"Ұлттық білім беру деректер қоры" ақпараттық жүйесін қалыптастыру, сүйемелдеу, жүйелік-техникалық қызмет көрсету, интеграция және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 9 тамыздағы № 354 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 19 тамызда № 29187 болып тіркелді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 20.07.2023 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес "Ұлттық білім беру деректер қоры" ақпараттық жүйесін қалыптастыру, сүйемелдеу, жүйелік-техникалық қызмет көрсету, интеграция және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары бекітілсін.
2. Цифрлық даму және мемлекеттік қызмет көрсетуді автоматтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) Осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) Осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қалалардың) білім басқармалары және білім беру ұйымдары осы бұйрықтың қолданылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Аймағамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті
қорғау және дамыту агенттігі
"____"___________ ________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Цифрлық
даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"____"___________ ________
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы "__"_______
№__ бұйрығымен бекітілген
"Ұлттық білім беру деректер қоры" ақпараттық жүйесін қалыптастыру, сүйемелдеу, жүйелік-техникалық қызмет көрсету, интеграция және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил формирования, сопровождения, системно-технического обслуживания, интеграции и обеспечения информационной безопасности информационной системы "Национальная образовательная база данных"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 9 августа 2022 года № 354. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2022 года № 29187.
В соответствии с подпунктом 10) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 20.07.2023 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила формирования, сопровождения, системно-технического обслуживания, интеграции и обеспечения информационной безопасности информационной системы "Национальная образовательная база данных" согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту цифрового развития и автоматизации государственных услуг в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Органам управлением образованием области, городов республиканского значения, столицы, района (городов областного значения) и организациям образования обеспечить применение настоящего приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр А. Аймагамбетов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Агентства
по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"____"___________ ________
"СОГЛАСОВАН"
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"____"___________ ________
Утверждены приказом
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 9 августа 2022 год № 354
Правила формирования, сопровождения,
системно-технического обслуживания, интеграции и обеспечения
информационной безопасности информационной системы
"Национальная образовательная база данных"
Глава 1. Общие положения

1. Осы "Ұлттық білім беру дерек қоры" ақпараттық жүйесін қалыптастыру, сүйемелдеу, жүйелік-техникалық қызмет көрсету, интеграция және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабы 10) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Ұлттық білім беру деректер қоры" ақпараттық жүйесін (бұдан әрі – ҰБДҚ) қалыптастыру, сүйемелдеу, жүйелік-техникалық қызмет көрсету, интеграция және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 20.07.2023 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттандыру объектілері - электрондық ақпараттық ресурстар, бағдарламалық қамтамасыз ету, интернет-ресурс және ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым;
2) ақпараттандыру объектілерінің интеграциясы - Қазақстан Республикасында пайдаланылатын деректерді берудің стандартты хаттамалары негізінде ақпараттандыру объектілері арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды ұйымдастыру және қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар;
3) дербес деректер - мәліметтер негізінде айқындалған немесе айқындалатын дербес деректер субъектісіне қатысты, электрондық, қағаз және (немесе) өзге де материалдық тасымалдаушыдарда тіркелген мәліметтер;
4) ҰБДҚ паспорты - ҰБДҚ-дағы әкімшілік деректер мен статистикалық бақылау деректерін қамтитын электрондық нысан;
5) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
3. ҰБДҚ - ның әкімшілік деректері мен статистикалық байқаулар деректері (бұдан әрі - деректер) мемлекеттің меншігі болып табылады және оларды коммерциялық мақсаттар үшін пайдалануға тыйым салынады, білім беру мониторингін қоспағанда, өзге мақсаттар үшін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) жазбаша келісімін талап етеді.
Осы ҰБДҚ мемлекеттің меншігі болып табылады және оны коммерциялық мақсатта пайдалануға жол берілмейді, ал өзге де мақсаттар үшін пайдалану Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) жазбаша келісімін талап етеді.
4. Жеке және заңды тұлғалар ҰБДҚ-ның жалпыға қолжетімді деректеріне ашық қолжеткізеді.
5. Кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагогтерге білім беру ұйымының ҰБДҚ деректері мен паспорттарына рұқсат беріледі.

