Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2022 жылғы 28 желтоқсандағы № 1336 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 29 желтоқсанда № 31419 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кедендік сараптаманы өзге уәкілетті сараптама ұйыммен (сарапшымен) жүргізу үшін тағайындау қағидаларын және мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамы болып табылмайтын сарапшыны (маманды) кедендік сараптаманы жүргізуге тарту ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 29 қаңтардағы № 77 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16347 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі келесі редакцияда жазылсын:
""Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 466-бабы 2-тармағына және 467-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген кедендік сараптаманы өзге уәкілетті сараптама ұйыммен (сарапшымен) жүргізу үшін тағайындау қағидасы, осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамы болып табылмайтын сарапшыны (маманды) кедендік сараптаманы жүргізуге тарту қағидасы, осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Кедендік сараптама жүргізу үшін кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және өзге де құжаттарды, сәйкестендіру құралдарды алу қағидалары мен құжаттар, құжаттар мен тауарлардың сәйкестендіру құралдарын алу туралы акт нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 229 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16527 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі келесі редакцияда жазылсын:
""Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 471-бабы 10-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кедендік сараптама жүргізу үшін кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және өзге де құжаттарды, сәйкестендіру құралдарды алу қағидалары, осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген құжаттарды, құжаттардың және тауарлардың сәйкестендіру құралдарын алу актісінің нысаны, осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:

О внесении изменений в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2022 года № 1336. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2022 года № 31419
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 января 2018 года № 77 "Об утверждении Правил назначения таможенной экспертизы для проведения иной уполномоченной экспертной организацией (экспертом) и Правил привлечения для проведения таможенной экспертизы эксперта (специалиста), не являющегося должностным лицом органов государственных доходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16347) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 466 и пунктом 1 статьи 467 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила назначения таможенной экспертизы для проведения иной уполномоченной экспертной организацией (экспертом), утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Правила привлечения для проведения таможенной экспертизы эксперта (специалиста), не являющегося должностным лицом органов государственных доходов, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 229 "Об утверждении Правил изъятия таможенных, транспортных (перевозочных), коммерческих и иных документов, средств идентификации для проведения таможенной экспертизы и формы акта об изъятии документов, средств идентификации документов и товаров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16527) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 10 статьи 471 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила изъятия таможенных, транспортных (перевозочных), коммерческих и иных документов, средств идентификации для проведения таможенной экспертизы, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
форму акта об изъятии документов, средств идентификации документов и товаров, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Е. Биржанов
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің міндетін
атқарушы
2022 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1336 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 29 қаңтардағы
№ 77 бұйрығына
1-қосымша
Кедендік сараптаманы өзге уәкілетті сараптама ұйымы (сарапшы) жүргізу үшін тағайындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кедендік сараптаманы өзге уәкілетті сараптама ұйымы (сарапшы) жүргізу үшін тағайындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 466-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленді және кедендік сараптаманы өзге уәкілетті сараптама ұйымы (сарапшы) жүргізу үшін тағайындау тәртібін айқындайды.
2-тарау. Кедендік сараптаманы өзге уәкілетті сараптама ұйымы (сарапшы) жүргізу үшін тағайындау тәртібі
2. Кедендік сараптама тауарларға, кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және өзге де құжаттарға, сондай-ақ осындай тауарлар мен құжаттарды сәйкестендіру құралдарына қатысты тағайындалады.
3. Кедендік сараптаманы мемлекеттік кірістер органы тағайындайды.
Кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешімді мемлекеттік кірістер органы уәкілетті кеден органынан өзге уәкілетті сараптама ұйымдарын (сарапшыларды) тартудың мүмкін еместігі туралы хабарлама келіп түскен сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
4. Кедендік сараптаманы жүргізу үшін өзге уәкілетті сараптама ұйымдарын (сарапшыларды) таңдау Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің міндетін
атқарушы
2022 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1336 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 29 қаңтардағы
№ 77 бұйрығына
2-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамы болып табылмайтын сарапшыны (маманды) кедендік сараптама жүргізуге тарту қағидалары

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
Е. Биржанов
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 декабря 2022 года № 1336
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 29 января 2018 года № 77
Правила назначения таможенной экспертизы для проведения иной уполномоченной экспертной организацией (экспертом)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила назначения таможенной экспертизы для проведения иной уполномоченной экспертной организацией (экспертом) (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 466 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок назначения таможенной экспертизы для проведения иной уполномоченной экспертной организацией (экспертом).
