Құрманғазы ауданы әкімдігінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 176 "Құрманғазы ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың схемалары мен қағидасын бекіту туралы" қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Атырау облысы Құрманғазы ауданы әкімдігінің 2022 жылғы 25 қарашадағы № 347 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 29 қарашада № 30822 болып тіркелді
Атырау облысы Құрманғазы ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Құрманғазы ауданы әкімдігінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 176 "Құрманғазы ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың схемалары мен қағидасын бекіту туралы" қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3851 болып тіркелген) келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулының 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Құрманғазы ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың схемаларымен қағидасы 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16-қосымшаларға сәйкес бекітілсін.
көрсетілген қаулының 1, 2-қосымшалары осы қаулының 1, 2-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулы осы қаулының 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16-қосымшаларына сәйкес 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16-қосымшалармен толықтырылсын.".
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Құрманғазы ауданы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімінің міндетін атқарушы Г. Хасанова
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2022 жылғы 25 қарашадағы
№ 347 қаулысына 1-қосымша
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2017 жылғы 24 сәуірдегі № 176
қаулысына 1-қосымша
Құрманғазы ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды "Атырау облысы Білім беру басқармасының Құрманғазы ауданы білім бөлімінің "С.Н.Имашев атындағы жалпы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдаудың схемасы
Шартты белгілер:
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2022 жылғы 25 қарашадағы
№ 347 қаулысына 2-қосымша
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2017 жылғы 24 сәуірдегі № 176
қаулысына 2-қосымша
Құрманғазы ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды "Атырау облысы Білім беру басқармасының Құрманғазы ауданы білім бөлімінің "Ә.Сәрсенбаев атындағы жалпы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдаудың схемасы
Шартты белгілер:
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2022 жылғы 25 қарашадағы
№ 347 қаулысына 3-қосымша
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2017 жылғы 24 сәуірдегі № 176
қаулысына 3-қосымша
Құрманғазы ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды "Атырау облысы Білім беру басқармасының Құрманғазы ауданы білім бөлімінің "Ю.А.Гагарин атындағы жалпы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдаудың схемасы
Шартты белгілер:
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2022 жылғы 25 қарашадағы
№ 347 қаулысына 4-қосымша
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2017 жылғы 24 сәуірдегі № 176
қаулысына 4-қосымша
Құрманғазы ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды "Атырау облысы Білім беру басқармасының Құрманғазы ауданы білім бөлімінің "М.Әуезов атындағы жалпы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдаудың схемасы
Шартты белгілер:
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2022 жылғы 25 қарашадағы
№ 347 қаулысына 5-қосымша
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2017 жылғы 24 сәуірдегі № 176
қаулысына 5-қосымша
Құрманғазы ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды "Атырау облысы Білім беру басқармасының Құрманғазы ауданы білім бөлімінің "Қадыр Мырза Әли атындағы жалпы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдаудың схемасы
Шартты белгілер:
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2022 жылғы 25 қарашадағы
№ 347 қаулысына 6-қосымша
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2017 жылғы 24 сәуірдегі
№ 176 қаулысына 6-қосымша
Құрманғазы ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын "Атырау облысы Білім беру басқармасының Құрманғазы ауданы білім бөлімінің "Еңбекші жалпы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдаудың схемасы
Шартты белгілер:
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2022 жылғы 25 қарашадағы
№ 347 қаулысына 7-қосымша
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2017 жылғы 24 сәуірдегі
№ 176 қаулысына 7-қосымша
Құрманғазы ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын "Атырау облысы Білім беру басқармасының Құрманғазы ауданы білім бөлімінің "Ы.Алтынсарин атындағы жалпы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдаудың схемасы
Шартты белгілер:
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2022 жылғы 25 қарашадағы
№ 347 қаулысына 8-қосымша
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2017 жылғы 24 сәуірдегі
№ 176 қаулысына 8-қосымша
