Маңғыстау облысы бойынша газ толтыру станцияларының, газ толтыру пункттерінің, топтық резервуарлық қондырғылардың, автогаз құю станцияларының иелері үшін сұйытылған мұнай газы көлемдерін айқындау тетігін бекіту туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2022 жылғы 11 қарашадағы № 211 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 11 қарашада № 30503 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Энергетика министрінің 2014 жылғы 22 қазандағы № 68 "Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" бұйрығының 20-тармағына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9890 тіркелген) сәйкес Маңғыстау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Маңғыстау облысы бойынша газ толтыру станцияларының, газ толтыру пункттерінің, топтық резервуарлық қондырғылардың, автогаз құю станцияларының иелері үшін сұйытылған мұнай газы көлемдерін айқындау тетігі бекітілсін.
2. "Маңғыстау облысының энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Маңғыстау облысы әкімінің міндетін атқарушы Б. Орынбасаров
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2022 жылғы 11 қарашадағы
№ 211 қаулысына қосымша
Маңғыстау облысы бойынша газ толтыру станцияларының, газ толтыру пункттерінің, топтық резервуарлық қондырғылардың, автогаз құю станцияларының иелері үшін сұйытылған мұнай газы көлемдерін айқындау тетігі
1. Маңғыстау облысы бойынша газ толтыру станцияларының, газ толтыру пункттерінің, топтық резервуарлық қондырғылардың, автогаз құю станцияларының иелері үшін сұйытылған мұнай газының көлемін айқындау тетігі Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 22 қазандағы № 68 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9890 тіркелген) Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру қағидаларына сәйкес әзірленді (бұдан әрі - Тетік).
2. Егер сұйытылған мұнай газын жеткізуге 150 (жүз елуден) астам өтінім берілген жағдайда, бөлу осы Тетікке сәйкес жүзеге асырылады.
3. Сұйытылған мұнай газының көлемдерін газ толтыру станцияларының, газ толтыру пункттері, топтық резервуарлық қондырғылардың, автогаз құю станцияларының иелері арасында бөлу өндіруші зауытынан тиеп-жөнелту кезінде арнайы тасымалданатын құралдардың түрі мен жабдығына қарай мынадай өлшемшарттар негізге алына отырып қаралады:
автокөлігімен тиеп алатын жағдайда газ көлемдерін бөлу автогаз құю станциялары арасында жүзеге асырылады;
сұйытылған мұнай газын құю және төгу үшін арнайы жабдықталған теміржол вагон-цистерналарында тиеп-жөнелту кезінде сұйытылған мұнай газының көлемдерін бөлу газ толтыру станциялары, газ толтыру пунктілері, топтық резервуарлық қондырғылары иелері арасында жүзеге асырылады. Сұйытылған мұнай газын құю және төгу үшін арнайы жабдықталған теміржол вагон-цистерналарында сұйытылған мұнай газын жеткізу мүмкіндігі бар газ толтыру станцияларымен, газ толтыру пункттерімен, топтық резервуарлық қондырғылармен сұйытылған мұнай газын жеткізуге арналған шарт болған кезде автогаз құю станцияларының иелері арасында көлемдерді бөлуге жол беріледі.
Өндіруші зауыттан тиеп-жөнелту кестесіне сәйкес бөлінген сұйытылған мұнай газының көлемін жеткізу жоспарынан бас тартқан (иесінің ресми жазбаша бас тартуына сәйкес) немесе уақытылы алып кетпеген жағдайда (шартта көрсетілген кесте бойынша өндіруші зауыттан алып кетпеген жағдайда), сондай-ақ газ толтыру станциясы, топтық резервуарлық қондырғы, газ толтыру пункті, автогаз құю станциясы иесінің әрекеті тоқтатыла тұрған жағдайда, Маңғыстау облысында сұйытылған мұнай газының тапшылығына жол бермеу мақсатында, бұл субъектілер ағымдағы айдың жеткізу жоспарынан шығарылады, бұл ретте аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары газ толтыру станцияларының, газ толтыру пункттерінің, топтық резервуарлық қондырғылардың және автогаз құю станцияларының басқа иелеріне сұйытылған мұнай газының жеткізілмеген көлемдерін бөлу туралы жазбаша нысанда хабарлайды.
Сұйытылған газдың жеткізілмеген көлемдері аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына келіп түскен өтінімдерге сәйкес тиісті аудандағы немесе қаладағы газ толтыру станцияларының, газ толтыру пункттерінің, топтық резервуарлық қондырғылардың және автогаз құю станцияларының басқа иелері арасында бөлінеді.

