"Қазақстан Республикасының аумағына ақ қантты және құрақ қанты шикізатын әкелудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 22 ақпандағы № 47 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2022 жылғы 5 шiлдедегi № 213 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 5 шiлдеде № 28712 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 14 мамырдағы № 158 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.05.2024 № 158 (ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының аумағына ақ қантты және құрақ қанты шикізатын әкелудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 22 ақпандағы № 47 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26904 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағына ақ қантты және құрақ қанты шикізатын әкелуге квоталарды бөлу қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) осы Қағидалар қолданысқа енгізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның www.gov.kz интернет-ресурсында 2021 жылғы 20 желтоқсаннан 2022 жылғы 14 сәуірге дейінгі кезеңге Қазақстан Республикасының аумағына қанты бар өнімдерді өндіруге арналған ақ қант пен өндірістік өңдеуге арналған құрақ қанты шикізатын әкелуге квоталар бөлуге қатысуға өтінімдер қабылданатыны туралы хабарландыру (бұдан әрі – хабарландыру) орналастырады.
Уәкілетті орган 2022 жылғы 15 сәуірден кешіктірмей уәкілетті органның интернет-ресурсында 2022 жылғы 15 сәуірден 2022 жылғы 31 тамызға дейінгі кезеңге тек ішкі нарықта өткізуге немесе құрамында қанты бар өнімдер өндіруге арналған ақ қантты және өнеркәсіптік өңдеуге арналған құрақ қанты шикізатын әкелуге квоталар көлемін бөлуге қатысуға өтінімдер қабылдау туралы хабарландыру (бұдан әрі – хабарландыру) орналастырады.
Уәкілетті орган 2022 жылғы 7 шілдеден кешіктірмей уәкілетті органның интернет-ресурсында 2022 жылғы 7 шілдеден бастап 2022 жылғы 31 қазанға дейінгі кезеңге квота көлемдерін бөлуге қатысуға арналған өтінімдерді қабылдау туралы хабарландыру (бұдан әрі – хабарландыру) орналастырады:
бөлінетін квота көлемінің 85%-ы – өтінім беруші-қант зауыттары арасында өнеркәсіптік өңдеуге арналған құрақ қанты шикізатын және тек қана ішкі нарықта өткізуге арналған ақ қантты әкелуге;
бөлінетін квота көлемінің 15%-ы – өтінім берушілер арасында құрамында қанты бар өнімдер өндіруге арналған ақ қантты ("экстра" санаты) әкелуге.
Осы тармақтың үшінші бөлігіне сәйкес өнеркәсіптік өңдеуге арналған құрақ қанты шикізатын және тек қана ішкі нарықта өткізуге арналған ақ қантты әкелуге квоталарды бөлуге қатысуға өтінім беру үшін бір өтінім беруші-қант зауытына арналған лимит жиынтық көлемінде 30000 (отыз мың) тоннадан аспайды.
Хабарландыруда мынадай ақпарат көрсетіледі:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 февраля 2022 года № 47 "О некоторых вопросах ввоза сахара белого и сахара-сырца тростникового на территорию Республики Казахстан"
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 июля 2022 года № 213. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июля 2022 года № 28712. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 мая 2024 года № 158.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 14.05.2024 № 158 (вводится в действие после дня его официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 февраля 2022 года № 47 "О некоторых вопросах ввоза сахара белого и сахара-сырца тростникового на территорию Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 26904) следующие изменения и дополнение:
приложение 1 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
в Правилах распределения квот на ввоз сахара белого и сахара-сырца тростникового на территорию Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса (далее – уполномоченный орган) не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня введения в действие настоящих Правил размещает на интернет-ресурсе уполномоченного органа www.gov.kz объявление о приеме заявок на участие в распределении квот на ввоз сахара белого, предназначенного для производства сахаросодержащей продукции, и сахара-сырца тростникового, предназначенного для промышленной переработки, на территорию Республики Казахстан на период с 20 декабря 2021 года по 14 апреля 2022 года.
