"А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерімен еңбек шартын жасау, ұзарту және бұзу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2016 жылғы 2 қарашадағы № 37 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 30 желтоқсандағы № 268 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 10 қаңтарда № 31662 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерімен еңбек шартын жасау, ұзарту және бұзу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2016 жылғы 2 қарашадағы № 37 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14479 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерімен еңбек шартын жасау, ұзарту және бұзу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің Мемлекеттік қызмет өткеру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының мемлекеттік қызмет мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасы
Д. Жазыкбаев
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі төрағасы
2022 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 268
Бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
және сыбайлас жемқорлыққа
қарсы іс-қимыл агенттігі
төрағасының
2016 жылғы 2 қарашадағы
№ 37 бұйрығымен
бекітілген
"А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерімен еңбек шартын жасау, ұзарту және бұзу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерімен еңбек шартын жасау, ұзарту және бұзу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 24-бабына сәйкес әзірленген және "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерімен еңбек шартын жасасу, ұзарту және бұзу тәртібін айқындайды.

О внесении изменения в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 2 ноября 2016 года № 37 "Об утверждении Правил заключения, продления и расторжения трудового договора с административными государственными служащими корпуса "А"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 30 декабря 2022 года № 268. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 января 2023 года № 31662
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 2 ноября 2016 года № 37 "Об утверждении Правил заключения, продления и расторжения трудового договора с административными государственными служащими корпуса "А"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14479) следующее изменение:
Правила заключения, продления и расторжения трудового договора с административными государственными служащими корпуса "А", утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту прохождения государственной службы Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, курирующего вопросы государственной службы.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
Д. Жазыкбаев
Приложение к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
от 30 декабря 2022 года № 268
Утверждены приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
от 2 ноября 2016 года № 37
Правила заключения, продления и расторжения трудового договора с административными государственными служащими корпуса "А"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила заключения, продления и расторжения трудового договора с административными государственными служащими корпуса "А" (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 24 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок заключения, продления и расторжения трудового договора с административными государственными служащими корпуса "А".

2-тарау. "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерімен еңбек шартын жасау, ұзарту және бұзу тәртібі
2. Адамды "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына тағайындау кезінде, егер Қазақстан Республикасының заңдарда және Президенті актілерінде өзге мерзім белгіленбесе, онымен төрт жыл мерзімге еңбек шарты жасалады.
Мемлекеттік лауазымға тағайындауға және мемлекеттік лауазымнан босатуға құқығы бар лауазымды адамның (органның) не ол уәкілеттік берген лауазымды адамның (органның) (бұдан әрі – уәкілетті адам) шешімі бойынша атқаратын лауазымдағы "А" корпусы қызметшісінің еңбек шарты екі жылға ұзартылуы мүмкін. "А" корпусының осы қызметшісінің атқаратын лауазымындағы еңбек шартын кейіннен ұзартуға Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссияның (бұдан әрі – Ұлттық комиссия) шешімі бойынша екі жылға жол беріледі.
Бұл ретте "А" корпусы қызметшісінің атқаратын лауазымында болуының барынша жол берілетін мерзімі сегіз жылдан аспауға тиіс.
Еңбек шарты осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес үлгілік еңбек шарты негізінде жасалады.
"А" корпусының уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасу кезінде еңбек шарты осы лауазымды атқаратын "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшісі уақытша болмаған кезеңге жасалады.
3. "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерімен еңбек шартын уәкілетті адам жасайды.
Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерімен еңбек шартын Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы жасасады.
4. Еңбек шарты жазбаша нысанда екі данада жасалады және оған тараптардың қолдары қойылады. Еңбек шартының бір данасы "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшісінде, екіншісі – мемлекеттік органның персоналды басқару қызметінде (кадр қызметінде), оның жеке ісінде сақталады.
5. Еңбек шартына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тараптардың келісімі бойынша жазбаша нысанда жүзеге асырылады.
6. "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшісін басқа "А" корпусының мемлекеттік лауазымына ротациялау кезінде, онымен осы лауазымды атқару үшін заңнамада көзделген мерзімге жаңа еңбек шарты жасалады.
7. Мемлекеттік орган қайта құрылу барысында "А" корпусының қызметшісі Заңның 56-бабының 6-тармағына сәйкес жұмысын жалғастырады немесе атқаратын лауазымнан босатылады.
Ол атқаратын лауазымында жұмысын жалғастырған жағдайда, еңбек шартына қажет болған кезде тиісті өзгерістер енгізіледі. Бұл ретте, еңбек шартының мерзімі өзгеруге жатпайды.

