Патогендігі І және ІІ топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыру үшін мамандардың кадр резервін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 18 қазандағы № ҚР ДСМ-116 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 20 қазанда № 30238 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 24.11.2022 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған патогендігі I және II топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыру үшін мамандардың кадр резервін қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2022 жылғы 24 қарашадан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2022 жылғы 18 қазандағы
№ ҚР ДСМ-116
бұйрығына қосымша
Патогендігі І және ІІ топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыру үшін мамандардың кадр резервін қалыптастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы патогендігі I және II топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыру үшін мамандардың кадр резервін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және патогендігі I және II топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыру үшін мамандардың (бұдан әрі – маман) кадр резервін қалыптастыру тәртібін айқындайды.

Об утверждении правил формирования кадрового резерва специалистов для осуществления обращения с патогенными биологическими агентами I и II групп патогенности
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 октября 2022 года № ҚР ДСМ-116. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2022 года № 30238.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 24.11.2022.
В соответствии с подпунктом 8) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О биологической безопасности Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила формирования кадрового резерва специалистов для осуществления обращения с патогенными биологическими агентами I и II групп патогенности.
2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 24 ноября 2022 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 октября 2022 года
№ ҚР ДСМ-116
Правила формирования кадрового резерва специалистов для осуществления обращения с патогенными биологическими агентами I и II групп патогенности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила формирования кадрового резерва специалистов для осуществления обращения с патогенными биологическими агентами I и II групп патогенности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О биологической безопасности Республики Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок формирования кадрового резерва специалистов для осуществления обращения с патогенными биологическими агентами I и II групп патогенности (далее – специалист).

2. Патогендігі I және II топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыру үшін мамандардың кадр резерві (бұдан әрі – кадр резерві) мамандардың тізіліміне енгізілді, оны жүргізу Заңның 9-бабының 3) тармақшасына сәйкес бекітілетін биологиялық қауіпсіздік саласындағы есепке алуды, мониторингтеуді жүргізу және болжау (модельдеуді) қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Кадр резервін қалыптастыру тәртібі
3. Кадр резервін қалыптастыруды халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган, ветеринария, өсімдіктерді қорғау, ғылым саласындағы, өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) жүзеге асырады.
4. Кадр резервіне ерікті негізде:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес патогендігі III және (немесе) IV топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын, патогендігі I және (немесе) II топтардағы микроорганизмдермен жұмыс бойынша кәсіптік даярлығы, қайта даярлығы бар, біліктілігі арттырылған мамандар;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асырмайтын, патогендігі I және (немесе) II топтардағы микроорганизмдермен жұмыс бойынша кәсіптік даярлығы, қайта даярлығы бар, біліктілігі арттырылған мамандар енгізіледі.
5. Осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген мамандар (бұдан әрі – өтініш иесі) тиісті кадр резервіне енгізу үшін уәкілетті органға немесе биологиялық қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік ақпараттық жүйеге осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша өтініш пен сауалнаманы береді.
6. Уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде өтініш иесі ұсынған өтініш пен сауалнамаға тексеру жүргізеді және өтініш иесін кадр резервіне енгізу туралы шешім қабылдайды және оны бұл туралы хабардар етеді не оған дәлелді бас тартуды жібереді.
Патогендігі I және II топтардағы
патогенді биологиялық
агенттермен жұмыс істеуді
жүзеге асыру үшін мамандардың
кадр резервін қалыптастыру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
Өтініш иесінің тегі, аты, әкесінің аты
(ол бар болса)
Өтініш
Мені патогендігі I және II топтардғы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыру үшін мамандардың кадр резервіне енгізуді сұраймын.
Өтініш иесінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) _____ / _____ қолы
202___ жылғы "____" _________
Патогендігі I және II топтардағы
патогенді биологиялық
агенттермен
жұмыс істеуді жүзеге асыру
үшін
мамандардың кадр резервін
қалыптастыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Сауалнама
Өзекті фото
орны
___________________________________________________ Тегі
___________________________________________________ Аты
____________________________________________Әкесінің аты
(ол бар болса)
Мәліметтер
Толтыру үшін
1
Лауазымы және жұмыс орны
2
Патогендігі I және (немесе) II топтардағы микроорганизмдермен жұмыс бойынша кәсіптік даярлау, қайта даярлау, біліктілігін арттыру туралы мәліметтер (сертификаттық курс туралы куәліктің нөмірі және берілген күні, сертификаттық курс туралы куәлікті берген ұйым)
3
Ғылыми дәрежесі
4
Білімі
5
Оқу орны
6
Дипломның нөмірі мен алған күні
7
Мамандығы
8
Жалпы жұмыс өтілі
9
І - ІІ топтардағы патогендермен жұмыс өтілі
10
Өтініш иесінің байланыс деректері (байланыс телефоны, электрондық почтасы)
Өтініш иесінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) _____ / _____ қолы
202___ жылғы "____" _________

