"Қызмет ету мерзімі өткен лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектерге) арналған көтергіштерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 29 қыркүйектегі № 481 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 23 тамыздағы № 42 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 26 тамызда № 29294 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қызмет ету мерзімі өткен лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектерге) арналған көтергіштерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 29 қыркүйектегі № 481 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24564 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет ету мерзімі өткен лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектігі бар адамдарға) арналған көтергіштерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы"
көрсетілген бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған қызмет ету мерзімі өткен лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектігі бар адамдарға) арналған көтергіштерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін."
көрсетілген бұйрықпен бекітілген қызмет ету мерзімі өткен лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектерге) арналған көтергіштерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы нұсқаулығында:
нұсқаулықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет ету мерзімі өткен лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектігі бар адамдарға) арналған көтергіштерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулық";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қызмет ету мерзімі өткен лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектігі бар адамдарға) арналған көтергіштерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-2-бабының 14-21) тармақшасына сәйкес әзірленді және қызмет ету мерзімі өткен лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектігі бар адамдарға) арналған көтергіштерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізуді (бұдан әрі – лифт) әдістерге және кезеңділікке ұйымдастыру тәртібін нақтылайды.";
1-қосымшаның оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет ету мерзімі өткен
лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі
шектеулі адамдарға
(мүгедектігі бар адамдарға)
арналған көтергіштерді одан әрі
пайдалану мүмкіндігін айқындау
мақсатында олардың
техникалық жай-күйіне зерттеп-
қарауды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
1-қосымша";
2-қосымшаның оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет ету мерзімі өткен
лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі
шектеулі адамдарға
(мүгедектігі бар адамдарға)
арналған көтергіштерді одан әрі
пайдалану мүмкіндігін айқындау
мақсатында олардың
техникалық жай-күйіне зерттеп-
қарауды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
2-қосымша";
3-қосымшаның оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет ету мерзімі өткен
лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі
шектеулі адамдарға
(мүгедектігі бар адамдарға)
арналған көтергіштерді одан әрі
пайдалану мүмкіндігін айқындау
мақсатында олардың
техникалық жай-күйіне зерттеп-
қарауды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
3-қосымша";
4-қосымшаның:
оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет ету мерзімі өткен
лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі
шектеулі адамдарға
(мүгедектігі бар адамдарға)
арналған көтергіштерді одан әрі
пайдалану мүмкіндігін айқындау
мақсатында олардың
техникалық жай-күйіне зерттеп-
қарауды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
4-қосымша";
3-тарауы мынадай редакцияда жазылсын:
"3.Пайдаланылған нормативтік және әдістемелік құжаттаманың тізбесі
Зерттеп-қарау:

О внесении изменений в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 сентября 2021 года № 481 "Об утверждении Инструкции по проведению обследования технического состояния лифтов, а также подъемников для лиц с ограниченными возможностями (инвалидов) с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 23 августа 2022 года № 42. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 августа 2022 года № 29294
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 сентября 2021 года № 481 "Об утверждении Инструкции по проведению обследования технического состояния лифтов, а также подъемников для лиц с ограниченными возможностями (инвалидов) с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24564) следующие изменения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Инструкции по проведению обследования технического состояния лифтов, а также подъемников для лиц с ограниченными возможностями (лиц с инвалидностью) с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации";
пункт 1 указанного приказа изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по проведению обследования технического состояния лифтов, а также подъемников для лиц с ограниченными возможностями (лиц с инвалидностью) с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации.";
в Инструкции, по проведению обследования технического состояния лифтов, а также подъемников для лиц с ограниченными возможностями (инвалидов) с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации, утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Инструкция по проведению обследования технического состояния лифтов, а также подъемников для лиц с ограниченными возможностями (лиц с инвалидностью) с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Инструкция по проведению обследования технического состояния лифтов, а также подъемников для лиц с ограниченными возможностями (лиц с инвалидностью) с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 14-21) статьи 12-2 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" (далее – Закон) и детализирует порядок организации к периодичности и методам обследования технического состояния лифтов, а также подъемников для лиц с ограниченными возможностями (лиц с инвалидностью) с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации (далее – лифт).";
в приложении 1 правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Инструкции по проведению
