Жойылуы қиын органикалық ластағыштармен және оларды қамтитын қалдықтармен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 24 қарашадағы № 717 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 25 қарашада № 30728 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз
Қазақстан Республикасының Экология Кодексінің 402-бабының 6-тармағына, Қазақстан Республикасының "Жойылуы қиын органикалық ластағыштар туралы Стокгольм конвенциясын ратификациялау туралы" заңына, Қазақстан Республикасының "Қауiптi қалдықтарды трансшекаралық тасымалдауды және оларды аулаққа шығаруды бақылау туралы Базель конвенциясына Қазақстан Республикасының қосылуы туралы" заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Жойылуы қиын органикалық ластағыштармен және оларды қамтитын қалдықтармен жұмыс істеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 24 ақпандағы "Жойылуы қиын органикалық ластауыштармен және олар құрамында бар қалдықтармен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" № 40-ө бұйрығының (нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 7480 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Қалдықтарды басқару саласындағы мемлекеттік саясат департаментіне заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Экология,
геология және табиғи ресурстар министрі
С. Брекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология,
геология және табиғи ресурстар
министрі 2022 жылғы
24 қарашадағы
№ 717
Бұйрығымен бекітілген
Жойылуы қиын органикалық ластағыштармен және оларды қамтитын қалдықтармен жұмыс істеу қағидалары

Об утверждении правил обращения со стойкими органическими загрязнителями и содержащими их отходами
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 24 ноября 2022 года № 717. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 ноября 2022 года № 30728
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии с пунктом 6 статьи 402 Экологического кодекса Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан "О ратификации Стокгольмской конвенции о стойких органических загрязнителях", Закона Республики Казахстан "О присоединении Республики Казахстан к Базельской конвенции о контроле за трансграничной перевозкой опасных отходов и их удалением", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обращения со стойкими органическими загрязнителями и содержащими их отходами.
2. Признать утратившим силу приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 40-ө "Об утверждении Правил обращения со стойкими органическими загрязнителями и отходами, их содержащими" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7480).
3. Департаменту государственной политики в управлении отходами Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
С. Брекешев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр экологии, геологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 24 ноября 2022 года № 717
Правила
обращения со стойкими органическими загрязнителями и содержащими их отходами

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 402-бабы 6-тармағының талаптарына сәйкес, Қазақстан Республикасы Заңының талаптарын іске асыру мақсатында "Орнықты органикалық ластағыштар туралы Стокгольм конвенциясын ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Стокгольм конвенциясы), "Қауіпті қалдықтарды трансшекаралық тасымалдауды және оларды аулаққа шығаруды бақылау туралы Базель конвенциясына Қазақстан Республикасының қосылуы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Базель конвенциясы) талаптарына сәйкес әзірленді.
Қағидалар Қазақстан Республикасында жойылуы қиын органикалық ластағыштар (бұдан әрі – ЖҚОЛ) және оларды қамтитын қалдықтармен жұмыс істеу кезінде экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында әзірленді.
2. Қағидалар әрекеті:
1) ЖҚОЛ, ЖҚОЛ қамтитын қалдықтарды және ЖҚОЛ бар немесе болуы ықтимал жабдыққа иелік ететін немесе иеленуге, пайдалануға, билік етуге құқығы бар жеке және заңды тұлғаларға;
2) қызметі атмосфераға және қоршаған орта объектілеріне ЖҚОЛ және/немесе ЖҚОЛ қалдықтарының түзілуіне және шығарылуына алып келуі мүмкін жеке және заңды тұлғаларға;
3) ЖҚОЛ, ЖҚОЛ қамтитын қалдықтардың және ЖҚОЛ қамтитын немесе болуы ықтимал жабдықтың иесі болып табылмайтын, бірақ жоғарыда аталған санаттардағы жабдықтарды, заттар мен қалдықтарды басқарудың кез келген түрімен айналысатын тұлғаларға;
4) ЖҚОЛ қамтитын заттар, ЖҚОЛ қамтитын қалдықтар, ЖҚОЛ-мен ластанған жабдық немесе ЖҚОЛ болуы ықтимал жабдықтар уақытша сақталатын жер учаскелерінің немесе ғимараттардың иелеріне қолданылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) қалдықтармен жұмыс істеу (қалдықтарды басқару) - қалдықтар түзілген сәттен бастап түпкілікті жойылғанға дейін оларға қатысты жүзеге асырылатын операциялар;
2) жойылуы қиын органикалық ластағыштар – Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген, ыдырауға төзімді, биожинақтағышымен сипатталатын және ауа, су және көшпелі түрлері арқылы трансшекаралық таралу объектісі болып табылатын, сондай-ақ құрлық экожүйелерінде және су экожүйелерінде жинақтала келіп, өздерінің шығарынды көздерінен алыс қашықтықта шөгетін, тірі организмдердің иммундық, эндокриндік жүйелерінің бұзылуына және онкологиялық ауруларды қоса алғанда, әртүрлі ауруларға алып келетін неғұрлым қауіпті органикалық қосылыстар;
3) полихлорланған дифенилдер (полихлоридті дифенилдер) (бұдан әрі - ПХД) – хлордың дифенилмен әрекеттесу нәтижесінде алынған органикалық компоненттерден тұратын тұрақты сұйық, шайырлы немесе кристалды қоспалар тобы;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с требованиями пункта 6 статьи 402 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Закона Республики Казахстан "О ратификации Стокгольмской конвенции о стойких органических загрязнителях" (далее – Стокгольмская конвенция), Закона Республики Казахстан "О присоединении Республики Казахстан к Базельской конвенции о контроле за трансграничной перевозкой опасных отходов и их удалением" (далее – Базельская конвенция).
Правила разработаны с целью обеспечения экологической безопасности при обращении cо стойкими органическими загрязнителями (далее – СОЗ) и отходами, их содержащими в Республике Казахстан.
2. Действие Правил распространяется:
1) на физических и юридических лиц, являющихся собственниками или обладающими правами владения, пользования, распоряжения СОЗ, СОЗ-содержащими отходами и оборудованием, содержащим или потенциально содержащим СОЗ;
2) на физических и юридических лиц деятельность которых может повлечь образование и выброс в атмосферу и объекты окружающей среды СОЗ и/или СОЗ-отходов;
3) на лиц, не являющихся собственниками СОЗ, СОЗ-содержащих отходов и оборудования, содержащего или потенциально содержащего СОЗ, но занимающихся любыми видами управления с вышеперечисленными категориями оборудования, веществ и отходов;
4) на собственников земель или зданий, где временно хранятся СОЗ-содержащие вещества, СОЗ-содержащие отходы, СОЗ-загрязненное оборудование или оборудование, потенциально содержащее СОЗ.
3. В настоящих Правилах используются следующие определения:
1) обращение с отходами (управление отходами) - операции, осуществляемые в отношении отходов с момента их образования до окончательного удаления;
2) стойкие органические загрязнители – предусмотренные международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, наиболее опасные органические соединения, устойчивые к разложению, характеризующиеся биоаккумуляцией и являющиеся объектом трансграничного переноса по воздуху, воде и мигрирующими видами, а также осаждающиеся на большом расстоянии от источника их выброса, накапливаясь в экосистемах суши и водных экосистемах, вызывающие разрушение иммунной, эндокринной систем живых организмов и различные заболевания, включая онкологические;
3) полихлорированные дифенилы (полихлордифенилы) (далее - ПХД) – группа устойчивых жидких, смолистых или кристаллических смесей, состоящих из органических компонентов, получаемых при реакции хлора с дифенилом;

4) Біріккен Ұлттар Ұйымы сертификаттаған сыйымдылықтар (бұдан әрі – БҰҰ-мен сертификатталған сыйымдылықтар) – "Қазақстан Республикасының Қауіпті жүктердің халықаралық жол тасымалы туралы еуропалық келісімге қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қалдықтарды тасымалдауға рұқсат етілген металл бөшкелер, контейнерлер;
5) ремедиация - экологиялық залал келтірілген табиғи орта құрамдасын қалпына келтіру, қайта жаңғырту арқылы немесе егер экологиялық залал толық немесе ішінара жөнделмейтін болса, табиғи ортаның осындай құрамдасын ауыстыру арқылы экологиялық залалды жою жөніндегі іс-шаралар кешені.
4. ПХД қамтитын заттардың концентрациясын сұйылту, қандай да бір қатты немесе сұйық материалдармен араластыру жолымен төмендетуге жол берілмейді.
5. Меншік иесі Қалдықтарды басқару бағдарламасына ЖҚОЛ қамтитын жабдықпен және ЖҚОЛ қамтитын қалдықтармен жұмыс істеу бойынша ақпаратты енгізеді.
6. Меншік иесі ПХД қамтитын жабдықтармен, ЖҚОЛ қамтитын заттар мен қалдықтармен жұмыс істеуге қатысты мынадай жағдайларда қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерін хабардар етеді:
1) 1-топтағы электр жабдықтарын бөлшектеу қажет болған кезде; корпусты герметизациялауды, ПХД қамтитын сұйықтықтарды төгуді, ішкі компоненттерді алуды талап ететін 1-топтағы электр жабдығын жөндеу қажет болған кезде;
2) 1-топтағы электр жабдығын, ПХД қамтитын заттар мен қалдықтардың орналасқан орнын өзгерткен кезде;
3) 1-топтағы электр жабдығын немесе ПХД қамтитын басқа жабдықты пайдаланудан шығару және/немесе қалдықтар санатына ауыстыру кезінде;
4) 1-топтағы электр жабдығын, ПХД қамтитын жабдықты және ЖҚОЛ қалдықтарын кәсіпорын шегінен тыс тасымалдау кезінде;
5) экологиялық қауіпсіз жұмыс істеу үшін оның расталған техникалық мүмкіндіктері болған кезде ЖҚОЛ қамтитын қалдықтарды, ЖҚОЛ қамтитын заттар мен жабдықтарды заңды тұлғаға қосалқы заттар, материалдар мен қалдықтарды қамтитын, ПХД-ты қамтитын жабдықтар мен қалдықтарды 1-топтағы электр жабдығына меншік құқығын беру кезінде, оқытылған техникалық персонал; ПХД-жабдықты пайдалануға арналған жарақталған орынжайлар; ЖҚОЛ қамтитын оралған қалдықтарды уақытша сақтауға арналған жабдықталған қойма; және/немесе ЖҚОЛ қамтитын қалдықтарды экологиялық қауіпсіз жоюға арналған технология.
7. Хабарлама қағаз және/немесе электронды түрде сұйық диэлектриктермен толтырылған, мәртебесінде жоғарыда аталған өзгерістер болған жабдық бойынша ғана жазбаларды қамтитын электр жабдығын есепке алудың жаңартылған тізілімін беру арқылы жүзеге асырылады. Осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес Жаңартылған Тізілім нысан бойынша жасалады және жабдықтың, заттардың немесе қалдықтардың мәртебесі өзгеруінің жоспарланған күніне дейін кемінде күнтізбелік 60 күн бұрын беріледі. Жаңартылған Тізіліммен бір мезгілде жабдықтың, заттар мен қалдықтардың жай-күйін, мәртебесінің өзгеру себептері мен негіздемесі туралы ақпараты бар ілеспе хат беріледі.

4) емкости, сертифицированные Организацией Объединенных Наций (далее – ООН-сертифицированные емкости) – металлические бочки, контейнеры, разрешенные для транспортировки отходов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О присоединении Республики Казахстан к Европейскому соглашению о международной дорожной перевозке опасных грузов";
5) ремедиация – комплекс мероприятий по устранению экологического ущерба посредством восстановления, воспроизводства компонента природной среды, которому был причинен экологический ущерб, или, если экологический ущерб является полностью или частично непоправимым, замещения такого компонента природной среды.
4. Не допускается снижение концентрации ПХД-содержащих веществ путем разбавления, смешивания с какими-либо твердыми или жидкими материалами.
5. Собственник включает в Программу управления отходами информацию по обращению с СОЗ, СОЗ-содержащим оборудованием и СОЗ-содержащими отходами.
6. Собственник уведомляет территориальные подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды в следующих случаях, касающихся обращения с ПХД-содержащим оборудованием, СОЗ-содержащих веществ и отходов:
1) при необходимости демонтажа электрооборудования групп 1; при необходимости ремонта электрооборудования группы 1, требующего разгерметизацию корпуса, слива ПХД-содержащих жидкостей, извлечения внутренних компонентов;
2) при изменении местоположения электрооборудования группы 1, ПХД-содержащих веществ и отходов;
3) при выводе из эксплуатации и/или переводе в категорию отходов электрооборудования группы 1 или другого ПХД-содержащего оборудования;
4) при транспортировке электрооборудования группы 1, ПХД-содержащего оборудования и СОЗ-отходов за пределы предприятия;
5) при передаче прав собственности на электрооборудование группы 1, СОЗ содержащие отходы, СОЗ-содержащие вещества и СОЗ-содержащее оборудование, юридическому лицу, при наличии у него подтвержденных технических возможностей для экологически безопасного обращения с СОЗ-содержащими веществами, материалами и отходами, ПХД-содержащим оборудованием и отходами: обученный технический персонал; оснащенные помещения для эксплуатации ПХД-оборудования; оборудованный склад для временного хранения упакованных СОЗ-содержащих отходов; и/или технологию для экологически безопасного уничтожения СОЗ-содержащих отходов.
7. Уведомление осуществляется путем подачи в бумажном и/или электронном виде обновленного Реестра учета электрооборудования, заполненного жидкими диэлектриками, включающего записи только по тому оборудованию, в статусе которого произошли вышеперечисленные изменения. Обновленный Реестр составляется по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам и предоставляется в территориальные подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды не меньше чем за 60 календарных дней до запланированной даты изменения статуса оборудования, веществ или отходов. Одновременно с обновленным Реестром подается сопроводительное письмо с информацией о ситуации, причинах и обосновании изменения статуса оборудования, веществ и отходов.

2-тарау. Жойылуы қиын органикалық ластағыштармен және оларды қамтитын қалдықтармен жұмыс істеу
1-параграф ПХД қамтитын жабдықтармен жұмыс істеу
8. Көлемі кемінде 1 литр (1текше дециметр) май толтырылған барлық электр жабдығы, сондай-ақ мәртебесіне қарамастан, меншік иесінде бар немесе иесінде бар электр оқшаулау сұйықтықтарымен жұмыс істеуге арналған жабдық түгендеуге жатады. ПХД-түгендеу өз күшімен немесе тараптық ұйымдарды тарту арқылы жүзеге асырылады.
9. Меншік иесі бұрын ПХД түгендеудің екі кезеңін өткізген, зертханалық талдау нәтижелерін алған, ПХД жабдықтар тізілімін қоршаған ортаны қорғау жөніндегі уәкілетті органға тапсырған және өндіріс және тұтыну қалдықтары кадастрына барлық ПХД қалдықтарын енгізген жағдайларды қоспағанда, меншік иесі ПХД-түгендеуге жататын барлық электр жабдықтарына түгендеу жүргізеді.
10. Май толтырылған электр жабдығының және оны пайдалану кезінде түзілген қалдықтардың меншік иесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ПХД болуы тұрғысынан электр жабдығына ПХД-түгендеу жүргізу бойынша жоспарды әзірлейді.
11. ПХД түгендеу жүргізу жоспары Кәсіпорын басшысының бұйрығымен бекітіледі және келесі іс-шараларды қамтиды:
1) ПХД түгендеу жүргізу бойынша комиссия құру, оның құрамына кәсіпорынның электр жабдықтарын пайдалану және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі қызметтерінің өкілдері кіреді;
2) ПХД түгендеу жүргізу процесіне қатысатын персоналды оқыту (тренинг немесе нұсқау );
3) электр жабдықтарының типтері мен саны туралы ақпаратты жинау;
4) электр жабдықтарын тексеру, сәйкестендіру және таңбалау, сынамаларды алу;
5) 2-топтағы электр жабдықтарынан алынған сынамаларға зертханалық талдау;
6) ПХД-қамтитын электр жабдықтарын есепке алудың бастапқы тізілімін дайындау және уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне ұсыну;
7) зертханалық зерттеулер нәтижелері бойынша ПХД-қамтитын электр жабдығын есепке алудың түпкілікті тізілімін дайындау және уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне ұсыну;
8) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне ПХД-қамтитын электр жабдығының жай-күйінің өзгеруі туралы жыл сайынғы есептерді ұсыну.
12. Электр жабдықтарын ПХД-түгендеу кезеңділікпен жүргізіледі:
Бірінші кезең – техникалық құжаттаманы пайдалана отырып, тікелей тексеру кезінде электр жабдықтарын сәйкестендіру, электр жабдығының әрбір есептік бірлігіне жеке сәйкестендіру нысандарын толтыру, сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі - СН) беру, ПХД қамтылуы бойынша электр жабдықтарын топтарға бөлу, электр жабдықтарын ПХД қамтылуы бойынша топтарға жатқызу, СН электр жабдықтарын және заттаңбаларын таңбалау, электр жабдықтарын есепке алудың бастапқы тізілімін дайындау.

