"Ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 7-1/1130 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 802 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2022 жылғы 26 тамыздағы № 273 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 27 тамыздағы № 61 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 7 қыркүйекте № 29447 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 7-1/1130 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 802 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12636 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабы 3-тармағына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабы 3-тармағына және "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидалары және тексеру парақтарының нысандарына сәйкес бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежелеріне жатқызу және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезінде бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін әзірленді.";
3-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) өрескел бұзушылық – "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген әкімшілік жауапкершілікке алып келетін Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу, жануарлар мен адамдардың улануына алып келетін ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды сақтамау, сондай-ақ материалдық-техникалық жарақтандыруға, сынамаларды іріктеуге қойылатын талаптарды сақтамау, ветеринариялық есепке алуды және есептілікті жүргізбеу, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізбеу, шағымдар мен арыздардың болуы, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың ветеринария саласындағы талаптарын бұзу.";

О внесении изменений в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 7-1/1130 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 802 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области ветеринарии"
Совместный приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 августа 2022 года № 273 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 августа 2022 года № 61. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2022 года № 29447
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 7-1/1130 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 802 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области ветеринарии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12636) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 3 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:";
в критериях оценки степени риска в области ветеринарии, утвержденных указанным совместным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие критерии оценки степени риска в области ветеринарии (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан и Правилами формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17371), для отнесения субъектов (объектов) контроля и надзора к степеням риска и отбора субъектов (объектов) контроля и надзора при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.";
подпункт 9) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"9) грубое нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, влекущие административную ответственность, предусмотренную Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", несоблюдение требований по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности, влекущие отравление людей и животных, а также несоблюдение требований к материально-техническому оснащению, отбору проб, не ведение ветеринарного учета и отчетности, непроведение идентификации сельскохозяйственных животных, наличие жалоб и обращений, а также нарушение требований Евразийского экономического союза в области ветеринарии.";

көрсетілген өлшемшарттарға 11 және 12-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 12 және 13-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
__________А. Куантыров
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
__________Р. Курманов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 27 тамыздағы № 61
мен
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2022 жылғы 26 тамыздағы
№ 273 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Ветеринария саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
11-қосымша
Жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар
Бұзу өлшемшарттары
Бұзу дәрежесі
1
2
3
Ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомоствосының аумақтық бөлімшелері жүргізетін бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілікті мониторингтеу нәтижелері
1.
Мемлекеттік тапсырыс бойынша алынған биопрепараттардың бар-жоғы және оларды жұмсау туралы есепті ұсынбау
Өрескел
2.
Жануарлардың аурулары туралы есепті ұсынбау
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы тексерулердің және профилактикалық бақылау және қадағалаудың нәтижелері (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
3.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорындағы мәліметтерге сәйкес келетін жеке нөмірлері көрсетілген вакциналау, аллергиялық зерттеулер, өңдеу жүргізілген жануарлар актілерінің, тізімдемелерінің болуы
Өрескел
4.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу жөніндегі ұйымдарға қойылатын талаптарды сақтау:

приложения 11 и 12 к указанным критериям изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему совместному приказу;
приложения 12 и 13 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 3 и 4 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ А. Куантыров
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
__________ Р. Курманов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 августа 2022 года № 61
и Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 26 августа 2022 года № 273
Приложение 11
к критериям оценки степени
риска в области ветеринарии
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами
Критерии нарушения
Степень нарушения
1
2
3
Результаты мониторинга отчетности, представляемых субъектом контроля и надзора, проводимого территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии
1.
Непредставление отчета о наличии и расходовании биопрепаратов, полученных по государственному заказу
Грубое
2.
Непредставление отчета о болезнях животных
Грубое
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля и надзора с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
3.
Наличие актов, описей животных, подвергнутых вакцинации, аллергическим исследованиям, обработке с указанием их индивидуальных номеров, соответствующих сведениям в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных
Грубое
4.
Соблюдение требований к организациям по проведению идентификации сельскохозяйственных животных:

1) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу орнын және уақытын айқындайды;
2) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізеді;
3) жануарға жеке нөмір береді;
4) дерекқордың жүргізілуін жүзеге асырады (дерекқорға деректер енгізу);
5) жануар иесіне ветеринариялық паспорт береді
Өрескел
5.
Биологиялық материалдардан сынамалар алу және оларды ветеринариялық зертханаға жеткізу жөніндегі талаптарды сақтау
Өрескел
6.
Үш жыл бойы сақталуы тиіс берілген ветеринариялық анықтамаларды, көшірмелер мен түбіртектерді есепке алудың болуы
Өрескел
7.
Жануарлардың аса қауіпті және энзоотикалық ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шаралар жүргізуге арналған аспаптар мен құралдардың аз қажетті санының болуы:
1) ветеринариялық іс-шаралар жүргізуге арналған жануарларды қозғалтпай ұстау құрылғысы;
2) инесіз инъектор;
3) термочемодандар;
4) жаппай екпе жасауға арналған аппарат (металдан жасалған);
5) кутиметр;
6) ұнтақ беру құрылғысы (дәрі-дәрмек үшін);
7) бұқаға арналған мұрын сақинасы;
8) қайшылар;
9) мақта (стерильді емес);
10) ветеринариялық термометр
Өрескел
8.
