"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің әскери қызметшілерін әскери оқу орындарында оқытуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2017 жылғы 27 қыркүйектегі № 85 қе бұйрығына өзгерістер енгізу" туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2022 жылғы 16 тамыздағы № 49/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 23 тамызда № 29211 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің әскери қызметшілерін әскери оқу орындарында оқытуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2017 жылдың 27 қыркүйегіндегі № 85 қе бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15917 тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарында әскери қызметшілерді оқытуға жұмсалған ақшаны мемлекетке өтеу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 26-бабының 10-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1.  Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарында әскери қызметшілерді оқытуға жұмсалған ақшаны мемлекетке өтеу қағидалары бекітілсін.";
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілерін жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында оқытуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Кадрлар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурстарына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
Төрағасы
Е. Сагимбаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2022 жылғы 16 тамыздағы
№ 49/қе бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының 2017 жылғы 27
қыркүйектегі № 85 қе
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарында әскери қызметшілерді оқытуға жұмсалған ақшаны мемлекетке өтеу қағидалары

О внесении изменений в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 сентября 2017 года № 85 нс "Об утверждении Правил возмещения государству бюджетных средств, затраченных на обучение военнослужащих Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в военных учебных заведениях"
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 16 августа 2022 года № 49/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 августа 2022 года № 29211
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 сентября 2017 года № 85 нс "Об утверждении Правил возмещения государству бюджетных средств, затраченных на обучение военнослужащих Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в военных учебных заведениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15917) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил возмещения государству денег, затраченных на обучение военнослужащих в военных, специальных учебных заведениях органов национальной безопасности Республики Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 10 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения государству денег, затраченных на обучение военнослужащих в военных, специальных учебных заведениях органов национальной безопасности Республики Казахстан.";
Правила возмещения государству бюджетных средств, затраченных на обучение военнослужащих Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в военных учебных заведениях, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту кадров Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
Е. Сагимбаев
Приложение к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 16 августа 2022 года № 49/қе
Утверждены приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 27 сентября 2017 года № 85 нс
Правила
возмещения государству денег, затраченных на обучение военнослужащих
в военных, специальных учебных заведениях органов национальной
безопасности Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарында әскери қызметшілерді оқытуға жұмсалған ақшаны мемлекетке өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының (бұдан әрі – ҰҚО) әскери, арнаулы оқу орындарында әскери қызметшілерді Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердің жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында оқытуға жұмсалған ақшаны мемлекетке өтеу тәртібін айқындайды.
2. ҰҚО әскери, арнаулы оқу орындарында әскери қызметшілерді оқытуға жұмсалған ақшаны мемлекетке өтеу "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 12 және 13-тармақтарына және "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 26-бабының 10-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Әскери қызметшінің соңғы қызмет (оқу) орны бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті ведомстволарының, құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық және өзге де органдарының кадр бөлімшелері Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Кадрлар департаментін (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің (бұдан әрі – Шекара қызметі) кадр бөлімшесін):
1) бұйрық шыққан күннен бастап бес жұмыс күні ішінде – үлгерімі, тəртіпсіздігі үшін, өз бастамасы бойынша, теріс себептермен əскери қызметтен босату салдарынан əскери қызметшінің Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердің жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымынан шығарып жіберілгені туралы;
2) бас тарту құжаттамалық расталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде – әскери қызметшінің əскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасасудан бас тартқаны және "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабы 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларында көзделген мерзімі аяқталғанға дейін әскери оқу орындарын бітірген əскери қызметшінің теріс себептермен əскери қызметтен босатылғаны туралы хабардар етеді.
