"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 251 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 17 қыркүйектегі № 82 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 30 қыркүйекте № 29950 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 251 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16390 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) және 3-4) тармақшаларына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасы бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдар филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 251 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан, Инструкции по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования и филиалами страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 сентября 2022 года № 82. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2022 года № 29950.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2023.
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 251 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан, Инструкции по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования и филиалами страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16390) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктами 1) и 3-4) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:

1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің осы үлгі шот жоспары (бұдан әрі – Шоттар жоспары) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) және 3-4) тармақшаларына , "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының (бұдан әрі – ұйымдар) қаржылық есептілікті жасау үшін бухгалтерлік есеп шоттарында құндық көрсеткішпен қаржылық есептілік элементтерін топтастыруға және ағымдағы көрсетуге және бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілікті жасау үшін бухгалтерлік есеп шоттарында Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары құндық көрсеткішпен бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілік элементтерін ағымдағы көрсетуге арналған.
2. Шоттар жоспарында "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарында көзделген ұғымдар пайдаланылады.";
2-тарауда:
1-параграфта:
1130, 1130 01, 1130 02 және 1130 03-шоттардың атаулары мынадай редакцияда жазылсын:
"1130 Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1130 01 Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1130 02 Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1130 03 Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы";
1140, 1140 01, 1140 02, 1140 03, 1140 04 және 1140 05-шоттардың атаулары мынадай редакцияда жазылсын:
"1140 Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01 Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 02 Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
1140 03 Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Типовой план счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан (далее – План счетов) разработан в соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктами 1) и 3-4) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и предназначен для группировки и текущего отражения элементов финансовой отчетности в стоимостном выражении страховыми (перестраховочными) организациями, исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования (далее – организации) на счетах бухгалтерского учета для составления финансовой отчетности и текущего отражения элементов отчетности по данным бухгалтерского учета в стоимостном выражении филиалами страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан на счетах бухгалтерского учета для составления отчетности по данным бухгалтерского учета.
2. В Плане счетов используются понятия, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и международными стандартами финансовой отчетности.";
в главе 2:
в параграфе 1:
названия счетов 1130, 1130 01, 1130 02 и 1130 03 изложить в следующей редакции:
"1130 Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1130 01 Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1130 02 Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
1130 03 Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости";
названия счетов 1140, 1140 01, 1140 02, 1140 03, 1140 04 и 1140 05 изложить в следующей редакции:
"1140 Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1140 01 Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1140 02 Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1140 03 Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход

1140 04 Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1140 05 Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету";
1290 01-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1290 01 Дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)";
1290 21, 1290 22, 1290 23 және 1290 24-шоттардың атаулары мынадай редакцияда жазылсын:
"1290 21 Клиенттерге берілген қарыздар бойынша резервтер (провизиялар)
1290 22 Клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша резервтер (провизиялар)
1290 23 Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)
1290 24 Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар)";
1290 41-шоттың нөмірі мен атауы алып тасталсын;
1290 25 шотынан мынадай мазмұндағы 1290 42-шотымен толықтырылсын:
"1290 42 Аквизициялық ақша ағындары бойынша талаптар бойынша резервтер (провизиялар)";
1620 04-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1620 04 Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша аквизициялық шығыс бойынша талаптар";
1620 04-шотынан кейін мынадай мазмұндағы 1620 05 және 1620 06-шоттармен толықтырылсын:
1620 05 Сақтандыру шарттарының тобына жататын басқа да ақша ағындары бойынша актив
1620 06 Қайта сақтандыру активі бойынша болашақ ақша ағындарын бағалау";
2-параграфта:
2020, 2020 01, 2020 02 және 2020 03-шоттардың атаулары мынадай редакцияда жазылсын:
"2020 Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2020 01 Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2020 02 Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 03 Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы";
2030, 2030 01, 2030 02, 2030 03, 2030 04 және 2030 05-шоттардың атаулары мынадай редакцияда жазылсын:
"2030 Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 01 Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 02 Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 03 Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 04 Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету

1140 04 Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1140 05 Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
название счета 1290 01 изложить в следующей редакции:
"1290 01 Резервы (провизии) по дебиторской задолженности";
названия счетов 1290 21, 1290 22, 1290 23 и 1290 24 изложить в следующей редакции:
"1290 21 Резервы (провизии) по займам, предоставленным клиентам
1290 22 Резервы (провизии) по финансовой аренде, предоставленной клиентам
1290 23 Резервы (провизии) по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
1290 24 Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
номер и название счета 1290 41 исключить;
после счета 1290 25 дополнить счетом 1290 42 следующего содержания:
"1290 42 Резервы (провизии) по требованиям по аквизиционным денежным потокам";
название счета 1620 04 изложить в следующей редакции:
"1620 04 Требования по аквизиционным расходам по договорам страхования (перестрахования)";
после счета 1620 04 дополнить счетами 1620 05 и 1620 06 следующего содержания:
"1620 05 Актив по прочим денежным потокам, относящимся к группе договоров страхования
1620 06 Оценка будущих денежных потоков по активу перестрахования";
в параграфе 2:
названия счетов 2020, 2020 01, 2020 02 и 2020 03 изложить в следующей редакции:
"2020 Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 01 Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 02 Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 03 Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости";
названия счетов 2030, 2030 01, 2030 02, 2030 03, 2030 04 и 2030 05 изложить в следующей редакции:
"2030 Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01 Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 02 Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 03 Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04 Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход

2030 05 Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету";
2050-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2060 01, 2060 02, 2060 03, 2060 04 және 2060 05-шоттармен толықтырылсын:
"2060 01 Қайта сақтандырудың күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
2060 02 Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа
2060 03 Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі
2060 04 Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа зиянын өтеудің құрамдас бөлігі
2060 05 Қайта сақтандыру активі бойынша болашақ ақша ағындарын бағалау";
3-параграфта:
3390 07-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 3390 11, 3390 12, 3390 13, 3390 14, 3390 15, 3390 16, 3390 17, 3390 18 және 3390 19-шоттармен толықтырылсын:
"3390 11 Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер
3390 12 Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету
3390 13 Зиянның құрауышы (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер бойынша)
3390 14 Зиянның құрауышы (қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша)
3390 15 Сақтандыру шарттарының тобына жататын аквизициялық ақша ағындары бойынша міндеттемелер
3390 16 Сақтандыру шарттарының тобына жататын басқа да ақша ағындары бойынша міндеттемелер
3390 17 Туындаған залалдар бойынша міндеттемелер
3390 18 Сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары
3390 19 Шығарылған қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары";
3390 45-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"3390 45 Қайта сақтандырушыға регрестік талаптар мен зиянды өтеу бойынша есептелген шығыс (суброгация)";
3390 48, 3390 49, 3390 50, 3390 51 және 3390 52-шоттардың нөмірлері мен атаулары алып тасталсын;
4-параграфта:
4030 96-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 4040 11, 4040 12, 4040 13, 4040 14, 4040 15, 4040 16, 4040 17 және 4040 18-шоттармен толықтырылсын:
"4040 11 Күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау
4040 12 Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа
4040 13 Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету
4040 14 Зиянның құрауышы (күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша)
4040 15 Зиянның құрауышы (қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша)
4040 16 Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа
4040 17 Сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары
4040 18 Шығарылған қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары";
5-параграфта:
5440-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5440 Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв";

2030 05 Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
после счета 2050 дополнить счетами 2060 01, 2060 02, 2060 03, 2060 04 и 2060 05 следующего содержания:
"2060 01 Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования
2060 02 Маржа по договорам перестрахования
2060 03 Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск
2060 04 Компонент возмещения убытка маржи по договорам перестрахования
2060 05 Оценка будущих денежных потоков по активу перестрахования";
в параграфе 3:
после счета 3390 07 дополнить счетами 3390 11, 3390 12, 3390 13, 3390 14, 3390 15, 3390 16, 3390 17, 3390 18 и 3390 19 следующего содержания:
"3390 11 Обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования)
3390 12 Рисковая поправка на нефинансовый риск
3390 13 Компонент убытка (по обязательствам по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования)
3390 14 Компонент убытка (по рисковой поправке на нефинансовый риск)
3390 15 Обязательства по аквизиционным денежным потокам, относящимся к группе договоров страхования
3390 16 Обязательства по прочим денежным потокам, относящимся к группе договоров страхования
3390 17 Обязательства по возникшим убыткам
3390 18 Страховые премии по договорам страхования
3390 19 Страховые премии по выпущенным договорам перестрахования";
название счета 3390 45 изложить в следующей редакции:
"3390 45 Начисленные расходы по возмещению перестраховщику регрессных требований и убытков (суброгация)";
номера и названия счетов 3390 48, 3390 49, 3390 50, 3390 51 и 3390 52 исключить;
в параграфе 4:
после счета 4030 96 дополнить счетами 4040 11, 4040 12, 4040 13, 4040 14, 4040 15, 4040 16, 4040 17 и 4040 18 следующего содержания:
"4040 11 Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков
4040 12 Маржа по договорам страхования (перестрахования)
4040 13 Рисковая поправка на нефинансовый риск
4040 14 Компонент убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков)
4040 15 Компонент убытка (по рисковой поправке на нефинансовый риск)
4040 16 Маржа по договорам перестрахования
4040 17 Страховые премии по договорам страхования
4040 18 Страховые премии по выпущенным договорам перестрахования";
в параграфе 5:
название счета 5440 изложить в следующей редакции:
"5440 Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";

5460-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5470, 5480 және 5490-шоттармен толықтырылсын:
"5470 Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыздарды қайта бағалауға арналған резерв
5480 Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін және қолда бар кредиттік зиянға арналған бағалау резервтері (провизиялар)
5490 Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыздар бойынша күтілетін және қолда бар кредиттік зиянға арналған бағалау резервтері";
6-параграфта:
6150 03-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"6150 03 Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша кіріс";
6240 01-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"6240 01 Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кіріс";
6240 23-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 6240 42-шотымен толықтырылсын:
"6240 42 Аквизициялық ақша ағындарының құнсыздануы бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кіріс";
6280 09-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 6280 31, 6280 32, 6280 33 және 6280 34-шоттармен толықтырылсын:
"6280 31 Зиянның құрауышы бойынша шығысты түзету
6280 32 Қайта сақтандыру бойынша қаржылық кіріс
6280 33 Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайтудан кіріс
6280 34 Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа амортизациясынан түсетін кіріс";
6280 41-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"6280 41 Сақтандыру түсімі (сақтандырудан кіріс)";
6280 43-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"6280 43 Регрестік талаптар мен зиянды өтеуге байланысты кіріс (суброгация)";
6280 45, 6280 46, 6280 47, 6280 48, 6280 49, 6280 50, 6280 51, 6280 52, 6280 53 және 6280 54-шоттардың нөмірлері мен атаулары алып тасталсын;
6280 41-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 6280 55 және 6280 56-шоттармен толықтырылсын:
"6280 55 Қайта сақтандырудан кіріс
6280 56 Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активін қалыптастырудан кіріс";
7-параграфта:
7310 10-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 7310 11 және 7310 12-шоттармен толықтырылсын:
"7310 11 Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайту бойынша шығыс;
7310 12 Сақтандыру шарттары бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер зиянының құрауышы түріндегі шығыс";
7440 01-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"7440 01 Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс";