Глава 2. Порядок назначения таможенной экспертизы для проведения иной уполномоченной экспертной организацией (экспертом)
2. Таможенная экспертиза назначается в отношении товаров, таможенных, транспортных (перевозочных), коммерческих и иных документов, а также средств идентификации таких товаров и документов.
3. Таможенная экспертиза назначается органом государственных доходов.
Решение о назначении таможенной экспертизы принимается органом государственных доходов в течение 3 (трех) рабочих дней с момента поступления уведомления от уполномоченного таможенного органа о невозможности привлечения иных уполномоченных экспертных организаций (экспертов).
4. Выбор иной уполномоченной экспертной организации (эксперта) для проведения таможенной экспертизы осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
Приложение 2 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 декабря 2022 года № 1336
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 29 января 2018 года №77
Правила привлечения для проведения таможенной экспертизы эксперта (специалиста), не являющегося должностным лицом органов государственных доходов

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамы болып табылмайтын сарапшыны (маманды) кедендік сараптаманы жүргізуге тарту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 467-бабы 1-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамы болып табылмайтын сарапшыны (маманды) (бұдан әрі – сарапшы (маман)) кедендік сараптама жүргізуге тарту тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік кірістер органдары кедендік операцияларды жасаған және (немесе) кедендік бақылау жүргізген кезде туындайтын, арнайы және (немесе) ғылыми білімді талап ететін мәселелерді түсіндіру үшін мемлекеттік кірістер органы кедендік сараптаманы тағайындайды.
2-тарау. Мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамы болып табылмайтын сарапшыны (маманды) кедендік сараптаманы жүргізуге тарту тәртібі
3. Уәкілетті мемлекеттік кірістер органы Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік сатып алу" Заңына сәйкес арнайы және (немесе) ғылыми білімді пайдалана отырып жүргізетін, зерттеулер және (немесе) сынақтар бойынша қызметтерді көрсетуіне сарапшылардың (мамандардың) ұсынуына мемлекеттік сатып алуды жүргізеді.
4. Жүргізілген мемлекеттік сатып алу нәтижелері бойынша уәкілетті мемлекеттік кірістер органы мемлекеттік сатып алудың жеңімпазы деп танылған сарапшымен (маманмен) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 648 бұйрығына "Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12590 болып тіркелген) сәйкес шарт жасасады.
5. Сарапшы (маман) жүргізілген кедендік сараптама нәтижелері бойынша Кодекстің 469-бабында белгіленген талаптарға сәйкес қорытынды жасайды және кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органына құрастырған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде жібереді.
6. Кедендік сараптаманы жүргізуге арналған шығыстары Кодекстің 466-бабының 10-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен өтеледі.
Сарапшының (маманның) кедендік сараптаманы жүргізу нәтижелері бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын бұзушылықтар анықталған кезде кедендік сараптаманы жүргізуге байланысты туындаған шығыстар кедендік сараптама жүргізілетін тауарларға және (немесе) құжаттарға қатысты тұлғаның қаражаты есебінен өтеледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің міндетін
атқарушы
2022 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1336 Бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 ақпандағы
№ 229 бұйрығына
1-қосымша
Кедендік сараптама жүргізу үшін кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және өзге де құжаттарды, сәйкестендіру құралдарды алу қағидалары
1 – тарау. Жалпы ережелер

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила привлечения для проведения таможенной экспертизы эксперта (специалиста), не являющегося должностным лицом органов государственных доходов (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 467 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок привлечения эксперта (специалиста), не являющегося должностным лицом органов государственных доходов (далее – эксперт (специалист)) для проведения таможенной экспертизы.
2. Уполномоченный орган государственных доходов привлекает эксперта (специалиста) для проведения исследований и (или) испытаний при невозможности проведения такой экспертизы таможенными экспертами.
Глава 2. Порядок привлечения для проведения таможенной экспертизы эксперта (специалиста), не являющегося должностным лицом органов государственных доходов
3. Уполномоченный орган государственных доходов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках" проводит государственные закупки на предоставление экспертами (специалистами) услуг по проведению исследований и (или) испытаний, с использованием специальных и (или) научных знаний.
4. По результатам проведенных государственных закупок уполномоченный орган государственных доходов заключает с экспертом (специалистом), признанным победителем государственных закупок, договор в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 648 "Об утверждении Правил осуществления государственных закупок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12590).
