"Құрылыстағы баға белгілеу жөніндегі нормативтік құжаттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2017 жылғы 14 қарашадағы № 249-нқ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2022 жылғы 22 тамыздағы № 167-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 1 қыркүйекте № 29371 болып тіркелді. Күші жойылған - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2022 жылғы 9 желтоқсандағы № 227-нқ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 09.12.2022 № 227-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Құрылыстағы баға белгілеу жөніндегі нормативтік құжаттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2017 жылғы 14 қарашадағы № 249-нқ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16073 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшада:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Құрылыстың сметалық құнын анықтайтын сметалық стандарттарды әзірлеу және қолдану бойынша қағидалармен, ережелермен және ұсыныстармен бірге барлық бағаланған стандарттар құрылыстағы бағалар мен бағалардың жүйесін құрайды.
Бағаланған стандарттар дегеніміз – құрылыстың сметалық құнын анықтауға негіз болатын баға белгілеу және смета бойынша нормативтік құжаттар жиынтығының жалпыланған атауы және мыналарды қамтиды:
құрылыс нысандарының құнын айқындауға, құрылысқа байланысты басқа жұмыстар мен қызметтердің құнын анықтауға арналған нормативтік құжаттар, құралдар және әдістемелік ұсынымдар (жобалау жұмыстары, инженерлік ізденістер, инжинирингтік көрсетілетін қызметтер);
қабылданған есептеу базасына пайызбен көрсетілген жеке шығындар мен құрылыстағы шығындардың есептік нормалары;
үлкейтілген есептік нормалар;
жиынтық шығындар көрсеткіштері;
құрылыс ресурстарының болжамды бағасы;
құрылысқа арналған жүктерді тасымалдауға арналған болжамды бағалар;
құрылысқа арналған жобалау жұмыстарының бағасы;
құрылысқа арналған инженерлік ізденістердің бағасы;
құрылыс үшін құн индекстері.
Бағаланатын стандарттар тапсырыс берушімен мақұлданған жобаға сәйкес құрылыс, монтаж жұмыстары, құрылыс материалдары, бұйымдар, құрылымдар, жабдықтар және басқа да объектілерді өндіруге кететін шығындарды анықтауға арналған.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 ноября 2017 года № 249-нқ "Об утверждении нормативных документов по ценообразованию в строительстве"
Приказ Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 22 августа 2022 года № 167-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 сентября 2022 года № 29371. Утратил силу приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 декабря 2022 года № 227-нқ
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.12.2022 № 227-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
Внести в приказ председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 ноября 2017 года № 249-нқ "Об утверждении нормативных документов по ценообразованию в строительстве" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16073) следующие изменения:
в приложении 1 к указанному приказу:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В совокупности с правилами, нормативными документами и рекомендациями по разработке и применению сметных нормативов, определению сметной стоимости строительства все сметные нормативы образуют систему сметных нормативов и ценообразования в строительстве.
Сметные нормативы – это обобщенное название комплекса нормативных документов по ценообразованию и сметам, являющегося основой для определения сметной стоимости строительства и включающего в себя:
нормативные документы, пособия и методические рекомендации по определению стоимости строительства объектов, определению стоимости прочих работ и услуг, сопутствующих строительству (проектных работ, инженерных изысканий, инжиниринговых услуг);
сметные нормы на работы в строительстве, установленные на принятый измеритель;
сметные нормы на отдельные расходы и затраты в строительстве, выраженные в процентах от принятой базы начисления;
укрупненные сметные нормы;
укрупненные показатели стоимости;
сметные цены на строительные ресурсы;
сметные цены на перевозки грузов для строительства;
цены на проектные работы для строительства;
цены на инженерные изыскания для строительства;
индексы стоимости для строительства.