4. Әскери қызметшіге оқуға жұмсалған ақшаны өтеу бойынша талап жұмысын жүргізу үшін әскери қызметтен босатылған (оқудан шығарып жіберілген) әскери қызметшінің соңғы қызмет өткеру (оқу) орны бойынша ҰҚО кадр бөлімшесі әскери қызметшінің соңғы қызмет өткеру (оқу) орны бойынша ҰҚО заң бөлімшесіне мынадай материалдарды жолдайды:
1) "Әскери қызмет өткеру туралы келісімшарттың және ұсыныстың үлгілік нысандарын, сондай-ақ аттестаттау парағының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2018 жылғы 29 қаңтардағы № 36/қбп бұйрығымен бекітілген Үлгілік нысанға сәйкес нысан бойынша әскери қызметті өткеру туралы келісімшарт (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №16594 болып тіркелген);

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения государству денег, затраченных на обучение военнослужащих в военных, специальных учебных заведениях органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Правила), определяют порядок возмещения государству денег, затраченных на обучение военнослужащих в военных, специальных учебных заведениях органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – ОНБ) в организациях высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан или иностранных государств.
2. Возмещение государству денег, затраченных на обучение военнослужащих в военных, специальных учебных заведениях ОНБ, осуществляется в соответствии с пунктами 12 и 13 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан" и пунктом 10 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих".
3. Кадровые подразделения ведомств, структурных подразделений, территориальных и иных органов Комитета национальной безопасности по последнему месту службы (обучения) военнослужащего информируют Департамент кадров Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (кадровое подразделение Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан):
1) об отчислении военнослужащего из организаций высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан и иностранных государств за неуспеваемость, недисциплинированность, по своей инициативе, в результате увольнения с воинской службы по отрицательным мотивам – в течение пяти рабочих дней со дня издания приказа;
2) об отказе военнослужащего заключить контракт о прохождении воинской службы, увольнении военнослужащего, окончившего военное учебное заведение, с воинской службы по отрицательным мотивам до истечения сроков, предусмотренных подпунктами 5) и 6) пункта 1 статьи 40 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" – в течение пяти рабочих дней со дня документального подтверждения отказа.
4. Для проведения исковой работы по взысканию с военнослужащего денег, затраченных на обучение, кадровое подразделение ОНБ по последнему месту службы (обучения) уволенного (отчисленного) военнослужащего направляет в юридическое подразделение ОНБ по последнему месту службы (обучения) военнослужащего следующие материалы:
1) контракт о прохождении воинской службы по форме согласно Типовой форме, утвержденной приказом Министра обороны Республики Казахстан от 29 января 2018 года № 36/дсп "Об утверждении типовых форм контракта о прохождении воинской службы и представления, а также форм аттестационного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16594);

2) оқудан шығарып жіберілген (жұмыстан шыққан) әскери қызметшіге қатысты жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымынын тізіміне қабылдау немесе одан шығару туралы әскери оқу орны бастығының бұйрығынан үзінді;
3) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымын бітірген әскери қызметшіге қатысты – ҰҚО тізімінен шығару туралы бұйрықтан үзінді;
4) осы Қағидаларға 1, 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша әскери қызметшіні – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымынын курсантын, магистрантын, докторантын оқытуға жұмсалған нақты шығындардың жиынтық есебі;
5) осы Қағидаларға 3, 4-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша әскери қызметшіні – курсантты, адъюнктті шет мемлекеттердің жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында оқытуға жұмсалған нақты шығындардың жиынтық есебі.
5. Үлгерімі, тəртіпсіздігі үшін, өз бастамасы бойынша, теріс себептермен əскери қызметтен босату салдарынан жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымынан, Қазақстан Республикасы азаматтығының тоқтатылуына байланысты шығарылған, сондай-ақ əскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасасудан бас тартқан əскери қызметші əскери қызметші мəртебесінде оқытудың бірінші жыл шығындарын қоспағанда, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымынын курсанты жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында əскери қызметші мəртебесінде оқыту кезеңінде тамақтандырумен қамтамасыз етуге, лауазымдық айлықақысын (стипендия) төлеуге және олардың жол жүруіне арналған шығындарға сәйкес келетін ақшаны мемлекетке өтейді.
