Табиғи монополиялар (әуежайлар мен аэронавигация қызметтері) салаларындағы субъектілердің және баға белгілеу тәртібінің және қоғамдық маңызы бар нарық (әуежайлар қызметтері) субъектісі міндеттерінің сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2022 жылғы 30 қарашадағы № 665 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2022 жылғы 30 қарашадағы № 103 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 1 желтоқсанда № 30870 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141 және 143-баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Табиғи монополиялар (әуежайлар мен аэронавигация қызметтері) салаларындағы субъектілердің және баға белгілеу тәртібі мен қоғамдық маңызы бар нарық (әуежайлар қызметтері) субъектісі міндеттерінің сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес табиғи монополиялар (әуежайлар мен аэронавигация қызметтері) салаларындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес баға белгілеу тәртібінің және қоғамдық маңызы бар нарық (әуежайлар көрсететін қызметтер) субъектісі міндеттерінің сақталуына тексеру парағы бекітілсін.
2. "Табиғи монополиялар салаларындағы (әуежайлар мен аэронавигация қызметтері) және қоғамдық маңызы бар нарық субъектісінің баға белгілеу тәртібінің және міндеттерінің сақталуын тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 15 мамырдағы № 297 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 19 мамырдағы № 40 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20718 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. __________Т. Жаксылыков
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушы __________А. Идырысов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а. 2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 103 мен
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрі міндетін атқарушының
2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 665 бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Табиғи монополиялар (әуежайлар мен аэронавигация қызметтері) салаларындағы субъектілердің және баға белгілеу тәртібі мен қоғамдық маңызы бар нарық (әуежайлар қызметтері) субъектісі міндеттерінің сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары

Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сферах естественных монополий (услуг аэропортов и аэронавигации) и за соблюдением порядка ценообразования и обязанностей субъекта общественно значимого рынка (услуг аэропортов)
Совместный приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 ноября 2022 года № 665 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2022 года № 103. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 декабря 2022 года № 30870.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2023.
В соответствии со статьями 141 и 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска субъектов в сферах естественных монополий (услуг аэропортов и аэронавигации) и за соблюдением порядка ценообразования и обязанностей субъекта общественно значимого рынка (услуг аэропортов) согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в сферах естественных монополий (услуг аэропортов и аэронавигации) согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист за соблюдением порядка ценообразования и обязанностей субъекта общественно значимого рынка (услуг аэропортов) согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу.
2. Признать утратившим силу совместный приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 15 мая 2020 года № 297 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 мая 2020 года № 40 "Об утверждении проверочных листов в сферах естественных монополий (услуг аэропортов и аэронавигации) и за соблюдением порядка ценообразования и обязанностей субъекта общественно значимого рынка (услуг аэропортов)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20718).
3. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
И.о. министра национальной экономики
Республики Казахстан __________Т. Жаксылыков
Исполняющий обязанности министра
индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан __________А. Идырысов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2022 года № 103
и исполняющего обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 30 ноября 2022 года № 665
Критерии оценки степени риска субъектов в сферах естественных монополий (услуг аэропортов и аэронавигации) и за соблюдением порядка ценообразования и обязанностей субъекта общественно значимого рынка (услуг аэропортов)

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 27.06.2023 № 467 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 26.06.2023 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы табиғи монополиялар (әуежайлар және аэронавигация қызметтері) салаларындағы субъектілердің және баға белгілеу тәртібі мен қоғамдық маңызы бар нарық (әуежайлар қызметтері) субъектісі міндеттерінің сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабы 5 және 6 тармақтарына, "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 30 сәуірдегі № 256 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18608 болып тіркелген) және "Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту және "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
2) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
3) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
4) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
5) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;

Сноска. Приложение 1 - в редакции cовместного приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.06.2023 № 467 и Министра национальной экономики РК от 26.06.2023 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки степени риска субъектов в сферах естественных монополий (услуг аэропортов и аэронавигации) и за соблюдением порядка ценообразования и обязанностей субъекта общественно значимого рынка (услуг аэропортов) (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях", приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 апреля 2019 года № 256 "Об утверждении правил осуществления деятельности субъектами естественных монополий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18608) и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 "Об утверждении Правил формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками и о внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении Правил формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28577).
2. В данных Критериях использованы следующие понятия:
1) балл – количественная мера исчисления риска;
2) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
3) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
4) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;
5) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;

6) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективтік өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективтік өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
7) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан босату процесі;
8) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделерін бұзулуына алып келетін талаптар тізбесі;
9) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылаудың нақты саласында бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.
3. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
4. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары бірнеше кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау (Шешімдерді мультиөлшемшартты талдау) арқылы қалыптастырылады.
Бірінші кезеңде объективті өлшемшарттар жөніндегі бақылау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызылады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі салаларында бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі салаларында бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Екінші кезеңде субъективті өлшемшарттар жөніндегі бақылау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызылады:

6) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
7) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
8) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой нарушение законных интересов физических и юридических лиц, государства;
9) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля в конкретной сфере государственного контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.
3. Критерии оценки степени риска для проведения профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
4. Для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, критерии оценки степени риска для проведения профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (Мультикритериальный анализ решений).
На первом этапе по объективным критериям субъекты (объекты) контроля относятся к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степени риска по объективным критериям, проводятся профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска по объективным критериям, проводятся профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
На втором этапе по субъективным критериям субъекты (объекты) контроля относятся к одной из следующих степеней риска:

1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
5. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолғы немесе жүйелі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптар өрескел, елеулі және болмашы бұзушылық дәрежелеріне сәйкес келеді.
Бұл ретте өрескел, елеулі және болмашы бұзушылықтарды айқындау тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында тиісті мемлекеттік бақылау саласының ерекшелігі ескеріле отырып белгіленеді.
Бұзушылық дәрежесі (өрескел, елеулі, болмашы) субъективті өлшемшарттар бойынша өрескел, елеулі, болмашы бұзушылықтардың белгіленген анықтамаларына сәйкес беріледі.
Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі осы өлшемшарттарға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес белгіленеді.
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
6. Табиғи монополиялар (әуежайлар қызметтері) салаларында және қоғамдық маңызы бар нарықтарда (әуежайлар қызметтері) тәуекелдің жоғары дәрежесіне әуежайда қызмет көрсетілген жолаушылар саны жылына 500 (бес жүз) мың және одан көп адам болған кезде табиғи монополиялар субъектілері (әуежайлар) сондай-ақ екі және одан көп облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аумағында аэронавигация саласында реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын табиғи монополиялар субъектісі жатады.
Табиғи монополиялар (аэронавигация қызметтері) салаларындағы жоғары тәуекел дәрежесіне 2 (екі) және одан да көп облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аумағында реттелетін қызмет көрсететін табиғи монополия субъектісі жатады.
Табиғи монополиялар (әуежайлар қызметтері) салаларында және қоғамдық маңызы бар нарықтарда (әуежайлар көрсететін қызметтер) орташа тәуекел дәрежесіне әуежайда қызмет көрсетілген жолаушылар саны жылына 100 (бір жүз) мыңнан 500 (бес жүз) мың адамға дейін болған кезде табиғи монополиялар субъектілері (әуежайлар қызметтері) жатады.
Табиғи монополиялар (әуежайлар қызметтері) салаларында және қоғамдық маңызы бар нарықтарда (әуежайлар қызметтері) төмен тәуекел дәрежесіне әуежайда қызмет көрсетілген жолаушылар саны жылына 100 (бір жүз) мың адамға дейін болған кезде табиғи монополиялар субъектілері (әуежайлар қызметтері) жатады.

1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
По показателям степени риска по субъективным критериям субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
5. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля, соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.
При этом определения грубым, значительным и незначительным нарушениям устанавливаются в критериях оценки степени риска с учетом специфики соответствующей сферы государственного контроля.
Степень нарушения (грубое, значительное, незначительное) присваивается в соответствии с установленными определениями грубых, значительных, незначительных нарушений по субъективным критериям.
Степени нарушений требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, устанавливаются согласно приложению 1 и 2 к настоящим Критериям.
Параграф 1. Объективные критерии
6. В сферах естественных монополий (услуг аэропортов) и на общественно значимых рынках (услуг аэропортов) к высокой степени риска относятся субъекты естественных монополий (аэропорты) при количестве обслуженных пассажиров в аэропорту от 500 (пятьсот) тысяч человек в год и более, а также субъект естественной монополий предоставляющий регулируемую услугу в сфере аэронавигации на территории двух и более областей, городов республиканского значения и столицы.
В сферах естественных монополий (услуг аэропортов) и на общественно значимых рынках (услуг аэропортов) к средней степени риска относятся субъекты естественных монополий (аэропорты) при количестве обслуженных пассажиров в аэропорту от 100 (сто) тысяч до 500 (пятьсот) тысяч человек в год.
В сферах естественных монополий (услуг аэропортов) и на общественно значимых рынках (услуг аэропортов) к низкой степени риска относятся субъекты естественных монополий (аэропорты) при количестве обслуженных пассажиров в аэропорту до 100 (сто) тысяч человек в год.

7. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың жиілігін жоғары және орташа тәуекел дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты жылына екі реттен жиілетпей айқындайды.
2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
8. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
9. Бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау қажет.
Ақпаратты жинау және өңдеу процестері толық көлемде автоматтандырылады және алынған деректердің дұрыстығын тексеруге мүмкіндік береді.
Тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көзі пайдаланылады:
бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері.
10. Осы өлшемшарттардың 9-тармағында көрсетілген қолда бар ақпарат көздерінің негізінде талдауға және бағалаула жататын субъективті өлшемшарттарды бойынша деректерді қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау ең жоғары әлеуетті тәуекелі бар бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) профилактикалық бақылауды шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы жүргізілген бару арқылы профилактикалық бақылаудың қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.
11. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын және осы өлшемшарттардың 3-тарауында айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес субъективті өлшемшарттар көрсеткішінің маңыздылығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығы және субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығы осы өлшемшарттардың 3 және 4 қосымшасына сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес, мемлекеттік бақылаудың тиісті саласының ерекшелігі ескеріле отырып, реттеуші мемлекеттік органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында белгіленеді.
Субъективті өлшемшарттардың көрсеткіштері мемлекеттік бақылаудың әрбір саласындағы бақылау субъектілерінің (объектілерінің) әрбір біртекті тобы үшін айқындалады. Субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығы бойынша үлес салмағы мемлекеттік бақылаудың әрбір саласындағы бақылау субъектілерінің (объектілерінің) әрбір біртекті тобы үшін тәуекелді бағалаудағы көрсеткіштің маңыздылығына байланысты айқындалады. Субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің жол берілетін мәндері Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен регламенттеледі.

7. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, отнесенных к высокой и средней степеням риска не может быть чаще двух раза в год.
Параграф 2. Субъективные критерии
8. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
9. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля.
Процессы сбора и обработки информации в полной мере автоматизируются и допускают возможность проверки корректности полученных данных.
Для оценки степени риска используется источник информации:
результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля.
10. На основании имеющихся источников информации, указанных в пункте 9 настоящих критериев, формируются данные по субъективным критериям, подлежащие анализу и оценке.
Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение профилактического контроля субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.
11. Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в главе 3 настоящих критериев, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.
Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев устанавливаются в критериях оценки степени риска регулирующего государственного органа с учетом специфики соответствующей сферы государственного контроля согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям согласно приложениям 3 и 4 к настоящим критериям.
Показатели субъективных критериев определяются для каждой однородной группы субъектов (объектов) контроля в каждой сфере государственного контроля. Удельный вес по значимости показателей субъективных критериев определяется в зависимости от важности показателя в оценке риска для каждой однородной группы субъектов (объектов) контроля в каждой сфере государственного контроля. Допустимые значения показателей субъективных критериев регламентируются нормативными правовыми актами Республики Казахстан.

3-параграф. Тәуекелдерді басқару
12. Адал бақылау субъектілерін көтермелеу және бұзушыларға бақылау шоғырландыру қағидатын іске асыру мақсатында бақылау субъектілері (объектілері) реттеуші мемлекеттік органның тәуекел дәрежесін бағалау субъективті өлшемшарттарымен айқындалатын кезеңге бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізуден босатылады.
13. Субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) ақпараттық жүйені қолдана отырып, бақылау субъектілері қызметінің тиісті салаларындағы жоғары тәуекел дәрежесінен орташа тәуекел дәрежесіне немесе орташа тәуекел дәрежесінен төмен тәуекел дәрежесіне мынадай жағдайларда:
1) егер мұндай субъектілер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда және тәртіппен үшінші тұлғалар алдында азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарттарын жасасcа;
2) егер Қазақстан Республикасының заңдарында және реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан босату жағдайлары айқындалған болса;
3) егер субъектілер өзін-өзі реттейтін ұйым қызметінің нәтижелерін тану туралы келісім жасалған, "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері болып табылса ауыстырылады.
14. Кодекстің 141-бабының 10-тармағына сәйкес реттеуші мемлекеттік органдар, сондай-ақ мемлекеттік органдар ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшесіне (қатысушысына) мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезінде кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен өзін-өзі реттейтін ұйым қызметінің нәтижелерін тану туралы жасалған келісімді ескере отырып, жеңілдететін индикатор ретінде тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында осындай мүшеліктің (қатысудың) болу фактісін ескереді.
15. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан босату мақсатында реттеуші мемлекеттік органдар, сондай-ақ мемлекеттік органдар жеңілдететін индикаторларды ескереді.
Жеңілдететін индикаторларға:
1) деректерді онлайн-режимде беретін аудио және (немесе) бейне жазбалардың болуы;
2) деректерді мемлекеттік органдар жүйесіне беретін датчиктер мен басқа да бекіту құрылғыларының болуы (су датчиктері, атмосфераға шығарындыларды тіркеу датчиктері) жатады.
Бұл ретте бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан босатуды олар бойынша деректер жеңілдететін индикаторларда көрсетілген тәсілдермен алынған талаптар бөлігінде жүзеге асырады.

Параграф 3. Управление рисками
12. В целях реализации принципа поощрения добросовестных субъектов контроля и концентрации контроля на нарушителях субъекты (объекты) контроля освобождаются от проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля на период, определяемый субъективными критериями оценки степени риска регулирующего государственного органа.
13. Субъекты (объекты) контроля по субъективным критериям переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в соответствующих сферах деятельности субъектов контроля в случаях:
1) если такие субъекты заключили договоры страхования гражданско-правовой ответственности перед третьими лицами в случаях и порядке, установленных законами Республики Казахстан;
2) если в законах Республики Казахстан и критериях оценки степени риска регулирующих государственных органов определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
3) если субъекты являются членами саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О саморегулировании", с которой заключено соглашение о признании результатов деятельности саморегулируемой организации.
14. Регулирующие государственные органы, а также государственные органы при осуществлении государственного контроля за членом (участником) саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии), учитывают факт наличия такого членства (участия) в критериях оценки степени риска, как смягчающий индикатор, с учетом заключенного соглашения о признании результатов деятельности саморегулируемой организации в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству в соответствии с пунктом 10 статьи 141 Кодекса.
15. В целях освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, учитываются смягчающие индикаторы.
К смягчающим индикаторам относится:
1) наличие аудио и (или) видео фиксации, с передачей данных в онлайн-режиме;
2) наличие датчиков и фиксирующих устройств по передаче данных в системы государственных органов (датчики воды, датчики фиксации выбросов в атмосферу).
При этом освобождение от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, осуществляется в части требований, данные по которым получены указанными в смягчающих индикаторах способами.

16. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда осындай негіздер көзделген болса, реттеуші мемлекеттік органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына сәйкес тәуекелдерді бағалау мен талдаудың, аудиттің, сараптамалардың қолданылатын баламалы (тәуелсіз) жүйелері негізінде бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан босату мүмкін болады.
4-параграф. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес ерекшелік пен құпиялылық ескеріле отырып, ақпараттық жүйелерді пайдаланатын мемлекеттік органдарға арналған тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру ерекшеліктері
17. Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу тізімдерін қалыптастыратын ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде оларға қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең аз жол берілетін шегі мемлекеттік бақылаудың белгілі бір саласындағы осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің есептеу тәртібі
18. Осы өлшемшарттардың 4-тармағына сәйкес бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Мемлекеттік орган осы өлшемшарттардың 9-тармағына сәйкес көздерден субъективті өлшемшарттар бойынша ақпарат жинайды және деректер базасын қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша осы өлшемшарттардың (SC) 11-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC, мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – осы өлшемшарттардың 11-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылаудың әрбір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылаудың бір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.