Құрманғазы ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды "Атырау облысы Білім беру басқармасының Құрманғазы ауданы білім бөлімінің "Ғабит Мүсірепов атындағы жалпы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдаудың схемасы
Шартты белгілер:
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2022 жылғы 25 қарашадағы
№ 347 қаулысына 9-қосымша
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2017 жылғы 24 сәуірдегі № 176
қаулысына 9-қосымша
Құрманғазы ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды "Атырау облысы Білім беру басқармасының Құрманғазы ауданы білім бөлімінің "С.Мұқанов атындағы жалпы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдаудың схемасы
Шартты белгілер:
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2022 жылғы 25 қарашадағы
№ 347 қаулысына 10-қосымша
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2017 жылғы 24 сәуірдегі
№ 176 қаулысына 10-қосымша
Құрманғазы ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды "Атырау облысы Білім беру басқармасының Құрманғазы ауданы білім бөлімінің "Н.С.Манаев атындағы жалпы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдаудың схемасы
Шартты белгілер:
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2022 жылғы 25 қарашадағы
№ 347 қаулысына 11-қосымша
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2017 жылғы 24 сәуірдегі
№ 176 қаулысына 11-қосымша
Құрманғазы ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды "Атырау облысы Білім беру басқармасының Құрманғазы ауданы білім бөлімінің "Д.Нұрпеисова атындағы жалпы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдаудың схемасы
Шартты белгілер:
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2022 жылғы 25 қарашадағы
№ 347 қаулысына 12-қосымша
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2017 жылғы 24 сәуірдегі
№ 176 қаулысына 12-қосымша
Құрманғазы ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды "Атырау облысы Білім беру басқармасының Құрманғазы ауданы білім бөлімінің "Ақкөл жалпы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдаудың схемасы
Шартты белгілер:
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2022 жылғы 25 қарашадағы
№ 347 қаулысына 13-қосымша
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2017 жылғы 24 сәуірдегі
№ 176 қаулысына 13-қосымша
Құрманғазы ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды "Атырау облысы Білім беру басқармасының Құрманғазы ауданы білім бөлімінің "Қиғаш жалпы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдаудың схемасы
Шартты белгілер:
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2022 жылғы 25 қарашадағы
№ 347 қаулысына 14-қосымша
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2017 жылғы 24 сәуірдегі
№ 176 қаулысына 14-қосымша
Құрманғазы ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды "Атырау облысы Білім беру басқармасының Құрманғазы ауданы білім бөлімінің "Фариза Оңғарсынова атындағы жалпы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдаудың схемасы
Шартты белгілер:
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2022 жылғы 25 қарашадағы
№ 347 қаулысына 15-қосымша
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2017 жылғы 24 сәуірдегі
№ 176 қаулысына 15-қосымша
Құрманғазы ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды "Атырау облысы Білім беру басқармасының Құрманғазы ауданы білім бөлімінің "Панфилов атындағы жалпы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдаудың схемасы
Шартты белгілер:
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2022 жылғы 25 қарашадағы
№ 347 қаулысына 16-қосымша
Құрманғазы ауданы әкімдігінің
2017 жылғы 24 сәуірдегі
№ 176 қаулысына 16-қосымша
Құрманғазы ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың қағидалары

О внесении изменений и дополнений в постановление акимата Курмангазинского района от 24 апреля 2017 года № 176 "Об утверждении схем и Правил перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающихв отдаленных населенных пунктах Курмангазинского района"
Постановление акимата Курмангазинского района Атырауской области от 25 ноября 2022 года № 347. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 ноября 2022 года № 30822
Акимат Курмангазинского района Атырауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата Курмангазинского района от 24 апреля 2017 года № 176 "Об утверждении схем и Правил перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Курмангазинского района" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3851) следующие изменения и дополнения:
пункт 1 указанного постановления изложить в новой редакции:
"1. Утвердить схемы перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Курмангазинского района, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16.
приложения 1, 2 к указанному постановлению изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 к настоящему постановлению;
дополнить приложениями 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 к указанному постановлению согласно приложениям 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 к настоящему постановлению.".
