Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 28 қазандағы № 84 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 8 қарашада № 30444 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Бағалы қағаздар нарығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы Тізбенің 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 4-тармағының алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші және он төртінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту Агенттігінің
Басқармасының 2022 жылғы
28 қазандағы № 84
қаулысына қосымша
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. "Төлем агентінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 2 желтоқсандағы № 409 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2632 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Төлем агентінің қызметін жүзеге асыру қағидаларында:

О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 октября 2022 года № 84. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 ноября 2022 года № 30444
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень), согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту рынка ценных бумаг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого и четырнадцатого пункта 4 Перечня, которые вводятся в действие с 1 января 2023 года.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и
развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
Приложение к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 28 октября 2022 года № 84
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2003 года № 409 "Об утверждении Правил осуществления деятельности платежного агента" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2632) следующие изменения и дополнение:
В Правилах осуществления деятельности платежного агента, утвержденных указанным постановлением:

1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Төлем агентінің қызметін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасындағы бағалы қағаздар нарығында төлем агентінің қызметін жүзеге асыру талаптары мен тәртібін айқындайды.
2. Эмитент эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кіріс төлеуді дербес немесе төлем агентінің қызмет көрсетуі туралы жасалған шартқа (бұдан әрі – шарт) сәйкес, Қағидалардың 4-1-тармағының талаптарын ескерумен, төлем агенті көрсететін қызметті пайдалана отырып жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырлсын:
"4-1. Орталық депозитарий осындай облигацияларды өтеу мерзімі аяқталатын күнге дейін екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде эмитенттер "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Бағалы қағаздар рыногы туралы заң) 31-бабының 3-1-тармағының үшінші бөлігін ескере отырып, соңғы купондық сыйақыны қоса алғанда, облигацияларды өтеуге (мерзімінен бұрын өтеуге) аударған ақшаны облигациялардың әрбір ұстаушысына төленуге тиісті сома туралы ақпараты бар эмитент ұсынған облигацияларды ұстаушылардың тізіміне сәйкес, орталық депозитарийде облигацияларды өтеуге (мерзімінен бұрын өтеуге) арналған шотқа аударады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Орталық депозитарий облигациялар шығарылымының талаптарында белгіленген өтеу мерзімі аяқталғаннан кейін бір ай ішінде қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17920 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 307 қаулысымен бекітілген, Орталық депозитарийдің қызметін жүзеге асыру қағидаларында айқындалған тәртіппен Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 32-бабына сәйкес мемлекеттік емес облигацияларды өтеу қорытындылары туралы хабарлама жібереді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Төлем агенті эмитентке талап етілмеген ақша сомасын қайтаруды Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 31-бабының 3-1-тармағының талаптарын ескерумен шарттың талаптарына сәйкес жүзеге асырады.".
2. "Инвестициялық қор активтерінің, инвестициялық қордың таза активтерінің құнын, инвестициялық пай қоры пайының есептік құнын және акционерлік инвестициялық қор акциясын сатып алу бағасын айқындау қағидаларын, талаптарын және әдістемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы № 259 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3124 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Инвестициялық қор активтерінің, инвестициялық қордың таза активтерінің құнын, инвестициялық пай қоры пайының есептік құнын және акционерлік инвестициялық қор акциясын сатып алу бағасын айқындау қағидаларын, талаптарын және әдістемесін, сондай-ақ акционерлік инвестициялық қордың немесе басқарушы компанияның активтер мен міндеттемелердің құны және құрамы, инвестициялық қордың таза активтерінің құны, сондай-ақ пай ұстаушылардың саны және пай кірістілігі туралы ақпарат ұсыну қағидаларын, нысандарын және мерзімдерін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления деятельности платежного агента (далее – Правила) определяют условия и порядок осуществления деятельности платежного агента на рынке ценных бумаг в Республике Казахстан.
2. Выплату дохода по эмиссионным ценным бумагам эмитент осуществляет самостоятельно или с использованием услуг платежного агента в соответствии с заключенным договором об оказании услуг платежного агента (далее – договор) с учетом требований пункта 4-1 Правил.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1.Центральный депозитарий в срок, не позднее, чем за два рабочих дня до дня, в который истекает установленный условиями выпуска облигаций срок погашения таких облигаций, осуществляет зачисление денег, перечисленных эмитентами с учетом части третьей пункта 3-1 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон о рынке ценных бумаг), предназначенных для погашения (досрочного погашения) облигаций, включая последнее купонное вознаграждение, на счет, открытый в центральном депозитарии для зачисления суммы на погашение (досрочное погашение) облигаций, согласно представленному эмитентом списку держателей облигаций, содержащему информацию о сумме, подлежащей выплате каждому держателю облигаций.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Центральный депозитарий в течение одного месяца после окончания срока погашения, установленного условиями выпуска облигаций, направляет в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) уведомление об итогах погашения негосударственных облигаций в порядке, определенном Правилами осуществления деятельности центрального депозитария, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 307, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17920, в соответствии со статьей 32 Закона о рынке ценных бумаг.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Возврат эмитенту невостребованной суммы денег осуществляется платежным агентом в соответствии с условиями договора с учетом требований пункта 3-1 статьи 31 Закона о рынке ценных бумаг.".
2. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года № 259 "Об установлении Правил, условий и методики определения стоимости активов инвестиционного фонда, чистых активов инвестиционного фонда, расчетной стоимости пая паевого инвестиционного фонда и цены выкупа акции акционерного инвестиционного фонда" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3124) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил, условий и методики определения стоимости активов инвестиционного фонда, чистых активов инвестиционного фонда, расчетной стоимости пая паевого инвестиционного фонда и цены выкупа акции акционерного инвестиционного фонда, а также Правил, форм и сроков предоставления акционерным инвестиционным фондом или управляющей компанией информации о стоимости и составе активов и обязательств, стоимости чистых активов инвестиционного фонда, а также количестве держателей паев и доходности пая";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Бекітілсін:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес инвестициялық қор активтерінің, инвестициялық қордың таза активтерінің құнын, инвестициялық пай қоры пайының есептік құнын және акционерлік инвестициялық қор акциясын сатып алу бағасын айқындау қағидалары, талаптары және әдістемесі;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес акционерлік инвестициялық қордың немесе басқарушы компанияның активтер мен міндеттемелердің құны және құрамы, инвестициялық қордың таза активтерінің құны, сондай-ақ пай ұстаушылардың саны және инвестициялық пай кірістілігі туралы ақпарат ұсыну қағидалары, нысандары және мерзімдері.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Инвестициялық қор активтерінің, инвестициялық қордың таза активтерінің құнын, инвестициялық пай қоры пайының есептік құнын және акционерлік инвестициялық қор акциясын сатып алу бағасын айқындау қағидаларында, талаптары және әдістемесінде:
жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі
Басқармасының
2004 жылғы 21 тамыздағы
№ 259 қаулысына 1-қосымша";
тізбеге қосымшаға сәйкес 2-қосымшамен толықтырылсын.
3. "Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдер жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 249 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17803 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе және 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдер жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері, жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Бағалы қағаздар рыногы туралы заң) сәйкес әзірленді және орталық депозитарийдің бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесін (бұдан әрі – тізілімдер жүйесі) жүргізу жөніндегі қызметін жүзеге асыру тәртібін белгілейді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить:
1) правила, условия и методику определения стоимости активов инвестиционного фонда, чистых активов инвестиционного фонда, расчетной стоимости пая паевого инвестиционного фонда и цены выкупа акции акционерного инвестиционного фонда согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) правила, формы и сроки предоставления акционерным инвестиционным фондом или управляющей компанией информации о стоимости и составе активов и обязательств, стоимости чистых активов инвестиционного фонда, а также количестве держателей паев и доходности пая согласно приложению 2 к настоящему постановлению.";
в Правилах, условиях и методике определения стоимости активов инвестиционного фонда, чистых активов инвестиционного фонда, расчетной стоимости пая паевого инвестиционного фонда и цены выкупа акции акционерного инвестиционного фонда, утвержденных указанным постановлением:
текст в верхнем правом углу изложить в следующей редакции:
"Приложение 1 к
постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 21 августа 2004 года № 259";
дополнить приложением 2 согласно приложению к Перечню.
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 249 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по ведению системы реестра держателей ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17803) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг";
преамбулу и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"В соответствии с Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг.";
в Правилах осуществления деятельности по ведению системы реестра держателей ценных бумаг, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон о рынке ценных бумаг) и устанавливают порядок осуществления деятельности центрального депозитария по ведению системы реестров держателей ценных бумаг (далее – система реестров).";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. Орталық депозитарий инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясы ұсынған мынадай құжаттардың негізінде инвестициялық пай қорының пайына қызмет көрсетуге қабылдайды:
1) пайлар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
2) инвестициялық пай қоры қағидаларының көшірмесі;
3) жеке шоттар бойынша операцияларды және ақпараттық операцияларды жүргізуге арналған құжаттарға қол қою құқығына ие басқарушы компания өкілдерінің нотариат куәландырған қол қою үлгілерін қамтитын құжат;
4) жеке шоттар бойынша операцияларды және ақпараттық операцияларды жүргізуге арналған құжаттарды растау құқығына ие кастодиан өкілдерінің нотариат куәландырған қол қою үлгілерін қамтитын құжаттар;
Басқарушы компания және (немесе) кастодиан өкілдері қолдарының нотариат куәландырған үлгілерін қамтитын құжаттардың нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптар орталық депозитарийдің қағидалар жинағында айқындалады.
Басқарушы компания және (немесе) кастодиан осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдаланумен электрондық нысанда немесе клиентті динамикалық сәйкестендіруді пайдаланумен өзге де электрондық-цифрлық нысанда және (немесе) басқарушы компанияның және (немесе) кастодианның уәкілетті өкілдерін биометриялық сәйкестендіруді пайдаланумен электрондық құжат нысанында ұсынған кезде осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттар ұсынылмайды.
Басқарушы компания және (немесе) кастодиан инвестициялық пай қорының пайларына қызмет көрсетуге арналған құжаттарды орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген қауіпсіздік рәсімдеріне сәйкес мобильді қосымша немесе жеке кабинет арқылы электрондық тәсілмен ұсынады.
Қызметтерді электрондық түрде ұсыну қауіпсіздігі рәсімі клиентті анық сәйкестендіруді және оның тиісті электрондық қызметтерді алу құқығын, сондай-ақ клиенттің электрондық цифрлық қолтаңбасын пайдалана отырып және (немесе) клиентті динамикалық және (немесе) биометриялық сәйкестендіру арқылы клиентті аутентификациялауды қамтиды.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Орындалуы туралы белгісі бар құжаттар (ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, электрондық-цифрлық нысанда қабылданған құжаттарды қоспағанда) орталық депозитарийдің архивіне беріледі, олар архив жүргізу журналында тіркеледі. Құжаттарды архив жүргізу журналында тіркеу кезінде олардың тұтастығы, парақтар мен даналардың, сондай-ақ оларға қосымшалардың саны тексеріледі.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдер жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру тәртібі"; мәтіннің қазақ тіліндегі редакциясы өзгермейді";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"10. Центральный депозитарий принимает на обслуживание паи паевого инвестиционного фонда на основании следующих документов, представленных управляющей компанией паевого инвестиционного фонда:
1) копии свидетельства о государственной регистрации выпуска паев;
2) копии правил паевого инвестиционного фонда;
3) документ, содержащий нотариально засвидетельствованные образцы подписей представителей управляющей компании, обладающих правом подписывать документы на проведение операций по лицевым счетам и информационных операций;
4) документ, содержащий нотариально засвидетельствованные образцы подписей представителей кастодиана, обладающих правом подтверждать документы на проведение операций по лицевым счетам и информационных операций.
Требования к форме и содержанию документов, содержащих нотариально засвидетельствованные образцы подписей представителей управляющей компании и (или) кастодиана определяются сводом правил центрального депозитария.
При предоставлении управляющей компанией и (или) кастодианом документов, указанных в подпунктах 1) и 2) части первой настоящего пункта, в форме электронного документа с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи или иной электронно-цифровой форме с использованием динамической идентификации клиента и (или) биометрической идентификации уполномоченных представителей управляющей компании и (или) кастодиана, документы, указанные в подпунктах 3) и 4) части первой настоящего пункта, не предоставляются.
Управляющая компания и (или) кастодиан предоставляют документы на обслуживание паев паевого инвестиционного фонда электронным способом через мобильное приложение или личный кабинет в соответствии с процедурами безопасности, установленными сводом правил центрального депозитария.
Процедура безопасности предоставления услуг электронным образом включает в себя достоверную идентификацию клиента и его право на получение соответствующих электронных услуг, а также аутентификацию клиента с использованием электронной цифровой подписи клиента и (или) посредством динамической и (или) биометрической идентификации клиента.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Документы с отметкой об исполнении (за исключением документов, принятых в электронно-цифровой форме с использованием информационных систем) передаются в архив центрального депозитария, которые регистрируются в журнале ведения архива. При регистрации документов в журнале ведения архива проверяется их целостность, количество листов и экземпляров, а также приложений к ним.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг";
пункт 34 изложить в следующей редакции:

"34. Тізілімдер жүйесінде бағалы қағаздармен (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарымен) мәмілелерді тіркеу жеке шоттар бойынша тиісті операциялар жүргізу жолымен жасалады.
Эмитенттің айналыс мерзімі өткен және эмитент оларды өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамаған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын есепке алуды орталық депозитарий осы эмиссиялық бағалы қағаздардың халықаралық сәйкестендіру нөмірін (ISIN кодын) көрсете отырып, орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген тәртіппен орталық депозитарий беретін сәйкестендіргіштер бойынша жүзеге асырады.
Эмитенттің тіркелген тұлғалардың жеке шоттарындағы эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының сандық көрінісі осы талап ету құқықтары туындаған эмиссиялық бағалы қағаздардың санына сәйкес айқындалады.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Жеке шоттар бойынша операцияларды жүргізу кезінде орталық депозитарий тізілімдер жүйесінің деректерін негізге ала отырып, мәмілеге қатысушылар бұйрықтарының мазмұнын бағалы қағаздар нарығы туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін тексереді және бұйрықтардағы қолдардың операцияларды тіркеуге құжаттарға қол қою құқығы бар заңды тұлға өкілдерінің қолдарының нотариат куәландырған үлгілерін қамтитын құжатта көрсетілген қолдарға сәйкестігін салыстырып тексеруді жүзеге асырады жеке шоттар және ақпараттық операциялар немесе құжат бойынша, не сенімхат бойынша өкіл болып табылатын жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың (түпнұсқасында немесе нотариат куәландырған көшірмесінде) көшірмелері қоса беріледі.
Электрондық құжат нысанында берілген бұйрықтар, өкімдер негізінде жеке шоттар бойынша операциялар жүргізу кезінде орталық депозитарий Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбаларды тексеруді жүзеге асырады.
Өзге электрондық-цифрлық нысанда берілген бұйрықтар, өкімдер негізінде жеке шоттар бойынша операциялар жүргізу кезінде орталық депозитарий клиентті динамикалық және (немесе) биометриялық сәйкестендіруді жүзеге асырады
Заңды тұлғаның жеке шоттары бойынша операциялар жүргізу кезінде электрондық құжат нысанында немесе өзге де электрондық-цифрлық нысанда берілетін бұйрықтарға, өкімдерге қол қоюды заңды тұлғаның бірінші басшысы немесе орталық депозитарийге ұсынылған мәліметтер негізінде осындай құжаттарға қол қоюға құқығы бар тұлғалар жүзеге асырады.

"34. Регистрация сделок с ценными бумагами (правами требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) в системе реестров совершается путем проведения соответствующих операций по лицевым счетам.
Учет прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению, осуществляется центральным депозитарием по идентификаторам, присваиваемым центральным депозитарием в порядке, установленном сводом правил центрального депозитария с указанием на международный идентификационный номер (код ISIN) данных эмиссионных ценных бумаг.
Количественное выражение прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам на лицевых счетах зарегистрированных лиц определяется в соответствии с количеством эмиссионных ценных бумаг, по которым возникли данные права требования.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. При проведении операции по лицевым счетам центральный депозитарий проверяет содержание приказов участников сделки на соответствие законодательству Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, исходя из данных системы реестров, и осуществляет сверку подписей на приказах на их соответствие подписям, указанным в документе, содержащем нотариально засвидетельствованные образцы подписей представителей юридического лица, обладающих правом подписывать документы на регистрацию операций по лицевым счетам и информационных операций, или документе, удостоверяющем личность физического лица (в оригинале или нотариально засвидетельствованной копии), которые являются стороной сделки либо представителями по доверенности.
При проведении операций по лицевым счетам на основании приказов, распоряжений, поданных в форме электронного документа, центральный депозитарий осуществляет проверку электронных цифровых подписей в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи.
При проведении операций по лицевым счетам на основании приказов, распоряжений, поданных в иной электронно-цифровой форме, центральный депозитарий осуществляет динамическую и (или) биометрическую идентификацию клиента
При проведении операций по лицевым счетам юридического лица, подписание приказов, распоряжений, подаваемых в форме электронного документа или в иной электронно-цифровой форме, осуществляется первым руководителем юридического лица или лицами, обладающими правом подписывать такие документы на основании сведений, предоставленных центральному депозитарию.

Бұйрық электрондық құжат нысанында ұсынылған жағдайда Қағидалардың 45, 47, 59, 61, 62, 70, 71, 72-тармақтарында көзделген құжаттар сканерленген көшірмесі түрінде ұсынылады.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Эмитенттің бағалы қағаздарын және эмитенттің кредиторлары алдындағы өзге де ақшалай міндеттемелерін оның жай акцияларына айырбастау туралы жазбалар енгізу жөніндегі операцияны орталық депозитарий эмитент уәкілетті органның эмитент жүргізген айырбастау туралы хабарламасының көшірмесін және мынадай құжаттардың бірінің көшірмесін ұсынған кезде жүргізеді:
1) эмитенттің жай акцияларына айырбасталатын эмитенттің бағалы қағаздары шығарылымының проспектісі;
2) Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген тәртіппен қабылданған банкті қайта құрылымдау жоспары негізінде жүзеге асырылады;
3) егер эмитент дәрменсіз борышкер болып табылса, Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында көзделген тәртіппен қабылданған оңалту жоспары негізінде жүзеге асырылады.
Орталық депозитарий тіркелген тұлғаларға тиесілі эмитенттің бағалы қағаздарын оның жай акцияларына айырбастау туралы жазбалар енгізу жөніндегі операцияны тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан бағалы қағаздарды есептен шығару және оларды сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотына есепке алу арқылы және жарияланған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотынан жай акцияларды есептен шығару және оларды есепке алу бойынша жүргізеді тіркелген тұлғалардың жеке шоттарына эмитенттің бағалы қағаздарды айырбастау туралы жазбалар енгізуге арналған бұйрығының негізінде жүргізіледі.
Орталық депозитарий эмитенттің кредиторлары алдындағы ақшалай міндеттемелерін оның жай акцияларына айырбастау туралы жазбаларды енгізу жөніндегі операцияны эмитенттің жарияланған немесе сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу және оларды Қағидалардың 12 және 13-тармақтарына сәйкес эмитенттің кредиторларына ашқан жеке шоттарына есепке алу үшін эмитенттің жеке шотынан жай акцияларды есептен шығару жолымен жүргізеді. ақша міндеттемелерін айырбастау.
Бағалы қағаздарды және эмитенттің кредиторлары алдындағы ақшалай міндеттемелерді оның жай акцияларына айырбастауға байланысты жеке шот бойынша операциялар жүргізілгеннен кейін орталық депозитарий 1 (бір) жұмыс күні ішінде оған бұл туралы хабарлама жібереді.
Орталық депозитарий эмитенттің сатып алынған бағалы қағаздарды олардың айырбасталуына байланысты есепке алу үшін жеке шотына есепке алынған облигациялардың эмиссиялық бағалы қағаздардың мемлекеттік тізіліміндегі облигациялар шығарылымының күшін жою туралы электрондық хабарлама немесе облигациялар шығарылымының күшін жою туралы куәліктің көшірмесі негізінде күшін жояды.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