обследования технического
состояния лифтов, а также
подъемников для лиц
с ограниченными возможностями
(лиц с инвалидностью)
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации";
в приложении 2 правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Инструкции по проведению
обследования технического
состояния лифтов, а также
подъемников для лиц
с ограниченными возможностями
(лиц с инвалидностью)
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации";
в приложении 3 правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Инструкции по проведению
обследования технического
состояния лифтов, а также
подъемников для лиц
с ограниченными возможностями
(лиц с инвалидностью)
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации";
в приложении 4:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Инструкции по проведению
обследования технического
состояния лифтов, а также
подъемников для лиц
с ограниченными возможностями
(лиц с инвалидностью)
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации";
главу 3 изложить в следующей редакции:
"3. Перечень использованной нормативной и методической документации
Обследование проведено в соответствии с:

Қызмет ету мерзімі өткен лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектігі бар адамдарға) арналған көтергіштерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулық "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-2-бабының 14-21) тармақшасына сәйкес әзірленген;
ҚР СТ ISO 17637-2019 "Дәнекерленген қосылыстарды бұзбайтын бақылау. Балқытып дәнекерлеу арқылы алынған дәнекерлеу жіктерін көзбен бақылау";
МЕМСТ ЕН 1714-2006 "Дәнекерленген қосылыстарды бұзбайтын бақылау. Ультрадыбыстық әдіс";
12 МЕМСТ ЕН 1290-2006 "Дәнекерленген қосылыстарды бұзбайтын бақылау. Магнитті ұнтақты әдіс" сәйкес жүргізілді.";
5-қосымшаның оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет ету мерзімі өткен
лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі
шектеулі адамдарға
(мүгедектігі бар адамдарға)
арналған көтергіштерді одан әрі
пайдалану мүмкіндігін айқындау
мақсатында олардың
техникалық жай-күйіне зерттеп-
қарауды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
5-қосымша";
6-қосымша осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
7-қосымшаның оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет ету мерзімі өткен
лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі
шектеулі адамдарға
(мүгедектігі бар адамдарға)
арналған көтергіштерді одан әрі
пайдалану мүмкіндігін айқындау
мақсатында олардың
техникалық жай-күйіне зерттеп-
қарауды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
7-қосымша";
8-қосымшаның оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет ету мерзімі өткен
лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі
шектеулі адамдарға
(мүгедектігі бар адамдарға)
арналған көтергіштерді одан әрі
пайдалану мүмкіндігін айқындау
мақсатында олардың
техникалық жай-күйіне зерттеп-
қарауды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
8-қосымша";
9-қосымша осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
10-қосымшаның оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет ету мерзімі өткен
лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі
шектеулі адамдарға
(мүгедектігі бар адамдарға)
арналған көтергіштерді одан әрі
пайдалану мүмкіндігін айқындау
мақсатында олардың
техникалық жай-күйіне зерттеп-
қарауды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
10-қосымша";
11-қосымшаның оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет ету мерзімі өткен
лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі
шектеулі адамдарға
(мүгедектігі бар адамдарға)
арналған көтергіштерді одан әрі
пайдалану мүмкіндігін айқындау
мақсатында олардың
техникалық жай-күйіне зерттеп-
қарауды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
11-қосымша".
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:

Инструкцией по проведению обследования технического состояния лифтов, а также подъемников для лиц с ограниченными возможностями (лиц с инвалидностью) с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации, разработанной в соответствии с подпунктом 14-21) статьи 12-2 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите";
СТ РК ISO 17637-2019 "Контроль неразрушающий сварных соединений. Визуальный контроль сварных швов, полученных сваркой плавлением";
ГОСТ ЕН 1714-2006 "Контроль неразрушающий сварных соединений. Ультразвуковой метод";
ГОСТ ЕН 1290-2006 "Контроль неразрушающий сварных соединений. Магнитопорошковый метод.";
в приложении 5 правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 5
к Инструкции по проведению
обследования технического
состояния лифтов, а также
подъемников для лиц
с ограниченными возможностями
(лиц с инвалидностью)
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации";
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в приложении 7 правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 7
к Инструкции по проведению
обследования технического
состояния лифтов, а также
подъемников для лиц
с ограниченными возможностями
(лиц с инвалидностью)
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации";
в приложении 8 правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 8
к Инструкции по проведению
обследования технического
состояния лифтов, а также
подъемников для лиц
с ограниченными возможностями
(лиц с инвалидностью)
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации";
приложение 9 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в приложении 10 правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 10
к Инструкции по проведению
обследования технического
состояния лифтов, а также
подъемников для лиц
с ограниченными возможностями
(лиц с инвалидностью)
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации";
в приложении 11 правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 11
к Инструкции по проведению
обследования технического
состояния лифтов, а также
подъемников для лиц
с ограниченными возможностями
(лиц с инвалидностью)
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации".
2. Комитету промышленной безопасности Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2022 жылғы 23 тамыздағы
№ 42 Бұйрыққа
1-қосымша
Қызмет ету мерзімі өткен
лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі
шектеулі адамдарға (мүгедектігі
бар адамдарға) арналған
көтергіштерді одан әрі
пайдалану мүмкіндігін айқындау
мақсатында олардың
техникалық жай-күйіне зерттеп-
қарауды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
6-қосымша
Нысан
____________________________________________________________________
(Зерттеп-қарауды жүргізетін ұйымның атауы)
Лифт пен қауіпсіздік құрылғыларының жұмыс істеуін тексерудің № ____ актісі
_________қала "____" _______ 20___ ж. Зерттеп-қарауды жүргізетін ұйым құрамында
_________________________________________________________________________,
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
______________________________________________________ мекенжайы бойынша
(көше, үй, корпус, кіреберіс)
зауыттық №___________, тіркеу № __________лифтінің қауіпсіздік құрылғыларының жұмыс істеуіне тексеру жүргізілді.
Тексеру және сынау Қызмет ету мерзімі өткен лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектігі бар адамдарға) арналған көтергіштерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйінезерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулық "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-2-бабының 14-21) тармақшасына сәйкес жүргізілді. Бұл ретте анықталды: қағидаттық электрлік (гидравликалық) схемада көзделген режимдегі лифт, мыналарды қоспағанда, дұрыс жұмыс істейді:
_________________________________________________________________________;
қабат алаңдарында кабинаның тоқтау дәлдігі, қабат алаңдарын қоспағанда, белгіленген
нормаға сәйкес келеді _____________________________________________________;
қауіпсіздік құрылғылары: жылдамдықты шектегіш, ұстағыштар, гидравликалық
буферлер, шахта есіктерінің құлыптары, кабиналар мен ажыратқыштар, дұрыс жұмыс
істейді, қоспағанда: _______________________________________________________;
Қауіпсіздік ажыратқыштары дұрыс жұмыс істейді, қоспағанда
_________________________________________________________________________;
Ұсынылады: ______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Мамандар: _______________ _______________________________________________
(Қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
_______________ _______________________________________________
(Қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2022 жылғы 23 тамыздағы
№ 42 Бұйрыққа
2- қосымша
Қызмет ету мерзімі өткен
лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі
шектеулі адамдарға (мүгедектігі
бар адамдарға) арналған
көтергіштерді одан әрі
пайдалану мүмкіндігін айқындау
мақсатында олардың
техникалық жай-күйіне зерттеп-
қарауды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
9-қосымша
Нысан
____________________________________________________________________
(Тексеру жүргізетін ұйымның атауы)
Нормативтік қызмет мерзімін өтеген лифтінің № ХХХХ-ХХ-ХХ зерттеп- қарауды жүргізу актісі
Зауыттық №__________________, тіркеу № _____________________лифт
Мекенжайы: ________________________________________________
(Қала, көше, үй, корпус)
Тапсырыс беруші:____________________________________________
(ұйымның атауы)
Зерттеп-қарауды жүргізетін ұйымның басшысы:
_________________________ ________________________________________
(Қолы, бар болған мөртабан) (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
"___" _____________ 20 ____ ж.
Лифтіні зерттеп-қарауды жүргізу актісі қызметтің нормативтік мерзімін өтеген зауыттық № ___________, тіркеу № _______

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 23 августа 2022 года № 42
Приложение 6
к Инструкции по проведению
обследования технического
состояния лифтов, а также
подъемников для лиц
с ограниченными возможностями
(лиц с инвалидностью)
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации
Форма
______________________________________________________________
(наименование организации, проводившей обследование)
АКТ № ____ проверки функционирования лифта и устройств безопасности
город _____________ "____" ___________ 20___ г.
Организация, проводившая обследование, в составе
_________________________________________________________________________,
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) провела проверку функционирования
устройств безопасности лифта, заводской № _____, регистрационный № __________,
установленного по адресу:
_________________________________________________________________________.
(Улица, дом, корпус, подъезд)
Проверка и испытания проведены в соответствии с Инструкцией по проведению
обследования технического состояния лифтов, а также подъемников для лиц
с ограниченными возможностями (лиц с инвалидностью) с истекшим сроком службы
с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации, разработанной
в соответствии с подпунктом 14-21) статьи 12-2 Закона Республики Казахстан
"О гражданской защите".
При этом установлено:
лифт в режиме, предусмотренном принципиальной электрической (гидравлической)
схемой, функционирует исправно, за исключением:
_________________________________________________________________________;
точность остановки кабины на этажных площадках соответствует установленной
норме, за исключением этажных площадок
_________________________________________________________________________;
устройства безопасности: ограничитель скорости, ловители, гидравлические буфера,
замки дверей шахты, кабины и выключатели функционируют исправно,
за исключением:
_________________________________________________________________________;
Выключатели безопасности функционируют исправно, за исключением:
_________________________________________________________________________;
Рекомендуется:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Специалисты: _________________ ___________________________________________
(Подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_________________ ________________________________________________________
(Подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 2
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 23 августа 2022 года № 42
Приложение 9
к Инструкции по проведению
обследования технического
состояния лифтов, а также
подъемников для лиц
с ограниченными возможностями
(лиц с инвалидностью)
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации
Форма
____________________________________________________________________
(наименование организации, проводившей обследование)
Акт № ХХХХ-ХХ-ХХ обследования лифта, отработавшего нормативный срок службы
Лифт, заводской № _______________ регистрационный № ________________
Адрес: _____________________________________________________________
(город, улица, дом, корпус) Заказчик:___________________________________________________________
(наименование организации)
Руководитель организации, проводившей обследование
___________________________________________________________________
(подпись, печать при наличии) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"__" _____________ 20 _____ г.
Акт обследования лифта, заводской № __________, регистрационный № _______,
отработавший нормативный срок службы

1. Кіріспе бөлім
Тексеру жүргізу үшін негіздеме (өтінім, шарт және т. б.))
Зерттеп-қарауды жүргізетін ұйым туралы мәліметтер
Зерттеп-қарауды жүргізетін ұйымның атауы
Мекенжайы
Басшысы
Телефон, факс
Мамандар туралы мәліметтер
ТАӘ (бар болған жағдайда)
Біліктілік деңгейі
куәліктің №
қолданылу мерзімі
Топ жетекшісі
Мамандар (тексерушілер)
Қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын техникалық құрылғылардың өнеркәсіптік қауіпсіздігіне сараптама жүргізу құқығына аттестат
аттестат №
Қолданылу мерзімі
2. Зерттеп-қарауды жүргізу объектісі, мақсаты, қысқаша техникалық сипаттамасы
Лифт тірк. № , кім тіркеді
Тағайындау (жолаушылар, жүк, аурухана)
Машиналық үй-жаймен (машиналық үй-жайсыз))
Дайындаушы зауыт
зауыттық №
Дайындалған жылы
Лифтінің қысқаша техникалық сипаттамасы
Номиналды жүк көтергіштігі, кг
Номиналды жылдамдығы, м / с
Тоқтау (қабаттар) саны
Лифт жетегі (электрлік, гидравликалық)
Есік жетегі (автоматты, қолмен)
3. Тапсырыс беруші (пайдаланушы ұйым) туралы деректер
Атауы
Тапсырыс беруші
Пайдаланушы ұйым
Уәкілетті өкіл, лауазымы
Тегі, Аты, Әкесінің аты бар болған жағдайда
Телефон
4. Зерттеп-қарауды жүргізу мақсаты
Зерттеп-қарауды жүргізу мақсаты лифтіні қауіпсіз пайдалану мерзімін ұзарту мүмкіндігін анықтау үшін оның техникалық жай-күйін бағалау болып табылады.
5. Зерттеп-қарауды жүргізу процесінде қаралған құжаттар туралы мәліметтер:
1) лифт паспорты;
2) орнату сызбасы;
3) принципті электрлік (гидравликалық) схема;
4) техникалық қызмет көрсету журналы;
5) Пайдалану жөніндегі нұсқаулық, Техникалық сипаттама (бар болса).
6. Зерттеп-қарауды жүргізу нәтижелері
Қызмет ету мерзімі өткен лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектігі бар адамдарға) арналған көтергіштерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйінезерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулық "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-2-бабының 14-21) тармақшасына сәйкес әзірленген қорытындысы бойынша, анықталған:
1) лифтіні пайдалану шарттары "Лифтіні пайдалану шарттарын зерттеп-қарауды жүргізу актісінде" көрсетілгендерді қоспағанда, паспорттық деректерге сәйкес келеді;
2) механикалық және электрлік жабдықтар жарамды күйде болады, ақау ведомосінде (қоса беріліп отыр) көрсетілген жабдықты қоспағанда;
3) лифт металл конструкциялары оларды одан әрі пайдалануға мүмкіндік беретін жағдайда болады. Анықталған ақаулар лифт металл конструкцияларын тексеру актісінде көрсетілген;
4) лифт және қауіпсіздік құрылғылары "лифт пен қауіпсіздік құрылғыларының жұмыс істеуін зерттеп-қарауды жүргізу актісінде" көрсетілген құрылғыларды қоспағанда, дұрыс жұмыс істейді;

1. Вводная часть
Основание для проведения обследования (заявка, договор и т.п.)
Сведения об организации, проводившей обследование
Наименование организации, проводившей обследование
Адрес
Руководитель
Телефон, факс
Сведения о специалистах
ФИО (при его наличии)
Уровень квалификации
№ удостоверения срок действия
Руководитель группы
Специалисты (обследователи)
Аттестат на право проведения экспертизы промышленной безопасности технических устройств, применяемых на опасных производственных объектах
№ аттестата
Срок действия
2. Объект обследования, назначение, краткая техническая характеристика
Лифт, регистрационный №, кем зарегистрирован
Назначение (пассажирский, грузовой, больничный)
С машинным помещением (без машинного помещения)
Завод-изготовитель
Год изготовления
Заводской №
Краткая техническая характеристика лифта
Номинальная грузоподъемность, кг
Номинальная скорость, м/с
Число остановок (этажей)
Привод лифта (электрический, гидравлический)
Привод дверей (автоматический, ручной)
3. Данные о заказчике (эксплуатирующей организации)
Наименование
Заказчик
Эксплуатирующая организация
Уполномоченный представитель, должность
Фамилия, имя, отчество при его наличии
Телефон
4. Цель обследования
Целью обследования является оценка технического состояния лифта для определения возможности продления срока его безопасной эксплуатации.
5. Сведения о документах, рассмотренных в процессе обследования:
1) паспорт лифта;
2) установочный чертеж;
3) принципиальная электрическая (гидравлическая) схема;
4) журнал технического обслуживания;
5) инструкция по эксплуатации, техническое описание (при наличии).
6. Результаты обследования
В результате обследования, проведенного в объеме Инструкции по проведению обследования технического состояния лифтов, а также подъемников для лиц с ограниченными возможностями (лиц с инвалидностью), с истекшим нормативным сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации, разработанной в соответствии с подпунктом 14-21) статьи 12-2 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", установлено:
1) условия эксплуатации лифта соответствуют паспортным данным, за исключением указанных в "Акте проверки условий эксплуатации лифта";
2) механическое и электрическое оборудование находится в исправном состоянии, за исключением оборудования, указанного в ведомости дефектов (прилагается);
3) металлоконструкции лифта находятся в состоянии, допускающем их дальнейшую эксплуатацию. Выявленные дефекты указаны в Акте обследования металлоконструкций лифта;
4) лифт и устройства безопасности функционируют исправно за исключением устройств, указанных в "Акте проверки функционирования лифта и устройств безопасности";

5) қорғаныстық нөлдеу (жерге тұйықтау), электр тізбектері мен электр жабдығының оқшаулама кедергісі, қорғаныс нөлденуін (жерге тұйықтау) және лифтінің электр желілері мен электр жабдығының оқшаулама кедергісін сынау жөніндегі техникалық есепте көрсетілгендерді қоспағанда, белгіленген талаптарға сәйкес келеді;
6) лифтіні техникалық зерттеп-қарауды жүргізу процесінде анықталған жол берілмейтін ақаулар мен ақаулар лифтіні техникалық зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі жұмыстарды орындау актісінде көрсетілген. Егер жол берілмейтін ақаулар мен ақаулықтар анықталмаған жағдайда, "лифтіні техникалық тексеру процесінде жол берілмейтін ақаулар мен ақаулықтар анықталған жоқ" деп көрсетіледі;
7) лифт жабдығын қауіпсіз пайдаланудың қалдық мерзімін есептеу нәтижелері 1-кестеде көрсетілген.