Глава 2. Обращение со стойкими органическими загрязнителями и содержащими их отходами
Параграф 1 Обращение с ПХД-содержащим оборудованием
8. Все маслонаполненное электрооборудование, а также оборудование вне зависимости от его статуса, предназначенное для обращения с электроизоляционными жидкостями имеющееся у собственника объемом не меньше 1 литра (1 дециметр кубический) подлежат инвентаризации. ПХД-инвентаризация проводится собственными силами или с привлечением сторонних организаций.
9. Собственник проводит инвентаризацию всего электрооборудования, подлежащего ПХД-инвентаризации, за исключением случаев, когда собственник ранее провел два этапа ПХД инвентаризации, получил результаты лабораторных анализов, сдал Реестр ПХД оборудования в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды и внес все имеющиеся у него ПХД отходы в Кадастр отходов производства и потребления.
10. Собственник маслонаполненного электрооборудования и ПХД-содержащих отходов, образовавшихся при его эксплуатации, разрабатывает План по проведению ПХД-инвентаризации электрооборудования на предмет наличия ПХД по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
11. План по проведению ПХД-инвентаризации утверждается Приказом руководителя предприятия и включает следующие мероприятия:
1) создание комиссии по проведению ПХД-инвентаризации, в состав которой входят представители служб предприятия по эксплуатации электрооборудования и охраны окружающей среды;
2) обучение персонала, вовлеченного в процесс проведения ПХД-инвентаризации (тренинг или инструктаж);
3) сбор информации о типах и количестве электрооборудования;
4) осмотр, идентификация и маркировка электрооборудования, отбор проб;
5) лабораторный анализ проб из электрооборудования группы 2;
6) подготовка и представление в территориальные подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды первичного Реестра учета ПХД-содержащего электрооборудования;
7) подготовка и представление в территориальные подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды итогового Реестра учета ПХД-содержащего электрооборудования по результатам лабораторных анализов;
8) представление ежегодных отчетов об изменении статуса ПХД-содержащего электрооборудования в территориальные подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
12. ПХД-инвентаризация электрооборудования проводится поэтапно: Первый этап – идентификация электрооборудования при непосредственном осмотре с использованием технической документации, заполнение индивидуальных идентификационных форм на каждую учетную единицу электрооборудования, присвоение идентификационного номера (далее - ИН), отнесение электрооборудования к группам по содержанию ПХД, маркировка электрооборудования ИН и предупреждающими этикетками, подготовка первичного Реестра учета электрооборудования.

Екінші кезең – электр жабдықтардың диэлектрлік және салқындатқыш сұйықтықтарында ПХД болуына зертханалық зерттеулер жүргізу, сәйкестендіру нысандары мен таңбалауларды реттеу, зертханалық талдау хаттамалары негізінде ПХД қамтитын электр жабдығын есепке алудың қорытынды тізілімін дайындау, ПХД-ға қорытынды есептерді уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне жыл сайын 2024 жылғы 31 желтоқсанға дейін ұсыну.
Екінші кезеңнің аяқталу мерзімі басталғаннан кейін, жаңадан анықталған, сатып алынған немесе электр жабдықтарды ПХД-түгендеуден өтпеген барлық нәрселер үшін электр жабдықтарына ПХД-түгендеуді есепке алу Тізілімдерін жыл сайын ұсына отырып, тұрақты негізде ағымдағы ПХД-түгендеу жүргізіледі.
13. Жабдықтарды сәйкестендіру, осы электр жабдығының сәйкестендіру кестесі ( зауыт белгісі) немесе төлқұжаттың, пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың, ішкі түгендеу ведомості немесе басқа да қолжетімді ақпараттардың негізінде жүргізіледі.
14. Меншік иесі қолындағы барлық электр жабдықтарын сәйкестендіру нөмірлерімен сәйкестендіреді және нөмірлейді. Электр жабдықтарының әрбір есептік бірлігіне осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ПХД-түгендеу кезінде жабдықтардың сәйкестендіру нөмірі құрылымының нысаны бойынша жеке сәйкестендіру нөмірі беріледі. Әрбір СН бірегей болып табылады, жабдықтың белгілі бір бірлігі үшін бір рет қана тағайындалады. Жабдықтардың бірнеше есептік бірлігі үшін бір СН беруге жол берілмейді. СН нөмірі бар заттаңба электр жабдықтарының әрбір есепке алу бірлігі корпусының беткі жағына желімделеді. СН жарық пен суға төзімді пластикалық пленкадан, пластиктен немесе металдан жасалған және электр жабдықтардың корпусында су мен жарыққа төзімді бояулармен қайталанады. СН қағаздан, соның ішінде ламинатталған қағаздан жасауға жол берілмейді.
15. Электр жабдығын сәйкестендіруді жүргізу барысында меншік иесі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес, меншік иесі электр жабдықтардың әрбір есептік бірлігі туралы деректерді ПХД-түгендеуге арналған жабдықтың сәйкестендіру нысанына енгізеді. Электр жабдықтарының әрбір есепке алу бірлігі бойынша жеке сәйкестендіру парағы толтырылады. Бірнеше есеп бірліктері үшін бір нысанды толтыруға жол берілмейді.
16. Тікелей тексеру, техникалық құжаттаманы және ақпарат көздерін зерделеу және/немесе зертханалық сынақтар негізінде меншік иесі электр жабдықтарын үш топтың біреуіне жатқызады:1-топ – ПХД қамтитын электр жабдықтары. Бұл топқа ПХД болуы техникалық құжаттаманың, сандық зертханалық талдау нәтижелерінің, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес ПХД қамтитын электр жабдығының тізбесінде электр жабдығының немесе оның диэлектриктің болуы негізінде белгіленетін электр жабдықтары жатады.

Второй этап – проведение лабораторных исследований на наличие ПХД в диэлектрических и охлаждающих жидкостях электрооборудования, корректировка идентификационных форм и маркировки, подготовка итогового Реестра учета ПХД-содержащего электрооборудования на основании протоколов лабораторных анализов, представление итоговой отчетности территориальным подразделениям уполномоченного органа в области охраны окружающей среды до 31 декабря 2024 года.
После наступления сроков окончания второго этапа, для всего вновь выявленного, приобретенного или непрошедшего ПХД-инвентаризацию электрооборудования проводится текущая ПХД-инвентаризация на постоянной основе с ежегодным предоставлением Реестров учета ПХД-содержащего электрооборудования.
13. Идентификация оборудования проводится на основании идентификационной таблички (заводской ярлык) или паспорта, инструкции по эксплуатации, внутренней инвентарной ведомости на данное электрооборудование или другой доступной информации.
14. Собственник идентифицирует и нумерует идентификационными номерами все имеющееся у него электрооборудование. Каждой учетной единице электрооборудования присваивается индивидуальный идентификационный номер по форме структуры идентификационного номера оборудования при ПХД-инвентаризации согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Каждый ИН является уникальным, присваивается только один раз для конкретной единицы оборудования. Не допускается присвоение одного ИН для нескольких учетных единиц оборудования. Этикетка с номером ИН наклеивается на лицевой стороне корпуса каждой учетной единицы электрооборудования. ИН изготавливается из свето- и водостойкой пластиковой пленки, пластика или металла и дублируется водо- и светостойкими красками на корпусе электрооборудования. Не допускается изготовление ИН из бумаги, в том числе ламинированной бумаги.
15. В ходе проведения идентификации электрооборудования, собственник вносит данные о каждой учетной единице электрооборудования в идентификационную форму оборудования для ПХД-инвентаризации согласно приложению 4 к настоящим Правилам. Для каждой учетной единицы электрооборудования заполняется индивидуальная идентификационная форма. Не допускается заполнение одной формы для нескольких учетных единиц.
16. На основании непосредственного осмотра, изучения технической документации и информационных источников и/или проведения лабораторных анализов, собственник относит электрооборудование к одной из трех групп:
Группа 1 - электрооборудование, содержащее ПХД. Наличие в нем ПХД устанавливается на основании технической документации, результатов количественного лабораторного анализа, наличия электрооборудования или его диэлектрика в Перечне ПХД-содержащего электрооборудования согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

2-топ – құрамында әлеуетті ПХД бар электр жабдығы. Бұл топқа ол туралы қолда бар ақпараттың жоқтығынан ПХД қамтылуына талдау жүргізбестен 1-топқа және 3-топқа жатқызуға болмайтын электр жабдықтары кіреді. 2-топқа электр жабдықтарын жатқызу уақытша сипатқа ие болады. ПХД түгендеу кезінде 2-топтағы электр жабдығы 1-ші топқа немесе 3-топқа ауыстырылады.
3-топқа көшіру үшін ПХД-ның болмауының объективті дәлелі – сапалық немесе сандық зертханалық зерттеулердің нәтижелері немесе оның сериялық нөмірін көрсете отырып, белгілі бір электр жабдығында ПХД болмауын растайтын өндірушінің сертификаты ұсынылады.
1-топқа көшіру ПХД болуы туралы сандық зертханалық зерттеулердің нәтижелері бойынша жүргізіледі.
Электр жабдықтарын 2-топтан 1-топқа және 3-топқа ауыстыру осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес ПХД түгендеуді жүргізу мерзімдері өткенге дейін конструкциялық ерекшеліктеріне байланысты сынама алу мүмкін болмайтын электр жабдығын қоспағанда (май толтыру немесе май сынамаларын алу саңылауларының, арматуралардың, клапандардың және т.б. болмауы) немесе сынамаларды іріктеуге тыйым салу туралы өндірушінің техникалық құжаттамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады. Мұндай электр жабдықтары ПХД-түгендеудің екінші кезеңі аяқталғаннан кейін 2-топқа жатады және пайдаланудың соңғы рұқсат етілген мерзіміне дейін пайдалануда болады. Белгіленген мерзімдер басталғаннан кейін 2-топтағы электр жабдықтарын пайдалануға тыйым салынады. Белгіленген мерзімге электр жабдығы ПХД-ға талдау жүргізе отырып, пайдаланудан шығарылады және талдау нәтижелері бойынша 1-топқа немесе 3-топқа ауыстырылады.
3-топ – құрамында ПХД жоқ электр жабдықтары:
ПХД құрамының бір килограммына <50 килограмға миллиграмм (бұдан әрі – мг/кг) сапалық немесе сандық талдау нәтижелері бар кез келген электр жабдығы;
корпусында 1995 жылдан кейін шығарылған зауыттық тақтайшалары бар, бір бөліктен тұратын корпусы бар толық герметикалық конденсаторлар, олардың ішінен май құю немесе май алу саңылауларының, штуцерлердің, клапандардың, алынбалы қақпақтардың болмауына байланысты конструктивтік ерекшеліктері бойынша диэлектрлік сұйықтықтарды іріктеу немесе оларды ауыстыру мүмкін емес;
өндірушінің сертификаты міндетті болған жағдайда, конструктивтік ерекшеліктері бойынша немесе дайындаушы зауыттың сынама алуға тыйым салу туралы техникалық құжаттамасының талаптарына сәйкес, сериялық нөмірін көрсете отырып, одан сынама алу мүмкін болмайтын, электр жабдығының нақты бірлігінде ПХД < 50 мг/кг қамтылуын растайтын 2005 жылдан кейін шығарылған электр жабдықтары;
май құятын немесе май жинайтын саңылауларда, штуцерлерде, қақпақтарда герметикалығы бұзылған, зауыттық пломбалар болмаған кезде, оларда ПХД болмауына объективті дәлелдері жоқ сұйық диэлектриктерге құю жүргізілгеннен кейін, электр жабдығын ашып жөндеуден кейін, ағып кету іздері болған кезде электр жабдықтары 2 топқа ауыстырылады;

Группа 2 - электрооборудование, потенциально содержащее ПХД. К этой группе относится электрооборудование, не относящееся к группе 1 и группе 3 без проведения анализов на содержание ПХД. Отнесение электрооборудования к группе 2 несет временный характер. Электрооборудование группы 2 в ходе ПХД-инвентаризации переводится в группу 1 или группу 3.
Для перевода в группу 3 предоставляется объективное свидетельство отсутствия ПХД – результаты качественных или количественных лабораторных исследований или сертификат производителя, подтверждающего отсутствие ПХД в конкретной единице электрооборудования с указанием его серийного номера.
Перевод в группу 1 осуществляется на основании результатов количественных лабораторных анализов о наличии ПХД.
Перевод электрооборудования из группы 2 в группу 1 и группу 3 осуществляется до истечения сроков проведения ПХД-инвентаризации в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил, за исключением электрооборудования, из которого отбор проб не представляется возможным по конструктивным особенностям (отсутствие маслозаливных или маслоотборных отверстий, штуцеров, клапанов и другого). Такое электрооборудование относится к группе 2 после окончания второго этапа ПХД-инвентаризации и находится в эксплуатации до даты конечного разрешенного срока использования. После наступления обозначенных сроков, электрооборудование группы 2 выводится из эксплуатации, с проведением анализов на ПХД и переводится в группу 1 или группу 3 по результатам анализов.
Группа 3- электрооборудование, не содержащее ПХД:
любое электрооборудование, при наличии результатов качественного или количественного анализа о содержании ПХД <50 миллиграмм на килограмм (далее - мг/кг);
полностью герметичные конденсаторы с неразъемным корпусом, имеющие на корпусе заводские таблички, согласно которым они произведены после 1995 года, из которых отбор диэлектрических жидкостей или их замена невозможны по конструктивным особенностям по причине отсутствия маслозаливных или маслоотборных отверстий, штуцеров, клапанов, съемных крышек;
электрооборудование, произведенное после 2005 года, из которого отбор проб не представляется возможным по конструктивным особенностям или в соответствии с требованиями технической документации завода-изготовителя о запрете отбора проб при обязательном наличии сертификата производителя, подтверждающего содержание ПХД <50 мг/кг в конкретной единице электрооборудования с указанием его серийного номера;
электрооборудование переводится в группу 2 при нарушении герметичности, отсутствия заводских пломб на маслозаливных или маслоотборных отверстиях, штуцерах, крышках, после проведения долива жидких диэлектриков, не имеющих объективных свидетельств отсутствия в них ПХД, после ремонтов со вскрытием электрооборудования, при наличии следов утечек;

ПХД-түгендеуден өткен және 3-топқа жатқызылған электр жабдықтары, оларда ПХД болмауының объективті дәлелі жоқ диэлектрлік сұйықтықтарды толтыру кезінде, 2-топқа ауыстырылады және диэлектрлік сұйықтықтардың сынамаларын іріктеу және талдау негізінде қайта ПХД-түгендеуден өтеді.
17. ПХД концентрациясын анықтауды, олардың болуын немесе болмауын растауды ПХД-ға талдау жүргізу құқығына аккредиттеу аттестаты бар ұйымдар жүзеге асырады.
18. Осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ПХД қамтитын жабдықты таңбалау жүзеге асырылады.
19. Егер электр жабдығы құрамында 1-топтағы ПХД қамтитын жабдық ретінде анықталса, сынамаларды алу қажеттілігі жоқ болса, онда меншік иесі ерікті түрде электр жабдықтарын 1-топқа жатқызудың дұрыстығын тексеру үшін сынамалар мен талдаулар жүргізеді.
20. ПХД-мен беткі ластануды анықтау үшін жағынды іріктеу стандартты 10×10 см өлшеммен жүргізіледі. Беткі ластанулардың сынамасы үшін өндірушінің арнайы әзірлеген материалдар жиынтығы қолданылады. Сынаманы алу үшін жиынтықта еріткішпен суланған тампон пайдаланылады. Жиынтықта еріткіш ретінде гексан пайдаланылады. Тампонды гексанмен сіңдірілгеннен кейін стандартты бет тампонмен тез және қатты сүртіледі. Осыдан кейін тампон жиынтықтан арнайы ыдысқа орналастырылады және онымен бірге жиынтық өндірушілері одан әрі көздеген дайындық сынамаларының рәсімдерін жүргізеді.
Сулау және сүрту процедурасын тез орындау өте маңызды, өйткені гексан тез буланып кетеді. Зертханалық жағдайларда гексан сіңдірілген тампондарды алдын ала дайындау және оларды сынама алу сәтіне дейін герметикалық жаңа шыны құтыда сақтау ұсынылады.
21. Еркін ағатын диэлектриктері жоқ, бірақ құрамында сұйық (балауыз тәрізді) диэлектриктер сіңдірілген (жабылған) кеуекті материалдары (мата орамдары, қағаз, ағаш) бар электр жабдықтарында ПХД-түгендеу мақсатында осындай кеуекті материалдардан сынама алу және талдау жүргізіледі.
22. Сынамалар электр жабдығының әрбір есептік бірлігінен алынады, сынамасы бар сыйымдылық электр жабдығы сияқты СН-мен таңбаланады. Нөмір сынама алынғанға дейін сынамасы бар ыдысқа салынады. Сынаманың көлемі талдаудың екі түрін - зертханалардың сынамалар көлеміне қойылатын талаптарына сәйкес, сапалық және сандық талдау жүргізу үшін жеткілікті түрде алынады.
23. Сынамаларды іріктеу туралы барлық жазбалар осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес Сынамаларды іріктеу журналында сынама іріктеумен бір мезгілде тіркеледі. Осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес әрбір сынама бойынша Сынамаларды алу актілері жасалады.

