"Оңалту және банкроттық саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 11 мамырдағы № 469 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 11 мамырдағы № 38 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2022 жылғы 29 желтоқсандағы № 1342 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 29 желтоқсандағы № 139 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылы 30 желтоқсанда № 31500 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрық 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Оңалту және банкроттық саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 11 мамырдағы № 469 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 11 мамырдағы № 38 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20614 болып тіркелген) бірлескен бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабы 5-тармағына, сондай-ақ "Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту және "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларының 4-тармағына және "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес оңалту және банкроттық саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес оңалту туралы істі сотта қарау кезеңінде уақытша әкімшіге қатысты Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасының сақталуын тексеру парағы;

О внесении изменений в совместный приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 11 мая 2020 года № 469 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 мая 2020 года № 38 "Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области реабилитации и банкротства"
Совместный приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2022 года № 1342 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2022 года № 139. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2022 года № 31500
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2023.
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 11 мая 2020 года № 469 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 мая 2020 года № 38 "Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области реабилитации и банкротства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20614) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 5 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, а также пунктом 4 Правил формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 "Об утверждении Правил формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками и о внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении Правил формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28577) и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17371), ПРИКАЗЫВАЕМ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Утвердить:
1) критерии оценки степени рисков в области реабилитации и банкротства согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве в отношении временного администратора в период рассмотрения в суде дела о реабилитации согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;

3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес оңалту рәсімін жүргізу кезеңінде оңалтуды басқарушыға (оңалтуды басқарушының өкілеттіктерін жүзеге асыратын тұлға) қатысты Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасының сақталуын тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес банкроттық туралы істі сотта қарау және банкроттық рәсімі кезеңінде уақытша басқарушыға қатысты Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасының сақталуын тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес банкроттық рәсімін жүргізу кезеңінде банкроттықты басқарушыға қатысты Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасының сақталуын тексеру парағы бекітілсін.";
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Е. Биржанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 139 мен
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің міндетін
атқарушы
2022 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1342 Бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 11 мамырдағы
№ 469 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 11 мамырдағы
№ 38 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Оңалту және банкроттық саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары

3) проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве в отношении реабилитационного управляющего (лица, осуществляющего полномочия реабилитационного управляющего) в период проведения реабилитационной процедуры согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве в отношении временного управляющего в период рассмотрения в суде дела о банкротстве и процедуры банкротства согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве в отношении банкротного управляющего в период проведения процедуры банкротства согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу.";
приложения 1, 2, 3, 4 и 5 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4 и 5 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан __________А. Куантыров
Исполняющий обязанности Министра
финансов Республики Казахстан __________Е. Биржанов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2022 года № 139 и
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 29 декабря 2022 года № 1342
Приложение 1
к совместному приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 11 мая 2020 года № 469 и
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 11 мая 2020 года № 38
Критерии оценки степени рисков в области реабилитации и банкротства