1-кесте
Лифт жабдығының қалдық ресурсын есептеу нәтижелері
Лифтінің құрамдас бөліктерінің атауы
Қалдық ресурс, (мерзімі) жыл
Келесі тексерудің ұсынылған мерзімі, күнтізбелік жыл
Ескертпе
1. Жүкшығыр
1) редуктор
2) АЖШ
2. Кабина
1) кабинаның есігі
2) металл конструкциялары
Металл конструкцияларын зерттеп-қарауды жүргізу актісі бойынша
3. Қарсы салмақ
1) аспа
2) металл конструкциялары
Металл конструкцияларын зерттеп-қарауды жүргізу актісі бойынша
4. Шахта
1) дәнекерленген қосылыстар
Металл конструкцияларын зерттеп-қарауды жүргізу актісі бойынша
5. Басқа жабдықтар
7. Қорытынды бөлім
Қорытындылар:
1) техникалық зерттеп-қарауды жүргізу нәтижелері негізінде лифт ақаулар жойылған және осы қорытындының 6-бөлімінде көрсетілген актілер мен есептер бойынша орындалған жағдайда оны қауіпсіз пайдалануға жол беретін жағдайда екендігі анықталды;
2) есептеу негізінде лифт жабдығының 1-кестеде көрсетілген қалдық ресурсы бар екендігі анықталды.
Ұсынымдар:
1) лифт пайдалануға берілгенге дейін қауіпсіз пайдалануға жол бермейтін ақауларды жою; басқа да ақаулар – кезекті техникалық қызмет көрсету (жөндеу) кезінде);
2) 20 __ ж. _______ дейін жабдықтардың (жаңғыртылмаған лифтілер үшін) және металл конструкциялардың техникалық жай-күйіне келесі зерттеп-қарауды жүргізу жүргізу
Топ жетекшісі:
__________________ __________________________________________
(Қолы)       (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Қорытынды алдым,
Тапсырыс берушінің өкілі:
________________ ____________________________________________
(Қолы)       (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Осы қорытындыны лифт паспортымен бірге сақтау қажет.
Зерттеп-қарау актісіне
1-қосымша
№ __________ бастап
"__" ________ 20 __ ж.
Зерттеп-қарауды жүргізу кезінде пайдаланылған нормативтік-техникалық және әдістемелік құжаттаманың тізбесі:

5) защитное зануление (заземление), сопротивление изоляции электрических цепей и электрооборудования соответствует установленным требованиям, за исключением указанных в техническом отчете по испытанию защитного зануления (заземления) и сопротивления изоляции электрических сетей и электрооборудования лифта;
6) недопустимые дефекты и неисправности, выявленные в процессе технического обследования лифта, указаны в Акте выполнения работ по техническому обследованию лифта. В случае если не выявлено недопустимых дефектов и неисправностей, указывается "в процессе технического обследования лифта недопустимых дефектов и неисправностей не выявлено";
7) результаты расчета остаточного срока безопасной эксплуатации оборудования лифта указаны в Таблице 1.
Таблица 1
Результаты расчета остаточного ресурса лифтового оборудования
Наименование составных частей лифта
Остаточный ресурс, (срок) год
Рекомендованный срок следующего обследования, календарный год
Примечание
1. Лебедка
1) редуктор
2) КВШ
2. Кабина
1) дверь кабины
2) металлоконструкции
По акту обследования металлоконструкций
3. Противовес
1) подвеска
2) металлоконструкции
По акту обследования металлоконструкций
4. Шахта
1) сварные соединения
По акту обследования металлоконструкций
5. Другое оборудование
7. Заключительная часть
Выводы:
1) на основании результатов технического обследования установлено, что лифт находится в состоянии, допускающем его безопасную эксплуатацию при условии устранения дефектов и выполнения по актам и отчетам, указанных в разделе 6 настоящего Заключения;
2) на основании расчета установлено, что оборудование лифта, имеет остаточный ресурс, указанный в Таблице 1.