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымын бітірген əскери қызметші теріс себептермен шығарылған, Қазақстан Республикасы азаматтығының тоқтатылуына байланысты немесе аттестаттау қорытындысы бойынша анықталған қызметтік сәйкес келмеуі бойынша əскери қызметтен босатылған жағдайда, әскери қызметші мәртебесінде оқытудың бірінші жыл шығындарын қоспағанда, əскери қызметші мəртебесінде жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында оқыту кезеңінде тамақтандырумен қамтамасыз етуге, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйым курсантының лауазымдық айлықақысын (стипендия) төлеуге және олардың жол жүруіне арналған шығындарға сәйкес келетін қаражатты мемлекетке келісімшарт мерзімі аяқталғанға дейін қызмет өткерілмеген əрбір толық ай үшін пропорционалды түрде өтейді.
Әскери қызметшіні – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының, соның ішінде шетелдегі жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының (курсантты, магистрантты, докторантты, адъюнкті) оқытуға жұмсалған нақты шығындардың жиынтық есебін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара академиясының бастығы жыл сайын оқудың әрбір курсы аяқталғаннан кейін отыз күнтізбелік күн ішінде бекітеді.
Бұл ретте Қазақстан Республикасы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында оқытуға жұмсалған нақты шығындар сомасы Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен, ал шет мемлекет жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында – оқу курсы аяқталу күніне Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің курсын қайта қаржыландыру мөлшерлемесі бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен есептеледі.
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымына қайта қабылдау немесе келісімшарт бойынша әскери қызметке шақырту оқу және (немесе) келісімшарт бойынша әскери қызметті өткеру кезеңінде оқытуға жұмсалған ақшаны өндіріп алуды тоқтата тұруға негіз болып табылады. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында оқу кезеңі есепке алынбастан, күнтізбелік есептеумен келісімшарт бойынша он жыл әскери қызмет өткергеннен кейін оны оқытуға жұмсалған ақшаны өндіріп алу тоқтатылады.

2) выписку из приказа начальника организации высшего и (или) послевузовского образования о зачислении и исключении из списков военного учебного заведения – в отношении отчисленного (уволенного) военнослужащего;
3) выписку из приказа об исключении из ОНБ – в отношении военнослужащего, окончившего организацию высшего и (или) послевузовского образования;
4) сводный расчҰт фактических затрат на обучение военнослужащего (курсанта, магистранта, докторанта) в организации высшего и (или) послевузовского образования по форме согласно приложениям 1, 2 к настоящим Правилам;
5) сводный расчҰт фактических затрат на обучение военнослужащего (курсанта, адъюнкта) в организациях высшего и (или) послевузовского образования иностранного государства по форме согласно приложениям 3, 4 к настоящим Правилам.
5. Военнослужащий, отчисленный из организации высшего и (или) послевузовского образования за неуспеваемость, недисциплинированность, по своей инициативе, в результате увольнения с воинской службы по отрицательным мотивам, в связи с прекращением гражданства Республики Казахстан, а также отказавшийся заключить контракт о прохождении воинской службы возмещает государству деньги, соответствующие затратам на обеспечение питанием, выплату должностного оклада (стипендии) и проезд курсанта в организации высшего и (или) послевузовского образования в период их обучения в организациях высшего и (или) послевузовского образования в статусе военнослужащего, за исключением затрат первого года обучения в статусе военнослужащего.
Военнослужащий, окончивший организацию высшего и (или) послевузовского образования, в случае увольнения с воинской службы по отрицательным мотивам, в связи с прекращением гражданства Республики Казахстан или по служебному несоответствию, выявившемуся по итогам аттестации возмещает государству средства, соответствующие затратам на обеспечение питанием, выплату должностного оклада (стипендии) и проезд курсанта в организации высшего и (или) послевузовского образования в период его обучения в организациях высшего и (или) послевузовского образования в статусе военнослужащего, за исключением затрат первого года обучения в статусе военнослужащего, пропорционально за каждый полный недослуженный месяц до окончания срока контракта.
Сводный расчҰт фактических затрат на обучение военнослужащего – (курсанта, магистранта, докторанта, адъюнкта) в организациях высшего и (или) послевузовского образования, в том числе в организациях высшего и (или) послевузовского образования иностранного государства, утверждается начальником Пограничной академии Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, ежегодно в течение тридцати календарных дней после окончания каждого курса обучения.
