Аумақтық сайлау комиссияларының мүшелеріне қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2022 жылғы 26 желтоқсандағы № 129/624 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2022 жылғы 26 желтоқсандағы № 31263 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық Заңы 10-бабының 3-тармағына, 12-бабының 16-13) тармақшасына, 19-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Аумақтық сайлау комиссияларының мүшелеріне қойылатын біліктілік талаптары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы аппаратының заң бөлімі осы қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы оның ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының интернет-ресурсында орналастырылсын.
4. Осы қаулы 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының Төрағасы
Н. Абдиров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау
комиссиясының Төрағасы
2022 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 129/624 Қаулыға
қосымша
Аумақтық сайлау комиссияларының мүшелеріне қойылатын біліктілік талаптары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Аумақтық сайлау комиссияларының мүшелеріне қойылатын осы біліктілік талаптары "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына сәйкес әзірленді және аумақтық сайлау комиссиясы мүшесінің міндеттерін орындау үшін қажетті білім деңгейіне, жұмыс өтіліне және (немесе) жұмыс тәжірибесіне, кәсіби құзыреттеріне белгіленеді.
2. Аумақтық сайлау комиссияларының мүшелігіне кандидаттарға қойылатын біліктілік талаптары:
1) білім деңгейіне;
2) мемлекеттік ұйымдардағы, мекемелердегі, үкіметтік емес ұйымдардағы жұмыс өтіліне және (немесе) Қазақстан Республикасының сайлау органдарындағы жұмыс тәжірибесіне;
3) Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының интернет-ресурсында "Сайлау комиссияларының мүшелерін қашықтан оқыту және тестілеу" кіші жүйесі арқылы тексерілетін Қазақстан Республикасының сайлау туралы заңнамасын білуден тұратын, кәсіби қызметті тиімді орындау үшін қажетті құзыреттерге қойылатын талаптарды қамтиды.

Об утверждении квалификационных требований к членам территориальных избирательных комиссий
Постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 26 декабря 2022 года № 129/624. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2022 года № 31263
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2023 в соответствии с пунктом 4 настоящего постановления.
В соответствии с пунктом 3 статьи 10, подпунктом 16-13) статьи 12, пунктом 3 статьи 19 Конституционного закона Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить квалификационные требования к членам территориальных избирательных комиссий согласно приложению.
2. Юридическому отделу аппарата Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Разместить настоящее постановление на интернет-ресурсе Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Настоящее постановление вводится в действие c 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Центральной
избирательной комиссии
Республики Казахстан
Н. Абдиров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к постановлению
Председатель Центральной
избирательной комиссии
Республики Казахстан
от 26 декабря 2022 года № 129/624
Квалификационные требования к членам территориальных избирательных комиссий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Квалификационные требования к членам территориальных избирательных комиссий разработаны в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" и устанавливаются к уровню образования, стажу работы и (или) опыту работы, профессиональным компетенциям, необходимым для исполнения обязанностей члена территориальной избирательной комиссии.
2. Квалификационные требования к кандидатам в члены территориальных избирательных комиссий включают требования к:
1) уровню образования;
2) стажу работы в государственных организациях, учреждениях, неправительственных организациях и (или) опыту работы в избирательных органах Республики Казахстан;
3) компетенциям, необходимым для эффективного выполнения профессиональной деятельности, заключающимся в знании законодательства Республики Казахстан о выборах, проверяемое через подсистему "Дистанционное обучение и тестирование членов избирательных комиссий" на интернет-ресурсе Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан.

2-тарау. Аумақтық сайлау комиссияларының мүшелеріне қойылатын біліктілік талаптары
3. Аумақтық сайлау комиссиясының мүшесіне қойылатын біліктілік талаптары:
1) мемлекеттік органдармен, ұйымдармен, жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен өзара іс-қимыл жасауға жауапты мүше үшін:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
Қазақстан Республикасының сайлау туралы заңнамасын білу.
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс:
аумақтық сайлау комиссиясы мүшесінің функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде ұйымдардың басшы лауазымдарында екі жылдан кем емес;
Қазақстан Республикасының сайлау органдарында жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
2) сайлау комиссиясының қызметін құқықтық қамтамасыз ету мәселелеріне жауапты мүше үшін:
жоғары білім немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
Қазақстан Республикасының сайлау туралы заңнамасын білу.
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс:
аумақтық сайлау комиссиясы мүшесінің функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде ұйымдардың басшы лауазымдарында бір жылдан кем емес;
мемлекеттік лауазымдардағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес немесе құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдардың басшы лауазымдарында бір жылдан кем емес;
Қазақстан Республикасының сайлау органдарында жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
3) сайлау комиссиясының қызметін қаржылық сүйемелдеу мәселелеріне жауапты мүше үшін:
жоғары білім немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
Қазақстан Республикасының сайлау туралы заңнамасын білу.
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс:
аумақтық сайлау комиссиясы мүшесінің функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде ұйымдардың басшы лауазымдарында бір жылдан кем емес;
мемлекеттік лауазымдардағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде қаржы қызметін ұйымдастыру саласында мамандығы бойынша үш жылдан кем емес;
Қазақстан Республикасының сайлау органдарында жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
4) сайлаушылардың құқықтық мәдениетін арттыру саласындағы жұмысты ұйымдастыру, үйлестіру және қамтамасыз ету, сайлау ұйымдастырушыларын және сайлау процесінің басқа қатысушыларын оқыту мәселеріне жауапты мүше үшін:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
Қазақстан Республикасының сайлау туралы заңнамасын білу.
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс:
аумақтық сайлау комиссиясы мүшесінің функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде ұйымдардың басшы лауазымдарында бір жылдан кем емес;
мемлекеттік лауазымдардағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде білім беру саласындағы мемлекеттік органдардағы басшылық лауазымдарда бір жылдан кем емес;
Қазақстан Республикасының сайлау органдарында жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;