При предоставлении приказа в форме электронного документа предусмотренные в пунктах 45, 47, 59, 61, 62, 70, 71, 72 Правил документы предоставляются в виде сканированной копии.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Операция по внесению записей о конвертировании ценных бумаг и иных денежных обязательств перед кредиторами эмитента в его простые акции проводится центральным депозитарием при представлении эмитентом копии уведомления уполномоченного органа о произведенном эмитентом конвертировании, и копии одного из следующих документов:
1) проспекта выпуска ценных бумаг эмитента, конвертируемых в простые акции эмитента;
2) плана реструктуризации банка, принятого в порядке, предусмотренном банковским законодательством Республики Казахстан;
3) плана реабилитации, если эмитент является несостоятельным должником, принятого в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.
Операцию по внесению записей о конвертировании ценных бумаг эмитента, принадлежащих зарегистрированным лицам, в его простые акции центральный депозитарий проводит путем списания ценных бумаг с лицевых счетов зарегистрированных лиц и их зачислению на лицевой счет эмитента для учета выкупленных ценных бумаг, и по списанию простых акций с лицевого счета эмитента для учета объявленных ценных бумаг и их зачислению на лицевые счета зарегистрированных лиц на основании приказа эмитента на внесение записей о конвертировании ценных бумаг.
Операцию по внесению записей о конвертировании денежных обязательств перед кредиторами эмитента в его простые акции центральный депозитарий проводит путем списания простых акций с лицевого счета эмитента для учета объявленных или выкупленных ценных бумаг и их зачисления на лицевые счета, открытые кредиторам эмитента в соответствии с пунктами 12 и 13 Правил, на основании приказа эмитента на внесение записей о конвертировании денежных обязательств.
После проведения операций по лицевому счету, связанных с конвертированием ценных бумаг и денежных обязательств перед кредиторами эмитента в его простые акции, центральный депозитарий в течение 1 (одного) рабочего дня направляет ему уведомление об этом.
Облигации, зачисленные на лицевой счет эмитента для учета выкупленных ценных бумаг в связи с их конвертированием, центральный депозитарий аннулирует на основании электронного сообщения об аннулировании выпуска облигаций в государственном реестре эмиссионных ценных бумаг или копии свидетельства об аннулировании выпуска облигаций.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:

"56. Акцияларды бөлшектеу жөніндегі операцияны орталық депозитарий эмитент ұсынған жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмелері және уәкілетті орган эмитентке берген, жарияланған акциялар санының ұсақтау арқылы ұлғайтылғаны туралы нұсқауды қамтитын ілеспе хаттың, сондай-ақ эмитенттің акцияларды бөлшектеуге және оларды тіркелген тұлғалардың жеке шоттары бойынша акцияларды аудару арқылы бөлу туралы бұйрығының негізінде жүргізеді жарияланған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотынан тіркелген тұлғалардың жеке шоттарына.
Акцияларды бөлшектеу жөніндегі операцияны жүргізу эмитенттің кепілдегі және (немесе) сенімгерлік басқарудағы акцияларының санын тиісті пропорцияда ұлғайтуды көздейді.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Облигацияларды (ислам бағалы қағаздарын) өтеу кезінде орталық депозитарий облигацияларды (ислам бағалы қағаздарын) оларды ұстаушылардың жеке шоттарынан есептен шығару және орталық депозитарийдің қағидалар жинағында айқындалған мерзімде сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу жөніндегі эмитенттің жеке шотына есепке алу операциясын жүргізеді.:
1) банктік аударым операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар құралдар эмитентінің (оригинатордың) орталық депозитарийдің төлем агентінің қызметін және құралдарды ұстаушылардың тізімін пайдаланбай, әрбір құрал ұстаушы бойынша төлем сомасының мөлшерін көрсете отырып, құралдарды өтеу жөніндегі өз міндеттемелерін өз бетінше орындауы туралы хабарламасы; немесе
2) орталық депозитарийдің облигацияларды ұстаушыларға сомаларды төлеуі.";
76, 77 және 78-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Эмитент нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2632 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 2 желтоқсандағы № 409 қаулысымен бекітілген төлем агентінің қызметін жүзеге асыру қағидаларының 4-1-тармағының талаптарын орындамаған кезде, сондай-ақ банктік аударым операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар эмитент орталық депозитарийге 3 (үш) жұмыс күні өткеннен кейін ұсынбаған кезде:) эмиссиялық бағалы қағаздарды өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындаған күннен кейінгі жұмыс күндері, орталық депозитарий эмитенттің осы шығарылымның эмиссиялық бағалы қағаздарын өтеу жөніндегі өзінің барлық міндеттемелерін орындағанын (орындамағанын) растай отырып, эмитентке тиісті хабарлама беру туралы сұрау салу жібереді.

"56. Операция по дроблению акций проводится центральным депозитарием на основании представленных эмитентом копий свидетельства о государственной регистрации выпуска объявленных акций и сопроводительного письма, выданного эмитенту уполномоченным органом, содержащего указание на то, что увеличение количества объявленных акций произведено путем дробления, а также приказа эмитента на дробление акций и их распределение по лицевым счетам зарегистрированных лиц путем перевода акций с лицевого счета эмитента для учета объявленных ценных бумаг на лицевые счета зарегистрированных лиц.
Проведение операции по дроблению акций предусматривает увеличение количества акций эмитента, находящихся в залоге и (или) доверительном управлении, в соответствующей пропорции.";
пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. При погашении облигаций (исламских ценных бумаг) центральный депозитарий проводит операцию списания облигаций (исламских ценных бумаг) с лицевых счетов их держателей и зачисления на лицевой счет эмитента по учету выкупленных ценных бумаг в сроки, определенные сводом правил центрального депозитария, на основании:
1) уведомления эмитента инструментов (оригинатора), обладающего лицензией на осуществление банковских переводных операций, об исполнении им своих обязательств по погашению инструментов самостоятельно без использования услуги платежного агента центрального депозитария и списка держателей инструментов с указанием размера суммы выплаты по каждому держателю инструментов; или
2) выплаты центральным депозитарием сумм держателям облигаций.";
пункты 76, 77 и 78 изложить в следующей редакции:
"76. При невыполнении эмитентом требований пункта 4-1 Правил осуществления деятельности платежного агента, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2003 года № 409, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2632, а также при непредставлении эмитентом, обладающим лицензией на осуществление банковских переводных операций, центральному депозитарию по истечении 3 (трех) рабочих дней после даты исполнения обязательств по погашению эмиссионных ценных бумаг, определенной проспектом данного выпуска ценных бумаг, уведомления, подтверждающего исполнение эмитентом всех своих обязательств по погашению эмиссионных ценных бумаг данного выпуска, центральный депозитарий направляет эмитенту запрос о представлении соответствующего уведомления с подтверждением исполнения (неисполнения) эмитентом всех своих обязательств по погашению эмиссионных ценных бумаг данного выпуска.

