"Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 8 тамыздағы № 227 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 тамыздағы № 373 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2022 жылғы 20 желтоқсандағы № 371 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2022 жылғы 21 желтоқсандағы № 133 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 22 желтоқсанда № 31208 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрық 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 8 тамыздағы № 227 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 тамыздағы № 373 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14313 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына, 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес казино қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес ойын автоматтары залдарының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес букмекерлік кеңселер қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес тотализаторлар қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;

О внесении изменений и дополнения в совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 8 августа 2016 года № 227 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 августа 2016 года № 373 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе"
Совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 20 декабря 2022 года № 371 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 декабря 2022 года № 133. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2022 года № 31208
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2023
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 8 августа 2016 года № 227 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 августа 2016 года № 373 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14313) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность казино, согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность залов игровых автоматов, согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность букмекерских контор, согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность тотализаторов, согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;

6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес ойын бизнесін ұйымдастырушыларға қатысты Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы бекітілсін.";
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес көрсетілген бірлескен бұйрыққа 6-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті заңнамамен белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсыну.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми түрде жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрінің м.а.
А. Амрин
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
Д. Абаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а.
2022 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 133 мен
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2022 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 371 бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2016 жылғы 8 тамыздағы
№ 227 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 17 тамыздағы
№ 373 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабының 5 және 6-тармақтарына, 143-бабының 1-тармағына сәйкес, сондай-ақ "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген), "Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту және "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) сәйкес әзірленді және бақылау субъектісіне барып профилактикалық бақылау жүргізу мақсатында бақылау субъектілерін іріктеуге арналған.

6) проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу.";
приложения 1, 2, 3, 4 и 5 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4 и 5 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 6 к указанному совместному приказу согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету индустрии туризма Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего совместного приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
И.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
__________ А. Амрин
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
__________ Д. Абаев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
И.о. министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 21 декабря 2022 года № 133
и Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 20 декабря 2022 года № 371
Приложение 1
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 8 августа 2016 года № 227
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 августа 2016 года № 373
Критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), а также с приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17371), приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 "Об утверждении Правил формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками и о внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении Правил формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах под № 28577) и предназначены для отбора субъектов контроля с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта контроля.

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау объектілері – мемлекеттік бақылау субъектiсінде меншік құқығымен немесе өзге де заңды негізде болатын, мемлекеттік бақылауға жататын мүлік мемлекеттік бақылау объектісі болып табылады;
2) бақылау субъектілері – қызметіне бақылау жүзеге асырылатын казино, ойын автоматтарының залдары, букмекерлік кеңселер, тотализаторлар қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
3) болмашы бұзушылықтар – Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасының талаптарын бұзушылықтар, оларды сақтамау жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндірмейді;
4) елеулі бұзушылықтар – Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасының талаптарын бұзу, оларды сақтамау жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне елеулі қатер төндірмейді;
5) өрескел бұзушылықтар – жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтарының, заңды мүдделерінің елеулі бұзылуына әкеп соғуы мүмкін Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасының талаптарын бұзу;
6) тәуекел – бақылау және қадағалау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
7) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау және қадағалау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
8) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
9) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
10) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерулерді кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруден босату процесі;

2. В настоящих Критериях использованы следующие понятия:
1) объекты контроля – имущество, находящееся на праве собственности или ином законном основании у субъекта контроля, подлежащее контролю;
2) субъекты контроля – юридические лица, осуществляющие деятельность казино, залов игровых автоматов, букмекерских контор, тотализаторов, за деятельностью которых осуществляется контроль;
3) незначительные нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе, несоблюдение которых не влечет за собой угрозу законным интересам физических и юридических лиц, государства;
4) значительные нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе, несоблюдение которых не влечет за собой существенной угрозы законным интересам физических и юридических лиц, государства;
5) грубые нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе, которые могут привести к существенным нарушениям прав, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
6) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
7) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты контроля к различным степеням риска;
8) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в сфере игорного бизнеса и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
9) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
10) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта контроля и (или) проверок на соответствие требованиям с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта контроля и (или) освобождения такого субъекта контроля от профилактического контроля с посещением субъекта контроля и (или) проверок на соответствие требованиям;

11) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі.
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу еселігі жүргізілетін талдау және субъективті өлшемдер бойынша алынатын мәліметтерді бағалау нәтижелері бойынша, бірақ жылына екі реттен жиілетпей айқындалады.
4. Мемлекеттік органның бірінші басшысы бекіткен бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімі бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тағайындау үшін негіз болып табылады.
5. Бақылау субъектісіне (объектінің) бару арқылы профилактикалық бақылау субъектілерінің тізімі субъективті өлшемшарттар бойынша жоғары тәуекелдік дәрежесі бар бақылау субъектісінің басымдықтарын ескере отырып жасалады.
6. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау үшін өлшемшарттар объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
7. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) біліктілік талаптарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асыру кезінде бақылау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне (бұдан әрі – тәуекел дәрежесі) жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
8. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес осы Өлшемшарттардың 3-тарауына сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
Тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі салаларында біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.

11) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу законным интересам физических и юридических лиц, государства.
3. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям, но не чаще двух раз в год.
4. Основанием для назначения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля является полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, утвержденный первым руководителем государственного органа.
5. Списки профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля составляются с учетом приоритетности субъекта контроля с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
6. Критерии для профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении проверки на соответствие квалификационным требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
7. При осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие квалификационным требованиям субъекты (объекты) контроля относятся к одной из следующих степеней риска (далее – степени риска):
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
8. Исходя из приоритетности применяемых источников информации в соответствии с порядком расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям в соответствии с главой 3 настоящих Критериев рассчитывается общий показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100.
По показателям степени риска субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
Для субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степени риска, проводятся проверка на соответствие квалификационным требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
Для субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска, проводятся проверка на соответствие квалификационным требованиям, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.

9. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
10. Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу кестелерін немесе тізімдерін қалыптастыратын ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде оларға қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) біліктілік талаптарға сәйкестігін тексеру жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең аз жол берілетін шегі мемлекеттік бақылаудың белгілі бір саласындағы осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс.
1-Параграф. Объективті өлшемшарттар
11. Ойын бизнесі саласында тәуекелдің жоғары дәрежесіне жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы тәуекелдері жатады.
Объективті критерийлер бойынша тәуекелдің жоғары дәрежесіне келесі бақылау субъектілері (объектілері) жатады:
1) казино;
2) ойын автоматтары залдары;
3) букмекерлік кеңселер.
Объективті критерийлер бойынша тәуекелдің орташа дәрежесін бақылау субъектілеріне (объектілеріне) тотализаторлар жатады.
Параграф 2. Субъективті өлшемшарттар
12. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
13. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын бұзатын бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Бақылау субъектісінің субъективті өлшемшартарының тәуекел дәрежесін бағалау үшін мына ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
2) бақылау субъектіге (объектіге) алдыңғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
3) алдынғы біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру натижелері;
4) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны;
5) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар);

9. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
10. Система оценки и управления рисками ведется с использованием информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверка на соответствие требованиям, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля.
Параграф 1. Объективные критерии
11. В сфере игорного бизнеса к высокой степени риска относятся риски вероятности причинения вреда законным интересам физических лиц и юридических лиц, имущественным интересам государства.
По объективным критериям к высокой степени риска относятся следующие субъекты (объекты) контроля:
1) казино;
2) залы игровых автоматов;
3) букмекерские конторы.
По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля средней степени риска относятся тотализаторы.
Параграф 2. Субъективные критерии
12. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
13. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан об игорном бизнесе.
Для оценки степени рисков субъективных критериев субъектов контроля используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля;
2) результаты предыдущих внеплановых проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
3) результаты предыдущих проверок на соответствие квалификационным требованиям;
4) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений;
5) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля);

6) мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының ресми интернет-ресурстарын талдау;
7) мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері.
14. Бақылау субъектілерінің тәуекел дәрежесін бағалау және оларды тәуекел дәрежесінің өрескел, елеулі және болмашы тобына жатқызу осы Өлшемшартарға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жүзеге асырылады.
15. Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау ең жоғары әлеуетті тәуекелі бар бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуді және профилактикалық бақылауды шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы жүргізілген бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) біліктілік талаптарға сәйкестігін тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі
16. Осы Өлшемшарттардың 7-тармағына сәйкес бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне тәуекел дәрежесінің 100 көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеру немесе бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған жағдайда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін айқындау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіш есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
мұнда:
SР3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 - елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 - анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
мұнда:
ЅРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны;

6) анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации;
7) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями.
14. Оценка степени риска субъектов контроля и отнесение их к грубой, значительной и незначительной группе степени риска осуществляется в соответствии с приложениями 1 и 2 к настоящим Критериям.
15. Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проверки на соответствие квалификационным требованиям и профилактический контроль субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие квалификационным требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.
Глава 3. Порядок расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям
16. Для отнесения субъекта контроля к степени риска в соответствии с пунктом 7 настоящих Критериев применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
При выявлении одного грубого нарушения, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится проверка на соответствие квалификационным требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений определения показателя степени риска рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;

Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн,
мұнда:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SР3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Жалпы көрсеткіштің алынған мәні кәсіпкерлік субъектісін осы Өлшемшарттардың 8-тармағына сәйкес белгілі бір тәуекел дәрежесіне жатқызуға негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасының
ойын бизнесі туралы
заңнамасын сақтаудың тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Казино және ойын автоматтары залдарының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушыларына арналған Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
№ p/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1-бөлім. Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
1
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынылған есептік нысанында ойын автоматына технологиялық түрде салынған ұтыстың белгеленген пайызы туралы мәліметтердің болмауы (ойын автоматына технологиялық түрде салынған ұтыс пайызы тоқсан бес пайыздан төмен болмауға тиіс)
елеулі
2
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынылған есептік нысанында бейнежазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтердің болмауы (ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындары жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және құмар ойнына барлық қатысушылардың әрекеттерін тіркейтін бейне жазу жүйелерімен жабдықталуға тиіс)
елеулі
3
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынылған есептік нысанында ойын үстелдерінің санын өзгерту, лицензия алу кезінде көрсетілген жабдықты ауыстыру туралы мәліметтердің болмауы (бір казинода кемінде отыз ойын автоматы орнатылуға тиіс)
елеулі
4
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынылған есептік нысанында ойын үстелдерінің санын өзгерту, лицензия алу кезінде көрсетілген жабдықты ауыстыру туралы мәліметтердің болмауы (бір ойын автоматтары залдарында кемінде алпыс ойын автоматы орнатылуға тиіс)
елеулі
5
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынылған анықтамаларда казино қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасқан кезде ашылған банк шоттары бойынша ақшаның болуы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтер мөлшері 60000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
6
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынылған анықтамаларда ойын автоматтары залдары қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасқан кезде ашылған банк шоттары бойынша ақшаның болуы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтер мөлшері 60000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
7
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың уәкілетті органға үш айда кемінде бір рет банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банк шоттары бойынша ақшаның болуы және қозғалысы туралы анықтамаларды ұсынбау
өрескел

Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение общего показателя является основанием отнесения субъекта предпринимательства к определенной степени риска в соответствии с пунктом 8 настоящих Критериев.
Приложение 1
к Критериям оценки степени риска
за соблюдением законодательства
Республики Казахстан
об игорном бизнесе
Субъективные критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе для организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность казино и залов игровых автоматов
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
Раздел 1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
1
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений об установленном проценте выигрыша, технологически заложенном в игровой автомат (процент выигрыша, технологически заложенный в игровой автомат, должен быть не ниже девяноста пяти процентов)
значительное
2
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем (кассы и игровые места игорных заведений должны быть оборудованы видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников азартной игры)
значительное
3
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений об изменении количества игровых столов, замены оборудования указанного при получении лицензии (в одном казино должно быть установлено не менее тридцати игровых столов)
значительное
4
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений об изменении количества игровых столов, замены оборудования указанного при получении лицензии (в одном зале игровых автоматов должно быть установлено не менее шестидесяти игровых автоматов)
значительное
5
Отсутствие в представленных справках сведений о наличии денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности казино (размер обязательного резерва 60000 месячных расчетных показателей)
грубое
6
Отсутствие в представленных справках сведений о наличии денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности залов игровых автоматов (размер обязательного резерва 60000 месячных расчетных показателей)
грубое
7
Непредставление организаторами игорного бизнеса справки уполномоченному органу о наличии и движении денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада, не реже одного раза в три месяца
грубое

2-бөлім. Бақылау субъектіге (объектіге) алдыңғы жоспардан тыс тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері
2.1. Казино қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
1
Есептілік деректерде мынадай ақпараттарды ұсыну туралы талаптарды сақтамау:
1) ойын жабдығының, ойын автоматтарының техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) бейнежазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
3) ойын автоматына технологиялық салынған ұтыстың белгіленген пайызы туралы мәлімет;
4) лицензия алған кезде көрсетілген ойын үстелдері санының өзгеруі, жабдықты ауыстыру туралы мәліметтер;
5) кассалар тізімі мен қызметкерлер саны туралы мәліметтер;

Раздел 2. Результаты предыдущих внеплановых проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
2.1. Для субъектов, осуществляющих деятельность казино
1
Несоблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:
1) сведений о техническом состоянии игорного оборудования, игровых автоматов;
2) сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем;
3) сведений об установленном проценте выигрыша, технологически заложенного в игровой автомат;
4) сведений об изменении количества игровых столов, замены оборудования указанного при получении лицензии;
5) сведений о списке касс и численности работников;

6) қызмет түрінен төленген жалпы салық сомасы туралы мәліметтер
елеулі
2
Бір казинода кемінде отыз ойын үстелін орнату бойынша талаптарды сақтамау
өрескел
3
Казино ойын автоматтарын немесе олардың бөліктерін қабырғаларға, терезе мен есіктер ойығына монтаждауға салынған тыйым салу туралы талаптарды сақтамау
өрескел
4
Тоқсан бес пайыздан төмен емес ойын автоматына технологиялық салынған ұтыс пайызына қатысты талаптарды сақтамау
өрескел
5
Жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және барлық құмар ойындарға қатысушылардың іс-қимылын жазып отыратын бейнежазба жүйелерімен ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындарын жабдықтау бойынша талаптарды сақтамау
өрескел
6
Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнама талаптарын сақтамау, атап айтқанда:

6) сведений об общей сумме уплаченного налога от вида деятельности
значительное
2
Несоблюдение требования по установке в одном казино не менее тридцати игровых столов
грубое
3
Несоблюдение требования о запрете монтажа игровых автоматов или их частей в стены, оконные и дверные проемы в казино
грубое
4
Несоблюдение требования касательно установленного процента выигрыша, технологически заложенного в игровой автомат, не ниже девяноста пяти процентов
грубое
5
Несоблюдение требования по оборудованию касс и игровых мест игорных заведений видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников азартной игры
грубое
6
Несоблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:

1) қаржылық мониторингке, оның ішінде күдікті операцияларға жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды жүзеге асырған жағдайда, өз клиенттері (олардың өкілдері) мен бенефициарлық меншіктерге дұрыс тексеруді жүзеге асыру;
2) өз клиенттері (олардың өкілдері) мен бенефициарлық меншіктерге дұрыс тексеру жүргізу кезінде мына шараларды жүзеге асыру: жеке тұлғаны сәйкестендіру үшін қажетті мәліметтерді тіркеу, оның жеке басын куәландыратын құжаттар деректері, жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлғаға жеке сәйкестендiру нөмiрi берiлмеген жағдайларды қоспағанда), сондай-ақ заңды мекенжайы,меншік бенефициарын анықтау және заңды мекенжайынан басқа оны сәйкестіндіруге қажет мәліметтерді тіркеу; клиент (оның өкілі) және бенефициар меншігі туралы шынайылықты тексеру және мәліметтерді жаңарту;

1) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в случае осуществления операций с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, в том числе подозрительных операций;
2) при проведении надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников осуществление следующих мер: фиксирование сведений, необходимых для идентификации физического лица: данные документа, удостоверяющего его личность, индивидуальный идентификационный номер (за исключением случаев, когда физическому лицу не присвоен индивидуальный идентификационный номер), а также юридический адрес; проверка достоверности и обновление сведений о клиенте (его представителе) и бенефициарном собственнике;