При этом сумма фактических затрат на обучение в организациях высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан рассчитывается в национальной валюте Республики Казахстан, в иностранной организации высшего и (или) послевузовского образования – в национальной валюте Республики Казахстан по ставке рефинансирования курса Национального банка Республики Казахстан на день окончания курса обучения.
Восстановление в организации высшего и (или) послевузовского образования или призыв на воинскую службу по контракту является основанием для приостановления взыскания денег, затраченных на обучение, на период обучения и (или) прохождения воинской службы по контракту. После десяти лет воинской службы по контракту в календарном исчислении без учета периода обучения в организациях высшего и (или) послевузовского образования взыскание денег, затраченных на его обучение, прекращается.

2-тарау. Оқуға жұмсалған ақшаны өтеу тәртібі
6. Оқытуға жұмсалған ақшаны ерікті түрде өтеу қажеттілігі туралы хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) ерікті нысанда жасалады және әскери қызметшінің соңғы қызмет өткеру (оқу) орны бойынша Ұлттық қауіпсіздік комитеті ведомстволарының, құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық және өзге де органдарының кадр бөлімшелері әскери қызметтен босатылған (оқудан шығарылған) әскери қызметшінің мекенжайына электронды почта, телефонограмма немесе телеграмма және өзге де байланыс құралдары арқылы жолдайды.
Хабарламада өтеуге жатқызылған сома, сондай-ақ өз еркімен өтеу мерзімдері мен оқуға жұмсалған ақшаны өтеуге келісу не болмаса бас тарту туралы жазбаша жауапты ұсыну көрсетіледі.
7. Оқуға жұмсалған ақшаны өз еркімен өтеуге келісу туралы жазбаша жауапты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде әскери қызметтен босатылған (оқудан шығарылған) әскери қызметшінің мекенжайына оның соңғы қызмет (оқу) орны бойынша кадр бөлімшелері банкілік деректемелер мен алты айдан аспайтын мерзімге оқуға жұмсалған ақшаны өтеу кестесін (бұдан әрі – кесте) көрсете отырып, хабарлама жолдайды.
Оқуға жұмсалған ақшаны толық көлемде өз еркімен өтелмеген жағдайда, құралған қарызды өтеу, белгіленген мерзім аяқталған күннен бастап бір ай ішінде сот тәртібінде жүзеге асырылады.
8. Әскери қызметтен босатылған (оқудан шығарылған) әскери қызметшіні оқытуға жұмсалған ақшаны өз еркімен өтеуден жазбаша бас тартқан не болмаса хабарлама жолданған күннен бастап бір ай ішінде жазбаша жауап болмаған жағдайда ақшаны өтеу хабарлама жолданған күннен бастап бір ай өткеннен кейін сот тәртібінде жүзеге асырылады.
9. Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттердің жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында ҰҚО әскери қызметшілерін оқытуға жұмсалған шығындарды өтеуден түсетін ақша республикалық бюджеттің кірісіне аударылуға жатады.
10. ҰҚО әскери қызметшілерін оқытуға жұмсалған ақшаны мемлекетке өтеуді бақылау әскери қызметшінің соңғы қызмет атқарған (оқыған) орны бойынша ҰҚО заң бөлімшесі жүзеге асырады.
11. Тоқсан сайын келесі тоқсаннан кейінгі айдың оны күніне дейін ҰҚО кадр, заң және қаржы бөлімшелері оқуға жұмсалған ақшаның шығыстарын өтеу бойынша деректерді салыстыруды жүргізеді.
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының
әскери, арнаулы оқу
орындарында әскери
қызметшілерді оқытуға
жұмсалған ақшаны мемлекетке
өтеу қағидаларына
1-қосымша
(нысан)
Бекітемін
Бастық (басшы)
(ведомства, Қазақстан
Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының
бөлімшелері, әскери, арнаулы
оқу органдары)
____________________________
(ведомства, Қазақстан
Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының
бөлімшелері, әскери, арнаулы
оқу органдары)
____________________________
(әскери (арнайы) атағы, Т.А.Ә. (бар болса)
20 ___ ж. "__"__________
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік органдарынын әскери қызметшісін (курсантын)
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
__________________________________________________________________
мамандығы бойынша 20__ ж. "__" _______ 20__ ж. "__" ________ оқу кезеңіне оқытуға
жұмсалған нақты шығындардың
Жиынтық есебі
Шығыстар атауы
Шығыс сомасы (тенге)
Лауазымдық айлық ақы (стипендия)
Азық-түлікпен қамтамасыз ету
Жол жүру
Жалпы нақты оқытуға жұмсалған шығындары үшін өтелуге жатады:
Бастықтын (басшының) орынбасары
(ведомства, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік
органдарының бөлімшелері, әскери, арнаулы оқу орындары)
м.о.