77. Қағидалардың 76-тармағында көрсетілген эмиссиялық бағалы қағаздарды өтеу жөніндегі міндеттемелердің орындалмағаны туралы мәліметтерді алғаннан кейін орталық депозитарий осы шығарылымның эмиссиялық бағалы қағаздарын барлық ұстаушылардың жеке шоттарынан есептен шығарады және оларды айналыс мерзімі өткен эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу үшін ашылған эмитенттің жеке шотына есепке алады. Осымен бір мезгілде орталық депозитарий эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын айналыс мерзімі өткен және эмитент оларды өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамаған эмиссиялық бағалы қағаздар есептен шығарылатын ұстаушылардың жеке шоттарына осы бағалы қағаздар (ауыртпалық, сенімгерлік басқару) бойынша туындаған міндеттемелерді сақтай отырып есепке жатқызуды жүзеге асырады.
Жарияланған бағалы қағаздарды есепке алу үшін және номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде ашылған сатып алынған бағалы қағаздарды, айналыс мерзімі өткен эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шоттарында болған кезде орталық депозитарий жарияланған бағалы қағаздарды есепке алу үшін және жүйеде ашылған сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу үшін оларды есептен шығаруды және эмитенттің жеке шоттарына есепке алуды жүзеге асырады бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің
78. Қағидалардың 77-тармағында көрсетілген барлық операциялар жүргізілген күннен кейін күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде орталық депозитарий эмитентке, сенімгерлік басқарушыға, актілері негізінде бағалы қағаздарды бұғаттау бойынша операциялар жүргізілген мемлекеттік органдарға және (немесе) уәкілетті тұлғаларға, сондай-ақ бағалы қағаздарды ұстаушылар пайдасына тиісті хабарламалар (есептер) жібереді мерзімі өткен және олар бойынша эмитент оларды өтеу жөніндегі міндеттемелерін орындамаған бағалы қағаздарға ауыртпалық салуды жүзеге асырды.
Қағидалардың 77-тармағында көрсетілген жүргізілген операциялар туралы ұстаушыларды хабардар етуді орталық депозитарий осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген мерзімдерде өзінің интернет-ресурсында тиісті ақпаратты орналастыру арқылы жүзеге асырады.";
79-тармақ алынып тасталсын;
81-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"81. Облигациялар шығарылымының күшін жойған кезде орталық депозитарий эмиссиялық бағалы қағаздардың мемлекеттік тізілімінде облигациялар шығарылымының күшін жою туралы электрондық хабарламаны немесе уәкілетті органның облигациялар шығарылымының күшін жою туралы куәлігінің көшірмесін алғаннан кейін эмитенттің жеке шоттарынан осындай облигацияларды біржолғы есептен шығару бойынша операциялар жүргізеді.
Айналыс мерзімі өткен облигациялар шығарылымының күшін жою кезінде орталық депозитарий эмиссиялық бағалы қағаздардың мемлекеттік тізілімінде облигациялар шығарылымының күшін жою туралы электрондық хабарламаны немесе уәкілетті орган берген осындай облигациялар шығарылымының күшін жою туралы куәліктің көшірмесін алғаннан кейін айналыс мерзімі өткен эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотынан облигацияларды есептен шығару жөнінде операциялар жүргізеді, эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша сатып алынған талап ету құқықтарын есепке алу үшін эмитенттің жеке шотынан осындай облигациялар бойынша талап ету құқықтарын білдіреді.
Эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары сәйкестендіргішінің күшін жоюды орталық депозитарий мынадай талаптардың бірі сақталған кезде орталық депозитарийдің қағидалар жиынтығына сәйкес жүзеге асырады:

77. После получения сведений о неисполнении обязательств по погашению эмиссионных ценных бумаг, указанных в пункте 76 Правил, центральный депозитарий списывает эмиссионные ценные бумаги данного выпуска, с лицевых счетов всех их держателей и зачисляет их на лицевой счет эмитента, открытый для учета эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек. Одновременно с этим центральный депозитарий осуществляет зачисление прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам на те лицевые счета держателей, с которых списываются эмиссионные ценные бумаги, срок обращения которых истек и по которым эмитентом не исполнены обязательства по их погашению, с сохранением обязательств, возникших по данным ценным бумагам (обременение, доверительное управление).
При наличии на лицевых счетах эмитента для учета объявленных ценных бумаг и для учета выкупленных ценных бумаг, открытых в системе учета номинального держания, эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек, центральный депозитарий осуществляет их списание и зачисление на лицевые счета эмитента для учета объявленных ценных бумаг и для учета выкупленных ценных бумаг, открытых в системе реестров держателей ценных бумаг.
78. В течение 3 (трех) календарных дней после даты проведения всех операций, указанных в пункте 77 Правил, центральный депозитарий направляет соответствующие уведомления (отчеты) эмитенту, доверительным управляющим, государственным органам и (или) уполномоченным лицам, на основании актов которых были проведены операции по блокированию ценных бумаг, а также лицам, в пользу которых было осуществлено обременение ценных бумаг, срок обращения которых истек и по которым эмитентом не исполнены обязательства по их погашению.
Уведомление держателей о проведенных операциях, указанных в пункте 77 Правил, осуществляется центральным депозитарием посредством размещения соответствующей информации на своем интернет-ресурсе в сроки, установленные частью первой настоящего пункта.";
пункт 79 исключить;
пункт 81 изложить в следующей редакции:
"81. При аннулировании выпуска облигаций центральный депозитарий после получения электронного сообщения об аннулировании выпуска облигаций в государственном реестре эмиссионных ценных бумаг или копии свидетельства уполномоченного органа об аннулировании выпуска облигаций проводит операции по единовременному списанию таких облигаций с лицевых счетов эмитента.
При аннулировании выпуска облигаций, срок обращения которых истек, центральный депозитарий после получения электронного сообщения об аннулировании выпуска облигаций в государственном реестре эмиссионных ценных бумаг или копии свидетельства об аннулировании такого выпуска облигаций, выданного уполномоченным органом, проводит операции по списанию облигаций с лицевого счета эмитента для учета эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек, и прав требования по таким облигациям с лицевого счета эмитента для учета выкупленных прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам.
Аннулирование идентификатора прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам осуществляется центральным депозитарием в соответствии со сводом правил центрального депозитария, при соблюдении одного из следующих условий:

1) эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша барлық талап ету құқықтарын эмитент сатып алған;
2) заңды тұлға қызметінің тоқтатылғанын және оны бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің Ұлттық тізілімінен шығарылғанын растайтын құжат негізінде эмитент таратылған кезде жүргізіледі.";
93-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"93. Мынадай операцияларды:
1) "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі заңның 23-бабының 6-тармағында белгіленген мерзімде иеленушінің жеке шотына пайларды есепке алу;
2) Қағидалардың 84 және 94-тармақтарында көрсетілген;
3) жүргізілу талаптарын қосымша тексеру талап етілетін операцияларды жүргізуді қоспағанда, орталық депозитарий жеке шот бойынша операцияны және ақпараттық операцияны күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде жүргізеді, бұл ретте осындай операцияларды жүргізу 6 (алты) жұмыс күніне дейінгі мерзімде жүзеге асырылады.".
4. "Орталық депозитарийдiң қызметiн жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 307 қаулысына (Құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17920 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген, Орталық депозитарийдің қызметін жүзеге асыру қағидаларында:
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Орталық депозитарий Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 80-бабының 5-тармағына сәйкес уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен бекітілген бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру тәртібіне сәйкес бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесін жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 12-2 және 12-3-тармақтармен толықтырылсын:
"12-2. Орталық депозитарий бағалы қағаздар нарығы туралы Заңның 102-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында эмитенттің корпоративтік оқиғалары туралы мынадай ақпаратты орналастыруды қамтамасыз етеді:
1) эмитенттің дауыс беретін акцияларының он және одан да көп пайызын иеленетін акционерлер құрамындағы өзгеріс - бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесіндегі және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесіндегі өзгерістерді орталық депозитарий тіркеген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде;
2) акционерлік қоғамның бағалы қағаздарын және (немесе) өзге де ақшалай міндеттемелерін акционерлік қоғамның жай акцияларына айырбастау - орталық депозитарий акционерлік қоғамның бағалы қағаздарын оның жай акцияларына айырбастау туралы жазбаларды енгізу операциясын тіркеген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде;

1) все права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам выкуплены эмитентом;
2) при ликвидации эмитента, на основании документа, подтверждающего прекращение деятельности юридического лица и исключения его из Национального реестра бизнес-идентификационных номеров.";
пункт 93 изложить в следующей редакции:
"93. Операция по лицевому счету и информационная операция проводится центральным депозитарием в течение 3 (трех) календарных дней, за исключением проведения операций:
1) по зачислению паев на лицевой счет приобретателя в сроки, установленные пунктом 6 статьи 23 Закона Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах";
2) указанных в пунктах 84 и 94 Правил;
3) требующих дополнительной проверки условий их проведения, при этом проведение таких операций осуществляется в срок до 6 (шести) рабочих дней.".
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 307 "Об утверждении Правил осуществления деятельности центрального депозитария" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17920) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления деятельности центрального депозитария, утвержденных указанным постановлением:
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Центральный депозитарий осуществляет ведение системы реестров держателей ценных бумаг согласно порядку осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, утвержденному нормативным правовым актом уполномоченного органа в соответствии с пунктом 5 статьи 80 Закона о рынке ценных бумаг.";
дополнить пунктами 12-2 и 12-3 следующего содержания:
"12-2. Центральный депозитарий в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 102 Закона о рынке ценных бумаг обеспечивает размещение на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности следующей информации о корпоративных событиях эмитента:
1) изменение в составе акционеров, владеющих десятью и более процентами голосующих акций эмитента - в течение 2 (двух) рабочих дней с даты регистрации центральным депозитарием изменений в системе реестров держателей ценных бумаг и (или) системе учета номинального держания;
2) конвертирование ценных бумаг и (или) иных денежных обязательств акционерного общества в простые акции акционерного общества - в течение 2 (двух) рабочих дней с даты регистрации центральным депозитарием операции по внесению записей о конвертировании ценных бумаг акционерного общества в его простые акции;

3) акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы акционерлік қоғамның басқа түрдегі акцияларына айырбастау - орталық депозитарий акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы акционерлік қоғам акцияларының басқа түріне айырбастау туралы жазбаларды енгізу операциясын тіркеген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде;
4) акцияларды бөлшектеу - орталық депозитарий акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларын бөлшектеу операциясын тіркеген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде.
Қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында орталық депозитарий ашатын корпоративтік ақпараттың мазмұны орталық депозитарийдің қағидалар жинағымен айқындалады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген ақпаратты беру мақсатында орталық депозитарий дауыс беретін акциялар ретінде қабылдайды:
1) Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде ашылған ұстаушылардың жеке шоттарында ескерілетін акциялар;
2) осы Қағидалардың 18-тармағының 1), 4), 5) және 6) тармақшаларында санамаланған қосалқы шоттарда ескерілетін акциялар.
12-3. Орталық депозитарий уәкілетті органға облигацияларды өтеу қорытындылары туралы хабарламаны облигациялар шығару проспектісінде (жеке меморандумда) белгіленген өтеу мерзімі аяқталғаннан кейін 1 (бір) ай ішінде береді.
Орталық депозитарийдің хабарламасы төмендегілерді көрсете отырып, эмитенттің облигацияларды өтеу бойынша өз міндеттемелерін орындауы туралы ақпаратты қамтиды:
1) облигациялар туралы мәліметтерді (ISIN, эмитенттің атауы);
2) облигацияларды өтеу күні;
3) облигациялардың номиналды құны;
4) облигацияларды өтеу күнгі жағдай бойынша эмитент сатып алған облигациялардың саны туралы мәліметтер;
5) оларды өтеу күніне айналыстағы облигациялардың саны туралы мәліметтер;
6) облигациялар бойынша соңғы купондық кезең үшін төленген сыйақының жиынтық мөлшері және номиналды құнын өтеу сомасы.
Егер эмитент облигацияларды өтеу міндеттемелерін орындамаған және осы бағалы қағаздар эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығына ауыстырылса, осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген ақпарат берілмейді.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Орталық депозитарий бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде оның орындалмау себептерін көрсете отырып, жазбаша бас тартуды ресімдейді:
1) орталық депозитарий клиентінің бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыруға лицензиясының және (немесе) лицензиясына қосымшасының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе одан айырылған (қайтарып алынған) (қаржы құралдарын басқа депоненттерге номиналды ұстауға аудару немесе орталық депозитарийдің номиналды ұстауынан қаржы құралдарын шығару жөніндегі операцияларды және ақпараттық операцияларды қоспағанда);

3) обмен размещенных акций акционерного общества одного вида на акции данного акционерного общества другого вида - в течение 2 (двух) рабочих дней с даты регистрации центральным депозитарием операции по внесению записей об обмене размещенных акций акционерного общества одного вида на акции данного акционерного общества другого вида;
4) дроблении акций - в течение 2 (двух) рабочих дней с даты регистрации центральным депозитарием операции по дроблению размещенных акций акционерного общества.
Содержание корпоративной информации, раскрываемой центральным депозитарием, на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности определяется сводом правил центрального депозитария.
В целях предоставления информации, указанной в подпункте 1) части первой настоящего пункта, центральный депозитарий принимает в качестве голосующих акций:
1) акции, учитываемые на лицевых счетах держателей, открытых в системе реестров держателей ценных бумаг;
2) акции, учитываемые на субсчетах, перечисленных в подпунктах 1), 4), 5) и 6) пункта 18 Правил.
12-3. Центральный депозитарий представляет в уполномоченный орган уведомление об итогах погашения облигаций в течение 1 (одного) месяца после окончания срока погашения, установленного проспектом выпуска облигаций (частным меморандумом).
Уведомление центрального депозитария содержит информацию об исполнении эмитентом своих обязательств по погашению облигаций с указанием:
1) сведений об облигациях (ISIN, наименование эмитента);
2) даты погашения облигаций;
3) номинальной стоимости облигаций;
4) сведений о количестве выкупленных эмитентом облигаций по состоянию на дату погашения облигаций;
5) сведений о количестве облигаций, находящихся в обращении на дату их погашения;
6) суммарного размера выплаченного вознаграждения за последний купонный период по облигациям и суммы погашения номинальной стоимости.
Если эмитентом не исполнены обязательства по погашению облигаций и данные ценные бумаги заменены на права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, информация, указанная в части второй настоящего пункта, не представляется.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Центральный депозитарий в течение 3 (трех) календарных дней с даты получения приказа оформляет письменный отказ с указанием причин его неисполнения в случаях:
1) приостановления действия или лишения (отзыва) лицензии и (или) приложения к лицензии клиента центрального депозитария на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг (за исключением операций по переводу финансовых инструментов в номинальное держание к другим депонентам или вывода финансовых инструментов из номинального держания центрального депозитария и информационных операций);

2) уәкілетті орган немесе бағалы қағаздардың айналысын тоқтата тұруға немесе тоқтатуға уәкілеттік берілген мемлекеттік органдар (ақпараттық операцияларды қоспағанда) бағалы қағаздардың айналысын тоқтата тұрған немесе тоқтатқан кезде;
3) бағалы қағаздар шығару талаптарына сәйкес бағалы қағаздардың айналысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған (ақпараттық операцияларды, номиналды ұстаушыны ауыстыру кезінде қажетті немесе осындай бағалы қағаздарды өтеу кезінде жүргізілетін операцияларды, сондай-ақ ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына ашылған қосалқы шоттардан бағалы қағаздарды есептен шығару және бағалы қағаздардың бірыңғай тізіліміне ашылған қосалқы шотқа есепке алу жөніндегі операцияларды қоспағанда); жинақтаушы зейнетақы қорына);
4) бұйрық орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген нысанға сәйкес келмеген жағдайларда;
5) толтыру үшін міндетті бұйрықтың деректемелері болмаған, сондай-ақ түзетулер немесе түзетулердің болуы;
6) бұйрықтардағы қолдардың үлгілері нотариат куәландырған үлгілерге сәйкес келмеген жағдайларда;
7) "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 65-бабында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, бұйрықта көрсетілген бағалы қағаздар және (немесе) жеке шот (қосалқы шот) бұғатталса;
8) банктерді біріктіру нысанында қайта ұйымдастыру кезінде тіркелген тұлғалардың біреуіне қатысты Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қайта құрылымдау жүргізілген жеке (жеке) шоттарынан (шоттарынан) (қосалқы шоттарынан (қосалқы шоттарынан) қаржы құралдарын есептен шығару (есепке жатқызу) жөніндегі операцияларды жүргізуді қоспағанда, бұйрықта көрсетілген қаржы құралдарына ауыртпалықтар Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы 1995 жылғы 31 тамыздағы;
9) Орталық депозитарий клиенттерінің шоттарында (қосалқы шоттарында) қаржы құралдарының және (немесе) ақшаның қажетті саны болмаған;
10) егер оны беру қажеттілігі Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында белгіленген болса, қарсы бұйрық болмаған;
11) есеп ұйымының орталық депозитарийдің қаржы құралдарын номиналды ұстауға (- дан) енгізуге (шығаруға) бұйрығын орындамағаны туралы хабарлама алған;
12) мәміле Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасына сәйкес келмеген жағдайларда;
13) орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген жағдайларда жүргізіледі.
Жазбаша бас тарту поштамен және (немесе) қолма-қол және (немесе) электрондық поштамен және (немесе) орталық депозитарийдің қағидалар жинағында көзделген факсимильдік немесе байланыс түрлерімен жіберіледі.";

2) приостановления или прекращения обращения ценных бумаг уполномоченным органом или государственными органами, уполномоченными на приостановление или прекращение обращения ценных бумаг (за исключением информационных операций);
3) приостановления или прекращения обращения ценных бумаг в соответствии с условиями выпуска ценных бумаг (за исключением информационных операций, операций, необходимых при смене номинального держателя, или проводимых при погашении таких ценных бумаг, а также операций по списанию ценных бумаг с субсчетов, открытых добровольным накопительным пенсионным фондам, и зачислению на субсчет, открытый единому накопительному пенсионному фонду);
4) несоответствия приказа форме, установленной сводом правил центрального депозитария;
5) отсутствия реквизитов приказа, обязательных для заполнения, а также наличия исправлений или помарок;
6) несоответствия образцов подписей на приказах образцам, засвидетельствованным нотариально;
7) ценные бумаги и (или) лицевой счет (субсчет), указанные в приказе, заблокированы, за исключением случаев, указанных в статье 65 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей";
8) обременения финансовых инструментов, указанных в приказе, за исключением проведения операций по списанию (зачислению) финансовых инструментов с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) (субсчетов (субсчета) зарегистрированных лиц при реорганизации банков в форме присоединения, в отношении одного из которых была проведена реструктуризация в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
9) отсутствия необходимого количества финансовых инструментов и (или) денег на счетах (субсчетах) клиентов центрального депозитария;
10) отсутствия встречного приказа, если необходимость его предоставления установлена законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг;
11) получения уведомления о неисполнении учетной организацией приказа центрального депозитария на ввод (вывод) финансовых инструментов в (из) номинального держания;
12) несоответствия сделки законодательству Республики Казахстан о рынке ценных бумаг;
13) в случаях, установленных сводом правил центрального депозитария.
Письменный отказ направляется почтой и (или) нарочно, и (или) электронной почтой, и (или) факсимильным или видами связи, предусмотренными сводом правил центрального депозитария.";

