Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында әскери қызметшіні оқытуға жұмсалған ақшаны мемлекетке өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 13 шiлдедегi № 260 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 15 шiлдеде № 28828 болып тіркелді.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабы 10-тармағының он бірінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында әскери қызметшіні оқытуға жұмсалған ақшаны мемлекетке өтеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2022 жылғы 13 шілдедегі
№ 260 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында әскери қызметшіні оқытуға жұмсалған ақшаны мемлекетке өтеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында әскери қызметшіні оқытуға жұмсалған ақшаны мемлекетке өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 26-бабы 10-тармағының он бірінші бөлігіне сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында (бұдан әрі – ТЖМ арнаулы оқу орны) әскери қызметшіні оқытуға жұмсалған ақшаны мемлекетке өтеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил возмещения государству денег, затраченных на обучение военнослужащего в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 13 июля 2022 года № 260. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июля 2022 года № 28828.
В соответствии с частью одиннадцатой пункта 10 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения государству денег, затраченных на обучение военнослужащего в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 13 июля 2022 года № 260
Правила возмещения государству денег, затраченных на обучение военнослужащего в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения государству денег, затраченных на обучение военнослужащего в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с частью одиннадцатой пункта 10 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" (далее – Закон) и определяет порядок возмещения государству денег, затраченных на обучение военнослужащего в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – специальное учебное заведение МЧС).

2. Үлгерімсіздігі, тəртіпсіздігі үшін, өз бастамасы бойынша, теріс себептермен, Қазақстан Республикасының азаматтығы тоқтатылуына байланысты əскери қызметтен шығару салдарынан ТЖМ арнаулы оқу орнынан шығарып жіберілген, сондай-ақ əскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасасудан бас тартқан әскери қызметші оқытудың бірінші жылының шығындарын (бұдан әрі – оқу шығындары) қоспағанда, өзін ТЖМ арнаулы оқу орнында оқыту кезеңінде тамақтандыруды қамтамасыз етуге, стипендия төлеуге және жол жүруіне арналған шығындарға сәйкес келетін ақшаны мемлекетке өтейді.
Көрсетілген міндеттемелер ТЖМ оқу орнында әскери қызметші мәртебесінде оқудың бірінші жылы ішінде оқудан шығарылған және келесі курсқа көшірілмеген, мерзімді әскери қызметтің қалған мерзімін өткеру үшін белгіленген тәртіппен әскери бөлімдерге жіберілген курсанттарға қолданылмайды.
ТЖМ арнаулы оқу орнына қайта қабылдау немесе келісімшарт бойынша әскери қызметке кіру оқу және (немесе) келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеру кезеңінде оқытуға жұмсалған шығындарды өндіріп алуды тоқтата тұруға негіз болып табылады. ТЖМ арнаулы оқу орнында оқыту кезеңі есепке алынбастан, күнтізбелік есептеумен келісімшарт бойынша он жыл әскери қызмет өткергеннен кейін оқытуға жұмсалған шығынды өндіріп алу тоқтатылады.
3. ТЖМ арнаулы оқу орнын бітірген əскери қызметші теріс себептермен, Қазақстан Республикасының азаматтығы тоқтатылуымен байланысты немесе аттестаттау қорытындысы бойынша анықталған қызметіне сай келмеуі бойынша əскери қызметтен шығарылған жағдайда, оқу шығындарына сәйкес келетін ақшаны мемлекетке әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт мерзімі аяқталғанға дейін қызмет өткерілмеген əрбір толық ай үшін пропорционалды түрде өтейді.
4. Оқудан шығарылған (шығарылып жіберілген) әскери қызметшілерді есепке алуды Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі – ТЖМ) кадр қызметі жүзеге асырады.
ТЖМ ведомствосы, аумақтық орган, ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекеме оқудан шығарылған немесе шығарылып жіберілген әскери қызметшінің соңғы қызмет (оқу) орнына байланысты бес жұмыс күні ішінде ТЖМ кадр қызметіне әскери қызметшінің азаматтық қорғау органдарынан шығарылғаны (шығарылып жіберілген) туралы хабарлайды.