______________________________________
(әскери (арнайы) атағы, қолы, аты, әкесінің атының бас әріптері және тегі (бар болса))
20__ж. "__"__________
Қаржы бөлімінің бастығы
(ведомства, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік
органдарының бөлімшелері, әскери, арнаулы оқу органдары)
м.о.
______________________________________
(әскери (арнайы) атағы, қолы, аты, әкесінің атының бас әріптері және тегі (бар болса))
20__ж. "__"__________
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының
әскери, арнаулы оқу
орындарында әскери
қызметшілерді оқытуға
жұмсалған ақшаны мемлекетке
өтеу қағидаларына
2-қосымша
(нысан)
Бекітемін
Бастық (басшы)
(ведомства, Қазақстан
Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының
бөлімшелері, әскери,
арнаулы оқу орындары)
____________________________
(ведомства, Қазақстан
Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының
бөлімшелері, әскери, арнаулы
оқу орындары)
____________________________
(әскери (арнайы) атағы, Т.А.Ә. (бар болса)
20 ___ ж. "__"__________
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік органдарынын әскери қызметшісін
(магистрант, докторант)
__________________________________________.
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
__________________________________________________________________
мамандығы бойынша 20__ ж. "__" _______ 20__ ж. "__" ________ оқу кезеңіне оқытуға
жұмсалған нақты шығындардың
Жиынтық есебі
Шығыстар атауы
Шығыс сомасы (тенге)
Өтемақы (оқу орнына жету және қайту, тағылымдамаға бару және одан қайту, көтермелеу жәрдемақысы, іссапар бару және одан қайту).
Магистрант, докторантпен олардың отбасы мүшелерінің
қызмет өткеру (мекенжайы) орынынан оқу орынына дейін барған және қайтқан бойынша шығыстары.
Магистрант, докторантпен мен олардың отбасы мүшелерінің қызмет өткеру (мекенжайы) орнынан оқу орнына дейін барған және қайтадан өз мүлкін тасымалдау бойынша көлік шығыстары.
Жалпы нақты оқытуға жұмсалған шығындары үшін өтелуге жатады:
Бастықтын (басшының) орынбасары
(ведомства, ҚР ҰҚО бөлімшелері, ӘОО) (ведомства,
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының
бөлімшелері, әскери, арнаулы оқу орындары)
м.о.
_______________________________________
(әскери (арнайы) атағы, қолы, аты, әкесінің атының бас әріптері және тегі (бар болса))
20__ж. "__"__________
Қаржы бөлімінің бастығы
(ведомства, Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының бөлімшелері, әскери,
арнаулы оқу орындары)
м.о.
______________________________________
(әскери (арнайы) атағы, қолы, аты, әкесінің атының бас әріптері және тегі (бар болса))
20__ж. "__"__________
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының
әскери, арнаулы оқу
орындарында әскери
қызметшілерді оқытуға
жұмсалған ақшаны мемлекетке
өтеу қағидаларына
3-қосымша
(нысан)
Бекітемін
Бастық (басшы)
(ведомства, Қазақстан
Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының
бөлімшелері, әскери, арнаулы
оқу орындары)
____________________________
(ведомства, Қазақстан
Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының
бөлімшелері, әскери, арнаулы
оқу орындары)
____________________________
(әскери (арнайы) атағы, Т.А.Ә.
(бар болса))
20 ___ ж. "__"__________
Шет мемлекетте оқыған әскери қызметшісін (курсантын)
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
мамандығы бойынша 20__ ж. "__" _______ 20__ ж. "__" ________ оқу кезеңіне оқытуға
жұмсалған нақты шығындардың
Жиынтық есебі
Шығыстар атауы
Шығыс соммасы (тенге)
Жол жүру
Жалпы нақты оқытуға жұмсалған шығындары үшін өтелуге жатады:
Бастықтын (басшының) орынбасары
(ведомства, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік
органдарының бөлімшелері, әскери, арнаулы оқу орындары)
м.о. ______________________________
(әскери (арнайы) атағы, қолы, аты, әкесінің атының бас әріптері және тегі (бар болса)
20__ж. "__"__________
Қаржы бөлімінің бастығы
(ведомства, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік
органдарының бөлімшелері, әскери, арнаулы оқу орындары)
м.о.
______________________________________
(әскери (арнайы) атағы, қолы, аты, әкесінің атының бас әріптері және тегі (бар болса)
20__ж. "__"__________
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының
әскери, арнаулы оқу
орындарында әскери
қызметшілерді оқытуға
жұмсалған ақшаны мемлекетке
өтеу қағидаларына
4-қосымша
(нысан)
Бекітемін
Бастық (басшы)
(ведомства, Қазақстан
Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының
бөлімшелері, әскери, арнаулы
оқу орындары)
____________________________
(ведомства, Қазақстан
Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдарының
бөлімшелері, әскери, арнаулы
оқу орындары)
____________________________
(әскери (арнайы) атағы, Т.А.Ә.
(бар болса))
20 ___ ж. "__"__________
Шет мемлекетте оқыған әскери қызметшісін (адъюнкт)
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
__________________________________________________________________
мамандығы бойынша 20__ ж. "__" _______ 20__ ж. "__" ________ оқу кезеңіне оқытуға
жұмсалған нақты шығындардың
Жиынтық есебі
Шығыстар атауы
Шығыс соммасы (тенге)
Өтемақы (оқу орынына және каникулдық демалысқа жол жүру үшін, тағылымдамаға бару және одан қайту, көтермелеу жәрдемақысы).
Адъюнкт пен олардың отбасы мүшелерінің қызмет өткеру (мекенжайы) орнынан оқу орнына дейін барған және Қазақстан Республикасына қайтадан жол жүрулері.
Адъюнкт пен олардың отбасы мүшелерінің қызмет өткеру (мекенжайы) орнынан оқу орнына дейін барған және Қазақстан Республикасына қайтадан өз мүлкін тасымалдау бойынша көлік шығыстары.
Адъюнктің отбасы мүшелерінің медицина сақтандыру үшін.
Жалпы нақты оқытуға жұмсалған шығындары үшін өтелуге жатады:
Бастықтың (басшының) орынбасары
(ведомства, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік
органдарының бөлімшелері, әскери,арнаулы оқу орындары)
м.о. ______________________________________
(әскери (арнайы) атағы, қолы, аты, әкесінің атының бас әріптері және тегі (бар болса))
20__ж. "__"__________
Қаржы бөлімінің бастығы
(ведомства, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік
органдарының бөлімшелері, әскери, арнаулы оқу орындары)
м.о. ______________________________________
(әскери (арнайы) атағы, қолы, аты, әкесінің атының бас әріптері және тегі (бар болса))
20__ж. "__"__________

Глава 2. Порядок возмещения денег, затраченных на обучение
6. Уведомление о необходимости добровольного возмещения денег, затраченных на обучение (далее – уведомление), оформляется в произвольной форме и направляется посредством электронной почты, телефонограммой либо телеграммой и иными средствами связи в адрес уволенного (отчисленного) военнослужащего кадровыми подразделениями ведомств, структурных подразделений, территориальных и иных органов Комитета национальной безопасности по последнему месту его службы (обучения).
В уведомлении указывается подлежащая к возмещению сумма, а также сроки добровольного возмещения и предоставления письменного ответа о согласии либо отказе возместить деньги, затраченные на обучение.
7. В течение пяти рабочих дней со дня получения письменного ответа о согласии добровольно возместить деньги, затраченные на обучение, в адрес уволенного (отчисленного) военнослужащего кадровыми подразделениями по последнему месту его службы (обучения) направляется уведомление с указанием банковских реквизитов и графика возмещения денег, затраченных на обучение, на срок не более шести месяцев.
