Биологиялық қауіпсіздік саласындағы талаптардың сақталуын бақылау жөніндегі комиссия (режимдік комиссия) туралы ережені және оның құрамын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2022 жылғы 20 қазандағы № ҚР ДСМ-119 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 қазанда № 30270 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 24.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 21-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес биологиялық қауіпсіздік саласындағы талаптардың сақталуын бақылау жөніндегі комиссия (режимдік комиссия) туралы ереже;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес биологиялық қауіпсіздік саласындағы талаптардың сақталуын бақылау жөніндегі комиссияның (режимдік комиссияның) құрамы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетінің облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аумақтық бөлiмшелерiнің басшылары осы бұйрықтың 1 тармағының 2) тармақшасына сәйкес биологиялық қауіпсіздік саласындағы талаптардың сақталуын бақылау жөніндегі комиссия (режимдік комиссия) құруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2022 жылғы 24 қарашадан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің м.а.
В. Дудник
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
м.а.
2022 жылғы 20 қазандағы
№ ҚР ДСМ-119 бұйрығына
1-қосымша
Биологиялық қауіпсіздік саласындағы талаптардың сақталуын бақылау жөніндегі комиссия (режимдік комиссия) туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Биологиялық қауіпсіздік саласындағы талаптардың сақталуын бақылау жөніндегі комиссия (режимдік комиссия) туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 21-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және биологиялық қауіпсіздік саласындағы талаптардың сақталуын бақылау жөніндегі комиссияның (режимдік комиссия) (бұдан әрі – режимдік комиссия) өкілеттіктерін айқындайды.

Об утверждении положения о комиссии по контролю за соблюдением требований в области биологической безопасности (режимная комиссия) и ее состава
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 2022 года № ҚР ДСМ-119. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 октября 2022 года № 30270
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 24.11.2022
В соответствии с пунктом 2 статьи 21 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) положение о комиссии по контролю за соблюдением требований в области биологической безопасности (режимная комиссия) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) состав комиссии по контролю за соблюдением требований в области биологической безопасности (режимная комиссия) согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Руководителям территориальных подразделений областей, городов республиканского значения и столицы Комитета санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить создание комиссии по контролю за соблюдением требований в области биологической безопасности (режимная комиссия) в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 настоящего приказа.
3. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 24 ноября 2022 года и подлежит официальному опубликованию.
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
В. Дудник
приложение 1 к приказу
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 октября 2022 года № ҚР ДСМ-119
Положение о комиссии по контролю за соблюдением требований в области биологической безопасности (режимная комиссия)
Глава 1. Общие положения
1. Положение о комиссии по контролю за соблюдением требований в области биологической безопасности (режимная комиссия) (далее – Положение) разработано в соответствии с пунктом 2 статьи 21 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяет полномочия комиссии по контролю за соблюдением требований в области биологической безопасности (режимная комиссия) (далее – режимная комиссия).

2. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетінің облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аумақтық бөлiмшелерi (бұдан әрі – аумақтық бөлiмшелер) беретін патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат және оған қосымшаны беру үшін аумақтық бөлiмшелер жанынан режимдік комиссиялар құрылады.
3. Режимдік комиссиялардың қызметін үйлестіруді және бақылауды Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті аумақтық бөлімшелер ұсынатын мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасының жыл сайынғы мониторингі арқылы бейінді сарапшылар мен мамандарды (келісу бойынша) тарта отырып жүзеге асырады.
2-тарау. Режимдік комиссияның құрамы және функциялары
4. Режимдік комиссиялардың құрамы аумақтық бөлімше басшысының бұйрығымен бекітіледі және аумақтық бөлімшенің және Режимдік комиссияның мүшелері болып табылатын бейінді мемлекеттік ұйымдардың бейінді мамандарынан (келісу бойынша) құрылады.
5. Хатшы Режимдік комиссияның мүшесі болып табылмайды. Режимдік комиссияның хатшысы режимдік комиссияның мүшелеріне Кодекстің 9-бабының 40-4) тармақшасына сәйкес бекітілетін Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсаттарды және оларға қосымшаларды беру, олардың қолданысын қайта бастау, қайта ресімдеу, қолданысын тоқтату қағидаларына (бұдан әрі - Рұқсаттарды беру қағидалары) сәйкес патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсатты және оған қосымшаны беру немесе қайта ресімдеу үшін ұсынылған құжаттар мен мәліметтерді жібереді.
6. Режимдік комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсатты және оған қосымшаны беру немесе қайта ресімдеу үшін ұсынылған құжаттарды қарау;
2) ықтимал қауіпті биологиялық объектінің Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау шеңберінде патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігіне зерттеп-қарау;
3) патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсатты және оған қосымшаны беру үшін қорытындыны не дәлелді негіздемесі бар теріс қорытындыны шығару;
4) ықтимал қауіпті биологиялық объектілерге әсер ететін табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлар болған жағдайда консультация беру және әдістемелік көмек көрсету;