после счета 5460 дополнить счетами 5470, 5480 и 5490 следующего содержания:
"5470 Резерв на переоценку займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
5480 Оценочные резервы (провизии) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
5490 Оценочные резервы под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
в параграфе 6:
название счета 6150 03 изложить в следующей редакции:
"6150 03 Доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
название счета 6240 01 изложить в следующей редакции:
"6240 01 Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости";
после счета 6240 23 дополнить счетом 6240 42 следующего содержания:
"6240 42 Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий) по обесценению аквизиционных денежных потоков";
после счета 6280 09 дополнить счетами 6280 31, 6280 32, 6280 33 и 6280 34 следующего содержания:
"6280 31 Корректировка расходов по компоненту убытка
6280 32 Финансовые доходы по перестрахованию
6280 33 Доход от уменьшения рисковой поправки на нефинансовый риск
6280 34 Доход от амортизации маржи по договорам страхования (перестрахования)";
название счета 6280 41 изложить в следующей редакции:
"6280 41 Страховая выручка (доход от страхования)";
название счета 6280 43 изложить в следующей редакции:
"6280 43 Доходы, связанные с возмещением регрессных требований и убытков (суброгация)";
номера и названия счетов 6280 45, 6280 46, 6280 47, 6280 48, 6280 49, 6280 50, 6280 51, 6280 52, 6280 53 и 6280 54 исключить;
после счета 6280 41 дополнить счетами 6280 55 и 6280 56 следующего содержания:
"6280 55 Доход от перестрахования
6280 56 Доходы по формированию актива перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск";
в параграфе 7:
после счета 7310 10 дополнить счетами 7310 11 и 7310 12 следующего содержания:
"7310 11 Расходы по уменьшению рисковой поправки на нефинансовый риск
7310 12 Расходы в виде компонента убытка обязательств по денежным потокам по договорам страхования";
название счета 7440 01 изложить в следующей редакции:
"7440 01 Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости";

7440 23-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 7440 24-шотымен толықтырылсын:
"7440 24 Аквизициялық ақша ағындарының құнсыздануы бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс";
7440 41, 7440 42, 7440 43, 7440 44 және 7440 45-шоттардың нөмірлері мен атаулары алып тасталсын;
7440 47, 7440 48, 7440 49, 7440 50, 7440 51 және 7440-шоттардың нөмірлері мен атаулары алып тасталсын;
7470 06-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"7470 06 Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша шығыс";
7470 10-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 7470 31, 7470 32, 7470 33, 7470 34, 7470 35, 7470 36 және 7470 37-шоттармен толықтырылсын:
"7470 31 Зиянның құрауышы түріндегі сақтандыру шығысы
7470 32 Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық шығыс
7470 33 Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайту бойынша шығыс
7470 34 Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету түріндегі сақтандыру шығысы
7470 35 Аквизициялық шығыс
7470 36 Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржаның амортизациясы түріндегі шығыс.
7470 37 Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау амортизациясы бойынша шығыс";
7470 41-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"7470 41 Төлем бойынша сақтандыру шығысы";
7470 44-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"7470 44 Қайта сақтандырушыға регрестік талаптар мен зиянды өтеу бойынша шығыс (суброгация)";
3-тараудың 1-параграфында:
1130 01, 1130 02 және 1130 03-шоттардың атаулары мен сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1130 01 "Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: ұйым сатып алған және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым сатып алған және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активінің номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйым сатып алған қысқа мерзімді қаржы активінің номиналдық құнын өтеу, басқа санатқа ауыстыру, сондай-ақ төлем мерзімі өткен кезде есептен шығару жазылады.
1130 02 "Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан (дисконт) асып түсу сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомасын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активінің номиналдық құнының оны сатып алу құнынан (дисконт) асып түсу сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активі бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.

после счета 7440 23 дополнить счетом 7440 24 следующего содержания:
"7440 24 Расходы по формированию резервов (провизий) по обесценению аквизиционных денежных потоков";
номера и названия счетов 7440 41, 7440 42, 7440 43, 7440 44 и 7440 45 исключить;
номера и названия счетов 7440 47, 7440 48, 7440 49, 7440 50, 7440 51 и 7440 52 исключить;
название счета 7470 06 изложить в следующей редакции:
"7470 06 Расходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
после счета 7470 10 дополнить счетами 7470 31, 7470 32, 7470 33, 7470 34, 7470 35, 7470 36 и 7470 37 следующего содержания:
"7470 31 Страховые расходы в виде компонента убытка
7470 32 Финансовые расходы по страхованию (перестрахованию)
7470 33 Расходы по уменьшению рисковой поправки на нефинансовый риск
7470 34 Страховые расходы в виде рисковой поправки на нефинансовый риск
7470 35 Аквизиционные расходы
7470 36 Расходы в виде амортизации маржи по договорам перестрахования
7470 37 Расходы по амортизации наилучшей оценки ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования";
название счета 7470 41 изложить в следующей редакции:
"7470 41 Страховые расходы по выплате";
название счета 7470 44 изложить в следующей редакции
"7470 44 Расходы по возмещению перестраховщику регрессных требований и убытков (суброгация)";
в главе 3:
в параграфе 1:
название и описание счетов 1130 01, 1130 02 и 1130 03 изложить в следующей редакции:
"1130 01 "Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, приобретенных организацией и учитываемых по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится номинальная стоимость краткосрочного финансового актива, приобретенного организацией и учитываемого по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости краткосрочного финансового актива, приобретенного организацией, при ее погашении, переводе в другую категорию, а также просрочке платежа.
1130 02 "Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма превышения номинальной стоимости краткосрочного финансового актива, учитываемого по амортизированной стоимости, над стоимостью его приобретения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по приобретенному краткосрочному финансовому активу, учитываемому по амортизированной стоимости.

1130 03 "Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерін сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан (сыйлықақы) асып түсу сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активін сатып алу құнының оның номиналдық құнынан (сыйлықақы) асып түсу сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активі бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.";
1140 01, 1140 02, 1140 03, 1140 04 және 1140 05-шоттардың атаулары мен сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1140 01 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын өткізу, қаржы активтерінің басқа санатына ауыстыру, сондай-ақ төлем мерзімі өткен кезде есептен шығару жазылады.
1140 02 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан (дисконт) асып түсу сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомасын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің номиналдық құнының оны сатып алу құнынан (дисконт) асып түсу сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.

1130 03 "Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости" (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения краткосрочных финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения стоимости приобретения краткосрочного финансового актива, учитываемого по амортизированной стоимости, над его номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенному краткосрочному финансовому активу, учитываемому по амортизированной стоимости.";
название и описание счетов 1140 01, 1140 02, 1140 03, 1140 04 и 1140 05 изложить в следующей редакции:
"1140 01 "Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится номинальная стоимость краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, при ее реализации, переводе в другую категорию финансовых активов, а также просрочке платежа.
1140 02 "Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости приобретенных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма превышения номинальной стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над стоимостью ее приобретения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.

1140 03 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан (сыйлықақы) асып түсу сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін сатып алу құнының оның номиналдық құнынан (сыйлықақы) асып түсу сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.
1140 04 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету" (актив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомасын есептен шығару жазылады.
1140 05 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету" (контрактив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомасын есептен шығару жазылады.";
1280 44-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: келтірілген зиян үшін жауапты тұлғаға регрестік талап қою бойынша зиянды (суброгация) және (немесе) сақтандыру өтемдерін өтеуге қойылатын талаптар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша келтірілген зиян үшін жауапты тұлғаға регрестік талап қою бойынша зиянды (суброгация) және (немесе) сақтандыру өтемдерін өтеуге қойылатын талаптардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген зиян үшін жауапты тұлға оларды төлеген немесе төлеу мерзімін кешіктірген кезде регрестік талап қою бойынша зиянды өтеуге (суброгация) және (немесе) сақтандыру өтемдеріне қойылатын талаптар сомасын есептен шығару жазылады.";
1290 01-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1290 01 "Дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: клиенттердің дебиторлық берешегі бойынша күтілетін және қолда бар кредиттік зиянға арналған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің дебиторлық берешегі бойынша күтілетін және қолда бар кредиттік зиянға арналған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасын есептен шығару жазылады.";

1140 03 "Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения стоимости приобретения финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над ее номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
1140 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (активный).
Назначение: учет сумм положительной корректировки справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится сумма положительной корректировки справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
1140 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (контрактивный).
Назначение: учет сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
описание счета 1280 44 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм требований на возмещение убытков (суброгация) и (или) страховых возмещений по регрессному требованию к лицу, ответственному за причиненный вред.
По дебету счета проводится сумма требований на возмещение убытков (суброгация) и (или) страховых возмещений по регрессному требованию к лицу, ответственному за причиненный вред.
По кредиту счета проводится списание сумм требований на возмещение убытков (суброгация) и (или) страховых возмещений по регрессному требованию при их оплате или просрочке оплаты лицом, ответственным за причиненный вред.";
название и описание счета 1290 01 изложить в следующей редакции:
"1290 01 "Резервы (провизии) по дебиторской задолженности" (контрактивный).
Назначение: учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по дебиторской задолженности клиентов.
По кредиту счета проводится сумма оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по дебиторской задолженности клиента.
По дебету счета проводится списание сумм созданных оценочных резервов (провизий).";

1290 21, 1290 22, 1290 23 және 1290 24-шоттардың атаулары мен сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1290 21 "Клиенттерге берілген қарыздар бойынша резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: клиенттерге берілген қарыздар бойынша күтілетін және қолда бар кредиттік зиянға арналған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиентке берілген қарыздар бойынша күтілетін және қолда бар кредиттік зиянға арналған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасын есептен шығару жазылады.
1290 22 "Клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша күтілетін және қолда бар кредиттік зиянға арналған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиентке берілген қаржылық жалдау бойынша күтілетін және қолда бар кредиттік зиянға арналған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасын есептен шығару жазылады.
1290 23 "Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша күтілетін және қолда бар кредиттік зиянға арналған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша күтілетін және қолда бар кредиттік зиянға арналған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасын есептен шығару жазылады.
1290 24 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша күтілетін және қолда бар кредиттік зиянға арналған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша екінші деңгейдегі банкте не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған салымдар бойынша күтілетін және қолда бар кредиттік зиянға арналған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасын есептен шығару жазылады.";

название и описание счетов 1290 21, 1290 22, 1290 23 и 1290 24 изложить в следующей редакции:
"1290 21 "Резервы (провизии) по займам, предоставленным клиентам" (контрактивный).
Назначение: учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по займам, предоставленным клиентам.
По кредиту счета проводится сумма оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по займам, предоставленным клиенту.
По дебету счета проводится списание сумм созданных оценочных резервов (провизий).
1290 22 "Резервы (провизии) по финансовой аренде, предоставленной клиентам" (контрактивный).
Назначение: учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по финансовой аренде, предоставленной клиентам.
По кредиту счета проводится сумма оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по финансовой аренде, предоставленной клиенту.
По дебету счета проводится списание сумм созданных оценочных резервов (провизий).
1290 23 "Резервы (провизии) по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости" (контрактивный).
Назначение: учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится сумма оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм созданных оценочных резервов (провизий).
1290 24 "Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (контрактивный).
Назначение: учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится сумма оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по вкладам, размещенным в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм созданных оценочных резервов (провизий).";

1290 41-шоттың нөмірі, атауы мен сипаттамасы алып тасталсын;
1290 25-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1290 42-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"1290 42 "Аквизициялық ақша ағындары бойынша талаптар бойынша резервтер (контрактив)".
Мақсаты: аквизициялық ақша ағындары бойынша талаптар бойынша шығындарды жабуға арналған резервтердің (провизиялардың) сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша аквизициялық ақша ағындары бойынша талаптар бойынша шығындарды жабуға құрылған құрылатын резервтердің (провизиялардың) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған резервтердің (провизиялардың) сомасы жойылған немесе аквизициялық ақша ағындарының сомасы ұйымның балансынан есептен шығарылған кезде есептен шығарылады.";
1620 04-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1620 04 "Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша аквизициялық шығыс бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының топтары бойынша туындаған аквизициялық шығыс бойынша ұйымның дебиторлық берешегін есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру шарттарының топтары бойынша аквизициялық шығыс бойынша ұйымның дебиторлық берешегі көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша аквизициялық шығыс бойынша дебиторлық берешекті өтеу немесе ұйымның балансынан есептен шығару кезінде есептен шығару көрсетіледі.";
1620 04-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1620 05 және 1620 06-шоттарының нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
1620 05 "Сақтандыру шарттары тобына жататын басқа да ақша ағындары бойынша актив" (актив).
Мақсаты: сақтандыру шарттарының тобына жататын, бірақ аквизициялық ақша ағындары болып табылмайтын басқа да ақша ағындарына қатысты активтер сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру шарттарының тобына жататын басқа да ақша ағындары бойынша активтердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру шарттарының тобына жататын басқа да ақша ағындары бойынша активтер сомасын есептен шығару жазылады.
1620 06 "Қайта сақтандыру активі бойынша болашақ ақша ағындарын бағалау" (контрактив).
Мақсаты: қайта сақтандыру бойынша болашақ ақша ағындарын бағалау сомасын есепке алу
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандыру активі бойынша болашақ ақша ағындарын бағалау сомасы жазылады
Шоттың дебеті бойынша қайта сақтандыру активі бойынша болашақ ақша ағындарын бағалау сомасын есептен шығару көрсетіледі.";
2020 01, 2020 02 және 2020 03-шоттардың атаулары мен сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2020 01 "Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: ұйым сатып алған және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым сатып алған және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған ұзақ мерзімді активтердің номиналдық құнын өтеу, қаржы активтерінің басқа санатына ауыстыру, сондай-ақ төлем мерзімі өткен кезде есептен шығару жазылады.