Сметные нормативы предназначены для определения затрат на производство строительных, монтажных работ, строительные материалы, изделия, конструкции, оборудование и прочие затраты в целях строительства объекта по утвержденному заказчиком проекту.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"15. Құрылысы алдағы (келесі) күнтізбелік жылда (жылдары) жоспарланатын объектілер бойынша құрылыстың сметалық құны құрылыстағы нормативтік ұзақтығы мен бітеу нормаларына сәйкес инвестициялардың көлемдерін күнтізбелік жылдар бойынша бөлу және құрылыс үшін құн индекстері арқылы алдағы кезеңдер көлемдерін индекстеу арқылы айқындалады.";
78-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"78. Сметалық құжаттамасы ресурстық әдіспен әзірленген ұқсас объектілердің құндық көрсеткіштері ағымдағы баға деңгейіне қайта есептей отырып, сметалық есептеулерде қолданылады. Тапсырыс берушінің шешімі бойынша ағымдағы бағаларға көшу келесі тәсілдермен жүзеге асырылады:
1) ұқсас объектінің сметалық құжаттамасы Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша құрылыс ресурстарына ағымдағы деңгейдегі сметалық бағаларды қолдану жолымен қайта есептеледі;
ұқсас объектінің жергілікті сметасының (жергілікті сметаның бөлімі) қорытындысы бойынша үстеме шығыстар мен сметалық пайданы және инженерлік жабдықтың құнын ескере отырып, тікелей шығындар қабылданады және Объектілік (жергілікті) сметалық есептің тиісті жолына позициялармен енгізіледі. Ағымдағы бағаларға көшу құрылыс үшін құн индекстерін қолдану арқылы жүзеге асырылады.";
79-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"79. Құны ресурстық әдіспен анықталған тиісті ұқсас объектілер болмаған жағдайда құрылыстың есептік құнын құндық көрсеткіштері базистік-индекстік әдіспен анықталған ұқсас объектілердің жобалары бойынша анықтауға жол беріледі.
Ұқсас объектілер жобаларының құрылыс-монтаждау жұмыстарының құндық көрсеткіштері келесі ретпен қолданылады:
1) ұқсас объектінің жобасынан нормаланбаған және болжанбаған шығындарды есептемегенде үстеме шығыстарды ескере отырып, жергілікті сметаның (жергілікті сметаның бөлімі) қорытындысы бойынша тікелей шығындар қабылданады және объектілік (жергілікті) сметалық есептің тиісті жолына позициямен енгізіледі;
2) 2001 жылғы бағалардың базалық деңгейінен құрылыстың сметалық құнының ағымдағы деңгейіне көшу құрылыс үшін құн индекстерін қолдану арқылы құнның Объектілік (жергілікті) сметалық есебінің позициялары бойынша жүзеге асырылады;
3) тікелей шығындар мен үстеме шығыстар сомасына құнның объектілік (жергілікті) сметалық есебінің қорытындысы бойынша осы бұйрыққа 2-қосымшада келтірілген нормалар бойынша сметалық пайда есептеледі.
Ұқсас объектілердің жобалары бойынша инженерлік жабдықтың сметалық құнының ағымдағы деңгейіне Тапсырыс берушінің шешімі бойынша 2001 жылғы базалық баға деңгейінен көшу құрылыс үшін құн индекстерін қолдану жолымен немесе Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша құрылыс ресурстарына қолданыстағы сметалық бағаларды қолдану жолымен жүзеге асырылуы мүмкін.";
87-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"87. Егер объектіні салу әртүрлі күнтізбелік жылдары (ауыспалы объект) жүзеге асырылған жағдайда, онда осы нормативтік құжаттың 15-тармағына сәйкес құрылыстың нормативтік ұзақтығына және құрылыстың басталуына байланысты жылдар бойынша бөле отырып, құрылыс құнының есебі жүргізіледі. Құрылыстың басталу мерзімі тапсырыс беруші жобалау ұйымына бастапқы деректері бар немесе сметалық құжаттаманы жасау кезінде жобалау процесінде ұсынады.

"15. По объектам, строительство которых планируется в предстоящем (предстоящие) календарном году (годы), сметная стоимость строительства определяется путем разбивки объемов инвестиций по календарным годам в соответствии с нормативной продолжительностью и нормами задела в строительстве и индексацией объемов предстоящих периодов через индексы стоимости для строительства.";
пункт 78 изложить в следующей редакции:
"78. Стоимостные показатели объектов-аналогов, сметная документация которых разработана ресурсным методом, применяются в сметных расчетах с пересчетом в текущий уровень цен. Переход к текущим ценам по решению заказчика осуществляется следующими способами:
1) сметная документация объекта-аналога пересчитывается путем применения сметных цен в текущем уровне на строительные ресурсы по регионам Республики Казахстан;
2) по итогу локальной сметы (раздела локальной сметы) объекта-аналога принимаются прямые затраты с учетом накладных расходов и сметной прибыли и стоимость инженерного оборудования и включаются позициями в соответствующую строку объектного (локального) сметного расчета. Переход к текущим ценам осуществляется путем применения индексов стоимости для строительства.";
пункт 79 изложить в следующей редакции:
"79. В случае отсутствия соответствующих объектов-аналогов, стоимость которых определена ресурсным методом, расчетную стоимость строительства допускается определять по проектам объектов-аналогов, стоимостные показатели которых определены базисно-индексным методом.