2-тарау. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында әскери қызметшіні оқытуға жұмсалған ақшаны мемлекетке өтеу тәртібі
5. ТЖМ арнаулы оқу орны әскери қызметшіні оқытуға жұмсалған, өтеуге жататын оқу шығындарын есептеу үшін жыл сайын 20 желтоқсанға дейін осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҚР ТЖМ арнаулы оқу орнында бір әскери қызметшіні оқытуға жұмсалатын нақты шығындардың жиынтық есебін (бұдан әрі – жиынтық есеп) әзірлейді және бекітеді.

2. Военнослужащий, отчисленный из специального учебного заведения МЧС за неуспеваемость, недисциплинированность, по своей инициативе, в результате увольнения с воинской службы по отрицательным мотивам, в связи с прекращением гражданства Республики Казахстан, а также отказавшийся заключить контракт о прохождении воинской службы, возмещает государству деньги, соответствующие затратам на обеспечение питанием, выплату стипендии и проезд в период его обучения в специальном учебном заведении МЧС, за исключением затрат первого года обучения (далее – затраты на обучение).
Указанные обязательства не распространяются на курсантов, отчисленных в течение первого года обучения в специальном учебном заведении и не переведенных на следующий курс, направленных в воинские части (учреждения) для прохождения оставшегося срока срочной воинской службы.
Восстановление в специальном учебном заведении МЧС или поступление на воинскую службу по контракту является основанием для приостановления взыскания затрат на обучение, на период обучения и (или) прохождения воинской службы по контракту. После десяти лет воинской службы по контракту в календарном исчислении без учета периода обучения в специальном учебном заведении МЧС взыскание затрат на обучение, прекращается.
3. Военнослужащий, окончивший специальное учебное заведение МЧС, в случае увольнения с воинской службы по отрицательным мотивам, в связи с прекращением гражданства Республики Казахстан или по служебному несоответствию, выявившемуся по итогам аттестации, возмещает государству деньги, соответствующие затратам на обучение, пропорционально за каждый полный не дослуженный месяц до окончания срока контракта о прохождении воинской службы.
4. Учет уволенных (отчисленных) военнослужащих осуществляет кадровая служба Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – МЧС).
Ведомство МЧС, территориальный орган, подведомственное государственное учреждение, в зависимости от последнего места службы (учебы) уволенного или отчисленного военнослужащего, в течение пяти рабочих дней информирует кадровую службу МЧС об увольнении (отчислении) военнослужащего из органов гражданской защиты.
Глава 2. Порядок возмещения государству денег, затраченных на обучение военнослужащего в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
5. Для расчета расходов, подлежащих возмещению затрат на обучение военнослужащего специальным учебным заведением МЧС, ежегодно до 20 декабря, разрабатывается и утверждается сводный расчет фактических затрат на обучения одного военнослужащего в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – сводный расчет) по форме, согласно приложения к настоящим Правилам.

6. Әскери қызметшіні ТЖМ арнаулы оқу орнында оқытуға жұмсалған шығындарды өтеу сомасы Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен есептеледі.
7. Жиынтық есеп оқып жатқан әскери қызметшілердің жеке (оқу) істеріне тігіледі.
8. Осы Қағидалардың 2 және 3-тармақтарында көрсетілген әскери қызметшілерге оқуға жұмсалған шығындар өтелмеген жағдайда, жұмыстан шығарылған немесе оқудан шығарып жіберілген кезден бастап бір ай мерзімде оларды ерікті түрде өтеу қажеттігі туралы хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) (еркін нысанда) тапсырылады (жолданады).
Хабарлама қол қойғызып тапсырылады не почта жөнелтімімен жұмыстан шығарылған немесе оқудан шығарылған әскери қызметшінің атына, оның соңғы тұрғылықты жері бойынша, ТЖМ, ведомство, аумақтық орган, ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекеме, қызметтен шығарылған немесе оқудан шығарылған әскери қызметшінің соңғы қызмет (оқу) орнына қарай жіберіледі.
Хабарламада өтелуге жататын оқытуға жұмсалған шығындар сомасы, банк деректемелері және ерікті өтеу мерзімі көрсетіледі.
Ерікті түрде өтеу мерзімі хабарлама алған күннен бастап бір айды құрайды.