номер, название и описание счета 1290 41 исключить;
после описания счета 1290 25 дополнить номером, названием и описанием счета 1290 42 следующего содержания:
"1290 42 "Резервы (провизии) по требованиям по аквизиционным денежным потокам" (контрактивный).
Назначение: учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по требованиям по аквизиционным денежным потокам.
По кредиту счета проводится сумма создаваемых резервов (провизий), созданных на покрытие убытков по требованиям по аквизиционным денежным потокам.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) при их аннулировании или списании суммы аквизиционных денежных потоков с баланса организации.";
название и описание счета 1620 04 изложить в следующей редакции:
"1620 04 "Требования по аквизиционным расходам по договорам страхования (перестрахования)" (активный).
Назначение: учет дебиторской задолженности организации по аквизиционным расходам, возникшим по группам договоров страхования (перестрахования).
По дебету счета отражается дебиторская задолженность организации по аквизиционным расходам по группам договоров страхования.
По кредиту счета отражается списание дебиторской задолженности по аквизиционным расходам при ее погашении или списании с баланса организации.";
после описания счета 1620 04 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 1620 05 и 1620 06 следующего содержания:
1620 05 "Актив по прочим денежным потокам, относящимся к группе договоров страхования" (активный).
Назначение: учет сумм активов в отношении прочих денежных потоков, относящихся к группе договоров страхования, но не являющихся аквизиционными денежными потоками.
По дебету счета проводится сумма актива по прочим денежным потокам относящийся к группе договоров страхования.
По кредиту счета проводится списание сумм актива по прочим денежным потокам относящийся к группе договоров страхования.
1620 06 "Оценка будущих денежных потоков по активу перестрахования" (контрактивный).
Назначение: учет сумм оценки будущих денежных потоков по перестрахованию
По кредиту счета проводится сумма оценки будущих денежных потоков по активу перестрахования
По дебету счета отражается списание сумм оценки будущих денежных потоков по активу перестрахования.";
название и описание счетов 2020 01, 2020 02 и 2020 03 изложить в следующей редакции:
"2020 01 "Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, приобретенных организацией и учитываемых по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится номинальная стоимость долгосрочных финансовых активов, приобретенных организацией и учитываемых по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости приобретенных долгосрочных активов при их погашении, переводе в другую категорию финансовых активов, а также просрочке платежа.

2020 02 "Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан (дисконт) асып түсу сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомасын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан (дисконт) асып түсу сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.
2020 03 "Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан (сыйлықақы) асып түсу сомаcын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан (сыйлықақы) асып түсу сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.";
2030 01, 2030 02, 2030 03, 2030 04 және 2030 05-шоттардың атаулары мен сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2030 01 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын өткізу, қаржы активтерінің басқа санатына ауыстыру, сондай-ақ төлем мерзімі өткен кезде есептен шығару жазылады.

2020 02 "Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
2020 03 "Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости" (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над их номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения стоимости приобретения финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над их номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.";
название и описание счетов 2030 01, 2030 02, 2030 03, 2030 04 и 2030 05 изложить в следующей редакции:
"2030 01 "Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится номинальная стоимость долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, при их реализации, переводе в другую категорию финансовых активов, а также просрочке платежа.

2030 02 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан (дисконт) асып түсу сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомасын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан (дисконт) асып түсу сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.
2030 03 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерін сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан (сыйлықақы) асып түсу сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерін сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан (сыйлықақы) асып түсу сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.
2030 04 "Басқа да жиынтық табыс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету" (актив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнына оң түзету жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомасын есептен шығару жазылады.

2030 02 "Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
2030 03 "Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения стоимости приобретения долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
2030 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (активный).
Назначение: учет сумм положительной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.

2030 05 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету" (контрактив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомасын есептен шығару жазылады.";
2050-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 2060 01, 2060 02, 2060 03, 2060 04 және 2060 05-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"2060 01 "Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау" (актив).
Мақсаты: қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша болашақ ақша ағындарының келтірілген құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша болашақ ақша ағындарының келтірілген құны, сондай-ақ оның ұлғаюы көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша болашақ ақша ағындарының келтірілген құнын азайту не есептен шығару көрсетіледі.
2060 02 "Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа" (актив).
Мақсаты: қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржаны есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржа көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржаның амортизациясы және (немесе) есептен шығарылуы көрсетіледі.
2060 03 "Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі" (актив).
Мақсаты: қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активін есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активі көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активін азайту және (немесе) есептен шығару көрсетіледі.
2060 04 "Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржаның зиянын өтеудің құрамдас бөлігі" (актив).
Мақсаты: қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржаның зиянын өтеудің құрамдас бөлігін есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржаның зиянын өтеудің құрамдас бөлігі көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржаның зиянын өтеудің құрамдас бөлігін амортизациялау және (немесе) есептен шығару көрсетіледі.

2030 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (контрактивный).
Назначение: учет сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
после описания счета 2050 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 2060 01, 2060 02, 2060 03, 2060 04 и 2060 05 следующего содержания:
"2060 01 "Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования" (активный).
Назначение: учет приведенной стоимости будущих денежных потоков по группам договоров перестрахования.
По дебету счета отражается приведенная стоимость будущих денежных потоков по группам договоров перестрахования, а также ее увеличение.
По кредиту счета отражается уменьшение либо списание приведенной стоимости будущих денежных потоков по группам договоров перестрахования.
2060 02 "Маржа по договорам перестрахования" (активный).
Назначение: учет маржи за предусмотренные договором услуги по группам договоров перестрахования.
По дебету счета отражается маржа за предусмотренные договором услуги по группам договоров перестрахования.
По кредиту счета отражается амортизация и (или) списание маржи за предусмотренные договором услуги по группам договоров перестрахования.
2060 03 "Актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск" (активный).
Назначение: учет актива перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск.
По дебету счета отражается актив перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск.
По кредиту счета отражается уменьшение и (или) списание актива перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск.";
2060 04 "Компонент возмещения убытка маржи по договорам перестрахования" (активный).
Назначение: учет компонента возмещения убытка маржи за предусмотренные договором услуги по группам договоров перестрахования.
По дебету счета отражается компонент возмещения убытка маржи за предусмотренные договором услуги по группам договоров перестрахования.
По кредиту счета отражается амортизация и (или) списание компонента возмещения убытка маржи за предусмотренные договором услуги по группам договоров перестрахования.

2060 05 "Қайта сақтандыру активі бойынша болашақ ақша ағындарын бағалау" (контрактив).
Мақсаты: қайта сақтандыру бойынша болашақ ақша ағындарын бағалау сомасын есепке алу
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандыру активі бойынша болашақ ақша ағындарын бағалау сомасы жазылады
Шоттың дебеті бойынша қайта сақтандыру активі бойынша болашақ ақша ағындарын бағалау сомасын есептен шығару көрсетіледі.";
3390 07-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 3390 11, 3390 12, 3390 13, 3390 14, 3390 15, 3390 16, 3390 17, 3390 18 және 3390 19-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"3390 11 "Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: сыйлықақыларды бөлу тәсілі негізінде бағаланатын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының топтарының ақша ағындары бойынша міндеттемелерді есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелерді есептен шығару/азайту көрсетіледі.
3390 12 "Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету" (пассив).
Мақсаты: Қаржылық емес тәуекелге тәуекелді түзетуді есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайту және (немесе) есептен шығару көрсетіледі.
3390 13 "Зиянның құрауышы (сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының ақша ағындары бойынша міндеттемелер бойынша" (пассив).
Масқсаты: сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының топтарының ақша ағындары бойынша міндеттемелер бойынша зиянның құрауышын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының ақша ағындары бойынша міндеттемелер бойынша зиянның құрауышы көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарның ақша ағындары бойынша міндеттемелер бойынша зиянның құрауышы азаюы көрсетіледі.
3390 14 "Зиянның құрауышы (қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша)" (пассив).
Мақсаты: қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша зиянның құрауышын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша зиянның құрауышы көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша зиянның құрауышының азаюы көрсетіледі.
3390 15 "Сақтандыру шарттарының тобына жататын аквизициялық ақша ағындары бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру шарттарының танылған тобына жататын аквизициялық ақша ағындары бойынша міндеттемелерді есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру шарттары бойынша аквизициялық ақша ағындары бойынша міндеттемелер көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру шарттары бойынша аквизициялық ақша ағындары бойынша міндеттемелерді есептен шығару/азайту көрсетіледі.

2060 05 "Оценка будущих денежных потоков по активу перестрахования" (контрактивный).
Назначение: учет сумм оценки будущих денежных потоков по перестрахованию
По кредиту счета проводится сумма оценки будущих денежных потоков по активу перестрахования
По дебету счета отражается списание сумм оценки будущих денежных потоков по активу перестрахования.";
после описания счета 3390 07 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 3390 11, 3390 12, 3390 13, 3390 14, 3390 15, 3390 16, 3390 17, 3390 18 и 3390 19 следующего содержания:
"3390 11 "Обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования)" (пассивный).
Назначение: учет обязательств по денежным потокам по группам договоров страхования (перестрахования), оцениваемых на основании подхода распределения премий.
По кредиту счета отражаются обязательства по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования).
По дебету счета отражается списание/уменьшение обязательств по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования).
3390 12 "Рисковая поправка на нефинансовый риск" (пассивный).
Назначение: учет рисковой поправки на нефинансовый риск.
По кредиту счета отражается рисковая поправка на нефинансовый риск.
По дебету счета отражается уменьшение и (или) списание рисковой поправки на нефинансовый риск.
3390 13 "Компонент убытка (по обязательствам по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования)" (пассивный).
Назначение: учет компонента убытка по обязательствам по денежным потокам по группам договоров страхования (перестрахования).
По кредиту счета отражается компонент убытка по обязательствам по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования).
По дебету счета отражается уменьшение компонента убытка по обязательствам по денежным потокам по договорам страхования (перестрахования).
3390 14 "Компонент убытка (по рисковой поправке на нефинансовый риск)" (пассивный).
Назначение: учет компонента убытка по рисковой поправке на нефинансовый риск
По кредиту счета отражается компонент убытка по рисковой поправке на нефинансовый риск
По дебету счета отражается уменьшение компонента убытка по рисковой поправке на нефинансовый риск.";
3390 15 "Обязательства по аквизиционным денежным потокам, относящимся к группе договоров страхования" (пассивный).
Назначение: учет обязательств по аквизиционным денежным потокам относящимся к признанной группе договоров страхования.
По кредиту счета отражаются обязательства по аквизиционным денежным потокам по договорам страхования.
По дебету счета отражается списание/уменьшение обязательств по аквизиционным денежным потокам по договорам страхования.