Стоимостные показатели строительно-монтажных работ проектов объектов-аналогов применяются в следующей последовательности:
1) из проекта объекта-аналога принимаются прямые затраты по итогу локальной сметы (раздела локальной сметы) с учетом накладных расходов, без учета ненормируемых и непредвиденных затрат, и включаются позицией в соответствующую строку объектного (локального) сметного расчета;
2) переход на текущий уровень сметной стоимости строительства от базового уровня цен 2001 года осуществляется по позициям объектного (локального) сметного расчета стоимости путем применения индексов стоимости для строительства;
3) по итогу объектного (локального) сметного расчета стоимости на сумму прямых затрат и накладных расходов начисляется сметная прибыль по нормам, приведенным в приложении 2 к настоящему приказу.
Переход на текущий уровень сметной стоимости инженерного оборудования по проектам объектов-аналогов от базового уровня цен 2001 года по решению заказчика может осуществляться путем применения индексов стоимости для строительства или путем применения действующих сметных цен на строительные ресурсы по регионам Республики Казахстан.";
пункт 87 изложить в следующей редакции:
" 87. В случае если строительство объекта осуществляется в разные календарные годы (переходящий объект), то, в соответствии с пунктом 15 настоящего Нормативного документа, производится расчет стоимости строительства с разбивкой по годам в зависимости от нормативной продолжительности строительства и начала строительства. Срок начала строительства заказчик представляет проектной организации с исходными данными или в процессе проектирования при составлении сметной документации.

Жылдар бойынша бөлу 1-9 (4-7-бағандар) тараулар бойынша қорытындыдан келесі тәртіппен дәйекті түрде жүргізіледі:
жобаны әзірлеу кезеңіндегі ағымдағы бағалардағы 1-9-тараулар бойынша қорытынды көрсетіледі, содан кейін жылдар бойынша бөлу жүргізіледі ("оның ішінде:" құрылыс үшін құн индекстерін ескере отырып, тиісті жылға), бөлуді ескере отырып, 1-9-тараулар бойынша қорытынды көрсетіледі және бұдан әрі осы нормативтік құжаттың 70-тармағында жазылған тәртіпке ұқсас қорытындылар есептеледі.";
көрсетілген бұйрыққа 4-қосымшада:
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Құрылысы алдағы (келесі) күнтізбелік жылда (жылдары) жоспарланатын объектілер бойынша инжинирингтік көрсетілетін қызметтердің құны құрылыстағы нормативтік ұзақтығы мен бітеу нормаларына сәйкес инвестициялардың көлемдерін күнтізбелік жылдар бойынша бөлу және құрылыс үшін құн индекстері арқылы алдағы кезеңдер көлемдерін индекстеу арқылы айқындалады.";
көрсетілген бұйрыққа 5-қосымшада:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Жобалау алдағы (келесі) күнтізбелік жылда (жылдары) жоспарланатын объектілер бойынша жобалау жұмыстарының құны жобалаудың нормативтік мерзімдеріне сәйкес инвестициялардың көлемдерін күнтізбелік жылдар бойынша бөлу және құрылыс үшін құн индекстері арқылы алдағы кезеңдер көлемдерін индекстеу арқылы айқындалады.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Жобалаушылардың ағымдағы деңгейдегі еңбекақысы (Еж.ор) мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
Е ж.айлық – өткен жылғы "Кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет" экономикалық қызмет түрі бойынша ресми статистикалық ақпарат бойынша орташа айлық жалақының шамасы, Қазақстан Республикасы бойынша орта есеппен, теңге;
Т жұм.айлық – өткен жылғы өндірістік күнтізбеге сәйкес 40 сағаттық жұмыс аптасы кезіндегі жұмыс уақытының орташа айлық ұзақтығы, сағат;
Иқұр – құрылыс үшін құн индексі.";
көрсетілген бұйрыққа 6-қосымшада:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Инженерлік ізденістер салу үшін келесі (алдағы) күнтізбелік жылда (жылдары) жоспарланатын объектілер бойынша инженерлік ізденістердің құны алдағы кезеңдердің көлемдерін құрылыс үшін құн индекстері арқылы индекстеу жолымен іздестіру жұмыстарын орындауды бастау мерзімін ескере отырып, инвестициялардың көлемдерін күнтізбелік жылдар бойынша бөлу арқылы айқындалады.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Іздестіру жұмыстарын орындаушылардың еңбегіне орташа сағаттық ақы төлеу (Жорт.із) мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Жіз.орт.айлық – өткен жылғы "Кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет" экономикалық қызмет түрі бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректері бойынша орташа айлық жалақының шамасы, Қазақстан Республикасы бойынша орта есеппен, теңге;
Ежұм.орын – өткен жылғы өндірістік күнтізбеге сәйкес 40 сағаттық жұмыс аптасында жұмыс уақытының орташа айлық ұзақтығы, сағат;
Иқұр – құрылыс үшін құн индексі.";
