"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының меншікті активтері, "жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салалары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің қаражаты, зиянды өтеу резервінің қаражаты есебінен қалыптастырылған "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының қаржы активтерін бағалау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 12 қыркүйектегі № 62 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 16 қыркүйекте № 29627 болып тіркелді
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 6-2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының меншікті активтері, "жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салалары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің қаражаты, зиянды өтеу резервінің қаражаты есебінен қалыптастырылған "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының қаржы активтерін бағалау қағидаларын бекітілсін.
2. Сақтандыру нарығы және актуарлық есеп айырысу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2022 жылғы 12 қыркүйектегі
№ 62 Қаулымен
бекітілген
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының меншікті активтері, "жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салалары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің қаражаты, зиянды өтеу резервінің қаражаты есебінен қалыптастырылған "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының қаржы активтерін бағалау қағидалары

Об утверждении Правил оценки финансовых активов акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", сформированных за счет собственных активов акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", средств резервов гарантирования страховых выплат по отраслям "общее страхование" и "страхование жизни", средств резерва возмещения вреда
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 сентября 2022 года № 62. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2022 года № 29627.
В соответствии с подпунктом 6-2) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оценки финансовых активов акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", сформированных за счет собственных активов акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", средств резервов гарантирования страховых выплат по отраслям "общее страхование" и "страхование жизни", средств резерва возмещения вреда.
2. Департаменту страхового рынка и актуарных расчетов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию
и развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 12 сентября 2022 года № 62
Правила оценки финансовых активов акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", сформированных за счет собственных активов акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", средств резервов гарантирования страховых выплат по отраслям "общее страхование" и "страхование жизни", средств резерва возмещения вреда

"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – Қор) меншікті активтері, "жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салалары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің қаражаты, зиянды өтеу резервінің қаражаты есебінен қалыптастырылған Қордың қаржы активтерін бағалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-бабы 1-тармағының 6-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қордың меншікті активтері, "жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салалары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің қаражаты, Қордың зиянды өтеу резервінің қаражаты есебінен қалыптастырылған Қордың қаржы активтерін бағалау тәртібін айқындайды.
1-тарау. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) кепілдік беру резервтері – Заңға сәйкес зиянды өтеу резерві және сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтері;
2) қаржы активтері – меншікті активтер немесе кепілдік беру резервтерінің қаражаты есебінен Қордың сатып алуына рұқсат етілген бағалы қағаздар және өзге де қаржы құралдары;
3) Қордың меншікті активтері – кепілдік беру резервтерін қоспағанда, Қордың активтері.
2-тарау. Қордың қаржы активтерін бағалау
2. 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (бұдан әрі – 9 "Қаржы құралдары" ХҚЕС) сәйкес "әділ құн бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы бағаланатын" және "пайда немесе зиян арқылы әділ құн бойынша бағаланатын" санаттарға жатқызылған қаржы активтері аптаның бірінші жұмыс күні соңындағы жағдай бойынша апта сайын бағаланады.
3. 9 "Қаржы құралдары" ХҚЕС-ке сәйкес "басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша бағаланатын" және "пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша бағаланатын" санаттарға жатқызылған қаржы активтерін бағалау өздері тізіміне кіретін қор биржасының бағалы қағаздарын бағалау әдістемесіне (бұдан әрі – Биржа әдістемесі) сәйкес нарықтық құн бойынша не Bloomberg (Bloomberg) немесе Reuters (Reuters) ақпараттық-талдамалық жүйелерінің деректері бойынша жүзеге асырылады.
4. 9 "Қаржы құралдары" ХҚЕС-ке сәйкес "басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құн бойынша бағаланатын" және "пайда немесе зиян арқылы әділ құн бойынша бағаланатын" санаттарға жатқызылған, тек қана Қазақстан Республикасының аумағында айналымда (саудада) немесе Қазақстан Республикасының аумағында және халықаралық (шетелдік) нарықтарда айналымда жүрген Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарын бағалау Биржа әдістемесіне сәйкес айқындалған құн бойынша жүзеге асырылады.
Биржа әдістемесіне сәйкес есептелген нарықтық бағалар туралы ақпарат болмаған кезде, көрсетілген бағалы қағаздарды бағалау үшін осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес оларды қайта бағалауға қажетті Биржа әдістемесіне сәйкес есептелген нарықтық бағалар туралы ақпарат пайда болғанға дейін Қордың ішкі құжаттарына (бұдан әрі – Есеп саясаты) сәйкес Қор анықтайтын құн пайдаланылады.