16. Освобождение от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля возможно на основании применяемых альтернативных (независимых) систем оценки и анализа рисков, аудита, экспертиз в соответствии с критериями оценки степени риска регулирующего государственного органа, если такие основания предусмотрены в международных договорах, ратифицированных Республикой Казахстан.
Параграф 4. Особенности формирования системы оценки и управления рисками для государственных органов, использующих информационные системы с учетом специфики и конфиденциальности, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан
17. Система оценки и управления рисками государственными органами ведется с использованием информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля в определенной сфере государственного контроля.
Глава 3. Порядок расчета степени риска по субъективным критериям
18. Для отнесения субъекта контроля к степени риска в соответствии с пунктом 4 настоящих критериев применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Государственный орган собирает информацию и формирует базу данных по субъективным критериям из источников согласно пункту 9 настоящих критериев.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 11 настоящих критериев (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 11 настоящих критериев.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля каждой сферы государственного контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.

19. Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы өлшемшарттардың 9-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, мұнда
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, мұнда
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн, мұнда
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
20. Осы өлшемшарттардың 11-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi – субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
wi – субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi,
n – көрсеткіштер саны.
Осы өлшемшарттардың 12-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
21. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы),
Rарал – осы өлшемшарттардың 18-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.
Табиғи монополиялар
(әуежайлар мен аэронавигация
қызметтері) салаларындағы
субъектілердің және баға
белгілеу тәртібі мен қоғамдық
маңызы бар нарық (әуежайлар
қызметтері) субъектісі
міндеттерінің сақталуына
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезінде Табиғи монополиялар субъектілердің (әуежайлар мен аэронавигация қызметтері) талаптарын бұзу дәрежесі
Талаптардың атауы
Бұзушылық дәрежесі
1
Бекітілген тарифтік сметаның орындау туралы талапты сақтау
Өрескел
2
Бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындау туралы талапты сақтау
Өрескел
3
Тарифті бекіту туралы ақпаратты ол қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей тұтынушының назарына жеткізу
Болмашы
4
Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу туралы талапты сақтау
Болмашы
5
Үлгі шарттарға сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне тұтынушылармен жеке шарттар жасасу туралы талапты сақтау
Елеулі
6
Тұтынушыларды тариф, оның өзгеруі туралы хабардар ету туралы талапты сақтау
Болмашы
7
Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің әрбір түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізудің әзірленген және бекітілген әдістемесінің болуы туралы талапты сақтау
Болмашы
8
Реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну және қайта ұйымдастыру немесе тарату үшін пайдаланылатын мүлікпен мәмілелер жасауға уәкілетті органның келісімінің болуы туралы талапты сақтау
Өрескел
9
Тариф бойынша реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну бойынша талапты сақтау
Өрескел
10
Тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметке қол жеткізудің тең жағдайларын ұсыну туралы талапты сақтау
Өрескел
11
Реттеліп көрсетілетін қызметтің талап етілетін көлемін беру үшін қажетті табиғи монополия субъектісінің бос және қолжетімді қуаттары, орындары болмаған жағдайларды қоспағанда, тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметке қол жеткізу туралы талапты сақтау
Өрескел
12

19. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 9 настоящих критериев, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
20. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 11 настоящих критериев, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия,
wi – удельный вес показателя субъективного критерия ,
n– количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 11 настоящих критериев, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
21. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля,
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 18 настоящих критериев.
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска субъектов в сферах
естественных монополий
(услуг аэропортов
и аэронавигации)
и за соблюдением порядка
ценообразования и обязанностей
субъекта общественно
значимого рынка
(услуг аэропортов)
Степени нарушений требований субъектами контроля в сферах естественных монополий (услуг аэропортов и аэронавигации) при проведении профилактического контроля с посещением
Наименование требований
Степень нарушения
1
Соблюдение требования по исполнению утвержденной тарифной сметы
Грубое
2
Соблюдение требования по исполнению мероприятий утвержденной инвестиционной программы
Грубое
3
Доведение до сведения потребителя информации об утверждении тарифа не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до его введения в действие
Незначительное
4
Соблюдение требования о ведении раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам
Незначительное
5
Соблюдение требования о заключении в соответствии с типовыми договорами индивидуальных договоров с потребителями на каждый вид предоставляемых регулируемых услуг
Значительное
6
Соблюдение требования об информировании потребителей о тарифе, его изменении
Незначительное
7
Соблюдение требования о наличии разработанной и утвержденной методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг субъектов естественных монополий
Незначительное
8
Соблюдение требования о наличии согласия уполномоченного органа на совершение сделок с имуществом, используемым для предоставления регулируемой услуги и реорганизацию или ликвидацию
Грубое
9
Соблюдение требования по предоставлению регулируемой услуги по тарифу
Грубое
10
Соблюдение требования о предоставлении потребителям равных условий доступа к регулируемой услуге
Грубое
11
Соблюдение требования о предоставлении потребителям доступа к регулируемой услуге, за исключением отсутствия свободных и доступных мощностей, мест субъекта естественной монополии, необходимых для предоставления требуемого объема регулируемой услуги
Грубое
12

Тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну басталған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірмей табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу туралы, реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну тоқтатылған кезде одан алып тастау туралы күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірмей өтінішпен уәкілетті органға жүгіну жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
13
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі қолданыла отырып тариф бекітілген кезде жыл сайын, есепті кезеңнің 1 мамырынан кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті органға, есепті жылда нақты қол жеткізілген кірістер, шығыстар, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа мен сенімділік көрсеткіштерінің сақталуы, табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есептерді ұсынуға қойылатын талапты сақтау
Болмашы
14
Табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызметті жүзеге асыруы туралы уәкілетті органға қызмет жүзеге асырылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жіберілген хабарламаның болуы туралы талапты сақтау
Болмашы
15
Мерзімді баспасөз басылымында жария тыңдауларды өткізу күні мен орны туралы хабарландыруды жариялау туралы талапты сақтау, сондай-ақ жария тыңдауларға қатысушылардың талап етуі бойынша ұсыну:
1) тарифтің және тарифтік сметаның жобасы;

Соблюдение требования по обращению в уполномоченный орган с заявлением о включении в Государственный регистр субъектов естественных монополий не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней со дня начала предоставления регулируемой услуги потребителям, об исключении из него при прекращения предоставления регулируемой услуги не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней
Значительное
13
Соблюдение требования при утверждении тарифа с применением стимулирующего метода тарифного регулирования ежегодно в срок не позднее 1 (первого) мая отчетного периода представлять в уполномоченный орган, отчеты о фактически достигнутых за отчетный год доходах, расходах, соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг, достижении показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий
Незначительное
14
Соблюдение требования о наличии направленного уведомления об осуществлении субъектом естественной монополии деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, в уполномоченный орган в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня осуществления деятельности
Незначительное
15
Соблюдение требования об опубликовании в периодическом печатном издании объявления о дате и месте проведения публичных слушаний, а также представление по требованию участников публичных слушаний:
1) проекта тарифа и тарифной сметы;

2) экономикалық негізделген есеп-қисаптармен бірге тарифтің өзгеру себептері туралы ақпаратты ұсынуға міндетті
Елеулі
16
Бос қуаттар туралы ақпарат бергені үшін ақы алмау туралы талапты сақтау
Елеулі
17
Тұтынушылар алдында есеп жүргізгенге дейін бір ай бұрын уәкілетті органды хабардар ету туралы талапты сақтау
Болмашы
18
Тұтынушылардың талап етуі бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтің тарифі, сапасы, реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну шарттары туралы ақпарат беру туралы талапты сақтау
Елеулі
19
Алдағы есепті өткізу туралы хабарландыруды табиғи монополия субъектісі тіркелімнің республикалық бөліміне енгізілген – аптасына кемінде бір рет шығарылатын және Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымында оны өткізгенге дейін 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмей жариялау туралы талапты сақтау
Елеулі
20
Тариф, оның өзгергені туралы ол қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей уәкілетті органға хабарлау туралы талапты сақтау
Елеулі
21
Тоқсан сайын резерв, табиғи монополия субъектісінің бос және қолжетімді қуаттарының, сыйымдылықтарының, орындарының болуы туралы ақпарат табиғи монополия субъектісінің интернет-ресурсында орналастыру не ол болмаған жағдайда уәкілетті органның интернет-ресурсында орналыстыру үшін жолдау туралы талапты сақтау
Болмашы
22
Қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісінің қайта ұйымдастырылғанға немесе таратылғанға дейін кемінде күнтізбелік 10 (он) күн бұрын уәкілетті органға жіберілген ақпараттың болуы туралы өзінің көрсетілген әрекеттерді жасау ниеті туралы талапты сақтау
Елеулі
23
Тарифті бекіту үшін өтініммен уәкілетті органға жүгіну бойынша талапты сақтау
Елеулі
24
Бірінші басшының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен бекітілген келесі күнтізбелік жылға арналған тарифтік реттеудің шығынды әдісін қолдана отырып тарифті бекіту кезінде шығындары ескерілетін табиғи монополия субъектісі сатып алатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің тізбесін жыл сайын 31 желтоқсанға дейінгі мерзімде уәкілетті органға мәлімет үшін жіберу туралы талапты сақтау
Болмашы
25
Тізбені және оған енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды шешім қабылданған кезден бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей табиғи монополия субъектісінің интернет-ресурсында орналастыру, ал өзінің интернет-ресурсы болмаған кезде – уәкілетті органға оның интернет-ресурсында орналастыру үшін ұсыну туралы талапты сақтау
Болмашы
26
Конкурс өткізу туралы хабарландыру жарияланғанға дейін конкурстық комиссияның құрамын, конкурстық құжаттаманы және конкурстық комиссияның хатшысын бекіту туралы талапты сақтау
Болмашы
27
Конкурстық комиссия мүшелерінің тақ саны және кемінде 3 (үш) мүшесінің болуы туралы талапты сақтау
Болмашы
28
Конкурстық комиссияның құрамына табиғи монополия субъектісі қызметкерлерінің ішінен конкурстық комиссияға төрағаның, төрағаның орынбасары және мүшелерінің кіруі туралы талапты сақтау
Болмашы
29
Конкурстық комиссия отырысының хаттамасында өндірістік немесе басқа да себептер бойынша конкурстық комиссияның отырысында конкурстық комиссия мүшелерінің қайсыбірінің болмау себебін көрсету талабын сақтау
Болмашы
30
Конкурстық комиссия хатшысының мынадай функцияларды жүзеге асыруы жөніндегі талапты сақтауы:

2) информации о причинах изменения тарифа с экономически обоснованными расчетами
Значительное
16
Соблюдение требования о невзимании платы за предоставление информации о свободных мощностях
Значительное
17
Соблюдение требования об информировании уполномоченного органа за месяц до проведения отчета перед потребителями
Незначительное
18
Соблюдение требования о предоставлении по требованию потребителей информации о тарифе, качестве регулируемой услуги, об условиях предоставления регулируемой услуги
Значительное
19
Соблюдение требования о публикации объявления о предстоящем проведении отчета субъектом естественной монополии, включенным в республиканский раздел Государственного регистра субъектов естественных монополий, - в периодическом печатном издании, выпускаемом не реже одного раза в неделю и распространяемом на всей территории Республики Казахстан, не позднее чем за 15 (пятнадцать) рабочих дней до его проведения
Значительное
20
Соблюдение требования об информировании уполномоченного органа о тарифе, его изменении не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до введения его в действие
Значительное
21
Соблюдение требования о размещении ежеквартально на своем интернет-ресурсе либо в случае его отсутствия представление уполномоченному органу для размещения на его интернет-ресурсе информации о резерве, наличии свободных и доступных мощностей, емкостей, мест, субъекта естественной монополии
Незначительное
22
Соблюдение требования о наличии направленной информации в уполномоченный орган субъектом естественной монополии малой мощности до реорганизации или ликвидации не менее чем за 10 (десять) календарных дней о своем намерении совершить указанные действия
Значительное
23
Соблюдение требования по обращению в уполномоченный орган с заявкой для утверждения тарифа
Значительное
24
Соблюдение требования о направлении ежегодно, в срок до 31 (тридцать первого) декабря для сведения уполномоченному органу перечня закупаемых субъектом естественной монополии товаров, работ и услуг (далее – Перечень), затраты на которые учитываются при утверждении тарифа с применением затратного метода тарифного регулирования на следующий календарный год, утвержденным приказом первого руководителя или лица, исполняющего его обязанности
Незначительное
25
Соблюдение требования о размещении Перечня и вносимых в него изменения и дополнения не позднее 10 (десяти) рабочих дней с момента принятия решения на интернет-ресурсе субъекта естественной монополии, а при отсутствии своего интернет-ресурса – предоставлением уполномоченному органу для размещения на его интернет-ресурсе
Незначительное
26
Соблюдение требования об утверждении состава конкурсной комиссии, конкурсной документации и секретаря конкурсной комиссии до публикации объявления о проведении конкурса
Незначительное
27
Соблюдение требования о наличии нечетного количества и не менее 3 (трех) членов конкурсной комиссии
Незначительное
28
Соблюдение требования о вхождении в состав конкурсной комиссии председателя, заместителя председателя и членов конкурсной комиссии из числа работников субъекта естественной монополии
Незначительное
29
Соблюдение требования об указании причины отсутствия кого-либо из членов конкурсной комиссии на заседании конкурсной комиссии по производственной или другой причине в протоколе заседания конкурсной комиссии
Незначительное
30
Соблюдение требования по осуществлению секретарем конкурсной комиссии следующих функций:

1) конкурстық өтінімдерді қабылдау аяқталатын күнге дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей порталда конкурс өткізу туралы хабарландыруды және конкурстық құжаттаманы жариялау;
2) конкурстық өтінімдерді қабылдау аяқталатын күнге дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей өзінің интернет-ресурсында конкурс өткізу туралы хабарландыруды жариялау және уәкілетті органға оның интернет-ресурсында орналастыру үшін жіберу;
3) порталға ақпаратты орналастыру арқылы конкурс процесінің әрбір сатысы туралы, оның ішінде конкурс қорытындылары туралы конкурсқа қатысушыларды хабардар ету
Елеулі
31
Конкурстық комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда конкурстық комиссияның отырысын өткізу туралы талапты сақтау
Елеулі
32
Конкурстық комиссияның шешімін ашық дауыс беру арқылы қабылдау туралы талаптың сақталуы. Дауыстар тең болған жағдайда төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі
Елеулі
33
Конкурстық құжаттамаға мынадай мәліметтерді енгізу туралы талапты сақтау:
1) әлеуетті өнім берушінің мынадай талаптарға сәйкестігі туралы:
a) кәсіби біліктілікке ие болу;
b) сатып алу туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындау үшін қаржылық, материалдық және еңбек ресурстарының болуы;
c) сатып алуды өткізу кезінде төлем қабілеттілігінің болуы, сондай-ақ оның қаржы-шаруашылық қызметі тоқтатыла тұрмаған және таратылуға жатпайды;
2) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларын, тауарларды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, сапаға кепілдік беру мерзімдерін және (немесе) көлемдерін, тауарға қызмет көрсетуге, тауарды пайдалану шығыстарына сипаттай отырып, техникалық өзіндік ерекшелік, тауарды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету шарттары;
3) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің саны (көлемі);
4) сатып алынатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді жеткізу орны мен шарттары;
5) сатып алынатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді берудің талап етілетін мерзімдері;
6) төлем шарттары;
7) жұмыс тәжірибесінің болуы (әлеуетті өнім берушіде лицензияның және (немесе) рұқсаттың болуы сатып алу нысанасы деп танылатын жағдайлардан басқа);
8) конкурстық өтінімдерді бағалау және салыстыру әдісінің сипаттамасы;
9) конкурстық баға ұсынысының мазмұнына қойылатын талаптар, оның ішінде сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бағасынан басқа, қосылған салық сомасы шегеріле отырып, оларды тасымалдауға және сақтандыруға, кедендік баждарды, салықтар мен алымдарды төлеуге арналған шығыстарды, сондай-ақ тауарларды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету шарттарында көзделген өзге де шығыстарды көрсету құны (бұдан әрі - ҚҚС);