Ветеринариялық препараттарды сақтауға арналған тоңазытқыштың және тоңазытқыш агенті бар термосыйымдылықтың (өлшемдері 100x100x200 сантиметрден (бұдан әрі – см) аспайтын), сондай-ақ металл шкафтың болуы
Өрескел
9.
Ветеринариялық препараттарды сақтауға арналған және бүкіл сақтау мерзiмi ішінде олардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететін мамандандырылған қойма үй-жайларының болуы
Өрескел
10.
Ветеринариялық препараттардың қозғалысын есепке алудың болуы
Өрескел
11.
Үй-жайлардың температурасы мен ылғалдылығына тұрақты бақылау жүргізу, сондай-ақ үй-жайларды жинау және өңдеу
12.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу туралы ведомостердің болуы
Елеулі
13.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған атрибуттардың қажетті ең аз тізбесімен қамтамасыз ету жөніндегі талапты сақтау:
1) суық және ыстық таңбалауды жүргізуге арналған аппарат;
2) сырға салуды жүргізуге арналған аппарат;
3) өзі желімденетін штрих-кодтарды басып шығаруға арналған принтер;
4) жануарлардың жеке нөмірлерін санауға арналған сканер;
5) аспаптарға, құралдарға және атрибуттарға арналған сөмке
Елеулі
14.
Дезинфекциялау қондырғылары бар автомашиналардың (сыйымдылығы 500-600 литр) болуы
Елеулі
15.
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауға арналған тұзақ құралдарының болуы және оларды аулау талаптарының сақталуы
Елеулі
16.
Сібір жарасынан өлген жануарлардың өлекселері көмілетін мал қорымдарын қоспағанда, мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкес ұстау жөніндегі талаптарды сақтау:

1) определяет место и время проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
2) проводит идентификацию сельскохозяйственных животных;
3) присваивает животному индивидуальный номер;
4) осуществляет ведение базы данных (ввод данных в базу данных);
5) выдает владельцу животного ветеринарный паспорт
Грубое
5.
Соблюдение требований по отбору проб биологического материала и доставки их в ветеринарную лабораторию
Грубое
6.
Наличие учета выданных ветеринарных справок, копий и корешков, которые подлежат хранению в течение трех лет
Грубое
7.
Наличие минимального необходимого количества приборов и инструментов для проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных и энзоотических болезней животных:
1) устройство фиксации животных для проведения ветеринарных мероприятий;
2) безыгольный инъектор;
3) термочемоданы;
4) аппарат для массовых прививок (металлический);
5) кутиметр;
6) порошкодаватель (для лекарств);
7) кольцо носовое для быка;
8) ножницы;
9) вата (не стерильная);
10) термометр ветеринарный
Грубое
8.
Наличие холодильника для хранения ветеринарных препаратов и термоемкости с хладагентом (размеры не более 100 x 100 x 200 сантиметров (далее – см)), а также металлический шкаф
Грубое
9.
Наличие специализированного складского помещения для хранения ветеринарных препаратов и обеспечения их безопасности в течение всего срока хранения
Грубое
10.
Наличие учета движения ветеринарных препаратов
Грубое
11.
Регулярное проведение контроля температуры и влажности помещений, а также уборка и обработка помещений
Грубое
12.
Наличие ведомостей о проведении идентификации сельскохозяйственных животных
Значительное
13.
Соблюдение требования по обеспеченности минимально необходимым перечнем атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных:
1) аппарат для проведения холодного и горячего таврения;
2) аппарат для проведения биркования;
3) принтер для распечатывания самоклеющихся штрих-кодов;
4) сканер для считывания индивидуальных номеров животных;
5) сумка для приборов, инструментов и атрибутов
Значительное
14.
Наличие автомашин с дезинфекционными установками (емкость 500-600 литров)
Значительное
15.
Наличие петельных орудий для отлова бродячих собак и кошек и соблюдение требования по их отлову
Значительное
16.
Соблюдение требования по содержанию скотомогильников* (биотермических ям) в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями, за исключением скотомогильников по захоронению трупов животных, павших от сибирской язвы:

1) биіктігі 2,5 метр (бұдан әрі – м), ұзындығы 6 м, ені 3 м болатын қалқа;
2) жануарлардың өлекселерін союға, дезинфекциялаушы құралдарды, мүкәммалды, арнайы киімді және құрал-саймандарды сақтауға арналған үй-жайлар;
3) шұңқырдан шығарылған диаметрі 25 см және биіктігі 3 м сорғыш мұржа;
4) биіктігі кемінде 2 м кіру қақпасы бар дуал;
5) дуалдың ішкі жағынан бүкіл периметрі бойынша тереңдігі 0,8 – 1,4 м және ені 1,5 м траншея;
6) шұңқырдың екі қабатты жабыны;
7) көпір
Өрескел
17.
Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкес сібір жарасынан өлген жануарлардың өлекселері көмілетін мал қорымдарын ұстау жөніндегі талаптарды сақтау:
1) сібір жарасының топырақты ошақтарының координаттары мен шекараларын белгілей отырып, сібір жарасының тіркелген эпизоотиялық ошақтары туралы ақпараттың болуы;
2) адамдар мен жануарлардың өтіп кетуіне жол бермейтін топырақтағы ошақтарды бүкіл периметрі бойынша биіктігі кемінде 1,5 метр дуалмен (метал немесе бетон) қоршау. Топырақты ошақта "Сібір жарасы" деген жазуы бар (аурудың пайда болған күнімен) тақтайшалардың болуы;
Өрескел
18.
Ветеринариялық есепке алу журналдарының болуы және жүргізілуі:
1) ветеринариялық-профилактикалық іс-шараларды жазуға арналған журнал (ветесепке алу, № 1-вет нысан);
2) жануарлардың ауруларын тіркеуге арналған журнал (ветесепке алу, № 2-вет нысан)
Өрескел
19.
Жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған аспаптар мен құралдардың ең төменгі қажетті санымен қамтамасыз етілу (жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі қызметтерді көрсету кезінде) жөніндегі талапты сақтау:
1) ұрықтандырушы техниктің чемоданы (жинақталған);
2) микроскоп;
3) Дьюар ыдысы, 35 литр;
4) Дьюар ыдысы, 6 литр
Болмашы
Бақылау және қадағалау субъектісінің кінәсынан туындаған ыңғайсыз оқиғалардың болуы (жануарлардың инфекциялық, паразиттік аурулары жағдайларының туындауы, жануарлардың кенеттен және жаппай қырылуы)
20.
Бақылау және қадағалау субъектісінің жануарлардың инфекциялық және паразитарлық ауруларының дамуына және таралуына, сондай-ақ жануарлардың қырылуына, адамдардың және жануарлардың ауруға шалдығуына немесе жұқтыруына алып ететін жануарлардың аса қауіпті, жұқпалы емес және энзоотиялық ауруларына қарсы ветеринариялық-санитариялық іс-шаралардың жүргізілмеу фактілерінің болуы
Өрескел
Расталған шағымдардың және арыздардың болуы және саны
21.
Өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасын сақтамау фактілері бойынша бір немесе одан да көп расталған шағымның және (немесе) арыздың болуы
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және қадағалаудың нәтижелері
22.
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау және қадағалау аясында берілген ұсынымдарды орындау жөнінде ақпараттарды ұсынбау
Өрескел
Бұқаралық ақпарат құралдарының мәліметтерін талдау нәтижелері
23.
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды бұзу фактілері туралы бұқаралық ақпарат құралдарында расталған ақпараттың болуы
Өрескел
Мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
24.
Бақылау және қадағалау субъектісінің құрылысын жергілікті атқарушы органдар ұйымдастырған мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) ұстаудың бұзушылықтары туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
25.
Бақылау және қадағалау субъектісінің ветеринариялық анықтамаларды беруді ресімдеу талаптарының бұзушылықтары туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
26.
Бақылау және қадағалау субъектісінің жануарлар мен адамдардың ауруға шалдығуына, топырақтың, судың және өсімдік жабынының ластануына алып келетін ветеринариялық препараттарды пайдалану және сақтау шарттарын сақтамауының расталған фактілерінің болуы
Өрескел
27.
Бақылау және қадағалау субъектісінің құрылысын жергілікті атқарушы органдар ұйымдастырған сою алаңдарын (ауыл шаруашалығы жануарларын сою алаңы) ұстауының бұзушылықтары туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
28.
Жоспарлы ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) профилактикалық іс-шаралардың уақытында жүргізілмеуі туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 27 тамыздағы № 61
мен
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2022 жылғы 26 тамыздағы
№ 273 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Ветеринария саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
12-қосымша
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелеріне қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар
Бұзу өлшемшарттары
Бұзу дәрежесі
1
2
3
Ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомоствосының аумақтық бөлімшелері жүргізетін бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілікті мониторингтеу нәтижелері
1.
Жануарларды, жануарлардан алынатын өнiм мен шикiзатты өндіруді, дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеудi және өткiзудi жүзеге асыратын объектiлерде жануарлардан алынатын өнiм мен шикiзаттың ветеринариялық-санитариялық сараптамасы туралы есепті ұсынбау
Өрескел
2.
Ішкi сауда объектiлерiнде (базарларда) жануарлардан алынатын өнiм мен шикiзатты ветеринариялық-санитариялық сараптау туралы есепті ұсынбау
Өрескел
3.
Мемлекеттiк тапсырыс бойынша алынған биопрепараттардың болуы және оларды жұмсау туралы есепті ұсынбау
Өрескел
4.