40-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40-1. Қоғамда және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде және (немесе) нақтылы ұстауды есепке алу жүйесінде акционердің бағалы қағаздармен операциялардан түскен ақшаны есепке жатқызуға арналған банктік шоты туралы мәліметтер болмаған кезде, қоғамның ірі акционерінің қалған акционерлерден сатып алған дауыс беретін акцияларына ақы төлеуге арналған ақша орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алу үшін шотқа аударылады.
Қоғамда, бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде және (немесе) нақтылы ұстауды есепке алу жүйесінде акционердің өзекті деректемелері туралы мәліметтер болмаған кезде, қоғамның жай акциялары бойынша дивидендтер төлеу акционерлердің жалпы жиналысы қоғамның жай акциялары бойынша дивидендтер төлеу туралы шешім қабылдаған күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік тоқсан күн өткеннен кейін бес жұмыс күні ішінде орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа жүзеге асырылады.
Қоғамда, бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде және (немесе) нақтылы ұстауды есепке алу жүйесінде акционердің өзекті деректемелері туралы мәліметтер болмаған кезде, қоғамның артықшылықты акциялары бойынша дивидендтер төлеу орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа дивидендтер алуға құқығы бар акционерлердің тізімі жасалған күннен кейін күнтізбелік тоқсан күн өткеннен кейін бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Таратылатын қоғамда, қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде және (немесе) нақтылы ұстауды есепке алу жүйесінде акционердің өзекті деректемелері туралы мәліметтер болмаған кезде, кредиторлардың талаптары қанағаттандырылғаннан кейін осы акционерге төленуге жататын ақша, тарату комиссиясы осындай ақшаны төлеу туралы шешім қабылдаған күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде орталық депозитарийде ашылған, талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа аударылады.
Эмитентте банктік аударым операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде облигацияларды ұстаушының өзекті деректемелері туралы мәліметтер болмаған кезде, соңғы купондық сыйақыны қоса алғанда, облигацияларды өтеуге арналған осы ұстаушыларға тиесілі сомаларды төлеу облигацияларды ұстаушылардың шоттарына жүзеге асырылады орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алу үшін.
Орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ол туралы мәліметтер ашылмаған номиналды ұстаушының клиентіне тиесілі талап етілмеген ақшаны төлеу номиналды ұстаушының өз клиентіне ақша аударуды дербес жүзеге асыратын шотына жүзеге асырылады.";

пункт 40-1 изложить в следующей редакции:
"40-1. При отсутствии сведений о банковском счете акционера, предназначенном для зачисления денег от операций с ценными бумагами, у общества, и (или) в системе реестров держателей ценных бумаг, и (или) системе учета номинального держания, деньги, предназначенные для оплаты голосующих акций общества, приобретенных крупным акционером у остальных акционеров, перечисляются на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария.
При отсутствии сведений об актуальных реквизитах акционера у общества, в системе реестров держателей ценных бумаг и (или) системе учета номинального держания, выплата дивидендов по простым акциям общества осуществляется в течение пяти рабочих дней после истечения девяноста календарных дней с даты, следующей за датой принятия общим собранием акционеров решения о выплате дивидендов по простым акциям общества, на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария.
При отсутствии сведений об актуальных реквизитах акционера у общества, в системе реестров держателей ценных бумаг и (или) системе учета номинального держания, выплата дивидендов по привилегированным акциям общества осуществляется в течение пяти рабочих дней после истечения девяноста календарных дней после даты составления списка акционеров, имеющих право получения дивидендов, на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария.
При отсутствии у ликвидируемого общества, и (или) в системе реестров держателей ценных бумаг, и (или) системе учета номинального держания сведений об актуальных реквизитах акционера, деньги, подлежащие выплате данному акционеру после удовлетворения требований кредиторов, перечисляются в течение пяти рабочих дней с даты, следующей за датой принятия ликвидационной комиссией решения о выплате таких денег, на счет, открытый в центральном депозитарии для учета невостребованных денег.
При отсутствии у эмитента облигаций, обладающего лицензией на осуществление банковских переводных операций, и (или) в системе реестров держателей ценных бумаг, и (или) системе учета номинального держания сведений об актуальных реквизитах держателя облигаций, выплата причитающихся этим держателям сумм, предназначенных для погашения облигаций, включая последнее купонное вознаграждение, осуществляется на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария в порядке и сроки, установленные сводом правил центрального депозитария.
Выплата невостребованных денег, принадлежащих клиенту номинального держателя, сведения о котором не раскрыты в системе учета центрального депозитария, осуществляется на счет номинального держателя, который самостоятельно осуществляет перевод денег своему клиенту.";

40-3, 40-4, 40-5, 40-6, 40-7 және 40-8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"40-3. Акционерлік қоғамдар туралы заңның 25-1-бабына сәйкес ірі акционер акционердің бағалы қағаздармен операциялардан түскен ақшаны есепке жатқызуға арналған банк шоты туралы өзекті деректемелері жоқ қалған акционерлерден сатып алған қоғамның дауыс беретін акцияларына ақы төлеу үшін осы тұлға бірмезгілде орталық депозитарийге қоғамның акцияларын сатып алу бұйрығын береді және орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа қажетті ақша сомасын аударады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген бұйрыққа акционерлердің өздеріне тиесілі дауыс беретін акцияларды Акционерлік қоғамдар туралы заңның 25-1-бабының 4-тармағына сәйкес айқындалған ірі акционерге сату бағасын растайтын құжат қоса беріледі.
Акционерлік қоғамдар туралы заңның 25-1-бабына сәйкес акциялары ірі акционерге сатылған акционер болып табылатын тұлғаның талап етуі бойынша орталық депозитарий осындай талапты алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оған осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген құжаттың көшірмесін ұсынады. Орталық депозитарий оның қағидалар жинағында белгіленген жағдайларда құжаттың көшірмесін бергені үшін ақы алады, ол оны дайындауға жұмсалған шығыстардан аспауға тиіс.
40-4. Акционердің бағалы қағаздармен жасалатын операциялардан түсетін ақшаны есепке алуға арналған банктік шоты туралы өзекті мәліметтері жоқ акционерлердің өздеріне тиесілі қоғамның дауыс беретін акцияларын ірі акционердің талап етуі бойынша Акционерлік қоғамдар туралы заңның 25-1-бабына сәйкес сату мәмілесін тіркеуді жүзеге асырғанға дейін орталық депозитарий орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа аударылған ақша сомасын ірі акционердің тиісті бұйрығындағы ақпаратпен салыстырып тексереді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген соманың алшақтығы анықталған кезде ірі акционер орталық депозитарийден осы алшақтық туралы хабарламаны алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде бұйрыққа қажетті түзету енгізеді не орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа жетпей тұрған ақша сомасын аударады.
Егер Акционерлік қоғамдар туралы заңның 25-1-бабына сәйкес ірі акционер қалған акционерлерден сатып алған қоғамның дауыс беретін акцияларына ақы төлеуге арналған ақшаның сомасы талап етілетін сомадан артық болса, онда осындай айырмашылық ірі акционерге оның банктік шотына қайтарылады.

пункты 40-3, 40-4, 40-5, 40-6, 40-7 и 40-8 изложить в следующей редакции:
"40-3. Для оплаты голосующих акций общества, приобретенных крупным акционером у остальных акционеров, не имеющих актуальных сведений о банковском счете акционера, предназначенном для зачисления денег от операций с ценными бумагами, согласно статье 25-1 Закона об акционерных обществах, данное лицо одновременно подает центральному депозитарию приказ на выкуп акций общества и переводит необходимую сумму денег на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария.
К приказу, указанному в части первой настоящего пункта, прилагается документ, подтверждающий цену продажи акционерами принадлежащих им голосующих акций крупному акционеру, определенную в соответствии с пунктом 4 статьи 25-1 Закона об акционерных обществах.
По требованию лица, акции которого были проданы крупному акционеру в соответствии со статьей 25-1 Закона об акционерных обществах, центральный депозитарий в течение трех рабочих дней со дня получения такого требования предоставляет ему копию документа, указанного в части второй настоящего пункта. Центральный депозитарий в случаях, установленных его сводом правил, взимает за предоставление копии документа плату, которая не должна превышать расходы на ее изготовление.
40-4. До осуществления регистрации сделки по продаже акционерами, по которым отсутствуют актуальные сведения о банковском счете акционера, предназначенном для зачисления денег от операций с ценными бумагами, принадлежащих им голосующих акций общества по требованию крупного акционера в соответствии со статьей 25-1 Закона об акционерных обществах, центральный депозитарий проводит сверку суммы денег, зачисленных на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария, с информацией, содержащейся в соответствующем приказе крупного акционера.
При выявлении расхождения сумм, указанных в части первой настоящего пункта, крупный акционер в течение 1 (одного) рабочего дня со дня получения уведомления от центрального депозитария о данном расхождении, вносит необходимую корректировку в приказ либо переводит недостающую сумму денег на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария.
Если сумма денег, предназначенных для оплаты голосующих акций общества, приобретенных крупным акционером у остальных акционеров в соответствии со статьей 25-1 Закона об акционерных обществах, больше требуемой суммы, то такая разница возвращается крупному акционеру на его банковский счет.