1. Настоящие Правила формирования, сопровождения, системно-технического обслуживания, интеграции и обеспечения информационной безопасности информационной системы "Национальная образовательная база данных" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон) и устанавливают порядок формирования, сопровождения, системно-технического обслуживания, интеграции и обеспечения информационной безопасности информационной системы "Национальная образовательная база данных" (далее – НОБД).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 20.07.2023 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) объекты информатизации – электронные информационные ресурсы, программное обеспечение, интернет-ресурс и информационно-коммуникационная инфраструктура;
2) интеграция объектов информатизации – мероприятия по организации и обеспечению информационного взаимодействия между объектами информатизации на основании используемых в Республике Казахстан стандартных протоколов передачи данных;
3) персональные данные – сведения, относящиеся к определенному или определяемому на их основании субъекту персональных данных, зафиксированные на электронном, бумажном и (или) ином материальном носителе;
4) паспорт НОБД – электронная форма, содержащая административные данные и данные статистических наблюдений в НОБД.
5) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Административные данные и данные статистических наблюдений (далее - данные) НОБД являются собственностью государства и их использование, за исключением образовательного мониторинга, требует письменного согласия Министерства просвещения Республики Казахстан (далее - Министерство).
4. Физическим и юридическим лицам предоставляется открытый доступ к общедоступным данным НОБД.
5. Педагогам предоставляется доступ к данным и паспортам НОБД организации образования, в которой они осуществляют профессиональную деятельность.

6. ҰБДҚ деректері мемлекеттік бақылау жүргізу, стратегиялық бағдарламалық құжаттарды әзірлеу, білім беру жүйесі бойынша талдау және мониторинг жүргізу үшін пайдаланылатын ресми ақпарат болып табылады.
2 тарау. ҰБДҚ қалыптастыру тәртібі
7. ҰБДҚ-ын қалыптастыру ҰБДҚ паспортында әкімшілік деректерді енгізу және өзектендіру арқылы жүзеге асырылады:
1) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен және мемлекеттік емес ақпараттандыру объектілерімен интеграциялау арқылы жүзеге асырылады;
2) облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қалалардың) білім беруді басқару органдарымен;
3) білім беру ұйымдарымен;
8. Министрлік айқындаған Заңды тұлға облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, республикалық, дербес білім беру ұйымдарының, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының, денсаулық сақтау, мәдениет және спорт, қорғаныс саласындағы уәкілетті органдарға ведомстволық өзге де бағынысты білім беру ұйымдарының ҰБДҚ паспорттарын жасайды, өзектендіреді және деректерін енгізеді, өзектендіруді үйлестіреді, сондай-ақ, осы ұйым қызметкерлерінің есептік жазбасын жасайды.
9. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім басқару органдары:
1) білім беру ұйымдарын ҰБДҚ-да тіркеуді, оның ішінде білім беру ұйымының ҰБДҚ паспортын құруды, білім беру ұйымы пайдаланушыларының есептік жазбаларын жасауды және іске қосуды қамтиды;
2) ұйымдастыру-құқықтық нысаны, меншік нысаны, атауы, заңды (нақты) мекенжайы өзгерген жағдайда білім беру ұйымының ҰБДҚ паспортындағы бастапқы деректерді өзгерту;
3) аумақтық бөлінісі бойынша ҰБДҚ-да деректерді жинауды үйлестіру;
4) білім беру ұйымдары енгізген деректердің сапасы мен анықтығын тексеруді, анықталған қателерді түзетуді үйлестіруді қамтиды.
10. Облыстың білім беруді басқару органдары ҰБДҚ паспорттарын және ауданның (облыстық маңызы бар қалалардың) білім беруді басқару органы қызметкерлерінің есептік жазбаларын жасайды және өзектендіреді.
11. Облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қалалардың) білім басқару органының, білім беру ұйымының ҰБДҚ-да деректерді жинауды Қазақстан Республикасының Дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасында белгіленген талаптарды ескере отырып, толтыруды және өзектендіруді бірінші басшының бұйрығымен айқындалған қызметкер өзгерістердің туындау фактісі бойынша тұрақты, бірақ олар туындаған кезден бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырады.