2. Для выдачи разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему, выдаваемого территориальными подразделениями областей, городов республиканского значения и столицы Комитета санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – территориальные подразделения), при территориальных подразделениях создаются режимные комиссии.
3. Координацию и контроль деятельности режимных комиссий осуществляет Комитет санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан с привлечением профильных экспертов и специалистов (по согласованию) посредством ежегодного мониторинга качества оказания государственных услуг, предоставляемых территориальными подразделениями.
Глава 2. Состав и функции режимной комиссии
4. Состав режимных комиссий утверждается приказом руководителя территориального подразделения и формируется из профильных специалистов территориального подразделения и профильных государственных организаций (по согласованию), являющихся членами режимной комиссии.
5. Секретарь не является членом режимной комиссии. Секретарь режимной комиссии направляет членам режимной комиссии документы и сведения, представленные для выдачи или переоформления разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему в соответствии с Правилами выдачи, возобновления действия, переоформления, прекращения действия разрешений на обращение с патогенными биологическими агентами и приложений к ним, утверждаемыми в соответствии с подпунктом 40-4) статьи 9 Кодекса (далее – Правила выдачи разрешений).
6. Режимная комиссия осуществляет следующие функции:
1) рассмотрение документов, представленных для выдачи или переоформления разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему;
2) обследование потенциально опасного биологического объекта на соответствие квалификационным требованиям, предъявляемым к осуществлению обращения с патогенными биологическими агентами в рамках профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
3) вынесение положительного заключения режимной комиссии для выдачи разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и приложения к нему либо отрицательного заключения режимной комиссии с мотивированным обоснованием по форме согласно приложению к настоящему Положению;
4) консультация и методическая помощь в случае наступления чрезвычайных ситуаций природного, техногенного и социального характера, воздействующей на потенциально опасные биологические объекты;

5) биологиялық қауіпсіздік мәселелері бойынша консультациялық және ұйымдастырушылық-әдістемелік көмек және өзгелері.
7. Режимдік комиссияның қызметі Рұқсаттарды беру қағидаларында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Биологиялық қауіпсіздік
саласындағы талаптардың
сақталуын бақылау жөніндегі
комиссия (режимдік комиссия)
туралы ережеге
қосымша
Нысан
Биологиялық қауіпсіздік саласындағы талаптардың сақталуын бақылау жөніндегі комиссия (режимдік комиссия) қорытындысы
1. Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсатты және оған қосымшаны беру немесе қайта ресімдеу үшін ұсынылған құжаттарды қарау нәтижесі:
1) өтініш_______________________________________________________;
2) мыналар көрсетілген түсіндірме жазба:
орындалатын зерттеулер номенклатурасы: _________________________;
материалдық база: ______________________________________________;
материалдың қозғалыс схемасы (ағындылығы):______________________;
патогендігі I және (немесе) II топтағы патогенді биологиялық агенттермен
жұмыс істеуге рұқсатын ескере отырып, персоналдың кадрлық құрамы және
кәсіптік даярлығы: _______________________________.
2. Объектінің патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге
асыруға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігіне зерттеп-қарау
нәтижесі: мәлімделген патогенділік тобына сәйкес келеді/сәйкес келмейді.
(керектісінің астын сызу)
Биологиялық қауіпсіздік саласындағы талаптардың сақталуын
бақылау жөніндегі комиссияның (режимдік комиссия) қорытындысы:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
Режимдік комиссияның мүшелері:
_________________________ _______________ ___________________________
(лауазымы)                         (қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты) (бар болған
жағдайда)
бұйрығына
2-қосымша
Биологиялық қауіпсіздік саласындағы талаптардың сақталуын бақылау жөніндегі комиссияның (режимдік комиссия) құрамы
1. Режимдік комиссияның төрағасы – аумақтық бөлімше басшысының инфекциялық сырқаттанушылықты эпидемиологиялық қадағалау мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары;
2. Режимдік комиссия төрағасының орынбасары – аумақтық бөлімшенің аса қауіпті инфекцияларды және туберкулезді эпидемиологиялық қадағалау бөлімінің басшысы немесе аумақтық бөлімшенің инфекциялық және паразиттік ауруларды эпидемиологиялық бақылау бөлімінің басшысы;
3. Режимдік комиссияның хатшысы – аумақтық бөлімшенің инфекциялық және паразиттік ауруларды эпидемиологиялық бақылау бөлімінің қызметкері;