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 29 шілдедегі № 65 бұйрығымен бекітілген пошта байланысы қызметтерін көрсету қағидаларының 125-тармағында көзделген адресаттың пошта жөнелтілімін алудан бас тартуы немесе ол болмауы себептері бойынша пошта жөнелтілімін тапсыру мүмкіндігі болмаған жағдайда, ерікті өтеу мерзімі пошта жөнелтілімін қайтарған кезден бастап бір айды құрайды.
9. Жұмыстан шығарылған немесе оқудан шығарып жіберілген әскери қызметші оқуға арналған шығындарды өтеуден жазбаша түрде бас тартқан, толық көлемде өтемеген не хабарлама алған немесе осы Қағидалардың 8-тармағының бесінші бөлігінде көзделген пошта жөнелтілімін қайтарған кезден бастап бір ай ішінде жазбаша жауап болмаған жағдайларда ТЖМ, оның ведомствосы немесе аумақтық органы не ведомствалық бағынысты мемлекеттік мекемесі оқуға арналған шығындарды ерікті түрде өтеу мерзімі өткен күннен кейін талап-арызды сотқа жолдауды қамтамасыз етеді.
10. Оқуға жұмсалған шығындарды өтеу жөніндегі талап қою жұмысын жұмыстан шығарылған немесе әскери қызметшінің соңғы қызмет (оқу) орнына байланысты ТЖМ-ның, ведомствоның, аумақтық органның, ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекеменің заң қызметі жүзеге асырады.
11. Осы Қағидалардың 2 және 3-тармақтарында көрсетілген оқудан шығарылған немесе шығарылып жіберілген әскери қызметшілердің оқуына жұмсалған оқу шығындарын өтеуді есепке алу мен мониторингтеуді ТЖМ, ведомствоның, аумақтық органның, ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекеменің кадр қызметі оқудан шығарылған немесе босатылған әскери қызметшінің соңғы қызмет (оқу) орнына қарай жүзеге асырады.

6. Сумма возмещения затрат на обучение военнослужащего в специальном учебном заведении МЧС рассчитывается в национальной валюте Республики Казахстан.
7. Сводный расчет приобщается в личные (учебные) дела обучающихся военнослужащих.
8. В случае не возмещения затрат на обучение военнослужащим, указанным в пунктах 2 и 3 настоящих Правил, в месячный срок с момента увольнения или отчисления вручается (направляется) уведомление о необходимости добровольного их возмещения (далее – уведомление) (в произвольной форме).
Уведомление вручается под роспись либо направляется почтовым отправлением с уведомлением о получении в адрес уволенного или отчисленного военнослужащего, по его последнему месту жительства, МЧС, ведомством, территориальным органом, подведомственным государственным учреждением, в зависимости от последнего места службы (учебы) уволенного или отчисленного военнослужащего.
В уведомлении указывается подлежащая возмещению сумма затрат на обучение, банковские реквизиты и срок добровольного возмещения.
Срок добровольного возмещения составляет один месяц со дня получения уведомления.
В случае отсутствия возможности вручения почтового отправления по причинам отказа адресата от получения почтового отправления или его отсутствия, предусмотренные пунктом 125 Правил предоставления услуг почтовой связи, утвержденных приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 65 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14370), срок добровольного возмещения составляет один месяц с момента возврата почтового отправления.
9. В случаях письменного отказа уволенного или отчисленного военнослужащего от возмещения, не возмещения в полном объеме затрат на обучение либо отсутствия письменного ответа в течение месяца с момента получения уведомления или возврата почтового отправления, предусмотренным частью пятой пункта 8 настоящих Правил, МЧС, его ведомство или территориальный орган либо подведомственное государственное учреждение обеспечивает направление иска в суд о возмещении затрат на обучение после дня истечения срока добровольного возмещения.
10. Исковая работа по возмещению затрат на обучение осуществляется юридической службой МЧС, ведомства, территориального органа, подведомственного государственного учреждения, в зависимости от последнего места службы (учебы) уволенного или отчисленного военнослужащего.
11. Учет и мониторинг за возмещением затрат на обучение уволенными или отчисленными военнослужащими, указанными в пунктах 2 и 3 настоящих Правил, осуществляется кадровой службой МЧС, ведомства, территориального органа, подведомственного государственного учреждения, в зависимости от последнего места службы (учебы) уволенного или отчисленного военнослужащего.