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Курмангазинского района.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
акима района
Г. Хасанова
Приложение 1
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 25 ноября 2022 года № 347
Приложение 1
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 24 апреля 2017 года № 176
Схема перевозки детей в коммунальное государственное учреждение "Общая средняя школа имени С.Н.Имашева" отдела образования Курмангазинского района Управления образования Атырауской области", проживающих в отдаленных населенных пунктах Курмангазинского района
Условные обозначения:
Приложение 2
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 25 ноября 2022 года № 347
Приложение 2
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 24 апреля 2017 года № 176
Схема перевозки детей в коммунальное государственное учреждение "Общая средняя школа имени А.Сарсенбаева" отдела образования Курмангазинского района Управления образования Атырауской области", проживающих в отдаленных населенных пунктах Курмангазинского района
Условные обозначения:
Приложение 3
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 25 ноября 2022 года № 347
Приложение 3
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 24 апреля 2017 года № 176
Схема перевозки детей в коммунальное государственное учреждение "Общая средняя школа имени Ю.А.Гагарина" отдела образования Курмангазинского района Управления образования Атырауской области", проживающих в отдаленных населенных пунктах Курмангазинского района
Условные обозначения:
Приложение 4
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 25 ноября 2022 года № 347
Приложение 4
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 24 апреля 2017 года № 176
Схема перевозки детей в коммунальное государственное учреждение "Общая средняя школа имени М.Ауезова" отдела образования Курмангазинского района Управления образования Атырауской области", проживающих в отдаленных населенных пунктах Курмангазинского района
Условные обозначения:
Приложение 5
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 25 ноября 2022 года № 347
Приложение 5
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 24 апреля 2017 года № 176
Схема перевозки детей в коммунальное государственное учреждение "Общая средняя школа имени Кадыра Мырза Али" отдела образования Курмангазинского района Управления образования Атырауской области", проживающих в отдаленных населенных пунктах Курмангазинского района
Условные обозначения:
Приложение 6
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 25 ноября 2022 года № 347
Приложение 6
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 24 апреля 2017 года № 176
Схема перевозки детей в коммунальное государственное учреждение "Енбекшинская общая средняя школа" отдела образования Курмангазинского района Управления образования Атырауской области", проживающих в отдаленных населенных пунктах Курмангазинского района
Условные обозначения:
Приложение 7
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 25 ноября 2022 года № 347
Приложение 7
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 24 апреля 2017 года № 176
Схема перевозки детей в коммунальное государственное учреждение "Общая средняя школа имени И.Алтынсарина" отдела образования Курмангазинского района Управления образования Атырауской области", проживающих в отдаленных населенных пунктах Курмангазинского района
Условные обозначения:
Приложение 8
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 25 ноября 2022 года № 347
Приложение 8
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 24 апреля 2017 года № 176
Схема перевозки детей в коммунальное государственное учреждение "Общая средняя школа имени Габита Мусрепова" отдела образования Курмангазинского района Управления образования Атырауской области", проживающих в отдаленных населенных пунктах Курмангазинского района
Условные обозначения:
Приложение 9
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 25 ноября 2022 года № 347
Приложение 9
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 24 апреля 2017 года № 176
Схема перевозки детей в коммунальное государственное учреждение "Общая средняя школа имени С.Муканова" отдела образования Курмангазинского района Управления образования Атырауской области", проживающих в отдаленных населенных пунктах Курмангазинского района
Условные обозначения:
Приложение 10
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 25 ноября 2022 года № 347
Приложение 10
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 24 апреля 2017 года № 176
Схема перевозки детей в коммунальное государственное учреждение "Общая средняя школа имени Н.С.Манаева" отдела образования Курмангазинского района Управления образования Атырауской области", проживающих в отдаленных населенных пунктах Курмангазинского района
Условные обозначения:
Приложение 11
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 25 ноября 2022 года № 347
Приложение 11
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 24 апреля 2017 года № 176
Схема перевозки детей в коммунальное государственное учреждение "Общая средняя школа имени Д.Нурпеисовой" отдела образования Курмангазинского района Управления образования Атырауской области", проживающих в отдаленных населенных пунктах Курмангазинского района
Условные обозначения
Приложение 12
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 25 ноября 2022 года № 347
Приложение 12