3) ішкі бақылау қағидаларына сәйкес өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициар меншіктерін тиісті тексеруді жүзеге асыру
өрескел
7
Жиырма бір жасқа дейінгі жеке тұлғалардың, сондай-ақ құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуға шектелген адамдардың құмар ойындарға қатысуына тыйым салуды сақтамау
өрескел
8
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды сақтамау
болмашы
9
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға қаржылық мониторингке жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар (шекті сомаға тең немесе одан асатын операция) туралы ақпаратты ұсынбау (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей)
елеулі
10
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға қылмыстық кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру типологияларына, схемалары мен тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар күдікті операциялар мен клиенттің операциялары туралы ақпаратты ұсынбау
өрескел
11
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін уәкілетті органға дереу хабарлау)
өрескел
12
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған операциялар күдікті деп танылғаннан кейін бақылау субъектісінің ішкі бақылау қағидаларына сәйкес жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
өрескел
13
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында ішкі бақылау қағидаларының болмауы
өрескел
14
Ішкі бақылау қағидаларында мынадай бағдарламалардың болмауы:
қаржы мониторингі субъектісінің басшы қызметкерлерінің немесе қаржы мониторингі субъектісінің тиісті құрылымдық бөлімше басшысының деңгейінен төмен емес өзге де басшыларының арасынан, ішкі бақылау қағидаларының іске асырылуына және сақталуына жауапты адамды тағайындау туралы талапты, сондай-ақ қаржы мониторингі субъектілерінің ішкі бақылау қағидаларының іске асырылуына және сақталуына жауапты қызметкерлеріне қойылатын өзге де талаптарды, оның ішінде мінсіз іскерлік беделінің болуы туралы талапты қоса алғанда, ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы;
технологиялық жетістіктерді пайдалану тәуекелін қоса алғанда, клиенттердің тәуекелдері мен қызметтерді қылмыстық мақсаттарда пайдалану тәуекелдерін ескеретін тәуекелдерді басқару бағдарламасы;
клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасы; клиенттердің күрделі, ерекше ірі және басқа да ерекше операцияларын зерделеуді қоса алғанда, клиенттердің операцияларын мониторингтеу және зерделеу бағдарламасы
өрескел
15
Қаржы мониторингі субъектілерін қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында даярлау және оқыту бағдарламасы
болмашы
16
Клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) іскерлік қатынастар орнатудан және қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту туралы ақпарат ұсынудан бас тарту жөніндегі міндеттерді орындамауы
елеулі
17
Ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөнінде шаралар қолданбау және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөніндегі шаралар туралы ақпарат ұсынбау фактілерінің болуы
өрескел

3) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в соответствии с правилами внутреннего контроля
грубое
7
Несоблюдение запрета на участие в азартных играх физических лиц в возрасте до двадцати одного года, а также лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари
грубое
8
Несоблюдение мер по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов
незначительное
9
Непредоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу (операция, которая равна или превышает пороговую сумму)
значительное
10
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о операциях клиента, имеющих характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма
грубое
11
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган по финансовому мониторингу о такой операции до ее проведения)
грубое
12
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной в соответствии с правилами внутреннего контроля субъекта контроля)
грубое
13
Отсутствие правил внутреннего контроля в целях предотвращения легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
грубое
14
Отсутствие в правилах внутреннего контроля следующих программ:
программа организации внутреннего контроля, включая требование о назначении лица, ответственного за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, из числа руководящих работников субъекта финансового мониторинга или иных руководителей субъекта финансового мониторинга не ниже уровня руководителя соответствующего структурного подразделения, а также иные требования, предъявляемые к работникам субъектов финансового мониторинга, ответственным за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, в том числе о наличии безупречной деловой репутации; программа управления рисками, учитывающая риски клиентов и риски использования услуг в преступных целях, включая риск использования технологических достижений;
программа идентификации клиентов; программа мониторинга и изучения операций клиентов, включая изучение сложных, необычно крупных операций клиентов
грубое
15
Отсутствие программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
незначительное
16
Неисполнение обязанности по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставлению в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом
значительное
17
Наличие фактов непринятия мер по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставления в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом
грубое

6) қызмет түрінен төленген жалпы салық сомасы туралы мәліметтер
елеулі
2
Ойын автоматтары залында кемінде алпыс ойын автоматын орнату жөніндегі талаптарды сақтамау
өрескел
3
Ойын автоматтары залдарына ойын автоматтарын немесе олардың бөліктерін қабырғаларға, терезе мен есіктер ойығына монтаждауға салынған тыйым салу туралы талаптарды сақтамау
өрескел
4
Тоқсан бес пайыздан төмен емес ойын автоматына технологиялық салынған ұтыс пайызына қатысты талаптарды сақтамау
өрескел
5
Жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және барлық құмар ойындарға қатысушылардың іс-қимылын жазып отыратын бейнежазба жүйелерімен ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындарын жабдықтау бойынша талаптарды сақтамау
өрескел
6
Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнама талаптарын сақтамау, атап айтқанда:

6) сведений об общей сумме уплаченного налога от вида деятельности
значительное
2
Несоблюдение требования по установке в зале игровых автоматов не менее шестидесяти игровых автоматов
грубое
3
Несоблюдение требования о запрете монтажа игровых автоматов или их частей в стены, оконные и дверные проемы в залах игровых автоматов
грубое
4
Несоблюдение требования касательно процента выигрыша, технологически заложенного в игровой автомат не ниже девяноста пяти процентов
грубое
5
Несоблюдение требования по оборудованию касс и игровых мест игорных заведений видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников азартной игры
грубое
6
Несоблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:

3-бөлім. Алдынғы біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру натижелері
3.1. Казино қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
1
Казино қызметін жүзеге асыру үшiн үш жұлдыздан кем емес санаттағы қонақ үй кешенінде меншiк құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі үйдің (үй, құрылыс, ғимарат бөлiктерiнiң) болмауы
өрескел
2
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында рұқсат беру құжатының болмауы (эпидемиялық маңызы жоғары объектілер үшін – санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу, эпидемиялық маңызы шамалы объектілер үшін – қызметтің басталғаны туралы хабарлама)
елеулі
3
Казино қызметін жүзеге асыру үшін меншік құқығында ойын жабдығының болмауы
елеулі
4
Күзет қызметін жүзеге асыруға лицензия алған заңды тұлғалармен шарттардың болмауы
болмашы
5
Казино қызметін жүзеге асыру үшін қазақ және орыс тілдерінде қолданылатын заңдастырылған белгілер үлгілері мен номинацияларының болмауы
болмашы
6
Ойын бизнесін ұйымдастырушының 60000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде казино қызметін жүзеге асыруы үшін міндетті резервтерді орналастыруға қойылатын талаптарды сақтамау
өрескел
7
Ойын мекемесінде көрнекті жерде, сондай-ақ ойын бизнесін ұйымдастырушының интернет-ресурсында (бар болса) орналастырылған ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының қазақ және орыс тілдерінде әзірленген қағидаларының болмауы, олар мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:

Раздел 3. Результаты предыдущих проверок на соответствие квалификационным требованиям
3.1. Для субъектов, осуществляющих деятельность казино
1
Отсутствие здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности или ином законном основании в гостиничном комплексе категории не ниже трех звезд для осуществления деятельности казино
грубое
2
Отсутствие разрешительного документа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (для объектов высокой эпидемической значимости - получение санитарно-эпидемиологического заключения, для объектов незначительной эпидемической значимости - уведомление о начале деятельности)
значительное
3
Отсутствие игорного оборудования на праве собственности для осуществления деятельности казино
значительное
4
Отсутствие договоров с юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление охранной деятельности
незначительное
5
Отсутствие образцов и номинаций, применяемых легитимационных знаков на казахском и русском языках для осуществления деятельности казино
незначительное
6
Несоблюдение организаторами игорного бизнеса требований к обязательным резервам, для осуществления деятельности казино в размере 60000 месячных расчетных показателей
грубое
7
Отсутствие разработанных правил работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр на казахском и русском языках, размещенных на видном месте в игорном заведении, а также на интернет-ресурсе организатора игорного бизнеса (при наличии такового), которые должны содержать следующие сведения:

1) ойын мекемесінің атауы;
2) ойын бизнесін ұйымдастырушының орналасқан жері, банктік деректемелері, сәйкестендіру нөмірі, интернет-ресурсы (ол болған кезде) көрсетіле отырып, оның атауы;
3) Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензиясы, оның қолданылу мерзімі туралы ақпарат;
4) құмар ойындармен шектен тыс әуестенудің зияны туралы ескерту;
5) құмар ойындарға қатысуды өз бетінше шектеу тәртібі;
6) құмар ойынға қатысушыларға, сондай-ақ олардың жақын туыстарына психологиялық көмек көрсететін мамандардың (мекемелердің, ұйымдардың, қызметтердің) орналасқан жері мен байланыс телефон нөмірлері;
7) құмар ойынға қатысушының жеке басын анықтау тәртібі;
8) өткізілетін құмар ойындардың түрлері;
9) құмар ойында тікелей пайдаланылатын негізгі терминдер мен анықтамалар;
10) ойын бизнесін ұйымдастырушы мен құмар ойынға қатысушының құқықтары мен міндеттері;
11) құмар ойынға және (немесе) бәс тігуге қатысу шарттары;
12) құмар ойынның, сондай-ақ ойын сессиясының өткізілу тәртібі;
13) құмар ойында мөлшерлемелерді қабылдау шарттары;
14) құмар ойынға қатысушыға ұтыс төленуге тиісті нәтиже;
15) дауларды қарау тәртібі;
16) өзге де мәліметтер.
болмашы
3.2. Ойын автоматтары залдарының қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
1
Ойын автоматтары залы қызметін жүзеге асыру үшiн меншiк құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі үйдің (үй, құрылыс, ғимарат бөлiктерiнiң) болмауы
өрескел
2
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында рұқсат беру құжатының болмауы (эпидемиялық маңызы жоғары объектілер үшін – санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу, эпидемиялық маңызы шамалы объектілер үшін – қызметтің басталғаны туралы хабарлама)
елеулі
3
Ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыру үшін меншік құқығындағы ойын жабдығының болмауы
елеулі
4
Күзет қызметін жүзеге асыруға лицензия алған заңды тұлғалармен шарттардың болмауы
болмашы
5
Ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыру үшін қазақ және орыс тілдеріндегі үлгілер мен номинациялардың, қолданылатын заңдастыру белгілерінің болмауы
болмашы
6
Ойын бизнесін ұйымдастырушының 60000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде ойын автоматтары залдарның қызметін жүзеге асыруы үшін міндетті резервтерді орналастыруға қойылатын талаптарды сақтамау
өрескел
7
Ойын мекемесінде көрнекті жерде, сондай-ақ ойын бизнесін ұйымдастырушының интернет-ресурсында (бар болса) орналастырылған ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының қазақ және орыс тілдерінде әзірленген қағидаларының болмауы, олар мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:

1) наименование игорного заведения;
2) наименование организатора игорного бизнеса с указанием его места нахождения, банковских реквизитов, идентификационного номера, интернет-ресурса (при наличии такового);
3) информацию о лицензии на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан, сроке ее действия;
4) предупреждение о вреде чрезмерного увлечения азартными играми;
5) порядок самостоятельного ограничения в участии в азартных играх;
6) место нахождения и контактные номера телефонов специалистов (учреждений, организаций, служб), оказывающих психологическую помощь участникам азартной игры, а также их близким родственникам;
7) порядок установления личности участника азартной игры;
8) виды проводимых азартных игр;
9) основные термины и определения, непосредственно используемые в азартной игре;
10) права и обязанности организатора игорного бизнеса и участника азартной игры;
11) условия участия в азартной игре;
12) порядок проведения азартной игры, а также игровой сессии;
13) условия приема ставок в азартной игре;
14) результат, при наступлении которого участнику азартной игры подлежит выплате выигрыш;
15) порядок рассмотрения споров;
16) иные сведения.
незначительное
3.2. Для субъектов, осуществляющих деятельность залов игровых автоматов
1
Отсутствие здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности или ином законном основании для осуществления деятельности зала игровых автоматов
грубое
2
Отсутствие разрешительного документа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (для объектов высокой эпидемической значимости - получение санитарно-эпидемиологического заключения, для объектов незначительной эпидемической значимости - уведомление о начале деятельности)
значительное
3
Отсутствие игорного оборудования на праве собственности для осуществления деятельности зала игровых автоматов
значительное
4
Отсутствие договоров с юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление охранной деятельности
незначительное
5
Отсутствие образцов и номинаций, применяемых легитимационных знаков на казахском и русском языках для осуществления деятельности зала игровых автоматов
незначительное
6
Несоблюдение организаторами игорного бизнеса требований к обязательным резервам, для осуществления деятельности зала игровых автоматов в размере 60000 месячных расчетных показателей
грубое
7
Отсутствие разработанных правил работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр на казахском и русском языках, размещенных на видном месте в игорном заведении, а также на интернет-ресурсе организатора игорного бизнеса (при наличии такового), которые должны содержать следующие сведения:

1) ойын мекемесінің атауы;
2) ойын бизнесін ұйымдастырушының орналасқан жері, банктік деректемелері, сәйкестендіру нөмірі, интернет-ресурсы (ол болған кезде) көрсетіле отырып, оның атауы;
3) Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензиясы, оның қолданылу мерзімі туралы ақпарат;
4) құмар ойындармен шектен тыс әуестенудің зияны туралы ескерту;
5) құмар ойындарға қатысуды өз бетінше шектеу тәртібі;
6) құмар ойынға қатысушыларға, сондай-ақ олардың жақын туыстарына психологиялық көмек көрсететін мамандардың (мекемелердің, ұйымдардың, қызметтердің) орналасқан жері мен байланыс телефон нөмірлері;
7) құмар ойынға қатысушының жеке басын анықтау тәртібі;
8) өткізілетін құмар ойындардың түрлері;
9) құмар ойында тікелей пайдаланылатын негізгі терминдер мен анықтамалар;
10) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес ойын бизнесін ұйымдастырушы мен құмар ойынға қатысушының құқықтары мен міндеттері;
11) құмар ойынға және (немесе) бәс тігуге қатысу шарттары;
12) құмар ойынның, сондай-ақ ойын сессиясының өткізілу тәртібі;
13) құмар ойында мөлшерлемелерді қабылдау шарттары;
14) құмар ойынға қатысушыға ұтыс төленуге тиісті нәтиже;
15) дауларды қарау тәртібі;
16) өзге де мәліметтер.
болмашы
4-бөлім. Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
1
Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын бұзу фактілері бар мемлекеттік органдардан алынған мәліметтердің болуы
өрескел
5-бөлім. Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны
1
Құқық бұзушылық фактісін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, ойын бизнесін ұйымдастырушылар құқықтарын бұзған жеке және заңды тұлғалардан бір шағымның болуы
елеулі
2
Құқық бұзушылық фактісін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, ойын бизнесін ұйымдастырушылар құқықтарын бұзған жеке және заңды тұлғалардан 2 (екі) және одан да көп шағымдардың болуы
өрескел
6-бөлім. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау жүргізу нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша берілген қорытынды құжаттар
1
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамау
өрескел
Қазақстан Республикасының
ойын бизнесі туралы
заңнамасын сақтаудың тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
Букмекерлік кеңселер және тотализаторлар қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушыларға арналған Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежелерін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
№ p/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі

1) наименование игорного заведения;
2) наименование организатора игорного бизнеса с указанием его места нахождения, банковских реквизитов, идентификационного номера, интернет-ресурса (при наличии такового);
3) информацию о лицензии на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан, сроке ее действия;
4) предупреждение о вреде чрезмерного увлечения азартными играми;
5) порядок самостоятельного ограничения в участии в азартных играх;
6) место нахождения и контактные номера телефонов специалистов (учреждений, организаций, служб), оказывающих психологическую помощь участникам азартной игры, а также их близким родственникам;
7) порядок установления личности участника азартной игры;
8) виды проводимых азартных игр;
9) основные термины и определения, непосредственно используемые в азартной игре;
10) права и обязанности организатора игорного бизнеса и участника азартной игры;
11) условия участия в азартной игре;
12) порядок проведения азартной игры, а также игровой сессии;
13) условия приема ставок в азартной игре;
14) результат, при наступлении которого участнику азартной игры подлежит выплате выигрыш;
15) порядок рассмотрения споров;
16) иные сведения.
незначительное
Раздел 4. Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
1
Наличие сведений, поступивших от государственных органов, с фактами нарушения законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе
грубое
Раздел 5. Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
1
Наличие одной жалобы от физических и юридических лиц, права которых нарушены организаторами игорного бизнеса с приложением документов, подтверждающих факт нарушения
значительное
2
Наличие 2 (двух) и более жалоб от физических и юридических лиц, права которых нарушены организаторами игорного бизнеса с приложением документов, подтверждающих факт нарушения
грубое
Раздел 6. Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
1
Неисполнение в установленный срок рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
грубое
Приложение 2
к Критериям оценки степени риска
за соблюдением законодательства
Республики Казахстан
об игорном бизнесе
Субъективные критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе для организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность букмекерских контор и тотализаторов
№ п/п
Критерии
Степень нарушений