5. Эксперт (специалист) по итогам проведенной таможенной экспертизы составляет заключение в соответствии с требованиями, установленными статьей 469 Кодекса, и направляет уполномоченному органу государственных доходов в течение 1 (одного) рабочего дня со дня его составления.
6. Расходы на проведение таможенной экспертизы возмещаются согласно пункту 10 статьи 466 Кодекса за счет бюджетных средств в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
При выявлении нарушения таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан по результатам проведенной таможенной экспертизы расходы, возникшие в связи с проведением таможенной экспертизы, возмещаются за счет средств лица, в отношении товаров и (или) документов которого проведена таможенная экспертиза.
Приложение 3 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 декабря 2022 года № 1336
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 февраля 2018 года № 229
Правила изъятия таможенных транспортных (перевозочных), коммерческих и иных документов, средств идентификации для проведения таможенной экспертизы
Глава 1. Общие положения

1. Осы Қағида кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және өзге де құжаттарды, кедендік сараптама жүргізуге арналған сәйкестендіру құралдарын алып қою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Кодекстің 471-бабының 10-тармағына сәйкес әзірленді және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өтетін тауарларға кедендік бақылауды жүзеге асыру мақсатында кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және өзге де құжаттарды, кедендік сараптама жүргізуге арналған сәйкестендіру құралдарын алып қою тәртібін айқындайды.
2. Декларанттар не тауарларға қатысты өкілеттіктері бар адамдар, немесе олардың өкілдері кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және өзге де құжаттарды, сәйкестендіру құралдарын алу (бұдан әрі – құжаттарды және сәйкестендіру құралдарын алу) кезінде қатысады және мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғаларына жәрдем көрсетеді.
2 – тарау. Кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және өзге де құжаттарды, сәйкестендіру құралдарын алу тәртібі
3. Құжаттарды және сәйкестендіру құралдарын алуды жүргізу кезінде мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы 1 (бір) жұмыс күн ішінде декларантты не тауарларға қатысты өкілеттіктері бар адамды, құжаттарды және сәйкестендіру құралдарын алып қою қажеттілігі туралы хабардар етеді.
Декларанттар не тауарларға қатысты өкілеттіктері бар адамның, немесе олардың өкілдерінің мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасына құжаттарды және сәйкестендіру құралдарын ұсынудан бас тартқан жағдайда, Кодекстің 413-бабы 6-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларда, 2 (екі) куәгердің қатысуымен, ал осы Кодекстің 413-бабы 6-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген жағдайда – тағайындалған пошта байланысы операторы өкілінің қатысуымен, ал ол болмаған кезде 2 (екі) куәгердің қатысуымен құжаттарды және сәйкестендіру құралдарын алады.
Куәгерлер ретінде кәмелетке толған әрекетке қабілетті азаматтар тартылады, куәгер ретінде мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдары мен жұмыскерлердің, төлеушінің құрылтайшыларының (қатысушыларының) қатысуына жол берілмейді.
4. Құжаттарды және сәйкестендіру құралдарын алу мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамымен декларанттың не тауарларға қатысты өкілеттіктері бар адамдарының немесе олардың өкілдерінің қатысуымен жүргізіледі.
5. Құжаттарды және сәйкестендіру құралдарын алу кезінде арнайы және (немесе) ғылыми танымдар және техникалық құралдар қажет болған жағдайда кедендік сарапшының қатысуымен жүргізіледі.
Құжаттарды және сәйкестендіру құралдарын алу кезінде кедендік сарапшының қатысуына негіз уәкілетті мемлекеттік кірістер органдарына, мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасының өтініші болып табылады.

1. Настоящие Правила изъятия таможенных, транспортных (перевозочных), коммерческих и иных документов, средств идентификации для проведения таможенной экспертизы (далее ̶ Правила) разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 471 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и определяют порядок изъятия таможенных, транспортных (перевозочных), коммерческих и иных документов, средств идентификации для проведения таможенной экспертизы в целях осуществления таможенного контроля за перемещаемыми товарами через таможенную границу Евразийского экономического союза.
2. Декларанты либо лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, или их представители принимают участие и оказывают содействие должностным лицам органов государственных доходов при изъятии таможенных, транспортных (перевозочных), коммерческих и иных документов, средств идентификации (далее – изъятие документов и средств идентификации).