12. Әскери қызметшілерді ТЖМ арнаулы оқу орындарында оқытуға жұмсалған шығындарды өтеуден түскен қаражат республикалық бюджеттің кірісіне аударылуы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің арнаулы оқу
орнында әскери қызметшіні
оқытуға жұмсалған бюджет
қаражатын мемлекетке
өтеу қағидаларына
қосымша
Нысан
"Бекітемін"
____________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
"____"____________________
(күні)
____/____ оқу жылында __________________ білім беру бағдарламасы бойынша
(оқу бағдарламасының атауы)
__________________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнының атауы)
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында бір әскери қызметшіні оқытуға жұмсалған нақты шығындардың жиынтық есебі
Шығындар атауы 2 курс 3 курс 4 курс Барлығы
1
Әскери қызметшіні тамақпен қамтамасыз етуге байланысты шығындар
2
Оқитын әскери қызметшінің стипендиясы
3
Әскери қызметші мәртебесінде ТЖМ оқу орнында оқуы кезеңіндегі жол жүру шығындары
Жиыны
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында (бұдан әрі – ТЖМ арнаулы оқу орны) бір әскери қызметшіні оқытуға жұмсалған нақты шығындардың жиынтық есебі шығындарының әрбір тармағына ТЖМ арнаулы оқу орны қызметтерінің бастықтары жеке есеп айырысулар жасайды және жинақтап қорыту үшін қаржы қызметіне ұсынады.
Әскери қызметшіні тамақпен қамтамасыз етуге жұмсалған шығындар "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Білім беру ұйымдарының курсанттарын тамақпен қамтамасыз ету жөніндегі нормаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 255 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10814 болып тіркелген) сәйкес айқындалады.
Курсанттарға стипендия Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 16 қазандағы № 646 қбпү қаулысымен бекітілген мемлекеттік бюджет есебінен қамтылған Қазақстан Республикасы органдары қызметкерлеріне еңбекақы төлеудің бірыңғай жүйесіне сәйкес есептеледі.
Жол жүруге жұмсалған шығындар оқуға жұмсалған нақты шығындар бойынша есептеледі.
ҚР ТЖМ арнаулы оқу орнының қаржы қызметінің басшысы
Мөр орны
__________________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
"_____"___________________________________
(күні)
ҚР ТЖМ арнаулы оқу орнының кадр қызметінің бастығы
___________________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
"_____"__________________________________________
(күні)

12. Средства от возмещения затрат на обучение военнослужащих в специальном учебном заведении МЧС подлежат перечислению в доход республиканского бюджета.
Приложение
к Правилам возмещения
государству денег, затраченных
на обучение военнослужащего
в специальном учебном
заведении Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
____________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
"____"____________________
(дата)
Сводный расчет фактических затрат на обучение одного военнослужащего
в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
_______________________________________________________________________
(наименование специального учебного заведения Министерства по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан)
за ____/____ учебный год по образовательной программе
_______________________________________________
(наименование образовательной программы)
Наименование расходов
2 курс
3 курс
4 курс
Всего
1
Затраты на обеспечение питанием военнослужащего
2
Стипендия обучаемого военнослужащего
3
Проезд в период обучения в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в статусе военнослужащего
Итого:
К каждому пункту расходов сводного расчета фактических затрат на обучение одного военнослужащего в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – специальное учебное заведение МЧС) начальниками служб специального учебного заведения МЧС составляются отдельные расчеты и предоставляются в финансовую службу для обобщения.
Затраты на обеспечение питанием военнослужащего определяются в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 255 "Об утверждении норм по обеспечению питанием курсантов организаций образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10814).
Стипендия курсантам рассчитывается согласно Единой системе оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет государственного бюджета, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2017 года № 646дсп.
Расходы на проезд рассчитываются по фактическим затратам на обучение.
Руководитель финансовой службы специального учебного заведения МЧС
Место печати
_____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"_____"_______________________________________ (дата)
Начальник кадровой службы специального учебного заведения МЧС
_____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"_____"______________________________________ (дата)