1-бөлім. Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
1
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынылған анықтамаларда букмеркерлік кеңселер қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасқан кезде ашылған банк шоттары бойынша ақшаның болуы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтер мөлшері 40000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
2
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынылған анықтамаларда тотализаторлар қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасқан кезде ашылған банк шоттары бойынша ақшаның болуы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтер мөлшері 10000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
3
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынылған анықтамаларда букмеркерлік кеңселер қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасқан кезде ашылған банк шоттары бойынша ақшаның қозғалысы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтер мөлшері 40000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
4
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынылған анықтамаларда тотализаторлар қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасқан кезде ашылған банк шоттары бойынша ақшаның қозғалысы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтер мөлшері 10000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
5
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынылған есептік нысанында бейнежазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтердің болмауы (ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындары жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және бәс тігуге барлық қатысушылардың әрекеттерін тіркейтін бейне жазу жүйелерімен жабдықталуға тиіс)
елеулі
6
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың уәкілетті органға үш айда кемінде бір рет банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банк шоттары бойынша ақшаның болуы және қозғалысы туралы анықтамаларды ұсынбау
өрескел

Раздел 1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
1
Отсутствие в представленных справках сведений о наличии денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности букмекерских контор (размер обязательного резерва 40000 месячных расчетных показателей)
грубое
2
Отсутствие в представленных справках сведений о наличии денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности тотализаторов (размер обязательного резерва 10000 месячных расчетных показателей)
грубое
3
Отсутствие в представленных справках сведений о движении денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности букмекерских контор (размер обязательного резерва 40000 месячных расчетных показателей)
грубое
4
Отсутствие в представленных справках сведений о движении денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности тотализатора (размер обязательного резерва 10000 месячных расчетных показателей)
грубое
5
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем (кассы букмекерских контор и тотализаторов должны быть оборудованы видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников пари)
значительное
6
Непредставление организаторами игорного бизнеса справки уполномоченному органу о наличии и движении денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада, не реже одного раза в три месяца
грубое

2-бөлім. Бақылау субъектіге (объектіге) алдыңғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері
2.1. Букмекерлік кеңселердің қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
1
Бағдарламалық қамтылым генерациялайтын және (немесе) жабдықты (механикалық, электрлі, электрондық немесе өзге де техникалық жабдықты) пайдалану және (немесе) оқиғаны тікелей трансляциялаудан басқа, оны кез келген визуализациялау арқылы оқиғаларға бәс тігуді ұйымдастыруға және өткізуге тыйым салуды сақтамау
өрескел
2
Есептілік деректерде мынадай ақпараттарды ұсыну туралы талаптарды сақтамау:
1) бейнежазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) кассалар тізімі мен қызметкерлер саны туралы мәліметтер;

Раздел 2. Результаты предыдущих внеплановых проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
2.1. Для субъектов, осуществляющих деятельность букмекерских контор
1
Несоблюдение запрета на организацию и проведение пари на события, генерируемые программным обеспечением и (или) путем использования оборудования (механического, электрического, электронного или иного технического оборудования) и (или) любой визуализации события, кроме его непосредственной трансляции
грубое
2
Несоблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:
1) сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем;
2) сведений о списке касс и численности работников;

3) қызмет түрінен төленген жалпы салық сомасы туралы мәліметтер
елеулі
3
Букмекерлік кеңсе касалалары тұрғын үй емес үй-жайларда орналасуы бойынша талаптардың сақтамауы. Оларды тұрғын үйлердің (тұрғын үй ғимараттарының) тұрғын үй емес үй-жайларында, өнеркәсіптік кәсіпорындарда және олардың кешендерінде, басқа коммуналдық және қойма объектілерінде, мәдени ғимараттарда (құрылыстарда), мемлекеттік органдар мен мекемелер ғимараттарында, білім беру ұйымдарында, денсаулық сақтау, мәдениет, әуежайлар, вокзалдар мекемелерінде, станцияларда және қалалық және қала сыртына көліктік қатынастың аялдамаларында орналастыруға тыйым салынады
өрескел
4
Бәс тігуге қатысушыларға өздері нәтижесіне мөлшерлемелер жасаған оқиғаның дамуы мен нәтижесін байқауға мүмкіндік беретін жабдықты букмекерлік кеңселердің кассаларынан тыс жерге орналастыруға, сондай-ақ бәс тігуге қатысушыларға букмекерлік кеңсенің электрондық кассаларына қол жеткізу үшін, байланыс қызметтерін қоса алғанда, техникалық құралдарды немесе қабылданған мөлшерлемелер, төленген және төленбеген ұтыстар туралы ақпарат беруге тыйым салуды сақтамау
өрескел
5
Жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және барлық құмар ойындарға қатысушылардың іс-қимылын жазып отыратын бейнежазба жүйелерімен ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындарын жабдықтау бойынша талаптарды сақтамау
өрескел
6
Букмекер кеңселерінің кассаларын (болған жағдайда) жеке күзет ұйымының орталықтандырылған пультіне немесе аумақтық ішкі істер органының кезекші бөліміне қосылған металл есікпен, брондалған әйнекпен және дабыл сигнализациясымен жарақтандыру жөніндегі талапты сақтамау
болмашы
7
Букмекер кеңесесі қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың аппараттық-бағдарламалық кешен мен бәс тігуді ұйымдастыруға және өткізуге арналған жабдық арқылы жасалған мөлшерлемелердің жалпы сомасын қабылдауды, бірыңғай есепке алуды және бәс тігуге қатысушылардың мөлшерлемелерін өңдеу мен ұтысты төлеуді жүзеге асыруды және қамтамасыз етуді орындамауы
елеулі
8
Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнама талаптарын сақтамау, атап айтқанда:
1) қаржылық мониторингке, оның ішінде күдікті операцияларға жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды жүзеге асырған жағдайда, өз клиенттері (олардың өкілдері) мен бенефициарлық меншіктерге дұрыс тексеруді жүзеге асыру;
2) өз клиенттері (олардың өкілдері) мен бенефициарлық меншіктерге дұрыс тексеру жүргізу кезінде мына шараларды жүзеге асыру: жеке тұлғаны сәйкестендіру үшін қажетті мәліметтерді тіркеу, оның жеке басын куәландыратын құжаттар деректері, жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлғаға жеке сәйкестендiру нөмiрi берiлмеген жағдайларды қоспағанда), сондай-ақ заңды мекенжайы,меншік бенефициарын анықтау және заңды мекенжайынан басқа оны сәйкестіндіруге қажет мәліметтерді тіркеу; клиент (оның өкілі) және бенефициар меншігі туралы шынайылықты тексеру және мәліметтерді жаңарту;

3) сведений об общей сумме уплаченного налога от вида деятельности
значительное
3
Несоблюдение требований по расположению касс букмекерских контор в нежилых помещениях. Запрещается их размещение в нежилых помещениях жилых домов (жилых зданий), зданиях промышленных предприятий и их комплексов и других производственных, коммунальных и складских объектах, культовых зданиях (сооружениях), зданиях государственных органов и учреждений, организаций образования, здравоохранения, культуры, аэропортов, вокзалов, на станциях и остановках всех видов общественного транспорта городского и пригородного сообщения
грубое
4
Несоблюдение запрета на размещение вне касс букмекерских контор оборудования, позволяющего участникам пари наблюдать развитие и исход события, на результат которого ими были сделаны ставки, а также предоставлять участникам пари технические средства, включая услуги связи, для доступа к электронным кассам букмекерской конторы или информации о принятых ставках, выплаченных и невыплаченных выигрышах
грубое
5
Несоблюдение требования по оборудованию касс букмекерских контор видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников пари
грубое
6
Несоблюдение требования по оснащению касс букмекерских контор металлической дверью, бронированным стеклом и тревожной сигнализацией, подключенной к централизованному пульту частной охранной организации или дежурной части территориального органа внутренних дел
незначительное
7
Несоблюдение организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, обязанности посредством аппаратно-программного комплекса и оборудования для организации и проведения пари осуществлять и обеспечивать прием, единый учет общей суммы сделанных ставок, обработку ставок участников пари и выплаты выигрыша
значительное
8
Несоблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:
1) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в случае осуществления операций с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, в том числе подозрительных операций;
2) при проведении надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников осуществление следующих мер: фиксирование сведений, необходимых для идентификации физического лица: данные документа, удостоверяющего его личность, индивидуальный идентификационный номер (за исключением случаев, когда физическому лицу не присвоен индивидуальный идентификационный номер), а также юридический адрес; проверка достоверности и обновление сведений о клиенте (его представителе) и бенефициарном собственнике;