Правила оценки финансовых активов акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" (далее – Фонд), сформированных за счет собственных активов Фонда, средств резервов гарантирования страховых выплат по отраслям "общее страхование" и "страхование жизни", средств резерва возмещения вреда Фонда (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6-2) пункта 1) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат" (далее – Закон) и определяют порядок оценки финансовых активов Фонда, сформированных за счет собственных активов Фонда, средств резервов гарантирования страховых выплат по отраслям "общее страхование" и "страхование жизни", средств резерва возмещения вреда Фонда.
Глава 1. Основные понятия, используемые в Правилах
1. Для целей Правил используются следующие понятия:
1) резервы гарантирования – резерв возмещения вреда и резервы гарантирования страховых выплат в соответствии с Законом;
2) финансовые активы – ценные бумаги и иные финансовые инструменты, разрешенные к приобретению Фондом за счет собственных активов или средств резервов гарантирования;
3) собственные активы Фонда – активы Фонда, за исключением резерва гарантирования.
Глава 2. Оценка финансовых активов Фонда
2. Финансовые активы, отнесенные к категориям "оцениваемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" и "оцениваемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток" в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности 9 "Финансовые инструменты" (далее – МСФО 9 "Финансовые инструменты"), оцениваются еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня недели.
3. Оценка финансовых активов, отнесенных к категориям "оцениваемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" и "оцениваемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток" в соответствии с МСФО 9 "Финансовые инструменты", осуществляется по рыночной стоимости в соответствии с методикой оценки ценных бумаг фондовой биржи (далее – Методика биржи), в список которой они входят, либо по данным информационно-аналитических систем Bloomberg (Блумберг) или Reuters (Рейтер).
4. Оценка государственных ценных бумаг Республики Казахстан, отнесенных к категориям "оцениваемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" и "оцениваемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток" в соответствии с МСФО 9 "Финансовые инструменты", обращающихся (торгуемых) исключительно на территории Республики Казахстан или обращающихся на территории Республики Казахстан и на международных (иностранных) рынках, осуществляется по стоимости, определяемой в соответствии с Методикой биржи.
При отсутствии информации о рыночных ценах, рассчитанных в соответствии с Методикой биржи, для оценки указанных ценных бумаг используется стоимость, определяемая Фондом в соответствии с внутренними документами Фонда (далее – Учетная политика), до появления информации о рыночных ценах, рассчитанных в соответствии с Методикой биржи, необходимой для их переоценки в соответствии с частью первой настоящего пункта.

5. 9 "Қаржы құралдары" ХҚЕС-ке сәйкес "басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құн бойынша бағаланатын" және "пайда немесе зиян арқылы әділ құн бойынша бағаланатын" санаттарға жатқызылған, тек қана халықаралық (шетелдік) нарықтарда айналымда жүрген Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарын бағалау Bloomberg (Блумберг) немесе Reuters (Рейтер) ақпараттық-талдамалық жүйелерінің деректері бойынша алдыңғы сауда күнінің жабылу бағасы бойынша жүзеге асырылады.
Bloomberg (Блумберг) немесе Reuters (Рейтер) ақпараттық-талдамалық жүйелерінде нарықтық бағалар туралы ақпарат болмаған кезде, осы бағалы қағаздарды бағалау үшін осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес оларды қайта бағалауға қажетті Bloomberg (Блумберг) немесе Reuters (Рейтер) ақпараттық-талдамалық жүйелерінде ақпарат пайда болғанға дейін, Қордың Есеп саясатына сәйкес Қор анықтаған құн пайдаланылады.
6. 9 "Қаржы құралдары" ХҚЕС-ке сәйкес "басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құн бойынша бағаланатын" және "пайда немесе зиян арқылы әділ құн бойынша бағаланатын" санаттарға жатқызылған, Қазақстан Республикасының аумағында және халықаралық (шетелдік) нарықтарда айналымда жүрген борыштық бағалы қағаздарды бағалау Биржа әдістемесіне сәйкес анықталатын құн бойынша немесе Bloomberg (Блумберг) немесе Reuters (Рейтер) ақпараттық-талдамалық жүйелерінің деректері бойынша алдыңғы сауда күнінің жабылу бағасы бойынша жүзеге асырылады.
Биржа Әдістемесіне сәйкес есептелген және Bloomberg (Блумберг) немесе Reuters (Рейтер) ақпараттық-талдамалық жүйелерінде нарықтық бағалар туралы ақпарат болмаған кезде, көрсетілген борыштық бағалы қағаздарды бағалау үшін осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес оларды қайта бағалауға қажетті Bloomberg (Блумберг) немесе Reuters (Рейтер) ақпараттық-талдамалық жүйелерінде ақпарат пайда болғанға дейін, Қордың Есеп саясатына сәйкес Қор анықтаған құн пайдаланылады.
7. 9 "Қаржы құралдары" ХҚЕС-ке сәйкес "басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құн бойынша бағаланатын" және "пайда немесе зиян арқылы әділ құн бойынша бағаланатын" санаттарға жатқызылған және тек қана халықаралық (шетелдік) нарықтарда айналымда жүрген борыштық бағалы қағаздарды бағалау Bloomberg (Блумберг) немесе Reuters (Рейтер) ақпараттық-талдамалық жүйелерінің деректері бойынша алдыңғы сауда күнінің жабылу бағасы бойынша жүзеге асырылады.
Bloomberg (Блумберг) немесе Reuters (Рейтер) ақпараттық-талдамалық жүйелерінде нарықтық бағалар туралы ақпарат болмаған кезде, көрсетілген борыштық бағалы қағаздарды бағалау үшін осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес оларды қайта бағалауға қажетті Bloomberg (Блумберг) немесе Reuters (Рейтер) ақпараттық-талдамалық жүйелерінде ақпарат пайда болғанға дейін, Қордың Есеп саясатына сәйкес Қор анықтаған құн пайдаланылады.