электрооборудование, прошедшее ПХД-инвентаризацию и отнесенное к группе 3, при доливе в него диэлектрических жидкостей, не имеющих объективных свидетельств отсутствия в них ПХД, переводится в группу 2 и подвергается повторной ПХД-инвентаризации на основе отбора и анализа проб диэлектрических жидкостей.
17. Определение концентрации ПХД, подтверждение их наличия или отсутствия проводится организациями, имеющими аттестат аккредитации на право проведения анализов на ПХД.
18. Маркировка ПХД-содержащего оборудования производится согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
19. Если электрооборудование было определено как ПХД-содержащее оборудование группы 1, то собственник в добровольном порядке, производит отбор проб и анализы для проверки правильности отнесения электрооборудования к группе 1.
20. Для определения поверхностного загрязнения ПХД отбор мазковых проб производится с площади стандартного размера – 10×10 см. Для этого используются наборы материалов, специально предназначенные производителем для отбора проб поверхностного загрязнения. Для взятия пробы используется вложенный в набор тампон, пропитанный растворителем из набора. В качестве растворителя в наборе используется гексан. После пропитывания тампона гексаном стандартная поверхность быстро и сильно протирается тампоном. После этого тампон помещается в специальную емкость из набора и с ним проводятся дальнейшие процедуры проб подготовки, предусмотренные производителями набора.
Важно быстро выполнять процедуру протирки, так как гексан быстро испаряется. Рекомендуется заранее в лабораторных условиях подготовить тампоны, пропитанные гексаном и хранить их до момента пробоотбора в герметичных стеклянных новых флаконах.
21. В электрооборудовании, не имеющем свободно текущих диэлектриков, но имеющих в своем составе пористые материалы (тканевые обмотки, бумага, дерево), пропитанные (покрытые) жидкими (воскообразными) диэлектриками, в целях ПХД-инвентаризации проводится отбор проб и анализ таких пористых материалов.
22. Пробы отбираются из каждой учетной единицы электрооборудования, емкость с пробой маркируется одним и тем же ИН, что и электрооборудование. Номер наносится на емкость с пробой до отбора пробы. Объем пробы отбирается достаточным образом для проведения двух видов анализа – качественного и количественного анализа к объему проб.
23. Все записи отбора проб заносятся в Журнал учета отбора проб согласно приложению 7 к настоящим Правилам, одновременно с проведением пробоотбора. Для каждой пробы составляется Акт отбора проб согласно приложению 8 к настоящим Правилам.

24. Электр жабдықтарына ПХД-түгендеу жүргізу қорытындысы бойынша электр жабдықтарының меншік иесі қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ПХД қамтитын және/немесе ПХД-ластанған электр жабдықтарын есепке алу тізілімін, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сұйық диэлектриктермен толтырылған электр жабдығының, ПХД қамтитын жабдықтың, ПХД қамтитын заттардың және ПХД-қалдықтардың меншік иесінің ақпараттық парағын және келесі құжаттардың электрондық көшірмелері бар файлдарын - электр жабдықтарының сәйкестендіру нысандарын, диэлектрлік сұйықтықтардың сынамаларын алу актілерін, зертханалық сынақтардың хаттамаларын (оның ішінде тексеру хаттамалары) және кесте нысанындағы зертханалық сынақ нәтижелері бар файлды ұсынады.
25. Жыл сайын есептілік жылдан кейінгі 31 наурызға дейін ПХД-электр жабдығының және ПХД қалдықтарының меншік иесі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне мынадай құжаттардың жаңартылған нұсқаларын ұсынады:
Осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес ПХД жабдықтарын есепке алудың жаңартылған тізілімі;
Осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес ПХД-жабдықтары мен ПХД қамтитын қалдықтар иесінің ақпараттық парағы;
ПХД түгендеу шеңберінде жүргізілген электр жабдығының жаңартылған сәйкестендіру нысандарының және зертханалық сынақтар есептерінің электрондық көшірмелері бар файлдар.
26. Меншiк иесi 15 жыл бойына электрондық нысанда ПХД қамтитын электр жабдықтарын түгендеу және есепке алу бойынша құжаттама мен есепті жүргiзедi.
27. Сұйық диэлектриктері бар электр жабдықтарын (жаңа немесе пайдаланылған) және сұйық диэлектриктермен жұмыс істеуге арналған, ПХД-түгендеуден өтпеген, онда ПХД болмауының объективті дәлелі жоқ жабдықтарды сатуға, сатып алуға және пайдалануға жол берілмейді.
28. 2025 жылғы 31 желтоқсанға қарай ПХД қамтитын барлық жабдық осы Қағидалардың талаптарына және Жойылуы қиын органикалық ластағыштар туралы Стокгольм конвенциясына сәйкес қолданыстан шығарылады және ПХД қалдықтары санатына ауыстырылады.
29. 2023 жылғы 31 желтоқсаннан кейінгі кезеңде ПХД-түгендеуге жататын электр жабдықтарды иеленуге немесе меншікке сатып алу кезінде мұндай жабдықтың меншік иесі немесе иесі меншік немесе иелену құқығын алғаннан кейін бір жыл ішінде осы жабдықтар үшін ПХД-түгендеуге талап етілетін барлық іс-шараларды орындайды.
30. ЖҚОЛ қамтитын қалдықтар сыйымдылықтары, қаптауыштар, жүк бірліктері және жүк көлігі бірліктері, ПХД қамтитын құрал-жабдықтармен, заттармен және қалдықтарды қамтитын заттар (бұдан әрі сыйымдылықтар, қаптауыштар, жүк бірліктері) халықаралық қағидаларға және қауіпті жүктерді тасымалдау саласындағы қолданыстағы заңнамаға сәйкес тасымалдау процесінде қауіптілік туралы бақылау, қадағалау және ескерту мақсатында таңбаланады. ПХД тасымалдау кезінде жүк бірлігін таңбалау, ЖҚОЛ (оның ішінде ПХД) бар сыйымдылықтар мен қаптауыштарды нөмірлеу және таңбалау осы Қағидаларға 11 және 12-қосымшаларға келтірілген.

24. По итогам проведения ПХД-инвентаризации электрооборудования, собственник электрооборудования представляет в территориальные подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды Реестр учета ПХД содержащего и/или ПХД-загрязненного электрооборудования, по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, информационный лист собственника электрооборудования, заполненного жидкими диэлектриками, ПХД-содержащего оборудования, ПХД-содержащих веществ и ПХД-отходов по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам и файлы с электронными копиями следующих документов – идентификационные формы электрооборудования, акты отбора проб диэлектрических жидкостей, протоколы лабораторных испытаний (в том числе проверочные) и файл с результатами лабораторных испытаний в табличной форме.
25. Ежегодно, в срок до 31 марта, следующего за отчетным годом, собственник ПХД-электрооборудования и ПХД отходов, представляет в территориальные подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, обновленные версии следующих документов:
обновленный Реестр учета ПХД-оборудования согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
информационный лист собственника ПХД-оборудования и ПХД-содержащих отходов, согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
файлы с электронными копиями обновленных идентификационных форм электрооборудования и протоколов лабораторных испытаний, проведенных в рамках ПХД-инвентаризации.
26. Собственник хранит документацию и записи по инвентаризации и учету ПХД-содержащего электрооборудования в электронном виде в течение 15 лет.
27. Не допускается продажа, приобретение и эксплуатация электрооборудования (нового или бывшего в употреблении) с жидкими диэлектриками и оборудования для обращения с жидкими диэлектриками, не прошедшего ПХД-инвентаризацию, не имеющего объективных свидетельств отсутствия в нем ПХД.
28. К 31 декабря 2025 года все ПХД-содержащие оборудования выводятся из эксплуатации и переводятся в категорию ПХД-отходов в соответствии с требованиями настоящих Правил и Стокгольмской конвенции о стойких органических загрязнителях.
29. При приобретении в собственность электрооборудования, подлежащего ПХД-инвентаризации, в период после 31 декабря 2023 года, собственник такого оборудования в течение года после приобретения прав собственности выполняет для этого оборудования все мероприятия, требуемые для ПХД-инвентаризации.
30. Емкости, упаковки, грузовые единицы и грузовые транспортные единицы с СОЗ-содержащими отходами, СОЗ-содержащими веществами, упакованным ПХД-содержащим оборудованием, веществами и отходами (далее - емкости, упаковки и грузовые единицы), маркируются с целью контроля, отслеживания и предупреждения об опасности в процессе перевозки согласно международным правилам и действующему законодательству в области перевозки опасных грузов. Маркировка грузовой единицы при перевозке ПХД, нумерация и маркировка емкостей и упаковок с СОЗ (в том числе ПХД) приведена в приложениях 11 и 12 к настоящим Правилам.

31. Таңбалау қаптауыштың сәйкестендіру нөмірімен (бұдан әрі - ҚСН) бірге заттарды, жабдықтарды және қалдықтарды сыйымдылықтар мен қаптауыштарға қоймас бұрын сыйымдылықтарға, қаптауыштарға және жүк бірліктеріне бекітіледі. Сыйымдылықтар мен қаптауыштарға қалдықтарды салмас бұрын ҚСН тағайындалады. ЖҚОЛ қамтитын заттарды, қалдықтарды және жабдықтарды ҚЖН және таңбалауы жоқ қаптауыштарға салуға жол берілмейді. Қаптауыштар, сыйымдылықтар және жүк бірліктері осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес ПХД бар екендігі туралы ескертетін заттаңбалармен де таңбаланады.
32. ҚСН келесі ақпаратты қамтиды: қапталу күні, меншік иесі туралы мәліметтер (атауы, жауапты тұлғаның аты-жөні және телефон нөмірі) құрамның атауы – ЖҚОЛ атауы көрсетілген қалдықтар немесе заттар, қалдықтардың салмағы немесе көлемі 100% ПХД (немесе басқа нақты ЖҚОЛ), қауіптілік класы, қауіптіліктің сәйкестендіру нөмірі (код, БҰҰ нөмірі), қаптауыштың сәйкестендіру нөмірі, қаптауыштың салмағы, брутто және нетто.
33. Меншік иесі осы Қағидаларға 14-қосымшада келтірілген нысан бойынша ЖҚОЛ қалдықтары қаптауышының есебін жүргізеді. Қаптауыш журналы 15 жыл бойына сақталады.
34. ПХД қамтитын диэлектриктердің жоғары үлестік тығыздығын ескере отырып (1,182-ден 1,593 килограммды текше дециметрге дейін), қаптауыштың әрбір түрі үшін ең жоғары рұқсат етілген жүктеме массасының сақталуын ескере отырып, құрамында қалдықтары бар БҰҰ-сертификатталған сыйымдылықтарға тиісінше оралады.
35. ЖҚОЛ қамтитын қалдықтардың түріне қарай қаптауыштың үш түрі бар:
ірі көлемді қатты қалдықтар үшін. Оларды жылжытпас бұрын ірі көлемді жабдықтан сұйық диэлектриктерді ағызу ұсынылады. Мұндай жабдықтарды диэлектриктерді ағызбай қаптау ағып кету белгілері жоқ толық герметикалық жабдық үшін рұқсат етіледі. Жабдық жабдықта сұйықтық көлемінің 125 %-ын сыйдыра алатын және қауіпсіз ұстай алатын тұтас дәнекерленген болат тұғырыққа орнатылады. Тұғырлықтың минималды биіктігі 800 мм. Жабдық пен тұғырық атмосфералық жауын-шашынның әсерін болдырмау үшін, жабдықтарға мықтылап бекітіліп, қалыңдығы кемінде 100 мкм полиэтилен болатын үлдірден жасалған "шатырмен" жабылады. Полиэтиленді "шатырдың" пішіні оған атмосфералық жауын-шашынның жиналуын болдырмайды. Тұғырыққа жабдықта қалған сұйықтық көлемінің кемінде 110%-ын сіңдіру үшін жеткілікті мөлшерде адсорбциялық материал орналастырылады. Сұйықтықтарды ағызбай ірі көлемді жабдықтарды қаптау кезінде тұтас металл болат тұғырықтарда оралып, тасымалданады;
қатты қалдықтар үшін. Құрамында сұйықтық бар, сондай-ақ босатылған конденсаторлар мен шағын көлемді жабдықтар, сондай-ақ қатты қалдықтарды қамтитын (пестицидтер, ластанған топырақ, жеке қорғаныс құралдары (бұдан әрі - ЖҚҚ) қалыңдығы кемінде 100 мкм полиэтилен үлдірге оралады және жабдықтағы сұйықтық көлемінің 125%-ын ұстап тұру үшін жеткілікті көлемдегі БҰҰ-сертификатталған сыйымдылықтарға орналастырылады. Сұйық ЖҚОЛ болған кезде сыйымдылықтар жабдықтағы еркін ағымдағы сұйықтықтың 110%-ын сіңіруге қабілетті мөлшерде адсорбентпен толтырылады. Бір бөшкеге немесе контейнерге жеткілікті орын және адсорбент мөлшері болған жағдайда бірнеше жабдық орналастырылады. Сыйымдылықтар оның жағдайы өзгерген кезде ыдыстың ішінде оның қозғалуын болдырмайтындай және жабдықтың герметикалығын бұзбайтындай (жабдықты кірер алдында ұстап тұруға рұқсат етілмейтіндей) етіп тиеледі. Жабдықты контейнерлердің ішіне бекіту үшін көбік, полистирол көбік блоктары қолданылады. Жабдықтардың герметикалығының бұзылуы анықталған жағдайда, ағып кету орындары қаптау алдында арнайы герметиктермен бітеледі.
Қатты қалдықтар үшін қаптауыштың келесі түрлері қолданылады:

31. Маркировка вместе с идентификационным номером упаковки (далее – ИНУ) закрепляется на емкостях, упаковках и грузовых единицах перед помещением веществ, оборудования и отходов в емкости и упаковки. ИНУ присваивается емкостям и упаковкам до помещения в нее отходов. Помещение СОЗ-содержащих веществ, отходов и оборудования в упаковки без ИНУ и маркировки не допускается. Упаковки, емкости и грузовые единицы маркируются также этикетками, предупреждающими о присутствии ПХД согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
32. ИНУ содержит следующие сведения: дата упаковки, сведения о собственнике (название, ФИО и номер телефона ответственного лица), наименование содержимого – отходов или веществ с указанием названия СОЗ, вес или объем отходов в пересчете на 100 % ПХД (или другой конкретный СОЗ), класс опасности, идентификационный номер опасности (код, номер ООН), идентификационный номер упаковки, вес упаковки, брутто и нетто.
33. Собственник ведет записи об упаковке СОЗ–отходов согласно форме, приведенной в приложении 14 к настоящим Правилам. Журнал упаковки хранится в течение 15 лет.
34. СОЗ-содержащие отходы упаковываются надлежащим образом в ООН-сертифицированные емкости с учетом соблюдения максимально допустимой массы загрузки для каждого вида упаковки, принимая во внимание высокую удельную плотность ПХД-диэлектриков (от 1,182 до 1,593 килограмм на дециметр кубический).
35. В зависимости от вида СОЗ-содержащих отходов различаются следующие виды упаковок:
для крупногабаритных твердых отходов. Из крупногабаритного оборудования перед их перемещением рекомендуется слить жидкие диэлектрики. Упаковка такого оборудования без слива диэлектриков допускается для полностью герметичного оборудования без признаков утечек. Оборудование устанавливается в стальной цельносварной поддон, способный вместить и безопасно удержать 125 % объема жидкости в оборудовании. Минимальная высота поддона 800 мм. Для предотвращения воздействия атмосферных осадков оборудование и поддон покрываются "шатром" из полиэтиленовой пленки толщиной не меньше 100 мкм, с надежным закреплением ее на оборудовании. Форма полиэтиленового "шатра" исключает накопление на нем атмосферных осадков. В поддон помещается адсорбирующий материал в количестве, достаточном для поглощения не меньше 110% объема жидкости, оставшейся в оборудовании. При упаковке крупногабаритного оборудования без слива жидкостей упаковывают и транспортируют в цельнометаллических стальных поддонах;
для твердых отходов. Малогабаритное оборудование, как содержащее жидкость, так и опорожненное, а также твердые СОЗ-содержащие отходы (пестициды, загрязненные грунт, средства индивидуальной защиты (далее - СИЗ) упаковываются в полиэтиленовую пленку толщиной не меньше 100 мкм и помещаются в ООН-сертифицированные емкости с объемом достаточным для удержания 125% объема жидкости в оборудовании. При наличии жидких СОЗ, емкости заполняются адсорбентом в количестве, способном впитать 110% свободно текущей жидкости, находящейся в оборудовании. В одну бочку или контейнер помещаются несколько единиц оборудований, при условии наличия в ней достаточного места и количества адсорбента. Для закрепления оборудования внутри емкостей используются монтажная пена, блоки из пенополистирола. При обнаружении нарушения герметичности оборудования, места протечек заделываются специализированными герметиками перед упаковкой.
Для твердых отходов используются следующие виды упаковок:

UN1A2Y болат бөшкелер;
UN11A, UN11B, UN11N, UN21A, UN21B және UN21N болат контейнерлері;
UN11H1, UN11H2, UN21H1 және UN21H2 қатты пластик контейнерлер.
БҰҰ сертификаты бар ұқсас сыйымдылықтар.
Сұйық ЖҚОЛ – және ПХД қамтитын қалдықтар, оның ішінде электр жабдығынан ағызылатын сұйықтықтар үшін БҰҰ сертификатталған сыйымдылықтың келесі түрлері пайдаланылады:
200-250 литр, алынбайтын үстіңгі қақпағы бар сұйық қалдықтарға арналған UN1A1Y болат бактар;
UN31A, UN31B, UN31N контейнерлері мен цистерналары, көлемі 1000 литрден астам, БҰҰ сертификаты бар ұқсас сыйымдылықтар.
Сұйық қалдықтарды қаптау кезінде сыйымдылықтарда сұйықтықтың жылулық кеңею коэффициентін ескере отырып, жеткілікті мөлшерде кеңістік қалдырылады. Сыйымдылықтарды олардың көлемінің 95%-дан артық толтыруға жол берілмейді. БҰҰ сертификаты бар ыдыстарға салынбаған, ЖҚОЛ қамтитын қалдықтар сақтауға және тасымалдауға қабылданбайды.
36. ЖҚОЛ қамтитын қаптауыштың немесе ыдыстың бүтіндігі бұзылған жағдайда, одан әрі қауіпсіз жұмыс істеу үшін қайталама қаптауыш үлкенірек өлшемдегі ыдыста жүзеге асырылады немесе зақымдалған қаптауыш адсорбенті бар металл тұғырыққа салынады.
2-параграф. Құрамында ПХД бар жабдықтарды пайдаланудан шығару
37. ПХД қамтитын жабдықтарды қолданыстан экологиялық қауіпсіз шығарудың негізгі міндеті оны заңнаманың және нормативтік-құқықтық құжаттардың барлық талаптарын сақтай отырып, ПХД қоршаған ортаға түсуіне жол бермеу және жұмысшылардың денсаулығына оның зиянды әсерінен қорғау шартымен кейіннен жою, кәдеге жарату, залалсыздандыру немесе құрту үшін ПХД қамтитын қалдықтар санатына ауыстыру болып табылады.
38. ПХД концентрациясы – ПХД-ның үлестік құрамы. ПХД концентрациясын анықтау кезінде массалық (салмақтық) арақатынас – килограмға миллиграмм (мг/кг) немесе "ppm" ("ppm" концентрациясының бірлігі шетелдік өндіріс жабдығының паспорттарында пайдаланылады, "миллионға шаққандағы бөліктерді" білдіреді, мг/кг-мен сан жағынан сәйкес келеді) пайдаланылады. Сұйықтықтар үшін сұйықтықтың нақты көлемдік тығыздығын кг/л міндетті түрде көрсете отырып, көлемдік қатынас қолданылады, мысалы, литріне миллиграмм. Стокгольм конвенциясы салмақ пайызымен көрсетілген концентрация коэффициентін пайдаланады, келтірілген өлшем бірліктері бір-бірімен келесідей байланысады: 0,001% = 1 мг/кг =1 ppm;
39. ПХД болуы – диэлектрлік сұйықтықта 0,05% және одан жоғары концентрацияда ПХД болуы (≥ 50 мг/кг).
40. ПХД болмауының объективті куәлігі – жабдықтардың нақты есепке алу бірлігінде ПХД өлшенген концентрациясы 0,05% - дан (<50 мг/кг) кем ПХД-ға талдау нәтижелері (сынақ хаттамалары).

стальные бочки UN1A2Y;
стальные контейнеры UN11А, UN11В, UN11N, UN21A, UN21B и UN21N;
жесткие пластиковые контейнеры UN11H1, UN11H2, UN21H1 и UN21H2;
аналогичные ООН-сертифицированные емкости.
Для жидких СОЗ и ПХД-содержащих отходов, включая жидкости, слитых из электрооборудования, используются следующие виды тары, сертифицированные ООН:
стальные бочки UN1A1Y для жидких отходов с несъҰмной верхней крышкой, объемом 200-250 литров;
контейнеры и цистерны UN31А, UN31В, UN31N, объемом свыше 1000 литров, аналогичные ООН-сертифицированные емкости.
При упаковке жидких отходов, в емкостях оставляется достаточное пространство с учҰтом коэффициента теплового расширения жидкости. Недопустимо заполнение емкостей больше чем на 95% их объема. Не принимаются на содержание в пунктах хранения и для перевозки СОЗ-содержащие отходы, упакованные не в ООН-сертифицированные емкости.
36. При повреждении целостности упаковки или тары с СОЗ-отходами для дальнейшего безопасного обращения с ними производится вторичная упаковка в тару большего размера или поврежденная упаковка помещается в металлический поддон с адсорбентом.
Параграф 2. Вывод из эксплуатации ПХД-содержащего оборудования
37. Основной задачей экологически безопасного вывода ПХД-содержащего оборудования из эксплуатации является его перевод в категорию ПХД-содержащих отходов с соблюдением всех требований законодательства и нормативно-правовых документов для последующего удаления, утилизации, обезвреживания или уничтожения при условии предотвращения попадания ПХД в окружающую среду и предохранения здоровья работающих от его вредного воздействия.
38. Концентрация ПХД – удельное содержание ПХД. При определении концентрации ПХД используется массовое (весовое) соотношение –мг/кг или "ppm" (единица концентрации "ppm" используется в паспортах оборудования иностранного производства, означает "частей на миллион", численно совпадает с мг/кг). Для жидкостей используется объемное соотношение, миллиграмм на литр при обязательном указании удельной объемной плотности жидкости в килограмм на литр. В Стокгольмской конвенции используется соотношение концентрации, выраженной в весовых процентах, единицы измерения соотносятся между собой следующим образом: 0,001% = 1 мг/кг =1 ppm.
39. Присутствие ПХД в диэлектрической жидкости в концентрации 0,05% и больше (≥ 50 мг/кг).
40. Объективное свидетельство отсутствия ПХД – результаты анализов (протоколы испытаний) на ПХД с измеренной концентрацией ПХД меньше 0,05% (<50 мг/кг) в конкретной учетной единице оборудования.

41. ПХД болмауы - ПХД болмауының объективті куәлігімен расталған ПХД 50 мг/кг кем концентрацияда болу фактісі.
42. ПХД қамтитын жабдық - құрамында ПХД концентрациясы 0,05 % (500 мг/кг) және одан жоғары заттар бар кез келген жабдық, оның ішінде электр жабдығы.
43. ПХД-ластанған жабдық, - құрамында 0,005%-дан 0,05%-ға дейін (≥50 мг/кг, бірақ <500 мг/кг) концентрациясында ПХД бар немесе беттік ластануы >50 мг/м2 болатын кез келген жабдық, оның ішінде электротехникалық жабдық түрі.
44. ПХД қамтитын қалдықтар, ПХД-қалдықтар - ПХД концентрациясы 0,05 % (500 мг/кг және одан астам) бар қалдықтар, оларға есептен шығарылған ПХД-жабдық, топырақ, топырақ, су, ПХД ластанған түптік шөгінділер (майлар, құрылыс қалдықтары, шүберек, арнайы киім, сорбенттер, еріткіштер) жатады.
45. ПХД-ластанған заттар, материалдар мен қалдықтар-құрамында 0,005-тен 0,05%-ға дейінгі (≥ 50 мг/кг, бірақ <500 мг/кг) концентрациясында ПХД қамтитын қатты және сұйық заттар, материалдар мен қалдықтар, сондай-ақ беткі концентрациясы ≥ 50 мг/м2 болатын кеуекті емес беттер.
46. ПХД концентрациясы 50 мг/кг немесе одан аз қалдықтар, ал ПХД және ПХДФ үшін - 10 микрограмм токсикалық эквивалентті килограммға (бұдан әрі - ТЭ/кг) Стокгольм конвенциясына сәйкес таза болып саналады.
47. Кодекстің 379-бабының 3-тармағына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органды хабардар етпей, құрамында жойылуы қиын органикалық ластағыштары бар қалдықтардың меншік иесін ауыстыруға тыйым салынады.
48. ПХД қамтитын жабдықты қолданыстан шығару кезінде ПХД қамтитын жабдықтар тізіліміндегі, меншік иесінің ақпараттық парағындағы және жабдықтардың сәйкестендіру нысандарындағы жазбалар жаңартылады.
49. ПХД қамтитын жабдықты жоспарлы қолданыстан шығаруға дейін 30 күннен кешіктірмей меншік иесі немесе иесі бұл туралы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органды жазбаша хабардар етеді.
50. ПХД қамтитын жабдықты қолданыстан шығарғаннан кейін меншік иесі немесе иесі оларды кейіннен залалсыздандыру немесе жою үшін сақтау орындарында сақталуын қамтамасыз етеді.
51. ПХД қамтитын жабдықтарды қолданыстан шығарғаннан кейін үш ай ішінде меншік иесі немесе иесі қауіпті қалдықтар паспортын әзірлеу арқылы экологиялық заңнаманың талаптарына сәйкес қолданыстан шығарылған жабдықты қалдықтар санатына ауыстырады. ПХД жабдықтарын қолданыстан шығару күні кәсіпорын басшысының ПХД жабдықтарын ПХД қалдықтары санатына ауыстыру үшін қолданыстан шығару туралы бұйрығында көрсетілген күн болып табылады.
52. Жабдықты бөлшектеу барысында оның герметикалығын сақтау бойынша шаралар қабылданады. Бөлшектелген жабдық бөлшектенгеннен кейін бірден осы Қағидаларға 2-тараудың 1-параграфының талаптарына сәйкес қапталады.

41. Отсутствие ПХД – факт содержания ПХД в концентрации меньше 50 мг/кг, подтвержденный объективным свидетельством отсутствия ПХД.
42. ПХД-содержащее оборудование – любое оборудование, в том числе электрооборудование, которое содержит вещества с концентрацией ПХД 0,05 % (500 мг/кг) и больше.
43. ПХД-загрязненное оборудование – любой тип оборудования, в том числе электротехническое, которое содержит ПХД в концентрации от 0,005% до 0,05 % (≥ 50 мг/кг, но <500 мг/кг) или поверхностное загрязнение составляет> 50 мг/м2.
44. ПХД-содержащие отходы, ПХД-отходы – отходы с концентрацией ПХД 0,05 % (500 мг/кг и больше) к которым относятся списанное ПХД-оборудование, почва, грунты, вода, донные отложения, загрязненные ПХД (масла, строительные отходы, ветошь, спецодежда, сорбенты, растворители).
45. ПХД-загрязненные вещества, материалы и отходы – твердые и жидкие вещества, материалы и отходы, содержащие ПХД в концентрации от 0,005 до 0,05 % (≥ 50 мг/кг, но <500 мг/кг), а также не пористые поверхности, имеющие поверхностную концентрацию ≥ 50 мг/м2.
46. Отходы с концентрацией ПХД - 50 мг/кг или меньше, а для ПХДД и ПХДФ - 10 микрограмм токсического эквивалента на килограмм (далее – ТЭ/кг) согласно Стокгольмской конвенции считаются чистыми.
47. В соответствии с пунктом 3 статьи 379 Кодекса не допускается смена собственника отходов, содержащих стойкие органические загрязнители, без уведомления уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
48. При выводе из эксплуатации ПХД-содержащего оборудования обновляются записи в реестре ПХД-содержащего оборудования, информационном листе собственника и идентификационных формах оборудования.
49. Не позднее, чем за 30 дней, перед запланированным выводом из эксплуатации ПХД-содержащего оборудования, собственник письменно уведомляет об этом уполномоченный орган в области охраны окружающей среды.
50. После вывода ПХД-содержащего оборудования из эксплуатации собственник обеспечивает их безопасное содержание в пунктах хранения для последующего обезвреживания или уничтожения.
51. В течение трех месяцев после вывода ПХД-содержащего оборудования из эксплуатации, собственник переводит выведенное из эксплуатации оборудование в категорию отходов, путем разработки паспорта опасных отходов. Датой вывода ПХД-оборудования из эксплуатации является дата, указанная в приказе руководителя предприятия о выводе ПХД-оборудования из эксплуатации для перевода в категорию ПХД-отходов.
52. В ходе демонтажа оборудования принимаются меры по сохранению его герметичности. Демонтированное оборудование сразу после демонтажа упаковывается согласно требованиям параграфа 1 главы 2 настоящих Правил.

53. Ағып кету іздері бар жабдық арнайы жұмыс істеуді қажет етеді. Егер жабдық сұйықтықты ағызбай бөлшектелсе, анықталған ағып кетулердің барлық орындары бөлшектелгенге дейін арнайы герметикпен бітеледі. Мұндай жабдық тек болат тұғырларға немесе төгілуді болдырмайтын герметикалық контейнерлерге салынған кезде бөлшектеледі.
54. Көлемі 200 литрден аспайтын, толық герметикалығын сақтаған және корпустың ағуы мен коррозиясының іздері жоқ жабық түрдегі шағын көлемді жабдық оны пайдалану орындарынан бөлшектенеді және ПХД ашпай және төгілмей оралады.
55. ПХД қамтитын ірі көлемі 200 литрден асатын жабдық пайдаланудан шығарылғаннан кейін тасымалдау кезінде ағып кетпеу үшін ПХД ағызуға жатады. Ешқандай саңылаусыз және ашпалы қақпақтары жоқ, ағып кету іздері жоқ толық герметикалық бір бөліктен тұратын үлкен конденсаторлар ПХД-ны төгусіз қаптауға болады.
56. ПХД қауіпсіз төгілу және айқаспалы ластануды болдырмау үшін мыналардың болуын қамтамасыз ету керек:
төгілген мұнайдың болжамды көлемінің 125% мөлшерінде мұнайды төгуге арналған БҰҰ сертификаты бар сыйымдылықтар. Суды төгу алдында сыйымдылықтарда да осы Қағидаларға сәйкес ПХД бар деп алдын ала таңбаланады және оларға ҚСН беріледі;
ПХД-мен жұмыс істеуге жарамды ЖҚҚ қолдану арқылы қауіпсіз еңбек жағдайлары;
тек сұйық ПХД айдауға арналған сорғылар мен қосқыш шлангтарды қоса алғанда, ПХД қамтитын жабдыққа арналған құралдар мен жабдықтардың жиынтығы;
төгілулермен күресу құралдарының жиынтығы;
өрт сөндірудің бастапқы құралдары;
алғашқы көмек қобдишасы;
дренажды ПХД бар сыйымдылықтар үшін дайындалған қойма немесе ПХД қалдықтарын сақтау орындарында сақтауға рұқсаты бар ұйымға ПХД беру туралы келісім.
57. Төгілудің алдын алу үшін ПХД ағызу процедурасынан бұрын ағызу алаңы бір немесе екі қабат қатты полиэтиленмен жабылған. ПХД айдауға және ағызуға арналған жабдықтың астында, шлангілерді қосу, бекіту арматурасын орналастыру орындарында тұғырықтар орнатылады. ПХД қамтитын қалдықтар түзілетін көлемді азайту үшін тұғырықтар мен сыйымдылықтар да полиэтиленмен жабылады.
58. Жабдықтан сұйықтықтарды айдау немесе ағызу дайындаушы зауыттың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады. Сұйықтықтың негізгі мөлшерін алып тастағаннан кейін жабдық ең жоғары ықтимал сұйықтық мөлшерін төгу үшін қажетті бұрышпен еңіспен орнатылады
59. ПХД қамтитын жабдықты оны орнату орнынан алып тастағаннан кейін сайт ағып кетулер мен төгілулердің бар-жоғына көзбен шолып тексеріледі және олар анықталған кезде тазалау (ремедиация) жүргізіледі.

53. Оборудование со следами утечек требует специального обращения. Если оборудование демонтируется без слива жидкостей, все места обнаруженных утечек заделываются специальным герметиком до демонтажа. Такое оборудование демонтируется только с помещением в стальные поддоны или герметичные емкости, исключающие проливы.
54. Малогабаритное оборудование закрытого типа исполнения без открываемых конструктивных отверстий объемом не больше 200 литров, сохранившее полную герметичность и не имеющее следов утечек и коррозии корпуса, демонтируется на месте его эксплуатации и упаковывается без вскрытия и слива ПХД.
55. Крупногабаритное ПХД-содержащее оборудование объемом больше 200 литров после вывода из эксплуатации подлежит сливу ПХД во избежание утечек при транспортировке. Крупногабаритные оборудования в полностью герметичных неразъемных корпусах без отверстий и съемных крышек, не имеющие следов утечек, допускается упаковывать без слива ПХД.
56. Для безопасного слива ПХД и предотвращения перекрестного загрязнения обеспечивают наличие:
ООН-сертифицированные емкости для сливаемого масла в объеме 125 % от предполагаемого объема сливаемого масла. Перед сливом емкости предварительно маркируются как ПХД-содержащие в соответствии с настоящими Правилами и им присваивается ИНУ;
безопасные условия труда с применением СИЗ, пригодных для работы с ПХД;
комплект инструментов и оборудования для ПХД-содержащего оборудования, включая насос и соединительные шланги, предназначенные исключительно для перекачивания жидких ПХД;
комплект средств для борьбы с проливами;
первичные средства пожаротушения;
аптечку первой помощи;
подготовленный пункт хранения емкостей со слитыми ПХД или договор о передаче ПХД в организацию, имеющую разрешение на содержание в пунктах хранения ПХД-отходов.
57. Перед процедурой слива ПХД для предотвращения пролива, участок для слива покрывается одним или двумя слоями прочного полиэтилена. Под оборудованием для перекачки и слива ПХД, в местах соединения шлангов, размещения запорной арматуры устанавливаются поддоны. Для уменьшения объемов, образующихся ПХД-содержащих отходов поддоны и емкости, также покрываются полиэтиленом.
58. Откачка или слив жидкостей из оборудования производится в соответствии с требованиями завода изготовителя. После удаления основного количества жидкости, оборудование устанавливается с наклоном, под необходимым углом для слива максимально возможного количества жидкости.
59. После удаления ПХД-содержащего оборудования с места его установки, визуально обследуется площадка на предмет наличия утечек и проливов, и при их обнаружении проводится очистка (ремедиация).