6. Данные НОБД являются официальной информацией, которая используется для проведения анализа и мониторинга по системе образования.
Глава 2. Порядок формирования НОБД
7. Формирование НОБД осуществляется путем внесения и актуализации данных в паспортах НОБД:
1) посредством интеграции с государственными и негосударственными объектами информатизации;
2) органами управления образованием области, городов республиканского значения, столицы, района (городов областного значения);
3) организациями образования.
8. Юридическое лицо, определенное Министерством (далее – Юридическое лицо) создает, актуализирует паспорта НОБД и координирует ввод и актуализацию данных органами управления образованием области, городов республиканского значения, столицы, республиканских, автономных организаций образования, организаций высшего и послевузовского образования, организаций образования, подведомственных другим уполномоченным органам, а также создает учетные записи работников данных организаций.
9. Органы управления образованием области, городов республиканского значения, столицы, района (городов областного значения) осуществляют:
1) регистрацию организаций образования в НОБД, в том числе создание паспорта НОБД организации образования, создание и активацию учетных записей пользователей организации образования;
2) редактирование первичных данных в паспорте НОБД организации образования, при изменении организационно-правовой формы, формы собственности, наименования, юридического (фактического) адреса;
3) координацию сбора данных в НОБД по территориальной принадлежности;
4) мониторинг достоверности внесенных организациями образования данных в НОБД, координацию исправления выявленных ошибок.
10. Органы управления образованием области создают и актуализируют паспорта НОБД и учетные записи работников органа управления образованием района (городов областного значения).
11. Сбор, заполнение и актуализация данных в НОБД органа управления образованием области, городов республиканского значения, столицы, района (городов областного значения), организации образования осуществляется работником, определенным приказом первого руководителя, постоянно, по факту возникновения изменений, но не позднее пяти рабочих дней с момента их возникновения, с учетом требований, установленных законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите.

12. Облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қалалардың) білім басқару органының басшысы деректердің уақтылы өзектіленуіне бақылауды жүзеге асырады және ҰБДҚ-да толтырылатын деректердің анықтығын электрондық цифрлық қолтаңбамен растайды.
13. Білім беру ұйымының басшысы деректердің уақтылы өзектіленуіне бақылауды жүзеге асырады және ҰБДҚ-да толтырылатын деректердің анықтығын электрондық цифрлық қолтаңбамен растайды.
14. ҰБДҚ-да ҰБДҚ паспорттарындағы деректерді енгізу және өзектендіру кезінде тарихи деректердің сақталуы қамтамасыз етіледі.
3 тарау. ҰБДҚ сүйемелдеу тәртібі
15. ҰБДҚ-ны сүйемелдеуді ақпараттық қауіпсіздік мәселелері жөніндегі заңнамаға сәйкес Заңды тұлға жүзеге асырады.
1) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
2) ҰБДҚ-ны сүйемелдеуді және жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асырады;
3) ҰБДҚ-ны сүйемелдеуді және жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру үшін өзге де адамдарды ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілеріне тартады;
4) "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының Дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасына сәйкес дербес деректерді қорғау жөнінде шаралар қолданады;
5) ҰБДҚ-да орналастырылған мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды сақтау қауіпсіздігін қамтамасыз етеді;
6) интеграциялау кезінде "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін ҰБДҚ-ға қосуды жүзеге асырады;
7) ҰБДҚ жұмысы бойынша консультациялық көмек көрсетеді.
16. ҰБДҚ-ны сүйемелдеу шеңберінде Заңды тұлға:
1) ҰБДҚ көрсеткіштерді қосу және өзектендіруді;
2) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім беру ұйымдары мен білім беруді басқару органдары деректерінің дұрыстығын (верификациясын) тексеру алгоритмдерін жасауды;
3) форматтық-логикалық бақылау элементтерінің әдіснамасын жасау және өзектендіруді;
4) әкімшілік деректердегі статистикалық және логикалық ауытқуларды анықтауды;
5) ҰБДҚ-мен жұмыс бойынша нұсқаулық материалдар мен оқыту бейнероликтерін дайындауды;
6) әкімшілік деректердің электрондық нысандарын қалыптастыру және жаңғыртуды;
7) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің "Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандарын бекіту туралы" 2012 жылғы 27 желтоқсандағы № 570 Бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8369 болып тіркелген) бекітілген әкімшілік деректер нысандарынның формасын қалыптастыру және түсіруді;