2. Кадровый резерв специалистов для осуществления обращения с патогенными биологическими агентами I и II групп патогенности (далее – кадровый резерв) включен в реестр специалистов, ведение которого осуществляется в соответствии с правилами ведения учета, мониторинга и прогнозирования (моделирования) в области биологической безопасности, утверждаемыми в соответствии с подпунктом 3) статьи 9 Закона.
Глава 2. Порядок формирования кадрового резерва
3. Формирование кадрового резерва осуществляется государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, уполномоченным органом в области ветеринарии, защиты растений, науки, по карантину растений (далее – уполномоченный орган).
4. В кадровый резерв на добровольной основе включаются:
1) специалисты, осуществляющие обращение с патогенными биологическими агентами III и (или) IV групп патогенности, имеющие профессиональную подготовку, переподготовку, повышение квалификации по работе с микроорганизмами I и (или) II групп патогенности в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) специалисты, не осуществляющие обращение с патогенными биологическими агентами, имеющие профессиональную подготовку, переподготовку, повышение квалификации по работе с микроорганизмами I и (или) II групп патогенности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Специалисты, указанные в пункте 4 настоящих Правил (далее – заявитель), подают заявление и анкету по формам, согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам, в уполномоченный орган или в государственную информационную систему в области биологической безопасности для включения в соответствующий кадровый резерв.
6. Уполномоченный орган в течении десяти рабочих дней проводит проверку заявления и анкеты, представленных заявителем и принимает решение о включении заявителя в кадровый резерв и уведомляет его об этом либо направляет ему мотивированный отказ.
Приложение 1
к правилам формирования
кадрового резерва специалистов
для осуществления обращения
с патогенными биологическими
агентами I и II групп патогенности
Форма
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) заявителя
Заявление
Прошу включить меня в кадровый резерв специалистов для осуществления обращения
с патогенными биологическими агентами I и II групп патогенности
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________ / _________подпись
"____" _________202___ года
Приложение 2
к правилам формирования
кадрового резерва специалистов
для осуществления обращения
с патогенными биологическими
агентами I и II групп патогенности
Форма
Анкета
Место для актуального фото
_________________________________________ Фамилия
_____________________________________________ Имя
___________________________________________ Отчество (при его наличии)
Сведения
Для заполнения
1
Должность и место работы
2
Сведения о профессиональной подготовке, переподготовке, повышении квалификации по работе с микроорганизмами I и (или) II групп патогенности (номер и дата выдачи свидетельства о сертификационном курсе, организация выдавшая свидетельство о сертификационном курсе)
3
Ученая степень
4
Образование
5
Учебное заведение
6
Номер и дата получения диплома
7
Специальность
8
Общий стаж работы
9
Стаж работы с патогенами I - II групп
10
Контактные данные заявителя (контактный телефон, электронная почта)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________ / _________подпись
"____" _________202___ года