Мемлекеттік мекемелердің энергия тұтыну мониторингінің қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 5 желтоқсандағы № 684 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 12 желтоқсанда № 31071 болып тіркелді
"Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 6-16) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік мекемелердің энергия тұтыну мониторингінің қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы іс-қимыл агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2022 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 684 Бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік мекемелердің энергия тұтыну мониторингінің қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил мониторинга энергопотребления государственных учреждений
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 5 декабря 2022 года № 684. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 декабря 2022 года № 31071.
В соответствии с подпунктом 6-16) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила мониторинга энергопотребления государственных учреждений.
2. Комитету индустриального развития Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство информации и
общественного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство науки и
высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда и
социальной защиты
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и
спорта Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство торговли и
интеграции Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство по защите и
развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Утверждены приказом
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 5 декабря 2022 года № 684
Правила мониторинга энергопотребления государственных учреждений
Глава 1. Общие положения

1. Осы Мемлекеттік мекемелердің энергия тұтыну мониторингінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 6-16) тармақшасына сәйкес әзірленді және Мемлекеттік мекемелердің энергия тұтыну мониторингінің жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) энергетикалық ресурстар – қамдалған энергиясы қазіргі уақытта пайдаланылатын немесе перспективада шаруашылық және өзге де қызмет түрлерінде пайдаланылуы мүмкін табиғи және өндірілген энергия жеткізгіштердің жиынтығы, сондай-ақ энергия түрлері (атом, электр, химия, электромагниттік, жылу және энергияның басқа да түрлері);
2) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ұлттық даму институты (бұдан әрі – ұлттық институт) – дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлға.
3. Мемлекеттік мекемелердің энергия тұтыну мониторингін мемлекеттік мекемелер ұсынған ақпарат негізінде ұлттық даму институты жүргізеді.
4. Мемлекеттік мекемелердің энергия тұтыну мониторингі олардын энергия ресурстарын тұтыну тиімділігін бағалау мен талдау, энергия тұтынуды төмендетуге және энергия тиімділігін арттыруға бағытталған іс-шараларды іске асыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу мақсатында жүргізіледі.
2-тарау. Мемлекеттік мекемелердің энергия тұтыну мониторингінің тәртібі
5. Мемлекеттік мекемелер жыл сайын 1-і сәуірге дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 387 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11728 болып тіркелген) мемлекеттік энергетикалық тізілімді қалыптастыру және жүргізу қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес ақпаратты ұлттық институтына ұсынады.
6. Ұлттық институты 1 маусымға дейінгі мерзімде мемлекеттік мекемелер ұсынған ақпараттың толықтығын және дәйекті екенін тексереді. Ұсынылған ақпараттың толық емес және (немесе) дәйексіз екендігі анықталған жағдайда ұлттық институты осы тармағында белгіленген мерзімде мемлекеттік мекемелерден жетіспейтін және (немесе) дәйекті ақпаратты сұрау салу жіберу арқылы сұратады.

1. Настоящие Правила мониторинга энергопотребления государственных учреждений (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6-16) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" и определяют порядок проведения мониторинга энергопотребления государственных учреждений.
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) энергетические ресурсы – совокупность природных и произведенных носителей энергии, запасенная энергия которых используется в настоящее время или может быть использована в перспективе в хозяйственной и иных видах деятельности, а также виды энергии (атомная, электрическая, химическая, электромагнитная, тепловая и другие виды энергии);
2) уполномоченный орган в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
3) Национальный институт развития в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее – национальный институт) – юридическое лицо, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству.
3. Мониторинг энергопотребления государственных учреждений проводится национальным институтом на основании информации, представленной государственными учреждениями.
4. Мониторинг энергопотребления государственных учреждений проводится с целью оценки и анализа эффективности потребления ими энергетических ресурсов и выработки предложений по реализации мероприятий, направленных на снижение энергопотребления и повышение энергоэффективности.
Глава 2. Порядок мониторинга энергопотребления государственных учреждений
5. Государственные учреждения ежегодно в срок до 1 апреля представляют национальному институту информацию согласно приложению 2 к Правилам формирования и ведения Государственного энергетического реестра, утвержденным приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 387 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11728).
6. Национальный институт в срок до 1 июня проверяет полноту и достоверность информации, представленной государственными учреждениями. При выявлении неполноты и (или) недостоверности представленной информации национальный институт в сроки, установленные настоящим пунктом, запрашивает у государственных учреждений недостающую и (или) достоверную информацию путем направления запроса.

