Қосшы қаласы мәслихатының 2022 жылғы 14 сәуірдегі № 57/12-7 "Қосшы қаласының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Ақмола облысы Қосшы қаласы мәслихатының 2022 жылғы 23 қарашадағы № 115/23-7 шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 28 қарашада № 30750 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Қосшы қаласы мәслихатының 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 85/19-8 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Қосшы қаласы мәслихатының 29.12.2023 № 85/19-8 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Қосшы қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қосшы қаласы мәслихатының "Қосшы қаласының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2022 жылғы 14 сәуірдегі 57/12-7 шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27670 тіркелген) келесі өзгерістер енгізілсін:
5-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында және "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 2) тармақшасында, 11-бабының 2) тармақшасында, 12-бабының 2) тармақшасында және 13-бабының 2) тармақшасында, 17-бабында көзделген әлеуметтік қолдау шаралары осы Қағидаларда көзделген тәртіпте көрсетіледі.";
6-тармақтың 2) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"2) 9 мамыр - Жеңіс күні:
Ұлы Отан соғысына қатысушыларға, атап айтқанда, Ұлы Отан соғысы кезеңінде, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағын қорғау бойынша басқа да ұрыс операциялары кезiнде майдандағы армия мен флоттың құрамына кiрген әскери бөлiмдерде, штабтар мен мекемелерде қызмет өткерген әскери қызметшiлерге, Ұлы Отан соғысының партизандары мен астыртын әрекет етушiлерiне, 76 (жетпіс алты) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдарға, атап айтқанда, Ұлы Отан соғысы кезеңінде майданда, ұрыс қимылдары ауданында, майдан маңындағы теміржол учаскелерінде, қорғаныс шептерінің, әскери-теңіз базалары мен әуеайлақтардың құрылыс жайларында жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан мүгедектік белгіленген майдандағы армия мен флоттың әскери қызметшілеріне, Ұлы Отан соғысының партизандары мен астыртын әрекет етушілеріне, сондай-ақ жұмысшылар мен қызметшілерге, 76 (жетпіс алты) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
оқу жиындарына шақырылған және Ауғанстанға ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезеңде жiберiлген әскери мiндеттiлерге, 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Ауғанстанға ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезеңде осы елге жүк жеткiзу үшiн жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлерiне, 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Ленинград қаласындағы қоршау кезеңінде қаланың кәсiпорындарында, мекемелерi мен ұйымдарында жұмыс iстеген және "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған азаматтарға, 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Екiншi дүниежүзiлiк соғыс кезеңiнде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерьлердегі, геттолардағы және басқа да мәжбүрлеп ұстау орындарындағы кәмелетке толмаған тұтқындарға, 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;

О внесении изменений в решение маслихата города Косшы от 14 апреля 2022 года № 57/12-7 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Косшы"
Решение маслихата города Косшы Акмолинской области от 23 ноября 2022 года № 115/23-7. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 ноября 2022 года № 30750. Утратило силу решением маслихата города Косшы Акмолинской области от 29 декабря 2023 года № 85/19-8
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Косшы Акмолинской области от 29.12.2023 № 85/19-8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Маслихат города Косшы РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Косшы" от 14 апреля 2022 года № 57/12-7 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 27670) следующие изменения:
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. Меры социальной поддержки, предусмотренные статьей 16 Закона Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан", подпунктом 2) статьи 10, подпунктом 2) статьи 11, подпунктом 2) статьи 12, подпунктом 2) статьи 13, статьей 17 Закона Республики Казахстан "О ветеранах", оказываются в порядке, определенном настоящими Правилами.";
подпункт 2) пункта 6 изложить в новой редакции:
"2) День Победы - 9 мая:
участникам Великой Отечественной войны, а именно военнослужащим, проходившим службу в воинских частях, штабах и учреждениях, входивших в состав действующей армии и флота в период Великой Отечественной войны, а также во время других боевых операций по защите бывшего Союза ССР, партизанам и подпольщикам Великой Отечественной войны, в размере 76 (семьдесят шесть) месячных расчетных показателей;
лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, а именно военнослужащим действующей армии и флота, партизанам и подпольщикам Великой Отечественной войны, а также рабочим и служащим, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны на фронте, в районе военных действий, на прифронтовых участках железных дорог, сооружениях оборонительных рубежей, военно-морских баз и аэродромов, в размере 76 (семьдесят шесть) месячных расчетных показателей;
военнообязанным, призывавшимся на учебные сборы и направлявшимся в Афганистан в период ведения боевых действий, в размере 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей;
военнослужащим автомобильных батальонов, направлявшимся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий, в размере 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей;
гражданам, работавшим в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденным медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Житель блокадного Ленинграда", в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей;
несовершеннолетним узникам концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период Второй мировой войны, в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей;

