Интернет-ресурсқа қол жеткізуді қайта бастау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2022 жылғы 6 қыркүйектегі № 366 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 8 қыркүйекте № 29473 болып тіркелді
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 41-1-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Интернет-ресурсқа қол жеткізуді қайта бастау қағидалары бекітілсін.
2. Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Ақпарат комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық даму министрі
Д. Қыдырәлі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық
даму министрі
2022 жылғы 6 қыркүйектегі
№ 366 Бұйрықпен
бекітілген
Интернет-ресурсқа қол жеткізуді қайта бастау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Интернет-ресурсқа қол жеткізуді қайта бастау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 41-1-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және интернет-ресурсқа қол жеткізуді қайта бастау тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) байланыс операторы – байланыс қызметтерін көрсететін және (немесе) байланыс желілерін пайдаланатын, Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген жеке немесе заңды тұлға;
2) бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
3) интернет-ресурс – бірегей желілік адресі және (немесе) домендік аты бар және Интернетте жұмыс істейтін аппараттық-бағдарламалық кешенде орналастырылған (мәтіндік, графикалық, аудиокөрінімді немесе өзге де түрдегі) ақпарат;

Об утверждении Правил возобновления доступа к интернет-ресурсу
Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 6 сентября 2022 года № 366. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 сентября 2022 года № 29473.
В соответствии с пунктом 5 статьи 41-1 Закона Республики Казахстан "О связи" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила возобновления доступа к интернет-ресурсу.
2. Комитету информации Министерства информации и общественного развития в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение копии настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и общественного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр информации
и общественного развития
Республики Казахстан
Д. Қыдырәлі
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра информации
и общественного развития
Республики Казахстан
от 6 сентября 2022 года № 366
Правила возобновления доступа к интернет-ресурсу
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возобновления доступа к интернет-ресурсу (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 41-1 Закона Республики Казахстан "О связи" и определяют порядок возобновления доступа к интернет-ресурсу.
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) оператор связи – физическое или юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, оказывающее услуги связи и (или) эксплуатирующее сети связи;
2) уполномоченный орган в области средств массовой информации (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области средств массовой информации;
3) интернет-ресурс – информация (в текстовом, графическом, аудиовизуальном или ином виде), размещенная на аппаратно-программном комплексе, имеющем уникальный сетевой адрес и (или) доменное имя и функционирующем в Интернете;

4) лездік хабар алмасу сервисі – қаржылық көрсетілетін қызметтерді ұсынуға және электрондық коммерцияға арналған бағдарламалық қамтылымды қоспағанда, лездік хабарлар алмасуға не оларды нақты айқындалған тұлғаға (тұлғаларға) телекоммуникация желілерін пайдалана отырып нақты уақыт режимінде беруге арналған және (немесе) сол үшін пайдаланушылар қолданатын бағдарламалық қамтылым;
5) мемлекеттік техникалық қызмет – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған акционерлік қоғам;
6) онлайн-платформа – қаржылық көрсетілетін қызметтерді ұсынуға және электрондық коммерцияға арналған интернет-ресурсты және (немесе) лездік хабарлар алмасу сервисін қоспағанда, белгілерді және (немесе) сигналдарды және (немесе) дауыстық ақпаратты және (немесе) жазбаша мәтінді және (немесе) кескінді және (немесе) дыбыстарды және (немесе) хабарларды орналастыру, қабылдау және (немесе) нақты айқындалған немесе айқындалмаған тұлғалар тобына беру арқылы пайдаланушының өзі жасаған дербес парақшасы арқылы ақпарат таратуына арналған интернет-ресурс және (немесе) лездік хабарлар алмасу сервисі.
2-тарау. Интернет-ресурсқа қол жеткізуді қайта бастау тәртібі
3. Интернет-ресурсқа қол жеткізуді қайта бастау интернет-ресурстың меншік иесінің және (немесе) заңды өкілінің және (немесе) пайдаланушысының жазбаша (электрондық) жолданымы (бұдан әрі – жолданым) бойынша жүзеге асырылады.
4. Интернет-ресурсқа қол жеткізуді қайта бастау Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды жою және қол жеткізуді шектеу үшін негіз болған құқыққа қарсы материалдарды интернет-ресурстан жою шартымен уәкілетті органның нұсқамасы негізінде оған қол жеткізуді шектеу кезінде жүзеге асырылады.
5. Жолданым тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті орган интернет-ресурстың қол жеткізуді шектеу үшін негіз болған құқыққа қарсы материалдарды жою мәніне мониторинг жүргізеді.
6. Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды жою туралы ақпарат расталғаннан және интернет-ресурстан құқыққа қарсы материалдар жойылғаннан кейін уәкілетті орган байланыс операторларына және (немесе) мемлекеттік техникалық қызметке осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес ресімделген уәкілетті органның нұсқамасының күшін жою, интернет-ресурсқа қол жеткізуді шектеуден шығару және қайта бастау туралы тапсырма береді.
7. Байланыс операторлары және мемлекеттік техникалық қызмет уәкілетті органнан уәкілетті органның нұсқамасының күшін жою, интернет-ресурсқа қол жеткізуді шектеуден алу және қайта бастау туралы тапсырма алғаннан кейін интернет-ресурсқа қол жеткізуді дереу қайта бастайды.
Интернет-ресурсқа
қол жеткізуді қайта
бастау қағидаларына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
"Мемлекеттік техникалық
қызмет" АҚ
Байланыс операторына
(операторларына)
(тізім бойынша)
Тапсырма
___________________ (уәкілетті органның толық атауы) Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды жойып, қол жеткізуді шектеу үшін негіз болған құқыққа қарсы материалдарды жою себебі бойынша ____________________ интернет-ресурсқа қол жеткізуді қайта бастау жөніндегі _______________________________ (жолданым берушінің атауы) жолданым келіп түсті.
Мониторинг барысында уәкілетті органның (шығыс құжаттың күні мен нөмірі) нұсқамасымен Қазақстан Республикасының аумағында таратылуы шектелген интернет-ресурстағы:

4) сервис обмена мгновенными сообщениями – программное обеспечение, предназначенное и (или) используемое пользователями для обмена мгновенными сообщениями либо их передачи конкретно определенному лицу (определенным лицам) в режиме реального времени с использованием сетей телекоммуникаций, за исключением программного обеспечения, предназначенного для предоставления финансовых услуг и электронной коммерции;
5) государственная техническая служба – акционерное общество, созданное по решению Правительства Республики Казахстан;
6) онлайн-платформа – интернет-ресурс и (или) сервис обмена мгновенными сообщениями, предназначенные для распространения информации пользователем посредством созданной им персональной страницы путем размещения, приема и (или) передачи знаков и (или) сигналов, и (или) голосовой информации, и (или) письменного текста, и (или) изображения, и (или) звуков, и (или) сообщений конкретно определенному или неопределенному кругу лиц, за исключением интернет-ресурса и (или) сервиса обмена мгновенными сообщениями, предназначенных для предоставления финансовых услуг и электронной коммерции.
Глава 2. Порядок возобновления доступа к интернет-ресурсу
3. Возобновление доступа к интернет-ресурсу осуществляется по письменному (электронному) обращению (далее – обращение) собственника и (или) законного представителя и (или) пользователя интернет-ресурса.
4. Возобновление доступа к интернет-ресурсу осуществляется при ограничении к нему доступа на основании предписания уполномоченного органа при условии устранения нарушений законодательства Республики Казахстан и удаления с интернет-ресурса противоправных материалов, послуживших основанием для ограничения доступа.
5. В течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня регистрации обращения уполномоченный орган проводит мониторинг интернет-ресурса на предмет удаления противоправных материалов, послуживших основанием для ограничения доступа.
6. После подтверждения информации об устранении нарушений законодательства Республики Казахстан и удаления с интернет-ресурса противоправных материалов уполномоченный орган дает поручение операторам связи и (или) государственной технической службе об отмене предписания уполномоченного органа, снятии с ограничения и возобновлении доступа к интернет-ресурсу, оформленное согласно приложению к настоящим Правилам.
7. Операторы связи и государственная техническая служба после получения от уполномоченного органа поручения об отмене предписания уполномоченного органа, снятии с ограничения и возобновлении доступа к интернет-ресурсу, незамедлительно возобновляют доступ к интернет-ресурсу.
Приложение
к Правилам возобновления
доступа к интернет-ресурсу
АО "Государственная
техническая служба"
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
Оператору (ам) связи
(по списку)
Поручение
В адрес _______________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
поступило обращение от ________________________________________________
(наименование заявителя)
c просьбой возобновить доступ к интернет-ресурсу
______________________________________________________________________
по причине устранения нарушений законодательства Республики Казахстан
и удаления противоправных материалов, послуживших основанием для ограничения
доступа.
В ходе мониторинга установлено, что противоправные материалы,
ранее размещенные на интернет-ресурсе по ссылкам:

1)________________________________________________ _____________;
2)_____________________________________________________________;
3)_____________________________________________________________;
4)________________________________________________ сілтемелер бойынша бұрын орналастырылған құқыққа қарсы материалдар ____________________________ (ағымдағы күн) жағдай бойынша __________________________________ интернет-ресурстың меншік иесімен жойылған.
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 41-1-бабының 5-тармағына сәйкес уәкілетті органның _______________________________ (шығыс құжаттың нөмірі мен күні) нұсқамасының күшін жоюды, жоғарыда көрсетілген интернет-ресурсқа (тарға) (сілтеме (лер) және оның мобильдік қосымшасына қол жеткізуді қайта бастауды тапсырамыз.

1) ____________________________________________________________________;
2) ____________________________________________________________________;
3)_____________________________________________________________________;
4) ____________________________________________________________________,
ограниченные к распространению на территории Республики Казахстан
предписанием уполномоченного органа (номер и дата исходящего документа)
удалены собственником интернет-ресурса
_______________________________________________________________________
по состоянию на ___________________________________________.(текущая дата).
В соответствии с пунктом 5 статьи 41-1 Закона Республики Казахстан "О связи"
поручаем отменить предписание уполномоченного органа
_______________________________________________________________________
(номер и дата исходящего документа) и возобновить доступ к вышеуказанному(ым)
интернет-ресурсу (ам) (ссылке (ам) и его мобильному приложению.