12. Руководитель органа управления образованием области, городов республиканского значения, столицы, района (городов областного значения) осуществляет контроль своевременной актуализации данных и подтверждает достоверность заполняемых данных в НОБД электронной цифровой подписью.
13. Руководитель организации образования осуществляет контроль своевременной актуализации данных и подтверждает достоверность заполняемых данных в НОБД электронной цифровой подписью.
14. В НОБД обеспечивается сохранность исторических данных при внесении и актуализации данных в паспортах НОБД.
Глава 3. Порядок сопровождения НОБД
15. В соответствии с законодательством по информационной безопасности, Юридическое лицо:
1) обеспечивает соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности;
2) осуществляет сопровождение и системно-техническое обслуживание НОБД;
3) привлекает объекты информационно-коммуникационной инфраструктуры иных лиц для осуществления сопровождения и системно-технического обслуживания НОБД;
4) принимает меры по защите персональных данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об информатизации" и законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите;
5) обеспечивает безопасность хранения государственных электронных информационных ресурсов, размещенных в НОБД;
6) при интеграции осуществляет подключение объектов информатизации "электронного правительства" к НОБД;
7) оказывает консультационную помощь по работе НОБД.
16. В рамках сопровождения НОБД Юридическое лицо обеспечивает:
1) добавление и изменение показателей в НОБД;
2) создание алгоритмов проверки достоверности (верификации) данных организаций образования и органов управления образованием области, городов республиканского значения, столицы, района (городов областного значения);
3) создание и актуализацию методологии форматно-логического контроля;
4) выявление статистических и логических отклонений в данных;
5) подготовку инструктивных материалов и обучающих видеороликов по работе с НОБД;
6) формирование и модификацию форм данных;
7) создание алгоритмов для выгрузки форм данных;

8) жыл сайынғы Ұлттық статистикалық жинақты дайындауды;
9) қолданушыларды ҰБДҚ-мен жұмыс жасау бойынша консультациялық сүйемелдеуді;
10) қолданушыларды ҰБДҚ-мен жұмыс жасау бойынша оқытуды;
11) ҰБДҚ жұмыс істеуі жөніндегі байланыс-орталығының жұмысын қамтамасыз етеді.
17. Заңды тұлға ҰБДҚ-на мынадай ақпаратты орналастырады:
1) кемінде 1 (бір) жұмыс күні бұрын алдағы техникалық не профилактикалық жұмыстар туралы хабарландыру;
2) ҰБДҚ-мен жұмыс істеудің әртүрлі мәселелері бойынша пайдаланушыларға арналған хабарламалар;
3) мәтіндік және бейне форматтағы нұсқаулықтар, жиі қойылатын сұрақтар және оларға жауаптар;
4) Заңды тұлғаның байланыс ақпараты.
4 тарау. Жүйелік-техникалық қызмет көрсету, интеграция және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
18. ҰБДҚ жүйелік-техникалық қызмет көрсету шеңберінде Заңды тұлға:
1) техникалық не профилактикалық жұмыстарды жүргізуге қажетті уақытты қоспағанда, мереке және демалыс күндерін қоса алғанда, ҰБДҚ-да тәулік бойы режимде техникалық қызмет көрсетуді қамтиды;
2) ҰБДҚ серверлік және телекоммуникациялық жабдығының диагностикасы және мониторингін;
3) Министрліктің жабдықтарында ҰБДҚ деректерін сақтау және ақпарат зақымдалған немесе істен шыққан жағдайда қалпына келтіруді;
4) Министрліктің жабдықтарында ҰБДҚ-дағы ақпаратты қорғау және резервтік көшіруді;
5) бағдарламалық қамтылым мен бастапқы бағдарламалық кодтың ақауларын әкімшілендіру, түзетулер енгізу, түрлендіру және жою, жаңғырту жүргізбестен және ақпараттық жүйенің тұтастығын сақтау шартымен техникалық іркілістерді жедел жою;
6) ҰБДҚ-на форматтық-логикалық бақылау элементтерін жаңарту және бағдарламалық енгізуді;
7) серверлік және телекоммуникациялық жабдыққа, еркін бағдарламалық қамтылымға, дерекқорды басқару жүйесіне, операциялық жүйелерге жедел қызмет көрсетуді;
8) деректермен алмасу үшін ақпараттық жүйелермен интеграцияны, сондай-ақ мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен және өзге де ақпараттандыру объектілерімен өзара іс-қимылды қамтиды;
9) ҰБДҚ-ның ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне сынақтар жүргізуге дайындық және анықталған ескертулерді жою жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
19. Заңды тұлға ақпаратты іздеу және ҰБДҚ-ға орналастыру бойынша техникалық мәселелер бойынша өтініштерді кері байланыс арқылы қабылдайды.

