Мерзімді қызметтің курсанттары мен әскери қызметшілерін қоспағанда, азаматтық қорғау органдарының әскери қызметшілеріне Қазақстан Республикасының шегінде өз мүлкін тасымалдағаны үшін мемлекет есебінен ақша төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 13 қыркүйектегі № 82 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 14 қыркүйекте № 29578 болып тіркелді
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабының 8-тармағымен және 50-бабының 3-тармағымен сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған мерзімді қызметтің курсанттары мен әскери қызметшілерін қоспағанда, азаматтық қорғау органдарының әскери қызметшілеріне Қазақстан Республикасының шегінде өз мүлкін тасымалдағаны үшін мемлекет есебінен ақша төлеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Қаржы және мемлекеттік сатып алу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрілігінің аппарат басшысна жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2022 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 82 Бұйрығымен
бекітілген
Мерзімді қызметтің курсанттары мен әскери қызметшілерін қоспағанда, азаматтық қорғау органдарының әскери қызметшілеріне Қазақстан Республикасының шегінде өз мүлкін тасымалдағаны үшін мемлекет есебінен ақша төлеу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мерзімді қызметтің курсанттары мен әскери қызметшілерін қоспағанда, азаматтық қорғау органдарының әскери қызметшілеріне Қазақстан Республикасының шегінде өз мүлкін тасымалдағаны үшін мемлекет есебінен ақша төлеу қағидалары (бұдан әрі-Қағидалар) "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабының 8-тармағымен және 50-бабының 3-тармағымен сәйкес әзірленді және мерзімді қызметтің курсанттары мен әскери қызметшілерін қоспағанда, Қазақстан Республикасы Азаматтық қорғау органдарының әскери қызметшілеріне басқа жергілікті жерге жаңа қызмет орнына ауысқан кезде Қазақстан Республикасының шегінде өз мүлкін тасымалдағаны үшін мемлекет есебінен ақша төлеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил выплаты военнослужащим органов гражданской защиты, за исключением курсантов и военнослужащих срочной службы денег за счет государства за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 13 сентября 2022 года № 82. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 сентября 2022 года № 29578.
В соответствии с пунктом 8 статьи 44 и пунктом 3 статьи 50 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты военнослужащим органов гражданской защиты, за исключением курсантов и военнослужащих срочной службы денег за счет государства за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан.
2. Департаменту финансов и государственных закупок Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
Утвержден
приказом Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 13 сентября 2022 года № 82
Правила выплаты военнослужащим органов гражданской защиты, за исключением курсантов и военнослужащих срочной службы денег за счет государства за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выплаты военнослужащим органов гражданской защиты, за исключением курсантов и военнослужащих срочной службы денег за счет государства за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 8 статьи 44 и пунктом 3 статьи 50 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" и определяют порядок выплаты военнослужащим органов гражданской защиты Республики Казахстан, за исключением курсантов и военнослужащих срочной службы, при переводе к новому месту службы в другую местность денег за счет государства за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан.