7. Жетіспейтін ақпаратты мемлекеттік мекеме ұлттық институтынан сұрау салуды алған кезден бастап бес жұмыс күні ішінде жібереді.
8. Алынған деректер негізінде ұлттық институты Мемлекеттік мекемелердің энергетикалық ресурстарын тұтыну тиімділігін, үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың техникалық жағдайы, энергия тұтынатын жабдыққа талдауды, сондай-ақ энергия тұтынуды азайтуға және энергия тиімділігін арттыруға бағытталған тұжырымдар мен ұсынымдарды қамтитын талдамалық есеп дайындайды.
9. Мемлекеттік мекемелер Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 394 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11319 болып тіркелген) энергия тұтыну нормативтерінен асып кеткен жағдайда, 1 тамызға дейін ұлттық институты:
1) уәкілетті органға және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органына осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес жылытылатын алаңның бір шаршы метріне нақты үлестік энергия тұтыну туралы ақпарат;

7. Недостающая и (или) достоверная информация направляется государственными учреждениями в течение пяти рабочих дней с момента получения запроса от национального института.
8. На основании полученных данных национальный институт готовит аналитический отчет, который содержит анализ эффективности потребления государственными учреждениями энергетических ресурсов, технического состояния зданий, строений, сооружений, энергопотребляющего оборудования, а также выводы и рекомендации, направленные на снижение энергопотребления и повышение энергоэффективности.
9. При выявлении превышения государственными учреждениями нормативов энергопотребления, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 394 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11319), национальный институт в срок до 1 августа направляет:
1) в уполномоченный орган и в местный исполнительный орган областей, городов республиканского значения, столицы информацию о фактическом удельном энергопотреблении на один квадратный метр отапливаемой площади согласно приложению к настоящим Правилам;

2) энергия тұтыну нормативтерінен асып кеткен мемлекеттік мекемелерге энергия тұтынуды төмендетуге бағытталған ұйымдастырушылық және техникалық іс-шараларды өткізу жөнінде ұсынымдар жібереді.
10. Ұлттық институты жыл сайын 10 желтоқсанға дейінгі мерзімде уәкілетті органға мемлекеттік мекемелердің энергия тұтыну мониторингі бойынша талдамалық есебін ұсынады және мемлекеттік мекемелердің энергия тұтыну мониторингін жүргізу қорытындылары бойынша есепті өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
Мемлекеттік мекемелердің
энергия тұтыну мониторингінің
қағидаларына қосымша
Жылытылатын алаңның бір шаршы метріне нақты үлестік энергия тұтыну туралы ақпарат
Мемлекеттік мекеменің атауы Мемлекеттік мекеменің нақты мекенжайы Өлшем бірлігі 1 м2 -ге нақты энергия тұтыну 1 м2 -ге энергия тұтыну нормативі Ескертпе
1
2
3

2) государственным учреждениям, превысившим нормативы энергопотребления, рекомендации по принятию мер, направленных на снижение энергопотребления.
10. Национальный институт ежегодно в срок до 10 декабря представляет в уполномоченный орган аналитический отчет по мониторингу энергопотребления государственных учреждений и размещает на своем интернет-ресурсе отчет по итогам проведения мониторинга энергопотребления государственных учреждений.
Приложение к Правилам
мониторинга энергопотребления
государственных учреждений
Информация о фактическом удельном энергопотреблении на один квадратный метр отапливаемой площади
Наименование государственного учреждения
Адрес государственного учреждения
Единица измерения
Фактическое энергопотребление на 1 м2
Норматив энергопотребления на 1 м2
Примечание
1
2
3