Глава 2. Порядок заключения, продления и расторжения трудового договора с административными государственными служащими корпуса "А"
2. При назначении лица на административную государственную должность корпуса "А" с ним заключается трудовой договор сроком на четыре года, если иной срок не установлен законами и актами Президента Республики Казахстан.
По решению должностного лица (органа), имеющего право назначения на государственную должность и освобождения от государственной должности, либо уполномоченного им должностного лица (органа) (далее – уполномоченное лицо) трудовой договор служащего корпуса "А" на занимаемой должности может быть продлен на два года. Последующее продление трудового договора данного служащего корпуса "А" на занимаемой должности допускается по решению Национальной комиссии по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан (далее – Национальная комиссия) на два года.
При этом максимально допустимый срок пребывания служащего корпуса "А" на занимаемой должности не может превышать восьми лет.
Трудовой договор заключается на основе типового трудового договора согласно приложению к настоящим Правилам.
При занятии временно вакантной административной государственной должности корпуса "А" трудовой договор заключается на период временного отсутствия административного государственного служащего корпуса "А", занимающего данную должность.
3. Трудовой договор с административными государственными служащими корпуса "А" заключается уполномоченным лицом.
Трудовой договор с административными государственными служащими корпуса "А", назначаемыми Президентом Республики Казахстан, заключается Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан.
4. Трудовой договор заключается в письменной форме в двух экземплярах и подписывается сторонами. Один экземпляр трудового договора хранится у административного государственного служащего корпуса "А", второй – в его личном деле, которое хранится в службе управления персоналом (кадровой службе) государственного органа.
5. Внесение изменений и дополнений в трудовой договор осуществляется по согласию сторон в письменной форме.
6. При ротации административного государственного служащего корпуса "А" на другую государственную должность корпуса "А" с ним заключается новый трудовой договор на срок, предусмотренный законодательством для занятия данной должности.
7. При реорганизации государственного органа служащий корпуса "А" продолжает работу или освобождается от занимаемой должности в соответствии с пунктом 6 статьи 56 Закона.
В случае продолжения им работы на занимаемой должности в трудовой договор при необходимости вносятся соответствующие изменения. При этом срок трудового договора изменению не подлежит.

8. "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшісімен еңбек шарты:
1) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық не мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылық жасағаны үшін оның жауаптылығын қарау жағдайларын қоспағанда, "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшісі өз қалауы бойынша қызметтен шығару туралы өтініш берген кезде;
2) ол Қазақстан Республикасының заңында белгіленген зейнеткерлік жасқа жеткен жағдайда Ұлттық комиссияның келісімінсіз бұзылады.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген адамның "А" корпусының атқаратын лауазымында болу мерзімін тараптардың өзара келісімі бойынша еңбек шартына қосымша келісім жасау арқылы бір жылға ұзартуға жол беріледі, бірақ еңбек шартының мерзімінен аспайды.
"А" корпусының мемлекеттік
әкімшілік қызметшілерімен
еңбек шартын жасау, ұзарту
және бұзу қағидаларына
қосымша
"А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерімен үлгілік еңбек шарты 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы еңбек шарты (бұдан әрі – Шарт) бір тараптан ______________________
___________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы, лауазымды адамның тегі, аты, жөні (болған жағдайда)
(бұдан әрі – Уәкілетті адам) және екінші тараптан азамат
____________________________________________________________________
(Жұмыскердің тегі, аты, жөні (болған жағдайда)
(бұдан әрі – Жұмыскер) арасында жасалды.
2. Уәкілетті адам Жұмыскерді __________________________________________
____________________________________________ лауазымына қабылдайды.
(лауазымның атауы)
Жұмыскер Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінде, уәкілетті адамның актілерінде, лауазымдық нұсқаулықтарда көзделген еңбек міндеттемелерін орындайды.
3. Осы шарт 20__ жылғы "___" _____________ бастап қолданылады. Шарттың қолданылу мерзімі_____жыл мемлекеттік лауазым "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына қайта өзгертілген жағдайда: 20___жылғы "___" ___________бастап мына оқиғалардың бірі басталғанға дейін:
мемлекеттік лауазым "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына қайта өзгертілген күннен бастап алты айдың ішінде осы лауазымға орналасқанға дейін;
мемлекеттік лауазым "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына қайта өзгертілген күннен бастап алты ай өткенге дейін осы лауазымға орналаспаған жағдайда қолданылады.
4. "Мемлекеттiк бюджет есебiнен қамтылған барлық органдар үшін қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеудiң бiрыңғай жүйесiн бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 16 қазандағы № 646қбп қаулысына сәйкес Жұмыскерге осы лауазым үшін көзделген жалақы төленеді.