3) ішкі бақылау қағидаларына сәйкес өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициар меншіктерін тиісті тексеруді жүзеге асыру
өрескел
9
Аппараттық-бағдарламалық кешен жабдығы бойынша букмекер кеңсесінің жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың талаптарды сақтамау
елеулі
10
Букмекер кеңсесінің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың аппараттық-бағдарламалық кешен есептеген коэффициенттер негізінде және аккредиттелген спорт федерациялары өткізетін немесе халықаралық спорт ұйымдары, федерациялары, комитеттері аясында өткізілетін спорттық жарыстар шеңберінде болатын алдағы нақты оқиғаларға ғана мөлшерлемелер қабылдау жөніндегі талапты сақтамауы
өрескел
11
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының мөлшелерді қабылдағанға дейін қатысушының жеке басын анықтауға мүмкіндік беретін деректерді енгізе отырып, аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы бәс тігуге қатысушыны тіркеуді жүргізу міндетін сақтамау
елеулі
12
Букмекер кеңсесінің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың аппараттық-бағдарламалық кешен сервері бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген компьютерлік жүйе болып табылатын бақылау-касса машинасының фискалдық режимімен қамтамасыз ету талаптарын орындамауы. Аппараттық-бағдарламалық кешеннің сервері Қазақстан Республикасының аумағында ойын бизнесін ұйымдастырушы орналасқан жерде болуға тиіс
өрескел
13
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының бәс тігу қорытындысының нұсқаларына ұтыстардың коэффициенттерін есептеуді, қабылданған мөлшерлемелерді есепке алуды, бәс тігу нәтижелері бойынша ұтыстарды есептеуді, ұтыстарды және олар бойынша төлемдерді есепке алуды аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы жүзеге асыру жөніндегі талапты сақтамауы
елеулі
14
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың букмекер кеңсесі кассаларымен аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы өзара іс-қимылды қамтамасыз ету және уәкілетті органға Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын орындауға бақылауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін ақпаратты жинауды жүзеге асыру және ұсыну бойынша талаптарды сақтамауы
өрескел
15
Жиырма бір жасқа толмаған жеке тұлғалардың, сондай-ақ құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген адамдардың бәс тігуге қатысуына тыйым салуды сақтамау
өрескел
16
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды сақтамау
болмашы
17
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға қаржылық мониторингке жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар (шекті сомаға тең немесе одан асатын операция) туралы ақпаратты ұсынбау (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей)
елеулі
18
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға қылмыстық кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру типологияларына, схемалары мен тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар күдікті операциялар мен клиенттің операциялары туралы ақпаратты ұсынбау
өрескел
19
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға дереу хабарлау)
өрескел
20
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған операциялар күдікті деп танылғаннан кейін бақылау субъектісінің ішкі бақылау қағидаларына сәйкес жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
өрескел
21
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында ішкі бақылау қағидаларының болмауы
өрескел
22
Ішкі бақылау қағидаларында мынадай бағдарламалардың болмауы:
қаржы мониторингі субъектісінің басшы қызметкерлерінің немесе қаржы мониторингі субъектісінің тиісті құрылымдық бөлімше басшысының деңгейінен төмен емес өзге де басшыларының арасынан, ішкі бақылау қағидаларының іске асырылуына және сақталуына жауапты адамды тағайындау туралы талапты, сондай-ақ қаржы мониторингі субъектілерінің ішкі бақылау қағидаларының іске асырылуына және сақталуына жауапты қызметкерлеріне қойылатын өзге де талаптарды, оның ішінде мінсіз іскерлік беделінің болуы туралы талапты қоса алғанда, ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы;
технологиялық жетістіктерді пайдалану тәуекелін қоса алғанда, клиенттердің тәуекелдері мен қызметтерді қылмыстық мақсаттарда пайдалану тәуекелдерін ескеретін тәуекелдерді басқару бағдарламасы;
клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасы; клиенттердің күрделі, ерекше ірі және басқа да ерекше операцияларын зерделеуді қоса алғанда, клиенттердің операцияларын мониторингтеу және зерделеу бағдарламасы
өрескел
23
Қаржы мониторингі субъектілерін қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында даярлау және оқыту бағдарламасы
болмашы
24
Клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) іскерлік қатынастар орнатудан және қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту туралы ақпарат ұсынудан бас тарту жөніндегі міндеттерді орындамауы
елеулі
25
Ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөнінде шаралар қолданбау және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөніндегі шаралар туралы ақпарат ұсынбау фактілерінің болуы
өрескел

3) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в соответствии с правилами внутреннего контроля
грубое
9
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, по оборудованию аппаратно-программным комплексом
значительное
10
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, по приему ставок на основании коэффициентов, рассчитанных аппаратно-программным комплексом, и только на предстоящие реальные события, происходящие в рамках спортивных соревнований, проводимых аккредитованными спортивными федерациями или под эгидой международных спортивных организаций, федераций, комитетов
грубое
11
Несоблюдение обязанности организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, до принятия ставки произвести регистрацию участника пари посредством аппаратно-программного комплекса с внесением данных, позволяющих установить личность участника
значительное
12
Несоблюдение требования организаторами игорного бизнеса к серверу аппаратно-программного комплекса, а именно обеспечению фискальным режимом контрольно-кассовой машины, являющейся компьютерной системой, включенной в государственный реестр контрольно-кассовых машин. Сервер аппаратно-программного комплекса должен находиться по месту нахождения организатора игорного бизнеса на территории Республики Казахстан
грубое
13
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, по осуществлению расчета коэффициентов выигрышей на варианты исхода пари, учета принятых ставок, расчета выигрышей по результатам пари, учета выигрышей и выплат по ним посредством аппаратно-программного комплекса
значительное
14
Несоблюдение требования организаторами игорного бизнеса, осуществляющими деятельность букмекерской конторы по обеспечению взаимодействия аппаратно-программного комплекса с кассами букмекерских контор, по осуществлению сбора и предоставления информации, позволяющей уполномоченному органу осуществлять контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
грубое
15
Несоблюдение запрета на участие в пари физических лиц в возрасте до двадцати одного года, а также лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари
грубое
16
Несоблюдение мер по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов
незначительное
17
Непредоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу (операция, которая равна или превышает пороговую сумму)
значительное
18
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о операциях клиента, имеющих характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма
грубое
19
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган по финансовому мониторингу о такой операции до ее проведения)
грубое
20
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной в соответствии с правилами внутреннего контроля субъекта контроля)
грубое
21
Отсутствие правил внутреннего контроля в целях предотвращения легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
грубое
22
Отсутствие в правилах внутреннего контроля следующих программ:
программа организации внутреннего контроля, включая требование о назначении лица, ответственного за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, из числа руководящих работников субъекта финансового мониторинга или иных руководителей субъекта финансового мониторинга не ниже уровня руководителя соответствующего структурного подразделения, а также иные требования, предъявляемые к работникам субъектов финансового мониторинга, ответственным за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, в том числе о наличии безупречной деловой репутации; программа управления рисками, учитывающая риски клиентов и риски использования услуг в преступных целях, включая риск использования технологических достижений;
программа идентификации клиентов; программа мониторинга и изучения операций клиентов, включая изучение сложных, необычно крупных операций клиентов
грубое
23
Отсутствие программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
незначительное
24
Неисполнение обязанности по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставлению в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом
значительное
25
Наличие фактов непринятия мер по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставления в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом
грубое

2.2. Тотализаторлардың қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
1
Бағдарламалық қамтылым генерациялайтын және (немесе) жабдықты (механикалық, электрлі, электрондық немесе өзге де техникалық жабдықты) пайдалану және (немесе) оқиғаны тікелей трансляциялаудан басқа, оны кез келген визуализациялау арқылы оқиғаларға бәс тігуді ұйымдастыруға және өткізуге тыйым салуды сақтамау
өрескел
2
Есептілік деректерде мынадай ақпараттарды ұсыну туралы талаптарды сақтамау:

2.2. Для субъектов, осуществляющих деятельность тотализаторов
1
Несоблюдение запрета на организацию и проведение пари на события, генерируемые программным обеспечением и (или) путем использования оборудования (механического, электрического, электронного или иного технического оборудования) и (или) любой визуализации события, кроме его непосредственной трансляции;
грубое
2
Несоблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:

1) бейнежазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) кассалар тізімі мен қызметкерлер саны туралы мәліметтер;
3) қызмет түрінен төленген жалпы салық сомасы туралы мәліметтер
елеулі
3
Тотализатор касалалары тұрғын үй емес үй-жайларда орналасуы бойынша талаптардың сақтамауы. Оларды тұрғын үйлердің (тұрғын үй ғимараттарының) тұрғын үй емес үй-жайларында, өнеркәсіптік кәсіпорындарда және олардың кешендерінде, басқа коммуналдық және қойма объектілерінде, мәдени ғимараттарда (құрылыстарда), мемлекеттік органдар мен мекемелер ғимараттарында, білім беру ұйымдарында, денсаулық сақтау, мәдениет, әуежайлар, вокзалдар мекемелерінде, станцияларда және қалалық және қала сыртына көліктік қатынастың аялдамаларында орналастыруға тыйым салынады
өрескел
4
Бәс тігуге қатысушыларға өздері нәтижесіне мөлшерлемелер жасаған оқиғаның дамуы мен нәтижесін байқауға мүмкіндік беретін жабдықты тотализаторлардың кассаларынан тыс жерге орналастыруға, сондай-ақ бәс тігуге қатысушыларға тотатализатордың электрондық кассаларына қол жеткізу үшін, байланыс қызметтерін қоса алғанда, техникалық құралдарды немесе қабылданған мөлшерлемелер, төленген және төленбеген ұтыстар туралы ақпарат беруге тыйым салуды сақтамау
өрескел
5
Жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және барлық құмар ойындарға қатысушылардың іс-қимылын жазып отыратын бейнежазба жүйелерімен ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындарын жабдықтау бойынша талаптарды сақтамау
өрескел
6
Тотализатордың кассаларын (болған жағдайда) жеке күзет ұйымының орталықтандырылған пультіне немесе аумақтық ішкі істер органының кезекші бөліміне қосылған металл есікпен, брондалған әйнекпен және дабыл сигнализациясымен жарақтандыру жөніндегі талапты сақтамау
болмашы
7
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың аппараттық-бағдарламалық кешен мен бәс тігуді ұйымдастыруға және өткізуге арналған жабдық арқылы жасалған мөлшерлемелердің жалпы сомасын қабылдауды, бірыңғай есепке алуды және бәс тігуге қатысушылардың мөлшерлемелерін өңдеу мен ұтысты төлеуді жүзеге асыруды және қамтамасыз етуді орындамауы
елеулі
8
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың ат-спорт жарыстары (ат жарыстары, жүгіру) және (немесе) ит жарыстары шеңберінде болып жатқан алдағы нақты оқиғаларға ставкалар қабылдау жөніндегі талапты сақтауы
өрескел
9
Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнама талаптарын сақтамау, атап айтқанда:

1) сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем;
2) сведений о списке касс и численности работников;
3) сведений об общей сумме уплаченного налога от вида деятельности
значительное
3
Несоблюдение требований по расположению касс тотализаторов в нежилых помещениях. Запрещается их размещение в нежилых помещениях жилых домов (жилых зданий), зданиях промышленных предприятий и их комплексов и других производственных, коммунальных и складских объектах, культовых зданиях (сооружениях), зданиях государственных органов и учреждений, организаций образования, здравоохранения, культуры, аэропортов, вокзалов, на станциях и остановках всех видов общественного транспорта городского и пригородного сообщения
грубое
4
Несоблюдение запрета на размещение вне касс тотализаторов оборудования, позволяющего участникам пари наблюдать развитие и исход события, на результат которого ими были сделаны ставки, а также предоставлять участникам пари технические средства, включая услуги связи, для доступа к электронным кассам тотализатора или информации о принятых ставках, выплаченных и невыплаченных выигрышах
грубое
5
Несоблюдение требования по оборудованию касс тотализаторов видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников пари
грубое
6
Несоблюдение требования по оснащению касс тотализаторов металлической дверью, бронированным стеклом и тревожной сигнализацией, подключенной к централизованному пульту частной охранной организации или дежурной части территориального органа внутренних дел
незначительное
7
Несоблюдение организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность тотализатора, обязанности посредством аппаратно-программного комплекса и оборудования для организации и проведения пари осуществлять и обеспечивать прием, единый учет общей суммы сделанных ставок, обработку ставок участников пари и выплаты выигрыша
значительное
8
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность тотализатора, по приему ставок на предстоящие реальные события, происходящие в рамках конно-спортивных соревнований (конных скачек, бегов) и (или) собачьих бегов
грубое
9
Несоблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:

3-бөлім. Алдынғы біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру натижелері
3.1. Букмекерлік кеңселердің қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
1
Букмекер кеңсесінің қызметін жүзеге асыру үшiн меншiк құқығындағы үйдің (үй, құрылыс, ғимарат бөлiктерiнiң) болмауы
өрескел
2
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында рұқсат беру құжатының болмауы (эпидемиялық маңызы жоғары объектілер үшін – санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу, эпидемиялық маңызы шамалы объектілер үшін – қызметтің басталғаны туралы хабарлама)
елеулі
3
Букмекер кеңсесінің қызметін жүзеге асыру үшiн құқық меншігінде бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу үшін жабдықтың болмауы
елеулі
4
Күзет қызметін жүзеге асыруға арналған лицензия алған заңды тұлғалармен шарттардың болмауы
болмашы
5
Ойын бизнесін ұйымдастырушының 40000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде букмекер кеңселері қызметін жүзеге асыруы үшін міндетті резервтерді орналастыруға қойылатын талаптарды сақтамауы
өрескел
6
Букмекерлік кеңсенің кассасында көрнекті жерде, сондай-ақ ойын бизнесін ұйымдастырушының интернет-ресурсында (бар болса) орналастырылған ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін бәс тігудің қазақ және орыс тілдерінде әзірленген қағидаларының болмауы, олар мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:

Раздел 3. Результаты предыдущих проверок на соответствие квалификационным требованиям
3.1. Для субъектов, осуществляющих деятельность букмекерских контор
1
Отсутствие здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности для осуществления деятельности букмекерской конторы
грубое
2
Отсутствие разрешительного документа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (для объектов высокой эпидемической значимости - получение санитарно-эпидемиологического заключения, для объектов незначительной эпидемической значимости - уведомление о начале деятельности)
значительное
3
Отсутствие оборудования для организации и проведения пари на праве собственности для осуществления деятельности
значительное
4
Отсутствие договоров с юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление охранной деятельности
незначительное
5
Несоблюдение организаторами игорного бизнеса требований к обязательным резервам, для осуществления деятельности букмекерских контор в размере 40000 месячных расчетных показателей
грубое
6
Отсутствие разработанных правил работы букмекерской конторы, приема ставок и проводимых пари на казахском и русском языках, размещенных на видном месте в кассе букмекерской конторы, а также на интернет-ресурсе организатора игорного бизнеса (при наличии такового), которые должны содержать следующие сведения:

1) букмекерлік кеңсенің атауы;
2) ойын бизнесін ұйымдастырушының орналасқан жері, банктік деректемелері, сәйкестендіру нөмірі, интернет-ресурсы (ол болған кезде) көрсетіле отырып, оның атауы;
3) Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензиясы, оның қолданылу мерзімі туралы ақпарат;
4) бәс тігумен шектен тыс әуестенудің зияны туралы ескерту;
5) бәс тігуге қатысуды өз бетінше шектеу тәртібі;
6) бәс тігуге қатысушыларға, сондай-ақ олардың жақын туыстарына психологиялық көмек көрсететін мамандардың (мекемелердің, ұйымдардың, қызметтердің) орналасқан жері мен байланыс телефон нөмірлері;
7) бәс тігуге қатысушының жеке басын анықтау тәртібі;
8) өткізілетін бәс тігудің түрлері;
9) бәс тігуге қатысушылар мөлшерлемелер жасайтын оқиға қорытындысының нәтижелерін анықтау үшін пайдаланылатын ақпарат көздерінің тізбесі;
10) бәс тігуде тікелей пайдаланылатын негізгі терминдер мен анықтамалар;
11) ойын бизнесін ұйымдастырушы мен бәс тігуге қатысушының құқықтары мен міндеттері;
12) бәс тігуге қатысу шарттары;
13) бәс тігудің, сондай-ақ ойын сессиясының өткізілу тәртібі;
14) бәс тігуде мөлшерлемелерді қабылдау шарттары;
15) бәс тігуге қатысушыға ұтыс төленуге тиісті нәтиже;
16) дауларды қарау тәртібі;
17) өзге де мәліметтер.
болмашы
3.2. Тотализаторлардың қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
1
Тотализатор кеңсесінің қызметін жүзеге асыру үшiн меншiк құқығындағы үйдің (үй, құрылыс, ғимарат бөлiктерiнiң) болмауы
өрескел
2
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында рұқсат беру құжатының болмауы (эпидемиялық маңызы жоғары объектілер үшін – санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу, эпидемиялық маңызы шамалы объектілер үшін – қызметтің басталғаны туралы хабарлама)
елеулі
3
Тотализатор қызметін жүзеге асыру үшiн құқық меншігінде бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу үшін жабдықтың болмауы
елеулі
4
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен күзет қызметін жүзеге асыруға арналған лицензия алған заңды тұлғалармен шарттардың болмауы
болмашы
5
Ойын бизнесін ұйымдастырушының 10000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде тотализатор қызметін жүзеге асыруы үшін міндетті резервтерді орналастыруға қойылатын талаптарды сақтамауы
өрескел
6
Тотализатор кассасында көрнекті жерде, сондай-ақ ойын бизнесін ұйымдастырушының интернет-ресурсында (бар болса) орналастырылған ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін бәс тігудің қазақ және орыс тілдерінде әзірленген қағидаларының болмауы, олар мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:
1) тотализатордың атауы;

