Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері әскери оркестрлерінің, әскери дирижерлері мен мәдени-демалыс орталықтары музыканттарының қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 2 қыркүйектегі № 744 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 7 қыркүйекте № 29462 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 маусымдағы № 357 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі туралы ереже 15-тармағының 162) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері әскери оркестрлерінің, әскери дирижерлері мен мәдени-демалыс орталықтары музыканттарының қызметін ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері әскери оркестрлерінің, әскери дирижерлері мен мәдени-демалыс орталықтары музыканттарының қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № 740 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21963 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Тәрбие және идеологиялық жұмыстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2022 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 744 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері әскери оркестрлерінің, әскери дирижерлері мен мәдени-демалыс орталықтары музыканттарының қызметін ұйымдастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері әскери оркестрлерінің, әскери дирижерлері мен мәдени-демалыс орталықтары музыканттарының қызметін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери оркестрлерінің, әскери дирижерлері мен мәдени-демалыс орталықтары музыканттарының қызметі тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил организации деятельности военных оркестров, военных дирижеров и музыкантов культурно-досуговых центров Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 2 сентября 2022 года № 744. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2022 года № 29462
В соответствии с подпунктом 162) пункта 15 Положения о Министерстве обороны Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2022 года № 357, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации деятельности военных оркестров, военных дирижеров и музыкантов культурно-досуговых центров Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу приказ Министра обороны Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № 740 "Об утверждении Правил организации деятельности военных оркестров, военных дирижеров и музыкантов культурно-досуговых центров Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 21963).
3. Департаменту воспитательной и идеологической работы Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
Утверждены приказом
Министр обороны
Республики Казахстан
от 2 сентября 2022 года № 744
Правила организации деятельности военных оркестров, военных дирижеров и музыкантов культурно-досуговых центров Вооруженных Сил Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Правила организации деятельности военных оркестров, военных дирижеров и музыкантов культурно-досуговых центров Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок деятельности военных оркестров, военных дирижеров и музыкантов культурно-досуговых центров Вооруженных Сил Республики Казахстан.

2. Әскери оркестрлердің кәсіби қызметіне жалпы басшылық жасауды бас әскери дирижер жүзеге асырады.
3. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері әскери оркестрлерінің, әскери дирижерлері мен мәдени-демалыс орталықтары музыканттарының қызметін жоспарлау бір жылға арналған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери оркестрлерінің, әскери дирижерлері мен мәдени-демалыс орталықтары музыканттарының жұмыс жоспары негізінде жүзеге асырылады.
2-тарау. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері әскери оркестрлерінің, әскери дирижерлері мен мәдени-демалыс орталықтары музыканттарының қызметін ұйымдастыру тәртібі
4. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери оркестрлерінің, әскери дирижерлері мен мәдени-демалыс орталықтары музыканттарының қызметі:
1) әскери жоралғыларды, қоғамдық, мәдени-бұқаралық және спорттық іс-шараларды музыкалық қамтамасыз етуді;
2) концерттік-ағартушылық жұмысты жүргізуді;
3) саптық әндерді жаттау кезінде бөлімшелер командирлеріне әдістемелік көмек көрсетуді қамтиды.
5. Әскери оркестр репертуарының негізін әскери-патриоттық тақырыпқа туындылар құрайды.
6. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери оркестрлерімен, әскери дирижерлерімен және мәдени-демалыс орталықтарының музыканттарымен арнайы даярлық ұйымдастырылады және жүргізіледі. Арнайы даярлық міндеттері мыналар болып табылады:
1) жеке құрамның бойында әскери борышы мен қызметтік міндеттерін орындау үшін жауапкершілік сезімін тәрбиелеу;
2) дирижерлердің, музыканттардың арнайы даярлығын жетілдіру және әскери оркестрдің жоғары орындаушылық шеберлігін қамтамасыз ету;
3) дирижерлердің, музыканттардың саптық дағдыларын, әскери оркестрдің саптық әндерді орындауын және саптық үйлесімділігін жетілдіру.
7. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери оркестрлерін, әскери дирижерлері мен мәдени-демалыс орталықтарының музыканттарын даярлау арнайы бағдарлама бойынша жүзеге асырылады.
8. Оркестрлік, музыкалық-теориялық, жеке даярлық бойынша сабақтарды өткізу үшін арнайы жабдықталған үй-жайлар бөлінеді.
9. Әскери оркестрлерді сапалы даярлау мақсатында Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери дирижерлері мен мәдени-демалыс орталықтарының музыканттарын тәуліктік нарядта қызмет өткеруге тартуға жол берілмейді.
10. Әскери жоралғыларды, қоғамдық, мәдени-бұқаралық іс-шараларды қамтамасыз ету кезінде әскери оркестрлердің ойнау тәртібін әскери оркестрдің бастығы немесе әскери дирижер өткізілетін іс-шараға жауапты адаммен бірлесіп белгілейді.
11. Әскери жоралғыларды музыкалық қамтамасыз ету кезінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Гимнін, шет мемлекеттердің гимндерін және қызметтік-саптық репертуар туындыларын әскери оркестрлер тік тұрып және жатқа орындайды.

2. Общее руководство профессиональной деятельностью военных оркестров осуществляет главный военный дирижер.
3. Планирование деятельности военных оркестров, военных дирижеров и музыкантов культурно-досуговых центров Вооруженных Сил Республики Казахстан осуществляется на основании плана работы военных оркестров, военных дирижеров и музыкантов культурно-досуговых центров Вооруженных Сил Республики Казахстан на год.
Глава 2. Порядок организации деятельности военных оркестров, военных дирижеров и музыкантов культурно-досуговых центров Вооруженных Сил Республики Казахстан
4. Деятельность военных оркестров, военных дирижеров и музыкантов культурно-досуговых центров Вооруженных Сил Республики Казахстан заключается:
1) в музыкальном обеспечении воинских ритуалов, общественных, культурно-массовых и спортивных мероприятий;
2) в проведении концертно-просветительской работы;
3) в оказании методической помощи командирам подразделений в разучивании строевых песен.
5. Основу репертуара военного оркестра составляют произведения на военно-патриотическую тему.
6. С военными оркестрами, военными дирижерами и музыкантами культурно-досуговых центров Вооруженных Сил Республики Казахстан организуется и проводится специальная подготовка. Задачами специальной подготовки являются:
1) воспитание у личного состава чувства ответственности за выполнение воинского долга и служебных обязанностей;
2) совершенствование специальной подготовки дирижеров, музыкантов и обеспечение высокого исполнительского мастерства военного оркестра;
3) совершенствование строевой выучки дирижеров, музыкантов, исполнения строевых песен и строевой слаженности военного оркестра.
7. Подготовка военных оркестров, военных дирижеров и музыкантов культурно-досуговых центров Вооруженных Сил Республики Казахстан осуществляется по специальной программе.
8. Для проведения занятий по оркестровой, музыкально-теоретической, одиночной подготовке выделяются специально оборудованные помещения.
9. В целях качественной подготовки военных оркестров военных дирижеров и музыкантов культурно-досуговых центров Вооруженных Сил Республики Казахстан привлечение к несению службы в суточном наряде не допускается.
10. Порядок игры военных оркестров при обеспечении воинских ритуалов, общественных, культурно-массовых мероприятий устанавливается начальником военного оркестра или военным дирижером совместно с лицом, ответственным за проводимое мероприятие.
11. При музыкальном обеспечении воинских ритуалов Государственный Гимн Республики Казахстан, гимны зарубежных государств и произведения служебно-строевого репертуара исполняются военными оркестрами стоя и наизусть.