В случае непогашения в полном объҰме суммы добровольного возмещения денег, затраченных на обучение, возмещение образовавшейся задолженности осуществляется в судебном порядке, в течение месяца со дня окончания установленного срока.
8. В случае письменного отказа уволенного (отчисленного) военнослужащего от добровольного возмещения денег, затраченных на обучение, либо отсутствия письменного ответа в течение месяца со дня отправления уведомления, возмещение денег осуществляется в судебном порядке.
9. Деньги от возмещения затрат на обучение военнослужащих ОНБ в организациях высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан или иностранных государств подлежат перечислению в доход республиканского бюджета.
10. Контроль за возмещением государству денег, затраченных на обучение военнослужащих ОНБ, осуществляется юридическим подразделением ОНБ по последнему месту службы (обучения) военнослужащего.
11. Ежеквартально до десятого числа следующего за кварталом месяца кадровые, юридические и финансовые подразделения ОНБ производят сверку данных о возмещении расходов денег, затраченных на обучение.
Приложение 1
к Правилам возмещения
государству денег, затраченных
на обучение военнослужащих в
военных, специальных учебных
заведениях органов
национальной безопасности
Республики Казахстан
(форма)
Утверждаю
Начальник (руководитель)
(ведомства, подразделения
органов национальной
безопасности Республики
Казахстан, военного,
специального учебного заведения)
__________________________________
(ведомство, подразделение
органов национальной
безопасности Республики
Казахстан, военное, специальное
учебное заведение)
_____________________________________
(воинское (специальное) звание,
Ф.И.О (при его наличии)
"__"__________20__г.
Сводный расчҰт
фактических затрат на обучение военнослужащего (курсанта)
_____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
органов национальной безопасности Республики Казахстан за период обучения с
"__" _______ 20__ по "__" ________ 20__ учебный(е) год(ы) по специальности
_____________________________________________________.
Наименование расходов
Сумма затрат
(тенге)
Должностной оклад (стипендия)
Обеспечение питанием
Проезд
Итого к возмещению фактических затрат за обучение:
Заместитель начальника (руководителя)
(ведомства, подразделения органов национальной безопасности Республики
Казахстан, военного, специального учебного заведения)
м.п. __________________________________________________________
(воинское (специальное) звание, подпись, инициал имени, отчества и фамилия (при его наличии)
"__"__________20__г.
Начальник финансового подразделения
(ведомства, подразделения органов национальной безопасности
Республики Казахстан, военного, специального учебного заведения)
м.п. __________________________________________________________
(воинское (специальное) звание, подпись, инициал имени, отчества и фамилия (при его наличии)
"__"__________20__г.
Приложение 2
к Правилам возмещения
государству денег, затраченных
на обучение военнослужащих в
военных, специальных учебных
заведениях органов
национальной безопасности
Республики Казахстан
(форма)
Утверждаю
Начальник (руководитель)
(ведомства, подразделения
органов национальной
безопасности Республики
Казахстан, военного,
специального учебного заведения)
____________________________
(ведомство, подразделение
органов национальной
безопасности Республики Казахстан)
____________________________
(воинское (специальное) звание,
Ф.И.О (при его наличии)
"__"__________20__г.
Сводный расчҰт
фактических затрат на обучение военнослужащего (магистранта, докторанта)
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
органов национальной безопасности Республики Казахстан за период обучения с
"__" _______ 20__ по "__" ________ 20__ учебный(е) год(ы) по специальности
_____________________________________________________
Наименование расходов
Сумма затрат
(тенге)
Компенсационные выплаты (проезд к месту обучения и обратно, на стажировку и обратно, подъемное пособие, командировочные расходы).
Проезд членов семьи магистранта, докторанта от его места службы к месту учебы и обратно к новому месту службы магистранта, докторанта.
Транспортные расходы по перевозке собственного имущества магистранта, докторанта и членов его семьи от его места службы к месту учебы и обратно к новому месту службы магистранта, докторанта.