1986 – 1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарларын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтарға тiкелей қатысқан адамдарға, 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
бұрынғы КСР Одағын қорғау, әскери қызметтің өзге де міндеттерін басқа кезеңдерде атқару кезінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі салдарынан немесе майданда болуына байланысты, сондай-ақ Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргізілген басқа да мемлекеттерде әскери қызметін өткеру кезінде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедектік белгіленген әскери қызметшілерге, 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық сынақтардың салдарынан мүгедектік белгіленген адамдарға және мүгедектігі ата-анасының бірінің радиациялық сәуле алуымен генетикалық байланысты олардың балаларына, 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдарға, 3 (үш) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi мен мiнсiз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталмаған адамдарға, 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан қайтыс болған мүгедектігі бар адамның немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген қайтыс болған адамның екінші рет некеге тұрмаған зайыбына (жұбайына), сондай-ақ жалпы ауруға шалдығуы, жұмыста мертігуі және басқа да себептер (құқыққа қарсы келетіндерді қоспағанда) салдарынан болған мүгедектігі бар адам деп танылған, қайтыс болған Ұлы Отан соғысы қатысушысының, партизанның, астыртын әрекет етушінің, "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен наградталған азаматтың екінші рет некеге тұрмаған зайыбына (жұбайына), 76 (жетпіс алты) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
1988-1989 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарларын жоюға қатысушылар қатарындағы, қоныс аудару күні құрсақта болған балаларды қоса алғанда, оқшаулау және көшіру аймақтарынан Қазақстан Республикасына қоныс аударылған (өз еркімен кеткен) адамдарға, 3 (үш) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;

лицам, принимавшим участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986-1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшим непосредственно в ядерных испытаниях, в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей;
военнослужащим, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, исполнении иных обязанностей воинской службы в другие периоды, или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия, в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей;
лицам, которым инвалидность установлена вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, ядерных испытаний, и их детям, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей, в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей;
лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, в размере 3 (три) месячных расчетных показателей;
лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей;
супруге (супругу) умершего лица с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, или лица, приравненного по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, а также супруге (супругу) умершего участника Великой Отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся лицами с инвалидностью в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в повторный брак, в размере 76 (семьдесят шесть) месячных расчетных показателей;
лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1988-1989 годах, эвакуированным (самостоятельно выехавшим) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии, в размере 3 (три) месячных расчетных показателей;