Заңды тұлғалардың ветеринариялық биологиялық препараттарды өндiруi туралы есепті ұсынбауы
Өрескел
5.
Жануарлардың аурулары туралы есепті ұсынбау
Өрескел
6.
Ветеринариялық препараттарды қолдану және азық пен азықтық қоспаларды пайдалану туралы есепті ұсынбау
Өрескел
7.
Ветеринариялық–санитариялық объектiлердi салу, лицензиялау, ветеринария саласында қызмет көрсететін ветеринариялық дәрігерлердің саны және жануарларды бiрдейлендiру мәселелерi туралы есепті ұсынбау
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы жүргізілген алдыңғы тексерулердің және профилактикалық бақылау және қадағалаудың нәтижелері (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
8.
Жануарлардың аса қауіпті ауруларының профилактикасы бойынша ветеринариялық препараттарды (ветеринариялық препараттардың республикалық қорын қоспағанда) сақтауды, тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру жөніндегі талапты сақтау
Өрескел
9.
Жануарлар өндіріс объектісіне келіп түскен кезде эпизоотологиялық зерттеп-қарау (карантиндеу кезеңіндегі эпизоотияға қарсы және профилактикалық іс-шаралар) актісінің болуы
Өрескел
10.
Эпизоотия ошақтары пайда болған жағдайда, оларға зерттеп-қарау жүргізілгені туралы эпизоотологиялық зерттеп-қарау актісінің болуы
Өрескел
11.
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
Өрескел
12.
Мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, реконструкциялауды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету
Өрескел
13.
Ауыл шаруашылығы жануарларына бірдейлендіру жүргізуге арналған бұйымдар (құралдар) мен атрибуттарды тасымалдау (жеткізу) жөніндегі көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
14.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық препараттарды мемлекеттік сатып алуды, ветеринариялық препараттардың профилактикасы мен диагностикасы, оларды сақтауды және тасымалдауды (жеткізу) ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерді, жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізуді жүзеге асыру бойынша талапты сақтауы
Елеулі
15.
Мерзімдерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді ұйымдастыру мен жүргізу жөніндегі талаптарды сақтау
Елеулі
16.
Профилактикасы мен диагностикасы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың энзоотиялық ауруларының бекітілген тізбесінің болуы
Елеулі
17.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордың жүргізілуін ұйымдастыру бойынша талапты сақтау
Елеулі
18.
Ветеринариялық есепке алу журналдарының болуы және жүргізілуі
Елеулі
19.
Берілген ветеринариялық-санитариялық қорытындыларды есепке алудың болуы, олардың көшірмелері және түбіртектері үш жыл сақталуы тиіс
Елеулі
Бақылау және қадағалау субъектінің кінәсынан туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы (жануарлардың инфекциялық, паразиттік аурулары жағдайларының туындауы, жануарлардың кенеттен және жаппай қырылуы)
20.
Бақылау және қадағалау субъектісінің ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған, салдарлары жануарлардың инфекциялық, паразитарлық және энзоотиялық ауруларының таралуына, сондай-ақ ветеринариялық іс-шараларды орындау және (немесе) жүргізу салдарынан адамдардың және жануарлардың ауруына немесе улануына алып келетін ветеринариялық іс-шараларды орындауды және (немесе) жүргізуді ұйымдастырудың қамтамасыз етілмеу фактілері туралы ақпараттың болуы
Өрескел
Расталған шағымдардың және арыздардың болуы және саны
21.
Құзыреті шегінде ветеринария саласындағы талаптардың сақталмау фактілері бойынша бір немесе одан да көп расталған шағымның және (немесе) өтінімнің болуы
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және қадағалаудың нәтижелері
22.
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бармай профилактикалық бақылау және қадағалау шеңберінде берілген ұсынымдардың орындалуы жөнінде ақпараттың ұсынылмауы
Өрескел
Бұқаралық ақпарат құралдарының ақпаратын талдау нәтижелері
23.
Бақылау және қадағалау субъектісінің ветеринариялық іс-шараларды жүргізуді ұйымдастыруды қамтамасыз етпеу фактілері туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
Мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
24.
Бақылау және қадағалау субъектісінің ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыруды жүргізбеуінің расталған фактілерінің болуы
Өрескел
25.
Бақылау және қадағалау субъектісінің жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнiм мен шикiзатты алып қоймай залалсыздандыруды (зарарсыздандыруды) және өңдеуді қамтамасыз етпеуі туралы бұзушылықтың расталған фактілерінің болуы
Өрескел
26.
Бақылау және қадағалау субъектісінің денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен бірлесіп халықтың денсаулығын жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғауды ұйымдастыруды жүргізбеу бұзушылықтарының расталған фактілерінің болуы
Өрескел
27.