Глава 2. Квалификационные требования к членам территориальных избирательных комиссий
3. Квалификационные требования к члену территориальной избирательной комиссии:
1) отвечающего за взаимодействие с государственными органами, организациями, органами местного самоуправления:
высшее или послевузовское образование;
знание законодательства Республики Казахстан о выборах.
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
не менее пяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям члена территориальной избирательной комиссии, в том числе не менее двух лет стажа работы на руководящих должностях организаций;
не менее пяти лет стажа работы в избирательных органах Республики Казахстан;
2) отвечающего за вопросы правового обеспечения деятельности избирательной комиссии:
высшее или послевузовское образование;
знание законодательства Республики Казахстан о выборах.
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям члена территориальной избирательной комиссии, в том числе не менее одного года стажа работы на руководящих должностях организаций;
не менее трех лет стажа работы на государственных должностях или не менее одного года на руководящих должностях правоохранительных или специальных государственных органов;
не менее пяти лет стажа работы в избирательных органах Республики Казахстан;
3) отвечающего за вопросы финансового сопровождения деятельности избирательной комиссии:
высшее или послевузовское образование;
знание законодательства Республики Казахстан о выборах.
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям члена территориальной избирательной комиссии, в том числе не менее одного года стажа работы на руководящих должностях организаций;
не менее трех лет стажа работы на государственных должностях, в том числе не менее трех лет по специальности в области организации финансовой деятельности;
не менее пяти лет стажа работы в избирательных органах Республики Казахстан;
4) отвечающего за вопросы организации, координации и обеспечения работ в области повышения правовой культуры избирателей, обучения организаторов выборов и других участников избирательного процесса:
высшее или послевузовское образование;
знание законодательства Республики Казахстан о выборах.
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям члена территориальной избирательной комиссии, в том числе не менее одного года стажа работы на руководящих должностях организаций;
не менее трех лет стажа работы на государственных должностях, в том числе не менее одного года на руководящих должностях в государственных органах в сфере образования;
не менее пяти лет стажа работы в избирательных органах Республики Казахстан;

5) сайлау комиссиясының қызметін ақпараттық қамтамасыз ету мәселелеріне жауапты мүше үшін:
жоғары білім немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім.
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс:
аумақтық сайлау комиссиясы мүшесінің функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
Қазақстан Республикасының сайлау органдарындағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
6) сайлау комиссиясының қызметін IT-сүйемелдеу мәселелеріне жауапты мүше үшін:
орта білімнен кейінгі, жоғары білім немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім.
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс:
аумақтық сайлау комиссиясы мүшесінің функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
Қазақстан Республикасының сайлау органдарындағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
7) сайлау процесін ұйымдастыру, мүгедек адамдарға жағдайлар жасауды қамтамасыз ету мәселелеріне жауапты мүше үшін:
жоғары білім немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім.
Жұмыс тәжірибесі келесі талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс:
аумақтық сайлау комиссиясы мүшесінің функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
Қазақстан Республикасының сайлау органдарындағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.

5) отвечающего за вопросы информационного обеспечения деятельности избирательной комиссии:
высшее или послевузовское образование.
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
не менее трех стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям члена территориальной избирательной комиссии;
не менее двух лет стажа работы в избирательных органах Республики Казахстан;
6) отвечающего за вопросы IT-сопровождения деятельности избирательной комиссии:
послесреднее, высшее или послевузовское образование.
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям члена территориальной избирательной комиссии;
не менее двух лет стажа работы в избирательных органах Республики Казахстан;
7) отвечающего за вопросы организации избирательного процесса, обеспечения условий для лиц с инвалидностью:
высшее или послевузовское образование.
Опыт работы должен соответствовать одному из следующих требований:
не менее трех стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям члена территориальной избирательной комиссии;
не менее двух лет стажа работы в избирательных органах Республики Казахстан.