8) формирование и выгрузку административных данных по формам, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 декабря 2012 года № 570 "Об утверждении форм административных данных в рамках образовательного мониторинга" (зарегистрирован Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8369);
9) подготовку ежегодного Национального статистического сборника;
10) консультационное сопровождение пользователей по работе с НОБД;
11) обучение пользователей по работе с НОБД;
12) работу контакт-центра по вопросам функционирования НОБД;
13) принятие мер по защите персональных данных;
14) информационную безопасность НОБД.
17. Юридическое лицо размещает в НОБД следующую информацию:
1) сообщения о предстоящих технических либо профилактических работах не менее чем за 1 (один) рабочий день;
2) уведомления для пользователей по различным вопросам работы с НОБД;
3) инструкции в текстовом и видео форматах, часто задаваемые вопросы и ответы на них;
4) контактную информацию Юридического лица.
Глава 4. Системно-техническое обслуживание,
интеграция и обеспечение информационной безопасности
18. В рамках системно-технического обслуживания НОБД Юридическое лицо обеспечивает:
1) техническое обслуживание НОБД в круглосуточном режиме, включая праздничные и выходные дни, за исключением времени, необходимого на проведение технических либо профилактических работ;
2) диагностику и мониторинг функционирования серверного и телекоммуникационного оборудования НОБД;
3) хранение данных НОБД на оборудовании Министерства и восстановление данных НОБД при сбое оборудования Министерства;
4) защиту и резервное копирование информации НОБД на оборудовании Министерства;
5) администрирование, внесение корректировок, модификации и устранение дефектов программного обеспечения и исходного программного кода, оперативное устранение технических сбоев без проведения модернизации и при условии сохранения целостности информационной системы;
6) модификацию и программное внедрение в НОБД элементов форматно-логического контроля;
7) оперативное обслуживание серверного и телекоммуникационного оборудования, свободного программного обеспечения, системы управления базой данных, операционных систем;
8) интеграцию с информационными системами для обмена данными, а также взаимодействие с государственными и негосударственными объектами информатизации;
9) организацию работ по подготовке к проведению испытаний НОБД на соответствие требованиям информационной безопасности и устранению выявленных замечаний.
19. Юридическое лицо принимает обращения по техническим вопросам по поиску и размещению информации в НОБД посредством обратной связи.

20. ҰБДҚ-ын басқа ақпараттық жүйелермен интеграциялау Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы №123 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16777 болып тіркелген) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
21. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету кезінде Заңды тұлға "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысын басшылыққа алады.
22. Заңды тұлға ҰБДҚ-ның ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жауапты тұлғаны айқындайды.

20. Интеграция НОБД с другими информационными системами проводится в порядке, установленном Правилами интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года №123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16777).
21. При обеспечении информационной безопасности Юридическое лицо руководствуется Постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832 "Об утверждении единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности".
22. Юридическое лицо определяет ответственного работника, обеспечивающего информационную безопасность НОБД.