3-параграф ЖҚОЛ және ЖҚОЛ қамтитын қалдықтарды беру және қабылдау және оларды сақтау пункттерінде ұстау.
60. ЖҚОЛ және ЖҚОЛ қамтитын қалдықтар мамандандырылған ұйымдарда сақтау пункттерінде ұстауға міндетті түрде беру шарты болған кезде және беру туралы уәкілетті органды хабардар еткен кезде жол беріледі.
61. ЖҚОЛ және ЖҚОЛ қамтитын қалдықтар қалдықтарды қабылдауға мынадай құжаттар болған кезде жол беріледі:
қалдықтардың меншік иесімен немесе иесімен сақтау пункттерінде ұстауға қалдықтарды қабылдау туралы шарт;
қалдықтарды ілеспе жүкқұжат тасымалдау;
қауіпті қалдықтар паспортының куәландырылған көшірмесі;
тауар-көлік жүкқұжаты;
өлшеу актісі;
ПХД-жабдығы болып табылатын қалдықтарға арналған ПХД-түгендеу тізілімінің сәйкестендіру нысандары мен көшірме үзіндісі;
ЖҚОЛ қалдықтардың меншік иесін ауыстыру туралы уәкілетті органның хабарламасын немесе меншік иесін ауыстырмай сақтау пункттерінде ұстауға беру туралы хабарламаны растайтын құжаттар.
62. ЖҚОЛ және ЖҚОЛ қамтитын қалдықтарды қабылдау кезінде сақтау пунктінің меншік иесі немесе иесі мынадай рәсімдерді жүзеге асырады:
қажетті құжаттардың болуын тексеру;
ЖҚОЛ қалдықтарды қабылдау-беру актісін ресімдеу;
қалдықтарды көзбен қарап тексеру – қаптауыштың бүтіндігі, герметикалығы бұзылған және таңбалануы дұрыс болмаған кезде қалдықтарды сақтау пунктінде ұстауға жол берілмейді;
ЖҚОЛ-қамтитын қалдықтар "ЖҚОЛ-қалдықтарды есепке алу журналында" тіркеу. ПХД қамтитын қалдықтар мұндай журналда ЖҚОЛ түрлерінен бөлек есепке алынады. Журналдар нөмірленеді, бауланады, мөрмен, мөртабанмен немесе жауапты адамның қолымен расталады.
63. ЖҚОЛ және ЖҚОЛ қамтитын қалдықтар қалдықтарды сақтау пункттерінде оларды залалсыздандыру немесе құрту сәтіне дейін ұстау Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның тізбесіне енгізілген Кодекстің 379-бабының, осы Қағидалардың, ұлттық стандарттардың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
ЖҚОЛ және ЖҚОЛ қамтитын қалдықтарды сақтау пункттерінде уақытша сақтау олар орналастырылған сәттен бастап 24 айдан аспайтын мерзімге жүзеге асырылады. Бұл ретте уақытша сақтау сот шешімімен республикалық меншікке берілген иесіз қауіпті қалдықтарға қолданылмайды.
64. ЖҚОЛ және ЖҚОЛ қамтитын қалдықтарды 1000 кг-нан астам мөлшерде ұстау қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның және төтенше жағдайлар жөніндегі уәкілетті органның қатысуымен комиссия актісімен расталады. ЖҚОЛ және ЖҚОЛ қамтитын қалдықтар сақталатын ғимараттар мен сақтау орынжайлары осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес таңбаланады.
65. ЖҚОЛ және ЖҚОЛ қамтитын қалдықтардың иелері мен меншік иелері мамандандырылған ұйымдар арқылы сақтайды немесе осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін сақтау орындарын өз бетінше ұйымдастырады.

Параграф 3. Передача и прием СОЗ и СОЗ-содержащих отходов и их содержание в пунктах хранения.
60. Передача СОЗ и СОЗ-содержащих отходов на содержание в пунктах хранения в специализированных организациях допускается при обязательном наличии договора на передачу и уведомлении уполномоченного органа в области охраны окружающей среды о передаче.
61. Прием СОЗ и СОЗ-содержащих отходов допускается при наличии следующих документов:
договор о приеме отходов на содержание в пунктах хранения с собственником отходов;
сопроводительная накладная перевозки отходов;
заверенная копия паспорта опасных отходов;
товарно-транспортная накладная;
акт взвешивания;
идентификационные формы и выписка из реестра ПХД-инвентаризации для отходов, представляющих собой ПХД-оборудование;
документы, подтверждающие уведомление уполномоченного органа в области охраны окружающей среды о смене собственника СОЗ-содержащих отходов или уведомление о передаче на содержание в пунктах хранения без смены собственника.
62. При приеме СОЗ и СОЗ-содержащих отходов собственник пункта хранения осуществляет следующие процедуры:
проверка наличия необходимых документов;
оформление акта приема-передачи СОЗ-отходов;
при визуальном осмотре отходов и обнаружении нарушении целостности, герметичности и неправильной маркировки упаковки, отходы не допускаются к содержанию в пункте хранения;
регистрация СОЗ-содержащих отходов в "Журнале учета СОЗ-отходов". ПХД-содержащие отходы учитываются в таком журнале отдельно от видов СОЗ. Журналы пронумеровываются, шнуруются, заверяются печатью, штампом или подписью ответственного лица.
63. Содержание в пунктах хранения СОЗ и СОЗ-содержащих отходов до момента их обезвреживания или уничтожения осуществляется в соответствии с требованиями статьи 379 Кодекса, настоящих Правил, национальных стандартов, включенных в перечень уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
Временное хранение СОЗ и СОЗ-содержащих отходов в пунктах хранения осуществляется на срок не больше 24 месяцев с момента их размещения. При этом временное хранение не распространяется на бесхозяйные опасные отходы, переданные решением суда в республиканскую собственность.
64. Содержание СОЗ и СОЗ-содержащих отходов в количестве больше 1000 кг подтверждается актом комиссии с участием уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и уполномоченного органа по чрезвычайным ситуациям. Здания и помещения для хранения СОЗ и СОЗ-содержащих отходов маркируются согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
65. Собственники СОЗ и СОЗ-содержащих отходов осуществляют хранение посредством специализированных организаций, либо самостоятельно организовывают пункты хранения, соответствующие требованиям настоящих Правил.

66. ЖҚОЛ және құрамында ЖҚОЛ қамтитын сақтау пункттерінде қалдықтардың басқа түрлерін сақтауға немесе құрамында ЖҚОЛ және құрамында ЖҚОЛ қамтитын қалдықтарды операциялардың өзге де түрлерін жүзеге асыруға жол берілмейді.
67. Меншік иелері немесе меншік иелері өз аумағында сақтау пункттерін ұйымдастыру кезінде мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
ЖҚОЛ қамтитын қалдықтарды сақтау процесінде түзілетін болатын қалдықтарды тұрақты түгендеуді, есепке алуды және сертификаттауды жүргізеді.
қалдықтарды бастапқы және кезекті есепке алу журналын (қалдықтардың түрі, олардың саны, қасиеттері, пакеттердің саны және сәйкестендіру нөмірлері) жүргізуге және жинақталған және тасымалданатын қалдықтардың жай-күйіне мониторинг жүргізеді;
ЖҚОЛ қамтитын қалдықтармен төтенше жағдайлардың алдын алу және құрту жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлейді;
экологиялық қауiптi қызмет түрi ретiнде ЖҚОЛ қамтитын қалдықтарды басқаруды мiндеттi экологиялық сақтандыруды қамтамасыз етедi.
68. ЖҚОЛ қамтитын қалдықтарды сақтау қоймаларының иелері мен меншік иелері мыналарды жүзеге асырады:
қалдықтармен жұмыс істеуге алдын ала және кезеңді медициналық тексеруден және ЖҚОЛ қамтитын қалдықтарымен тиеу, түсіру және қаптау жұмыстарын жүргізу кезінде, сондай-ақ жазатайым оқиғалар мен оқыс оқиғалардан кейінгі қауіпсіздік техникасы бойынша оқудан өткен адамдарды жібереді;
ЖҚОЛ-мен жұмыс істеу үшін жарамды ЖҚҚ, арнайы киім мен аяқ киім, төгілулерге қарсы күрес жиынтықтарын, тұғырықтарды, БҰҰ-сертификатталған сыйымдылықты, алғашқы көмек көрсету құралдарын, алғашқы өрт сөндіру құралдарын және өртке қарсы құрал-жабдықты беру.
69. Қалдықтарды ұшқын шығаратын көздердің, жылыту құрылғыларының жанында ұстауға жол берілмейді.
70. Қосалқы қалдықтары бар бүлінген қаптауыштар (сыйымдылықтар) анықталған кезде олар бүлінген қаптауышты ауыстыру үшін қайта қаптауыш аймағына ауыстырылады.
71. Өртке қарсы құрал-саймандарға кіру жолдарын үйіп тастауға рұқсат етілмейді.
72. Трансформаторлар оларды ашалы автотиегішпен не кранмен жылжыту үшін және сақтау пунктінде ұстау үшін металл тұғырықтарға орнатылады.
73. Бөшкелер жүк паллеттеріне орнатылады және паллеттерге тиісті бекіту құралдарымен бекітіледі.
74. Сақтау пункттерінде қаптауыштар мен жүктерді ұстау металдың тоттануын болдырмайтын тұғырықтарда жүзеге асырылады.
75. Қалдықтардың қаптауыштарын қатарлау кезінде олардың қатарлап сырғып кетуін болдырмау үшін оларды таңу қамтамасыз етіледі.
76. Қаптауыштар паллеттерге қаптауыштарды қайта толтырмай оқылуы үшін сыртқы таңбамен таңбаланады.
77. Ғимараттар немесе ТҚҚ қалдықтарын сақтайтын орынжайлар (бұдан әрі ғимараттар мен орынжайлар) келесі шарттарға сәйкес болуы керек:
барлық ғимараттардағы, орынжайлардағы және алаңшалардағы едендер химиялық әсерлерге төзімді, тозуға төзімді өткізбейтін полимерлі жабыны бар бетон және асфальтбетоннан немесе металдан жасалған тұтас үздіксіз жабыннан тұрады:
ғимараттар мен орынжайларда көмір сүзгісімен немесе барабар органикалық бу сіңіргішпен жабдықталған мәжбүрлі сору-шығару желдеткішінен тұрады;
ғимараттар мен орынжайлардың ішінде міндетті түрде кәріз, оның ішінде сыртқы кәріз жүйелеріне, дренаждарға, нөсер арналарына немесе су қоймаларына қосылған нөсер және дренаж жүйелері болмайды.

66. В пунктах хранения СОЗ и СОЗ-содержащих отходов не допускается хранение других видов отходов или осуществление иных видов операций, не связанных с содержанием СОЗ и СОЗ-содержащих отходов.
67. Собственники при организации пунктов хранения на своей территории осуществляют следующие мероприятия:
проводят регулярную инвентаризацию, учет и паспортизацию отходов, образующихся в процессе содержания СОЗ-отходов;
ведут журнал первичного и регулярного учета отходов (вид отходов, их количество, свойства, количество и идентификационные номера упаковок) и мониторинг состояния накопленных и перемещаемых отходов;
разрабатывают план мероприятий по предотвращению и ликвидации аварийных ситуаций с СОЗ-отходами;
обеспечивают обязательное экологическое страхование деятельности по обращению с СОЗ-отходами как экологически опасного вида деятельности.
68. Собственники пунктов хранения СОЗ-отходов осуществляют:
допуск к работе с отходами лиц, прошедших предварительный и периодический медицинский осмотр, и обучение технике безопасности при погрузочно-разгрузочных и упаковочных работах с СОЗ-отходами, а также по ликвидации последствий аварий и инцидентов;
предоставление СИЗ, спецодежды и обуви, пригодных для работы с СОЗ, комплектов борьбы с проливами, поддонов, ООН-сертифицированной тары, средств оказания первой помощи, первичных средств пожаротушения и противопожарного инвентаря.
69. Не допускается содержать отходы вблизи источников искрообразования, нагревательных приборов.
70. При обнаружении поврежденных упаковок (емкостей) с СОЗ-отходами, они перемещаются в зону переупаковки для замены поврежденной упаковки.
71. Не допускается загромождать проходы и доступы к противопожарному инвентарю.
72. Трансформаторы устанавливаются на (в) металлические поддоны для перемещения их вилочным автопогрузчиком либо краном и для содержания в пункте хранения.
73. Бочки устанавливаются на грузовые паллеты и фиксируются на паллетах соответствующими крепежными средствами.
74. Содержание в пунктах хранения упаковок и грузов осуществляется на подставках, предупреждающих коррозию металла.
75. При штабелировании упаковок отходов обеспечивается их перевязка для исключения их сползания в штабеле.
76. Упаковки устанавливается на паллеты маркировкой наружу.
77. Здания или помещения в качестве пунктов хранения СОЗ-отходов (далее здания и помещения) должны соответствовать следующим условиям:
полы во всех зданиях, помещениях и на площадках бетонные и асфальтобетонные с износостойким непроницаемым полимерным покрытием, устойчивым к химическим воздействиям и имеют уклон для сбора проливов в приемнике;
здания и помещения имеют принудительную приточно-вытяжную вентиляцию, оснащенную угольным фильтром или адекватным поглотителем органических паров;
внутри зданий и помещений обязательно отсутствует канализация, в том числе ливневая и дренажные системы, соединенные с внешними канализационными системами, водостоками, ливнеотводными каналами или водоемами.

78. ЖҚОЛ және ЖҚОЛ қамтитын қалдықтарды сақтау пункттері мыналармен:
ЖҚОЛ қамтитын сұйықтықтардың төгілу салдарын жоюға арналған құралдардың апатқа қарсы жиынтығымен,
қаптауыштар мен жүк бірліктеріне арналған тұғырықтармен, төгілу және ЖҚОЛ және ЖҚОЛ қамтитын қалдықтармен жұмыс істеу кезінде түзілетін ЖҚОЛ және ЖҚОЛ қамтитын қалдықтар үшін БҰҰ-ның таңбаланған бос ыдыстарымен және қолданыстан шыққан сыйымдылықтарды ауыстыру үшін және ПХД зақымданған кезде алғашқы көмек көрсету үшін арнайы жинақталған дәрі қобдишасымен жабдықталады.
4-параграф. ЖҚОЛ және ЖҚОЛ қамтитын қалдықтарды тасымалдау
79. ЖҚОЛ және ЖҚОЛ қамтитын қалдықтар қауіпті жүктер болып табылады.
80. ЖҚОЛ және ЖҚОЛ қамтитын қалдықтар, оның ішінде ПХД қамтитын жабдықтар мен заттарды тасымалдау автомобиль, теміржол, су және әуе көлік түрлерімен жүзеге асырылады.
81. ЖҚОЛ және ЖҚОЛ қамтитын қалдықтар олардың түзілу, жинақталу орындары немесе объектілері, сақтау пункті, құрту объектісі арасында тасымалдау, қауіпті жүктерді тасымалдауға арналған көлік құралдарымен жүргізіледі.
82. ЖҚҚ және құрамында қалдықтары бар қалдықтарды тасымалдау төгілулердің, сұйықтықтардың ағып кетуінің және ЖҚҚ-ның Халықтың денсаулығы мен қоршаған ортаға әсерінің алдын алу үшін сақтық шараларын сақтай отырып жүзеге асырылады.
83. ЖҚОЛ және ЖҚОЛ қамтитын жабдықтарды тасымалдау осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін сертификатталған қаптауыштарда ғана жүзеге асырылады. Қаптауыштарды таңбалаусыз және ҚСН-сіз тасымалдауға жол берілмейді.
5-параграф. ЖҚОЛ және ЖҚОЛ қамтитын қалдықтарды залалсыздандыру, құрту және кәдеге жарату технологиялары
84. Кәсіпкерлік субъектілері Қауіпті қалдықтарды қайта өңдеу, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) құрту жөніндегі жұмыстарды орындау үшін (қызметтер көрсету) Кодекстің 336-бабының, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес, қызметтің тиісті кіші түрі бойынша қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге лицензия алады.
85. Құртылатын қалдықтардың әрбір партиясына қалдықтардың меншік иесі, қалдықтардың атауы мен көлемі және жою әдісі көрсетілген құрту Сертификаты беріледі.
86. Құртылған ЖҚОЛ және ЖҚОЛ қамтитын қалдықтардың меншік иелері оларды жою туралы сертификат алған сәттен бастап бір ай ішінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға сертификатты қоса бере отырып, оларды жою туралы есеп жолдайды.
87. ЖҚОЛ залалсыздандыру және жоюдың барлық пайдаланылатын қондырғылары (қондырғылар кешендері) үшін құрту және жою тиімділігінің коэффициенті (бұдан әрі - ҚЖТК) ең аз дегенде – 99,999%-ды, жою тиімділігінің коэффициенті (бұдан әрі - ЖТК) ең аз дегенде - 99,999%-ды құрайды.