Уполномоченный орган не позднее 15 апреля 2022 года размещает на интернет-ресурсе уполномоченного органа объявление о приеме заявок на участие в распределении объемов квот на ввоз сахара белого, предназначенного исключительно для реализации на внутреннем рынке или для производства сахаросодержащей продукции, и сахара-сырца тростникового, предназначенного для промышленной переработки, на период с 15 апреля 2022 года по 31 августа 2022 года.
Уполномоченный орган не позднее 7 июля 2022 года размещает на интернет-ресурсе уполномоченного органа объявление о приеме заявок на участие в распределении объемов квот на период с 7 июля 2022 года по 31 октября 2022 года (далее – объявление):
в размере 85 % от объема распределяемой квоты – на ввоз сахара-сырца тростникового, предназначенного для промышленной переработки, и сахара белого, предназначенного исключительно для реализации на внутреннем рынке, между заявителями-сахарными заводами;
в размере 15 % от объема распределяемой квоты – на ввоз сахара белого (категория "экстра"), предназначенного для производства сахаросодержащей продукции, между заявителями.
Лимит на одного заявителя-сахарного завода для подачи заявки на участие в распределении квот на ввоз сахара-сырца тростникового, предназначенного для промышленной переработки, и сахара белого, предназначенного исключительно для реализации на внутреннем рынке, в соответствии с частью третьей настоящего пункта, составляет в совокупном объеме не более 30000 (тридцать тысяч) тонн.
В объявлении указывается следующая информация:

1) өтінім берушілер арасында бөлінетін квота көлемі;
2) өтінімдер қабылдаудың басталу және аяқталу күні мен уақыты;
3) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына ақ қант әкелуге квоталар бөлуге қатысуға арналған өтінім (бұдан әрі – өтінім) нысаны;
4) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына құрақ қанты шикізатын әкелуге квоталар бөлуге қатысуға арналған өтінім (бұдан әрі – өтінім) нысаны.
Өтінім берушілердің өтінімдер беретін соңғы күні хабарландыру орналастырылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнін құрайды.";
мынадай мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:
"14-1. Осы Қағидалардың 3-тармағының бірінші және екінші бөліктеріне сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына ақ қант пен құрақ қанты шикізатын әкелуге квота алған өтініш берушілер (өтініш беруші осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес ақпаратты ұсынбаған жағдайда) 2022 жылғы 14 шілдеге дейінгі мерзімде уәкілетті органға бөлінген квотаның нақты игерілгені туралы растаухатты жібереді. Бөлінген квота игерілмеген не бөлінген квота толық игерілмеген кезде келісімшарт (шарт) құнының кемінде 15%-ы төленгені туралы төлем құжатының көшірмесі немесе құжаттамалық аккредитив ашуды көздейтін келісімнің көшірмесі қоса беріле отырып растаухат жіберіледі.
Осы Қағидалардың 3-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына ақ қант пен құрақ қанты шикізатын әкелуге квота алған өтініш берушілер уәкілетті органға квота алған күннен бастап күнтізбелік 14 (он төрт) күн ішінде келісімшарт (шарт) құнының кемінде 15%-ың төленгені туралы төлем құжатының көшірмелерін немесе құжаттамалық аккредитив ашуды көздейтін келісімнің көшірмелерін немесе тауардың тиеп-жөнелтілген фактісін растайтын құжаттың көшірмелерін жібереді.
Келісімшарт (шарт) құнының кемінде 15%-ының төленгені туралы төлем құжатының көшірмесі немесе құжаттамалық аккредитив ашуды көздейтін келісімнің көшірмесі немесе тауардың тиеп-жөнелтілген фактісін растайтын құжаттың көшірмесі болмаған жағдайда, уәкілетті орган бұрын бөлінген квота көлемін жояды. Бөлінген квота көлемінің жойылғаны туралы хабарламаны уәкілетті орган өтініш берушінің өтініште көрсеткен электрондық почтасының мекенжайына жібереді.