көрсетілген бұйрыққа 8-қосымшада:

Разбивка по годам производится от итога по главам 1-9 (графы 4-7) последовательно в следующем порядке:
показывается итог по главам 1-9 в текущих ценах на период разработки проекта, затем производится разбивка по годам ("в том числе:" на соответствующий год с учетом индексов стоимости для строительства), показывается итог по главам 1-9 с учетом разбивки и далее считаются итоги аналогично порядку, изложенному в пункте 70 настоящего Нормативного документа.".
в приложении 4 к указанному приказу:
пункт 13 изложить в следующей редакции:
" 13. По объектам, строительство которых планируется в предстоящем (предстоящие) календарном году (годы), стоимость инжиниринговых услуг определяется путем разбивки объемов инвестиций по календарным годам в соответствии с нормативной продолжительностью и нормами задела в строительстве и индексацией объемов предстоящих периодов через индексы стоимости для строительства.";
в приложении 5 к указанному приказу:
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. По объектам, проектирование которых планируется в предстоящем (предстоящие) календарном году (годы) стоимость проектных работ определяется путем разбивки объемов инвестиций по календарным годам в соответствии с нормативными сроками проектирования и индексацией объемов предстоящих периодов через индексы стоимости для строительства.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Средняя почасовая оплата труда проектировщиков (Зп.ср) в текущем уровне определяется по формуле:
где:
Зп.ср.мес – величина среднемесячной заработной платы по официальной статистической информации по виду экономической деятельности "Профессиональная, научная и техническая деятельность" за предыдущий год в среднем по Республике Казахстан, тенге;
Траб.мес – среднемесячная продолжительность рабочего времени при 40-часовой рабочей неделе в соответствии с производственным календарем за предыдущий год, час;
Истр – индекс стоимости для строительства.";
в приложении 6 к указанному приказу:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. По объектам, инженерные изыскания для строительства которых планируются в предстоящем (предстоящие) календарном году (годы), стоимость инженерных изысканий определяется путем разбивки объемов инвестиций по календарным годам с учетом срока начала выполнения изыскательских работ путем индексации объемов предстоящих периодов через индексы стоимости для строительства.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Средняя почасовая оплата труда исполнителей изыскательских работ (Зиз.ср) в текущем уровне определяется по формуле:
где:
Зиз.ср.мес. – величина среднемесячной заработной платы по данным официальной статистической информации по виду экономической деятельности "Профессиональная, научная и техническая деятельность" за предыдущий год в среднем по Республике Казахстан, тенге;
Траб.мес. – среднемесячная продолжительность рабочего времени при 40-часовой рабочей неделе в соответствии с производственным календарем за предыдущий год, час;
Истр – индекс стоимости для строительства.";
в приложении 8 к указанному приказу:

3-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Құрылысы алдағы (келесі) күнтізбелік жылда (жылдары) жоспарланатын объектілер бойынша құрылыстың сметалық құны құрылыстағы нормативтік ұзақтығы мен бітеу нормаларына сәйкес инвестициялардың көлемдерін күнтізбелік жылдар бойынша бөлу және құрылыс үшін құн индекстері арқылы алдағы кезеңдер көлемдерін индекстеу арқылы айқындалады.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Сметалық құжаттамасы ресурстық әдіспен әзірленген ұқсас объектілердің құндық көрсеткіштері ағымдағы баға деңгейіне қайта есептей отырып, сметалық есептеулерде қолданылады. Тапсырыс берушінің шешімі бойынша ағымдағы бағаларға көшу келесі тәсілдермен жүзеге асырылады:
1) ұқсас объектінің сметалық құжаттамасы Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша құрылыс ресурстарына ағымдағы деңгейдегі сметалық бағаларды қолдану жолымен қайта есептеледі;
2) ұқсас объектінің жергілікті сметасының (жергілікті сметаның бөлімі) қорытындысы бойынша үстеме шығыстар мен сметалық пайданы және инженерлік жабдықтың құнын ескере отырып, тікелей шығындар қабылданады және Объектілік (жергілікті) сметалық есептің тиісті жолына позициялармен енгізіледі. Ағымдағы бағаларға көшу құрылыс үшін құн индекстерін қолдану арқылы жүзеге асырылады.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Құны ресурстық әдіспен анықталған тиісті ұқсас объектілер болмаған жағдайда құрылыстың есептік құнын құндық көрсеткіштері базистік-индекстік әдіспен анықталған ұқсас объектілердің жобалары бойынша анықтауға жол беріледі.
Ұқсас объектілер жобаларының Құрылыс-монтаждау жұмыстарының құндық көрсеткіштері мынадай ретпен қолданылады:
1) ұқсас объектінің жобасынан нормаланбаған және болжанбаған шығындарды есепке алмай үстеме шығыстарды есепке ала отырып, жергілікті сметаның (жергілікті сметаның бөлімі) қорытындысы бойынша тікелей шығындар қабылданады және объектілік (жергілікті) сметалық есептің тиісті жолына позициямен енгізіледі;
2) құрылыстың сметалық құнының ағымдағы деңгейіне 2001 жылғы бағалардың базалық деңгейінен көшу құрылыс үшін құн индекстерін қолдану арқылы құнның Объектілік (жергілікті) сметалық есебінің позициялары бойынша жүзеге асырылады;
3) тікелей шығындар мен үстеме шығыстар сомасына құнның Объектілік (жергілікті) сметалық есебінің қорытындысы бойынша осы бұйрыққа 2-қосымшада келтірілген нормалар бойынша сметалық пайда есептеледі.
Ұқсас объектілердің жобалары бойынша инженерлік жабдықтың сметалық құнының ағымдағы деңгейіне Тапсырыс берушінің шешімі бойынша 2001 жылғы базалық баға деңгейінен көшу осы тармақтың 2) тармақшасында жазылған тәртіппен құрылыс үшін құн индекстерін қолдану жолымен немесе Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша құрылыс ресурстарына қолданыстағы сметалық бағаларды қолдану жолымен жүзеге асырылуы мүмкін.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 1) пункта 3 исключить.
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. По объектам, строительство которых планируется в предстоящем (предстоящие) календарном году (годы), сметная стоимость строительства определяется путем разбивки объемов инвестиций по календарным годам в соответствии с нормативной продолжительностью и нормами задела в строительстве и индексацией объемов предстоящих периодов через индексы стоимости для строительства.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Стоимостные показатели объектов-аналогов, сметная документация которых разработана ресурсным методом, применяются в сметных расчетах с пересчетом в текущий уровень цен. Переход к текущим ценам по решению заказчика осуществляется следующими способами:
1) сметная документация объекта-аналога пересчитывается путем применения сметных цен в текущем уровне на строительные ресурсы по регионам Республики Казахстан;
2) по итогу локальной сметы (раздела локальной сметы) объекта-аналога принимаются прямые затраты с учетом накладных расходов и сметной прибыли и стоимость инженерного оборудования и включаются позициями в соответствующую строку объектного (локального) сметного расчета. Переход к текущим ценам осуществляется путем применения индексов стоимости для строительства.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. В случае отсутствия соответствующих объектов-аналогов, стоимость которых определена ресурсным методом, расчетную стоимость строительства допускается определять по проектам объектов-аналогов, стоимостные показатели которых определены базисно-индексным методом.
Стоимостные показатели строительно-монтажных работ проектов объектов-аналогов применяются в следующей последовательности:
1) из проекта объекта-аналога принимаются прямые затраты по итогу локальной сметы (раздела локальной сметы) с учетом накладных расходов, без учета ненормируемых и непредвиденных затрат и включаются позицией в соответствующую строку объектного (локального) сметного расчета;
2) переход на текущий уровень сметной стоимости строительства от базового уровня цен 2001 года осуществляется по позициям объектного (локального) сметного расчета стоимости путем применения индексов стоимости для строительства;
3) по итогу объектного (локального) сметного расчета стоимости на сумму прямых затрат и накладных расходов начисляется сметная прибыль по нормам, приведенным в приложении 2 к настоящему приказу.