5) консультативная и организационно – методическая помощь по вопросам биологической безопасности и иные.
7. Деятельность режимной комиссии осуществляется в порядке, предусмотренном Правилами выдачи разрешений.
Приложение
к Положению о комиссии по
контролю за соблюдением
требований в области
биологической безопасности
(режимная комиссия)
Форма
Заключение
Комиссии по контролю за соблюдением требований в области
биологической безопасности (режимная комиссия)
1. Результат рассмотрения документов, представленных для выдачи или
переоформления разрешения на обращение с патогенными биологическими агентами и
приложения к нему:
1) заявление____________________________________________________;
2) пояснительная записка с указанием:
выполняемой номенклатуры исследований: _________________________;
материальной базы: _____________________________________________;
схемы движения (поточности) материала: ___________________________;
кадрового состава и профессиональной подготовки персонала с учетом их
допуска к обращению с патогенными биологическими агентами I и (или) II групп
патогенности: __________________________________________________.
2. Результаты обследования объекта на соответствие квалификационным
требованиям, предъявляемым к осуществлению обращения с патогенными
биологическими агентами: соответствует /не соответствует заявленной группе патогенности.
(нужное подчеркнуть)
Заключение Комиссии по контролю за соблюдением требований в области
биологической безопасности (режимная комиссия):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Члены режимной комиссии:
_________________________ _______________ ____________________________
(должность)             (подпись)             (фамилия, имя, отчество (при
его наличии)
Приложение 2 к приказу
Состав комиссии по контролю за соблюдением требований в области биологической безопасности (режимная комиссия)
1. Председатель режимной комиссии – заместитель руководителя территориального подразделения, курирующий вопросы эпидемиологического надзора за инфекционной заболеваемостью;
2. Заместитель председателя режимной комиссии – руководитель отдела эпидемиологического надзора за особо опасными инфекциями и туберкулезом территориального подразделения или руководитель отдела отдела эпидемиологического контроля за инфекционными и паразитарными заболеваниями территориального подразделения;
3. Секретарь режимной комиссии – сотрудник отдела эпидемиологического контроля за инфекционными и паразитарными заболеваниями территориального подразделения;

4. Режимдік комиссияның мүшесі – аумақтық бөлімшенің аса қауіпті инфекциялар мен туберкулезді эпидемиологиялық қадағалау бөлімінің қызметкері;
5. Режимдік комиссияның мүшесі – аумақтық бөлімшенің ауруханаішілік инфекцияларды бақылау бөлімінің қызметкері;
6. Режимдік комиссияның мүшесі – аумақтық бөлімшенің коммуналдық объектілерді бақылау және қадағалау бөлімінің қызметкері;
7. Режимдік комиссияның мүшесі – аумақтық бөлімшенің өнеркәсіптік, радиациялық-қауіпті объектілерді бақылау және қадағалау бөлімінің қызметкері;
8. Режимдік комиссияның мүшесі – аудандық/қалалық аумақтық бөлімшенің басшысы;
9. 8. Режимдік комиссияның мүшесі – аудандық/қалалық аумақтық бөлімшенің маманы;
10. Режимдік комиссияның мүшесі – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетінің "Ұлттық сараптама орталығы" ШЖҚ РМК-нің облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы филиалының қызметкері (келісу бойынша);
11. Режимдік комиссияның мүшесі – "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Масғұт Айқымбаев атындағы аса қауіпті инфекциялар ұлттық ғылыми орталығы" ШЖҚ РМК-нің облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы филиалының қызметкері (келісу бойынша);
12. Режимдік комиссияның мүшесі – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетінің облыстардың, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының аумақтық инспекцияларының басшысы (келісу бойынша);
13. Режимдік комиссияның мүшесі – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетінің аудандық, облыстық маңызы бар қаланың инспекция басшысы (келісу бойынша);
14. Режимдік комиссияның мүшесі – облыстық ЖИТС-тың алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі орталығының қызметкері (келісу бойынша);
15. Режимдік комиссияның мүшесі – жоғары медициналық оқу орнының қызметкері (келісу бойынша).

4. Член режимной комиссии – сотрудник отдела эпидемиологического надзора за особо опасными инфекциями и туберкулезом территориального подразделения;
5. Член режимной комиссии – сотрудник отдела контроля за внутрибольничными инфекциями территориального подразделения;
6. Член режимной комиссии – сотрудник отдела контроля и надзора за коммунальными объектами территориального подразделения;
7. Член режимной комиссии – сотрудник отдела контроля и надзора за промышленными, радиационно-опасными объектами территориального подразделения;
8. Член режимной комиссии – руководитель районного/городского территориального подразделения;
9. Член режимной комиссии – специалист районного/городского территориального подразделения;
10. Член режимной комиссии – сотрудник филиала РГП на ПХВ "Национальный центр экспертизы" Комитета санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан области, города республиканского значения и столицы (по согласованию);
11. Член режимной комиссии – сотрудник филиала РГП на ПХВ "Национальный научный центр особо опасных инфекций имени Масгута Айкимбаева Министерства здравохранения Республики Казахстан" области, города республиканского значения и столицы (по согласованию);
12. Член режимной комиссии – руководитель территориальной инспекции областей, городов Астана, Алматы, Шымкент Комитета ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (по согласованию);
13. Член режимной комиссии – руководитель инспекции города районного, областного значения Комитета ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (по согласованию);
14. Член режимной комиссии – сотрудник областного центра по профилактике и борьбе со СПИД (по согласованию);
15. Член режимной комиссии – сотрудник высшего медицинского учебного заведения (по согласованию).