3390 16 "Сақтандыру шарттарының тобына жататын басқа да ақша ағындары бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру шарттарының тобына жататын, бірақ аквизициялық ақша ағындары болып табылмайтын басқа да ақша ағындарына қатысты міндеттемелерді есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру шарттарының тобына жататын басқа да ақша ағындары бойынша міндеттемелер көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру шарттары бойынша басқа да ақша ағындары бойынша міндеттемелерді есептен шығару/азайту көрсетіледі.
3390 17 "Туындаған залалдар бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: өткен кезеңдердің қызметтеріне қатысты шарттарды орындау бойынша ақша ағындарын қамтитын туындаған сақтандыру шығындары бойынша міндеттемелерді есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша туындаған сақтандыру шығындары бойынша міндеттемелер көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша туындаған сақтандыру шығындары бойынша міндеттемелерді есептен шығару/азайту көрсетіледі.
3390 18 "Сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары" (контрпассив).
Мақсаты: сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болашақ ақша ағындарының бағалау сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болашақ ақша ағындарының бағалау сомасы көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болашақ ақша ағындарының бағалау сомасын есептен шығару және (немесе) азайту көрсетіледі.
3390 19 "Шығарылған қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары" (контрпассив).
Мақсаты: қайта сақтандыру шарттары бойынша болашақ ақша ағындарының бағалау сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болашақ ақша ағындарының бағалау сомасы көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болашақ ақша ағындарының бағалау сомасын есептен шығару және (немесе) азайту көрсетіледі.";
3390 45-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3390 45 "Қайта сақтандырушыға регрестік талаптар мен зиянды өтеу бойынша есептелген шығыс (суброгация)" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру ұйымдары қайта сақтандырушыларға регрестік талаптар бойынша өтеу және (немесе) зиянды өтеу (суброгация) бойынша төлеуге есептеген шығыс сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру ұйымдары қайта сақтандырушыларға регрестік талаптар бойынша өтеу және (немесе) зиянды өтеу (суброгация) бойынша төлеуге есептеген шығыс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша есептелген шығыс сомасын оларды сақтандыру ұйымы төлеген кезде есептен шығару жазылады.";

3390 16 "Обязательства по прочим денежным потокам, относящимся к группе договоров страхования" (пассивный).
Назначение: учет обязательств в отношении прочих денежных потоков, относящихся к признанной группе договоров страхования, но не являющихся аквизиционными денежными потоками.
По кредиту счета отражаются обязательства по прочим денежным потокам относящиеся к группе договоров страхования.
По дебету счета отражается списание/уменьшение обязательств по прочим денежным потокам по договорам страхования.
3390 17 "Обязательства по возникшим убыткам" (пассивный).
Назначение: учет обязательств по возникшим страховым убыткам, включающего денежные потоки по выполнению договоров применительно к услугам прошлых периодов.
По кредиту счета отражаются обязательства по возникшим страховым убыткам.
По дебету счета отражается списание/уменьшение обязательств по возникшим страховым убыткам.
3390 18 "Страховые премии по договорам страхования". (контрпассивный)
Назначение: учет оценочной суммы будущих денежных потоков по договорам страхования (перестрахования).
По дебету счета отражается оценочная сумма будущих денежных потоков по договорам страхования (перестрахования).
По кредиту счета отражается списание и (или) уменьшение оценочной суммы будущих денежных потоков по договорам страхования (перестрахования).
3390 19 "Страховые премии по выпущенным договорам перестрахования". (контрпассивный)
Назначение: учет оценочной суммы будущих денежных потоков по договорам перестрахования.
По дебету счета отражается оценочная сумма будущих денежных потоков по договорам страхования (перестрахования).
По кредиту счета отражается списание и (или) уменьшение оценочной суммы будущих денежных потоков по договорам страхования (перестрахования).";
название и описание счета 3390 45 изложить в следующей редакции:
"3390 45 "Начисленные расходы по возмещению перестраховщику регрессных требований и убытков (суброгация" (пассивный).
Назначение: учет сумм расходов, начисленных страховыми организациями к оплате по возмещению перестраховщикам по регрессным требованиям и (или) возмещению убытков (суброгация).
По кредиту счета проводится сумма расходов, начисленных страховой организацией к оплате по возмещению перестраховщикам по регрессным требованиям и (или) возмещению убытков (суброгация).
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов при их оплате страховой организацией.";

3390 46-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына сақтандыру шарттарының танылған тобына жататын міндетті жарналарды төлеу бойынша міндеттемелер сомасын есепке алу
Шоттың кредиті бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына сақтандыру шарттарының танылған тобына жататын міндетті жарналарды төлеу бойынша міндеттемелер көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына міндетті жарналарды төлеу бойынша міндеттемелерді есептен шығару/азайту көрсетіледі.";
3390 47-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына сақтандыру шарттарының танылған тобына жататын төтенше жарналарды төлеу бойынша міндеттемелер сомасын есепке алу
Шоттың кредиті бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына сақтандыру шарттарының танылған тобына жататын төтенше жарналарды төлеу бойынша міндеттемелер көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төтенше жарналарды төлеу бойынша міндеттемелерді есептен шығару/азайту көрсетіледі.";
3390 48, 3390 49, 3390 50, 3390 51 және 3390 52-шоттардың нөмірлері, атаулары мен сипаттамалары алып тасталсын;
4030 96-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 4040 11, 4040 12, 4040 13, 4040 14, 4040 15, 4040 16 және 4040 17-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"4040 11 "Күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының топтары бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалауды есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының топтары бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша есеп айырысуды бағалау өзгерген кезде күтілетін ақша ағындарының ең жақсы бағалауын есептен шығару және (немесе) азайту көрсетіледі.
4040 12 "Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының топтары бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржаны есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржа көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржаны есептен шығару көрсетіледі.";
4040 13 "Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету" (пассив).
Мақсаты: қаржылық емес тәуекелге тәуекелді түзетуді есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайту және (немесе) есептен шығару көрсетіледі.

описание счета 3390 46 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм обязательств по уплате обязательных взносов в Фонд гарантирования страховых выплат, относящихся к признанной группе договоров страхования
По кредиту счета отражаются обязательства по уплате обязательных взносов в Фонд гарантирования страховых выплат, относящихся к признанной группе договоров страхования.
По дебету счета отражается списание/уменьшение обязательств по уплате обязательных взносов в Фонд гарантирования страховых выплат.";
описание счета 3390 47 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм обязательств по уплате чрезвычайных взносов в Фонд гарантирования страховых выплат, относящихся к признанной группе договоров страхования
По кредиту счета отражаются обязательства по уплате чрезвычайных взносов в Фонд гарантирования страховых выплат, относящихся к признанной группе договоров страхования.
По дебету счета отражается списание/уменьшение обязательств по уплате чрезвычайных взносов в Фонд гарантирования страховых выплат.";
номера, названия и описания счетов 3390 48, 3390 49, 3390 50, 3390 51 и 3390 52 исключить;
после описания счета 4030 96 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 4040 11, 4040 12, 4040 13, 4040 14, 4040 15, 4040 16, 4040 17 и 4040 18 следующего содержания:
"4040 11 "Наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков" (пассивный).
Назначение: учет наилучшей оценки ожидаемых денежных потоков по группам договоров страхования (перестрахования).
По кредиту счета отражается наилучшая оценка ожидаемых денежных потоков по группам договоров страхования (перестрахования).
По дебету счета отражается списание и (или) уменьшение наилучшей оценки ожидаемых денежных потоков при изменении расчетных оценок.
4040 12 "Маржа по договорам страхования (перестрахования)" (пассивный).
Назначение: учет маржи за предусмотренные договором услуги по группам договоров страхования (перестрахования).
По кредиту счета отражается маржа за предусмотренные договором услуги.
По дебету счета отражается списание маржи за предусмотренные договором услуги.
4040 13 "Рисковая поправка на нефинансовый риск" (пассивный).
Назначение: учет рисковой поправки на нефинансовый риск.
По кредиту счета отражается рисковая поправка на нефинансовый риск.
По дебету счета отражается уменьшение и (или) списание рисковой поправки на нефинансовый риск.

4040 14 "Зиянның құрауышы (күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалауы бойынша)" (пассив).
Мақсаты: күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалауы бойынша зиянның құрауышын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша зиянның құрауышы көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалау бойынша зиянның құрауышының азаюы көрсетіледі.
4040 15 "Зиянның құрауышын (қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша)" (пассив).
Мақсаты: қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша зиянның құрауышын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша зиянның құрауышы көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша зиянның құрауышының азаюы көрсетіледі.
4040 16 "Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржа" (пассив).
Мақсаты: қайта сақтандыру шарттарының тобы бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржаны есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандыру шарттарының тобы бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржа көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша қайта сақтандыру шарттарының тобы бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржаны есептен шығару көрсетіледі.
4040 17 "Сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары" (контрпассив).
Мақсаты: сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болашақ ақша ағындарының бағалау сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларын есептен шығару және (немесе) азайту көрсетіледі.
4040 18 "Шығарылған қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары" (контрпассив).
Мақсаты: қайта сақтандыру шарттары бойынша болашақ ақша ағындарының бағалау сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шығарылған қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша шығарылған қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларын есептен шығару және (немесе) азайту көрсетіледі.";
5440-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5440 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв" (пассив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің құнын қайта бағалау резервтерінің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің құнын оң қайта бағалау сомасы, сондай-ақ тиісті баланстық шоттармен байланыстыра отырып қаржы активтерінің басқа да санатына шығарылған немесе аударылған қаржы активтері бойынша жинақталған қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің құнын теріс қайта бағалау сомасы, сондай-ақ тиісті баланстық шоттармен байланыстыра отырып қаржы активтерінің басқа да санатына шығарылған немесе аударылған қаржы активтері бойынша жинақталған қайта бағалау сомасы жазылады.";

4040 14 "Компонент убытка (по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков)" (пассивный).
Назначение: учет компонента убытка по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков.
По кредиту счета отражается компонент убытка по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков.
По дебету счета отражается уменьшение компонента убытка по наилучшей оценке ожидаемых денежных потоков.
4040 15 "Компонент убытка (по рисковой поправке на нефинансовый риск)" (пассивный).
Назначение: учет компонента убытка по рисковой поправке на нефинансовый риск.
По кредиту счета отражается компонент убытка по рисковой поправке на нефинансовый риск
По дебету счета отражается уменьшение компонента убытка по рисковой поправке на нефинансовый риск.
4040 16 "Маржа по договорам перестрахования" (пассивный).
Назначение: учет маржи за предусмотренные договором услуги по группе договоров перестрахования.
По кредиту счета отражается маржа за предусмотренные договором услуги по группе договоров перестрахования.
По дебету счета отражается списание маржи за предусмотренные договором услуги по группе договоров перестрахования.
4040 17 Страховые премии по договорам страхования". (контрпассивный)
Назначение: учет оценочной суммы будущих денежных потоков по договорам страхования (перестрахования).
По дебету счета отражается оценочная сумма будущих денежных потоков по договорам страхования (перестрахования).
По кредиту счета отражается списание и (или) уменьшение оценочной суммы будущих денежных потоков по договорам страхования (перестрахования).
4040 18 "Страховые премии по выпущенным договорам перестрахования". (контрпассивный)
Назначение: учет оценочной суммы будущих денежных потоков по договорам перестрахования.
По дебету счета отражается оценочная сумма будущих денежных потоков по договорам страхования (перестрахования).
По кредиту счета отражается списание и (или) уменьшение оценочной суммы будущих денежных потоков по договорам страхования (перестрахования).";
название и описание счета 5440 изложить в следующей редакции:
"5440 "Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервов переоценки стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывшим или переведенным в другую категорию финансовых активов в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывшим или переведенным в другую категорию финансовых активов в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.";