78. Пункты хранения СОЗ и СОЗ-содержащих отходов оборудуются:
противоаварийным комплектом средств для ликвидации последствий проливов СОЗ-содержащих жидкостей,
поддонами для упаковок и грузовых единиц, пустыми нумерованными маркированными ООН-сертифицированными емкостями для СОЗ-содержащих отходов, образующихся при проливах и обращении с СОЗ-отходами и для замены емкостей, вышедших из строя и специально укомплектованной аптечкой для оказания первой помощи при поражении ПХД.
Параграф 4. Транспортировка СОЗ и СОЗ-содержащих отходов
79. СОЗ и СОЗ-содержащие отходы являются опасными грузами.
80. Транспортировка СОЗ и СОЗ-содержащих отходов, в том числе перевозка ПХД-содержащего оборудования, отходов и веществ осуществляется автомобильным, железнодорожным, водным и воздушным видами транспорта.
81. Транспортировка СОЗ и СОЗ-содержащих отходов между местами или объектами их образования, накопления, пунктом хранения, объектом уничтожения производится транспортными средствами, предназначенными для перевозки опасных грузов.
82. Транспортировка СОЗ и СОЗ-содержащих отходов, осуществляется с соблюдением мер предосторожности для предотвращения проливов, утечек жидкостей и воздействия СОЗ на здоровье населения и окружающую среду.
83. Транспортировка ПХД-содержащего оборудования осуществляется только в ООН-сертифицированных упаковках, соответствующих требованиям настоящих Правил.
Параграф 5. Требования и технологии обезвреживания, уничтожения и удаления СОЗ и СОЗ-содержащих отходов
84. Для выполнения работ (оказания услуг) по переработке, обезвреживанию, утилизации и (или) уничтожению опасных отходов субъекты предпринимательства получают лицензию на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды по соответствующему подвиду деятельности согласно требованиям статьи 336 Кодекса, Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
85. На каждую партию уничтожаемых отходов выдается Сертификат уничтожения с указанием собственника отходов, наименования и объема отходов и метода уничтожения.
86. Собственники уничтоженных СОЗ и СОЗ-содержащих отходов в течение месяца с момента получения Сертификата об их уничтожении направляют в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды отчет об их уничтожении с приложением Сертификата.
87. Коэффициент эффективности уничтожения и удаления (далее - КЭУУ) для всех используемых установок обезвреживания и уничтожения СОЗ составляет как минимум – 99,999%, коэффициент эффективности уничтожения (далее - КЭУ) составляет как минимум – 99,999%.

88. Жағу кезінде құрту тиімділігі (ҚТК) – 99,999% және жағу тиімділігінің коэффициенті – 99,99% қамтамасыз етіледі.
89. Екі сатылы жағу кезінде қалдықтарды жағудың температуралық режимі: Негізгі камерада 800 оС және жану камерасында 1200 оС. Бір сатылы жағу кезінде инсинератордағы температура 1200 оС-тан жоғары болады.
90. Жағу аймағында жанатын массаны табу екі секундтан кем болмауы керек (пештің ұзындығына байланысты). Қажетті турбулентті режимді және жанудың толықтығын құру үшін жанатын шикізат пен ауаны беру (есептік мөлшерге 10%-бен артық) қарсы ағынмен жүзеге асырылады.
91. Энергетикалық кәдеге жарату объектілерінде ПХД, ЖҚОЛ және ЖҚОЛ қамтитын қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуға тыйым салынады.
92. ПХД, ЖҚОЛ және ЖҚОЛ қамтитын қалдықтарды жағуға арналған қондырғы газдарды тазартудың бес-алты сатылы кешенді жүйесімен жарақталады және мынадай құрамдас бөліктерден тұрады:
газ температурасын пайдалану үшін талап етілетін келесі жабдықтарға дейін төмендету үшін рекуператор (жылу алмастырғыш, газ салқындатқыш) (қондырғылар үшін сағатына 500 кг-нан астам);
циклон, үлкен дисперсті қалқыма бөлшектерден газды тазарту үшін;
газ суөткізгіш (қуыс және саптама скрубберлер, Вентури скрубберлері, көбікті және барботажды скрубберлер және т.б.), газды ұсақ дисперсті қалқыма бөлшектерден тазарту, газды газ тәрізді қоспалардан суару сұйықтығына енгізілетін реагенттер есебінен тазарту үшін;
сұйық тамшылардан газды тазартуға арналған тамшылатқыш;
жүйенің кедергісін жеңу және қажетті газ шығынын қамтамасыз ету үшін желдеткіш (түтін сорғысы). Қажет болса, жүйе адсорбермен жабдықталуы мүмкін.
сұйық тамшылардан газды тазартуға арналған тамшылатқыш;
жүйенің кедергісін жеңу және қажетті газ шығынын қамтамасыз ету үшін желдеткіш (түтін сорғысы). Қажет болса, жүйе адсорбермен жабдықталуы мүмкін.

88. При сжигании обеспечивается эффективность уничтожения (КЭУ) – 99,999% и коэффициента эффективности сжигания – 99,99%.
89. Температурный режим сжигания отходов при двухступенчатом сжигании: 800оС в основной камере и 1200оС в камере дожига. При одноступенчатом сжигании температура в инсинераторе составляет выше 1200оС.
90. Нахождение сжигаемой массы в зоне сгорания должно быть не меньше двух секунд (в зависимости от длины печи). Для создания необходимого турбулентного режима и полноты сгорания, подача сжигаемого сырья и воздуха (с 10% избытком к расчетному количеству) осуществляется противотоком.
91. Не допускается энергетическая утилизация ПХД, СОЗ и СОЗ-содержащих отходов на объектах по энергетической утилизации.
92. Установка для сжигания ПХД, СОЗ и СОЗ-содержащих отходов оснащается пяти-шестиступенчатой комплексной системой очистки газов и состоит из следующих компонентов:
рекуператор (теплообменник, газоохладитель), для снижения температуры газа до требуемой для эксплуатации последующего оборудования (для установок свыше 500 килограмм на час);
циклон, для очистки газа от крупнодисперсных взвешенных частиц;
газопромыватель (полые и насадочные скрубберы, скруббер Вентури, пенные и барботажные скрубберы), для очистки газа от мелкодисперсных взвешенных частиц, очистки газа от газообразных примесей за счет реагентов, вводимых в орошающую жидкость;
каплеуловитель, для очистки газа от капель жидкости;
вентилятор (дымосос), для преодоления сопротивления системы и обеспечения необходимого расхода газа. При необходимости система оснащается адсорбером.

93. Бөлінетін газдарды кешенді тазартпай, жойылуы қиын органикалық ластағыштарды және хлормен қамтылған қалдықтарды жоюға арналған технологияларды пайдалануға тыйым салынады. Бөлінетін газдарды кешенді тазарту тазартылған бөлінетін газдардағы диоксиндер мен фурандардың бір текше метрге 0,1 нанограммадан аспайтын концентрацияда болуын қамтамасыз етуі тиіс.
2.1-кесте – Ағынды (ағызылған) сулардағы ластағыш заттардың концентрациясының шектеуі
Ластағыш заттар
Сүзілмеген сынамалардағы шектеу мәні, мг/л, (диоксиндер мен фурандар–нг/л)

93. Не допускается использование технологий для уничтожения СОЗ и СОЗ-содержащих отходов без комплексной очистки отходящих газов. Комплексная очистка отходящих газов должна обеспечивать содержание диоксинов и фуранов в очищенных отходящих газах в концентрациях не выше 0,1 нанограмм на кубический метр.
Таблица 2.1 – Пределы концентрации загрязняющих веществ в сточных (сбросных) водах
Загрязняющее вещество
Предельное содержание в нефильтрованных пробах, мг/л, (диоксины и фураны–нг/л)

10. Мырыш және оның қосылыстары, Zn қайта есептегенде
1,5
11. Диоксиндер (ПХДД) және фурандар (ПХДФ)
0,3 нг/л
Ескерту: * өлшемдердің жалпы санының 95%-ы үшін және барлық өлшемдердің 100%-ы үшін мән шектері.
94. ПХД, ЖҚҚ және ЖҚОЛ қамтитын қалдықтарды залалсыздандыру және құрту жөніндегі қондырғылар үшін атмосфералық ауаға шығарындылардағы (эмиссиялардағы) ластағыш заттар концентрациясының мынадай орташа тәуліктік шектері белгіленеді.
2.2-кесте – Атмосфералық ауаға шығарындылардағы ластағыш заттардың концентрациясының ең жоғары орташа тәуліктік шектері
Ластағыш зат
ПХДД және ПХДФ үшін шектеу мәні, мг/м3, нг/м3
1. Жалпы шаң
10
2. Газ тәрізді және ұшпалы органикалық заттар, органикалық көміртегін қайта есептегенде
10
3. Сутегі хлориді (HCl)
10
4. Сутегі фториді (HF)
1
5. Күкірт диоксиді (SO2)
50

10. Цинк и его соединения, в пересчете на Zn
1,5
11. Диоксины (ПХДД) и фураны (ПХДФ)
0,3 нг/л
Примечание: *пределы содержаний для 95% от общего количества измерений и для 100% всех измерений.
94. Для установок по обезвреживанию и уничтожению ПХД, СИЗ и СОЗ-содержащих отходов устанавливаются предельные средние суточные пределы концентрации загрязняющих веществ в выбросах (эмиссиях) в атмосферный воздух.
Таблица 2.2 – Предельные средние суточные пределы концентрации загрязняющих веществ в выбросах в атмосферный воздух
Загрязняющее вещество
Предельное
содержание, мг/м3,
нг/м3 для ПХДД и ПХДФ
1. Общая пыль
10
2. Газообразные и летучие органические вещества, в пересчете на органический углерод
10
3. Хлорид водорода (HCl)
10
4. Фторид водорода (HF)
1
5. Диоксид серы (SO2)
50

6. Азот монооксиді (NO) және азот диоксиді (NO2), NO2, қайта есептегенде
200
7. ПХДД және ПХДФ
0,1 нгТЭ
Орташа тәуліктік концентрациялар 24 сағат ішінде бір сағат аралықпен немесе 24 сағаттық уақыт аралығы ішінде қондырғының жұмыс режиміндегі жұмыс уақыты ішінде, бірақ кемінде 8 (сегіз) сағат өлшем нәтижелерінің орташа арифметикалық мәні ретінде есептеледі.
95. Ластағыш заттар шығарындыларының қалдықтарын термиялық залалсыздандыру кезінде 2.1, 2.2-кестелерде белгіленген шектеу құрамнан жоғары түзілуіне жол бермеу мақсатында, осы Қағидалардың 92-тармағына сәйкес түтін газдарын тазартудың сертификатталған кешенді жүйесімен жарақтандырылмаған қондырғыларды пайдалануға жол берілмейді.
Жойылуы қиын органикалық
ластағыштармен және оларды
қамтитын
қалдықтармен жұмыс істеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
ПХД қамтитын жабдықтар есепке алу тізілімі
№ р/с
Жабдықтардың атауы
Типі/маркасы
Ин
Тобы
Өндіруші,
Өндіруші ел
Шығарылған жылы
Дайындаушы зауытпен көзделген пайдалану мерзімі
кестенің жалғасы
Сұйықтықтың атауы
Жалпы салмағы, кг
Сұйықтықтың көлемі, кг
Орналастырылуы
Пайдалану мәртебесі (пайдалануда бар ма немесе пайдалануда жоқ па)
Ағып кетудің орын алуы
Қызмет көрсететін ұйымдар
(байланыс деректері)
Жойылуы қиын органикалық
ластағыштармен
және оларды қамтитын
қалдықтармен
жұмыс істеу қағидаларына
2-қосымша
Электр жабдықтарын ПХД-түгендеуді жүргізу жоспары
№ р/с
Іс-шара
Жауапты тұлға
Орындау мерзімі
Құжат/жазба
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Жойылуы қиын органикалық
ластағыштармен
және оларды қамтитын
қалдықтармен
жұмыс істеу қағидаларына
3-қосымша
ПХД түгендеу кезіндегі жабдықтардың сәйкестендіру нөмірінің құрылымы

6. Монооксид азота(NO) и диоксид азота (NO2), в пересчете на NO2
200
7. ПХДД и ПХДФ
0,1 нгТЭ
Средние суточные концентрации вычисляются как среднее арифметическое результатов измерений с интервалом в один час в течение 24 часов или в течение времени работы установки в рабочем режиме в течение 24-часового интервала времени, но не меньше 8 (восьми) часов.
95. С целью недопущения образования при термическом обезвреживании отходов выбросов загрязняющих веществ выше предельного содержания, установленных в таблицах 2.1, 2.2 не допускается использовать установки, не оснащенные сертифицированной комплексной системой очистки дымовых газов согласно пункту 92 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам обращения со стойкими
органическими загрязнителями
и содержащими их отходами
Форма
Реестр учета ПХД-содержащего оборудования
№ п/п
Наименование оборудования
Тип/марка
Ин
Группа
Производитель, страна производителя
Год выпуска
Срок эксплуатации предусмотренный заводом изготовителем
продолжение таблицы
Наименование жидкости
Общий вес, кг
Количество жидкости, кг
Место размещения
Статус (в эксплуатации или нет)
Наличие утечек
Организации, производившие обслуживание (контактные данные)
Приложение 2
к Правилам обращения со стойкими
органическими загрязнителями
и содержащими их отходами
План проведения ПХД-инвентаризации электрооборудования
№ п/п
Мероприятие
Ответственное лицо
Срок выполнения
Документ/запись
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Приложение 3
к Правилам обращения со стойкими
органическими загрязнителями
и содержащими их отходами
Структура идентификационного номера оборудования при ПХД-инвентаризации

1. Жабдықтың сәйкестендіру нөмірі (СН) үш бөлімнен тұрады.
а) Бірінші секцияда төмендегі нөмірлеуге сәйкес сәйкестендіру объектісі орналасқан аймақты көрсетеді (1-ден 16-ға дейін).
б) Екінші секцияда заңды, жеке тұлға-жабдық иесінің аты-жөні көрсетіледі.
c) Үшінші секцияда жабдықтың алты таңбалы реттік сериялық нөмірі көрсетіледі.
2. заттаңба өлшемінің СН 15*3 см. Кішірек өлшемдегі заттаңбаларды жабдыққа 15*3 см заттаңбаларды қою физикалық мүмкін болмаған жағдайда қолдануға болады. Мұндай жағдайларға тар бөлмелерде орнатылған күрделі пішінді, шағын өлшемді немесе жабдық жатады..

1. Идентификационный номер (ИН) оборудования состоит из трех секций.
a) В первой секции указывается регион местонахождения объекта идентификации, согласно приведенной ниже нумерации (от 1 до 16).
б) Во второй секции указывается наименование юридического, физического лица-собственника оборудования.
в) В третьей секции указывается шестизначный последовательный порядковый номер оборудования.
2. Размер этикетки ИН 15*3 см. Этикетки меньшего размера допускается использовать в случаях, когда нет физической возможности разместить на оборудовании этикетки размером 15*3 см. К таким случаям относится оборудование сложной формы, малых размеров или установленное в тесных помещениях.