Глава 2. Порядок изъятия таможенных, транспортных (перевозочных), коммерческих и иных документов, средств идентификации
3. При производстве изъятия документов и средств идентификации должностное лицо органа государственных доходов уведомляет в течение 1 (одного) рабочего дня декларанта либо лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, или их представителя о необходимости изъятия документов и средств идентификации.
При отказе декларанта либо лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, или их представителя в предоставлении документов и средств идентификации должностное лицо органа государственных доходов изымает документы и средства идентификации в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 4) пункта 6 статьи 413 Кодекса в присутствии 2 (двух) понятых, а в случае, указанном в подпункте 3 пункта 6 статьи 413 Кодекса – в присутствии представителя назначенного оператора почтовой связи, а при его отсутствии – в присутствии 2 (двух) понятых.
В качестве понятых привлекаются совершеннолетние, дееспособные граждане, не допускается участие в качестве понятых должностных лиц органов государственных доходов, других государственных органов и работников, учредителей (участников) плательщика.
4. Изъятие документов и средств идентификации производится должностным лицом органов государственных доходов в присутствии декларанта либо лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, или их представителя.
5. При необходимости использования специальных и (или) научных познаний и применения технических средств при изъятии документов и средств идентификации, такое изъятие проводится с участием таможенного эксперта.
Основанием для участия таможенного эксперта в изъятии документов и средств идентификации является ходатайство должностного лица органов государственных доходов в уполномоченный орган государственных доходов.

6. Құжаттар және сәйкестендіру құралдарын алу нәтижелері бойынша, құжаттар мен тауарлардың сәйкестендіру құралдарын алу туралы актісі, осы бұйрықпен бекітілген нысан бойынша толтырылады.
7. Құжаттар және сәйкестендіру құралдарын алу туралы актісі үш данада жасалады.
бірінші данасы мемлекеттік кірістер органында қалады;
екінші данасы алынған құжаттар және сәйкестендіру құралдарымен бірге кедендік сараптаманы жүргізуге уәкілетті мемлекеттік кірістер органына жолданады;
үшінші данасы егер олар белгіленген болса декларантқа, тауарларға қатысты өкілеттіктері бар өзге адамға немесе олардың өкілдеріне табыс етуге (жіберуге) жатады.
8. Кедендік сараптамаға жіберілетін құжаттар және сәйкестендіру құралдарын алу оралады және мөрленеді.
Орамада түсіндірме жазулары (затбелгілері) болады.
Түсіндірме жазуларда мыналар көрсетіледі:
Құжаттар және сәйкестендіру құралдарын алу күні;
алынған құжаттар және сәйкестендіру құралдарын атауы және саны;
Құжаттар және сәйкестендіру құралдарының нөмірі және күні;
тауарға ілеспе құжаттар бойынша тауардың атауы;
тауарға арналған декларацияның нөмірі;
құжаттарды және сәйкестендіру құралдарын алған лауазымды тұлғаның аты-жөні, әкесінің аты (егер ол болса) және қолы.
Түсіндірме жазу лауазымды тұлғаның жеке нөмірлік мөр бедерімен не мемлекеттік кірістер органының мөр бедерімен куәландырылады.
9. Кедендік сараптамаға жолданатын құжаттар және сәйкестендіру құралдары мемлекеттік кірістер органдарының сәйкестендіру құралдарын пайдаланумен орамның тұтастығын бұзбай алуға болмайтындай оралады.
10. Мемлекеттік кірістер органы құжаттар және сәйкестендіру құралдарын кедендік сараптамаға құжаттар мен сәйкестендіру құралдарын алу күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күн ішінде жолдайды.
11. Кедендік сараптама аяқталғаннан кейін алынған құжаттар және сәйкестендіру құралдарын кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кіріс органына қайтарылады.
12. Кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кіріс органы құжаттар және сәйкестендіру құралдарын кедендік сараптаманы жүргізген уәкілетті мемлекеттік кірістер органынан алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күннен кешіктірмей сондай құжаттар мен сәйкестендіру құралдары алынған тұлғаны, олардың кері қайтарылатыны туралы хабардар етеді
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің міндетін
атқарушы
2022 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1336 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 ақпандағы
№ 229 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Құжаттарды, құжаттардың және тауарлардың сәйкестендіру құралдарын алу туралы актісі
____________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
"___" _______________ 20__ жыл.                         № ___________
1.______________________________________________________________
(құжаттарды және сәйкестендіру құралдарын алған мемлекеттік кірістер органының
лауазымды тұлғасының лауазымы, тегі, аты-жөні (ол болған жағдайда)
___________________________________________________________________
декларанттың не тауарларға қатысты өкілеттіктері бар адамның, немесе олардың
өкілдерінің қатысуымен ______________________________________
___________________________________________________________________
(тегі, аты-жөні, (ол болған жағдайда) жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен
нөмірі, тұрғылықты жері) куәгерлердің:
____________________________________________________________________
(тегі, аты-жөні, (ол болған жағдайда) жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен
нөмірі, тұрғылықты жері)
____________________________________________________________________
өзге де тұлғалардың:
____________________________________________________________________
(тегі, аты-жөні, (ол болған жағдайда) жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен
нөмірі, тұрғылықты жері) кедендік сарапшының
қатысуымен: _________________________________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты-жөні, (ол болған жағдайда) жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен
нөмірі, тұрғылықты жері) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы"

6. По итогам изъятия документов и средств идентификации составляется акт об изъятии документов, средств идентификации документов и товаров по форме, утвержденной настоящим приказом.
7. Акт об изъятии документов и средств идентификации составляется в трех экземплярах:
первый экземпляр остается в органе государственных доходов;
второй экземпляр вместе с изъятыми документами и средствами идентификации направляется в уполномоченный орган государственных доходов для проведения таможенной экспертизы;
третий экземпляр подлежит вручению (направлению) декларанту, иному лицу, обладающему полномочиями в отношении товаров, или их представителям, если они установлены.
8. Документы и средства идентификации, направляемые на таможенную экспертизу, упаковываются и опечатываются.
Упаковка содержит пояснительные надписи (этикетку).
На пояснительной надписи указывается:
дата изъятия документов и средств идентификации;
наименование и количество изъятых документов и средств идентификации;
номер и дата акта об изъятии документов и средств идентификации;
наименование товара по товаросопроводительным документам;
номер декларации на товары;
фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись должностного лица, изъявшего документы и средства идентификации.
Пояснительная надпись заверяется оттиском личной номерной печати должностного лица либо оттиском печати органов государственных доходов.
9. Документы и средства идентификации, направляемые на таможенную экспертизу, упаковываются таким образом, чтобы их невозможно было извлечь без нарушения целостности упаковки, с использованием средств идентификации органов государственных доходов.
10. Орган государственных доходов отправляет изъятые документы и средства идентификации на таможенную экспертизу не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня изъятия документов и средств идентификации.
11. По окончании таможенной экспертизы документы и средства идентификации возвращаются органу государственных доходов, назначившему таможенную экспертизу.
12. Орган государственных доходов, назначивший таможенную экспертизу, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня получения изъятых документов и средств идентификации от уполномоченного органа государственных доходов, проводившего таможенную экспертизу, информирует лицо, у которого изъяты такие документы и средства идентификации об их возврате.
Приложение 4 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 декабря 2022 года № 1336
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 февраля 2018 года № 229
форма
Акт об изъятии документов, средств идентификации документов и товаров
____________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
"___" _______________ 20__ года № ___________
1.__________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
должностного лица органа государственных доходов, изъявшего документы
и средства идентификации)
____________________________________________________________________
в присутствии: декларанта, иного лица, обладающего полномочиями в отношении
товаров, или их представителей
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), наименование и номер документа,
удостоверяющего личность, место жительства) понятых:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), наименование и номер документа,
удостоверяющего личность, место жительства)
_____________________________________________________________________
иных лиц:
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), наименование и номер документа,
удостоверяющего личность, место жительства) с участием: таможенного (эксперта):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы, наименование и номер документа, удостоверяющего

Қазақстан Республикасы Кодексі 471-бабының 10-тармағына сәйкес құжаттарды және
сәйкестендіру құралдарын алуды жүргізді
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(құжаттар және сәйкестендіру құралдарының атауы тиесілі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие ұйымының, оның өкілінің толық атауы,
орналасқан жері; жеке тұлғалар үшін – тегі, аты – жөні (ол болған жағдайда), туылған
жылы және жері, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен нөмірі, тұрғылықты
жері)
2. Құжаттарды және сәйкестендіру құралдарын алуды бастар алдында 1 бөлімінде
көрсетілген тұлғаларға, мемлекеттік кірістер органы лауазымды тұлғаларына
құжаттарды және сәйкестендіру құралдарын алу кезінде жүргізілетін барлық іс-
әрекеттерге қатысуға, және актіге енгізуге жататын арыз жасауға, түсініктеме беруге
олардың құқықтары түсіндірілді.