5460-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 5470, 5480 және 5490-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"5470 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыздарды қайта бағалауға арналған резерв" (пассив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыздардың құнын қайта бағалау резервтерінің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыздардың құнын оң қайта бағалау сомасы, сондай-ақ тиісті баланстық шоттармен байланыстыра отырып қаржы активтерінің басқа да санатына шығарылған немесе аударылған қарыздар бойынша жинақталған қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыздардың құнын теріс қайта бағалау сомасы, сондай-ақ тиісті баланстық шоттармен байланыстыра отырып қаржы активтерінің басқа да санатына шығарылған немесе аударылған қарыздар бойынша жинақталған қайта бағалау сомасы жазылады.";
5480 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін және қолда бар кредиттік зиянға арналған бағалау резервтері (провизиялары)" (пассив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша зиянды өтеуге арналған резервтердің (провизиялардың) сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша зиянды өтеуге арналған құрылатын резервтердің (провизиялардың) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша зиянды өтеуге құрылған резервтердің (провизиялардың) сомасын есептен шығару, оларды жойған немесе есептен шығарған кезде баланстан қаржы активі бойынша талаптар жазылады.
5490 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыздар бойынша күтілетін және қолда бар кредиттік зиянға арналған бағалау резервтері" (пассив).
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыздар бойынша зиянды өтеуге арналған резервтердің (провизиялардың) сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыздар бойынша зиянды өтеуге арналған құрылатын резервтердің (провизиялардың) сомасы, оларды жою немесе есептен шығару кезінде баланстан қаржы активі бойынша талаптар жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыздар бойынша зиянды өтеуге құрылған резервтердің (провизиялардың) сомасын есептен шығару жазылады.";
6150 03-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6150 03 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша кіріс".
Мақсаты: басқа да да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар шығарылған және (немесе) қайта сыныпталған кезде кіріс сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар шығарылған және (немесе) қайта сыныпталған кезде кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған кіріс сомасы № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
6240 01-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6240 01 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кіріс".
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша құрылған қалпына келтірілген (жойылған) резервтердің (провизиялардың) сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомасын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";

после описания счета 5460 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 5470, 5480 и 5490 следующего содержания:
"5470 "Резерв на переоценку займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервов переоценки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывшим или переведенным в другую категорию финансовых активов в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывшим или переведенным в другую категорию финансовых активов в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.
5480 "Оценочные резервы (провизии) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводятся суммы создаваемых резервов (провизий) на покрытие убытков по финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) на покрытие убытков по финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, при их аннулировании или списании требования по финансовому активу с баланса.
5490 "Оценочные резервы под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводятся суммы создаваемых резервов (провизий) на покрытие убытков по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, при их аннулировании или списании требования по финансовому активу с баланса.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) на покрытие убытков по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
название и описание счета 6150 03 изложить в следующей редакции:
"6150 03 "Доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход".
Назначение: учет суммы доходов при выбытии и (или) при реклассификации долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма доходов при выбытии и (или) при реклассификации долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм полученных доходов на балансовый счет № 5610.";
название и описание счета 6240 01 изложить в следующей редакции:
"6240 01 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости".
Назначение: учет сумм восстановленных (аннулированных) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится сумма доходов от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.";

6240 23-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 6240 42-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"6240 42 "Аквизициялық ақша ағындарының құнсыздануы бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кіріс" (пассив).
Мақсаты: аквизициялық ақша ағындарының құнсыздануы бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіру (жою) сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша аквизициялық ақша ағындарының құнсыздануы бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомасын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
6280 09-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 6280 31, 6280 32, 6280 33, 6280 34-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"6280 31 "Зиянның құрауышы бойынша шығысты түзету" (пассив).
Мақсаты: шығысты азайту кезінде зиянның құрауышы бойынша шығысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша зиянның құрауышы бойынша шығысты түзету көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша түзетуді № 5610 баланстық шотқа есептен шығару көрсетіледі.
6230 32 "Қайта сақтандыру бойынша қаржылық кіріс" (пассив).
Мақсаты: ақшаның уақытша құнының әсерін және қаржылық тәуекелдің әсерін көрсететін кірісті есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ақшаның уақытша құнының әсеріне және қаржылық тәуекелдің әсеріне байланысты кіріс көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша кірісті № 5610 баланстық шотқа есептен шығару көрсетіледі.
6280 33 "Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайтудан кіріс" (пассив).
Мақсаты: қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайту бойынша кірісті есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайтуға байланысты кіріс көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша кірісті № 5610 баланстық шотқа есептен шығару көрсетіледі.
6280 34 "Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша маржа амортизациясынан түсетін кіріс" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының топтары бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржаның амортизациясы бойынша кірісті есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша көзделген қызметтер үшін маржаның амортизациясына байланысты кіріс көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша кірісті № 5610 баланстық шотқа есептен шығару көрсетіледі.";
6280 41-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6280 41 "Сақтандыру түсімі (сақтандырудан кіріс)".
Мақсаты: кезең ішінде қызмет көрсету салдарынан сақтандыру өтемақысының қалған бөлігі бойынша міндеттемелер азаюына байланысты сақтандыру бойынша кірісті есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша кезең ішінде қызмет көрсету салдарынан сақтандыру өтемақысының қалған бөлігі бойынша міндеттемелердің азаюына байланысты кіріс көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша кірісті № 5610 баланстық шотқа есептен шығару көрсетіледі.";
6280 43-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
6280 43 "Регрестік талаптар мен зиянды өтеуге байланысты кіріс (суброгация)".
Мақсаты: Сақтандыру ұйымының регрестік талаптарды өтеу және (немесе) зиянды өтеу (суброгация) бойынша алған кірістің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру ұйымының регрестік талаптарды өтеу және (немесе) зиянды өтеу (суброгация) бойынша алған кірістің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомасын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";

после описания счета 6240 23 дополнить номером, названием и описанием счета 6240 42 следующего содержания:
"6240 42 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий) по обесценению аквизиционных денежных потоков".
Назначение: учет сумм восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по обесценению аквизиционных денежных потоков.
По кредиту счета проводится сумма доходов от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по обесценению аквизиционных денежных потоков.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.";
после описания счета 6280 09 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 6280 31, 6280 32, 6280 33 и 6280 34 следующего содержания:
"6280 31 "Корректировка расходов по компоненту убытка" (пассивный).
Назначение: учет сумм корректировок расходов по компоненту убытков при уменьшении расходов.
По кредиту счета отражается корректировка расходов по компоненту убытков.
По дебету счета отражается списание корректировки на балансовый счет № 5610.
6280 32 "Финансовые доходы по перестрахованию" (пассивный).
Назначение: учет доходов, отражающих влияние временной стоимости денег и влияние финансового риска.
По кредиту счета отражаются доходы, связанные с влиянием временной стоимости денег и влиянием финансового риска.
По дебету счета отражается списание доходов на балансовый счет № 5610.
6280 33 "Доход от уменьшения рисковой поправки на нефинансовый риск" (пассивный).
Назначение: учет доходов по уменьшению рисковой поправки на нефинансовый риск.
По кредиту счета отражаются доходы, связанные с уменьшением рисковой поправки на нефинансовый риск.
По дебету счета отражается списание доходов на балансовый счет № 5610.
6280 34 "Доход от амортизации маржи по договорам страхования (перестрахования)" (пассивный).
Назначение: учет доходов по амортизации маржи за предусмотренные договором услуги по группам договоров страхования (перестрахования).
По кредиту счета отражаются доходы, связанные с амортизацией маржи за предусмотренные услуги.
По дебету счета отражается списание доходов на балансовый счет № 5610.";
название и описание счета 6280 41 изложить в следующей редакции:
"6280 41 "Страховая выручка (доход от страхования)".
Назначение: учет доходов по страхованию в связи с уменьшением обязательств по оставшейся части страхового покрытия вследствие оказания услуг в течение периода.
По кредиту счета отражаются доходы в связи с уменьшением обязательств по оставшейся части страхового покрытия вследствие оказания услуг в течение периода.
По дебету счета отражается списание доходов на балансовый счет № 5610.";
название и описание счета 6280 43 изложить в следующей редакции:
"6280 43 "Доходы, связанные с возмещением регрессных требований и убытков (суброгация)".
Назначение: учет сумм доходов, полученных страховой организацией по возмещению регрессных требований и (или) возмещению убытков (суброгация).
По кредиту счета проводится сумма доходов, полученных страховой организацией по возмещению регрессных требований и (или) возмещению убытков (суброгация).
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.";

6280 45, 6280 46, 6280 47, 6280 48, 6280 49, 6280 50, 6280 51, 6280 52, 6280 53 және 6280 54-шоттардың нөмірлері, атаулары мен сипаттамалары алып тасталсын;
6280 41-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 6280 55 және 6280 56-шоттардың нөмірімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"6280 55 "Қайта сақтандырудан кіріс".
Мақсаты: қайта сақтандыру қызметіне байланысты кірісті есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қайта сақтандыру қызметіне байланысты кіріс көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша қайта сақтандыру қызметіне байланысты кіріс № 5610 баланстық шотта көрсетіледі.
6280 56 "Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активін қалыптастыру бойынша кіріс".
Мақсаты: қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активін қалыптастыруға байланысты кірісті есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активін қалыптастыруға байланысты кіріс көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша кірісті № 5610 баланстық шотқа есептен шығару көрсетіледі.";
7310 10-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 7310 11 және 7310 12-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"7310 11 "Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайту бойынша шығыс" (актив).
Мақсаты: қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайтуға байланысты шығысты есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайтуға байланысты шығысты қалыптастыру/жасау көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығысты № 5610 баланстық шотқа есептен шығару көрсетіледі.
7310 12 "Сақтандыру шарттарының ақша ағындары бойынша міндеттемелер зиянының құрауышы түріндегі шығыс" (актив).
Мақсаты: сақтандыру шарттары бойынша ақша ағындары бойынша міндеттемелер зиянының құрауышын қалыптастыру бойынша шығысы есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру шарттары бойынша ақша ағындары бойынша зиянының құрауышы бойынша шығыс көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығысты № 5610 баланстық шотқа есептен шығару көрсетіледі.";
7440 01-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7440 01 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс" (пассив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыс сомасы № 5610 баланстық шотқа есептен шығарылады.";

номера, названия и описания счетов 6280 45, 6280 46, 6280 47, 6280 48, 6280 49, 6280 50, 6280 51, 6280 52, 6280 53 и 6280 54 исключить;
после описания счета 6280 41 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 6280 55 и 6280 56 следующего содержания:
"6280 55 "Доход от перестрахования".
Назначение: учет доходов, связанных с перестраховочной деятельностью.
По кредиту счета отражаются доходы, связанные с перестраховочной деятельностью.
По дебету счета отражаются доходы, связанные с перестраховочной деятельностью, на балансовый счет № 5610.
6280 56 "Доходы по формированию актива перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск".
Назначение: учет доходов, связанных с формированием актива перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск.
По кредиту счета отражаются доходы, связанные с формированием актива перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск.
По дебету счета отражается списание доходов на балансовый счет № 5610.";
после описания счета 7310 10 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 7310 11 и 7310 12 следующего содержания:
"7310 11 "Расходы по уменьшению рисковой поправки на нефинансовый риск" (активный).
Назначение: учет расходов, связанных с уменьшением рисковой поправки на нефинансовый риск.
По дебету счета отражается формирование/создание расходов, связанных с уменьшением рисковой поправки на нефинансовый риск.
По кредиту счета отражается списание понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7310 12 "Расходы в виде компонента убытка обязательств по денежным потокам по договорам страхования" (активный).
Назначение: учет расходов по формированию компоненту убытка обязательств по денежным потокам по договорам страхования.
По дебету счета отражаются расходы по компоненту убытка по денежным потокам по договорам страхования.
По кредиту счета отражается списание понесенных расходов на балансовый счет № 5610.";
название и описание счета 7440 01 изложить в следующей редакции:
"7440 01 "Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.";

7440 23-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 7440 24-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"7440 24 "Аквизициялық ақша ағындарының құнсыздануы бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс".
Мақсаты: аквизициялық ақша ағындарының құнсыздануы бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстың сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша аквизициялық ақша ағындарының құнсыздануы бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстың сомасын № 5610 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
7440 41, 7440 42, 7440 43, 7440 44, 7440 45- шоттардың нөмірлері, атаулары мен сипаттамалары алып тасталсын;
7440 47, 7440 48, 7440 49, 7440 50, 7440 51, 7440 52-шоттардың нөмірлері, атаулары мен сипаттамалары алып тасталсын;
7470 06-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7470 06 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша шығыс" (актив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар шығарылған және (немесе) қайта сыныпталған кезде шығыс сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар шығарылған және (немесе) қайта сыныпталған кезде шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстың сомасы № 5610 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
7470 10-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 7470 31, 7470 32, 7470 33, 7470 34, 7470 35, 7470 36 және 7470 37-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"7470 31 "Зиянның құрауышы түріндегі сақтандыру шығысы".
Мақсаты: зиянның құрауышы бойынша шығысты есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша зиянның құрауышы бойынша шығыс көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығысты № 5610 баланстық шотқа есептен шығару көрсетіледі.
7470 32 "Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қаржылық шығыс".
Мақсаты: ақшаның уақыт бойынша құнының әсерін және қаржылық тәуекелдің әсерін көрсететін шығысты есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ақшаның уақыт бойынша құнының әсеріне және қаржылық тәуекелдің әсеріне байланысты шығысты қалыптастыру/жасау көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша кірісті № 5610 баланстық шотқа есептен шығару көрсетіледі.
7470 33 "Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді азайту бойынша шығыс".
Мақсаты: қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активін азайту бойынша шығысты есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету бойынша қайта сақтандыру активінің азаюына байланысты шығыс көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығысты № 5610 баланстық шотқа есептен шығару көрсетіледі.