ТНРУ-2000/10
УЭТМ
8350
3350
ПХД қамтитын конденсаторлар, КСРО
Типі
Өндіруші
Салмағы, кг
Мақсаты
КС, КСК
СКЗ, УККЗ
17-57
Қуат коэффициентін арттырудың косинустық конденсаторлары (оның ішінде электр жетегі бар локомотивтерде)
ПЭСВК
ЭС, ЭСВ, ЭСБ
ЭСВК, ЭСВКП, ЭСВП, ЭСС
УККЗ
СКЗ
УККЗ
18
2,5-149
Термиялық электр қондырғыларындағы реактивті қуатты өтеудің косинустық конденсаторлары (индукциялық, доғалық пештер)
КСЭ
УККЗ
217
КСЭК
УККЗ
332
КСТС
УККЗ
207
ТДК-500 дәнекерлеу аппараттарының трансформаторларындағы реактивті қуатты өтеу
КСП
УККЗ
55
ЭБЖ өткізу қабілетін арттыру үшін индуктивті кедергінің бойлық өтемі
КСШ, КСФ
УККЗ
55
ЭБЖ параллель, сүзгі, шунт батареялары үшін
КСКФ
КСКШ
УККЗ
52
55
Конденсаторлық сүзгіш батареяларға және ЭБЖ қондырғыларына арналған резонанстық конденсаторлар
БКС (БСК)
1,7-2,7
Бір фазалы электр қозғалтқыштары үшін
КСПР
Шахталардың жерасты камераларында және электровоздың қабылдау контурының индуктивті кедергісі мен желінің индуктивті кедергісін өтеу
ДС
Тұрақты токтың ЭБЖ үшін демпферлік
ГСТ
РСТ
РСТО
ФС
ФСТ
СКЗ
33
30
30
33
Электр көлігінің тартқыш қозғалтқыштарының тиристорларын қоректендіру конденсаторлары
ПС
ПСВ
ПСВИ
ПСК
СКЗ
6
30
Жартылай өткізгіш түрлендіргіштердің конденсаторлары
(пентахлорбифенил)
ПСП
ФСК
Жартылай өткізгіш жиілік түрлендіргіштерінің конденсаторлары
ДС
ИС
СКЗ
28-120
Импульстік конденсаторлар
ЛС
ЛСЕ
ЛСМ
0,14-5,34
Люминесцентті шамдар үшін, қуатты арттыру, балласты
Конденсаторлардың әріптік белгілері (КСРО, ТМД)
Әріп
Әріптер қағидасы
Мәні
Әріп
Әріптер қағидасы
Мәні
В
Суды салқындату тізбегінің болуы.
П
1
Жартылай өткізгіш түрлендіргіштер үшін
Г
3
Электрогидравликалық әсер үшін
П
соңғы
Тұғырықпен
Г
1
Сөндіргіш
П
3
Үлдірлі диэлектрик,
Д
1
Дефибрилляторларға арналған кернеу бөлгіш
П
3
Бойлық өтемақы
Д
1
Демпферлік
П
4
Сыйымдылықты реттейтін баптаушы
И
1
Импульстік
Р
соңғы
Кеніштік электровоздарда кеңейткіштің болуы
И
3
Өлшеуіш
Р
1
Реттеуші
К
1
Косинусты, конденсатор
С
1
Байланыс конденсаторлары
К
3
Аралас диэлектрик, қағаз + полипропилен үлдірі
С
2
Синтетикалық диэлектрлік сұйықтық
К
2
Кастор майын сіңдіру
Т
3
ТЖ кіші станцияларының тартқыштары
Л
1
Люминесцентті шамдар үшін
Т
3
Тиристорды басқару үшін
М
2,3
Мұнай майымен сіңдіру
У
соңғының алдында
Қалыпты климат үшін
М
Кемелерде қолдану үшін-теңіз
Ф
1,3
Сүзгілік
М
3
Төмен индуктивті
Ш
3
Шунт
О
1,2
Қуатты іріктеу
Э
1,2,3
Электротермиялық қондырғылар үшін
О
4, соңғы
Ауаны мәжбүрлеп салқындату
Э
2
Экологиялық қауіпсіз диэлектрик (1995 жылдан кейін)
ПХД негізіндегі сауда атауларының, материалдардың тізбесі
Түпнұсқа атауы
Орыс тіліндегі атауы
т*
к*
1
Aceclor
Ацеклор
т
2
Adkarel
Адкарел
3
ALC
АЛС
4
Apirolio
Апиролио
т
к
5
Apirorlio
Апирорлио
6
Arclor B
к
7
Ареклор
т
8
Arochlor (-s)
Арохлор
т
к
9
Arochlor 1016,1221,1232,1242,1254,1260,1262,1268
Арохлор 1016,1221,1232,1242,1254,1260,1262,1268
т
к
10
Aroclor (-s)
11
Arubren
Арубрен
12
Asbestol
АсбесЖҚОЛ
т
к
13
ASK
АСК
14
Askarel (Askael)
Аскарел
т
к
15
Auxol
16
Bakola (131)
Бакола 131
т
к
17
Биклор
к
18
Biphenyl(-s)
Бифенил(-ы)
19
Capacitor 21
к
20
Chlophen
Клофен
т
к
21
Chlophen-A30(50,60)
Клофен-А30 (50,60)
22
Chloretol
23
Chlorextol
ХлорексЖҚОЛ
т
24
Chlorin(a)ol
Хлорин(a)ол
k
25
Chlorobi(di)phenyl
Хлороби(ди)фенил
26
Chlorphen
Клорфен
т
27
Chlorynated
28
Chorextol
29
Chorinol
30
Clophen
31
Clophenharz
32
Cloresil
Клорезил
33
Clorina(o)l
34
Clorphen
35
Циклонил
к
36
Decachlorodiphenyl
37
Delor
Делор
38
Delorene
39
Диалор
к
40
Diaclor
Диаклор
т
к
41
Dicolor
42
Diconal
43
Дик(а)нол
т
к
44
diphenyl(-s)
45
Дисконон
к
46
DK
Дк
т
к
47
Duconal
48
Dykanol
Дуканол
т
к
49
Дуконол
50
Educarel
51
EEC-18
ЕЕС-18
т
52
Elaol
53
Electrophenyl
Электрофенил
54
Elemex
Элемекс
т
к
55
Elinol
56
Eucarel
Эвкарель
к
57
Fenchlor
58
Fenclor
59
Fenocloro
60
Flamol
61
Gilotherm
62
Гивар
к
63
Гексол
64
Hydol
Гидол
т
к
65
Гидрол
66
Hyrol
67
Кестенің жалғасы
Өндіруші елдің атауы
Түпнұсқа атауы
Орыс тіліндегі атауы
т*
к*
Өндіруші ел атауы
71
Hyvol
Гивол
к
Aerovox
72
Inclor
Инклор
73
Inerteen(-n)
74
Inertin
Инертин
т
к
АҚШ - Westinghouse
75
Kanec(h)lor

ТНРУ-2000/10
УЭТМ
8350
3350
ПХД-содержащие конденсаторы, СССР
Тип
Производитель
Вес, кг
Назначение
КС, КСК
СКЗ, УККЗ
17-57
Косинусные конденсаторы повышения коэффициента мощности (в том числе в локомотивах с электроприводом)
ПЭСВК
ЭС, ЭСВ, ЭСБ
ЭСВК, ЭСВКП, ЭСВП, ЭСС
УККЗ
СКЗ
УККЗ
18
2,5-149
Косинусные конденсаторы компенсации реактивной мощности на термических электроустановках (печи индукционные, дуговые)
КСЭ
УККЗ
217
КСЭК
УККЗ
332
КСТС
УККЗ
207
Компенсация реактивной мощности в трансформаторах сварочных аппаратов ТДК-500
КСП
УККЗ
55
Продольная компенсация индуктивного сопротивления для повышения пропускной способности ЛЭП
КСШ, КСФ
УККЗ
55
Для параллельных, фильтровых, шунтовых батарей ЛЭП
КСКФ
КСКШ
УККЗ
52
55
Резонансные конденсаторы для конденсаторных фильтровых батарей и установок ЛЭП
БКС (БСК)
1,7-2,7
Для однофазных электродвигателей
КСПР
Компенсация индуктивного сопротивления линии и индуктивного сопротивления приемного контура электровоза и в подземных камерах шахт
ДС
Демпфирующие для ЛЭП постоянного тока
ГСТ
РСТ
РСТО
ФС
ФСТ
СКЗ
33
30
30
33
Конденсаторы питания тиристоров тяговых двигателей электрического транспорта
ПС
ПСВ
ПСВИ
ПСК
СКЗ
6
30
Конденсаторы полупроводниковых преобразователей
(пентахлорбифенил)
ПСП
ФСК
Конденсаторы полупроводниковых преобразователей частоты
ДС
ИС
СКЗ
28-120
Импульсные конденсаторы
ЛС
ЛСЕ
ЛСМ
0,14-5,34
Для люминесцентных светильников, повышение мощности, балластные
Буквенные обозначения конденсаторов (СССР, СНГ)
Буква
Позиция буквы
Значение
Буква
Позиция буквы
Значение
В
Наличие контура водяного охлаждения
П
1
Для полупроводниковых преобразователей
Г
3
Для электрогидравлического эффекта
П
последняя
Сподставкой
Г
1
Гасящий
П
3
Пленочный диэлектрик,
Д
1
Делитель напряжения, для Дефибрилляторов
П
3
Продольная компенсация
Д
1
Демпфирующий
П
4
Подстроечный, регул. емкость
И
1
Импульсный
Р
последняя
Наличие расширителя, в рудничных электровозах
И
3
Измерительный
Р
1
Регулирующий
К
1
Косинусный, конденсатор
С
1
Конденсаторы связи
К
3
Комбинированный диэлектрик, Бумага+ полипропиленовая пленка
С
2
Синтетическая диэлектрическая жидкость
К
2
Пропитка касторовым маслом
Т
3
Для тяговых ЖД подстанций
Л
1
Для люминесцентных светильников
Т
3
Для тиристорного управления
М
2,3
Пропитка нефтяным маслом
У
предпоследняя
Для умеренного климата
М
Для применения на судах –морские
Ф
1,3
Фильтровый
М
3
Малоиндуктивные
Ш
3
Шунтовый
О
1,2
Отбор мощности
Э
1,2,3
Для электротермических установок
О
4, последняя
Воздушно-принудительное охлаждение
Э
2
Экологически безопасный диэлектрик (после 1995 г.)
Перечень торговых названий, материалов на основе ПХД
Оригинальное название
Название на русском языке
т*
к*
1
Aceclor
Ацеклор
т
2
Adkarel
Адкарел
3
ALC
АЛС
4
Apirolio
Апиролио
т
к
5
Apirorlio
Апирорлио
6
Arclor B
к
7
Ареклор
т
8
Arochlor (-s)
Арохлор
т
к
9
Arochlor 1016,1221,1232,1242,1254,1260,1262,1268
Арохлор 1016,1221,1232,1242,1254,1260,1262,1268
т
к
10
Aroclor (-s)
11
Arubren
Арубрен
12
Asbestol
Асбестол
т
к
13
ASK
АСК
14
Askarel (Askael)
Аскарел
т
к
15
Auxol
16
Bakola (131)
Бакола 131
т
к
17
Биклор
к
18
Biphenyl(-s)
Бифенил(-ы)
19
Capacitor 21
к
20
Chlophen
Клофен
т
к
21
Chlophen-A30(50,60)
Клофен-А30 (50,60)
22
Chloretol
23
Chlorextol
Хлорекстол
т
24
Chlorin(a)ol
Хлорин(a)ол
k
25
Chlorobi(di)phenyl
Хлороби(ди)фенил
26
Chlorphen
Клорфен
т
27
Chlorynated
28
Chorextol
29
Chorinol
30
Clophen
31
Clophenharz
32
Cloresil
Клорезил
33
Clorina(o)l
34
Clorphen
35
Циклонил
к
36
Decachlorodiphenyl
37
Delor
Делор
38
Delorene
39
Диалор
к
40
Diaclor
Диаклор
т
к
41
Dicolor
42
Diconal
43
Дик(а)нол
т
к
44
diphenyl(-s)
45
Дисконон
к
46
DK
Дк
т
к
47
Duconal
48
Dykanol
Дуканол
т
к
49
Дуконол
50
Educarel
51
EEC-18
ЕЕС-18
т
52
Elaol
53
Electrophenyl
Электрофенил
54
Elemex
Элемекс
т
к
55
Elinol
56
Eucarel
Эвкарель
к
57
Fenchlor
58
Fenclor
59
Fenocloro
60
Flamol
61
Gilotherm
62
Гивар
к
63
Гексол
64
Hydol
Гидол
т
к
65
Гидрол
66
Hyrol
67
Продолжение таблицы
Страна и производитель
Оригинальное название
Название на русском языке
т*
к*
Страна и производитель
71
Hyvol
Гивол
к
Aerovox
72
Inclor
Инклор
73
Inerteen(-n)
74
Inertin
Инертин
т
к
США - Westinghouse
75
Kanec(h)lor

5. Жабдықты таңбалауға арналған заттаңбалар су өткізбейтін пластикалық пленкадан өздігінен жабысатын негізде жасалады.
6. Заттаңбаның өлшемі 10 см × 7 см. Кішігірім заттаңбаларды жабдыққа 10x7 см өлшемді заттаңбаларды орналастыруға физикалық мүмкіндік болмаған жағдайда қолдануға болады. Мұндай жағдайларда күрделі пішінді, кішкентай өлшемді немесе тар бөлмелерде орнатылған жабдықты таңбалау қажеттілігі туындайды.

5. Этикетки для маркировки оборудования изготавливаются из водостойкой пластиковой пленки на самоклеящейся основе.
6. Размер этикетки 10 × 7 см. Этикетки меньшего размера допускается использовать в случаях, когда нет физической возможности разместить на оборудовании этикетки размером 10x7 см. К таким случаям относится необходимость маркировки оборудования сложной формы, малых размеров или установленного в тесных помещениях.

7. Заттаңбалар су мен жарыққа төзімді пластиктен жасалған.
Жойылуы қиын органикалық
ластағыштармен
және оларды қамтитын
қалдықтармен
жұмыс істеу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Сынама алуды есепке алу журналы
№ р/с
Жабдықтардың атауы
Типі /маркасы
СН
Сынама нөмірі
Сынама көлемі
Іріктеу күні, уақыты
Жабдыққа сынамасын іріктеу нүктесі
Іріктеу жүргізушінің АЖТ, лауазымы
қолы
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Жойылуы қиын органикалық ластағыштармен
және оларды қамтитын қалдықтармен
жұмыс істеу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Сынаманы іріктеу актісі
1. Ұйымның атауы, ___________________________________________________
____________________________________________________________________
2. Бұл акті "____" _____________20____жылы полихлордифенилді бар екендігін
анықтау үшін алынған сынамаларға құрылған
(________________________________),
(_________________________________) (_________________________________)
(________________________________), (_________________________________)
(________________________________), (________________________________),
қажет болған жағдайда басқа заттарды белгілеу
3. Негізгі деректер
Жабдықтардың атауы (қалдықтар)
Типі/маркасы
Жабдықтартобы
Жабдықтардың СН
Сынама нөмірі
Жабдықтарды орналастыру орны
4. Жабдықты өндіруші және шығарылған жылы
_______________________________________________
_______________________________________________
5. Сынаманың көлемі, ыдыстың және қаптауыштың түрі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
6. Іріктеу актісінің дана саны көлемі _____________
7. Сынаманы іріктеді
____________________________________________________________________
Сынаманы алған АЖТ, лауазымы                        қолы
8. Сынама алуға қатысқандар:
___________________________________________________________________
Сынама алуға қатысушы АЖТ, лауазымы                  қолы
____________________________________________________________________
Сынама алуға қатысушы АЖТ, лауазымы                  қолы
Жойылуы қиын органикалық
ластағыштармен
және оларды қамтитын
қалдықтармен
жұмыс істеу қағидаларына
9-қосымша
Диэлектрлік сұйықтықтармен толтырылған электр жабдықтарының тізілімі, ________ж.
Барлығы меншік иесінде диэлектрлік сұйықтықтармен толтырылған электр жабдықтар бар
_______
есепке алу бірл.
1 топтағы жабдықтардың саны
_________
есепке алу бірл.
Барлығы тізілімге ПХД-түгендеуден өткен электр жабдығының бірліктері енгізілді
_______
есепке алу бірл.
2 топтағы жабдықтардың саны
_________
есепке алу бірл.
3 топтағы жабдықтардың саны
_________
есепке алу бірл.
№ р/с
Жабдықтардың атауы
түрі/
маркасы
СН
Топ
Өндіруші, өндіруші ел
Шығарылған жылы
Сұйықтық атауы
Пайдалануды аяқтаудың жоспарлы мерзімі
Жалпы салмағы, кг
Сұйықтық саны, кг
Орналасқан жері
Пайдалану мәртебесі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Кестенің жалғасы
Ағып кетулердің болуы
Қызмет көрсететін ұйымдар
14
15
Ескертулер: Тізілімге сонымен қатар сұйық диэлектрлік сұйықтықтармен жұмыс істеуге арналған жабдық енгізіледі.
"Жабдықтардың атауы" 2-бағанында нақты жабдық – трансформатор, ток трансформаторы, кернеу трансформаторы, реактор, конденсатор, түзеткіш, магниттік күшейткіш, электромагнит, маймен толтырылған ажыратқыштың полюсі, электр моторы, доға сөндіргіш шарғысы, жоғары вольтты қосу, сынақ тогының көзі жататын жабдық түрінің атауы көрсетіледі.
"Пайдалануды аяқтау жылы" 9-бағанында өндірушімен ұсынылған пайдаланудың техникалық мерзімі, жабдықтың ағымдағы техникалық жай-күйі, оны қолданыстан шығару жөніндегі жоспарлардың болуын ескере отырып және ПХД қамтитын жабдықты пайдалануды шектеу және сақтау пункттерінде ұстау жөніндегі осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып, жабдықты пайдалану мерзімінің аяқталуының жоспарлы жылы көрсетіледі.
"Пайдалану мәртебесі 13-бағанында– "пайдалану", "жөндеу", "резерв", "сақтау пункттеріндегі ұстау", "есептен шығарылды", "қалдықтар" жабдықтың ағымдағы мәртебесі көрсетіледі
Жойылуы қиын органикалық
ластағыштармен
және оларды қамтитын
қалдықтармен
жұмыс істеу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Сұйық диэлектриктермен толтырылған электр жабдықтары, ЖҚОЛ қамтитын жабдықтар, ЖҚОЛ қамтитын заттар және ЖҚОЛ қамтитын қалдықтар туралы меншік иесінің ақпараттық қағазы.
Компания және нысан туралы ақпарат
1
Меншік иесінің атауы:
2
Заңды тұлғаның мекенжайы:
3
Электр жабдығы бар объектілердің орналасу мекенжайлары:
4
Телефон:
Факс:
Электрондық поштаның мекенжайы:
5
Байланыстағы тұлғаның А.Ж.Т. /лауазымы
6
Компания түрі (өнеркәсіптік, ауылшаруашылығы, коммуналдық немесе әлеуметтік объекті):
7
Мемлекеттік немесе жеке компания?
8
Объектілердің орналасқан орны:
Өнеркәсіптік аймақ
оның ішінде су қорғау аймағында
Қалалық аймақ
оның ішінде ЕҚТА
Ауылдық елді мекен
9
Кәсіпорындағы жұмыскерлер саны:
<10