1986-1991 жылдар аралығындағы кезеңде Таулы Қарабақтағы этносаралық қақтығысты реттеуге қатысқан әскери қызметшілерге, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағы ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдарына, 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
1992 жылғы қыркүйек - 2001 жылғы ақпан аралығындағы кезеңде Тәжікстан-Ауғанстан учаскесінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының шекарасын күзетуді күшейту жөніндегі мемлекетаралық шарттар мен келісімдерге сәйкес міндеттерді орындаған Қазақстан Республикасының әскери қызметшілеріне, 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
2003 жылғы тамыз - 2008 жылғы қазан аралығындағы кезеңде Ирактағы халықаралық бітімгершілік операцияға бітімгерлер ретінде қатысқан Қазақстан Республикасының әскери қызметшілеріне, 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;";
6-тармақтың 3) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"3) 30 - тамыз Қазақстан Республикасының Конституциясы күні:
барлық топтағы мүгедектігі бар адамдарға және мүгедектігі бар бала тәрбиелеп отырған адамдарға, 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
саяси қуғын-сүргін құрбандарына, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен белгіленген тәртіппен ақталған, саяси қуғын-сүргіннен зардап шеккен адамдарға, 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
ең төмен зейнетақы алатын және ең төмен зейнетақы мөлшерінен төмен зейнетақы алатын зейнеткерлерге, 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде көрсетіледі.
Алушылардың жекелеген санаттары үшін мереке күндеріне әлеуметтік көмектің мөлшері облыстың жергілікті атқарушы органының келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.";
7-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"7. Әлеуметтік көмек мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына бір рет және (немесе) мерзімді (ай сайын), жан басына шаққандағы табысын есепке алмай, өтініштері бойынша:
1) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған тұлғаларға және пробация қызметінің есебінде тұрған тұлғаларға растайтын құжаттың негізінде, бір рет, 15 (он бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
2) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтарға (отбасыларға) табиғи зілзала немесе өрт болған сәттен бастап алты айдан кешіктірмей, бір рет, 70 (жетпіс) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
3) өмірлік қиын жағдайдағы, соның ішінде әлеуметтік мәні бар аурулардың салдарынан тұрмыс-тіршілігі шектеулі тұлғаларға (отбасыларға):
диспансерлік есепте тұрған және амбулаторлық ем алып жүрген туберкулезбен ауыратын тұлғаларға, 6 (алты) ай бойы ай сайын, 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
қатерлі ісіктер бойынша медициналық ұйымдарда диспансерлік есепте тұрған адамдарға денсаулық сақтау мекемесінің растау анықтамасының негізінде, бір рет, 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
денсаулық сақтау ұйымдарының есебінде тұрған, қатерлі ісіктермен байланысты аурулары бар балалардың ата-анасының біреуіне немесе өзге де заңды өкілдеріне денсаулық сақтау мекемесінің растау анықтамасының негізінде, бір рет, 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
денсаулық сақтау ұйымдарының есебінде тұрған, адамның иммунитет тапшылығы вирусы (АИТВ) тудыратын жұқпасы бар адамдарға денсаулық сақтау мекемесінің растау анықтамасының негізінде, бір рет, 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
денсаулық сақтау ұйымдарының есебінде тұрған, адамның иммунитет тапшылығы вирусы (АИТВ) тудыратын аурулары бар балаларға, соның ішінде адамның иммунитет тапшылығы вирусын (АИТВ) тасымалдаушы балалардың ата-анасының біреуіне немесе өзге де заңды өкілдеріне, медицина мекемесінің растау анықтамасының негізінде, ай сайын, ең төменгі күнкөріс деңгейінің 2 (екі) еселік мөлшерінде;

военнослужащим, а также лицам начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, принимавшим участие в урегулировании межэтнического конфликта в Нагорном Карабахе в период с 1986 по 1991 годы, в размере 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей;
военнослужащим Республики Казахстан, выполнявшим задачи согласно межгосударственным договорам и соглашениям по усилению охраны границы Содружества Независимых Государств на таджикско-афганском участке в период с сентября 1992 года по февраль 2001 года, в размере 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей;
военнослужащим Республики Казахстан, принимавшим участие в качестве миротворцев в международной миротворческой операции в Ираке в период с августа 2003 года по октябрь 2008 года, в размере 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей;";
подпункт 3) пункта 6 изложить в новой редакции:
"3) День Конституции Республики Казахстан – 30 августа:
лицам с инвалидностью всех групп и лицам, воспитывающим детей с инвалидностью, в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей;
жертвам политических репрессий, лицам, пострадавшим от политических репрессий, реабилитированным в порядке установленном действующим законодательством Республики Казахстан, в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей;
пенсионерам, с минимальным размером и ниже минимального размера пенсии, в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей.
К праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категорий получателей устанавливается в едином размере по согласованию с местным исполнительным органом области.";
пункт 7 изложить в новой редакции:
"7. Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан оказывается единовременно и (или) периодически (ежемесячно), без учета среднедушевого дохода, по заявлениям:
1) лицам, освобожденным из мест лишения свободы и лицам, состоящим на учете службы пробации на основании подтверждающего документа единовременно, в размере 15 (пятнадцать) месячных расчетных показателей;
2) гражданам (семьям), пострадавшим вследствие стихийного бедствия или пожара, единовременно, в размере 70 (семьдесят) месячных расчетных показателей не позднее шести месяцев с момента возникновения стихийного бедствия или пожара;
3) лицам (семьям), находящимся в трудной жизненной ситуации, в том числе ограничение жизнедеятельности вследствие социально значимых заболеваний:
лицам, с заболеванием туберкулез, состоящим на диспансерном учете и находящимся на амбулаторном лечении ежемесячно в течении 6 (шесть) месяцев, в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей;
лицам, состоящим на диспансерном учете в организациях здравоохранения по злокачественным новообразованиям на основании справки подтверждения с медицинского учреждения, единовременно, в размере 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей;
одному из родителей или иным законным представителям детей, имеющим болезни, связанные со злокачественными новообразованиями, состоящим на учете в организациях здравоохранения, на основании справки подтверждения с медицинского учреждения, единовременно, в размере 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей;
лицам, инфицированным вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ), состоящим на учете в организациях здравоохранения, на основании справки подтверждения с медицинского учреждения, единовременно, в размере 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей;
одному из родителей или иным законным представителям детей, имеющим болезнь, вызванной вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ), в том числе детям - носителям вируса иммунодефицита человека (ВИЧ), состоящим на учете в организациях здравоохранения, на основании справки подтверждения с медицинского учреждения, ежемесячно, в размере 2 (два) кратного прожиточного минимума;

4) Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен тұлғаларға, бір рет, 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
5) Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, жеңілдіктері бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген адамдарға, басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне, бір рет, 30 (отыз) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде және зейнеткерлік жасқа жеткен адамдарға, бір рет, жолдама құнының 35%-ы мөлшерінде, медициналық мекеме берген санаторлық-курорттық картаның, қызметтерді көрсету туралы шарттың, орындалған жұмыстар актісінің, шот-фактура мен төлем туралы түбіртектің негізінде Қазақстан Республикасының шегінде санаторий-курорттық емделуге;
6) төрт және одан да көп бірге тұратын кәмелетке толмаған балалары бар көп балалы отбасылардың медициналық мамандықтар бойынша колледждер мен жоғары оқу орындарында ақы төлеу негізінде күндізгі оқу формасы бойынша оқитын студенттеріне уәкілетті орган, оқу орны мен алушының арасында жасасқан үшжақты келісімшарттың, оқу орнынан берілген анықтаманың, көпбалалы отбасы мәртебесін растайтын құжаттың негізінде, бір рет, бір жылдық оқу құны мөлшерінде;
7) Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге, "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының күші қолданылатын басқа да тұлғаларға, ең төмен және ең төмен зейнетақы мөлшерінен төмен зейнетақы алатын зейнеткерлерге, барлық топтағы мүгедектерге, мүгедек бала тәрбиелеп отырған тұлғаларға, "Алтын алқа" және "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Мать-героиня" атағын алған, сондай-ақ І және ІІ дәрежелі "Материнская слава" медальдарымен наградталған көп балалы аналарға және төрт және одан да көп бірге тұратын кәмелетке толмаған балалары бар отбасыларға, 53 жасқа толған, 5 және одан да көп бала туған (асырап алған) және оларды сегіз жасқа дейін тәрбиелеген әйелдерге қала маңындағы жолаушылар көлігі маршруттарында жол жүру шығындарын ай сайын, жол жүру құны мөлшерінде, өтініш бермей өтеу түрінде көрсетіледі.".
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қосшы қаласы
мәслихатының хатшысы
Б.Ибраев

4) лицам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, единовременно, в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей;
5) ветеранам Великой Отечественной войны, лицам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств, единовременно, в размере 30 (тридцать) месячных расчетных показателей и лицам, достигшим пенсионного возраста, единовременно, в размере 35% от стоимости путевки на санаторно-курортное лечение в пределах Республики Казахстан на основании санаторно-курортной карты, выданной медицинским учреждением, договора об оказании услуг, акта выполненных работ, счет-фактуры и квитанции об оплате;
6) студентам из многодетных семей, имеющих четырех и более совместно проживающих детей, обучающимся по очной форме в колледжах и в высших учебных заведениях по медицинским специальностям на платной основе, на оплату за учебу на основании трехстороннего договора, заключенного между уполномоченным органом, учебным заведением и получателем, справки с места учебы, документа, подтверждающего статус многодетной семьи, единовременно, в размере стоимости годового обучения;
7) ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, другим лицам на которых распространяется действие Закона Республики Казахстан "О ветеранах", пенсионерам с минимальным и ниже минимального размером пенсии, лицам с инвалидностью всех групп, лицам, воспитывающим ребенка с инвалидностью, многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа", ранее получившим звание "Мать-героиня", а также награжденным медалями "Материнская слава" І и ІІ степени, многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, женщинам, достигшим 53 лет, родившим (усыновившим, удочерившим) пять и более детей и воспитавшим их до восьмилетнего возраста в виде возмещения затрат на проезд на маршрутах пригородного пассажирского транспорта ежемесячно, в размере стоимости проезда, без подачи заявления.".
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь маслихата
города Косшы
Б.Ибраев