40-5. Орталық депозитарий эмитентке төлем агентінің қызметін көрсетпейтін болса, эмитент Қағидалардың 40-1-тармағының екінші және үшінші бөліктерінде көзделген мерзім ішінде орталық депозитарийге орталық депозитарийдің ішкі құжатымен бекітілген нысанға сәйкес қоғамда және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде өзекті деректемелері туралы мәліметтердің болмауына байланысты дивиденд төленбеген акционерлер туралы мәліметтерді жібереді, сондай-ақ қоғамда және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде олардың өзекті деректемелері туралы мәліметтер жоқ акционерлерге дивиденд төлеуге арналған ақшаны орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа аударады.
Өз облигацияларын өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындағаннан кейін банктік аударым операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар эмитент орталық депозитарийдің ережелер жинағында белгіленген тәртіппен және мерзімде орталық депозитарийдің ішкі құжатымен бекітілген нысанға сәйкес соңғы купондық сыйақыны қоса алғанда, облигацияларды өтеуге арналған сомалар төленбеген облигацияларды ұстаушылар туралы мәліметтерді орталық депозитарийге жібереді қоғамда және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде олардың өзекті деректемелері туралы мәліметтердің болмауына байланысты, сондай-ақ орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа осы сомаларды төлеуге арналған ақшаны аударуды жүзеге асырады.
Орталық депозитарий облигацилар бойынша дивидендтер және (немесе) сыйақы, және (немесе) облигацияны өтеу үшін арналған сома төленбеген қаржы құралдарының ұстаушылары жөнінде эмитенттен алған мәліметтерді орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі ақпаратпен салыстырып тексереді, сондай-ақ эмитенттен орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа түскен ақша сомасын осы эмитенттің ұсынған мәліметтерінде көрсетілген ақша сомасымен салыстырып тексереді.
Осы тармақтың үшінші бөлігіне сәйкес орталық депозитарий жүргізген салыстырып тексеру қорытындысы бойынша алшақтықтар болмаған кезде орталық депозитарий эмитенттің төлем тапсырмасын қабылдайды, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіне тиісті мәліметтерді енгізеді және бір мезгілде эмитентке осы операциялардың орындалғаны туралы есепті жібереді.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген соманың алшақтығы анықталған кезде осы ақпарат түзету шараларын қабылдау үшін эмитентке хабарланады.

40-5. Если центральный депозитарий не оказывает эмитенту услуги платежного агента, эмитент в течение срока, предусмотренного частями второй и третьей пункта 40-1 Правил, направляет центральному депозитарию согласно форме, утвержденной внутренним документом центрального депозитария, сведения об акционерах, которым не выплачены дивиденды ввиду отсутствия сведений об их актуальных реквизитах в обществе, и (или) системе реестров держателей ценных бумаг, и (или) системе учета номинального держания, а также осуществляет перевод денег, предназначенных для выплаты дивидендов акционерам, о которых отсутствуют сведения об их актуальных реквизитах у общества, и (или) в системе реестров держателей ценных бумаг, и (или) системе учета номинального держания, на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария.
После исполнения обязательств по погашению своих облигаций, эмитент, обладающий лицензией на осуществление банковских переводных операций, в порядке и сроки, установленные сводом правил центрального депозитария, направляет центральному депозитарию согласно форме, утвержденной внутренним документом центрального депозитария, сведения о держателях облигаций, которым не выплачены суммы, предназначенные для погашения облигаций, включая последнее купонное вознаграждение, ввиду отсутствия сведений об их актуальных реквизитах в обществе, и (или) системе реестров держателей ценных бумаг, и (или) системе учета номинального держания, а также осуществляет перевод денег, предназначенных для выплаты данных сумм на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария.
Центральный депозитарий осуществляет сверку полученных от эмитента сведений о держателях финансовых инструментов, которым не выплачены дивиденды, и (или) вознаграждения по облигациям, и (или) суммы, предназначенные для погашения облигаций, с информацией из системы учета центрального депозитария, а также сверяет сумму денег, поступивших от эмитента на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария, с суммой денег, указанной в предоставленных данным эмитентом сведениях.
При отсутствии расхождений по итогам сверки, проведенной центральным депозитарием согласно части третьей настоящего пункта, центральный депозитарий принимает платежное поручение эмитента, вносит соответствующие сведения в систему учета центрального депозитария и одновременно направляет эмитенту отчет об исполнении данных операций.
При выявлении расхождения сумм, указанных в части третьей настоящего пункта, данная информация сообщается эмитенту для принятия корректирующих мер.

40-6. Егер орталық депозитарий эмитентке төлем агентінің қызметін көрсететін болса, қоғамда және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде олардың өзекті деректемелері туралы мәліметтер жоқ қаржы құралдарының ұстаушыларына облигациялар бойынша дивидентер, және (немесе) сыйақылар, және (немесе) облигацияларды өтеу үшін арналған сомаларды орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа аудару бойынша операция "Төлем агентінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 2 желтоқсандағы № 409 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2632 болып тіркелген) және орталық депозитарий қағидаларының жинағына сәйкес жүзеге асырылады.
Орталық депозитарий қоғамда және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде олардың өзекті деректемелері туралы мәліметтер жоқ қаржы құралдарының ұстаушыларына облигациялар бойынша дивидентер, және (немесе) сыйақылар, және (немесе) облигацияларды өтеу үшін арналған сомаларды төлеуге арналған ақшаны орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа аударады, сондай-ақ орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіне тиісті мәліметтерді енгізеді және бір мезгілде эмитентке осы операциялардың орындалғаны туралы есепті жібереді.
40-7. Эмитент 2019 жылғы 1 шілдеде төленбеген дивидендтер болған кезде орталық депозитарийге орталық депозитарийдің ішкі құжатымен бекітілген нысанға сәйкес қоғамда немесе бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде олардың өзекті деректемелері туралы мәліметтердің болмауына байланысты дивиденд төленбеген акционерлер туралы мәліметтерді жібереді, сондай-ақ қоғамда немесе бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде олардың өзекті деректемелері туралы мәліметтер жоқ акционерлерге дивиденд төлеуге арналған ақшаны орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа аударады.
Орталық депозитарий эмитенттен алған дивиденд төленбеген акционерлер туралы мәліметтерді орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі ақпаратпен (бар болса) салыстырып тексереді, сондай-ақ эмитенттен орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа түскен ақша сомасын осы эмитенттің ұсынған мәліметтерінде көрсетілген ақша сомасымен салыстырып тексереді.
Осы тармақтың екінші бөлігіне сәйкес орталық депозитарий жүргізген салыстырып тексеру қорытындысы бойынша алшақтықтар болмаған кезде орталық депозитарий эмитенттің төлем тапсырмасын қабылдайды, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіне тиісті мәліметтерді енгізеді және бір мезгілде эмитентке осы операциялардың орындалғаны туралы есепті жібереді.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген соманың алшақтығы анықталған кезде осы ақпарат түзету шараларын қабылдау үшін эмитентке хабарланады.

40-6. Если центральный депозитарий оказывает эмитенту услуги платежного агента, операция по переводу денег, предназначенных для выплаты дивидендов, и (или) вознаграждений по облигациям, и (или) сумм, предназначенных для погашения облигаций держателям финансовых инструментов, о которых отсутствуют сведения об их актуальных реквизитах у общества, и (или) в системе реестров держателей ценных бумаг, и (или) системе учета номинального держания, на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария, осуществляется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2003 года № 409 "Об утверждении Правил осуществления деятельности платежного агента" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2632), и сводом правил центрального депозитария.
Центральный депозитарий осуществляет перевод денег, предназначенных для выплаты дивидендов, и (или) вознаграждений по облигациям, и (или) сумм, предназначенных для погашения облигаций держателям финансовых инструментов, о которых отсутствуют сведения об их актуальных реквизитах в обществе, и (или) системе реестров держателей ценных бумаг, и (или) системе учета номинального держания, на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария, а также вносит соответствующие сведения в систему учета центрального депозитария и одновременно направляет эмитенту отчет об исполнении данных операций.
40-7. Эмитент, при наличии по состоянию на 1 июля 2019 года невыплаченных дивидендов направляет центральному депозитарию согласно форме, утвержденной внутренним документом центрального депозитария, сведения об акционерах, которым не выплачены дивиденды ввиду отсутствия сведений об их актуальных реквизитах, у общества, и (или) в системе реестров держателей ценных бумаг, и (или) системе учета номинального держания, а также осуществляет перевод денег, предназначенных для выплаты акционерам дивидендов, о которых отсутствуют сведения об их актуальных реквизитах в обществе, и (или) системе реестров держателей ценных бумаг, и (или) системе учета номинального держания, на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария.
Центральный депозитарий осуществляет сверку полученных от эмитента сведений об акционерах, которым не выплачены дивиденды, с информацией (при наличии) из системы учета центрального депозитария, а также сверяет сумму денег, поступивших от эмитента на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария, с суммой денег, указанной в предоставленных данным эмитентом сведениях.
При отсутствии расхождений по итогам сверки, проведенной центральным депозитарием согласно части второй настоящего пункта, центральный депозитарий принимает платежное поручение эмитента, вносит соответствующие сведения в систему учета центрального депозитария и одновременно направляет эмитенту отчет об исполнении данных операций.
При выявлении расхождения сумм, указанных в части второй настоящего пункта, данная информация сообщается эмитенту для принятия корректирующих мер.