________________ ______________________________________
(қолы)             (тегі, аты – жөні (ол болған жағдайда)
________________ ______________________________________
(қолы)             (тегі, аты – жөні (ол болған жағдайда)
3. Осы акт бойынша мынадай құжаттар және сәйкестендіру құралдары тәркіленді:
№р/с
Құжаттарды және сәйкестендіру құралдарының атауы
Саны
Ескертпе
___________________________________________________________________
(егер қосымша болса көрсету)
___________________________________________________________________
4. Алынған құжаттар және сәйкестендіру құралдары оралған:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(оралу түрі, декларантпен, тауарларға қатысты өкілеттіктері бар өзге адаммен, немесе
олардың өкілдерімен, куәгермен, маманмен, кедендік сарапшымен (сарапшымен),
құжаттарды және сәйкестендіру құралдарын алуды жүргізген мемлекеттік кірістер
органы лауазымды тұлғасымен расталған түсіндірме жазулар, пломбаның нөмірі (егер
құжаттарды және сәйкестендіру құралдарын орау кезінде қолданылса)
5. Қатысқан тұлғалардың өтініштері немесе ескертулері:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(мазмұны және өтініш немесе ескерту жасаған тұлғаның тегі, аты-жөні
(ол болған жағдайда) көрсетіледі, егер ұсыныс болса – көрсетіледі)
Акті оқылды. Дұрыс жазылды.
Куәгерлер:
____________       ______________________________________
(қолы)             (тегі, аты – жөні (ол болған жағдайда)
_____________       ____________________________________
(қолы)             (тегі, аты – жөні (ол болған жағдайда)
Қатысушы тұлғалар:
_____________       ___________________________________
(қолы)             (тегі, аты – жөні (ол болған жағдайда)
_____________       ____________________________________
(қолы)             (тегі, аты – жөні (ол болған жағдайда)
Актіні құрастырды:
___________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органы лауазымды тұлғасының лауазымы, тегі, аты – жөні
(ол болған жағдайда)
____________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органы лауазымды тұлғасының қолы, жеке нөмірлік мөрі)
Осы актінің көшірмесін алды
____________________________________________________________________
(тегі, аты – жөні (ол болған жағдайда)
"_____" _____________ 20___жыл.
(акт көшірмесін алу күні)

личность, место жительства) в соответствии с пунктом 10 статьи 471 Кодекса
Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан"
произвел изъятие документов и средств идентификации из числа
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование документов и средств идентификации, принадлежащих
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать полное наименование организации, обладающей полномочиями в отношении
товаров, его представителя, местонахождение; для физических лиц –фамилию, имя,
отчество (при его наличии), год и место рождения, наименование и номер документа, удостоверяющего личность, место жительства)
2. Перед началом изъятия документов и средств идентификации лицам, указанным в
разделе 1, должностным лицом органа государственных доходов разъяснено их право
присутствовать при всех действиях, проводимых при изъятии документов и средств
идентификации, и делать заявления, давать пояснения, подлежащие внесению в акт.
________________ ______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________ ______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
3. По настоящему акту изъяты следующие документы и средства идентификации:
Наименование документов и
средств идентификации
Количество
Примечание
____________________________________________________________________
(если есть приложение, указать)
____________________________________________________________________
4 Изъятые документы и средства идентификации упакованы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(вид упаковки, пояснительные надписи, заверенные декларантом, иным лицом,
обладающим полномочиями в отношении товаров, или их представителями,
понятыми, специалистом, таможенным экспертом (экспертом), должностным лицом
органа государственных доходов, производившим изъятие документов и средств
идентификации номер пломбы (если применяется при упаковке документов и средств
идентификации)
5. Заявления или замечания присутствующих лиц:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать содержание и фамилию, имя, отчество (при его наличии) лица,
сделавшего заявление или замечание, если есть предложение – указать)
Акт прочитан. Записано правильно.
Понятые:
_____________ ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________ ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Присутствующие (участвующие) лица:
_____________ ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________ ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Акт составил:
__________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
должностного лица органа государственных доходов)
__________________________________________________
(подпись должностного лица органа государственных доходов,
личная номерная печать)
Копию настоящего акта получил
__________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"_____" _____________ 20___года. (дата получения копии акта)