Бақылау және қадағалау субъектісінің ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарға (құралдарға) және атрибуттарға деген қажеттілікті айқындамау және процессингтік орталыққа ақпарат бермеу фактілері туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 27 тамыздағы № 61
мен
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2022 жылғы 26 тамыздағы
№ 273 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2015 жылғы 25
желтоқсандағы № 7-1/1130 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 802 бірлескен бұйрығына
12-қосымша
Жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _______________________________
____________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/
профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы акт_________
______________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы____________________
_______________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі,
бизнес-сәйкестендіру нөмірі ______________________________________________
_______________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы___________________________________________
______________________________________________________________________
Талаптардың тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талапқа сай
Талапқа сай емес
1
2
3
4
5
6
1.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордағы мәліметтерге сәйкес келетін жеке нөмірлері көрсетілген, вакциналау, аллергиялық зерттеулер, өңдеу жүргізілген жануарлар актілерінің, тізімдемелерінің болуы
2.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу жөніндегі ұйымдарға қойылатын талаптарды сақтау:

1) навес высотой 2,5 метра (далее – м), длиной 6 м, шириной 3 м;
2) помещения для вскрытия трупов животных, хранения дезинфицирующих средств, инвентаря, специальной одежды и инструментов;
3) вытяжная труба из ямы с диаметром 25 см и высотой 3 м;
4) забор не менее 2 м высотой с въездными воротами;
5) траншея глубиной 0,8-1,4 м и шириной не менее 1,5 м по всему периметру внутренней стороны забора;
6) двухслойное перекрытие ямы;
7) мост
Грубое
17.
Соблюдение требования по содержанию скотомогильников по захоронению трупов животных, павших от сибирской язвы, в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями:
1) наличие информации о зарегистрированных эпизоотических очагах сибирской язвы с обозначением координат и границ почвенных очагов сибирской язвы;
2) ограждение имеющихся почвенных очагов по всему периметру глухим забором (металлический или бетонный) высотой не менее 1,5 м, исключающим доступ людей и животных. Почвенный очаг, обеспеченный обозначением в виде таблички: "Сибирская язва" (с датой возникновения болезни)
Грубое
18.
Наличие и ведение журналов ветеринарного учета:
1) журнал для записи ветеринарно-профилактических мероприятий (ветучет, форма № 1-вет);
2) журнал для регистрации заболеваний животных (ветучет, форма № 2-вет)
Грубое
19.
Соблюдение требования по обеспеченности минимально необходимым количеством приборов и инструментов для оказания услуг по искусственному осеменению животных (в случае оказания услуг по искусственному осеменению животных):
1) чемодан техника осеменатора (укомплектованный);
2) микроскоп;
3) сосуд Дьюара, 35 литров;
4) сосуд Дьюара, 6 литров
Незначительное
Наличие неблагополучных происшествий, возникших по вине субъекта контроля и надзора (возникновение случаев инфекционных, паразитарных заболеваний животных, внезапный и массовый падеж животных)
20.
Наличие фактов непроведения субъектом контроля и надзора ветеринарно-санитарных мероприятий против особо опасных, незаразных и энзоотических болезней животных, повлекших развитие и распространение инфекционных и паразитарных болезней животных, а также падежа животных, заболевание или заражение людей и животных
Грубое
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
21.
Наличие одной и более подтвержденной жалобы и (или) обращения по фактам несоблюдения требований в области ветеринарии в пределах компетенции
Грубое
Результаты профилактического контроля и надзора без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
22.
Непредставление информации по исполнению рекомендации, выданной в рамках проведенного профилактического контроля и надзора без посещения субъектов (объектов) контроля и надзора
Грубое
Результаты анализа сведений средств массовой информации
23.
Наличие подтвержденной информации в средствах массовой информации о фактах нарушений отлова бродячих собак и кошек
Грубое
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами, государственными учреждениями и организациями
24.
Наличие подтвержденной информации о нарушениях субъектом контроля и надзора содержания скотомогильников (биотермических ям), строительство которых организовано местными исполнительными органами
Грубое
25.
Наличие подтвержденной информации о нарушениях субъектом контроля и надзора требований оформления выдачи ветеринарных справок
Грубое
26.
Наличие подтвержденных фактов несоблюдения субъектом контроля и надзора условий использования и хранения ветеринарных препаратов, повлекших заражение животных и людей, загрязнение почвы, воды и растительного покрова
Грубое
27.
Наличие подтвержденной информации о нарушениях субъектом контроля и надзора содержания убойных площадок (площадок по убою сельскохозяйственных животных), строительство которых организовано местными исполнительными органами
Грубое
28.
Наличие подтвержденной информации о несвоевременном проведении плановых ветеринарных (ветеринарно-санитарных) профилактических мероприятий
Грубое
Приложение 2
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 августа 2022 года № 61
и Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 26 августа 2022 года № 273
Приложение 12
к критериям оценки степени
риска в области ветеринарии
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении подразделений местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, осуществляющие деятельность в области ветеринарии
Критерии нарушения
Степень нарушения
1
2
3
Результаты мониторинга отчетности, представляемых субъектом контроля и надзора, проводимого территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии
1.
