Қазақстан Республикасының аумағынан жекелеген тауарларды әкетудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2022 жылғы 5 шiлдедегi № 215 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 5 шiлдеде № 28713 болып тіркелді. Бұйрық 2022 жылғы 30 қыркүйекке дейін қолданыста болды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданыста болу мерзімі – 30.09.2022 дейін (осы бұйрықтың 6-т. қараңыз)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысы 30.09.2022 дейін тоқтатыла тұрған – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.09.2022 № 291 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 6 т. қараңыз
"Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 2-тармағына және 18-бабының 3-тармағына, 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 29 және 47-баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. 2022 жылғы 30 қыркүйекке дейінгі мерзімге:
Қазақстан Республикасы аумағынан үшінші елдерге және Еуразиялық экономикалық одақ елдеріне 550 000 тонна көлемінде бидай мен меслин (Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасының коды – 1001) әкетуге;
Қазақстан Республикасы аумағынан үшінші елдерге 370 000 тонна көлемінде бидай және қара бидай ұнын (Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасының коды – 110100) әкетуге сандық шектеулер (квоталар) енгізілсін.
2. Қоса беріліп отырған Сандық шектеулерді (квоталарды) бөлу қағидалары бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Аграрлық азық-түлік нарықтары және ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрықтың күші Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдері негізінде шет мемлекеттерге халықаралық ізгілік көмек көрсету мақсатында тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер болып табылмайтын мемлекеттерге әкетуге қолданылмайды.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі және 2022 жылғы 30 қыркүйекке дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
Ә. Тамабек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2022 жылғы 5 шілдедегі
№ 215 бұйрығымен
бекітілген
Сандық шектеулерді (квоталарды) бөлу қағидалары

О некоторых вопросах вывоза отдельных товаров с территории Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 июля 2022 года № 215. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июля 2022 года № 28713. Срок действия приказа - до 30 сентября 2022 года
Примечание ИЗПИ!
Срок действия приказа - до 30.09.2022 (п.6 приказа).
Примечание ИЗПИ!
Действие приказа было приостановлено до 30.09.2022 приказом Министра сельского хозяйства РК от 13.09.2022 № 291 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Действует до 30.09.2022.
В соответствии с пунктом 2 статьи 17 и пунктом 3 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности", статьями 29 и 47 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Ввести в срок до 30 сентября 2022 года количественные ограничения (квоты):
на вывоз с территории Республики Казахстан в третьи страны и в страны Евразийского экономического союза пшеницы и меслина (код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза 1001) в размере 550 000 тонн;
на вывоз с территории Республики Казахстан в третьи страны муки пшеничной и пшенично-ржаной (код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза 110100) в размере 370 000 тонн.
2. Утвердить прилагаемые Правила распределения количественных ограничений (квот).
3. Департаменту агропродовольственных рынков и переработки сельскохозяйственной продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Действие настоящего приказа не распространяется на вывоз товаров с территории Республики Казахстан в государства-члены Евразийского экономического союза, а также в государства, не являющиеся государствами-членами Евразийского экономического союза, в целях оказания международной гуманитарной помощи иностранным государствам на основании решений Правительства Республики Казахстан.
6. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования и действует до 30 сентября 2022 года.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
Ә. Тамабек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 5 июля 2022 года № 215
Правила распределения количественных ограничений (квот)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сандық шектеулерді (квоталарды) бөлу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және сандық шектеулерді (квоталарды) бөлу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) астық нарығы жөніндегі оператор (бұдан әрі – оператор) – астық нарығындағы тұрақтандыру функциясын және астықтың резервтік қорын басқару жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыру арқылы азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компания;
2) сыртқы сауда қызметіне қатысушылар (бұдан әрі – өтінім беруші) – сыртқы сауда қызметін жүзеге асыратын жеке тұлғалар, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дара кәсіпкерлер ретінде тіркелген жеке тұлғалар және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғалар, сондай-ақ заңды тұлғалар болып табылмайтын ұйымдар;
3) тауар – бидай мен меслин (Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасының коды – 1001) және бидай ұны мен қара бидай ұны (Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасының коды – 110100);
4) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті.
2-тарау. Сандық шектеулерді (квоталарды) бөлу тәртібі
3. Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды әкетуге квоталар көлемдерін бөлу Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12032 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау жөніндегі қағидаларға сәйкес фитосанитариялық сертификаттар беру кезінде автоматты түрде агроөнеркәсіптік кешен салаларын басқарудың бірыңғай автоматтандырылған "e-Аgrіculture" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ББАЖ АЖ) жүзеге асырылады.
4. Тасымалдау тәсілінің, алушының, алушы мекен-жайының, жөнелту орнының өзгеруіне байланысты қайталама тиеп-жөнелту орындарында экспорттық партияларды қайта тиеу (қалыптастыру) кезінде бастапқы тиеп-жөнелту орындарында берілген квотаның көлемі өзгеріссіз қалады.
5. Осы Қағидалар қолданысқа енгізілгеннен кейін ББАЖ АЖ-да тауарлардың түрлері бойынша квота көлемінің сандық лимиті қалыптастырылады.
6. Бидай әкетуге арналған квотаны бөлуге астық қабылдау кәсіпорындарына астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімінде астық қолхатын сатуға/сатып алуға арналған бұйрыққа қол қою арқылы Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге өтінім берілген бидай көлемінің 10 (он) пайызын белгіленген баға бойынша операторға өткізген өтінім берушілер жіберіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила распределения количественных ограничений (квот) (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" и определяют порядок распределения количественных ограничений (квот).
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) оператор по зерновому рынку (далее – оператор) – национальная компания в сфере агропромышленного комплекса, участвующая в обеспечении продовольственной безопасности посредством осуществления стабилизационной функции на зерновом рынке и полномочий по управлению резервным запасом зерна;
2) участники внешнеторговой деятельности (далее – заявитель) – осуществляющие внешнеторговую деятельность физические лица, в том числе зарегистрированные в качестве индивидуальных предпринимателей в соответствии с законодательством Республики Казахстан, и юридические лица, созданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также организации, не являющиеся юридическими лицами;
3) товар – пшеница и меслин (код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза 1001) и мука пшеничная и пшенично-ржаная (код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза 110100);
4) уполномоченный орган – Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок распределения количественных ограничений (квот)
3. Распределение объемов квот на вывоз товаров с территории Республики Казахстан осуществляется в единой автоматизированной системе управления отраслями агропромышленного комплекса "e-Agriculture" (далее – ИС ЕАСУ) автоматически при выдаче фитосанитарных сертификатов в соответствии с Правилами по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12032).
4. При перегрузке (формировании) экспортных партий в местах вторичной отгрузки в связи с изменением способа транспортировки, получателя, адреса получателя, места отправления, объем квоты, выданный в местах первоначальной отгрузки, остается неизменным.
5. После введения в действие настоящих Правил в ИС ЕАСУ формируется количественный лимит объема квоты по видам товаров.
6. К распределению квоты на вывоз пшеницы допускаются заявители, реализовавшие оператору 10 (десять) процентов от заявленного к вывозу с территории Республики Казахстан объема пшеницы по фиксированной цене посредством подписания приказа на продажу/покупку зерновой расписки в государственном электронном реестре держателей зерновых расписок на хлебоприемные предприятия.

Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген талап операторға Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге өтінім берілген бидай көлемінің 10 (он) пайызын белгіленген баға бойынша өткізген және 2022 жылғы 15 маусымға дейін бидай әкетуді жүзеге асырмаған өтінім берушілерге қолданылмайды.
7. Оператор күн сайынғы негізде уәкілетті органға Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге өтінім берілген жұмсақ бидай (3-сыныпты Triticum aestivum L.) көлемінің 10 (он) пайызын белгіленген баға бойынша өткізген өтінім берушілер тізбесі туралы хат жібереді.
8. Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды әкетуге арналған квоталар көлемін бөлу ББАЖ АЖ-да карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат алуға өтініштердің келіп түскен күні мен уақытына сәйкес кезектілік бойынша жүзеге асырылады.
9. Бидайдың белгіленген бағасы мен сапалық көрсеткіштері, жұмсақ бидай (3-сыныпты Triticum aestivum L.) жеткізілетін астық қабылдау кәсіпорындарының тізімі мен мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.gov.kz ресми интернет-ресурсында жарияланады.
10. Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды әкетуге арналған квота көлемін өтінім берушілер арасында бөлу тауарлар бойынша квота көлемі толық таусылғанға дейін жүзеге асырылады.
11. Квотаның қолданылу кезеңінде әкетуге рұқсат етілетін лимит бір өтінім берушіге бидай бойынша 50 (елу) мың тоннаны, бидай немесе қара бидай ұны бойынша 10 (он) мың тоннаны құрайды.
10. Уәкілетті орган күн сайынғы негізде интернет-ресурста мынадай ақпаратты орналастырады:
1) тауардың әрбір түрі бойынша берілген квота көлемінің саны;
2) тауардың әрбір түрі бойынша бөлінуі тиіс квотаның қолжетімді көлемі.

Требование, предусмотренное в части первой настоящего пункта, не распространяется на заявителей, которые реализовали оператору 10 (десять) процентов от заявленного к вывозу с территории Республики Казахстан объема пшеницы по фиксированной цене и не осуществили вывоз пшеницы до 15 июня 2022 года.
7. Оператор на ежедневной основе направляет письмо уполномоченному органу перечень заявителей, реализовавших 10 (десять) процентов от заявленного к вывозу с территории Республики Казахстан объема пшеницы мягкой (Triticum aestivum L. 3 класса) по фиксированной цене.
8. Распределение объемов квот на вывоз товаров с территории Республики Казахстан осуществляется в ИС ЕАСУ по очередности согласно дате и времени поступления заявлений на получение фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан.
9. Фиксированная цена и качественные показатели пшеницы, список и адреса хлебоприемных предприятий, на которые будет поставляться пшеница мягкая (Triticum aestivum L. 3 класса), публикуются на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан www.gov.kz.
10. Распределение объема квоты на вывоз товаров с территории Республики Казахстан между заявителями осуществляется до полного исчерпания объема квоты по товарам.
11. На весь срок действия квоты допустимый лимит вывоза пшеницы на одного заявителя составляет 50 (пятьдесят) тысяч тонн, муки пшеничной или пшенично-ржаной – 10 (десять) тысяч тонн.
12. Уполномоченный орган на ежедневной основе размещает на интернет-ресурсе следующую информацию:
1) количество выданного объема квоты по каждому виду товара;
2) доступный объем квоты, подлежащий распределению по каждому виду товара.