Осы Қағидалар 2017 жылғы 13 маусымнан кейін әскери қызметтен шығарылған адамдарға да (мерзімді әскери қызметтен Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатуға байланысты, арнайы тексеруден бас тартқан кезде, теріс себептер бойынша, аттестаттау қорытындылары бойынша анықталған қызметке сәйкес келмеуі бойынша шығарылғандарды қоспағанда) қолданылады.
2-тарау. Курсанттарды, кадеттерді және мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілеріне Қазақстан Республикасының шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін мемлекет есебінен ақша төлеу тәртібі
2. Әскери қызметшілерге өз мүлкін тасымалдағаны үшін мемлекет есебінен ақша төлеу үшін мынадай құжаттар ұсынылғаннан кейін шығарылған бұйрық негіз болып табылады:
1) баянат;
2) әскери қызметшінің кетуі және келуі туралы мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығынан үзінділер және нұсқаманың көшірмелері.
3. Әскери қызметтен шығарылған адамға өз мүлкін тасымалдағаны үшін мемлекет есебінен ақша төлеу үшін мынадай құжаттар ұсынылғаннан кейін шығарылған бұйрық негіз болып табылады:
1) өтініш;
2) мемлекеттік мекеме басшысының жұмыстан босату туралы бұйрығынан үзінді;
3) әскери билеттің көшірмесі немесе әскери есепке қойылғаны туралы белгісі бар жергілікті әскери басқару органынан анықтама.
4. Өз мүлкін тасымалдағаны үшін мемлекет есебінен ақша төлеу туралы бұйрықты әскери қызметші әскери қызмет өткеріп жатқан, ал әскери қызметтен шығарылған адамдарға әскери қызметшінің кетуінен бұрын әскери қызмет өткерген мемлекеттік мекеменің басшысы шығарады. Бұйрықта тасымалдау бағыты, қашықтығы және төлемнің мөлшері көрсетіледі.
Отбасының екі мүшесі де әскери қызметші болып табылған жағдайда ақша төлеу екеуінің біреуіне ғана олардың қалауы бойынша жүргізіледі.
5. Төлем мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы: L – кету пунктінен белгіленген пунктке дейінгі автомобиль жолының километрмен есептегендегі қашықтығы;
20 км – тұрақты шама;
1 АЕК – тиісті қаржы жылына бекітілген айлық есептік көрсеткіштің мөлшері.
6. Әскери қызметшілерге өз мүлкін Қазақстан Республикасының шегінде тасымалдағаны үшін мемлекет есебінен ақша төлеуді келесі қаржы жылының бірінші тоқсанында төленетін жылдың төртінші тоқсанында жүзеге асырылған тасымалдауларды қоспағанда, қаржы жылының ішінде, ал әскери қызметтен шығарылған адамдарға әскери қызметтен кетуден бұрын ақшалай үлесте тұрған мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 178-бабының 1-тармағында белгіленген талап қоюдың жалпы мерзімі шегінде жүргізеді.

Действие настоящих Правил распространяется также на лиц, уволенных с воинской службы (за исключением уволенных со срочной воинской службы, в связи с прекращением гражданства Республики Казахстан, при отказе в специальной проверке, по отрицательным мотивам, по служебному несоответствию, выявленному по итогам аттестации) после 13 июня 2017 года.
Глава 2. Порядок выплаты выплаты военнослужащим органов гражданской защиты, за исключением курсантов и военнослужащих срочной службы денег за счет государства за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан
2. Основанием для выплаты денег за счет государства за перевозку собственного имущества военнослужащим является приказ, изданный после предоставления следующих документов:
1) рапорт;
2) выписки из приказа руководителя государственного учреждения об убытии и прибытии военнослужащего и копии предписания.
3. Основанием для выплаты денег за счет государства за перевозку собственного имущества лицу, уволенному с воинской службы, является приказ, изданный после предоставления следующих документов:
1) заявление;
2) выписка из приказа руководителя государственного учреждения об увольнении;
3) копия военного билета или справка с местного органа военного управления с отметкой о постановке на воинский учет.
4. Приказ о выплате денег за счет государства за перевозку собственного имущества издает руководитель государственного учреждения, в котором военнослужащий проходит воинскую службу, а лицо, уволенное с воинской службы, где проходил воинскую службу перед увольнением. В приказе указываются маршрут перевозки, расстояние и размер выплаты.
В случае, когда члены семьи являются военнослужащими, выплата денег производится одному из них по их выбору.
5. Размер выплаты рассчитывается по формуле:
где: L – протяженность автомобильной дороги от пункта убытия до пункта назначения в километрах;
20 км – постоянная величина;
1 мрп – размер месячного расчетного показателя, утвержденного на соответствующий финансовый год.
6. Выплата военнослужащим денег за счет государства за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан производится в государственном учреждении, в котором военнослужащий состоит на денежном довольствии в течение финансового года, кроме случаев перевозок, осуществленных в четвертом квартале года, которые оплачиваются в первом квартале следующего финансового года, а лицо, уволенное с воинской службы, где состоял перед увольнением в пределах общего срока исковой давности, установленной пунктом 1 статьи 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан.

7. Өз мүлкін тасымалдау үшін көлік түрін және тасымалдаушыны әскери қызметшінің өзі немесе әскери қызметтен шығарылған адам айқындайды.

7. Вид транспорта и перевозчик для перевозки собственного имущества определяется самим военнослужащим или лицом, уволенным с воинской службы.