Непредставление отчета о ветеринарно-санитарной экспертизе продукции и сырья животного происхождения на объектах, осуществляющих производство, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения
Грубое
2.
Непредставление отчета о ветеринарно-санитарной экспертизе продукции и сырья животного происхождения на объектах внутренней торговли (рынках)
Грубое
3.
Непредставление отчета о наличии и расходовании биопрепаратов, полученных по государственному заказу
Грубое
4.
Непредставление отчета о производстве ветеринарных биопрепаратов юридическими лицами
Грубое
5.
Непредставление отчета о болезнях животных
Грубое
6.
Непредставление отчета о применении ветеринарных препаратов, и использовании кормов и кормовых добавок
Грубое
7.
Непредставление отчета о вопросах строительства ветеринарно-санитарных объектов, лицензирования, численности ветеринарных врачей, оказывающих услуги в области ветеринарии и идентификации животных
Грубое
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля и надзора с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
8.
Соблюдение требования по организации хранения, транспортировки (доставки) ветеринарных препаратов по профилактике особо опасных болезней животных (за исключением республиканского запаса ветеринарных препаратов)
Грубое
9.
Наличие акта эпизоотологического обследования (противоэпизоотических и профилактических мероприятий в период карантинирования) при поступлении животных на объект производства
Грубое
10.
Наличие акта эпизоотологического обследования о проведении обследования эпизоотических очагов в случае их возникновения
Грубое
11.
Организация санитарного убоя больных животных
Грубое
12.
Организация строительства, реконструкции скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания
Грубое
13.
Соблюдение требования по Осуществление своевременного государственного закупа услуг по транспортировке (доставке) изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных
Значительное
14.
Соблюдение требования по осуществлению государственного закупа ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организации хранения и транспортировки (доставки) ветеринарных препаратов, проведения ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы
Значительное
15.
Соблюдение требований по организации и проведению идентификации сельскохозяйственных животных с указанием сроков
Значительное
16.
Наличие утвержденного перечня энзоотических болезней животных, профилактика и диагностика которых осуществляются за счет бюджетных средств
Значительное
17.
Соблюдение требования по организации ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных
Значительное
18.
Наличие и ведение журналов ветеринарного учета
Грубое
19.
Наличие учета выданных ветеринарно-санитарных заключений, копий и корешков, которые подлежат хранению в течение трех лет
Значительное
Наличие неблагополучных происшествий, возникших по вине контроля и надзора субъекта (возникновение случаев инфекционных, паразитарных заболеваний животных, внезапный и массовый падеж животных)
20.
Наличие информации о фактах необеспечения субъектом контроля и надзора организации выполнения и (или) проведения ветеринарных мероприятий, направленных на обеспечение ветеринарно-санитарной безопасности, вследствие которых повлекших распространение инфекционных, паразитарных и энзоотических болезней животных, а также заболевания или отравления людей и животных вследствие выполнения и (или) проведения ветеринарных мероприятий
Грубое
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
21.
Наличие одной и более подтвержденной жалобы и (или) обращения по фактам несоблюдения требований в области ветеринарии в пределах компетенции
Грубое
Результаты профилактического контроля и надзора без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
22.
Непредставление информации по исполнению рекомендации, выданной в рамках проведенного профилактического контроля и надзора без посещения субъектов (объектов) контроля и надзора
Грубое
Результаты анализа информации средств массовой информации
23.
Наличие подтвержденных информации о фактах необеспечения субъектом контроля и надзора организации проведения ветеринарных мероприятий
Грубое
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами, государственными учреждениями и организациями
24.
Наличие подтвержденных фактов непроведения субъектом контроля и надзора организации санитарного убоя больных животных
Грубое
25.
Наличие подтвержденных фактов нарушений субъектом контроля и надзора о необеспечении обезвреживаний (обеззараживаний) и переработки без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
Грубое
26.
Наличие подтвержденных фактов нарушений субъектом контроля и надзора о непроведении организации охраны здоровья населения от болезней, общих для животных и человека, совместно с уполномоченным государственным органом в области здравоохранения
Грубое
27.
Наличие подтвержденной информации о фактах неопределения субъектом контроля и надзора потребность изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных и передачи информации в процессинговый центр
Грубое
Приложение 3
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 августа 2022 года № 61
и Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 26 августа 2022 года № 273
Приложение 12
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года № 7-1/1130
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 802
Проверочный лист в области ветеринарии в отношении государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами
Государственный орган, назначивший проверку
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением
субъекта (объекта) контроля и надзора
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля и надзора)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1.
Наличие актов, описей животных, подвергнутых вакцинации, аллергическим исследованиям, обработке с указанием их индивидуальных номеров, соответствующих сведениям в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных
2.
Соблюдение требований к организациям по проведению идентификации сельскохозяйственных животных:

1) суық және ыстық таңбалауды жүргізуге арналған аппарат;
2) сырға салуды жүргізуге арналған аппарат;
3) өзі желімденетін штрих-кодтарды басып шығаруға арналған принтер;
4) жануарлардың жеке нөмірлерін санауға арналған сканер;
5) аспаптарға, құралдарға және атрибуттарға арналған сөмке
12.