Уәкілетті орган күшін жойған квоталар көлемі былайша қайта бөлінеді:
бөлінетін квота көлемінің 85%-ы – өтінім беруші-қант зауыттары арасында өнеркәсіптік өңдеуге арналған құрақ қанты шикізатын және тек қана ішкі нарықта өткізуге арналған ақ қантты әкелуге;
бөлінетін квота көлемінің 15%-ы – өтінім берушілер арасында құрамында қанты бар өнімдер өндіруге арналған ақ қантты ("экстра" санаты) әкелуге.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) объем квоты, который будет распределяться между заявителями;
2) дата и время начала и завершения приема заявок;
3) форма заявки на участие в распределении квот на ввоз сахара белого на территорию Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявка);
4) форма заявки на участие в распределении квот на ввоз сахара-сырца тростникового на территорию Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявка).
Срок окончательной даты представления заявителями заявок составляет 5 (пять) рабочих дней со дня размещения объявления.";
дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
"14-1. Заявители, получившие квоты на ввоз сахара белого и сахара-сырца тростникового на территорию Республики Казахстан в соответствии с частями первой и второй пункта 3 настоящих Правил (в случае непредставления заявителем информации согласно пункту 14 настоящих Правил), направляют в срок до 14 июля 2022 года в уполномоченный орган письмо-подтверждение о фактическом освоении выделенной квоты. При неосвоении выделенной квоты либо неполном освоении выделенной квоты, письмо-подтверждение направляется с приложением копии платежного документа об оплате не менее 15 % от стоимости контракта (договора) или копии соглашения, предусматривающего открытие документарного аккредитива.
Заявители, получившие квоты на ввоз сахара белого и сахара-сырца тростникового на территорию Республики Казахстан в соответствии с частью третьей пункта 3 настоящих Правил, направляют в уполномоченный орган в течение 14 (четырнадцать) календарных дней со дня получения квоты копии платежного документа об оплате не менее 15 % от стоимости контракта (договора) или копии соглашения, предусматривающего открытие документарного аккредитива, или копии документа, подтверждающего факт отгрузки товара.
Ранее выделенный объем квоты аннулируется уполномоченным органом в случае отсутствия копии платежного документа об оплате не менее 15 % от стоимости контракта (договора) или копии соглашения, предусматривающего открытие документарного аккредитива, или копии документа, подтверждающего факт отгрузки товара. Уведомление об аннулировании объема выделенной квоты направляется уполномоченным органом на электронный адрес, указанный заявителем в заявке.
Объемы квот, которые аннулированы уполномоченным органом, перераспределяются:
в размере 85 % от объема распределяемой квоты – на ввоз сахара-сырца тростникового, предназначенного для промышленной переработки, и сахара белого, предназначенного исключительно для реализации на внутреннем рынке, между заявителями-сахарными заводами;
в размере 15 % от объема распределяемой квоты – на ввоз сахара белого (категория "экстра"), предназначенного для производства сахаросодержащей продукции, между заявителями.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"15. Тауарлар 2022 жылғы 31 қазанға дейін қоса алғанда Қазақстан Республикасының аумағына алынған квоталар көлемдері шеңберінде әкелінуі мүмкін.".
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Аграрлық азық-түлік нарықтары және ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2021 жылғы 20 желтоқсаннан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
Ә. Тамабек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2022 жылғы 5 шілдедегі
№ 213 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2022 жылғы 22 ақпандағы
№ 47 бұйрығына
Қазақстан Республикасының аумағына ақ қантты және құрақ қанты шикізатын әкелуге арналған квотаның мөлшері және қолданылу мерзімі
Тауардың атауы
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды
Квота мөлшері, тонна
Қолданылу мерзімі
Ақ қант

"15. Товары могут быть ввезены на территорию Республики Казахстан в рамках полученных объемов квот до 31 октября 2022 года включительно.".
2. Департаменту агропродовольственных рынков и переработки сельскохозяйственной продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 20 декабря 2021 года.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
Ә. Тамабек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 5 июля 2022 года № 213
Приложение 1 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 22 февраля 2022 года № 47
Размер и срок действия квоты на ввоз сахара белого и сахара-сырца тростникового на территорию Республики Казахстан
Наименование товара
Код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза
Размер квоты, тонн
Срок действия
Сахар белый