40-8. Қоғамда немесе бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде олардың өзекті деректемелері туралы мәліметтердің болмауына байланысты облигациялар бойынша дивидендтер және (немесе) сыйақылар және (немесе) облигацияларды өтеуге арналған сомалар және (немесе) қоғам таратылған кезде кредиторлардың талаптары қанағаттандырылғаннан кейін акционерге төленуге тиіс ақша төленбеген тұлғаның деректемелері туралы мәліметтерді орталық депозитарий тұлғаның өзінің өтініші негізінде өтінішті алған күннен кейінгі операциялық күннен кешіктірмей өзектендіріледі.
Қоғамның немесе бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде олардың өзекті деректемелері туралы мәліметтердің болмауына байланысты осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген ақша сомасы төленбеген тұлғаның деректемелері өзектендірілгеннен кейін орталық депозитарий осы тұлғаға тиесілі дивидендтерді деректемелер өзектендірілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде оның банктік шотына аударады.
Орталық депозитарий осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген операция жүзеге асырылған соң орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шот бойынша тиісті жазбалар енгізеді, сондай-ақ осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаға және (немесе) эмитентке, бағалы қағаздардың ұстаушысына жүргізілген операция туралы есепті орталық депозитарийдің ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен жібереді.".
Қазақстан Республикасының
Бағалы қағаздар нарығын
реттеу мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін нормативтік
құқықтық актілерінің тізбесіне
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі
Басқармасының
2004 жылғы 21 тамыздағы
№ 259 қаулысына
2-қосымша
Акционерлік инвестициялық қордың немесе басқарушы компанияның инвестициялық қордың активтері мен міндеттемелердің құны және құрамы, таза активтерінің құны, пай ұстаушылардың саны және инвестициялық пай қоры пайының кірістілігі туралы ақпаратты ұсыну қағидалары, нысандары және мерзімдері
1. Осы акционерлік инвестициялық қордың немесе басқарушы компанияның инвестициялық қордың активтері мен міндеттемелерінің құны мен құрамы, таза активтерінің құны, сондай-ақ пайларды ұстаушылардың саны мен пайдың кірістілігі туралы ақпаратты ұсыну қағидалары, нысандары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалары) "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және акционерлік инвестициялық қордың немесе басқарушы компанияның активтер мен міндеттемелердің құны мен құрамы, инвестициялық қордың таза активтерінің құны, сондай-ақ пайларды ұстаушылардың саны мен пайдың кірістілігі туралы ақпарат беру тәртібін, нысандары мен мерзімдерін айқындайды.

40-8. Сведения о реквизитах лица, которому не выплачены дивиденды, и (или) вознаграждения по облигациям, и (или) суммы, предназначенные для погашения облигаций, и (или) деньги, подлежащие выплате акционеру после удовлетворения требований кредиторов при ликвидации общества ввиду отсутствия сведений о его актуальных реквизитах у общества, и (или) в системе реестров держателей ценных бумаг, и (или) системе учета номинального держания, актуализируются центральным депозитарием на основе обращения самого лица или депонента данного лица, не позднее операционного дня следующего за днем получения обращения.
После актуализации реквизитов лица, которому не выплачены указанные в части первой настоящего пункта суммы денег ввиду отсутствия сведений о его актуальных реквизитах у общества, и (или) в системе реестров держателей ценных бумаг, и (или) системе учета номинального держания, суммы денег, причитающиеся данному лицу, перечисляются центральным депозитарием на его банковский счет в течение 10 (десяти) календарных дней со дня актуализации реквизитов.
Центральный депозитарий после осуществления операции, указанной в части второй настоящего пункта вносит соответствующие записи по счету для учета невостребованных денег, открытому в системе учета центрального депозитария, а также направляет лицу, указанному в части первой настоящего пункта и (или) эмитенту, держателем ценных бумаг которого является данное лицо, отчет о проведенной операции, в порядке предусмотренном внутренними документами центрального депозитария.".
Приложение к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам регулирования
рынка ценных бумаг, в которые
вносятся изменения и
дополнения
Приложение 2
к постановлению Правления
Агентства Республики
Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 21 августа 2004 года № 259
Правила, формы и сроки предоставления акционерным инвестиционным фондом или управляющей компанией информации о стоимости и составе активов и обязательств, стоимости чистых активов инвестиционного фонда, а также количестве держателей паев и доходности пая
1. Настоящие Правила, формы и сроки предоставления акционерным инвестиционным фондом или управляющей компанией информации о стоимости и составе активов и обязательств, стоимости чистых активов инвестиционного фонда, а также количестве держателей паев и доходности пая (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах" и определяют порядок, формы и сроки предоставления акционерным инвестиционным фондом или управляющей компанией информации о стоимости и составе активов и обязательств, стоимости чистых активов инвестиционного фонда, а также количестве держателей паев и доходности пая.

2. Инвестициялық қордың активтері мен міндеттемелерінің құны және құрамы, таза активтерінің құны туралы, сондай-ақ инвестициялық пай қорының пайларын ұстаушылардың саны және пайдың кірістілігі туралы ақпарат ай сайын әр айдың 1 күніндегі жағдай бойынша осы айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірілмей Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша басқарушы компанияның ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
Акционерлік инвестициялық қор мен басқарушы компания, акционерлік инвестициялық қор арасында жасалатын сенімгерлік басқарудың қолданыстағы шарты болмаған кезде акционерлік инвестициялық қордың активтері мен міндеттемелерінің құны мен құрамы, таза активтерінің құны туралы ақпарат осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тәртіппен, нысан бойынша және мерзімдерде қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында орналастырылады.
3. Инвестициялық пай қоры пайларының кірістілігі мынадай формула бойынша есептеледі:
((Р1/Р2-1) / N * 365 күн * 100), мұнда:
P1 – кезең соңында пайды есептеу құны;
P2 – кезең басында пайды есептеу құны;
N – кезеңдегі күн саны.
Акционерлік инвестициялық
қордың немесе басқарушы
компанияның инвестициялық
қордың активтері мен
міндеттемелерінің құны мен
құрамы, таза активтерінің құны,
сондай-ақ пайларды ұстаушылардың
саны мен пайдың кірістілігі
туралы ақпаратты ұсыну
қағидаларына, нысандары мен
мерзімдеріне
қосымша
Активтер мен міндеттемелердің құны және құрамы, инвестициялық қордың таза активтерінің құны, сондай-ақ инвестициялық пай қорларының пай ұстаушыларының саны және пайдың кірістілігі
1-бөлім. Инвестициялық қордың активтер мен міндеттемелердің құны және құрамы, таза активтерінің құны
Баптың атауы
Есепті кезеңнің соңына
Есепті кезеңнің басына
1
2
3
Активтер
Ақша қаражаты және ақша қаражатының баламалары
Тазартылған бағалы металдар
Банктердегі салымдар
Бағалы қағаздар,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары
шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес бағалы қағаздары
шет мемлекеттердің бағалы қағаздары
Қазақстан Республикасы эмитенттерінің мемлекеттік емес бағалы қағаздары
басқа да бағалы қағаздар
Депозитарлық қолхаттар
Инвестициялық пай қорларының пайлары
Акционерлік қоғам болып табылмайтын заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар
"кері РЕПО" операциялары бойынша талаптар
Дебиторлық берешек
Туынды қаржы құралдары
Материалдық емес активтер
Негізгі құралдар
оның ішінде:
жер учаскелері
үйлер мен ғимараттар
Басқа да негізгі құралдар
Басқа да активтер
Активтер жиынтығы
Міндеттемелер
Инвестициялық қордың бағалы қағаздарын сатып алу
Төлеуге арналған дивидендтер
Алынған қарыздар
Туынды қаржы құралдары
Кредиторлық берешек
кері "Репо" операциялары бойынша міндеттемелер
Басқа да міндеттемелер
Міндеттемелер жиынтығы
Таза активтер жиынтығы

2. Информация о стоимости и составе активов и обязательств, стоимости чистых активов инвестиционного фонда, а также количестве держателей паев и доходности пая паевого инвестиционного фонда ежемесячно по состоянию на первое число каждого месяца не позднее седьмого рабочего дня этого месяца размещается на официальном интернет-ресурсе управляющей компании по форме согласно приложению к Правилам.
При отсутствии действующего договора доверительного управления, заключаемого между акционерным инвестиционным фондом и управляющей компанией, акционерным инвестиционным фондом информация о стоимости и составе активов и обязательств, стоимости чистых активов акционерного инвестиционного фонда размещается на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности в порядке, по форме и в сроки, указанных в части первой настоящего пункта.
3. Доходность паев паевого инвестиционного фонда рассчитывается по формуле:
((Р1/Р2-1)/N * 365 дней * 100), где:
P1 – расчетная стоимость пая на конец периода;
P2 – расчетная стоимость пая на начало периода;
N – количество дней в периоде.
Приложение
к Правилам, формам и срокам
предоставления акционерным
инвестиционным фондом или
управляющей компанией
информации о стоимости и
составе активов и обязательств,
стоимости чистых активов
инвестиционного фонда,
а также количестве держателей
паев и доходности пая
Стоимость и состав активов и обязательств, стоимость чистых активов инвестиционного фонда, а также количество держателей паев и доходность пая паевого инвестиционного фонда
Раздел 1. Стоимость и состав активов и обязательств, стоимость чистых активов инвестиционного фонда
Наименование статьи
На конец отчетного периода
На начало отчетного периода
1
2
3
Активы
Денежные средства и эквиваленты денежных средств
Аффинированные драгоценные металлы
Вклады в банках
Ценные бумаги
в том числе:
государственные ценные бумаги Республики Казахстан
ценные бумаги международных финансовых организаций
негосударственные ценные бумаги иностранных эмитентов
ценные бумаги иностранных государств
негосударственные ценные бумаги эмитентов Республики Казахстан
прочие ценные бумаги
Депозитарные расписки
Паи паевых инвестиционных фондов
Инвестиции в капитал юридических лиц, не являющихся акционерными обществами
Требования по операциям "обратное РЕПО"
Дебиторская задолженность
Производные финансовые инструменты
Нематериальные активы
Основные средства
в том числе:
земельные участки
здания и сооружения
Прочие основные средства
Прочие активы
Итого активы
Обязательства
Выкуп ценных бумаг инвестиционного фонда
Дивиденды к выплате
Займы полученные
Производные финансовые инструменты
Кредиторская задолженность
Обязательства по операциям "РЕПО"
Прочие обязательства
Итого обязательства
Итого чистые активы