после описания счета 7440 23 дополнить номером, названием и описанием счета 7440 24 следующего содержания:
"7440 24 "Расходы по формированию резервов (провизий) по обесценению аквизиционных денежных потоков".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по обесценению аквизиционных денежных потоков.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов (провизий) по обесценению аквизиционных денежных потоков.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.";
номера, названия и описания счетов 7440 41, 7440 42, 7440 43, 7440 44 и 7440 45 исключить;
номера, названия и описания счетов 7440 47, 7440 48, 7440 49, 7440 50, 7440 51 и 7440 52 исключить;
название и описание счета 7470 06 изложить в следующей редакции:
"7470 06 "Расходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (активный).
Назначение: учет сумм расходов при выбытии и (или) при реклассификации долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится сумма расходов при выбытии и (или) при реклассификации долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.";
после описания счета 7470 10 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 7470 31, 7470 32, 7470 33, 7470 34, 7470 35, 7470 36 и 7470 37 следующего содержания:
"7470 31 "Страховые расходы в виде компонента убытка".
Назначение: учет расходов по компоненту убытка.
По дебету счета отражаются расходы по компоненту убытка.
По кредиту счета отражается списание понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7470 32 "Финансовые расходы по страхованию (перестрахованию)".
Назначение: учет расходов, отражающих влияние временной стоимости денег и влияние финансового риска.
По кредиту счета отражается формирование/создание расходов, связанных с влиянием временной стоимости денег и влияние финансового риска.
По дебету счета отражается списание доходов на балансовый счет № 5610.
7470 33 "Расходы по уменьшению рисковой поправки на нефинансовый риск".
Назначение: учет расходов, по уменьшению актива перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск.
По дебету счета отражаются расходов, связанные с уменьшением актива перестрахования по рисковой поправке на нефинансовый риск.
По кредиту счета отражается списание понесенных расходов на балансовый счет № 5610.

7470 34 "Қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету түріндегі сақтандыру шығысы".
Мақсаты: сыйлықақыны бөлу тәсілін пайдалану кезінде қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді қалыптастыру бойынша шығысты есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сыйлықақыларды бөлу тәсілін пайдалану кезінде қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзетуді қалыптастыру бойынша шығыс көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығысты № 5610 баланстық шотқа есептен шығару көрсетіледі.
7470 35 "Аквизициялық шығыс".
Мақсаты: ұйымның аквизициялық шығысын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның аквизициялық шығысы көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығысты № 5610 баланстық шотқа есептен шығару көрсетіледі.
7470 36 "Қайта сақтандыру шарттары бойынша маржаның амортизациясы түріндегі шығыс".
Мақсаты: қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржаның амортизациясына байланысты шығысты есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қайта сақтандыру шарттарының топтары бойынша қайта сақтандыру бойынша көзделген қызметтер үшін маржаның амортизациясына байланысты шығыс көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша шығысты № 5610 баланстық шотқа есептен шығару көрсетіледі.
7470 37 "Қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалаудың амортизациясы бойынша шығыс".
Мақсаты: қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалауды амортизациялауға байланысты шығысты есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қайта сақтандыру активі бойынша күтілетін ақша ағындарын ең жақсы бағалауды амортизациялауға байланысты шығыс көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша шығысты № 5610 баланстық шотқа есептен шығару көрсетіледі.";
7470 41-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7470 41 "Төлеу бойынша сақтандыру шығысы" (актив).
Мақсаты: сақтандыру шарттары топтары бойынша сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандыру төлемдері түріндегі шығысты есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру шарттары топтары бойынша сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандыру төлемдері түріндегі шығыс көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығысты № 5610 баланстық шотқа есептен шығару көрсетіледі.";
7470 44-шоттың атауы мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7470 44 "Қайта сақтандырушыға регрестік талаптар мен зиянды өтеу бойынша шығыс (суброгация)".
Мақсаты: сақтандыру ұйымының қайта сақтандырушыға регрестік талаптарды өтеуге және (немесе) зиянды өтеуге (суброгация) байланысты шығыс сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қайта сақтандырушыға регрестік талаптарды өтеуге және (немесе) зиянды өтеуге (суброгация) байланысты сақтандыру ұйымының шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыс сомасы № 5610 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

7470 34 "Страховые расходы в виде рисковой поправки на нефинансовый риск".
Назначение: учет расходов по формированию рисковой поправки на нефинансовый риск при использовании подхода распределения премий.
По дебету счета отражаются расходы по формированию рисковой поправки на нефинансовый риск при использовании подхода распределения премий.
По кредиту счета отражается списание понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7470 35 "Аквизиционные расходы".
Назначение: учет аквизиционных расходов организации.
По дебету счета отражаются аквизиционные расходы организации.
По кредиту счета отражается списание понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7470 36 "Расходы в виде амортизации маржи по договорам перестрахования".
Назначение: учет расходов, связанных с амортизацией маржи за предусмотренные договором услуги по группам договоров перестрахования.
По дебету счета отражаются расходы, связанные с амортизацией маржи за предусмотренные услуги по перестрахованию по группам договоров перестрахования.
По кредиту счета отражается списание расходов на балансовый счет № 5610.
7470 37 "Расходы по амортизации наилучшей оценки ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования".
Назначение: учет расходов, связанных с амортизацией наилучшей оценки ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования.
По дебету счета отражаются расходы, связанные с амортизацией наилучшей оценки ожидаемых денежных потоков по активу перестрахования.
По кредиту счета отражается списание расходов на балансовый счет № 5610.";
название и описание счета 7470 41 изложить в следующей редакции:
"7470 41 "Страховые расходы по выплате".
Назначение: учет расходов в виде страховых выплат при наступлении страхового случая по группам договоров страхования.
По дебету счета отражаются расходы в виде страховых выплат при наступлении страхового случая по группам договоров страхования.
По кредиту счета отражается списание понесенных расходов на балансовый счет № 5610.";
название и описание счета 7470 44 изложить в следующей редакции:
"7470 44 "Расходы по возмещению перестраховщику регрессных требований и убытков (суброгация)".
Назначение: учет сумм расходов страховой организации, связанных с возмещением перестраховщику регрессных требований и (или) возмещению убытков (суброгация).
По дебету счета проводится сумма расходов страховой организации, связанных с возмещением перестраховщику регрессных требований и (или) возмещению убытков (суброгация).
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.";
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования и филиалами страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденной указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) және 3-4) тармақшаларына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес әзірленді.";
3-тарауда:
1-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды есепке алу";

"1. Настоящая Инструкция по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования и филиалами страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктами 1) и 3-4) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и международными стандартами финансовой отчетности.";
в главе 3:
заголовок параграфа 1 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Учет приобретенных долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";

6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Өзгеруі пайда немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын бағалы қағаздар "және" сату үшін қолда бар бағалы қағаздар" санатына жіктелген борыштық бағалы қағаздарды сатып алған кезде (мәміле бойынша шығындардан тұратын сатып алу құнына) мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
"1) авансты брокерге аударған кезде:
Дт 1610 02 Брокерлермен есеп айырысу
Кт 1060 61 Ағымдағы шоттағы ақшалай қаражат (зейнетақы активтері) (инвестициялық шот);

пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. При покупке долговых ценных бумаг, классифицированных в категории "ценные бумаги, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" и "ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи" (на покупную стоимость, включающую затраты по сделке) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при перечислении аванса брокеру:
Дт
1610 02
Расчеты с брокерами
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет);

2) мәміле бойынша шығындарды ескере отырып, сатып алынған борыштық бағалы қағаздың таза құнына (оның номиналды құнынан аспайтын сомаға):
Дт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
3) борыштық бағалы қағазды сатып алуға байланысты шығынды қамтитын сыйлықақы сомасына:
Дт
1120 03
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;
4) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1120 02
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1140 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
2030 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт;
5) алдыңғы ұстаушы есептеген сыйақы сомасына:
Дт
2170 03
Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы
1270 04
Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;
6) борыштық бағалы қағаздарды сатып алу жөніндегі мәміле сомасы олардың әділ құнынан асып кеткен жағдайда:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан шығыс
Кт
1120 02
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1120 03
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы

2) на чистую стоимость приобретенной долговой ценной бумаги (на сумму, не превышающую ее номинальную стоимость) с учетом затрат по сделке:
Дт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах
1610 02
Расчеты с брокерами;
3) на сумму премии, включающую затраты, связанные с приобретением долговой ценной бумаги:
Дт
1120 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
4) на сумму дисконта (скидки):
Дт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1120 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
5) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
6) в случае превышения суммы сделки по покупке долговых ценных бумаг над их справедливой стоимостью:
Дт
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1120 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка

1140 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
1140 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
7) борыштық бағалы қағаздардың әділ құны оларды сатып алу жөніндегі мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда:
Дт
1120 02
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1120 03
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
1140 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан кіріс.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құн бойынша есепке алынатын және ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақы есептеу кезінде есептелген сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түріндегі есептелген кіріс
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түріндегі есептелген кіріс
Кт
6110 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс.";
9, 10, 11, 12, 13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын және ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдіктер) амортизацияланған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1140 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1140 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
7) в случае превышения справедливой стоимости долговых ценных бумаг над суммой сделки по их покупке:
Дт
1120 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1140 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг.
7. При начислении вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, на сумму начисленного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
Кт
6110 01
Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.";
пункты 9, 10, 11, 12, 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"9. При амортизации премии или дисконта (скидки) по приобретенным долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

2030 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
6110 03
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кіріс.";
10. Осы Нұсқаулықтың 7 және 9-тармақтарына сәйкес сыйақы немесе дисконт (жеңілдік) есептелгеннен және амортизацияланғаннан кейін өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын және әділ құн бойынша басқа да жиынтық табыс арқылы есепке алынатын, ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалау жүргізіледі және жүзеге асырылады

2030 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
6110 03
Доходы, связанные с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам.
10. После начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки), согласно пунктам 7 и 9 Инструкции, производится переоценка приобретенных долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, по справедливой стоимости, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, и осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша:
егер борыштық бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болса:
Дт
1120 04
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
6150 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың құны өзгеруінен кіріс;
егер борыштық бағалы қағаздардың есептік құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт

1) по долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка:
если справедливая стоимость долговых ценных бумаг выше их учетной стоимости:
Дт
1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
если учетная стоимость долговых ценных бумаг выше их справедливой стоимости:
Дт

7470 03
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың құны өзгеруінен шығыс
Кт
1120 05
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
борыштық бағалы қағаздардың әділ құнын есептелген оң немесе теріс түзету сомасына:
Дт
1120 05
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1120 04
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету;
2) басқа да жиынтық табыс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша:
егер борыштық бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болса:
Дт
1140 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв;
егер борыштық бағалы қағаздардың есептік құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв;
Кт
1140 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
борыштық бағалы қағаздар әділ құнының есепте тұрған оң немесе теріс түзету сомасына:
Дт
11140 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.