1) наименование букмекерской конторы;
2) наименование организатора игорного бизнеса с указанием его места нахождения, банковских реквизитов, идентификационного номера, интернет-ресурса (при наличии такового);
3) информацию о лицензии на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан, сроке ее действия;
4) предупреждение о вреде чрезмерного увлечения пари;
5) порядок самостоятельного ограничения в участии в пари;
6) место нахождения и контактные номера телефонов специалистов (учреждений, организаций, служб), оказывающих психологическую помощь участникам пари, а также их близким родственникам;
7) порядок установления личности участника пари;
8) виды проводимых пари;
9) перечень источников информации, используемых для определения результатов исхода события, на которое участники пари делают ставки;
10) основные термины и определения, непосредственно используемые в пари;
11) права и обязанности организатора игорного бизнеса и участника пари;
12) условия участия в пари;
13) порядок проведения пари, а также игровой сессии;
14) условия приема ставок в пари;
15) результат, при наступлении которого участнику пари подлежит выплате выигрыш;
16) порядок рассмотрения споров;
17) иные сведения.
незначительное
3.2. Для субъектов, осуществляющих деятельность тотализаторов
1
Отсутствие здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности для осуществления деятельности тотализатора
грубое
2
Отсутствие разрешительного документа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (для объектов высокой эпидемической значимости - получение санитарно-эпидемиологического заключения, для объектов незначительной эпидемической значимости - уведомление о начале деятельности)
значительное
3
Отсутствие оборудования для организации и проведения пари на праве собственности для осуществления деятельности тотализатора
значительное
4
Отсутствие договоров с юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление охранной деятельности
незначительное
5
Несоблюдение организаторами игорного бизнеса требований к обязательным резервам, для осуществления деятельности тотализаторов в размере 10000 месячных расчетных показателей
грубое
6
Отсутствие разработанных правил работы тотализатора, приема ставок и проводимых пари на казахском и русском языках, размещенных на видном месте в кассе тотализатора, а также на интернет-ресурсе организатора игорного бизнеса (при наличии такового), которые должны содержать следующие сведения:
1) наименование тотализатора;

2) ойын бизнесін ұйымдастырушының орналасқан жері, банктік деректемелері, сәйкестендіру нөмірі, интернет-ресурсы (ол болған кезде) көрсетіле отырып, оның атауы;
3) Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензиясы, оның қолданылу мерзімі туралы ақпарат;
4) бәс тігумен шектен тыс әуестенудің зияны туралы ескерту;
5) бәс тігуге қатысуды өз бетінше шектеу тәртібі;
6) бәс тігуге қатысушыларға, сондай-ақ олардың жақын туыстарына психологиялық көмек көрсететін мамандардың (мекемелердің, ұйымдардың, қызметтердің) орналасқан жері мен байланыс телефон нөмірлері;
7) бәс тігуге қатысушының жеке басын анықтау тәртібі;
8) өткізілетін бәс тігудің түрлері;
9) бәс тігуге қатысушылар мөлшерлемелер жасайтын оқиға қорытындысының нәтижелерін анықтау үшін пайдаланылатын ақпарат көздерінің тізбесі;
10) бәс тігуде тікелей пайдаланылатын негізгі терминдер мен анықтамалар;
11) ойын бизнесін ұйымдастырушы мен бәс тігуге қатысушының құқықтары мен міндеттері;
12) бәс тігуге қатысу шарттары;
13) бәс тігудің, сондай-ақ ойын сессиясының өткізілу тәртібі;
14) бәс тігуде мөлшерлемелерді қабылдау шарттары;
15) тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының бәс тігуді ұйымдастырудағы делдалдық үшін сыйақысының (комиссиясының) мөлшері;
16) бәс тігуге қатысушыға ұтыс төленуге тиісті нәтиже;
17) дауларды қарау тәртібі;
18) өзге де мәліметтер.
болмашы
4-бөлім. Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
1
Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын бұзу фактілері бар мемлекеттік органдардан алынған мәліметтердің болуы
өрескел
5-бөлім. Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны
1
Құқық бұзушылық фактісін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, ойын бизнесін ұйымдастырушылар құқықтарын бұзған жеке және заңды тұлғалардан бір шағымның болуы
елеулі
2
Құқық бұзушылық фактісін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, ойын бизнесін ұйымдастырушылар құқықтарын бұзған жеке және заңды тұлғалардан 2 (екі) және одан да көп шағымдардың болуы
өрескел
6-бөлім. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау жүргізу нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша берілген қорытынды құжаттар
1
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамау
өрескел
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а.
2022 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 133 мен
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2022 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 371 бірлескен бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2016 жылғы 8 тамыздағы
№ 227 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 17 тамыздағы
№ 373 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Казино қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы (Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес)
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган __________________________
____________________________________________________________________
Тексеруді/ бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт ______________________
____________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы ____________
____________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Орналасқан жерінің мекенжайы ___________________________________
____________________________________________________________________
№ p/с
Талаптар тізімі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Есептілік деректерде мынадай ақпараттарды ұсыну туралы талаптарды сақтамау:

2) наименование организатора игорного бизнеса с указанием его места нахождения, банковских реквизитов, идентификационного номера, интернет-ресурса (при наличии такового);
3) информацию о лицензии на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан, сроке ее действия;
4) предупреждение о вреде чрезмерного увлечения пари;
5) порядок самостоятельного ограничения в участии в пари;
6) место нахождения и контактные номера телефонов специалистов (учреждений, организаций, служб), оказывающих психологическую помощь участникам пари, а также их близким родственникам;
7) порядок установления личности участника пари;
8) виды проводимых пари;
9) перечень источников информации, используемых для определения результатов исхода события, на которое участники пари делают ставки;
10) основные термины и определения, непосредственно используемые в пари;
11) права и обязанности организатора игорного бизнеса и участника пари;
12) условия участия в пари;
13) порядок проведения пари, а также игровой сессии;
14) условия приема ставок в пари;
15) размер вознаграждения (комиссии) организатора игорного бизнеса, осуществляющего деятельность тотализатора, за посредничество в организации пари;
16) результат, при наступлении которого участнику пари подлежит выплате выигрыш;
17) порядок рассмотрения споров;
18) иные сведения.
незначительное
Раздел 4. Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
1
Наличие сведений, поступивших от государственных органов, с фактами нарушения законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе
грубое
Раздел 5. Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
1
Наличие одной жалобы от физических и юридических лиц, права которых нарушены организаторами игорного бизнеса с приложением документов, подтверждающих факт нарушения
значительное
2
Наличие 2 (двух) и более жалоб от физических и юридических лиц, права которых нарушены организаторами игорного бизнеса с приложением документов, подтверждающих факт нарушения
грубое
Раздел 6. Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
1
Неисполнение в установленный срок рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
грубое
Приложение 2
к совместному приказу
И.о. министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 21 декабря 2022 года № 133
и Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 20 декабря 2022 года № 371
Приложение 2
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 8 августа 2016 года № 227
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 августа 2016 года № 373
Проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства
Республики Казахстан об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса,
осуществляющих деятельность казино
(в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан)
Государственный орган, назначивший проверку
____________________________________________________
____________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля
с посещением субъекта (объекта) контроля
____________________________________________________
____________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля
___________________________________________________
___________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер),
бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
Адрес места нахождения _____________________________
___________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Несоблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации: