"Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 165 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2022 жылғы 11 тамыздағы № 307 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 12 тамызда № 29097 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 263 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.06.2023 № 263 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 165 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11038 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшада:
Халықты әлеуметтік қорғау саласында стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Стандарт стационарлық жағдайда тәулік бойы тұрақты немесе уақытша тұруға арналған, мемлекеттік және мемлекеттік емес меншік нысанында стационарлық үлгідегі ұйымдарда (бұдан әрі – стационарлық үлгідегі ұйымдар) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетудің сапасын, көлемін және шарттарын белгілейді, стационарлық үлгідегі ұйымдарға:
1) психоневрологиялық ауытқулары бар үш жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларды (бұдан әрі – балалар);
2) тірек-қимыл аппараты бұзылған үш жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларды (бұдан әрі – ТҚА бұзылған балалар);
3) психоневрологиялық аурулары бар он сегіз жастан асқан мүгедектігі бар адамдарды (бұдан әрі – он сегіз жастан асқан адамдар);
4) бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарды (бұдан әрі – мүгедектігі бар адамдар);
5) егде жасына байланысты өзіне қызмет көрсетуге мүмкіндігі жоқ адамдарды (бұдан әрі – қарттар) қабылдау, ұстау, шығару (шығарып жіберу), уақытша шығу және ауыстыру шарттарын айқындайды.
Жоғарыда көрсетілген санаттар бірлесіп қызметтерді алушылар болып аталады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілді көлемін ұсыну үшін өмірлік қиын жағдайда жүрген адам (отбасы) тұрғылықты жері бойынша жұмыспен қамту бөліміне мынадай құжаттарды беру жолымен жүгінеді:

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 165 "Об утверждении стандартов оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения"
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 августа 2022 года № 307. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 августа 2022 года № 29097. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 263.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.06.2023 № 263 (вводится в действие с 01.07.2023).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 165 "Об утверждении стандартов оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11038) следующие изменения:
в приложении 1 к указанному приказу:
в Стандарте оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях стационара:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Настоящий Стандарт устанавливает требования к качеству, объему и условиям предоставления специальных социальных услуг в организациях стационарного типа государственной и негосударственной форм собственности (далее – организации стационарного типа), предназначенных для круглосуточного постоянного или временного проживания в условиях стационара, определяет условия приема, содержания, выписки (отчисления), временного выбытия и перевода из организации стационарного типа:
1) детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями от трех до восемнадцати лет (далее – дети);
2) детей с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата от трех до восемнадцати лет (далее – дети с нарушениями ОДА);
3) лица с инвалидностью старше восемнадцати лет с психоневрологическими заболеваниями (далее – лица старше восемнадцати лет);
4) лица с инвалидностью первой и второй групп (далее – лица с инвалидностью);
5) лиц не способных к самостоятельному обслуживанию в связи с преклонным возрастом (далее – престарелые).
Указанные выше категории совместно именуются получатели услуг.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Лицо (семья), находящееся в трудной жизненной ситуации, обращается в отдел занятости за предоставлением гарантированного объема специальных социальных услуг по месту проживания путем подачи:

1) осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметтерді алушының жазбаша өтініші, ал кәмелетке толмаған және әрекетке қабілетсіз адамдар үшін – заңды өкілінің (ата-анасының біреуі, қамқоршының немесе қорғаншының, асырап алушының, баланы қабылдайтын ата-ананың, патронат тәрбиешінің және "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес қамқор болуды, білім беруді, тәрбиелеуді, баланың, он сегіз жастан асқан адамның құқықтары мен мүдделерін қорғауды жүзеге асыратын алмастырушы басқа да адамдардың) (бұдан әрі – заңды өкілі) өтініші немесе медициналық ұйымның қолдаухаты;
2) сәйкестендіру үшін қызметтерді алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) бар жеке басын куәландыратын құжаты не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат;
3) амбулаториялық картадан немесе сырқатнамадан үзінді көшірмесімен қоса осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық картасы.
Жұмыспен қамту бөлімі өтінішті қабылдау кезінде ЖСН бойынша "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) мынадай:
1) жеке басын куәландыратын құжат туралы;
2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) мүгедектігі бар адамға абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасында (бұдан әрі – ОЖБ) әзірленген іс-шаралар туралы;
4) он сегіз жастан асқан адамдар үшін - соттың адамды әрекетке қабілетсіз деп тану туралы шешімі (бар болса);
5) зейнеткерлік жастағы адамдар үшін зейнетақы жасы туралы;
6) Ұлы Отан соғысының ардагері, басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагері, сондай-ақ жеңiлдiктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагері, "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңның (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 1) тармақшасында санамаланған қаза тапқан әскери қызметшілердің отбасы (Ұлы Отан соғысының ардагерлері, басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, сондай-ақ жеңiлдiктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлері, Заңның 8-бабының 1) тармақшасында санамаланған қаза тапқан әскери қызметшілердің отбасылар үшін) мәртебесін растайтын мәліметтерді алу үшін сұрау салуды қалыптастырады.
Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған кезде өтінішке он сегіз жастан асқан адамдар үшін - адамды әрекетке қабілетсіз деп тану туралы сот шешімінің көшірмесі (бар болса) қоса беріледі.
Құжаттардың көшірмелері түпнұсқаларымен бірге ұсынылады, салыстырып тексерілгеннен кейін медициналық картадан басқасы өтініш берушіге қайтарылады.";
7-тармақта:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Бос орын болған кезде қызметтерді алушы он бес жұмыс күні ішінде стационарлық үлгідегі ұйымға келеді. Қызметтер алушының белгіленген мерзімде стационарлық үлгідегі ұйымға келуге физикалық қабілеті (ауруы, емдеуге жатқызылуы) болмаған жағдайда, қызметтер алушы стационарлық үлгідегі ұйымды хабардар етеді және оған келу мерзімін қосымша күнтізбелік отыз күнге дейін бір рет ауыстыру мүмкіндігі беріледі.";
он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Он сегіз жасқа толған және стационарлық үлгідегі ұйымдарда тұратын жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға және (немесе) он сегіз жастан асқан адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін стационарлық үлгідегі ұйымға кезектен тыс қабылданады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) заявления получателя услуг, а для несовершеннолетних и недееспособных лиц – письменного заявления законного представителя (один из родителей, усыновитель (удочеритель), опекун или попечитель, приемный родитель, патронатный воспитатель и другие заменяющие их лица, осуществляющие в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс), заботу, образование, воспитание, защиту прав и интересов ребенка, лица старше восемнадцати лет) (далее – законный представитель) по форме, согласно приложению 1 к настоящему Стандарту или ходатайство медицинской организации;
2) документа, удостоверяющего личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов получателя услуг с наличием индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) для идентификации;
3) медицинской карты по форме, согласно приложению 2 к настоящему Стандарту с выпиской из амбулаторной карты или истории болезни.
Отдел занятости при приеме заявления формирует запросы по ИИН в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронного правительства" (далее – информационные системы) для получения следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющем личность;
2) об установлении инвалидности;
3) о разработанных мероприятиях в индивидуальной программе абилитации и реабилитации лица с инвалидностью (далее – ИПР);
4) для лиц старше восемнадцати лет – о решении суда при признании лица недееспособным (при наличии);
5) о пенсионном возрасте для лиц пенсионного возраста;
6) о наличии статуса ветерана Великой Отечественной войны, ветерана боевых действий на территории других государств, а также ветерана, приравненного по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, семьи погибших военнослужащих, перечисленных в подпункте 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеранах" (далее – Закон) (для ветеранов Великой Отечественной войны, ветеранов боевых действий на территории других государств, а также ветеранов, приравненных по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, семьи погибших военнослужащих, перечисленных в подпункте 1) статьи 8 Закона).
При отсутствии сведений из информационных систем к заявлению прилагаются для лиц старше восемнадцати лет – копия решения суда о признании лица недееспособным (при наличии).
Копии документов предоставляются вместе с оригиналами, которые после сверки возвращаются заявителю, кроме медицинской карты.";
в пункте 7:
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"При наличии свободного места получатель услуг в течение пятнадцати рабочих дней прибывает в организацию стационарного типа. В случае физической неспособности (болезнь, госпитализация) получателя услуг явиться в организацию стационарного типа в установленный срок, получатель услуг уведомляет организацию стационарного типа и ему предоставляется возможность перенести один раз срок действия прибытия дополнительно до тридцати календарных дней.";
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"Дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, достигшие восемнадцатилетнего возраста и проживающие в организации стационарного типа, принимаются в организацию стационарного типа, предоставляющую специальные социальные услуги престарелым, лицам с инвалидностью и (или) лицам старше восемнадцати лет вне очереди.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. Ұлы Отан соғысының ардагерлері, басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, сондай-ақ жеңiлдiктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлері, Заңның 8-бабының 1) тармақшасында санамаланған қаза тапқан әскери қызметшілердің отбасылар мәртебесінің болуы туралы арнаулы әлеуметтік қызметтер стационарлық үлгідегі ұйымдарда бірінші кезекте беріледі.";
12-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтендіру, тұрмысты, еңбекті ұйымдастыруды жетілдіру және демалыс уақтын, әлеуметте өзара әрекет етуін барынша қолдау сақталады.";
13-тармақтын 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мүгедектік алынған немесе үшінші топ мүгедектігі (он сегіз жастан асқан адамдарға және мүгедектігі бар адамдарға) белгіленген, медициналық ұйым мүгедектігі бар адамның денсаулық жағдайын бөгде адамның көмегінсіз еңбек қызметін жүзеге асыруға мүмкіндік беретіндей жақсарған деп таныған жағдайда және қызметтерді алушылардың тұрғын үй аумағы және өмір сүруге қаражаты болғанда;";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Қызметтерді алушылардың жеке уәждемесі бойынша уақытша (үш айға дейінгі мерзімге) шығуына стационарлық үлгідегі ұйым дәрігерінің қорытындысы ескеріле отырып, мүгедектігі бар адамдар мен қарттардың стационарлық үлгідегі ұйым әкімшілігіне жазбаша өтінішінің, ал балалар мен он сегіз жастан асқан адамдар үшін – заңды өкілдерінің, жақын туысының жазбаша өтінішінің негізінде рұқсат етіледі.";
19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Бала он алты жасқа толған кезде стационарлық үлгідегі ұйым әкімшілігі оның жеке куәлігін ресімдеуді қамтамасыз етеді.
Он сегіз жасқа толған, оның ішінде ТҚА бұзылған балалар медициналық ұйымның және медициналық-әлеуметтік сараптама комиссиясының қорытындыларына сәйкес қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға және (немесе) он сегіз жастан асқан адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін стационарлық үлгідегі ұйымдарға қабылданады не үйіне шығарылады (жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды қоспағанда).
20. Стационарлық үлгідегі ұйымда тұратын қызметтерді алушылар мүгедек деп танылған жағдайда жұмыспен қамту бөліміне өтініш ұсыну жолымен "Е-собес" ААЖ-да тіркелуге жатады. "Е-собес" ААЖ тіркелгеннен кейін қызметтер алушылар кезектілікті белгілемей, порталда стационарлық үлгідегі ұйымға ресімделеді.";
21-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мүгедектігі бар адамдар мен қарттар спиртті ішімдікке салынудың немесе есірткі заттарын қолданудың салдарынан соттың шешімі бойынша әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп танылған кезде шығарылуға жатады.
Әрекет қабілеттілігінің шектелуі соттың шешімі бойынша жойылған жағдайда адам жалпы негізде қайта қабылданады;";
23-тармақтың екінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте міндетті түрде шығару немесе ауыстыру эпикризі, стационарлық үлгідегі ұйым мамандарының ұсынымдары ресімделеді, олар мүгедектігі бар адамдарға мен қарттардың қолына не қызметтерді алушыларды қабылдайтын тарапқа беріледі.";
25-тармақта:
2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тұрғын жай беру, оның ішінде балаға, ТҚА бұзылған балаға кемінде төрт шаршы метр және он сегіз жастан асқан адамға, мүгедектігі бар адамдарға, қартқа кемінде бес шаршы метр жатын бөлмелерін беру;";
4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) денсаулық жағдайына байланысты жұмыс істеуге қарсы көрсетілімі жоқ мүгедектігі бар адамдарға және он сегіз жастан асқан адамдарға арналған жұмыс орындарын ұйымдастыру үшін жағдай жасау;";

"10. Ветерана Великой Отечественной войны, ветерана боевых действий на территории других государств, а также ветерана, приравненного по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, семьи погибших военнослужащих, перечисленных в подпункте 1) статьи 8 Закона специальные социальные услуги в организациях стационарного типа предоставляются в первоочередном порядке.";
подпункт 5) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"5) социализация лиц с инвалидностью, поддержка максимально возможной их самостоятельности в организации быта, трудовой занятости, досуга, взаимодействия в открытом социуме.";
подпункт 2) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"2) в случае снятия инвалидности или установления третьей группы инвалидности (лицам старше восемнадцати лет и лицам с инвалидностью), признания медицинской организацией улучшения состояния здоровья лица с инвалидностью, позволяющее ему осуществлять трудовую деятельность без посторонней помощи и при наличии у получателей услуг жилой площади и средств к существованию;";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Временное выбытие (сроком до трех месяцев) получателей услуг по личным мотивам допускается с учетом заключения врача организации стационарного типа на основании письменного заявления лица с инвалидностью и престарелых в администрацию организации стационарного типа, а для детей и лиц старше восемнадцати лет – по письменному заявлению законных представителей, близкого родственника.";
пункты 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"19. При достижении ребенком шестнадцати лет администрация организации стационарного типа обеспечивает оформление удостоверения личности.
Дети, в том числе с нарушениями ОДА, достигшие восемнадцатилетнего возраста, в соответствии с заключениями медицинской организации и медико-социальной экспертной комиссии принимаются в организации стационарного типа, предоставляющие специальные социальные услуги престарелым, лицам с инвалидностью и (или) лицам старше восемнадцати лет, либо выписываются домой (за исключением детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей).
20. Получатели услуг, проживающие в организациях стационарного типа, которые признаны инвалидами, подлежат регистрации в АИС "Е-Собес" путем предоставления заявления в отдел занятости. После регистрации в АИС "Е-собес" получатели услуг оформляются в организацию стационарного типа на портале без установления очередности.";
подпункт 2) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"2) при признании лиц с инвалидностью и престарелых ограниченно дееспособным по решению суда вследствие злоупотребления спиртными напитками или наркотическими веществами.
В случае отмены ограничения дееспособности по решению суда лицо вновь принимается на общих основаниях;";
часть вторую пункта 23 изложить в следующей редакции:
"При этом обязательно оформляются выписные или переводные эпикризы, рекомендации специалистов организации стационарного типа, которые передаются на руки лицам с инвалидностью и престарелым, либо стороне, принимающей получателей услуг.";
в пункте 25:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) предоставление жилой площади, в том числе для спальных комнат не менее четырех квадратных метров на ребенка, ребенка с нарушениями ОДА и не менее пяти квадратных метров на лицо старше восемнадцати лет, лица с инвалидностью, престарелого;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) создание условий для организации рабочих мест для лиц с инвалидностью и лиц старше восемнадцати лет, которым работа не противопоказана по состоянию здоровья;";

27-тармақта 22) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"22) балаларға, он сегіз жастан асқан адамдарға, қартарға және мүгедектігі бар адамдарға паллиативтік көмек қызметтерін көрсету;";
28-тармақта:
8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) қызметтерді алушыларды денсаулық сақтау ұйымдарына жатқызу немесе жатқызуға жәрдемдесу, сондай-ақ балаларға, қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға ерге оларды емдеу-алдын алу мекемелеріне немесе санаторий-курорттық емдеуге жіберуге жәрдемдесу жедел, уақтылы жүргізілуге тиіс және қатаң түрде медициналық көрсетілімдер бойынша жүзеге асырылады;";
10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) әлеуметтік-медициналық мәселелер жөнінде консультация беру қызметтерді алушыларға олардың алдында тұрған әлеуметтік медициналық проблемаларды (тамақтану және тұрғын үй гигиенасы, артық салмақтан, зиянды әдеттерден арылу, әр түрлі аурулардың алдын алу, психосексуалдық консультация беру, жасына байланысты бейімделу, жасына байланысты өзгерістер және медициналық сипаттағы сұрақтары) дұрыс түсінуге және шешуге білікті көмек көрсетуді қамтамасыз етеді.
Қызметтерді алушылармен зиянды әдеттердің алдын алу және олардан арылу, мүгедектігі бар адамдарды отбасын құруға және балалы болуға дайындау жөніндегі жеке жұмыс, зиянды әдеттердің (алкоголь ішу, есірткі пайдалану, темекі шегу және т.б.) қауіптілігін, олар әкеп соғатын кері нәтижелерді түсіндіруге бағытталады және нақты жағдайға байланысты бұл әдеттердің алдын алу немесе олардан құтылу бойынша қажетті ұсынымдар беріледі;"
29-тармақ 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мүгедектігі бар адамдармен және қарттармен психологиялық алдын алу жұмыстарын жүргізу;";
30-тармақ 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) психологиялық алдын алу жұмысы мүгедектігі бар адамдар мен қарттарда психологиялық білімге және оларды өзін түзеу және өз проблемаларымен жұмыс жүргізу үшін пайдалану ықыласына қажеттілігін қалыптастыруға, тұлғаның әрбір жас кезеңінде толыққанды психикалық дамуы үшін жағдай жасауға, тұлғалық қалыптасуда және дамуда болатын бұзылушылықтарды уақтылы алдын алуға мүмкіндік туғызады;";
31-тармақ 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) есту қабілеті бұзылған балалар мен мүгедектігі бар адамдардың, сондай-ақ олардың ата-анасы мен басқа да мүдделі адамдардың ымдау тілін үйренуіне жәрдемдесу;";
34-тармақта:
1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) еңбек дағдыларын, білім мен шеберлікті қалыптастыру мақсатында он сегіз жастан асқан адамдарға, мүгедектігі бар адамдар мен қарттарға, олардың жеке қажеттіліктеріне қарай қызметтерді алушылардың жеке және әлеуметтік мәртебесін қалпына келтіруге жәрдемдесетін қолжетімді кәсіптік дағдыларға үйрету жөніндегі іс-шараларға белсенді қатысуын қамтамасыз ететін еңбек қызметінің түрлері тағайындалады;";

подпункт 22) пункта 27 изложить в следующей редакции:
"22) оказание услуг паллиативной помощи детям, лицам старше восемнадцати лет, престарелым и лицам с инвалидностью;";
в пункте 28:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) госпитализация или содействие в госпитализации получателей услуг в организации здравоохранения, а также содействие детям, престарелым и лицам с инвалидностью в их направлении в лечебно-профилактические учреждения или на санаторно-курортное лечение проводится оперативно, своевременно и осуществляется строго по медицинским показаниям;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) консультирование по социально-медицинским вопросам обеспечивает оказание квалифицированной помощи получателям услуг в правильном понимании и решении стоящих перед ними социально-медицинских проблем (гигиена питания и жилища, избавление от избыточного веса, вредных привычек, профилактика различных заболеваний, психосексуальное консультирование, возрастная адаптация, возрастные изменения и вопросы медицинского характера).
Индивидуальная работа с получателями услуг по предупреждению вредных привычек и избавлению от них, подготовке лиц с инвалидностью к созданию семьи и рождению детей направлена на разъяснение пагубности вредных привычек (употребление алкоголя, наркотиков, курение), негативных результатов, к которым они приводят, и сопровождается необходимыми рекомендациями по предупреждению или преодолению этих привычек в зависимости от конкретных обстоятельств;";
подпункт 3) пункта 29 изложить в следующей редакции:
"3) психопрофилактическая работа с лицами с инвалидностью и престарелыми;";
подпункт 8) пункта 30 изложить в следующей редакции:
"8) психопрофилактическая работа способствует формированию у лиц с инвалидностью и престарелых потребности в психологических знаниях и желании использовать их для работы над собой и своими проблемами, создает условия для полноценного психического развития личности на каждом возрастном этапе, своевременного предупреждения возможных нарушений в становлении и развитии личности;";
подпункт 9) пункта 31 изложить в следующей редакции:
"9) содействие в освоении детьми и лиц с инвалидностью с нарушениями слуха, а также их родителями и другими заинтересованными лицами языка жестов;";
подпункт 3) пункта 33 изложить в следующей редакции:

3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) он сегіз жастан асқан адамдар мен мүгедектігі бар адамдарда шамасы келетін еңбек дағдыларын қалыптастыру үшін, сондай-ақ қарттар мен он сегіз жастан асқан адамдардың жойылған тұрмыстық дағдыларын қалпына келтіру бойынша фронтальді және жеке сабақтар ұйымдастырылады;";
5) және 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мүгедектігі бар адамдарды кәсіптік оңалту олардың кәсіптік дағдыларын барынша ықтимал қалпына келтіруге және жаңа кәсіптерді меңгеруге мүмкіндік береді;
6) ТҚА бұзылған балаларды, мүгедектігі бар адамдарды кәсіптік бағдарлау оларға кәсіп таңдауға көмек көрсететін іс-шаралармен бірге жүргізіледі;";
36-тармақта 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қызметтерді алушыларды тынығу іс-шараларына тарту, оның ішінде қарттар мен мүгедектігі бар адамдардың қатарынан мәдени-тұрмыстық комиссия құру стационарлық үлгідегі ұйым ұжымының қоғамдық өміріне қатыстыру арқылы әлеуметтік және коммуникативтік байланыстарды жолға қоюға жәрдемдеседі.";
40-тармақта 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) құжаттарды (жеке басын куәландыратын, заңнама бойынша тиісті жеңілдіктерді, жәрдемақыларды және әлеуметтік төлемдерді алуға, балаларды, ТҚА бұзылған балаларды асырап алуға және отбасылық тәрбиенің өзге нысандарын алуға, мүгедектігі бар адамдардың жұмысқа орналасуы үшін) рәсімдеуде құқықтық көмек көрсету, қызметтерді алушыларға мақсатына қарай қажетті құжаттардың мазмұнын түсіндіруді, құжат мәтінін баяндауды және жазып беруді (қажетіне қарай) немесе нысанды бланкілерді толтыруды, ілеспе хаттар жазуды қамтамасыз етеді;";
1, 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшыларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшада:
Халықты әлеуметтік қорғау саласында жартылай стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Стандарт тәуліктің күндізгі уақытында ұзақ немесе уақытша (6 айға дейінгі мерзімге) болуға арналған мемлекеттік және мемлекеттік емес меншік нысанындағы жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдарда (бұдан әрі – жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдар) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетудің сапасын, көлемін және шарттарын белгілейді, мыналарға:

"3) профессиональная ориентация детей с нарушениями ОДА, лиц с инвалидностью;";
в пункте 34:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) с целью формирования трудовых навыков, знаний и умений, лицам старше восемнадцати лет, лицам с инвалидностью и престарелым, исходя из их индивидуальных потребностей, назначаются виды трудовой деятельности, обеспечивающие активное участие получателей услуг в мероприятиях по обучению доступным профессиональным навыкам, способствующим восстановлению их личностного и социального статуса;"
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) для формирования посильных трудовых навыков у лиц старше восемнадцати лет и лиц с инвалидностью, а также по восстановлению утерянных бытовых навыков у престарелых и лиц старше восемнадцати лет организовываются фронтальные или индивидуальные занятия;";
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"5) профессиональная реабилитация лиц с инвалидностью способствует максимально возможному восстановлению их профессиональных навыков и овладению новыми профессиями;
6) профессиональная ориентация детей с нарушениями ОДА, лиц с инвалидностью сопровождается мероприятиями, способными помочь им в выборе профессии;";
подпункт 4) пункта 36 изложить в следующей редакции:
"4) вовлечение получателей услуг в досуговые мероприятия, в том числе создание из числа престарелых и лиц с инвалидностью культурно-бытовой комиссии способствует налаживанию социальных и коммуникативных связей посредством участия в общественной жизни коллектива организации стационарного типа.";
подпункт 4) пункта 40 изложить в следующей редакции:
"4) оказание юридической помощи в оформлении документов (удостоверяющих личность, на получение положенных по законодательству льгот, пособий и социальных выплат, на усыновление и иные формы семейного воспитания детей, детей с нарушениями ОДА, для трудоустройства лиц с инвалидностью) обеспечивает разъяснение получателям услуг содержание необходимых документов в зависимости от их предназначения, изложение и написание (при необходимости) текста документов или заполнение форменных бланков, написание сопроводительных писем;";
приложения 1, 2 и 3 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу;
в приложении 2 к указанному приказу:
в Стандарте оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях полустационара:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Настоящий Стандарт устанавливает требование к качеству, объему и условиям предоставления специальных социальных услуг в организациях полустационарного типа государственной и негосударственной форм собственности (далее – организации полустационарного типа), предназначенных для длительного или временного (сроком до 6 месяцев) пребывания в дневное время суток, определяет условия предоставления, прекращения (приостановления) оказания специальных социальных услуг:

1) психоневрологиялық ауытқулары бар бір жарым жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға (бұдан әрі – балалар);
2) тірек-қимыл аппараты бұзылған бір жарым жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға (бұдан әрі – ТҚА бұзылған балалар);
3) психоневрологиялық аурулары бар он сегіз жастан асқан мүгедектігі бар адамдарға (бұдан әрі – он сегіз жастан асқан адамдар);
4) бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға (бұдан әрі – мүгедектігі бар адамдар);
5) егде жасына байланысты өзіне қызмет көрсетуге мүмкіндігі жоқ адамдарға (бұдан әрі – қарттар) арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну, тоқтату (тоқтата тұру) шарттарын айқындайды.
Жоғарыда көрсетілген санаттар бірлесіп қызметтерді алушылар деп аталады.";
4 және 5-тармақтар келесі редакцияда жазылсын:
"4. Арнаулы әлеуметтік қызметтер бюджет қаражаты есебінен ұсынылатын жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік емес меншік нысанындағы жартылай стационарлық үлгідегі ұйым қызметтерді алушыларды қабылдауды шарт негізінде жүзеге асырады.
Қызметтерді алушыларға әзірленген мүгедектігі бар адамға абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасы (бұдан әрі – ОЖБ) бойынша бір уақытта екі жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдарда бюджет қаражаты есебінен арнаулы әлеуметтік қызметтер алуға жол берілмейді.
5. Арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілді көлемін ұсыну үшін өмірлік қиын жағдайда жүрген адам (отбасы) тұрғылықты жері бойынша жұмыспен қамту бөліміне мынадай құжаттарды беру жолымен жүгінеді:
1) осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметтерді алушының жазбаша өтініші, ал кәмелетке толмаған және әрекетке қабілетсіз адамдар үшін – заңды өкілінің (ата-анасының біреуінің, қамқоршының немесе қорғаншының, асырап алушы, баланы қабылдайтын ата-ана, патронат тәрбиеші және "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес қамқор болуды, білім беруді, тәрбиелеуді, баланың, он сегіз жастан асқан адамның құқықтары мен мүдделерін қорғауды жүзеге асыратын алмастырушы басқа да адамдардың) (бұдан әрі – заңды өкілі) өтініші немесе медициналық ұйымның қолдаухаты;
2) сәйкестендіру үшін қызметтерді алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) бар жеке басын куәландыратын құжаты не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат;
3) осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық картасы;
Жұмыспен қамту бөлімі өтінішті қабылдау кезінде ЖСН бойынша "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) мынадай:

1) детям с инвалидностью с психоневрологическими патологиями от полутора до восемнадцати лет (далее – дети);
2) детям с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата от полутора до восемнадцати лет (далее – дети с нарушениями ОДА);
3) лицам с инвалидностью старше восемнадцати лет с психоневрологическими заболеваниями (далее – лица старше восемнадцати лет);
4) лицам с инвалидностью первой и второй групп (далее – лица с инвалидностью);
5) лицам, не способным к самостоятельному обслуживанию в связи с преклонным возрастом (далее – престарелые).
Указанные выше категории совместно именуются получатели услуг.";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Организация полустационарного типа негосударственной формы собственности осуществляет прием получателей услуг на договорной основе, за исключением случаев, когда специальные социальные услуги предоставляются за счет бюджетных средств.
Не допускается предоставление специальных социальных услуг за счет бюджетных средств получателям услуг одновременно в двух организациях полустационарного типа по одной разработанной индивидуальной программе абилитации и реабилитации лица с инвалидностью (далее – ИПР).";
5. Лицо (семья), находящееся в трудной жизненной ситуации, обращается в отдел занятости за предоставлением гарантированного объема специальных социальных услуг по месту проживания путем подачи:
1) заявления получателя услуг, а для несовершеннолетних и недееспособных лиц – письменного заявления законного представителя (один из родителей, усыновитель (удочеритель), опекун или попечитель, приемный родитель, патронатный воспитатель и другие заменяющие их лица, осуществляющие в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс), образование, воспитание, защиту прав и интересов ребенка, лица старше восемнадцати лет) (далее – законный представитель) по форме согласно приложению 1 к настоящему Стандарту или ходатайство медицинской организации;
2) документа, удостоверяющего личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов получателя услуг с наличием индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) для идентификации;
3) медицинской карты по форме, согласно приложению 2 к настоящему Стандарту.
Отдел занятости при приеме заявления формирует запросы по ИИН в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз электронного правительства (далее – информационные системы) для получения следующих сведений:

1) жеке басын куәландыратын құжат туралы;
2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы;
4) он сегіз жастан асқан адамдар үшін - соттың адамды әрекетке қабілетсіз деп тану туралы шешімі (бар болса);
5) зейнеткерлік жастағы адамдар үшін зейнетақы жасы туралы;
6) Ұлы Отан соғысының ардагері, басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагері, сондай-ақ жеңiлдiктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагері, "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңның (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 1) тармақшасында санамаланған қаза тапқан әскери қызметшілердің отбасы мәртебесін растайтын мәліметтерді алу үшін сұрау салуды қалыптастырады.
Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған кезде өтінішке он сегіз жастан асқан адамдар үшін - адамды әрекетке қабілетсіз деп тану туралы сот шешімінің көшірмесі (бар болса) қоса беріледі.
Құжаттардың көшірмелері түпнұсқаларымен бірге ұсынылады, салыстырып тексерілгеннен кейін медициналық картадан басқасы өтініш берушіге қайтарылады.";
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қызмет алушы жартылай стационарлық үлгідегі ұйымды таңдаған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жұмыспен қамту бөлімі бюджет қаражаты есебінен арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын жартылай стационарлық үлгідегі ұйымға мынадай құжаттарды жолдайды:
1) жұмыспен қамту бөлімінің арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну туралы шешімі;
2) осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық картасы;
3) ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда – осы Стандарттың 5-тармағының 3 абзацында көрсетілген құжаттар.
9. Ұлы Отан соғысының ардагерлерге, басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлерге, сондай-ақ жеңiлдiктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлерге, Заңның 8-бабының 1) тармақшасында санамаланған қаза тапқан әскери қызметшілердің отбасыларға арнаулы әлеуметтік қызметтер жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдарда бірінші кезекте беріледі.";
19-тармақтың 16) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"16) ТҚА бұзылған балаларға және мүгедектігі бар адамдарға дене шынықтыру жаттығуларын орындауда көмек көрсету жатады.";
20-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) әлеуметтік-медициналық мәселелер жөнінде консультация беру қызметтерді алушыларға, олардың алдында тұрған нақты әлеуметтік медициналық проблемаларды (тамақтану және тұрғын үй гигиенасы, артық салмақтан, зиянды әдеттерден арылу, әр түрлі аурулардың алдын алу, психосексуалдық консультация беру, жасына байланысты бейімделу, жасына байланысты өзгерістер және медициналық сипаттағы сұрақтары) дұрыс түсінуге және шешуге білікті көмек көрсетуді қамтамасыз етеді.
Қызметтерді алушылармен зиянды әдеттердің алдын алу және олардан арылу, мүгедектігі бар адамдарды отбасы құруға және баланың туылуына дайындау жөніндегі жеке жұмыс зиянды әдеттердің (алкоголь ішу, есірткі пайдалану, темекі шегу және т.б.) қауіптілігін, олар әкеп соғатын кері нәтижелерді түсіндіруге бағытталған және нақты жағдайға байланысты бұл әдеттердің алдын алу немесе олардан құтылу бойынша қажетті ұсынымдар беріледі;";

1) о документе, удостоверяющем личность;
2) об установлении инвалидности;
3) о разработанных мероприятиях в ИПР;
4) для лиц старше восемнадцати лет – о решении суда при признании лица недееспособным (при наличии);
5) о пенсионном возрасте для лиц пенсионного возраста;
6) о наличии статуса ветерана Великой Отечественной войны, ветерана боевых действий на территории других государств, а также ветерана, приравненного по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, семьи погибших военнослужащих, перечисленных в подпункте 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеранах" (далее – Закон).
При отсутствии сведений из информационных систем к заявлению прилагаются для лиц старше восемнадцати лет – копия решения суда о признании лица недееспособным (при наличии).
Копии документов предоставляются вместе с оригиналами, которые после сверки возвращаются заявителю, кроме медицинской карты.";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. В течение одного рабочего дня со дня прибытия получателя услуг в организацию полустационарного типа отдел занятости направляет в организацию полустационарного типа, предоставляющую специальные социальные услуги за счет бюджетных средств, следующие документы:
1) решение местного исполнительного органа о предоставлении специальных социальных услуг;
2) медицинскую карту по форме, согласно приложению 2 к настоящему Стандарту.
3) в случае отсутствия сведений из информационных систем – документы, указанные в абзаце 3 пункта 5 настоящего Стандарта.";
9. Ветераны Великой Отечественной войны, ветераны боевых действий на территории других государств, а также ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, семей погибших военнослужащих, перечисленных в подпункте 1) статьи 8 Закона специальные социальные услуги в организациях полустационарного типа предоставляются в первоочередном порядке.";
подпункт 16) пункта 19 изложить в следующей редакции:
"16) оказание помощи в выполнении лечебно-физических упражнений детям с нарушениями ОДА и лицам с инвалидностью.";
подпункт 4) пункта 20 изложить в следующей редакции:
"4) консультирование по социально-медицинским вопросам обеспечивает оказание квалифицированной помощи получателям услуг в правильном понимании и решении стоящих перед ними социально-медицинских проблем (гигиена питания и жилища, избавление от избыточного веса, вредных привычек, профилактика различных заболеваний, психосексуальное консультирование, возрастная адаптация, возрастные изменения и вопросы медицинского характера).
Индивидуальная работа с получателями услуг по предупреждению вредных привычек и избавлению от них, подготовке лиц с инвалидностью к созданию семьи и рождению детей направлена на разъяснение пагубности вредных привычек (употребление алкоголя, наркотиков, курение), негативных результатов, к которым они приводят, и сопровождается необходимыми рекомендациями по предупреждению или преодолению этих привычек в зависимости от конкретных обстоятельств;";

21-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мүгедектігі бар адамдар мен және қарттармен психологиялық алдын алу жұмыстарын жүргізу;";
22-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) психологиялық алдын алу жұмыстары мүгедектігі бар адамдар мен қарттарда психологиялық білімге және оларды өзін түзеу және өз проблемаларымен жұмыс жүргізу үшін пайдалану ықыласына қажеттігін қалыптастыруға, тұлғаның әрбір жас кезеңінде толыққанды психикалық дамуы үшін жағдай жасауға, тұлғалық қалыптасуда және дамуда болатын бұзушылықтарды уақтылы алдын алуға мүмкіндік туғызады;";
23-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) есту қабілеті бұзылған балалар мен мүгедектігі бар адамдарды, сондай-ақ олардың ата-анасы мен басқа да мүдделі адамдарды ымдау тілін үйретуіне жәрдемдесу;";
25-тармақтың 3) және 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ТҚА бұзылған балаларды, мүгедектігі бар адамдарды кәсіптік бағдарлау;
4) мүгедектігі бар адамдарды кәсіптік оңалту;";
26-тармақта:
1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) еңбек дағдыларын, білім мен шеберлікті қалыптастыру мақсатында он сегіз жастан асқан адамдарға, мүгедектігі бар адамдарға және қарттарға жеке қажеттіліктерінің негізінде қызметтерді алушылардың тұлғалық және әлеуметтік мәртебесін қалпына келтіруге мүмкіндік туғызатын қолжетімді кәсіптік дағдыларға үйрету іс-шараларына белсене қатысуын қамтамасыз ететін еңбек қызметінің түрлері тағайындалады;";
3) және 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мүгедектігі бар адамдарды кәсіптік оңалту арнайы ұйымдастырылған кабинеттерде (шеберханаларда) жүзеге асырылады және жартылай стационарлық үлгідегі ұйымда қызметтерді алушылардың денсаулық жағдайын ескеріп, оларды тіршілік-тынысының түрлі нысандарына қатыстыруға мүмкіндік беретін жағдайларды жасауды қамтамасыз етеді;
4) он сегіз жастан асқан адамдарда, мүгедектігі бар адамдарда шамасы келетін еңбек дағдыларын қалыптастыру сондай-ақ қарт адамдарда және он сегіз жастан асқан адамдарда жоғалтқан тұрмыстық дағдыларды қайта қалпына келтіру үшін фронтальды және жеке сабақтар ұйымдастырылады;";
6) және 7) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"6) мүгедектігі бар адамдарды кәсіптік оңалту олардың кәсіптік дағдыларын қалпына келтіруге және жаңа кәсіптерді игеруіне барынша мүмкіндік туғызады;
7) ТҚА бұзылған балаларды, мүгедектігі бар адамдарды кәсіптік бағдарлау оларға кәсіп таңдауға көмектесе алатын іс-шаралармен ілеседі;";
29-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға, сондай-ақ балаларды тәрбиелеп отырған және он сегіз жастан адамдарды күтуді жүзеге асыратын отбасыларға өзін-өзі қамтамасыз ету және отбасының материалдық жағдайын жақсарту мәселелері бойынша консультация беру жатады.";

подпункт 3) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"3) психопрофилактическая работа с лицами с инвалидностью и престарелыми;";
подпункт 8) пункта 22 изложить в следующей редакции:
"8) психопрофилактическая работа способствует формированию у лиц с инвалидностью и престарелых потребности в психологических знаниях и желании использовать их для работы над собой и своими проблемами, созданию условий для полноценного психического развития личности на каждом возрастном этапе, своевременному предупреждению возможных нарушений в становлении и развитии личности;";
подпункт 9) пункта 23 изложить в следующей редакции:
"9) содействие в освоении детьми и лицами с инвалидностью с нарушениями слуха, а также их родителями и другими заинтересованными лицами языка жестов;";
подпункт 3) и 4) пункта 25 изложить в следующей редакции:
"3) профессиональная ориентация детей с нарушениями ОДА, лиц с инвалидностью;
4) профессиональная реабилитация лиц с инвалидностью;";
в пункте 26:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) с целью формирования трудовых навыков, знаний и умений лицам старше восемнадцати лет, лицам с инвалидностью и престарелым исходя из их индивидуальных потребностей назначаются виды трудовой деятельности, обеспечивающие активное участие получателей услуг в мероприятиях по обучению доступным профессиональным навыкам, способствующим восстановлению их личностного и социального статуса;";
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"3) профессиональная реабилитация лиц с инвалидностью осуществляется в специально организованных кабинетах (мастерских) и обеспечивает создание в организации полустационарного типа таких условий, которые позволят вовлечь получателей услуг в различные формы жизнедеятельности с учетом состояния их здоровья;
4) для формирования посильных трудовых навыков у лиц старше восемнадцати лет и лиц с инвалидностью, а также по восстановлению утерянных бытовых навыков у престарелых и лиц старше восемнадцати лет организовываются фронтальные или индивидуальные занятия;";
подпункты 6) и 7) изложить в следующей редакции:
"6) профессиональная реабилитация лиц с инвалидностью способствует максимально возможному восстановлению их профессиональных навыков и овладению новыми профессиями;
7) профессиональная ориентация детей с нарушениями ОДА, лиц с инвалидностью сопровождается мероприятиями, способными помочь им в выборе профессии;";
подпункт 2) пункта 29 изложить в следующей редакции:
"2) консультирование престарелых и лиц с инвалидностью, а также семей, воспитывающих детей и осуществляющих уход за лицами старше восемнадцати лет, по вопросам самообеспечения и улучшения материального положения семьи.";

32-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) құжаттарды (жеке басын куәландыратын, заңнама бойынша тиісті жеңілдіктерді, жәрдемақыларды және әлеуметтік төлемдерді алуға, балаларды, ТҚА бұзылған балаларды асырап алуға және отбасылық тәрбиенің өзге нысандарын алуға, мүгедектігі бар адамдардың жұмысқа орналасуы үшін) рәсімдеуде құқықтық көмек көрсету, қызметтерді алушыларға мақсатына қарай қажетті құжаттардың мазмұнын түсіндіруді, құжат мәтінін баяндауды және жазып беруді (қажетіне қарай) немесе нысанды бланкілерді толтыруды, ілеспе хаттар жазуды қамтамасыз етеді;";
33-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қозғалу функциялары толтықтырылған, қоғамға кіріктірілген ТҚА бұзылған мүгедектігі бар адамдар мен балалардың;";
1, 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 4, 5 және 6-қосымшыларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 3-қосымшада:
Халықты әлеуметтік қорғау саласында үйде қызмет көрсету жағдайында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету стандартында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Стандарт қызметтерді алушылардың тұрғылықты жері бойынша үйде қызметтер көрсету жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге арналған мемлекеттік және мемлекеттік емес меншік нысанында үйде қызметтер көрсету ұйымдарда (бұдан әрі – үйде қызметтер көрсету ұйымдары) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетудің сапасын, көлемін және тәртібін белгілейді, мыналарға:
1) психоневрологиялық ауытқулары бар бір жарым жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға (бұдан әрі – балалар);
2) тірек-қимыл аппараты бұзылған бір жарым жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға (бұдан әрі – ТҚА бұзылған балалар);
3) психоневрологиялық аурулары бар он сегіз жастан асқан мүгедектігі бар адамдарға (бұдан әрі – он сегіз жастан асқан адамдар);
4) бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға (бұдан әрі – мүгедектігі бар адамдарға);
5) егде жасына байланысты өзіне қызметтер көрсетуге мүмкіндігі жоқ адамдарға (бұдан әрі – қарттар) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету, тоқтату және тоқтата тұру шарттарын айқындайды.
Жоғарыда көрсетілген санаттар бірлесіп қызметтерді алушылар болып аталады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілді көлемін ұсыну үшін өмірлік қиын жағдайда жүрген адам (отбасы) тұрғылықты жері бойынша уәкілетті органға мынадай құжаттарды беру жолымен жүгінеді:
1) осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметтерді алушының жазбаша өтініші, ал кәмелетке толмаған және әрекетке қабілетсіз адамдар үшін – заңды өкілінің (ата-анасының біреуі, қамқоршының немесе қорғаншының, асырап алушының, баланы қабылдайтын ата-ананың, патронат тәрбиешінің және "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес қамқор болуды, білім беруді, тәрбиелеуді, баланың, он сегіз жастан асқан адамның құқықтары мен мүдделерін қорғауды жүзеге асыратын оларды алмастырушы басқа да адамдардың) (бұдан әрі – заңды өкілі) өтініші немесе медициналық ұйымның қолдаухаты;

подпункт 4) пункта 32 изложить в следующей редакции:
"4) оказание юридической помощи в оформлении документов (удостоверяющих личность, на получение положенных по законодательству льгот, пособий и социальных выплат, на усыновление и семейное воспитания детей, детей с нарушениями ОДА, для трудоустройства лиц с инвалидностью) обеспечивает разъяснение получателям услуг содержание необходимых документов в зависимости от их предназначения, изложение и написание (при необходимости) текста документов или заполнение форменных бланков, написание сопроводительных писем;";
подпункт 3) пункта 33 изложить в следующей редакции:
"3) лиц с инвалидностью и детей с нарушениями ОДА, компенсированных в двигательных функциях, интегрированных в общество;";
приложения 1, 2 и 3 изложить в новой редакции согласно приложениям 4, 5 и 6 к настоящему приказу;
в приложении 3 к указанному приказу:
в Стандарте оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях оказания услуг на дому:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Настоящий Стандарт устанавливает требование к качеству, объему и условиям предоставления специальных социальных услуг организациями надомного обслуживания государственной и негосударственной форм собственности (далее – организация надомного обслуживания), предназначенных для оказания специальных социальных услуг в условиях оказания услуг на дому по месту жительства получателей услуг, определяет условия предоставления, прекращения и приостановления оказания специальных социальных услуг:
1) детям с инвалидностью с психоневрологическими патологиями от полутора до восемнадцати лет (далее – дети);
2) детям с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата от полутора до восемнадцати лет (далее – детям с нарушениями ОДА);
3) лицам с инвалидностью старше восемнадцати лет с психоневрологическими заболеваниями (далее – лица старше восемнадцати лет);
4) лицам с инвалидностью первой и второй групп (далее – лица с инвалидностью);
5) лицам, не способным к самостоятельному обслуживанию в связи с преклонным возрастом (далее – престарелые).
Указанные выше категории совместно именуются получатели услуг.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Лицо (семья), находящееся в трудной жизненной ситуации, обращается в уполномоченный орган за предоставлением гарантированного объема специальных социальных услуг по месту проживания путем подачи:
1) заявления получателя услуг, а для несовершеннолетних и недееспособных лиц – письменного заявления законного представителя (один из родителей, усыновитель (удочеритель), опекун или попечитель, приемный родитель, патронатный воспитатель и другие заменяющие их лица, осуществляющие в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс) заботу, образование, воспитание, защиту прав и интересов ребенка, лица старше восемнадцати лет) (далее – законный представитель) по форме согласно приложению 1 к настоящему Стандарту или ходатайство медицинской организации;

2) сәйкестендіру үшін қызметтерді алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) бар жеке басын куәландыратын құжаты не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат;
3) осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық картасы;
4) балалар үшін – психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация қорытындысының көшірмесі.
Уәкілетті орган өтінішті қабылдау кезінде ЖСН бойынша "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) мынадай:
1) жеке басын куәландыратын құжат туралы;
2) тұрақты тұратын жері бойынша тіркелгені туралы;
3) мүгедектікті белгілеу туралы;
4) мүгедектігі бар адамға абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасында (бұдан әрі – ОЖБ) әзірленген іс-шаралар туралы;
5) зейнеткерлік жастағы адамдар үшін зейнетақы жасы туралы;
6) Ұлы Отан соғысының ардагері, басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагері, сондай-ақ жеңiлдiктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагері, "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңның (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 1) тармақшасында санамаланған қаза тапқан әскери қызметшілердің отбасы мәртебесін растайтын мәліметтерді алу үшін сұрау салуды қалыптастырады.";
8-тармақта бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтінішті және осы Стандарттың 5-тармағында көзделген құжаттарды қабылдағаннан кейін уәкілетті органның маманы бес жұмыс күні ішінде мүгедектігі бар адамдардың және қарт адамның тұратын жеріне барады және осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрғын үй және материалдық-тұрмыстық жағдайларды зерттеп-тексеру актісін жасайды.";
9, 10 және 11 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Қызмет алушы үйде қызмет көрсету үлгідегі ұйымды таңдаған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жұмыспен қамту бөлімі бюджет қаражаты есебінен арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын үйде қызмет көрсету үлгідегі ұйымға мынадай құжаттарды жолдайды:
1) жергілікті атқарушы органдардың арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну туралы шешімі;
2) осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық картасы;
3) балалар үшін – психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация қорытындысының көшірмесі;
4) ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда, осы Стандарттың 5-тармағының 3-абзацында көрсетілген құжаттар.
Жоғарыда көрсетілген құжаттарды бюджет қаражаты есебінен арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын үйде қызметтер көрсету ұйымына жіберу туралы талап тұрғылықты жері бойынша уәкілетті орган үйде қызметтер көрсету жағдайларында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсеткен жағдайларда қолданылмайды.

2) документа, удостоверяющего личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов получателя услуг с наличием индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) для идентификации;
3) медицинской карты по форме, согласно приложению 2 к настоящему Стандарту;
4) для детей – копии заключения психолого-медико-педагогической консультации.
Отдел занятости при приеме заявления формирует запросы по ИИН в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронного правительства" (далее – информационные системы) для получения следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющем личность;
2) о регистрации по постоянному месту жительства;
3) об установлении инвалидности;
4) о разработанных мероприятиях в индивидуальной программе абилитации и реабилитации лица с инвалидностью (далее – ИПР);
5) о пенсионном возрасте для лиц пенсионного возраста;
6) о наличии статуса ветерана Великой Отечественной войны, ветерана боевых действий на территории других государств, а также ветерана, приравненного по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, семьи погибших военнослужащих, перечисленных в подпункте 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеранах" (далее – Закон).";
абзац первый пункта 8 изложить в следующей редакции:
"После принятия заявления и документов, предусмотренных пунктом 5 настоящего Стандарта, специалист уполномоченного органа в течение пяти рабочих дней выезжает к месту проживания лиц с инвалидностью, престарелого и составляет акт обследования жилищных и материально-бытовых условий по форме согласно приложению 3 к настоящему Стандарту.";
пункты 9, 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"9. В течение одного рабочего дня со дня предоставления специальных социальных услуг получателю услуг уполномоченный орган направляет в организацию надомного обслуживания, предоставляющую специальные социальные услуги за счет бюджетных средств, следующие документы:
1) решение местного исполнительного органа о предоставлении специальных социальных услуг;
2) медицинскую карту по форме согласно приложению 2 к настоящему Стандарту;
3) для детей - копию заключения психолого-медико-педагогической консультации;
4) в случае отсутствия сведений из информационных систем – документы, указанные в абзаце 3 пункта 5 настоящего Стандарта.
Требование о направлении в организацию надомного обслуживания, предоставляющую специальные социальные услуги за счет бюджетных средств, вышеуказанных документов не распространяется на случаи, когда уполномоченный орган по месту жительства оказывает специальные социальные услуги в условиях оказания услуг на дому.

10. Ұлы Отан соғысының ардагерлерге, басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлерге, сондай-ақ жеңiлдiктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, Заңның 8-бабының 1) тармақшасында санамаланған қаза тапқан әскери қызметшілердің отбасына арнаулы әлеуметтік қызметтер үйде қызметтер көрсету ұйымдарымен бірінші кезекте беріледі.
11. Арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж және бір отбасында тұратын балалар, ТҚА бұзылған балалар, он сегіз жастан асқан адамдар, мүгедектігі бар адамдар мен қарттар жеке адам ретінде есептеледі.";
20-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қарттар мен мүгедектігі бар адамдар үшін қосымша:
үйден тыс жерде бір елді мекен шегінде ілесіп жүру;
хат жазу және оқуға көмек көрсету;
ыстық тамақ, азық-түлік және күнделікті қажетті азық-түліктік емес тауарларды сатып алу және үйге жеткізіп беруге жәрдемдесу;
ас әзірлеуге көмектесу;
пеш жағуға, отын, көмір және су әкелуге жәрдемдесу;
киімдерді жууға, химиялық тазалауға, жөндеуге тапсыру және оларды алып келуге жәрдемдесу;
кір жууға көмектесу;
тұрғын үй-жайларды жөндеуге және жинауға жәрдемдесу;
тұрғын үй және коммуналдық қызметтерді төлеуге жәрдемдесу;
жерлеу қызметтерін ұйымдастыруға көмектесу (қайтыс болған қызметтерді алушының туыстары (заңды өкілдері) болмаған кезде) жатады.";
21-тармақта:
3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) пеш жағуға, ағаш, көмір және су тасуға жәрдемдесу орталықтан жылытылмайтын және (немесе) сумен жабдықталмаған тұрғын үйлерде тұратын қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға көрсетіледі.
Бір келгенде 30 кг дейін ағаш пен көмір әкелінеді және 30 литрге дейін су тасылып, күл, су шығарылады.";
5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) жерлеу қызметін ұйымдастыру (қайтыс болған қарттардың және мүгедектігі бар адамдардың туыстары немесе олардың оны жерлеумен айналысуға құлқы болмаған кезде) қайтыс болған қызмет алушының діни нанымы ескеріле отырып жүзеге асырылады.";
22-тармақтың 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) мүгедектігі бар адамдар мен қарттарға санитариялық-гигиеналық қызметтер көрсету (сүрту, жуу, гигиеналық шомылдыру);";
23-тармақта:
4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) әлеуметтік-медициналық мәселелер жөнінде консультация беру қызметтерді алушыларға, олардың алдында тұрған нақты әлеуметтік медициналық проблемаларды (тамақтану және тұрғын үй гигиенасы, артық салмақтан, зиянды әдеттерден арылу, әр түрлі аурулардың алдын алу, психосексуалдық консультация беру, жасына байланысты бейімделу, жасына байланысты өзгерістер және медициналық сипаттағы сұрақтары) дұрыс түсінуге және шешуге білікті көмек көрсетуді қамтамасыз етеді;
Қызметтерді алушылармен зиянды әдеттердің алдын алу және олардан арылу, мүгедектігі бар адамдарды отбасы құруға және баланың туылуына дайындау жөніндегі жеке жұмыс зиянды әдеттердің (алкоголь ішу, есірткі пайдалану, темекі шегу және т.б.) қауіптілігін, олар әкеп соғатын кері нәтижелерді түсіндіруге бағытталады және нақты жағдайға байланысты бұл әдеттердің алдын алу немесе олардан құтылу бойынша қажетті ұсынымдар беріледі;";
12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) мүгедектігі бар адамдарға және қарт адамдарға санитариялық-гигиеналық қызметтерді көрсету қызметтерді алушылардың денсаулық жағдайы мен көңіл күйінің жақсаруына жәрдемдеседі, жағымсыз қолайсыздық сезімін жояды;";
28-тармақта:
1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ТҚА бұзылған балаларды, мүгедекттігі бар адамдарды кәсіптік бағдарлау;";
3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мүгедектігі бар адамдардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесу жатады";

10. Ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств, а также ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, семей погибших военнослужащих, перечисленных в подпункте 1) статьи 8 Закона специальные социальные услуги организациями надомного обслуживания предоставляются в первоочередном порядке.
11. Дети, дети с нарушениями ОДА, лица старше восемнадцати лет, лица с инвалидностью и престарелые, нуждающиеся в специальных социальных услугах и проживающие в одной семье, учитываются как отдельные лица.";
подпункт 3) пункта 20 изложить в следующей редакции:
"3) для престарелых и лиц с инвалидностью дополнительно:
сопровождение вне дома в пределах одного населенного пункта;
оказание помощи в написании и прочтении писем;
содействие в покупке и доставке на дом горячих обедов, продовольственных и непродовольственных товаров первой необходимости;
помощь в приготовлении пищи;
содействие в топке печей, доставке дров, угля и воды;
содействие в сдаче вещей в стирку, химчистку, на ремонт и обратная их доставка;
помощь в стирке вещей;
содействие в организации ремонта и уборки жилых помещений;
содействие в оплате жилья и коммунальных услуг;
помощь в организации ритуальных услуг (при отсутствии у умерших родственников (законных представителей).";
в пункте 21:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) содействие в топке печей, доставке дров, угля и воды оказывается престарелым и лицам с инвалидностью, проживающим в жилых помещениях без центрального отопления и (или) водоснабжения.
В одно посещение доставляется дров и угля до 30 кг и воды до 30 литров, осуществляется вынос золы, воды;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) организация ритуальных услуг (при отсутствии у умерших престарелых и лиц с инвалидностью родственников или их нежелании заняться погребением) осуществляется с учетом вероисповедания умершего.";
подпункт 14) пункта 22 изложить в следующей редакции:
"14) оказание лицам с инвалидностью и престарелым санитарно-гигиенических услуг (обтирание, обмывание, гигиенические ванны);";
в пункте 23:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) консультирование по социально-медицинским вопросам обеспечивает оказание квалифицированной помощи получателям услуг в правильном понимании и решении стоящих перед ними социально-медицинских проблем (гигиена питания и жилища, избавление от избыточного веса, вредных привычек, профилактика различных заболеваний, психосексуальное консультирование, возрастная адаптация, возрастные изменения и вопросы медицинского характера).
Индивидуальная работа с получателями услуг по предупреждению вредных привычек и избавлению от них, подготовке лиц с инвалидностью к созданию семьи и рождению детей направлена на разъяснение пагубности вредных привычек (употребление алкоголя, наркотиков, курение), негативных результатов, к которым они приводят, и сопровождается необходимыми рекомендациями по предупреждению или преодолению этих привычек в зависимости от конкретных обстоятельств;";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) оказание санитарно-гигиенических услуг лицам с инвалидностью и престарелым способствует улучшению состояния здоровья получателей услуг и самочувствия, устраняет неприятные ощущения дискомфорта;";
в пункте 28:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) профессиональная ориентация детей с нарушениями ОДА, лиц с инвалидностью;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
3) содействие в трудоустройстве лиц с инвалидностью.";

29-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ТҚА бұзылған балаларды, мүгедектігі бар адамдарды кәсіптік бағдарлау оларға кәсіп таңдауға көмектесе алатын іс-шаралармен жалғастырылады;";
32-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға, сондай-ақ балаларды тәрбиелеп отырған және он сегіз жастан асқан адамдарды күтуді жүзеге асыратын отбасыларға өзін-өзі қамтамасыз ету және аботбасының материалдық жағдайын жақсарту мәселелері бойынша консультация беру жатады.";
35-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) құжаттарды (жеке басын куәландыратын, заңнама бойынша тиісті жеңілдіктерді, жәрдемақыларды және әлеуметтік төлемдерді алуға, балаларды, ТҚА бұзылған балаларды асырап алуға және отбасылық тәрбиенің өзге нысандарын алуға, мүгедектігі бар адамдардың жұмысқа орналасуы үшін) рәсімдеуде құқықтық көмек көрсету, қызметтерді алушыларға мақсатына қарай қажетті құжаттардың мазмұнын түсіндіруді, құжат мәтінін баяндауды және жазып беруді (қажетіне қарай) немесе нысанды бланкілерді толтыруды, ілеспе хаттар жазуды қамтамасыз етеді;";
39-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қарттар мен мүгедектігі бар адамдардың күтімі жөніндегі әлеуметтік қызметкерді арнайы киіммен, жеке қорғаныш құралдарымен (бір рет қолданылатын маскалар мен қолғаптар) қамтамасыз ету.";
1, 2, 3 және 5-қосымшалар осы бұйрыққа 7, 8, 9 және 10-қосымшыларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 4-қосымшада:
Халықты әлеуметтік қорғау саласында уақытша болу жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартында:
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Егде тартқан жасына, бірінші, екінші топтағы мүгедектігіне байланысты өзіне-өзі қызмет көрсетуі, қозғалуы қиын қызметтерді алушылар медициналық ұйымның және мүгедектігі бар адамның абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасына (бұдан әрі – ОЖБ) сәйкес қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға және (немесе) он сегіз жастан асқан адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсынатын стационарлық үлгідегі ұйымға қабылданады.";
21-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жүріп-тұруы қиын және өзіне қызмет көрсетуге қабілетсіз қарттар мен мүгедектігі бар адамдардың болуы үшін жағдай жасау;";
33-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қарт адамдар мен мүгедектігі бар адамдарды қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға және (немесе) он сегіз жастан асқан адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсынатын стационар үлгідегі ұйымдарға орналастыруға қажетті құжаттарды ресімдеуге жәрдемдесу;".

подпункт 1) пункта 29 изложить в следующей редакции:
"1) профессиональная ориентация детей с нарушениями ОДА, лиц с инвалидностью сопровождается мероприятиями, способными помочь им в выборе профессии;"
подпункт 2) пункта 32 изложить в следующей редакции:
"2) консультирование престарелых и лиц с инвалидностью, а также семей, воспитывающих детей и осуществляющих уход за лицами старше восемнадцати лет, по вопросам самообеспечения и улучшения материального положения семьи.";
подпункт 4) пункта 35 изложить в следующей редакции:
"4) оказание юридической помощи в оформлении документов (удостоверяющих личность, на получение положенных по законодательству льгот, пособий и социальных выплат, на усыновление и иные формы семейного воспитания детей, детей с нарушениями ОДА, для трудоустройства лиц с инвалидностью) обеспечивает разъяснение получателям услуг содержание необходимых документов в зависимости от их предназначения, изложение и написание (при необходимости) текста документов или заполнение форменных бланков, написание сопроводительных писем в соответствии с Кодексом;";
подпункт 4) пункта 39 изложить в следующей редакции:
"4) обеспечение социальных работников по уходу за престарелыми и лиц с инвалидностью униформой, средствами индивидуальной защиты (одноразовые маски и перчатки).";
приложения 1, 2, 3 и 5 изложить в новой редакции согласно приложениям 7, 8, 9 и 10 к настоящему приказу;
в приложении 4 к указанному приказу:
в Стандарте оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях временного пребывания:
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Получатели услуг, имеющие затруднение в передвижении, самообслуживании в силу преклонного возраста, наличия инвалидности первой, второй групп, в соответствии с заключениями медицинской организации и индивидуальной программой абилитации и реабилитации лиц с инвалидностью (далее – ИПР) принимаются в организации стационарного типа, предоставляющие специальные социальные услуги престарелым, лицам с инвалидностью и (или) лицам старше восемнадцати лет.";
подпункт 4) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"4) создание условий для пребывания престарелых и лиц с инвалидностью, имеющих затруднение в передвижении, и не способных к самостоятельному обслуживанию;";
подпункт 3) пункта 33 изложить в следующей редакции:
"3) содействие в оформлении необходимых документов для помещения престарелых граждан и лиц с инвалидностью в организации стационарного типа, предоставляющие специальные социальные услуги престарелым, лицам с инвалидностью и (или) лицам старше восемнадцати лет;".

2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қызметтер саясатын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Е.Д. Оспановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің міндетін атқарушы
А. Сарбасов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
2022 жылғы 11 тамыздағы
№ 307 Бұйрыққа 1-қосымша
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында стационарлық
жағдайда арнаулы әлеуметтік
қызметтер көрсету стандартына
1-қосымша
Нысан
Форма
Облыстық және республикалық маңызы бар ауданның, қаланың (астананың) жұмыспен қамту әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің басшысы
________________________________________________ (облыстық және республикалық
маңызы бар ауданның, қаланың (астананың) жұмыспен қамту әлеуметтік бағдарламалар
бөлімі басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бизнес-сәйкестендiру нөмiрi:
___________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың № ___ "___" ______20 __ жылы берілді
Тіркелген жері ____________________________
Тұратын жері _____________________________
Туған жері________________________________
Туған күні "___" _________ ____ жыл
Жәрдемақының түрі мен мөлшері_________________________________________
Мүгедектік санаты__________________________________________
Туыстары (заңды өкілдері)
________________________________________________________________________________
(туыстық қатынасы, жасы, әлеуметтік мәртебесі, тұратын мекенжайы, байланыс телефоны)
ӨТІНІШ
________________________________________________
(қызметтерді алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) стационарлық үлгідегі ұйымда
тәулік бойы тұрақты/уақытша (қажетінің асты сызылсын) тұру жағдайында арнаулы
әлеуметтік қызметтер көрсетуді сұраймын, өйткені стационар жағдайында арнаулы
әлеуметтік қызметтер көрсетуге мұқтажбын (мұқтаж).
Мынадай құжаттарды қоса беріп отырмын:

2. Департаменту развития политики социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Оспанова Е.Д.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
А. Сарбасов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
от 11 августа 2022 года № 307
Приложение 1
к Стандарту оказания специальных
социальных услуг в области
социальной защиты населения
в условиях стационара
Форма
Руководителю отдела занятости и социальных программ
района, города областного и республиканского значения (столицы)
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя отдела занятости и социальных
программ района, города областного и республиканского значения (столицы)
Бизнес-идентификационный номер: __________________________________
Документ, удостоверяющий личность № ____ выдан "___" ______20 __ года
Место прописки ________________________________
Место проживания ______________________________
Место рождения ________________________________
Дата рождения "___" _________ _____ год
Вид и размер пособия ___________________________
Категория инвалидности __________________________________________________
Наличие родственников (законных представителей)
________________________________________________________________________________
(родственные отношения, возраст, социальный статус, адрес проживания, контактный телефон)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу предоставить ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя услуг)
специальные социальные услуги в условиях круглосуточного постоянного/временного
(нужное подчеркнуть) проживания в организации стационарного типа, так как нуждаюсь
(нуждается) в оказании специальных социальных услуг в условиях стационара.
Прилагаю следующие документы:

1) _______________________ 2) _________________________
3) _______________________ 4) _________________________
5) _______________________ 6) _________________________
7) _______________________ 8) _________________________
9) _______________________ 10) ________________________
Стационарлық үлгідегі ұйымдарда арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге құжаттарды
ресімдеу үшін қажетті менің қолжетімділігі шектеулі дербес деректерімді жинауға және
өңдеуге "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасыны Заңының
8-бабына сәйкес келісім беремін.
Осы келісім қол қойылған күнінен бастап "Медициналық-әлеуметтік мекемелерде
(ұйымдарда) арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге құжаттар ресімдеу" мемлекеттік қызмет
көрсету аяқталған күнге дейін қолданылады.
Осымен арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету, мемлекеттік органдардың ақпараттық
жүйелеріндегі тиісті ақпаратты тексеру, сәйкестікке келтіру және жаңарту құқығын
айқындау үшін еңбекке қабілетті кәмелетке толған балалары, жұбайы(зайыбы) туралы
ақпаратты пайдалануға, сондай-ақ мен көрсеткен, ақпараттық жүйелерден алынған
мәліметтер мен мәліметтерді пайдалануға (беруге), менің мәртебем, менің мүддемде арнаулы
әлеуметтік қызметтерді алушы ретінде, оның ішінде арнаулы әлеуметтік қызметтердің
кепілдік берілген көлемін ұсыну үшін.
Жалған ақпарат пен дәйексіз (жасанды) құжаттар бергенім үшін жауапкершілік туралы
ескертілдім.
Стационарлық үлгідегі ұйымға қабылдау, онда ұстау, одан ауыстыру, шығару шарттарымен
таныстым.
20 ___ жылғы "___" __________________________
(Өтініш иесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы)
Құжаттарды қабылдаған ________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қолы)
20 __ жылғы "___" _________.
2022 жылғы 11 тамыздағы
№ 307 Бұйрыққа 2-қосымша
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында стационарлық
жағдайда арнаулы әлеуметтік
қызметтер көрсету стандартына
2-қосымша
Форма
МЕДИЦИНАЛЫҚ КАРТА
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(медициналық ұйымның атауы) Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________________________________________________________________________
Туған күні 20 ___ жылғы "____" _________
Үйінің мекенжайы _______________________________________________
Қысқаша анамнез (бастан өткерген аурулар жөнінде, дәрілік препараттарды, азық-түлікті
көтере алмаушылық және тағы басқа):
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Медициналық тексеру (негізгі және ілеспелі диагнозды, асқынудың орын алғандығын,
бұрын болған аурулар туралы мәліметтерді көрсету қажет):
невропатолог______________________________________________________________
психиатр __________________________________________________________________
дерматовенеролог ___________________________________________________________
фтизиатр (флюрография мәліметтерінің болуы міндетті)
________________________________________________________________________________
терапевт/педиатр_________________________________________________________________
________________________________________________________________________________ эпидемиологиялық ортасы туралы қорытынды
_______________________________________________________________________________
Көрсетілімдер бойынша (диспансерлік есепке алу кезінде):
эндокринолог ___________________________________________________________________
кардиолог ________________________________________________
ортопед ________________________________________________
нарколог ________________________________________________
онколог ________________________________________________
гинеколог (уролог) ________________________________________________
хирург ______________________________________
окулист _____________________________________________________________________
отоларинголог____________________________________
Зертханалық зерттеулердің нәтижелері: қанның жалпы анализі
________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
АИТВ инфекциясына қанның анализі ________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
сифилиске қанның анализі ____________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
зәрдің жалпы анализі ________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
нәжіс жұғындарын гельминттер жұмыртқасына паразитологиялық зерттеу ________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
нәжіс жұғындарын ішектаяқшасына бактериологиялық зерттеу
_______________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
менингококк инфекциясына зертқаналық зерттеу
________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
психоневрологиялық аурулары бар 18 жастан асқан адамдар үшін:
әйелдердің қынап жағындысы ________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
ерлердің уретральды жағындысы ______________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
Дәрігерлік-консультациялық комиссия төрағасының қорытындысы
________________________________________________________________________________
(стационарлық үлгідегі ұйымда болуға медициналық қарсы көрсетілімдер бар ма)
Мөрдің орыны.
Медициналық ұйымның басшысы: ________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
20___ жылғы "___" ___________
2022 жылғы 11 тамыздағы
№ 307 Бұйрыққа 3-қосымша
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында стационарлық
жағдайда арнаулы әлеуметтік
қызметтер көрсету стандартына
3-қосымша
Стационарлық үлгідегі ұйымдарға арналған стационарлық үлгідегі ұйымдарға арналған киімнің, аяқкиімнің, төсек жабдықтарының, жеке гигиена заттарының, қатты мүкәммалдың және мүгедектігі жоқ адамдарға дәрігердің тағайындауы бойынша берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдардың және арнаулы жүріп-тұру құралдарының, сондай-ақ оларды кию және тозу мерзімдерінің ең төменгі нормалары
Атауы
Өлшем бірлігі
Балаларға және ТҚА бұзылған балаларға
Он сегіз жастан асқан адамдарға, мүгедектігі бар адамдар мен қарттарға
Норма
Мерзімі (жыл)
Норма
Мерзімі (жыл)
Төсек-орын жабдықтары
1
Ақжайма
дана
3
1
3
1
2
Сейсеп
дана
3
1
3
1
3
Жастықтысы
дана
4
1
4
1
4
Матрац (оның ішінде басылып қалмайтын матрац)
дана
1
2
1

1) ________________________ 2) _____________________________
3) ________________________ 4) _____________________________
5) ________________________ 6) _____________________________
7) ________________________ 8) _____________________________
9) ________________________ 10) ____________________________
В соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и
их защите" даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных ограниченного
доступа, необходимых для оформления документов на оказание специальных социальных
услуг в организациях стационарного типа.
Настоящее согласие действует со дня его подписания до дня завершения оказания
государственной услуги "Оформление документов на оказание специальных социальных
услуг в медико-социальных учреждениях организациях)".
Настоящим выражаю согласие на использование информации о трудоспособных
совершеннолетних детях, супруге для определения права на оказание специальных
социальных услуг, проверку, приведение в соответствие и обновление соответствующей
информации в информационных системах государственных органов, а также на
использование (передачу) указанных мною сведений и сведений, полученных из
информационных систем, моего статуса, как получателя специальных социальных услуг в
моих интересах, в том числе для предоставления гарантированного объема специальных
социальных услуг.
Предупрежден (а) об ответственности за предоставление ложной информации
и недостоверных (поддельных) документов.
С условиями приема, содержания, перевода, выписки из организации станционного
типа и ознакомлен (а).
"___" _______ 20___ года
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заявителя)
Документы принял
_____________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
"___" _______ 20__ года.
Приложение 2 к приказу
от 11 августа 2022 года № 307
Приложение 2
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях стационара
Форма
МЕДИЦИНСКАЯ КАРТА
____________________________________________________________________
(наименование медицинской организации)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) __________________________
Дата рождения "____" _________ 20 __ года
Домашний адрес ______________________________
Краткий анамнез (сведения о перенесенных заболеваниях; непереносимости
лекарственных препаратов, пищевых продуктов и так далее):
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Медицинский осмотр (с указанием основного и сопутствующего диагноза, наличия осложнений):
невропатолог ______________________________________________
______________________________________________
психиатр ______________________________________________
дерматовенеролог ______________________________________________
______________________________________________
фтизиатр (наличие данных флюорографии обязательно) ____________________
______________________________________________
терапевт/педиатр
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
заключение об эпидемиологическом окружении:
______________________________________________
По показаниям (при диспансерном учете):
эндокринолог __________________________________________________
кардиолог __________________________________________________
ортопед __________________________________________________
нарколог __________________________________________________
онколог __________________________________________________
гинеколог (уролог)___________________________________________
хирург________________________________________
окулист_______________________________________
отоларинголог__________________________________
Результаты лабораторных исследований: общий анализ крови
______________________________________________
(дата, результат)
анализ крови на ВИЧ-инфекцию ________________________________________
(дата, результат
анализ крови на сифилис ______________________________________________
(дата, результат)
общий анализ мочи __________________________________________________
(дата, результат)
паразитологическое исследование фекалий на яйца гельминтов
_____________________________________________________________________________
(дата, результат)
бактериологическое исследование фекалий на кишечную палочку
_____________________________________________________________________________
(дата, результат)
лабораторное обследование на менингококковую инфекцию
_____________________________________________________________________________
(дата, результат)
для лиц, старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями:
вагинальный мазок у женщин __________________________________________
(дата, результат)
уретральный мазок у мужчин ___________________________________________
(дата, результат)
Заключение председателя врачебно-консультативной комиссии:
_____________________________________________________________________________
(имеются ли медицинские противопоказания для пребывания в организации
стационарного типа)
Место печати.
Руководитель медицинской организации: ________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
"___" _________ 20___ года.
Приложение 3 к приказу
от 11 августа 2022 года № 307
Приложение 3 к Стандарту оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях стационара
Минимальные нормы одежды, обуви, постельного белья, предметов личной гигиены, твердого инвентаря и технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, предоставляемых лицам, не имеющим инвалидность, по назначению врача, а также сроки их носки и использования для организаций стационарного типа
Наименование
Единица измерения
Детям и детям с нарушениями ОДА
Лицам старше восемнадцати лет, лицам с инвалидностью и престарелым
Норма
Сроки (год)
Норма
Сроки (год)
Постельное белье
1
Простыня
штук
3
1
3
1
2
Пододеяльник
штук
3
1
3
1
3
Наволочка
штук
4
1
4
1
4
Матрац (в том числе противопролежный матрац)
штук
1
2
1

1) _______________________ 2) _______________________
3) _______________________ 4) _______________________
5) _______________________ 6) _______________________
7) _______________________ 8) _______________________
9) _______________________ 10) ______________________
Жартылай стационарлық үлгідегі ұйымда арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге
құжаттарды ресімдеу үшін қажетті менің қолжетімділігі шектеулі дербес деректерімді
жинауға және өңдеуге "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан
Республикасыны Заңының 8-бабына сәйкес келісім беремін.
Осы келісім қол қойылған күнінен бастап "Медициналық-әлеуметтік мекемелерде
(ұйымдарда) арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге құжаттар ресімдеу" мемлекеттік қызмет
көрсету аяқталған күнге дейін қолданылады.
Жартылай стационарлық үлгідегі ұйымға қабылдау, онда болу, одан шығарып тастау және
шығарып тастау шарттарымен таныстым.
20 ___ жылғы "___" ___________________
____________________________________________________________________
(өтініш иесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы)
Құжаттарды қабылдаған ________________ 20 __ жылғы "___" ___________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қолы)
2022 жылғы 11 тамыздағы
№ 307 Бұйрыққа 5-қосымша
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында жартылай
стационарлық жағдайда арнаулы
әлеуметтік қызметтер көрсету
стандартына
2-қосымша
Нысан
Форма
МЕДИЦИНАЛЫҚ КАРТА
________________________________________________________________________________
(медициналық ұйымның атауы)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________________________________________________________________________
Туған күні 20 ___ жылғы "____" _________
Үйінің мекенжайы ____________________________________________________________
Қысқаша анамнез (бастан өткерген аурулар жөнінде, дәрілік препараттарды, азық-түлікті
көтере алмаушылық және тағы басқа):
_______________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Медициналық тексеру (негізгі және ілеспелі диагнозды, асқынудың орын алғандығын,
бұрын болған аурулар туралы мәліметтерді көрсету қажет):
невропатолог _______________________________________________________________
психиатр ____________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
дерматовенеролог ____________________________________________________________
фтизиатр (флюрография мәліметтерінің болуы міндетті)
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
терапевт/педиатр _____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
эпидемиологиялық ортасы туралы қорытынды
________________________________________________________________________________
Көрсетілімдер бойынша (диспансерлік есепке алу кезінде):
эндокринолог ________________________________________________
кардиолог ________________________________________________
ортопед ________________________________________________
нарколог ________________________________________________
онколог ________________________________________________
гинеколог (уролог) ________________________________________________
Зертханалық зерттеулердің нәтижелері: қанның жалпы анализі
__________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
АИТВ инфекциясына қанның анализі ____________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
сифилиске қанның анализі _____________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
зәрдің жалпы анализі __________________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
нәжіс жұғындарын гельминттер жұмыртқасына паразитологиялық зерттеу
________________________________________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
нәжіс жұғындарын ішектаяқшасына бактериологиялық зерттеу
________________________________________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
менингококк инфекциясына зертқаналық зерттеу
________________________________________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
психоневрологиялық аурулары бар 18 жастан асқан адамдар үшін: әйелдердің қынап
жағындысы __________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
ерлердің уретральды жағындысы
________________________________________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
Дәрігерлік-консультациялық комиссия төрағасының қорытындысы
________________________________________________________________________________
(жартылай стационарлық үлгідегі ұйымда болуға медициналық қарсы көрсетілімдер бар ма)
Мөрдің орны.
Медициналық ұйымның басшысы:
________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
20___ жылғы "___" ___________.
2022 жылғы 11 тамыздағы
№ 307 Бұйрыққа
6-қосымша
"Медициналық-әлеуметтік
мекемелерде (ұйымдарда)
арнаулы әлеуметтік қызмет
көрсетуге құжаттар ресімдеу"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Форма
Жартылай стационарлық үлгідегі ұйымдарға арналған төсек жабдықтар, сондай-ақ олардың тозу мерзімдерінің ең төмен нормалары
Атауы
Өлшем бі рлі гі
Балаларға және ТҚА бұзылған балаларға
Он сегіз жастан асқан адамдарға, мүгедектігі бар адамдар мен қарттарға
Норма
Мерзі мі (жыл)
Норма
Мерзі мі (жыл)
Төсек-орын жабдықтары
1
Ақ жайма
дана
3
1
3
1
2
Сейсеп
дана
3
1
3
1
3
Жастық тысы
дана
4
1
4
1
4
Матрац (оның ішінде басылып қалмайтын матрац)
дана
1
2
1

1) ________________________ 2) _____________________________
3) ________________________ 4) _____________________________
5) ________________________ 6) _____________________________
7) ________________________ 8) _____________________________
9) ________________________ 10) ____________________________
В соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных
и их защите" даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных ограниченного
доступа, необходимых для оформления документов на оказание специальных социальных
услуг в организацию полустационара типа
Настоящее согласие действует со дня его подписания до дня завершения оказания
государственной услуги "Оформление документов на оказание специальных социальных
услуг в медико-социальных учреждениях организациях)".
С условиями приема, пребывания, отчисления и выписки из организации
полустационарного типа ознакомлен(а).
"___" _______ 20___года
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заявителя)
Документы принял _________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
"___" _______ 20__ года.
Приложение 5 к приказу
от 11 августа 2022 года № 307
Приложение 2
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях
полустационара
Форма
МЕДИЦИНСКАЯ КАРТА
_______________________________________________________________________________
(наименование медицинской организации)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии ___________________________________________
_______________________________________________________________________________
Дата рождения "___" ______ 20 ___ года
Домашний адрес_________________________________________________________________
Краткий анамнез (сведения о перенесенных заболеваниях, непереносимости лекарственных
препаратов, пищевых продуктов и так далее):
________________________________________________________________________________
Медицинский осмотр (с указанием основного и сопутствующего диагноза, наличия
осложнений):
невропатолог ____________________________________________________________________
психиатр _______________________________________________________________________
дерматовенеролог _______________________________________________________________
фтизиатр (наличие данные флюорографии обязательно)
________________________________________________________________________________
терапевт/педиатр _________________________________________________________________
заключение об эпидемиологическом окружении:
________________________________________________________________________________
По показаниям (при диспансерном учете):
эндокринолог ___________________________________________________________________
кардиолог ______________________________________________________________________
ортопед ________________________________________________________________________
нарколог _______________________________________________________________________
онколог ________________________________________________________________________
гинеколог (уролог)_______________________________________________________________
Результаты лабораторных исследований:
общий анализ крови __________________________________________________________
(дата, результат)
анализ крови на ВИЧ-инфекцию ________________________________________________
(дата, результат)
анализ крови на сифилис _______________________________________________________
(дата, результат)
общий анализ мочи ____________________________________________________________
(дата, результат)
паразитологическое исследование фекалий на яйца гельминтов
_____________________________________________________________________________
(дата, результат)
бактериологическое исследование фекалий на кишечную палочку
_____________________________________________________________________________
(дата, результат)
лабораторное обследование на менингококковую инфекцию
_____________________________________________________________________________
(дата, результат)
для лиц, старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями:
вагинальный мазок у женщин ___________________________________________________
(дата, результат)
уретральный мазок у мужчин ___________________________________________________
(дата, результат)
Заключение председателя врачебно-консультативной комиссии:
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(имеются ли медицинские противопоказания для пребывания в
организации полустационарного типа)
Место печати.
Руководитель медицинской организации:
_____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата " ___" _________ 20___ года
Приложение 6 к приказу
от 11 августа 2022 года № 307
Приложение 3
к Стандарту оказания
специальных социальных
услуг в области социальной
защиты населения в условиях
полустационара
Форма
Минимальные нормы постельного белья, а также сроки их использования для организаций полустационарного типа
Наименование
Единица измерения
Детям и детям с нарушениями ОДА
Лицам старше восемнадцати лет, лиц с инвалидностью и престарелым
Норма
Сроки (год)
Норма
Сроки (год)
Постельное белье
1
Простыня
штук
3
1
3
1
2
Пододеяльник
штук
3
1
3
1
3
Наволочка
штук
4
1
4
1
4
Матрац (в том числе противопролежный матрац)
штук
1
2
1

3/2*
5
Жастық
дана
1
2
1
3
6
Көрпе
дана
1
2
2
3
7
Жамылғы
дана
1
4
1
4
8
Вафельді сүлгі лер
дана
4
1
4
1
9
Түкті сүлгі лер
дана
2
1
2
1
Ескертпе:
* 4-тармақтағы бірінші цифр жалпы бөлім үшін, екінші сан – ауыр науқастар үшін пайдалану мерзімін көрсетеді.
2022 жылғы 11 тамыздағы
№ 307 Бұйрыққа
7-қосымша
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында үйде қызметтер
көрсету жағдайында арнаулы
әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына
1-қосымша
Нысан
Форма
Аудандардың, облыстық және
республикалық маңызы бар
қалалардың (астананың)
жұмыспен қамту және
әлеуметтік бағдарламалар
бөлімдерінің басшысы немесе
аудандық маңызы бар қалалар,
ауылдар, кенттер, ауылдық
округтер әкіміне
____________________________
(аудандардың, облыстық және
республикалық маңызы бар
қалалардың (астананың)
жұмыспен қамту және
әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
басшысының немесе аудандық
маңызы бар қалалар, ауылдар,
кенттер, ауылдық округтер
әкімінің тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Бизнес-сәйкестендiру нөмiрi:
____________________________
ӨТІНІШ
__________________________________________________________________
(қызметтерді алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсету керек)
үйде арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету үшін есепке алуыңызды сұраймын.
Туған күні ______ жылғы "____" __________________
Тұратын жері ________________________________________________
Телефон нөмірі (үйдің, ұялы)____________________________________
Мүгедектік санаты (бар болса)__________________________________
Бірге тұратын отбасы мүшелері (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туыстығын көрсету керек)
____________________________________________________________________
Үйде күтім көрсету жағдайында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге құжаттар ресімдеу
үшін қажетті менің қолжетімділігі шектеулі дербес деректерімді жинауға және өңдеуге
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасыны Заңының
8-бабына сәйкес келісім беремін.
Осы келісім қол қойылған күнінен бастап "Үйде күтім көрсету жағдайында арнаулы
әлеуметтік қызмет көрсетуге құжаттар ресімдеу" мемлекеттік қызмет көрсету аяқталған
күнге дейін қолданылады.
Осымен арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету, мемлекеттік органдардың ақпараттық
жүйелеріндегі тиісті ақпаратты тексеру, сәйкестікке келтіру және жаңарту құқығын
айқындау үшін еңбекке қабілетті кәмелетке толған балалары, жұбайы(зайыбы) туралы
ақпаратты пайдалануға, сондай-ақ мен көрсеткен, ақпараттық жүйелерден алынған
мәліметтер мен мәліметтерді пайдалануға (беруге), менің мәртебем, менің мүддемде арнаулы
әлеуметтік қызметтерді алушы ретінде, оның ішінде арнаулы әлеуметтік қызметтердің
кепілдік берілген көлемін ұсыну үшін.
Жалған ақпарат пен дәйексіз (жасанды) құжаттар бергенім үшін жауапкершілік туралы
ескертілдім.
Үйде арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету тәртібімен және шарттарымен таныстым.
Мынадай құжаттарды қоса беріп отырмын:
____________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
____________________________________________________________________
күні 20__ жылғы "___" __________________________
_____________________________________ өтінішті қабылдады.
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымын көрсету)
Қолы _____________ Күні 20__ жылғы "___" ______________________
2022 жылғы 11 тамыздағы
№ 307 Бұрыққа
8-қосымша
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында үйде қызметтер
көрсету жағдайында арнаулы
әлеуметтік қызметтер көрсету
стандартына
2-қосымша
Нысан
Форма
МЕДИЦИНАЛЫҚ КАРТА
_________________________________________________________________
(медициналық ұйымның атауы)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ____________________________________
Туған күні _____ жылғы "___" _________
Үйінің мекенжайы ____________________________________________
Қысқаша анамнез (бастан өткерген аурулар жөнінде, дәрілік препараттарды, азық-түлікті
көтере алмаушылық және тағы басқа):
__________________________________________________________________
____________________________________________________________
Медициналық тексеру: (негізгі және ілеспелі диагнозды, асқынудың орын алғандығын,
бұрын болған аурулар туралы мәліметтерді көрсету қажет):
невропатолог ____________________________________________________
психиатр ________________________________________________________
____________________________________________________________________
дерматовенеролог ________________________________________________
____________________________________________________________________
фтизиатр (флюорография мәліметтерінің болуы міндетті)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
терапевт/педиатр_____________________________________________________
____________________________________________________________________
эпидемиологиялық ортасы туралы қорытынды ________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________
Зертханалық зерттеулердің нәтижелері:
қанның жалпы анализі
___________________________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
зәрдің жалпы анализі
____________________________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
нәжіс жұғындарын ішектаяқшасына бактериологиялық зерттеу
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(мерзімі, нәтижесі)
Дәрігерлік-консультациялық комиссия төрағасының қорытындысы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(үйде қызмет көрсету ұйымда болуға медициналық қарсы көрсетілімдер бар ма)
Мөрдің орны.
Медициналық ұйымның басшысы: ________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
20___ жылғы "___" ___________.
2022 жылғы 11 тамыздағы
№ 307 Бұйрыққа
9-қосымша
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында үйде қызметтер
көрсету жағдайында арнаулы
әлеуметтік қызметтер көрсету
стандартына
2-қосымша
Нысан
Форма
Тұрғын үй және материалдық-тұрмыстық жағдайларды зерттеу актісі *
№ _____

3/2 *
5
Подушка
штук
1
2
1
3
6
Одеяло
штук
1
2
2
3
7
Покрывало
штук
1
4
1
4
8
Полотенце вафельное
штук
4
1
4
1
9
Полотенце махровое
штук
2
1
2
1
Примечание:
* в пункте 4 – первая цифра указывает срок использования для общего отделения, вторая цифра – для тяжелобольных.
Приложение 7 к приказу
от 11 августа 2022 года № 307
Приложение 1
к Стандарту оказания
специальных социальных
услуг в области социальной
защиты населения в условиях
оказания услуг на дому
Форма
Руководителю отдела занятости
и социальных программ района,
города областного и
республиканского значения
(столицы) или акиму города
районного значения, села,
поселка, сельского округа
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя
отдела занятости и социальных
программ района, города
областного и республиканского
значения (столицы) или акима
города районного значения,
села, поселка, сельского округа)
Бизнес-идентификационный номер:
____________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу взять на учет _______________________________________________________
(указать фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя услуг)
для предоставления специальных социальных услуг в условиях ухода на дому.
Дата рождения ___________________________________________________
Адрес проживания ________________________________________________
Номер телефона (домашний, мобильный) _____________________________
Категория инвалидности (при наличии) _______________________________
Совместно проживающие члены семьи (указать фамилия, имя, отчество (при его наличии), родство):
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
В соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных
и их защите" даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных ограниченного
доступа, необходимых для оформления документов на оказание специальных социальных
услуг в условиях ухода на дому.
Настоящее согласие действует со дня его подписания до дня завершения оказания
государственной услуги "Оформление документов на оказание специальных социальных
услуг в условиях ухода на дому".
Настоящим выражаю согласие на использование информации о трудоспособных
совершеннолетних детях, супруге для определения права на оказание специальных
социальных услуг, проверку, приведение в соответствие и обновление соответствующей
информации в информационных системах государственных органов, а также на
использование (передачу) указанных мною сведений и сведений, полученных из
информационных систем, моего статуса, как получателя специальных социальных услуг
в моих интересах, в том числе для предоставления гарантированного объема специальных
социальных услуг.
Предупрежден (а) об ответственности за предоставление ложной информации и
недостоверных (поддельных) документов.
С порядком и условиями оказания специальных социальных услуг в условиях на
дому ознакомлен (а).
Прилагаю следующие документы:
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись)
______________________________________________________________________________
Дата "___" _______ 20___ года
Заявление принял __________________________________________________________
(указать фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность)
Подпись _________
Дата "___" ________ 20__года.
Приложение 8 к приказу
от 11 августа 2022 года № 307
Приложение 2
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях оказания
услуг на дому
Форма
МЕДИЦИНСКАЯ КАРТА
________________________________________________________________________
(наименование медицинской организации)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________________________________________________________
Дата рождения "___" ______ ______ года
Домашний адрес _____________________________________________________
Краткий анамнез (сведения о перенесенных заболеваниях; непереносимости
лекарственных препаратов, пищевых продуктов и так далее):
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Медицинский осмотр (с указанием основного и сопутствующего диагноза,
наличия осложнений):
невропатолог ________________________________________________________
психиатр ____________________________________________________________
дерматовенеролог ____________________________________________________
фтизиатр (наличие данные флюорографии обязательно) ____________________
терапевт/педиатр _____________________________________________________
заключение об эпидемиологическом окружении:___________________________
Результаты лабораторных исследований:
общий анализ крови __________________________________________________
(дата, результат)
общий анализ мочи ___________________________________________________
(дата, результат)
бактериологическое исследование фекалий на кишечную палочку
___________________________________________________________________________
(дата, результат)
Заключение председателя врачебно-консультативной комиссии:
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(имеются ли медицинские противопоказания для пребывания в организации
надомного обслуживания)
Место печати.
Руководитель медицинской организации: ________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата "___" ________ 20__ года.
Приложение 9 к приказу
от 11 августа 2022 года № 307
Приложение 3
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях оказания
услуг на дому
Форма
АКТ № _________
обследования жилищных и материально-бытовых условий *

1. Қызметтерді алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________________________________________________________________
2. Туған күні _____ жылғы "___" ____________________________________
3. Тұрғылықты мекенжайы
________________________________________________________________
4. Телефон нөмірі
____________________________________________________________________
5. Жәрдемақының (зейнетақының) түрі және мөлшері
____________________________________________________________________
6. Отбасылық жағдайы
____________________________________________________________________
7. Соңғы жұмыс орны
___________________________________________________________________
8. Балалары және жақын туыстары туралы мәліметтер (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
тұратын жері, жұмыс орны, байланыс телефондары)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Тұрмыс жағдайы
____________________________________________________________________
(жақсы жабдықталған / жабдықталмаған тұрғын үй)
____________________________________________________________________
(пәтер, жеке үй, жатақханадағы бөлме және басқа)
___________________________________________________________________
(нешінші қабат екенін, бөлме санын, сантораптардың болуын, орталықтан жылытыла ма
екендігін, лифтінің болуын және басқаны көрсету)
____________________________________________________________________
(басқа да жағдайлар)
10. Аулалық учаскенің болуы ________________________________________
Актіні жасаған адам ________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Күні 20___ жылғы "___"_________
Ескертпе: Мүгедектігі бар адамдар мен қарттар үшін толтырылады.
2022 жылғы 11 тамыздағы
№ 307 Бұйрыққа
10-қосымша
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында үйде қызметтер
көрсету жағдайында арнаулы
әлеуметтік қызметтер көрсету
стандартына 5-қосымша
Нысан
Форма
20__ жылғы _______ Ұсынылған арнаулы әлеуметтік қызметтерді есепке алу журналы
Үйде қызмет көрсету ұйымының атауы
____________________________________________________________________
Қызметтерді алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________________________________________________
Тіркелген күні 20___ жылғы "____" ____________
Күні
Көрсетілген қызметтерді көрсету белгісі тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және арнайы әлеуметтік қызметтер көрсететін мамандардың лауазымы
Сапа белгісі (түсініктемелер мен ұсыныстар, қызметтерді алушы немесе заңды өкілдер толтырады)
1
2
3
Ескерту: Журнал нөмірленген, тігілген және мөрмен бекітілген. Әрбір қызмет алушы үшін әрбір күнтізбелік ай үшін толтырылатын жеке журнал жасалады.

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя услуг
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
2. Дата рождения "___" ___________ ______ года
3. Адрес проживания ____________________________
4. Номер телефона ______________________________
5. Вид и размер пособия (пенсии) __________________
6. Семейное положение __________________________
7. Последнее место работы _______________________
8. Сведения о детях и близких родственниках (фамилия, имя, отчество (при его
наличии), место проживания, место работы, контактные телефоны):
___________________________________________________________________________
9. Условия проживания: ________________________________________________
(благоустроенное/неблагоустроенное жилье)
____________________________________________________________________________
(квартира, частный дом, комната в общежитии и другое)
__________________________________________________________________________
(указать этаж, количество комнат, наличие санузлов,
центрального отопления, лифта и так далее)
___________________________________________________________________________
(другие условия)
10. Наличие приусадебного участка _____________________________________
Лицо, составившее акт ________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Дата "___" _________ 20___ года
Примечание: заполняется для лиц с инвалидностью и престарелых.
Приложение 10 к приказу
от 11 августа 2022 года № 307
Приложение 5
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях оказания
услуг на дому
Форма
Журнал учета предоставленных
специальных социальных услуг за ________ 20__ года
Наименование организации надомного обслуживания
_______________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя услуг
_______________________________________________________________________________
Дата поступления на учет "____" ____________ 20___ года
Дата
Отметка о выполнении услуг с указанием фамилии, имя, отчество (при его наличии) и должности специалистов, оказавших специальные социальные услуги
Отметка о качестве услуг (замечания и предложения, заполняется получателем услуг или законными представителями)
1
2
3
Примечание: Журнал пронумерован, прошнурован и скреплен печатью. На каждого получателя услуг заводится отдельный журнал, который заполняется на каждый календарный месяц.