1) публикация объявлении о проведении конкурса и конкурсную документацию на портале не позднее, чем за 10 (десять) календарных дней до дня окончания приема конкурсных заявок;
2) публикация объявлении о проведении конкурса на своем интернет-ресурсе и направлении уполномоченному органу для размещения на его интернет-ресурсе не позднее, чем за 10 (десять) календарных дней до дня окончания приема конкурсных заявок;
3) уведомление участников конкурса о каждой стадии процесса конкурса, в том числе об итогах конкурса посредством размещения информации на портале
Значительное
31
Соблюдение требования о проведении заседания конкурсной комиссии при условии присутствия не менее двух третей от общего числа членов конкурсной комиссии
Значительное
32
Соблюдение требования о принятии решения конкурсной комиссией открытым голосованием. При равенстве голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель
Значительное
33
Соблюдение требования о включении в конкурсную документацию следующие сведения:
1) о соответствии потенциального поставщика следующим требованиям:
a) обладать профессиональной квалификацией;
b) иметь финансовые, материальные и трудовые ресурсы для исполнения обязательств по договору о закупках;
c) являться платежеспособным, на момент проведения закупа, а также его финансово-хозяйственная деятельность не приостановлена и не подлежит ликвидации;
2) техническая спецификация с описанием технических, качественных и эксплуатационных характеристик товаров, работ, услуг, сроков и (или) объемов поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, предоставления гарантий качества, к обслуживанию товара, к расходам на эксплуатацию товара, условия поставки товара, выполнения работ, оказания услуг;
3) количество (объем) закупаемых товаров, работ и услуг;
4) место и условия поставки закупаемых товаров, работ и услуг;
5) требуемые сроки поставки закупаемых товаров, работ и услуг;
6) условия платежа;
7) наличие опыта работы (кроме случаев, когда предметом закупок признается наличие лицензии и (или) разрешения у потенциального поставщика);
8) описание метода оценки и сопоставления конкурсных заявок;
9) требования к содержанию конкурсного ценового предложения, в том числе указания, помимо цены закупаемых товаров, работ, услуг, расходов на их транспортировку и страхование, оплату таможенных пошлин, налогов и сборов, а также иных расходов, предусмотренных условиями поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, за вычетом суммы налога на добавленную стоимость (далее – НДС);

10) конкурстық өтінімді, сатып алу туралы шартты жасау және ұсыну тіліне қойылатын талаптар;
11) әлеуетті өнім берушінің конкурстық өтінімінің қолданылу мерзімі туралы ақпарат;
12) конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізу шарттары, мөлшері, нысаны, мерзімдері;
13) әлеуетті өнім берушінің конкурстық өтінімді өзгерту немесе кері қайтарып алу және оны конкурстық өтінімді ұсынудың түпкілікті мерзімі өткенге дейін қайта тапсыру құқығын және әлеуетті өнім берушінің табиғи монополия субъектісінің, конкурстық комиссияның, конкурстық комиссия хатшысының және техникалық сарапшылардың құқыққа сыйымсыз әрекеттеріне шағым жасау құқығын көрсету;
14) конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі;
15) әлеуетті өнім берушілер конкурстық құжаттаманың мазмұны бойынша түсініктеме сұрататын тәсілдер;
16) табиғи монополия субъектісінің конкурс өткізу кезінде оны ұсынуға уәкілеттік берілген лауазымды адамдары туралы мәліметтер;
17) шарт жобасы
Болмашы
34
Сатып алынатын тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) толық сипаттамасы мен талап етілетін функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларының мазмұны туралы талапты сақтау
Болмашы
35
Біртекті тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді олардың біртекті түрлері және оларды жеткізу (орындау, көрсету) орны бойынша лоттарға сатып алу жөніндегі конкурсты өткізу кезінде конкурстық құжаттамада тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді бөлу туралы талапты сақтау
Болмашы
36
Тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің әрбір лоты бойынша конкурс жеңімпазын айқындау жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
37
Конкурстық құжаттаманы түсіндіру бойынша әлеуетті өнім берушінің сұрау салуына жауап беру туралы талапты сақтамау және осындай түсіндіруді конкурстық өтінім берген барлық әлеуетті өнім берушілерге сұрау салуды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей жіберу бойынша талапты сақтау
Елеулі
38
Өз бастамасы бойынша немесе әлеуетті өнім берушілердің сұрауларына жауап ретінде конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі өткенге дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде тарифтік сметаны және (немесе) инвестициялық бағдарламаны түзетуге және (немесе) табиғи монополия субъектісі сатып алатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің тізбеден (бұдан әрі – Тізбе) алып тастауға байланысты конкурстың күшін жою конкурсының қорытындылары шығарылғанға дейін табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның шешім қабылдауы арқылы конкурстық құжаттамаға өзгеріс енгізу бойынша талапты сақтау
Болмашы
39
Конкурстық құжаттама ұсынылған барлық әлеуетті өнім берушілерге конкурстық құжаттамаға өзгерістер туралы немесе конкурстың күшін жою туралы мәліметтерді хабарлау туралы талапты сақтау
Елеулі
40
Мынадай жағдайлар басталған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді қайтару туралы талапты сақтау:

10) требования к языку составления и представления конкурсной заявки, договора о закупках;
11) информацию о сроке действия конкурсной заявки потенциального поставщика;
12) условия, размер, форму, сроки внесения обеспечения конкурсной заявки;
13) указание на право потенциального поставщика изменять или отзывать конкурсную заявку и сдать ее повторно до истечения окончательного срока представления конкурсной заявки и на право потенциального поставщика на обжалование неправомерных действий субъекта естественной монополии, конкурсной комиссии, секретаря конкурсной комиссии и технических экспертов;
14) окончательный срок представления конкурсных заявок;
15) способы, с помощью которых потенциальные поставщики запрашивают разъяснения по содержанию конкурсной документации;
16) сведения о должностных лицах субъекта естественной монополии, уполномоченных его представлять при проведении конкурса;
17) проект договора
Незначительное
34
Соблюдение требования о содержании в технической спецификации полного описания и требуемых функциональных, технических, качественных и эксплуатационных характеристик закупаемых товаров (работ, услуг)
Незначительное
35
Соблюдение требования о разделении товаров, работ и услуг в конкурсной документации при проведении конкурса по закупке однородных товаров, работ и услуг на лоты по их однородным видам и месту их поставки (выполнения, оказания)
Незначительное
36
Соблюдение требования по определению победителя конкурса по каждому лоту товаров, работ и услуг
Значительное
37
Соблюдение требования о предоставлении ответа на запрос потенциального поставщика по разъяснению конкурсной документации и направление такого разъяснения всем потенциальным поставщикам, представившим конкурсную заявку не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня получения запроса
Значительное
38
Соблюдение требования о внесении изменения в конкурсную документацию в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок по собственной инициативе или в ответ на запросы потенциальных поставщиков, либо до подведения итогов конкурса отмены конкурса в связи с корректировкой тарифной сметы и (или) инвестиционной программы и (или) исключения из Перечня путем принятия решения первого руководителя субъекта естественной монополии или лица, исполняющего его обязанности
Незначительное
39
Соблюдение требования о сообщении всем потенциальным поставщикам, которым представлена конкурсная документация сведений об изменениях в конкурсную документацию или об отмене конкурса
Значительное
40
Соблюдение требования о возвращении обеспечения конкурсной заявки в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента наступления следующих случаев:

1) осы әлеуетті өнім беруші конкурсқа қатысуға өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін өзінің конкурсқа қатысуға өтінімін қайтарып алған жағдайларда ашу хаттамасын орналастырғанда;
2) конкурс тәсілімен сатып алу қорытындылары туралы хаттамаға қол қою арқылы жүзеге асырылады. Көрсетілген жағдай конкурс жеңімпазы деп айқындалған конкурсқа қатысушыға қолданылмайды;
3) әлеуетті өнім берушінің сатып алу туралы шартқа қол қоюы және оның сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізуі, сондай-ақ аванс сомасы (бар болса)арқылы жүзеге асырылады
Болмашы
41
Конкурстық комиссияның конкурстық өтінімді қабылдамау және әлеуетті өнім берушіні мынадай негіздер бойынша конкурске қатысуға жібермеу жөніндегі талабын сақтау:
1) әлеуетті өнім беруші конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді конкурстық құжаттамада көзделген нысанда, көлемде және шарттарда енгізбесе;
2) конкурстық өтінім файлды ашу қатесімен ұсынылған ақпаратты қамтиды;
3) конкурстық өтінім ұсынылған немесе бұза отырып ресімделген құжаттарды қамтиды;
4) осы конкурстық өтінім конкурстық құжаттаманың талаптарына жауап бермейді;
5) алынған (жіберілген) рұқсаттардың (хабарламалардың) болмауы, олар туралы мәліметтер мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталады. Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған кезде әлеуетті өнім беруші тиісті рұқсаттың (хабарламаның)нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады;
6) әлеуетті өнім берушінің сатып алынатын тауарларды өндіруге, қайта өңдеуге, жеткізуге және өткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге құқығын растайтын патенттердің, куәліктердің, сертификаттардың, басқа да құжаттардың электрондық көшірмелерін не электрондық құжат түрінде ұсынбауы;
7) әлеуетті өнім берушінің конкурстық құжаттамада болуы белгіленген, сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер нарығында жұмыс тәжірибесін иелену бөлігіндегі талаптарға сәйкес келмеуі;
8) банкроттық не тарату рәсіміне жатады;
9) қосалқы мердігерлер туралы мәліметтер ұсынылған кезде әлеуетті өнім берушінің қосалқы мердігерлерге (бірлесіп орындаушыларға) жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) көлемінің үштен екісінен астамын жиынтығында қосалқы мердігерлікке (бірлесіп орындауға) беруі;
10) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс органының тиісті құжатында бір теңге мөлшерінде және одан астам салық берешегі және міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешек туралы мәліметтердің болуы;
11) банк немесе банк филиалы анықтамасының электрондық көшірмесінде әлеуетті өнім берушінің осы анықтама берілген күннің алдындағы үш айдан астам созылатын міндеттемелерінің ең болмағанда бір түрі бойынша мерзімі өткен берешегінің болуы;

1) размещения протокола вскрытия в случаях отзыва данным потенциальным поставщиком своей заявки на участие в конкурсе до истечения окончательного срока представления заявок на участие в конкурсе;
2) подписания протокола об итогах закупок способом конкурса. Указанный случай не распространяется на участника конкурса, определенного победителем конкурса;
3) подписания потенциальным поставщиком договора о закупках и внесения им обеспечения исполнения договора о закупках, а также суммы аванса (при наличии)
Незначительное
41
Соблюдение требования конкурсной комиссией по отклонению конкурсной заявки и не допущению потенциального поставщика к участию в конкурсе по следующим основаниям:
1) потенциальный поставщик не внес обеспечение конкурсной заявки в форме, объеме и на условиях, предусмотренных в конкурсной документации;
2) конкурсная заявка содержит информацию, представленную с ошибкой открытия файла;
3) конкурсная заявка, содержит документы, представленные или оформленные с нарушением;
4) данная конкурсная заявка не отвечает требованиям конкурсной документации;
5) отсутствие разрешений (уведомлений), полученных (направленных), сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов. При отсутствии сведений в информационных системах государственных органов потенциальный поставщик представляет нотариально засвидетельствованную копию соответствующего разрешения (уведомления);
6) непредставление электронных копий либо в виде электронного документа патентов, свидетельств, сертификатов, других документов, подтверждающих право потенциального поставщика на производство, переработку, поставку и реализацию закупаемых товаров, выполнение работ, оказание услуг;
7) несоответствие потенциального поставщика требованиям в части обладания опытом работы на рынке закупаемых товаров, работ, услуг, наличие которых установлено в конкурсной документации;
8) подлежит процедуре банкротства либо ликвидации;
9) передача потенциальным поставщиком субподрядчикам (соисполнителям) на субподряд (соисполнение) в совокупности более двух третей объема работ (услуг) при представлении сведений о субподрядчиках;
10) наличие в соответствующем документе органа государственных доходов Республики Казахстан сведений о налоговой задолженности и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям в размере одного тенге и более;
11) наличие в электронной копии справки банка или филиала банка с подписью и печатью просроченной задолженности хотя бы по одному виду обязательств потенциального поставщика, длящейся более трех месяцев, предшествующих дате выдачи данной справки;

12) конкурстық құжаттама техникалық ерекшеліктің орнына сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттаманы қамтитын жағдайды қоспағанда, техникалық ерекшелікті ұсынбау;
13) әлеуетті өнім беруші тауарды жеткізудің, жұмыстарды орындаудың, қызметтерді көрсетудің үздік шарттарын, сондай-ақ сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің үздік сипаттамаларын ұсынған техникалық ерекшелікке сәйкес келмейтін жағдайларды қоспағанда, әлеуетті өнім берушінің конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес келмейтін техникалық ерекшелікті ұсынуы;
14) анық емес ақпарат ұсыну фактісі анықталғанда;
15) әлеуетті өнім беруші осы конкурсқа (лотқа) қатысуға өтінім берген басқа әлеуетті өнім берушінің немесе табиғи монополия субъектісінің үлестес тұлғасы болып табылады;
16) конкурстың әлеуетті өнім берушісінің конкурстық баға ұсынысының бағасы конкурстың (лоттың) мәні болып табылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бөлінген сомадан асып түскен жағдайларда жүзеге асырылады;
17) соттың шешімі заңды күшіне енген күннен бастап 2 (екі) жыл ішінде оның табиғи монополия субъектісі алдындағы міндеттемелерін орындамау немесе тиісінше орындамау фактісін растайтын заңды күшіне енген сот шешімінің болуы;
18) әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысы демпингтік болып танылған жағдайларда жүзеге асырылады;
19) әлеуетті өнім беруші Мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тізілімінде тұрса;
20) әлеуетті өнім берушінің қызметі тоқтатыла тұрса;
21) әлеуетті өнім берушінің басшысы, құрылтайшылары (акционерлері) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне және (немесе) терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген;
22) әлеуетті өнім берушінің атқарушылық құжаттар бойынша орындалмаған міндеттемелері болса және атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және қызметті мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган оларды борышкерлердің бірыңғай тізіліміне енгізсе
Елеулі
42
Баға ұсынысын демпингтік деп тану туралы талапты сақтау:
1) тауарлар немесе жұмыстар бойынша ҚҚС-сыз Тізбеде сатып алу үшін көзделген сомадан 30 (отыз) пайыздан астам төмен;
2) қызметтер бойынша ҚҚС-сыз Тізбеде сатып алу үшін көзделген сомадан 40 (қырық) пайыздан астам төмен
Елеулі
43
Конкурстық комиссияның конкурсты (лотты) өтпеді деп тану туралы талабын сақтауы, егер:
1) конкурсқа қатысуға ұсынылған өтінімдер болмағанда;

12) непредставление технической спецификации, за исключением случая, когда конкурсная документация вместо технической спецификации содержит проектно-сметную документацию, прошедшую экспертизу;
13) представление потенциальным поставщиком технической спецификации, не соответствующей требованиям конкурсной документации, за исключением случаев, несоответствия технической спецификации, когда потенциальный поставщик предлагает лучшие условия поставки товара, выполнения работ, оказания услуг, а также лучшие характеристики закупаемых товаров, работ, услуг;
14) установления факта представления недостоверной информации;
15) потенциальный поставщик является аффилиированным лицом другого потенциального поставщика, подавшего заявку на участие в данном конкурсе (лоте) или субъекта естественной монополии;
16) цена конкурсного ценового предложения потенциального поставщика конкурса превышает сумму, выделенную на закуп товаров, работ и услуг, являющихся предметом конкурса (лота);
17) имеется вступившее в законную силу решение суда, подтверждающее факт неисполнения или ненадлежащего исполнения им обязательств перед субъектом естественной монополии, в течение 2 (двух) лет со дня вступления в законную силу решения суда;
18) ценовое предложение потенциального поставщика признано демпинговым;
19) потенциальный поставщик состоит в реестре недобросовестных участников государственных закупок;
20) деятельность потенциального поставщика приостановлена;
21) руководитель, учредители (акционеры) потенциального поставщика включены в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма;
22) потенциальный поставщик имеет неисполненные обязательства по исполнительным документам и включены уполномоченным органом, осуществляющим реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, в Единый реестр должников
Значительное
42
Соблюдение требования о признании ценового предложения демпинговым:
1) по товарам или работам более чем на 30 (тридцати) процентов ниже суммы, предусмотренной для закупки в Перечне без учета НДС;
2) по услугам более чем на 40 (сорока) процентов ниже суммы, предусмотренной для закупки в Перечне без учета НДС
Значительное
43
Соблюдение требования конкурсной комиссией о признании конкурса (лота) несостоявшимся в случае, если:
1) отсутствия представленных заявок на участие в конкурсе;