7470 03
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долговых ценных бумаг:
Дт
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
2) по долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
если справедливая стоимость долговых ценных бумаг выше их учетной стоимости:
Дт
1140 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
если учетная стоимость долговых ценных бумаг выше их справедливой стоимости:
Дт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1140 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долговых ценных бумаг:
Дт
1140 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1140 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.

11. Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын және құны шетел валютасында көрсетілген басқа да жиынтық табыс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалау кезінде валюталардың айырбастау бағамы бойынша мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша:
валюталардың айырбастау бағамы оң бағамдық айырма сомасына ұлғайған кезде:
Дт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1120 03
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1120 04
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құның оң түзету
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
Кт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан кіріс;
бір мезгілде, теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан шығыс
Кт
1120 02
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1120 05
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
валюталардың айырбастау бағамы теріс бағамдық айырма сомасына азайған кезде:
Дт
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан шығыс
Кт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1120 03
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1120 04
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы;
бір мезгілде, оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1120 02
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1120 05
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан кіріс;

11. При переоценке долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка:
при увеличении обменного курса валют на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты;
одновременно, на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1120 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
при уменьшении обменного курса валют на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
одновременно, на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1120 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты;

12. Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құн бойынша есепке алынатын, сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша эмитенттен есептелген сыйақыны алған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) алынған сыйақы сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс

12. При получении от эмитента начисленного вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму полученного вознаграждения:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам

1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 03
Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы;
2) ұсталған корпоративтік табыс салығы сомасына:
Дт
3110 01
Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 03
Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы.
13. Сыйақыны есептегеннен, сыйлықақыны немесе дисконтты (жеңілдікті) амортизациялағаннан және осы Нұсқаулықтың 7, 9 және 10-тармақтарына сәйкес борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды сатқан кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құн бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1120 03
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
2) өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құн бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1120 02
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт

1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
2) на сумму удержанного корпоративного подоходного налога:
Дт
3110 01
Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам.
13. При продаже приобретенных долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости, согласно пунктам 7, 9 и 10 Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму несамортизированной премии по долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1120 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
2) на сумму несамортизированного дисконта (скидки) по долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
1120 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка

1140 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
2030 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
3) өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 03
Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы;
4) өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы олардың есептік құнынан асып кеткен жағдайда айырма сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан кіріс;
5) өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құн бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздардың есептік құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда айырма сомасына:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан шығыс
Кт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері

1140 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
3) на сумму заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6280 09
Доходы от покупки - продажи ценных бумаг;
5) в случае превышения учетной стоимости долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт
7470 10
Расходы от покупки - продажи ценных бумаг
Кт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход

2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
6) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалаудан кіріс сомасына:
Дт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
6150 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша кіріс
7) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаудан шығыс сомасына:
Дт

2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
6) на сумму доходов от переоценки долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
6150 03
Доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
7) на сумму расходов от переоценки долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт

7470 06
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша шығыс
Кт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв.
14. Сыйақыны есептеген, сыйлықақыны немесе дисконтты (женілдікті) амортизациялаған және осы Нұсқаулықтың 7, 9 және 10-тармақтарына сәйкес борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды эмитент өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар эмитентінен түскен ақша сомасына:
Дт

7470 06
Расходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
14. При погашении эмитентом долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости согласно пунктам 7, 9 и 10 Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму денег, поступивших от эмитента долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт

4) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалаудан шығыс сомасына:
Дт
7470 06
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша шығыс
Кт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв.";
2-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды есепке алу";

4) на сумму расходов от переоценки долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
7470 06
Расходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
заголовок параграфа 2 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Учет приобретенных долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости";

15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 және 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сатып алу кезінде (мәміле бойынша шығынды қамтитын сатып алу құнына) мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) брокерге авансты аударған кезде:
Дт
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;
2) мәміле бойынша шығынды есепке ала отырып, сатып алынған борыштық бағалы қағаздардың таза құнына (оның номиналдық құнынан аспайтын сомаға):
Дт

пункты 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 и 22 изложить в следующей редакции:
"15. При покупке долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости (на покупную стоимость, включающую затраты по сделке), осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при перечислении аванса брокеру:
Дт
1610 02
Расчеты с брокерами
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
2) на чистую стоимость приобретенной долговой ценной бумаги (на сумму, не превышающую ее номинальную стоимость) с учетом затрат по сделке:
Дт

1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
3) борыштық бағалы қағазды сатып алумен байланысты шығынды қамтитын сыйлықақы сомасына:
Дт
1130 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді инвестициялар бойынша сыйлықақы
2020 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді инвестициялар бойынша сыйлықақы
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;
4) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1130 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді инвестициялар бойынша дисконт
2020 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді инвестициялар бойынша дисконт;
5) алдыңғы ұстаушы есептеген сыйақы сомасына:
Дт
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2170 03
Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;
6) борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша мәміле сомасы олардың әділ құнынан асып кеткен жағдайда:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан шығыс
Кт
1130 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді инвестициялар бойынша дисконт
1130 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді инвестициялар бойынша сыйлықақы
2020 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді инвестициялар бойынша дисконт
2020 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді инвестициялар бойынша сыйлықақы;
7) борыштық бағалы қағаздардың әділ құны оларды сатып алу бойынша мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда:
Дт
1130 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді инвестициялар бойынша дисконт
1130 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді инвестициялар бойынша сыйлықақы
2020 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді инвестициялар бойынша дисконт
2020 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді инвестициялар бойынша сыйлықақы
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан кіріс.
16. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен сыйақы есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах
1610 02
Расчеты с брокерами;
3) на сумму премии, включающую затраты, связанные с приобретением долговой ценной бумаги:
Дт
1130 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
4) на сумму дисконта (скидки):
Дт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
Кт
1130 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости;
5) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
6) в случае превышения суммы сделки по покупке долговых ценных бумаг над их справедливой стоимостью:
Дт
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1130 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
1130 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости;
7) в случае превышения справедливой стоимости долговых ценных бумаг над суммой сделки по их покупке:
Дт
1130 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
1130 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости"
Кт
6280 09
"Доходы от покупки-продажи ценных бумаг.
16. При начислении вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
Кт
6110 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс.
17. Төлем көзінен ұсталуы тиіс корпоративтік табыс салығы түрінде шығысты есептеген кезде амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар эмитенті мынадай бухгалтерлік жазбаны жүзеге асырады:
Дт
7710
Корпоративтік табыс салығы бойынша шығыс
Кт
3110 01
Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы.
18. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны немесе дисконтты (жеңілдікті) ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен амортизациялаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйлықақы амортизациясының сомасына:
Дт

1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
Кт
6110 01
Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
17. При начислении расходов в виде корпоративного подоходного налога, подлежащего удержанию у источника выплаты эмитентом долговой ценной бумаги, учитываемым по амортизированной стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7710
Расходы по корпоративному подоходному налогу
Кт
3110 01
Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате.
18. При амортизации премии или дисконта (скидки) по приобретенным долговым ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму амортизации премии:
Дт

2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 03
Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы;
бір мезгілде, оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1130 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді инвестициялар бойынша дисконт
2020 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді инвестициялар бойынша дисконт
Кт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан кіріс.
20. Эмитент амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақыны өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) төленген сыйақы сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 03
Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы;
2) ұсталған корпоративтік табыс салығы сомасына:
Дт
3110 01
Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 03
Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы.
21. Осы Нұсқаулықтың 16 және 18-тармақтарына сәйкес сыйақыны есептеген және сыйлықақыны немесе дисконтты (жеңілдікті) амортизациялағаннан кейін амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сатқан кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1130 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
2) амортизацияланбаған дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1130 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;

2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
одновременно, на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1130 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты.
20. При погашении эмитентом начисленного вознаграждения по долговым ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму выплаченного вознаграждения:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
2) на сумму удержанного корпоративного подоходного налога:
Дт
3110 01
Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам.
21. При продаже долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, после начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки), согласно пунктам 16 и 18 Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму несамортизированной премии:
Дт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
Кт
1130 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости;
2) на сумму несамортизированного дисконта (скидки):
Дт
1130 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости;

3) амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 03
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы;
4) амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы оның есептік құнынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан кіріс;
5) амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздардың есептік құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан шығыс
Кт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері.
22. Эмитент осы Нұсқаулықтың 16 және 18-тармақтарына сәйкес сыйақыны есептегеннен кейін және сыйлықақыны немесе дисконтты (жеңілдікті) амортизациялағаннан кейін амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) борыштық бағалы қағаздардың эмитентінен түскен ақша сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 03
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы;
2) ұсталған корпоративтік табыс салығы сомасына:
Дт
3110 01
Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 03
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы.";
4-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша бағаланатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған үлестік бағалы қағаздарды есепке алу";

3) на сумму заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6280 09
Доходы от покупки - продажи ценных бумаг;
5) в случае превышения учетной стоимости долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт
7470 10
Расходы от покупки - продажи ценных бумаг
Кт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости.
22. При погашении эмитентом долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, после начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки), согласно пунктам 16 и 18 Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму денег, поступивших от эмитента долговых ценных бумаг:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
2) на сумму удержанного корпоративного подоходного налога:
Дт
3110 01
Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам.";
заголовок параграфа 4 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Учет приобретенных долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";

30 және 31-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздарды сатып алған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) брокерге авансты аударған кезде:
Дт
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;

пункты 30 и 31 изложить в следующей редакции:
"30. При покупке долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которых отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при перечислении аванса брокеру:
Дт
1610 02
Расчеты с брокерами
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;

6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан кіріс.
31. Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша бағаланатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздар бойынша тиесілі дивидендтерді есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
Кт

6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг.
31. При начислении причитающихся дивидендов по долевым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
Кт

6120
Дивидендтер бойынша кіріс.";
33, 34, 35 және 36-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша бағаланатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған үлестік бағалы қағаздарды ұйымның есептік саясатында белгіленген кезеңділікпен әділ құны бойынша қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздар бойынша:
егер үлестік бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болса:
Дт

6120
Доходы по дивидендам.";
пункты 33, 34, 35 и 36 изложить в следующей редакции:
"33. При переоценке приобретенных долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по долевым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка:
если справедливая стоимость долевых ценных бумаг выше их учетной стоимости:
Дт

1120 04
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
6150 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен кіріс;
егер үлестік бағалы қағаздардың есептік құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
7470 03
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен шығыс
Кт
1120 05
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын есепте тұрған оң немесе теріс түзету сомасына:
Дт
1120 05
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт

1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
если учетная стоимость долевых ценных бумаг выше их справедливой стоимости:
Дт
7470 03
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долевых ценных бумаг:
Дт
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт

1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
ұсталған корпоративтік табыс салығы сомасына:
Дт
3110
Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
36. Эмитент өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздарды сатқан немесе сатып алған кезде осы Нұсқаулықтың 33-тармағына сәйкес әділ құны бойынша үлестік бағалы қағаздарды қайта бағалағаннан кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздардың әділ құны бойынша жинақталған оң қайта бағалау сомасына:
Дт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1120 04
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1140 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету;
2) өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздардың әділ құны бойынша жинақталған теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
1120 05
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
1140 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету

1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам;
на сумму удержанного корпоративного подоходного налога:
Дт
3110
Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
36. При продаже или выкупе эмитентом долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, после переоценки долевых ценных бумаг по справедливой стоимости, согласно пункту 33 Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму накопленной положительной переоценки по справедливой стоимости долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
2) на сумму накопленной отрицательной переоценки по справедливой стоимости долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход

2030 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
3) өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
4) өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы олардың есептік құнынан асқан жағдайда айырма сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан кіріс;

2030 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
3) на сумму заключенной сделки по продаже долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6280 09
Доходы от покупки - продажи ценных бумаг;

5) өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздардың есептік құнының оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асқан жағдайда айырма сомасына:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан шығыс
Кт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері

5) в случае превышения учетной стоимости долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка

1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
6) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын қайта бағалаудан кіріс сомасына:
Дт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
5610
Есепті жылғы бөлінбеген пайда (өтелмеген шығын);

1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
6) на сумму доходов от переоценки справедливой стоимости долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года;

7) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын қайта бағалаудан шығыс сомасына:
Дт
5610
Есепті жылғы бөлінбеген пайда (өтелмеген шығын)
Кт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв.";
6-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-параграф. Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған бағалы қағаздар және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнсызданған кезде есепке алу";

7) на сумму расходов от переоценки справедливой стоимости долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года
Кт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
заголовок параграфа 6 изложить в следующей редакции:
"Параграф 6. Учет при обесценении приобретенных ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, и ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости";

40, 41, 42, 43 және 44-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Әрбір есепті күнге күтілетін кредиттік зиянға арналған резервтер (провизиялар) құру (ұлғайту) кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7440 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша резервтер (провизиялар) құру бойынша шығыс
Кт
1290 23
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)

пункты 40, 41, 42, 43 и 44 изложить в следующей редакции:
"40. На каждую отчетную дату при создании (увеличении) резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7440 01
Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
1290 23
Резервы (провизии) по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости

5480
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін және қолда бар кредиттік кредиттік зиянға арналған бағалау резервтері (провизиялары).
41. Басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) күтілетін кредиттік зиянға азайту (жою) кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

5480
Оценочные резервы (провизии) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
41. При уменьшении (аннулировании) резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, и ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1290 23
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)
5480
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін және қолда бар кредиттік кредиттік зиянға арналған бағалау резервтері (провизиялары)
Кт
6240 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кіріс.

1290 23
Резервы (провизии) по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
5480
Оценочные резервы (провизии) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
6240 01
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости.

42. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздарды құрылған резервтер (провизиялар) есебінен баланстан есептен шығарған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1290 23
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері.

42. При списании ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, с баланса за счет созданных резервов (провизий) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1290 23
Резервы (провизии) по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости.

43. Эмитент амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, балансқа есептен шығарылған бағалы қағаздарды өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
6240 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кіріс.
44. Эмитент амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, өткен кезеңдерде құрылған резервтер (провизиялар) есебінен балансқа есептен шығарылған бағалы қағаздарды өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

43. При погашении эмитентом ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, списанных за баланс, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6240 01
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости.
44. При погашении эмитентом ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости списанных за баланс за счет резервов (провизий), созданных в предыдущих периодах, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
6240 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кіріс.";
66-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"66. Әрбір есепті күнге күтілетін кредиттік зиянға арналған резервтер (провизиялар) құру (ұлғайту) кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6240 01
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости.";
пункт 66 изложить в следующей редакции:
"66. На каждую отчетную дату при создании (увеличении) резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) құрылған күтілетін кредиттік зиянға арналған резервтер (провизиялар) сомасына:
Дт
7440 02
Орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар) құру бойынша шығыс
Кт
1290 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар);
2) құрылған күтілетін кредиттік зиянға арналған резервтерді (провизияларды) сторналау кезінде:
Дт
1290 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар)
Кт

1) на сумму созданных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки:
Дт
7440 02
Расходы по формированию резервов (провизий) по размещенным вкладам
Кт
1290 24
Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
2) при сторнировании сформированных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки:
Дт
1290 24
Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Кт

6240 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кіріс;
3) құрылған резервтер (провизиялар) есебінен салымдарды баланстан есептен шығарған кезде:
Дт
1290 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар)
Кт

6240 02
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
3) при списании вкладов с баланса за счет созданных резервов (провизий):
Дт
1290 24
Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Кт

1150 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап етілгенге дейінгі қысқа мерзімді салымдар
1150 04
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 05
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді шартты салымдар
1150 06
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдар (бір жылға дейінгі)
2040 01
Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар
2040 02
Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді шартты салымдар
2040 03
Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдар.";
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"69. Форвардты орындау күніне мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) есеп айырысқан жағдайда ұйым ақша аударған кезде нетто негізде:
Дт
3390 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;
2) есеп айырысқан жағдайда контрәріптестен ақша алған кезде, нетто негізде:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1280 03
Форвард мәмілесі бойынша талаптар
2180 02
Форвард мәмілесі бойынша талаптар;
3) форвард талаптарына сәйкес базалық активті сатып алынған базалық актив құнына сатып алу кезінде:
Дт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1150 09
Металл шоттарға орналастырылған аффинирленген бағалы металдар
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
3390 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
1280 03
Форвард мәмілесі бойынша талаптар

1150 02
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь
1150 03
Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 04
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 05
Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 06
Краткосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (до одного года)
2040 01
Долгосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 02
Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 03
Долгосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.";
пункт 69 изложить в следующей редакции:
"69. На дату исполнения форварда осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при перечислении денег организацией в случае расчетов, на нетто основе:
Дт
3390 02
Обязательства по сделке форвард
4170 02
Обязательства по сделке форвард
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
2) при получении денег от контрпартнера в случае расчетов, на нетто основе:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1280 03
Требования по сделке форвард
2180 02
Требования по сделке форвард;
3) при приобретении базового актива в соответствии с условиями форварда, на стоимость приобретенного базового актива:
Дт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
3390 02
Обязательства по сделке форвард
4170 02
Обязательства по сделке форвард
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах
1280 03
Требования по сделке форвард

2180 02
Форвард мәмілесі бойынша талаптар;
4) форвард талаптарына сәйкес базалық активті сатылатын базалық активтің құнына сату кезінде:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
3390 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1150 09
Металл шоттарға орналастырылған аффинирленген бағалы металдар
1280 03
Форвард мәмілесі бойынша талаптар
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2180 02
Форвард мәмілесі бойынша талаптар;
5) шартты талаптар мен шартты міндеттемелер сомасына:
Дт
8600 01
Қаржы активтерін сату бойынша шартты міндеттемелер
Кт
8300 01
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелер.";
78-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"78. Ашық позицияны жабу немесе сатып алынған "колл" немесе "пут" опционын орындау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатып алынған "колл" немесе "пут" опционының талаптары бойынша шартты талаптар мен шартты міндеттемелер сомасына:
Дт
8600 06
Сатып алынған опцион "колл" мәмілелері - контршот
8600 07
Сатып алынған опцион "пут" мәмілелері - контршот
Кт
8300 06
Сатып алынған опцион "колл" мәмілелері;
8300 07
Сатып алынған опцион "пут" мәмілелері;
2) контрәріптес "колл" немесе "пут" опционының (ашық позицияны жабу) құнын ақшамен өтеген кезде:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1280 04
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
2180 03
Опцион мәмілесі бойынша талаптар;
3) сатып алынатын активтердің құнына сатып алынған "колл" опционының талаптарына сәйкес базалық активті сатып алған кезде:
Дт
1120 01
Өзгерістері пайда немесе зиян құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған аффинирленген бағалы металдар
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 01
Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт

2180 02
Требования по сделке форвард;
4) при продаже базового актива в соответствии с условиями форварда, на стоимость продаваемого базового актива:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
3390 02
Обязательства по сделке форвард
4170 02
Обязательства по сделке форвард
Кт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счета
1280 03
Требования по сделке форвард
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход"
2180 02
Требования по сделке форвард;
5) на сумму условных требований и условных обязательств:
Дт
8600 01
Условные обязательства по продаже финансовых активов
Кт
8300 01
Условные требования по покупке финансовых активов.";
пункт 78 изложить в следующей редакции:
"78. На дату закрытия открытой позиции или исполнения приобретенного опциона "колл" или "пут" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и условных обязательств по условиям приобретенного опциона "колл" или "пут":
Дт
8600 06
Приобретенные сделки опцион "колл" - контрсчет
8600 07
Приобретенные сделки опцион "пут" - контрсчет
Кт
8300 06
Приобретенные сделки опцион "колл;
8300 07
Приобретенные сделки опцион "пут";
2)при погашении контрпартнером стоимости опциона "колл" или "пут" (закрытие открытой позиции) деньгами:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1280 04
Требования по сделке опцион
2180 03
Требования по сделке опцион;
3) при приобретении базового актива в соответствии с условиями приобретенного опциона "колл" на стоимость приобретаемых активов:
Дт
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт

1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
1280 04
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
2180 03
Опцион мәмілесі бойынша талаптар;
4) сатылатын активтердің құнына сатып алынған "пут" опционының талаптарына сәйкес базалық активті сатқан кезде:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған аффинирленген бағалы металдар
1280 04
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 01
Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2180 03
Опцион мәмілесі бойынша талаптар.";
81-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"81. Ашық позицияны жабу немесе сатылған "колл" немесе "пут" опционының орындау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатылған "колл" немесе "пут" опционының талаптарына сәйкес шартты талаптар мен шартты міндеттемелер сомасына:
Дт
8300 08
Сатылған опцион "пут" мәмілелері - контршот
8300 09
Сатылған опцион "колл" мәмілелері - контршот
Кт
8600 08
Сатылған опцион "пут" мәмілелері;
8600 09
Сатылған опцион "колл" мәмілелері;
2) контрәріптес сатылған "колл" немесе "пут" опционының құнын өтеген кезде (ашық позицияны жабу):
Дт
3390 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;
3) сатылатын активтердің құнына сатылған "колл" опционының талаптарына сәйкес базалық активті сатқан кезде:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
3390 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған аффинирленген бағалы металдар
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 01
Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;

1030
Денежные средства на текущих счетах
1280 04
Требования по сделке опцион
2180 03
Требования по сделке опцион;
4) при продаже базового актива в соответствии с условиями приобретенного опциона "пут" на стоимость продаваемых активов:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
1280 04
Требования по сделке опцион
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2180 03
Требования по сделке опцион.";
пункт 81 изложить в следующей редакции:
"81 На дату закрытия открытой позиции или исполнения проданного опциона "колл" или "пут" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и условных обязательств в соответствии с условиями проданного опциона "колл" или "пут":
Дт
8300 08
Проданные сделки опцион "пут" - контрсчет
8300 09
Проданные сделки опцион "колл" - контрсчет
Кт
8600 08
Проданные сделки опцион "пут";
8600 09
Проданные сделки опцион "колл";
2) при погашении контрпартнером стоимости проданного опциона "колл" или "пут" (закрытие открытой позиции):
Дт
3390 03
Обязательства по сделке опцион
4170 03
Обязательства по сделке опцион
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
3) при продаже базового актива в соответствии с условиями проданного опциона "колл" на стоимость продаваемых активов:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
3390 03
Обязательства по сделке опцион
4170 03
Обязательства по сделке опцион
Кт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;

2030 01
Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
3390 03
"Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер"
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат.".
2. Бухгалтерлік есеп департаменті (Д.А. Тайшибаева) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (А.С. Касенов) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
3390 03
Обязательства по сделке опцион
4170 03
Обязательства по сделке опцион
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах.".
2. Департаменту бухгалтерского учета (Тайшибаева Д.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Б.Ш. Шолпанқұловқа жүктелсін.
4. Осы қаулы 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Ұлттық Банкінің
Төрғасы
Г. Пирматов

2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Шолпанкулова Б.Ш.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка Казахстана
Г. Пирматов