Об утверждении механизма определения объемов сжиженного нефтяного газа для владельцев газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, групповых резервуарных установок, автогазозаправочных станций по Мангистауской области
Постановление акимата Мангистауской области от 11 ноября 2022 года № 211. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 ноября 2022 года № 30503
В соответствии с пунктом 20 приказа Министра энергетики Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 68 "Об утверждении Правил формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9890) акимат Мангистауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить механизм определения объемов сжиженного нефтяного газа для владельцев газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, групповых резервуарных установок, автогазозаправочных станций по Мангистауской области согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства Мангистауской области" обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности акима Мангистауской области Б. Орынбасаров
Приложение к постановлению
акимата Мангистауской области
от 11 ноября 2022 года № 211
Механизм определения объемов сжиженного нефтяного газа для владельцев газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, групповых резервуарных установок, автогазозаправочных станций по Мангистауской области
1. Механизм определения объемов сжиженного нефтяного газа для владельцев газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, групповых резервуарных установок, автогазозаправочных станций по Мангистауской области разработан в соответствии с Правилами формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 68 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9890) (далее – Механизм).
2. В случае, если предоставлено более 150 (ста пятидесяти) заявок на поставку сжиженного нефтяного газа распределение осуществляется согласно настоящего Механизма.
3. Распределение объемов сжиженного нефтяного газа среди владельцев газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, групповых резервуарных установок, автогазозаправочных станций при отгрузке от завода- производителя в зависимости от вида и оборудования специальных транспортируемых средств, рассматриваются исходя из следующих критериев:
при отгрузке автомобильным транспортом распределение объемов сжиженного нефтяного газа осуществляется среди автогазозаправочных станций;
при отгрузке в железнодорожных вагонах-цистернах специально оборудованными для налива и слива сжиженного нефтяного газа, распределение объемов сжиженного нефтяного газа осуществляется среди владельцев газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, групповых резервуарных установок. При наличии договора на поставку сжиженного нефтяного газа с газонаполнительными станциями, газонаполнительными пунктами, групповыми резервуарными установками, имеющие возможность поставки сжиженного нефтяного газа на железнодорожных вагонах-цистернах специально оборудованными для налива и слива сжиженного нефтяного газа, допускается распределение объемов среди владельцев автогазозаправочных станций.
В случае отказа (согласно официального письменного отказа владельца) от поставок или несвоевременного вывоза (в случае невывоза от завода-производителя по графику указанного в договоре) в соответствии с графиком отгрузки от завода-производителя, а также в случае приостановления действия владельца газонаполнительной станции, групповой резервуарной установки, газонаполнительного пункта, автогазозаправочной станции, в целях недопущения дефицита сжиженного нефтяного газа в Мангистауской области, данные субъекты исключаются из плана поставки за текущий месяц, при этом местные исполнительные органы районов (городов областного значения) уведомляют в письменной форме других владельцев газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, групповых резервуарных установок и автогазозаправочных станций о распределении недопоставленных объемов сжиженного нефтяного газа.
Недопоставленные объемы сжиженного газа распределяются среди других владельцев газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, групповых резервуарных установок и автогазозаправочных станций в соответствующем районе или в городе согласно поступивших заявок в местные исполнительные органы районов (городов областного значения).

4. Маңғыстау облысы аудандарының (облыстық маңызы бар қалаларының) жергілікті атқарушы органдары тиісті аумақтарда сұйытылған мұнай газының өтінімдерін қалыптастыру жөнінде комиссияны құрайды (бұдан әрі – Комиссия).
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жиынтық өтінімдерін қалыптастыру жөніндегі Комиссиялардың шешімімен мақұлданған жиынтық өтінім, газ толтыру станциялары, газ толтыру пункттері, топтық резервуарлық қоңдырғылар, автогаз құю станциялары иелерінің арасында сұйытылған мұнай газын жеткізушілер мен бөлу есептеулері бөлінісінде Комиссиялар отырысының хаттамалары жалғанып, жоспарланып отырған тоқсанның алдындағы ай басталғанға дейін күнтізбелік 40 (қырық) күннен кешіктірілмейтін мерзімде "Маңғыстау облысының энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы" мемлекеттік мекемесіне (бұдан әрі - Басқарма) жіберіледі.
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органының ресми интернет-ресурсында:
1) жиынтық өтінім;
2) Комиссия отырысының хаттамасы жарияланады.
Жиынтық өтінімдерді қалыптастыру жөніндегі Комиссияның жиынтық өтінімі және оның отырысының хаттамасы облыстың жергілікті атқарушы органының ресми интернет-ресурсында жарияланады.
5. Өндіруші зауыттардың сұйытылған мұнай газы өндірісі көлемдері туралы мәліметтері өзгерген жағдайда Басқарма аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарға 20 (жиырма) күннен кешіктірілмейтін мерзімде жиынтық өтінімді түзету қажеттілігі туралы хабарлайды. Бұл ретте аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары Басқармаға жоспарланып отырған тоқсанның алдындағы ай басталғанға дейін күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірмей түзетілген жиынтық өтінімді жолдайды.

4. Местные исполнительные органы районов (городов областного значения) Мангистауской области создают комиссию по формированию заявок сжиженного нефтяного газа на соответствующих территориях (далее – Комиссия).
Сводная заявка, одобренная решением Комиссий по формированию сводных заявок районов (городов областного значения) в срок, не позднее чем за 40 (сорок) календарных дней до начала месяца, предшествующего планируемому кварталу, направляется в государственное учреждение "Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства Мангистауской области" (далее - Управление) с приложением протоколов заседаний Комиссий в разрезе поставщиков и расчетов распределения сжиженного нефтяного газа между владельцами газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, групповых резервуарных установок, автогазозаправочных станций.
На официальном интернет-ресурсе местного исполнительного органа районов (городов областного значения) публикуются:
1)сводная заявка;
2)протокол заседания Комиссии.
Сводная заявка Комиссии по формированию сводных заявок и протокол его заседания, публикуются на официальном интернет-ресурсе местного исполнительного органа области.
5. В случае изменения объемов производства сжиженного нефтяного газа заводами-производителями Управление уведомляет местные исполнительные органы районов (городов областного значения) о необходимости корректировки сводной заявки в срок, не позднее чем за 20 (двадцать) календарных дней до начала месяца, предшествующего планируемому кварталу. При этом, местные исполнительные органы районов (городов областного значения), направляют в Управление скорректированную сводную заявку не позднее чем за 15 (пятнадцать) календарных дней до начала месяца предшествующего планируемому кварталу.