Переход на текущий уровень сметной стоимости инженерного оборудования по проектам объектов-аналогов от базового уровня цен 2001 года по решению заказчика может осуществляться путем применения индексов стоимости для строительства в порядке, изложенном в подпункте 2 настоящего пункта, или путем применения действующих сметных цен на строительные ресурсы по регионам Республики Казахстан.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:

"39. Күрделі құрылыс объектілеріне инвестицияларды (күрделі салымдарды) жоспарлау (негіздеу) кезеңінде ақша қаражатына қажеттілікті айқындау үшін қажетті есептерді жасау кезінде жылдар бойынша бөлу рет-ретімен мынадай тәртіппен жүргізіледі:
құрылыс, күтпеген жұмыстар құнының сметалық есебінің 1÷9-тарауларына сәйкес келетін шығындардың және мердігерлік жұмыстар үшін шығындардың, жобаны әзірлеу кезеңінде ағымдағы бағадағы техникалық және авторлық қадағалауға арналған қаражаттың жиынтығы көрсетіледі, одан кейін жылдар бойынша бөлу жүргізіледі ("оның ішінде:" құрылыс үшін құн индекстерін ескере отырып, тиісті жылға), бөлу есебімен қорытынды көрсетіледі;
жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге және сараптауға арналған қаражат Қазақстан Республикасында құрылыс үшін жобалау жұмыстарының құнын анықтау жөніндегі нормативтік құжатқа сәйкес құрылысқа арналған жобалау жұмыстарына арналған бағалар жинағының тиісті бөлімдері бойынша анықталады.";
көрсетілген бұйрыққа 9-қосымшада:
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Іске қосу-жөндеу жұмыстарының сметалық құнын анықтау үшін ұқсас объектілердің құндық деректерін пайдалану кезінде ағымдағы бағаларға көшу құрылыс үшін құн индекстерін қолдану арқылы жүзеге асырылады.";
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Құрылысы алдағы (келесі) күнтізбелік жылда (жылдары) жоспарланатын объектілер бойынша іске қосу-жөндеу жұмыстарының сметалық құны іске қосу кезеңінің ұзақтығына және құрылыс үшін құн индекстері арқылы алдағы кезеңдер көлемдерін индекстеуге сәйкес күнтізбелік жылдар бойынша инвестициялар көлемдерін бөлу арқылы айқындалады.".
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымды дамыту даму министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің құрылыстағы сметалық нормалар басқармасы:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымды дамыту даму министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрлігі
Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері комитетініңтөрағасы
Т. Карагойшин

"39. При составлении расчетов, необходимых для определения потребности в денежных средствах на этапе планирования (обоснования) инвестиций (капитальных вложений) в объекты капитального строительства, разбивка по годам производится последовательно в следующем порядке:
показывается итог затрат, соответствующих главам 1 – 9 сметного расчета стоимости строительства, непредвиденных работ и затрат для подрядных работ, средств на технический и авторский надзор в текущих ценах на период разработки проекта, затем производится разбивка по годам ("в том числе:" на соответствующий год с учетом индексов стоимости для строительства), показывается итог с учетом разбивки;
средства на разработку и экспертизу проектно-сметной документации определяются по соответствующим разделам сборника цен на проектные работы для строительства в соответствии с нормативным документом по определению стоимости проектных работ для строительства в Республике Казахстан.";
в приложении 9 к указанному приказу:
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. При использовании стоимостных данных объектов-аналогов для определения сметной стоимости пусконаладочных работ переход к текущим ценам осуществляется путем применения индексов стоимости для строительства.";
пункт 63 изложить в следующей редакции:
"63. По объектам, строительство которых планируется в предстоящем (предстоящие) календарном году (годы), сметная стоимость пусконаладочных работ определяется путем разбивки объемов инвестиций по календарным годам в соответствии с продолжительностью пускового периода и индексацией объемов предстоящих периодов через индексы стоимости для строительства.".
2. Управлению сметных норм в строительстве Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
по делам строительства
и жилищно-коммунального хозяйства
Министерства по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Т. Карагойшин