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Оңалту және банкроттық саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабы 5-тармағына, "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 17-бабының 2-тармағына, сондай-ақ "Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту және "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларының 4-тармағына сәйкес әзірленген.
2. Осы Өлшемшарттар бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін оларды іріктеу мақсатында бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелеріне (жоғары, орта және төмен) жатқызу үшін әзірленген.
3. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі – уақытша әкімші, оңалтуды (оңалтуды басқарушының өкілеттіктерін жүзеге асыратын тұлға), уақытша және банкроттықты басқарушылар;
2) болмашы бұзушылықтар – жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің мүдделері мен құқықтарының бұзылуына апарып соқпайтын, бақылау субъектісімен уәкілетті органға оңалту рәсiмiнiң немесе банкроттық рәсімінің жүзеге асырылу барысы туралы ағымдағы ақпарат ұсыну бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген талаптарды бұзу;
3) елеулі бұзушылықтар – жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің мүдделері мен құқықтарының бұзылуына апарып соғатын, оңалту рәсімі мен банкроттық рәсімінің мақсаттарына қол жеткізбеу бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген талаптарды бұзу;
4) өрескел бұзушылықтар – бақылау субъектісіне қатысты сотқа дейінгі тергеудің не мерзімі бұзылған сотқа дейінгі тергеудің болуы, бақылау субъектісінің әрекеттерінің/әрекетсіздігінің заңсыздығын растайтын сот актілерінің болуы, жойылуы мүмкін емес Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген талаптар бұзушылығының болуы, бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жоймауы, сондай-ақ кредиторлардың Заңмен белгіленген құқықтары бұзушылығының болуы;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки степени рисков в области реабилитации и банкротства (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), пунктом 2 статьи 17 Закона Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве" (далее – Закон), а также пунктом 4 Правил формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 "Об утверждении Правил формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками и о внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении Правил формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28577).
2. Настоящие Критерии разработаны для отнесения субъектов контроля к степеням риска (высокая, средняя и низкая) с целью их отбора для проведения профилактического контроля с посещением субъекта контроля.
3. В настоящих Критериях использованы следующие понятия:
1) субъект контроля – временный администратор, реабилитационный (лицо, осуществляющее полномочия реабилитационного управляющего), временный и банкротный управляющие;
2) незначительные нарушения – нарушения требований, установленных законодательством Республики Казахстан, по представлению субъектом контроля текущей информации о ходе осуществления реабилитационной процедуры или процедуры банкротства в уполномоченный орган, допущение которых не влечет нарушение законных интересов и прав физических и юридических лиц, государства;
3) значительные нарушения – нарушения требований, установленных законодательством Республики Казахстан, по недостижению целей реабилитационной процедуры и процедуры банкротства, допущение которых влечет нарушение законных интересов и прав физических и юридических лиц, государства;
4) грубые нарушения – наличие начатых в отношении субъекта контроля досудебных расследований либо досудебных расследований, по которым прерваны сроки, наличие судебных актов, подтверждающих неправомерность действий/бездействия субъекта контроля, наличие нарушений требований, установленных законодательством Республики Казахстан, устранение которых невозможно, неустранение нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта контроля, а также наличие нарушений прав кредиторов, установленных Законом;

5) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
6) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің қызметіне, салалық дамуға және оған ықпал ететін факторларға тікелей байланысты бақылау субъектілерін түрлі тәуекел дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі - объективті өлшемшарттар) – оңалту және банкроттық саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
8) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі - субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
9) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау процесі;
10) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі.
4. Нақты бақылау субъектісіне қатысты бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау, осы бақылаудың алдындағы жылы аталған бақылау субъектісіне қатысты Кодекстің 131-бабының 5-тармағына және 144-1-бабына сәйкес бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау жасалған жағдайда жүргізіледі.
5. Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылаудың жиілігі жоғары және орташа тәуекел дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілеріне қатысты жүргізілген талдау нәтижелері бойынша, жылына екі реттен артық емес айқындалады.
6. Реттеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы бекіткен бақылау субъектілерінің жартыжылдық тізімі бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындауға негіз болып табылады.
Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімдері бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау тағайындалған объектілерді міндетті түрде көрсете отырып, бақылау субъектілеріне қатысты қалыптастырылады.

5) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам кредиторов с учетом степени тяжести его последствий;
6) критерии оценки степени рисков – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъектов контроля к различным степеням риска;
7) объективные критерии оценки степени рисков (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени рисков, используемые для отбора субъектов контроля в зависимости от степени риска в области реабилитации и банкротства и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта контроля;
8) субъективные критерии оценки степени рисков (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени рисков, используемые для отбора субъектов контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта контроля;
9) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта контроля, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта контроля;
10) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу законным интересам физических и юридических лиц, государства.
4. Профилактический контроль с посещением субъекта контроля в отношении конкретного субъекта контроля проводится при условии, что в предшествующем данному контролю году проводился в отношении данного субъекта контроля профилактический контроль без посещения субъекта контроля в соответствии с пунктом 5 статьи 131 и статьей 144-1 Кодекса.
5. Кратность профилактического контроля с посещением субъекта контроля определяется по результатам проводимого анализа в отношении субъектов контроля, отнесенных к высокой и средней степеням риска, не чаще двух раз в год.
6. Основанием для назначения профилактического контроля с посещением субъекта контроля является полугодовой список субъектов контроля, утвержденный первым руководителем регулирующего государственного органа.
Полугодовые списки проведения профилактического контроля с посещением субъекта контроля формируются в отношении субъектов контроля с обязательным указанием объектов, в отношении которых назначен профилактический контроль с посещением субъекта контроля.

7. Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары субъективті және объективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
8. Объективті өлшемшарттарды айқындау тәуекелді айқындау арқылы жүзеге асырылады.
9. Тәуекелді айқындау жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтірудің едәуір ықтималдығы негізінде объективті өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады.
Жоғары дәрежелі тәуекелге мынадай бақылау субъектілері жатқызылады:
1) табиғи монополиялар субъектiлерi болып табылатын не Қазақстан Республикасының экономикасы үшiн маңызды стратегиялық мәнi бар, азаматтардың өмiрiне, денсаулығына, ұлттық қауiпсiздiкке немесе қоршаған ортаға әсер ете алатын ұйымдар мен дара кәсіпкерлердің оңалту және банкроттық рәсімдерін жүргізудегі бақылау субъектілері;
2) қала құраушы заңды тұлғалар болып табылатын ұйымдардың оңалту және банкроттық рәсімдерін жүргізудегі бақылау субъектілері;
3) жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын ұйымдар мен дара кәсіпкерлердің оңалту және банкроттық рәсімдерін жүргізудегі бақылау субъектілері.
Тәуекелдің орташа дәрежесіне мынадай бақылау субъектілері жатады:
1) жалпы кредиторлық берешектің 10 (он) пайызынан асатын сомада мүліктік массасы бар ұйымдар мен дара кәсіпкерлердің банкроттық рәсімін жүргізетін бақылау субъектілері, бұл ретте мұндай борышкерлердің кредиторлары талаптарының тізіліміне енгізілген кредиторлық берешектің жалпы сомасы 100 (жүз) миллион теңгеден асады;
2) бірінші кезектегі 10 (оннан) астам кредиторы бар ұйымдар мен дара кәсіпкерлердің оңалту және банкроттық рәсімін жүргізетін бақылау субъектілері;
3) Заңның 69-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес борышкерді басқару жөніндегі өкілеттіктер жүктелген ұйымдар мен дара кәсіпкерлердің оңалту рәсімін жүргізетін бақылау субъектілері.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары және орташа дәрежесіне жатқызылмаған бақылау субъектілері тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылуға тиіс.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
10. Субъективті өлшемшарттарды анықтау мынадай:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелді бағалау кезеңдерін қолдана отырып жүзеге асырылады.
11. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін анықтау үшін қажет.
Тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері:

7. Критерии оценки степени рисков для профилактического контроля с посещением субъекта контроля формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
8. Определение объективных критериев осуществляется посредством определения риска.
9. Определение риска осуществляется по объективным критериям на основании наибольшей вероятности причинения вреда законным интересам физических и юридических лиц, государства.
К высокой степени риска относятся следующие субъекты контроля:
1) субъекты контроля, проводящие реабилитационную процедуру и процедуру банкротства организаций и индивидуальных предпринимателей, являющихся субъектами естественных монополий либо имеющих важное стратегическое значение для экономики Республики Казахстан, способных оказать влияние на жизнь, здоровье граждан, национальную безопасность или окружающую среду;
2) субъекты контроля, проводящие реабилитационную процедуру и процедуру банкротства организаций, являющихся градообразующими юридическими лицами;
3) субъекты контроля, проводящие реабилитационную процедуру и процедуру банкротства организаций и индивидуальных предпринимателей, являющихся недропользователями.
К средней степени риска относятся следующие субъекты контроля:
1) субъекты контроля, проводящие процедуру банкротства организаций и индивидуальных предпринимателей, имеющих имущественную массу в сумме, превышающей 10 (десять) процентов от общей кредиторской задолженности, при этом общая сумма кредиторской задолженности, включенная в реестр требований кредиторов таких должников, превышает 100 (сто) миллиона тенге;
2) субъекты контроля, проводящие реабилитационную процедуру и процедуру банкротства организаций и индивидуальных предпринимателей, имеющих более 10 (десяти) кредиторов первой очереди;
3) субъекты контроля, проводящие реабилитационную процедуру организаций и индивидуальных предпринимателей, на которых возложены полномочия по управлению должником в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 69 Закона.
Субъекты контроля, не отнесенные к высокой и средней степеням риска по объективным критериям, подлежат отнесению к низкой степени риска.
Глава 3. Субъективные критерии
10. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
11. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан.
Для оценки степени риска используются следующие источники информации:

1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингтеу нәтижелері;
2) бақылау субъектісіне бару арқылы жүргізілген алдыңғы жоспардан тыс тексерулер мен профилактикалық бақылау нәтижелері;
3) бақылау субъектісіне бармай жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері;
4) өтініштер мен шағымдардың болуы;
5) мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарын, бұқаралық ақпарат құралдарын талдау;
6) мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері пайдаланылады.
12. Талдау және бағалау кезінде нақты бір бақылау субъектісіне қатысты бұрын есепке алынған және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі біткен деректер қолданылмайды.
13. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолғы немесе жүйелі сипатына, бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты әрбір ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар айқындалады, олар тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына сәйкес - өрескел, елеулі және болмашы бұзушылық дәрежелеріне сай болады.
Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары осы Өлшемшарттарға қосымшада жазылған.
14. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша 0-ден 100-ге дейінгі шәкілмен субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші есептеледі.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектілері:
1) тәуекелдің жоғары дәрежесіне – тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ге дейін қоса алған кезде;
2) тәуекелдің орташа дәрежесіне – тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ке дейін қоса алған кезде;
3) тәуекелдің төмен дәрежесіне – тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0 ден 30-қа дейін қоса алған кезде жатады.
15. Бақылау субъектісіне барумен профилактикалық бақылау осы Өлшемшарттың 16-тармағында көрсетілген талаптарды қоспағанда, белгіленген бұзушылықтардың субъективті өлшемшарттарын талдау және бағалау нәтижелері бойынша оңалту рәсімі мен банкроттық рәсімінде тұрған оның объектілері бойынша нақты бақылау субъектісіне қатысты жүргізіледі.
16. Осы Өлшемшарттарға қосымшаның 33, 39 және 40-тармақтарында көрсетілген өлшемшарттар бойынша бұзушылықтар анықталған кезде бақылау субъектісіне барумен профилактикалық бақылау ол уақытша әкімші, оңалту, уақытша және банкроттықты басқарушы ретінде тағайындалған оның барлық объектілері бойынша нақты бақылау субъектісіне қатысты жүргізіледі.

1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля;
2) результаты предыдущих внеплановых проверок и профилактического контроля с посещением субъектов контроля;
3) результаты профилактического контроля без посещения субъекта контроля;
4) наличие жалоб и обращений;
5) анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации;
6) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями.
12. При анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
13. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации определяются субъективные критерии, которые в соответствии с критериями оценки степени риска соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.
Субъективные критерии оценки степени рисков изложены в приложении к настоящим Критериям.
14. Исходя из приоритетности применяемых источников информации в соответствии с порядком расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям рассчитывается общий показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100.
По показателям степени риска субъект контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
15. Профилактический контроль с посещением субъекта контроля проводится в отношении конкретного субъекта контроля по его объектам, находящимся в реабилитационной процедуре и процедуре банкротства, в которых по результатам анализа и оценки субъективных критериев установлены нарушения, за исключением требований, указанных в пункте 16 настоящих Критерий.
16. При установлении нарушений по критериям, указанным в пунктах 33, 39 и 40 приложения к настоящим Критериям, профилактический контроль с посещением субъекта контроля проводится в отношении конкретного субъекта контроля по всем его объектам, в которых он назначен в качестве временного администратора, реабилитационного, временного и банкротного управляющих.