд;
при работе в багажном отделении вокзалов, на подъездных путях, пристанях, причалах, в аэропортах со всеми грузами – 4 разряд;
при работе на местах общего пользования железнодорожных станций со всеми грузами (кроме навалочных) и грузобагажом юридических лиц – 5 разряд;
при работе на открытом подвижном составе с длинномерными, лесными, крупногабаритными, негабаритными, опасными и иными грузами, размещение и крепление которых производится по техническим условиям погрузки и крепления грузов, размещение грузов по чертежам и схемам, не предусмотренным техническими условиями – 6 разряд.
183. Для присвоения 6 разряда требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 51. Кондуктор грузовых поездов (главный)
184. Характеристика работ:
обслуживание сборных, вывозных, передаточных и хозяйственных поездов, обеспечение сохранности перевозимых в них грузов;
прием и сдача перевозочных документов, ознакомление машиниста поезда с планом работы и составом отправляемого поезда;
прием, сдача и обслуживание поездов и вагонов на путях промышленных предприятий;
проверка правильности формирования и коммерческий осмотр состава;
участие в опробовании автоматических тормозов поезда;
закрепление и ограждение поезда при его остановке на перегоне или отдельных вагонов, стоящих на путях, тормозными башмаками и изъятие их из-под вагонов;
навешивание и снятие сигналов для обозначения хвоста поезда;
выполнение маневровой работы и руководство действиями всех работников, участвующих в маневрах с обслуживаемыми сборными, вывозными и передаточными поездами на промежуточных станциях;
перевод при маневрах нецентрализованных стрелок, не обслуживаемых дежурными стрелочных постов или централизованных стрелок, переданных на местное управление;
обеспечение безопасности движения сопровождаемых поездов и при производстве маневровых работ.

185. Білуге тиіс:
жүктерді тасымалдау тәртібі;
жөнелту, жүру және келу жолдарында пойыздарды қабылдау, қызмет көрсету және тапсыру тәртібі;
ашық жылжымалы құрамға жүк тиеу тәртібі және вагондар мен контейнерлерді пломбалау;
қызмет көрсетілетін станциялардың техникалық-өкімгерлік актісі және жұмысының технологиялық процесі;
жүк құжаттарын рәсімдеу тәртібі;
вагон және контейнер құрылымы туралы жалпы мәліметтер;
тежегіш башмақтарды пайдалану тәртібі және құрылысы;
пойыздарды қалыптастыру жоспары;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
жергілікті өзін-өзі басқаруға берілген орталықтандырылған және орталықтандырылмаған бағыттамалы бұрмаларды беру тәртібі.
186. Өнеркәсіптік кәсіпорынның кірме жолдарындағы барлық жүк пойыздарға қызмет көрсету кезінде – 2-разряд;
шаруашылық пойыздардың теміржол желілеріне қызмет көрсету кезінде – 3-разряд;
құрама, шығару және жіберу пойыздардың теміржол желілеріне маневрлік жұмыстармен қызмет көрсету кезінде – 4-разряд;
құрама пойыздар желісі теміржолдарда қызмет көрсету кезінде – 5-разряд;
жүк пойыздарының кондукторының жұмысы кезінде аралық станциялардағы маневрлік жұмыстарды орындай отырып шығару, жіберу және құрама пойыздардың теміржол желілеріне қызмет көрсету кезінде – 6-разряд.
187. Ескерту:
жүк пойыздарының бас кондукторы тиісті қызмет көрсетілетін пойыздың кондукторы үшін көзделген разрядтан бір разряд жоғары тарифтеледі.
52-параграф. Жылжымалы құрамға қызмет көрсететін құрылғы машинисі, 3-разряд
188. Жұмыс сипаттамасы:
сағатына 150 текше метрге дейін су шығындайтын шаятын-булайтын станциялардағы вакуум құрылғыларға, сорғыларға, қозғалтқыштар мен желдеткіштерге қызмет көрсету;
жабдықты іске қосу, тоқтату, жұмыстарына қажет параметрлерді ұстап отыру;
тартып алынатын сұйықтықтың жіберілуін реттеу;
мұнай өнімдерін құюда және оны сақтау немесе тұтыну орнына жіберуде қыздыру;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша, сүзгілердің жағдайын, тартатын магистральдардағы қысымды қадағалау және оларды тазалау;
цистерналар мен сыйымдылықтардағы мұнай өнімдерін тартып алу;
шаятын эстакадалардағы және өзге де шаятын-булайтын станция нысандарындағы жұмыс орындарын үздіксіз цистерна дайындау технологиясы талаптарына сәйкес сумен және ерітінділермен қамтамасыз ету;
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен рефрижераторлық жылжымалы құрамды байыту жөніндегі стационарлық құрылғыларға қызмет көрсету;
дизель отын, май, тұздық және өзге де құрылғы жабдықтарына арналған тұздық, су және отын сорғыларын, сыйымдықтарын жарамды қалыпта ұстап отыру;
аммиак, фреон, пропан-бутан баллондарды және өзге хладагенттерді, қатты отын және ысқылау материалдарын техникалық талаптарға сәйкес сақтауды қамтамасыз ету;
жабдық жұмысы туралы журналдағы жазбаны жүргізу.

185. Должен знать:
порядок перевозок грузов;
порядок приема, обслуживания и сдачи поездов в пунктах отправления, в пути следования и в пунктах прибытия;
порядок погрузки грузов на открытом подвижном составе и пломбирование вагонов и контейнеров;
техническо-распорядительный акт и технологический процесс работы обслуживаемых станций;
порядок оформления грузовых документов;
общие сведения об устройстве вагонов и контейнеров;
устройство и порядок пользования тормозными башмаками;
план формирования поездов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок перевода нецентрализованных стрелок и централизованных стрелок, переданных на местное самоуправление.
186. При обслуживании всех грузовых поездов на подъездных путях промышленных предприятий – 2 разряд;
при обслуживании на железных дорогах сети хозяйственных поездов – 3 разряд;
при обслуживании на железных дорогах сети вывозных и передаточных поездов – 4 разряд;
при обслуживании на железных дорогах сети сборных поездов – 5 разряд;
при обслуживании на железных дорогах сетей вывозных, передаточных и сборных поездов с выполнением маневровой работы на промежуточных станциях при работе кондуктора грузовых поездов в "одно" лицо – 6 разряд.
187. Примечание:
главный кондуктор грузовых поездов тарифицируется на один разряд выше кондуктора грузовых поездов, обслуживающего соответствующий поезд.
Параграф 52. Машинист установок по обслуживанию подвижного состава, 3 разряд
188. Характеристика работ:
обслуживание вакуумных установок, насосов, двигателей и вентиляторов на промывочно-пропарочных станциях с расходом воды до 150 кубических метров в час;
пуск, остановка, поддержание требуемых параметров работы оборудования;
регулирование подачи перекачиваемых жидкостей;
подогрев нефтепродуктов при сливе и подаче его к месту хранения или потребления;
наблюдение за давлением в нагнетательной и всасывающей магистралях по показаниям контрольно-измерительных приборов, за состоянием фильтров и их очистка;
откачка нефтепродуктов из цистерн и емкостей;
обеспечение бесперебойного снабжения водой и растворителями рабочих мест на промывочных эстакадах и иных объектов промывочно-пропарочной станции в соответствии с требованием технологии подготовки цистерн под налив;
обслуживание стационарной установки по экипировке рефрижераторного надвижного состава под руководством машиниста более высокой квалификации;
заполнение емкостей рефрижераторного подвижного состава дизельным топливом, рассолом, аммиаком, фреоном, пропан бутаном;
содержание в исправном состоянии рассольных, водяных и топливных насосов, емкостей для дизельного топлива, масел, рассола и иного оборудования установок;
обеспечение хранения в соответствии с техническими требованиями баллонов аммиака, фреона, пропанбутана и иных хладагентов, твердого топлива и обтирочных материалов;
ведение записей в журнале о работе оборудования.

189. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін агрегаттардың, аспаптар мен жабдықтардың құрылысы;
қолданылатын механизмдер, аспап, құрал-сайман мен құрылғылар және оларды пайдалану тәртібі;
жалпы және арнайы сыйымдылықтардың, соратын және қысып толтыратын құбыржолдардың орналасу схемалары;
вакуум құрылғылар мен мұнай тұтқыш арқылы өтетін мұнай өнімдерінің атауы мен сұрыптары;
механизмдердің, қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы кемшілік себептері, оларды жою тәсілдері;
электртехника, гидравлика және механика негіздері;
коммуникациялық және тарату желілері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
қысыммен істейтін баллондарға қызмет көрсету тәртібі.
53-параграф. Жылжымалы құрамға қызмет көрсететін құрылғы машинисі, 4-разряд
190. Жұмыс сипаттамасы:
сағатына 150 текше метрден астам су шығындайтын шаятын-булайтын станциялардағы вакуум құрылғыларға, сорғыларға, қозғалтқыштар мен желдеткіштерге қызмет көрсету;
рефрижераторлық жылжымалы құрамды байыту жөніндегі стационарлық құрылғыларға қызмет көрсету;
сорғылардың, сыйымдылықтар мен өзге де байыту құралдарының жұмысындағы кемшіліктерді анықтау және жою.
191. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмыс режимдері және кинематикалық схемалары;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
жанар-жағар және ысқылау материалдарының, хладагенттер мен қатты отынның сипаттамалары.
54-параграф. Жылжымалы құрамға қызмет көрсететін құрылғы машинисі, 5-разряд
192. Жұмыс сипаттамасы:
мұнай өнімдерін және рефрижераторлық жылжымалы құрамды байытуға арналған дизель отынды қабылдауға арналған жоғары дәлдіктегі отын салатын және май құятын колонкаларға (1%-ға дейін қателікпен) қызмет көрсету;
"Хладон-12" хладагент сыйымдылықтарын вакуумдау және зарядтау құрылғыларына қызмет көрсету;
қызмет көрсетілетін жабдықтарды жөндеу жұмыстарына қатысу;
жоғары деңгейде тазаланған мұнай өнімдерін (реактивтік отын, авиабензин) құятын цистерналарды өңдеу және шаюды қамтамасыз ететін машиналарға, жабдықтар мен аспаптарға қызмет көрсету және реттеу.
193. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың кемшіліктерін жою тәртібі мен байыту технологиясы;
жоғары қысымдағы жабдықтармен және байыту құралдарымен жұмыс істегенде қауіпсіздік тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
электртехника, гидравлика және кинематика негіздері.

189. Должен знать:
устройство обслуживаемых агрегатов, приборов и оборудования;
применяемые механизмы, инструмент, инвентарь и приспособления и порядок пользования ими;
схему расположения общих и специализированных емкостей, всасывающих и нагнетательных трубопроводов и регулирующих устройств;
наименование и сорта нефтепродуктов, проходящих через вакуумные установки и нефтеловушки;
причины неисправностей в работе механизмов, обслуживаемого оборудования, способы их устранения;
основы электротехники, гидравлики и механики;
коммуникационные и разводящие сети;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок обслуживания баллонов, работающих под давлением.
Параграф 53. Машинист установок по обслуживанию подвижного состава, 4 разряд
190. Характеристика работ:
обслуживание вакуумных установок, насосов, двигателей и вентиляторов на промывочно-пропарочных станциях с расходом воды свыше 150 кубических метров в час;
обслуживание стационарной установки и ее агрегатов по экипировке рефрижераторного подвижного состава;
определение и устранение неисправностей в работе насосов, емкостей и иных средств экипировки.
191. Должен знать:
кинематические схемы и режимы работы обслуживаемого оборудования;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
характеристики горюче-смазочных и обтирочных материалов, хладагентов и твердого топлива.
Параграф 54. Машинист установок по обслуживанию подвижного состава, 5 разряд
192. Характеристика работ:
обслуживание высокоточных (с погрешностью до 1%) топливозаправочных и маслозаправочных колонок, высокопроизводительного оборудования для приема нефтепродуктов и дизельного топлива для жилировки рефрижераторного подвижного состава;
обслуживание установок вакуумирования и зарядки емкостей хладагентом "Хладон-12";
участие в ремонтных работах обслуживаемого оборудования;
обслуживание и регулирование машин, оборудования и приборов, обеспечивающих обработку и промывку цистерн под налив высокочистых нефтепродуктов (реактивное топливо, авиабензин) горячей водой высокого давления.
193. Должен знать:
порядок устранения неисправностей обслуживаемого оборудования и технологию экипировки;
порядок безопасности при работе с оборудованием высокого давления, экипировочными средствами и пожарной безопасности;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
основы электротехники, гидравлики и кинематики.

55-параграф. Жылжымалы құрамның жуып-жинаушысы, 1-разряд
194. Жұмыс сипаттамасы:
санитарлық-гигиеналық талаптарға сәйкес құрылғылар және түрлі еріткіштерді, пасталарды, бензин және керосинді пайдалана отырып және қолмен жеңіл, жүк және арнайы құрылыс көліктерінің, тіркемелер, жартылай тіркемелердің шыныларын ысқылап сырты мен ішін тазалау, жинау және жуу;
жуатын алаңшаларда су кәріз бұрмаларды ластықтан тазалау;
аспап, құрал-сайман, құрылғы және жуатын алаңдарда тазалықта және жарамды қалыпта ұстау.
195. Білуге тиіс:
еріткіштерді, пасталарды, бензин және керосинді пайдалана отырып сырты мен ішін тазалау, жинау және жуу тәсілдері мен жолдары;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
қолданылатын аспаптың, құрал-сайман және құрылғының мақсаты.
56-параграф. Жылжымалы құрамның жуып-жинаушысы, 2-разряд
196. Жұмыс сипаттамасы:
өңдеудің санитарлық-гигиеналық талаптарға сәйкес құрылғылар мен түрлі еріткіштерді, пасталарды, бензин және керосинді пайдалана отырып және қолмен локомотивтердің, жолаушы вагондарының, электр және дизельпойыздарының, автобустардың, трамвай және троллейбустардың шыныларын ысқылап сырты мен ішін тазалау, жинау және жуу;
көмір салатын жартылай вагондарды тазалау және ыстықтай жуу;
еріткіштерді, бензин және керосинді пайдалана отырып теміржол жылжымалы құрамын жөндеу кезінде бөлшектер мен тораптарды тазалау, үрлеу, ысқылау және шаю;
жуу ерітінділерін әзірлеу;
қоқыс және көң салатын арнайы пештерде тасымалдау, қалау, биотермиялық зарарсыздандыру және жандыру;
дезинфекциялық-шаятын станциялардың және кешенді вагон дайындау пункттерін жинау.
197. Білуге тиіс:
түрлі жуатын ерітінділерді пайдалана отырып шаю және жинау тәсілдері мен жолдары;
қолданылатын ерітінділерді әзірлеу тәсілдеріжәне құрамы;
көтергіш-көлік құралдарын пайдалану тәртібі;
қоқыс және көң салатын арнайы пештерде биотермиялық зарарсыздандыру және жандыру тәртібі;
теміржол жолдарында жұмыс кезінде қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
57-параграф. Жылжымалы құрамның жуып-жинаушысы, 3-разряд
198. Жұмыс сипаттамасы:
дизелді, жүк электрқозғалтқыштарын және жүк жылжымалы құрамының электрлі жабдығын тазалау, үрлеу, сүрту, жуу;
адам, астық және өзге де азық-түлік таситын жүк вагондарын, тірі мал және мал шикізатын салатын вагондарды, рефрижераторлық, изотермиялық және тірі балық салатын вагондардың ішін тазалау, ыстық сумен шаю және дезинфекциялау;
механизациялау құралдарын пайдалана отырып тұрып және қатып қалған жүк вагондарын, жолаушылар вагондарының санитарлық тораптарын тазалау;
ветеринарлық қадағалау, санитарлық-эпидемиологиялық станциялар, мемлекеттік нан инспекциясы талаптарына сәйкес вагондарды тасуға дайындау жөніндегі технологияда көзделген жұмыстарды орындау;
механизациялау құралдары мен жабдықтардың жұмыс процесінде қолданылатын қызмет көрсету;
ерітінділерді дайындау, жұмыс, су және бу жіберу режимдерін реттеу, қоқыс тазалау;
механизмдер мен жабдықтардың ұсақ ақаулықтарын айқындау және жою.

Параграф 55. Мойщик-уборщик подвижного состава, 1 разряд
194. Характеристика работ:
наружная и внутренняя очистка, обтирка, уборка и обмывка с протиркой стекол легковых, грузовых и специальных автомобилей, прицепов, полуприцепов, дорожно-строительных машин вручную и с применением приспособлений и различных растворителей, паст, бензина и керосина в соответствии с санитарно-гигиеническими требованиями обработки их под погрузку грузов;
очистка от загрязнения водоканализационных отводов на обмывочных площадках;
содержание в чистоте и исправном состоянии инструмента, инвентаря, приспособлений и обмывочных площадок.
195. Должен знать:
способы и приемы наружной и внутренней уборки и обмывки подвижного состава с применением растворителей, паст, бензина и керосина;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
назначение применяемого инструмента, инвентаря и приспособлений.
Параграф 56. Мойщик-уборщик подвижного состава, 2 разряд
196. Характеристика работ:
наружная и внутренняя очистка, обтирка, уборка и обмывка с протиркой стекол локомотивов, пассажирских вагонов, вагонов электро- и дизель-поездов, автобусов, трамваев и троллейбусов вручную и с применением приспособлений и различных растворителей, паст, бензина и керосина в соответствии с санитарно-гигиеническими требованиями их обработки;
очистка и горячая промывка вручную полувагонов под погрузку угля;
очистка, продувка, обтирка и обмывка деталей и узлов при ремонте железнодорожного подвижного состава с применением растворителей, бензина и керосина;
приготовление моющих растворов;
транспортировка, укладка, биотермическое обеззараживание и сжигание в специальных печах навоза и мусора;
уборка территории дезинфекционно-промывочных станций и пунктов, пунктов комплексной подготовки вагонов.
197. Должен знать:
способы и приемы промывки и уборки с применением различных моющих растворов;
состав и способы приготовления применяемых растворов;
порядок пользования подъемно-транспортными средствами;
порядок биотермического обеззараживания и сжигания в специальных печах навоза и мусора;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности при работе на железнодорожных путях;
внутренний трудовой распорядок.
Параграф 57. Мойщик-уборщик подвижного состава, 3 разряд
198. Характеристика работ:
очистка, продувка, обтирка и обмывка дизеля, тяговых электродвигателей и электрооборудования тягового подвижного состава;
внутренняя очистка, промывка горячей водой и дезинфекция грузовых вагонов, предназначенных под перевозку людей, зерна и иных продовольственных грузов, вагонов из-под живности и сырья животного происхождения, рефрижераторных, изотермических и живорыбных;
очистка санитарных узлов пассажирских вагонов, грузовых вагонов от слежавшихся грузов с применением средств механизации;
выполнение предусмотренных технологией работ по подготовке вагонов к перевозкам в соответствии с требованиями ветеринарного надзора, санитарно-эпидемиологических станций, государственной хлебной инспекцией;
обследование используемых в процессе работы средств механизации и оборудования;
подготовка растворов, регулировка режимов работы, подача пара и воды, уборка мусора;
определение и устранение мелких неисправностей механизмов и оборудования.

199. Білуге тиіс:
дизелді, жүк электрқозғалтқыштарын және жүк жылжымалы құрамының электрлі жабдығын тазалау, үрлеу, сүрту, жуу тәртібі;
жүк вагондарын, жолаушы вагондарының санитарлық тораптарын тазалау, шаю тәртібі;
вагондарды дезинфекциялау тәртібі;
қолданылатын ерітінділердің рецептурасы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
ветеринарлық қадағалау, санитарлық-эпидемиологиялық станциялар, нан инспекциясы талаптары.
58-параграф. Жылжымалы құрамның жуып-жинаушысы, 4-разряд
200. Жұмыс сипаттамасы:
теміржол мен метрополитеннің жылжымалы құрамының бөліктерін лас, тот, ескі бояулардан механикаландырылған тәсілмен ротациялық құралмен, механизм арқылы тазалау, жоғары қысымды суды пайдалана отырып, сондай-ақ химиялық тәсілмен жуу;
қолданылатын құралдар мен технологиялық жабдықтарды жөндеу жұмыстарына қатысу.
201. Білуге тиіс:
қолданылатын механизмдер мен құралдарға қызмет көрсету тәртібі;
жылжымалы құрамды жуу және тазалау кезінде жоғары қысымды су мен химиялық құралдарды пайдаланудың қауіпсіздігі тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
электртехника және гидравлика негіздері.
59-параграф. Зумпфты агрегат машинисі, 4-разряд
202. Жұмыс сипаттамасы:
вакуум сорғылы зумпфты агрегатты және цистернаны қолмен тазалауды басқару;
агрегатты, оның құрылғыларын және жабдықтарына қызмет көрсету және дұрыс жағдайда күту;
су төгетін құрылғының лас жинағышын тазалау;
вакуум сорғына бақылау-өлшеу құрылғысымен жөндеу және реттеу;
цистернаның автоматты дабыл беру жабдығын және толуын шектеуді реттеу;
агрегаттың, лас жинағышты, су төгетін құрылғыны, шлангты лас қойыртпақты ағызып шығаруға дайындығын тексеру;
тексеріс нәтижелерін арнайы журналға жазу;
агрегат электр қуатын, насос құрылғысының автоматикасы мен дабыл беру жабдығын қосу және сөндіру;
метрополитен түнеліндегі лас жинағыш пен су төгетін құрылғыда жиналған лас қойыртпақтарды ағызып шығару;
сусіңгіш қайта айдау құрылғысы жұмысын тексеру және жөндеу;
агрегатты транспорттық жағдайға дайындау;
цистернаны лас қойыртпадан қолмен тазалау және белгіленген орынға шығару.
203. Білуге тиіс:
вакуум сорғылы зумпфты агрегатының, бақылау-өлшеу аспаптарының метрополитен жолындағы сусіңгіш қайта айдау құрылысы (су төгетін құрылғының лас жинағышы) және олардың жұмыс режимі;
уақытша кабельді электр қуаты көзіне қосу және өшіру тәртібі;
агрегатты жоспарлы ескертпе жөндеу және тексеру жүргізудің тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
гидравлика, электртехника негіздері.

199. Должен знать:
порядок очистки, продувки, промывки дизеля, тяговых электродвигателей и электрооборудования подвижного состава;
порядок очистки, промывки грузовых вагонов и санитарных узлов пассажирских вагонов;
порядок дезинфекции вагонов;
рецептуру применяемых растворов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
требования, предъявляемые ветеринарным надзором, санитарно-эпидемиологической станцией, хлебной инспекцией.
Параграф 58. Мойщик-уборщик подвижного состава, 4 разряд
200. Характеристика работ:
очистка деталей и узлов подвижного состава железных дорог и метрополитена от грязи, ржавчины, старой краски, окалины механизированным способом с помощью ротационных приборов, механизмов и обмывка их с использованием высокого давления воды, а также химическим способом;
участие в ремонтных работах используемого оборудования и технологической оснастки.
201. Должен знать:
порядок обслуживания применяемых механизмов и приборов;
порядок безопасности при использовании высокого давления воды и химических средств при обмывке и очистке подвижного состава;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
основы электротехники и гидравлики.
Параграф 59. Машинист зумпфового агрегата, 4 разряд
202. Характеристика работ:
управление зумпфовыми агрегатами с вакуум-насосом и ручной очисткой цистерн;
обслуживание и содержание в исправном состоянии агрегата, его оборудования и приборов;
подготовка оборудования водоотливной установки к очистке грязесборника;
наладка и регулировка вакуум-насоса по контрольно-измерительным приборам;
регулировка автоматической сигнализации и блокировки наполнения цистерны;
проверка готовности агрегата, грязесборника, водоотливных устройств и шлангов к работе по откачке грязевой пульпы;
запись результатов проверки в специальный журнал;
подключение и отключение электропитания агрегата, автоматики и сигнализации насосных установок;
откачка грязевой пульпы из грязесборников и водоотливных устройств в тоннелях метрополитена;
проверка и наладка работы оборудования дренажных перекачек после очистки;
подготовка агрегата в транспортное состояние;
вывоз в указанное место и очистка цистерны от грязевой пульпы вручную.
203. Должен знать:
устройство зумпфового агрегата с вакуум-насосом, контрольно-измерительных приборов, дренажных перекачек (грязесборников водоотливных устройств) на линиях метрополитена и режимы их работы;
порядок подключения временной кабельной к источникам электропитания и отключения от них;
порядок проведения ревизии и планово-предупредительного ремонта агрегатов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
основы гидравлики, электротехники.

60-параграф. Зумпфты агрегат машинисі, 5-разряд
204. Жұмыс сипаттамасы:
қоқыс пульпасын механикалық және гидравликалық түрде түсіретін және вакуум сорғымен жабдықталған зумпфты агрегаттарды басқару;
тұндырғыштарды тазалауда сорғы агрегаттарын басқару;
бақылау-өлшеу аспаптары мен іске қосылуын реттейтін аппаратураның жарамдылығын тексеру;
цистерналардан пульпаны түсіру механизмдерін басқару, оларды баптау және реттеу;
айдау жұмыстары шарттарына байланысты цистерналарды толтыруға қажетті уақытты есептеу;
түрлі үлгідегі вакуум сорғыларды реттеу және сынау;
бекітілген агрегаттарға, машиналар мен механизмдерге техникалық қызмет көрсету және жарамды қалыпта ұстап отыру.
205. Білуге тиіс:
механикалық және гидравликалық түсіретін зумпфты агрегаттар мен ил соратын агрегаттардың құрылымдық ерекшеліктері және құрылысы;
зумпфты агрегаттарда қолданылатын түрлі үлгідегі вакуум сорғылардың техникалық сипаттамалары;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
аспаптар мен құрылғылар, цистерналарды механикалық босататын жабдықтар.
206. Өнімділігі сағатына 740 текше метр және одан жоғары, бәсеңдету деңгейін қамтамасыз ететін 100 килопаскаль және одан жоғары "150-57-0-384-290-С-00" үлгісіндегі ротациялық су сақиналы вакуум сорғымен жабдықталған зумпфты агрегатты басқару кезінде – 6-разряд.
207. 6-разряд беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
61-параграф. Зумпфты агрегат слесары, 3-разряд
208. Жұмыс сипаттамасы:
11-12 квалитеттер (дәлдіктің 4-5 класы) бойынша слесірлік өңдеу арқылы зумпфты агрегаттарды жөндеу;
зумпфты агрегатты көлік жағдайынан жұмыс жағдайына қайта қосу:электр тарату қалқандарынан немесе түнелдерінен агрегатқа және оның уақытша электрмен қоректендіру желісіне шаң жинағыштарынан вакуумдағы құбыржолдарын алып тастау;
құбыржол схемаларын агрегат жұмысына дайындау;
түнелде орналастырылған жинағыштардағы лас пульпаны цистернаға жіберілуін реттеу;
жылжымалы құрам габаритішегіндегі барлық құрылғыларды орната отырып агрегаттың көліктік жағдайын орнату және өшіру.
209. Білуге тиіс:
дренажды және зумпфты агрегат жабдықтарының қызмет көрсету тәртібіжәне құрылысы;
агрегат жұмысының режимдері және қоқыс пульпасының қасиеттері;
жер асты жұмыстарындағы кемшіліктердің себептері мен белгілері, оларды жою тәсілдері;
құбыр салу тәсілдері;
дренаж және зумпфты агрегат құбыржолдары мен электрмен қоректендіру схемалары;
электртехника және металдардың технологиясы негіздері;
жылжымалы құрам габариттері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
қолданыстағы метрополитен түнеліндегі жұмыс тәртібі.

Параграф 60. Машинист зумпфового агрегата, 5 разряд
204. Характеристика работ:
управление зумпфовыми агрегатами с механической и гидравлической выгрузкой грязевой пульпы и оборудованными вакуум-насосом, обеспечивающим максимальную степень разряжения;
управление насосными агрегатами при очистке отстойников;
проверка исправности контрольно-измерительных приборов и пускорегулирующей аппаратуры;
управление механизмами по выгрузке из цистерн грязевой пульпы, наладка и регулировка их;
расчет потребного времени для заполнения цистерны в зависимости от условий работы перекачек;
регулировка и испытание вакуум-насосов различных типов;
техническое обслуживание и содержание в исправном состоянии закрепленных агрегатов, машин и механизмов.
205. Должен знать:
устройство и конструктивные особенности зумпфовых агрегатов с механической и гидравлической выгрузкой и илососных агрегатов;
технические характеристики вакуум-насосов различных типов, применяемых на зумпфовых агрегатах;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
инструмент и приспособления, оборудование по механической разгрузке цистерн.
206. При управлении зумпфовыми агрегатом, оборудованным ротационным водокольцевым вакуум-насосом типа "150-57-0-384-290-С-00", обеспечивающими максимальную степень разряжения 100 килопаскаль и выше, производительностью 740 кубических метров в час и выше – 6 разряд.
207. Для присвоения 6 разряда требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 61. Слесарь зумпфового агрегата, 3 разряд
208. Характеристика работ:
ремонт оборудования зумпфовых агрегатов со слесарной обработкой по 11-12 квалитетам (4 - 5 классам точности):
переключение зумпфового агрегата с транспортного положения в рабочее: прокладка и снятие временных трубопроводов под вакуум от грязесборников к агрегату и временной линии его электропитания от электрораспределительных щитов перекачки или тоннеля;
подготовка схемы трубопроводов к работе на агрегат;
регулировка подачи грязевой пульпы в цистерну при откачке ее из сборников, расположенных в тоннеле;
отключение и установка транспортного положения агрегата с постановкой всех устройств в пределах габарита подвижного состава.
209. Должен знать:
устройство и порядок обслуживания оборудования дренажных перекачек и зумпфового агрегата;
режимы работы агрегата и свойства грязевой пульпы;
причины и признаки неисправностей работы приземного устройства и способы их устранения;
способы прокладки труб;
схемы трубопроводов и электропитания дренажных перекачек и зумпфового агрегата;
основы электротехники и технологии металлов;
габариты подвижного состава;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок производства работ в действующем тоннеле метрополитена.

62-параграф. Зумпфты агрегат слесары, 4-разряд
210. Жұмыс сипаттамасы:
7-10 квалитеттер (дәлдіктің 2-3 класына) бойынша слесірлік өңдеу арқылы зумпфты агрегаттарды жөндеу;
су құятын құрылғылы жабдықтарын қоқыс жинағыштарды тазалауға дайындау;
агрегат электр қоректендіргішін, сорғы құрылғыларының автоматика және сигнал бергішін қосу және өшіру;
қоқыс жинағыштардағы зиянды газдарды аспаптар бойынша айқындау және жылжымалы электр желдеткіштердің көмегімен жою;
зумпфты агрегат жұмысын басқаруға қатысу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша мановакуумметр, толтыру деңгейі көрсеткіші, амперметрді бақылау;
агрегат жұмысының режимін реттеу;
агрегат жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою.
211. Білуге тиіс:
вакуум сорғы, электрлі қозғалтқыш, бақылау-өлшеу аспаптары, газ талдағыш және айдау автоматикасының құрылысы;
зумпфты агрегаттың жұмыс режимін реттеу тәсілдері;
үстіңгі жақтағы қоқыс тұндырғыштардың құрылысы;
майлау материалдарының мақсаты;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
гидравлика негіздері.
63-параграф. Контакті желісінің электромонтері, 2-разряд
212. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары электромонтердің басшылығымен электр және пневматикалық құралдарды, такелажды құрылғылар мен механизмдерді кернеуі жоқ жағдайды пайдалана отырып трамвай және троллейбустардың контакті желісін бөлшектеу және монтаждау;
кернеуді жою жұмыстарын жоғарғы деңгейде орындау;
тіректерді түзетуге қатысу;
арматураларды, конструкцияларды және желідегі тіректерді бояу;
тірек котловандарын қазу;
дистанциялық және қолмен басқару үшін ажыратқыштарды ауыстыру.
213. Білуге тиіс:
контактілі желінің жекелеген элементтерінің құрылысы;
қарапайым механизмдер мен агрегаттардың такелажды құрылғылардың құрылымы және жұмыс қағидаты;
сымдардың, тростар мен құбыржолдардың маркалары мен кесінділері, тірек үлгілері;
контактілі желі мен жоғары вольтты желілермен жұмыс жасаудағы сақтықтың негізгі шаралары;
теміржолдарда болу тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
электртехника бойынша негізгі мәліметтер.
64-параграф. Контакті желісінің электромонтері, 3-разряд
214. Жұмыс сипаттамасы:
контактілі желі тіректеріне, осы желілерде қосылған трансформаторлы кіші станцияларына ілінген тұрақты және ауыспалы ток контактілі желісіне, жоғары вольтты желілерді монтаждау, бөлшектеу, тексеру, өлшеу, жөндеу, тіректерді құру;
биіктіктегі кернеуді жою электрмонтаждау жұмыстарын бригада құрамында орындау және жерлендіру;
аралық ұзындықтарын өлшеу;
станциялар және айдаудағы жұмыс істейтін жерлерді қоршау;
электр және пневматикалық құралдарды, такелажды құрылғылар мен механизмдерді пайдалана отырып трамвай және троллейбустардың контакті желісін бөлшектеу және монтаждау;
ауыстырып қосқыш жетектерін тексеру және реттеу;
бетон араласпасын дайындау;
контактілі желі тіректерінің уақытша сигнал белгілерін орнату;
түрлі атмосфералық жағдайларда қалпына келтіру жұмыстарын орындау.

Параграф 62. Слесарь зумпфового агрегата, 4 разряд
210. Характеристика работ:
ремонт оборудования зумпфовых агрегатов со слесарной обработкой деталей по 7-10 квалитетам (2 - 3 классам точности);
подготовка оборудования водоотливной установки к очистке грязесборников;
подключение и отключение электропитания агрегата, автоматики и сигнализации насосных установок;
определение по приборам наличия вредных газов в грязесборниках и удаление их при помощи переносных электровентиляторов;
участие в управлении работой зумпфового агрегата;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов: мановакуумметра, указателя уровня наполнения, амперметра;
регулировка режима работы агрегата;
выявление и устранение неполадок в работе агрегата.
211. Должен знать:
устройство вакуумнасосов, электродвигателей, контрольно-измерительных приборов, газоанализаторов и автоматики перекачки;
способы регулировки режимов работы зумпфового агрегата;
устройство сливных грязеотстойников на поверхности;
назначение смазочных материалов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
основы гидравлики.
Параграф 63. Электромонтер контактной сети, 2 разряд
212. Характеристика работ:
демонтаж и монтаж контактной сети трамвайных и троллейбусных линий с использованием электрического и пневматического инструмента, такелажных приспособлений и механизмов при снятом напряжении под руководством электромонтера более высокой квалификации;
выполнение работ на высоте со снятием напряжений и вдали от частей, находящихся под напряжением;
участие в правке опор;
разборка и окраска арматуры, конструкций и опор на линии;
рытье котлованов под опоры;
переключение разъединителей с ручным и дистанционным управлением.
213. Должен знать:
устройство отдельных элементов контактной сети;
принцип работы и условия применения такелажных приспособлений и механизмов;
марки и сечения проводов, тросов и проволоки, типы опор;
основные меры предосторожности при работах на контактной сети и высоковольтных линиях;
порядок нахождения на железнодорожных путях;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
основные сведения по электротехнике.
Параграф 64. Электромонтер контактной сети, 3 разряд
214. Характеристика работ:
монтаж, демонтаж, осмотр, замер, проверка состояния, ремонт контактной сети постоянного и переменного тока, высоковольтных линий, подвешенных на опорах контактной сети, трансформаторных подстанциях, подключенных к этим сетям, установка опор;
выполнение электромонтажных работ в составе бригады на высоте со снятием напряжения и заземлением;
замер длин пролетов;
ограждение мест производства работ на станциях и перегонах;
монтаж и демонтаж контактной сети трамвайных и троллейбусных линий с раскаткой на трассе и с использованием электрического, пневматического инструмента и такелажного приспособления и механизмов;
проверка и регулировок приводов переключателей;
заготовка замесов бетонов;
установка временных сигнальных знаков на опоры контактной сети;
выполнение восстановительных работ при различных атмосферных условиях.

215. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін құрылғылардың зақымдықтары мен қалыпты жағдайдан ауытқу белгілері және оларды жою тәсілдері;
дистанцияда қызмет көрсетілетін электрлі жабдықтау құрылғыларының контактілі желілерін қоректендіру және секциялау схемалары;
барлық қызмет көрсетілетін құрылғы элементтерінің құрылысы мен олардың мақсаты;
сымдардағы шекті жүктеме;
ток жүргізу бөліктеріндегі оқшаулау қашықтығы;
сымдарды түйістіру және бекіту тәсілдері;
контактілі желілердегі жұмыс кезінде қоршау тәртібі;
өз міндеттері аясындағы "Контактілі желі құрылымы мен техникалық пайдалану тәртібі";
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
теміржол байланысының жұмыс қағидаты.
216. Жұмыс үлгілері:
1) кабель – қорғау бұрыштарын орнату немесе ауыстыру, төсеу:
2) ажыратқыш жетектер – тексеру;
3) ішектер, электр біріктіргіштер, монтажды струбциналар – жасау;
4) компенсаторлық құрылғылар – жұмысын тексеру;
5) электр тарту рельсті шынжырлар – тексеру;
6) жерлендіру штангілері – жұмысын тексеру.
65-параграф. Контакті желісінің электромонтері, 4-разряд
217. Жұмыс сипаттамасы:
көпірлерді ажырату және біріктіру кезінде трамвай және троллейбус жолындағы контактілі желі сымдары операциясын орындау;
орташа анкерлеу арқаның дайындау;
құрсауларды тексеру, қатайту және сырлау;
габариттіқақпаларды тексеру;
қызмет көрсетіліп жатқан дистанция (учаске) ішіндегі теміржол, трамвай және троллейбус жолындағы ажыратқыш контактілі желілерін ауыстыру;
тұрақты және ауыспалы ток контактілі желісін, жоғары вольтты желіні және автоматты бұғаттауды жоспарлы-алдын ала жөндеу;
құрамалы тіректерді, икемді көлденең құралдарды, ригельдерді, консельдерді, кронштейндер, фиксаторлар, секциялық изоляторларды және ілме бөлшектерді орнату және ауыстыру;
қашықтықтан басқаратын секциялық ажыратқыш жетектердің, анкерлік тірек созба оқшауларын, ток қабылдағыш жұмысын тексеру;
қашықтықтан басқару аппаратурасын монтаждау және орнату;
жоғары вольтты желілерге, автоматты бұғаттауға, контактілі желі тіректеріндегі толқын жүргізгіштерге, жеке тұрған тіректерге қызмет көрсету мен жөндеу;
"қопару тәсілімен" сымдарды тығыздау және пісіру;
бригада құрамында кернеуге қатысты және кернеудегі бөліктерге жақын жұмыстарды орындау;
электрлі жіберу желілері мен құрылғыларды аралап тексеру, оларды машинистің немесе вагон кабинасынан тексеру;
топырағын қазбай іргетастардың, сорғылар мен тірек түптерінің конструкция қалыбын тексеру;
тұрақты сигнал белгілерін контактілі желі тіректеріне орнату.
218. Білуге тиіс:
контактілі желі және электр жабдықтау құрылғысын қоректендіру және секцияландыру схемалары;
контактілі желі ілмелерінің үлгілері;
металл, темір бетон тіректердің конструкциясы мен үлгілері, оларды орнату тәсілдері;
ток қабылдағыштардың конструкциясы және оларды контактілі сымдарға әсері;
шықпа орындары мен қоректендіру желісінің нөмірленуі;
контактілі желі тіректеріне ілінген жоғары вольтты желілерді, толқын жібергіштерді қоректендіру схемалары;
қопару заттарының қасиеті, қопару арқылы пісіру және термитті пісіру жөніндегі операцияларды дайындау және жүргізу тәртібі;
такелажды жабдықтардың құрылысы мен оларды ұстау;
такелажды жұмыс жүргізу кезінде сигнал беру;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
өз міндеттерінің шеңберінде контактілі желінің мазмұны мен жөндеу тәртібі.

215. Должен знать:
признаки повреждений или отклонений от нормального состояния обслуживаемых устройств и способы их устранения;
схемы питания и секционирования контактной сети и иных устройств электроснабжения, обслуживаемых дистанций;
устройство всех элементов обслуживаемых устройств и их назначение;
допускаемые нагрузки на проводах;
изоляционные расстояния до токоведущих частей;
способы стыкования и крепления проводов;
порядок ограждения при работах на контактной сети;
"Порядок устройства и технической эксплуатации контактной сети" по кругу своих обязанностей;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
принцип работы железнодорожной связи.
216. Примеры работ:
1) кабель – установка или замена защитных уголков, прокладка;
2) приводы разъединителей – осмотр;
3) струны, электрические соединители, монтажные струбцины – изготовление;
4) устройства компенсаторные – проверка работы;
5) цепи электротяговые рельсовые – осмотр;
6) штанги заземляющие – проверка работы.
Параграф 65. Электромонтер контактной сети, 4 разряд
217. Характеристика работ:
выполнение операций с проводами контактной сети трамвайных и троллейбусных линий при разводке и сводке мостов;
изготовление тросов средних анкеровок;
проверка, подтягивание и окраска бандажей;
проверка габаритных ворот;
переключение разъединителей контактной сети железнодорожных, трамвайных и троллейбусных линий в пределах обслуживаемой дистанции (участка);
планово-предупредительный ремонт контактной сети постоянного и переменного тока, высоковольтных линий, автоматической блокировки;
установка и смена сборных опор, гибких поперечин, ригелей, консолей, кронштейнов, фиксаторов, секционных изоляторов и деталей подвески;
проверка работы приводов секционных разъединителей с дистанционным управлением, изоляции оттяжек анкерных опор и работы токоприемника;
установка и монтаж аппаратуры дистанционного управления;
содержание и ремонт высоковольтных линий, автоматической блокировки, волноводов, подвешенных на опоры контактной сети и отдельно стоящих опор;
сварка проводов "методом взрыва" и опрессовка;
выполнение в составе бригады работы под напряжением и вблизи частей, находящихся под напряжением;
обходы линий электропередачи и устройств, их осмотр из кабины машиниста или вагона;
осмотр состояний конструкций фундаментов, оттяжек и низа опор без откопки грунта;
установка постоянных сигнальных знаков на опоры контактной сети.
218. Должен знать:
схемы питания и секционирования контактной сети и иных устройств электроснабжения;
типы подвесок контактной сети;
конструкции и типы металлических, железобетонных опор и способы их установки;
конструкции токоприемников и воздействие их на контактный провод;
места выводов и нумерацию питающих линий;
схемы питания высоковольтных линий, волноводов, подвешенных на опорах контактной сети;
свойства взрывчатых веществ, порядок подготовки и проведения операций по сварке взрывом к термитной сварке;
устройство такелажной оснастки и обращение с ней;
сигнализацию при проведении такелажных работ;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок содержания и ремонта контактной сети по кругу своих обязанностей.

219. Жұмыс үлгілері:
1) жерленген контуралар – кедергіні тексеру;
2) соратын және қоректендіретін желілер – тексеру;
3) тіректер, тірек іргетастары – кедергіні және токтың шығып кетуін тексеру;
4) контактілі сымдар – станциялардағы тозған сымдарды өлшеу және маусымдық реттеу;
5) контактілі желіні ажыратқыштар – қызмет көрсетілетін және жанындағы дистанция шегінде қайта қосу;
6) фиксаторлық консольды тіректер – тексеру;
7) толқын жіберуге арналған штырлы траверстер – тексеру;
8) көлденең тростар – дайындау және созғылау.
66-параграф. Контакті желісінің электромонтері, 5-разряд
220. Жұмыс сипаттамасы:
қиық учаскедегі сызбалар мен эскиздерге бөле отырып трамвай және троллейбус желілерінің контактілік желісі жабдықтарын монтаждау, бөлшектеу;
контактілі желінің, контактілі желі тіректеріне ілінген жоғары вольтты желілердің барлық құрылғыларын жөндеу жәнетексеру;
контактілі желіні көлденеңінен және тігінен реттеу;
контактілі желі құрылғыларын күшейту;
икемді көлденең ұстап тұрған тростардың созылуын реттеу;
көпірлердегі тарату құрылғыларын реттеу;
қашықтықтан басқару аппаратурасын баптау, реттеу;
токтан ажыратқышты тексеру.
221. Білуге тиіс:
контактілі желі құрылғыларына пайдаланудың техникалық нормалары;
контактілі желілердің негізгі және апапттық қоректендіру және секцияландыру схемалары;
контактілі желі зақымдықтары, ақаулықтарының себептері және олардың алдын алу тәсілдері;
контактілі желіні бойлық және көлденең реттеу әдістері;
ток қабылдағыш жұмысының шарттары;
айырып-қосқыш шкафының құрылысы;
тірекке түсетін ұйғарынды жүктеме;
көпірлердегі ажыратылмалы құрылғылар әрекетінің қағидаты;
желі және қосалқы бекеттердегі қашықтықтан басқару аппаратурасының схемасы мен құрылысы;
контактілі желі сызбаларын және схемаларын оқу тәртібі;
кернеуді жою және жерге тұйықтау қондыру жұмыстарын орындау қауіпсіздік тәртібі;
қопарылғыш заттарды тұтыну нормасы;
қопарылғыш материалдарды жою, тасымалдау және сақтау тәртібі және тәсілдері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету тәртібі.
222. Жұмыс үлгілері:
1) қабыстыру бекетін қорғау – тексеру;
2) контактілі сым ілмегінің биіктігі, шығарылуы, иректігі – өлшеу;
3) топтастыру пунктінің айырып-қосқыштары – токті өлшеу;
4) контактілі сымдар және тасымалдауыш сым арқандар – жазып тастау және монтаждау;
5) шеберлер – орнату және монтаждау;
6) созымтал ішектер, ортаңғы анкеровкілі сым арқандар – монтаждау, контактілі желідегі кернеуді жоюсыз ауыстыру;
7) фиксаторлар – контактілі желідегі кернеуді жоюсыз ауыстыру.

219. Примеры работ:
1) контур заземления – проверка сопротивления;
2) линии отсасывающие и питающие – осмотр;
3) опоры, фундаменты опор – проверка сопротивлений и утечки токов;
4) провода контактные – замер износа на перегонах и станциях и сезонная регулировка;
5) разъединители контактной сети – переключение в пределах обслуживаемой и прилегающих дистанций;
6) стойки фиксаторные консольные – осмотр;
7) траверсы со штырями для волноводов – осмотр;
8) тросы поперечные – заготовка и натяжка.
Параграф 66. Электромонтер контактной сети, 5 разряд
220. Характеристика работ:
монтаж, демонтаж оборудования контактной сети трамвайных и троллейбусных линий с разбивкой по чертежу и эскизу прямых участков;
ревизия и ремонт всех устройств контактной сети, высоковольтных линий, подвешенных на опорах контактной сети;
продольная и поперечная регулировка контактной сети;
усиление существующих устройств контактной сети;
регулировка натяжения фиксирующих тросов гибких поперечин;
регулировка разводных приспособлений на мостах;
наладка, регулировка аппаратуры с дистанционного управления;
проверка токосъема.
221. Должен знать:
технические нормы по эксплуатационному обслуживанию устройств контактной сети;
схемы основного и аварийного питания и секционирования контактной сети;
тяговую рельсовую цепь;
причины повреждений, неисправностей контактной сети и способы их предупреждения;
методы продольной и поперечной регулировки контактной сети;
условия работы токоприемника;
устройство переключательных шкафов;
допустимые нагрузки на опоры;
принцип действия разводных устройств на мостах;
устройство и схему аппаратуры дистанционного управления на сетях и подстанциях;
порядок чтения чертежей и схем контактной сети;
порядок безопасного проведения работ со снятием напряжения и наложения заземления;
нормы расходования взрывчатых веществ;
способы и порядок хранения, транспортировки и уничтожения взрывчатых материалов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок оказания первой доврачебной помощи.
222. Примеры работ:
1) защита станции стыкования – осмотр;
2) зигзаги, выносы, высоты подвесок контактного провода – замеры;
3) переключатели пунктов группировки – замер тока;
4) провода контактные и несущие тросы – раскатка и монтаж;
5) разрядники – установка и монтаж;
6) тросы средней анкеровки, эластичные струны – монтаж, замена без снятия напряжения с контактной сети;
7) фиксаторы – замена без снятия напряжения с контактной сети.

67-параграф. Контакті желісінің электромонтері, 6-разряд
223. Жұмыс сипаттамасы:
қисық учаскелер мен тораптарды сызба және эскиз бойынша бөле отырып, трамвай және троллейбус жолындағы контактілі желі құрылғыларын монтаждау және бөлшектеу;
контактілі желі тіректерінде ілінген тораптық және сұрыптық станциялардағы барлық жұмыстарды, жоғары вольтты желілердің жұмыстарын техникалық қадағалау және контактілі желіні реттеу;
ажыратылмалы көпірдің құрылымының барлық түрін монтаждау және бөлшектеу;
торап станцияларындағы және түрлі ток және кернеу жүйелерінің түйіскен жерлеріндегі басқарусекциялық ажыратқыштарды монтаждау;
секциялық ажыратқыштардың және қашықтықтан басқару ажыратқыштардың зақым келген жерлерін анықтау және жою;
эскиздер мен сызбаларды түсіру және құрастыру;
электржабдықты контактілі желіні ағымдық күту және жөндеу жұмыстарына басшылық ету.
224. Білуге тиіс:
контактілі желі тіректерін бөлу тәсілдері мен оларды котловандарға орнату әдістері;
тірек іргетастарының конструкциясы мен мөлшері;
электрленген теміржолдарды электр жабдықтаудың барлық учаскесі шегіндегі контактілі желіні секциялау және қоректендіру схемалары;
контактілі желі пайдалану және жөндеуде қолданылатын шектер мен нормаларды, монтаждау кестелері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
контактілі желі құрылғыларына қатысты жетек кіші станциялары мен электр жылжымалы құрамның жұмысы.
225. Жұмыс үлгілері:
1) топтық жерлендіру – тексеру және жөндеу;
2) икемді оқшауланған көлденең қималар – контактілі желіден кернеуден ажыратпай оқшаулағыштың жарамдылығын тексеру;
3) контакті сымдар – контактілі желіні кернеуден ажыратпай монтаждау;
4) рельс-консоль – токтың шығуына кедергіні өлшеу, әлеуетті диаграмманы алу;
5) оқшаулау кедергісі – қалыбын тексеру;
6) ауыспалы және тұрақты ток электр жетегін түйістіру станциялары, топтау пункттері – контактілі желі құрылғыларын және жабдықтардың режимі және тексеру;
7) электрлендірілген жолдарға тағы ауа нұсқағышты қалау.
226. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
68-параграф. Контакті желісінің электромонтері, 7-разряд
227. Жұмыс сипаттамасы:
диагностикалық аппаратура көмегімен "АДО", "Филин", "Диакор", "ИЗС-10Н", "УК-14ПМ", "ВИКС", "Тепловизор" контактілі желі құрылғыларын диагностикалау;
өндірістік өлшегіштерді талдау;
дербес электронды-есептеуіш машиналары бағдарламаларына ақпарат енгізу;
жоғары қауіптіліктегі жерлерде жұмыс орындауды ұйымдастыру.

Параграф 67. Электромонтер контактной сети, 6 разряд
223. Характеристика работ:
монтаж, демонтаж оборудования контактной сети трамвайных и троллейбусных линий с разбивкой по чертежу и эскизу кривых участков и узлов;
регулировка контактной сети и технический надзор за всеми работами по контактной сети на узловых и сортировочных станциях, за работами на высоковольтных линиях, подвешенных на опорах контактной сети;
монтаж и демонтаж всех видов разводных устройств на мостах;
монтаж управляемых секционных разъединителей на узловых станциях и парках стыкования различных систем тока и напряжения;
выявление и устранение повреждений секционных разъединителей и выключателей с дистанционным управлением;
съемка и составление эскизов и чертежей;
руководство работами по текущему обслуживанию и ремонту устройств электроснабжения контактной сети.
224. Должен знать:
способы разбивки опор контактной сети и методы их установки в котлованы;
конструкции и размеры фундаментов опор;
схемы питания и секционирования контактной сети в пределах дистанции электроснабжения электрифицированной железной дороги;
допуски и нормы, монтажные таблицы, применяемые при эксплуатации и ремонте контактной сети;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
работу тяговых подстанций и электроподвижного состава, относящихся к устройствам контактной сети.
225. Примеры работ:
1) заземление групповое – ревизия и ремонт;
2) поперечины изолированные гибкие – проверка исправности изоляторов без снятия напряжения с контактной сети;
3) провода контактные – монтаж вставок без снятия напряжения с контактной сети;
4) рельс-контроль – замер переходного сопротивления утечки токов, снятие потенциальных диаграмм;
5) сопряжения изолирующие – проверка состояния;
6) станции стыкования электрической тяги переменного и постоянного тока, пункты группировки – ревизия и режим оборудования и переключающих устройств контактной сети;
7) укладка воздушной стрелки на вновь электрифицированных путях.
226. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 68. Электромонтер контактной сети, 7 разряд
227. Характеристика работ:
диагностика устройств контактной сети с помощью диагностической аппаратуры "АДО", "Филин", "Диакор", "ИЗС-10Н", "УК-14ПМ", "ВИКС", "Тепловизор";
анализ произведенных замеров;
занесение замеров в программы персональных электронно-вычислительных машин;
организация работ повышенной опасности;
руководство и производство всех видов работ в обслуживаемых устройствах электроснабжения.

228. Білуге тиіс:
диагностикалау аспаптарының түбегейлі схемалары мен қолдану қағидаты және олармен жұмыс әдістемелері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
құрылғылар тізімі бойынша жоғары қауіпті жерлерде және олармен жұмыс тәртібі.
229. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
69-параграф. Контакті желісінің электромонтері, 8-разряд
230. Жұмыс сипаттамасы:
түйіспелі желіні монтаждау, күрделі жұмыстарды жасау (бірнеше жүк көтергіш машинадан жөндеу пойызын пайдалана отырып, түйіспелі желінің бірнеше аудандарының құрама бригадасымен), тұрақты және ауыспалы токтың жоғары жылдамдықты желілерінде түйіспелі желі мен ауа желілеріне, айналмадағы, қауіпті жерлердегі, электрмен жабдықтау қашықтығы шегіндегі түйіспелі желінің тіреулеріне немесе дербес тіреулерде ілінген ауа желілеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
диагностикалау құрылғысының микропроцессорын күйге келтіру;
ауыспалы және стационарлық диагностикалық аппаратын микропроцессорлары арқылы контактілі желі құрылғысын өлшеу және сынау жұмыстарын жасау;
дербес компьютердің көмегімен алынған ақпараттарды ұғындыру;
қауіпті жерлердегі жоғары жылдамдықта қозғалатын пойыздар аумағында контактілі желі құрылғыларына техникалық күтім жасау жұмыстарын жасау.
231. Білуге тиіс:
диагностиканың микропроцессорлық электрондық құралдарының жұмыс қағидаты;
диагностика құралдары мен жүйесіне күтім жасау кезіндекүйге келтіруді және ақауларды жою, жұмыс тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
жоғары жылдамдықты қозғалыс аумағындағы контактілі желіні жөндеу, техникалық күтім жасау, техникалық пайдалану және құрылғы тәртібі.
232. Ескерту:
байланыс желісі электромонтерінің тарифтік санаттары электрлі қондырғыларын пайдалану кезінде қауіпсіздік (қауіпсіздік тәртібі) және еңбекті қорғау тәртібінде көзделген электртехникалық (электртехнологиялық) персоналдың қауіпсіздігі және оларға қойылатын талаптарға сәйкес келуі тиіс:
2-разрядты контакті желісінің электрмонтері ІІ топ электр қауіпсіздік бойынша қойылатын талаптарға сәйкес келуі тиіс;
3-разрядты – ІІІ топ электр қауіпсіздік бойынша;
4-разрядты – IV топ электр қауіпсіздік бойынша;
5, 6, 7, 8-разрядтар – V топ электр қауіпсіздік бойынша.
233. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.

228. Должен знать:
принципиальные схемы и принцип действия приборов диагностики и методики работы с ними;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
перечень устройств, относящихся к местам повышенной опасности и порядок работы с ними.
229. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 69. Электромонтер контактной сети, 8 разряд
230. Характеристика работ:
монтаж контактной сети, производство сложных работ (сводной бригадой нескольких районов контактной сети, с использованием ремонтного поезда из нескольких грузоподъемных машин и иное), техническое обслуживание и ремонт контактной сети и воздушных линий на высокоскоростных линиях постоянного и переменного тока, воздушных линий, подвешенных на опорах контактной сети или на самостоятельных опорах на обходах, в опасных местах в пределах дистанции электроснабжения;
настройка микропроцессорных систем диагностирования;
производство работ по испытаниям и измерениям устройств контактной сети при помощи микропроцессорной переносной и стационарной диагностической аппаратуры;
расшифровка полученной информации с помощью персонального компьютера;
производство работ в опасных местах по техническому обслуживанию устройств контактной сети на участках с высокоскоростным движением поездов.
231. Должен знать:
принцип работы микропроцессорных электронных средств диагностики;
порядок работы, настройки и устранения неисправностей обслуживаемых приборов и систем диагностики;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок устройства, технической эксплуатации, технического обслуживания и ремонта контактной сети на участках с высокоскоростным движением.
232. Примечание:
тарифные разряды электромонтера контактной сети должны соответствовать группам по электробезопасности электротехнического (электротехнологического) персонала и предъявляемым к ним требованиям, порядок предусмотренный по безопасности и охране труда (порядок безопасности) при эксплуатации электроустановок:
электромонтер контактной сети 2 разряда должен соответствовать требованиям к персоналу II группы по электробезопасности;
3 разряда – III группы по электробезопасности;
4 разряда – IV группы по электробезопасности;
5, 6, 7, 8 разрядов – V группы по электробезопасности.
233. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.

70-параграф. Көлік-жинау машинасының жүргізушісі, 3-разряд
234. Жұмыс сипаттамасы:
вокзал маңы және станциялық аумақтардағы, перрондар мен жолаушы платформаларында, көшелердегі қоқыс жүгін тасымалдауда түрлі жүйедегі және жүк көтергішті көлік-жинау машиналарын басқару, оны тиеу және түсіру, жинауды қадағалау;
көлік-жинау машиналарын жарамды ахуалда ұстау және техникалық қызмет көрсету.
235. Білуге тиіс:
көлік-жинау машинасыныңжұмысы және қызмет көрсетуі, құрылысы;
отынның және майлаудың түрлері;
аккумуляторлы батареяларды зарядтау тәсілдері және мерзімі, мақсаты;
жол қозғалысы тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
қауіпсіз жүру негіздері.
71-параграф. Көпір бұру және көтеру машиналарының машинисі, 4-разряд
236. Жұмыс сипаттамасы:
жұмыстың берілген режимдерін сақтай отырып қуаттылығы 100 киловаттқа дейінгі бұру және көтеру машинасы механизмдерін басқару;
машина жұмысындағы кемшіліктерді айқындау және оларды жою;
машина механизмдерінің үйкеліс бөліктерін майлау.
237. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін машиналардың жұмыс режимдері және құрылысы, оларды басқару және күту тәртібі;
машина жұмысындағы ақаулық себептері және оларды алдын алу тәсілдері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
электртехника негіздері.
238. Қуаттылығы 100 киловаттан жоғары көпір бұру және көтеру механизмдерін басқару кезінде – 5-разряд.
72-параграф. Көшу жөніндегі кезекші
239. Жұмыс сипаттамасы:
пойыздардың, автомобильдер мен өзге де көлік құралдарының тораптағы қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ету;
белгіленген тәртіпке сәйкес торап арқылы ірі габаритті, габаритті емес, жай жүретін және өзге де машиналарды, механизмдерді жіберуді, мал айдауды ұйымдастыру және реттеу;
тораптағы автоматты құрылғылардың, бағдаршам және дабыл қаққышты, прожекторлық құрылғылардың, электр жарық беру, радио және телефон байланысы мен өзге де құрылғылардың дұрыс жұмысын бақылау;
кезекшінің (немесе кезекшілердің) күшімен жөндеуге болатын торап жабдықтарының жұмысындағы анықталған ақаулықтар мен кемшіліктерді жөндеу;
автоматты дабыл қағу, электрлі шлагбаумды немесе автоматты шлагбаумды басқару аспаптарының апраттық жағдайында, энергиямен жабдықтаудың бұзылғанда, автоматика және дабыл қағу құрылғыларына қызмет көрсету және реттеу жұмыстарын өндіруде пойыздар мен көлік құралдарының қауіпсіз жүруін ұйымдастыру;
көшті қоршау және белгіленген сигнал беру;
өтпелі пойыздардың жағдайын тексеру, қозғалыстың қауіпсіздігіне қатер төндіретін жылжымалы құрамдағы ақаулықтар және жүк тиеуде кемшіліктер табылғанда пойызды тоқтату шараларын қабылдау;
торап жабдықтарының, теміржолдың және тораптың барлық аумағы мен шлагбаум шеңберіндегі кіріс жолды күту, тазалықта ұстауды қамтамасыз ету.

Параграф 70. Водитель транспортно-уборочной машины, 3 разряд
234. Характеристика работ:
управление транспортно-уборочными машинами различных систем и грузоподъемностей, предназначенных для уборки и транспортировки грузомусора с привокзальных и станционных территорий, перронов и пассажирских платформ, улиц, наблюдение за погрузкой, разгрузкой и уборкой;
техническое обслуживание и содержание в исправном состоянии транспортно-уборочной машины.
235. Должен знать:
устройство, работу и обслуживание транспортно-уборочных машин;
виды топлива и смазки;
назначение, сроки и способы зарядки аккумуляторных батарей;
порядок дорожного движения;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
основы безопасности движения.
Параграф 71. Машинист поворотной и подъемной машин моста, 4 разряд
236. Характеристика работ:
управление механизмами поворотной и подъемной машин мощностью до 100 киловатт с соблюдением установленных режимов работы;
определение неисправностей в работе машин и их устранение;
смазка трущихся частей механизмов машин.
237. Должен знать:
устройство и режимы работы обслуживаемых машин, порядок управления и ухода за ними;
причины неисправностей в работе машин и способы их предупреждения;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
основы электротехники.
238. При управлении механизмами поворотной и подъемной машин моста мощностью свыше 100 киловатт – 5 разряд.
Параграф 72. Дежурный по переезду
239. Характеристика работ:
обеспечение безопасного и бесперебойного движения поездов и транспортных средств на переезде;
организация и регулирование в соответствии с установленным порядком движения через переезд крупногабаритных, тихоходных, особо тяжелых и длинномерных транспортных единиц, машин и механизмов, прогона скота;
контроль за исправной работой переездной или заградительной звуковой сигнализаций и автоматических шлагбаумов или электрошлагбаумов, приспособлений для закрытия и открытия шлагбаумов, прожекторных установок, электроосвещения, радио- и телефонной связи;
исправление выявленных неисправностей в работе оборудования переезда, которые могут быть устранены силами дежурного (или дежурных);
организация безопасного движения поездов и транспортных средств при неисправном состоянии автоматической сигнализации, приборов управления автоматическими шлагбаумами, нарушении энергоснабжения при аварийной обстановке и производстве работ по техническому обслуживанию устройств автоматики и сигнализации;
ограждение переезда и подача установленных сигналов;
наблюдение за состоянием проходящих поездов, принятие мер к остановке поезда в случае обнаружения неисправности, угрожающей безопасности движения;
обеспечение содержания обустройств переезда, железнодорожного пути и всей площади переезда и подъездов к нему в пределах шлагбаума в исправности и чистоте.

240. Білуге тиіс:
торап құрылысы және оныңқызмет көрсету тәртібі;
торапта орналасқан жабдықтың әрекет ету қағидаты, оның жұмысынан ақау табу және оларды жою қызметі;
көлік құралының торап бойынша қозғалысын реттеу тәртібі;
жол жұмыстары кезінде пойыздардың қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша нұсқау;
тораптарды құру және күту бойынша нұсқау;
осы торапты күту бойынша жергілікті нұсқау;
торапта автоматика құрылғысын қолдану тәртібі туралы жергілікті нұсқау;
тораптағы кезекші үшін қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитария бойынша типтік нұсқау;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
теміржол торабы бойынша жол қозғалысы тәртібі.
241. Қиылыста орналасқан тораптарды күту кезінде:
қозғалыс интенсивтілігі күніне 16 пойызға дейін теміржолдар, сондай-ақ қозғалыс интенсивтілігі күніне 7000 автокөлікке дейін автокөлік жолды станциалық және кіріс жолдар;
қозғалыс интенсивтілігі күніне 3000 автокөлікке дейін автокөлік жолды қозғалыс интенсивтілігі күніне 17-100 пойызға дейін теміржолдар;
қозғалыс интенсивтілігі күніне 1000 автокөлікке дейін автокөлік жолды қозғалыс интенсивтілігі күніне 101-200 пойызға дейін теміржолдар;
қозғалыс интенсивтілігі күніне 200 автокөлікке дейін автокөлік жолды қозғалыс интенсивтілігі күніне 100 пойызға дейін теміржолдар – 2-разряд;
қозғалыс интенсивтілігі күніне 16 пойызға дейін теміржолдар, сондай-ақ қозғалыс интенсивтілігі күніне 7000 автокөлікке дейін автокөлік жолды станциялық және кіріс жолдар;
қозғалыс интенсивтілігі күніне 3001-7000 автокөлікке дейін автокөлік жолды қозғалыс интенсивтілігі күніне 17-100 пойызға дейін теміржолдар;
қозғалыс интенсивтілігі күніне 1001-3000 автокөлікке дейін автокөлік жолды қозғалыс интенсивтілігі күніне 100 пойызға дейін теміржолдар;
қозғалыс интенсивтілігі күніне 201-1000 автокөлікке дейін автокөлік жолды қозғалыс интенсивтілігі күніне 200 пойызға дейін теміржолдар – 3-разряд;
қозғалыс интенсивтілігі күніне 16 автокөлікке дейін автокөлік жолды қозғалыс интенсивтілігі күніне 7000 пойызға дейін теміржолдар;
қозғалыс интенсивтілігі күніне 300 автокөлікке дейін автокөлік жолды қозғалыс интенсивтілігі күніне 100 пойызға дейін теміржолдар – 4-разряд.
73-параграф. Кіші жетек станциясының электромонтері, 2-разряд
242. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары электромонтердің басшылығымен электрлі құрылғылардағы шұғыл қайта қосуларды жүзеге асыру;
аппаратура контактілерін тазалау және майлау;
аспаптарды, құрылғыларды, құрал-сайманды, ауыспалы жерлендіргіштерді, жарықтандыру аппаратурасын, магнит жібергіштерді жөндеу;
кіші станция орынжайлары мен аумағын ұстап отыру жұмыстарын орындау;
материалдарды алу, қоймалау.

240. Должен знать:
устройство переезда и порядок его обслуживания;
принцип действия оборудования, установленного на переезде, выявление дефектов в его работе и их устранение;
порядок регулирования движения транспортных средств по переезду;
инструкцию по обеспечению безопасности движения поездов при производстве путевых работ;
инструкцию по устройству и обслуживанию переездов;
местную инструкцию по обслуживанию данного переезда;
местную инструкцию о порядке пользования устройствами автоматики на переезде;
типовую инструкцию по технике безопасности и производственной санитарии для дежурных по переездам;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок дорожного движения по железнодорожному переезду.
241. При обслуживании переездов, расположенных на пересечениях:
железных дорог с интенсивностью движения до 16 поездов в сутки, а также станционных и подъездных путей с автомобильными дорогами с интенсивностью движения до 7000 автобусов в сутки;
железных дорог с интенсивностью движения 17-100 поездов в сутки с автомобильными дорогами с интенсивностью движения до 3000 автобусов в сутки;
железных дорог с интенсивностью движения 101-200 поездов в сутки с автомобильными дорогами с интенсивностью движения до 1000 автобусов в сутки;
железных дорог с интенсивностью движения более 100 поездов в сутки с автомобильными дорогами с интенсивностью движения до 200 автобусов в сутки – 2 разряд;
железных дорог с интенсивностью движения до 16 поездов в сутки, а также станционных и подъездных путей с автомобильными дорогами с интенсивностью движения более 7000 автобусов в сутки;
железных дорог с интенсивностью движения 17-100 поездов в сутки с автомобильными дорогами с интенсивностью движения 3001-7000 автобусов в сутки;
железных дорог с интенсивностью движения более 100 поездов в сутки с автомобильными дорогами с интенсивностью движения 1001-3000 автобусов в сутки;
железных дорог с интенсивностью движения более 200 поездов в сутки с автомобильными дорогами с интенсивностью движения 201-1000 автобусов в сутки – 3 разряд;
железных дорог с интенсивностью движения более 16 поездов в сутки с автомобильными дорогами с интенсивностью движения более 7000 автобусов в сутки;
железных дорог с интенсивностью движения более 100 поездов в сутки с автомобильными дорогами с интенсивностью движения более 300 автобусов в сутки – 4 разряд.
Параграф 73. Электромонтер тяговой подстанции, 2 разряд
242. Характеристика работ:
производство оперативных переключений в электроустановках под руководством электромонтера более высокой квалификации;
зачистка и смазка контактов аппаратуры;
ремонт инструмента, приспособлений, инвентаря, защитных средств, переносных заземлений, аппаратуры освещения, магнитных пускателей;
выполнение работ по содержанию помещения и территории подстанции;
получение, складирование материалов.

243. Білуге тиіс:
кіші станция жабдықтарының құрылымы және қызметі туралы мәліметі;
кіші станция жабдықтарын жөндеу кезінде қолданылатын материалдардың қасиеті;
шұғыл қайта қосулардың тәртібі;
электрлі құралды пайдалану тәртібі;
қорғау және монтаждау құрылғыларын қолдану тәртібі және мақсаты;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
электртехника жөніндегі қарапайым мәлімет.
74-параграф. Кіші жетек станциясының электромонтері, 3-разряд
244. Жұмыс сипаттамасы:
кіші жетек станциясының электрлі қозғалтқыштарын, сорғыларды, ажыратқыштарды, контакторларды және өзге де жабдықтарды бөлшектеу және құрастыру;
майды сүзгілеу және сынама алу;
асбоцемент қоршауын жасай отырып тез істейтін автоматтардың камераларын іріктеу;
шағын станциялардағы электрмен жарықтандыруды монтаждау;
изоляторларды армирлеу;
дөңгелектерді дайындау және ию;
кабельдерді біріктіру, ұштау, дәнекерлеу және қосу;
дөңгелектерді, изолятор фланецтерін, кабельдерді, металл корпус конструкциясын, ажыратқыштарды, тарату құрылғылары камераларын бояу.
245. Білуге тиіс:
шағын станция электрлі жабдықтарының электрлік және монтаждық схемалары;
орналастырушы құрылғылардың,электрлі жабдықтардың мақсаты және атаулары;
арматуралардың негізгі түрлері: кіші станцияларда қолданылатын сым және кабель маркалары;
негізгі электрлік құралдары;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
электроника жөніндегі негізгі мәліметтері.
75-параграф. Кіші жетек станциясының электромонтері, 4-разряд
246. Жұмыс сипаттамасы:
қолданыстағы шағын станциялардағы жабдықтарды монтаждау;
жартылай өткізгіштерді профилактикалық сынау;
біліктілігіанағұрлым жоғары электромонтердің басшылығымен қарапайым және орташа күрделіктегі қорғауды тексеруге және баптауға қатысу;
электрлі жабдықтардағы зақымдықтарды анықтау және жою;
түзету көпірлерін, электрлі қозғалтқыштарды, трансформаторларды, сорғыларды жөндеу, жұмысын тексеру және реттеу;
аппаратураға май құю;
трансформаторлық майды регенерациялау;
аккумуляторлық батареяларға қызмет көрсету;
шұғыл қайта қосуларды жүзеге асыру;
орындалатын жұмыстың техникалық құжаттамасын жүргізу.
247. Білуге тиіс:
электр құрылғыларының схемалары және оларды біріктіру;
жартылай өткізетін түрлендіргіштердің, май ажыратқыштардың, трансформаторлардың, аккумулятор батареяларының, сүзгі құрылғыларының, қорғау және өлшеу аппаратурасының жұмыс қағидаты;
электрлік машиналар мен аппарат тораптарын бөлшектеу және құрастырудың технологиялық процесі;
аккумулятор батареяларының, электрлі қозғалтқыштың ақаулықтары мен оларды жою тәсілдері;
апаттық жағдайдағы кіші станция жұмысын қалыпты жұмыс режиміне аудару мүмкіндіктері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
электртехника және телемеханика негіздері.

243. Должен знать:
сведения об устройстве и назначении оборудования подстанции;
свойства материалов, применяемых при ремонте оборудования подстанций;
порядок оперативных переключений;
порядок пользования электрическим инструментом;
назначение и порядок применения защитных и монтажных приспособлений;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
элементарные сведения по электротехнике.
Параграф 74. Электромонтер тяговой подстанции, 3 разряд
244. Характеристика работ:
разборка и сборка электродвигателей, насосов, выключателей, контакторов и иной аппаратуры туговой подстанции;
фильтрование и взятие проб масла;
переборка дугогасительных камер быстродействующих автоматов с изготовлением асбоцементных перегородок;
монтаж электрического освещения на подстанции;
армировка изоляторов;
заготовка и гибка шин, спусков, перемычек;
соединение, оконцевание, пайка и присоединение проводов и кабелей;
покраска шин, фланцев изоляторов, кабелей, металлических конструкций корпусов выключателей, камер распределительных устройств.
245. Должен знать:
электрическую и монтажную схему электрооборудования подстанций;
наименование и назначение электрооборудования, распределительные устройства;
основные виды крепежных деталей, арматуры: марки проводов и кабелей, используемых на подстанциях;
основной электрический инструмент;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
основные сведения по электронике.
Параграф 75. Электромонтер тяговой подстанции, 4 разряд
246. Характеристика работ:
монтаж оборудования на действующих подстанциях;
профилактические испытания полупроводниковых преобразователей;
участие в проверке и наладке защит простой и средней сложности под руководством электромонтера более высокой квалификации;
выявление и устранение повреждений в электрооборудовании;
ремонт, проверка работы и регулировка выпрямительных мостов, электродвигателей, генераторов, приводов, выключателей, контакторов, переключателей, трансформаторов, насосов;
заливка масла в аппаратуру;
регенерация трансформаторного масла;
обслуживание аккумуляторных батарей;
производство оперативных переключений;
ведение технической документации по выполняемой работе.
247. Должен знать:
схемы электрических установок и их присоединение;
принцип работы полупроводниковых преобразователей, масляных выключателей, трансформаторов, аккумуляторных батарей, фильтро-устройства, защитной и измерительной аппаратуры;
технологический процесс разборки и сборки узлов электрических машин и аппаратов;
неисправности в аккумуляторных батареях, электродвигателях и способы их устранения;
возможности перевода работы подстанции в аварийных случаях в нормальный режим работы;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
основы электротехники и телемеханики.

76-параграф. Кіші жетек станциясының электромонтері, 5-разряд
248. Жұмыс сипаттамасы:
бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен кіші станция электрлі жабдықтар және қорғау құралдарын реттеу, теңшеу және сынау:
аппараттар мен электр машиналарын кептіру:
сымдар мен кабельдерді белгілеу және төсеу;
барлық түрдегі өтпелі плиталарды, изоляторларды, ажыратқыштарды, жетектерді, разрядтағышты, күш трансформаторларын орнату;
май ажыратқыштардың, тез істейтін автоматтардың, сүзгі құрылғыларының жетек бөлшектерін реттеп және ауыстыра отырып құрастыру;
блоктау тізбегі құрылғылары мен жартылай өткізетін түрлендіргіштерді монтаждау;
түзеткіштердегі, автоматты және қашықтықтан басқару жабдықтарының ақаулықтарын анықтау және жою;
автоматтардың магнит беттерін қырнап тегістеу, магнит сымдарды шихталау;
коммутация тізбегі, жартылай өткізетін түрлендіргіш, күш трансформатор схемаларын тексеру;
электрлі машиналар мен трансформатор орамаларының оқшаулану жағдайын анықтау;
автоматика және телемеханиканың қарапайым құрылғыларын тексеру;
реле сипаттамасын жөндеу, реттеу және алып тастау;
шкафтар және шиттар басқаруын профилактикалық сынау мен тексеруге қатысу;
орташа күрделіктегі қорғауды тексеру және баптау;
жүктеме кестесін шешу.
249. Білуге тиіс:
жетекті және төмендету шағын станцияларын электрлі жабдықтау схемалары;
шағын станция жабдықтарының әрекет ету қағидатыжәне құрылысы, сол жабдықтардың жұмысындағы ақаулықтар және оларды жою тәсілдері;
жабдықтарды жөндеуді жүргізу, электрлі жабдықтарды және қоректендіру желісін қорғау тәртібі;
жерлендіру схемасы және құрылысы;
электрлі жабдықтардың жұмысындағы ақаулықтарды пайда болу себептері мен олардың алдын алу тәсілдері;
электрлі жабдықтарды кептіру тәсілдері;
құрастырылатын жабдықтардың электрлік схемалары және оларды тексеру тәсілдері;
изоляция кедергісін өлшеу тәсілдері;
электрлі өлшеу аспаптарын қолдану тәртібі және құрылысы;
барлық түрдегі реленің әрекет ету қағидаты және конструкциясы;
электрлі жабдықтардың және қорғау құралдарының техникалық сипаттамалары;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
техникалық училище бағдарламасы көлемінде электртехниканы.
77-параграф. Кіші жетек станциясының электромонтері, 6-разряд
250. Жұмыс сипаттамасы:
электрлі жабдықтарды және кабельдерді жоғары вольттық сынамалау;
түрлендіргіш агрегаттарды орналастыру жерін белгілеу;
ерекше күрделі аппараттарды, жабдықтар мен аспаптарды монтаждау;
реакторлар мен сүзгілеу құрылғыларын монтаждау және орнату;
ауыспалы ток ажыратқыштарын орнату және қызмет көрсету;
құрама кешенді тарату құрылғылары мен олардың жекелеген блоктары мен траптарын орнату және реттеу;
аспаптар мен аппараттардың жұмысын тұрақты ток көздері мен кернеуінен сынама алу және оларды іске қосуға дайындау;
алғашқы және қайталама коммутация тізбектерінің автоматика құрылғысын монтаждау;
күрделі қорғауды тексеру және баптау;
күш трансформаторларын қайта қосу;
ашық және жабық тарату құрылғыларындағы кабельдерді фазалау.

Параграф 76. Электромонтер тяговой подстанции, 5 разряд
248. Характеристика работ:
регулировка, настройка и испытание электрооборудования подстанции и защитных средств с помощью контрольно-измерительных приборов;
сушка аппаратов и электрических машин;
разметка и прокладка проводов и кабелей;
установка проходных плит и изоляторов, разъединителей, приводов, разрядников, силовых трансформаторов всех видов;
сборка с регулировкой и заменой деталей приводов масляных выключателей, быстродействующих автоматов, фильтро-устройства;
монтаж защитных устройств цепей блокировки и полупроводниковых преобразователей;
выявление и устранение повреждений в выпрямителях, автоматическом и дистанционном управлении оборудования;
шабровка магнитных плоскостей автоматов, расшихтовка и зашихтовка магнитопроводов;
проверка схем вторичных цепей коммутации, полупроводниковых преобразователей, силовых трансформаторов;
определение состояния изоляции обмоток электромашин и трансформаторов;
проверка простых устройств автоматики и телемеханики;
ремонт, регулировка и снятие характеристик реле;
участие в проверке и профилактических испытаниях шкафов и щитов управления;
проверка и наладка защит средней сложности;
снятие графиков нагрузки.
249. Должен знать:
схемы электроснабжения тяговых и понизительных подстанций;
устройство и принцип действия оборудования подстанций, неисправности в работе этого оборудования и способы их устранения;
порядок ведения ремонтов оборудования, защиты электрооборудования и питающих линий;
устройство и схему заземления;
причины возникновения дефектов в работе электрического оборудования и способы предупреждения их;
способы сушки электрооборудования;
электрические схемы монтируемого оборудования и способы их проверки;
способы измерения сопротивления изоляции;
устройство и порядок применения электроизмерительных приборов;
конструкцию и принцип действия реле всех видов;
технические характеристики электрического оборудования и защитных средств;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
электротехнику в объеме программы технического училища.
Параграф 77. Электромонтер тяговой подстанции, 6 разряд
250. Характеристика работ:
высоковольтные испытания электрооборудования и кабелей;
разметка мест установки преобразовательных агрегатов;
монтаж особо сложных аппаратов, оборудования и приборов;
установка и монтаж реакторов и фильтроустройств;
установка и обслуживание воздушных выключателей переменного тока;
установка и регулировка сборных комплектных распределительных устройств и их отдельных блоков и узлов;
опробование действия приборов и аппаратов от посторонних источников тока и напряжения и подготовка их к включению;
монтаж защит и устройств автоматики цепей первичной и вторичной коммутации;
проверка и наладка сложных защит;
переключение силовых трансформаторов;
фазировка ошиновки и кабелей в открытых и закрытых распределительных устройствах.

251. Білуге тиіс:
электрлісхемалар, электрлі жабдықтарды тексеру және реттеу әдістері;
тарату конструкциясының құрылымы, басқару және қорғау қалқаны;
кіші станция электр жабдықтары мен қорғау құралдарын сынау тәртібі мен тәртібі;
электронды автоматика құрылғыларының, телемеханика және қорғау құрылғыларының әрекет ету қағидаттары және түбегейлі схемалары;
максималды токтан қорғау, кесу, дифференциальды және қашықтықтан, жермен қорғау, газ, салқындату, ауаның жылуынан қорғау құралдарының монтаждау схемалары;
қорытынды белгілердіорамды біріктіру тобы мен схемалары;
кіші станция жабдықтарын жөндеу кезінде қолданылатын материалдар туралы негізгі стандарт деректері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
кабельдің, сым, материалдар мен май трансформаторлардың шығын нормасы.
252. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
78-параграф. Кіші жетек станциясының электромонтері, 7-разряд
253. Жұмыс сипаттамасы:
жаңа үлгідегі жабдықтарға, аппараттарға, аспаптарғақызмет көрсету және монтаждау;
алғашқы және қайталама коммутациялар мен электронды қорғау тізбектерінің күрделі құрылғыларын тексеру және монтаждау;
арнайы бағдарламалар бойынша жоғары вольтты жабдықтар мен күш кабельдерін сынау;
жоғары вольтты вакуумды ажыратқыштарды орнату, реттеу және тексеру.
254. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың жөндеу технологиясыжәне құрылысы;
күрделі автоматика және электронды қорғау құрылғыларының түбегейлі және монтаждаусхемалары;
жоғары вольтты жабдықтар мен кабельдерді сынау әдістемесі және нұсқауы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
вакуумды ажыратқыштарды реттеу тәсілдері және құрылысы.
255. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
79-параграф. Кіші жетек станциясының электромонтері, 8-разряд
256. Жұмыс сипаттамасы:
тиристорлы түрлендіргіштерді реттеу және баптау;
микросхемаларда орындалған автоматика және электронды қорғау құрылғыларын тексеру және монтаждау.
257. Білуге тиіс:
тиристорлы түрлендіргіштерді реттеу және баптау тәсілдері, құрылысы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
микросхемаларда орындалған автоматика және электронды қорғау құрылғыларының түбегейлі монтаждау схемалары.

251. Должен знать:
электрические схемы, методы проверки и регулирования электрооборудования;
конструкцию распределительных устройств, щиты управления и защиты;
порядок и порядок испытания электрического оборудования подстанций и защитных средств;
принципиальные схемы и принцип действия электронных устройств автоматики, телемеханики и защиты;
монтажные схемы максимальнотоковой защиты, отсечки, дифференциальной и дистационной, земляной защиты, газовой, исчезновения охлаждения, тепловой от перегрева воздуха, исчезновения напряжения пробоя диодов;
схемы и группы соединений обмоток и обозначение выводов;
основные данные из стандартов о материалах, применяемых при ремонтах оборудования подстанции;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
нормы расхода кабелей, проводов, материалов и трансформаторного масла.
252. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 78. Электромонтер тяговой подстанции, 7 разряд
253. Характеристика работ:
монтаж и обслуживание новых типов оборудования, аппаратов, приборов;
монтаж и проверка сложных устройств автоматики цепей первичной и вторичной коммутации и электронных защит;
нетиповые испытания высоковольтного оборудования и силовых кабелей по специальным программам;
установка, регулировка и проверка высоковольтных вакуумных выключателей.
254. Должен знать:
устройство и технологию ремонта обслуживаемого оборудования;
монтажные и принципиальные схемы сложных устройств автоматики и электронных защит;
инструкции и методику проведения испытаний высоковольтного оборудования и кабелей;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
устройство и способы регулировки вакуумных выключателей.
255. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 79. Электромонтер тяговой подстанции, 8 разряд
256. Характеристика работ:
регулировка и наладка управляемых тиристорных преобразователей;
монтаж и проверка устройств автоматики и электронных защит, выполненных на микросхемах.
257. Должен знать:
устройство, способы регулировки и наладки управляемых тиристорных преобразователей;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
принципиальные монтажные схемы сложных устройств автоматики и электронных защит, выполненных на микросхемах.

258. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
259. Ескерту:
кіші жетек станциясының электромонтеріне біліктілік разрядын беру тиісті құрылғыларды пайдалану кезінде қауіпсіздік және еңбекті қорғау тәртібі талаптарымен, атап айтқанда: 2-разряд ІІ топ көлемінде қауіпсіздік және еңбекті қорғау тәртібін білуге тиіс:
3-разряд – ІІІ топ көлемінде;
4-разряд – ІV топ көлемінде;
5, 6, 7, 8-разрядтар – V топ көлемінде.
80-параграф. Қозғалыссыз теміржол қатынас жолдарындағы локомотивке (локомотивтер тобы) қызмет көрсететін жұмысшы, 3-разряд
260. Жұмыс сипаттамасы:
қозғалыссыз локомотивті деполық теміржол қатынас жолдарында және жалпы қолданысқа берілмейтін теміржол қатынас жолында тепловоз (тепловоздар тобы) дизелін жылыту, қыс мезгілінде (қажет болса – сәйкес нормативтік актіге сай өзге мезгілдерде) локомотивтің (локомотивтер тобы) тартылыс күшті электрлі қозғалтқышты және өзге де электрлі машиналарын жылыту және кептіру, депо теміржолдарында және локомотивтің қозғалуынсыз жалпы пайдаланымдағы емес теміржолдарында: жұмысты күтіп тұрған локомотивті іске қосу, техникалық қызмет көрсету, жөндеу;
аккумуляторлық батареяны, басқару шынжырын іске қосу;
пневматикалық желіні сыртқы көзден немесе локомотивте орнатылған қосымша (қол) компрессордан сығылған ауамен толтыру;
ток қабылдағышты көтеру;
құрылғыны, агрегаттарды, жүйелерді – дизель, мотор-винтелятор, мотор-компрессор, жарықты, басқару кабинасы жылуын, өрт сөндіру жүйесін іске қосу;
істегі құрылғыны, агрегаттарды, жүйелер жағдайы мен жұмысын көзбен шолу және аспаптар арқылы бақылау;
электр энергиясы мен отынды жұмсауды бақылауды қамтамасыз ету;
жұмысты, техникалық қызмет пен жөндеуді күтіп тұрған локомотивті істен шығару: істегі құрылғыны, агрегаттар мен жүйелерді бекітілген тәртіпте сөндіру;
пневматикалық шынжырды үрлеп тазалау;
локомотивті өздігінен болатын қозғалыстан нормативтік актіде бекітілген тәртіппен бекіту;
локомотивтің конструкциясына сәйкес жинақталуын тексеру;
локомотив жабдығының сақталуын бақылауды қамтамасыз ету;
локомотив терезелерін жабу және кіріс есіктерін бекіту.
261. Білуге тиіс:
локомотивті іске қосу және істен шығару тәртібі;
жабдықтарды, агрегаттарды және локомотив жүйесін пайдалану тәртібі және құрылысы;
деполық теміржол қатынас жолдарында және жұмысты күтіп тұрған жалпы қолданысқа берілмейтін теміржол қатынас жолында тұрған локомотивтің негізгі техникалық сипаттамалары және күтудің бекітілген тәртібі;
локомотивтің механикалық, электрлік, тежегіштік және қосымша жабдықтары жұмысын бақылау тәртібі;
отынды үнемдеп жұмсаудың негізгі режимдері;
тежегіш башмақтарын қолдану тәртібі;
теміржолда техникалық пайдалану тәртібі;
теміржолдардағы пойыз қозғалысы мен маневрлік жұмыстар нұсқауы;
теміржолдардағы сигнал беру нұсқауы;
электровоздар мен тепловоздарға пайдалану кезінде техникалық қызмет көрсету нұсқауы;
локомотив шаруашылығын қысқы жағдайда жұмысқа дайындау нұсқауы;
тепловоз дизелін пайдалану нұсқауы және орындалатын жұмыстар шеңберіндегі өзге де нормативтік актілер;
локомотивтердің тоқтау жолы жоспары, сол жерге өту тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
электртехника негіздері.

258. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
259. Примечание:
присвоение разрядов квалификации электромонтеру тяговой подстанции должно согласовываться с требованиями порядок по безопасности и охране труда при эксплуатации соответствующих устройств, а именно: 2 разряд должен знать порядок по безопасности и охране труда в объеме II группы;
3 разряд – в объеме III группы;
4 разряд – в объеме IV группы;
5, 6, 7, 8 разряды – в объеме V группы.
Параграф 80. Рабочий по обслуживанию локомотива (группы локомотивов) на железнодорожных путях без передвижения, 3 разряд
260. Характеристика работ:
выполнение операций по прогреву дизеля тепловоза (группы тепловозов), подогреву и просушке тяговых электродвигателей и иных электрических машин локомотива (группы локомотивов) в зимний период (при необходимости – виные периоды согласно соответствующему нормативному акту) на деповских железнодорожных путях и железнодорожных путях не общего пользования без передвижения локомотива: приведение в рабочее состояние локомотива, стоящего в ожидании работы, технического обслуживания или ремонта;
включение аккумуляторной батареи, цепей управления;
заправка пневматической сети сжатым воздухом от внешнего источника или вспомогательного (ручного) компрессора, установленного на локомотиве;
поднятие токоприемника;
включение оборудования, агрегатов и систем – дизеля, мотор-вентиляторов, мотор-компрессоров, освещения, отопления кабин управления, системы пожаротушения;
контроль визуальный и по приборам за состоянием и работой включенного оборудования, агрегатов и систем;
обеспечение контроля за расходом электроэнергии и топлива;
приведение локомотива, стоящего в ожидании работы, технического обслуживания или ремонта, в нерабочее состояние: выключение в установленном порядке работающего оборудования, агрегатов и систем;
продувка пневматических цепей;
закрепление локомотива от самопроизвольного движения в порядке, установленным нормативными актами;
проверка комплектации локомотива согласно его конструкции;
обеспечение контроля за сохранностью оборудования локомотива;
закрытие окон и запирание входных дверей локомотива.
261. Должен знать:
порядок приведения локомотива в рабочее и нерабочее состояние;
устройство и порядок эксплуатации оборудования, агрегатов и систем локомотива;
основные технические характеристики и установленный порядок содержания и ухода за локомотивом при отстое на деповских железнодорожных путях и железнодорожных путях не общего пользования в ожидании работы, его технического обслуживания или ремонта;
порядок контроля за работой механического, электрического, тормозного и вспомогательного оборудования локомотива;
основные режимы экономного расходования топлива;
порядок пользования тормозными башмаками;
порядок технической эксплуатации железных дорог;
инструкцию по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах;
инструкцию по сигнализации на железных дорогах;
инструкцию по техническому обслуживанию электровозов и тепловозов в эксплуатации;
инструкцию по подготовке локомотивного хозяйства к работе в зимних условиях;
инструкцию по эксплуатации дизеля тепловоза и иные нормативные акты, относящиеся к кругу выполняемых работ;
план путей отстоя локомотивов, порядок прохода по ним;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
основы электротехники.

81-параграф. Қос дөңгелекті престеуші, 4-разряд
262. Жұмыс сипаттамасы:
арнайы құрылғыларды пайдалана отырып локомотивтер мен вагондардың дөңгелектерін сығымдаудан алу, дәлдеу, гидравликалық қиықша саусақтарын сығымдау;
сығымдаудан кейін дөңгелектердің элементтерін тексеру;
гидравликалық сығымдағы локомотив, вагон дөңгелектерін сығымдау;
біліктілігі анағұрлым жоғары сығымдаушының басшылығымен дөңгелектерді сынамалау;
дөңгелектерді бұру және орнатуда тельферлер мен кран балкаларды басқару және сығымдағаннан кейін дөңгелек элементтерін сығымнан алу.
263. Білуге тиіс:
түрлі үлгідегі гидравликалық сығымдағыштардың жұмыс қағидаты;
дөңгелектерді сығымдаудың техникалық шарттары мен тәртібі;
арнайы құрылғылардың орнату тәсілдері және мақсаты;
негізгі шектеулер мен отырғызу мәліметтері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
тельферлер және кран-балкалармен жұмыс тәртібі.
82-параграф. Қос дөңгелекті престеуші, 5-разряд
264. Жұмыс сипаттамасы:
арнайы құралдарды қолдана отырып, локомотивтердің, вагондардың доңғалақ жұптары осінде дөңгелектерді, орталықтар мен тістегершіктерді гидравликалық престерде престеу;
сығымдаудан алдын дөңгелектердің элементтерін тексеру және іріктеу;
көлденең және тік жазықтықтағы сығымдардың дөңгелек осін тексеру;
дөңгелектерді сығымдауға қажетті қысымды қамтамасыз ету және доңғалақ дөңгелекті орталықтарының арасындағы өлшем;
дөңгелек осьтеріне дөңгелектерді, ортасын, тісті дөңгелектерді отырғызу;
сығым жұмысын реттеу;
сығымдауда дөңгелектің орналасуын бақылау;
индикатор диаграммасын шешу;
индикаторлық диаграмма бойынша сығым сапасын айқындау.
265. Білуге тиіс:
түрлі үлгідегі гидравликалық сығымдардың құрылымдық ерекшеліктері және құрылысы;
дөңгелектерді сығымдау техникалық шарттары мен тәртібі;
металдардың механикалық қасиеті;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
шектеулер мен отырғызулар, өзі жазатын сығым индикаторларының жұмысы және құрылысы.
83-параграф. Қос дөңгелекті престеуші, 6-разряд
266. Жұмыс сипаттамасы:
локомотивтер мен вагондарды пайдалануда қауіпсіздік қозғалысын қамтамасыз ететін дөңгелектерді куәландыру процесінде аса күрделі жұмыстарды орындау;
дөңгелек центрінің күпшегі саңылауының конустылығы мен элипсін жою;
дөңгелектің белағашқа қайталамалы қатты сығымдау, тісті дөңгелекті қайта сығымдау;
әлсіздік белгілері бар тіс, ось, тісті дөңгелекті сығымдауға сынау;
стандартты емес (ұзартылған) центр күпшегіне тісті дөңгелекті қатты сығымдау;
кондиционерлі ауалы жолаушылар вагондарына арналған орталық бөлігі осінен бәсеңдеткішті дөңгелектің центрін асыра сығымдау;
оське бәсеңдеткішті тексеру және таңдау;
орталықты бір жағынан дөңгелектер жұбымен басу және беріліс қорабын өзге де қатты дөңгелектерден кейін басу арқылы қондыру;
көрсетілген қашықтықты 1439 миллиметр шегінде арнайы электр шектегіш жүріс аялдамасын пайдаланып, дөңгелектер жиынтығының ішкі шеттері арасындағы дұрыс созылуды және қамтамасыз ету;
сығымдау сапасы мен осьтің орталық бөлігіне бәсеңдеткіші бар дөңгелектер сапасын анықтау.

Параграф 81. Прессовщик колесных пар, 4 разряд
262. Характеристика работ:
распрессовка колес, центров и шестерен с осей колесных пар локомотивов и вагонов, выпрессовка пальцев кривошипов на гидравлических прессах с применением специальных приспособлений;
проверка элементов колесных пар после распрессовки;
запрессовка колес, центров и шестерен на оси колесных пар локомотивов, вагонов и пальцев кривошипов на гидравлическом прессе;
опробование на сдвиг ступиц колес под руководством прессовщика более высокой квалификации;
управление тельферами и кран-балками при повороте и установке колесных пар, осей и центров на пресс и снятие с пресса элементов колесных пар после распрессовки.
263. Должен знать:
принцип работы гидравлических прессов различных типов;
технические условия и порядок распрессовки колесных пар;
назначения и способы установки специальных приспособлений;
основные сведения о допусках и посадках;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок работы с тельферами и кран-балками.
Параграф 82. Прессовщик колесных пар, 5 разряд
264. Характеристика работ;
запрессовка колес, центров и шестерен на оси колесных пар локомотивов, вагонов и пальцев кривошипов на гидравлических прессах с применением специальных приспособлений;
проверка и подбор элементов колесных пар перед запрессовкой;
выверка оси колесной пары на прессе в вертикальной и горизонтальной плоскостях;
обеспечение необходимого натяга при запрессовке центров и размера между центрами колесной пары;
насадка колес, центров, шестерен на оси колесных пар;
регулировка работы пресса;
контроль положения колесной пары при запрессовке;
снятие индикаторной диаграммы;
определение качества запрессовки по индикаторной диаграмме.
265. Должен знать:
устройство и конструктивные особенности гидравлических прессов различных типов;
технические условия и порядок запрессовки колес, центров и шестерен на оси колесных пар;
механические свойства металлов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
допуски и посадки, устройство и работу самопишущих индикаторов пресса.
Параграф 83. Прессовщик колесных пар, 6 разряд
266. Характеристика работ:
выполнение особо сложных работ в процессе проведения освидетельствования колесных пар, обеспечивающих безопасность движения при эксплуатации локомотивов и вагонов;
устранение конусности, эллипса отверстия ступицы колесного центра;
вторичная напрессовка колес на ось, перепрессовка зубчатых колес;
пробование на прессе пальцев, осей, зубчатых колес с признаками ослабления;
напрессовка зубчатых колес на нестандартные (удлиненные) ступицы центров;
запрессовка центров цельнокатаных колес с редуктором от средней части оси для пассажирских вагонов с кондиционированием воздуха;
проверка и подбор редуктора к оси;
запрессовка центров с одной стороны колесной парой и посадка редуктора с последующей запрессовкой иного цельнокатаного колеса;
обеспечение правильного натяга и установленного расстояния между внутренними гранями колесной пары в пределах 1439 миллиметра с помощью специального электроограничителя ход пресса;
определение качества запрессовки и колесной пары с редуктором от средней части оси.

267. Білуге тиіс:
локомотивтер мен вагондар дөңгелектерінің аса қауіпті ақауларын анықтау және жою тәсілдері, металдардың термикалық және өзге де қасиеттері;
центрдің ұзартылған күпшектеріне тісті дөңгелектерді қайта сығымдау, қайталама қатты сығымдау және асыра сығымдау тәсілдері;
гидравликалық сығымды жөндеу технологиясы;
оське бәсеңдеткішті таңдау тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
жолаушылар вагондарының, шетелдік өндірісті қоса алғанда, бәсеңдеткіш құрылғысы.
268. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
84-параграф. Құбырды тесіп-үрлеуші, 2-разряд
269. Жұмыс сипаттамасы:
түрлі жүйедегі паровоз қазандықтарын және бу крандарының бу шығаратын және қыздыратын құбырларын суықтай және ыстықтай күйде тесу, тазалау және үрлеу;
болат щеткамен от қалдықтарынан тазарту;
күл салғышты қалдықтардан мен күйген жерлерін тазалау.
270. Білуге тиіс:
түтін шығаратын, бу шығаратын құбырларды тесу, үрлеуде қолданылатын аспаптар мен құралдардың құрылысы және оларды пайдалану тәртібі;
құбырларды тесу, тазалау және үрлеу тәсілдеріжәне тәртібі;
құбырларды тесу, тазалау және үрлеу кезектілігі;
паровоз қазандықтарының жұмысы және құрылысы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
ыстық паровозда жұмыс кезінде отты ұстап отыру тәртібі.
85-параграф. Құм жіберетін құрылғы машинисі, 2-разряд
271. Жұмыс сипаттамасы:
белгіленген жұмыс режимін сақтай отырып тәулігіне 20 текше метрге дейінгі өнімділіктегі құм жіберетін құрылғыны басқару;
құм кептіретін пешті толтыру, кептіру және құм тарататын бункерлерге құм жіберу;
компрессор және оның электрлі қозғалтқышын тексеру;
конвейердегі құмды кептіру барабаны механизмдерінің үйкеліс бөліктерін майлау.
272. Білуге тиіс:
құрылғыны қолдану қағидаты, жұмыс режимі, басқару және күту тәртібі, құрылысы;
құрылғы бөлшектерінің ерте тозуы себептері мен олардың алдын алу тәсілдері;
қолданылатын майлау материалдарының түрлері мен сапасы;
майлау режимі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
локомотивке салынатын құмға қойылатын талаптар.
273. Өнімділігі тәулігіне 20-40 текше метрге дейінгі құм жіберетін құрылғыны басқару және қызмет көрсету кезінде – 3-разряд;
өнімділігі тәулігіне 40 текше метрден астам құм жіберетін құрылғыны басқару және қызмет көрсету кезінде – 4-разряд.

267. Должен знать:
способы выявления и устранения особо опасных дефектов колесных пар локомотивов и вагонов, термические и иные свойства металлов;
способы перепрессовки и вторичной напрессовки, запрессовки зубчатых колес на удлиненные ступицы центров;
технологию ремонта гидравлических прессов;
порядок подбора редукторов к оси;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
устройства редукторов пассажирских вагонов, в том числе иностранного производства.
268. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 84. Пробивальщик-продувальщик труб, 2 разряд
269. Характеристика работ:
пробивка, прочистка и продувка дымогарных и жаровых труб котлов паровозов и паровых кранов различных систем в холодном и горячем состоянии;
очистка огневой топки стальной щеткой;
очистка зольника от шлака и дымовой коробки от изгари.
270. Должен знать:
устройство приборов и инструментов, применяемых для пробивки и продувки дымогарных и жаровых труб и порядок пользования ими;
порядок и способы пробивки, прочистки и продувки труб;
порядок последовательности пробивки, прочистки и продувки труб;
устройство и работу котла паровоза;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок поддержания огня в топке при выполнении работ на горячем паровозе.
Параграф 85. Машинист пескоподающей установки, 2 разряд
271. Характеристика работ:
управление пескоподающей установкой производится до 20 кубических метров в сутки с соблюдением установленных режимов работы;
загрузка и обслуживание пескосушильной печи, сушка и подача песка в пескораздаточные бункера;
осмотр компрессора и его электродвигателя;
смазка трущихся частей механизмов пескосушильного барабана в транспортере.
272. Должен знать:
устройство, принцип действия, режим работы, порядок управления и ухода за установкой;
причины преждевременных износов деталей установки и способы их предупреждения;
виды и качество применяемых смазочных материалов;
режим смазки;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
требования, предъявляемые к песку, которым снабжаются локомотивы.
273. При управлении и обслуживании пескоподающей установки производительностью от 20 до 40 кубических метров в сутки – 3 разряд;
при управлении и обслуживании пескоподающей установки производительностью свыше 40 кубических метров в сутки – 4 разряд.

86-параграф. Локомотив және пойыз бригадаларын шақырушы, 2-разряд
274. Жұмыс сипаттамасы:
депо бастығының пайдалану жөніндегі орынбасарының, кезекші депоның немесе мердігердің нұсқауына, бұйрығына сәйкес локомотив және пойыз бригадаларын жұмыс орнына уақытылы шақыру.
275. Білуге тиіс:
қала аудандары мен көшелерінің орналасуы;
локомотив және пойыз бригадалары қызметкерлерінің тұратын жерлеріне қалалық көлікпен тезірек бару немесе өту бағыты;
станциялық және депо жолдарында болған кезде қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
87-параграф. Метрополитен жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі слесарь-электрик, 2-разряд
276. Жұмыс сипаттамасы:
бөлшектері слесірлікжөндеуден өткен және 12-14 квалитет (дәлдіктің 5-7 класы) бойынша қиыстырылып дайындалған жеке тораптарды бөлшектеу және жинау;
электртехникалық жабдықтарды тазалау, ысқылау, шаю;
қатты және жұмсақ әдіспен қалайылау және пісіру, кабельдерді төсеу, бөлу, ұзарту;
металл конструкциясына (бекітпелеріне) қызмет көрсету және профилактикалық жөндеу және ұсақ ақаулықтарды жою;
электргаздәнекерлеушісімен бірге жұмыс жасау;
тораптар мен механизмердегі майларды ауыстыру;
бекітпелерді тазалау және бояу.
277. Білуге тиіс:
метрополитен электрмеханикалық жабдығының жұмыс қағидаты;
қызмет көрсетілетін жабдықтар мен кабельдердің үлгілері;
сымдарды монтаждау тәсілдері;
жабдықтар мен металл конструкцияларының (бекітпелер) қызметі қағидаты және механизмдерінің жұмысы;
жүкарба мен құрал-жабдықтарды пайдалану тәртібі және құрылысы;
бөлшектерді тексеру және қиыстыру тәсілдері;
жинақталатын және дайындалатын бөлшектердің жөндеу өлшемдері туралы негізгі мәліметтер;
тотықтың пайда болу себептері және олармен күресу тәсілдері;
қолданылатын майлау материалдарының мақсаты, гидравликалық бекітпелерде қолданылатын сұйықтың қасиеті;
электрлі қондырғылармен қарапайым техникалық танысу, электртехника жөнінде қарапайым мәліметтер;
монтаждау кезіндетакелаждық жұмысты енгізу тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
металл конструкцияларының (бекітпелер) жұмыс жасау режимі.
88-параграф. Метрополитен жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі слесарь-электрик, 3-разряд
278. Жұмыс сипаттамасы:
қол, электрмеханикалық, электргидравликалық жетекті және жергілікті пульттан және қолмен басқарылатын метрополитен жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
станциялардағы қол жетегінен басқару жабдықтарын бақылау;
жабдықтарды, желілерді, станцияларды жергілікті және кешенді басқаруға қатысу;
қол жетекті жабдықтарды ашу және жабу кезіндегі ақаулықтарын жою;

Параграф 86. Вызывальщик локомотивных и поездных бригад, 2 разряд
274. Характеристика работ:
своевременный вызов локомотивных и поездных бригад к месту работы согласно наряду, распоряжению заместителя начальника депо по эксплуатации, дежурного по депо или нарядчика.
275. Должен знать:
расположение районов и улиц города;
кратчайшие маршруты проезда городским транспортом или прохода к месту жительства работников локомотивных и поездных бригад;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности при нахождении на станционных и деповских путях;
внутренний трудовой распорядок.
Параграф 87. Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту оборудования метрополитена, 2 разряд
276. Характеристика работ:
разборка и сборка отдельных узлов с ремонтом и изготовлением к ним деталей со слесарной обработкой и подгонкой их по 12-14 квалитетам (5-7 классам точности);
чистка, протирка, промывка электротехнического оборудования;
лужение и пайка твердым и мягким припоями, прокладка, разделка, сращивание кабелей;
обслуживание и профилактический ремонт металлоконструкций (затворов) и устранение мелких неисправностей;
совместная работа с электрогазосварщиком;
замена смазки в узлах и механизмах;
очистка и окраска затворов.
277. Должен знать:
принцип работы электромеханического оборудования метрополитена;
типы обслуживаемого оборудования и кабелей;
способы монтажа проводов;
принцип действия приборов и металлоконструкций (затворов) и зависимость работы их механизмов;
устройство и порядок эксплуатации лебедок, инструментов и приспособлений;
способы проверки и подгонки деталей;
основные сведения о ремонтных размерах собираемых и изготовляемых деталей;
причины появления коррозии и способы борьбы с ней;
назначение применяемых смазочных материалов, свойства жидкостей, применяемых в гидравлических затворах;
элементарное техническое знакомство с электроустановками и элементарные сведения по электротехнике;
порядок ведения такелажных работ при монтаже;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
режим работы металлоконструкций (затворов).
Параграф 88. Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту оборудования метрополитена, 3 разряд
278. Характеристика работ:
техническое обслуживание и ремонт оборудования метрополитена с ручными, электромеханическими, электрогидравлическими приводами и с управлением ими с местных пультов и от ручного привода;
контроль положения управления оборудования от ручного привода на станциях;
участие в местных и комплексных испытаниях оборудования, линий, станций;
устранение неисправностей при закрывании и открывании оборудования с ручным приводом;

11-12 квалитеттер (дәлдіктің 4-5 класы) бойынша жұмыстарды орындай отырып электрмеханикалық жабдық тораптарын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру;
электрлі іске қосатын аппаратурасы мен шағын қуатты электрлі қозғалтқыштың жекелеген тораптары мен бөлшектерін жөндеу;
оқшаулау және жерсіндіру кедергісін өлшеу, сүзгілерді ауыстыру, шаю және жөндеу;
негізгі желдеткіштерді қоспағанда түрлі қызметтегі сорғылар мен желдеткіштерге қызмет көрсету;
ауа жеткізгіштерді, құбыржолдарды сынауға қатысу;
біліктілігі анағұрлым жоғары слесарь-электриктің басшылығымен аспаптар мен аппараттарды реттеу және түзету;
лампа, желілердің кернеулігін және сигнал беру деңгейін өлшеу;
реле схемалары телеавтоматикасын механикалық реттеу;
қоректендіру блогын тексеру;
қол қозғалтқышты бекітпе, электрмеханикалық қозғалтқышты қарапайым бекітпеге қызмет көрсету, жөндеу, басқару;
механизмнің жиналмалы тораптарын 100 атмосфераға дейін қысымда гидравликалық сынау;
байланыстырғыш кабельді муфта мен соңғы бекітпелерді монтаждау;
электрді үлестіруші шкафтарды, тақталарды, түйістіргілі панельдерді жөндеу, жинау және орнату;
түбегейлі схемажәне монтаждыңтаңбалануын тексеру;
оқшаулау материалдарын сызба бойынша өңдеу, кабельдердің зақым келген жерлерін жою;
біліктілігі жоғары слесарь-электриктің басқаруымен жабдықтар мен аппаратттарды реттеу және дәлдемелеу.
279. Білуге тиіс:
жергілікті пульттан басқарылатын такелажды және қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы;
электрлі жіберу аппаратураның, аспаптар мен аппараттардың жұмысқағидаты;
жабдықтарды тот басудан тазарту әдістері;
жұмыс сызбалары мен электрлі схемаларды оқу тәртібі;
электртехника, механика, гидравлика және металдарды өңдеу технологиясының негізгі мәліметтері;
құрылымдар мен жабдықтарды жақындату габариттері;
жабдықтарды қоректендіру схемалары;
құбыржолдар, ауа жібергіштерді сынау тәртібі;
номинальды кернеу бойынша сақтандырғыштарды таңдау тәртібі;
тұрақты және ауыспалы ток көздері мен схемалар туралы жалпы мәліметтер, квалитеттер (дәлдіккластары);
қол бекітпелі және қарапайым механикалық бекітпелі металл конструкцияларының шарттары және пайдалану тәртібі, құрылысы;
жөнделетін металды конструкцияларын бекіту тәсілдері;
металды конструкциямеханизмдерінің бөлшектері мен тораптарын жөндеу және жинау;
көтерме-транспорттық механизмді пайдалану тәртібі;
электрлі қозғалтқыштардыңқұрылысы, іске қосуды реттеу аппаратурасыэлектрлі қозғалтқыштың жұмысы кезіндегі мүмкін жүктеме;
бақылау-өлшеу құрылғыларының мақсаты және құрылысы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
электрден оқшаулау кедергісін сынау тәртібі.

разборка, ремонт и сборка узлов электромеханического оборудования с выполнением работ по 11-12 квалитетам (4-5 классам точности);
ремонт отдельных узлов и деталей электропусковой аппаратуры и электродвигателей малой мощности;
замер сопротивления изоляции и заземления, смена, промывка и ремонт фильтров;
обслуживание насосов и вентиляторов различного назначения, за исключением основных вентиляторов;
участие в испытании воздуховодов, трубопроводов;
регулировка и юстировка приборов и аппаратов под руководством слесаря-электрика более высокой квалификации;
измерение напряжения накала ламп, сети и уровня сигнала;
механическая регулировка реле схем телеавтоматики;
ревизия блоков питания;
обслуживание, ремонт, управление затворами с ручным приводом и несложных затворов с электромеханическим приводом;
гидравлическое испытание собираемых узлов механизмов под давлением до 100 атмосфер;
монтаж соединительных кабельных муфт и концевых заделок;
ремонт, сборка и установка электрораспределительных шкафов, щитов и контакторных панелей;
проверка маркировки монтажей и принципиальной схемы;
обработка по чертежу изоляционных материалов, устранение повреждений кабелей;
регулировка и юстировка приборов и аппаратов под руководством слесаря-электрика более высокой квалификации.
279. Должен знать:
устройство такелажного и обслуживаемого оборудования с управлением с местных пультов;
принцип работы электропусковой аппаратуры, приборов и аппаратов;
методы очистки оборудования от коррозии;
порядок чтения рабочих чертежей и электросхем;
основные сведения по электротехнике, механике, гидравлике и технологии обработки металлов;
габариты приближения строений и оборудования;
схемы питания оборудования;
порядок испытания трубопроводов, воздухопроводов;
порядок выбора предохранителей по номинальному напряжению;
общие сведения об источниках и схемах питания постоянным и переменным током, квалитеты (классы точности);
устройство, условия и порядок эксплуатации металлоконструкций с ручным приводом и несложных с механическим приводом;
способы закрепления ремонтируемых металлоконструкций;
приемы ремонта и сборки деталей и узлов механизмов металлоконструкций;
порядок эксплуатации подъемно-транспортных механизмов;
устройство электродвигателей, пускорегулирующей аппаратуры допускаемые нагрузки при работе электродвигателей;
устройство и назначение контрольно-измерительного инструмента;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок испытания сопротивления электроизоляции.

89-параграф. Метрополитен жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі слесарь-электрик, 4-разряд
280. Жұмыс сипаттамасы:
электрмеханикалық, электргидравликалық жетекті және дистанциялық пульттан және станциядан басқарылатын метрополитен жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
негізгі желдеткіштерге қызмет көрсету;
коникалық, ирекше, гидравликалық домкрат редукторларын бөлшектеу, құрастыру;
7-10 квалитеттер (дәлдіктің 2-3 класы) бойынша бөлшектерді слесірлік өңдей отырып жұмыстарды орындауда ішпектерді, тісті дөңгелектерді ауыстыру;
түрлі жүйедегі релелерді, электр жіберетін аппаратура және тарды жөндеу және ауыстыру;
жабдықтарды басқару схемаларында диодтарды ауыстыру;
жабдықтарды басқару схемаларында ақаулықтарды жою және басқару схемалары жарамдылығын қамтамасыз ету;
жабдықтарды, желілерді, станцияларды сынауда қатысу;
реле қорғау, электрлі автоматика, телемеханика құрылғыларын тексеру және баптау;
жөнделетін жабдықтардың ақаулықтарын айқындау және оларды жою;
күрделі біріктіру схемаларын монтаждау;
телеавтоматика құрылғылары кілттерін және релесін бөлшектеу және құрастыру;
телеавтоматика құрылғылары және орнату қоңырауы;
вентиляциялық, станциялық, түнелдік бекітпелерге қызмет көрсету, жөндеу және басқару;
редуктор, трансмиссия, гидравликалық домкраттарды жинау және бөлшектеу;
электрлі қозғалтқышпен әртүрлі жүйе релесін жөндеу;
жабдық, желі, станция сынақтарына қатысу;
біліктілігі анағұрлым жоғары слесарь-электриктің басшылығымен телеавтоматика схемаларын баптауды тексеруге арналған сынау схемаларын құрастыру.
281. Білуге тиіс:
қашықтықтағы пульттардан және станциядан басқаратын қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы;
тораптар мен бөлшектердің тозу нормасы;
түрлі технологиялық режимдердегі жабдықтарды басқару схемалары;
қысыммен істейтін ыдыстарды гидравликалық сынау, газ талдағыштардың жұмыс қағидаты;
жабдықтардың тораптары мен бөлшектерін бөлшектеу және монтаждаудың технологиялық кезектілігі;
тораптарды, бөлшектерді пісіру кезінде пайда болатын металдың деформациялануы мен ішкі кернеуліктерді жою тәсілдері және алдын алу;
электрлі жабдықтардың сызбалары мен схемаларындағы белгілер, шектеулер;
жөнделетін аспаптардың, механизмдер, аппараттардың баптау тәсілдері және құрылысы;
кедергілерді, күрделі біріктіру схемаларын есептеу тәртібі: металдарды өңдеу технологиясы, электртехника гидравлика, механика, электроника негіздері;
телеавтоматика аппаратурасының түбегейлі және монтажды схемалары, электрмен қоректендіру схемалары;
шлюздың және өзге де металл конструкцияларының мақсаты және құрылысы, механизмдер мен электрлі жабдықтарды монтаждау, бөлшектеу, жөндеу және таксерудің технологиялық кезектілігі;
қорғаныс және автоматика құрылысы;
әртүрлі рележүйесі конструкциялары;
металл деформациясы мен дәнекерлеу кезінде ішкі кернеуін ескеру және жою тәсілдері;
бекітпелерді дәнекерлеу және монтаждау кезінде туындайтын ақаулар, оларды жою тәсілдері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
металл конструкциясының қызмет көрсету аумағында орналасқан барлық түрдегі бекітпелерді басқару тәртібі.

Параграф 89. Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту оборудования метрополитена, 4 разряд
280. Характеристика работ:
техническое обслуживание и ремонт оборудования с электромеханическими и электрогидравлическими приводами и управлением им с дистанционных пультов и станций;
обслуживание основных вентиляторов;
разборка и сборка редукторов конических, червячных, гидравлических домкратов;
замена подшипников, шестерен с выполнением работ со слесарной обработкой деталей по 7-10 квалитетам (2 - 3 классам точности);
ремонт и замена реле различных систем, электропусковой аппаратуры и электродвигателей;
замена диодов в схемах управления оборудованием;
устранение неисправностей в схемах управления оборудованием и обеспечение работоспособности схем управления;
участие в испытаниях оборудования, линий, станций;
ревизия и наладка устройств релейной защиты, электроавтоматики и телемеханики;
определение дефектов реконструируемого оборудования и устранение их;
монтаж сложных схем соединений;
разборка и сборка ключей и реле схем телеавтоматики;
прозвонка монтажа и устройств телеавтоматики;
обслуживание, ремонт и управление вентиляционными, станционными, тоннельными затворами;
сборка и разборка редукторов, трансмиссий, гидравлических домкратов;
ремонт электродвигателей и реле различных систем;
участие в испытаниях оборудования, линий, станций;
сборка испытательных схем для проверки наладки схем телеавтоматики под руководством слесаря-электрика более высокой квалификации.
281. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования с управлением с дистанционных пультов и станций;
нормы износа узлов и деталей;
схемы управления оборудованием в различных технологических режимах;
гидравлическое испытание сосудов, работающих под давлением, принцип работы газоанализаторов;
технологическую последовательность демонтажа и монтажа узлов и деталей оборудования;
способы устранения и предупреждения деформации металлов и внутренних напряжений, возникающих при сварке узлов, деталей;
допуски, посадки, обозначения на чертежах и схемах электрического оборудования;
устройство и способы наладки ремонтируемых приборов, механизмов, аппаратов;
порядок расчета сопротивлений, схемы сложных соединений: основы электротехники, гидравлики, механики, электроники и технологии обработки металлов;
принципиальные и монтажные схемы аппаратуры телеавтоматики, схемы электропитания;
устройство и назначение металлоконструкций шлюзового и иных типов, технологическую последовательность монтажа, демонтажа, ремонта и ревизии механизмов и электрооборудования;
устройство защиты и автоматики;
конструкции реле различных систем;
способы предупреждения и устранения деформации металлов и внутренних напряжений при сварке;
дефекты, возникающие при сварке и монтаже затворов, способы их устранения;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок управления затворами всех типов, расположения металлоконструкций на обслуживаемом участке.

90-параграф. Метрополитен жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі слесарь-электрик, 5-разряд
282. Жұмыс сипаттамасы:
сорғыларда, желдеткіштерде, клапандарда техникалық қызмет көрсету, жөндеу және баптау;
біліктердің сәйкес келуі, винт тіректердің, коникалық, ирекше реттегіштерін реттеу;
жабдықтардың жұмыс соңында жақындату габаритін тексеру;
жекелеген тораптарды бөлшектеу, монтаждау жөніндегі күрделі такелажды жұмыстарын орындау;
6-7 квалиттеттер (дәлдіктің 1-2 класы) бойынша слесірлік жұмыстарды орындау;
сүзгілерді ауыстыру;
кабельдерді төсеу және оларды ұштарына және электрлі қозғалтқыштарға қосу;
жергілікті автоматты басқару схемаларын жөндеу, реттеу, баптау;
түрлі технологиялық режимдегі жабдықтарды басқару;
электрлі өлшеу және реттеу блоктарындағы жұмыс;
түрлі технологиялық режимдерде сынауды жүргізужәнебасқару;
қашықтықтан басқару тізбектерінде қолданылатын түрлі жүйедегі датчиктерді, электронды блоктарды және электр жіберу аппаратурасын жөндеу, баптау, реттеу;
электрлі қозғалтқыштарды және такелажды жабдықтарды сынау;
бақылау-өлшеу блоктарын пайдалану тәртібі мен оларды теңшеу;
аса күрделі және дәлме-дәл аспаптарды түзету және монтаждау;
аспаптардың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою;
электр аспаптарын өлшеудің өзге де түрлерімен қайта есептеу;
қызмет көрсетілетін жабдықтар мен телеавтоматика аппаратурасының электр сипаттамасын өлшеуді жүргізу;
телеавтоматика схемаларын тексеру және баптау сынау схемаларын құрастыру;
телеавтоматика жабдықтарын монтаждау;
телеавтоматика аппаратурасын орнататын орнында тексеру арқылы бөлшектерінің тозу себептерін және ақаулықтарын анықтау;
телеавтоматика схемасы тізбектерін сынау және баптау;
релеконтактілі аппаратураны тексеру, жөндеу және баптау;
барлық түрдегі бекітпелерге, типтік емес бекітпелерден өзге қызмет көрсету, басқару және жарамды жағдайда күту;
өзге қызметтегі тартылған жұмысшыларды бекітпенің барлық түрін басқаруға практикалық оқыту;
гидро қозғалтқышты, ілмекті және қорғағыш арматурасын және реттігін ауыстырып-қосқыш, тез қозғалғыш гидравликалық насосын жөндеу;
бекітпелердің жол құрылғыларымен жанасуын тексеру;
жөнделген жабдыққа техникалық құжаттама құру және енгізу.
283. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылымдық ерекшеліктері, оларды жасаудың, қабылдау және монтаждаудың техникалық шарттары;
технологиялық режимдер бойынша автоматика жүйелерін сынау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру тәртібі;
аралас құрылымды жабдықтардың орналасу тәртібі, сызбалардағы шектеу, отырғызу және белгілеу жүйесі, сызбаларды оқу;
қысыммен істейтін шыны сауыттарды пайдалану және құрылысы;
аспаптар мен автоматтардың жұмысындағы ақаулықтардың пайда болу себептері, олардың алдын алу және жою шаралары;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың техникалық сипаттамалары;
телеавтоматика және телесигнал берудің түбегейлі схемалары;
телеавтоматика жабдықтары мен арналарының электр нормалары;
күрделі бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және реттеу тәртібі;
барлық типтегі бекітпелерді құру, конструкциялау, жөндеу, қызмет көрсету тәртібі;
такелажды және қарапайым дәнекерлеу жұмыстарын орындауды қабылдау;
металл конструкцияларын монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын ұйымдастыру тәртібі;
дистанциялық басқару және сонымен сигналдық, орталықтандыру және блокадалау құрылғыларының одақтасуы;
жол құрылысы;
ұсталған бөлшектерді қалыпқа келтіру тәсілдері;
гидрокоммуникация схемасы, дистанциялық басқару схемасы, блокадалау және электрлі қоректендіру жабдығын орналастыру;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
құрылғы жұмысының ақауларының пайда болу себебі және оларды жою тәсілдері.

Параграф 90. Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту оборудования метрополитена, 5 разряд
282. Характеристика работ:
техническое обслуживание, ремонт и наладка насосов, вентиляторов, клапанов;
регулировка соосности валов, винтовых опор, регуляторов конических, червячных;
проверка габаритов приближения оборудования по окончании работ;
выполнение сложных такелажных работ по демонтажу, монтажу отдельных узлов;
выполнение слесарных работ по 6-7 квалитетам (1 - 2 классам точности);
замена фильтров;
прокладка кабелей и подключение их к конечным выключателям и электродвигателям;
ремонт, регулировка, наладка схем местного автоматического управления;
управление оборудованием в различных технологических режимах;
работа на электроизмерительных и регулирующих блоках;
управление и проведение испытаний в различных технологических режимах;
ремонт, наладка, регулировка датчиков различных систем, электронных блоков и электропусковой аппаратуры, используемых в цепях дистанционного управления;
испытание обмоток электродвигателей и такелажного оборудования;
порядок пользования контрольно-измерительными блоками и их настройка;
монтаж и юстировка особо сложных и точных приборов;
выявление и устранение дефектов в работе приборов;
пересчет электрических приборов на иные пределы измерения;
проведение измерений электрических характеристик обслуживаемого оборудования и аппаратуры телеавтоматики;
сборка испытательных схем для проверки и наладки схем телеавтоматики;
монтаж оборудования телеавтоматики;
выявление дефектов и причин износа деталей путем осмотра аппаратуры телеавтоматики на месте установки;
испытание и наладка цепей схем телеавтоматики;
ревизия, ремонт и наладка релейно-контактной аппаратуры;
обслуживание, ремонт, управление и содержание в исправном состоянии затворов всех типов, кроме нетиповых;
практическое обучение управлению затворами всех типов привлеченных работников иных служб;
ремонт и наладка гидропривода, запорной и предохранительной арматуры, золотниковых переключателей и быстроходных гидравлических насосов;
проверка сопряжения затворов с устройствами пути;
составление и ведение технической документации на отремонтированное оборудование.
283. Должен знать:
конструктивные особенности обслуживаемого оборудования, технические условия на его изготовление, приемку и монтаж;
порядок организации работ по испытаниям систем автоматики по технологическим режимам;
порядок взаимоувязки положения оборудования со смежными устройствами, систему допусков, посадок и обозначения их на чертежах, чтение чертежей;
устройство и эксплуатацию сосудов, работающих под давлением;
причины возникновения дефектов в работе приборов и автоматов, меры предупреждения и устранения их;
технические характеристики обслуживаемого оборудования;
принципиальные схемы цепей телеавтоматики и телесигнализации;
электрические нормы оборудования и каналов телеавтоматики;
порядок наладки и регулировки сложных контрольно-измерительных приборов;
конструкции, ремонт, наладку и порядок обслуживания затворов всех типов;
приемы выполнения такелажных и простых сварочных работ;
порядок организации работ по монтажу и демонтажу металлоконструкций;
дистанционное управление и сблокирование с ним устройства сигнализации, централизации и блокировки;
устройство пути;
способы восстановления и упрочения изношенных деталей;
расположение приборов схемы гидрокоммуникаций, схемы дистанционного управления, блокировки и электропитания;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
причины возникновения неполадок в работе оборудования и способы устранения их.

91-параграф. Метрополитен жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі слесарь-электрик, 6-разряд
284. Жұмыс сипаттамасы:
режимдік басқару схемалары мен тәжірибелік жабдықтарда техникалық қызмет көрсету, жөндеу, баптау және сынау;
қашықтықтан басқару схемаларында, автоматты режимде, автоматты жіберу схемаларында, командалық сигнал беру схемаларындағы ақаулықтарды анықтау және жою;
жабдықтардың жұмыс режимін тексеру;
барлық үлгідегі күрделі және дәлме-дәл аспаптарды, құрылғыларды, датчиктерді жөндеу, монтаждау, баптау;
жабдықтарды кешенді сынау жұмыстарын орындау және сынау барысындағы ақаулықтарды жою;
жабдықтардың бірліктестігін реттеу;
электронды платтарды тексеру;
күрделі релелік-контактілі схемаларды тексеру және реттеу;
электронды өлшеу аппаратура – осциллографтарды, жоғары жиіліктегі өлшегіштер мен генераторларды жұмыста пайдалану;
телеавтоматика жүйесін баптау;
үлгілік емес арнайы телеавтоматика аппаратурасын сынау схемаларын құрастыру;
телеавтоматика аппаратурасының аса күрделі құрылғыларын тексеру;
байланыс арналарының сигнал беру деңгейін реттеу;
барлық типті бекітпелерге қызмет көрсету, жөндеу және басқару;
өзге кәсіпорындармен бекітпелерді монтаждаудытехникалық бекіту;
тексеру, жөндеу және сынау кезінде жабдықтарды пайдалануда ақауларды шығару және жою;
берілген режимде бекітпелерді жөндеу, реттеу және басқару.
285. Білуге тиіс:
телеөлшеу, телесигнал беру, телеавтоматика схемаларын баптау тәсілдерімен тәртібі;
электрлі өлшеу аспаптарының құрылысы, жабдықтардың жұмыс схемалары мен режимдері;
күрделі схемалар мен тораптардың тәжірибелік үлгілері;
жауапты тораптар мен бөлшектерді қалпына келтіру әдістері;
жұмыс істемейтін механизмдер мен бөлшектердің шекті жүктемесі;
түрлі режимдердегі жабдықтарды кешенді басқару тәсілдері;
жабдықтардағы ақаулықтарды табу тәсілдері және жолдары, оларды жою;
бекітпенің барлық түрінің конструкциясы;
жөндеудегі және сынақтағы жабдықтардыңконструкцияларыжәне техникалық сипаттамалары, сондай-ақ оның жұмыс режимдері;
автоматика құрылғысын бекіту тәсілдері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы.
286. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
92-параграф. Метрополитен жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі слесарь-электрик, 7-разряд
287. Жұмыс сипаттамасы:
техникалық қызмет көрсету, күрделі датчиктерді, газ талдағыштарды тексеру және реттеу, датчиктерді, командалық сигнал беру жұмыстарын кешенді баптау және желілерді, объектіні басқару;
арнайы аппаратураның көмегімен бейне терминалдардағы стендтердегі есте сақтау блоктарын тексеру;
функционалдық-бағдарлаушы процессордың базасында байланыс тағандарына, телемеханикасы бар жеке электронды-есептеуіш машинаға қызмет көрсету;
автоматтандырылған жұмыс орындарын енгізу;
насостарды, желдеткіш қондырғыларды күрделі жөндеу.

Параграф 91. Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту оборудования метрополитена, 6 разряд
284. Характеристика работ:
техническое обслуживание, ремонт, наладка и испытание режимных схем управления и опытного оборудования;
выявление и устранение неисправностей в схемах управления с дистанционного пульта, в автоматическом режиме, в схемах автоматического запуска, в схемах командной сигнализации;
проверка режимов работы оборудования;
ремонт, монтаж, наладка сложных и точных приборов, установок, датчиков всех систем и типов;
выполнение работ по комплексным испытаниям оборудования и устранение неисправностей в ходе испытаний;
регулировка соосности петель оборудования;
проверка электронных плат;
ревизия и регулировка сложных релейно-контактных схем;
использование в работе электронной измерительной аппаратуры – осциллографов, высокочастотных измерителей и генераторов;
наладка системы телеавтоматики;
сборка схем для проведения специальных нетиповых испытаний аппаратуры телеавтоматики;
проверка особо сложных устройств аппаратуры телеавтоматики;
регулировка уровней сигналов каналов связи;
обслуживание, ремонт и управление затворами всех типов;
ведение технического надзора за монтажом затворов с посторонними организациями;
выявление и устранение дефектов во время эксплуатации оборудования при проверке, в процессе ремонта и при испытаниях;
ремонт, наладка и управление затворами в заданных режимах.
285. Должен знать:
порядок и способы наладки схем телеизмерений, телесигнализации, телеавтоматики;
устройство электроизмерительных приборов, схем и режимы работы оборудования;
опытные образцы сложных схем и узлов;
методы восстановления ответственных узлов и деталей, допустимые нагрузки на неработающие механизмы и детали;
способы комплексного управления оборудованием в разных режимах;
приемы и способы обнаружения неисправностей и их устранение на всех типах оборудования;
конструкцию всех типов затворов;
технические характеристики и конструкции ремонтируемого, налаживаемого и испытываемого оборудования, а также режимы его работы;
способы наладки устройств автоматики;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
устройство контрольно-измерительных приборов.
286. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 92. Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту оборудования метрополитена, 7 разряд
287. Характеристика работ:
техническое обслуживание, ревизия и регулировка сложных датчиков, газоанализаторов, комплексная наладка датчиков работы командной сигнализации и управления линией, объектом;
проверка блоков памяти с помощью специальной аппаратуры на видеотерминалах на стендах;
обслуживание стоек связи, персональных электронно-вычислительных машин с телемеханикой на базе функционально-ориентированного процессора;
внедрение автоматизированных рабочих мест;
капитальный ремонт насосов, вентиляционных установок.

288. Білуге тиіс:
телеөлшеу, телесигнал беру, телеавтоматика және газ жабдықтарын схемалау тәсілдеріментәртібі;
микросхемалардың электрлі өлшеу аспаптарының құрылысы және қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмыс режимі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
негізгі тораптар мен бөлшектерді қалпына келтіру әдісі, рұқсат етілетін жүктемелер және жабдықтар.
289. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
93-параграф. Метрополитен жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі слесарь-электрик, 8-разряд
290. Жұмыс сипаттамасы:
техникалық қызмет көрсету, есептеуіш техника құралдары базасында жасалған тәжірибелі жабдықтарды басқару схемасы, жұмыс орындарын автоматты басқару жүйесін жөндеу, баптау және сынау;
есептеуіш техника құралдарын қолданумен жұмыс істейтін автоматика, телемеханика жүйелеріндегі кінәраттарды анықтау және жою;
есептеуіш техникалық құралдарды, энергияны есептеу жүйесінің құрылғысын және өзге де күрделі жүйелерді жөндеу, қызмет көрсету және баптау;
есептеуіш техниканың жекелеген блоктарын жөндеу, монтаждау, баптау, баспа платтарын жасау;
электрондық аппаратураны пайдалану.
291. Білуге тиіс:
есептеуіш техниканың, механика мен микропроцессордың күрделі схемалары мен тораптарының озық үлгілері;
әртүрлі режимде желілерді, объектілерді кешенді басқару тәсілдері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
барлық жабдықтардағы кінәраттардың белгілері және оны анықтау, жою тәсілдері.
292. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
94-параграф. Мотовоз машинисі (көмекші)
293. Жұмыс сипаттамасы:
мотовозды басқару;
жүк тиеу-түсіру жұмыстарын, жұмысшыларды тасу және материалдарды тасымалдау жұмыстарын орындау;
станцияларда, түйін жинау базаларында маневрлік жұмыстарды орындау, жол машиналары қозғалысы, жол машиналардың жарамды бөліктері қуаты;
газ баллон және газ генератор мотовоздарына қызмет көрсетуде дизельді, электрлі жабдықтарды, тежегіш жүйесін, қоректендіру және майлау жүйелерін, сигнал беру және жүретін бөлшектерін, оның көтергіш жабдықтары мен газ тарату механизмін жарамды қалыпта ұстап отыру;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін қадағалау;
тіркеме платформалардағы жүктің дұрыс тиелуін және бекітілуін қадағалау;
механизмдердің үйкеліс бөліктерін майлау және отын бактарына, дизельге жанармай құю;
мотовозды жоспарлы-алдын ала жөндеуге қатысу.

288. Должен знать:
порядок и способы схем телеизмерений, телесигнализации, телеавтоматики и газового оборудования;
устройство электроизмерительных приборов микросхем и режимы работы обслуживаемого оборудования;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
методы восстановления ответственных узлов и деталей, допустимые нагрузки и оборудование.
289. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 93. Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту оборудования метрополитена, 8 разряд
290. Характеристика работ:
техническое обслуживание, ремонт, наладка и испытание схем управления опытного оборудования, системы автоматизированного управления рабочих мест, созданных на базе средств вычислительной техники;
выявление и устранение неисправностей в системах автоматики, телемеханики, работающих с применением средств вычислительной техники;
ремонт, обслуживание и наладка средств вычислительной техники, устройств систем учета энергии и иных сложных систем;
ремонт, монтаж, наладка отдельных блоков вычислительной техники, изготовление печатных плат;
эксплуатация электронной аппаратуры.
291. Должен знать:
опытные образцы сложных схем и узлов вычислительной техники, механики и микропроцессоров;
способы комплексного управления линией, объектами в разных режимах;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
приметы и способы обнаружения неисправностей и их устранение на всех типах оборудования.
292. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 94. Машинист мотовоза (помощник)
293. Характеристика работ:
управление мотовозом;
выполнение погрузочно-разгрузочных работ, перевозка рабочих и транспортировка материалов;
выполнение маневровых работ на станциях, звеносборочных базах, передвижение путевых машин, питание электродвигателей рабочих органов путевых машин;
содержание в исправном состоянии дизеля, электрооборудования, тормозной системы, систем питания и смазки, сигнальных приборов и ходовых частей мотовоза, его подъемного оборудования и газораспределительного механизма при обслуживании газобаллонного и газогенераторного мотовозов;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов;
контроль за соблюдением правильной погрузки и крепления груза на прицепных платформах;
смазка трущихся частей механизмов и заправка дизеля, топливных баков;
участие в планово-предупредительном ремонте мотовоза.

294. Білуге тиіс:
мотовозды жүргізу тәртібі және құрылысы;
мотовоз механизмдерінің жұмысындағы ақаулық себептері, олардың алдын алу және жою тәсілдері;
жанар-жағармай материалдарының сипаттамалары және қасиеттері, оларға қойылатын талаптар;
бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және мақсаты;
тораптарды куәландыру және жөндеу тәртібі, түрлері, мотовоз, дөңгелек жұптарын және оның кран жабдықтарын техникалық байқау мерзімдері;
тиеу-түсіру жұмыстарын орындау тәсілдеріжәне тәртібі;
адамдар мен жүктерді мотовозда тасымалдауды ұйымдастырутәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
электртехника, механика және гидравлика негіздері.
295. Тар табанды теміржолдарда жұмыс істейтін мотовозды, көтергіш кранмен немесе өзге де арнайы құрылғылармен жабдықталмаған, кең табанды теміржолдарда жұмыс істейтін мотовозды басқару және оған қызмет көрсету кезінде – 4-разряд;
кең табанды теміржолдарда жұмыс істейтін көтергіш кранмен немесе өзге де арнайы құрылғылармен жабдықталған ағаш пен шымтезекті тасып шығару бойынша тар табанды уақытша теміржолдарда жұмыс істейтін мотовозды, мотовозды басқару және оған қызмет көрсету кезінде – 5-разряд;
мотовоз-электрстанциясын, сондай-ақ жұмысшыларды тасымалдайтын мотовозды, "метро" типті арбалардағы ұзын рельсті қамшыларды басқару және қызмет көрсету кезінде – 6-разряд.
296. Ескерту:
мотовоз машинисінің көмекшісі басқарып отырған машинистен бір разряд төмен тарифтеледі.
297. 6-разряд беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
95-параграф. Мұнай өнімдерін таратушы, 5-разряд
298. Жұмыс сипаттамасы:
белгіленген тәртіпке сәйкес мұнай өнімдері мен сүртетін материалдарды қабылдау, сақтау, есепке алу және жіберу;
тепловоздарды жабдықтау үшін салқындататын су даярлау;
орнатылған насос жабдықтарына қызмет көрсету;
өңделген мұнай өнімдерін қабылдау және тапсыру;
есеп жүргізілетін материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету, түгендеуді жүргізуге қатысу;
қойма аумағы мен орынжайларын тазалықта ұстау, қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі тәртібін сақтау.
299. Білуге тиіс:
мұнай өнімдері мен сүртетін материалдарды сақтау, есепке алу және беру тәртібі;
насос агрегаттары мен өлшеу аспаптарының жұмысыжәне құрылысы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
өртке қарсы құрал-сайманды пайдалану.

294. Должен знать:
устройство и порядок эксплуатации мотовоза;
причины неисправностей в работе механизмов мотовоза, способы предупреждения и устранения их;
характеристики и свойства горюче-смазочных материалов и предъявляемые к ним требования;
назначение и устройство контрольно-измерительных приборов;
порядок, виды, сроки технического осмотра, ремонта и освидетельствования узлов, колесных пар мотовоза и его кранового оборудования;
порядок и способы выполнения погрузочно-разгрузочных работ;
порядок организации перевозки людей и грузов на мотовозе;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
основы электротехники, механики и гидравлики.
295. При управлении и обслуживании мотовоза, работающего на железнодорожных путях узкой колеи, мотовоза, не оборудованного подъемным краном или иными специальными устройствами, работающего на железнодорожных путях широкой колеи – 4 разряд;
при управлении и обслуживании мотовоза, работающего на временных железнодорожных путях узкой колеи по вывозке леса и торфа, мотовоза, оборудованного подъемным краном или иными специальными устройствами, работающего на железнодорожных путях широкой колеи – 5 разряд;
при управлении и обслуживании мотовоза-электростанции, а также мотовоза, перевозящего рабочих, длинномерные рельсовые плети на тележках типа "метро" в тоннелях метрополитена – 6 разряд.
296. Примечание:
помощник машиниста мотовоза тарифицируется на один разряд ниже машиниста, под руководством которого он работает.
297. Для присвоения 6 разряда требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 95. Раздатчик нефтепродуктов, 5 разряд
298. Характеристика работ:
прием, хранение, учет и отпуск нефтепродуктов и обтирочных материалов в соответствии с установленным порядком;
приготовление охлаждающей воды для снабжения тепловозов;
обслуживание установленного насосного оборудования;
прием и сдача отработанных нефтепродуктов;
обеспечение сохранности подотчетных материальных ценностей, участие в проведении инвентаризации;
содержание в чистоте территорий и помещений склада;
соблюдение порядка по безопасности и охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
299. Должен знать:
порядок хранения, учета и выдачи нефтепродуктов и обтирочных материалов;
устройство и работу насосных агрегатов и измерительных приборов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
обращение с противопожарным инвентарем.

96-параграф. Орталықтандыру бекеті операторы (маршрут)
300. Жұмыс сипаттамасы:
орталықтандырылған бұрмаларды аудару және орталықтандыру немесе жергілікті басқару пультынан басқару;
басқару аспаптарының көрсеткіштері бойынша дұрыс бағдарлауды бақылау;
станцияның техникалық-өкімгерлікактісінде бекітілген тәртіп және нормамен тежегіш башмақтарды станциялық жолдағы жылжымалы құрамды бекіту;
пойыздарды қабылдау, жөнелту, жіберу және маневрлік жұмыс өндірісінде дыбыс және көрінетін сигналдарды жіберу;
жолдың бостығын тексеру, орталықтандырылған бұрмаларды курбелмен аудару, сигнал беру, орталықтандыру және блоктау құрылғыларының қалыпты жұмысы бұзылғанда дұрыс бағдарлауды тексеру;
теміржол станцияларының технологиялық жұмыс процесіне және техникалық-өкімгерлік актісіне сәйкес маневрлік аудандарда қызмет көрсетілетін қауіпсіз қозғалысты қамтамасыз ету.
301. Білуге тиіс:
сигнал беру, орталықтандыру және блоктау және байланыс құрылғыларының жұмыс қағидаты, оларды пайдалану тәртібі;
тежегіш башмақтарының құрылысы және оларды пайдалану тәртібі;
сигнал беру, орталықтандыру және блоктау құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыс өндірісінде пойыздардың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ету нұсқауы;
жүктерді тасымалдау тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
теміржол станцияларының тиісті көлемінде техникалық-өкімгерлік актісі мен технологиялық процесі.
302. Орталықтандыру бекеттері мен жергілікті басқару пульттеріне өнеркәсіптік теміржол көлігінің аз пайдаланылатын маневрлік аудандарындағы бағыттамалармен қызмет көрсету кезінде – 2-разряд;
магистральдық теміржол көлігі станцияларында, орталықтандыру бекеттерінде және өнеркәсіптік теміржол көлігінің кернеулі маневрлік аудандарындағы бағыттамалармен жергілікті басқару пульттеріне қызмет көрсету кезінде – 3-разряд;
магистральдық теміржол көлігі станцияларының кернеулі маневрлік аудандарындағы бағыттамалармен жергілікті басқару пульттеріне, магистральдық теміржол көлігінің бастамашыл маневрлік аудандарындағы бағыттамаларды орталықтандыру бекеттеріне қызмет көрсету кезінде – 4-разряд;
магистральдық теміржол көлігі станцияларындағы кернеулі маневрлік аудандардағы бағыттамаларды орталықтандыру бекеттеріне қызмет көрсету кезінде – 5-разряд.
97-параграф. Өзі жүретін салмақ тексеретін вагон машинисі (көмекші)
303. Жұмыс сипаттамасы:
кірме және таразылау жолдары шегінде оларды жылжыту кезінде өзі жүретін салмағын тексеретін вагонды және өзі жүретін салмақ тексеретін арбаларды басқару;
кран балканың көмегімен жолдағы өзі жүретін салмақ тексеретін арбаларды түсіру және орнату;
өзі жүретін салмақ тексеретін арбаларға үлгілік гирлерді салу;
вагон таразыларын, бақылау-таразы платформалар мен тауар таразыларын тексеру;
электр станция қозғалтқыштарына, көтергіш-көлік жабдықтары мен жетектеріне қызмет көрсету;
салмақ тексеретін вагон қозғалтқыштары мен жабдықтарын баптау және реттеу;
үлгілік гирьлердің жарамдылығын қамтамасыз ету және мемлекеттік тексеру таңбаларын тексеру;
салмақ тексеретін вагондардың жабдықтары мен құрылғыларын жоспарлы-алдын ала жөндеуге қатысу;
пойыз құрамына қосқаннан кейін оны өз бетінше жылжыту және тоқтату кезінде вагонның салмағын өлшейтін вагон механизміне қосу.

Параграф 96. Оператор поста централизации (маршрут)
300. Характеристика работ:
перевод централизованных стрелок и управление сигналами с пульта поста централизации или пульта местного управления;
контроль за правильностью приготовления маршрутов по показаниям приборов управления;
порядок закрепление подвижного состава на станционных путях тормозными башмаками и по нормам, установленным техническо-распорядительным актом станции;
подача звуковых и видимых сигналов при приеме, отправлении, пропуске поездов и производстве маневровой работы;
проверка свободности пути, перевод централизованных стрелок курбелем и проверка правильности приготовления маршрутов в условиях нарушения нормальной работы устройств сигнализации, централизации и блокировки;
обеспечение безопасности движения в обслуживаемом маневровом районе в соответствии с техническо-распорядительным актом и технологическим процессом работы станции.
301. Должен знать:
принцип работы устройств сигнализации, централизации, блокировки и связи, порядок их эксплуатации;
устройство тормозных башмаков и порядок пользования ими;
инструкцию по обеспечению безопасности движения поездов при производстве работ по техническому обслуживанию и ремонту устройств сигнализации, централизации, блокировки;
порядок перевозок грузов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
техническо-распорядительный акт и технологический процесс работы станции в части, касающейся его работы.
302. При обслуживании постов централизации и пультов местного управления стрелками в малодеятельных маневровых районах промышленного железнодорожного транспорта – 2 разряд;
при обслуживании пультов местного управления стрелками в малодеятельных маневровых районах на станциях магистрального железнодорожного транспорта, постов централизации и пультов местного управления стрелками в напряженных маневровых районах промышленного железнодорожного транспорта – 3 разряд;
при обслуживании пультов местного управления стрелками в напряженных маневровых районах станций магистрального железнодорожного транспорта, постов централизации стрелок в малодеятельных маневровых районах магистрального железнодорожного транспорта – 4 разряд;
при обслуживании постов централизации стрелок в напряженных маневровых районах на станциях магистрального железнодорожного транспорта – 5 разряд.
Параграф 97. Машинист самоходного весоповерочного вагона (помощник)
303. Характеристика работ:
управление самоходным весоповерочным вагоном и самоходными весоповерочными тележками при их передвижении в пределах подходного и весового путей;
опускание и установка самоходных весоповерочных тележек на пути при помощи кран-балки;
загрузка самоходных весоповерочных тележек образцовыми гирями;
проверка вагонных весов, контрольно-весовых платформ и товарных весов;
обслуживание двигателя электростанции, подъемно-транспортного оборудования и приводов к нему;
наладка и регулировка двигателей и оборудования весоповерочного вагона;
обеспечение исправного содержания образцовых гирь и контроль наличия на них действующих государственных поверительных клейм;
участие в -предупредительном ремонте оборудования и устройств весоповерочного вагона;
соединение механизма передвижения весоповерочного вагона при самостоятельном его передвижении и отключении при постановке его в состав поезда.

304. Білуге тиіс:
салмақ өлшейтін вагондыпайдалану тәртібіжәнеқұрылысы;
салмақ өлшейтін вагонды техникалық тексеру, жөндеу және куәландыру тәртібі мен мерзімдері;
үлгілік жабдықтар мен арбаларды мемлекеттік тексеру және белгі салу тәртібі;
салмақ тексеретін құрылғыларды салмақ өлшейтін вагонның көмегімен тексеру тәртібі мен әдістері;
салмақ өлшейтін арбаларға гирь салу тәртібі мен тәсілдері;
вагонға, арбаға және көтергіш-көлік жабдықтарын толтырудың шекті жүктемесі;
құрылғылар және құрал-саймандарды куәландыру мерзімдері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
электртехника, жылу техникасы және механика негіздері.
305. Жүк өлшеуге арналған статикалық жағдайдағы вагон таразыларға қызмет көрсетуде – 6-разряд;
қозғалыста жүкті өлшеуге арналған вагондық электр механикалық таразыларға қызмет көрсетуде – 7-разряд;
жоғары дәлдіктегі салмақ өлшейтін эталондық және үлгілік салмақ өлшейтін аспаптар мен таразыларға және тіркеудің электронды құрылғыларымен және өлшеу нәтижелерін қашықтықтан беретін электронды құрылғылармен жабдықталған таразыларға қызмет көрсетуде – 8-разряд.
306. Ескерту:
өзі жүретін салмақ өлшейтін вагон машинисінің көмекшісі басшылығында істейтін машинистен бір разряд төмен тарифтеледі.
307. 6, 7 және 8-разрядтар беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
98-параграф. Паровоз қазандықтарын жылы сумен шаятын моторис, 3-разряд
308. Жұмыс сипаттамасы:
паровоз қазандықтарын жылы күйінде шаю және жандырмай салуға арналған сорғылар мен өзге де жабдықтарға қызмет көрсету;
паровоз қазандықтарын циркуляциялық салқындату;
паровоз қазандықтарын жылы күйінде шаю және жандырмай толтыру;
қазандықты шаюға арналған химикаттарды пайдалана отырып жылы судың берілген температурасын дайындау;
бақылау-өлшеу аспаптары бойынша оның деңгейін және температурасын бақылау және паровоз қазандықтарына су жіберу;
паровоз қазандықтарын қысыммен сығымдау.
309. Білуге тиіс:
түрлі жүйедегі паровоз қазандықтарының, булы су аккумуляторларының, сүзгілердің, электрлі қозғалтқыш сорғыларының құрылысы;
жабдықтарды жөндеу және жарамды қалыпта ұстау тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
паровоз қазандықтарын жылы күйінде шаж және жандырмай толтыру технологиялық процесі.
99-параграф. Паровоз қазандықтарын шаюшы, 3-разряд
310. Жұмыс сипаттамасы:
паровоз қазандықтарын, түрлі жүйедегі кран бу қазандықтарын және қысыммен істейтін паровоз тендерлерін шаю;
шаю тығындарын, зәкір, жапсырмалы, тендерлік шаю люктерін тексеру және түзету;
арнайы құралдардың көмегімен қазандық жиектеріндегі қалдықтарды тазалау;
тығын люктеріне және асбест люктерге арналған паронитті төсем дайындау және отырғызу;
люктар мен шаю тығындарын шаю және герметикалығын тексеру.

304. Должен знать:
устройство и порядок эксплуатации весоповерочного вагона;
порядок и сроки технического осмотра, ремонта и освидетельствования оборудования весоповерочного вагона;
порядок государственной поверки и клеймения образцового оборудования и тележек;
порядок и методы поверок с помощью весоповерочного вагона весоизмерительных устройств;
порядок и способы нагружения весоповерочных тележек гирями;
допустимые предельные нагрузки на вагон, тележки и подъемно-транспортное оборудование;
сроки освидетельствования приспособлений и инвентаря;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
основы электротехники, теплотехники и механики.
305. При обслуживании вагонных весов для взвешивания грузов в статическом состоянии – 6 разряд;
при обслуживании вагонных весов для взвешивания грузов в движении – 7 разряд;
при обслуживании эталонных и образцовых весоизмерительных приборов и весов повышенной точности – 8 разряд.
306. Примечание:
помощник машиниста самоходного весоповерочного вагона тарифицируется на один разряд ниже машиниста, под руководством которого он работает.
307. Для присвоения 6, 7 и 8 разрядов требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 98. Моторист теплой промывки котлов паровозов, 3 разряд
308. Характеристика работ:
обслуживание насосов и иного оборудования для теплой промывки и безогневой заправки котлов паровозов;
циркуляционное расхолаживание котлов паровозов;
теплая промывка и безогневая заправка котлов паровозов;
подготовка теплой воды заданной температуры с применением химикатов для промывки котлов;
подача воды в котлы паровозов и контроль за ее уровнем и температурой по контрольно-измерительным приборам;
опрессовка котлов паровозов под давлением.
309. Должен знать:
устройство котлов паровозов различных систем, пароводяных аккумуляторов, фильтров, насосов электродвигателей;
порядок ремонта и содержания оборудования в исправном состоянии;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
технологический процесс теплой промывки котлов паровозов и их безогневой заправки.
Параграф 99. Промывальщик котлов паровозов, 3 разряд
310. Характеристика работ:
промывка паровозных котлов, паровых котлов кранов различных систем и тендеров паровозов водой под давлением;
осмотр и дефектировка промывочных пробок, якорных, накладных, подбрюшных, тендерных промывочных люков и люка лаза;
очистка от накипи стенок котлов при помощи специальных инструментов;
заготовка и постановка паронитовых прокладок для промывочных люков пробок и асбестовых плетенок овальных люков;
проверка качества промывки и герметичности установки люков и промывочных пробок.

311. Білуге тиіс:
паровоздар қазандықтары мен түрлі жүйедегі бу крандарының шаю құю тәртібі, құрылысы;
қазандықтардағы қаспақтардың жиналатын жері;
су жіберетін су құбырлары мен жабдықтарының құрылысы;
шаю түрлері, қазандықтарды тазалау және шаю жолдары;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
шаю люктарын ашу және жабу, шлангілерді біріктіру тәртібі.
100-параграф. Паровоз машинисі, 8-разряд
312. Жұмыс сипаттамасы:
паровозды басқару және теміржол қатынас жолы пішінен, пойыз салмағынан тәуелді, қозғалыс кестесін сақтай отырып, белгіленген жылдамдықпен пойызды енгізу және паровозды басқару;
жолаушыларды тасымалдау және қызмет көрсету мәдениеті қауіпсіздігін және жылжымалы құрамның сақталуын қамтамасыз ету;
көмір және мұнай өнімдерінің ең аз шығынында паровозды енгізудің рационалды режимдерімен қамтамасыз ету;
паровозды қабылдау және тапсыру: негізгі агрегаттар, барлық тораптар, жүйелер, электрлік және механикалық, тежегіштік және қосымша жабдықтарды, бақылау-өлшеу құралдарын, радиобайланыс құрылғысын және құмды түсіру құрылғысын қарау және қызметтерін тексеру;
паровозды жұмысқа дайындау және жабдықтау;
паровозды пойыздан немесе вагондар тобынан ағыту жәнетіркеу;
тежегіштерді сынау;
маневрлік жұмыстарды орындау;
паровоздың құрамның бірінші вагонымен және әуе саласы байланысымен тіркелуін бақылау, сондай-ақ араларындағы ақырғы кранды ашуды бақылау;
паровоздың тежегіш құрылғысының жұмысқа қабілеттілігін тексеру және қызметінің дұрыстығын тексеру;
теміржол қатынас жолының бос екенін, контактілі желі, қарсы пойыздар жағдайын, пойыз және маневрлік маршруттарды дайындау дұрыстығын, бағдаршам сигналы көрсеткіштерін, дабыл белгілері, паровоз қозғалысы процесіндегі, теміржол қатынас жолы жұмысшыларын беретін сигнал көрсеткіштерін және оны машинис көмекшісінің қайталауын бақылау;
белгіленген дабылдарды беру;
пойыз қозғалысын ұйымдастыруға жауапты тұлғалардың оперативтік бұйрықтарын нормативтік актілерге және құжаттарға сәйкес орындау;
бекітілген регламенттерге сәйкес сөйлесу құрылғысы арқылы келіссөздер жүргізу;
паровоз машинисіне арналған бекітілген нормативтік актідегі жұмыстар тізіміне сәйкес паровозға техникалық қызмет көрсету;
бу машинасы, қазан және оның гарнитурасы мен темір арқауын пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
электрлік, механикалық, тежегіш, қосымша жабдықтарды, оттыққа көмір жіберу немесе мұнай өнімдерін жіберу жабдығын, бақылау-өлшеу құралдарын, радиобайланыс құрылғыларын және құмды түсіру құрылғысының техникалық жағдайы мен жұмысын көзбен шолып және құрал арқылы бақылау;
пойыз жүрісінің бірқалыптылығын және жолаушыларды отырғызу, түсіру, тасымалдау қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
паровоздың механикалық бөлігінің, тұрғызу тораптарының, дөңгелек жұбының аралық станцияларда тоқтаған кездегі жағдайын тексеру;
паровоздағы локомотивбригадасының бекітілген регламенттік жұмысында, көлемінде, жүріс жолында пайда болған ақауларды жою, ал жою мүмкін емес болса -пойыз тұрған теміржол аумағын пойыздың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ете отырып босату;
кенеттен туындаған кедергілер кезінде немесе кенет тоқтату дабылы берілген кезде паровозды тоқтату үшін кенет тежеуді қолдану;
паровоз машинисі көмекшісін, сондай-ақ, "паровоз машинисі көмекшісі" мамандығы бойынша тағылымдамадан өтіп жатқан тұлғаларды паровозды күту, қызмет көрсету және басқарудың рационалды әдіс-тәсілдеріне үйрету.

311. Должен знать:
устройство, порядок промывки котлов паровозов и паровых кранов различных систем;
места отложения накипи в котлах;
устройство водопроводной сети и оборудования, подающего воду;
виды промывок, приемы очистки и промывки котлов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок открывания и закрывания промывочных люков, присоединения шлангов.
Параграф 100. Машинист паровоза, 8 разряд
312. Характеристика работ:
управление паровозом и ведение поезда с установленной скоростью в зависимости от профиля железнодорожного пути, веса поезда с соблюдением графика движения;
обеспечение безопасности перевозки и культуры обслуживания пассажиров, сохранности грузов и подвижного состава;
обеспечение рациональных режимов ведения паровоза при минимальном расходовании угля или нефтепродуктов;
приемка и сдача паровоза: осмотр и проверка действия основных агрегатов, всех узлов, систем, электрического, механического, тормозного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, оборудования радиосвязи и устройств подачи песка;
подготовка паровоза к работе и его экипировка;
прицепка и отцепка паровоза от состава или группы вагонов;
опробование тормозов;
выполнение маневровых работ;
контроль за правильностью сцепления паровоза с первым вагоном состава и соединением воздушных рукавов, открытием концевых кранов между ними;
проверка работоспособности и правильности регулировки тормозного оборудования паровоза;
наблюдение за свободностью железнодорожного пути, состоянием контактной сети, встречных поездов, правильностью приготовления поездного и маневрового маршрутов, показаниями сигналов светофоров, сигнальных знаков, указателей в процессе движения паровоза, а также сигналов, подаваемых работниками железнодорожного транспорта, повторение их с помощником машиниста и выполнение их;
подача установленных сигналов;
выполнение оперативных распоряжений лиц, ответственных за организацию движения поездов, согласно нормативным актам и документам;
ведение переговоров по переговорному устройству в соответствии с установленным регламентом;
техническое обслуживание паровоза в соответствии с перечнем работ, установленным нормативным актом для машиниста паровоза;
обеспечение безопасной эксплуатации паровой машины, котла, его гарнитуры и арматуры;
контроль визуальный и по приборам за техническим состоянием и работой в пути следования электрического, механического, тормозного оборудования, углеподатчика или оборудования подачи нефтепродуктов в топку, контрольно-измерительных приборов, оборудования радиосвязи и устройств подачи песка под колесные пары;
обеспечение плавности хода поезда, безопасности при посадке, высадке, перевозке пассажиров;
проверка состояния механической части паровоза, буксовых узлов, колесных пар при остановке поезда на промежуточных станциях;
устранение неисправностей на паровозе, возникших в пути следования, в объеме, установленном регламентом работы локомотивной бригады, а в случае невозможности устранения принятие необходимых мер по освобождению участка железнодорожного пути, занимаемого поездом, обеспечивая его безопасное передвижение;
применение экстренного торможения для остановки паровоза при внезапном возникновении препятствия или внезапной подаче сигнала остановки;
обучение помощника машиниста паровоза, а также лиц, проходящих стажировку по профессии "помощник машиниста паровоза", рациональным методам и приемам содержания, обслуживания и управления паровозом.

313. Білуге тиіс:
локоматив бригадасының ережесі;
паровоздың техникалық сипаттамалары, оларды басқару тәртібі, құрылысы;
паровозды пайдалану және оны күтудің белгіленген тәртібі;
тежегішті басқарудың технологиясы және құрылысы;
теміржол қатынас жолы бейіні, қызмет көрсетілетін аумақтағы жол белгілері;
теміржол қатынас жолы схемалары;
жылжымалы құрамды тіркеу және ағыту тәртібі;
паровозды пайдалану кезінде ағымдағы жөндеу және техникалық қызмет көрсету тәртібі;
отын шығынын және майларды үнемдеудің негізгі режимдері;
бу машинасы, қазан және оның гарнитурасы, электрлік, пневматикалық, гидравликалық, механикалық, тежегіш құрылғысы, көмір жіберу немесе мұнай өнімдерін оттыққа жіберу жабдығы ақауларын шығару және жою тәсілдері;
теміржолдарды техникалық пайдалану тәртібі;
пойыз қозғалысы және теміржолдағы маневрлік жұмыстар бойынша нұсқау;
теміржолдағы сигнал беру нұсқауы және орындалатын жұмыстар аясына қатысты өзге де нормативтік актілер;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
жүк пен жолаушыларды тасымалдауға қойылатын негізгі ережелер;
стандартты емес жағдайларда әрекет ету тәртібі;
қызмет көрсетілетін теміржол станциялары мен аумақтарының техникалық-өкімгерлік актілері;
автоматика және байланыс құрылғысы жұмысы мен пайдалану тәртібі;
тежегіш башмақтарын қолдану тәртібі;
пойыздар қозғалысы кестесі;
электртехника, жылу техникасы, теориялық механика негіздері.
314. Өнеркәсіптік теміржол көлігінде жұмыстарды орындау кезінде – 6-разряд.
315. 6 және 8-разрядтар беру үшін техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік), орта білімнен кейінгі білім және паровозды басқару құқығын беретін куәлік талап етіледі.
101-параграф. Паровоз машинисінің көмекшісі, 7-разряд
316. Жұмыс сипаттамасы:
бу машинасы, қазан, механикалық, электрлік, тежегіш, қосымша және өзге де құрылғыларды паровоз машинисінің көмекшісіне арналған нормативтік актідегі бекітілген жұмыстар тізіміне сәйкес техникалық қызмет көрсету;
паровозды машниспен бірлесіп қабылдау және тапсыруға қатысу;
түйіндер мен бөлшектерді майлау, жабдықтау, паровозды жұмысқа даярлау;
паровозды бірінші вагонға тіркеу: тежегіш магистралінің соңғы жеңіне біріктіру, тежегіш магистралі соңғы крандарын ашу;
паровозды құрамнан ағыту: тежегіш магистралі алдын ала ажыратып алынған автоматты біріктіргішті ағыту;
паровозды күту және жолдағы түйіндер мен агрегаттар жағдайын бақылау бойынша паровоз машинисі тапсырмаларын орындау;
оттық және түтіндік қорап пен күлдікті тазалау және толтыру;
қазандағы будың қажетті қысымын және судың нормадағы деңгейін қалыпта ұстау;
паровозды қысқы жағдайдағы жұмыстарға даярлау;
сәйкес нормативтік актілерде бекітілген жұмыстар тізіміне сәйкес өзіндік қозғалыстың алдын алу үшін паровозды бекітіп қою;
теміржол қатынас жолының бос екенін, контактілі желі, қарсы пойыздар жағдайын, пойыз және маневрлік бағдарларды дайындау дұрыстығын, бағдаршам сигналы көрсеткіштерін, дабыл белгілері, пойыз қозғалысы процесіндегі, теміржол қатынас жолы жұмысшыларын беретін сигнал көрсеткіштерін және оны паровоз машинисімен қайталауын және орындалуын бақылау;
бекітілген сигналдарды беру, нормативтік актілерге сәйкес пойыз қозғалысын ұйымдастыруға жауапты тұлғалар бұйрықтарын оперативті орындау;
паровоздағы локомотивбригадасының бекітілген регламенттік жұмысында, көлемінде, жүріс жолында пайда болған ақауларды жоюға қатысу.

313. Должен знать:
положение локомотивной бригады;
устройство, технические характеристики паровоза, порядок управления им;
установленный порядок содержания и ухода за паровозом при эксплуатации;
устройство и технологию управления тормозами;
профиль железнодорожного пути, путевые знаки на обслуживаемом участке;
схемы железнодорожных путей;
порядок сцепки и расцепки подвижного состава;
порядок проведения текущего ремонта и технического обслуживания паровоза;
основные режимы экономного расходования топлива и масел;
способы выявления и устранения неисправностей в работе паровой машины, котла, его гарнитуры и арматуры, электрического, механического, пневматического, гидравлического, тормозного оборудования, углеподатчика или оборудования подачи нефтепродуктов в топку;
порядок технической эксплуатации железных дорог;
инструкцию по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах;
инструкцию по сигнализации на железных дорогах и иные нормативные акты, относящиеся к кругу выполняемых работ;
основные требования, предъявляемые к перевозке груза и пассажиров;
порядок действия в нестандартных ситуациях;
техническо-распорядительные акты обслуживаемых железнодорожных станций, участков;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок работы и эксплуатации устройств автоматики и связи;
порядок пользования тормозными башмаками;
график движения поездов;
основы электротехники, теплотехники, теоретической механики.
314. При выполнении работ на промышленном железнодорожном транспорте – 6 разряд.
315. Для присвоения 6 и 8 разрядов требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование и свидетельство на право управления паровозом.
Параграф 101. Помощник машиниста паровоза, 7 разряд
316. Характеристика работ:
техническое обслуживание паровой машины, котла, механического, электрического, тормозного и вспомогательного оборудования в соответствии с перечнем работ, установленным нормативным актом для помощника машиниста паровоза;
участие совместно с машинистом в приемке и сдаче паровоза;
экипировка, смазка узлов и деталей, подготовка паровоза к работе;
сцепка паровоза с составом: соединение концевых рукавов тормозной магистрали, открытие концевых кранов тормозной магистрали;
отцепка паровоза от состава: расцепление автосцепок с предварительным разъединением тормозной магистрали;
выполнение поручений машиниста паровоза по уходу за паровозом и контроль за состоянием его узлов и агрегатов в пути следования;
чистка и заправка топки, дымовой коробки, зольника;
поддержание требуемого давления пара и нормального уровня воды в котлах;
подготовка паровоза для работы в зимних условиях;
закрепление паровоза или поезда для предотвращения самопроизвольного движения в соответствии с перечнем работ, установленными соответствующим нормативным актом;
наблюдение за свободностью железнодорожного пути, состоянием контактной сети, встречных поездов, правильностью приготовления поездного и маневрового маршрутов, показаниями сигналов светофоров, сигнальных знаков, указателей в процессе движения поезда, сигналов, подаваемых работниками железнодорожного транспорта, повторение их с машинистом паровоза и выполнение их;
подача установленных сигналов, выполнение оперативных распоряжений лиц, ответственных за организацию движения поездов, согласно нормативным актам;
участие в устранении неисправностей на паровозе, возникших в пути следования, в объеме, установленном регламентом работы локомотивной бригады.

317. Білуге тиіс:
локомативті бригаданың ережесі;
паровоздың қызмет көрсететуін пайдалану тәртібі және құрылысы;
паровоздың техникалық сипаттамалары;
паровозды пайдалану кезінде белгіленген қызмет көрсету және күту тәртібі;
тежегішті басқару технологиясы және құрылысы;
теміржол қатынас жолы бейіні, жол белгілері;
қызмет көрсетілетін ауданда бекітілген рұқсат етілетін максималды қозғалыс жылдамдығы;
паровозға ағымдық жөндеу және техникалық қызмет көрсетудің негізгі ережелері;
бу машинасы, қазан, механикалық, электрлік, тежегіш және паровоздағы қосымша жабдықтар ақауларын шығару және жою тәсілдері;
жылжымалы құрамды тіркеужәне ағыту тәртібі;
тежегіш башмақтарын пайдалану тәртібі;
теміржолдарды техникалық пайдалану тәртібі;
пойыз қозғалысы және теміржолдағы маневрлік жұмыстар бойынша нұсқау;
теміржолдағы сигнал беру нұсқауы және орындалатын жұмыстар аясына қатысты өзге де нормативтік актілер;
қызмет көрсетілетін теміржол станциялары мен аумақтарының техникалық-өкімгерлік актілері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
пойыздар қозғалысы кестесі;
электртехника, жылу техникасы, механика теориясының негіздері.
318. Өнеркәсіптік теміржол көлігінде жұмыстарды орындау кезінде – 5-разряд.
319. 7-разряд беру үшін техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік), орта білімнен кейінгі білім және паровоз машинисі көмекшісі куәлігі талап етіледі.
102-параграф. Пойыз электромеханигі, 5-разряд
320. Жұмыс сипаттамасы:
ауаны электрмен жылытпай немесе салқындатпай вагондардан тұратын жолаушы пойыздарына техникалық қызмет көрсету;
аспаптар бойынша ақауларды анықтау және электр жабдығының жұмысында туындайтын ақаулықтарды жою, роликті мойынтіректері бар буксалардың, редукторлы-карданды жетектердің, аккумулятор батареяларының, жылытуды сумен жабдықтау құрылғыларының, вагон ішіндегі электр және тоңазытқыш жабдығының, электр жарықтандыру желісінің, генераторлардың, ток түрлендіргіштердің, компрессорларды түзеткіштердің, конденсаторлардың қызуын бақылау жүйесі, су құю сигнализаторларын, жылыту аспаптарын, вагонаралық электр қосылыстарын, барлық үлгідегі қызмет көрсетілетін вагондардағы поездық телефон байланысы, радиобайланыс және радиохабар желісі ішіндегі артқы сигнал беру және қондыру шамдары, радио пункт антенналары, желдеткіш қондырғылары, аппаратуралардың техникалық жай-күйін тексеру, жұмысын қадағалау;
көлік пойыздарының құрамын қалыптастыру және айналу пункттеріндегі пойыз электрмеханигінің өтінімі бойынша орындалатын жөндеу жұмыстарының сапасы мен көлемін тексеру;
белгіленген құжаттаманы жүргізу;
пойыз бригадасы қызметкерлеріне апаттық жағдайда жолаушы вагондарда пайдаланылатын құрылғылары мен жабдықтарына нұсқамалықеңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегітехникалық қызмет көрсету;
жүру жолында вагондардың электрлі жабдықтарын жөндеу.

317. Должен знать:
положение локомотивной бригады;
устройство и порядок эксплуатации обслуживаемого оборудования паровоза;
технические характеристики паровоза;
установленный порядок содержания и ухода за паровозом в процессе эксплуатации;
устройство тормозов и технологию управления ими;
профиль железнодорожного пути, путевые знаки;
максимально допустимую скорость движения, установленную на обслуживаемом участке;
основные положения правил проведения текущего ремонта и технического обслуживания паровоза;
способы выявления и устранения неисправностей в работе паровой машины, котла, механического, электрического, тормозного и вспомогательного оборудования паровоза;
порядок сцепки и расцепки подвижного состава;
порядок пользования тормозными башмаками;
порядок технической эксплуатации железных дорог;
инструкцию по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах;
инструкцию по сигнализации на железных дорогах и иные нормативные акты, относящиеся к кругу выполняемых работ;
техническо-распорядительные акты обслуживаемых железнодорожных станций, участков;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
график движения поездов;
основы электротехники, теплотехники, теоретической механики.
318. При выполнении работ на промышленном железнодорожном транспорте – 5 разряд.
319. Для присвоения 7 разряда требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование и свидетельство помощника машиниста паровоза.
Параграф 102. Электромеханик поездной, 5 разряд
320. Характеристика работ:
техническое обслуживание в пути следования пассажирских поездов, состоящих из вагонов без электроотопления или кондиционирования воздуха;
проверка технического состояния, наблюдение за работой, выявление по приборам дефектов и устранение возникающих неисправностей в работе электрооборудования, системы контроля нагрева букс с роликовыми подшипниками, редукторно-карданных приводов, аккумуляторных батарей, устройств водоснабжения отопления, внутривагонного электрического и холодильного оборудования, сети электрического освещения, генераторов, преобразователей тока, выпрямителей компрессоров, конденсаторов, сигнализаторов налива воды, приборов обогрева, междувагонных электрических соединений, хвостовых сигнальных и посадочных фонарей, антенны радиопункта, вентиляционных установок, аппаратуры внутрипоездной телефонной связи, радиосвязи и радиовещательной сети в обслуживаемых вагонах всех типов;
проверка качества и объема ремонтных работ, выполняемых по заявке поездного электромеханика в пунктах формирования и оборота составов пассажирских поездов;
ведение установленной документации;
инструктаж работников поездной бригады по техническому обслуживанию эксплуатируемых ими установок и оборудования пассажирских вагонов, технике безопасности и охраны труда и приемам действий в аварийной ситуации;
ремонт электрооборудования вагонов в пути следования.

321. Білуге тиіс:
барлық үлгідегі жолаушы вагондарының қызмет көрсетілетін жабдықтары мен құрылғыларының кинетикалық, электрлісхемалары және құрылысы;
вагондардың жекелеген бөлшектері мен тораптарының, құрылғылары мен құрылымдарының техникалық сипаттамалары;
вагондардың бөлшектері мен тораптарын пайдалану, техникалық көрсетілімдері және тәртібі,жасаушы-зауыт нұсқаулары, жөндеуде жол берілетін шектеулер мен нормалары;
жолаушы вагондарының тораптарына қызмет көрсетуде, жөндеу және сынауда қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының, құрылғылары мен құралдарының құрылысы және конструкциясы және оларды қолдану тәртібі;
электртехника және механика негіздері;
вагондарды рейске техникалық дайындау, құрамды қабылдау және тапсыру тәртібі;
вагон бөлшектері мен тораптарының жұмысындағы ақаулықтарды анықтау, алдын алу және жою тәсілдері;
жолаушы пойыздарының вагондарына техникалық қызмет көрсету және жабдықтау пункттерінің орналасуы;
жолаушы пойыздарының қозғалысы кестесі;
жолаушы пойыздарының қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ету нұсқаулары;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
322. Электр жылытуы бар немесе электр жылытуы жоқ ауа кондиционерінен тұратын вагондар жолаушылар пойызының жолда жүруіне техникалық күтім жасау кезінде – 6-разряд;
қауіпсіздік жүйесімен жабдықталған, микропроцессорлық элементтер базасы бар вагондардан тұратын жолаушылар пойызының жолда жүруіне техникалық күтім жасау кезінде – 7-разряд.
323. 6 және 7-разрядтар беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
103-параграф. Пойыздағы жүк және багаждарды қабылдау-тапсырушы (аға)
324. Жұмыс сипаттамасы:
жүк және багаждарды қабылдау, тиеу, топтау және оны станцияларда түсіру және тапсыру;
қалыптастыру жоспарына сәйкес вагондағы жүк және багажды оңтайлы орналастырылуын қамтамасыз ету;
ішкі және халықаралық қатынастағы пойыздарда жүк және багаждарды қабылдауда ілеспелі құжаттарын рәсімдеу;
жалпы салмағы 500 килограммнан жоғары немесе салмағы 80 килограммнан жоғары орын алатын багаж және жүк багажын қабылдау қажеттілігі туралы телеграммамен немесе телефон арқылы хабарлау;
пойыздардың станцияда тұратын уақытында тиеу-түсіру жұмыстарын қамтамасыз ету;
тасымалдауға жататын және жолда берілген жүк және багаждарды есепке алу;
вагондарды жылыту, ылғал және құрғақтай жинауды қамтамасыз ету, вагонның техникалық жағдайын қадағалау.

321. Должен знать:
кинематические, электрические схемы и устройство обслуживаемого оборудования и установок пассажирских вагонов всех типов;
технические характеристики отдельных деталей и узлов, установок и устройств вагонов;
порядок, технические указания, инструкции заводов-изготовителей, допуски и нормы износа, допускаемые при эксплуатации и ремонте двигателей и узлов вагонов;
устройство и конструкцию контрольно-измерительных приборов, приспособлений и инструментов, применяемых при обслуживании, ремонте и испытании узлов пассажирских вагонов и порядок пользования ими;
основы электротехники и механики;
порядок технической подготовки вагонов поезда в рейс, приемки и сдачи состава;
способы выявления, предупреждения и устранения неисправностей в работе деталей и узлов вагонов;
технологию обслуживания и экипировки вагонов по пути следования пассажирского поезда;
расписание движения пассажирских поездов;
инструкции по обеспечению безопасности движения пассажирских поездов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
322. При техническом обслуживании в пути следования пассажирских поездов, состоящих из вагонов с электроотоплением или без электроотопления с кондиционированием воздуха – 6 разряд;
при техническом обслуживании в пути следования пассажирских поездов, состоящих из вагонов, оборудованных системами безопасности, имеющими микропроцессорную элементную базу – 7 разряд.
323. Для присвоения 6 и 7 разрядов требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 103. Приемосдатчик груза и багажа в поездах (старший)
324. Характеристика работ:
прием, погрузка, подгруппировка в пути следования поезда, выгрузка и сдача грузов и багажа на станциях;
обеспечение рационального размещения грузов и багажа в вагоне в соответствии с сетевым планом формирования, сопровождение и обеспечение сохранности грузов и багажа в пути следования;
оформление сопроводительных документов при приеме грузов и багажа к перевозке и сдаче их на станциях назначения;
заблаговременно информирует телеграммой или по телефону станции, где подлежат выгрузке багаж и грузобагаж общим весом более 500 килограмм или неделимого места весом более 80 килограмм;
обеспечение погрузочно-разгрузочных работ во время стоянки поезда на станциях;
учет принятых в перевозке и выданных в пути следования грузов и багажа;
отопление, влажная и сухая уборка в вагоне, наблюдение за техническим состоянием вагона в пути следования.

325. Білуге тиіс:
багажжәне жүктердітасымалдаудыұйымдастырутәртібі;
вагондарға тиеудің оңтайлы схемалары;
жүк және багажды тасымалдауды есепке алу және құжаттарды рәсімдеу тәртібі;
қызмет көрсетілетін жүйе және оның құрылғы тәртібі және багаж вагонының құрылысы;
теміржол схемалары, пойыз қозғалысы кестелері және станцияларда тұру уақыты - қызмет көрсетілетін учаске шегінде;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
326. Қала сырты қатынасындағы, атап айтқанда почталық-багаж пойыздардағы жұмыс кезінде – 2-разряд;
жергілікті және алыс жақтарға қатынайтын почталық-багаж пойыздардағы жұмыс кезінде – 3-разряд;
халықаралық қатынайтын пойыздардағы жұмыс кезінде – 4-разряд.
327. Ескерту:
пойыздарда жүк пен багажды аға қабылдау-тапсырушы өзі басқаратын пойыздардағы жүктер мен багажды қабылдау-тапсырушылардан бір разряд жоғары тарифтеледі.
104-параграф. Пойыз қабылдаушы (аға)
328. Жұмыс сипаттамасы:
жүк тасымалдау тәртібіне және жүк тиеу және бекіту техникалық шарттарына сәйкес коммерциялық тексеру пункттері жоқ теміржол станцияларының коммерциялық тексеру пункттерінде және кірме жолдарында жүк артылған вагондарда коммерциялық тексеруді бекіту-пломбылау құрылғыларын қабылдау және жүзеге асыру;
пойыздардың қауіпсіз қозғалысына және тасымалданатын жүктің сақталуына қатер төндіретін коммерциялық ақаулықтар мен кемшіліктерді анықтау үшін коммерциялық қатынаста пойызды қарап шығу, оларды жою жұмыстарын басқару және коммерциялық кемшіліктерді жоюды бақылау;
жүктің сақталуын тексеру не қайта жүктеуді қажет ететін анықталған коммерциялық кемшіліктерді хабарлау;
жөндеуге келмейтін вагондарды ағыту туралы маневрлік диспетчерге наряд беру;
коммерциялық кемшіліктерді жою жұмыстарының көлемін, оларды орындау тәртібін анықтау, вагондар мен контейнерлердегі жүктің бар екенін және жағдайын анықтау;
коммерциялық кемшіліктерді жойғаннан кейін вагондарға бекіту-пломбылау құрылғыларын ілу және пломбылау кітабына жазу;
белгіленген жағдайда жалпы үлгідегі актілерді рәсімдеу және сақталмайтын жүктерге оперативтік жеткізуді дайындау;
коммерциялық кемшіліктерді тіркеу кітабына пойыз және вагондарды тексеру нәтижесін жазу;
жылжымалы құрамның тоқтап тұру мерзімін қысқарту шараларын қабылдау және бақылауды жүзеге асыру;
коммерциялық кемшілікті вагондарды өткізу жағдайларын тексеруге қатысу.
329. Білуге тиіс:
пойыздар мен вагондарды коммерциялық тексеру тәртібі;
теміржолмен тасымалдауда қауіпті жүктермен болатын апаттық жағдайларды жою мен қауіпсіздік тәртібі;
коммерциялық тексеру пункті жұмысының технологиялық процесі;
түрлі үлгідегі вагондардың жүк бөлігінің құрылысы;
жүктерді тиеу және бекітудің техникалық шарттары;
жүктерді тасымалдау тәртібі;
коммерциялық кемшіліктер мен ақаулықтар туралы актілер мен өзге де құжаттарды рәсімдеу тәртібі;
станция жұмысының технологиялық процесі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.

325. Должен знать:
порядок организации перевозки грузов и багажа;
рациональные схемы загрузки вагонов;
порядок учета грузов и багажа и оформления сопроводительных документов;
устройство багажного вагона и порядок обслуживания систем и установок в нем;
схему железных дорог, сетевой план формирования перевозки грузобагажа, графики движения поездов и время стоянки на станциях в пути следования в пределах обслуживаемого участка;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
326. При работе в поездах пригородного сообщения, в том числе почтово-багажных – 2 разряд;
при работе в поездах местного и дальнего сообщения, в том числе почтово-багажных – 3 разряд;
при работе в поездах международного сообщения – 4 разряд.
327. Примечание:
старший приемосдатчик груза и багажа в поездах тарифицируется на один разряд выше приемосдатчиков, которыми он руководит.
Параграф 104. Приемщик поездов (старший)
328. Характеристика работ:
коммерческий осмотр груженых вагонов для установления наличия запорно-пломбировочных устройств, плотности закрытия люков и дверей полувагонов и крытых вагонов, бортов платформ правильности размещения и крепления грузов на открытом подвижном составе, плотности закрытия крышек верхних люков и в прибывающих и сформированных поездах;
осмотр поезда в коммерческом отношении для выявления и устранения коммерческих неисправностей, угрожающих безопасности движения поездов и сохранности перевозимых грузов, руководство работой по их устранению и контроль за устранением коммерческих неисправностей;
уведомление о выявленных коммерческих неисправностях, устранение которых требует перегруза или проверки сохранности груза;
выдача наряда маневровому диспетчеру на отцепку неисправных вагонов;
определение объема работ по устранению коммерческих неисправностей и порядок их выполнения, участие в проверках состояния и наличия грузов в вагонах и контейнерах;
навешивание запорно-пломбировочных устройств на вагоны после устранения коммерческих неисправностей и запись в книге пломбирования;
оформление в установленных случаях актов общей формы и подготовка оперативных донесений на несохранные перевозки;
запись результатов осмотра поезда и вагонов в книгу регистрации коммерческих неисправностей;
осуществление контроля и принятие мер к сокращению сроков простоя подвижного состава;
участие в расследовании случаев пропуска вагонов с коммерческими неисправностями.
329. Должен знать:
порядок коммерческого осмотра поездов и вагонов;
порядок безопасности и порядок ликвидации аварийных ситуаций с опасными грузами при перевозке их по железным дорогам;
технологический процесс работы пункта коммерческого осмотра;
устройство грузовой части вагонов различных типов;
технические условия погрузки и крепления грузов;
порядок перевозок грузов;
порядок составления актов общей формы и рапортов на составление коммерческих актов;
технологический процесс работы станции;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.

330. Коммерциялық тексеру пункттері жоқ теміржол станциялары кірме жолдарындағы жүк вагондарын коммерциялық тексеруде – 3-разряд;
ІІ класты теміржол станцияларының коммерциялық тексеру пункттеріндегі жүк артылған вагондарды коммерциялық тексеруде – 4-разряд;
І класты және кластан тыс теміржол станцияларын коммерциялық тексеру пункттеріндегі жүк артылған вагондарды коммерциялық тексеруде – 5-разряд;
жол аралық және мемлекет аралық теміржол станцияларындағы коммерциялық тексеру пункттеріндегі жүк артылған вагондарды коммерциялық тексеруде – 6-разряд.
331. 6-разряд беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
105-параграф. Пойыз құрастырушы (көмекші)
332. Жұмыс сипаттамасы:
маневрлік локомотив қозғалысын радиобайланыс, дыбыс және қолмен басқару;
маневр жасауға қатысатын қызметкерлердің іс-қимылының дұрыс орналасуын және келісушілікті қамтамасыз ету;
вагон құрамы мен топтарын қалыптастыру және тарату;
вагондарды пойыздарға тіркеу және ағыту, вагондарды тиеу-түсіру және өзге де мамандандырылған жолдарға қою, оларды сол жолдардан шығару;
вагондар мен құрамдарды жолдан жолға, парктен паркке орнын ауыстыру, бір станциядан екінші станцияға жіберу;
жол тұрған вагондар мен құрамдарды тежегіш башмақтарымен бекіту және қоршау, оларды вагондардан алып тастау;
пойыздардың автоматты тежегіштерін сынауға қатысу;
жергілікті басқаруға берілген бұрма бекеттерінің немесе орталықтандырылған бұрмалардың кезекшілері қызмет көрсетпейтін маневрлік орталықтандырылмаған бұрмаларды ауыстыру;
сұрыптау бекеттеріндегі құрамдарды тарату кезінде вагондарды ажырату;
жүргізу сапасы және ағыту салмағына байланысты құрамды тарату процесінде қаусырма жылдамдығын реттеу;
жылжымалы құрам және жүктің сақталуын, қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
радиостанцияларды, сигнал беру жабдықтарын тазалықта және жарамдылықта ұстап отыру.
333. Білуге тиіс:
жүктерді тасымалдаудыұйымдастырутәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
қызмет көрсетілетін станция жұмысының технологиялық процесі және техникалық-өкімгерлік актісі;
пойыздарды қалыптастыру жоспары;
тежегіш башмақтарының құрылысы мен оларды пайдалану тәртібі;
жергілікті басқаруға берілген орталықтандырылған және орталықтандырылмаған бұрмаларды аудару тәртібі;
вагондар мен контейнерлердің құрылымы туралы жалпы мәліметтер;
жоспары, бейіні, мамандандыру және сыйымдылығы, қызмет көрсетілетін маневрлік аудандардағы вагондарға тиеу-түсіру пункттерінің орналасуы;
радиостанциялар мен өзге дебайланыс құралдарын сақтау және пайдалану тәртібі.

330. При коммерческом осмотре вагонов на подъездных путях железнодорожных станций, не имеющих пунктов коммерческого осмотра – 3 разряд;
при коммерческом осмотре вагонов на пунктах коммерческого осмотра железнодорожных станций II класса – 4 разряд;
при коммерческом осмотре вагонов на железнодорожных станциях I класса и внеклассных – 5 разряд;
при коммерческом осмотре вагонов на пограничных, межгосударственных передаточных, междорожных станциях – 6 разряд.
331. Для присвоения 6 разряда требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 105. Составитель поездов (помощник)
332. Характеристика работ:
руководит движением маневрового локомотива по радиосвязи, подачей ручных и звуковых сигналов;
обеспечение правильной расстановки и согласованности действий работников, участвующих в производстве маневров;
расформирование-формирование составов и групп вагонов;
отцепка и прицепка вагонов к поездам, подача вагонов на погрузочно-разгрузочные и иные специализированные пути и уборка их с этих путей;
перестановка вагонов и составов с пути на путь, из парка в парк и передача их с одной станции на иную;
закрепление и ограждение составов и вагонов, стоящих на путях, тормозными башмаками и изъятие их из-под вагонов;
участие в опробовании автоматических тормозов поезда;
перевод при маневрах нецентрализованных стрелок, не обслуживаемых дежурными стрелочных постов или централизованных стрелок, переданных на местное управление;
расцепление вагонов при роспуске составов с сортировочных горок;
регулирование скорости надвига в процессе роспуска состава в зависимости от ходовых качеств и веса отцепа;
обеспечение безопасности движения, сохранности подвижного состава и груза;
содержание в чистоте и исправности радиостанции, сигнальных принадлежностей.
333. Должен знать:
порядок организации перевозки грузов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
техническо-распорядительный акт и технологический процесс работы обслуживаемых станций;
план формирования поездов;
устройство тормозных башмаков и порядок пользования ими;
порядок перевода нецентрализованных и централизованных стрелок, переданных на местное управление;
общие сведения об устройстве вагонов и контейнеров;
план, профиль, специализацию и вместимость путей, расположение пунктов погрузки-выгрузки вагонов в обслуживаемых маневровых районах;
порядок хранения и пользования радиостанцией и иными средствами связи.

334. Өнеркәсіптік теміржол көлігінің шамалы жұмыс істелетін аудандарындағы маневрлік жұмыстарды орындау кезінде – 3-разряд;
магистральді теміржол көлігі станцияларындағы шамалы жұмыс істелетін маневрлік аудандарында және өнеркәсіптік теміржол көлігінің кернеулік маневрлік аудандарында маневрлік жұмыстарды орындау кезінде – 4-разряд;
магистральді теміржол көлігі станцияларындағы шамалы жұмыс істелетін аудандарында және өнеркәсіптік теміржол көлігінің кернеулік маневрлік аудандарында маневрлік бір пойызарды құрастырушы жұмыс істеген кезде маневрлік жұмыстарды орындау кезінде – 5-разряд;
өнеркәсіптік теміржол көлігінің кернеулік маневрлік аудандарында маневрлік жұмыстарды орындау кезінде;
шағын және орташа қуатты сұрыптау төбешіктерінде құрамдарды ажырату-қалыптастыру кезінде – 6-разряд;
магистральдық теміржол көлігінің станцияларындағы шиеленісті маневрлік аудандарда маневрлік жұмыстарды орындау кезінде, пойыз құрастырушысы "бір" тұлға ретінде жұмыс істегенде;
үлкен және жоғарлатылған қуатты сұрыптау төбешіктерінде құрамдарды ажырату-қалыптастыру кезінде – 7-разряд.
335. Ескерту:
пойыз құрастырушысының көмекшісі басшылығында істейтін пойыз құрастырушысынан бір разряд төмен тарифтеледі.
336. 6 және 7-разрядтар беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
106-параграф. Польстерлі қылқалам тоқушы, 2-разряд
337. Жұмыс сипаттамасы:
польстерлі қылқалам, буксты жіп, кордты жіп және шпагатты жіптен иірілген біліктердің қапшықтарын қолмен тоқу тәсілі;
жіпті орау және тарқату;
қорап иірілген жіптерді, жіптер мен өнімдерді өндірудің техникалық шарттарына сәйкес сұрыптау және дайындау.
338. Білуге тиіс:
польстерлі қылқалам және өзге де бұйымдарды жасауда қолданылатын жіптің сұрыптары;
техникалық шарттарға сәйкес жіптің қасиеті;
жіпті орау және иіру жолдары;
польстерлі қылқаламды орау кезінде қолданылатын бауды иіру тәсілдері;
дайын бұйымдардың мөлшерлері.
107-параграф. Польстер қылқалам тоқушы, 3-разряд
339. Жұмыс сипаттамасы:
польстер қылқалам, буксты жіп, кордты жіп және шпагатты жіптен иірілген біліктердің қапшықтарын тоқу машинасында тоқу;
машинаны іске қосу және тоқтату;
инелерін ауыстыру;
жіптің тығыздығы мен созылуын реттеу;
машинаны тазалау және майлау;
даяр бұйымдардың мөлшерін өлшеу.
340. Білуге тиіс:
машинаның негізгі бөлшектерінің өзара іс-әрекеті және құрылысы;
машинаны іске қосу және тоқтату жолдары;
жіп нөмірлері, тоқу сапасына қойылатын талаптар.

334. При выполнении маневровой работы в малодеятельных районах промышленного железнодорожного транспорта – 3 разряд;
при выполнении маневровой работы в малодеятельных маневровых районах на станциях магистрального железнодорожного транспорта и напряженных маневровых районах промышленного железнодорожного транспорта – 4 разряд;
при выполнении маневровой работы в малодеятельных районах на станциях магистрального железнодорожного транспорта и напряженных маневровых районах промышленного железнодорожного транспорта при работе составителя поездов в "одно" лицо – 5 разряд;
при выполнении маневровой работы в напряженных маневровых районах на станциях магистрального железнодорожного транспорта;
при расформировании-формировании составов на сортировочных горках малой и средней мощности – 6 разряд;
при выполнении маневровой работы в напряженных маневровых районах на станциях магистрального железнодорожного транспорта при работе составителя поездов в "одно" лицо;
при расформировании-формировании составов на сортировочных горках большой и повышенной мощности – 7 разряд.
335. Примечания:
помощник составителя поездов тарифицируется на один разряд ниже составителя поездов, под руководством которого он работает.
336. Для присвоения 6 и 7 разрядов требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 106. Вязальщик польстерных щеток, 2 разряд
337. Характеристика работ:
вязание польстерных щеток, мешочков для буксоподбивочных валиков из буксовой пряжи, кордной нитки и шпагата ручным способом;
размотка и распутывание пряжи;
сортировка и подготовка буксовой пряжи, ниток и шнура в соответствии с техническими условиями производства изделий.
338. Должен знать:
сорта пряжи и ниток, употребляемых для польстерных щеток и иных изготовляемых изделий;
свойства пряжи и ниток в соответствии с техническими условиями;
приемы работ по перемотке и трощению пряжи;
способы скручивания шнура, употребляемого на вязку польстерных щеток;
размеры готовых изделий.
Параграф 107. Вязальщик польстерных щеток, 3 разряд
339. Характеристика работ:
вязание польстерных щеток и мешочков для буксоподбивочных валиков из буксовой пряжи, кордной нитки и шпагата на основовязальных машинах;
пуск и остановка машины;
смена иголок;
регулировка плотности вязки и натяжения нитей;
чистка и смазка машины;
замер размеров готовых изделий.
340. Должен знать:
устройство и взаимодействие основных частей машины;
приемы пуска и остановки машины;
номера пряжи, требования, предъявляемые к качеству вязки.

108-параграф. Рельстік автобус машинисі, 8-разряд
341. Жұмыс сипаттамасы:
теміржол қатынас жолы пішінен тәуелді, қозғалыс кестесін сақтай отырып, белгіленген жылдамдықпен рельстік автобусты басқару және жүргізу;
жолаушыларды тасымалдау және қызмет көрсету мәдениеті қауіпсіздігін және рельстік автобустың сақталуын қамтамасыз ету;
дизельді отынмен және майлаудың ең аз шығынында рельстік автобусты енгізудің рационалды режимдерімен қамтамасыз ету;
рельстік автобусты қабылдау және тапсыру: негізгі агрегаттар, тораптар, жүйелер, электрлік, механикалық, тежегіштік және қосымша жабдықтарды, бақылау-өлшеу құралдарын, радиобайланыс құрылғысын және құмды түсіру құрылғысын қарау және қызметтерін тексеру;
рельстік автобусты жұмысқа дайындау және оны отын, салқындатқыш су, майлаушы маймен, майлар, құммен жабдықтау;
тежегіштерді сынау;
рельстік автобустың тежегіш құрылғысының жұмысқа қабілеттілігін тексеру және қызметінің дұрыстығын тексеру;
теміржол қатынас жолының бос екенін, контактілі желі, қарсы пойызар жағдайын, бағдарды дайындау дұрыстығын, бағдаршам сигналы көрсеткіштерін, дабыл белгілері, рельстік автобус қозғалысы процесіндегі, теміржол қатынас жолы жұмысшыларын беретін сигнал көрсеткіштерін және оны машинис көмекшісінің қайталауын бақылау;
белгіленген дабылдарды беру, пойыз қозғалысын ұйымдастыруға жауапты тұлғалардың оперативтік бұйрықтарын нормативтік актілерге сәйкес орындау;
сөйлесу құрылғысы арқылы бекітілген регламенттерге сәйкес келіссөздер жүргізу;
рельстік автобус машинисіне арналған бекітілген нормативтік актідегі жұмыстар тізіміне сәйкес рельстік автобусқа техникалық қызмет көрсету;
электрлік, механикалық, тежегіш, қосымша жабдықтарды, бақылау-өлшеу құралдарын, радиобайланыс құрылғыларын және құмды түсіру құрылғысының техникалық жағдайы мен жұмысын көзбен шолып және құрал арқылы бақылау;
рельстік автобус жүрісінің бірқалыптылығын және жолаушыларды отырғызу, түсіру, тасымалдау қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
жолаушылардан рельстік автобус қазғалысына қауіп төнгені туралы деректер алған жағдайда апаттық жағдайдың алдын алу бойынша шаралар қабылдау;
белгіленген құжаттаманы жүргізу;
рельстік автобустағы локомотивбригадасының бекітілген регламенттік жұмысында, көлемінде, жүріс жолында пайда болған ақауларды жою, ал жою мүмкін емес болса – рельстік автобус тұрған теміржол аумағын рельстік автобустың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ете отырып босату;
кенеттен туындаған кедергілер кезінде немесе кенет тоқтату дабылы берілген кезде рельстік автобусты тоқтату үшін кенет тежеуді қолдану;
рельстік автобус көмекшісінсіз жұмыс орындау кезінде оның функцияларын нұсқауға сәйкес орындау;
рельстік автобусты пайдалану кезінде оған қызмет көрсетілетін жұмысшылар жұмысын басқару, қызметтерін бақылау;
рельстік автобус машинисі көмекшісін, сондай-ақ, "рельстік автобус машинисі көмекшісі" мамандығы бойынша тағылымдамадан өтіп жатқан тұлғаларды рельстік автобусты күту, қызмет көрсету және басқарудың рационалды әдіс-тәсілдеріне үйрету.

Параграф 108. Машинист рельсового автобуса, 8 разряд
341. Характеристика работ:
управление и ведение рельсового автобуса с установленной скоростью в зависимости от профиля железнодорожного пути с соблюдением графика движения;
обеспечение безопасности перевозки и культуры обслуживания пассажиров, сохранности рельсового автобуса;
обеспечение рациональных режимов ведения рельсового автобуса при минимальном расходовании дизельного топлива и смазки;
приемка и сдача рельсового автобуса: осмотр и проверка действия основных агрегатов, узлов, систем, электрического, механического, тормозного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, оборудования радиосвязи и устройств подачи песка под колесные пары;
подготовка рельсового автобуса к работе и его экипировка топливом, охлаждающей водой, смазкой, маслами, песком;
опробование тормозов;
проверка работоспособности и правильности регулировки тормозного оборудования рельсового автобуса;
наблюдение за свободностью железнодорожного пути, состоянием контактной сети, встречных поездов, правильностью приготовления маршрута, показаниями сигналов светофоров, сигнальных знаков, указателей в процессе движения рельсового автобуса, сигналов, подаваемых работниками железнодорожного транспорта, повторение их с помощником машиниста и выполнение их;
подача установленных сигналов, выполнение оперативных распоряжений лиц, ответственных за организацию движения поездов, согласно нормативным актам;
ведение переговоров по переговорному устройству в соответствии с установленным регламентом;
техническое обслуживание рельсового автобуса в соответствии с перечнем работ, установленным нормативным актом для машиниста рельсового автобуса;
контроль визуальный и по приборам за техническим состоянием и работой в пути следования электрического, механического, тормозного оборудования, контрольно-измерительных приборов, оборудования радиосвязи и устройств подачи песка под колесные пары;
обеспечение плавности хода рельсового автобуса, безопасности при посадке, высадке, перевозке пассажиров;
принятие экстренных мер по предотвращению аварийных ситуаций при получении сведений от пассажиров о фактах угрожающих безопасности движения рельсового автобуса;
ведение установленной документации;
устранение неисправностей на рельсовом автобусе, возникших в пути следования, в объеме, установленном регламентом работы локомотивной бригады, а в случае невозможности устранения – принятие необходимых мер по освобождению участка железнодорожного пути, занимаемого рельсовым автобусом, обеспечивая его безопасное передвижение;
применение экстренного торможения для остановки рельсового автобуса при внезапном возникновении препятствия для движения или внезапном принятии сигнала остановки;
при работе без помощника машиниста рельсового автобуса выполнение его функций согласно инструкции;
руководство работой рабочих, обслуживающих рельсовый автобус при его эксплуатации, контроль за их действиями;
обучение помощника машиниста рельсового автобуса, а также лиц, проходящих стажировку по профессии "помощник машиниста рельсового автобуса", рациональным методам и приемам технического обслуживания и управления рельсовым автобусом.

342. Білуге тиіс:
локоматив бригадасының ережесі;
рельстік автобустың техникалық сипаттамалары, құрылысы,оларды басқару тәртібі;
рельстік автобусты пайдалану кезінде күту тәртібі;
тежегішті басқару технологиясы және құрылысы;
теміржол қатынас жолы бейіні, қызмет көрсетілетін аумақтағы жол белгілері, белгіленген қозғалыс жылдамдықтары;
жылжымалы құрамды тіркеу, ағыту тәртібі;
рельстік автобусына ағымдық жөндеу және техникалық қызмет көрсетудің негізгі тәртібі;
дизельді отынды шығындауды үнемдеудің негізгі режимдері;
электрлік, пневматикалық, гидравликалық, механикалық ақауларды шығару және жою тәсілдері;
қолданыстағы бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және мақсаты;
тораптар мен дөңгелек жұптарын жөндеужәне куәландыру, техникалық тексеру мерзімі және түрлері, тәртібі;
электртехника, радиотехника негіздері;
гидрохабардың негізгі функциялары және жұмыс қағидаты;
теміржолдарды техникалық пайдалану ережелері;
пойыз қозғалысы және теміржолдағы маневрлік жұмыстар бойынша нұсқау;
теміржолдағы сигнал беру нұсқауы және орындалатын жұмыстар аясына қатысты өзге де нормативтік актілер;
жолаушыларды тасымалдауға қойылатын негізгі ережелер;
стандартты емес жағдайларда әрекет ету тәртібі;
қызмет көрсетілетін теміржол станциялары мен аумақтарының техникалық-өкімгерлік актілері;
автоматика және байланыс құрылғысы жұмысы мен пайдалану тәртібі;
тежегіш башмақтарын қолдану тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
пойыздар қозғалысы кестесі;
3-разрядтан кем емес жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь үшін көзделген слесірлік іс.
343. Өнеркәсіптік теміржол көлігінде жұмыстарды орындау кезінде – 6-разряд.
344. 6 және 8-разрядтар беру үшін техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік), орта білімнен кейінгі білім және рельстік автобусты басқару құқығын беретін куәлік талап етіледі.
109-параграф. Рельстік автобус машинисінің көмекшісі, 7 разряд
345. Жұмыс сипаттамасы:
механикалық, электрлік, тежегіш, қосымша және өзге де құрылғыларды рельстік автобус машинисінің көмекшісіне арналған нормативтік актідегі бекітілген жұмыстар тізіміне сәйкес техникалық қызмет көрсету;
рельстік автобусты машиниспен бірлесіп қабылдау және тапсыруға қатысу;
түйіндер мен бөлшектерді майлау, жабдықтау,рельстік автобусты жұмысқа даярлау;
рельстік автобусты күту және жолдағы түйіндер мен агрегаттар жағдайын бақылау бойынша газ турбовозы машинисінің бұйрықтарын орындау;
сәйкес нормативтік актілерде бекітілген жұмыстар тізіміне сәйкес өзіндік қозғалыстың алдын алу үшін рельстік автобусты бекітіп қою;
теміржол қатынас жолының бос екенін, контактілі желі, қарсы пойыздар жағдайын, пойыз және маневрлік бағдарды дайындау дұрыстығын, бағдаршам сигналы көрсеткіштерін, дабыл белгілері, пойыз қозғалысы процесіндегі, теміржол қатынас жолы жұмысшыларын беретін сигнал көрсеткіштерін және оны рельстік автобус машинисі көмекшісінің қайталауын бақылау;
рельстік автобус жолаушыларына қалған пункттер мен өзге де ақпараттарды хабарлау;
жолаушыларды отырғызу және түсіру қауіпсіздігін бақылау;
бекітілген сигналдарды беру, нормативтік актілерге сәйкес пойыз қозғалысын ұйымдастыруға жауапты тұлғалар бұйрықтарын оперативті орындау;
рельстік автобустағы локомотивбригадасының бекітілген регламенттік жұмысында, көлемінде, жүріс жолында пайда болған ақауларды жоюға қатысу.

342. Должен знать:
положение локомотивной бригады;
устройство, технические характеристики рельсового автобуса, порядок управления им;
порядок содержания и ухода за рельсовым автобусом во время эксплуатации;
устройство и технологию управления тормозами;
профиль железнодорожного пути, путевые знаки на обслуживаемом участке, установленные скорости движения;
порядок сцепки и расцепки подвижного состава;
порядок проведения текущего ремонта и технического обслуживания рельсового автобуса;
основные режимы экономного расходования дизельного топлива;
способы выявления и устранения неисправностей в работе электрического, пневматического, гидравлического и механического оборудования;
назначение и устройство применяемых контрольно-измерительных приборов;
порядок, виды и сроки технического осмотра, ремонта и освидетельствования узлов, колесных пар;
основы электротехники, радиотехники;
принцип работы и основные функции гидропередач;
порядок технической эксплуатации железных дорог;
инструкцию по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах;
инструкцию по сигнализации на железных дорогах и иные нормативные акты, относящиеся к кругу выполняемых работ;
основные требования, предъявляемые к перевозке пассажиров;
порядок действия в нестандартных ситуациях;
техническо-распорядительные акты обслуживаемых железнодорожных станций, участков;
порядок работы и эксплуатации устройств автоматики и связи;
порядок пользования тормозными башмаками;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
график движения поездов;
слесарное дело в объеме, предусмотренном для слесаря по ремонту подвижного состава не ниже 3 разряда.
343. При выполнении работ на промышленном железнодорожном транспорте – 6 разряд.
344. Для присвоения 6 и 8 разрядов требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование и свидетельство на право управления рельсовым автобусом.
Параграф 109. Помощник машиниста рельсового автобуса, 7 разряд
345. Характеристика работ:
техническое обслуживание механического, электрического, тормозного и вспомогательного оборудования в соответствии с перечнем работ, установленным нормативным актом для помощника машиниста рельсового автобуса;
участие совместно с машинистом в приемке и сдаче рельсового автобуса;
экипировка, смазка узлов и деталей, подготовка рельсового автобуса к работе;
выполнение поручений машиниста рельсового автобуса по уходу за рельсовым автобусом и контролю за состоянием узлов и агрегатов в пути следования;
закрепление рельсового автобуса от самопроизвольного ухода в соответствии с перечнем работ, установленным соответствующим нормативным актом;
наблюдение за свободностью железнодорожного пути, состоянием контактной сети, встречных поездов, правильностью приготовления поездного маршрута, показаниями сигналов светофоров, сигнальных знаков, указателей в процессе движения рельсового автобуса, сигналов, подаваемых работниками железнодорожного транспорта, повторение их с машинистом рельсового автобуса и выполнение их;
объявление остановочных пунктов и иной установленной информации для пассажиров рельсового автобуса;
наблюдение за посадкой и высадкой пассажиров;
подача установленных сигналов, выполнение оперативных распоряжений лиц, ответственных за организацию движения поездов, согласно нормативным актам;
участие в устранении неисправностей на рельсовом автобусе, возникших в пути следования, в объеме, установленном регламентом работы локомотивной бригады.

346. Білуге тиіс:
локоматив бригадасының ережесі;
рельстік автобуста қызмет көрсететуді пайдалану тәртібіжәнеқұрылысы;
рельстік автобустың техникалық сипаттамалары;
рельстік автобусты пайдалану кезінде қызмет көрсету және күту тәртібі;
тежегіштер құрылысы және оларды басқару технологиясы;
теміржол қатынас жолы бейіні, жол белгілері;
қызмет көрсетілетін ауданда бекітілген рұқсат етілетін максималды қозғалыс жылдамдығы;
рельстік автобусты пайдалану кезінде техникалық қызмет көрсету нұсқауы;
механикалық, электрлік, тежегіш және қосымша жабдықтар ақауларын шығару және жою тәсілдері;
жылжымалы құрамды ағыту жәнетіркеу тәртібі;
төтенше тежеу әдістері;
тежегіш башмақтарын пайдалану ережелері;
теміржолдарды техникалық пайдалану ережелері;
пойыз қозғалысы және теміржолдағы маневрлік жұмыстар бойынша нұсқау;
теміржолдағы сигнал беру нұсқауы және орындалатын жұмыстар аясына қатысты өзге де нормативтік актілер;
қызмет көрсетілетін теміржол станциялары мен аумақтарының техникалық-өкімгерлік актілері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
пойыздар қозғалысы кестесі;
3-разрядтан кем емес жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь үшін көзделген слесірлік іс;
электртехника негіздері.
347. Өнеркәсіптік теміржол көлігінде жұмыстарды орындау кезінде – 5-разряд.
348. 7-разряд беру үшін техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік), орта білімнен кейінгі білім және рельстік автобус машинисі көмекшісінің куәлігі талап етіледі.
110-параграф. Сигнал беру, орталықтандыру және блоктау құрылғыларында қызмет көрсету және жөндеу электромонтері, 4-разряд
349. Жұмыс сипаттамасы:
жөндеу-технологиялық телімдегі сигнал беру, орталықтандыру, блоктау құрылғысының бөлшектері мен түйіншектерің сырлау, тазалау, құрастыру, өңдеу;
кабель желісін төсеу және монтаждау, бригадалық және индустриялық әдісте станция мен перегондағы сигнал беру, орталықтандыру, блоктау құрылғыларына қызмет көрсету кезінде көмекші жұмыс орындау.
350. Білуге тиіс:
жөндеу-технологиялық телімдегі сигнал беру, орталықтандыру, блоктау құрылғысын сырлау және тазалау, құрастыру технологиясы және тәртібі, құрылысы;
өлшеу аспаптары және құралын пайдалану тәртібі;
сигнал беру, орталықтандыру, блоктаудағы сигналды-блоктау кабелін төсеу технологиясы мен шарты;
жақындау құрылымы мен жылжымалы құрам габариттері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
электртехника және механика негіздері.

346. Должен знать:
положение локомотивной бригады;
устройство и порядок эксплуатации обслуживаемого оборудования рельсового автобуса;
технические характеристики рельсового автобуса;
порядок содержания и ухода за рельсовым автобусом в процессе эксплуатации;
устройство тормозов и технологию управления ими;
профиль железнодорожного пути, путевые знаки;
максимально допустимую скорость движения, установленную на обслуживаемом участке;
основные положения правил проведения текущего ремонта и технического обслуживания рельсового автобуса;
способы выявления и устранения неисправностей в работе механического, электрического, тормозного и вспомогательного оборудования;
порядок сцепки и расцепки подвижного состава;
способы экстренного торможения;
порядок пользования тормозными башмаками;
порядок технической эксплуатации железных дорог;
инструкцию по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах;
инструкцию по сигнализации на железных дорогах и иные нормативные акты, относящиеся к кругу выполняемых работ;
техническо-распорядительные акты обслуживаемых железнодорожных станций, участков;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
график движения поездов;
слесарное дело в объеме, предусмотренном для слесаря по ремонту подвижного состава не ниже 3 разряда;
основы электротехники.
347. При выполнении работ на промышленном железнодорожном транспорте – 5 разряд.
348. Для присвоения 7 разряда требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование и свидетельство помощника машиниста рельсового автобуса.
Параграф 110. Электромонтер по обслуживанию и ремонту устройств сигнализации, централизации и блокировки, 4 разряд
349. Характеристика работ:
разработка, сборка, чистка, окраска узлов и деталей устройств сигнализации, централизации, блокировки в ремонтно-технологических участках;
прокладка и монтаж кабельных сетей, выполнение подсобных работ при бригадном и индустриальном методах обслуживании устройств сигнализации, централизации, блокировки на станциях и перегонах.
350. Должен знать:
устройство, порядок и технологию сборки, чистки и окраски устройств сигнализации, централизации, блокировки в условиях ремонтно-технологического участка;
порядок пользования измерительными приборами и инструментом;
условия и технологию прокладки сигнально-блокировочных кабелей сигнализации, централизации, блокировки;
габариты приближения строений и подвижного состава;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
основы электротехники и механики.

111-параграф. Сигнал беру, орталықтандыру және блоктау құрылғыларында қызмет көрсету және жөндеу электромонтері, 5-разряд
351. Жұмыс сипаттамасы:
едендік сигнал беру, орталықтандыру, блоктау құрылғысын жарамды күйде ұстау, ағымдағы жөндеу, ауыстыру, қалыпты күйге келтіру, тазалау (бағдаршам, бағыттағыш электржетектерді гарнитуралық бекіту, бағыттағыш, жол аралық және түйіспе біріктіргіш, тұйықтағыш жол және трансформатор жәшігі);
тежегішті әдіс пен пневматикалық пошта сұрыптайтын станция үшін ауа желі құбырна техникалық қызмет көрсету.
352. Білуге тиіс:
едендік сигнал беру, орталықтандыру, блоктау құрылғысына, ауа желі құбырына, пневматикалық поштаға техникалық қызмет көрсету нормалары, тәртібі, құрылысы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
112-параграф. Сигнал беру, орталықтандыру және блоктау құрылғыларында қызмет көрсету және жөндеу электромонтері, 6-разряд
353. Жұмыс сипаттамасы:
маршрут-бақылау құрылғысын бақылау бағыттағыш құлыпын, электржезлды жүйесін, жартылай автоматты бұғаттау, сигнал беру және байланыс ауа мен кабельдік желісі мен бірге жарамды күйде ұстау, ағымдағы жөндеу және ауыстыру;
пойыз жылдамдығын бақылауынан тысқары нүктелі үлгілі және құрылғылы электрмеханикалық автоаялға қызмет көрсету;
сигнал беру, орталықтандыру, блоктау аппаратурасы мен жабдықтарды жөндеу-технологиялық учаскелерде механикалық және электрлік реттеу;
техникалық құжаттамаларды жаңарту және көшірмесін жасау.
354. Білуге тиіс:
сигнал беру, орталықтандыру, блоктау және байланыс ауа мен кабельдік желісі, электромагнитті жүйенің құралдарының механикалық және электрлік сипаттамалары, маршрут-бақылау құрылысы, бақылау бағыттағыш құлыпының, электрлі жезл жүйесінің, жартылай автоматты бұғаттауқұрылысы, тәртібі, нормасы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
355. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
113-параграф. Сигнал беру, орталықтандыру және блоктау құрылғыларында қызмет көрсету және жөндеу электромонтері, 7-разряд
356. Жұмыс сипаттамасы:
бекітілген кестеге сәйкес автоматты локомотивтің сигнал беру,жылжымалы құрамның қашықтықтан-сынау жүйесін бақылау құрылғыларында, пойыздардағы контактісіз букстарды қыздыру аппаратурасында техникалық қызмет көрсету;
жөндеу-технологиялық учаскелердегі кодты және электронды сигнал беру, орталықтандыру, блоктау аппаратурасын алғашқы механикалық және электрлік реттеу;
қорғау құралдарын қызудан сақтау құралдарын тексеру;
автоматты бұғаттау, электрлік, диспетчерлік, дөңестік орталықтандыру құрылғыларының ақаулықтарын анықтау.

Параграф 111. Электромонтер по обслуживанию и ремонту устройств сигнализации, централизации и блокировки, 5 разряд
351. Характеристика работ:
содержание в исправном состоянии, текущий ремонт, замена, регулировка, чистка напольных устройств сигнализации, централизации, блокировки (светофоров, стрелочных электроприводов с гарнитурами крепления, стрелочных, междупутных и стыковых соединителей, перемычек путевых и трансформаторных ящиков);
техническое обслуживание воздухопроводных сетей для тормозных средств и пневматической почты сортировочных станций.
352. Должен знать:
устройство, порядок, нормы технического обслуживания напольных устройств сигнализации, централизации, блокировки, воздухопроводных сетей, пневматической почты;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
Параграф 112. Электромонтер по обслуживанию и ремонту устройств сигнализации, централизации и блокировки, 6 разряд
353. Характеристика работ:
содержание в исправном состоянии, текущий ремонт, замена маршрутно-контрольных устройств с контрольными стрелочными замками, электрожезловой системы, полуавтоматической блокировки, воздушных и кабельных линий сигнализации и связи;
обслуживание электромеханических автостопов точечного типа и устройств вне поездного контроля скорости;
первичная механическая и электрическая регулировка аппаратуры устройств сигнализации, централизации, блокировки электромагнитных систем в ремонтно-технологических участках;
копирование и обновление технической документации.
354. Должен знать:
устройство, порядок, нормы содержания маршрутно-контрольных устройств, контрольных стрелочных замков, электрожезловой системы, полуавтоматической блокировки, воздушных и кабельных линий связи и устройств сигнализации, централизации, блокировки, механические и электрические характеристики приборов электромагнитных систем;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
355. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 113. Электромонтер по обслуживанию и ремонту устройств сигнализации, централизации и блокировки, 7 разряд
356. Характеристика работ:
техническое обслуживание в соответствии с утвержденным графиком: устройств автоматической локомотивной сигнализации, дистанционно-испытательной системы контроля подвижного состава на ходу поезда, аппаратуры для бесконтактного обнаружения перегретых букс в поездах;
первичная механическая и электрическая регулировка кодовой и электронной аппаратуры устройств сигнализации, централизации, блокировки на ремонтно-технологических участках;
проверка устройств защиты от перенапряжений;
отыскание простейших неисправностей устройств автоматической блокировки, электрической, диспетчерской, горочной централизации.

357. Білуге тиіс:
пойыз жүріп келе жатқан жылжымалы құрамды қашықтықтан-сынау жүйесі, пойыздарда қызып кеткен букстерді контактісіз анықтауға арналған аппаратураның, автоматты бұғаттау, электрлік, диспетчерлік, дөңестік орталықтандыру, автоматты локомотив сигнал берудің құрылысы және жұмыс істеу қағидаты;
құрылғыға қызмет көрсетілетін электрлік схемалар;
кодты және электронды аппараттың, артық күш жұмсаудан қорғау құрылғысының механикалық және электрлік сипаттамалары;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
358. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
114-параграф. Сигнал беру, орталықтандыру және блоктау құрылғыларында қызмет көрсету және жөндеу электромонтері, 8-разряд
359. Жұмыс сипаттамасы:
автоматты бұғаттау, электрлік, диспетчерлік, дөңестікорталықтандыру құрылғыларында техникалық қызмет көрсету: ақаулықтарын анықтау және оларды жою;
реттеу және монтаждау жұмыстарын орындау;
сигнал беру, орталықтандыру, блоктау құралының әрекеттегі құрылғылардағы аппараттар мен құралдарды ауыстыру;
сигнал беру, орталықтандыру және блоктау құрылғыларындағы электронды аппаратуралар мен микропроцессорлық техника құрылғыларына қызмет көрсету және ауыстыру;
вагон баяулатқыштарда техникалық қызмет көрсету, жөндеу алаңдары мен жолдарда оларды құрастыру және реттеу, вагон баяулатқыштарды сұрыптау төбесінде ауыстыру;
жүк құжаттарын жіберу жөніндегі пневматикалық почта агрегаттарына техникалық қызмет көрсету, реттеу және ауыстыру;
автоматты локомотивтік сигнал беру құрылғыларымен және жылдамдықты автоматты реттеу құрылғыларымен жабдықталған рельс тізбектеріне қызмет көрсету.
360. Білуге тиіс:
автоматты бұғақтау, электрлік, диспетчерлік, дөңестік орталықтандыру құрылғыларының, автоматты локомотивтік сигнал беру құрылғыларымен және жылдамдықты автоматты реттеу құрылғыларымен жабдықталған рельс тізбектерінің электрлік және монтаждау схемалары;
қызмет көрсетілетін құрылғылардың ақаулықтарын табу және жоюәдістері және тәсілдері;
орталықтандырудың қолданыстағы құрылғыларын ажырату тәртібі мен байланыстарын тексеру;
электронды құрылғылар мен микропроцессорлық техника құрылғыларының жұмыс қағидаты;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
361. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.

357. Должен знать:
устройство и принцип действия устройств автоматической блокировки, электрической, диспетчерской, горочной централизации, автоматической локомотивной сигнализации, дистанционно-испытательной системы контроля подвижного состава на ходу поезда, аппаратуры для бесконтактного обнаружения перегретых букс в поездах;
электрические схемы обслуживаемых устройств;
механические и электрические характеристики кодовой и электронной аппаратуры, устройств защиты от перенапряжений;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
358. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 114. Электромонтер по обслуживанию и ремонту устройств сигнализации, централизации и блокировки, 8 разряд
359. Характеристика работ:
техническое обслуживание устройств автоматической блокировки, электрической, диспетчерской, горочной централизации: определение повреждений и их устранение;
выполнение регулировочных и монтажных работ;
замена приборов и аппаратуры в действующих устройствах средств устройств сигнализации, централизации, блокировки;
обслуживание устройств и замена неисправных блоков электронной аппаратуры и аппаратуры на микропроцессорной технике в устройствах сигнализации, централизации и блокировки и сортировочных горок;
техническое обслуживание вагонных замедлителей, сборка и регулировка их на ремонтных площадках и в пути, замена вагонных замедлителей на сортировочной горке;
техническое обслуживание, регулировка и замена газодувных агрегатов пневматической почты по пересылке грузовых документов;
обслуживание рельсовых цепей, оборудованных устройствами автоматической локомотивной сигнализации и дублирующими автономными устройствами автоматического регулирования скорости.
360. Должен знать:
электрические и монтажные схемы устройств автоматической блокировки, электрической, диспетчерской, горочной централизации, автоматической локомотивной централизации, а также дублирующих устройств;
методы и способы обнаружения и устранения отказов обслуживаемых устройств;
порядок выключения действующих устройств из централизации, проверка зависимостей;
принцип работы электронных устройств и устройств на микропроцессорной технике;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
361. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.

115-параграф. Сигнал беруші, 4-разряд
362. Жұмыс сипаттамасы:
жолда тұрған вагондар мен құрамдарды станцияның техникалық-өкімгерлік актінде бекітілген тәртіп және нормалармен тежегіш башмақтарымен (тежегіш құрылғыларымен) бекіту, оларды алу;
қабылдау кезінде және пойыздарды өткізу, аттандыру маневрлік жұмыстарды жасаукезінде дыбыс және көрінетін сигналдарды жіберу;
жұмыс орнында тежегіш башмақтарының бар екенін бақылау және олардың дұрыс жарамдылығын тексеру;
жолдың бос екенін тексеру, орталықтандырылған бағыттамаларды бұру, сигнал беру, орталықтандыру және блокадалау жабдығы жұмысы бұзылған жағдайда пойыздарды қабылдау, жіберу және өткізу кезінде бағытты дайындау дұрыстығын тексеру;
пойыз соңын белгілеу үшін сигналдарды ілу және алып тастау;
ауыспалы сигнал мен петардаларды орнату және күзету, жол жұмыстарын өндіру орнын қоршайтын сигнал белгілерін орнату;
өтіп жатқан пойыздарды бақылау және жол жұмыстарының басшысына дыбысты және көрінетін сигналдарды уақытылы беру;
жол жұмыстары басшысының рұқсатымен қоршау сигналдары мен петарданы алып тастау.
363. Білуге тиіс:
жүктерді тасымалдаудыұйымдастырутәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
жұмысына қатысы бар станция жұмыстарының бөлігінің техникалық-өкімгерлік акті мен технологиялық процесі;
тежегіш құрылғысының жұмысы қағидаты және оларды пайдалану тәртібі;
тежегіш башмақтары құрылысы және оларды пайдалану тәртібі;
бағыттамалы бұрма мен оқшаулау аудандарының орналасуы, орталықтандырылған бұрма туралы жалпы мәліметтер және бұру тәртібі;
пойыз сигналдары және олар арқылы пойыз соңын белгілеу тәртібі;
ауыспалы, қол және дыбыс сигналдары, сигналды белгілер;
жол жұмыстарын өндіру және алмалы жылжымалы бірлік орындарын сигналдармен және сигнал белгілерімен қоршау схемасы;
сигнал, сигнал белгілері және петардты орнатутәртібі;
ауыспалы телефон байланысын және ауыспалы радио станцияларын пайдалану тәртібі.
116-параграф. Сорғытушы, 2-разряд
364. Жұмыс сипаттамасы:
су тегеуріні шлангілерінің, қол аспаптарының және құрылғылардың көмегімен түнел және станциялық сорғыларды, құдықтарды, кабельді және желдеткіш коллекторларды, станциялық платформаларды, қатты жол тұғырларын, жол жағалары мен метрополитен түнелдерін шаю және тазарту;
су тегеурінді шлангілерді су тегеурінді желіге қосу және ажырату;
дренажды тележка көмегімен құрал, құрал-сайманды жұмыс орнына жеткізу.
365. Білуге тиіс:
метрополитеннің қызмет көрсетілетін учаскесінің сорғыту жүйесін шаю тәртібі;
су құбыр жабдықтарының орналасу орны мен пайдалану тәртібі;
станциялардан және түнелден суды бетіне шығару тәсілдері;
электрмен жабдықталған қондырғылардың жанында - бағдаршамдар, релелік шкафтар және өзге құрылғылар;
негізгі және транзиттік сорғының орналасуы және дренаждық құрылғылардың бейіні бекітілген аймақ шегінде жұмыс тәртібі;
су бөлімшелерінің шектері;
сорғыту жұмыстарын орындауда қолданылатын аспаптар мен құрылғылар;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.

Параграф 115. Сигналист, 4 разряд
362. Характеристика работ:
порядок закрепления стоящих на путях вагонов и составов тормозными башмаками (тормозными устройствами) и по нормам, установленным техническо-распорядительным актом станции, их изъятие;
подача звуковых и видимых сигналов при приеме, отправлении, пропуске поездов и производстве маневровой работы;
учет наличия на рабочем месте тормозных башмаков и контроль за их исправностью;
проверка свободности пути, перевод курбелем централизованных стрелок, проверка правильности приготовления маршрута при приеме, отправлении и пропуске поездов в условиях нарушения работы устройств сигнализации, централизации и блокировки;
навешивание и снятие сигналов для обозначения хвоста поезда;
установка и охрана переносных сигналов и петард, установок сигнальных знаков, ограждающих место производства путевых работ;
наблюдение за проходящими поездами и своевременная подача звуковых и видимых сигналов руководителю путевых работ;
снятие сигналов ограждения и петард с разрешения руководителя путевых работ.
363. Должен знать:
порядок организации перевозки грузов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
техническо-распорядительный акт и технологический процесс работы станции в части, касающейся его работы;
принцип работы тормозных устройств и порядок их эксплуатации;
устройство тормозных башмаков и порядок пользования ими;
расположение стрелочных переводов и изолирующих участков, общие сведения об устройстве централизованных стрелок и порядок перевода их курбелем;
поездные сигналы и порядок обозначения ими хвоста поезда;
переносные, ручные и звуковые сигналы, сигнальные знаки;
схемы ограждения сигналами и сигнальными знаками места производства путевых работ и съемных подвижных единиц;
порядок установки и снятия сигналов, сигнальных знаков, петард;
порядок пользования переносной телефонной связью или переносными радиостанциями.
Параграф 116. Дренажник, 2 разряд
364. Характеристика работ:
промывка и очистка тоннельных и станционных дренажей, путевых лотков, колодцев, кабельных и вентиляционных коллекторов, станционных платформ, жесткого основания пути, путевых стен и тоннелей метрополитенов при помощи водонапорных шлангов, ручных инструментов и приспособлений;
присоединение и отсоединение водонапорных шлангов к водонапорной сети;
доставка инструмента, инвентаря к месту работы с помощью дренажных тележек.
365. Должен знать:
порядок промывки дренажной системы обслуживаемого участка метрополитена;
места расположения и порядок пользования водопроводным оборудованием;
способы откачки воды со станций и тоннелей на поверхность;
порядок производства работ вблизи оборудования, находящегося под напряжением -светофоров, релейных шкафов и иных устройств;
расположение основных и транзитных перекачек и профиль дренажных устройств в пределах закрепленного участка;
границы водоразделов;
инструмент и приспособления, применяемые при выполнении дренажных работ;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.

117-параграф. Сорғытушы, 3-разряд
366. Жұмыс сипаттамасы:
қолайсыз жерлердегі сорғыларды және станциялардағы, кіреберістегі, съезд камераларындағы және өзге де жерлердегі жабық сорғы жүйесінің күрделі схема орындарындағы сорғыларды тазалау және шаю;
химиялық ерітінділерді қолдана отырып жабық дренажды құбырлардан қатты ерітінділерді, бөгде заттарды, құрылғылар мен механизмдерді шығару.
367. Білуге тиіс:
механизацияның қолданылатын құралдары құрылысы және пайдалану тәртібі;
станциялар мен түнелдердегі сорғы жүйесі құрылысы және схемасы;
химиялық ерітінділер дайындау тәсілдері және құрамы;
құрылғылар мен механизмдердің құрылысы;
жабық құбырларды қатты қалдықтардан және бөгде заттардан тазарту технологиясы;
қауіпсіздік шаралары.
118-параграф. Станция жұмысшысы, 2-разряд
368. Жұмыс сипаттамасы:
станциялық жолдарды, станция алды аумағын, жүк аулалары мен қоймаларын, вокзалды, перрон, жолаушы және жүк платформасын, станциялық қызметтік-техникалық орындарды тазалау;
станциялық өндірістік және тұрмыстық құрылыстарды жылыту;
бекітілген құрал-сайманды тазалықта ұстау және дұрыс қалыпта күту.
369. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін станциялық жолдардың, қызмет орындары, платформа және өзге де жұмыс орындарының орналасуы, қолданылатын құрал-жабдықтар;
станциялық жолдарда тұрған кезде және жұмыс өндірісі кезінде жеке қауіпсіздік тәртібі.
119-параграф. Станция жұмысшысы, 3-разряд
370. Жұмыс сипаттамасы:
коммерциялық ақауларды жөндеу;
жүктерді жылжыған кезде, пломба мен бұрауыш үзілгенде біртіндеп қайта тиеу, жүкті бекіту және жылжымалы құрам аумағынан шығуын болдырмау;
ұсақ жөнелтулермен тасымалданатын жүк мен багаждарды тиеу, түсіру және жүк пен багаждарды станция қоймаларына тасу;
қолданылатын құралдар мен қарапайым механизация жабдықтарын жүріс қалыпта күту;
жол жүру құжаттарын пневматикалық пошта бойынша қабылдап-жіберу пункттерінде қабылдау және жіберу;
рельс пен бағыттамалы бұрманы (отралықтандырылған бұрмалардан өзге) тазалау және майлау.
371. Білуге тиіс:
жүктерді ашық жылжымалы құрамда бекітудің жалпы талаптары;
коммерциялық ақаулар, жүктер мен багажды тиеу, түсіру және станцияда тасу және қолданылатын құралдар мен қарапайым механизация жабдықтарын пайдалануда жұмыстарды орындау тәртібі;
пневматикалық поштаға қызмет көрсету тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
120-параграф. Станциялық және түнелдік метрополитен жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі слесарь-электрик, 4-разряд

Параграф 117. Дренажник, 3 разряд
366. Характеристика работ:
очистка и промывка дренажей в труднодоступных местах и в местах усложненной схемы закрытой дренажной системы на станциях, подходных коридорах, в камерах съезда и иных местах;
удаление твердых солевых отложений и посторонних предметов из закрытых дренажных трубопроводов с применением химических растворов, приспособлений и механизмов.
367. Должен знать:
устройство и порядок эксплуатации применяемых средств механизации;
схему и устройство дренажной системы на станциях и тоннелях;
состав и способы приготовления химических растворов;
устройство приспособлений и механизмов;
технологию очистки закрытых трубопроводов от твердых отложений и посторонних предметов;
меры безопасности.
Параграф 118. Рабочий станционный, 2 разряд
368. Характеристика работ:
уборка станционных путей, пристанционных территорий, грузовых дворов и складов, вокзалов, перронов, пассажирских и грузовых платформ, станционных служебно-технических зданий;
отопление станционных производственных и бытовых помещений;
содержание в чистоте и исправном состоянии закрепленного инвентаря.
369. Должен знать:
расположение обслуживаемых станционных путей, служебных помещений, платформ и иных рабочих мест;
применяемый инструмент и приспособления;
порядок личной безопасности при нахождении на станционных путях и при производстве работ.
Параграф 119. Рабочий станционный, 3 разряд
370. Характеристика работ:
исправление коммерческих неисправностей;
частичная перегрузка груза при его смещении, обрывах пломбы и закрутки, крепление и устранение выхода груза за габарит подвижного состава;
погрузка, выгрузка грузов и багажа, перевозимых мелкими отправками и транспортировка грузов и багажа на склады станции;
содержание в исправном состоянии применяемого инструмента и средств простейшей механизации;
прием и отправление проездных документов по пневматической почте на приемоотправочных пунктах;
очистка и смазка рельсов и стрелочных переводов (кроме централизованных).
371. Должен знать:
общие требования крепления грузов на отрытом подвижном составе;
порядок выполнения работ при коммерческих неисправностях и погрузке, выгрузке и перемещении грузов и багажа на станциях, а также пользовании применяемых инструментов и средствами простейшей механизации;
порядок обслуживания пневматической почты;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
Параграф 120. Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту станционного и тоннельного оборудования метрополитена, 4 разряд

372. Жұмыс сипаттамасы:
электрлі қозғалтқышты жинау машиналарына, тұрмыстық ауа салқындатқышына, тоңазытқыш, мәрмәрді жылтырату станогын, мәрмәр жуғыш машинасын, электрлі шаңсорғыш, бояу пульті, цемент ерітіндісі мен ыстық битумды айдау насостарына, тығындау машинасына, мұнара және өзге де пневматикалық және электрлік әрекетті жабдықтарға қызмет көрсету, жөндеу, жөнді жағдайда күту және жұмысқа қабілеттілігін тексеру;
жабдықтыорташа және алдын ала жөндеу;
жабдықты бөлшектеу, жөндеу, монтаждауға арналған құрылғыларды әзірлеу;
вакуум-сорғы қанатшаларын теңдестіре отырып дәлдеу;
қызмет көрсетілетін жабдықтың механикалық тораптарын бөлшектеу, жөндеу, жинау;
бөлшектерді 7-10 квалитеттер (дәлдіктің 2-3 класы) бойынша слесірлік жөндеу;
электрлі қозғалтқышын, жүргізу аппаратурасын, электрөткізгіш және өзге де механизмдердімонтаждау және бөлшектеу, жөндеу;
электр қуаты кабелі мен штепсельді құрамасын тексеру, жөндеу.
373. Білуге тиіс:
барлық үлгідегі қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы;
жинау машиналарын, ауа баптағыштарды, тоңазытқыштарды жөндеу, сынау, реттеу және қабылдау техникалық шарттары, пайдалану тәртібі;
бақылау-өлшеу аспаптарын, құралдар мен жөндеу құрылғыларын қолдану тәртібі;
кіру және отырғызу жүйесі, квалитеттер (дәлдіккластары);
барлық үлгідегі сымдардың құрылысы;
сымдардың, қорғағыштарды қарапайым есептеу және қоректендіру көздерінің шекті жүктемесі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
121-параграф. Станциялық және түнелдік метрополитен жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі слесарь-электрик, 5-разряд
374. Жұмыс сипаттамасы:
метрополитен, электр қыздыру құрылғылары мен автоматика және қорғау құрылғыларымен жабдықталған аспаптардың, автоматты зарядтау құрылғылары желілері бойынша жолаушылардың оңтайлы бағдарларының монеталарын айыру, ақша есептеу машиналарын, электронды схемаларын жарамды қалыпта ұстау, қызмет көрсету, жөндеу;
қызмет көрсетілетін жабдықтарды алдын ала жөндеу және орта деңгейде жөндеу;
күрделі жөндеуге қатысу;
6-7 квалитеттер бойынша бөлшектерді слесірлік өңдеу (дәлдіктің 1-2 класы);
жабдықтарды монтаждау және сынау;
жабдықтардыңэлектрлік схемаларын, қорғау құрылғылары мен автоматика құрылғыларын тексеру және жөндеу;
электрлік және механикалық жабдық бөліктерінің жұмыс процесіндегі ақаулықтарды анықтау және оларды жою.
375. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың пайдалану тәртібі және мақсаты, құрылысы;
жабдықтарды жөндеу және монтаждаудың техникалық шарттары мен кезектілігі, сынау тәртібі;
бөлшектердің ақаулық себептері мен уақытынан бұрын тозу себептерін анықтау тәсілдері;
жылумен өлшеу электрлі аспаптарының жіктеуіші, оларды тексеру және пайдалану тәртібі;
фрезерлік, бұрғылау, сүргілеу станоктарын, өлшеу аспаптары және құралдарын пайдалану тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.

372. Характеристика работ:
обслуживание, ремонт, содержание в исправном состоянии и проверка на работоспособность уборочных машин с электроприводом, бытовых кондиционеров воздуха, холодильников, станков для полировки мрамора, мраморомоечных машин, электропылесосов, краскопультов, насосов по нагнетанию цементного раствора и горячего битума, шпаклевочных машин, вышек и иного оборудования пневматического и электрического действия;
профилактический и средний ремонт оборудования;
изготовление приспособлений для сборки, ремонта и монтажа оборудования;
выверка крыльчатки вакуум-насоса с ее балансировкой;
разборка, ремонт, сборка механических узлов обслуживаемого оборудования;
слесарная обработка деталей по 7-10 квалитетам (2-3 классам точности);
демонтаж, ремонт и монтаж электродвигателей, пусковой аппаратуры, электропроводок и иных механизмов;
проверка, ремонт кабеля электропитания и штепсельных соединений.
373. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования всех типов;
порядок эксплуатации, технические условия ремонта, испытания, регулировку и приемку уборочных машин, кондиционеров воздуха, холодильников;
порядок применения контрольно-измерительных инструментов, приборов и ремонтных приспособлений;
систему допусков и посадок, квалитеты (классы точности);
устройство проводок всех типов;
элементарные расчеты сечений проводов, предохранителей и допустимые нагрузки источников питания;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
Параграф 121. Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту станционного и тоннельного оборудования метрополитена, 5 разряд
374. Характеристика работ:
обслуживание, ремонт и содержание в исправном состоянии автоматов для размена монет, денежно-счетных машин, электронных схем рациональных маршрутов проезда пассажиров по линиям метрополитена, электронагревательных устройств и приборов, оснащенных автоматикой и устройствами защиты, автоматических подзарядных устройств;
профилактический и средний ремонт обслуживаемого оборудования;
участие в капитальном ремонте;
слесарная обработка деталей по 6-7 квалитетам (1 - 2 классам точности);
монтаж и испытание оборудования;
проверка и ремонт электрической схемы оборудования, защитных устройств и автоматики;
выявление неисправностей в процессе работы электрической и механической части оборудования и их устранение.
375. Должен знать:
устройство, назначение и порядок эксплуатации обслуживаемого оборудования;
технические условия и последовательность ремонта и монтажа оборудования, порядок испытания;
способы определения причин повреждений и преждевременного износа деталей;
классификацию тепловых измерительных электроприборов, порядок их проверки и пользования ими;
порядок пользования фрезерными, сверлильными, строгальными станками, измерительными приборами и инструментами;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.

122-параграф. Станциялық және түнелдік метрополитен жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі слесарь-электрик, 6-разряд
376. Жұмыс сипаттамасы:
жолаушыларды жіберетін автоматты бақылау пункттерінде қызмет көрсету, жөндеу және жарамды қалыпта ұстау;
қызмет көрсетілетін жабдықта қолданылатын жартылай өткізетін аспаптардың сипаттамасы, жоғары жиіліктегі электрлісхемаларды қолдануды тексеру;
қолданыстағы электр құрылғылардың оқшаулау кедергілерін, катушкалар мен конденсаторлардың сыйымдылығын өлшеу;
импульсті есептегіштерді сынау;
реле және магнитті жібергіштердің жұмысын реттеу;
контактілерді ауыстыру;
қызмет көрсетілетін бөлшектер мен тораптарды қалпына келтіру және ауыстыру;
қызмет көрсетілетін жабдықты алдын ала және орташа жөндеу;
күрделі жөндеуге қатысу;
жабдықтардың механикалық бөлігін және жартылай өткізгіш жоғары жиіліктегі электрлі схеманы жөндеу және пайдалану уақытында ақаулықтарды анықтау және жою;
жолаушыларды жіберетін автоматты бақылау пункттерінің электр және механикалық бөліктерін, автоматты, зарядтау-буферлік құрылғылардың электр, ток реттегіштерінің үздіксіз істейтін қайнатқыштарын, тұрмыс кондиционерлерін бөлшектеу, монтаждау;
фотодатчиктер мен термодатчиктерді реттеу және олардың жұмысын барлық құрылғы жұмыстарымен келістіру;
барлық қорғау мен автоматика құрылғыларын тексеру және баптау.
377. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың электр схемаларының пайдалану тәртібі және мақсаты, құрылысы;
қызмет көрсетілетін жабдықтарды бөлшектеу, жөндеу және құрастырудың технологиялық кезектілігі және пайдалану тәртібі;
жартылай өткізгіш аспаптарының сипаттамалары;
жоғары жиіліктегі және импульсты схемалардың жұмыс қағидаты;
геометриялық оптика, инфрақызыл сүзгілер, радиотехникалық және электртехникалық материалдар туралы негізгі мәліметтер;
реле орау, трансформаторларды есептеу тәртібі;
қолданыстағы электрлі құрылғылардағы жұмыс тәртібіжәне әдістері;
автоматика және автоматты реттеу негіздері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
378. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
123-параграф. Станциялық және түнелдік метрополитен жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі слесарь-электрик, 7-разряд
379. Жұмыс сипаттамасы:
заманауи жартылай өткізгішті фотоаспаптарды қолданып микросхемаларда, құрамында, жинау машиналарын автоматты басқаратын үлкен немесе микро- электронды-есептеуіш машинасыбар үлкен интегралды схемалардаорындалған пластикалық жетондарды идентификациялау және есептеу құрылғыларын жөндеу және ұқыпты ұстау.

Параграф 122. Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту станционного и тоннельного оборудования метрополитена, 6 разряд
376. Характеристика работ:
обслуживание, ремонт и содержание в исправном состоянии автоматических контрольных пунктов по пропуску пассажиров;
проверка действия высокочастотных электросхем, характеристик полупроводниковых приборов, применяемых в обслуживаемом оборудовании;
измерение сопротивления изоляции действующих электроустановок, катушек и емкости конденсаторов;
испытание импульсных счетчиков;
регулировка работы реле и магнитных пускателей;
замена контактов;
восстановление и замена деталей и узлов обслуживаемого оборудования;
профилактический и средний ремонт обслуживаемого оборудования;
участие в капитальном ремонте;
выявление и устранение дефектов во время эксплуатации и при производстве всех видов ремонта механической части и полупроводниковой высокочастотной электрической схемы оборудования;
демонтаж и монтаж электрической и механической части автоматических контрольных пунктов по пропуску пассажиров, кипятильников непрерывного действия электрических, регуляторов тока автоматических, зарядно-буферных устройств, бытовых кондиционеров;
регулировка фотодатчиков и термодатчиков и согласование их работы с работой всего устройства;
проверка и наладка всех видов защитных устройств и автоматики.
377. Должен знать:
устройство, назначение и порядок эксплуатации электрической схемы обслуживаемого оборудования;
порядок эксплуатации и технологической последовательности разборки, ремонта и сборки обслуживаемого оборудования;
характеристики полупроводниковых приборов;
принцип работы высокочастотных и импульсных схем;
основные сведения о геометрической оптике, инфракрасных светофильтрах, радиотехнических и электротехнических материалах;
порядок расчета обмоток реле, трансформаторов;
методы и порядок производства работ на действующих электроустановках;
основы автоматики и автоматического регулирования;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
378. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 123. Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту станционного и тоннельного оборудования метрополитена, 7 разряд
379. Характеристика работ:
ремонт и содержание в исправном состоянии устройств идентификации и подсчета пластиковых жетонов, выполненных на микросхемах с применением современных полупроводниковых фотоприборов, больших интегральных схемах, имеющих в своем составе небольшую микро-электронно-вычислительных машин, автоматического управления уборочными машинами.

380. Білуге тиіс:
автоматты басқаратын электрондық жүйелердің және микросхемаларда орындалған өзге де құрылғылардыңэлектрлік және кинематикалық схемалары, құрылымдық ерекшеліктері;
транзисторлардың аспаптарында олардың сипаттамасын айқындап тексеру тәртібі;
белгіленген электрондық параметрлерге сәйкес электрондықсхемаларда транзисторларды ауыстыру және іріктеу;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
381. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
124-параграф. Станциялық және түнелдік метрополитен жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі слесарь-электрик, 8-разряд
382. Жұмыс сипаттамасы:
электрондық техниканың тәжірибелі үлгілерін әзірлеуге және сынауға, жолаушыларды жіберетін автоматты бақылау пункттеріне арналған микропроцессордың базасында бағдарламалық басқарылатын жабдықтарды жаңғыртуға қатысу;
магнитті жеткізгіші бар билеттерді тексеру және тапсыру жөнінде электрондық схемалар мен блоктарға кешенді техникалық қызмет көрсету, баптау, жөндеу, тексеру және пайдалануға тапсыру;
билеттер мен жетондарды беру, сондай-ақ жолаушыларды бақылау микропроцестерінің жабдықтарын диагностикалау, станциялық және түнелдік автоматика мен сигнал беру аппаратураның есептеуіш кешендерін басқару жүйелерін жөндеу және параметрлік баптау.
383. Білуге тиіс:
деректерді тапсыру аппаратураларын бақылау және басқару жүйелерінің электрондық жабдықтарын қайта баптау тәсілдеріжәне әдістері;
басқару жүйесінің құрылымдық ерекшеліктері;
станциялық және түнелдік автоматика құрылғыларын диагностикалау және ақауларды жою әдістері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
384. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
125-параграф. Сұрыптау дөңесінің операторы
385. Жұмыс сипаттамасы:
басқару пультынан механизацияланған және автоматтандырылған сұрыптау дөңесінде құрамды таратуды басқару;
сұрыптау паркіндегі құрамды тарату және маневрлік қозғалыс процестерінде ағыту бағдарларын әзірлеу үшін орталықтандырылған бұрмаларды бұру және сигналды басқару;
сұрыптау паркіндегі вагондардың арасындағы қажетті интервалды және шекті жылдамдығын қамтамасыз ету үшін вагон тежегіш арқылы вагондардың жылдамдығын реттеу;
бақылау-өлшеу аспаптардың көрсеткіштері бойынша дөңестік құрылғылардың дұрыс жұмысын бақылау;
сұрыптау парағы деректері бағдарларына сәйкес қадағалау;
құрамды тарату тәртібі, ағытпалардың жүру бағытын өзгерту және тежеу кезінде ерекше сақтықты талап ететін жүктері бар вагондардың болуы туралы ақпарат жіберу.

380. Должен знать:
конструктивные особенности, электрические и кинематические схемы электронных систем автоматического управления и иных устройств, выполненных на микросхемах;
порядок проверки на приборах транзисторов с определением их характеристик;
подбор и замену транзисторов в электронных схемах в соответствии с установленными электрическими параметрами;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
381. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 124. Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту станционного и тоннельного оборудования метрополитена, 8 разряд
382. Характеристика работ:
участие в разработке и испытаниях опытных образцов электронной техники, в модернизации оборудования с программным управлением на базе микропроцессоров, предназначенного для контроля пропуска пассажиров;
комплексное техническое обслуживание, наладка, ремонт, проверка и сдача в эксплуатацию электронных схем и блоков по проверке и выдаче билетов с магнитным носителем;
диагностирование микропроцессорного оборудования выдачи билетов и жетонов, а также контроля пассажиров, ремонт и параметрическая наладка систем управления вычислительных комплексов аппаратуры станционной и тоннельной автоматики и сигнализации.
383. Должен знать:
методы и способы переналадки электронного оборудования систем контроля и управления аппаратуры передачи данных;
конструктивные особенности систем управления;
методы диагностирования и устранения неисправностей в устройствах станционной и тоннельной автоматики;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
384. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 125. Оператор сортировочной горки
385. Характеристика работ:
управление роспуском составов на механизированных и автоматизированных сортировочных горках с пульта управления;
перевод централизованных стрелок и управление сигналами для приготовления маршрутов следования отцепов в процессе роспуска составов и маневровых передвижений в горловине сортировочного парка;
регулирование скорости движения вагонов путем торможения их вагонными замедлителями для обеспечения необходимых интервалов между отцепами и допустимой скорости соединения вагонов в сортировочном парке;
контроль за правильностью работы горочных устройств по показаниям контрольно-измерительных приборов;
наблюдение за соответствием маршрутов следования отцепов данным сортировочного листа;
передача информации о порядке роспуска состава, изменении направления следования отцепов и наличии вагонов с грузами, требующих при торможении особой осторожности.

386. Білуге тиіс:
дөңес құрылғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстардыөндіруде автоматталған және механизацияланған сұрыптау, дөңестігінде құрамды тарату және маневрлік қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету нұсқауы;
жүктерді тасымалдау тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
сұрыптау дөңесі операторының жұмысына қатысты бөліктегі станция жұмысының техникалық-өкімгерлік актісі мен технологиялық процесі;
сұрыптау дөңесі техникалық құрылымының жұмыс қағидаты мен оларды пайдалану тәртібі;
вагондар нөмірі, сұрыптау дөңесі техникалық құрылымының жұмыс қағидаты мен оларды пайдалану тәртібі.
387. Қуаты шағын сұрыптау дөңесі теміржол көлігі станцияларында қызмет көрсетуде – 4-разряд;
қуаты орта сұрыптау дөңесі теміржол көлігі станцияларында қызмет көрсетуде – 5-разряд;
қуаты үлкен сұрыптау дөңесі теміржол көлігі станцияларында қызмет көрсетуде – 6-разряд;
қуаты жоғары сұрыптау дөңесі теміржол көлігі станцияларында қызмет көрсетуде – 7-разряд.
388. 6 және 7-разрядтар беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
126-параграф. Тартым агрегатының машинисі, 7-разряд
389. Жұмыс сипаттамасы:
тартым агрегатын жолдың сұлбасы мен құрамының салмағына байланысты басқару;
пойыздарды құру станциясында маневрлік жұмыстарды орындау;
жүк тиеу және жүк түсіру жұмыстары кезiнде думпкарларды беру;
тау-кен массасын разрезден шығару;
думпкарларды тіркеужәне ағыту;
қолдық көрсеткіштерін бұру;
пойыздың жүру кезiнде тежегiштерді басқару;
тартым агрегатын жабдықтау және құм жабдығына құм салу;
тартым агрегатын қорғайтын бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткiштерiн байқау;
басқару механизмдерi мен жүріс бөлшектерiн тексеру және сынау;
жұмыстағы жүріс бөлігін ақаулықтарды жою;
жөндеу жүргiзу.
үлкен тіркеу салмағы бар (360 тоннадан аса), 40 промиллеге дейінгі еңістерде (көтергіштерде) пайдаланылатын қисық шағын радиустары бар және кемерлер бойынша жер бетінен 200-250 метрге дейінгі тереңдікке түсу кезінде теміржолдарда күрделі жағдайларда пайдаланылатын тарту агрегатын басқару;
пайдалы қазбаларды ашық игеруде тарту агрегаттарын басқару.
390. Бiлуге тиiс:
жол сұлбасы, оның жағдайы, станциялар мен аралықтардағы жолдар және дабылдарды нөмiрлеудi, тартым агрегатының техникалық сипаттамалары, құрылысы;
әртүрлі жағдайларда локомотивтің (тартым агрегатының) жұмыстың сипаттамалары, жол схемалары, коммутациялар мен энергиялық қуат көзi, тежегiш құрылғылар жүйесi, бағыттамалы бұрмалар құрылысы;
пойыздарды тіркеужәне ағыту тәртібі;
рельстан шығып кеткен тартым агрегаты мен думпкарларды көтеру үшін қолданылатын тәсілдері мен құрылғылары;
аккумуляторлы батарейлер құрылысы, оларды зарядтау және күтiп ұстayды ережесi;
байланыс iлмектерiн жерлендіру тәсілдері және тәртібі;
дабылдар және дабыл беру құралдарының міндеті;
тораптарды, тартым агрегаты машиналарын қабылдау және оларға қызмет көрсету тәртібі;
майлау жүйелерi мен қолданылатын майларды;
электртехника және слесірлік іс негiздерi;
жөндеу жүргiзу тәртібі;
локомотивті құрамды тиеу және түсіру тәртібі;
пойыздардың қозғалысы мен маневрлік жұмыстар жөнiндегi нұсқаулар;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.

386. Должен знать:
инструкцию по обеспечению безопасности роспуска составов и маневровых передвижений на механизированных и автоматизированных сортировочных горках при производстве работ по техническому обслуживанию и ремонту горочных устройств;
порядок перевозок грузов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
техническо-распорядительный акт и технологический процесс работы станции в части, касающейся его работы;
принцип работы технических устройств сортировочных горок и порядок их эксплуатации;
нумерацию вагонов, специализацию, вместимость и профиль путей сортировочного парка.
387. При обслуживании на станциях железнодорожного транспорта сортировочных горок малой мощности – 4 разряд;
при обслуживании на станциях железнодорожного транспорта сортировочных горок средней мощности – 5 разряд;
при обслуживании на станциях железнодорожного транспорта сортировочных горок большой мощности – 6 разряд;
при обслуживании на станциях железнодорожного транспорта сортировочных горок повышенной мощности – 7 разряд.
388. Для присвоения 6 и 7 разрядов требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф126. Машинист тягового агрегата, 7 разряд
389. Характеристика работ:
управление тяговым агрегатом в зависимости от профиля пути и массы состава;
выполнение маневровых работ на станции формирования поездов;
подача думпкаров при погрузочных и разгрузочных работах;
вывозка горной массы из разреза;
сцепка и расцепка думпкаров;
перевод ручных стрелок;
управление тормозами при движении поезда;
экипировка тягового агрегата и заправка песочниц;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов защиты тягового агрегата;
осмотр и опробование механизмов управления и ходовых частей;
устранение неисправностей в работе;
производство ремонта;
управление тяговыми агрегатами, имеющими большой сцепной вес (более 360 тонн), эксплуатируемыми в сложных условиях на железнодорожных путях, имеющих малые радиусы кривых, эксплуатируемыми на уклонах (подъемах) до 40 промилле и при спускании по уступам с поверхности на глубину до 200-250 метров;
управление тяговыми агрегатами на открытых разработках полезных ископаемых.
390. Должен знать:
устройство, технические характеристики тягового агрегата, профиль пути, его состояние нумерацию путей и сигналов на станциях и перегонах;
тяговые характеристики локомотива (тягового агрегата) при различных условиях работы, схемы путей, коммутации и питания энергией, системы тормозных устройств, устройство стрелочных переводов;
порядок сцепки и расцепки с поездами;
способы и приспособления применяемые для подъема сошедшего с рельс тягового агрегата и думпкаров;
устройство аккумуляторных батарей, порядок зарядки и ухода за ними;
порядок и способы заземления контактной подвески;
назначение сигналов и средств сигнализации;
порядок приема и обслуживание узлов, машин тягового агрегата;
системы смазки и применяемые масла;
основы электротехники и слесарное дело;
порядок производства ремонта;
порядок погрузки и разгрузки локомотиво-состава;
инструкции по движению поездов и маневровой работе;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.

391. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
127-параграф. Тартым агрегаты машинисiнiң көмекшiсi, 6-разряд
392. Жұмыс сипаттамасы:
думпкарларға дұpыc тиеудi және габаритін бақылау;
жүк тиеу және түсіру жұмыстары кезiнде машинистпен бiрлесіп думпкарларды беру;
тау-кен массасын разрезден шетке шығару;
қолдық көрсеткіштерін бұру;
пойыз соңы коршауының дыбыс дабылы мен жарығына жүргiзiлген электр сымын жөндеу және оған қызмет көрсету;
үйiндiлерде думпкарларды түсіру;
тартым агрегатын жабдықтау және құм жабдығына құм салу;
жүру жолында дизель және электр аппараттарының жұмысын бақылау және қадағалау;
локомотивтіңқұмжабдықтарының дұрыс жұмысын бақылау және қадағалау;
жұмыстағы ақаулықтарды жою, жөндеу жүргiзу;
локомотивтi жинау және оны мәдени күтiп ұстау бойынша топтамалық жұмыстарын орындау.
үлкен тіркеу салмағы бар (360 тоннадан аса), 40 промиллеге дейінгі еңістерде (көтергіштерде) пайдаланылатын қисық шағын радиустары бар және кемерлер бойынша жер бетінен 200-250 метрге дейінгі тереңдікке түсу кезінде теміржолдарда күрделі жағдайларда пайдаланылатын тарту агрегатын басқару;
пайдалы қазбаларды ашық игеруде тарту агрегаттарын басқару.
393. Бiлуге тиiс:
тартым агрегатының техникалық сипаттамалары, құрылысы;
жол бейнесі, оның жағдайы;
станцияларда және аралықтарда жол белгiлерiн, жолдар мен дабылдарды нөмiрлеудi;
әртүрлі жағдайларда локомотивтің (тартым агрегатының) жұмыстың, жүктердің үлгiлiк сипаттамалары;
таразыны тексеру құрылысы, думпкарларды тіркеу және ағыту тәртібі;
рельстан шығып кеткен тартым агрегаты мен думпкарларды көтеру үшін қолданылатын тәсілдері мен құрылғылары;
аккумуляторлы батарейлердің құрылымы, оларды зарядтау және күтiп ұстay ережесi;
дабылдар және дабыл беру құралдарының мақсаты;
тораптарды, тартым агрегаты машиналарын қабылдау және оларға қызмет көрсетудің тәртібі;
майлау жүйесi мен қолданылатын майлауматериалдары;
электртехника және слесірлік іс негiздерi;
үйiндiде локомотив құрамын түсіру тәртібі;
жүк түсірген соң автотежегiштердi сынау тәртібі;
пойыздардың қозғалысы және маневрлік жұмыстар жөніндегі нұсқаулар;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
394. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
128-параграф. Тасымалдау құжаттарын жеткізуші, 2-разряд
395. Жұмыс сипаттамасы:
тасымалдау құжаттарын теміржол станцияларының шеңберінде барлық нысандар мен пойыздарға жеткізу;
құжаттарды тіркеуде жүргізілген жазбаға сәйкес құжаттарды қабылдау, олардың санын тексеру;
құжаттарды қолхат арқылы тапсыру.

391. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф127. Помощник машиниста тягового агрегата, 6 разряд
392. Характеристика работ:
наблюдение за правильностью и габаритом погрузки думпкаров;
совместно с машинистом подача думпкаров при погрузочных и разгрузочных работах;
вывозка горной массы из разреза;
перевод ручных стрелок;
ремонт и обслуживание электропроводки, идущей на освещение и звуковой сигнал ограждения хвоста поезда;
разгрузка думпкаров на отвалах;
экипировка тягового агрегата и заправка песочниц;
наблюдение и контроль за работой дизеля и электрических аппаратов в пути следования;
наблюдение и контроль за исправной работой песочниц локомотива;
устранение неисправностей в работе, производство ремонта;
уборка локомотива и выполнение цикловых работ по его культурному содержанию;
управление тяговыми агрегатами, имеющими большой сцепной вес (более 360 тонн), эксплуатируемыми в сложных условиях на железнодорожных путях, имеющих малые радиусы кривых, эксплуатируемыми на уклонах (подъемах) до 40 промилле и при спускании по уступам с поверхности на глубину до 200-250 метров;
управление тяговыми агрегатами на открытых разработках полезных ископаемых.
393. Должен знать:
устройство, технические характеристики тягового агрегата;
профиль пути, его состояние;
путевые знаки, нумерацию путей и сигналов на станциях, а также перегонах;
типовые характеристики локомотива (тягового агрегата) при различных условиях работы, грузов;
устройство проверки весов и порядок сцепки и расцепки думпкаров;
способы и приспособления, применяемые для подъема сошедшего с рельс тягового агрегата и думпкаров;
устройства аккумуляторных батарей, порядок зарядки и ухода за ними;
назначение сигналов и средств сигнализации;
порядок приема и обслуживание узлов, машин тягового агрегата;
системы смазки и применяемые смазочные материалы;
основы электротехники и слесарное дело;
порядок разгрузки локомотиво-состава на отвале;
порядок опробования автотормозов после разгрузки;
инструкции по движению поездов и маневровой работы;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
394. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф128. Доставщик перевозочных документов, 2 разряд
395. Характеристика работ:
доставка перевозочных документов в пределах железнодорожной станции на все объекты и поезда;
прием документов согласно записи, произведенной в книге регистрации документов и проверка их количества;
сдача документов под расписку.

396. Білуге тиіс:
құжаттарды қабылдау және тапсыру тәртібі;
құжаттарды тапсыру және қабылдау орындарының орналасқан жерлері мен сол пункттерге өтудің қауіпсіз бағдарлары;
станция жолдарында болғанда қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
129-параграф. Теміржол-құрылыс машиналарының (жол) машинисі (көмекшісі)
397. Жұмыс сипаттамасы:
теміржолдардың, жасанды құрылыстардың, жер төсемдерінің және балласт призмалардың беткі құрылымын салу, жөндеу және ағымдағы ұстап отырудың технологиялық процесіне сәйкес түрлі үлгідегі және қызметтегі машиналарды, күш құрылғыларын және жекелеген жұмыс тораптары мен механизмдерін басқару;
машиналарға техникалық қызмет көрсету;
машиналардың жұмыс процесінде кемшіліктерді анықтау және жою;
жабдықтарды жоспарлы-алдын ала жөндеуге қатысу;
жанар-жағар майларын және майлау материалдарын құю.
398. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың пайдалану тәртібі және орындалатын жұмыстардың технологиясы, құрылысы, мақсаты;
ақаулықтардың пайда болу себептері мен олардың алдын алу және жою тәсілдері;
электр, пневматикалық, гидравликалық, механикалық жабдықтарды баптау және реттеу тәртібі және орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын техникалық талаптар;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
жол жұмыстарын жасауда пойыздардың қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету нұсқауы;
теміржолдардағы пойыздардың қозғалысы және маневрлік жұмыстардың нұсқаулы;
теміржолдарда сигналберу нұсқауы;
теміржолды техникалық пайдалану тәртібі (сәйкес көлемде);
жағар-жанар май материалдары және электр энергиясының шығу нормалары.
399. Рельс плетьтерді тасымалдауға арналған машиналардың, мен арнайы құрамды басқаруда – 4-разряд;
түзету-қағу-өңдеу машинасын (жекелеген жұмыс тораптары, механизмдер мен дизель-генератор құрылғылар), думпкарларды, звено құрастыру және звено өңдеу машиналарын (жекелеген, тораптар мен механизмдер), плуг қар тазалағыштарды, құрастырмалы әмбебап машинаны, жол жоңғысын, жол көтергіштерді, жол жөндегіштерді, тар жол салғыштарды, кең жол салғыштарды (жүк көтергіштер мен жентек қалау немесе жүктеу кранын), рельс қалағыштарды, рихталау машинасын, алынатын, қар тазалайтын және жинайтын жұмыс органдарының пневматикалық және механикалық жетектері бар жинақтау машинасын, энергетикалық құрылғылы рельс плетьті тасымалдауға арналған арнайы құрамды, қар тазалағыш жол жоңғысын, хоппер-мөлшерлегіш, қиыршық құмнан тазалайтын машинаны (жекелеген жұмыс тораптары, механизмдер мен күш құрылғылары) басқаруда – 5-разряд;
балласттау машинасын, балласт тығыздау машинасын, автоматты басқару жүйесі бар түзету-қағу-өңдеу машинасын, автоматты басқару жүйесі бар түзету-қағу рихталау машинасын, звено құрастыру және звено бөлу машинасын, қазандық қазатын, тал шыбық кесетін машиналарды, клеммді және салма болттарды бекіту және майлау машинасын, звенолық қалау, тиеу және тасымалдау машиналарын, кюветтерді өңдеу және кесу машиналарын, жол рельстерін өңдеу машиналарын, жол рельстерін пісіру машинасын, кең жолақты жол салғыш, рельс тегістеу пойызын, рихталау машинасын, өзі жүретін жол жөндеу машинасын, балласттарды жоспарлау және бөлу машинасын, өзі жүретін рельс тазалау машиналарын, өзі жүретін қар тазалайтын машинаны, шпал ауыстыратын машинасын, электрлік жетектегі жұмыс органдары машиналарын, қар тазалайтын пойыздарды, балласттарды тиеу және тасымалдау, механикалық түрде түсіру арнайы құрамын, рихталау агрегаты бар электр балластерді басқаруда – 6-разряд;
тартатын энергетикалық машинаны, өнеркәсіптік электроникамен жабдықталған және автоматталған басқару жүйесі бар машиналарды: түзету-қағу-өңдеу машинасын, звено құрастыру және звено өңдеу машиналарын (жекелеген, тораптар мен механизмдер), рельс қалағыштарды, рихталау машинасын, алынатын, қар тазалайтын және жинайтын жұмыс органдарының пневматикалық және механикалық жетектері бар жинақтау машинасын, энергетикалық құрылғылы рельс плетті тасымалдауға арналған арнайы құрамды, қар тазалағыш жол жоңғысын, қиыршық құм тазалайтын машинаны, рихталау агрегаты бар электр балластерді басқаруда – 7-разряд;
лазер құрылғылармен және микропроцессорлы бақылау-өлшеу аппаратурасымен жабдықталған өзі жүретін машиналарды: түзету-қағу-рихталау машинасын, түзету-қағу-рихталау машиналарын, жолды жөндеу машиналарын, жіктерді түзету, қағу және тегістеу машиналарын, рельс тегістеу пойыздарын, балласт призманы күрделі жөндеу қиыршық құм тазарту машинасын басқаруда – 8-разряд.

396. Должен знать:
порядок приема и сдачи документов;
места нахождения пунктов приема и сдачи документов и безопасные маршруты прохода к этим пунктам;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности при нахождении на путях станции;
внутренний трудовой распорядок.
Параграф 129. Машинист железнодорожно-строительных (путевых) машин (помощник)
397. Характеристика работ:
управление машинами различных типов и назначения, силовыми установками и отдельными рабочими узлами и механизмами согласно технологическому процессу при сооружении, ремонте и текущем содержании верхнего строения железнодорожных путей, искусственных сооружений, земляного полотна и балластной призмы;
техническое обслуживание машин;
выявление и устранение неисправностей в процессе работы машин;
участие в планово-профилактическом ремонте оборудования;
заливка горючими и смазочными материалами.
398. Должен знать:
назначение, устройство, порядок эксплуатации обслуживаемого оборудования и технологию выполняемых им работ;
причины возникновения неисправностей и способы их предупреждения и устранения;
порядок наладки и регулировки электрического, пневматического, гидравлического, механического оборудования и технические требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
инструкцию по обеспечению безопасности движения поездов при производстве путевых работ;
инструкцию по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах;
инструкцию по сигнализации на железных дорогах;
порядок технической эксплуатации железных дорог (в соответствующих объемах);
нормы расхода горючих, смазочных материалов и электроэнергии.
399. При управлении звенорасшивочной машиной и специальным составом для транспортировки рельсовых плетей – 4 разряд;
при управлении выправочно-подбивочно-отделочной машиной (отдельные рабочие узлы, механизмы и дизель-генераторные силовые установки), думпкаром, звеносборочной и звеноразборочной машиной (отдельные, узлы и механизмы), плужным снегоочистителем, путевой универсальной машиной на комбинированном ходу, путевым стругом, путеподъемником, путеремонтной летучкой, путеукладчиком узкой колеи, путеукладчиком широкой колеи (грузоподъемные и тяговые лебедки укладочного или погрузочного крана), рельсоукладчиком, рихтовочной машиной съемной, снегоуборочной и уборочной машиной с пневматическим и механическим приводом рабочих органов, спецсоставом для транспортировки рельсовых плетей с энергетической установкой, стругом-снегоочистителем, хоппер-дозатором, щебнеочистительной (балластоочистительной) машиной (отдельные рабочие узлы, механизмы и силовые установки) – 5 разряд;
при управлении балластировочной машиной, балластоуплотнительной машиной, выправочно-подбивочно-отделочной машиной с автоматизированной системой управления, выправочно-подбивочно-рихтовочной машиной с автоматизированной системой управления, звеносборочной и звеноразборочной машиной, котлованокопателем, кусторезом, машиной для закрепления и смазки клеммных и закладных болтов, машиной для добивки (дожатия) костылей, машиной для звеньевой укладки, погрузки и транспортировки путевой решетки и стрелочных переводов, машиной для обработки и нарезки кюветов, машиной для обработки рельсоввпути, поливочным поездом, путевой рельсосварочной машиной, путеукладчиком широкой колеи (лебедки для перетяжки пакетов рельсовых звеньев и передвижения моторной платформы), рельсошлифовальным поездом, рихтовочной машиной (кроме съемной), самоходной путеремонтной летучкой, самоходной машиной для планировки и распределения балласта, самоходной рельсоочистительной машиной, самоходной снегоуборочной машиной, самоходной шпалозаменяющей машиной, снегоуборочной и уборочной машиной с электрическим приводом рабочих органов, снегоуборочным поездом, спецсоставом для механизированной погрузки, выгрузки и перевозки балласта и засорителей, специальным составом для перевозки стрелочных переводов, шпалоподбивочной машиной, шпалоремонтной машиной, щебнеочистительной машиной, электробалластером, электробалластером с рихтовочным агрегатом – 6 разряд;
при управлении тягово-энергетической машиной, а также машинами, оборудованными промышленной электроникой и автоматизированной системой управления: выправочно-подбивочно-отделочной машиной, выправочно-подбивочно-рихтовочной машиной, выправочно-подбивочно-рихтовочной машиной для стрелочных переводов, машиной для обработки и нарезки кюветов, самоходной машиной для закрепления и смазки клеммных и закладных болтов, самоходной машиной для планировки и распределения балласта, самоходной путевой рельсосварочной машиной, самоходной рихтовочной машиной, самоходной снегоуборочной машиной, самоходной щебнеочистительной машиной для глубокой очистки щебня, электробалластером с рихтовочным агрегатом – 7 разряд;
при управлении самоходными машинами, оборудованными лазерной установкой и микропроцессорной контрольно-измерительной аппаратурой: выправочно-подбивочно-рихтовочной машиной, выправочно-подбивочно-рихтовочной машиной для стрелочных переводов, машиной для стабилизации пути, машиной для выправки, подбивки и шлифовки стыков, рельсошлифовальным поездом, щебнеочистительной машиной для усиленного ремонта балластной призмы – 8 разряд.

400. 6, 7 және 8-разрядтар беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
401. Ескерту:
теміржол-құрылыс машинасының (жол) машинисінің көмекшісітеміржол-құрылыс (жол) машинасын басқаруға рұқсаты болған жағдайда, басшылығында істейтін машинистен бір разряд төмен тарифтеледі;
теміржол-құрылыс (жол) машинасын басқаруға рұқсаты болмаған жағдайда, басшылығында істейтін машинистен екі разрядқа кем тарифтеледі.
130-параграф. Теміржол көлігі және метрополитен кәсіпорындарының (босатылған) бригадирі
402. Жұмыс сипаттамасы:
өндірістік бөлімшелердің жұмысшыларын басқару;
белгіленген технологиялық процесс бойынша жұмысты орындау;
бригаданың бекітілген жұмыс жоспарының уақытылы орындалуын қамтамасыз ету;
жұмысшыларды орналастыру, жұмыс орындарын материалдармен, аспаптармен және бөлшектермен қамтамасыз ету;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптарының орындалуын қамтамасыз ету тәртібі;
оңтайлы еңбек тәсілдері мен әдістерін қолдану жөнінде бригада жұмысшыларына нұсқаулық жүргізу және оқыту;
орындалатын жұмыстың сапасын қадағалау және бақылау;
жұмысты қабылдап алу және нысандарды шеберге тапсыру;
материалдың шығуын бақылау;
орындалған жұмыстың көлемін есептеу және олардың сапасын бағалау;
жабдықтар мен құрал-сайманды жарамдылықта ұстап отыру.
403. Білуге тиіс:
жөнделетін тораптардың құрылысы мен өзара іс-әрекеті;
орындалатын жұмыстардың технологиялық процесі;
жұмыс өнімділігі тәртібі;
жұмыс орындарында еңбекті ұйымдастыру;
материалдың шығу нормасы;
5-біліктілік разрядынан төмен емес жұмыстарды орындау тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
орындалатын жұмысты есептеу тәртібі.
404. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
405. Ескерту:
теміржол көлігі және метрополитен кәсіпорындарының (босатылған) бригадирі өзі басқаратын бригаданыңжұмысшының жоғары біліктілігінен бір разряд жоғары, бірақ 5-разрядтан төмен емес тарифтеледі.
131-параграф. Теміржол қатынас жолы жағдайын бақылаушы
406. Жұмыс сипаттамасы:
теміржол қатынас жолын, бағыттамалы бұрмаларды, жер төсемін белгіленген мерзімде сырттай бақылау;
теміржол қатынас жолын, бағыттамалы бұрмаларды белгіленген кесте бойынша жолды өлшеудің қол құралдарымен тексеру, пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын қабылдау;
теміржол қатынас жолының жоғарғы құрылысы мен жер төсемі элементтерінде көрінетін ақауларды анықтау;
ауыстыруды қажет ететін шпалдарды тексеру және таңбалау, рельстер мен бағыттамалы бұрмалардың металл бөліктерін тозуын өлшеу;
анықталған ақаулар бойынша белгіленген есепті жүргізу;
ақауларды жою және орындалған жұмыстардың сапасын бақылау.

400. Для присвоения 6, 7 и 8 разрядов требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
401. Примечание:
помощник машиниста железнодорожно-строительных (путевых) машин при наличии прав на управление железнодорожно-строительной (путевой) машиной тарифицируется на один разряд ниже машиниста, под руководством которого он работает;
при отсутствии прав на управление железнодорожно-строительной (путевой) машиной – на два разряда ниже машиниста, под руководством которого он работает.
Параграф 130. Бригадир (освобожденный) предприятий железнодорожного транспорта и метрополитена
402. Характеристика работ:
руководство рабочими производственного подразделения;
выполнение работ по установленному технологическому процессу;
обеспечение своевременного выполнения бригадой утвержденного плана работ;
расстановка рабочих, обеспечение рабочих мест материалами, инструментом и деталями;
обеспечение выполнения требований по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
инструктаж и обучение рабочих бригады по применению рациональных приемов и методов труда;
наблюдение и контроль за качеством выполняемых работ;
приемка работ и сдача объектов мастеру;
контроль за расходованием материалов;
учет объема выполненных работ и оценка их качества;
содержание оборудования и инвентаря в исправном состоянии.
403. Должен знать:
устройство и взаимодействие узлов ремонтируемой продукции;
технологические процессы выполняемых работ;
порядок производства работ;
организацию труда на рабочих местах;
нормы расхода материалов;
порядок выполнения работ не ниже 5 квалификационного разряда;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок учета выполняемых работ.
404. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
405. Примечание:
бригадир (освобожденный) предприятий железнодорожного транспорта и метрополитена тарифицируется на один разряд выше рабочего высшей квалификации в бригаде, которой он руководит, но не ниже 5 разряда.
Параграф 131. Контролер состояния железнодорожного пути
406. Характеристика работ:
натурный осмотр железнодорожного пути, стрелочных переводов и земляного полотна в установленные сроки;
проведение проверки железнодорожного пути и стрелочных переводов по утвержденному графику с помощью ручных средств путеизмерения, принятие мер по обеспечению безопасности движения поездов;
выявление неисправностей, появляющихся в элементах верхнего строения железнодорожного пути, земляном полотне;
проверка и маркировка шпал, требующих замены, измерение износа рельсов и металлических частей стрелочных переводов;
ведение установленной отчетности по выявленным неисправностям;
контроль за устранением неисправностей и качеством выполненных работ.

407. Білуге тиіс:
теміржол қатынас жолы мен жасанды құрылыстардың құрылысы;
ағымдағы жұмыстар мен теміржол қатынас жолын жөндеу жұмыстарын жүргізу технологиясы және тәртібі;
теміржол қатынас жолының ағымдық құрылысы бойынша нұсқау;
теміржол қатынас жоғарғы жолының мен жасанды құрылысы элементтері ақаулары түрі;
жылжымалы құрам мен құрылыстың жақындау габариті;
ағымдық жұмыстар мен теміржол қатынас жолы, жасанды құрылыста қолданылатын құралжәне аспаптар көмегімен өлшемдер жүргізу тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
408. Жылына жүк кернеулігі 5 миллион тонна-километр бруттокилометрге дейінгі теміржол қатынас жолының жалпы қолданысқа арналмаған және жалпы қолданысаумақтарындағы жұмыстарды орындау кезінде – 5-разряд;
жылына жүк кернеулігі 5-25 миллион тонна-километр бруттокилометрден астам теміржол қатынас жолының жалпы қолданыстағы аумақтарындағы жұмыстарды орындау кезінде –6-разряд;
жылына жүк кернеулігі 25-50 миллион тонна-километр бруттокилометрден астам теміржол қатынас жолының жалпы қолданыстағы аумақтарындағы жұмыстарды орындау кезінде немесе сұрыптаудан өзге I класты және кластан тыс теміржол станцияларынан тұратын теміржол аумақтарындағы жұмыстарды орындау кезінде – 7-разряд;
жылына жүк кернеулігі 50 миллион тонна-километр брутто километрден астам теміржол қатынас жолының жалпы қолданысаумақтарындағы жұмыстарды орындау кезінде немесе сұрыптау станциясынан тұратын теміржол аумақтарында,жылдам және өте жылдам қозғалысты аумақтардағы жұмыстарды орындау кезінде – 8-разряд.
409. 6, 7 және 8-разрядтар беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
132-параграф. Теміржол су жабдығының насос құрылғысы машинисі
410. Жұмыс сипаттамасы:
насостық-күш беретін жабдықты, іштен жанып қозғалтқыш, бу қазаны және өзге де насос станциясының жабдықтары: іске қосу, қозғалтқыш пен насостар жұмысы режимін реттеу және тоқтату, насос станциясының құбыры жүйесінде қайта қосу;
бақылау-өлшеу аспаптарын бақылау;
насос станциясының жабдықтарын ағымдық жөндеу;
хлорлау құрылғысы жұмысын басқару;
суды хлорлау үшін реагенттерді дайындау;
суға қалған хлорға анализ жасау;
теміржол станциясының су жабдығы құрылғысына қызмет ету және дұрыс жағдайда күту: арматуралы қысымды ажыратқыш су құбыры жүйесін, су бөлетін кран және құрылыс;
бұлақтағы су деңгейін және гидротехникалық құрылыс жұмысын бақылау;
санитарлық аймақтарды тиісті жағдайда күту;
теміржол станциясының су құбырларын қысқы жұмысқа дайындау;
теміржол станциясының пойыздарын және өзге де техникалық және шаруашылық-тұрмыстық қажеттіліктерін сумен үздіксіз қамтамасыз ету.

407. Должен знать:
устройство железнодорожного пути и искусственных сооружений;
порядок и технологию проведения работ по текущему содержанию и ремонту железнодорожного пути;
инструкцию по текущему содержанию железнодорожного пути;
виды дефектов элементов верхнего строения железнодорожного пути и искусственных сооружений;
габариты подвижного состава и приближения строений;
порядок производства измерений с помощью инструмента и приборов, применяемых при текущем содержании и ремонте железнодорожного пути и искусственных сооружений;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
408. При выполнении работ на участках железнодорожного пути не общего пользования, на участках железнодорожного пути общего пользования грузо-напряженностью до 5 миллион тонно-километров брутто в километре в год – 5 разряд;
при выполнении работ на участках железнодорожного пути общего пользования грузо-напряженностью свыше 5 до 25 миллион тонно-километров брутто в километре в год – 6 разряд;
при выполнении работ на участках железнодорожного пути общего пользования грузо-напряженностью свыше 25 до 50 миллион тонно-километров брутто в километре в год или на участках железных дорог, имеющих железнодорожные станции I класса и внеклассные, кроме сортировочных – 7 разряд;
при выполнении работ на участках железнодорожного пути общего пользования грузо-напряженностью свыше 50 миллион тонно-километров брутто в километре в год или на участках железных дорог, имеющих сортировочную станцию, на участках скоростного и высокоскоростного движения – 8 разряд.
409. Для присвоения 6, 7 и 8 разрядов требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф132. Машинист насосной установки железнодорожного водоснабжения
410. Характеристика работ:
обслуживание насосно-силового оборудования, двигателей внутреннего сгорания, паровых котлов и иного оборудования насосных станций: пуск, регулировка режима работы и остановка двигателей и насосов, переключения в системе трубопроводов насосной станции;
наблюдение за контрольно-измерительными приборами;
текущий ремонт оборудования насосной станции;
управление работой хлораторной установки;
приготовление реагентов для хлорирования воды;
проведение анализов воды на остаточный хлор;
ведение технической отчетности о работе насосной станции;
обслуживание и содержание в исправном состоянии устройств водоснабжения железнодорожной станции: напорно-разводящих водопроводных сетей с арматурой, водоразборных кранов и сооружений;
наблюдение за уровнем воды в источнике, за состоянием и работой гидротехнических сооружений;
содержание санитарных зон в надлежащем состоянии;
подготовка устройств водоснабжения железнодорожной станции к зимней работе;
бесперебойное обеспечение водой поездов и иных технических и хозяйственно-бытовых потребностей железнодорожной станции.

411. Білуге тиіс:
насостар мен қозғалтқыштар құрылысы, резервтік энергия жабдығы, насостық станцияның агрегаттарын автоматты қызмет ету қағидаты және пайдалану тәртібі;
сору, қысымды, ажыратқыш құбырлардың схемасы;
құбырлардағы арматураның қозғалу қағидаты және конструкциясы;
жолаушылар пойызы вагондары, адамдар эшелоны, тасымалданатын жануарлар суаты вагондарына су құю үшін және құрамды жуу үшін теміржол станцияларының, артезиан ұңғымасының, гидротехникалық және суайдауыш құрылысының, су бөлетін мұнара және крандардың су жабдығының қалған элементтері құрылысы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
412. Күніне 500 текше метрге дейін су беретін насос станциясына қызмет көрсету кезінде – 2-разряд;
күніне 500-ден 1000 текше метрге дейін су беретін насос станциясына қызмет көрсету кезінде – 3-разряд;
күніне 1000-нан 2000 текше метрге дейін су беретін насос станциясына қызмет көрсету кезінде – 4-разряд;
күніне 2000-ден 2500 текше метрге дейінгі су беретін насос станциясына қызмет көрсету кезінде – 5-разряд;
күніне 2500 текше метрден астам су беретін насос станциясына қызмет көрсету кезінде – 6-разряд.
413. Ескерту:
теміржол су жабдығының насос құрылғысыныңаға машинисі өзі басшылық ететін жоғары білікті машинистен бір разряджоғары тарифтеледі.
414. 6-разряд беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
133-параграф. Теміржол-құрылыс (жол) машиналары мен механизмдерін баптаушы, 4-разряд
415. Жұмыс сипаттамасы:
электрлік, пневматикалық, гидравликалық жол жабдықтарының, рельстерді жөндеуге арналған станок, іштен тұтанатын қозғалтқыштың үзіліссіз жұмысын қамтамасыз ету үшін бақылау-өлшеу құрылғысын пайдалана отырып баптау, реттеу, техникалық қызмет көрсету және алдын ала жөндеу;
механизмдердің ақауларын анықтау және оларды жою тәсілдері.
416. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін механизмдер құрылысы;
қызмет көрсетілетін құрылғыны, станоктарды, ішкі жанып қозғалтқышты баптау және реттеу тәртібі;
ақауларды ескерту және жою тәсілдері, электртехника, пневматика, гидравлика бойынша қажет мәліметтер;
қолданылатын бақылау-өлшеу құрал-жабдықтарының құрылысы және мақсаты;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.

411. Должен знать:
устройство, принцип действия и порядок эксплуатации насосов и двигателей, приводящих их в действие, резервного энергооборудования, приборов автоматического управления агрегатами насосной станции;
схему всасывающих, напорных и разводящих трубопроводов;
конструкцию и принцип действия арматуры на трубопроводах;
устройство остальных элементов водоснабжения железнодорожной станции, артезианских скважин, гидротехнических и водонапорных сооружений, водоразборных колонок и кранов для заправки вагонов пассажирских поездов, людских эшелонов, водопоя перевозимой живности и обмывки подвижного состава;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
412. При обслуживании насосной станции с подачей воды до 500 кубических метров в сутки – 2 разряд;
при обслуживании насосной станции с подачей воды от 500 до 1000 кубических метров в сутки – 3 разряд;
при обслуживании насосной станции с подачей воды от 1000 до 2000 кубических метров в сутки – 4 разряд;
при обслуживании насосной станции с подачей воды от 2000 до 2500 кубических метров в сутки – 5 разряд;
при обслуживании насосной станции с подачей воды свыше 2500 кубических метров в сутки – 6 разряд.
413. Примечание:
старший машинист насосной установки железнодорожного водоснабжения тарифицируется на один разряд выше машиниста высшей квалификации, которыми он руководит.
414. Для присвоения 6 разряда требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 133. Наладчик железнодорожно-строительных (путевых) машин и механизмов, 4 разряд
415. Характеристика работ:
наладка, регулировка, техническое обслуживание и профилактический ремонт электрического, пневматического и гидравлического путевого инструмента, станков для обработки рельсов, двигателей внутреннего сгорания с целью обеспечения их бесперебойной работы с использованием соответствующих контрольно-измерительных приборов;
определение неисправностей механизмов и способы их устранения.
416. Должен знать:
устройство обслуживаемых механизмов;
порядок наладки и регулировки обслуживаемого инструмента, станков, двигателей внутреннего сгорания;
способы предупреждения и устранения неисправностей, необходимые сведения по электротехнике, пневматике и гидравлике;
назначение и устройство применяемого контрольно-измерительного инструмента и приборов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.

134-параграф. Теміржол-құрылыс (жол) машиналары мен механизмдерін баптаушы, 5-разряд
417. Жұмыс сипаттамасы:
рельстік бунақты, жол өлшеу арбасын тасымалдауға арналған арнайы баптау, реттеу, техникалық қызмет көрсету және алдын ала жөндеу:
сәйкес бақылау-өлшеу құрылғысын пайдалана отырып қызмет көрсетілетін машиналар мен механизмдер ақауларын анықтау.
418. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін механизмдер, жол өлшеу арбалары құрылысы, оларды баптау, реттеу, техникалық қызмет көрсету және пайдалану тәртібі;
электртехника, радиотехника, пневматика және гидравлика туралы қажет мәліметтер;
ақауларды ескерту және жою тәсілдері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
135-параграф. Теміржол-құрылыс (жол) машиналары мен механизмдерін баптаушы, 6-разряд
419. Жұмыс сипаттамасы:
бағыттамалы орындардағы пневматикалық үрлеу және электрмен қыздыру механизмдерін баптау, реттеу, техникалық қызмет көрсету және алдын ала жөндеу құрылғыларды монтаждау және реттеу, бақылау шкафтары мен электрлі изоляцияларды бақылау және күту, электрлі жабдықтарды, электрлі клапандарды реттеу;
тораптарды, механизмдер мен жол жоңғыларын, жоңғылы, плугты қар тазалағыштарды, арнайы құрамды басқару жүйесін энергетикалық құрылғылы торапсыз жолдың рельс бунақтарын, құрамдастырылған жолда әмбебап жол машиналарын, қар тазалағыш жоңғыларды, хоппер-мөлшерлегіштер, думпкарларды, жол торларын тасымалдауға арналған машиналарды тасымалдау үшін баптау және реттеу;
сәйкес бақылау-өлшеу құрылғысын пайдалана отырып қызмет көрсетілетін машиналар мен механизмдер ақауларын анықтау және жою.
420. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін механизмдер құрылысы;
қызмет көрсетілетін машинаның электртехника, радиотехника,пневматика және гидравлика аппаратурасы туралы қажет мәліметтер;
ақауларды ескерту және жою тәсілдері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
421. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
136-параграф. Теміржол-құрылыс (жол) машиналары мен механизмдерін баптаушы, 7-разряд
422. Жұмыс сипаттамасы:
тораптарды, механизмдер мен электрлік, пневматикалық, гидравликалық жүйелерді, өзі жүретін жол жөндеу лездемелерін, қар жинайтын пойыздарды, роторлық қар тазалағыштарды, электрлі балластерлеу, тығыздап жинау машиналарын, жыраларды жөндеу машиналары, жолдағы рельстерді жөндеу машиналары, рельстерді өңдегіш пойыздар, суаратын пойыздар, түйіндерді орналастыру машиналары, жол торламасын, бағыттамалы бұрманы, түйін жинағыш, ажыратқыш, шпал жөндеу желісі, ұсақталған тастарды (баласт тазалаушы) тазалағыш машиналары, балдақты қағуға (сығуға) арналған машиналарды, бұта кескіш, рельс пісіргіш машиналары, моторлы-рельсті тасу машинасы, жылжымалы электр станциясынатехникалық қызмет көрсету және баптау, реттеу;
дефектоскоп параметрлерінің бақылау-құру картасына сәйкестігін тексеру, техникалық параметрлер мен сипаттамалардың техникалық шарттар талаптарына сәйкес жетілдіру және түзеу.

Параграф 134. Наладчик железнодорожно-строительных (путевых) машин и механизмов, 5 разряд
417. Характеристика работ:
наладка и регулировка, техническое обслуживание и профилактический ремонте специального состава для транспортировки рельсовых плетей, путеизмерительной тележки;
определение неисправностей обслуживаемых машин и механизмов с использованием соответствующих контрольно-измерительных приборов.
418. Должен знать:
устройство обслуживаемых механизмов, путеизмерительных тележек, порядок их наладки, регулировки, технического обслуживания и эксплуатации;
необходимые сведения по электротехнике, радиотехнике, пневматике и гидравлике;
способы предупреждения и устранения неисправностей;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
Параграф 135. Наладчик железнодорожно-строительных (путевых) машин и механизмов, 6 разряд
419. Характеристика работ:
наладка и регулировка, техническое обслуживание и ремонт устройств пневматической обдувки и электроподогрева на стрелочных постах, монтаж и регулировка устройств, контроль и содержание шкафов управления, электроизоляции, регулировка электрооборудования, электроклапанов;
наладка и регулировка узлов, механизмов и систем управления путевых стругов, стругов-снегоочистителей, плужных снегоочистителей, специальных составов для транспортировки рельсовых плетей бесстыкового пути с энергетической установкой, путевых универсальных машин на комбинированном ходу, путеремонтных летучек, хоппер-дозаторов и думпкаров, машин для транспортировки путевой решетки;
определение и устранение неисправностей обслуживаемых машин и механизмов с использованием соответствующих контрольно-измерительных приборов.
420. Должен знать:
устройство обслуживаемых машин и механизмов;
необходимые сведения по аппаратуре электротехники, радиотехники, электроники, пневматики и гидравлики обслуживаемых машин;
способы предупреждения и устранения неисправностей;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
421. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 136. Наладчик железнодорожно-строительных (путевых) машин и механизмов, 7 разряд
422. Характеристика работ:
наладка, регулировка и техническом обслуживании узлов, механизмов, электрических, пневматических и гидравлических систем и устройств управления самоходных путеремонтных летучек, снегоуборочных поездов, роторных снегоочистителей, электробалластеров, рихтовочных уборочных машин, машин для обработки кюветов, для обработки рельсов в пути, рельсошлифовальных поездов, поливочных поездов, машин для звеньевой укладки, погрузки и транспортировки путевой решетки и стрелочных переводов, звеносборочных, звеноразборочных, шпалоремонтных линий, щебнеочистительных (балластоочистительных) машин, машин для добивки (дожатия) костылей, кусторезов, передвижных рельсосварочных машин, машин моторно-рельсового транспорта, электростанций передвижных;
проверка параметров дефектоскопов на соответствие контрольно-настроечной карте, доводка и корректировка технических параметров и характеристик соответствующим требованиям технических условий.

423. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін механизмдер және машиналар құрылысы;
электртехника, радиотехника, пневматика аппаратурасы және қызмет көрсетілетін машинаның гидравликасы;
жол машиналары мен дефектоскопты құрылғылар ақауларын ескерту және жою тәсілдері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
424. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
137-параграф. Теміржол-құрылыс (жол) машиналары мен механизмдерін баптаушы, 8-разряд
425. Жұмыс сипаттамасы:
бұрмаларға арналған түзету-қағу-өңдеу машиналарын басқару, электроника, автоматика жүйелерін, түйін және механизмдерге техникалық қызмет көрсету және реттеу, баптау;
өзі жүретін машиналарын: түзету-қағу-рихталау, бұрмалы ауысымдарға арналған түзету-қағу-рихталау машиналарын, жіктерді түзету, қағу және тегістеу, кюветтерді өңдеу және кесу; жолды тұрақтандыруға арналған, рельс тегістеу пойыздарын, балласт призманы күшейтіп жөндеу машиналарын, клеммді және төсеу болттарын бекіту және майлау машиналарын, балластыны жоспарлау және тарату машиналарын, рихталау машиналарын, өзі жүретін қар жинайтын машиналарды, қиыршық тасты терең тазалау машиналарын, рихталау агрегаты бар электр балластарды баптау, реттеу және техникалық қызмет көрсету;
тораптар, механизмдер, автоматика жүйесі, электроника ақауларын анықтау және жою және жол машиналарын басқару.
426. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетінжол жүру машиналары, электртехника, радиотехника, пневматика және гидравлика аппаратурасының құрылысы;
электронды схемаларда, автоматика, гидравлика құрылғыларындағы ақауларды жою жолдары және тәсілдері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
427. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
138-параграф. Тепловоз машинисі, 8-разряд
428. Жұмыс сипаттамасы:
тепловозды қозғалыс кестесін сақтай отырып, теміржол қатынас жолы пішінінен тәуелді бекітілген жылдамдықпен тепловозды басқару және пойызды енгізу;
жолаушыларды тасымалдау және қызмет көрсету мәдениеті қауіпсіздігін және жүк пен жылжымалы құрамның сақталуын қамтамасыз ету;
дизель отынның ең аз шығынында пойыз енгізудің рационалды режимдерімен қамтамасыз ету;
тепловозды қабылдау және тапсыру: негізгі агрегаттар, тораптар, жүйелер, электрлік, механикалық, тежегіштік және қосымша жабдықтар, бақылау-өлшеу аспаптары, радиобайланыс және дөңгелек жұп астына топырақ төсеу құрылғысын қарау және қызметін тексеру;
тепловозды жұмысқа дайындау және дизель отынымен, салқындатқыш сумен, майлаумен, майлармен және құммен жабдықтау;
тепловоздың құрамның бірінші вагонымен және әуе саласы байланысымен тіркелуін бақылау, сондай-ақ араларындағы ақырғы кранды ашуды бақылау;
тепловоздың тежегіш құрылғысының жұмысқа қабілеттілігін тексеру және қызметінің дұрыстығын тексеру;
теміржол қатынас жолының бос екенін, контактілі желі, қарсы пойыздар жағдайын, бағдарды дайындау дұрыстығын, бағдаршам сигналы көрсеткіштерін, дабыл белгілері, пойыз қозғалысы процесіндегі, теміржол қатынас жолы жұмысшыларын беретін сигнал көрсеткіштерін және оны машинис көмекшісінің қайталауын бақылау;
белгіленген дабылдарды беру;
пойыз қозғалысын ұйымдастыруға жауапты тұлғалардың оперативтік бұйрықтарын нормативтік актілерге сәйкес орындау;
сөйлесу құрылғысы арқылы бекітілген регламенттерге сәйкес келіссөздер жүргізу;
тепловоз машинисіне арналған бекітілген нормативтік актідегі жұмыстар тізіміне сәйкес тепловозға техникалық қызмет көрсету;
электрлік, механикалық, тежегіш, қосымша жабдықтарды, бақылау-өлшеу құралдарын, радиобайланыс құрылғыларын және құмды түсіру құрылғысының техникалық жағдайы мен жұмысын көзбен шолып және құрал арқылы бақылау;
пойыз жүрісінің бірқалыптылығын және жолаушыларды отырғызу, түсіру, тасымалдау қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
тепловоздың механикалық бөлігінің, тораптардың, дөңгелек жұбының аралық станцияларда тоқтаған кездегі жағдайын тексеру;
жалпы қолданыстағы және жалпы қолданысқа арналмаған теміржол қатынас жолында маневрлік жұмыстарды орындау;
жүк вагондарын бекітілген жылдамдықта сұрыптау төбешігінен немесе кескінделіп созылған жолдан тарату, вагондарды жүк пен техникалық операцияларды өндіру пунктінде тиеу-түсіруфронттары бойынша орналастыру;
тепловоздағы немесе пойыз құрамындағы локомотивбригадасының бекітілген регламенттік жұмысында, көлемінде, жүріс жолында пайда болған ақауларды жою, ал жою мүмкін емес болса – пойыз тұрған теміржол аумағын пойыздың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ете отырып босату;
кенеттен туындаған кедергілер кезінде немесе кенет тоқтату дабылы берілген кезде пойызды тоқтату үшін кенет тежеуді қолдану;
белгіленген құжаттаманы жүргізу;
тепловоз көмекшісінсіз жұмыс орындау кезінде оның функцияларын нұсқауға сәйкесорындау;
тепловоз машинисі көмекшісі, сондай-ақ, "тепловоз машинисінің көмекшісі" мамандығы бойынша тағылымдамадан өтіп жатқан тұлғаларды тепловозды күту, қызмет көрсету және басқарудың рационалды әдіс-тәсілдеріне үйрету;
локомотив бригадасының құрамына кіретін тұлғалардың жұмысын бақылау және басқару;
теміржолдарда күрделі жағдайларда орындалатын көмір разрездеріндегі жұмыстарды басқару және орындау.

423. Должен знать:
устройство обслуживаемых машин и механизмов;
аппаратуру электротехники, радиотехники, электроники, пневматики и гидравлики обслуживаемых машин;
способы предупреждения и устранения неисправностей путевых машин и дефектоскопных установок;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
424. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 137. Наладчик железнодорожно-строительных (путевых) машин и механизмов, 8 разряд
425. Характеристика работ:
наладка, регулировка и техническое обслуживание узлов и механизмов, систем автоматики, электроники, управления выправочно-подбивочно-отделочных машин;
самоходных машин: выправочно-подбивочно-рихтовочных, выправочно-подбивочно-рихтовочных для стрелочных переводов, снегоуборочных, рихтовочных, путевых рельсосварочных, шпалозаменяющих машин, машин для планировки и распределения балласта, для закрепления и смазки клеммных и закладных болтов, балластоуплотнительных, машин для стабилизации пути, очистки рельсов от грязи, обработки рельсов в пути, щебнеочистительных машин для глубокой очистки щебня, тягово-энергетических, рельсошлифовальных поездов;
определение и устранение неисправностей узлов и механизмов, систем автоматики, электроники и управления путевыми машинами.
426. Должен знать:
устройство обслуживаемых путевых машин, аппаратуру электротехники, радиотехники, пневматики, гидравлики;
приемы и способы устранения неисправностей в электронных схемах, устройствах автоматики, гидравлики;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
427. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 138. Машинист тепловоза, 8 разряд
428. Характеристика работ:
управление тепловозом и ведение поезда с установленной скоростью в зависимости от профиля железнодорожного пути, веса поезда с соблюдением графика движения;
обеспечение безопасности перевозки и культуры обслуживания пассажиров, сохранности груза и подвижного состава;
обеспечение рациональных режимов ведения поезда при минимальном расходовании дизельного топлива;
приемка и сдача тепловоза: осмотр и проверка действия основных агрегатов, узлов, систем, электрического, механического, тормозного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, оборудования радиосвязи и устройств подачи песка;
подготовка тепловоза к работе и его экипировка дизельным топливом, охлаждающей водой, смазкой, маслами и песком;
контроль за правильностью сцепления тепловоза с первым вагоном состава и соединением воздушных рукавов, а также открытием концевых кранов между ними;
проверка работоспособности и правильности действия тормозного оборудования тепловоза;
наблюдение за свободностью железнодорожного пути, состоянием контактной сети, встречных поездов, правильностью приготовления маршрута, показаниями сигналов светофоров, сигнальных знаков, указателей в процессе движения поезда, сигналов, подаваемых работниками железнодорожного транспорта, повторение их с помощником машиниста и выполнение их;
подача установленных сигналов;
выполнение оперативных распоряжений лиц, ответственных за организацию движения поездов, согласно нормативным актам;
ведение переговоров по переговорному устройству в соответствии с установленным регламентом;
техническое обслуживание тепловоза в соответствии с перечнем работ, установленным нормативным актом для машиниста тепловоза;
контроль визуальный и по приборам за техническим состоянием и работой в пути следования электрического, механического, тормозного оборудования, контрольно-измерительных приборов, оборудования радиосвязи и устройств подачи песка под колесные пары;
обеспечение плавности хода поезда, безопасности при посадке, высадке, перевозке пассажиров;
проверка состояния механической части тепловоза, буксовых узлов, колесных пар при остановке поезда на промежуточных станциях;
выполнение различных видов маневровых работ на железнодорожных путях общего и необщего пользования;
роспуск грузовых вагонов с установленной скоростью с сортировочной горки или профилированного вытяжного пути, расстановка вагонов по фронтам погрузки-выгрузки в пунктах производства грузовых и технических операций, расформирование и формирование состава при выполнении маневровых работ;
устранение неисправностей на тепловозе или в составе вагонов, возникших в пути следования, в объеме, установленном регламентом работы локомотивной бригады, а в случае невозможности устранения - принятие необходимых мер по освобождению участка железнодорожного пути, занимаемого поездом, обеспечивая его безопасное передвижение;
применение экстренного торможения для остановки поезда при внезапном возникновении препятствия или внезапной подаче сигнала остановки;
ведение установленной документации;
при работе без помощника машиниста тепловоза выполнение его функций согласно инструкции;
обучение помощника машиниста тепловоза, а также лиц, проходящих стажировку по профессии "помощник машиниста тепловоза", рациональным методам и приемам содержания, обслуживания и управления тепловозом;
руководство и контроль за работой лиц, входящих в состав локомотивной бригады.
управление и выполнение работ на угольных разрезах выполняемые в сложных условиях на железнодорожных путях.

429. Білуге тиіс:
локомотив бригадасының ережесі;
тепловоздың техникалық сипаттамалары, құрылысы,оларды басқарутәртібі;
тепловозды пайдалау кезінде ұстау және күту тәртібі;
тежегіштерді басқару технологиясы және құрылысы;
теміржол қатынас жолы пішіні, қызмет көрсетілетін аумақтағы жол белгілері, белгіленген қозғалыс жылдамдығы;
теміржол қатынас жолы схемалары;
жылжымалы құрамды тіркеу және ағыту тәртібі;
тепловозды пайдалану кезінде техникалық қызмет көрсету нұсқауы;
отынды шығындауды үнемдеудің негізгі режимдері;
электрлік, пневматикалық, гидравликалық, механикалық және қосымша жабдықтар ақауларын шығару және жою тәсілдері;
теміржолдарды техникалық пайдалану тәртібі;
пойыз қозғалысы және теміржолдағы маневрлік жұмыстар бойынша нұсқау;
жалпы пайдаланымдағы теміржол көлігі ұйымдары қызметкерлерінің тәртібі туралы ереже;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
теміржолдағы сигнал беру нұсқауы және орындалатын жұмыстар аясына қатысты өзге де нормативтік актілер;
жүк пен жолаушыларды тасымалдауға қойылатын негізгі талаптар;
стандартты емес жағдайларда әрекет ету тәртібі;
қызмет көрсетілетін теміржол станциялары мен аумақтарының техникалық-өкімгерлік актілері;
автоматика және байланыс құрылғысы жұмысы мен пайдалану тәртібі;
тежегіш башмақтарын қолдану тәртібі;
пойыз қозғалысы кестесі;
электртехника негіздері.
430. Өнеркәсіптік теміржол көлігінде жұмыстарды орындау кезінде – 6-разряд.
431. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім тепловозды басқару құқығын беретін куәлік талап етіледі.
139-параграф. Тепловоз машинисінің көмекшісі, 7-разряд
432. Жұмыс сипаттамасы:
механикалық, электрлік, тежегіш, қосымша және өзге де құрылғыларды тепловоз машинисінің көмекшісіне арналған нормативтік актідегі бекітілген жұмыстар тізіміне сәйкес техникалық қызмет көрсету;
тепловозды машиниспен бірлесіп қабылдау және тапсыруға қатысу;
түйіндер мен бөлшектерді майлау, жабдықтау,тепловозды жұмысқа даярлау;
тепловозды бірінші вагонға тіркеу: тежегіш магистралінің соңғы жеңіне біріктіру, тежегіш магистралінің соңғы крандарын ашу;
тепловозды құрамнан ағыту: тежегіш магистралі алдын ала ажыратып алынған автоматты біріктіргішті ағыту;
тепловозды күту және жолдағы түйіндер мен агрегаттар жағдайын бақылау бойынша тепловоз машинисі бұйрықтарын орындау;
сәйкес нормативтік актілерде бекітілген жұмыстар тізіміне сәйкес өзіндік қозғалыстың алдын алу үшін тепловозды бекітіп қою;
теміржол қатынас жолының бос екенін, контактілі желі, қарсы пойыздар жағдайын, пойыз және маневрлік бағдарды дайындау дұрыстығын, бағдаршам сигналы көрсеткіштерін, дабыл белгілері, пойыз қозғалысы процесіндегі, теміржол қатынас жолы жұмысшыларын беретін сигнал көрсеткіштерін және оны рельстік автобус машинисі көмекшісінің қайталауын бақылау;
бекітілген сигналдарды беру, нормативтік актілерге сәйкес пойыз қозғалысын ұйымдастыруға жауапты тұлғалар бұйрықтарын оперативті орындау;
тепловоздағы локомотив бригадасының бекітілген регламенттік жұмысында, көлемінде, жүріс жолында пайда болған ақауларды жоюға қатысу.

429. Должен знать:
положение локомотивной бригады;
устройство, технические характеристики тепловоза, порядок управления им;
порядок содержания и ухода за тепловозом в процессе эксплуатации;
устройство и технологию управления тормозами;
профиль железнодорожного пути, путевые знаки на обслуживаемом участке, установленные скорости движения;
схемы железнодорожных путей;
порядок сцепки и расцепки подвижного состава;
инструкцию по техническому обслуживанию локомотивов в процессе эксплуатации;
основные режимы экономного расходования топлива;
способы выявления и устранения неисправностей в работе электрического, пневматического, гидравлического и механического оборудования;
порядок технической эксплуатации железных дорог;
инструкцию по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах;
положение о дисциплине работников организаций железнодорожного транспорта общего пользования;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
инструкцию по сигнализации на железных дорогах и иные нормативные акты, относящиеся к кругу выполняемых работ;
основные требования, предъявляемые к перевозке груза и пассажиров;
порядок действия в нестандартных ситуациях;
техническо-распорядительные акты обслуживаемых железнодорожных станций, участков;
порядок работы и эксплуатации устройств автоматики и связи;
порядок пользования тормозными башмаками;
график движения поездов;
основы электротехники.
430. При выполнении работ на промышленном железнодорожном транспорте – 6 разряд.
431. Для присвоения 6 и 8 разрядов требуется техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование и наличие свидетельства на право управления тепловозом.
Параграф 139. Помощник машиниста тепловоза, 7 разряд
432. Характеристика работ:
техническое обслуживание механического, электрического, тормозного и вспомогательного оборудования в соответствии с перечнем работ, установленным нормативным актом для помощника машиниста тепловоза;
участие совместно с машинистом в приемке и сдаче тепловоза;
экипировка, смазка узлов и деталей, подготовка тепловоза к работе;
сцепка тепловоза с первым вагоном: соединение концевых рукавов тормозной магистрали, открытие концевых кранов тормозной магистрали;
отцепка тепловоза от состава: расцепление автосцепок с предварительным разъединением тормозной магистрали;
выполнение поручений машиниста тепловоза по уходу за тепловозом и контролю за состоянием узлов и агрегатов в пути следования;
закрепление тепловоза или поезда для предотвращения самопроизвольного движения в соответствии с перечнем работ, установленным соответствующим нормативным актом;
наблюдение за свободностью железнодорожного пути, состоянием контактной сети, встречных поездов, правильностью приготовления поездного и маневрового маршрута, показаниями сигналов светофоров, сигнальных знаков, указателей в процессе движения поезда, сигналов, подаваемых работниками железнодорожного транспорта, повторение их с машинистом тепловоза и выполнение их;
подача установленных сигналов, выполнение оперативных распоряжений лиц, ответственных за организацию движения поездов, согласно нормативным документам;
участие в устранении неисправностей на тепловозе, возникших в пути следования, в объеме, установленном регламентом работы локомотивной бригады.

433. Білуге тиіс:
локоматив бригадасының ережесі;
тепловоздың қызмет көрсетілетін құрылғысын пайдалану тәртібі және құрылысы мен жұмыстарды орындау технологиясы;
тепловоздың техникалық сипаттамалары;
тепловозды пайдалану кезінде белгіленген қызмет көрсету және күту тәртібі;
тежегіштердің құрылғысы және оларды басқару технологиясы;
теміржол қатынас жолы бейіні, жол белгілері, белгіленген қозғалыс жылдамдығы;
қызмет көрсетілетін ауданда бекітілген рұқсат етілетін максималды қозғалыс жылдамдығы;
тепловозды пайдалану кезінде техникалық қызмет көрсету нұсқауы;
механикалық, электрлік, тежегіш және қосымша жабдықтар ақауларын шығару және жою тәсілдері;
жылжымалы құрамды тіркеу және ағыту тәртібі;
тежегіш башмақтарын пайдалану тәртібі;
теміржолдарды техникалық пайдалану тәртібі;
пойыз қозғалысы және теміржолдағы маневрлік жұмыстар бойынша нұсқау;
теміржолдағы сигнал беру нұсқауы және орындалатын жұмыстар аясына қатысты өзге де нормативтік актілер;
жалпы пайдаланымдағы теміржол көлігі ұйымдары қызметкерлерінің тәртібі туралы ереже;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
қызмет көрсетілетін теміржол станциялары, аумақтарының техникалық-өкімгерлік актілері;
пойыздар қозғалысы кестесі;
электртехника негіздері;
3-разрядтан кем емес жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь үшін көзделген слесірлік іс.
434. Өнеркәсіптік теміржол көлігінде жұмыстарды орындау кезінде – 5-разряд.
435. Техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік), орта білімнен кейінгі білім және тепловоз машинисінің көмекшісі куәлігі талап етіледі.
140-параграф. Техникалық қызмет көрсету бекеттеріндегі локомотивтерді тексеру және жөндеу жөніндегі слесарь, 4-разряд
436. Жұмыс сипаттамасы:
пойыздардың қауіпсіз қозғалысын және оларды пайдалануда сенімді жұмыспен қамтамасыз ету үшін локомотивтердегі қарапайым және орташа күрделіктегі бөлшектер мен торап жабдықтарының механикалық, электрлік және пневматикалық техникалық жағдайын тексеру және байқау, жөндеу;
букс ішектер мен қақпақтарды, моторлық осьтік ішпектердің қалпақтарын, жетек қозғалтқыштарының ілмелерін, тісті қақпақтарды бекіту;
7-10 квалитеттер (дәлдіктің 2-3 класы) бойынша тораптар мен бөлшектерді слесірлік өңдеу, жетілдіру.
437. Білуге тиіс:
механикалық, электрлік және пневматикалық жабдықтардың, машиналардың, аппараттардың, аспаптарды бөлшектеу, жөндеу және құрастыру технологиялық процесі, техникалық және пайдалану деректері, құрылысы;
негізгі монтаждық электрлік схемалар;
локомотив тораптары мен бөлшектерінің ақаулықтарын айқындау және жою жолдары мен әдістері;
бақылау-өлшеу құралдарының, шаблондардың, аспаптар мен құрылғылардықолдану және мақсаты;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.

433. Должен знать:
положение локомотивной бригады;
устройство и порядок эксплуатации обслуживаемого оборудования тепловоза и технологию выполнения работ;
технические характеристики тепловоза;
установленный порядок содержания и ухода за тепловозом в эксплуатации;
устройство тормозов и технологию управления ими;
профиль железнодорожного пути, путевые знаки, установленные скорости движения;
максимально допустимую скорость движения, установленную на обслуживаемом участке;
инструкцию по техническому обслуживанию тепловозов в эксплуатации;
способы выявления и устранения неисправностей в работе механического, электрического, тормозного и вспомогательного оборудования;
порядок сцепки и расцепки подвижного состава;
порядок пользования тормозными башмаками;
порядок технической эксплуатации железных дорог;
инструкцию по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах;
инструкцию по сигнализации на железных дорогах и иные нормативные акты, относящиеся к кругу выполняемых работ;
положение о дисциплине работников организаций железнодорожного транспорта общего пользования;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
техническо-распорядительные акты обслуживаемых железнодорожных станций, участков;
график движения поездов;
основы электротехники;
слесарное дело в объеме, предусмотренном для слесаря по ремонту подвижного состава не ниже 3 разряда.
434. При выполнении работ на промышленном железнодорожном транспорте – 5 разряд.
435. Для присвоения 7 разряда требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование и свидетельство помощника машиниста тепловоза.
Параграф 140. Слесарь по осмотру и ремонту локомотивов на пунктах технического обслуживания, 4 разряд
436. Характеристика работ:
ремонт, осмотр и проверка технического состояния механического, электрического и пневматического простого и средней сложности оборудования деталей и узлов на локомотивах с целью обеспечения безопасности движения поездов и надежной работы их в эксплуатации;
крепление буксовых струнок и крышек, шапок моторно-осевых подшипников, подвесок тяговых двигателей, кожухов зубчатых передач;
слесарная обработка, подгонка узлов и деталей по 7-10 квалитетам (2-3 классам точности).
437. Должен знать:
устройство, технические и эксплуатационные данные, технологический процесс разборки, ремонта и сборки механического, электрического и пневматического оборудования, машин, аппаратов, приборов;
основные монтажные электрические схемы;
приемы и методы определения и устранения неисправностей узлов и деталей локомотивов;
назначение и применение контрольно-измерительных инструментов, шаблонов, приборов и приспособлений;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.

438. Жұмыс үлгілері:
техникалық жағдайын тексеру, жөндеу:
1) тепловоздар мен дизельпойыздарының жалюздері, желдеткіштері;
2) жетекті қозғалтқыштардың кронштейндері;
3) электровоздар мен электр пойыз вагондарының шатыр жабдықтары;
4) тежегіш рычагты берілістер;
5) соққы-тіркелетін аспаптар;
6) осьтік редукторлар, кардан біліктер, амортизатор корпустары мен реактивтік жетектер;
7) жаймалы, винтті рессорлар;
8) қорғау қапсырмалары;
9) пневматикалық тежегіштер мен тежегіш жабдықтар;
10) жылу, май, су жүйелері құбыржолдары, тепловоздар мен дизельпойыздарының тоңазытқыш секциялары;
11) щеткалар-коллектор бойынша реттеу және ысқылау, электрлі машиналардың щетка ұстағыштары мен жетекті қозғалтқыштарының кронштейндері – ауыстыру.
141-параграф. Техникалық қызмет көрсету бекеттеріндегі локомотивтерді тексеру және жөндеу жөніндегі слесарь, 5-разряд
439. Жұмыс сипаттамасы:
пойыздардың қауіпсіз қозғалысын және оларды пайдалануда сенімді жұмысын қамтамасыз ету үшін локомотивтердегі қарапайым және орташа күрделіктегі бөлшектер мен торап жабдықтарының механикалық, электрлік және пневматикалық техникалық жағдайларын тексеру және байқау, жөндеу;
жөндеу көлемін айқындау;
6-7 квалитеттер (дәлдіктің 1-2 класы) бойынша тораптар мен бөлшектерді слесірлік өңдеу, жетілдіру.
440. Білуге тиіс:
механикалық, электрлік және пневматикалық жабдықтардың құрылымдық ерекшеліктері мен өзара іс-әрекеті, құрылысы;
жабдықтың техникалық және пайдалану негізгі деректері, электрмонтаждау схемалары;
локомотив агрегаттарын, бөлшектері мен тораптарын жөндеу технологиясы және жөндеу сапасына қойылатын талаптар;
локомотив бөлшектерінің,тораптарыныңақаулықтарын айқындау және жою жолдары мен тәсілдері;
тораптардыңжұмысын реттеужәнеқұрастырылуын бақылау тәсілдері;
бақылау-өлшеу құрылғыларының, шаблондардың, аспаптар мен құрылғылардың қолдану құрылысы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
441. Жұмыс үлгілері:
техникалық жағдайын қарау және тексеру, жөндеу:
1) жоғары вольтты, төмен вольтты және найзағайдан қорғайтын аппаратура, электровоздардың осьтік редукторлары мен электр пойыз вагондары;
2) роликті букстар мен жылжымалы ішпектер, жұп дөңгелектер, моторлық-осьтік ішпектер, жетекті қозғалтқыштар, қосалқы машиналар, бас бақылаушылар, реверсорлар, тез істейтін қосқыштар;
3) ауа таратқыштар, электрлі ауа таратқыштар;
4) жетек генераторлары, жылу сорғылары, отын соратын сорғылар, тепловоздар мен дизельпойыздарының газ тарату механизмі;
5) жетек қозғалтқыш, электрлік машина коллекторлары;

438. Примеры работ:
ремонт, осмотр и проверка технического состояния:
1) жалюзи, вентиляторы тепловозов и дизель-поездов;
2) кронштейны щеткодержателей тяговых двигателей;
3) оборудование крышевое электровозов и вагонов электропоездов;
4) передачи тормозные рычажные;
5) приборы ударно-сцепные;
6) редукторы осевые, валы карданные, корпуса амортизаторов и реактивных тяг;
7) рессоры листовые, винтовые;
8) скобы предохранительные;
9) тормоза, пневматическое и тормозное оборудование;
10) трубопроводы топливной, масляной, водяной систем, секций холодильника тепловозов и дизель-поездов;
11) щетки-регулировка и притирка по коллектору, щеткодержатели электрических машин и кронштейны тяговых двигателей – смена.
Параграф 141. Слесарь по осмотру и ремонту локомотивов на пунктах технического обслуживания, 5 разряд
439. Характеристика работ:
ремонт, осмотр и проверка технического состояния сложного механического, электрического и пневматического оборудования, агрегатов, установок, аппаратов, приборов на локомотивах с целью обеспечения безопасности движения поездов и надежной работы их в эксплуатации;
определение объема ремонта;
слесарная обработка и подгонка узлов и деталей по 6-7 квалитетам (1-2 классам точности).
440. Должен знать:
устройство, конструктивные особенности и взаимодействие механического, электрического и пневматического оборудования;
технические и эксплуатационные данные оборудования, электрические монтажные схемы;
технологию ремонта узлов, деталей и агрегатов локомотивов и требования, предъявляемые к качеству ремонта;
приемы и методы определения и устранения неисправностей узлов, деталей локомотивов;
способы контроля сборки и регулировки работы узлов;
устройство применяемых контрольно-измерительных инструментов, шаблонов, приборов и приспособлений;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
441. Примеры работ:
ремонт, осмотр и проверка технического состояния:
1) аппаратура высоковольтная, низковольтная и грозозащитная, приводы осевых редукторов электровозов и вагонов электропоездов;
2) буксы роликовые и с подшипниками скольжения, колесные пары, моторно-осевые подшипники, тяговые двигатели, вспомогательные машины, главные контроллеры, реверсоры, быстродействующие выключатели;
3) воздухораспределители, электровоздухораспределители;
4) генераторы тяговые, топливные насосы, топливоподкачивающие насосы, газораспределительный механизм тепловозов и дизель-поездов;
5) коллекторы тяговых двигателей, электрических машин;

6) тежегіш магистральдары, тежегіш және теңестіргіш цилиндрлер;
7) күш механизмдері, қуатты таңдау және жіберу біліктері, клин ременьді жетек тепловоз және дизельпойыздарының жетектері;
8) жылдамдық өлшегіштер, олардың жетектері, датчиктер;
9) электровоз және электр пойыз ток қабылдағыштары.
142-параграф. Техникалық қызмет көрсету бекеттеріндегі локомотивтерді тексеру және жөндеу жөніндегі слесарь, 6-разряд
442. Жұмыс сипаттамасы:
пойыздардың қауіпсіз қозғалысын және оларды пайдалануда сенімді жұмысын қамтамасыз ету мақсатында локомотивтердегі ерекше күрделіктегі бөлшектер мен торап жабдықтарының механикалық, электрлік және пневматикалық техникалық жағдайын тексеру және байқау, жөндеу;
электр шынжырлардағы ақаулықтарды жою;
қашықтықтан басқаруда электр жүйелерін сынау және реттеу;
локомотивті жөндеу жұмысын орындау және жұмысқа дайындығы туралы белгі.
443. Білуге тиіс:
механикалық, электрлік және пневматикалық жабдықтардың, машиналар, аппараттар, локомотив жабдықтары және электрлік схемаларды тексеру мен реттеу тәсілдері және конструкциясы;
локомотивтердің электрмонтаждау схемалары ақаулықтарын анықтау және жою жолдары мен тәсілдері;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың, тораптар мен агрегаттардың өзара іс-әрекеті мен жөндеу тәртібі;
тексерілетін және жөнделетін локомотивтердің құрама топтарын дұрыс жинақтау;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
444. Жұмыс үлгілері:
техникалық жағдайын тексеру, жөндеу, көру, сынау және реттеу:
1) басқару панелі аппараттары, электр пневматикалық клапандар;
топтық қайта қосқыштар, машинист бақылаушылары;
2) электр аппараттары;
3) бас қайта қосқыштар, электровоздар мен электр пойыздар вагондарының түзету құрылғылары;
4) тепловоз дизельдері мен дизель пойыздарын;
бақылау-өлшеу аппараттарының көрсеткіштерін тексеру, аппараттарды реттеу;
5) машинис крандары, электрлі пневматикалық тежегіштер;
6) тепловоздардың жылу беруін басқару механизмдері;
7) автоматты локомотивтік сигнал беру, автостоптар мен радиобайланыс, басқару пульты аспаптары;
8) электровоздар мен электр пойыз вагондарын басқарудың электр тізбегі схемалары.
445. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
143-параграф. Техникалық қызмет көрсету бекеттеріндегі локомотивтерді тексеру және жөндеу жөніндегі слесарь, 7-разряд
446. Жұмыс сипаттамасы:
пойыздар қозғалысының қауіпсіздігін және оларды пайдалану кезіндегі жұмыссенімділігін қамтамасыз ету мақсатында локомотивтердегі бірегей, тәжірибелік, механикалық, электрлік, пневматикалық жабдықты, агрегаттарды, қондырғыларды, аппараттар мен құрылғыларды жөндеу, тексеру, техникалық жағдайын тексеру, сынау және реттеу.

6) магистрали тормозные, тормозные и уравнительные цилиндры;
7) механизмы силовые, валы отбора и передачи мощности, клиноременные приводы узлов тепловозов и дизель-поездов;
8) скоростемеры, их приводы, датчики;
9) токоприемники электровозов и вагонов электропоездов.
Параграф 142. Слесарь по осмотру и ремонту локомотивов на пунктах технического обслуживания, 6 разряд
442. Характеристика работ:
ремонт, осмотр, проверка технического состояния, испытание и регулировка особо сложного механического, электрического, пневматического оборудования, агрегатов, установок, аппаратов и приборов на локомотивах с целью обеспечения безопасности движения поездов и надежности работы их в эксплуатации;
устранение неисправностей в электрических цепях;
испытание и регулировка электрических систем дистанционного управления;
отметка о выполнении ремонта и готовности локомотива к работе.
443. Должен знать:
конструкцию и способы проверки и регулировки механического, электрического, пневматического оборудования, машин, аппаратов, приборов и электрических схем локомотивов;
приемы и методы определения и устранения неисправностей оборудования, узлов электрических монтажных схем локомотивов;
работу, взаимодействие и порядок ремонта обслуживаемого оборудования, узлов и агрегатов;
определение правильности сборки комплекса узлов, сборочных групп осматриваемых и ремонтируемых локомотивов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
444. Примеры работ:
ремонт, осмотр, проверка технического состояния, испытание и регулировка:
1) аппараты панели управления, электропневматические клапаны;
переключатели групповые кулачковые, контроллеры машинистов;
2) аппараты электрические;
3) выключатели главные, выпрямительные установки электровозов и вагонов электропоездов;
4) дизели тепловозов и дизель-поездов;
проверка показаний контрольно-измерительных приборов, регулировка аппаратов;
5) краны машиниста, электропневматические тормоза;
6) механизмы управления подачи топлива тепловозов;
7) приборы пульта управления, автоматической локомотивной сигнализации, автостопов и радиосвязи;
8) схемы электрической цепи управления электровозов и вагонов электропоездов.
445. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 143. Слесарь по осмотру и ремонту локомотивов на пунктах технического обслуживания, 7 разряд
446. Характеристика работ:
ремонт, осмотр, проверка технического состояния, испытание и регулировка уникального, экспериментального, механического, электрического, пневматического оборудования, агрегатов, установок, аппаратов и приборов на локомотивах с целью обеспечения безопасности движения поездов и надежности работы их в эксплуатации.

447. Білуге тиіс:
локомотивтердегі бірегей жабдықтардың, механикалық, электрлік және пневматикалық, агрегаттардың, құрылғылардың, аппараттар мен аспаптардың құрылымдық ерекшеліктері;
жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету тәртібі;
бірегей және тәжірибелік жабдықтарды жөндеудің технологиялық процестері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
448. Жұмыс үлгілері:
жарамсыз тораптар мен аппараттардың техникалық жағдайын тексеру, жөндеу, сынау, реттеу және ауыстыру:
1) тепловоздың бас генераторы – босағандарын қалпына келтіру, орамдардың тұтастығын тексеру;
2) электровоздың жетекті қозғалтқышы;
3) жұдырықты контактор;
4) айналымның санын реттегіш;
5) барлық үлгідегі басқару релесі, жылу релесі;
6) серіппелі арбаны асып қою;
7) ток қабылдағыштар.
449. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
144-параграф. Түнел жұмысшысы, 1-разряд
450. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғарытүнел жұмысшысының басшылығымен орындалатын метрополитеннің түнелдік құрылыстарын қайта құру, ағымдағы жөндеу және ұстау;
құрылыстың қапталған бетін, металл торламасын, бұйымдарын және өзге де элементтерін сүрту және сумен жуу;
жабдықты, құрал-сайманды тазалықта ұстау;
материалдарды, мінбені, қысқа бағаналарды, жеңіл баспалдақты, ағаштарды және құралдарды жұмыс орнына жеткізу және жұмыс біткен соң тазалау.
451. Білуге тиіс:
құрылыс элементтерін тазалықта ұстау тәртібі;
тиеп-түсіру жұмыстарыныңтәртібі және нормалары;
материалдарды қаттап тастау тәртібі және олардың атауы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
145-параграф. Түнел жұмысшысы, 2-разряд
452. Жұмыс сипаттамасы:
метрополитентүнелінің құрылысынқайта құру, ағымдағы жөндеу және ұстау;
шаңсорғыш арқылы қаптамадан тұздың орындарын, сәулеттік беттегін шаңды тазалау;
мәрмәрдің тұздан тазарған жерлерін жылтырату;
кірпіш қаптаманы тұз қышқылы ерітіндісімен айқындау;
тюбинг пен бұрандамалы құраманы коррозия мен ластан метал щетка мен шүберек арқылы тазалау;
материалдарды ерітінді үшін және желімді оқшаулауға даярлау;
қаспақтарды қолмен құлату, шеге мен атызды қағу, цемент ерітіндісімен өңдеу;
айдау аппараттарын тазалау және жуу.
453. Білуге тиіс:
ерітіндіге қажет материалдар түрі және қаптаманы тазалауға арналған ерітіндіні дайындау тәсілдері;
сылау жұмыстарының тәртібі;
айдау аппараттарының,шаңсорғыштардың жұмыс қағидаттары;
жұмыс орындарын сигналдармен қоршау тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.

447. Должен знать:
конструктивные особенности механического, электрического, пневматического уникального, экспериментального оборудования, агрегатов, установок, аппаратов, приборов и электрических схем локомотивов;
порядок ремонта и обслуживания оборудования;
технологические процессы ремонта уникального и экспериментального оборудования;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
448. Примеры работ:
осмотр, проверка технического состояния, ремонт, испытание, регулировка и смена неисправных узлов и аппаратов:
1) генератор главный тепловоза – восстановление возбуждения на холостом ходу и под нагрузкой, проверка целостности обмоток, броскового тока;
2) двигатель тяговый электровоза;
3) контактор кулачковый;
4) регулятор числа оборотов;
5) реле управления всех типов, реле тепловое;
6) подвешивание рессорных тележек;
7) токоприемники.
449. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 144. Рабочий тоннельный, 1 разряд
450. Характеристика работ:
текущее содержание, ремонт и реконструкция тоннельных сооружений метрополитена под руководством тоннельного рабочего более высокой квалификации;
протирка и промывка водой облицованных поверхностей, металлических решеток, украшений и иных элементов сооружений;
содержание инвентаря и оборудования в чистоте;
доставка материалов, вышек, тумбочек, стремянок, лесов и инструмента к месту работы и уборка их по окончании работ.
451. Должен знать:
порядок содержания в чистоте элементов сооружений;
нормы и порядок погрузочно-разгрузочных работ;
порядок складирования материалов и их наименование;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
Параграф 145. Рабочий тоннельный, 2 разряд
452. Характеристика работ:
текущее содержание, ремонт и реконструкция тоннельных сооружений метрополитена;
удаление солевых подтеков с облицовки, пыли с архитектурных поверхностей при помощи пылесосов;
полировка мрамора в местах удаления солевых подтеков;
проявка плиточных облицовок раствором соляной кислоты;
очистка тюбингов и болтовых соединений от коррозии и грязи металлическими щетками и ветошью;
подготовка материалов для растворов и наклеечной изоляции;
срубание наплывов вручную, пробивка, заделка гнезд и борозд цементным раствором;
очистка и промывка нагнетательных аппаратов.
453. Должен знать:
виды материалов для растворов и способы приготовления растворов для чистки облицовки;
порядок штукатурных работ;
принципы работы пылесосов, нагнетательных аппаратов;
порядок ограждения места работы сигналами;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.

146-параграф. Түнел жұмысшысы, 3-разряд
454. Жұмыс сипаттамасы:
айдау жұмыстарында инъекторлы шлангты монтаждау және бөлшектеу;
ерітіндіні айдағаннан кейін ұңғыманы өңдеу;
оқшаулағыш жабындарға қаптама беттерін дайындау;
қорғасыннан жасалған, қорғасынмен қапталған бауды және өзге де құрамдарды қырқу үшін дайындау;
жіктерді қолмен қырқу;
битум шайырларды қыздыру, оқшаулау астына цемент жиыстырмасы құрылысы, бетіне битум шайырын жағу;
әртүрлі қоспаларды мөлшерлеу және жасау;
бұрғылау мен қырқуды алмастыру, құрылғыны ауа өткізгіш желісіне қосу;
мүкәммал төсемдер мен ормандарды жинау және бөлшектеу.
455. Білуге тиіс:
ерітінді араластырғыштың құрылысы, түнел қаптамасы мен оларды гидрооқшаулау құрылғысы;
ерітінділер құрамы және негізгі қасиеттері;
айдау материалдары мен қосындылар сапасына қойылатын негізгі талаптар;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
147-параграф. Түнел жұмысшысы, 4-разряд
456. Жұмыс сипаттамасы:
түнелдер мен шахталарды қаптау кезінде бұрандалы шегелерді бұрғылау балғасымен бұрғылау;
бұрғылау орындарын тетіктерді жою картасына сәйкес белгілеу;
кеңеюдегі жіктерді цемент жәнеқорғасын арқылы қырқу;
бұрандамалы біріктіргіштер мен тығындарды алмастыру;
жер асты құрылыстары мен тартпаларды біріктіру қабырғаларын шайырда бума материалдармен оқшаулау;
ағындарды аспалы қорап құрылысыконструкциясыжәне түтігімен бұру және өңдеу;
ерітіндінің үстіңгі бетке шығып кетуін жою.
457. Білуге тиіс:
қолданылатын механизмдер құрылысы;
бұрандалы шегелердің тиімді орналасу схемалары;
түнелдік қаптама түрлері;
гидрооқшаулағыш жабындардың негізгі конструкциялары;
бума материалдар жапсыру және шайырды жағу тәртібі;
қырқу жұмыстары тәсілдері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
148-параграф. Түнел жұмысшысы, 5-разряд
458. Жұмыс сипаттамасы:
конструкциядағы судың ағуын жою үшін полимерлі материалдарды қоса отырып бақылау айдауын және цементті ерітіндінің айдауын жүргізу;
түнел асты құрылысындаметалл оқшаулауды жару және жөндеу;
жер асты суының сүзілуін тоқтату үшін эпоксидті қарамай негізінде гидрооқшаулау құрамының қаптамасының ішкі бетіне айдау;
металл және бетон қаптаманың кесілген жерін қырқу, сондай-ақ полимер шайырды қолдау арқылы;
қаптамадағы және ауыспалы кесіктері бар орындардағы судың ағуын тотқату үшін оқшаулағышты жапсыру;
тюбингті бетіндегі суағар құрылысы, тюбинг ұяшықтарын су тюбингіне қажетті еңесті қамтамасыз ету үшін құм-цементті еретіндімен толтыру;
дренажды лотокты су ағыны үшін берілген еңеске пішіндеу;
бетон негізді кен балғасымен отау;
лоток бетін берілген еңеске құм-цементті ерітіндімен түзеу;
жаңа трубаларды еңіске дәлденген бетон негізді жабық дренажға бөлшектеу және орналастыру;
кең трубаларды тығындау және қырқу.

Параграф 146. Рабочий тоннельный, 3 разряд
454. Характеристика работ:
монтаж и демонтаж шланга с инъектором при нагнетательных работах;
заделка скважин после нагнетания растворов;
подготовка поверхностей под изолирующие покрытия;
приготовление свинцового, освинцованного шнура и иных составов для чеканки;
чеканка швов вручную;
разогрев битумных мастик, устройство цементной стяжки под изоляцию, нанесение битумной мастики на поверхности;
дозировка и составление различных смесей;
смена буров и чеканок, подключение инструмента к воздуховодной сети;
сборка и разборка инвентарных подмостей и лесов.
455. Должен знать:
устройство растворомешалок, обделок тоннелей и их гидроизоляцию;
составы растворов и их основные свойства;
основные требования, предъявляемые к качеству нагнетаемых материалов и добавок;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
Параграф 147. Рабочий тоннельный, 4 разряд
456. Характеристика работ:
бурение шпуров бурильными молотками в обделке тоннелей и шахт;
разметка мест для бурения согласно карте ликвидации течей;
чеканка швов расширяющимися цементом и свинцом;
замена пробок и болтовых соединений;
изоляция стен сводов подземных сооружений и лотков рулонными материалами на мастиках;
отвод течей с устройством подвесных коробов, трубок и с заделкой в конструкцию;
ликвидация выходов раствора на поверхность.
457. Должен знать:
устройство применяемых механизмов;
схемы рационального расположения шпуров;
типы тоннельных обделок;
основные конструкции гидроизоляционных покровов;
порядок нанесения мастик и наклейки рулонных материалов;
способы чеканочных работ;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
Параграф 148. Рабочий тоннельный, 5 разряд
458. Характеристика работ:
проведение контрольных нагнетаний и нагнетаний цементных растворов с добавкой полимерных материалов для ликвидации течей в конструкциях;
вскрытие и ремонт металлоизоляции при тоннельных сооружений;
нагнетание на внутреннюю поверхность обделок гидроизоляционных составов на основе эпоксидных смол для прекращения фильтрации подземных вод;
чеканка мест сопряжения металлических и бетонных обделок и нестандартных швов, а также с использованием полимерных мастик;
наклейка изоляции для ликвидации течей в обделках и в местах с переменным сечением;
устройство водослива в тюбинговой обделке, заполнение ячеек тюбингов песчано-цементным раствором с обеспечением необходимого уклона для стока воды;
профилировка дренажного лотка под заданный уклон для стока воды;
срубка бетонного основания отбойным молотком;
выравнивание поверхности лотка под заданный уклон песчано-цементным раствором;
демонтаж и укладка новых труб для закрытых дренажей на бетонное основание с выверкой под уклон;
конопатка и чеканка раструбов.

459. Білуге тиіс:
цементтеу жұмыстарының технологиясы және айдауға арналған құрам рецептурасы;
тау жыныстары мен грунттардың химиялық бекітпесінің негізгі қасиеттері;
жікті жөндеу мен жарықтарды өңдеу тәртібі;
стандартты емес және күрделі жіктерді қырқу тәсілдері және тәртібі;
түнелдердегі жұмыс пен токсинді полимерлі материалдармен жұмыс жасау және қауіпсіздік тәртібі;
түнелдер мен станцияларда сутөкпелерді ұйымдастыру схемасы;
ашық және жабық дренаждарды орнатуда еңістерді бөлу тәртібі;
кен балғалары құрылысының схемасы;
гидрооқшаулау сылауын орындау тәсілдері;
полимерлі қоспалы цемент-құм ерітіндісін даярлау;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
149-параграф. Түнел жұмысшысы, 6-разряд
460. Жұмыс сипаттамасы:
метрополитеннің көлбеу эскалаторлық түнелінде судан қорғағыш шатырының көрінісін алмастыру кезінде аса күрделі жұмыстарды орындау;
шатыр көрінісін бекіту және түйіндерді полимерлік материалдармен оқшаулау;
түнелдің инъекцияланған бетон және темір бетонды қаптамасын "Гидротон" қондырғысы арқылы жөндеу-қалыпқа келтіру жұмыстарын жүргізу;
арнайы шөкпеген цемент пен қоспалар қоспасын таңдау және дайындау (алюминий, силикон және өзге);
түнелдік қаптама элементтерін біртіндеп жару, оны қалыпқа келтіру, анкерлік бекітпе орнату.
461. Білуге тиіс:
судан қорғағыш шатырын, шатырды бекіту түйіндері конструкциясын монтаждау тәсілдері және тәртібі;
көлбеу эскалаторлық түнелде жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік шаралары;
перфораторлар, бетон сүймендері, гидроклиндер құрылысы схемасы;
инъекциондыжұмыстар технологиясы;
инъекциялауға арналған арнайы құрамның рецептурасы;
жұмыс сапасын бақылаудың тәсілдері және әдістері;
метрополитеннің қолданыстағы түнелдерінде жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
462. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
150-параграф. Цистерналарды шаюшы-булаушы, 3-разряд
463. Жұмыс сипаттамасы:
эстакадалардағы, арнайы алаңшалар мен арнайы белгіленген жолдардағы цистерналардан этил бензині мен химиялық өнімдерден өзге қара және ашық түсті мұнай өнімдері қалдықтарынан тазалау;
цистерналардың құю аспаптарының клапандарын бумен жылыту, олардың техникалық жай-күйін және жабылуының дұрыстығын (тығыздығын) тексеру;
құю аспаптары клапандарын салу және олардың техникалық жағдайы мен дұрыс жабылуын тексеру;
жөндеуге дайындалған цистерналардың сыртын тазалау.

459. Должен знать:
технологию цементационных работ и рецептуру составов для нагнетания;
основные свойства горных пород и химического закрепления грунтов;
порядок ремонта швов и заделки трещин;
порядок и способы чеканки нестандартных и сложных швов;
порядок безопасной работы в тоннелях и с токсичными полимерными материалами;
схему организации водоотлива в тоннелях и на станциях;
порядок разбивки уклонов при устройстве открытых и закрытых дренажей;
схему устройства отбойных молотков;
способы выполнения гидроизоляционных штукатурок;
приготовление цементно-песчаных растворов с полимерными добавками;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
Параграф 149. Рабочий тоннельный, 6 разряд
460. Характеристика работ:
выполнение особо сложных работ при замене картин водозащитного зонта в наклонном эскалаторном тоннеле метрополитена;
закрепление картин зонта и изоляция стыка полимерными материалами;
проведение ремонтно-восстановительных работ с инъектированием бетонных и железобетонных обделок тоннелей при помощи установки "Гидротон";
подбор и приготовление специальных составов на основе безусадочных цементов и добавок (алюминов, силиконов и иное);
частичное вскрытие элементов тоннельной обделки, ее восстановление, установка анкерных креплений.
461. Должен знать:
порядок и способы монтажа водозащитного зонта, конструкцию узлов крепления зонта;
меры безопасности при работе в наклонном эскалаторном тоннеле;
схему устройств перфораторов, бетоноломов, гидроклинов;
технологию инъекционных работ;
рецептуру специальных составов для инъектирования;
методы и способы контроля качества работ;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности при работе в действующих тоннелях метрополитена;
внутренний трудовой распорядок.
462. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 150. Промывальщик-пропарщик цистерн, 3 разряд
463. Характеристика работ:
удаление из цистерн остатков темных и светлых нефтепродуктов, кроме этилированного бензина и химических продуктов, на эстакадах, специальных площадках и специально выделенных путях;
подогрев паром клапанов сливных приборов цистерн, проверка их технического состояния и правильности (плотности) закрытия;
заправка клапанов сливных приборов и проверка их технического состояния и правильности закрытия;
наружная очистка цистерн, подготовляемых для ремонта.

464. Білуге тиіс:
құятын аспаптардың конструкциясы және цистерналардың құрылысы;
мұнай өнімдерін құюға арналған цистерналарды суықтай тазалау талаптары, қолданылатын механизмдер, құрал, құрал-сайман және құрылғылар, оларды пайдалану тәртібі;
цистерна ішіндегі жұмыстарға арналған қорғау құрылғыларының құрылысы мен пайдалану тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
151-параграф. Цистерналарды шаюшы-булаушы, 4-разряд
465. Жұмыс сипаттамасы:
бу, ыстық су және еріткіштерді пайдалана отырып этил бензині және химиялық өнімдерден өзге мұнай өнімдері мен химиялық өнім цистерналарды өңдеу;
вакуум құрылғысын, паросифон және буды пайдалана отырып цистерналардағы қалдықтарды тазалау;
цистерналарды суықтай өңдеуде этил бензині қалдықтарын механизациялау түрінде тазалау;
брандспойт көмегімен қақпақтар мен клапандарды шаю;
цистерна қазандықтарын салқындату және газсыздау, олардың ішкі бөлшектерін кептіру және ысқылау.
466. Білуге тиіс:
құятын және жөндейтін цистерналарды дайындауға арналған өңдеу және температуралық режимі және техникалық шарттары, тәртібі;
цистерналарға қойылатын санитарлық талаптар;
дезинфекциялайтын заттардың қасиеті мен оларды пайдалану тәртібі;
эстакадалар мен арнайы алаңшалар және оларды жайғастыру құрылысы;
цистерналарды механизацияланған тазалауға арналған аспаптарды, вакуум қондырғыларды, бу сифондарын, жарылғыш фонарларды және өзге де құрылғылар мен құралдарды пайдалану тәртібі;
құбыржолдардың (суық және ыстық су, ауа мен еріткіш беруге), төгетін лотоктардың, кәріз желісінің, мұнай тұтқыштар мен өзге өнім қалдықтарын тазалау имараттарының орналасуы;
ішкі қазан қысымын реттеуші цистерна қазанының ішкі бетін, енгізу және шығару клапандарын жууға арналған механикаландырылған құрылғыны жөндеу және құрылысы;
төменгі ағызу аспабын жөндеу технологиясы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
467. Тамақ өнімдері цистерналарын этилді бензиннен, хош иісті топты химиялық өнімдерден, мұнай иісінен, реактивті қозғалтқышқа арналған отын ерітіндісінен, "Б-70" маркалы авиациялық этилді емес бензиннен, этилді бензиннің барлық маркасынын, 1, 2 және 3-топты майлардан, нефрас және өзге жоғары сапалы мұнай өнімдерінен тазалау, тасымалданатын сұйық жүктің сақталуын қамтамасыз ететін құю аспаптарының төменгі нығыздаушы дөңгелектерін ауыстыру және жетілдіру кезінде – 5-разряд;
рективті отынды, авиабензин, май және өзге мұнай өнімдерін жоғары қысым, ыстық су және сәйкес ротациялық аспатар арқылы, цистернаның ішкі бетін тазалап және ысқылай отырып, құюға арналған цистерналарды өңдеу, дайын цистерналарды бақылау органдарына өткізу, құжатсыз цистерналарды патрульді-күзет қызметіне ерте әкелінген жүкті анықтаудағы органолептикалық әдісті және өңдеу технологиясын білу, қолданылатын құрылғылар ақауларын жоя білу, жоғары қысымды машиналар мен аспаптарды жөндеуге қатысу, цистернаны жуушы-булатушы бригадаға басшылық ету кезінде – 6-разряд.

464. Должен знать:
устройство цистерн и конструкцию сливных приборов;
требования, предъявляемые к цистернам, подготовляемым под налив нефтепродуктов при холодной очистке их, применяемые механизмы, инструмент, инвентарь и приспособления, порядок пользования ими;
устройство и порядок пользования защитными приспособлениями для работы внутри цистерн;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
Параграф 151. Промывальщик-пропарщик цистерн, 4 разряд
465. Характеристика работ:
обработка цистерн из-под нефтепродуктов и химических продуктов, кроме этилированного бензина и химических продуктов ароматической группы, с применением пара, горячей воды и растворителей с последующей зачисткой;
удаление остатков из цистерн с применением вакуумной установки, паросифона и пара;
механизированное удаление остатков этилированного бензина при холодной обработке цистерн;
промывка крышек и клапанов при помощи брандспойта;
охлаждение и дегазация котлов цистерн, сушка и протирка их внутренних частей.
466. Должен знать:
порядок, температурный режим обработки и технические условия, предъявляемые к подготовке цистерн под налив и к ремонту;
санитарные требования, предъявляемые к цистернам;
свойства дезинфицирующих средств и порядок их применения;
устройство эстакад и специальных площадок с их обустройствами;
порядок пользования приборами для механизированной промывки цистерн, вакуумными установками и паросифонами, взрывобезопасными фонарями и иными устройствами и приспособлениями;
расположение трубопроводов (для подачи горячей и холодной воды, воздуха и растворителей), сливных лотков, канализационной сети, нефтеловушек и иных сооружений для очистки остатков продуктов;
устройство и ремонт механизированных приборов для промывки внутренних поверхностей котлов цистерн, впускных и выпускных клапанов, регулирующих внутрикотловое давление;
технологию ремонта нижнего сливного прибора;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
467. При обработке цистерн под налив пищевых продуктов из-под этилированного бензина и химических продуктов ароматической группы, нефтяной ароматики, растворителей топлива для реактивных двигателей, авиационного неэтилированного бензина марки "Б-70", бензинов этилированных всех марок, масел 1-2 и 3групп, нефраса и иных высококачественных нефтепродуктов, замене и доводке уплотнительных колец нижних сливных приборов, обеспечивающих гарантийную сохранность перевозимых наливных – 5 разряд;
при обработке цистерн под налив реактивного топлива, авиабензина, масел и иных нефтепродуктов с помощью высокого давления, горячей воды и соответствующих ротационных приборов с зачисткой и протиркой внутренних поверхностей и сдачей готовых цистерн контрольным органам, знании органолептического метода по определению ранее перевозимого груза прибывших на патрульно-постовой службе без документных цистерн и технологии их обработки, умении устранять неисправности в используемом оборудовании, участии в ремонте машин и приборов высокого давления, руководстве бригадой промывальщиков-пропарщиков цистерн – 6 разряд.

152-параграф. Істемейтін локомотивтер мен жолаушы вагондарға ілесіп жүретін жолсерік, 3-разряд
468. Жұмыс сипаттамасы:
жіберуге арналған локомотивтер мен жолаушы вагондарын тексеру, техникалық жағдайын тексеруге қатысу және қабылдау;
олардың қозғалыс қауіпсіздігін және жылжымалы құрамның, құралдардың, құрал-сайманның, қосалқы бөлшектердің, майлау материалдары мен сигнал беру жабдықтарын тізбеге сәйкес сақталуын қамтамасыз ету;
локомотивтер мен вагондардың қауіпсіз жылжуына кедергі келтіретін ақаулықтар табылған кезде жақын жердегі жөндеу пунктіндегі локомотивтер мен вагондарды жөнделуін қамтамасыз ету шараларын қабылдау;
тежегіш құралдарды қажеттігіне қарай қолдану.
469. Білуге тиіс:
локомотивтер, жылжымалы құрамды моторвагондар, жолаушы вагондарын қайта жіберу тәртібі туралы нұсқау;
локомотивтерді тапсыру мен қабылдау тәртібі;
электрлендірілген аудандардағы теміржол көлігі жұмысшылары үшін қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
153-параграф. Электр пойыз машинисі, 8-разряд
470. Жұмыс сипаттамасы:
электр пойызын басқару және қозғалыс кестесін сақтай отырып, оны белгіленген жылдамдықта теміржол қатынас жолы пішінінен тәуелді енгізу;
жолаушыларға қызмет көрсету мәдениеті және тасымалдау қауіпсіздігін және жылжымалы құрамның сақталуын қамтамасыз ету;
электр энергиясының ең аз шығынында электр пойызын енгізудің рационалды режимдерімен қамтамасыз ету;
электр пойызын қабылдау және тапсыру: негізгі агрегаттар, тораптар, жүйелер, электрлік, механикалық, тежегіштік және қосымша жабдықтарды, бақылау-өлшеу құралдарын, радиобайланыс құрылғысын және құмды түсіру құрылғысын қарау және қызметтерін тексеру;
электр пойызын жұмысқа дайындау және жабдықтау;
тежегіштерді сынау;
электр пойызының тежегіш құрылғысының жұмысқа қабілеттілігін тексеру және қызметінің дұрыстығын тексеру;
электр пойызының жарығын, жылуын және вентиляциясын қосу және сөндіру;
теміржол қатынас жолының бос екенін, контактілі желі, қарсы пойыздар жағдайын, пойыз және маневрлік бағдарларды дайындау дұрыстығын, бағдаршам сигналы көрсеткіштерін, дабыл белгілері, пойыз қозғалысы процесіндегі, теміржол қатынас жолы жұмысшыларын беретін сигнал көрсеткіштерін және оны машинист көмекшісінің қайталауын бақылау;
белгіленген дабылдарды беру, пойыз қозғалысын ұйымдастыруға жауапты тұлғалардың оперативтік бұйрықтарын нормативтік актілерге сәйкес орындау;
сөйлесу құрылғысы арқылы бекітілген регламенттерге сәйкес келіссөздер жүргізу;
электр пойыз машинисіне арналған бекітілген нормативтік актідегі жұмыстар тізіміне сәйкес электр пойызға техникалық қызмет көрсету;
электрлік, механикалық, тежегіш, бақылау-өлшеу құралдарын, радиобайланыс құрылғыларының техникалық жағдайы мен жұмысын көзбен шолып және құрал арқылы бақылау;
пойыз жүрісінің бірқалыптылығын және жолаушыларды тасымалдау қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
жолаушылардан электр пойыз қозғалысына қауіп төнгені туралы деректер алған жағдайда апаттық жағдайдың алдын алу бойынша шаралар қабылдау;
электр пойызының механикалық бөлігін, тораптарды, дөңгелек жұбын соңғы станцияларда тоқтау кезіндетексеру;
электр пойызындағы локомотивтік бригаданың бекітілген регламенттік жұмысы көлемінде, жүріс жолында пайда болған ақауларды жою, ал жою мүмкін емес болса – пойыз тұрған теміржол аумағын пойыздың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ете отырып босату;
кенеттен туындаған кедергілер кезінде немесе кенет тоқтату дабылы берілген кезде электр пойызын тоқтату үшін кенет тежеуді қолдану;
электр пойызда көмекшісіз жұмыс орындау кезінде оның функцияларын нұсқауға сәйкес орындау;
электр пойызды пайдалану кезінде оған қызмет көрсетілетін жұмысшылар жұмысын басқару, қызметтерін бақылау;
электр пойыз машинисінің көмекшісі, сондай-ақ, "электр пойыз машинисінің көмекшісі" кәсібі бойынша тағылымдамадан өтіп жатқан тұлғаларды электр пойызға қызмет көрсету және басқарудың рационалды әдістері және жолдарын үйрету;
белгіленген құжаттаманы жүргізу.

Параграф 152. Проводник по сопровождению локомотивов и пассажирских вагонов в нерабочем состоянии, 3 разряд
468. Характеристика работ:
осмотр, участие в проверке технического состояния и приемка локомотивов и пассажирских вагонов, предназначенных для пересылки;
обеспечение безопасности их движения и сохранности пересылаемого подвижного состава, инструмента, инвентаря, запасных частей, смазочных материалов и сигнальных принадлежностей в соответствии с описью;
принятие мер к обеспечению ремонта сопровождаемых локомотивов и вагонов на ближайшем ремонтном пункте при обнаружении неисправностей, препятствующих безопасному следованию локомотивов и вагонов;
применение при необходимости тормозных средств.
469. Должен знать:
инструкцию о порядке пересылки локомотивов, моторвагонного подвижного состава и пассажирских вагонов;
порядок приема и сдачи локомотивов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности работников железнодорожного транспорта на электрифицированных участках;
внутренний трудовой распорядок.
Параграф 153. Машинист электропоезда, 8 разряд
470. Характеристика работ:
управление электропоездом и ведение его с установленной скоростью в зависимости от профиля железнодорожного пути с точным соблюдением графика движения;
обеспечение безопасности перевозки и культуры обслуживания пассажиров, сохранности подвижного состава;
обеспечение рациональных режимов ведения электропоезда при минимальном расходовании электроэнергии;
приемка и сдача электропоезда: осмотр и проверка действия основных агрегатов, узлов, систем, электрического, механического, тормозного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов и оборудования радиосвязи;
подготовка электропоезда к работе и его экипировка;
опробование тормозов;
проверка работоспособности и правильности регулировки тормозного оборудования электропоезда;
включение и выключение освещения, отопления и вентиляции в электропоездах;
наблюдение за свободностью железнодорожного пути, состоянием контактной сети, встречных поездов, правильностью приготовления поездного и маневрового маршрутов, показаниями сигналов светофоров, сигнальных знаков, указателей в процессе движения поезда, сигналов, подаваемых работниками железнодорожного транспорта, повторение их с помощником машиниста и выполнение их;
подача установленных сигналов, выполнение оперативных распоряжений лиц, ответственных за организацию движения поездов, согласно нормативным актам;
ведение переговоров по переговорному устройству в соответствии с установленным регламентом;
техническое обслуживание электропоезда в соответствии с перечнем работ, установленным нормативным актом для машиниста электропоезда;
контроль по приборам за работой в пути следования электрического, механического, тормозного оборудования, контрольно-измерительных приборов, оборудования радиосвязи;
обеспечение плавности хода поезда, безопасности при посадке, высадке, перевозке пассажиров;
принятие экстренных мер по предотвращению аварийных ситуаций при получении сведений о фактах, угрожающих безопасности движения поезда;
проверка состояния механической части электропоезда, буксовых узлов, колесных пар на конечных станциях;
устранение неисправностей на электропоезде, возникших в пути следования, в объеме, установленном регламентом работы локомотивной бригады, а в случае невозможности устранения - принятие необходимых мер по освобождению участка железнодорожного пути, занимаемого поездом, обеспечивая его безопасное передвижение;
применение экстренного торможения для остановки электропоезда при внезапном возникновении препятствия или внезапной подаче сигнала остановки;
при работе без помощника машиниста электропоезда выполнение его функций согласно инструкции;
руководство работой рабочих, обслуживающих электропоезд в эксплуатации, контроль за их действиями при выполнении служебных обязанностей;
обучение помощника машиниста электропоезда, а также лиц, проходящих стажировку по профессии "помощник машиниста электропоезда", рациональным методам и приемам содержания, обслуживания и управления электропоездом;
ведение установленной документации.

471. Білуге тиіс:
локомотив бригадасының ережесі;
метрополитен электр пойызы машинисінің нұсқауы;
электр пойыздың техникалық сипаттамалары, құрылысы және оларды басқару тәртібі;
электр пойызды пайдалану процесі кезінде ұстау және күту тәртібі;
тежегішті басқару технологиясы және құрылысы;
теміржол қатынас жолы бейіні, қызмет көрсетілетін аумақтағы жол белгілері, белгіленген қозғалыс жылдамдығы;
теміржол қатынас жолы схемалары (метрополитен желілері);
жылжымалы құрамды тіркеу, ағыту тәртібі;
электр пойызды пайдалану кезінде техникалық қызмет көрсету кезіндегі нұсқауы;
электр энергиясын шығындауды үнемдеудің негізгі режимдері;
электр пойызда электрлік, пневматикалық, гидравликалық, механикалық ақауларды шығару және жою тәсілдері;
теміржол қатынас жолын техникалық пайдалану тәртібі;
теміржол қатынас жолындағы пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыстар бойынша нұсқау;
теміржолдағы сигнал беру нұсқауы және орындалатын жұмыстар аясына қатысты өзге де нормативтік актілер;
жолаушыларды тасымалдауға қойылатын негізгі талаптар;
стандартты емес жағдайларда әрекет ету тәртібі;
қызмет көрсетілетін теміржол станциялары мен аумақтарының техникалық-өкімгерлік актілері;
автоматика және байланыс құрылғысы жұмысы мен пайдалану тәртібі;
жалпы пайдаланымдағы теміржол көлігі ұйымдары қызметкерлерінің тәртібі туралы ереже;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
тежегіш башмақтарын қолдану тәртібі;
пойыздар қозғалысы кестесі;
3-разрядтан кем емес жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь үшін көзделген слесірлік іс;
электртехника негіздері.
472. Өнеркәсіптік теміржол көлігінде жұмыстарды орындау кезінде – 6-разряд.
473. 6 және 8-разрядтар беру үшін техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік), орта білімнен кейінгі білім және электр пойызды басқару құқығын беретін куәлік талап етіледі.
154-параграф. Электр пойыз машинисінің көмекшісі, 7-разряд
474. Жұмыс сипаттамасы:
механикалық, электрлік, тежегіш, қосымша және өзге де құрылғыларды электр пойыз машинисінің көмекшісіне арналған нормативтік актідегі бекітілген жұмыстар тізіміне сәйкес техникалық қызмет көрсету;
электр пойыз машинисімен бірлесіп қабылдау және тапсыруға қатысу;
түйіндер мен бөлшектерді майлау, жабдықтау,электр пойызды жұмысқа даярлау;
автоматты біріктіру, вагон аралық біріктіргіштердің біріктіру сапасын тексеру;
электр пойызды күту және жолдағы түйіндер мен агрегаттар жағдайын бақылау кезінде электр пойыз машинисінің бұйрықтарын уақытында орындау;
нормативтік актілерде бекітілген жұмыстар тізіміне сәйкес өзіндік қозғалыстың алдын алу мақсатында электр пойызды бекітіп қою;
теміржол қатынас жолының бос екенін, контактілі желі, қарсы пойыздар жағдайын, пойыз және маневрлік бағдарды дайындау дұрыстығын, бағдаршам сигналы көрсеткіштерін, дабыл белгілері, электр пойыз қозғалысы процесіндегі, теміржол қатынас жолы жұмысшылары беретін сигнал көрсеткіштерін және оны электр пойыз машинисі көмекшісінің қайталауын бақылау;
бекітілген сигналдарды беру;
нормативтік актілерге сәйкес пойыз қозғалысын ұйымдастыруға жауапты тұлғалар бұйрықтарын оперативті орындау;
электр пойызының жолаушыларына қалған пункттер мен өзге де ақпараттарды хабарлау;
жолаушыларды отырғызу және түсіру қауіпсіздігін бақылау;
электр пойыздың еріксіз тоқтауы кезінде нормативтік актіде бекітілген жұмыстар тізіміне сәйкес тежегіш башмақтарын бекіту;
электр пойыздағы локомотив бригадасының бекітілген регламенттік жұмысында, көлемінде, жүріс жолында пайда болған ақауларды жоюға қатысу.

471. Должен знать:
положение локомотивной бригады;
инструкцию машиниста электропоезда метрополитена;
устройство, технические характеристики электропоезда и порядок управления им;
установленный порядок содержания и ухода за электропоездом в процессе эксплуатации;
устройство и технологию управления тормозами;
профиль железнодорожного пути, путевые знаки на обслуживаемом участке, установленные скорости движения;
схемы железнодорожных путей (линий метрополитена);
порядок сцепки и расцепки подвижного состава;
инструкцию по техническому обслуживанию электропоездов в процессе эксплуатации;
основные режимы экономного расходования электроэнергии;
способы выявления и устранения неисправностей в работе электрического, пневматического и механического оборудования электропоезда;
порядок технической эксплуатации железных дорог;
инструкцию по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах;
инструкцию по сигнализации на железных дорогах и иные нормативные акты, относящиеся к кругу выполняемых работ;
основные требования, предъявляемые к перевозке пассажиров;
порядок действия в нестандартных ситуациях;
техническо-распорядительные акты обслуживаемых железнодорожных станций, участков;
порядок работы и эксплуатации устройств автоматики и связи;
положение о дисциплине работников организаций железнодорожного транспорта общего пользования;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок пользования тормозными башмаками;
график движения поездов;
слесарное дело в объеме, предусмотренном для слесаря по ремонту подвижного состава не ниже 3 разряда;
основы электротехники.
472. При выполнении работ на промышленном железнодорожном транспорте маневровых работ на парковых путях электродепо метрополитена – 6 разряд.
473. Для присвоения 6 и 8 разрядов требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование и наличие свидетельства на право управления электропоездом.
Параграф 154. Помощник машиниста электропоезда, 7 разряд
474. Характеристика работ:
техническое обслуживание механического, электрического, тормозного и вспомогательного оборудования в соответствии с перечнем работ, установленным нормативным актом для помощника машиниста электропоезда;
участие совместно с машинистом в приемке и сдаче электропоезда;
экипировка, смазка узлов и деталей, подготовка электропоезда к работе;
проверка надежности сцепления автосцепок, межвагонных соединений;
своевременное выполнение поручений машиниста электропоезда по уходу за электропоездом и контролю за состоянием его узлов и агрегатов в пути следования;
закрепление электропоезда для предотвращения самопроизвольного движения в соответствии с перечнем работ, установленным соответствующим нормативным актом;
наблюдение за свободностью железнодорожного пути, состоянием контактной сети, встречных поездов, правильностью приготовления поездного маршрута, показаниями сигналов светофоров, сигнальных знаков, указателей в процессе движения электропоезда, сигналов, подаваемых работниками железнодорожного транспорта, повторение их с машинистом электропоезда и выполнение их;
подача установленных сигналов;
выполнение оперативных распоряжений лиц, ответственных за организацию движения поездов, согласно нормативным актам;
объявление остановочных пунктов и иной установленной информации для пассажиров электропоезда;
наблюдение за посадкой и высадкой пассажиров;
закрепление электропоезда тормозными башмаками при вынужденной остановке в соответствии с перечнем работ, установленным нормативными актами;
участие в устранении неисправностей на электропоезде, возникших в пути следования, в объеме, установленном регламентом работы локомотивной бригады.

475. Білуге тиіс:
локомотив бригадасының ережесі;
метрополитеннің мотор-вагонды жылжымалы құрамы машинисінің және машинист көмекшісінің нұсқаулықтары;
электр пойызының қызмет көрсету жабдығының құрылысы және пайдалану тәртібі;
электр пойызының техникалық сипаттамалары;
электр пойызын пайдалану кезінде қызмет көрсету және күту тәртібі;
тежегіштердің құрылысы және оларды басқару технологиясы;
теміржол қатынас жолы бейіні, жол белгілері;
қызмет көрсетілетін ауданда бекітілген рұқсат етілетін максималды қозғалыс жылдамдығы;
электр пойызды пайдалану кезінде ағымдық жөндеу және техникалық қызмет көрсетудегі негізгі ережелер;
электр пойызды пайдалану кезінде техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқауы;
механикалық, электрлік, тежегіш және қосымша жабдықтар ақауларын шығару және жою тәсілдері;
жылжымалы құрамды тіркеу және ағыту тәртібі;
тежегіш башмақтарын пайдалану тәртібі;
теміржолдарды техникалық пайдалану тәртібі;
пойыз қозғалысы және теміржолдағы маневрлік жұмыстар бойынша нұсқау;
теміржолдағы сигнал беру нұсқауы және орындалатын жұмыстар аясына қатысты өзге де нормативтік актілер;
қызмет көрсетілетін теміржол станциялары мен аумақтарының техникалық-өкімгерлік актілері;
жалпы пайдаланымдағы теміржол көлігі ұйымдары қызметкерлерінің тәртібі туралы ереже;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
пойыздар қозғалысы кестесі;
3-разрядтан кем емес жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь үшін көзделген слесірлік іс;
электртехника негіздері.
476. Өнеркәсіптік теміржол көлігінде жұмыстарды орындау кезінде – 5-разряд.
477. 7-разряд беру үшін техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік), орта білімнен кейінгі білім және электр пойыз машинисінің көмекшісі куәлігі талап етіледі.
478. Ескерту:
аға пойыз инспекторы өзі басқаратын пойыз инспекторларынан бір разрядқа жоғары тарифтеледі.
155-параграф. Электровоз машинисі, 8-разряд
479. Жұмыс сипаттамасы:
электровозды басқару және салмағын, қозғалыс кестесін сақтай отырып, белгіленген жылдамдықты теміржол қатынас жолы пішінінен тәуелді электровозды енгізу;
жолаушыларды тасымалдау және қызмет көрсету мәдениеті қауіпсіздігін және жылжымалы құрамның сақталуын қамтамасыз ету;
электр энергиясының ең аз шығынында пойызды енгізудің рационалды режимдерімен қамтамасыз ету;
электровозды қабылдау және тапсыру: негізгі агрегаттар, тораптар, жүйелер, электрлік, механикалық, тежегіштікжәнеқосымша жабдықтарды, бақылау-өлшеу құралдарын, радиобайланыс құрылғысын және құмды түсіру құрылғысын қарау және қызметтерін тексеру;
электровозды жұмысқа дайындау және жабдықтау;
электровоздың құрамның бірінші вагонымен және әуе саласы байланысымен тіркелуін бақылау, сондай-ақараларындағы ақырғы кранды ашуды бақылау;
тежегіштерді сынау;
теміржол қатынас жолының бос екенін, контактілі желі, қарсы пойыздар жағдайын, бағдарды дайындау дұрыстығын, бағдаршам сигналы көрсеткіштерін, дабыл белгілері, пойыз қозғалысы процесіндегі, теміржол қатынас жолы жұмысшыларына беретін сигнал көрсеткіштерін және оны машинис көмекшісінің қайталауын бақылау;
белгіленген дабылдарды беру, пойыз қозғалысын ұйымдастыруға жауапты тұлғалардың оперативтік бұйрықтарын нормативтік актілерге сәйкес орындау;
сөйлесу құрылғысы арқылы бекітілген регламенттерге сәйкес келіссөздер жүргізу;
бекітілген нормативтік актідегі жұмыстар тізіміне сәйкес электровозға техникалық қызмет көрсету;
электрлік, механикалық, тежегіш, бақылау-өлшеу құралдарын, радиобайланыс құрылғыларын және құмды түсіру құрылғысының техникалық жағдайы мен жұмысын көзбен шолып және құрал арқылы бақылау;
пойыз жүрісінің бірқалыптылығын және жолаушыларды отырғызу, түсіру, тасымалдау қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
электровоздың механикалық бөлігінің, тораптардың, дөңгелек жұбының аралық станцияларда тоқтаған кездегі жағдайын тексеру;
деполық және станциялық жолдардағы маневрлік жұмыстарды бекітілген жылдамдықпен орындау;
электровоздағы локомотивбригадасының бекітілген регламенттік жұмысында, көлемінде, жүріс жолында пайда болған ақауларды жою, ал жою мүмкін емес болса – пойыз тұрған теміржол аумағын пойыздың қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ете отырып босату;
кенеттен туындаған кедергілер кезінде немесе кенет тоқтату дабылы берілген кезде пойызды тоқтату үшін кенет тежеуді қолдану;
белгіленген құжаттаманы жүргізу;
электровоз көмекшісінсіз жұмыс орындау кезінде оның функцияларын нұсқауға сәйкесорындау;
электровоз машинисі көмекшісін, сондай-ақ, "электровоз машинисінің көмекшісі" мамандығы бойынша тағылымдамадан өтіп жатқан тұлғаларды электровозға қызмет көрсету және басқарудың рационалды әдіс-тәсілдеріне үйрету.

475. Должен знать:
положение локомотивной бригады;
инструкции машиниста и помощника машиниста мотор-вагонного подвижного состава метрополитена;
устройство и порядок эксплуатации обслуживаемого оборудования электропоезда;
технические характеристики электропоезда;
порядок содержания и ухода за электропоездом в эксплуатации;
устройство тормозов и технологию управления ими;
профиль железнодорожного пути, путевые знаки;
максимально допустимую скорость движения, установленную на обслуживаемом участке железнодорожного пути;
основные положения правил проведения текущего ремонта и технического обслуживания электропоезда;
инструкцию по техническому обслуживанию электропоезда в эксплуатации;
способы выявления и устранения неисправностей в работе механического, электрического, тормозного и вспомогательного оборудования;
порядок сцепки и расцепки подвижного состава;
порядок пользования тормозными башмаками;
порядок технической эксплуатации железных дорог;
инструкцию по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах;
инструкцию по сигнализации на железных дорогах и иные нормативные акты, относящиеся к кругу выполняемых работ;
техническо-распорядительные акты обслуживаемых железнодорожных станций, участков;
положение о дисциплине работников организаций железнодорожного транспорта общего пользования;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
график движения поездов;
слесарное дело в объеме, предусмотренном для слесаря по ремонту подвижного состава не ниже 3 разряда;
основы электротехники.
476. При выполнении работ на промышленном железнодорожном транспорте – 5 разряд.
477. Для присвоения 7 разряда требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование и свидетельство помощника машиниста электропоезда.
478. Примечание:
старший приемщик поездов тарифицируется на один разряд выше приемщиков поездов, которыми он руководит.
Параграф 155. Машинист электровоза, 8 разряд
479. Характеристика работ:
управление электровозом и ведение поезда с установленной скоростью в зависимости от профиля железнодорожного пути, веса поезда с точным соблюдением графика движения:
обеспечение безопасности перевозки и культуры обслуживания пассажиров, сохранности груза и подвижного состава:
обеспечение рациональных режимов ведения поезда при минимальном расходовании электроэнергии;
приемка и сдача электровоза: осмотр и проверка действия основных агрегатов, узлов, систем, электрического, механического, тормозного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, оборудования радиосвязи и устройств подачи песка под колесные пары;
подготовка электровоза к работе и его экипировка;
контроль за правильностью сцепления электровоза с первым вагоном состава и соединением воздушных рукавов, а также открытием концевых кранов между ними;
опробование тормозов;
наблюдение за свободностью железнодорожного пути, состоянием контактной сети, встречных поездов, правильностью приготовления маршрута, показаниями сигналов светофоров, сигнальных знаков, указателей в процессе движения поезда, сигналов, подаваемых работниками железнодорожного транспорта, повторение их с помощником машиниста и выполнение их;
подача установленных сигналов, выполнение оперативных распоряжений лиц, ответственных за организацию движения поездов, согласно нормативным актам;
ведение переговоров по переговорному устройству в соответствии с установленным регламентом;
техническое обслуживание электровоза в соответствии с перечнем работ, установленным нормативным актом для машиниста электровоза;
контроль визуальный и по приборам за техническим состоянием и работой в пути следования электрического, механического, тормозного оборудования, контрольно-измерительных приборов, оборудования радиосвязи и устройств подачи песка под колесные пары;
обеспечение плавности хода поезда, безопасности при посадке, высадке, перевозке пассажиров;
проверка состояния механической части электровоза, буксовых узлов, колесных пар при остановке поезда на промежуточных станциях;
выполнение маневровых работ на деповских и станционных путях с установленной скоростью;
устранение неисправностей на электровозе или составе вагонов, возникших в пути следования, в объеме, установленном регламентом работы локомотивной бригады, а в случае невозможности устранения - принятие необходимых мер по освобождению участка железнодорожного пути, занимаемого поездом, обеспечивая его безопасное передвижение;
применение экстренного торможения для остановки поезда при внезапном возникновении препятствия или внезапной подаче сигнала остановки;
ведение установленной документации;
при работе без помощника машиниста электровоза выполнение его функций согласно инструкции;
обучение помощника машиниста электровоза, а также лиц, проходящих стажировку по профессии "помощник машиниста электровоза", рациональным методам и приемам содержания, обслуживания и управления электровозом.

480. Білуге тиіс:
локомотив бригадасының ережесі;
электровоз құрылысы, техникалық сипаттамалары және оларды басқару тәртібі;
электровозды пайдалау процесі кезінде күтім және ұстау тәртібі;
тежегіш құрылғысы және басқару технологиясы;
теміржол қатынас жолы бейіні, қызмет көрсетілетін аумақтағы жол белгілері, белгіленген қозғалыс жылдамдығы;
теміржол қатынас жолдарының схемалары;
жылжымалы құрамды тіркеу және ағыту тәртібі;
локомотивке пайдалану кезінде техникалық қызмет көрсету нұсқауы;
электр энергиясын шығындауды үнемдеудің негізгі режимдері;
электрлі, пневматикалық, гидравликалық, механикалық ақауларды шығару және жою тәсілдері;
теміржол қатынас жолын техникалық пайдалану тәртібі;
теміржол қатынас жолындағы пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыстар бойынша нұсқау;
теміржолдағы сигнал беру нұсқауы және орындалатын жұмыстар аясына қатысты өзге де нормативтік актілер;
жалпы пайдаланымдағы теміржол көлігі ұйымдары қызметкерлерінің тәртібі туралы ереже;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
жүк пен жолаушыларды тасымалдауға қойылатын негізгі ережелер;
стандартты емес жағдайларда әрекет ету тәртібі;
қызмет көрсетілетін теміржол станциялары мен аумақтарының техникалық-өкімгерлік актілері;
автоматика және байланыс құрылғыларыныңжұмысы мен пайдалану тәртібі;
тежегіш башмақтарын қолдану тәртібі;
пойыздар қозғалысы кестесі;
3-разрядтан кем емес жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь үшін көзделген слесірлік іс;
электртехника негіздері.
481. Өнеркәсіптік теміржол көлігінде жұмыстарды орындау кезінде – 6-разряд.
482. 6 және 8-разрядтар беру үшін техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік), орта білімнен кейінгі білім және электровозды басқару құқығын беретін куәлік талап етіледі.
156-параграф. Электровоз машинисінің көмекшісі, 7-разряд
483. Жұмыс сипаттамасы:
механикалық, электрлік, тежегішжәне қосымшақұрылғыларды электровоз машинисінің көмекшісіне арналған нормативтік актідегі бекітілген жұмыстар тізіміне сәйкес техникалық қызмет көрсету;
машиниспен бірлесіп электровоздықабылдау және тапсыруға қатысу;
түйіндер мен бөлшектерді майлау, жабдықтау, электровозды жұмысқа даярлау;
электровозды бірінші вагонға тіркеу: тежегіш магистралінің соңғы жеңіне біріктіру, тежегіш магистралінің соңғы крандарын ашу;
электровозды құрамнан ағыту: тежегіш магистралі алдын ала ажыратып алынған автоматты біріктіргішті ажырату;
электровозды күту және жолдағы түйіндер мен агрегаттардың жағдайын бақылау бойынша электровоз машинисі бұйрықтарын уақытылы орындау;
нормативтік актілерде бекітілген жұмыстар тізіміне сәйкес өзіндік қозғалыстың алдын алу мақсатында электровозды немесе пойызды бекітіп қою;
теміржол қатынас жолының бос екенін, контактілі желі, қарсы пойыздар жағдайын, пойыз және маневрлік бағдарды дайындау дұрыстығын, бағдаршам сигналы көрсеткіштерін, дабыл белгілері, пойыз қозғалысы процесіндегі, теміржол қатынас жолы жұмысшылары беретін сигнал көрсеткіштерін және оны электровоз машинисі көмекшісінің қайталауын бақылау;
бекітілген сигналдарды ұсыну, нормативтік актілерге сәйкес пойыз қозғалысын ұйымдастыруға жауапты тұлғалар бұйрықтарын оперативті орындау;
локомотивбригадасының бекітілген регламенттік жұмысында, көлемінде, электровоздың жүріс жолында пайда болған ақауларды жоюға машиниспен қатысу.

480. Должен знать:
положение локомотивной бригады;
устройство, технические характеристики электровоза и порядок управления им;
порядок содержания и ухода за электровозом в процессе эксплуатации;
устройство и технологию управления тормозами;
профиль железнодорожного пути, путевые знаки на обслуживаемом участке, установленные скорости движения;
схемы железнодорожных путей;
порядок сцепки и расцепки подвижного состава;
инструкцию по техническому обслуживанию локомотивов в процессе эксплуатации;
основные режимы экономного расходования электроэнергии;
способы выявления и устранения неисправностей в работе электрического, пневматического и механического оборудования;
порядок технической эксплуатации железных дорог;
инструкцию по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах;
инструкцию по сигнализации на железных дорогах и иные нормативные акты, относящиеся к кругу выполняемых работ;
положение о дисциплине работников организаций железнодорожного транспорта общего пользования;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
основные требования, предъявляемые к перевозке груза и пассажиров;
порядок действия в нестандартных ситуациях;
техническо-распорядительные акты обслуживаемых железнодорожных станций, участков;
порядок работы и эксплуатации устройств автоматики и связи;
порядок пользования тормозными башмаками;
график движения поездов;
слесарное дело в объеме, предусмотренном для слесаря по ремонту подвижного состава не ниже 3 разряда;
основы электротехники.
481. При выполнении работ на промышленном железнодорожном транспорте – 6 разряд.
482. Для присвоения 6 и 8 разрядов требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование и наличие свидетельства на право управления электровозом.
Параграф 156. Помощник машиниста электровоза, 7 разряд
483. Характеристика работ:
техническое обслуживание механического, электрического, тормозного и вспомогательного оборудования в соответствии с перечнем работ, установленным нормативным актом для помощника машиниста электровоза;
участие совместно с машинистом в приемке и сдаче электровоза;
экипировка, смазка узлов и деталей, подготовка электровоза к работе;
сцепка электровоза с первым вагоном: соединение концевых рукавов тормозной магистрали, открытие концевых кранов тормозной магистрали;
отцепка электровоза от состава: расцепление автосцепок с предварительным разъединением тормозной магистрали;
своевременное выполнение поручений машиниста электровоза по уходу за электровозом и контролю за состоянием его узлов и агрегатов в пути следования;
закрепление электровоза или поезда для предотвращения самопроизвольного движения в соответствии с перечнем работ, установленным соответствующим нормативным актом;
наблюдение за свободностью железнодорожного пути, состоянием контактной сети, встречных поездов, правильностью приготовления поездного и маневрового маршрута, показаниями сигналов светофоров, сигнальных знаков, указателей в процессе движения поезда, сигналов, подаваемых работниками железнодорожного транспорта, повторение их с машинистом электровоза и выполнение их;
подача установленных сигналов, выполнение оперативных распоряжений лиц, ответственных за организацию движения поездов, согласно нормативным актам;
участие с машинистом в устранении неисправностей на электровозе, возникших в пути следования, в объеме, установленном регламентом работы локомотивной бригады.

484. Білуге тиіс:
локомотив бригадасының ережесі;
электровоз жабдығының қызмет көрсетуін пайдалану тәртібі және құрылысы және жұмыстарды орындау технологиясы;
электровоздың техникалық сипаттамалары;
электровозды пайдалану кезінде белгіленген қызмет көрсету және күту тәртібі;
тежегіштердің құрылысы және оларды басқару технологиясы;
теміржол қатынас жолыбейіні, жол белгілері, белгіленген қозғалыс жылдамдығы;
қызмет көрсетілетін ауданда бекітілген рұқсат етілетін максималды қозғалыс жылдамдығы;
электровозды пайдалану кезінде техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқау;
механикалық, электрлік, тежегіштік және қосымша жабдықтар ақауларын шығару және жою тәсілдері;
жылжымалы құрамдытіркеужәне ағыту тәртібі;
тежегіш башмақтарын пайдалану тәртібі;
теміржолдарды техникалық пайдалану тәртібі;
пойыз қозғалысы және теміржолдағы маневрлік жұмыстар бойынша нұсқау;
теміржолдағы сигнал беру нұсқауы және орындалатын жұмыстар аясына қатысты өзге де нормативтік актілер;
қызмет көрсетілетін теміржол станциялары мен аумақтарының техникалық-өкімгерлік актілері;
жалпы пайдаланымдағы теміржол көлігі ұйымдары қызметкерлерінің тәртібі туралы ереже;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
пойыздар қозғалысы кестесі;
3-разрядтан кем емес жылжымалы құрамды жөндеу жөніндегі слесарь үшін көзделген слесірлік іс;
электртехника негіздері.
485. Өнеркәсіптік теміржол көлігінде жұмыстарды орындау кезінде – 5-разряд.
486. 7-разряд беру үшін техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік), орта білімнен кейінгі білім және электровоз машинисі көмекшісі куәлігі талап етіледі.
157-параграф. Эскалатор машинисі (көмекші), 5-разряд
487. Жұмыс сипаттамасы:
тәулігіне 150 мың жолаушыға дейін таситын эскалаторларға қызмет көрсету жәнебасқару;
механизмдердің жұмыс режимін олардың жүктемесіне қарай реттеу;
эскалаторлардағы автотелебасқару механизмдері мен құрылғыларды баптау;
қызмет көрсетілетін эскалаторларды жарамды қалыпта ұстау және оларды жоспарлы-алдын ала жөндеуге қатысу.
488. Білуге тиіс:
эскалаторлардыңкинематикалық және электрліксхемалары және баптау тәсілдері,конструкциясы;
барлық үлгідегі эскалаторлар электржабдықтарының құрылысы;
жүктемесіне қарай механизмдердің барынша тиімді режимін анықтамасы мен паспорты бойынша айқындау тәртібі;
қызмет көрсетілетін эскалаторлардың ақаулықтарын жою әдістері мен тәсілдері;
электрлі жетектердің және эскалаторларды автотелебасқару құрылғыларыныңәрекет ету қағидаты;
эскалатор машинисіне белгіленген разрядтан бір разряд төмен көлемде слесірлік жұмыстар;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.

484. Должен знать:
положение локомотивной бригады;
устройство и порядок эксплуатации обслуживаемого оборудования электровоза и технологию выполнения работ;
технические характеристики электровоза;
установленный порядок содержания и ухода за электровозом в эксплуатации;
устройство тормозов и технологию управления ими;
профиль железнодорожного пути, путевые знаки, установленные скорости движения;
максимально допустимую скорость движения, установленную на обслуживаемом участке железнодорожного пути;
инструкцию по техническому обслуживанию электровоза в эксплуатации;
способы выявления и устранения неисправностей в работе механического, электрического, тормозного и вспомогательного оборудования;
порядок сцепки и расцепки подвижного состава;
порядок пользования тормозными башмаками;
порядок технической эксплуатации железных дорог;
инструкцию по движению поездов и маневровой работе на железных дорогах;
инструкцию по сигнализации на железных дорогах и иные нормативные акты, относящиеся к кругу выполняемых работ;
техническо-распорядительные акты обслуживаемых железнодорожных станций, участков;
положение о дисциплине работников организаций железнодорожного транспорта общего пользования;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
график движения поездов;
слесарное дело в объеме, предусмотренном для слесаря по ремонту подвижного состава не ниже 3 разряда;
основы электротехники.
485. При выполнении работ на промышленном железнодорожном транспорте – 5 разряд.
486. Для присвоения 7 разряда требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование и свидетельство помощника машиниста электровоза.
Параграф 157. Машинист эскалатора (помощник), 5 разряд
487. Характеристика работ:
управление и обслуживание эскалаторов перевозящих до 150 тысяч пассажиров в сутки;
регулирование режима работы механизмов в зависимости от их нагрузки;
наладка механизмов и устройств автотелеуправления эскалаторами;
обеспечение исправного состояния обслуживаемых эскалаторов и участие в их планово-предупредительном ремонте.
488. Должен знать:
конструкцию, кинематические и электрические схемы и способы наладки эскалаторов;
устройство электрооборудования эскалаторов всех типов;
порядок определения по справочникам и паспортам наивыгоднейших режимов работы механизмов в зависимости от нагрузки;
методы и способы устранения неисправностей обслуживаемых эскалаторов;
принцип действия всех защит электроприводов и устройств автотелеуправления эскалаторами;
слесарные работы в объеме на один разряд ниже установленного машинисту эскалатора;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.

489. Тәулігіне 150 мыңнан 200 мыңға дейін жолаушы таситын эскалаторларға қызмет көрсету кезінде – 6-разряд;
тәулігіне 200 мыңнан астам жолаушы таситын әртүрлі типтегі эскалаторларға қызмет көрсету, жоғары дәлдіктегі эскалаторлар электрсхемасын аспаптармен тексеру, баптау және реттеу және эскалаторларды басқару тізбектерін бақылау схемасын жөндеу кезінде – 7-разряд.
490. 6 және 7-разрядтар беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
491. Ескерту:
эскалатор машинисінің көмекшісі басшылығында істейтін машинистен бір разряд төмен тарифтеледі.
158-параграф. Эскалаторларға қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі слесарь-электрик, 1-разряд
492. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары слесардың басшылығымен саты тораптарында, көлік катушкаларында, роликтерде, эскалатор блоктарында қызмет көрсету, ағымдағы жөндеу, ақаулықтарын анықтау және жою;
эскалаторлардың электр қозғалтқыштарын және редукторлары және өзге де бөлшектерін тазалықта ұстау;
қажет болған жағдайда эскалаторларды тоқтату.
493. Білуге тиіс:
эскалатор тораптарының құрылысы және оларды пайдалану тәртібі;
эскалаторларда жолаушыларды тасымалдауды ұйымдастыру тәртібі;
сигнал лампаларының көрсеткіштері және мақсаты;
эскалаторларды тоқтату құрылғыларын пайдалану тәртібі;
қарапайым слесірлік құралдардың атаулары мен қолдану тәсілдері;
электртехника және слесірлік іс жөнінде қарапайым мәліметтер.
159-параграф. Эскалаторларға қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі слесарь-электрик, 2-разряд
494. Жұмыс сипаттамасы:
саты тораптарында, көлік катушкаларында, роликтерде, эскалатор блоктарында қызмет көрсету, ағымдағы жөндеу, ақаулықтарын анықтау және жою;
біліктілігі анағұрлым жоғары слесарь-электриктің басшылығымен ажыратылған блоктау құрылғыларын анықтай отырып коммутатор арқылы блоктау электрсхемасы тізбегіндегі ақаулықтарды табу;
эскалатордың сыртқы ақаулықтарын анықтау;
ажыратылған блоктау құрылғыларын қалпына келтіру.
495. Білуге тиіс:
эскалаторды қолдану қағидаты мен механизмдерінің өзара іс-әрекеті;
сатылардың, ұстағыштар мен балюстрада арасындағы саңылау нормалары;
электрлі өлшеу құралдарының мақсаты;
электрлі слесірлік құралдардықолдану тәсілдері, мақсаты және атауы;
қолданылатын аспаптың жарамдылығын айқындау;
жүк көтергіш құрылғылардың мақсаты;
электртехника негіздері.
160-параграф. Эскалаторларға қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі слесарь-электрик, 3-разряд
496. Жұмыс сипаттамасы:
эскалаторларды ағымдағы, алдын ала жөндеуде және тексеруде орташа күрделіктегі электрлі монтаждау және слесірлік жұмыстар, қызмет көрсету;
электрлі қозғалтқыш пен электрлі жабдық схемаларының жұмысындағы күрделі емес ақаулықтарды анықтау және жою;
саты және қолмен ұстағыштардың қорғау құрылғыларындағы ұсақ ақаулықтарды жою;
ажыратылған блоктау құрылғылары арқылы коммутатордың көмегімен электрлі схемалардың ақаулықтарын табу;

489. При управлении и обслуживании эскалаторов перевозящих от 150 тысяч до 200 тысяч пассажиров в сутки – 6 разряд;
при управлении и обслуживании эскалаторов разных типов, перевозящих свыше 200 тысяч пассажиров в сутки, при проверке, наладке и регулировке электросхем эскалаторов приборами повышенной точности, настройке и ремонте схем контроля изоляции цепей управления эскалаторами – 7 разряд.
490. Для присвоения 6 и 7 разрядов требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
491. Примечание:
помощник машиниста эскалатора тарифицируется на один разряд ниже машиниста, под руководством которого он работает.
Параграф 158. Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту эскалаторов, 1 разряд
492. Характеристика работ:
обслуживание, текущий ремонт, выявление и устранение неисправностей в узлах бегунков ступеней, транспортных катушках, роликах, блоках настила гребней ступеней эскалаторов под руководством слесаря более высокой квалификации;
содержание в чистоте электродвигателей редукторов и иных элементов привода эскалатора;
остановка эскалаторов в необходимых случаях.
493. Должен знать:
устройство узлов эскалатора и порядок их эксплуатации;
порядок организации перевозки пассажиров на эскалаторе;
назначение и показания сигнальных ламп;
порядок пользования устройствами по остановке эскалатора;
наименования и способы применения простейшего слесарного инструмента;
элементарные сведения по электротехнике и слесарному делу.
Параграф 159. Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту эскалаторов, 2 разряд
494. Характеристика работ:
обслуживание, текущий ремонт, выявление и устранение неисправностей в узлах бегунков ступеней, транспортных катушках, блоках настила гребней ступеней эскалатора;
определение неисправностей в блокировочной цепи электросхемы при помощи коммутатора с выявлением отключенных блокировочных устройств под руководством слесаря более высокой квалификации;
определение наружных неисправностей эскалатора;
восстановление отключенных блокировочных устройств.
495. Должен знать:
принцип действия эскалатора и взаимосвязь работы его механизмов;
нормы зазоров в полотне ступеней, между поручнями и балюстрадой;
назначение электроизмерительных приборов;
наименование, назначение и способы применения электрослесарного инструмента;
определение пригодности применяемого инструмента;
назначение грузоподъемных устройств;
основы электротехники.
Параграф 160. Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту эскалаторов, 3 разряд
496. Характеристика работ:
обслуживание, электромонтажные и слесарные работы средней сложности при текущем, профилактическом ремонте и ревизии эскалаторов;
выявление и устранение несложных дефектов в работе электродвигателя и в схеме электрооборудования;
устранение мелких неисправностей в защитных устройствах полотна ступеней и поручневой установки;
отыскание неисправностей в блокировочной цепи электросхемы при помощи коммутатора с выявлением отключенных блокировочных устройств;

11-12 квалитеттер (дәлдіктің 4-5 класы)бойынша тораптар мен бөлшектерді слесірлік өңдеп, қиыстырып жөндеу;
эскалаторларды телебасқару құрылғыларын тексеру, жөндеу және баптауға қатысу.
497. Білуге тиіс:
эскалаторлардың құрылысы және оның негізгі тораптарының өзара іс-әрекеті;
электрлі схемалардың жекелеген элементтерінің мақсаты;
электрлі схемалардың жұмысындағы ақаулықтарды табу және оларды жою әдістері;
эскалаторларды телебасқару құрылғыларының мақсаты және олардың жұмысындағы ақаулықтарды жою әдістері;
эскалаторларды телебасқарудан жергілікті қолмен басқаруға және керісінше аудару тәртібі;
эскалатор тораптарын монтаждаудағы негізгі шектеулер мен олардың сызбаларда белгіленуі;
бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және мақсаты;
электртехника, механика негіздері және эскалаторларды монтаждау және бөлшектеу және металдарды өңдеу технологиясы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
161-параграф. Эскалаторларға қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі слесарь-электрик, 4-разряд
498. Жұмыс сипаттамасы:
ағымдағы, алдын ала жөндеу және күрделіэлектрлі монтаждау және слесірлік жұмыстарды орындау, қызмет көрсету және эскалаторлардытексеру;
метрополитен станциялары жағдайында фазалық және қысқа роторлы 100 киловатқа дейінгі электрлі қозғалтқыштарды қысқа "терезе" барлық жұмыстардың аяқтауды шешіп, бөлшектеп, құрастырып және орната отырып эскалаторлардың электрлі жабдықтарын тексеру және жөндеу;
редукторлы электрлі қозғалтқышты біріктіру және кейіннен реттеу;
электрлі қозғалтқыш жұмысындағы және электрлі жабдық схемаларындағы күрделі ақаулықтарды анықтау және жою;
күш және бақылау кабельдерін бөлшектеп және сынай отырып жөндеу, монтаждау;
орнататын жерін белгілей отырып жіберу және қорғау электрлі аппаратурасын бөлшектеу, жөндеу, тексеру және монтаждау;
электрлі жабдықтардың күрделі схема қоспаларының жекелеген тізбектері мен түрлеріндегі ток кернеуі, күші және кедергісін өлшеу;
басқару панеліндегі жабдықтар мен аппаратурасын күрделі жөндеу және тексеру;
күрделі емес атқару схемаларын, эскиздерін, сызбаларын жасау;
электрлі сым схемаларының қайталама коммутациялық тізбек индикаторларын тексеру;
салмағы 2 тоннаға дейінгі такелажды жұмыстарды орындау 7-10 квалитеттер (дәлдіктің 2-3 класы) бойынша қиыстыра отырып жинақталатын жабдықтарды слесірлік өңдеу;
монтаждау жұмыстары кезінде механикалық және электр параметрлерінің байланысын сақтау;
эскалаторларды телебасқарудың қарапайым элементтерін жөндеу және тексеру.
499. Білуге тиіс:
түрлі үлгідегі барлық тораптардың, механизмдер мен эскалаторларэлектрлі жабдықтарының өзара іс-әрекетіжәне құрылысы;
эскалаторларды монтаждау және іске қосатын және қорғау аппаратурасын реттеу үшін орнатылған нормалар, шектеулер мен саңылаулар;
эскалаторларды монтаждау тәртібі;
электрлі қозғалтқыштардың құрылысы мен қызметі;
фазалық және қысқа тұйықталған роторлы синхронды электрлі қозғалтқыштардың жұмыс қағидаты;
электрлі жабдықтардың жұмысында пайда болатын ақаулықтар мен оларды жою тәсілдері;
ток пен кернеудің электрмагниттік релесінің, аралық уақыт релесінің мақсаты, құрылғысы;
жүк көтергіш құрылғыларды пайдалану тәртібі;
электрлі кедергі және ток күшін, кернеулігін өлшеу тәртібі;
эскалаторларды телебасқару құрылғыларының жұмысқағидаты және оларды қолмен басқару байланысы;
эскалаторларды телебасқару құрылғыларының қарапайым элементтерінің құрылысы мен техникалық сипаттамалары;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.

ремонт и изготовление узлов и деталей со слесарной обработкой и подгонкой их по 11-12 квалитетам (по 4-5 классам точности);
участие при ревизии, ремонте и наладке устройств телеуправления эскалаторами.
497. Должен знать:
устройство эскалатора и взаимодействие его основных узлов;
назначение отдельных элементов электросхемы;
методы отыскания неисправностей в работе электросхем и их устранение;
назначение устройств телеуправления эскалаторами и методы устранения дефектов в их работе;
порядок перевода работы эскалаторов с телеуправления на местное ручное и обратно;
основные допуски в монтаже эскалаторных узлов и их обозначение на чертежах;
устройство и назначение контрольно-измерительного инструмента;
основы электротехники, механики и технологии демонтажа и монтажа эскалаторов и обработки металлов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
Параграф 161. Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту эскалаторов, 4 разряд
498. Характеристика работ:
обслуживание, выполнение сложных электромонтажных и слесарных работ при текущем, профилактическом ремонте и ревизии эскалаторов;
ремонт и ревизия электрооборудования эскалаторов со снятием, разборкой, сборкой и установкой электродвигателей, с фазовым и короткозамкнутым ротором до 100 киловатт в условиях станций метрополитена с окончанием всех работ короткого "окна";
соединение электродвигателя с редуктором и последующая регулировка;
выявление и устранение сложных дефектов в работе электродвигателя и в схемах электрооборудования;
ремонт, монтаж силовых и контрольных кабелей с разделкой и испытанием их;
демонтаж, ремонт, ревизия и монтаж пусковой и защитной электроаппаратуры с разметкой мест установки;
замер напряжения, силы тока и сопротивления в отдельных цепях и различных видах соединений сложной схемы электрооборудования;
капитальный ремонт и проверка оборудования и аппаратуры на панели управления;
составление несложных исполнительных схем, эскизов, чертежей;
проверка индикатором цепей вторичной коммутации схем электропроводок;
выполнение такелажных работ весом до 2 тонн;
слесарная обработка собираемого оборудования с подгонкой по 7-10 квалитетам (2-3 классам точности);
соблюдение связи механических и электрических параметров при монтажных работах;
ремонт и ревизия простых элементов телеуправления эскалаторами.
499. Должен знать:
устройство и взаимодействие всех узлов, механизмов и электрооборудования эскалаторов различных типов;
нормы, допуски и зазоры, установленные для монтажа эскалаторов и регулировки пусковой и защитной аппаратуры;
порядок монтажа эскалаторов;
устройство и назначение электродвигателей;
принцип работы асинхронных электродвигателей с фазовым и короткозамкнутым ротором;
дефекты, возникающие при работе электрооборудования, и способы их устранения;
назначение, устройств электромагнитных реле тока и напряжения, промежуточных реле времени;
порядок пользования грузоподъемными устройствами;
порядок замера напряжения, силы тока и электросопротивления;
принцип работы устройств телеуправления эскалаторами и их связь с ручным управлением;
устройство и технические характеристики простейших элементов установок телеуправления эскалаторами;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.

162-параграф. Эскалаторларға қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі слесарь-электрик, 5-разряд
500. Жұмыс сипаттамасы:
эскалаторларды ағымдағы және алдын ала жөндеу кезінде ерекше күрделі электрлі монтаждау және слесірлік жұмыстарды орындау, қызмет көрсету;
қуаты 100 киловаттан астам фазалық және қысқа тұйықталған роторлы электрлі қозғалтқыштарды шешіп, бөлшектеп, құрастырып және орната отырып эскалатор электрлі жабдықтарды жөндеу және тексеру;
қорғау мен автоматика құрылғыларын жөндеу;
шаблондар мен құрылғылар жасау;
жөнделген жабдықтарды сынау және тапсыру;
"Үш бұрыш-жұлдыз" электрлі қозғалтқыш статорын автоматты қайта қосусыз эскалатор электржетектерінің схемаларын бөлшектеу, монтаждау, баптау және реттеу;
электржетектері, электрқозғалтқыш, аппараттар схемаларының пайдалану және жөндеу процесінде ақаулықтары мен зақым келген жерлерін жою;
аспаптардың электрлік бөлігін электрлі схемаларды шеше отырып тексеру және жөндеу;
эскалаторларды телебасқарудың күрделі элементтерін жөндеу және тексеру;
6-7 (дәлдіктің 1-2 класы) квалитеттер бойынша қиыстыра отырып жинақталатын жабдықтарды слесірлік өңдеу.
501. Білуге тиіс:
электрлі қозғалтқыштардың құрылымдыққұрылысы және ішкі қоспаларының схемалары;
басқару жабдықтары мен панель аппаратурасының құрылысы және мақсаты;
машина залы және эскалатордың көлбеу бөлігі жағдайында кабель төсеу тәсілдері;
аспаптар үлгілерінің жіктеуіші, оларды тексеру, сынау тәртібі және жұмысындағы ақаулықтарын жою тәсілдері;
оқшаулау кедергісі көлемін және қуаттылығы мөлшерін өлшеу тәсілдері;
электрлі жетек схемаларын күрделі қайта монтаждаудың техникалық шарттары;
барлық үлгідегі эскалатор электрлі жабдықтарының схемалары;
түрлі үлгідегі эскалатор электрлі схемалардағы ақаулықтарды айқындау әдістері және ақаулықтардағы жұмысты тез қалпына келтіру тәсілдері;
телевизиялық басқару құрылғыларының жекелеген тораптарын баптау кезінде эскалаторлар мен аспаптардың түбегейлі және монтаждау схемалары;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
диспетчерлік телевизиялық құрылғыларды пайдалану тәртібі.
163-параграф. Эскалаторларға қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі слесарь-электрик, 6-разряд
502. Жұмыс сипаттамасы:
фазалық роторы және статорды автоматты қайта қосатын қоспасы бар электрлі қозғалтқышты шешіп, бөлшектеп, құрастырып және орната отырып эскалаторлар және электрлі жабдықтарға қызмет көрсету, жөндеу және тексеру;
тәжірибелік электрлі қозғалтқыштарды және оларды сынай отырып электржетектерді басқарусхемаларын монтаждау;
электр жетектерді басқарудың ерекше күрделі схемаларын монтаждау;
барлық үлгідегі электрлі қозғалтқыштар мен эскалаторлардың электрлі схемаларын тексеру, баптау, реттеу және сынау;
эскалаторларды автотелебасқару құрылғыларының ерекше күрделі тораптарын бөлшектеу, жөндеу және баптау;
жабдықтарды, аспаптарды, механизмдер мен құрылғыларды тексеру және жөндеу кезінде жұмыс режимін тексеру;
ерекше күрделі шаблондар мен құрылғылар жасау;

Параграф 162. Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту эскалаторов, 5 разряд
500. Характеристика работ:
обслуживание, выполнение особо сложных электромонтажных и слесарных работ при текущем и профилактическом ремонте эскалаторов;
ремонт и ревизия электрооборудования эскалаторов со снятием, разборкой, сборкой и установкой электродвигателей с фазовым и короткозамкнутым ротором мощностью свыше 100 киловатт;
ремонт защитных устройств и автоматики;
изготовление шаблонов и приспособлений;
испытание и сдача отремонтированного оборудования;
демонтаж, монтаж, наладка и регулировка схем электроприводов эскалаторов без автоматического переключения обмоток статора электродвигателя "Треугольник-звезда";
устранение неисправностей и повреждений в схемах электропривода, электродвигателей, аппаратов в процессе эксплуатации и ремонта;
проверка и ремонт электрической части приборов со снятием с них электрических схем;
ремонт и ревизия сложных элементов телеуправления эскалаторами;
слесарная обработка собираемого оборудования с подгонкой по 6-7 квалитетам (1-2 классам точности).
501. Должен знать:
конструктивное устройство электродвигателей и схемы внутренних соединений их обмоток;
назначение и устройство оборудования и аппаратуры панелей управления;
способы прокладки кабелей в условиях машинного зала и наклонной части эскалаторов;
классификацию типов приборов, порядок их проверки, испытания и способы устранения дефектов в работе;
способы измерения величин сопротивления изоляции и размера мощности;
технические условия на капитальный перемонтаж схем электропривода;
схемы электрооборудования эскалаторов всех типов;
методы определения неисправностей в электросхемах эскалаторов различных типов и способы быстрого восстановления работы при неисправности;
принципиальные и монтажные схемы установок телевизионного управления эскалаторами и приборы, применяемые при наладке отдельных их узлов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок пользования диспетчерскими телевизионными установками.
Параграф 163. Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту эскалаторов, 6 разряд
502. Характеристика работ:
обслуживание, ремонт и ревизия эскалаторов и их электрооборудования со снятием, разборкой, сборкой и установкой электродвигателей с фазовым ротором и автоматическим переключением обмоток статора;
монтаж опытных электродвигателей и схем управления электропривода с их испытанием;
монтаж сложных схем управления электропривода;
проверка, наладка, регулировка и испытание электродвигателей и электросхем эскалаторов всех типов;
демонтаж, ремонт и наладка особо сложных узлов устройств автотелеуправления эскалаторами;
проверка режима работы оборудования, приборов, механизмов и установок при ревизии и ремонте;
изготовление особо сложных шаблонов и приспособлений;

5 квалитет бойынша қиыстыра отырып жиналатын жабдықтарды слесірлік өңдеу (дәлдіктің 1 класы).
503. Білуге тиіс:
барлық үлгідегі эскалаторлардың электрлі жабдықтарының құрылымдық ерекшеліктері;
ауыспалы токты қашықтықтан басқару эскалаторлардағы электр жетектерінің схемалары, олардың құрылысы және жұмыс қағидаты;
механикалық және редукторлық құрылғы жүйелері;
жүктемелердің жұмыс және пайдалану сипаттамаларын алып тастау режимдерін тексеру тәсілдері;
эскалаторлардың электрлі жетектерінің ерекше күрделі басқару схемасын монтаждау және бөлшектеу тәсілдері;
эскалаторларды автотелебасқару құрылғыларының құрылысы;
жөнделген жабдыққа техникалық құжаттама жасау тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
эскалаторлар электрлі жабдықтарын сынау, реттеу, қабылдау және тапсырудың техникалық шарттары.
504. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
164-параграф. Эскалаторларға қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі слесарь-электрик, 7-разряд
505. Жұмыс сипаттамасы:
эскалаторлардың негізгі тораптарынақызмет көрсету, жөндеу және реттеу: редукторына, жұмыс тежегішіне, апаттық тежегіші бар негізгі білігіне, басқару электрлі аппаратурасына;
озық электрлі қозғалтқыштарды және электрлі жетектерді басқару схемасын баптау және сынау;
электронды-есептеу машиналар қабысқан эскалаторлардың телемеханика жүйесін тексеру, баптау, реттеу және сынау;
жабдықтарды, аспаптарды, механизмдер мен қондырғыларды реттеу және жұмыс режимін баптау;
аса күрделі технологиялық жабдықтарды жасау және сынау.
506. Білуге тиіс:
эскалатор жетектерінің аса күрделі және негізгі тораптардың, барлық типтегі эскалаторды басқару электр аппаратураларының құрылымдық ерекшеліктері;
эскалаторлардың телемеханикалық электрлі жетектерінің схемалары және олардың жұмыс қағидаты;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
электронды-есептеу машиналарының жұмыс қағидаты және құрылысы.
507. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейін білім талап етіледі.
165-параграф. Эскалаторларға қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі слесарь-электрик, 8-разряд
508. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі өлшеу аспаптарын пайдалана отырып, бір кристалды микро электронды-есептеу машиналар базасында құрылғыларды тексеру, реттеу және жөндеу;
телемеханика байланысының жиілік арналатын теңшеу;
эскалаторлы диспетчерлердің автоматтандырылған жұмыс орындары жүйесінің аппараттық-бағдарламалық кешеніне техникалық қызмет көрсету жөніндегі барлық жұмыс түрлерін жүзеге асыру;
электрондық құрылғыларды (электрондық уақыт релесін, электрондық қорғаныс блоктары бар автоматты сөндіргіштерді) жөндеу;
эскалатордың электрондық қондырғылары бар электржетектерін басқару жүйелерін монтаждау және баптау.

слесарная обработка собираемого оборудования с подгонкой по 5 квалитету (1 классу точности).
503. Должен знать:
конструктивные особенности электрооборудования эскалаторов всех типов;
схемы электрических приводов эскалаторов дистанционного управления переменного тока, их устройство и принцип работы;
системы механических передач и редукторные устройства;
способы проверки режимов работы нагрузок и снятия эксплуатационных характеристик;
способы монтажа и демонтажа особо сложных схем управления электроприводов эскалаторов;
устройство всех установок автотелеуправления эскалаторами;
порядок составления технической документации на отремонтированное оборудование;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
технические условия на испытание, регулировку, приемку и сдачу электрооборудования эскалаторов.
504. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 164. Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту эскалаторов, 7 разряд
505. Характеристика работ:
обслуживание, ремонт и регулировка наиболее ответственных узлов привода эскалаторов: редуктора, рабочего тормоза, главного вала с аварийным тормозом, электроаппаратуры управления;
наладка и испытание опытных электродвигателей и схем управления электропривода;
проверка, наладка, регулировка и испытание систем телемеханики эскалаторов сопряженных с электронно-вычислительными машинами;
регулировка и наладка режима работы оборудования, приборов, механизмов и установок;
изготовление особо сложной технологической оснастки и ее испытание.
506. Должен знать:
конструктивные особенности наиболее сложных и ответственных узлов привода эскалаторов, электроаппаратуры управления эскалаторов всех типов;
схемы электрических приводов телемеханического управления эскалаторов и принцип их работы;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
устройство и принцип работы электронно-вычислительными машинами.
507. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 165. Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту эскалаторов, 8 разряд
508. Характеристика работ:
ревизия, регулировка и ремонт устройств на базе однокристальных микро электронно-вычислительными машинами с использованием сложных измерительных приборов;
настройка частотных каналов связи телемеханики;
осуществление всех видов работ по техническому обслуживанию аппаратно-программного комплекса систем автоматизированных рабочих мест эскалаторных диспетчеров;
ремонт электронных устройств (электронных реле времени, автоматических выключателей с электронными блоками защиты);
монтаж и наладка систем управления электроприводом эскалатора, содержащих электронные устройства.

509. Білуге тиіс:
телемеханика мен автоматика құрылғыларының, оның ішінде бір кристалды электронды-есептеу машиналары базасындағы құрылғылардың жұмыс режимдері және схемалары;
күрделі электрлі өлшеу аспаптарын пайдалану тәртібі;
электрондық уақыт релесінің, электрондық қорғаныс блоктары бар автоматты сөндіргіштердің жұмысы;
фазалық роторы бар электрлі қозғалтқыштарды жөндеу технологиясы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
автоматика, телемеханика аппаратурасындағы ақаулықтарды іздеу әдістері.
510. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейін білім талап етіледі.
4-тарау. Теңіз және өзен көлігінің жұмыстарынаарналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Аэрошана жүргізушісі, 3-разряд
511. Жұмыс сипаттамасы:
адамдар мен жүкті қар және суда тасымалдау кезінде аэрошананы басқару;
аэрошаналарға техникалық қызмет көрсету: рейстің алдында, рейстен кейін және бағдарда тексеру;
регламент жұмыстарын, ағымдағы, апаттық жөндеуді орындау және күрделі жөндеуге қатысу;
аэрошаналардың бұзылмауын және үздіксіз жұмыспен қамтамасыз ету;
радиостанцияны пайдалану және қызмет көрсету;
тиеу жұмыстарында аэрошаналарда жүктің дұрыс орналасуын қадағалау;
аэрошаналарда формулярды жүргізу;
қабылдау-тапсыру құжаттарын рәсімдеу, тасымалданатын жүктің құжаттамасын рәсімдеу, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
512. Білуге тиіс:
аэрошаналардың жабдықтарының, қозғалтқышы мен аспаптарының құрылысы;
радиоқабылдау және радиоөткізу аппаратурасының қолдану қағидаты және құрылысы, мақсаты;
аэрошаналарды пайдалану кезінде қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
отын және майлаудың техникалық шарттары;
жабдықтардың ақаулықтарының негізгі себептері мен оларды жою тәсілдері;
жол қозғалысында әрекет ету, ішкі су жолдарында жүзу тәртібі;
формулярларды, тасымалданатын жүк пен почта, қабылдау-тапсыру құжаттары, жол парақтары мен өзге техникалық құжаттамаларды рәсімдеу тәртібі.
2-параграф. Боцман
513. Жұмыс сипаттамасы:
кемедегі корпусты, палубаны, қондырманы, рангоутты, такелажды, тұрмыстық және палубалық қызметтік үй-жайларды, су танкілері мен мойындарын, өлшеу және әуе құбырларын, траптарды, штормтраптар мен крандарды, жүк, зәкір, арқандап байлау, тіркеп сүйреу және құтқару құрылғыларын, палуба бөлігінде орналасқан өртке қарсы, авариялық, құтқару құралдарын, мүкәммал мен материалдарды тәртіппен ұстау жөніндегі жұмыстарға басшылық ету;
кеменің палуба жұмыстарының жоспарын құру;
кеменің палубалық жұмысын жасауда еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі тәртібін сақтауды бақылау;
дайындаушының нұсқауы және техникалық пайдалану тәртібі негізінде палубалы техникалық құралдарын пайдалануды қамтамасыз ету;
бұзылған техникалық құралдарды және табылған ақауларды жоюға кеме мамандарын тарту;
ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тиеу және түсіру жұмыстарына қатысу;
жүк операцияларына трюмдар мен жүк комплекстерін дайындау;
кеменің жүзіп кетуі мен дауылда жүзуіне палуба бөліктерін дайындау, палуба жүктерін, жабдықтарын, мүліктерін бекіту;
кеменің материалдық-техникалық жабдықтауын қамтамасыз етуге сұраным жасау;
тұрмыстық және қызметтік бөлме тазалығын қадағалау;
кемеге қайта палуба команда мүшелесі болып түскендерге кіріспе нұсқамалық өткізу.

509. Должен знать:
схемы и режимы работы устройств телемеханики и автоматики, в том числе устройств на базе однокристальных электронно-вычислительных машин;
порядок пользования сложными электроизмерительными приборами;
работу электронных реле времени, автоматических выключателей с электронными блоками защиты;
технологию ремонта электродвигателей с фазовым ротором;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
методы поиска неисправностей в аппаратуре автоматики, телемеханики.
510. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Глава 4. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по морскому и речному транспорту
Параграф 1. Водитель аэросаней, 3 разряд
511. Характеристика работ:
управление аэросанями при перевозке людей и грузов по снегу и воде;
техническое обслуживание аэросаней: предрейсовый, послерейсовый и маршрутный осмотр;
выполнение регламентных работ, текущего, аварийного ремонта и участие в капитальном ремонте;
обеспечение сохранности и бесперебойной работы аэросаней;
использование и обслуживание радиостанции;
наблюдение за правильностью размещения грузов в аэросанях при погрузочных работах;
ведение формуляра на аэросани;
оформление приемо-сдаточных документов, документации на перевозимые грузы, техобслуживание и ремонт.
512. Должен знать:
устройство оборудования, двигателей и приборов обслуживания аэросаней;
назначение, устройство и принцип действия радиоприемной и радиопередающей аппаратуры;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности при работе на аэросанях;
внутренний трудовой распорядок;
технические условия на топливо и смазки;
основные причины неисправности оборудования и способы их устранения;
порядок движения по дорогам, плавания по внутренним водным путям;
порядок оформления формуляров, приемо-сдаточных документов на перевозимые грузы и почту, путевых листов и иной технической документации.
Параграф 2. Боцман
513. Характеристика работ:
руководство работами на судне по содержанию в порядке корпуса, палуб, надстроек, рангоута, такелажа, бытовых и палубных служебных помещений, водяных танков и горловин, мерительных и воздушных труб, трапов, штормтрапов и кранцев, грузового, якорного, швартового, буксирного и спасательного устройств, противопожарных, аварийных, спасательных средств, инвентаря и материалов, расположенных на палубной части;
составление плана судовых палубных работ;
контроль за соблюдением порядка пожарной безопасности, техники безопасности и охраны труда при производстве судовых палубных работ;
обеспечение эксплуатации палубных технических средства в соответствии с порядком технической эксплуатации и инструкциями изготовителя;
устранение с привлечением судовых специалистов обнаруженных неисправностей и отказов технических средств;
подготовка трюмов и грузового комплекса к грузовым операциям;
участие в работах при погрузке и выгрузке тяжеловесных и крупногабаритных грузов;
подготовка палубной части к отходу судна и штормовому плаванию, крепление палубного груза, оборудования, имущества;
составление заявки об обеспечении материально-технического снабжения судна;
наблюдение за чистотой бытовых и служебных помещений;
проведение вводного инструктажа со вновь поступающими на судно членами палубной команды.

514. Білуге тиіс:
кеме құрылысы және кеме құрылыстарын техникалық пайдалану тәртібі;
сырлау, такелажды және тағы өзге жұмыстар технологиясы;
апаттық-құтқару және өртке қарсы құрал-саймандар мен мүліктерді пайдалану тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
ішкі дабыл және байланыс жүйесін пайдалану тәртібі.
515. Кемеде қуаты 300-ден 550 киловаттқадейін болатын басты қозғалтқышпен жұмыс орындау кезінде – 5-разряд;
кемеде қуаты 550 киловаттан астам болатын басты қозғалтқышпен жұмыс орындау кезінде – 6-разряд.
516. 6-разряд беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
3-параграф. Бункерші
517. Жұмыс сипаттамасы:
жұмыстарды өндіру технологияға сәйкес отын, майлағыш материалдарды мұнай бункерлік станцияның құрылғылары мен механизмдерін қабылдауға, жіберуге дайындау;
сақтау және жіберу жанармайларының қабылданған өлшемдерінің дұрыстығын тексеру;
алынған материалдардың сапасы мен санын тексеру және есеп журналын жүргізу;
қоршаған ортаның ластануын, зақымданушылықты ескерту бойынша іс-шараларды қамтамасыз ету.
518. Білуге тиіс:
мұнай бункерлеуші станция құрылғылары мен механизмдерін техникалық пайдалану тәртібі;
мұнай өнімдерін қабылдау, сақтау және жіберу тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
519. Жүк көтерілімдігі 100 тоннаға дейінгі мұнай бункерлеуші станцияда жұмыс жүргізу кезінде – 2-разряд;
жүк көтерілімдігі 100-ден астам 200 тоннаға дейінгі мұнай бункерлеуші станцияда жұмыс жүргізу кезінде – 3-разряд;
жүк көтерілімдігі 200 тоннадан астам мұнай бункерлеуші станцияда жұмыс жүргізу кезінде – 4-разряд.
4-параграф. Гидротехникалық құрылымдарды бақылаушы, 4-разряд
520. Жұмыс сипаттамасы:
құламаға ыңғайлы арналардың жағдайына, шек бағдарлаушы және қорғаныс дамбалары, бөгет және өзге ұқсас олардың құрылғыларымен гидротехникалық құрылыстардың жағдайын жалпы көзбен шолып бақылау және оларды қирату және су шайып кету көлемін анықтау;
еңістегі ыза суларды жұқаруға, құлама оқиғаларды пайда болуға, жаға бекіткіш отырғызулардың ақуалына бақылай жасау;
табылған қираулар бойынша актілер мен схемалық суреттемелер жасау;
гидроқұрылыстардан жоғары санап шыққан ағымдағы және апаттық жөндеу жұмыстарына қатысу, сондай-ақ апаттық және қақпаны бөгеуші, су жіберулер, дюкерлер.
521. Білуге тиіс:
негізгі гидротехникалық құрылыстардың мақсаты және құрылысы;
гидрология бойынша негізгі мәліметтер;
топырақ гидроқұрылыстардыбекіту тәсілдері;
құламалар, дамбалар және өзге құрылыстарға ағымдағы жөндеу жүргізу кезінде қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.

514. Должен знать:
устройство судна и порядок технической эксплуатации судовых устройств;
технологию малярных, такелажных и иных палубных работ;
порядок пользования аварийно-спасательным и противопожарным имуществом и инвентарем;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок пользования системами внутренней связи и сигнализации.
515. При выполнении работ на судах с главным двигателем мощностью от 300 до 550 киловатт – 5 разряд;
при выполнении работ на судах с главным двигателем мощностью свыше 550 киловатт – 6 разряд.
516. Для присвоения 6 разряда требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 3. Бункеровщик
517. Характеристика работ:
подготовка механизмов и оборудования нефтебункеровочной станции к приему, отпуску топлива, смазочных материалов в соответствии с технологией производства работ;
проверка правильности замеров принятого на хранение и отпускаемого топлива;
ведение журнала учета и контроля количества и качества получаемых материалов;
обеспечение мероприятий по предупреждению травматизма, загрязнения окружающей среды.
518. Должен знать:
порядок технической эксплуатации механизмов и оборудования нефтебункеровочной станции;
порядок приема, хранения и отпуска нефтепродуктов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
519. При проведении работ на нефтебункеровочной станции грузоподъемностью до 100 тонн – 2 разряд;
при проведении работ на нефтебункеровочной станции грузоподъемностью свыше 100 до 200 тонн – 3 разряд;
при проведении работ на нефтебункеровочной станции грузоподъемностью свыше 200 тонн – 4 разряд.
Параграф 4. Надзорщик гидротехнических сооружений, 4 разряд
520. Характеристика работ:
общий визуальный надзор за состоянием откосов подходных каналов, струенаправляющих и защитных дамб, плотин и иных аналогичных гидротехнических сооружений и их оборудования, определение объема их размыва и разрушения;
наблюдение за выклиниванием грунтовых вод в откосах, появлением оползневых явлений, состоянием берегоукрепительных насаждений;
составление актов и схематических зарисовок по обнаруженным разрушениям;
участие в работах по текущему и аварийному ремонту перечисленных выше гидросооружений, а также аварийных и заградительных ворот, водопусков, дюкеров.
521. Должен знать:
устройство и назначение основных гидротехнических сооружений;
основные сведения по гидрологии;
способы крепления земляных гидросооружений;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности при производстве текущего ремонта откосов, дамб и иных сооружений;
внутренний трудовой распорядок.

522. Арнайы бағдарлама бойынша дайындық талап етіледі.
5-параграф. Жағалау боцманы, 2-разряд
523. Жұмыс сипаттамасы:
айлақтарды жүйелі түрде тексеру және олардың ұсақ жөндеуін жүзеге асыру;
қысқы өрт майна кезеңінде өртке қарсы құрал-сайманды, өрт пойыздарын әрдайым дайындықта ұстау;
жұмысшыларды қажетті құралдар және құрал-сайманмен қамтамасыз ету;
кемелерді шварттау кезінде қауіпсіздік техникасын қамтамасыз ету.
524. Білуге тиіс:
кемеде болат арқанмен жұмыстарорындау тәртібі;
кемені болат арқанмен байлауда (швартовкалауда) такелажды, құрал-сайманды және материалдарды қолдану тәртібі;
шкипер мүліктерінің және өзге материалдардың түрлері, өлшемдері және оларды сақтау тәртібі;
такелаждың мақсаты, такелаж жұмыстарының барлық түрлері;
шкипер мүліктерінің заттарын (маттар, крандар және өзге) жасау және жөндеу тәсілдері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
6-параграф. Жағалау боцманы, 3-разряд
525. Жұмыс сипаттамасы:
кемені болат арқанмен байлауға айлақтардың дайындығын тексеру;
ұсақ жүзу құралдарының айлақтағы қауіпсіз тұрағын қамтамасыз ету;
шкипер мүлігін және өзге материалдарды қабылдау, сақтау, тапсыру және есеп жүргізу, оларды алу үшін өтінім мен талаптар жазу;
жолдың техникалық учаскелерінде, теңіз арналарында, жол аралығында және гидрографикалық базаларда: ұсақ жүзу құралдарын ағымдағы жөндеуден өткізу және оларды сырлау;
болат арқанды байлау жұмыстары мен шкипер мүлігін жөндеу жұмыстарын орындау кезінде жағадағы матростар мен жұмысшыларға басшылық ету.
526. Білуге тиіс:
кемені болат арқанмен байлау, кемеден және жағадан берілетін командалар мен сигналдар жұмыстарын орындау тәртібі;
жүк көтеру механизімін пайдалану тәртібі;
ағаш ұсталық, слесірлік және сырлау жұмыстарын орындау тәсілдері;
қол лоттары мен өлшегіш арқандарды топтастыру және таңбалау тәртібі;
аспалы және моторлы қайықтарды (шлюпкаларды) басқару тәртібі;
қызмет көрсетілетін жүзу құралдарында тасымалдауға болатын шекті жүк салмағы және жолаушы сыйымдылығы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
кіріс-шығыс құжаттамасын тапсыру тәртібі.
7-параграф. Жағалау жұмысшысы, 2-разряд
527. Жұмыс сипаттамасы:
навигациялық жабдықтың құрал жабдықтарын дайындау, консервациялау, қойылымға қатысу және алу;
барлық арқанды байлау жұмыстарын орындау;
жүзу құралындағы аспаптарды орнату, тереңдікті өлшеу, жағажай белгілеріне қорек көздерін жеткізу;
жүзу құралындағы әртүрлі жүктерді тиеу және түсіру;
навигациялық жабдықты жағалаудағы арықтарына қалпына келтіру және щұңқырлар қазу;
лотлиня және өлшем арқанын тасу, бөлу және таңбалау;
адамдарды тасымалдауда қайықты (шлюпканы) басқару;
жұмысшы инструменттерін жөндеу;
нивелир тақтайшасымен жұмыс және қою;
берілген құрам бойынша бетон қоспасын дайындау;
ағаш ұсталық, ағартушы, слесірлікжәне такелаж жұмыстарын орындау;
ескекшiнiң мiндеттерiн орындау.

522. Требуется подготовка по установленной специальной программе.
Параграф 5. Боцман береговой, 2 разряд
523. Характеристика работ:
систематический осмотр причалов и осуществление мелкого ремонта их;
содержание в постоянной готовности противопожарного инвентаря, пожарных проездов к причалам и в зимний период пожарных майн;
обеспечение рабочих необходимым инструментом и рабочим инвентарем;
обеспечение техники безопасности при швартовке судов.
524. Должен знать:
порядок выполнения работ по швартовке судов;
порядок пользования при швартовке судов такелажем, инвентарем и инструментом;
виды, размеры, марки шкиперского имущества и иных материалов и порядок их хранения;
назначение такелажа, все виды такелажных работ;
способы изготовления и ремонта предметов шкиперского имущества (маты, краны и иные);
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.
Параграф 6. Боцман береговой, 3 разряд
525. Характеристика работ:
проверка готовности причалов к швартовке судов;
обеспечение безопасности стоянки у причала мелкихплавующих средств;
прием, хранение, выдача и учет шкиперского имущества и иных материалов, составление заявок и требований на их получение;
на технических участках пути, морских каналах, дистанциях пути и гидрографических базах дополнительно: выполнение текущего ремонта мелких плавующих средств и их покраска;
руководство береговыми матросами и рабочими при выполнении швартовых работ и работ по ремонту шкиперского имущества.
526. Должен знать:
порядок выполнения работ по швартовке судов, команды и сигнализацию, подаваемые с судна и берега;
порядок пользования грузоподъемными механизмами;
способы выполнения плотничных, слесарных и малярных работ;
порядок разбивки и маркировки ручного лота и промерного троса;
порядок управления весельной и моторной лодкой (шлюпкой);
предельно допустимую грузоподъемность и пассажировместимость обслуживаемых плавущих средств;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок задания приходно-расходной документации.
Параграф 7. Рабочий береговой, 2 разряд
527. Характеристика работ:
подготовка, консервация, участие в постановке и снятии средств навигационного оборудования;
выполнение всех видов швартовых работ;
установка приборов на плавующие средства, измерение глубин, доставка источников питания на береговые знаки;
погрузка на плавующие средства и выгрузка различных грузов;
рытье ям и канав под береговые средства навигационного оборудования;
переноска, разбивка и маркировка лотлиня и промерного троса;
управление лодкой (шлюпкой) при перевозке людей;
ремонт рабочего инструмента;
установка и работа с нивелирной рейкой;
приготовление бетонной смеси по заданному составу;
выполнение плотничных, малярных, слесарных и такелажных работ;
выполнение обязанностей гребца.

528. Білуге тиіс:
жүккөтергіш және такелаж құрылғыларын пайдалану тәртібі және құрылысы;
жүктерді тиеу, жылжыту, түсіру және қалаутәсілдері;
ағаш ұсталық, слесірлікжәне сырлау жұмыстарын орындау тәсілдері;
жұмысшы және өлшеуіш құралдарын қолдану тәртібі;
соттарды арқанмен байлау бойынша жұмыстардың орындалуының тәртібі;
көрермен және дыбыстық сигналдарды қабылдау және тарату тәртібі;
жер жұмыстары өндiрiсiнiң негiзгi тәртібі;
бетон қоспаларын дайындау тәсілдері;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
суда өндіру жұмыстарын және қайықты басқарутәртібі.
8-параграф. Жағалау матросы, 1-разряд
529. Жұмыс сипаттамасы:
кемені айлаққа, кеме бортына, дебаркадерге болат арқанмен байлау бойынша жұмыстарды орындау;
шлюпка немесе катердің көмегімен болат арқанның шетін бөшкеге жеткізу, орнату;
айлақтан кемеге өтетін өтпелі кішкене көпірлер (баспалдақтар) орнату және жинау;
болат арқандарды (шетін) лақтыру;
шкиперлік мүліктерді (маттар, кранцтар және өзге)жөндеужұмыстарын орындау;
айлақтарды және құтқаратын құралдарды жүйелі барлау, ұсақ жөндеулерді жүзеге асыру;
айлақтарда өрт сөндіру жолдарын, өртке қарсы құрал-саймандарды әрқашан даярлықта ұстау;
кеме байлауын байлауға айлақтардын даярлығын тексеру;
өлшеу арқандары мен қол лоттарын таңбалау және ажырату;
айлақтағы және құтқару құралдарының жарамдылығын қадағалау;
суда апатқа ұшырағандарға көмек көрсету шараларын қолдану.
530. Білуге тиіс:
кемені болат арқанмен байлаудағы іс-әрекеттерді, кемеден және жағадан берілетін командалар мен сигналдардыорындау тәртібі;
кемені болат арқанмен байлау кезінде пайдаланылатын құралдардың такелаждың, құрал-сайманның мақсаты және пайдалану тәртібі;
шкипер мүлігінің маркасы, түрлері, өлшемдері, оны сақтаудың тәртібі;
айлақта (учаскеде) қызмет көрсетіліп өңделген кеменің келу және кету уақыты;
такележды, ағаш ұсталық, слесірлік және сырлау жұмыстарының технологиясы;
шкипер мүлігі заттарын дайындау және жөндеу тәсілдері;
кемені болат арқанмен байлау кезінде қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
суда апатқа ұшырағандарға көмек көрсету тәртібі.
531. Боцманның міндетін орындау кезінде – 2-разряд;
9-параграф. Жер сорғыш снарядтарының арнайы құрылғыларының операторы
532. Жұмыс сипаттамасы:
өзі жүретін жер сорғыш снарядтарының, палубалы көмекші механизмдер мен жүккөтергіш құрылғыларының жұмысын технологиялық процесін басқару;
жұмыс зәкірлерінің орналасу және өзге жерге салу жұмыстарын орындау;
такелаж, арқан байлағыш, жөндеу жұмыстарын орындау;
қолда бар такеллаж мүлігін, құрал және құрал-сайманды есептеу.

528. Должен знать:
устройство и порядок пользования грузоподъемными и такелажными средствами;
способы погрузки, выгрузки, перемещения и укладки грузов;
способы выполнения плотничных, слесарных и малярных работ;
порядок применения рабочего и измерительного инструмента;
порядок выполнения работ по швартовке судов;
порядок подачи и приема звуковых и зрительных сигналов;
основной порядок производства земляных работ;
способы приготовления бетонной смеси;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок управления лодкой и производства работ на воде.
Параграф 8. Матрос береговой, 1 разряд
529. Характеристика работ:
выполнение работ, связанных со швартовкой судов к причалу, борту судна, дебаркадеру;
постановка на бочки, завозка швартовых концов с помощью шлюпки или катера;
установка и уборка переходных мостков (трапов) для перехода с причала на судно;
отдача швартовых тросов (концов);
выполнение работ по ремонту шкиперского имущества (маты, кранцы и иное);
систематический осмотр причалов и спасательных средств, осуществление их мелкого ремонта;
содержание в постоянной готовности противопожарного инвентаря, пожарных проездов к причалам;
проверка готовности причалов к швартовке судов;
разбивка и маркировка ручного лота и промерного троса;
уборка причала и прилегающей к нему территории;
принятие мер по оказанию помощи терпящим бедствие на воде.
530. Должен знать:
порядок выполнения работ, связанных со швартовкой судов, команды и сигнализацию, подаваемую с судна и берега;
назначение и порядок пользования такелажем, инвентарем, инструментом, используемым при швартовках;
виды, размеры, марки шкиперского имущества, порядок его хранения;
время прибытия и отправления судов, обрабатываемых на обслуживаемом причале (участке);
технологию такелажных, плотничных, слесарных и малярных работ;
способы изготовления и ремонта предметов шкиперского имущества;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности при швартовке судов;
внутренний трудовой распорядок;
порядок оказания помощи терпящим бедствие на воде.
531. При выполнении обязанностей боцмана – 2 разряд.
Параграф 9. Оператор специальных устройств землесосных снарядов
532. Характеристика работ:
управление технологическим процессом работы самоходных землесосных снарядов, палубными вспомогательными механизмами и грузоподъемными устройствами;
выполнение работ по раскладке и перекладке рабочих якорей;
выполнение такелажных, швартовых, ремонтных работ;
учет наличия такелажного имущества, инструмента и инвентаря.

533. Білуге тиіс:
өзі жүретін жер сорғыш снарядтарын пайдалану тәртібіжәне құрылысы;
құрал-сайман, өрт сөндіру құрылғысы және апаттық-құтқару мүлігін қолдану тәртібі;
апаттық сигналдау және ішкі байланыс құралдарын пайдалану тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
өзі жүретін жер сорғыш снарядтарыжұмысының техникалық процесі.
534. Жер сорғыш снарядтарында өнімділігі сағатына 700 текше метрге дейінгіжұмысты орындау кезінде – 4-разряд;
жер сорғыш снарядтарында өнімділігі сағатына 700 текше метрден астам жұмысты орындау кезінде – 5-разряд.
10-параграф. Зерттеу арна партиясының бригадирі, 4-разряд
535. Жұмыс сипаттамасы:
далалық іздестіру жұмыстарындағы және арналық зерттеулердегі іздестіруші партия жұмысшыларын басқару;
далалық жұмыстардың дайындық және қарапайым түрлерін орындау;
дала жұмыстарына шығуға дайындалу;
орман-тоғай жолын шабу;
өлшенген және гидрометриялық жармалар қою;
белгілер салу және жоспарлынегіздеу орталықтарын қалау;
биік реперлер орнату;
су өлшейтін қадағалау орындарын салу;
ұсақ бұрғылау;
брандвахтаны тіркеу дайындығымен байланысты жұмыстарға қатысу;
моторлы қайықты (катерді) басқару, қозғалтқышты іске қосу және тоқтату;
моторлы қайықтың (катердің) корпусы мен қозғалтқыштарына алдын ала жөндеу жұмыстарын жүргізу;
далалық іздестіру жұмыстары мен арналық зерттеулерді өндіруге арналған құралдарды, аспаптар мен ұсақ жабдықтарды сақтау.
536. Білуге тиіс:
өзендер, көлдер және жасанды су жолдары, су режимі мен арналы процестер, жолдың габариттері, оларды қалпында ұстау тәсілдері және кеменің жүзу жағдайларын жақсарту туралы жалпы мәліметтер;
кеменің жүзу жағдайын, оның мақсаты және жағдайды білдіретін белгілер қою тәртібі;
геодезия, топография, гидрография және гидрометрия жөнінде қарапайым элементтер;
далалық іздестіру жұмыстары мен арналық зерттеулерді орындау кезінде қолданылатын қарапайым құралдар мен аспаптарды пайдалану тәртібі;
құралдар мен аспаптарды сақтау тәртібі;
іштен жанатын қозғалтқыштың құрылысыжәне әрекет ету қағидаты;
зерттеу жұмыстарын жүргізу, кемені болат арқанмен байлау және такелаждарды пайдалануда қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
537. Арнайы бағдарлама бойынша дайындық талап етіледі.
11-параграф. Зерттеу арна партиясының дала (жол) жұмысшысы, 2-разряд
538. Жұмыс сипаттамасы:
инженерлік-техникалық қызметкерлердің немесе партия бригадирінің басшылығымен түрлі қосалқы операцияларды далалық іздестіру жұмыстар мен арналық зерттеулерді орындау кезінде;
жоспарлы-биіктік негіздемесінің пункттерін, қадаларды, жармалық және пикеттік қазықтарды бекіту үшін ағаш белгілерін дайындау;
брандвахталарды даярлау және буксирлеумен, жүзетін құралдарды және өзге де құрал-саймандарды жөндеумен байланысты жұмыстарға қатысу;
бояу және сүргілеу жұмыстарын орындау.

533. Должен знать:
устройство и порядок эксплуатации самоходных землесосных снарядов;
порядок пользования аварийно-спасательным и противопожарным имуществом и инвентарем;
порядок пользования системами внутренней связи и сигнализации по тревогам;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
технологический процесс работы самоходных землесосных снарядов.
534. При выполнении работ на землесосных снарядах производительностью до 700 кубических метров в час – 4 разряд;
при выполнении работ на землесосных снарядах производительностью свыше 700 кубических метров в час – 5 разряд.
Параграф10. Бригадир изыскательной русловой партии, 4 разряд
535. Характеристика работ:
руководство рабочими изыскательской партии на полевых изыскательских работах и русловых исследованиях;
выполнение подготовительных и простейших полевых работ;
подготовка к выезду на полевые работы;
рубка просек;
выставление промерных и гидрометрических створов;
постройка знаков и закладка центров планового обоснования;
установка высотных реперов;
устройство водомерных постов;
пуск и сбор поплавков;
мелкое бурение;
участие в работах, связанных с подготовкой к буксировке брандвахты;
управление моторной лодкой (катером), пуск и остановка двигателя;
профилактический ремонт корпуса и двигателя моторной лодки (катера);
хранение инструментов, приборов и мелкого оборудования для производства полевых изыскательских работ и русловых исследований.
536. Должен знать:
общие сведения о реках, озерах и искусственных водных путях, водном режиме и русловых процессах, габаритах пути, способах поддержания их и улучшения судоходных условий;
судоходную обстановку, ее назначение и порядок расстановки обстановочных знаков;
элементарные сведения по геодезии, топографии, гидрографии и гидрометрии;
порядок пользования простейшими инструментами и приборами, применяемыми при выполнении полевых изыскательских работ и русловых исследований;
порядок хранения инструментов и приборов;
принцип действия и устройство двигателей внутреннего сгорания;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности при производстве изыскательских работ швартовке судов и пользования такелажем;
внутренний трудовой распорядок.
537. Требуется подготовка по установленной специальной программе.
Параграф 11. Рабочий полевой (путевой) изыскательской русловой партии, 2 разряд
538. Характеристика работ:
выполнение под руководством инженерно-технических работников или бригадира партии различных вспомогательных операций при выполнении полевых изыскательских работ и русловых исследований;
заготовка деревянных знаков для закрепления пунктов планово-высотного обоснования, вех, створных и пикетных кольев;
участие в работах, связанных с подготовкой к буксировке брандвахты, с ремонтом плавующих средств и иного инвентаря;
выполнение плотничных и малярных работ.

539. Білуге тиіс:
дала iзденiс жұмыстары (зерттеулер) тағайындау туралы ортақ мәлiметтер өндiру тәсiлдерi;
зерттеу жұмыстарын жүргізу, кемені болат арқанмен байлау, такелаждарды пайдалануда қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.
540. Су өлшеу бекеттері құрылғылары, өлшеу және геометриялық қақпақтарды, белгілерді салу және жоспарлы орталықтарды салу жұмыстарын орындауда– 3-разряд.
12-параграф. Кеме аспазшысы, 4-разряд
541. Жұмыс сипаттамасы:
суда азықтың дайындаудың экологиялық есебімен кеме экипаж мүшелеріне азықты дайындауын қамту;
азықтар, шикізаттарға мәлімдеме, мәзір құрастыру;
тиiстi шикiзат және дайын өнiмнiң шығуын есептеу;
түскен шикізат және жартылай фабрикаттарға және оларға сәйкесінше көлемі, сапасы және ассортименті бойынша мәлімдеме, тіркеме қағаздарына бақылау;
актiлердiң салмақтың жеткiлiксiздiгi, ұрыс, ақау, шартқа сәйкес емес өнiмдерiне ресiмдеу;
тағамдарды дайындау кезінде келесідегідей операцияларды орындайды: бұйымдарды сүзу, араластыру, ұнтақтау, қалыптау, фаршталу;
тұтынылатын шикiзатты есеп, тауарлық есеп берудi жүргiзу;
тағамды қабылдау үшін орнатылған уақытта тарату;
кемеде наубайшы болмаған жағдайда оның міндетін атқару.
542. Білуге тиіс:
кеме экипаж мүшелеріне азық дайындауын қамтамасыз ету тәртібі бойынша ұйымдастыру-басқарушы және нормативтік құжаттар;
қоректену физиологиясының негiзi;
тамақ өнiмдерiнiң тауартануын негiзі, қоғамдық қоректенудiң гигиенасы және тазалық сақтауы, аспаздықты;
кемелерде камбуздар және қоғамдық қоректену кәсіпорындарының құрылғыларымен құрал-саймандарын пайдалану тәртібі;
санитарлық талаптардың тәртібі;
дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
өрт сөндіру құрылғыларын, дара және ұжымдық құтқару құрылғыларын қолдану тәртібі.
13-параграф. Кеме жіберуші, 4-разряд
543. Жұмыс сипаттамасы:
шлюз камерасындағы кемелерді шлюздеу және орналастыру барысын қадағалау;
жүзетін заттардан шкаф бөліктері мен жұмыс қақпаларын уақытында тазалауды қамтамасыз ету;
кірме арналарындағы кемелердің тұруын, камералардағы, шлюз аумақтарындағы акваторий тазалығын қадағалау;
шлюзді орталықтан басқару пультінен берілетін команда кемесі бастығының командаларының дұрыс және уақытылы орындалуын бақылау;
шлюзде техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жұмыстарына қатысу.

539. Должен знать:
общие сведения о назначении изысканий и русловых исследований и способах производства полевых изыскательских работ;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности при производстве изыскательских работ, швартовке судов и пользовании такелажем;
внутренний трудовой распорядок.
540. При выполнении работ по устройству водомерных постов, постройке знаков и закладке центров планового обоснования, выставление промерных и гидрометрических створов – 3 разряд.
Параграф 12. Повар судовой, 4 разряд
541. Характеристика работ:
обеспечение приготовления пищи членам экипажа судна с учетом экологии приготовления пищи на воде;
составление меню, заявок на продукты питания, полуфабрикаты;
расчет требуемого сырья и выхода готовой продукции;
контроль поступившего сырья и полуфабрикатов на их соответствие заявкам и накладным документам по объему, качеству и ассортименту;
оформление актов на недостачу веса, бой, брак, некондиционные продукты;
при приготовлении блюд (изделий) выполняет операции: процеживание, замешивание, измельчение, формовка, фарширование, начинка изделий;
ведение учета расходуемого сырья, товарной отчетности;
раздача блюд в установленное для приема пищи время;
на судах, где нет пекаря выполняет его обязанности.
542. Должен знать:
организационно-распорядительные и нормативные документы, касающиеся порядка обеспечения приготовления пищи членам экипажа судна;
основы физиологии питания;
основы товароведения пищевых продуктов, гигиену и санитарию общественного питания, кулинарию;
порядок пользования оборудованием и инвентарем предприятий общественного питания и камбузов судов;
требования санитарных правил;
порядок оказания первой доврачебной помощи;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок пользования средствами пожарного тушения, индивидуальными и коллективными спасательными средствами.
Параграф 13. Судопропускник, 4 разряд
543. Характеристика работ:
надзор за расстановкой судов в камере шлюза, правильностью швартовки судов, процессом шлюзования на участках с неинтенсивным судоходством;
обеспечение своевременной очистки шкафных частей ворот от плавающих предметов;
наблюдение за положением судов в подходных каналах, чистотой акватории в камерах, подходах и на территории шлюза;
контроль за правильностью створения двустворчатых ворот камер и фиксации ворот в конечных положениях;
осмотр замерных устройств;
поддержание проектного уровня воды в верхних бьефах гидроузла;
участие в работах по техническому обслуживанию и текущему ремонту шлюза.

544. Білуге тиіс:
шлюздің және оның жабдықтарының, техникалық құрылыстарының негізгі элементтерінің техникалық пайдалану тәртібі, мақсаты және құрылысы;
қақпалар мен бекітпелердің, кемелер мен айлақ жабдықтары үйінділерінен сақтандыру құрылғыларының жұмыс жасау қағидаты;
апаттық-құтқару және өртке қарсы құрал-жабдықтардың құрамы және шлюзде орналасуы;
кемелер мен плоттарды шлюз арқылы өткізу тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
кемелер мен шлюздарда қабылданған жарықтық және дыбыстық сигнал беру.
545. Арнайы бағдарлама бойынша дайындық талап етіледі.
546. Қарқынды кеме қатынасы учаскесінде жұмыс орындаған кезде:
2-класты кеме жүзетін гидротехникалық құрылыстарда – 5-разряд;
1-класты кеме жүзетін гидротехникалық құрылыстарда – 6-разряд.
547. 6-разряд беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
14-параграф. Кеме қатынасы күзетінің бригадирі, 4-разряд
548. Жұмыс сипаттамасы:
күзеттегі жұмысшылардың жұмысын басқару;
қызмет көрсетілетін учаскеде кеме жолының тереңдігі мен көлемін өлшеу, кеме жүзетін жағдай белгілерін орнату әрі қайта орналастыру және өлшеу нәтижелері бойынша тереңдікті көрсетілетін маңдайшалардың өзгеруі;
күндізгі және түнгі уақытта жүзетін және жағадағы жағдайдың дұрыстығын қадағалау;
қызмет көрсетілетін учаске бұрылыстарында жолдың нақты габариттерітуралы күнделікті хабарлау;
кеме жүзетін трассаны үнемі тралдау арқылы оның тазалығын тексеру;
табылған кедергілерді тазалау немесе белгілермен қоршау;
жағдай белгілерінде жарық беретін сигнал аппаратураларын орнату және олардың дұрыс ірекет етуін қадағалау;
кеме жүргізушілерінің талабы бойынша кемелерді өткізуге көмек көрсету;
апат болған жағдайда кемеге шығу және апат жөнінде акт жазуға қатысу;
моторлы қайықты (катерді) басқару, қозғалтқышты қосу және тоқтату, қайықтың (катердің) корпусы мен қозғалтқышына алдын ала жөндеуге қатысу.
549. Білуге тиіс:
кеме жүзетін трассаға қойылатын негізгі талаптар, кеме жүзетін жағдайдың мақсаты, қызмет көрсетілетін учаскедегі кепілдік берілген және сараланған жол габариттері;
жағдайдың жағалық және қалқыма белгілерін қою тәртібі;
электртехника мен оптика жөнінде жалпы мәліметтер;
жарық беретін сигнал аппараттарын пайдаланудың ерекшеліктері және мақсаты;
бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын пайдалану тәртібі;
іштен жанатын қозғалтқыштардың әрекет ету қағидаты және құрылысы;
кеме жүзетін жағдайға жанастам бөліктегі ішкі су жолдары бойынша жүзу тәртібі;
дыбыс және жарық сигналдары;
радиостанцияны пайдалану және оны теңшеу тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
кеме жүзетін жағдайға қажетті көлемде ағаш ұсталық және сырлау жұмыстары.

544. Должен знать:
устройство, назначение и порядок технической эксплуатации основных элементов шлюза и его оборудования;
принцип действия ворот и затворов, предохранительных устройств от навала судов и причального оборудования;
состав и расположение на шлюзе аварийно-спасательных и противопожарных средств;
порядок пропуска судов и плотов через шлюзы;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
световую и звуковую сигнализацию, применяемую на судах и шлюзах.
545. Требуется подготовка по установленной специальной программе.
546. При выполнении работ на участках с интенсивным судоходством:
на судоходных гидротехнических сооружениях 2 класса – 5 разряд;
на судоходных гидротехнических сооружениях 1 класса – 6 разряд.
547. Для присвоения 6 разряда требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 14. Бригадир поста судоходной обстановки, 4 разряд
548. Характеристика работ:
руководство работой постовых рабочих;
промеры глубины и ширины судового хода на обслуживаемом участке, расстановке и перестановке знаков судоходной обстановки и изменение показателей вывески глубин по результатам промеров;
наблюдение за исправными действиями плавучей и береговой обстановки в дневное и ночное время;
ежедневная информация о фактических габаритах пути на перекатах обслуживаемого участка;
проверка чистоты судоходной трассы путем регулярного ее траления, уборка или ограждение знаками обнаруженных препятствий;
настройка светосигнальной аппаратуры на знаках обстановки и наблюдение за исправным ее действием;
проведение текущего ремонта знаков судоходной обстановки;
оказание помощи в проводке судов по требованию судоводителей;
выезд на суда в случае аварии и участие в составлении акта об аварии;
управление моторной лодкой (катером), пуск и остановка двигателя, участие в профилактическом ремонте корпуса и двигателя лодки (катера).
549. Должен знать:
основные требования, предъявляемые к судоходной трассе и назначение судоходной обстановки, гарантируемые и дифференцированные габариты пути на обслуживаемом участке;
порядок расстановки береговых и плавучих знаков обстановки;
общие сведения по электротехнике и оптике;
назначение и особенности эксплуатации светосигнальной аппаратуры;
порядок пользования контрольно-измерительными инструментами и приборами;
принцип действия и устройство двигателей внутреннего сгорания;
порядок плавания по внутренним водным путям в части, касающиеся судоходной обстановки, звуковую и световую сигнализацию;
порядок эксплуатации радиостанции и ее настройки;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
плотничные и малярные работы в объеме, необходимом для ремонта судоходной обстановки.

550. Бір жылдан кем емес (навигация) қарауыл тәжірибесінің болуы және арнайы бағдарлама бойынша дайындық талап етіледі.
15-параграф. Кеме қатынасы монтері-моторшы, 3-разряд
551. Жұмыс сипаттамасы:
кеменің жүзу жағдайындағы белгілерінде жарық беретін сигнал аппаратурасы мен автоматтарды монтаждау, теңшеу;
қоректендіру көзін белгілеу және ауыстыру, аккумуляторды зарядтау, электролит дайындау және аккумуляторлы элементтерді құю;
жарық беретін сигнал аппараттары мен автоматтарын тексеру және ағымдағы жөндеу жүргізу, бақылау үшін учаскелерді аралау және жағдай белгілеріндегі жарық беретін сигнал аппаратураларының монтажын әрі жұмысын тексеру;
моторлы қайықты басқару, қозғалтқышты қосу және тоқтату, моторлы қайықтың корпусы мен қозғалтқышына ұсақ және алдын ала жөндеу жұмыстарын жүргізу.
552. Білуге тиіс:
кеменің жүзу жағдайындағы белгілерінде қолданылатын жарық беретін сигнал аппаратурасы мен автоматының мақсаты;
автоматтарды монтаждау схемалары және ақаулықтарды анықтау және жою тәртібі;
кеменің жүзу жағдайы белгілеріндегі жарық беретін аппаратураларда қолданылатын линзалардың, сәуле түсіргіштердің, жарық фильтрлердің оптикалық қасиеті;
кеменің жүзу жағдайындағы белгілеріне жарық түсіру үшін қолданылатын қышқыл және сілтілі аккумулятор батареяларының құрылысы мен мақсаты;
қайық қозғалтқышын қосу, басқару және тоқтату тәртібі;
ішкі су жолдарымен жүзудің тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
электртехника жөніндегі негізгі мәліметтер.
553. Учаскелерде интенсивті кеме жүзу жұмыстарын орындаған кезде – 4-разряд.
16-параграф. Кеме қатынасын хабарлаушы, 3-разряд
554. Жұмыс сипаттамасы:
кеменің жүру жолындағы жағдайдың белгіленген учаскедегі қарауыл жұмысшыларынан кеменің жүру жолының тереңдігін тәулік сайын өлшеу нәтижелері бойынша кеменің жүру жағдайындағы белгілерінің орналасу өзгерістері және кемемен техникалық форттың (жерден көсіп алатын снарядтар, корчекрандар және өзге де) орналасқан жері сондай ақ іздестіру қалыбы және тегістеу партиялары жөнінде күнделікті мәлімет жинау;
телефон, радио немесе өзге де тәсілмен жолдың техникалық учаскесінде (гидротехникалық шоғырлану ауданында) өңдеу және жеткізу;
жолдың техникалық учаскелеріндегі жерден көсіп алатын және түбін тазалайтын снарядтар, іздестіру қалыбы және түзету партиялары мен өзге де өндірістік бірліктер жағдайлық бригадалар командирлер жарлықтар мен тапсырмалар беру;
радиотелефон аппаратуралары мен көліктің бекітілген құралдарының сақталуы мен дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз ету.

550. Требуется опыт работы постового не менее одного года (навигации) и подготовка по установленной специальной программе.
Параграф 15. Монтер-моторист судоходной обстановки, 3 разряд
551. Характеристика работ:
монтаж, настройка светосигнальной аппаратуры и автоматов на знаках судоходной обстановки;
установка и смена источников питания, зарядка аккумуляторов, приготовление электролита и заливка аккумуляторных элементов;
обнаружение неисправностей и текущий ремонт светосигнальной аппаратуры и автоматов, контрольные объезды участка и проверка монтажа и действия светосигнальной аппаратуры на знаках обстановки;
управление моторной лодкой, пуск и остановка двигателя, проведение мелкого и профилактического ремонта корпуса и двигателя моторной лодки.
552. Должен знать:
назначение всех видов светосигнальной аппаратуры и автоматов, применяемых на знаках судоходной обстановки;
монтажные схемы автоматов и порядок обнаружения и устранения неисправностей;
оптические свойства линз, отражателей и светофильтров, применяемых в светосигнальной аппаратуре и приборах на знаках судоходной обстановки;
устройство и назначение кислотных и щелочных аккумуляторных батарей, применяемых для освещения знаков судоходной обстановки;
порядок запуска, управления и остановки лодочного двигателя;
порядок плавания по внутренним водным путям;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
основные сведения по электротехнике.
553. При выполнении работ на участках с интенсивным судоходством – 4 разряд.
Параграф 16. Информатор судоходной обстановки, 3 разряд
554. Характеристика работ:
сбор от работников постов судоходной обстановки на закрепленном участке ежедневных сведений о результатах ежесуточных промеров глубин судового хода, изменениях в расположении знаков судоходной обстановки и месторасположения судов и технического флота (землечерпальных снарядов, корчекранов и иные), а также изыскательских русловых и выправительных партий;
обработка и передача этих сведений техническому участку пути (району гидротехнических сооружений) по телефону, радио или иным способом;
передача указаний и распоряжений технического участка пути в обстановочные бригады командирам землечерпальных и дноочистительных снарядов, изыскательским русловым и выправительным партиям и иным производственным единицам;
обеспечение сохранности и правильной эксплуатации радиотелефонной аппаратуры и закрепленных средств транспорта.

555. Білуге тиіс:
жағдайлық белгілердің барлық түрлерінің мақсаты;
кеменің жүру жолының тереңдігі мен енін өлшеудің тәсілдері мен тәртібі;
қызмет көрсетуші учаскедегі кепілдік берілген және сараланған жоспарлы жолдың шектік габариттері;
кеменің жүру жағдайына қатысты көру және есту сигналдары,ішкі су жолдары мен жүзу тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
радиостанцияны пайдалану тәртібі және өндірістік бірліктермен байланыс графигі.
556. Интенсивті кеме жүру және өндірістік жерден көсіп алу, түбін тереңдету жұмыстары учаскелеріндегі жұмысты орындау кезінде – 4-разряд.
17-параграф. Кеме құрылғысының бекет (қосалқы) жұмысшысы-моторшы, 2-разряд
557. Жұмыс сипаттамасы:
күндізгі және түнгі кезде бекетте кезекшілік ету және кеменің жарамды қалыпта тұруын қадағалау;
кеме жүрісінің тереңдігі мен енін өлшеуге, кеме белгілерін қоюға және орнатуға, тральды және жағаларды тазалау жұмыстарына қатысу.
558. Білуге тиіс:
жүзетін және жағалау белгілердің орналастыру тәртібі және мақсаты;
өлшеу және тральды жұмыстарды жүргізу тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
кемеге, дыбыс және жарық белгілеріне қатысты бөліктердің ішкі су жолдары бойынша жүзу тәртібі.
18-параграф. Кеме құрылғысының бекет (қосалқы) жұмысшысы-моторшы, 3-разряд
559. Жұмыс сипаттамасы:
күндізгі және түнгі кезде бекетте кезекшілік ету және кеменің жарамды қалыпта тұруын қадағалау;
кеме белгілерінің жарық сигнал беруін жарамды қалыпта ұстау және қызмет көрсету;
жарық сигнал беру аспаптарындағы электр лампаларды қоректендіру көзін ауыстыру, кеме белгілерінің белгілерін жөндеу және бояу;
моторлы қайықты басқару, корпусты ағымдағы және профилактикалық және моторлы қайықтың қозғалтқышын жөндеуге қатысу.
560. Білуге тиіс:
кеме белгілерін жайғастырудың орналастыру тәртібі және мақсаты;
жарық сигналы аппаратурасы мен автоматтарды пайдалану, теңшеу және орналастыру тәртібі;
іштен жанатын қозғалтқыш құрылғысын қолдану қағидаты, дыбыс және жарық сигнал беруі;
қоректендіру көздері туралы негізгі мәліметтер мен оларды пайдалану тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
электртехника және оптика жөніндегі қарапайым мәліметтер.

555. Должен знать:
назначение всех видов обстановочных знаков;
порядок и способы промера глубины и ширины судового хода;
плановые гарантируемые и дифференцированные габариты пути на обслуживаемом участке;
порядок плавания по внутренним водным путям, касающиеся судоходной обстановки, зрительных и звуковых сигналов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок эксплуатации радиостанции и график связи с производственными единицами.
556. При выполнении работ на участках с интенсивным судоходством и производством землечерпальных, дноуглубительных работ – 4 разряд.
Параграф 17. Рабочий постовой (разъездной)-моторист судоходной обстановки, 2 разряд
557. Характеристика работ:
дежурство на обстановочном посту и наблюдение за исправным действием судоходной обстановки в дневное время и ночное время;
участие в промерах глубины и ширины судового хода, в работах по промерам перекатов, расстановке и перестановке знаков судоходной обстановки, а также в тральных и берегоочистительных работах.
558. Должен знать:
назначение и порядок расстановки знаков судоходной обстановки;
порядок проведения промерных и тральных работ;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок плавания по внутренним водным путям в части, касающиеся судоходной обстановки, звуковой и световой сигнализации.
Параграф 18. Рабочий постовой (разъездной)-моторист судоходной обстановки, 3 разряд
559. Характеристика работ:
дежурство на обстановочном посту и наблюдение за исправным действием судоходной обстановки в дневное и ночное время;
обслуживание и обеспечение исправного действия световой сигнализации на знаках судоходной обстановки;
смена источников питания и замена электроламп в светосигнальных приборах, ремонт и покраска знаков судоходной обстановки;
управление моторной лодкой и участие в проведении текущего и профилактического ремонта корпуса и двигателя моторной лодки.
560. Должен знать:
назначение и порядок расстановки знаков судоходной обстановки;
порядок эксплуатации, настройки и установки светосигнальной аппаратуры и автоматов на знаках обстановки;
принцип действия и устройство двигателей внутреннего сгорания, звуковую и световую сигнализацию;
основные сведения об источниках питания и порядок их эксплуатации;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
элементарные сведения по электротехнике и оптике.

561. Интенсивті кеме қатынасы учаскелерінде жұмыстарды орындау кезінде – 4-разряд.
19-параграф. Кеме электригі, 4-разряд
562. Жұмыс сипаттамасы:
электр кеме құрылғыларының, қосалқы машиналардың, электр аспаптарының, рульді, буксирлі, швартты, зәкірлі, шлюпті және өзге кеме құрылғыларының электрлі жабдықтарын, пальпионажды шығырлар мен жүк көтеру жабдықтарының орташа күрделіктегі бөлшектерін, аппараттары мен тораптарын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру;
электрлі жетектерді және олардың жұмыс жүйесін қадағалаушы бөлшектермен қосу;
кеме электр қондырғыларын қадағалау және техникалық күтімге келтіру;
кеме электрлі жабдықтарын тексеруге арналған кезекші журналды толтыру, ақау тізімін құрастыру;
вахтаны белгіленген тәртіпте атқару.
563. Білуге тиіс:
кеме электрлі жабдығының мақсаты және құрылысы;
басқару тұтқасы кешеніне және кеменің беретін электр қондырғыларының құрылымдық сипаттамалары және жұмыс параметрлері;
буксир электрприборы, арқан байлағыш, зәкір, қайық және өзге құрылғылары мен механизмдері;
пальпионаждық жүкшығырлар және жүк көтеру жабдығы;
қалқыма кранда жұмыс кезінде кемеде қызмет ету жарғысы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
суда апатқа ұшырағандарға көмек көрсетуге басшылық ету.
564. Жұмыс үлгілері:
1) кемеге күш беретін электр қондырғылары және қосалқы құрылымдар, машиналар, тетіктердің электрприборлар жинағышын тексеру, техникалық күтім жасау және жөндеу;
2) аппаратурамен панель, қалқандарды – алу, қою;
3) коллектор электрмашиналары (қоюлар, құрылғылар) зәкiрлердiң пластинасы – балапан қораздарды дәнекерлеу;
4) басқару және апаттық схемалары – қызмет көрсету және жөндеу;
5) электрмашиналардың iшпектерi – жуу және майлаушы маймен толтыру;
6) әр түрлi, автоматты ажыратқыштар және ауыстырып қосқыш – жөндеу;
7) өндiргiштер және өзге электр машинистердің бiлiктерiнiң қосуларын жалғастырғыш – бөлшектеу, құрастыру, реттеу;
8) аккумуляторлық батарея – электролиттiң тығыздығының тексеружәне реттеу.
20-параграф. Кеме электригі, 5-разряд
565. Жұмыс сипаттамасы:
электр кеме құрылғыларының, қосалқы машиналардың, электр аспаптарының, рульді, буксирлі, швартты, зәкірлі, шлюпті және өзге де кеме құрылғыларының электрлі жабдықтарын, пальпионажды шығырлар мен жүк көтеру жабдықтарының орташа күрделіктегі бөлшектерін, аппараттары мен тораптарын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру;
қысқы жөндеуден кейін кеме электрлі жабдықтарын реттеу және сынау;
тікелей кеменің ішінде электрлі жабдықтардың жұмысында табылған ақаулықтарды жою.

561. При выполнении работ на участках с интенсивным судоходством – 4 разряд.
Параграф 19. Электрик судовой, 4 разряд
562. Характеристика работ:
разборка, ремонт и сборка, средней сложности деталей, аппаратов и узлов электрических судовых установок и вспомогательных машин, электроприборов, электрооборудования рулевого, буксирного, швартовного, якорного, шлюпочного, подруливающего и иных судовых устройств и механизмов, пальпионажных лебедок и грузоподъемного оборудования;
соединение деталей и узлов электроприводов и следящих систем за их работой;
проведение технических уходов и осмотров судовых электроустановок;
составление дефектной ведомости, ведение вахтенного журнала по осмотрам судового электрооборудования;
несение в установленном порядке вахты.
563. Должен знать:
устройство и назначение судового электрооборудования;
конструктивные характеристики и параметры работы судовых силовых электроустановок движительного и рулевого комплекса;
электроприборов буксирного, швартовного, якорного, шлюпочного и иных судовых устройств и механизмов;
пальпионажных лебедок и грузоподъемного оборудования;
устав службы на судах, расписания по судовым тревогам и работам;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
руководство по оказанию помощи терпящим бедствие на воде.
564. Примеры работ:
1) коллекторы судовых силовых электроустановок и электроприборов судовых вспомогательных устройств, машин, механизмов и оборудования - осмотр, технический уход, ремонт;
2) панели, щиты с аппаратурой - снятие, установка;
3) пластины якорей коллекторные электромашин (установок, устройств) - пайка петушков;
4) схемы управления и аварийные - обслуживание и ремонт;
5) подшипники электромашин - промывка и заправка смазкой;
6) пускатели разные, автоматические выключатели и переключатели - ремонт;
7) муфты соединений валов генераторов и иных электрических машин - разборка, сборка, регулировка;
8) аккумуляторные батареи - осмотр, проверка и регулировка плотности электролита.
Параграф 20. Электрик судовой, 5 разряд
565. Характеристика работ:
разборка, ремонт и сборка сложных деталей и узлов судовых силовых и вспомогательных машин, электроприборов, электрооборудования рулевого, буксирного, швартовного, якорного, подруливающего и иных судовых устройств и механизмов, пальпионажных лебедок и грузоподъемного оборудования;
регулировка и испытания судового электрооборудования после зимнего (капитального) ремонта;
устранение обнаруженных дефектов в работе данного электрооборудования непосредственно на судне.

566. Білуге тиіс:
кемеэлектрлі жабдықтарының құрылысы, тораптары және схемалары;
кемеэлектрлі жабдықтарының ерекше күрделі тораптары мен схемаларын бөлшектеу, ұсақ жөндеу және құрастыру тәсілдері;
кемені электрмен қамтамасыз етудің ерекше күрделі схемаларының кеме жағдайларында жөндеу тәртібі;
кеме жағдайларында (жүзуде) кемені электрмен қамтамасыз етудің қадағалаушы және қайталаушы жүйелерінің ерекше күрделі схемаларын жөндеу тәртібі;
кеме электрлі жабдығын жөндеуге және сынауға арналған техникалық шарттар мен құжаттамасы, кеме дабылдары мен жұмыстары бойынша кестелері;
кемеде қызмет ету жарғысы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
суда апатқа ұшырағандарға көмек көрсету нұсқаулығы.
567. Жұмыс үлгілері:
1) кеме электр құрылғылары (дизель-генераторлар, электрлі моторлар), сорғы, компрессор, тоңазыту құрылғыларының, жүк көтеру механизмдерінің, пальпионажды шығырлардың, буксир, зәкір, швартты, қозғалту-рульді, шлюпті және өзге бас құрылғылар мен жүйелердің электржетек машиналары - токтан алу және ток қабылдау құрылғыларын, басқару, қорғау және қайталау схемаларын тексеру, техникалық күту, жөндеу;
2) барлық үлгідегі қорғағыштар - қызмет көрсету және қайта зарядтау;
3) электр машина ішпектері - сығымдау;
4) қосалқы жабдық электр машиналарының, құрылғылардың, сорғылар мен өзге біліктерін біріктіру муфталары - өзара іс-қимылын тексеру, реттеу.
21-параграф. Кеменің қазанды қондырғысы (кочегар) машинисі, 4-разряд
568. Жұмыс сипаттамасы:
кеменің қазанды қондырғысы мен оған қызмет көрсетуге арналған техникалық жабдықтарға эксплуатациялық және техникалық қызмет көрсету.
569. Білуге тиіс:
кеме құрылысы және кеменің қазандық қондырғысы;
кеме жүйесінің қазанды бөлігіндегі құбырлар мен арматуралардың мақсаты және орналасуы;
ішкі байланыс пен сигнал беру жүйелерін пайдалану тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
апаттық-құтқару және өртке қарсы мүлік пен құрал-саймандардыпайдалану тәртібі.
22-параграф. Кешенді бригаданың тиеу-түсіру жұмыстарындағы механизаторы (докер-механизатор), 1-разряд (4-класс)
570. Жұмыс сипаттамасы:
кемелерде, вагондарда, автокөліктерде және өзге де жылжымалы құрамда барлық түрлердегі жүктердітиеу, түсіру және шамадан артық тиеу: бір топтағы крандар;
электрлі тиегіштер, автотиегіштер, жүкарбалар (жүк көтергіштер), тасымалдағыштар (конвейерлер, шнектер, норий), трюмдық, вагондық, қоймалық және өзге электржетекті машиналар, жүк лифтілері;
келесі машиналардың бірі (механизм)дірілдеткіш, діріл қопсытқыш, вагон аударғыш, люк көтергіш, магниттік сепаратор, қайта тегістеу станциясы және өзге технологиялық құрылғылар;
қолданылатын көтерме-көлікті және жүк тиетін машиналар мен механизмдерді басқару;
қызмет көрсетіліп жатқан машиналарды, механизмдерді тазалау және майлау;
қоймалардағы және көлік құралдарындағы жүктерді бекіту және жасыру;
ауыстырылатын жүктің салмағы мен көлеміне сәйкес қажетті арқан жіптерді таңдау;
арқан жіптердің жарамдылығын анықтау;
жүк ұстағыш құрылғыларды орнату және ауыстыру;
жүктерді буып тию және байлау;
басқыштар мен қалқандарды тасымалдау;
жұмыс процессі кезінде вагондарды дайындау (тасып шығару);
жылжымалы құрам люктерін, борттарын, есіктерін ашу және жабу;
жүк түсіріліп біткеннен кейін жылжымалы құрамды тазалау;
коммерциялық операциялардың орындалуына қатысу.

566. Должен знать:
устройство узлов, групп и схем судового электрооборудования;
способы разборки, мелкого ремонта и сборки особо сложных узлов, групп и схем судового электрооборудования;
порядок ремонта в судовых условиях (в плавании) особо сложных схем следящих и дублирующих систем электрообеспечения судна;
технические условия и документацию на ремонт и испытания судового электрооборудования, расписания по судовым тревогам и работам;
устав службы на судах;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
руководство по оказанию помощи терпящим бедствие на воде.
567. Примеры работ:
1) судовые силовые электрические установки (дизель-генераторы, электромоторы), электрические приводные машины насосов, компрессоров, холодильных установок, грузоподъемных механизмов, пальпионажных лебедок, буксирного, якорного, швартовного, движительно-рулевого, шлюпочного и иных устройств и систем - осмотр, технический уход, ремонт токосъемных и токоприемных устройств, схем управления, защиты и дублирования;
2) предохранители всех типоразмеров - обслуживание и перезарядка;
3) подшипники электромашин - запрессовка;
4) муфты соединения электромашин вспомогательного оборудования, устройств, насосов и иных- проверка, регулировка взаимодействия.
Параграф 21. Машинист (кочегар) котельной установки судна, 4 разряд
568. Характеристика работ:
эксплуатационное и техническое обслуживание котельной установки судна и технических средств, предназначенных для ее обслуживания.
569. Должен знать:
устройство судна и котельной установки судов;
расположение и назначение трубопроводов и арматуры судовых систем в котельном отделении;
порядок пользования системами внутренней связи и сигнализации;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок пользования аварийно-спасательным и противопожарным имуществом и инвентарем.
Параграф 22. Механизатор (докер-механизатор) комплексной бригады на погрузочно-разгрузочных работах, 1 разряд (4 класс)
570. Характеристика работ:
погрузка, выгрузка и перегрузка всех видов грузов в суда, вагоны, автомобили и иной подвижной состав с применением: кранов одной группы;
электропогрузчиков, автопогрузчиков, лебедок (тельферов), транспортеров (конвейеров, шнеков, норий), трюмных, вагонных, складских и иных машин с электроприводом, грузовых лифтов;
одной из машин (механизмов) технологического оборудования вибратора, виброрыхлителя, вагоноопрокидывателя, люкоподъемника, магнитного сепаратора, пересыпное станции и иные);
управление применяемыми подъемно-транспортными и перегрузочными машинами и механизмами;
чистка и смазка обслуживаемых машин, механизмов и приспособлений;
крепление и укрытие грузов на складах и транспортных средствах;
выбор необходимых стропов в соответствии с массой и размером перемещаемого груза;
определение пригодности стропов;
установка и замена грузозахватных приспособлений;
строповка и увязка грузов;
переноска щитов и трапов;
подкатка (откатка) вагонов в процессе работы;
открывание и закрывание люков, бортов, дверей подвижного состава;
очистка подвижного состава после произведенной выгрузки груза;
участие в выполнении коммерческих операций.

571. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін көтерме-көлікті, жүк тиетін машиналар, механизмдер мен бейімделулердің шектік жүктеме нормалары, құрылғылар туралы мәліметтер, жұмыс қағидаты, мақсаты;
жылжымалы құрам туралы мәліметтер;
жүктердің атауы;
ауыстырылатын жүктің салмағын көзбен шолу арқылы анықтауды;
жүк тиеу, түсіру, шамадан артық тиеу және строптау тәсілдері және тәртібі;
жүктертұратын бөлменің құрылысы;
тара түрлері, буып-түю және таңбалау түрлері;
ашық теміржол жылжымалы құрамы мен автокөліктерге жүктерді тиеу және теміржол вагондарынан жүктерді түсіру және оларды қат-қабат қалау мүмкінгабариті;
жүктерді тиеу, түсіру жері және қоймалар орны;
қызмет көрсетіліп жатқан аумақта технологиялық жүйелілікті және өндірістік тапсырмаларды орындау операциялары;
сигнал беру жүйесінің өндірісте тиеу-түсіру кезінде қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
коммерциялық операцияларды жүргізу негізі.
572. Ескерту:
біліктілігі жоғары механизаторлардың басшылығымен біліктілігі 4-класс кешенді бригадаларының механизаторлары (докер-механизаторлар) ауыр салмақты және ұзындық өлшеуіш жүктердіңметалл конструкцияларын жону және кері жону жұмыстарын орындайды.
23-параграф. Кешенді бригаданың тиеу-түсіру жұмыстарындағы механизаторы (докер-механизатор), 2-разряд (3-класс)
573. Жұмыс сипаттамасы:
кемелерде, вагондарда, автокөліктерде және өзге де жылжымалы құрамда барлық түрлердегі жүктерді келесі машиналардың бірі арқылы тиеу, түсіру және шамадан артық тиеу:бір топтағы крандар, жүк көтерімділігі 5 тоннаға дейінгі автотиегіш, жартылай тіркемелі тартқыштар (тракторлар), бульдозерлер (дизельді вагонтартқыштары), тракторлы тиегіштер (бульдозерлер);
бір топтағы экскаваторлар, стаккерлер, реклаймерлер, арнайы жүк тиегіш (түсіретін) кеме машиналары, тартқышы іштен тұтанатын қозғалтқышты трюмдық, вагондық, қоймалық арнайы машиналары, порталдық пневматикалық қайта жүктеушілер, контейнерлік көтергіштер;
қолданылатын көліктер мен жүк тиелетін машиналарды және механизмдерді басқару;
машиналар, механизмдер және бейімделулер жұмыстарының ақаулықтарын анықтау;
машиналар, механизмдер, жүкқармаушы және өзге де бейімделулерге ай сайынғы техникалық қызмет көрсету кезінде туындаған ақауларда (егер жоғары білікті маманды тарту талап етілмесе) жою;
жылжымалы құрам және қойма құрылыстары сыйымдылығы мен жүк көтерімділігін тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
ұсақ топтамлы тасымалдауда, жүктерді іріктеп алу және толымдау, және де жылжымалы құрамға беру орнына орналастыру және орыны-орнына қою;
барлық жүктерді иіру және байлау;
әртүрлі жағдайда жүктердін орнын ауыстыру мен буып тиюдын тез және қауіпсіз тәсілдерін таңдау;
арқан жіптерді әртүрлі түйін байлау және тұсау;
сигналшының міндеттерін орындау;

571. Должен знать:
назначение, принцип работы, сведения об устройстве, предельные нормы нагрузки обслуживаемых подъемно-транспортных, перегрузочных машин, механизмов и приспособлений;
сведения о подвижном составе;
наименования грузов;
визуальное определение массы перемещаемого груза;
порядок и способы погрузки, выгрузки, перегрузки и строповки грузов;
устройство грузовых помещений;
виды тары, упаковки и маркировки грузов;
допустимые габариты при погрузке грузов на открытый железнодорожный подвижной состав и автомашины и разгрузке грузов из железнодорожных вагонов и укладке их в штабель;
расположение складов и мест погрузки и выгрузки грузов;
производственное задание и технологическую последовательность выполнения операций на обслуживаемом участке;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности и условную сигнализацию при производстве погрузочно-разгрузочных работ;
внутренний трудовой распорядок;
основы ведения коммерческих операций.
572. Примечание:
механизаторы (докеры-механизаторы) комплексных бригад 4 класса квалификации застропку и отстропку металлоконструкций, тяжеловесных и длинномерных грузов выполняют под руководством механизаторов более высокого класса.
Параграф 23. Механизатор (докер-механизатор) комплексной бригады на погрузочно-разгрузочных работах, 2 разряд (3 класс)
573. Характеристика работ:
погрузка, выгрузка и перегрузка всех видов грузов в суда, вагоны, автомобили и иной подвижной состав с применением: кранов одной группы, автопогрузчиков грузоподъемностью до 5 тонн, тягачей с полуприцепом (тракторов), бульдозеров (дизельных тягачей вагонов), тракторных погрузчиков (бульдозеров);
экскаваторов одной группы, стаккеров, реклаймеров, специальных судопогрузочных (разгрузочных) машин, трюмных, вагонных, складских специальных машин с приводом от двигателя внутреннего сгорания, портальных пневматических перегружателей, контейнерных подъемно-перегружателей;
управление применяемыми транспортными и перегрузочными машинами и механизмами;
выявление неисправностей в работе машин, механизмов и приспособлений;
ежемесячное техническое обслуживание машин, механизмов, грузозахватных и иных приспособлений, устранение выявленных неисправностей (если не требуется привлечение более квалифицированных специалистов);
обеспечение рационального использования грузоподъемности и вместимости подвижного состава и складских площадей;
подборка и комплектовка грузов, перевозимых мелкими партиями, размещение их по местам подачи и расстановки подвижного состава;
строповка и увязка всех грузов;
выбор способов для быстрой и безопасной строповки и перемещения грузов в различных условиях;
сращивание и связывание стропов разными узлами;
выполнение функций сигналиста.

574. Білуге тиіс:
қолданылатын машиналар, механизмдер және бейімделулер тобының құрылысы және әрекет ету қағидаты, мақсаты;
аумақтағы жүктерді қайта өңдеу технологиясы;
жүкті тиеу, түсіру, шамадан артық тиеу және бекіту техникалық шарттары;
ауыстырылатын жүктің салмағын көзбен шолу арқылы анықтауды;
арқандау тәртібі, барынша ыңғайлы арқандау орны;
арқанның пайдалану мерзімі және жүк көтерімділігі;
жүк қармау құралдарының жұмыс қағидаты;
механика, электртехника, материал жүргізужәне слесірлік жұмыс жөнінде негізгі мәліметтер;
теміржол қатынас жолдарында және теміржол сигнал беру өткелдерінде жүрудің негізгі талаптары;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
тиеу-түсіру жұмысын жасауға ұсынылатын, мемлекеттік техникалық бақылаудың негізгі талаптары.
24-параграф. Кешенді бригаданың тиеу-түсіру жұмыстарындағы механизаторы (докер-механизатор), 3-разряд (2-класс)
575. Жұмыс сипаттамасы:
кемелерде, вагондарда, автокөліктерде және өзге де жылжымалы құрамда барлық түрлердегі жүктерді келесі машиналардың бірі арқылы тиеу, түсіру және шамадан артық тиеу:екі әртүрлі топтағы крандар (порталды және мобилді) немесе экскаваторлар;
әртүрлі екі топтағы крандарды немесе экскаваторларды көтеру-көлікті машиналар немесе механизмдер түрлерінің бірне байланыстыру:жүк көтерілімділігі 28 тоннаға дейінгі автотиегіштер, жартылайтіркемелі тартқыштар, тартқыштар (тракторлармен) және бульдозерлер (дизельді вагонтартқыштар), тракторлы тиегіштер (бульдозерлер), контейнерлі артық тиеулер, тартқышы іштен тұтанатын қозғалтқышты трюмдық, вагондық, қоймалық арнайы машиналар, порталды пневматикалық қайта жүктеушілер;
жүк көтерілімділігі 28 тоннаға дейінгі автотиегіштерге байланысты көтерме-транспортты машина немесе механизмдер түрлерінің бірі:тракторлы тиегіштер (бульдозерлермен), автоконтейнер тасулар, ер-тоқымды құрылғысы бар порттық тартқыштар, тартқышы іштен тұтанатын қозғалтқышты трюмдық, вагондық, қоймалық арнайы машиналар, контейнерлі артық тиеулер, тартқыштар (тракторлармен) және бульдозерлер (вагондар дизельді тартқыштар);
жүк көтерілімділігі 10 тоннадан астам автотиегіштер және контейнерлі тиегіштер;
стакерлер, жарнамашылар, арнайы кеме тиегіш (түсіргіш) машиналар;
порталды пневматикалық қайта жүктеушілер, тартқышы іштен тұтанатын қозғалтқышты трюмдық, вагондық, қоймалық арнайы машиналар;
тракторлы тиегіштер (бульдозерлер) және контейнерлі артық тиеулер;
қолданылатын көтеру-транспортты және жүк тиетін машиналар мен механизмдерді басқару;
машиналар, механизмдер, жүкқармаушы және өзге де бейімделулерге ай сайынғы техникалық қызмет көрсету кезінде туындаған ақауларды (егер жоғары білікті маманды тарту талап етілмесе) жою, өзге әртүрлі техникалық қызмет көрсетулер мен жөндеулерге қатысу;
жоғары сақтықты талап ететін жүктерді арқандау және буып-түю;
арқандардың шетін түйіндеу.

574. Должен знать:
назначение, принцип действия и устройство применяемой группы машин, механизмов и приспособлений;
технологию переработки грузов на участке;
технические условия погрузки, выгрузки и крепления грузов;
визуальное определение массы и центра тяжести перемещаемых грузов;
порядок строповки, наиболее удобные места строповки;
сроки эксплуатации стропов, их грузоподъемность;
методы и сроки их испытания, способы сращивания и связывания стропов;
принцип работы грузозахватных приспособлений;
основные сведения по механике, электротехнике, материаловедению и слесарному делу;
порядок уличного движения при переезде железнодорожных путей и железнодорожную сигнализацию;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
основные требования, предъявляемые к производству погрузочно-разгрузочных работ.
Параграф 24. Механизатор (докер-механизатор) комплексной бригады на погрузочно-разгрузочных работах, 3 разряд (2 класс)
575. Характеристика работ:
погрузка, выгрузка и перегрузка всех видов грузов в суда, вагоны, автомобили и иной подвижной состав с применением: кранов (портальных и мобильных) или экскаваторов двух различных групп или; кранов или экскаваторов одной группы в сочетании с одним из видов подъемно-транспортных машин или механизмов: автопогрузчиками грузоподъемностью до 28 тонн, тягачами с полуприцепом, тягачами (тракторами) и бульдозерами (дизельными тягачами вагонов), тракторными погрузчиками (бульдозерами), контейнерными перегружателями, трюмными, вагонными и складскими специальными машинами с приводом от двигателя внутреннего сгорания, портальными пневматическими перегружателями;
автопогрузчиков грузоподъемностью до 28 тонн в сочетании с одним из видов подъемно-транспортных машин или механизмов: тракторными погрузчиками (бульдозерами), автоконтейнеровозами, тягачами портовыми с седельным устройством, трюмными, вагонными и складскими специальными машинами с приводом от двигателя внутреннего сгорания, контейнерными перегружателями, тягачами (тракторами) и бульдозерам (дизельными тягачами вагонов);
автопогрузчиков грузоподъемностью свыше 10 тонн и контейнерных погрузчиков;
стаккеров, реклаймеров, специальных судопогрузочных (разгрузочных) машин;
портальных пневматических перегружателей, трюмных, вагонных, складских специальных машин с приводом от двигателя внутреннего сгорания;
тракторных погрузчиков (бульдозеров) и контейнерных перегружателей;
управление применяемыми подъемно-транспортными и перегрузочными машинами и механизмами;
ежесменное техническое обслуживание машин, механизмов, грузозахватных и иных приспособлений, устранение выявленных неисправностей (если не требуется привлечение более квалифицированных специалистов), участие в иных видах их технического обслуживания и ремонта;
строповка и увязка грузов, требующих повышенной осторожности;
заплетка концов стропов.

576. Білуге тиіс:
қолданылатын машиналар, механизмдер және бейімделулер тобының құрылысы және әрекет қағидаты, мақсаты;
машиналар, механизмдер және бейімделулер бөлшектерін мерзімінен бұрын тозуы және апаттық себебін анықтау тәсілдері;
төзімділік пен үйлесімділік туралы негізгі түсініктер;
жоғары сақтықты талап ететін жүктерді арқандау, буып-түю тәсілдері мен тәртібі;
такелаж және жүкқармауыш құрылғыларды пайдалануды және дұрыстығын тексеруді, іріктеп алу тәртібі, мақсаты, құрылысы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
сынау мерзімі және тәртібі, олардың ақаулау нормасы.
25-параграф. Кешенді бригаданың тиеу-түсіру жұмыстарындағы механизаторы (докер-механизатор), 4-разряд (1-класс)
577. Жұмыс сипаттамасы:
кемелерде, вагондарда, автокөліктерде және өзге де жылжымалы құрамда барлық түрлердегі жүктерді келесі машиналардың бірі арқылы тиеу, түсіру және шамадан артық тиеу: әртүрлі үш топтағы крандар;
әртүрлі екі топтағы крандар және бір топтағы экскаваторлар;
бір топтағы крандар және әртүрлі екі топтағы экскаваторлар;
көтеру-көліктік машиналар немесе механизмдер түрлерінің бірімен байланыста әртүрлі екі топтағы крандар немесе экскаваторлар: жүк көтерілімділігі 28 тоннаға дейінгі автотиегіштер, жартылай тіркемелі тартқыштар (тракторлар), жүк көтерілімдігі әртүрлі автотиегіштер және бульдозерлер (дизельді вагонтартқыштары), тракторлы тиегіштер (бульдозерлер), контейнерлі артық тиеулер, іштен жанатын қозғалтқышты тартқышы бар трюмдық, вагондық, қоймалық арнайы машиналар, порталды пневматикалық қайта тиеуші;
жүк көтерімділігі әртүрлі автотиегіштермен байланыста бір топтағы крандар немесе экскаваторлар;
бір топтағы крандар, жүк көтерімділігі әртүрлі автотиегіштермен немеме тракторлы тиегіштермен (бульдозерлермен) байланыста бір топтағы экскаваторлар;
бір топтағы крандар, тракторлармен, бульдозерлермен (вагондардың дизельді тартқыштары) немесе тракторлы тиегіштермен (бульдозерлермен) байланыста жүк көтерілімділігі 10 тоннаға дейінгі автотиегіштер;
бір топтағы крандар, порталды артық тиеулер, іштен жанатын қозғалтқышты тартқышы бар трюмдық, вагондық, қоймалық арнайы машиналар;
бір топтағы крандар немесе экскаваторлар, жүк көтерімділігі 10 тоннаға дейінгі автотиегіштермен немесе тракторлы тиегіштермен (бульдозерлермен) байланыста контейнерлі артық тиеулер;
жүк көтерімділігі 10 тоннаға дейінгі автотиегіштер, тракторлы тиегіштер (бульдозерлер), контейнерлі артық тиеулер;
тартқыштар (тракторлармен) және бульдозерлер (вагондардың дизельді тартқыштары), отыру құрылғысы бар порттық тартқыштар, порталды контейнер тиегіштер, іштен жану қозғалтқышы бар арнайы трюмдық, вагондық және қоймалық арнайы машиналар, контейнерлі артық тиеулер, тракторлы тиегіштер және бульдозерлер, стакерлер, реклаймерлер, арнайы кеметиегіш (түсіргіш) машиналар, тартқыштар (тракторлар), бульдозерлер (вагондардың дизелді тартқыштары);
қолданылатын көтеру-көліктік және жүк тиетін машиналар мен механизмдерді басқару;
машиналар, механизмдер, жүкқармаушы және өзге де құрылғыларға ай сайынғы техникалық қызмет көрсету, анықталған ақауларды (егер жоғары білікті маманды тарту талап етілмесе) жою, оларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің өзге түрлеріне қатысу;
күрделі жүктерді арқандау және буып-тиеу.

576. Должен знать:
назначение, принцип действия и устройство обслуживаемых групп машин, механизмов и приспособлений;
способы определения причин аварий и преждевременного износа деталей машин, механизмов и приспособлений;
основные понятия о допусках и посадках;
порядок и способы строповки грузов, требующих повышенной осторожности;
устройство, назначение, порядок подбора, проверки исправности и использования грузозахватных приспособлений и такелажа;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок и сроки испытания, нормы их браковки.
Параграф 25. Механизатор (докер-механизатор) комплексной бригады на погрузочно-разгрузочных работах, 4 разряд (1 класс)
577. Характеристика работ:
погрузка, выгрузка и перегрузка всех видов грузов в суда, вагоны, автомобили и иной подвижной состав с применением: кранов трех различных групп;
кранов двух различных групп и экскаваторов одной группы;
кранов одной группы и экскаваторов двух различных групп;
кранов или экскаваторов двух различных групп в сочетании с одним из видов подъемно-транспортных машин или механизмов: автопогрузчиками грузоподъемностью до 28 тонн, тягачами с полуприцепом (тракторами), автопогрузчиками различной грузоподъемности и бульдозерами (дизельными тягачами вагонов), тракторными погрузчиками (бульдозерами), контейнерными перегружателями, трюмными, вагонными и складскими специальными машинами с приводом от двигателя внутреннего сгорания, портальными пневматическими перегружателями;
кранов или экскаваторов одной группы в сочетании с автопогрузчиками различной грузоподъемности;
кранов одной группы, экскаваторов одной группы в сочетании с автопогрузчиками любой грузоподъемности или тракторными погрузчиками (бульдозерами);
кранов одной группы, автопогрузчиков грузоподъемностью до 10 тонн в сочетании с тракторами, бульдозерами (дизельными тягачами вагонов) или тракторными погрузчиками (бульдозерами);
кранов одной группы, портальных перегружателей, трюмных, вагонных, складских специальных машин с приводом от двигателя внутреннего сгорания;
кранов или экскаваторов одной труппы, контейнерных перегружателей в сочетании с автопогрузчиками грузоподъемностью до 10 тонн или тракторными погрузчиками (бульдозерами);
автопогрузчиков грузоподъемностью до 10 тонн, тракторных погрузчиков (бульдозеров), контейнерных перегружателей;
автопогрузчиков грузоподъемностью 10 тонн и более в сочетании с одним из видов подъемно-транспортных машин или механизмов:
тягачами (тракторами) и бульдозерами (дизельными тягачами вагонов), тягачами портовыми с седельным устройством, портальными контейнеровозами, трюмными, вагонными и складскими специальными машинами с приводом от двигателя внутреннего сгорания, контейнерными перегружателями, тракторными погрузчиками и бульдозерами, стаккеров, реклаймеров, специальных судопогрузочных (разгрузочных) машин, тягачей (тракторов), бульдозеров (дизельных тягачей вагонов);
управление применяемыми подъемно-транспортными и перегрузочными машинами и механизмами;
ежесменное техническое обслуживание машин, механизмов, грузозахватных и иных приспособлений, устранение выявленных неисправностей (если не требуется привлечение более квалифицированных специалистов), участие в иных видах их технического обслуживания и ремонта;
строповка и увязка сложных грузов.

578. Білуге тиіс:
машиналардың (механизмдер) электрлі жабдығының түбегейлі құрылысы;
көтергіш-көліктік және жүк тиейтін машинаны (механизмді), жүкқармаушы және өзге де құрылғыларды жөндеу тәртібі;
машиналар және механизмдердің түйіндерін жөндеуден кейін сынау, күйге келтіру және қабылдап алудың техникалық шарттары;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
тозған бөлшектерді қалпына келтіру және нығайту тәсілдері.
26-параграф. Кран электригі, 3-разряд
579. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым қол бейімділігі мен құралдарды қолдану арқылы қарапайым тораптарды, аппараттарды, электр жарығы арматураларын сұрыптау, жөндеу мен жинау;
кранның электрлі жабдықприборлары мен бөлшектерін тазалау, жуу, сүрту және сығылған ауамен үрлеу;
қиын емес детальдарды дайындау;
электрмашинаның электрлі аспаптарының бөлшектері мен тораптарын қарапайым электрмонтажды схемамен жинау.
580. Білуге тиіс:
кранда бар электрлі машина, электрлі аспаптар мен электрлі аппараттардың мақсаты және жұмыс қағидаты;
орташа қиындықтағы анағұрлым таралған әмбебап және арнайы құрылғылар және орта күрделіктегі бақылау-өлшеу құралдарын қолданудың тәртібі және мақсаты;
сымдарды орналастыру тәсілдері;
қарапайым электрлі монтаждау схемалары;
электрлі аспаптар және машиналарды іске қосу мен өшіру тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
электртехника негіздері;
кемедегі қызмет жарғысы (жүзгіш кран жұмысы кезінде);
суда апатқа ұшырағандарға көмек көрсету бойынша басшылық ету.
27-параграф. Кран электригі, 4-разряд
581. Жұмыс сипаттамасы:
жүзу крандарындағы, сондай-ақ портты кранды терминалдардың электрлі жабдықтарындағы аспаптар мен электр құрылғылар тораптары және көмекші машиналардың, электрлі аспаптардың, зәкір, шлюпка, шығырлы электрлі жабдықтар мен өзге де құрылғылары мен механизмдердің орташа деңгейдегі қиындықтағы бөлшектердің сұрыптау, жөндеу мен жинау;
электрлі аспаптар тораптары мен бөлшектерін және қадағалаушы жүйені жалғау;
кранның электрлі жабдықтарын техникалық күтім мен тексеруден өткізу;
ақау ведомосын жасау, кранның электрлі жабдығын тексеру бойынша журнал толтыру.
582. Білуге тиіс:
кран электрлі жабдығының мақсаты және құрылысы;
күрделі электрлік машиналары, электрлі аспаптардың құрылымдық сипаттамалары мен жұмыс параметрлері;
кемедегі қызмет жарғысын (жүзу краны жұмысы кезінде);
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
суда апатқа ұшырағандарға көмек көрсетуге басшылық ету.

578. Должен знать:
принципиальное устройство электрооборудования машин (механизмов);
порядок ремонта подъемно-транспортных и перегрузочных машин (механизмов), грузозахватных и иных приспособлений;
технические условия на испытание, регулировку и приемку узлов машин и механизмов после ремонта;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
способы восстановления и упрочнения изношенных деталей.
Параграф 26. Электрик крановый, 3 разряд
579. Характеристика работ:
разборка, ремонт и сборка простых узлов, аппаратов и арматуры электроосвещения на кране с применением простых ручных приспособлений и инструмента;
очистка, промывка, протирка и продувка сжатым воздухом деталей и приборов электрооборудования крана;
изготовление несложных деталей;
соединение деталей и узлов электромашин, электроприборов по простым электромонтажным схемам.
580. Должен знать:
принцип работы и назначение электромашин, электроприборов и электроаппаратов, имеющихся на кране;
назначение и порядок применения наиболее распространенных универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительного инструмента средней сложности;
способы прокладки проводов;
простые электромонтажные схемы;
порядок включения и выключения электрических приборов и машин;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
основы электротехники;
устав службы на судах (при работе на плавучем кране);
руководство по оказанию помощи терпящим бедствие на воде.
Параграф 27. Электрик крановый, 4 разряд
581. Характеристика работ:
разборка, ремонт и сборка средней сложности деталей, аппаратов и узлов электрических установок и вспомогательных машин, электроприборов, электрооборудования якорного, шлюпочного, лебедочного и иных устройств и механизмов на плавучих кранах, а также электрооборудования портовых крановых терминалов;
соединение деталей и узлов электроприводов и следящих систем;
проведение технических уходов и осмотров кранового электрооборудования;
составление дефектной ведомости, ведение журнала по осмотрам кранового электрооборудования.
582. Должен знать:
устройство и назначение электрооборудования крана;
конструктивные характеристики и параметры работы сложных электрических машин, электроприборов;
устав службы на судах (при работе на плавучем кране);
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
руководство по оказанию помощи терпящим бедствие на воде.

28-параграф. Кран электригі, 5-разряд
583. Жұмыс сипаттамасы:
қуатты және қосалқы машиналардың күрделі бөлшектері мен тораптарын, қалқыма крандағы, зәкірлік, шлюпкалы, шығырлы және өзге де құрылғылар мен механизмдерің электраспаптарын, электржабдықтарын, сондай-ақ терминалдардың портты крандарының электрлі жабдықтарын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру;
кранды күрделі жөндегеннен кейін электрлі жабдықтарды реттеу және сынау;
осы электрлі жабдықтың жұмысында анықталған ақауды тікелей кранда жою.
584. Білуге тиіс:
ерекше күрделі электрлі жабдықтардың схемалары және топтары,түйіндердің өзара іс-әрекеті, құрылысы;
кранның электрлі жабдықтарын бөлшектеу, ұсақ жөндеу және ерекше тораптарымен схемаларын құрастыру тәсілдері;
кранды электрмен қамтамасыз ету жүйелерін қадағалайтын және қайталайтын ерекше күрделі схемаларды жүзу жағдайында жөндеу тәртібі;
кранның электрлі жабдықтарын жөндеуге және сынауға қойылатын құжаттама және техникалық шарттар;
қалқыма крандарда жұмыс кезінде кемеде қызмет ету жарғысы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
суда апатқа ұшырағандарға көмек көрсетуге басшылық ету.
585. Жұмыс үлгілері:
1) қуатты электр қондырғылар (дизель-генераторлар, электрмоторлар), насостардың, компрессорлардың, тоңазытқыш қондырғылардың, жүк көтергіш механизмдердің, шығырлардың, зәкірлік швартовкалы, шлюпкалы және өзге құрылғылардың және жүйелердің электрлік жетекті машиналары - тексеру, техникалық күтім көрсету, ток түсіргіш және ток қабылдағыш құрылғыларды, басқару, қорғау және қайталау схемаларын жөндеу;
2) барлық өлшемдегі қорғағыштар - қызмет көрсету және қайта зарядтау;
3) барлық типтегі электрлік машиналардың мойынтіректері - престеу;
4) қосалқы жабдықтардың, құрылғылардың, насостардың электр машиналарын біріктіруші муфталар - тексеру, өзара іс-әрекетін реттеу;
29-параграф. Лебедкашы-моторшы
586. Жұмыс сипаттамасы:
жер сорғыш снарядындағытехнологиялық жұмыс процестерін басқару;
қолданыстағы тетіктер, оларға меңгерілген бекітілген кесте бойынша техникалық қызмет;
жұмысшы зәкірлерін тарату және алып қою;
палубалық қосалқы механизмдар және жүк көтергiш құрылғыларды жұмыспен басқару;
такелаж, арқан байлағыш, слесірлік - жөндеу жұмыстарын орындау;
такелаж мүлігін, құрал мен құрал-саймандысақтауды және есебін қамтамасыз ету.
587. Білуге тиіс:
палубалық қосалқы механизмдар және жүк көтергiш құрылғыларының әрекет етуқағидаты, мақсаты;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
палубалық қосалқы механизмдар және жүк көтергiш құрылғыларын техникалық пайдалану тәртібі.

Параграф 28. Электрик крановый, 5 разряд
583. Характеристика работ:
разборка, ремонт и сборка сложных деталей и узлов силовых и вспомогательных машин, электроприборов, электрооборудования швартовного, якорного, шлюпочного, лебедочного и иных устройств и механизмов на плавучих кранах, а также электрооборудования портовых крановых терминалов;
регулировка и испытания электрооборудования после капитального ремонта крана;
устранение обнаруженных дефектов в работе данного электрооборудования непосредственно на кране.
584. Должен знать:
устройство и взаимодействие узлов, групп и схем особо сложного электрооборудования;
способы разборки, мелкого ремонта и сборки особо сложных узлов, групп и схем кранового электрооборудования;
порядок ремонта в условиях плавания особо сложных схем следящих и дублирующих систем электрообеспечения крана;
технические условия и документацию на ремонт и испытания кранового электрооборудования;
устав службы на судах при работе на плавучих кранах;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
руководство по оказанию помощи терпящим бедствие на воде.
585. Примеры работ:
1) силовые электрические установки (дизель-генераторы, электромоторы), электрические приводные машины насосов, компрессоров, холодильных установок, грузоподъемных механизмов, лебедок, якорного, швартовного, шлюпочного и иных устройств и систем - осмотр, технический уход, ремонт токосъемных и токоприемных устройств, схем управления, защиты и дублирования;
2) предохранители всех типоразмеров - обслуживание и перезарядка;
3) подшипники электрических машин всех типов - запрессовка;
4) муфты соединения электромашин вспомогательного оборудования, устройств, насосов - проверка, регулировка взаимодействия.
Параграф 29. Лебедчик-моторист
586. Характеристика работ:
управление технологическим процессом работы землесосного снаряда;
техническое обслуживание эксплуатируемых механизмов, закрепленных за ним расписанием по заведованию;
раскладка и перекладка рабочих якорей;
управление работой палубных вспомогательных механизмов и грузоподъемных устройств;
выполнение такелажных, швартовных, слесарно-ремонтных работ;
обеспечение сохранности и учета такелажного имущества, инструмента и инвентаря.
587. Должен знать:
назначение, принцип действия палубных вспомогательных механизмов и грузоподъемных устройств;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок технической эксплуатации палубных вспомогательных механизмов и грузоподъемных устройств.

588. Жер сорғыш снарядтарында өндімділігі сағатына 700 текше метрге дейін жұмысты орындау кезінде – 5-разряд;
жер сорғыш снарядтарында өндімділігі сағатына 700 текше метрден астам жұмысты орындау кезінде – 6-разряд.
589. 6-разряд беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
30-параграф. Матрос
590. Жұмыс сипаттамасы:
кеме кестесі бойынша қозғалмалы және аялдамалық вахта жұмысын атқарту;
палубалы механизмдерді, кеменің құтқару жабдықтарын басқару;
жүк бөлмесін, жуу құрал-саймандарын тиеуге және түсіруге даярлау;
палубаны, кеменің қызметтік және санитарлық-тұрмыстық бөлмелерін тазалау;
корпус конструкциясына, палубалы механизмге, құрал-сайманға техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
трюм есігін ашу, жабу, жүкті тиеу, түсіру, бекіту және ағыту;
суағардағы су деңгейі өлшемдерін алу.
591. Білуге тиіс:
кеме құрылысы;
кеме қауіпсіздігін қамтамасыз ету туралы нормативтік құқықтық актілер талаптары;
апаттық-құтқару және өртке қарсы мүлікті және құрал-сайманды пайдалану тәртібі;
ішкі байланыс және дабыл жүйесін пайдалану тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
такелаж, майлау, байлау, тиеп-түсіру жұмыстарын орындау технологиясы.
592. Қуаттылығы 300-ден 550 киловатқа дейінгі негізгі қозғалтқышты кемедегі жұмыстардыөнімділігі сағатына 700 текше метрге дейінгі жер сорғыш снарядтарындақуаттылығы 300 киловаттқа дейінгі қозғалтқышты қалқыма кранындағы жұмыстарын орындау кезінде – 3-разряд;
қуаттылығы 550 киловаттан астам негізгі қозғалтқышты кемедегі өнімділігі сағатына 700 текше метрден астам жер сорғыш снарядтарда қуаттылығы 300 киловаттан астам қозғалтқышты қалқыма кранындабарлық түпті тазалау снарядтарында жұмыс орындау кезінде – 4-разряд;
кеме жүзетін гидротехникалық құрылыстарда және кеме көтеру жұмыстарын орындау кезінде – 5-разряд.
31-параграф. Маяк бақылаушы, 3-разряд
593. Жұмыс сипаттамасы:
маяк аппаратурасы құрылғылары мен механизмдерін қадағалау;маяктағы және аралас жағалау және сол маякқа қатысты жүзетін белгілердің, оттардың жануын қамтамасыз ету;
маяктардағы, оның құрылымы мен жабдықтарындағы ақаулықтар мен зақымдықтарды анықтау және оларды жою шараларын қабылдау;
маяктың материалдық-техникалық құралдарын сақтау және есептеу;
құрал-саймандарды қысқа сақтауға және жөндеуге дайындау.
594. Білуге тиіс:
барлық маяк аппаратурасының, аспаптар мен жабдықтардың түрлерінің құрылымы, мақсаты;
жарық көздерін және жарық сигнал беру көздерін фокусирлеу тәртібі;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану тәртібі;
электртехника және оптика жөніндегі, сондай-ақ маяктарда қолданылатын жанар-жағар май материалдарының химиялық және физикалық қасиеттерітуралы негізгі мәліметтер;
құрал-саймандар және жабдықтарды қысқа сақтауға дайындау тәртібі;
ішкі су жолдарымен жүзу тәртібі, көру және дыбыс сигналдары;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі.

588. При выполнении работ на землесосных снарядах производительностью до 700 кубических метров в час – 5 разряд;
при выполнении работ на землесосных снарядах производительностью свыше 700 кубических метров в час – 6 разряд.
589. Для присвоения 6 разряда требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 30. Матрос
590. Характеристика работ:
несение ходовой и стояночной вахты согласно судовому расписанию;
управление палубными механизмами, судовыми спасательными средствами;
подготовка грузовых помещений, грузовых средств и инвентаря к погрузке и выгрузке;
уборка палубы, судовых служебных и санитарно-бытовых помещений;
техническое обслуживание и ремонт корпусных конструкций, палубных механизмов, снаряжения и инвентаря;
открытие и закрытие люков трюмов, погрузка, разгрузка, крепление и раскрепление груза;
замеры уровня воды в льялах.
591. Должен знать:
устройство судна;
требования нормативных правовых актов по обеспечению безопасности судна;
порядок пользования аварийно-спасательным и противопожарным имуществом и инвентарем;
порядок пользования системами внутренней связи и сигнализации;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
технологию выполнения такелажных, малярных, швартовных, погрузочно-разгрузочных работ.
592. При выполнении работ на судах с главным двигателем мощностью от 300 до 550 киловатт на землесосных снарядах производительностью до 700 кубических метров в час на плавучих кранах мощностью двигателя до 300 киловатт – 3 разряд;
при выполнении работ на судах с главным двигателем мощностью свыше 550 киловатт на землесосных снарядах производительностью свыше 700 кубических метров в час на плавучих кранах мощностью двигателя свыше 300 киловатт на всех дноочистительных снарядах – 4 разряд;
при выполнении работ на судоходных гидротехнических сооружениях и судоподъеме – 5 разряд.
Параграф 31. Смотритель маяка, 3 разряд
593. Характеристика работ:
надзор за всеми системами, механизмами и устройствами маячной аппаратуры;
обеспечение горения огней на маяке и сменных береговых и плавучих знаках, относящихся к данному маяку;
выявление дефектов и неисправностей на маяке, его устройствах и оборудовании, принятие мер по их устранению;
хранение и учет материально-технических средств, выделенных в распоряжение маяка;
подготовка инвентаря и оборудования к зимнему хранению и ремонту.
594. Должен знать:
назначение, устройство всех видов аппаратуры маяка, приборов и оборудования;
порядок фокусировки источников света в светосигнальных приборах;
порядок пользования контрольно-измерительными приборами;
основные сведения по электротехнике, оптике, а также о химических и физических свойствах горючих материалов, применяемых на маяках;
порядок подготовки инвентаря и оборудования маяка к зимнему хранению;
порядок плавания по внутренним водным путям, зрительные и звуковые сигналы;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.

595. Арнайы бағдарлама бойынша дайындық талап етіледі.
596. Басшының міндетін орындау кезінде – 4-разряд.
32-параграф. Моторист-рульші
597. Жұмыс сипаттамасы:
кеме техникаларына қызмет көрсету;
өз уақытында механизмдерге кестеде бекітілген меңгеру бойынша техникалық қызмет көрсету;
курс берілгенде кеме ұстап тұру, курс көрсеткіші және басқару қондырғысын жұмысқа бақылауын жүзеге асыру;
тұрған және қозғалыстағы кемелерге сигналмен, сигнал діңгегіндегі тереңдік көрсеткішін, навигациялық құрылғылардағы жағалау белгілері және жүзулерді бақылау;
штат кестесінде "матрос" мамандығы болмаған жағдайда, моторист-рульші оның жұмысын орындайды.
598. Білуге тиіс:
бас энергетикалық қондырғылар, қосалқы механизмдер және олардың қызмет етуін ретінің құрылымы;
нормативтік энергетикалық қондырғының жұмыстарының техникалық-пайдалану көрсеткіштері;
кеме техникасының техникалық қолданутәртібі;
кеме жүйесінде арматуралар және құбырларды орналастыру және мақсаты, оларды басқару тәртібі;
арнайы лоциялар мен кемелердің жүзуін реттеу тәртібі;
кеме сапар жасайтын аудандарда жүзу жағдайы;
рульдік құрылғы, таяз суда алдыңғы және артқы жүзу жүрісінде, толқында, желде, арқандауда, берілген зәкір және өзге қозғалтқыштың жұмысында рульдік кешеннің әрекет ету қағидаты;
рульдік құрылғының және авторульдік әртүрлі жүйеде жұмыс тәртібі;
қолдық, бумен, электрикалық, гидравликалық рульдік қозғалтқышты пайдалану тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
қолмен басқарудан автоматты түрге көшу тәртібі.
599. Кемеде қуалаттылығы 850 киловаттқа дейін, жер сорғыш снарядтарындаөнімділігі сағатына 700 текше метрге дейін басты қозғалтқышпен жұмыс орындау кезінде – 5-разряд;
кемеде қуалаттылығы 850 киловаттан астам, жер сорғыш снарядтарында өнімділігі сағатына 700 текше метрден астам басты қозғалтқышпен жұмыс орындау кезінде – 6-разряд.
600. 6-разряд беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
33-параграф. Моторшы (машинисі)
601. Жұмыс сипаттамасы:
кеменің басты және көмекші теңіз қозғалтқыштарына, олардың жүйелеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу, олардың жұмысын қамтамасыз ететін механизмдер мен техникалық құралдар, палуба механизмдері мен руль механикалық бөлігі, кеме жүйелері мен оларға қызмет ететін механизмдер;
жер сорғыш снарядтарының және өзге де ыдыстардың барлық механизмдері мен жабдықтарына техникалық күтім көрсету;
шағын және қосалқы кемелерді басқару, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
вахта бастығының басшылығымен кеменің қол, электрлік және гидравликалық рульді жетектермен басқару;
аспаптардың көрсеткіштерін есептеу және оларды кеменің тиісті журналдарына тіркеу;
рульді және шлюпкалы құрылғыларды техникалық тексеру;
тазалау, сырлау, ағаш ұсталық және слесірлік жұмыстарды орындау;
кеме кестесіне сәйкес күзет жүргізу;

595. Требуется подготовка по установленной специальной программе.
596. При выполнении обязанностей старшего – 4 разряд.
Параграф 32. Моторист-рулевой
597. Характеристика работ:
обслуживание и ремонт судовой техники;
своевременное проведение технического обслуживания механизмов, закрепленных расписанием по заведованию;
удержание судна на заданном курсе, осуществление контроля за работой курсоуказателя и рулевого устройства;
наблюдение за плавучими и береговыми знаками навигационного оборудования, показаниями глубин на сигнальных мачтах, сигналами на движущихся и стоящих судах;
при отсутствии в штатном расписании профессии "матрос" моторист-рулевой выполняет его работу.
598. Должен знать:
устройство главных энергетических установок, вспомогательных механизмов и порядок их обслуживания;
нормативные эксплуатационно-технические показатели работы энергетической установки;
порядок технической эксплуатации судовой техники;
расположение и назначение трубопроводов и арматуры судовых систем, порядок управления ими;
специальную лоцию и порядок, регламентирующие плавание судов;
условия плавания в районе, в которых судно совершает рейс;
рулевое устройство, принцип действия рулевого комплекса при работе двигателей на передний и задний ход при плавании на мелководье, при волнении, ветре, швартовке, отданном якоре и иное;
порядок работы различных систем рулевого устройства и авторулевых;
порядок эксплуатации ручных, паровых, электрических, гидравлических рулевых приводов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок перехода с ручного управления на автоматическое.
599. При выполнении работ на судах с главным двигателем мощностью до 850 киловатт, на землесосных снарядах производительностью до 700 кубических метров в час – 5 разряд;
при выполнении работ на судах с главным двигателем мощностью свыше 850 киловатт, на землесосных снарядах производительностью свыше 700 кубических метров в час – 6 разряд.
600. Для присвоения 6 разряда требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 33. Моторист (машинист)
601. Характеристика работ:
обслуживание и ремонт главных и вспомогательных судовых двигателей, их систем, механизмов и технических средств, обеспечивающих их работу, механической части палубных механизмов и рулевого устройства, судовых систем и обслуживающих их механизмов;
технический уход за механизмами и оборудованием землесосных снарядов, плавучих кранов и иных специализированных судов;
управление маломерными и вспомогательными судами, их техническое обслуживание и ремонт;
управление под руководством вахтенного начальника ручным, электрическим и гидравлическим рулевыми приводами судна;
считывание показаний приборов и регистрация в соответствующих судовых журналах;
технический осмотр рулевого и шлюпочного устройств;
выполнение малярных, плотничных и слесарных работ;
несение вахты согласно судовому расписанию.

602. Білуге тиіс:
жүзу тәртібі, жүзу ауданының арнайы лоциясы, лоцман картасы;
ішкі байланыс және дабыл жүйелерін пайдалану тәртібі;
апаттық-құтқару және өртке қарсы құрал-саймандарды, жеке және ұжымдық құтқару құралдарын пайдалану тәртібі;
апат сигналдары;
барлық кеме механизмдерінің, машиналардың, жүйелердің, құрылғылардың, навигациялы аспаптардың мақсаты және құрылымдық сипаттамалары;
кемедегі қызмет жарғысы, дабыл кестесі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
суда апатқа ұшырағандарға көмек көрсетуге басшылық ету.
603. Қуаттылығы 550 киловаттқа дейін негізгі қозғалтқышты кемеде өнімділігі сағатына 700 текше метрге дейін жер сорғыш снарядтарында қуаттылығы 300 киловатқа дейін қозғалтқышты қалқыма кранында жұмыс орындау кезінде – 4-разряд;
қуаттылығы 550 киловаттан астам негізгі қозғалтқышты кемеде өнімділігі сағатына 700 текше метрден астам жер сорғыш снарядтарында қуаттылығы 300 киловаттан астам қозғалтқышты қалқыма кранында түпті тазалау снарядтарында жұмыс орындау кезінде – 5-разряд;
кеме жүзетін гидротехникалық құрылыстарда және кеме көтеру жұмыстарын орындау кезінде – 6-разряд.
604. 6-разряд беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
34-параграф. Моторшы-матрос
605. Жұмыс сипаттамасы:
вахта бастығының басшылығымен кемені басқару;
кеме техникасына қызмет көрсету және жөндеу;
механизмдерге меңгерушілік кестесі бойынша техникалық қызмет көрсету;
танкідегі су өлшемін, жүк бөлмелеріндегі температураны, су қоймасы тереңдігін қол лоты арқылы жүргізу;
палубалы механизмдерді, еспелі құтқару шлюпкасын және моторлы қайықтарды басқару;
кеменің такелаж жұмыстарын, майлау, байлау, слесірлікжөндеу жұмыстарын орындау;
зәкірді серпу және іріктеу, шлюпканы палубаға көтеру және суға түсіру;
палубаны, қызметтік палубалы және тұрмыстық бөлмені тазалау;
штат кестесінде "рульші" мамандығы болмаған жағдайда, моторшы-матрос оның жұмысын орындайды.
606. Білуге тиіс:
кеме техникасын техникалық пайдалану тәртібі;
негізгі энергетикалық қондырғы және қосымша механизмдер және энергетикалық қондырғы және құрылысы техникалық қызмет көрсету тәртібі;
энергетикалық қондырғы жұмысының нормативтік эксплуатациялық-техникалық көрсеткіштері;
кеме техникасын техникалық пайдалану тәртібі;
жүзу тәртібі;
кеме жүйесінің құбырлары мен арматурасының орналасуы және мақсаты;
су құбырлары мен олардың өлшеу және әуе құбырларының орналасуы;
танкідегі су өлшемін, жүк бөлмесіндегі температураны жүргізу, тереңдікті қол лотымен тексеру тәртібі;
өз мекемесінің жабдықтары көрсеткіштерін алу тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
көз және дыбыстық сигналдарды қабылдау, жіберу тәртібі.

602. Должен знать:
порядок плавания, специальную лоцию района плавания, лоцманские карты;
порядок пользования системами внутренней связи и сигнализации;
порядок пользования аварийно-спасательным и противопожарным инвентарем, индивидуальными и коллективными спасательными средствами;
сигналы бедствия;
конструктивные характеристики и назначение всех судовых механизмов, машин, систем, устройств, навигационных приборов;
устав службы на судах, расписания тревог;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
руководство по оказанию помощи терпящим бедствие на воде.
603. При выполнении работ на судах с главным двигателем мощностью до 550 киловатт на землесосных снарядах производительностью до 700 кубических метров в час на плавучих кранах с двигателем мощностью до 300 киловатт – 4 разряд;
при выполнении работ на судах с главным двигателем мощностью свыше 550 киловатт на землесосных снарядах производительностью свыше 700 кубических метров в час на плавучих кранах с двигателем мощностью свыше 300 киловатт на дноочистительных снарядах – 5 разряд;
при выполнении работ на судоходных гидротехнических сооружениях и судоподъеме – 6 разряд.
604. Для присвоения 6 разряда требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 34. Моторист-матрос
605. Характеристика работ:
управление судном под руководством вахтенного начальника;
обслуживание и ремонт судовой техники;
техническое обслуживание механизмов, закрепленных расписанием по заведованию;
проведение замеров воды в танках, температуры в грузовых помещениях, глубины водоема ручным лотом;
управление палубными механизмами, гребными спасательными шлюпками и моторными лодками;
выполнение судовых такелажных, малярных, швартовых, слесарно-ремонтных работ;
отдача и выборка якоря, подъем шлюпок на палубу и спуск на воду;
уборка палубы, служебных палубных и бытовых помещений;
при отсутствии в штатном расписании профессии "рулевой" моторист-матрос выполняет его работу.
606. Должен знать:
порядок технической эксплуатации судовой техники;
устройство и порядок технического обслуживания главных энергетических установок и вспомогательных механизмов;
нормативные эксплуатационно-технические показатели работы энергетической установки;
порядок технической эксплуатации судовой техники;
порядок плавания;
расположение и назначение трубопроводов, арматуры судовых систем;
расположение водяных танков, их мерительных и воздушных труб;
порядок проведения замеров воды в танках и температуры в грузовых помещениях, глубины ручным лотом;
порядок снятия показаний приборов своего заведования;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок приема и передачи зрительных и звуковых сигналов.

607. Қуаттылығы 850 киловатқа дейінгі кемені өнімділігі сағатына 700 текше метрге дейінгі жер сорғыш снарядтарын басқару кезінде – 5-разряд;
қуаттылығы 850 киловаттан астам кемені өнімділігі сағатына 700 текше метрден астам жер сорғыш снарядтарын басқару кезінде – 6-разряд.
608. 6-разряд беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
35-параграф. Оттарды бақылаушы, 3-разряд
609. Жұмыс сипаттамасы:
оттың дұрыс жануын және жарық оптикалық фонарьдың дұрыс орналасуын қамтамасыз ету;
ацетилен баллондар мен аккумуляторларды, жанып кеткен электр лампалар мен газ жарық түтіктерін ауыстыру;
жарық оптикалық аппаратураны күту;
навигациялық жабдық құралдарын пайдалануға дайындау және оларды күзгі кезеңде консервациялау;
вехалардың, буйлардың, белгілердің және өзге навигациялық құралдарды орнатуға және алып тастауға қатысу;
тереңдікті лотпен немесе жеребемен өлшеу;
ацетилен баллон және жарық оптикалық аппаратураны сақтау орынжайларының желдеткіші мен тазалық қадағалау;
белгіленген жерлердегі навигациялық жабдық құралдарының тұрағын қадағалау;
жағалауда және кемелерде қажетті тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу;
адамдарды тасымалдағанда ескекті және моторлы қайықты басқару.
610. Білуге тиіс:
жарық оптикалық аппаратураның, жылтырақ автоматтардың үлгілері мен маркалары;
газ баллондардың пайдалану және сақтау тәртібі, құрылысы;
балташылық, слесірлік және такелажды жұмыстарды орындау жолдары;
өлшеу құралдарын пайдалану тәртібі;
қол лоты мен өлшеу тросын бөлшектеу және таңбалау тәртібі;
ұқыптылықты қажет ететін жүктерді тиеу, түсіру және қалау тәсілдері;
ескекті және мотор қайықты басқару тәртібі;
дыбыс сигналдарын жіберу және қабылдау тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
электртехника жөніндегі қарапайым мәліметтер.
36-параграф. Помпалы машинисі (донкерман), 4-разряд
611. Жұмыс сипаттамасы:
жүк, тазалау сорғысы және құбырына, сорғылы балласт жүйесіне, жүкті өлшеу жүйесінің механикалық бөлігіне, газ өткізу, құбыр және арматура жүйелеріне, клапандарды басқарудың дистанция жүйесіне және өзге өзінің меңгерушілігіндегі техникалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету;
техникалық құрылғылар жұмысының ақаулары мен бұзылуларын жою;
өзінің меңгерушілігіндегі техникалық қызмет көрсету мен техникалық құрылғылар жұмыстары жоспарын құру;
жаға және кеменің мамандандырылған қызметтері орындайтын жөндеу жұмыстарының сапасын бақылау.

607. При управлении судами мощностью до 850 киловатт землесосными снарядами производительностью до 700 кубических метров в час – 5 разряд;
при управлении судами мощностью свыше 850 киловатт землесосными снарядами производительностью свыше 700 кубических метров в час – 6 разряд.
608. Для присвоения 6 разряда требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 35. Смотритель огней, 3 разряд
609. Характеристика работ:
обеспечение исправного горения огней и правильного положения светооптического фонаря;
замена ацетиленовых баллонов и аккумуляторов, перегоревших электроламп и газосветных трубок;
уход за светооптической аппаратурой;
подготовка средств навигационного оборудования к эксплуатации и консервация их в осенний период;
участие в постановке и снятии вех, буев, знаков и иных навигационных средств;
измерение глубин лотом или накаткой;
наблюдение за вентиляцией и чистотой помещений для хранения ацетиленовых баллонов и светооптической аппаратуры;
наблюдение за стоянкой средств навигационного оборудования на установленных местах;
выполнение необходимых погрузочно-разгрузочных работ на берегу и на плавущих средствах;
управление весельной и моторной лодкой при перевозке людей.
610. Должен знать:
типы и марки светооптической аппаратуры, проблесковых автоматов;
устройство, порядок эксплуатации и хранения газовых баллонов;
приемы выполнения плотничных, слесарных и такелажных работ;
порядок пользования измерительными приборами;
порядок разбивки и маркировки ручного лота и промерного троса;
способы погрузки, выгрузки и укладки грузов, требующих осторожности;
порядок управления весельной и моторной лодкой;
порядок подачи и приема звуковых и зрительных сигналов;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
элементарные сведения по электротехнике.
Параграф 36. Машинист помповой (донкерман), 4 разряд
611. Характеристика работ:
техническое обслуживание грузовых, зачистных насосов и трубопроводов, балластной системы с насосами, механической части системы замера груза, системы газоотвода, трубопроводов и арматуры, системы дистанционного управления клапанами и иных технических средств своего заведования;
устранение неисправностей и отказов в работе технических средств;
составление плана работ по техническому обслуживанию и ремонту технических средств своего заведования;
контроль за качеством ремонтных работ, выполненных береговыми и судовыми специализированными службами.

612. Білуге тиіс:
кеме құрылысы;
өзінің меңгеруінің техникалық құрылғылар құрылысы және орналасуы;
өз меңгеруінің кемелік техникалық құралдарын техникалық пайдалану тәртібі;
алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
өрт сөндіру құралдарын пайдалану тәртібі.
613. Қуаттылығы 300-ден 550 киловатқа дейінгі негізгі қозғалтқышты кемедегі помпалы құрылғыға техникалық қызмет көрсету кезінде – 5-разряд;
қуаттылығы 550 киловаттан астам негізгі қозғалтқышты кемедегі помпалы құрылғыға техникалық қызмет көрсету кезінде – 6-разряд.
614. 6-разряд беру үшін техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.
37-параграф. Порттың су таратушысы, 3-разряд
615. Жұмыс сипаттамасы:
тапсырыс бойынша кемелерге су жіберу мен тиісті құжаттаманы рәсімдеу;
су насосы станциясы жабдықтарының жағдайын тексеру және жеңіл жөндеу жүргізу;
су сорғылау станциясында кезекшілік.
616. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін агрегаттардың, бақылау-өлшеу аппаратураларының және өзге суды сорғылау станциясы құрылғыларының техникалық сипаттамалары пайдалану тәртібі және құрылысы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
3-разрядты слесарь-жөндеушінің слесірлік жұмыстар көлемінде;
су жіберу бойынша құжаттарды рәсімдеу тәртібі.
38-параграф. Рефрижераторлы қондырғы моторшысы (машинисі)
617. Жұмыс сипаттамасы:
рефрижераторлы қондырғының тоңазытқыш машиналарына және ауаны кондициялау жүйесіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу;
кеме кестесіне сәйкес вахта жұмысын атқару;
рефрижераторлы қондырғыға қызмет көрсететін техникалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарына қатысу.
618. Білуге тиіс:
рефрижераторлы қондырғылардың тоңазытқыш машиналарына және ауаны кондициялау жүйесіне қызмет көрсету тәртібі және құрылысы;
рефрижераторлы қондырғыларға техникалық қызмет көрсететін техникалық жабдықтарды пайдалану тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
өрт сөндіру құралдарын пайдалану тәртібі.
619. Рефрижераторлы қондырғының тоңазытқыш машиналарына және ауаны кондициялау жүйесіне, электр қауіпсіздігі бойынша кіру рұқсатын қосымша рәсімдеусіз, техникалық қызмет көрсету, жөндеу жұмыстарын орындау кезінде – 4-разряд;
рефрижераторлы қондырғының тоңазытқыш машиналарына және ауаны кондициялау жүйесіне, электр қауіпсіздігі бойынша кіру рұқсатын қосымша рәсімдеу арқылы, техникалық қызмет көрсету, жөндеу жұмыстарын орындау кезінде – 5-разряд.

612. Должен знать:
устройство судна;
устройство и расположение технических средств своего заведования;
порядок технической эксплуатации судовых технических средств своего заведования;
порядок оказания первой доврачебной помощи;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок пользования средствами тушения пожара.
613. При техническом обслуживании оборудования помповой (донкермана) на судах с главным двигателем мощностью от 300 до 550 киловатт – 5 разряд;
при техническом обслуживании оборудования помповой (донкермана) на судах с главным двигателем мощностью свыше 550 киловатт – 6 разряд.
614. Для присвоения 6 разряда требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Параграф 37. Водораздатчик порта, 3 разряд
615. Характеристика работ:
отпуск воды по заявкам на суда и оформление соответствующей документации;
проверка состояния оборудования водонасосной станции и выполнение мелкого ремонта;
дежурство на водонасосной станции.
616. Должен знать:
устройство, технические характеристики и порядок эксплуатации обслуживаемых агрегатов, контрольно-измерительной аппаратуры и иных устройств водонасосной станции;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
слесарные работы в объеме слесаря-ремонтника 3 разряда;
порядок оформления документации по отпуску воды.
Параграф 38. Моторист (машинист) рефрижераторных установок
617. Характеристика работ:
техническое обслуживание, ремонт холодильных машин рефрижераторных установок и систем кондиционирования воздуха;
несение вахты согласно судовому расписанию;
участие в работах по техническому обслуживанию и ремонту технических средств, обслуживающих рефрижераторные установки.
618. Должен знать:
устройство и порядок обслуживания холодильных машин рефрижераторных установок и систем кондиционирования воздуха;
порядок эксплуатации технических средств, обслуживающих рефрижераторные установки;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок пользования средствами пожарного тушения.
619. При выполнении работ по техническому обслуживанию и ремонту рефрижераторных установок и систем кондиционирования воздуха без дополнительного оформления допуска по электробезопасности – 4 разряд;
при выполнении работ по техническому обслуживанию и ремонту рефрижераторных установок и систем кондиционирования воздуха с дополнительным оформлением допуска по электробезопасности – 5 разряд.

39-параграф. Рульші, 5-разряд
620. Жұмыс сипаттамасы:
кемені қол, электрлік және гидравликалық рульдік жетектерімен басқару, техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеу;
вахтаны атқару;
аз өлшемді және көмекші кемелерді басқару, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
кеменің рульдік тартпаларын және шлюпкалардың құрылғыларын техникалық бақылау;
кеменің приборларындағы көрсеткіштерді сәйкесінше журналдарға тіркеу;
палубада бояу, ағаш ұсталық және слесірлік жұмыстарды орындау.
621. Білуге тиіс:
кеме құрылысы;
ішкі су жолындағы бассейндерде кемелердің тұрағы және қозғалысының ерекшелігі;
әртүрлі рульдік жүйелердің құрылғыларын пайдалану тәртібі;
лоциялар мен кемелердің жүзуін реттеу арнайы тәртібі;
апаттық-құтқару және өртке қарсы мүлік және құрал-сайманды қолдану тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
жүйелік ішкі байланыс пен дабыл бойынша сигнал беруін пайдалану тәртібі.
40-параграф. Су көлігіндегі жол көрсетуші, 2-разряд
622. Жұмыс сипаттамасы:
жолаушылар каютасын, дәліз және ортақ қолдану орнын тазалау, бекітілген кесте бойынша меңгеру;
жол жүру билеттері бар жолаушыларды келген кемелерге каюталар бойымен орналастыру;
бос жолаушылар орындарын есепке кіргізу;
жолаушылардың белгіленген орынға келгенін хабарлау.
623. Білуге тиіс:
кеме құрылысы;
апаттық-құтқару және өртке қарсы мүлікті және құрал-сайманды пайдалану тәртібі;
апат сигналдары;
ішкі байланыс жүйесіжәне дабыл бойынша сигнал беруін пайдалану тәртібі;
құтқару шлюпкаларымен плоттарды жайғасу орны;
кесіп-пішу кестесіндегі дабыл бойынша жолаушыларды көшіру жолдары;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
жолаушылар және жолжүктерді тасымалдауды ұйымдастыру тәртібі;
кемедегі жолаушыларға қызмет көрсету тәртібі.
41-параграф. Тальман, 3-разряд
624. Жұмыс сипаттамасы:
трюмдерде, теңіз және өзен кемелерінің палубасында, жағалау және жүк қоймаларында экспорттық-импорттық, карботажды, жергілікті жүктер мен багажды қабылдау және тапсыру, оларды тиеуге және түсіруге қатысу;
жүк қабылдаушыға жүкті тапсыруда, сондай-ақ одан әрі тасымалдау үшін жүкті жіберерде бақылауды жүзеге асыру;
жүк пен багажды маркалау және ішкі "орын" жағдайын тексеру;
жағалаулардағы жұмыс орындарының даярлығын тексеру, вагондар мен контейнерлердің жүк тиеуге даярлығын тексеру;
берілген тапсырмаға сәйкес жүктерді сұрыптау және іріктеуді ұйымдастыру;
тиеу-түсіру жұмысы, жүкті қоймалаупроцесінде жүк тиеу, түсіру және сақтау тәртібін порт жұмысшыларының сақтауын бақылауды жүзеге асыру;
орындалған жұмыстың нарядын, тасымалдау, жүк пен багажды қабылдау және жіберу құжаттарын рәсімдеу.

Параграф 39. Рулевой, 5 разряд
620. Характеристика работ:
управление ручным, электрическим и гидравлическим рулевыми приводами судна, техническое обслуживание и их ремонт;
несение вахты;
управление маломерными и вспомогательными судами, их техническое обслуживание и ремонт;
технический осмотр рулевых приводов судна и шлюпочного устройства;
регистрация показаний приборов в соответствующих судовых журналах;
выполнение малярных, плотничных и слесарных работ на палубе.
621. Должен знать:
устройство судна;
особенности движения и стоянки судов в бассейне внутренних водных путей;
порядок эксплуатации различных систем рулевого устройства;
специальную лоцию и порядок, регламентирующие плавание судов;
порядок пользования аварийно-спасательным и противопожарным имуществом и инвентарем;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок пользования системами внутренней связи и сигнализации по тревогам.
Параграф 40. Проводник на водном транспорте, 2 разряд
622. Характеристика работ:
уборка пассажирских кают, коридоров и мест общего пользования, закрепленных расписанием по заведованию;
размещение прибывших на судно пассажиров по каютам в соответствии с проездными билетами;
ведение учета свободных пассажирских мест;
оповещение пассажиров о прибытии их в пункт назначения.
623. Должен знать:
устройство судна;
порядок пользования аварийно-спасательным и противопожарным имуществом и инвентарем;
сигналы бедствия;
порядок пользования системами внутренней связи и сигнализации по тревогам;
места расположения спасательных шлюпок и плотов;
пути эвакуации пассажиров, предусмотренные расписанием по тревогам;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок организации перевозки пассажиров и багажа;
порядок оказания услуг пассажирам на суднах.
Параграф 41. Тальман, 3 разряд
624. Характеристика работ:
прием и сдача экспортно-импортных, каботажных, местных грузов и багажа в трюмах и на палубе морских и речных судов, на причалах и грузовых складах и участие в их погрузке и выгрузке;
осуществление контроля при выдаче грузов грузополучателям, а также при передаче грузов для дальнейшей транспортировки;
проверка маркировки и внешнего состояния "мест" груза и багажа;
проверка готовности рабочих мест на причалах, осмотр вагонов и контейнеров на пригодность их к погрузке грузов;
организация сортировки и подборки грузов в соответствии с установленным заданием;
осуществление контроля за соблюдением портовыми рабочими правил погрузки, выгрузки и сохранности грузов в процессе погрузочно-разгрузочных работ, складирования грузов;
оформление нарядов на фактически выполненную работу, перевозочных документов и ведение учета переработки, приема и отправления грузов и багажа.

625. Білуге тиіс:
теміржол су қатынастарымен жіберілетін жүктерді қоса алғанда, эскпорттық-импорттық, каботажды, жергілікті жүктер мен багаждарды қабылдау және тапсыру тәртібі;
тара және орау түрлері;
жүктерді орыс және шетел тілдерінде таңбалау түрлері;
жүктердің қасиеті, оларды тиеу, түсіру, қоймалау және сақтау тәртібі;
жүктерді есептеу жолдарымен тәртібі;
түрлі жүйедегі таразыларды пайдалану тәртібі;
ұйымдастыру негіздері және тиеу-түсіру жұмыстарын қауіпсіз жүргізу тәртібі;
жүк кеме орынжайлары мен теміржол жылжымалы құрамының құрылысы;
үлкен жүк контейнерлерін өңдеу тәртібі;
жүктерді орналастыру, сепараттау, бекіту және таңбалау тәртібі;
жүк құжаттары, коммерциялық актілерді және жалпы үлгідегі актілерді рәсімдеу нысандары мен тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
порт жұмысшыларының нарядын рәсімдеу тәртібі;
ыдыс және ораудың стандарттары.
626. Көрініс бойынша аға тальманның міндеттерін орындау кезінде – 4-разряд.
42-параграф. Тәулік кезекшісі, 2-разряд
627. Жұмыс сипаттамасы:
кеме командашылар құрамы коютасын, қызмет бөлмелерін, кеме дәліздерін, асхана бөлмесін тазалау, кеме экипаж мүшелеріне азық қабылдауға бағытталған;
асханада азық тарату;
ыдыстарды, киім-кешектерді және өзге құрал-саймандарды алу және олардың сақталуын қамсыз ету.
628. Білуге тиіс:
өз мекемеңіз бойынша жұмыс құралдары мен жабдықтарын пайдалану жөніндегі нұсқаулар;
үстел ыдысын даярлау және тамақты тарату тәртібі;
алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
өрт сөндіру құралдарын пайдалану тәртібі.
43-параграф. Траль бригадасының (жол) жұмысшысы-моторшы, 3-разряд
629. Жұмыс сипаттамасы:
қатты және жұмсақ тральмен, тральтіркеспен, жүзетін букстау кемесі немесе өзі жүзетін кеменің жүруін тұтас тральдау жұмыстарын шебердің басшылығымен орындау;
табылған су аты заттарды буйкалармен бекіту және оларды белгілей отырып зерттеу;
мотор қайықты басқару, қозғалтқышты іске қосу және тоқтату;
мотор қайық корпусы мен қозғалтқышын профилактикалық жөндеу.
630. Білуге тиіс:
өзен арнасы және қажетті габаритті кеме туралы жалпы мәліметтер;
өзен арнасындағы су аты бөгеттерінің түрлері, олардың пайда болу себептері мен жою тәсілдері;
ішкі жану қозғалтқышының жұмыс қағидаты мен құрылысы;
тральды жұмыстар кезінде қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;

625. Должен знать:
порядок приема и сдачи экспертно-импортных, каботажных, местных грузов и багажа, включая грузы, следующие в прямом смешанном железнодорожно-водном сообщении;
виды тары и упаковки;
виды маркировки грузов на русском и иностранном языках;
свойства грузов, порядок их перевозки, погрузки, выгрузки, складирования и хранения;
порядок и приемы счета грузов;
порядок определения веса груза по осадке судна;
порядок пользования весами различных систем;
основы организации и порядок безопасного ведения погрузочно-разгрузочных работ;
устройство грузовых помещений судов и железнодорожного подвижного состава;
порядок переработки большегрузных контейнеров;
порядок размещения, сепарирования, крепления и маркировки грузов;
формы и порядок оформления грузовых документов, коммерческих актов и актов общей формы;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок оформления нарядов портовых рабочих;
стандарты на тару и упаковку.
626. При выполнении обязанностей старшего тальмана по сцене – 4 разряд.
Параграф 42. Дневальный, 2 разряд
627. Характеристика работ:
уборка кают командного состава судна, служебных помещений, коридоров судна, помещения столовой, предназначенной для приема пищи членами экипажа судна;
раздача пищи в столовой;
получение посуды, белья и иного инвентаря, обеспечение его сохранности.
628. Должен знать:
инструкции по эксплуатации рабочего инструмента и оборудования по своему заведованию;
порядок сервировки стола и подачи блюд;
порядок оказания первой доврачебной помощи;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок пользования средствами тушения пожара.
Параграф 43. Рабочий путевой-моторист тральной бригады, 3 разряд
629. Характеристика работ:
выполнение под руководством мастера работ по сплошному тралению судового хода мягким и жестким тралами, тралосцепками, плывущими буксируемыми судами или самосплавом;
закрепление буйками обнаруженных подводных предметов и обследование их наметкой;
управление моторной лодкой, пуск и остановка двигателя;
профилактический ремонт корпуса и двигателя моторной лодки.
630. Должен знать:
общие сведения о русле реки и необходимых габаритах судового хода;
виды подводных препятствий в речном русле, причины их возникновения и способы удаления;
принцип действия и устройство двигателя внутреннего сгорания;
при производстве тральных работ порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок.

631. Интенсивті кеме қатынасы учаскесінде жұмыстарды орындауда – 4-разряд.
44-параграф. Шкипер көмекшісі, 3-разряд
632. Жұмыс сипаттамасы:
корпусты бөлігіндегі шығын материалдары және корпусты бөлігі бойынша тұрмыстық жұмыс жасауда, материалды-техникалық құрал жабдықтарын жабдықтауда ауысымды-қосалқы бөліктерін (жөндеу қажетті болған жағдайда) қабылдау, беру, есеп және сақтау;
корпусты бөлігі және тұрмыстық қызметіне материалды техникалық құрал жабдығына мәлімдемелерді құрастыру;
кеменің текелажы және сырлау жұмыстың орындауы, сондай-ақ машина жайында;
вахтаны атқару.
633. Білуге тиіс:
кеме құрылысы;
кеме құрылғысын пайдалану тәртібі;
такелажды және сырлау жұмыстарын өңдеу тәртібі;
материалдық құндылықтарды есептен шығару және есепке алу тәртібі;
навигациялық және сигналды оттықтар сипаттамалары;
дыбыстық және жарықтық сигналдар;
кемелердің соқтығысуларына ескерту бұлтарыстарын келісу тәртібі;
палубалық тетіктер, өрт сөндіргіш құрал жабдықтарын қолдану тәртібі;
тұщы суды қабылдау жүйесін пайдалану тәртібі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі;
ішкі еңбек тәртібі;
апаттық сигналдау және ішкі байланыс құралдарын пайдалану тәртібі.

631. При выполнении работ на участке с интенсивным судоходством – 4 разряд.
Параграф 44. Подшкипер, 3 разряд
632. Характеристика работ:
прием, выдача, учет и хранение (при необходимости ремонт) сменно-запасных частей, средств материально-технического снабжения, расходных материалов корпусной части и службы быта при выполнении работ по корпусной части;
составление заявок на материально-техническое снабжение корпусной части и службы быта;
выполнение судовых такелажных и малярных работ, в том числе в машинных помещениях;
несение вахты.
633. Должен знать:
устройство судна;
порядок эксплуатации судовых устройств;
порядок производства малярных и такелажных работ;
порядок учета и списания материальных ценностей;
характеристики навигационных и сигнальных огней;
звуковые и световые сигналы;
порядок указания маневров согласно предупреждению столкновений судов;
порядок использования палубных механизмов, средств пожарного тушения;
порядок пользования системой приема пресной воды;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
внутренний трудовой распорядок;
порядок использования средств внутренней связи и аварийной сигнализации.