8. Трудовой договор с административным государственным служащим корпуса "А" расторгается без согласования с Национальной комиссией:
1) при подаче административным государственным служащим корпуса "А" заявления об увольнении по собственному желанию, за исключением случаев рассмотрения его ответственности за коррупционное правонарушение либо совершение дисциплинарного проступка, дискредитирующего государственную службу;
2) в случае достижения им пенсионного возраста, установленного законом Республики Казахстан.
Лицу, указанному в подпункте 2) настоящего пункта, по взаимному согласию сторон допускается продление срока нахождения на занимаемой должности корпуса "А" на один год, но не более срока действия трудового договора путем заключения дополнительного соглашения.
________________________________________
Приложение к Правилам
заключения, продления
и расторжения трудового договора
с административными государственными
служащими корпуса "А"
Типовой трудовой договор с административными государственными служащими корпуса "А"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий трудовой договор (далее – Договор) заключен между
__________________________________________________________
(наименование государственного органа, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) должностного лица)
(далее – Уполномоченное лицо), с одной стороны, и гражданином
__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) Работника)
(далее – Работник), с другой стороны.
2. Уполномоченное лицо принимает Работника на должность
___________________________________________________________
(наименование должности)
Работник выполняет трудовые обязанности, предусмотренные нормативными
правовыми актами Республики Казахстан, актами уполномоченного лица,
должностными инструкциями.
3. Настоящий договор действует с "___" _________ 20__ года.
Срок действия Договора составляет __ года (лет) (в случае преобразования
государственной должности в административную государственную должность
корпуса "А": с "___" ___________ 20__ года до наступления одного
из следующих событий:
занятие данной должности в течение шести месяцев со дня преобразования
государственной должности в административную государственную должность
корпуса "А";
истечение шести месяцев со дня преобразования государственной должности
в административную государственную должность корпуса "А" – в случае,
если данная должность не занята).
4. Работнику оплачивается заработная плата, предусмотренная для данной должности
в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября
2017 года № 646 дсп "Об утверждении единой системы оплаты труда работников
для всех органов, содержащихся за счет государственного бюджета".

5. Жұмыскерге кепілдіктер мен өтемақыларды ұсыну Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Уәкілетті адамның және жұмыскердің негізгі құқықтары мен міндеттері
6. Уәкілетті адам Жұмыскерден өзіне жүктелген функциялар мен өкілеттіктердің орындалуын, Қазақстан Республикасы заңнамасының, уәкілетті адам актілерінің сақталуын талап етуге, Жұмыскерді көтермелеуге, тәртіптік жаза қолдануға құқылы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарға ие.
7. Уәкілетті адам Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын, өзінің шығарған актілерін сақтауға, Жұмыскерге жұмыс жағдайын қамтамасыз етуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттемелерді сақтауға міндетті.
8. Жұмыскер өзінің лауазымдық міндеттерін атқаруға қажетті ақпараттар мен материалдарды алуға, өз құзыреті шеңберінде өзінің мемлекеттік қызметті өткеру мәселелерін қарау мен олар бойынша шешім қабылдауға қатысуға, олардан тиісті мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардың орындауын талап етуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарға ие.
9. Жұмыскер мемлекеттік және еңбек тәртібін сақтауға, Қазақстан Республикасының заңнамасына және уәкілетті адамның актілеріне сәйкес еңбек міндеттерін орындауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттемелерді сақтауға міндетті.
3-тарау. Тараптардың жауаптылығы
10. Осы шартта көзделген міндеттемелерді орындамағаны және тиісінше орындамағаны үшін тараптар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты.
4-тарау. Еңбек шартын өзгерту және тоқтату
11. Еңбек шартын өзгерту және тоқтату Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы және еңбек заңнамасында көзделген тәртіпте және негіздерде жүзеге асырылады.
12. Шарт __ данада жасалды, оның әрқайсысының бірдей заңдық күші бар.
13. Еңбек шартнының қолданылуы "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшісінің лауазымнан босатылған сәттен бастап тоқтайды.
Уәкілетті адам Жұмыскер __________________ ______________________
(қолы, күні) (қолы, күні)

5. Предоставление гарантий и компенсаций Работнику осуществляется
в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Основные права и обязанности уполномоченного лица и работника
6. Уполномоченное лицо имеет право требовать от Работника исполнения
возложенных на него функций и полномочий, соблюдения законодательства
Республики Казахстан, актов уполномоченного лица, поощрять Работника,
налагать дисциплинарные взыскания, а также имеет иные права,
предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
7. Уполномоченное лицо обязано соблюдать требования законодательства
Республики Казахстан, изданных им актов, обеспечивать Работнику условия труда,
а также соблюдать иные обязанности, предусмотренные законодательством
Республики Казахстан.
8. Работник имеет право получать информацию и материалы, необходимые
для исполнения должностных обязанностей, в пределах своих полномочий
участвовать в рассмотрении вопросов прохождения им государственной службы
и принятии по ним решений, требовать их исполнения соответствующими органами
и должностными лицами, а также имеет иные права, предусмотренные
законодательством Республики Казахстан.
9. Работник обязан соблюдать государственную и трудовую дисциплину,
выполнять трудовые обязанности в соответствии с законодательством
Республики Казахстан и актами уполномоченного лица, а также соблюдать
иные обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Ответственность сторон
10. За неисполнение и ненадлежащее исполнение обязательств,
предусмотренных настоящим договором, стороны несут ответственность
в соответствии с законами Республики Казахстан.
4. Изменение и прекращение трудового договора
11. Изменение и прекращение трудового договора осуществляется в порядке
и на основаниях, предусмотренных законодательством о государственной службе
и трудовым законодательством Республики Казахстан.
12. Договор составлен в ___ экземплярах, каждый из которых имеет одинаковую
юридическую силу.
13. Действие трудового договора прекращается с момента освобождения
от должности административного государственного служащего корпуса "А".
Уполномоченное лицо
_________________________
(подпись, дата)
Работник
___________________________
(подпись, дата)