Дезинфекциялау қондырғылары бар автомашиналардың (сыйымдылығы 500-600 литр) болуы
13.
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауға және жоюға арналған тұзақ құралдарының болуы және оларды аулау және жою талаптарының сақталуы
14.
Сібір жарасынан өлген жануарлардың өлекселері көмілетін мал қорымдарын қоспағанда, мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) мынадай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкес ұстау жөніндегі талаптарды сақтау:
1) биіктігі 2,5 метр (бұдан әрі – м), ұзындығы 6 м, ені 3 м болатын қалқа;
2) жануарлардың өлекселерін союға, дезинфекциялаушы құралдарды, мүкәммалды, арнайы киімді және құрал-саймандарды сақтауға арналған үй-жайлар;
3) шұңқырдан шығарылған диаметрі 25 см және биіктігі 3 м сорғыш мұржа;
4) биіктігі кемінде 2 м кіру қақпасы бар дуал;
5) дуалдың ішкі жағынан бүкіл периметрі
бойынша тереңдігі 0,8 – 1,4 м және ені 1,5 м траншея;
6) шұңқырдың екі қабатты жабыны;
7) көпір
15.
Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкес сібір жарасынан өлген жануарлардың өлекселері көмілетін мал қорымдарын ұстау жөніндегі талаптарды сақтау:
1) сібір жарасының топырақты ошақтарының координаттары мен шекараларын белгілей отырып, сібір жарасының тіркелген эпизоотиялық ошақтары туралы ақпараттың болуы;
2) адамдар мен жануарлардың өтіп кетуіне жол бермейтін топырақтағы ошақтарды бүкіл периметрі бойынша биіктігі кемінде 1,5 метр дуалмен (метал немесе бетон) қоршау. Топырақты ошақта "Сібір жарасы" деген жазуы бар (аурудың пайда болған күнімен) тақтайшалар болуы;
16.
Ветеринариялық есепке алу журналдарының болуы және толтырылуы:
1) ветеринариялық-профилактикалық іс-шараларды жазуға арналған журнал (ветесепке алу, № 1-вет нысан);
2) жануарлардың ауруларын тіркеуге арналған журнал (ветесепке алу, № 2-вет нысан)
17.
Жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған аспаптар мен құралдардың ең төменгі қажетті санымен қамтамасыз етілу (жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі қызметтерді көрсету кезінде) жөніндегі талапты сақтау:
1) ұрықтандырушы техниктің чемоданы (жинақталған);
2) микроскоп;
3) Дьюар ыдысы, 35 литр;
4) Дьюар ыдысы, 6 литр
Лауазымды адам (дар):
_________________ _____________ ________________________________________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_________________ ______________ _______________________________________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_________________ ______________ _______________________________________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Бақылау және қадағалау субъектінің (объектінің) басшысы
_________________ ______________ _______________________________________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 27 тамыздағы № 61
мен
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2022 жылғы 26 тамыздағы
№ 273 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2015 жылғы 25
желтоқсандағы № 7-1/1130 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 802 бірлескен бұйрығына
13-қосымша
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелеріне қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _______________________________
____________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/
профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы акт_______
_____________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы___________________
_____________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі,
бизнес-сәйкестендіру нөмірі ____________________________________________
_____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы_________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптардың тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талапқа сай
Талапқа сай емес
1
2
3
4
5
6
1.
Жануарлардың аса қауіпті ауруларының профилактикасына арналған ветеринариялық препараттарды (ветеринариялық препараттардың республикалық қорын қоспағанда) сақтауды, тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру жөніндегі талапты сақтау
2.
Өндіріс объектісіне жануарлар келіп түскен кезде эпизоотологиялық зерттеп-қарау (карантиндеу кезеңіндегі эпизоотияға қарсы және профилактикалық іс-шаралар) актісінің болуы
3.
Эпизоотия ошақтары пайда болған жағдайда, оларға зерттеп-қарау жүргізілгені туралы эпизоотологиялық зерттеп-қарау актісінің болуы
4.
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
5.
Мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, реконструкциялауды ұйымдастыру және оларды күтіп-бағуды қамтамасыз ету
6.
Ауыл шаруашылығы жануарларына бірдейлендіру жүргізуге арналған бұйымдар (құралдар) мен атрибуттарды тасымалдау (жеткізу) жөніндегі көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру жөніндегі талапты сақтау
7.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық препараттарды мемлекеттік сатып алуды, ветеринариялық препараттардың профилактикасы мен диагностикасы, оларды сақтауды және тасымалдауды (жеткізу) ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерді, жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізуді жүзеге асыру бойынша талапты сақтауы
8.
Мерзімдерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді ұйымдастыру мен жүргізу жөніндегі талапты сақтау
9.
