Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімдерінің нысанын және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімдеріне өзгерістер енгізу тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2022 жылғы 9 қыркүйектегі № 182 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 14 қыркүйекте № 29580 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-2-бабының 4-тармағының төртінші және бесінші бөліктеріне сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) 1-қосымшаға сәйкес бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімдерінің нысаны;
2) 2-қосымшаға сәйкес Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімдеріне өзгеріс енгізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықтың көшірмесін мүдделі мемлекеттік органдарға, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының құрылымдық бөлімшелерінің басшыларына, облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар және оларға теңестірілген қалалардың прокурорларына, сондай-ақ Комитеттің аумақтық органдарына мәлімет үшін жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялануға жатады және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
Б. Асылов
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2022 жылғы 9 қыркүйектегі
№ 182 бұйрығына
1 қосымша
нысан
Реттеуші мемлекеттік органның
немесе жергілікті атқарушы
органның бірінші басшысының
актісімен бекітіледі
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің 20__жылдың ____ жартыжылдығының тізімі ________________________________________________________________________________ (мемлекеттік органның және мемлекеттік бақылау жүзеге асырылатын қызмет саласының атауы)
№ р/с
Тексерілетін субъектінің атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес сәйкестендіру нөмірі
Тексерілетін объектінің атауы
Тексерілетін субъектінің (объектінің) орналасқан жері
Тәуекел тобы
Тексерілетін субъектінің кәсіпкерлік санаты
Тексерілетін субъектінің әділет органдарында бастапқы мемлекеттік тіркелген күні
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2022 жылғы 9 қыркүйектегі
№ 182 бұйрығына
2 қосымша
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімдеріне өзгерістер енгізу қағидалары

Об утверждении формы полугодовых списков проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и порядка внесения изменений в полугодовые списки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 9 сентября 2022 года № 182. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 сентября 2022 года № 29580
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2023.
В соответствии с частями четвертой и пятой пункта 4 статьи 144-2 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму полугодовых списков проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила о внесении изменений в полугодовые списки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) направление копии настоящего приказа для сведения заинтересованным государственным органам, руководителям структурных подразделений Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, прокурорам областей, городов республиканского значения, столицы и приравненным к ним, а также территориальным органам Комитета.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2023 года.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
Приложение 1 к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 9 сентября 2022 года № 182
форма
Утверждается актом первого
руководителя регулирующего
государственного органа или
местного исполнительного органа
Полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора на ____ полугодие 20__года
________________________________________________________________________________
(наименование государственного органа и сферы деятельности, в которой осуществляется государственный контроль)
№ п/п
Наименование проверяемого субъекта
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
Наименование проверяемого объекта
Местонахождение проверяемого субъекта (объекта)
Группа риска
Категория предпринимательства проверяемого субъекта
Дата первичной государственной регистрации проверяемого субъекта в органах юстиции
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 2 к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 9 сентября 2022 года № 182
Правила о внесении изменений в полугодовые списки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімдеріне өзгерістер енгізу қағидалары Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 144-2 бабының 4-тармағының бесінші бөлігіне сәйкес әзірленді және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімдеріне (бұдан әрі – жартыжылдық тізім) өзгерістер енгізу тәртібін айқындайды.
2. Профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізімдерін қалыптастыру және оларды Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында (бұдан әрі – интернет-ресурс) орналастыру тәртібі Кодекстің 141-бабы 7-тармағы екінші бөлігінің талаптарын ескере отырып, Кодекстің 144-2-бабының 4-тармағында регламенттелген.
3. Осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес бақылау және қадағалау органы жартыжылдық тізімдердің сәйкес келмейтін нысанды ұсынған жағдайда, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет) оларды алған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде бұзушылықтарды жою үшін кері қайтарады.
4. Бақылау және қадағалау органы бұзушылықтарды жояды және оларды қайтарған сәттен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей жартыжылдық тізімдерді бекітіп, Комитетке жолдайды.
2-тарау. Жартыжылдық тізімдерге өзгерістер енгізу тәртібі
5. Интернет-ресурста орналастырылған жартыжылдық тізімдерге өзгерістер келесі жағдайларда енгізіледі:
1) заңды тұлғаның, оның ішінде олардың филиалдары мен өкілдіктерінің меншік нысаны қайта тіркелгенде немесе өзгергенде, сондай-ақ бизнес-сәйкестендіру нөмірінің өзгеруіне әкелмейтіндей түрде қайта құрылғанда;
2) жартыжылдық тізімдерін қалыптастыру, тәуекелдерді бағалау жүйесін қолдану немесе бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты тәуекел дәрежесін айқындау кезінде прокурорлық қадағалау және ден қою актілері бойынша және заңды күшіне енген сот актілері бойынша заңдылықты бұзу фактілері анықталғанда;
3) бақылау және қадағалау органы бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) жартыжылдық тізімдер бойынша профилактикалық бақылаудан босататын мән-жайларды (аудиторлық қорытындының болуы, мораторий немесе профилактикалық бақылаудың немесе тексерілетін субъект қызметінің өзге себеппен уақытша тоқтап тұруы, субъектінің банкроттығы немесе қызметінің өзге себеппен тоқтап тұруы, жеке тұлға болып табылатын бақылау және қадағалау субъектісінің қайтыс болуы, заңды күшіне енген сот актілерінің негізінде, сондай-ақ Кодекстің 141-бабының 9-тармағында көзделген негіздермен әрекетке қабілетсіз деп танылуы) анықтаған жағдайда.