7. Этикетки изготавливаются из водо- и светостойкого пластика
Приложение 7
к Правилам обращения со стойкими
органическими загрязнителями
и содержащими их отходами
Форма
Журнал учета отбора проб
№ п/п
Наименование
оборудования
Тип/марка
ИН
Номер пробы
Объем пробы
Дата, время отбора
Точка отбора пробы на оборудовании
Ф.И.О., должность проводившего отбор
Подпись
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Приложение 8
к Правилам обращения со стойкими
органическими загрязнителями
и содержащими их отходами
Форма
Акт отбора пробы
1. Наименование организации,
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
2. Составлен настоящий акт в том, что "____" _____________20____год отобраны
пробы для определения наличия в них полихлордифенилов
(___________________________________),
(_____________________________________) (______________________________________),
(_____________________________________) (______________________________________),
(_____________________________________) (______________________________________),
отметить другие вещества если необходимо
3. Основные данные
Наименование оборудования (отходов)
Тип/марка
Группа оборудования
ИН
оборудования
Номер пробы
Место размещения оборудования
4. Производитель оборудования и год выпуска
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
5. Объем пробы, вид тары и упаковки
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
6. Количество экземпляров акта отбора _____________
7. Пробу отобрал:
_____________________________________________ _______________________
Ф.И.О., должность, отобравшего пробу                   подпись
8. При отборе присутствовали:
_____________________________________________ _______________________
Ф.И.О., должность присутствующих                   подпись
при отборе проб
_____________________________________________ _______________________
Ф.И.О., должность присутствующих                   подпись
при отборе проб
Приложение 9
к Правилам обращения со стойкими
органическими загрязнителями
и содержащими их отходами
Реестр учета электрооборудования, заполненного диэлектрическими жидкостями
Всего у собственника имеется электрооборудования, заполненного диэлектрическими жидкостями
_________
уч.ед.
Количество оборудования Группы 1
_________
уч.ед.
Всего в Реестр внесено единиц электрооборудования, прошедшего ПХД-инвентаризацию
_________
уч.ед.
Количество оборудования Группы 2
_________
уч.ед.
Количество оборудования Группы 3
_________
уч.ед.
№ п/п
Наименование оборудования
Тип/Марка
ИН
Группа
Производитель, страна производителя
Год выпуска
Наименование жидкости
Плановый срок окончания эксплуатации
Общий вес, кг
Количество жидкости, кг
Место размещения
Статус эксплуатационный
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Продолжение таблицы
Наличие утечек
Обслуживающие организации
14
15
Примечания: в Реестр включается также оборудование для обращения с жидкими диэлектрическими жидкостями.
В графе 2 "Наименование оборудования" указывается наименование вида оборудования, к которому относится конкретное оборудование – трансформатор, трансформатор тока, трансформатор напряжения, реактор, конденсатор, выпрямитель, магнитный усилитель, электромагнит, полюс маслонаполненного выключателя, электромотор, катушка дугогасящая, высоковольтный ввод, источник испытательного тока
В графе 9 "Год окончания эксплуатации" указывается плановый год окончания срока эксплуатации оборудования с учетом технического срока эксплуатации, рекомендованного производителем, текущего технического состояния оборудования, наличия планов по выводу его из эксплуатации и с учетом требований настоящих Правил по ограничению использования и содержанию в пунктах хранения ПХД-содержащего оборудования.
В графе 13 "Статус эксплуатационный" указывается текущий статус оборудования – "эксплуатация", "ремонт", "резерв", "содержание в пунктах хранения", "списано", "отходы".
Приложение 10
к Правилам обращения со стойкими
органическими загрязнителями
и содержащими их отходами
Форма
Информационный лист собственника электрооборудования, заполненного жидкими диэлектриками, СОЗ-содержащего оборудования, СОЗ-содержащих веществ и СОЗ-содержащих отходов
Информация о компании и объекте
1
Наименование собственника:
2
Адрес юридического лица:
3
Адреса местоположений объектов с электрооборудованием:
4
Телефон:
Факс:
Адрес электронной почты:
5
Ф.И.О. /должность контактного лица:
6
Тип компании (промышленный, сельскохозяйственный, коммунальный или социальный объект):
7
Государственная или частная компания?
8
Местоположение объектов:
Промышленная зона
в том числе в водоохраной зоне
Городская зона
в том числе в ООПТ
Сельская местность
9
Число работников на предприятии:
<10

10-50
>50
10
Сұйық диэлектрликпен толтырылған электр жабдықтардың бірлік саны:
Трансформаторлар
Конденсаторлар
Май толтырылған ажыратқыштар
басқалары
БАРЛЫҒЫ
11
ПХД түгендеуден өткен жабдықтардың бірліктік саны
Трансформаторлар
Конденсаторлар
Май толтырылған ажыратқыштар
Басқалары
БАРЛЫҒЫ
12
Нәтиже бойынша ПХД түгендеуге жатқызылатын жабдықтардың бірліктік саны
1-топтағы "ПХД қамтитын" жабдықтар
2-топтағы "ПХД болуы мүмкін" жабдықтар
3-топтағы ПХД "қамтымайтын" жабдықтар
БАРЛЫҒЫ
13
1-топтағы жабдықта ағызылған ПХД сұйықтықтарының салмағы, кг
14
1 топтағы ПХД қамтитын жабдықтар салмағы кг
15
1 топтағы ПХД жабдықтарын қайта есептегендегі салмағы, 100% ПХД, кг
16
ЖҚОЛ қамтитын жабдық салмағы (ПХД қоспағанда), кг
17
Қатты ПХД қалдық салмағы, кг
18
Сұйық ПХД қалдық салмағы, кг
19
ЖҚОЛ қамтитын заттар мен қалдықтар атауы
20
ЖҚОЛ қамтитын қатты қалдықтар (ПХД қалдықты қоспағанда), кг
21
ЖҚОЛ қамтитын сұйық қалдықтар (ПХД қалдықты қоспағанда), кг
Жойылуы қиын органикалық
ластағыштармен
және оларды қамтитын
қалдықтармен
жұмыс істеу қағидаларына
11-қосымша
ПХД тасымалдау кезінде жүк бірлігін таңбалау
Таңбалау күн сәулесінің әсеріне төзімді су өткізбейтін пластиктен жасалады және жүк бірлігінің алдыңғы (көрінетін) жағына бекітіледі. Қауіптілік белгілері 45º бұрышпен (ромб түрінде) бұрылған шаршы түрінде болады, ең аз өлшемдері 100 × 100 мм белгілердің ішкі жағынан жиегіне параллель 5 мм қашықтықта сызық бар. Белгінің жоғарғы жартысында сызық символмен бірдей түсті болады, ал белгінің төменгі жартысында ол төменгі бұрышта көрсетілген санмен бірдей түсті болады. Белгілер қарама-қарсы фонда орналасады немесе нүктелі немесе тұтас сыртқы контурмен қоршалады.
Қауіпті қалдықтарды автомобиль көлігімен тасымалдау кезінде мынадай таңбалау пайдаланылады:
Сұйық ПХД қалдықтарға арналған таңбалау
Қатты ПХД қалдықтарға арналған таңбалау
UN 2315
UN 3432
ПХД қалдықтарын теңіз арқылы тасымалдау кезінде қоршаған ортаға қауіпті заттың таңбалық белгісі (балық және ағаш), заттың атауы мен жай-күйі қосымша көрсетіледі.
Сұйық ПХД қалдықтарға арналған таңбалау
POLYCHLORINATED BIPHENYLS, LIQUID
UN 2315
Қатты ПХД қалдықтарға арналған таңбалау
POLYCHLORINATEDBIPHENYLS, SOLID
UN 3432
Жойылуы қиын органикалық
ластағыштармен
және оларды қамтитын
қалдықтармен
жұмыс істеу қағидаларына
12-қосымша
ЖҚОЛ сыйымдылықтар мен қаптауыштарды (оның ішінде ПХД) нөмірлеу және таңбалау
Қаптауыштың (сыйымдылықтың) сәйкестендіру нөмірі күн сәулесінің әсеріне төзімді, суға төзімді пластиктен дайындалады. Нөмірдің өлшемі 210*297 мм (А4 парағының форматы). Нөмірде: ішіндегі нақты ЖҚОЛ атауы. Қаптауышта ЖҚОЛ қайта есептегендегі салмағы мен көлемі 100% - ға көрсетіледі. Мысалы, 200 кг ПХД қамтитын 50мг/кг концентрациясындағы қалдықтар, "таза" ПХД салмағы 200кг * 0,005% =0,02 кг ПХД құрайды.
ҚАУІПТІ!
ПХД қамтиды!
(полихлорлы дифенилдер)
Қаптауыш орны және күні
Қалдықтардың меншік иесі (атауы, АЖТ, жауапты тұлғаның телефон нөмірі)
Қалдықтар атауы
Қауіптілік сыныбы
БҰҰ коды
Қаптауыштағы ПХД салмағы, көлемі (кг, л)
ҚСН (қораптың сәйкестендіру нөмірі)
Қаптауыштың салмағы нетто, кг
Қаптауыштың салмағы, брутто, кг
Тіркеу нөмірі №
Жойылуы қиын органикалық
ластағыштармен
және оларды қамтитын
қалдықтармен
жұмыс істеу қағидаларына
13-қосымша
ПХД болуы туралы ескертетін заттаңба

10-50
>50
10
Количество единиц электрооборудования, заполненного диэлектрическими жидкостями:
Трансформаторы
Конденсаторы
Маслонаполненные выключатели
Другое
ВСЕГО
11
Количество единиц оборудования, прошедшее ПХД-инвентаризацию:
Трансформаторы
Конденсаторы
Маслонаполненные выключатели
Другое
ВСЕГО
12
Количество единиц оборудования, отнесенного по результатам ПХД-инвентаризации:
Группа 1 "Содержит ПХД"
Группа 2 "Возможно содержит ПХД"
Группа 1 "Не содержит ПХД"
ВСЕГО
13
Вес сливаемых ПХД-жидкостей в оборудовании Группы 1, кг
14
Вес ПХД-содержащего оборудования Группы 1, кг
15
Вес ПХД в оборудовании Группы 1, в пересчете на 100% ПХД, кг
16
Вес СОЗ-содержащего оборудования (не включая ПХД), кг
17
Вес твердых ПХД-отходов, кг
18
Вес жидких ПХД-отходов, кг
19
Наименование СОЗ-содержащих веществ и отходов
20
Вес твердых СОЗ-содержащих отходов (не включая ПХД-отходы), кг
21
Вес жидких СОЗ-содержащих отходы (не включая ПХД-отходы), кг
Приложение 11
к Правилам обращения со стойкими
органическими загрязнителями
и содержащими их отходами
Маркировка грузовой единицы при перевозке ПХД
Маркировка изготавливается из водостойкого пластика, устойчивого к воздействию солнечного света и прикрепляется на лицевой (видимой) стороне грузовой единицы. Знаки опасности имеют форму квадрата, повернутого под углом 45º (в форме ромба), с минимальными размерами 100 × 100 мм. Знаки имеют линию, проведенную с внутренней стороны параллельно кромке на расстоянии 5 мм от нее. В верхней половине знака линия бывает такого же цвета, как и символ, а в нижней половине знака она бывает такого же цвета, как и цифра, указанная в нижнем углу. Знаки располагаются на контрастном фоне или обводятся пунктирным, или сплошным внешним контуром.
При транспортировке опасных отходов автомобильным транспортом используются следующая маркировка:
Маркировка для жидких ПХД отходов
Маркировка для твердых ПХД отходов
UN 2315
UN 3432
При перевозке ПХД отходов морским путем дополнительно указывается маркировочный знак вещества, опасного для окружающей среды (рыба и дерево), наименование и состояние вещества.
Маркировка для жидких ПХД отходов
POLYCHLORINATED BIPHENYLS, LIQUID
UN 2315
Маркировка для твердых ПХД отходов
POLYCHLORINATEDBIPHENYLS, SOLID
UN 3432
Приложение 12
к Правилам обращения со стойкими
органическими загрязнителями
и содержащими их отходами
Нумерация и маркировка емкостей и упаковок с СОЗ (в том числе ПХД)
Идентификационный номер упаковки (емкости) изготавливается из водостойкого пластика, устойчивого к воздействию солнечного света. Размер номера 210*297 мм (формат листа А4). На номере: название конкретного СОЗ, содержащегося внутри. Вес и объем СОЗ в упаковке указывается в пересчете на 100% содержание. Например, в 200 кг ПХД-содержащих отходов с концентрацией 50мг/кг, вес "чистого" ПХД составит 200кг * 0,005% =0,02кг ПХД.
ОПАСНО!
СОДЕРЖИТ ПХД!
(полихлорированные дифенилы)
Место и дата упаковки
Собственник отходов (название, ФИО, номер телефона ответственного лица)
Наименование отходов
Класс опасности
Код ООН
Вес, объем ПХД в упаковке (кг, л)
ИНУ (идентификационный номер упаковки)
Вес упаковки нетто, кг
Вес упаковки, брутто, кг
Регистрационный номер №
Приложение 13
к Правилам обращения со стойкими
органическими загрязнителями
и содержащими их отходами
Этикетка, предупреждающая о присутствии ПХД

Заттаңба су өткізбейтін пластиктен жасалған, күн сәулесіне төзімді. Заттаңба өлшемі 210×297 мм (A4 парақ пішімі). Заттаңба атына ЖҚОЛ нақты атауы енгізіледі.
Жойылуы қиын органикалық
ластағыштармен
және оларды қамтитын
қалдықтармен
жұмыс істеу қағидаларына
14-қосымша
Нысан
ЖҚОЛ қамтитын қалдықтарды және заттарды орау журналы.
1. ЖҚОЛ қамтитын заттардың, ЖҚОЛ-жабдықтардың, ЖҚОЛ қамтитын қалдықтар мен объектілердің иесінің немесе меншік иесінің атауы
Барлық сыйымдылықтар саны, дана
Барлық паллеттер саны (жүк орындары), дана
Барлық паллеттердің жалпы салмағы (жүк орындары), кг
2. ЖҚОЛ қамтитын заттар, ЖҚОЛ-жабдықтар, ЖҚОЛ қамтитын қалдықтар мен ыдыстар (контейнерлерге) салынған қаптауыштар
№ р/с
Қапталатын жүк түрі
Қапталатын жүктің сипаттамасы*
БҰҰ сертификатталған ыдыстың түрі мен моделі **
Қаптауыш жекешендірілген нөмірі ҚСН***
Қаптауыш және паллеттер салмағы, кг
Қаптауға жауапты тұлғаның қолы
Қапталғанкүні
* ЖҚОЛ-қалдықтары, (ПХД-қалдықтары (ПХД-жабдық)
** ЖҚОЛ үшін - жабдықтың түрі көрсетіледі, мысалы, "конденсатор", қалдықтар мен заттар үшін заттың атауы көрсетіледі, мысалы, "ПХД-мен ПХД-мен ластанған топырақ", "ПХД-мен ластанған трансформатор майы".
***Мысалы, - "UN1A2Y бөшкесі"
Жойылуы қиын органикалық
ластағыштармен
және оларды қамтитын
қалдықтармен
жұмыс істеу қағидаларына
15-қосымша
Нысан
ПХД сақтау пункттерінде пайдалану және ұстау объектілерін таңбалау ПХД қамтитын жабдықтарды, заттар мен қалдықтарды сақтау пункттерінде пайдалану және ұстау объектілерін сыртқы таңбалау күн сәулесінің әсеріне төзімді су өткізбейтін пластиктен жасалады. Заттаңба өлшемі 20*23 см.

Этикетка изготавливается из водостойкого пластика, устойчивого к воздействию солнечного света. Размер этикетки 210×297 мм (формат листа А4). В название этикетки вносится название конкретного СОЗ.
Приложение 14
к Правилам обращения со стойкими
органическими загрязнителями
и содержащими их отходами
Форма
Журнал упаковки СОЗ-содержащих отходов и предметов
1. Наименование собственника СОЗ-содержащих веществ, СОЗ-оборудования, СОЗ-содержащих отходов и предметов
_____________________________________________________________________________
Всего количество емкостей, шт.
Всего количество паллет (грузо-мест), шт.
Всего вес всех паллет (грузо-мест), кг
2. Упаковка СОЗ-содержащих веществ, СОЗ-оборудования, СОЗ-содержащих отходов и предметов в тару (емкости)
№ п/п
Тип упаковываемого груза*
Описание упаковываемого груза**
Тип и модель ООН-сертифицированной тары***
Индивидуальный номер упаковки ИНУ
Вес упаковки и паллеты, кг
Подпись ответственного за упаковку
Дата упаковки
* СОЗ-отходы (ПХД-отходы), СОЗ-оборудование (ПХД-оборудование).
** Для СОЗ-оборудования указывается тип оборудования, например, "конденсатор", для отходов и веществ указывается название вещества, например – "грунт, загрязненных ПХД", "трансформаторное масло, загрязненное ПХД".
*** Например, - "бочка UN1A2Y".
Приложение 15
к Правилам обращения со стойкими
органическими загрязнителями
и содержащими их отходами
Форма
Маркировка объектов использования и содержания в пунктах хранения ПХД
Наружная маркировка объектов использования и содержания в пунктах хранения ПХД-содержащего оборудования, веществ и отходов изготавливается из водостойкого пластика, устойчивого к воздействию солнечного света. Размер этикетки 20*23см.