5. Оценка государственных ценных бумаг Республики Казахстан, обращающихся (торгуемых) исключительно на международных (иностранных) рынках, отнесенных к категориям "оцениваемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" и "оцениваемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток" в соответствии с МСФО 9 "Финансовые инструменты", осуществляется по цене закрытия предыдущего торгового дня по данным информационно-аналитических систем Bloomberg (Блумберг) или Reuters (Рейтер).
При отсутствии информации о рыночных ценах в информационно-аналитических системах Bloomberg (Блумберг) или Reuters (Рейтер) для оценки указанных ценных бумаг используется стоимость, определяемая Фондом в соответствии с Учетной политикой Фонда, до появления информации в информационно-аналитических системах Bloomberg (Блумберг) или Reuters (Рейтер), необходимой для их переоценки в соответствии с частью первой настоящего пункта.
6. Оценка долговых ценных бумаг, обращающихся (торгуемых) на территории Республики Казахстан и международных (иностранных) рынках, отнесенных к категориям "оцениваемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" и "оцениваемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток" в соответствии с МСФО 9 "Финансовые инструменты", осуществляется по стоимости, определяемой в соответствии с Методикой биржи, или по цене закрытия предыдущего торгового дня по данным информационно-аналитических систем Bloomberg (Блумберг) или Reuters (Рейтер).
При отсутствии информации о рыночных ценах, рассчитанных в соответствии с Методикой Биржи, и в информационно-аналитических системах Bloomberg (Блумберг) или Reuters (Рейтер) для оценки указанных долговых ценных бумаг используется стоимость, определяемая Фондом в соответствии с Учетной политикой Фонда, до появления информации в информационно-аналитических системах Bloomberg (Блумберг) или Reuters (Рейтер), необходимой для их переоценки в соответствии с частью первой настоящего пункта.
7. Оценка долговых ценных бумаг, обращающихся (торгуемых) исключительно на международных (иностранных) рынках и отнесенных к категориям "оцениваемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" и "оцениваемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток" в соответствии с МСФО 9 "Финансовые инструменты", осуществляется по цене закрытия предыдущего торгового дня по данным информационно-аналитических систем Bloomberg (Блумберг) или Reuters (Рейтер).
При отсутствии информации о рыночных ценах в информационно-аналитических системах Bloomberg (Блумберг) или Reuters (Рейтер) для оценки указанных долговых ценных бумаг используется стоимость, определяемая Фондом в соответствии с Учетной политикой Фонда, до появления информации в информационно-аналитических системах Bloomberg (Блумберг) или Reuters (Рейтер), необходимой для их переоценки в соответствии с частью первой настоящего пункта.

8. "Кері репо" мәмілелері, орналастырылған салымдар 9 "Қаржы құралдары" ХҚЕС-ке сәйкес амортизацияланған құн бойынша бағаланады.
9. Мерзімі өткен дебиторлық берешекті бағалау ерекшеліктері Есеп саясатымен анықталады.
10. Қаржы активтерінің құнын қайта бағалау және олардың құнсыздануы Есеп саясатының міндетті және ажырамас бөлігі болып табылатын Қордың ішкі әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады.
11. Қағидалармен реттелмеген Қаржы активтерін бағалау тәртібін Қор Есеп саясатына, сондай-ақ 9 "Қаржы құралдары" және 13 "Әділ құнды бағалау" халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес анықтайды.

8. Сделки "обратное репо", размещенные вклады оцениваются по амортизированной стоимости в соответствии с МСФО 9 "Финансовые инструменты".
9. Особенности оценки просроченной дебиторской задолженности определяются Учетной политикой.
10. Переоценка стоимости финансовых активов и их обесценение осуществляются согласно внутренней методике Фонда, являющейся обязательной и неотъемлемой частью Учетной политики.
11. Порядок оценки финансовых активов, не урегулированный Правилами, определяется Фондом в соответствии с Учетной политикой, а также международными стандартами финансовой отчетности 9 "Финансовые инструменты" и 13 "Оценка справедливой стоимости".