2) конкурсқа қатысуға 2 (екіден) аз өтінім берілсе;
3) егер конкурсқа қатысуға бірде-бір әлеуетті өнім беруші жіберілмесе;
4) егер конкурсқа қатысуға бір әлеуетті өнім беруші жіберілген болса
Елеулі
44
Егер конкурс өткізілмеді деп танылса, мынадай шешімдердің бірін қабылдау жөніндегі талапты сақтау:
1) конкурсты қайта өткізу туралы;
2) конкурстық құжаттаманы өзгерту және конкурсты қайта өткізу туралы;
3) бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы.
Көрсетілген іс-әрекеттер табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрықтарымен ресімделеді
Елеулі
45
Қайталама конкурс өткізу кезінде конкурстық өтінімдерді қабылдау аяқталатын күнге дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей порталда хабарландыруды жариялау туралы талапты сақтау
Елеулі
46
Бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы талаптың сақтау:
1) конкурсқа қатысуға ұсынылған өтінімдердің болмауы. Бұл ретте бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру жіберілетін әлеуетті өнім берушіні табиғи монополия субъектісі айқындайды;
2) конкурсқа қатысуға 2 (екіден) аз өтінім ұсынылған жағдайларда жүзеге асырылады. Бұл ретте бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру оның өтінімінде көзделген шарттарда конкурсқа қатысуға өтінім берген әлеуетті өнім берушіге жіберіледі және сатып алу туралы жасалған шарттың бағасы оның конкурстық баға ұсынысынан аспайды;
3) егер конкурсқа қатысуға бірде-бір әлеуетті өнім беруші жіберілмеген болса. Бұл ретте бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру ең төмен бағамен конкурсқа қатысуға өтінім берген әлеуетті өнім берушіге жіберіледі;
4) егер конкурсқа қатысуға бір ғана әлеуетті өнім беруші жіберілген болса. Бұл ретте бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру оның өтінімінде көзделген шарттарда конкурсқа қатысуға жіберілген әлеуетті өнім берушіге жіберіледі және сатып алу туралы жасалған шарттың бағасы оның конкурстық баға ұсынысынан аспайды
Елеулі
47
Конкурстық комиссияның конкурстық комиссия қабылдамаған конкурстық өтінімдерді бағалау және салыстыру және ең төмен баға негізінде жеңіп шыққан конкурстық өтінімді айқындау жөніндегі талабын сақтау
Өрескел
48
Конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасын порталда қалыптастыру және порталда орналастыру жөніндегі талабын сақтау
Елеулі
49
Конкурстық комиссияның конкурстық өтінімдерді ашқан күннен бастап күнтізбелік 20 (жиырма) күннен аспайтын мерзімде конкурс қорытындыларын шығармау, табиғи монополия субъектісінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі конкурс қорытындылары туралы электрондық хаттаманы қалыптастырмау және порталға орналастыру туралы талабын сақтау
Елеулі
50
Конкурс арқылы сатып алуды жүзеге асыру кезінде конкурс қорытындылары туралы хаттаманы ресімдеу жөніндегі талабын сақтамау, онда мынадай ақпарат болмауы:

2) на участие в конкурсе представлено менее 2 (двух) заявок;
3) если к участию в конкурсе не допущен ни один потенциальный поставщик;
4) если к участию в конкурсе допущен один потенциальный поставщик
Значительное
44
Соблюдение требования по принятию одного из следующих решений, если конкурс признан несостоявшимся:
1) о повторном проведении конкурса;
2) об изменении конкурсной документации и повторном проведении конкурса;
3) об осуществлении закупки способом из одного источника.
Указанные действия оформляются приказами первого руководителя субъекта естественной монополии или лица, исполняющего его обязанности
Значительное
45
Соблюдение требования о публикации объявления на портале при проведении повторного конкурса не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до дня окончания приема конкурсных заявок
Значительное
46
Соблюдение требования об осуществлении закупок способом из одного источника при несостоявшихся закупок способом конкурса в случаях:
1) отсутствия представленных заявок на участие в конкурсе. При этом потенциальный поставщик, которому направляется приглашение на участие в закупках способом из одного источника, определяется субъектом естественной монополии;
2) представления менее 2 (двух) заявок на участие в конкурсе. При этом приглашение на участие в закупках способом из одного источника направляется потенциальному поставщику, представившему заявку на участие в конкурсе на условиях, предусмотренных его заявкой, и цена заключенного договора о закупках не превышает его конкурсное ценовое предложение;
3) если к участию в конкурсе не допущен ни один потенциальный поставщик. При этом приглашение на участие в закупках способом из одного источника направляется потенциальному поставщику, представившему заявку на участие в конкурсе с наименьшей ценой;
4) если к участию в конкурсе допущен только один потенциальный поставщик. При этом приглашение на участие в закупках способом из одного источника направляется потенциальному поставщику, допущенному на участие в конкурсе на условиях, предусмотренных его заявкой, и цена заключенного договора о закупках не превышает его конкурсное ценовое предложение
Значительное
47
Соблюдение требования конкурсной комиссией по оцениванию и сопоставлению конкурсных заявок, не отклоненных конкурсной комиссией, и не определение выигравшей конкурсной заявки на основе самой низкой цены
Грубое
48
Соблюдение требования по формированию протокола рассмотрения конкурсных заявок на портале и не размещению в открытой части портала
Значительное
49
Соблюдение требования конкурсной комиссией о подведении итогов конкурса в срок не более 20 (двадцати) календарных дней со дня вскрытия конкурсных заявок, формированию и размещению на портале электронный протокол об итогах конкурса по закупкам товаров, работ, услуг, подписанный электронной цифровой подписью субъекта естественной монополии
Значительное
50
Соблюдение требования по оформлению протокола об итогах конкурса, в котором содержится следующая информация:

1) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің атаулары мен қысқаша сипаттамасы;
2) конкурстық өтінімдер берген әлеуетті өнім берушілердің атауы және орналасқан жері;
3) конкурстық өтінімдерді ұсынған әлеуетті өнім берушілердің біліктілік деректері;
4) әрбір конкурстық өтінімнің бағасы және негізгі шарттары;
5) конкурстық өтінімдерді бағалау мен салыстыруды баяндау;
6) конкурстық өтінімдер қабылданбаған жағдайда, оларды кері қайтару үшін негіздер;
7) әрбір лот бойынша конкурс жеңімпазының атауы мен орналасқан жері және жеңімпаз анықталған шарттар;
8) екінші орын алған әлеуетті өнім беруші туралы;
9) егер конкурс нәтижесінде жеңімпаз анықталмаса, конкурстық комиссияның осындай шешім қабылдауы үшін негіздер;
10) конкурстық құжаттаманы түсіндіру туралы сұрау салулардың, оларға жауаптардың жинақталған мазмұны, сондай-ақ конкурстық құжаттамаға өзгерістер мен толықтырулардың жинақталған мазмұны;
11) сатып алу шартына қол қойылатын мерзім (бірақ конкурс жеңімпазы хабарламаны алған сәттен бастап он жұмыс күнінен аспайды);
12) сарапшыларды тарту туралы ақпарат;
13) Тізбеде көзделген осы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін бөлінген сома
Елеулі
51
Конкурс қорытындысы шығарылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде конкурс жеңімпазы ұсынған тауардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің атауы мен бірлік бағасын көрсете отырып, конкурс жеңімпазына хабарламау және барлық қатысқан әлеуетті өнім берушілерге хабарлауды портал арқылы жіберу туралы талапты сақтау
Болмашы
52
Конкурс қорытындыларына әсер ететін бұзушылықтар анықталған кезде шарт жасасу сәтіне дейін өткізілетін/өткізілген конкурста талапты сақтау:
1) қорытынды шығарылғанға дейін сатып алудың (лоттың) күшін жою;
2) қорытынды шығарылғаннан кейін оларды жою немесе қайта қарау талапты сақтау
Өрескел
53
Сатып алуды (лотты) немесе олардың қорытындыларын жою туралы шешім бекітілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өткізілетін сатып алуға қатысқан тұлғаларды хабардар етпеу және өзінің интернет-ресурсында немесе уәкілетті органның интернет-ресурсында жариялау туралы талапты сақтау
Елеулі
54
Өзінің интернет-ресурсында орналастырмау, ал өзінің интернет-ресурсы болмаған жағдайда порталға сілтемені көрсете отырып, сатып алу жүзеге асырылатын портал туралы ақпаратты уәкілетті органға өзінің интернет-ресурсында орналастыру үшін ұсыну туралы талапты сақтау
Елеулі
55
Конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі аяқталғанға дейін кемінде күнтізбелік 10 (он) күн бұрын порталда конкурс өткізу туралы хабарландыруды орналастыру туралы талапты сақтау
Елеулі
56
Конкурс өткізу туралы хабарландыруда мынадай мәліметтерді көрсету бойынша талапты сақтау:

1) наименования и краткие описания закупаемых товаров, работ и услуг;
2) наименования и места нахождения потенциальных поставщиков, представивших конкурсные заявки;
3) квалификационные данные потенциальных поставщиков, представивших конкурсные заявки;
4) цена и основные условия каждой конкурсной заявки;
5) изложение оценки и сопоставления конкурсных заявок;
6) при отклонении конкурсных заявок – основания для их отклонения;
7) наименование и местонахождение победителя конкурса по каждому лоту и условия, по которым определен победитель;
8) о потенциальном поставщике, занявшем второе место;
9) если в результате конкурса не определен победитель – основания для принятия такого решения конкурсной комиссией;
10) обобщенное изложение запросов о разъяснении конкурсной документации, ответов на них, а также обобщенное изложение изменений и дополнений к конкурсной документации;
11) срок, в течение которого подписывается договор закупки (но не более 10 (десяти) рабочих дней с момента получения уведомления победителем конкурса);
12) информация о привлечении экспертов;
13) сумма выделенная для закупки данных товаров, работ, услуг, предусмотренная Перечнем
Значительное
51
Соблюдение требования о направлении в течение 3 (трех) рабочих дней со дня подведения итогов конкурса посредством портала уведомление победителю конкурса и не извещение всех принявших участие потенциальных поставщиков, с указанием наименования и цены единицы товара, работ и услуг, предложенных победителем конкурса
Незначительное
52
Соблюдение требования в проводимом/проведенном конкурсе, до момента заключения договора при обнаружении нарушений, влияющих на итоги конкурса
1) отменить закупки (лот) до подведения итогов;
2) отменить или пересмотреть их после подведения итогов
Грубое
53
Соблюдение требования об извещении лиц участвовавших в проводимых закупках в течение 2 (двух) рабочих дней со дня утверждения решения об отмене закупок (лота) или их итогов, и не опубликование на своем интернет-ресурсе или интернет-ресурсе уполномоченного органа
Значительное
54
Соблюдение требования о размещении на своем интернет ресурсе, а при отсутствии своего интернет-ресурса – предоставление уполномоченному органу для размещения на его интернет ресурсе информацию о портале, на котором осуществляются закупки, с указанием ссылки на портал
Значительное
55
Соблюдение требования о размещении на портале объявления о проведении конкурса не менее чем за 10 (десять) календарных дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок
Значительное
56
Соблюдение требования по указанию в объявлении о проведении конкурса следующих сведений:

1) конкурстың нысанасы (егер конкурс нысанасына бірнеше лот кірсе, лоттардың атауы мен нөмірі);
2) табиғи монополия субъектісінің атауы және орналасқан жері;
3) әрбір лот бойынша сатып алынатын тауарлардың сипаттамасы, өлшем бірлігі, саны, орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің көлемі, сондай-ақ әрбір лот бойынша техникалық ерекшеліктің электрондық көшірмесі;
4) әрбір лот бойынша тауарларды беру, жұмыстарды орындау немесе қызметтерді көрсету мерзімдері әрбір лот бойынша тауарларды беру, қызметтерді көрсету, жұмыстарды орындау орны;
5) конкурстық құжаттама;
6) порталда конкурстық өтінімдерді ұсынудың басталу және аяқталу уақыты, сондай-ақ конкурстық өтінімдерді ашу күні мен уақыты;
7) ҚҚС-сыз әрбір лот бойынша тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бөлінген сома;
8) конкурс қорытындылары шығарылған күннен бастап әрбір лот бойынша тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасасудың талап етілетін мерзімі;
9) әлеуетті өнім берушінің конкурстық баға ұсынысына сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің бағасынан басқа, конкурстық құжаттамада көзделген өзге де шығыстарды ҚҚС-сыз енгізу қажеттігі туралы талап;
10) конкурстық өтінімнің қолданылу мерзімі
Елеулі
57
Қорытындылар хаттамасына қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай ішінде конкурс хабарландыруда көрсетілген конкурстық өтінімдерді ұсынудың аяқталу мерзімі өткеннен кейін ұсынылатын әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдерін, сондай-ақ анық емес ақпарат ұсынғаны үшін бас тартылған әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдерін порталда орналастырмау туралы талаптарды сақтау
Елеулі
58
Егер конкурстың әлеуетті өнім берушісінің конкурстық баға ұсынысының бағасы конкурстың (лоттың)мәні болып табылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бөлінген сомадан асып кетсе, ұсынылған конкурстық баға ұсыныстарын қабылдамау жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
59
Әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдерін порталда конкурстық құжаттамада белгіленген мерзімде ашу жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
60
Конкурстық комиссияның конкурстық өтінімдерді қарамау және конкурс өткізу туралы хабарландыруда белгіленген конкурстық өтінімдерді ұсыну аяқталған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей әрбір лот бойынша жеке әлеуетті өнім берушілерді конкурсқа қатысуға жіберу туралы шешімдер қабылдау жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
61
Мынадай ақпараттың мазмұнымен баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу туралы хабарландыруды баға ұсыныстарын ұсыну мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күні бұрын порталда орналастыру туралы талапты сақтау:

1) предмет конкурса (наименования и номера лотов, если в предмет конкурса входит несколько лотов);
2) наименование и местонахождение субъекта естественной монополии;
3) описание, единица измерения, количество закупаемых товаров, объем выполняемых работ и оказываемых услуг по каждому лоту, а также электронная копия технической спецификации по каждому лоту;
4) сроки поставки товаров, выполнения работ или оказания услуг по каждому лоту место поставки товаров, оказания услуг, выполнения работ по каждому лоту;
5) конкурсная документация;
6) время начала и окончания представления конкурсных заявок на портале, а также дата и время вскрытия конкурсных заявок;
7) сумма, выделенная на закуп товаров, работ и услуг по каждому лоту, без учета НДС;
8) требуемый срок заключения договора о закупе товаров, работ и услуг по каждому лоту с даты подведения итогов конкурса;
9) требование о необходимости включения потенциальным поставщиком в конкурсное ценовое предложение помимо цены закупаемых товаров, работ и услуг иных расходов, предусмотренных конкурсной документацией, без учета НДС;
10) срок действия конкурсной заявки
Значительное
57
Соблюдение требований о не размещении на портале конкурсных заявок потенциальных поставщиков, представляемых после истечения срока окончания представления конкурсных заявок, указанного в объявлении конкурса, а также конкурсных заявок потенциальных поставщиков, отклоненных за предоставление недостоверной информации, в течение 24 (двадцати четырех) месяцев со дня подписания протокола итогов
Значительное
58
Соблюдение требования по отклонению представленных конкурсных ценовых предложений, если цена конкурсного ценового предложения потенциального поставщика конкурса превышает сумму, выделенную на закуп товаров, работ и услуг, являющихся предметом конкурса (лота)
Значительное
59
Соблюдение требования по вскрытию конкурсных заявок потенциальных поставщиков на портале в установленный конкурсной документацией срок
Значительное
60
Соблюдение требования по рассмотрению конкурсной комиссией конкурсных заявок и принятия решений о допуске к участию в конкурсе потенциальных поставщиков отдельно по каждому лоту не позднее 10 (десяти) календарных дней со дня окончания представления конкурсных заявок, установленного в объявлении о проведении конкурса
Значительное
61
Соблюдение требования о размещении на портале не менее чем за 5 (пять) рабочих дней до окончания срока представления ценовых предложений объявление о закупках способом запроса ценовых предложений с содержанием следующей информации:

1) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды жоспарланған өткізу туралы – атауы, қысқаша сипаттамасы, сондай-ақ талап етілетін көлемі, ақы төлеу шарттары, мерзімі, тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету орны мен шарттары, жеңімпаз деп танылған әлеуетті өнім берушімен сатып алу туралы шарт жасасу мерзімі;
2) әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстарын ұсынуының басталу және аяқталу мерзімі туралы;
3) сатып алу туралы шарттың жобасы;
4) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен өткізілетін сатып алудың нысанасы болып табылатын ҚҚС-ты есепке алмағанда, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін әрбір лот бойынша бөлінген сомалар туралы мәліметтер
Елеулі
62
Порталда баға ұсыныстарын салыстырмау және ең төмен баға ұсынысын ұсынған әлеуетті өнім берушіні айқындау туралы талапты сақтау
Өрескел
63
Бірнеше әлеуетті өнім беруші ең төмен баға ұсынысын берген кезде баға ұсынысы басқа әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстарынан бұрын келіп түскен әлеуетті өнім берушіні жеңімпаз деп тану туралы талапты сақтау
Өрескел
64
Егер:
1) сатып алу үшін бөлінген сомадан артық;
2) әлеуетті өнім беруші біреуден артық баға ұсынысын берсе, бұл ретте баға ұсыныстарын беру мерзімдері өткенге дейін бұрын жіберілген баға ұсыныстарын кері қайтарып алмаған болса, әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысын қабылдамау жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
65
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды өтпеді деп тану туралы талапты сақтау:
1) 2 (екі) баға ұсынысынан кем ұсыну;
2) егер сатып алу үшін бөлінген сомадан асып түскені үшін және әлеуетті өнім берушінің 1 (бірден) артық баға ұсынысын бергені үшін баға ұсыныстары қабылданбағаннан кейін 2 (екеуден) кем баға ұсынысы қалған жағдайда
Елеулі
66
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен өткізілмеген сатып алу кезінде мынадай шешімдерді қабылдау туралы талапты сақтау:
1) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды қайта өткізу туралы;
2) сатып алу шарттарын өзгерту және баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды қайта өткізу туралы;
3) бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы.
Шешім сатып алу қорытындылары бекітілген күннен кейінгі күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қабылданады.
Сатып алу шешім қабылданған күннен кейінгі күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жарияланады
Елеулі
67
Әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстарын ұсыну мерзімі аяқталған және баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу қорытындылары хаттамасына мынадай мәліметтерді енгізген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей сатып алу қорытындыларын шығару туралы талапты сақтау:

1) о планируемом проведении закупок способом запроса ценовых предложений – наименование, краткая характеристика, а также требуемые объем, условия оплаты, сроки, место и условия поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, срок заключения договора о закупках с потенциальным поставщиком, признанным победителем;
2) о сроке начала и окончания представления потенциальными поставщиками ценовых предложений;
3) проекта договора о закупках;
4) сведении о суммах, выделенных по каждому лоту для приобретения товаров, работ, услуг, без учета НДС, являющихся предметом проводимых закупок способом запроса ценовых предложений
Значительное
62
Соблюдение требования о сопоставлении на портале ценовых предложений и не определение потенциального поставщика, предложивший наименьшее ценовое предложение
Грубое
63
Соблюдение требования о признании победителем потенциального поставщика, ценовое предложение которого поступило ранее ценовых предложений других потенциальных поставщиков при представлении наименьшего ценового предложения несколькими потенциальными поставщиками
Грубое
64
Соблюдение требования по отклонению ценового предложения потенциального поставщика, если:
1) превышает сумму, выделенную для закупки;
2) потенциальный поставщик предоставил более одного ценового предложения, при этом не отозвал ранее направленные ценовые предложения до истечения сроков предоставления ценовых предложений
Значительное
65
Соблюдение требования о признании закупок способом запроса ценовых предложений несостоявшимися в случае:
1) представления менее 2 (двух) ценовых предложений;
2) в случае если после отклонения ценовых предложений за превышение суммы, выделенной для закупки и за предоставление более 1 (одного) ценовых предложений потенциальным поставщиком, осталось менее 2 (двух) ценовых предложений
Значительное
66
Соблюдение требования о принятии следующих решений при несостоявшихся закупках способом запроса ценовых предложений:
1) о повторном проведении закупки способом запроса ценовых предложений;
2) об изменении условии закупки и повторно провести закупки способом запроса ценовых предложений;
3) об осуществлении закупки способом из одного источника.
Решение принимается в течение 10 (десяти) рабочих дней, со дня, следующего за днем утверждения итогов закупок.
Закупки объявляются в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней, со дня, следующего за днем принятия решения
Значительное
67
Соблюдение требования о подведении итогов закупок не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня окончания срока представления потенциальными поставщиками ценовых предложений и включения в протокол итогов закупок способом запроса ценовых предложений следующих сведений:

1) табиғи монополия субъектісінің толық атауы және пошталық мекенжайы;
2) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен өткізілген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу атауы;
3) баға ұсыныстарын ұсынудың түпкілікті мерзімі өткенге дейін баға ұсыныстарын ұсынған әлеуетті өнім берушілердің толық атауы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), олар тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге мәлімдеген бағалар;
4) ауытқу себептерін негіздей отырып, қабылданбаған баға ұсыныстары туралы;
5) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алудың жеңімпазы туралы;
6) екінші орын алған әлеуетті өнім беруші туралы;
7) сатып алу туралы шарт жасасу сомасы мен мерзімдері туралы
Елеулі
68
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу қорытындылары күнінен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде сатып алу жеңімпазына портал арқылы хабарлама жіберу туралы талапты сақтау
Елеулі
69
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу, егер осындай біртекті тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құндық мәндегі жылдық көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің төрт мың еселенген мөлшерінен аспаса, әлеуетті өнім берушілерде бар тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге, сондай-ақ біртекті тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге сатып алуды жүргізу туралы талапты сақтау. Бұл жағдайда баға шешуші шарт болып табылады
Елеулі
70
Баға ұсыныстарын сұратуды пайдалана отырып, өнім берушіні таңдау тәсілін қолдану мақсатында қаржы жылы ішінде тауарлардың біртекті түрлерін сатып алудың жылдық көлемін бөліктерге бөлуге жол бермеу туралы талапты сақтау
Елеулі
71
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды өтпеді деп тану жөніндегі талапты сақтау:
1) 2 (екі) баға ұсынысынан кем ұсыну;
2) егер сатып алу үшін бөлінген сомадан асып түскені үшін және әлеуетті өнім берушінің 1 (бірден) артық баға ұсынысын бергені үшін баға ұсыныстары қабылданбағаннан кейін 2 (екеуден) кем баға ұсынысы қалған жағдайда
Елеулі
72
Ең төмен және бас тартылмаған баға ұсынысын берген әлеуетті өнім берушімен сатып алу шартын жасасу жөніндегі талапты сақтау
Өрескел
73
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен өткізілмеген сатып алу бойынша бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру бойынша талапты сақтау:
1) Ұсынылған баға ұсыныстары болмаған жағдайларда жүргізіледі. Бұл ретте бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру жіберілетін әлеуетті өнім берушіні табиғи монополия субъектісі айқындайды;

1) полное наименование субъекта естественной монополии и почтовый адрес;
2) название проведенных закупок товаров, работ, услуг способом запроса ценовых предложений;
3) полное наименование (фамилия, имя, отчество (при наличии) потенциальных поставщиков, представивших ценовые предложения до истечения окончательного срока представления ценовых предложений, заявленные ими цены на товары, работы, услуги;
4) об отклоненных ценовых предложениях с обоснованием причин отклонения;
5) о победителе закупок способом запроса ценовых предложений;
6) о потенциальном поставщике, занявшем второе место;
7) о сумме и сроках заключения договора о закупках
Значительное
68
Соблюдение требования о направлении посредством портала уведомления победителю закупок в течение 1 (одного) рабочего дня со дня итогов закупки способом запроса ценовых предложений
Значительное
69
Соблюдение требования о проведении закупок способом запроса ценовых предложений посредством портала на имеющиеся в наличии у потенциальных поставщиков товары, работы и услуги, подробная спецификация которых не имеет для субъекта естественной монополии существенного значения, а также на однородные товары, работы, услуги, если годовые объемы таких однородных товаров, работ, услуг в стоимостном выражении не превышают четырехтысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете. При этом решающим условием является цена
Значительное
70
Соблюдение требования о не допущении дробления годового объема закупок однородных видов товаров в течение финансового года на части в целях применения способа выбора поставщика с использованием запроса ценовых предложений
Значительное
71
Соблюдение требования по признанию закупок способом запроса ценовых предложений несостоявшимися в случае:
1) представления менее 2 (двух) ценовых предложений;
2) в случае если после отклонения ценовых предложений за превышение суммы, выделенной для закупки и за предоставление более 1 (одного) ценовых предложений потенциальным поставщиком, осталось менее 2 (двух) ценовых предложений
Значительное
72
Соблюдение требования по заключению договора закупок с потенциальным поставщиком, представившим самое низкое и не отклоненное ценовое предложение
Грубое
73
Соблюдение требования по осуществлению закупок способом из одного источника по несостоявшимся закупкам способом запроса ценовых предложений в случаях:
1) отсутствия представленных ценовых предложений. При этом потенциальный поставщик, которому направляется приглашение на участие в закупках способом из одного источника, определяется субъектом естественной монополии;

2) 2 (екіден) кем баға ұсынысы ұсынылған жағдайларда жүргізіледі. Бұл ретте бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру оның өтінімінде көзделген талаптарда баға ұсынысын берген әлеуетті өнім берушіге жіберіледі және сатып алу туралы жасалған шарттың бағасы оның баға ұсынысынан аспайды;
3) егер баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуға қатысуға бірде-бір әлеуетті өнім беруші жіберілмесе. Бұл ретте бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру ең төмен бағамен баға ұсынысын берген әлеуетті өнім берушіге жіберіледі және сатып алу туралы жасалған шарттың бағасы оның баға ұсынысынан аспайды;
4) егер баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуға қатысуға бір ғана әлеуетті өнім беруші жіберілген болса. Бұл ретте бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру оның баға ұсынысында көзделген талаптарда баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуға қатысуға жіберілген әлеуетті өнім берушіге жіберіледі және сатып алу туралы жасалған шарттың бағасы оның баға ұсынысынан аспайды
Елеулі
74
Бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру бойынша талаптарды сақтау:
1) егер конкурс немесе баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу өтпеді деп танылса;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген бағалар, тарифтер бойынша тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
3) сатып алынатын тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге қатысты айрықша құқықтары бар тұлғадан немесе мемлекеттік немесе табиғи монополия субъектісі болып табылатын тұлғадан тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
4) еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындауы салдарынан, оның ішінде аварияларды жою үшін төтенше жағдайлардың салдарларын оқшаулау және (немесе) жою салдарынан тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
5) өкілдік шығыстарға байланысты тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
6) мерзімді баспасөз басылымдарын қағаз жеткізгіште және (немесе) электрондық нысанда сатып алу;
7) сауда-саттықта (аукциондарда) өткізілетін мүлікті (активтерді) сатып алу:
сот орындаушылары;
оңалту және банкроттық рәсімі бойынша өткізілетін;
мемлекеттік мүлікті жекешелендіру кезінде;
8) егер біртекті тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құндық мәндегі жылдық көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің жүз еселенген мөлшерінен аспаса, біртекті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
9) барып-қайту жолын, тұрғын үй-жай жалдауды, көліктік қызмет көрсетуді, тамақпен қамтамасыз етуді қоса алғанда, жұмыскерді қызметтік іссапарға жіберуге байланысты көрсетілетін қызметтерді сатып алу;

2) представления менее 2 (двух) ценовых предложений. При этом приглашение на участие в закупках способом из одного источника направляется потенциальному поставщику, представившему ценовое предложение на условиях, предусмотренных его заявкой, и цена заключенного договора о закупках не превышает его ценовое предложение;
3) если к участию в закупке способом запроса ценовых предложений не допущен ни один потенциальный поставщик. При этом приглашение на участие в закупках способом из одного источника направляется потенциальному поставщику, представившему ценовое предложение с наименьшей ценой, и цена заключенного договора о закупках не превышает его ценовое предложение;
4) если к участию в закупке способом запроса ценовых предложений допущен только один потенциальный поставщик. При этом приглашение на участие в закупках способом из одного источника направляется потенциальному поставщику, допущенному на участие в закупке способом запроса ценовых предложений на условиях, предусмотренных его ценовым предложением, и цена заключенного договора о закупках не превышает его ценовое предложение
Значительное
74
Соблюдение требования по осуществлению закупок способом из одного источника в случаях:
1) если закупки способом конкурса или запроса ценовых предложений признаны несостоявшимися;
2) приобретения товаров, работ, услуг по ценам, тарифам, установленным законодательством Республики Казахстан;
3) приобретения товаров, работ, услуг у лица, обладающего исключительными правами в отношении приобретаемых товаров, работ, услуг, или у лица, являющегося субъектом государственной или естественной монополии;
4) приобретения товаров, работ, услуг вследствие возникновения обстоятельств непреодолимой силы, в том числе локализации и (или) ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, для ликвидации аварий;
5) приобретения товаров, работ, услуг, связанных с представительскими расходами;
6) приобретения периодических печатных изданий на бумажном носителе и (или) в электронной форме;
7) приобретения имущества (активов), реализуемого на торгах (аукционах):
судебными исполнителями;
проводимых по процедуре реабилитации и банкротства;
при приватизации государственного имущества;
8) приобретения однородных товаров, работ, услуг, если годовой объем таких однородных товаров, работ, услуг в стоимостном выражении не превышает стократного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
9) приобретения услуг, связанных с направлением работника в служебную командировку, включая проезд туда и обратно, наем жилого помещения, транспортное обслуживание, обеспечение питания;

10) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алған тапсырыс берушіден біріздендіру, стандарттау немесе үйлесімділікті қамтамасыз ету мақсатында нақ сол өнім берушіден тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуға қажеттілік туындаған кезде
Елеулі
75
Әлеуетті өнім берушіге портал арқылы жіберу туралы талапты сақтау, мынадай мәліметтерді қамтитын бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру:
1) табиғи монополия субъектісінің атауы және орналасқан жері;
2) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларын, тауарларды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, сапаға кепілдік беру мерзімдерін және (немесе) көлемдерін, тауарға қызмет көрсетуге, тауарды пайдалануға арналған шығыстарға сипаттай отырып, техникалық ерекшелікті, тауарды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету шарттарын қамтиды.
Жобалау-сметалық құжаттаманы талап ететін жұмыстарды сатып алуды жүзеге асыру кезінде конкурстық құжаттама техникалық ерекшеліктің орнына бекітілген жобалау-сметалық құжаттаманы қамтиды. Бұл ретте мұндай сатып алу бойынша жұмыстарды орындау мерзімдері бекітілген жобалау-сметалық құжаттамада көрсетілген жұмыстарды орындау мерзімдеріне сәйкес келеді;
3) өткізілетін сатып алудың нысанасы болып табылатын тауардың саны, орындалатын жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің көлемі;
4) тауарды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету орны;
5) тауар берудің, жұмыстарды орындаудың, қызметтер көрсетудің талап етілетін мерзімдері, ұсынылатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің сапасына кепілдік беру;
6) төлем талаптары және сатып алу туралы шарттың жобасы;
7) сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізу шарттары, нысаны, көлемі және тәсілі;
8) бір көзден алу тәсілімен өткізілетін сатып алудың нысанасы болып табылатын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін бөлінген сомалар туралы мәліметтер;
9) әлеуеттің мынадай талаптарға сәйкестігі туралы мәліметтер:
а) кәсіби біліктілікке ие болу бойынша;
b) сатып алу туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындау үшін қаржылық, материалдық және еңбек ресурстарының болуы;
c) сатып алуды жүргізу кезінде төлемге қабілетті, сондай-ақ оның қаржы-шаруашылық қызметі тоқтатылмаған және таратылуға жатпайды;
10) бір көзден алу тәсілімен сатып алу баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды өтпеді деп тану нәтижесінде жүзеге асырылатын, әлеуетті өнім берушінің қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды ұсыну мерзімі.
Бұл ретте жіберілетін шақыру өтпеді деп танылған өткізілген сатып алу (конкурс, баға ұсыныстарын сұрату) шарттарына сәйкес келеді
Елеулі
76
Бір көзден сатып алуды жүзеге асыру кезінде порталда хаттаманы қалыптастыру бойынша талапты сақтау:

10) когда у заказчика, закупившего товары, работы, услуги, возникает потребность в приобретении товаров, работ, услуг у того же поставщика в целях унификации, стандартизации или обеспечения совместимости
Значительное
75
Соблюдение требования о направлении посредством портала потенциальному поставщику, приглашение на участие в закупках способом из одного источника, которое содержит следующие сведения:
1) наименование и место нахождения субъекта естественной монополии;
2) техническую спецификацию с описанием технических, качественных и эксплуатационных характеристик товаров, работ, услуг, сроков и (или) объемов поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, предоставления гарантий качества, к обслуживанию товара, к расходам на эксплуатацию товара, условия поставки товара, выполнения работ, оказания услуг.
При осуществлении закупок работ, требующих проектно-сметной документации, вместо технической спецификации конкурсная документация содержит утвержденную проектно-сметную документацию. При этом сроки выполнения работ по таким закупкам соответствуют срокам выполнения работ, указанным в утвержденной в проектно-сметной документации;
3) количество товара, объемы выполняемых работ, оказываемых услуг, являющихся предметом проводимых закупок;
4) место поставки товара, выполнения работ, оказания услуг;
5) требуемые сроки поставки товара, выполнения работ, оказания услуг, предоставление гарантии на качество предлагаемых товаров, работ, услуг;
6) условия платежа и проект договора о закупках;
7) условия, форма, объем и способ внесения обеспечения исполнения договора о закупках;
8) сведения о суммах, выделенных для приобретения товаров, работ, услуг, являющихся предметом проводимых закупок способом из одного источника;
9) сведения о соответствии потенциального следующим требованиям:
а) по обладанию профессиональной квалификацией;
b) наличие финансовых, материальных и трудовых ресурсов для исполнения обязательств по договору о закупках;
c) платежеспособный на момент проведения закупа, а также его финансово-хозяйственная деятельность не приостановлена и не подлежит ликвидации;
10) срок предоставления потенциальным поставщиком документов, подтверждающих его соответствие предъявляемым квалификационным требованиям, за исключением, когда закупки способом из одного источника осуществляются в результате признания закупок способом запроса ценовых предложений несостоявшимися.
При этом направляемое приглашение соответствуют условиям проведенных закупок (конкурс, запрос ценовых предложений), признанных несостоявшимися
Значительное
76
Соблюдение требования по формированию протокола на портале при осуществлении закупок из одного источника, в котором содержатся:

1) бір көзден сатып алу тәсілін қолдану негіздемесі;
2) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің қысқаша сипаттамасы;
3) сатып алу шарты жасалатын әлеуетті өнім берушінің атауы және орналасқан жері және осындай шарттың бағасы
Болмашы
77
Мынадай жағдайларда бір көзден алу тәсілімен сатып алуды өтпеді деп тану туралы талапты сақтау:
1) егер бір көзден алу тәсілімен сатып алу баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен өткізілмеген сатып алу қорытындылары бойынша жүзеге асырылатын жағдайды қоспағанда, әлеуетті өнім беруші табиғи монополия субъектісінің шақыруында көрсетілген талаптарға сәйкес келмесе;

1) обоснование применения способа закупок из одного источника;
2) краткое описание закупаемых товаров, работ и услуг;
3) наименование и место нахождения потенциального поставщика, с которым будет заключен договор закупки и цена такого договора
Незначительное
77
Соблюдение требования о признании состоявшимися закупок способом из одного источника в случаях:
1) если потенциальный поставщик не соответствует требованиям указанных в приглашении субъекта естественной монополии, за исключением, когда закупки способом из одного источника осуществляются по итогам несостоявшихся закупок способом запроса ценовых предложений;

2) егер әлеуетті өнім беруші бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысудан бас тартса.
3) егер әлеуетті өнім беруші ұсынылатын тауарға (жұмысқа, көрсетілетін қызметке) сатып алу үшін бөлінген сомадан асатын баға ұсынса немесе тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер сапасының нашарлауына не олардың санының және/немесе көлемінің қысқаруына әкеп соғатын техникалық ерекшелікті ұсынса
Елеулі
78
Сатып алу қорытындылары шығарылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде портал арқылы жеңімпазға шарт жобасын жіберу туралы талапты сақтау
Елеулі
79
Жеңімпаздың, екінші орын алған әлеуетті өнім берушінің Шарт жобасына қол қою және оны ұсыну мерзімі өткен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде шарт жобасын портал арқылы жіберу туралы талапты сақтауы
Елеулі
80
Егер шарттың жобасы өзіне ұсынылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде екінші орын алған әлеуетті өнім беруші оған қол қоймаса және оны ұсынбаса, сатып алуды өтпеді деп тану туралы талапты сақтау
Елеулі
81
Егер өнім беруші шартта белгіленген тәртіппен шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізбесе, екінші орын алған әлеуетті өнім берушіге шартты қамтамасыз етуді енгізу мерзімі өткен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде шарт жобасын портал арқылы жіберу туралы талапты сақтау
Елеулі
81
Егер шарттың жобасы өзіне ұсынылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде екінші орын алған әлеуетті өнім беруші шартқа қол қоймаса және оны ұсынбаса және (немесе) шартта белгіленген тәртіппен шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізбесе, сатып алуды өтпеді деп тану туралы талапты сақтау
Елеулі
83
Өнім берушіні хабардар ету порталы арқылы жіберілген авансты орындауды қамтамасыз ету мөлшерін шарт бойынша міндеттемелердің орындалуына қарай сатып алу туралы шартта көзделген орындалған міндеттемелерге бара-бар азайту жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
84
Шарттың орындалуын қамтамасыз етуді, сондай-ақ өнім беруші шарт бойынша өз міндеттемелерін толық және тиісінше орындаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде өнім берушіге авансты қамтамасыз ету сомасын (болған кезде) қайтару туралы талапты сақтау
Елеулі
85
Өнім беруші шарт бойынша қабылданған міндеттемелерді тиісінше орындамаған жағдайда, енгізілген шарттың орындалуын қамтамасыз етуді, сондай-ақ тұрақсыздық айыбын төлеу фактісі анықталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде авансты қамтамасыз ету сомасын (болған кезде) қайтару туралы талапты сақтау
Елеулі
86
Сатып алу туралы шарттың жобасына не сатып алу туралы жасалған шартқа өткізілетін (өткізілген) сатып алу талаптарының мазмұнын өзгерте алатын өзгерістерді және (немесе) өнім берушіні таңдау үшін негіз болған ұсынысты енгізуге жол бермеу туралы талапты сақтау
Елеулі
87
Тауарды қабылдау-беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету актісінің жобасын өнім беруші алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей дәлелді негіздемелерді көрсете отырып, актіде шарт бойынша ақпаратты толтырмау және оған қол қою не тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді қабылдаудан бас тарту жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
88
Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар туралы заңнамасының талаптарын сақтамау бойынша расталған бір шағымның немесе өтініштің болуы
Елеулі
89
Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар туралы заңнамасының талаптарын сақтамау бойынша екі немесе одан да көп расталған шағымдардың немесе өтініштердің болуы
Өрескел
90
Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бармау арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша аңықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдарды белгіленген мерзімде орындамау
Өрескел
Табиғи монополиялар
(әуежайлар мен аэронавигация
қызметтері) салаларындағы
субъектілердің және баға
белгілеу тәртібі мен қоғамдық
маңызы бар нарық (әуежайлар
қызметтері) субъектісі
міндеттерінің сақталуына
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
Бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезінде Қоғамдық маңызы бар нарық субъектісінің баға белгілеу тәртібі мен міндеттерін сақтаудың талаптарын бұзу дәрежесі (әуежайлар қызметтері)
Талаптардың атауы
Бұзушылық дәрежесі
1
Табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша өндіру (өткізу) көлемдері, кірістілік деңгейі және өндірілетін (өткізілетін) тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) босату бағалары туралы есепті айдан кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей ай сайын ақпарат беру туралы талапты сақтау
Болмашы
2
Табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей тоқсан сайынғы қаржылық есептілікті ұсыну туралы талапты сақтау
Болмашы
3
Қоғамдық маңызы бар нарықтарда өткізілетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағасы шекті бағадан аспай-ақ, өздігінен төмендеген немесе көтерілген кезде, бағаның төмендеу немесе жоғарылау себептерін көрсететін ақпаратты уәкілетті органға ұсыну туралы талапты сақтау
Елеулі
4
Табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалардың шекті бағадан жоғары алдағы көтерілуі және олардың өсу себептері туралы ақпаратты арттыру себептерін растайтын негіздеуші материалдарды ұсына отырып, кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын электрондық нысанда беру туралы талапты сақтау
Елеулі
5
Шекті бағада ескерілген, тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді), оның ішінде тұтынушылардың жекелеген топтарының тұтыну көлемдерінің асып кетуі нәтижесінде алынған кіріс туралы жартыжылдық ақпаратты есепті жарты жылдан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру туралы талапты сақтау
Болмашы
6
Шекті бағада ескерілген инвестициялық бағдарламаның орындалғаны не орындалмағаны туралы жартыжылдық ақпаратты есепті жарты жылдан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру туралы талапты сақтау
Болмашы
7
Алынған және шекті бағаларда ескерілген инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) іске асыруға пайдаланылмаған кірісті тікелей тұтынушыларға не тұтынушылардың толық тізбесін белгілеу мүмкін болмаған жағдайда алдағы кезеңге шекті бағаның деңгейін төмендету арқылы қайтару туралы талапты сақтау
Өрескел
8
Шекті бағаны негізсіз асырып жіберу нәтижесінде алынған кірісті табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган осындай фактіні анықтаған кезден бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей тікелей тұтынушыларға не тұтынушылардың толық тізбесін белгілеу мүмкін болмаған жағдайда алдағы кезеңге шекті бағаның деңгейін төмендету арқылы қайтару туралы талапты сақтау
Өрескел
9
Уәкілетті органның ведомствосы айқындаған күннен бастап тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) шекті бағаны белгілеу туралы талапты сақтау
Елеулі
10
Табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісілген тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) шекті бағасынан асырмау туралы талапты сақтау
Өрескел
11
Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) әрбір түрі бойынша шығындарды бөлек есепке алуды жүзеге асыру туралы талапты сақтау
Елеулі
12
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізетін субъект қызметінің белгілі бір түріне жататын шығындарды айқындау көзделетін жанама әдістер негізінде өткізілетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) түрлері бойынша шығындарды субъектінің жалпы шығындарындағы кірістердің (көлемдердің, өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығындардың) үлес салмағы бойынша бөлу туралы талапты сақтау тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) түрлері бойынша шығындарды бөлек есепке алу туралы талапты сақтау
Болмашы
13
Жария тыңдаулар өткізілгенге дейін жария тыңдаулар қатысушыларының талап етуі бойынша тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалардың жобаларын, тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалардың көтерілу себептері туралы ақпаратты ұсыну туралы талапты сақтау
Елеулі
14
Қазақстан Республикасының қоғамдық маңызы бар нарықтар саласындағы заңнамасының талаптарын сақтамау бойынша расталған бір шағымның немесе өтініштің болуы
Елеулі
15
Қазақстан Республикасының қоғамдық маңызы бар нарықтар саласындағы заңнамасының талаптарын сақтамау бойынша екі немесе одан да көп расталған шағымдардың немесе өтініштердің болуы
Өрескел
16
Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бармау арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша аңықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдарды белгіленген мерзімде орындамау
Өрескел
Табиғи монополиялар
(әуежайлар мен аэронавигация
қызметтері) салаларындағы
субъектілердің және баға
белгілеу тәртібі мен қоғамдық
маңызы бар нарық (әуежайлар
қызметтері) субъектісі
міндеттерінің сақталуына
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
3-қосымша
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Табиғи монополиялар (әуежайлар мен аэронавигация қызметтері) салаларында
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес
Әуежайларға және "Казаэронавигация" республикалық мемлекеттік кәсіпорнына қатысты
Р/с №
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
2-шарты / мәні
3-шарты / мәні
4-шарты / мәні
1
2
3
4
5
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1
Бекітілген тарифтік сметаның орындамау
бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
100
0
1 факт
0%
100%
2
Бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындамау
бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
100
0
1 факт
0%
100%
Табиғи монополиялар
(әуежайлар мен аэронавигация
қызметтері) салаларындағы
субъектілердің және баға
белгілеу тәртібі мен қоғамдық
маңызы бар нарық (әуежайлар
қызметтері) субъектісі
міндеттерінің сақталуына
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
4-қосымша
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Баға белгілеу тәртібі мен қоғамдық маңызы бар нарық (әуежайлар қызметтері) субъектісі міндеттерінің сақталуы саласында
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес
Әуежайларға қатысты
Р/с №
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
2-шарты / мәні
3-шарты / мәні
4-шарты / мәні
1
2
3
4
5
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1
Табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісілген тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) шекті бағасынан асыруы тексерулер саны
бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
100
0
1 факт
0%
100%
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а. 2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 103 мен
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрі міндетін
атқарушының
2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 665 бірлескен бұйрыққа
2-қосымша
Тексеру парағы _________________________________________________