Итого к возмещению фактических затрат за обучение:
Заместитель начальника (руководителя)
(ведомства, подразделения органов национальной безопасности
Республики Казахстан, военного, специального учебного заведения)
м.п. ____________________________________________________
(воинское (специальное) звание, подпись, инициал имени, отчества и фамилия (при его наличии)
"___"__________20__г.
Начальник финансового подразделения
(ведомства, подразделения ОНБ РК, вуза)
м.п.
(воинское (специальное) звание, подпись, инициал имени, отчества и фамилия (при его наличии)
"__"__________20__г.
Приложение 3
к Правилам возмещения
государству денег, затраченных
на обучение военнослужащих в
военных, специальных учебных
заведениях органов
национальной безопасности
Республики Казахстан
(форма)
Утверждаю
Начальник (руководитель)
(ведомства, подразделения
органов национальной
безопасности Республики
Казахстан, военного,
специального учебного заведения)
____________________________
(ведомство, подразделение
органов национальной
безопасности Республики
Казахстан, военное, специальное
учебное заведение)
____________________________
(воинское (специальное) звание,
Ф.И.О. (при его наличии)
"__"__________20__г.
Сводный расчҰт
фактических затрат на обучение военнослужащего (курсанта)
__________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
обучавшегося в организации образования иностранных государств за период
обучения с "__" _______ 20__ по "__" ________ 20__ учебный(е) год(ы) по
специальности _________________________________________.
Наименование расходов
Сумма затрат
(тенге)
Проезд
Итого к возмещению фактических затрат за обучение:
Заместитель начальника (руководителя)
(ведомства, подразделения органов национальной безопасности
Республики Казахстан, военного, специального учебного заведения)
м.п.
_________________________________________________________
(воинское (специальное) звание, подпись, инициал имени, отчества и фамилия (при его наличии)
"__"__________20__г.
Начальник финансового подразделения
(ведомства, подразделения органов национальной безопасности
Республики Казахстан, военного, специального учебного заведения)
м.п. ____________________________________________________
(воинское (специальное) звание, подпись, инициал имени, отчества и фамилия (при его наличии)
"__"__________20__г.
Приложение 4
к Правилам возмещения
государству денег, затраченных
на обучение военнослужащих в
военных, специальных учебных
заведениях органов
национальной безопасности
Республики Казахстан
(форма)
Утверждаю
Начальник (руководитель)
(ведомства, подразделения
органов национальной
безопасности Республики
Казахстан, военного,
специального учебного заведения)
____________________________
(ведомство, подразделение
органов национальной
безопасности Республики Казахстан)
____________________________
(воинское (специальное) звание,
Ф.И.О (при его наличии)
"__"__________20__г.
Сводный расчҰт
фактических затрат на обучение военнослужащего (адъюнкта)
_______________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
обучавшегося в организации образования иностранных государств за период
обучения с "__" _______ 20__ по "__" ________ 20__ учебный (е) год (ы)
по специальности _____________________________________________________
Наименование расходов
Сумма затрат
(тенге)
Компенсационные выплаты (за проезд к месту обучения и обратно, в каникулярный отпуск, на стажировку и обратно, подъемное пособие).
Проезд членов семьи адъюнкта от его места службы к месту учебы и обратно к новому месту службы адъюнкта в Республику Казахстан.
Транспортные расходы по перевозке собственного имущества адъюнкта и членов его семьи от его места службы к месту учебы и обратно к новому месту
службы адъюнкта в Республику Казахстан.
Медицинское страхование членов семьи адъюнкта.
Итого к возмещению фактических затрат за обучения:
Заместитель начальника (руководителя)
(ведомства, подразделения органов национальной безопасности
Республики Казахстан, военного, специального учебного заведения)
м.п.
__________________________________________________________
(воинское (специальное) звание, подпись, инициал имени, отчества и фамилия (при его наличии)
"__"__________20__г.
Начальник финансового подразделения
(ведомства, подразделения органов национальной безопасности
Республики Казахстан, военного, специального учебного заведения)
м.п.
(воинское (специальное) звание, подпись, инициал имени,
отчества и фамилия (при его наличии)
"__"__________20__г.