Профилактикасы мен диагностикасы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың энзоотиялық ауруларының бекітілген тізбесінің болуы
10.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорды жүргізуді ұйымдастыру бойынша талапты сақтау
11.
Ветеринариялық есепке алу журналдарының болуы және жүргізілуі
12.
Үш жыл сақталуы тиіс берілген ветеринариялық анықтамаларды, көшірмелер мен түбіртектерді есепке алудың және берудің болуы
Лауазымды адам (дар):
_________________ _____________ ________________________________________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_________________ ______________ _______________________________________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_________________ ______________ _______________________________________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Бақылау және қадағалау субъектінің (объектінің) басшысы
_________________ ______________ _______________________________________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)

1) аппарат для проведения холодного и горячего таврения;
2) аппарат для проведения биркования;
3) принтер для распечатывания самоклеющихся штрих-кодов;
4) сканер для считывания индивидуальных номеров животных;
5) сумка для приборов, инструментов и атрибутов
12.
Наличие автомашин с дезинфекционными установками (емкость 500-600 литров)
13.
Наличие петельных орудий для отлова бродячих собак и кошек и соблюдение требования по их отлову и уничтожению
14.
Соблюдение требования по содержанию скотомогильников (биотермических ям) в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями, за исключением скотомогильников по захоронению трупов животных, павших от сибирской язвы:
1) навес высотой 2,5 метра (далее – м), длиной 6 м, шириной 3 м;
2) помещения для вскрытия трупов животных, хранения дезинфицирующих средств, инвентаря, специальной одежды и инструментов;
3) вытяжная труба из ямы с диаметром 25 см и высотой 3 м;
4) забор не менее 2 м высотой с въездными воротами;
5) траншея глубиной 0,8-1,4 м и шириной не менее 1,5 м по всему периметру внутренней стороны забора;
6) двухслойное перекрытие ямы;
7) мост
15.
Соблюдение требования по содержанию скотомогильников по захоронению трупов животных, павших от сибирской язвы, в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями:
1) наличие информации о зарегистрированных эпизоотических очагах сибирской язвы с обозначением координат и границ почвенных очагов сибирской язвы;
2) ограждение имеющихся почвенных очагов по всему периметру глухим забором (металлический или бетонный) высотой не менее 1,5 м, исключающим доступ людей и животных. Почвенный очаг, обеспеченный обозначением в виде таблички: "Сибирская язва" (с датой возникновения болезни)
16.
Наличие и ведение журналов ветеринарного учета:
1) журнал для записи ветеринарно-профилактических мероприятий (ветучет, форма № 1-вет);
2) журнал для регистрации заболеваний животных (ветучет, форма № 2-вет)
17.
Соблюдение требования по обеспеченности минимально необходимым количеством приборов и инструментов для оказания услуг по искусственному осеменению животных (в случае оказания услуг по искусственному осеменению животных):
1) чемодан техника осеменатора (укомплектованный);
2) микроскоп;
3) сосуд Дьюара, 35 литров;
4) сосуд Дьюара, 6 литров
Должностное (ые) лицо (а)
__________ _________ _______________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ _______________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ _______________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель субъекта контроля и надзора
__________ _________ _______________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 4
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 августа 2022 года № 61
и Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 26 августа 2022 года № 273
Приложение 13
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года № 7-1/1130
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 802
Проверочный лист в области ветеринарии в отношении подразделений местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, осуществляющие деятельность в области ветеринарии
Государственный орган, назначивший проверку
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора
с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля и надзора)
_________________________________________________________________________
Адрес места нахождения
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1.
Соблюдение требования по организации хранения, транспортировки (доставки) ветеринарных препаратов по профилактике особо опасных болезней животных (за исключением республиканского запаса ветеринарных препаратов)
2.
Наличие акта эпизоотологического обследования (противоэпизоотических и профилактических мероприятий в период карантинирования) при поступлении животных на объект производства
3.
Наличие акта эпизоотологического обследования о проведении обследования эпизоотических очагов в случае их возникновения
4.
Организация санитарного убоя больных животных
5.
Организация строительства, реконструкции скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания
6.
Соблюдение требования по осуществлению государственного закупа услуг по транспортировке (доставке) изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных
7.
Соблюдение требования по осуществлению государственного закупа ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организации хранения и транспортировки (доставки) ветеринарных препаратов, проведения ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы
8.
Соблюдение требований по организации и проведению идентификации сельскохозяйственных животных с указанием сроков
9.
Наличие утвержденного перечня энзоотических болезней животных, профилактика и диагностика которых осуществляются за счет бюджетных средств
10.
Соблюдение требования по организации ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных
11.
Наличие и ведение журналов ветеринарного учета
12.
Наличие учета выданных ветеринарно-санитарных заключений, копий и корешков, которые подлежат хранению в течение трех лет
Должностное (ые) лицо (а)
__________ _________ _______________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ _______________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ _______________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель субъекта контроля и надзора
__________ _________ _______________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))