2) если потенциальный поставщик отказался от участия в закупках способом из одного источника.
3) если потенциальный поставщик представил цену на предлагаемый товар (работу, услугу), превышающую сумму, выделенную для закупки или представил техническую спецификацию, приводящую к ухудшению качества товаров, работ и услуг либо сокращению их количества и/или объема
Значительное
78
Соблюдение требования о направлении посредством портала победителю проект договора в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подведения итогов закупки
Значительное
79
Соблюдение требования о направлении проекта договора посредством портала потенциальному поставщику, занявшему второе место в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня истечения срока подписания и представления проекта договора победителем
Значительное
80
Соблюдение требования о признании закупки не состоявшейся, если потенциальный поставщик, занявший второе место в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня представления ему проекта договора, не подписал и не представил его
Значительное
81
Соблюдение требования о направлении посредством портала в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня истечения срока внесения обеспечения договора потенциальному поставщику, занявшему второе место, проекта договора - если поставщик, не внес обеспечение исполнения договора в порядке, установленном договором
Значительное
82
Соблюдение требования о признании закупки не состоявшейся, если потенциальный поставщик, занявший второе место в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня представления ему проекта договора, не подписал и не представил его и (или) не внес обеспечение исполнения договора, в порядке, установленном договором
Значительное
83
Соблюдение требования по направленному посредством портала уведомления поставщика уменьшить размер обеспечения исполнения аванса пропорционально выполненным обязательствам, предусмотренным договором о закупках по мере исполнения обязательств по договору
Значительное
84
Соблюдение требования о возвращении внесенного обеспечения исполнения договора, а также суммы обеспечения аванса (при наличии) поставщику в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня полного и надлежащего исполнения поставщиком своих обязательств по договору
Значительное
85
Соблюдение требования о возвращении внесенного обеспечения исполнения договора, а также суммы обеспечения аванса (при наличии) в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня установления факта оплаты неустойки, в случае ненадлежащего исполнения поставщиком принятых обязательств по договору
Значительное
86
Соблюдение требования о не допущении внесения в проект договора о закупках либо в заключенный договор о закупках изменений, которые могут изменить содержание условий, проводимых (проведенных) закупок, и (или) предложения, явившегося основой для выбора поставщика
Значительное
87
Соблюдение требования по заполнению в акте информации по договору и подписание его либо отказу в принятии товаров, работ, услуг с указанием аргументированных обоснований не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня получения поставщиком проекта акта приема-передачи товара, выполнения работ, оказания услуг
Значительное
88
Наличие одной подтвержденной жалобы или обращения по несоблюдению требований законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях
Значительное
89
Наличие двух или более подтвержденных жалоб или обращений по несоблюдению требований законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях
Грубое
90
Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
Грубое
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска субъектов в сферах
естественных монополий
(услуг аэропортов
и аэронавигации)
и за соблюдением порядка
ценообразования и обязанностей
субъекта общественно
значимого рынка
(услуг аэропортов)
Степени нарушений требований субъектами (объектами) контроля за соблюдением порядка ценообразования и обязанностей субъекта общественно значимого рынка (услуг аэропортов) при проведении профилактического контроля с посещением
Наименование требований
Степень нарушения
1
Соблюдение требования о предоставлении в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий ежемесячную не позднее последнего дня месяца, следующего за отчетным информацию об объемах производства (реализации), уровне доходности и отпускных ценах производимых (реализуемых) товаров (работ, услуг) по форме, утвержденной уполномоченным органом
Незначительное
2
Соблюдение требования о предоставлении в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий не позднее последнего дня месяца, следующего за отчетным кварталом ежеквартальную финансовую отчетность
Незначительное
3
Соблюдение требования о предоставлении в уполномоченный орган информации, указывающей на причины снижения или повышения, не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня снижения или повышения цены, при самостоятельном снижении или повышении цены на товары (работы, услуги), реализуемые на общественно значимых рынка, не превышая предельной цены
Значительное
4
Соблюдение требования о предоставлении в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий, в электронной форме не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней информацию о предстоящем повышении цен на товары (работы, услуги) выше предельной цены и причинах их повышения с представлением обосновывающих материалов, подтверждающих причины повышения
Значительное
5
Соблюдение требования о размещении в средствах массовой информации не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным полугодием полугодовую информацию о доходе, полученном в результате превышения объемов потребления товаров (работ, услуг), в том числе отдельными группами потребителей, учтенных в предельной цене
Незначительное
6
Соблюдение требования о размещении в средствах массовой информации не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным полугодием полугодовую информацию об исполнении либо о неисполнении инвестиционной программы, учтенной в предельной цене
Незначительное
7
Соблюдение требования о возврате дохода, полученного и не использованного на реализацию инвестиционных программ (проектов), учтенных в предельных ценах, напрямую потребителям либо в случае невозможности установления полного перечня потребителей путем снижения уровня предельной цены на предстоящий период
Грубое
8
Соблюдение требования о возврате дохода, полученного в результате необоснованного превышения предельной цены, напрямую потребителям не позднее 30 (тридцати) календарных дней с момента установления такого факта уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий, либо путем снижения уровня предельной цены на предстоящий период в случае невозможности установления полного перечня потребителей
Грубое
9
Соблюдение требований по устанавлению предельной цены на товары (работы, услуги) с даты, определенной ведомством уполномоченного органа
Значительное
10
Соблюдение требования о не превышении предельной цены на товары (работы, услуги), согласованной уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий
Грубое
11
Соблюдение требования об осуществлении раздельного учета затрат по каждому виду, товаров (работ, услуг)
Значительное
12
Соблюдение требования о разделении затрат по видам реализуемых товаров (работ, услуг) на основе косвенных методов, предусматривающих определение затрат, относящихся к определенному виду деятельности Субъекта, реализующего товары (работы, услуги), по удельному весу доходов (объемов, затрат на оплату труда производственного персонала) в общих затратах Субъекта, в случае отсутствия у Субъекта раздельного учета затрат по видам товаров (работ, услуг)
Незначительное
13
Соблюдение требования о необходимости представления по требованию участников публичных слушаний до проведения публичных слушаний проектов цен на товары (работы, услуги), информацию о причинах повышения цен на товары (работы, услуги)
Значительное
14
Наличие одной подтвержденной жалобы или обращения по несоблюдению требований законодательства Республики Казахстан в области общественно значимых рынков
Значительное
15
Наличие двух или более подтвержденных жалоб или обращений по несоблюдению требований законодательства Республики Казахстан в области общественно значимых рынков
Грубое
16
Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
Грубое
Приложение 3
к Критериям оценки степени
риска субъектов в сферах
естественных монополий
(услуг аэропортов
и аэронавигации)
и за соблюдением порядка
ценообразования и обязанностей
субъекта общественно
значимого рынка
(услуг аэропортов)
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям
В сферах естественных монополий (услуг аэропортов и аэронавигации)
В соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан
В отношении аэропортов и республиканского государственного предприятия "Казаэронавигация"
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения,
условие 1/значение
условие 2/значение
условие 3/значение
условие 4/значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
1
Неисполнение утвержденной тарифной сметы
результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
100
0
1 факт
0%
100%
2
Неисполнение мероприятий утвержденной инвестиционной программы
результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
100
0
1 факт
0%
100%
Приложение 4
к Критериям оценки степени
риска субъектов в сферах
естественных монополий
(услуг аэропортов
и аэронавигации)
и за соблюдением порядка
ценообразования и обязанностей
субъекта общественно
значимого
(услуг аэропортов)
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям
За соблюдением порядка ценообразования и обязанностей субъекта общественно значимого рынка (услуг аэропортов)
В соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан
В отношении аэропортов
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения,
условие 1/значение
условие 2/значение
условие 3/значение
условие 4/значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
1
Превышение предельной цены на товары (работы, услуги), согласованной уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий
результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
100
0
1 факт
0%
100%
Приложение 2
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2022 года № 103
и исполняющего обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 30 ноября 2022 года № 665
Проверочный лист

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 27.06.2023 № 467 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 26.06.2023 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің
____________табиғи монополиялар салаларындағы (әуежайлар мен аэронавигация
қызметтері)_________________________________________________
138-бабына сәйкес
Әуежайларға және "Казаэронавигация" республикалық мемлекеттік кәсіпорнына қатысты бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган _______________
______________________________________________________________________
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындау
туралы акт ____________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы ___________________
__________________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі ____________________________________________
_____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы _________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптар тізімі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Бекітілген тарифтік сметаның орындау туралы талапты сақтау
2
Бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындау туралы талапты сақтау
3
Тарифті бекіту туралы ақпаратты ол қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей тұтынушының назарына жеткізу
4
Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу туралы талапты сақтау
5
Үлгі шарттарға сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне тұтынушылармен жеке шарттар жасасу туралы талапты сақтау
6
Тұтынушыларды тариф, оның өзгеруі туралы хабардар ету туралы талапты сақтау
7
Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің әрбір түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізудің әзірленген және бекітілген әдістемесінің болуы туралы талапты сақтау
8
Реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну және қайта ұйымдастыру немесе тарату үшін пайдаланылатын мүлікпен мәмілелер жасауға уәкілетті органның келісімінің болуы туралы талапты сақтау
9
Тариф бойынша реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну бойынша талапты сақтау
10
Тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметке қол жеткізудің тең жағдайларын ұсыну туралы талапты сақтау
11
Реттеліп көрсетілетін қызметтің талап етілетін көлемін беру үшін қажетті табиғи монополия субъектісінің бос және қолжетімді қуаттары, орындары болмаған жағдайларды қоспағанда, тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметке қол жеткізу туралы талапты сақтау
12

Сноска. Приложение 2 - в редакции cовместного приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.06.2023 № 467 и Министра национальной экономики РК от 26.06.2023 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
в сферах естественных монополий (услуг аэропортов и аэронавигации)
_____________________________________________________________
в соответствии со статьей 138
_____________________________________________________________
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении
аэропортов и республиканского государственного предприятия
"Казаэронавигация"
_____________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов)
_____________________________________________________ контроля
_____________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического
контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля
______________________________________________________________
_______________________________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Адрес места нахождения
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Соблюдение требования по исполнению утвержденной тарифной сметы
2
Соблюдение требования по исполнению мероприятий утвержденной инвестиционной программы
3
Доведение до сведения потребителя информации об утверждении тарифа не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до его введения в действие
4
Соблюдение требования о ведении раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам
5
Соблюдение требования о заключении в соответствии с типовыми договорами индивидуальных договоров с потребителями на каждый вид предоставляемых регулируемых услуг
6
Соблюдение требования об информировании потребителей о тарифе, его изменении
7
Соблюдение требования о наличии разработанной и утвержденной методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг субъектов естественных монополий
8
Соблюдение требования о наличии согласия уполномоченного органа на совершение сделок с имуществом, используемым для предоставления регулируемой услуги и реорганизацию или ликвидацию
9
Соблюдение требования по предоставлению регулируемой услуги по тарифу
10
Соблюдение требования о предоставлении потребителям равных условий доступа к регулируемой услуге
11
Соблюдение требования о предоставлении потребителям доступа к регулируемой услуге, за исключением отсутствия свободных и доступных мощностей, мест субъекта естественной монополии, необходимых для предоставления требуемого объема регулируемой услуги
12

17) шарт жобасы
34
Сатып алынатын тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) толық сипаттамасы мен талап етілетін функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларының мазмұны туралы талапты сақтау
35
Біртекті тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді олардың біртекті түрлері және оларды жеткізу (орындау, көрсету) орны бойынша лоттарға сатып алу жөніндегі конкурсты өткізу кезінде конкурстық құжаттамада тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді бөлу туралы талапты
36
Тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің әрбір лоты бойынша конкурс жеңімпазын айқындау жөніндегі талапты сақтау
37
Конкурстық құжаттаманы түсіндіру бойынша әлеуетті өнім берушінің сұрау салуына жауап беру туралы талапты сақтау және осындай түсіндіруді конкурстық өтінім берген барлық әлеуетті өнім берушілерге сұрау салуды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей жіберу
38
Конкурстық құжаттамаға өзгеріс енгізу туралы талапты өз бастамасы бойынша немесе әлеуетті өнім берушілердің сұрауларына жауап ретінде конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі өткенге дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде не тарифтік сметаны және (немесе) инвестициялық бағдарламаны түзетуге және (немесе) алып тастауға байланысты конкурстың күшін жою конкурсының қорытындылары шығарылғанға дейін сақтау тізбеден табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның шешім қабылдауы арқылы
39
Конкурстық құжаттама ұсынылған барлық әлеуетті өнім берушілерге конкурстық құжаттамаға өзгерістер туралы немесе конкурстың күшін жою туралы мәліметтерді хабарлау туралы талапты сақтау
40
Мынадай жағдайлар басталған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді қайтару туралы талапты сақтау:

17) проект договора
34
Соблюдение требования о содержании в технической спецификации полного описания и требуемых функциональных, технических, качественных и эксплуатационных характеристик закупаемых товаров (работ, услуг)
35
Соблюдение требования о разделении товаров, работ и услуг в конкурсной документации при проведении конкурса по закупке однородных товаров, работ и услуг на лоты по их однородным видам и месту их поставки (выполнения, оказания)
36
Соблюдение требования по определению победителя конкурса по каждому лоту товаров, работ и услуг
37
Соблюдение требования о предоставлении ответа на запрос потенциального поставщика по разъяснению конкурсной документации и направление такого разъяснения всем потенциальным поставщикам, представившим конкурсную заявку не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня получения запроса
38
Соблюдение требования о внесении изменения в конкурсную документацию в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок по собственной инициативе или в ответ на запросы потенциальных поставщиков, либо до подведения итогов конкурса отмены конкурса в связи с корректировкой тарифной сметы и (или) инвестиционной программы и (или) исключения из Перечня путем принятия решения первого руководителя субъекта естественной монополии или лица, исполняющего его обязанности
39
Соблюдение требования о сообщении всем потенциальным поставщикам, которым представлена конкурсная документация сведений об изменениях в конкурсную документацию или об отмене конкурса
40
Соблюдение требования о возвращении обеспечения конкурсной заявки в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента наступления следующих случаев:

13) Тізбеде көзделген осы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін бөлінген сома
51
Конкурс қорытындысы шығарылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде конкурс жеңімпазы ұсынған тауардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің атауы мен бірлік бағасын көрсете отырып, конкурс жеңімпазына хабарлауды және барлық қатысқан әлеуетті өнім берушілерге хабарлауды портал арқылы жіберу туралы талапты сақтау
52
Конкурс қорытындыларына әсер ететін бұзушылықтар анықталған кезде шарт жасасу сәтіне дейін өткізілетін/өткізілген конкурста талапты сақтау
1) қорытынды шығарылғанға дейін сатып алудың (лоттың) күшін жою;
2) қорытынды шығарылғаннан кейін оларды жою немесе қайта қарау
53
Сатып алуды (лотты) немесе олардың қорытындыларын жою туралы шешім бекітілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өткізілетін сатып алуға қатысқан тұлғаларды хабардар ету және өзінің интернет-ресурсында немесе уәкілетті органның интернет-ресурсында жариялау туралы талапты сақтау
54
Өзінің интернет-ресурсында орналастыру туралы талапты сақтау, ал өзінің интернет-ресурсы болмаған кезде-порталға сілтемені көрсете отырып, сатып алу жүзеге асырылатын портал туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастыру үшін уәкілетті органға ұсыну
55
Конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі аяқталғанға дейін кемінде күнтізбелік 10 (он) күн бұрын порталда конкурс өткізу туралы хабарландыруды орналастыру туралы талапты сақтау
56
Конкурс өткізу туралы хабарландыруда мынадай мәліметтерді көрсету бойынша талапты сақтау:

13) сумма выделенная для закупки данных товаров, работ, услуг, предусмотренная Перечнем
51
Соблюдение требования о направлении в течение 3 (трех) рабочих дней со дня подведения итогов конкурса посредством портала уведомление победителю конкурса и извещению всех принявших участие потенциальных поставщиков, с указанием наименования и цены единицы товара, работ и услуг, предложенных победителем конкурса
52
Соблюдение требования в проводимом/проведенном конкурсе, до момента заключения договора при обнаружении нарушений, влияющих на итоги конкурса
1) отменить закупки (лот) до подведения итогов;
2) отменить или пересмотреть их после подведения итогов
53
Соблюдение требования об извещении лиц участвовавших в проводимых закупках в течение 2 (двух) рабочих дней со дня утверждения решения об отмене закупок (лота) или их итогов, и опубликованию на своем интернет-ресурсе или интернет-ресурсе уполномоченного органа
54
Соблюдение требования о размещении на своем интернет ресурсе, а при отсутствии своего интернет-ресурса – предоставление уполномоченному органу для размещения на его интернет ресурсе информацию о портале, на котором осуществляются закупки, с указанием ссылки на портал
55
Соблюдение требования о размещении на портале объявления о проведении конкурса не менее чем за 10 (десять) календарных дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок
56
Соблюдение требования по указанию в объявлении о проведении конкурса следующих сведений:

10) конкурстық өтінімнің қолданылу мерзімі
57
Конкурс хабарландыруда көрсетілген конкурстық өтінімдерді ұсынудың аяқталу мерзімі өткеннен кейін ұсынылатын әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдерін, сондай-ақ анық емес ақпарат ұсынғаны үшін бас тартылған әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдерін порталда орналастырмау туралы талаптарды сақтау, қорытындылар хаттамасына қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай ішінде
58
Егер конкурстың әлеуетті өнім берушісінің конкурстық баға ұсынысының бағасы конкурстың (лоттың) мәні болып табылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бөлінген сомадан асып кетсе, ұсынылған конкурстық баға ұсыныстарын қабылдамау жөніндегі талапты сақтау
59
Әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдерін порталда конкурстық құжаттамада белгіленген мерзімде ашу жөніндегі талапты сақтау
60
Конкурстық комиссияның конкурстық өтінімдерді қарауы және конкурс өткізу туралы хабарландыруда белгіленген конкурстық өтінімдерді ұсыну аяқталған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей әрбір лот бойынша жеке әлеуетті өнім берушілерді конкурсқа қатысуға жіберу туралы шешімдер қабылдау жөніндегі талапты сақтауы
61
Мынадай ақпараттың мазмұнымен баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу туралы хабарландыруды баға ұсыныстарын ұсыну мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күні бұрын порталда орналастыру туралы талапты сақтау:

10) срок действия конкурсной заявки
57
Соблюдение требований о неразмещении на портале конкурсных заявок потенциальных поставщиков, представляемых после истечения срока окончания представления конкурсных заявок, указанного в объявлении конкурса, а также конкурсных заявок потенциальных поставщиков, отклоненных за предоставление недостоверной информации, в течение 24 (двадцати четырех) месяцев со дня подписания протокола итогов
58
Соблюдение требования по отклонению представленных конкурсных ценовых предложений, если цена конкурсного ценового предложения потенциального поставщика конкурса превышает сумму, выделенную на закуп товаров, работ и услуг, являющихся предметом конкурса (лота)
59
Соблюдение требования по вскрытию конкурсных заявок потенциальных поставщиков на портале в установленный конкурсной документацией срок
60
Соблюдение требования по рассмотрению конкурсной комиссией конкурсных заявок и принятия решений о допуске к участию в конкурсе потенциальных поставщиков отдельно по каждому лоту не позднее 10 (десяти) календарных дней со дня окончания представления конкурсных заявок, установленного в объявлении о проведении конкурса
61
Соблюдение требования о размещении на портале не менее чем за 5 (пять) рабочих дней до окончания срока представления ценовых предложений объявление о закупках способом запроса ценовых предложений с содержанием следующей информации:

1) 2 (екі) баға ұсынысынан кем ұсыну;
2) егер әлеуетті өнім берушінің сатып алу үшін бөлінген сомадан асып кеткені үшін және біреуден артық баға ұсынысын бергені үшін баға ұсыныстары қабылданбағаннан кейін 2 (екеуден) кем баға ұсынысы қалған жағдайда
72
Ең төмен және бас тартылмаған баға ұсынысын берген әлеуетті өнім берушімен сатып алу шартын жасасу жөніндегі талапты сақтау
73
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен өткізілмеген сатып алу бойынша бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру бойынша талапты сақтау:

1) представления менее 2 (двух) ценовых предложений;
2) в случае если после отклонения ценовых предложений за превышение суммы, выделенной для закупки и за предоставление более одного ценовых предложений потенциальным поставщиком, осталось менее 2 (двух) ценовых предложений
72
Соблюдение требования по заключению договора закупок с потенциальным поставщиком, представившим самое низкое и не отклоненное ценовое предложение
73
Соблюдение требования по осуществлению закупок способом из одного источника по несостоявшимся закупкам способом запроса ценовых предложений в случаях:

10) бір көзден алу тәсілімен сатып алу баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды өткізілмеді деп тану нәтижесінде жүзеге асырылатын сатып алуды, сондай-ақ ақпаратты қоспағанда, әлеуетті өнім берушінің қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды ұсыну мерзімі.
Бұл ретте жіберілетін шақыру өтпеді деп танылған өткізілген сатып алудың (конкурс, баға ұсыныстарын сұрату) шарттарына сәйкес келеді.
76
Бір көзден сатып алуды жүзеге асыру кезінде порталда хаттаманы қалыптастыру бойынша талапты сақтау:

10) срок предоставления потенциальным поставщиком документов, подтверждающих его соответствие предъявляемым квалификационным требованиям, за исключением, когда закупки способом из одного источника осуществляются в результате признания закупок способом запроса ценовых предложений несостоявшимися, а также информации.
При этом направляемое приглашение соответствуют условиям проведенных закупок (конкурс, запрос ценовых предложений), признанных несостоявшимися
76
Соблюдение требования по формированию протокола на портале при осуществлении закупок из одного источника, в котором содержатся:

1) бір көзден сатып алу тәсілін қолдану негіздемесі;
2) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің қысқаша сипаттамасы;;
3) сатып алу шарты жасалатын әлеуетті өнім берушінің атауы мен орналасқан жері және осындай шарттың бағасы көрсетілуге тиіс.
77
Мынадай жағдайларда бір көзден алу тәсілімен сатып алуды өтпеді деп тану туралы талапты сақтау:
1) Егер бір көзден алу тәсілімен сатып алу Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен өткізілмеген сатып алу қорытындылары бойынша жүзеге асырылатын жағдайды қоспағанда, әлеуетті өнім беруші табиғи монополия субъектісінің шақыруында көрсетілген талаптарға сәйкес келмесе;

1) обоснование применения способа закупок из одного источника;
2) краткое описание закупаемых товаров, работ и услуг;
3) наименование и место нахождения потенциального поставщика, с которым будет заключен договор закупки и цена такого договора
77
Соблюдение требования о признании не состоявшимися закупок способом из одного источника в случаях:
1) если потенциальный поставщик не соответствует требованиям указанных в приглашении субъекта естественной монополии, за исключением, когда закупки способом из одного источника осуществляются по итогам несостоявшихся закупок способом запроса ценовых предложений;

2) егер әлеуетті өнім беруші бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысудан бас тартса.
3) егер әлеуетті өнім беруші ұсынылатын тауарға (жұмысқа, көрсетілетін қызметке) сатып алу үшін бөлінген сомадан асатын баға ұсынса немесе тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер сапасының нашарлауына не олардың санының және/немесе көлемінің қысқаруына әкеп соғатын техникалық ерекшелікті ұсынса
78
Сатып алу қорытындылары шығарылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде портал арқылы жеңімпазға шарт жобасын жіберу туралы талапты сақтау
79
Жеңімпаздың Шарт жобасына қол қою және оны ұсыну мерзімі өткен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде шарт жобасын портал арқылы екінші орын алған әлеуетті өнім берушіге жіберу туралы талапты сақтауы
80
Егер шарттың жобасы өзіне ұсынылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде екінші орын алған әлеуетті өнім беруші оған қол қоймаса және оны ұсынбаса, сатып алуды өтпеді деп тану туралы талапты сақтау
81
Егер өнім беруші шартта белгіленген тәртіппен шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізбесе, екінші орын алған әлеуетті өнім берушіге шартты қамтамасыз етуді енгізу мерзімі өткен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде шарт жобасын портал арқылы жіберу туралы талапты сақтау
82
Егер шарттың жобасы өзіне ұсынылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде екінші орын алған әлеуетті өнім беруші шартқа қол қоймаса және оны ұсынбаса және (немесе) шартта белгіленген тәртіппен шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізбесе, сатып алуды өтпеді деп тану туралы талапты сақтау
83
Өнім берушіні хабардар ету порталы арқылы жіберілген авансты орындауды қамтамасыз ету мөлшерін шарт бойынша міндеттемелердің орындалуына қарай сатып алу туралы шартта көзделген орындалған міндеттемелерге бара-бар азайту жөніндегі талапты сақтау
84
Шарттың орындалуын қамтамасыз етуді, сондай-ақ өнім беруші шарт бойынша өз міндеттемелерін толық және тиісінше орындаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде өнім берушіге авансты қамтамасыз ету сомасын (болған кезде) қайтару туралы талапты сақтау
85
Өнім беруші шарт бойынша қабылданған міндеттемелерді тиісінше орындамаған жағдайда, енгізілген шарттың орындалуын қамтамасыз етуді, сондай-ақ тұрақсыздық айыбын төлеу фактісі анықталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде авансты қамтамасыз ету сомасын (болған кезде) қайтару туралы талапты сақтау
86
Сатып алу туралы шарттың жобасына не сатып алу туралы жасалған шартқа өткізілетін (өткізілген) сатып алу талаптарының мазмұнын өзгерте алатын өзгерістерді және (немесе) өнім берушіні таңдау үшін негіз болған ұсынысты енгізуге жол бермеу туралы талапты сақтау
87
Тауарды қабылдау-беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету актісінің жобасын өнім беруші алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей дәлелді негіздемелерді көрсете отырып, актіде шарт бойынша ақпаратты толтыру және оған қол қою не тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді қабылдаудан бас тарту жөніндегі талапты сақтау
Лауазымды адам (-дар) ________________________________________ _____________
лауазымы                               қолы
__________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы ______________________ ___________
лауазымы             қолы
_________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а. 2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 103 мен
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрі міндетін
атқарушының
2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 665 бірлескен бұйрыққа
3-қосымша
Тексеру парағы ____________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің Баға белгілеу тәртібінің және қоғамдық
маңызы бар нарық (әуежайлар көрсететін қызметтер) субъектісі
міндеттері________________________________________________
138-бабына сәйкес
Әуежайларға қатысты
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган _____________________
____________________________________________________________________________
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды
тағайындау туралы акт
___________________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы ________________________
____________________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі ____________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы _________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Талаптар тізімі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша өндіру (өткізу) көлемдері, кірістілік деңгейі және өндірілетін (өткізілетін) тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) босату бағалары туралы есепті айдан кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей ай сайын ақпарат беру туралы талапты сақтау
2
Табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей тоқсан сайынғы қаржылық есептілікті ұсыну туралы талапты сақтау
3
Қоғамдық маңызы бар нарықтарда өткізілетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағасы шекті бағадан аспай-ақ, өздігінен төмендеген немесе көтерілген кезде, бағаның төмендеу немесе жоғарылау себептерін көрсететін ақпаратты уәкілетті органға ұсыну туралы талапты сақтау
4
Табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалардың шекті бағадан жоғары алдағы көтерілуі және олардың өсу себептері туралы ақпаратты арттыру себептерін растайтын негіздеуші материалдарды ұсына отырып, кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын электрондық нысанда беру туралы талапты сақтау
5
Шекті бағада ескерілген, тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді), оның ішінде тұтынушылардың жекелеген топтарының тұтыну көлемдерінің асып кетуі нәтижесінде алынған кіріс туралы жартыжылдық ақпаратты есепті жарты жылдан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру туралы талапты сақтау
6
Шекті бағада ескерілген инвестициялық бағдарламаның орындалғаны не орындалмағаны туралы жартыжылдық ақпаратты есепті жарты жылдан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру туралы талапты сақтау
7
Алынған және шекті бағаларда ескерілген инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) іске асыруға пайдаланылмаған кірісті тікелей тұтынушыларға не тұтынушылардың толық тізбесін белгілеу мүмкін болмаған жағдайда алдағы кезеңге шекті бағаның деңгейін төмендету арқылы қайтару туралы талапты сақтау
8
Шекті бағаны негізсіз асырып жіберу нәтижесінде алынған кірісті табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган осындай фактіні анықтаған кезден бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей тікелей тұтынушыларға не тұтынушылардың толық тізбесін белгілеу мүмкін болмаған жағдайда алдағы кезеңге шекті бағаның деңгейін төмендету арқылы қайтару туралы талапты сақтау
9
Уәкілетті органның ведомствосы айқындаған күннен бастап тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) шекті бағаны белгілеу жөніндегі талаптарды сақтау
10
Табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісілген тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) шекті бағасынан асырмау туралы талапты сақтау
11
Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) әрбір түрі бойынша шығындарды бөлек есепке алуды жүзеге асыру туралы талапты сақтау
12
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізетін субъект қызметінің белгілі бір түріне жататын шығындарды айқындау көзделетін жанама әдістер негізінде өткізілетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) түрлері бойынша шығындарды субъектінің жалпы шығындарындағы кірістердің (көлемдердің, өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығындардың) үлес салмағы бойынша бөлу туралы талапты сақтау тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) түрлері бойынша шығындарды бөлек есепке алу субъектісінде.
13
Жария тыңдаулар өткізілгенге дейін Жария тыңдаулар қатысушыларының талап етуі бойынша тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалардың жобаларын, тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалардың көтерілу себептері туралы ақпаратты ұсыну қажеттігі туралы талапты сақтау
Лауазымды адам (-дар) ________________________________________ _____________
лауазымы қолы
___________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы ______________________ ___________
лауазымы қолы
____________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)

2) если потенциальный поставщик отказался от участия в закупках способом из одного источника.
3) если потенциальный поставщик представил цену на предлагаемый товар (работу, услугу), превышающую сумму, выделенную для закупки или представил техническую спецификацию, приводящую к ухудшению качества товаров, работ и услуг либо сокращению их количества и/или объема
78
Соблюдение требования о направлении посредством портала победителю проект договора в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подведения итогов закупки
79
Соблюдение требования о направлении проекта договора посредством портала потенциальному поставщику, занявшему второе место в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня истечения срока подписания и представления проекта договора победителем
80
Соблюдение требования о признании закупки не состоявшейся, если потенциальный поставщик, занявший второе место в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня представления ему проекта договора, не подписал и не представил его
81
Соблюдение требования о направлении посредством портала в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня истечения срока внесения обеспечения договора потенциальному поставщику, занявшему второе место, проекта договора - если поставщик, не внес обеспечение исполнения договора в порядке, установленном договором
82
Соблюдение требования о признании закупки не состоявшейся, если потенциальный поставщик, занявший второе место в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня представления ему проекта договора, не подписал и не представил его и (или) не внес обеспечение исполнения договора, в порядке, установленном договором
83
Соблюдение требования по направленному посредством портала уведомления поставщика уменьшить размер обеспечения исполнения аванса пропорционально выполненным обязательствам, предусмотренным договором о закупках по мере исполнения обязательств по договору
84
Соблюдение требования о возвращении внесенного обеспечения исполнения договора, а также суммы обеспечения аванса (при наличии) поставщику в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня полного и надлежащего исполнения поставщиком своих обязательств по договору
85
Соблюдение требования о возвращении внесенного обеспечения исполнения договора, а также суммы обеспечения аванса (при наличии) в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня установления факта оплаты неустойки, в случае ненадлежащего исполнения поставщиком принятых обязательств по договору
86
Соблюдение требования о не допущении внесения в проект договора о закупках либо в заключенный договор о закупках изменений, которые могут изменить содержание условий, проводимых (проведенных) закупок, и (или) предложения, явившегося основой для выбора поставщика
87
Соблюдение требования по заполнению в акте информации по договору и подписание его либо отказу в принятии товаров, работ, услуг с указанием аргументированных обоснований не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня получения поставщиком проекта акта приема-передачи товара, выполнения работ, оказания услуг
Должностное (ые) лицо (а)
_________________________________ ____________
должность подпись
______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля
__________________________________ ____________
должность подпись
_______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
И.о. министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2022 года № 103 и Исполняющего обязанности
министра индустрии и
инфраструктурного развития
Респбулики Казахстан
от 30 ноября 2022 года № 665
Проверочный лист
за соблюдением порядка ценообразования и обязанностей субъекта общественно
значимого рынка (услуг аэропортов) __________________________________________
в соответствии со статьей 138
__________________________________________________________________________
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан
в отношении аэропортов
наименование однородной группы субъектов (объектов)
__________________________________________________________________________
контроля
__________________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического контроля с
посещением субъекта (объекта) контроля ______________________________________
__________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля _________________________________________________________
_________________________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля ____________________________________
__________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля _________________________________________________
__________________________________________________________________________
Адрес места нахождения ____________________________________________________
__________________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Соблюдение требования о предоставлении в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий ежемесячную не позднее последнего дня месяца, следующего за отчетным информацию об объемах производства (реализации), уровне доходности и отпускных ценах производимых (реализуемых) товаров (работ, услуг) по форме, утвержденной уполномоченным органом
2
Соблюдение требования о предоставлении в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий не позднее последнего дня месяца, следующего за отчетным кварталом ежеквартальную финансовую отчетность
3
Соблюдение требования о предоставлении в уполномоченный орган информации, указывающей на причины снижения или повышения, не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня снижения или повышения цены, при самостоятельном снижении или повышении цены на товары (работы, услуги), реализуемые на общественно значимых рынка, не превышая предельной цены
4
Соблюдение требования о предоставлении в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий, в электронной форме не менее чем за тридцать календарных дней информацию о предстоящем повышении цен на товары (работы, услуги) выше предельной цены и причинах их повышения с представлением обосновывающих материалов, подтверждающих причины повышения
5
Соблюдение требования о размещении в средствах массовой информации не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным полугодием полугодовую информацию о доходе, полученном в результате превышения объемов потребления товаров (работ, услуг), в том числе отдельными группами потребителей, учтенных в предельной цене
6
Соблюдение требования о размещении в средствах массовой информации не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным полугодием полугодовую информацию об исполнении либо о неисполнении инвестиционной программы, учтенной в предельной цене
7
Соблюдение требования о возврате дохода, полученного и не использованного на реализацию инвестиционных программ (проектов), учтенных в предельных ценах, напрямую потребителям либо в случае невозможности установления полного перечня потребителей путем снижения уровня предельной цены на предстоящий период
8
Соблюдение требования о возврате дохода, полученного в результате необоснованного превышения предельной цены, напрямую потребителям не позднее 30 (тридцать) календарных дней с момента установления такого факта уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий, либо путем снижения уровня предельной цены на предстоящий период в случае невозможности установления полного перечня потребителей
9
Соблюдение требований по устанавлению предельной цены на товары (работы, услуги) с даты, определенной ведомством уполномоченного органа
10
Соблюдение требования о не превышении предельной цены на товары (работы, услуги), согласованной уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий
11
Соблюдение требования об осуществлении раздельного учета затрат по каждому виду, товаров (работ, услуг)
12
Соблюдение требования о разделении затраты по видам реализуемых товаров (работ, услуг) на основе косвенных методов, предусматривающих определение затрат, относящихся к определенному виду деятельности Субъекта, реализующего товары (работы, услуги), по удельному весу доходов (объемов, затрат на оплату труда производственного персонала) в общих затратах Субъекта, в случае отсутствия у Субъекта раздельного учета затрат по видам товаров (работ, услуг).
13
Соблюдение требования о необходимости представления по требованию участников публичных слушаний до проведения публичных слушаний проектов цен на товары (работы, услуги), информацию о причинах повышения цен на товары (работы, услуги)
Должностное (ые) лицо (а) ___________________________________ ____________
должность                   подпись
________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля ________________________ ____________
должность             подпись
_________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)