"Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 39 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2022 жылғы 6 желтоқсандағы № 1235 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 7 желтоқсанда № 30997 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 39 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19897 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген жеке табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (240.00-нысан) осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, "Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация (240.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
14-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Салық кодексінің 363-бабына сәйкес салық төлеушінің жекелеген санаттары.
Торкөздер, егер салық төлеуші А, B, C, D және E жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді:
А – мүліктік және басқа кірістер алған жеке тұлға (резидент-еңбекші көшіп келушіні қоспағанда);
В – резидент-еңбекші көшіп келуші;
С – жеке практикамен айналасатын адам;
D - Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі шетелдік банктердегі банктік шоттарында айлық есептік көрсеткіштің 2000 еселенген мөлшерінен асатын сомада ақшасы бар жеке тұлға;
Е - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан мүлігі бар жеке тұлға".
мынадай мазмұндағы 19-1-тармақпен толықтырылсын:
"19-1. "Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі шетелдік банктердегі банктік шоттарда айлық есептік көрсеткіштің 2000 еселенген мөлшерінен асатын сомадағы ақша" деген бөлімді есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі шетелдік банктердегі банктік шоттарда республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанында қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің 2000 еселенген мөлшерінен асатын сомада ақшасы бар және "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде 6 D торкөзін белгілеген жеке тұлға толтырады:

О внесении изменений и дополнения в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 39 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 6 декабря 2022 года № 1235. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 декабря 2022 года № 30997
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2023
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 39 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19897) следующие изменения и дополнение:
форму декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00), утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00)", утвержденных указанным приказом:
подпункт 6) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"6) отдельные категории налогоплательщика в соответствии со статьей 363 Налогового кодекса.
Ячейки отмечаются, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строках А, В, С, D и Е:
А – физическое лицо, получившее имущественный и другие доходы (за исключением трудового иммигранта-резидента);
В – трудовой иммигрант-резидент;
С – лицо, занимающееся частной практикой;
D – физическое лицо, имеющее деньги на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, в сумме, превышающей 2 000-кратный размер месячного расчетного показателя;
E – физическое лицо, имеющее имущество, находящееся за пределами Республики Казахстан;";
дополнить пунктом 19-1 следующего содержания:
"19-1. Раздел "Деньги на банковских счетах в иностранных банках, находящиеся за пределами Республики Казахстан, в сумме, превышающей 2 000-кратный размер месячного расчетного показателя" заполняется физическим лицом, имеющим по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода деньги на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, в сумме, превышающей 2 000-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 31 декабря отчетного налогового периода, и отметившим ячейку 6 D в разделе "Общая информация о налогоплательщике":

1) 240.00.023 А жолы ақшасы бар жеке тұлғаның, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде орналасқан шетел банктерінің атауын көрсетуге арналған;
2) 240.00.023 В жолы осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес А бағанында көрсетілген шетел банкінің құрылған (тіркелген) елінің кодын көрсетуге арналған;
3) 240.00.023 С жолы осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес жеке тұлғалардың ақшасы орналасқан, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде орналасқан шетел банктеріндегі валюта кодын көрсетуге арналған;
4) 240.00.023 D жолы Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде орналасқан шетел банктерінің банктік шоттарындағы ақша сомасын көрсетуге арналған.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамаcында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
- Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Қаржы
министрінің
2022 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 1235 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 20 қаңтардағы
№ 39-бұйрығына
82-қосымша

1) строка 240.00.023 А предназначена для отражения наименований иностранных банков, находящихся за пределами Республики Казахстан, в которых физические лица имеют деньги;
2) строка 240.00.023 В предназначена для отражения кода страны, в которой создан (зарегистрирован) иностранный банк, указанный в графе А согласно пункту 33 настоящих Правил;
3) строка 240.00.023 С предназначена для отражения кода валюты, согласно пункту 32 настоящих Правил, в которых размещены деньги физических лиц в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан;
4) строка 240.00.023 D предназначена для отражения суммы денег, имеющихся на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан.".
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Приложение к приказу
Заместителя Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 6 декабря 2022 года № 1235
Приложение 82 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39