Глава 1. Общие положения
1. Правила о внесении изменений в полугодовые списки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора (далее – Правила) разработаны в соответствии с частью пятой пункта 4 статьи 144-2 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и устанавливают порядок внесения изменений в полугодовые списки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора (далее – полугодовой список).
2. Порядок формирования полугодовых списков и их размещения на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - интернет-ресурс) регламентирован пунктом 4 статьи 144-2 Кодекса с учетом требований части второй пункта 7 статьи 141 Кодекса.
3. В случае предоставления органом контроля и надзора полугодовых списков, несоответствующие форме полугодовых списков, согласно приложению 1 к настоящему приказу, Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - Комитет) в течение пяти рабочих дней с момента их получения возвращает для устранения нарушений.
4. Орган контроля и надзора в течение пяти рабочих дней с момента их возврата устраняет нарушения и направляет в Комитет, утвержденные полугодовые списки.
Глава 2. Порядок внесения изменений в полугодовые списки
5. Изменения в полугодовые списки, размещенные на интернет-ресурсе, вносятся в следующих случаях:
1) перерегистрации либо изменении формы собственности юридического лица, в том числе их филиалов и представительств, а также реорганизации, не повлекшие изменения бизнес-идентификационного номера;
2) установления фактов нарушений законности при формировании полугодовых списков, применении системы оценки рисков либо определении степени риска в отношении субъекта (объекта) контроля и надзора по актам прокурорского надзора и по судебным актам, вступившим в законную силу;
3) установления органом контроля и надзора обстоятельств, освобождающих субъект (объект) контроля и надзора от профилактического контроля по полугодовым спискам (наличие аудиторского заключения, мораторий либо иное временное приостановление профилактического контроля или деятельности проверяемого субъекта, банкротство либо иное прекращение деятельности субъекта, смерть, признание субъекта контроля и надзора, являющегося физическим лицом, недееспособным на оснований судебных актов, вступивших в законную силу, а также по основаниям, предусмотренным пунктом 9 статьи 141 Кодекса).

6. Жартыжылдық тізімдерді олардың қолданылу кезеңінде, осы Қағидалардың 5-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда міндетті түрде интернет-ресурста орналастыра отырып, жарты жылда тек бір рет қана өзгертуге жол беріледі.
Осы қағидалардың 5-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда жартыжылдық тізімдерді өзгертуге оларда көрсетілген мән-жайлар туындаған кезде, оларды міндетті түрде интернет-ресурста орналастыра отырып, жол беріледі.
7. Жартыжылдық кестелерге өзгерістер енгізу реттеуші мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның бірінші басшысының Комитетке растайтын құжаттармен және жаңартылып, бекітілген жартыжылдық тізіммен қоса жолданған өтінішхаты негізінде рұқсат беріледі.
8. Өтінішхатты қарау мерзімі ол келіп түскен күннен бастап он жұмыс күнін құрайды.
9. Өтінішхатты қарау барысында Комитет жартыжылдық тізімдеріндегі өзгерістердің негізділігін зерделейді және мынадай:
1) өтінішхатты қанағаттандыру және өзгертілген жартыжылдық тізімдерін интернет-ресурста орналастыру туралы;
2) жартыжылдық тізімдеріне өзгерістер енгізу үшін осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген негіздер болмаған жағдайда, дәлелдерін келтіре отырып, өтінішхатты қанағаттандырудан бас тарту туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
10. Өтінішхат қанағаттандырылған жағдайда Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы өзгертілген тізімдерді бес жұмыс күні ішінде интернет-ресурста орналастырады.
11. Реттеуші мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның бірінші басшылары жартыжылдық тізімдеріне енгізілген өзгерістердің дұрыстығын, тұтастығын, объективтілігін және уақтылығын қамтамасыз етеді.

6. Изменение полугодовых списков допускается в период их действия, но не чаще чем один раз в полугодие, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 5 настоящих Правил, с обязательным размещением их на интернет-ресурсе.
Изменение полугодовых списков в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 5 настоящих Правил, допускается при наступлении указанных в них обстоятельств, с обязательным размещением их на интернет-ресурсе.
7. Изменение в полугодовые списки допускается на основании ходатайства первого руководителя регулирующего государственного органа или местного исполнительного органа, направленное в Комитет с приложением подтверждающих документов и обновленный, утвержденный полугодовой список.
8. Срок рассмотрения ходатайства десять рабочих дней с даты его поступления.
9. В ходе рассмотрения ходатайства Комитет изучает обоснованность изменений в полугодовые списки и принимает одно из следующих решений:
1) об удовлетворении ходатайства и размещении измененных полугодовых списков на интернет-ресурсе;
2) об отказе в удовлетворении ходатайства при отсутствии случаев для внесения изменений в полугодовые списки, предусмотренные пунктом 5 настоящих Правил.
10. В случае удовлетворения ходатайства Генеральная прокуратура Республики Казахстан размещает измененные полугодовые списки на интернет-ресурсе в течение пяти рабочих дней с момента их поступления.
11. Первые руководители регулирующего государственного органа или местного исполнительного органа обеспечивают достоверность, целостность, объективность и своевременность внесенных изменений в полугодовые списки.