Рекомендации:
1) устранить дефекты, не допускающие безопасную эксплуатацию, до ввода лифта в эксплуатацию; другие дефекты – при очередном техническом обслуживании (ремонте);
2) провести следующее обследование технического состояния оборудования (для лифтов, не подвергнутых модернизации) и металлоконструкций до ________ 20___ г.
Руководитель группы:__________ ___________________________________ (Подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) Заключение получил, Представитель Заказчика:_________ _______________________________________ (Подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Настоящее Заключение хранить с паспортом лифта.
Приложение 1
к Акту обследования № __
от "___" ________ 20 _____ г.
Перечень использованной при обследовании нормативно-технической и методической документации:

1. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 359 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10332 болып тіркелген) Жүк көтергіш механизмдерді пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары;
2. МЕМСТ Р 53783-2010 Лифтілер. Пайдалану кезеңінде лифтілердің сәйкестігін бағалау қағидалары мен әдістері;
3. СТРК 1871-2009 Лифтілер. Пайдаланудағы лифтілердің қауіпсіздігін бағалау және арттыру әдістемесі;
4. Қызмет ету мерзімі өткен лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектігі бар адамдарға) арналған көтергіштерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйінезерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулық "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-2-бабының 14-21) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Зерттеп-қарау актісіне
2-қосымша
№ __________ бастап
"__" ________ 20 __ ж.
Лифтіні зерттеп-қарауды жүргізу бойынша жұмыс құжаттамасының тізбесі*
1. Лифтіні пайдалану шарттарын тексеру актісі;
2. Лифтінің механикалық және электрлік жабдықтарын зерттеп-қарауды жүргізу актісі;
3. Лифтінің металл конструкцияларын тексеру актісі;
4. Лифтінің техникалық параметрлері мен сипаттамаларын тексеру актісі:
5. Техникалық есеппен, № 1, 2, 3, 4 хаттамалармен және ақаулар ведомосімен қорғаныс нөлдендіруін (жерге тұйықтау), электр тізбектері мен лифт электр жабдығының оқшаулау кедергісін сынау жөніндегі техникалық есеп;
6. Лифтіні техникалық диагностикалау бойынша жұмыстарды аяқтау актісі.
* Жұмыс құжаттамасы қызмет етудің нормативтік мерзімі өткен лифтіні зерттеп-қарауды жүргізу актісімен бірге зерттеп-қарауды жүргізген ұйымда сақталады.
Зерттеп-қарау актісіне
3-қосымша
№ __________ бастап
"__" ________ 20 __ ж.
Лифтіні зерттеп-қарауды жүргізу кезінде қолданылған өллшеу құралдары мен жабдықтардың тізбесі
№ р/с
Өлшеу құралдары мен жабдықтардың атауы, түрі
Зауыттық №
Келесі тексеру мерзімі

1. Правила обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации грузоподъемных механизмов, утвержденные приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 359 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10332);
2. ГОСТ Р 53783-2010 Лифты. Правила и методы оценки соответствия лифтов в период эксплуатации;
3. СТРК 1871-2009 Лифты. Методология оценки и повышения безопасности лифтов, находящихся в эксплуатации;
4. Инструкция по проведению обследования технического состояния лифтов, а также подъемников для лиц с ограниченными возможностями (лиц с инвалидностью) с истекшим нормативным сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации, разработанная в соответствии с подпунктом 14-21) статьи 12-2 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите".
Приложение 2
к Акту обследования №
от "___" ________ 20 ____ г.
Перечень рабочей документации по обследованию лифта*
1. Акт проверки условий эксплуатации лифта;
2. Акт обследования механического и электрического оборудования лифта;
3. Акт обследования металлоконструкций лифта;
4. Акт проверки технических параметров и характеристик лифта:
5. Технический отчет по испытанию защитного зануления (заземления), сопротивления изоляции электрических цепей и электрооборудования лифта с техническим отчетом, протоколами №№ 1, 2, 3, 4 и ведомостью дефектов;
6. Акт окончания работ по техническому диагностированию лифта.
* Рабочая документация хранится в организации, проводившей обследование, с Актом обследования лифта, отработавшего нормативный срок службы.
Приложение 3
к Акту обследования №
от "___" _________ 20 ___ г.
Перечень средств измерений и оборудований, примененных при обследовании лифта
№ п/п
Наименование, тип средств измерений и оборудований
Заводской №
Срок следующей поверки