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 24 апреля 2017 года № 176
Схема перевозки детей в коммунальное государственное учреждение "Аккольская общая средняя школа" отдела образования Курмангазинского района Управления образования Атырауской области", проживающих в отдаленных населенных пунктах Курмангазинского района
Условные обозначения:
Приложение 13
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 25 ноября 2022 года № 347
Приложение 13
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 24 апреля 2017 года № 176
Схема перевозки детей в коммунальное государственное учреждение "Кигачская общая средняя школа" отдела образования Курмангазинского района Управления образования Атырауской области", проживающих в отдаленных населенных пунктах Курмангазинского района
Условные обозначения:
Приложение 14
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 25 ноября 2022 года № 347
Приложение 14
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 24 апреля 2017 года № 176
Схема перевозки детей в коммунальное государственное учреждение "Общая средняя школа имени Фаризы Онгарсыновой" отдела образования Курмангазинского района Управления образования Атырауской области", проживающих в отдаленных населенных пунктах Курмангазинского района
Условные обозначения:
Приложение 15
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 25 ноября 2022 года № 347
Приложение 15
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 24 апреля 2017 года № 176
Схема перевозки детей в коммунальное государственное учреждение "Общая средняя школа имени Панфилова" отдела образования Курмангазинского района Управления образования Атырауской области", проживающих в отдаленных населенных пунктах Курмангазинского района
Условные обозначения:
Приложение 16
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 25 ноября 2022 года № 347
Приложение 16
к постановлению акимата
Курмангазинского района
от 24 апреля 2017 года № 176
Правила перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Курмангазинского района

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Құрманғазы ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды жалпы бiлiм беретiн мектептерге тасымалдаудың осы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Автомобиль көлiгi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 3 - тармағының 3-1) тармақшасына, "Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 349 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11550 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
2-тарау. Тасымалдаушыларға және автокөлік құралдарына қойылатын талаптар
1. Балаларды тасымалдау осы Қағидалардың талаптарына сәйкес жабдықталған автобустармен және әрбір балаға отыратын жеке орын беріле отырып жүзеге асырылады.
2. Балаларды тасымалдау үшін мынадай жүргiзушiлерге рұқсат етiледi:
1) жасы жиырма бес жастан кем емес, тиiстi санаттағы жүргiзушi куәлiгi және жүргiзушiнiң бес жылдан кем емес жұмыс өтiлi бар;
2) автобустың жүргiзушiсi ретiнде кемiнде соңғы үш жыл үздiксiз жұмыс өтiлi бар;
3) соңғы жыл ішінде еңбек тәртібін және жол қозғалысы ережелерін өрескел бұзбаған.
3. Балаларды тасымалдау үшiн бөлiнген автобустардың техникалық жай-күйi, техникалық қызмет көрсету өткiзудiң көлемдерi мен мерзiмдерi, жабдықтары "Автомобиль көлiгi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 23-10) тармақшасына сәйкес автомобиль көлігі саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен бекітілетін Автокөлiк құралдарын техникалық пайдалану қағидаларының талаптарына жауап беруi тиiс.
Балаларды тасымалдауға арналған автобустардың кемiнде екi есiктерiнiң және мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау объектілерінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге, гигиеналық нормативтерге және (немесе) техникалық регламенттерге сәйкестігін (сәйкес еместігін) куәландыратын құжатының болуы, сондай-ақ мыналармен:
1) автобустың алдында және артында орнатылуы тиiс "Балаларды тасымалдау" деген төрт бұрыш айыратын белгiмен;
2) сары түстi жылтыр шағын маягымен;
3) әрқайсысының сыйымдылығы кемiнде екi литр болатын оңай алынатын өрт сөндiргiштермен (бiреуi - жүргiзушiнiң кабинасында, басқасы – автобустың жолаушылар салонында);
4) екi алғашқы көмек дәрi қобдишаларымен (автомобильдi);
5) екi жылжуға қарсы тiректермен;
6) авариялық тоқтау белгiсiмен.
3-тарау. Балаларды тасымалдау тәртібі
1. Тәулiктiң жарық мезгiлiнде балаларды автобуспен тасымалдау фаралардың жақын қосылған жарығымен жүзеге асырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Курмангазинского района (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 3-1) пункта 3 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте", приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 349 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11550).
Глава 2. Требования, предъявляемые к перевозчикам и автотранспортным средствам
1. Перевозки детей осуществляются автобусами, оборудованными в соответствии с требованиями настоящих Правил и с предоставлением каждому ребенку отдельного места для сидения.
2. Для перевозки детей допускаются водители:
1) в возрасте не менее двадцати пяти лет, имеющие водительское удостоверение соответствующей категории и стаж работы водителем не менее пяти лет;
2) имеющие непрерывный стаж работы в качестве водителя автобуса не менее трех последних лет;
3) не имевшие в течение последнего года грубых нарушений трудовой дисциплины и Правил дорожного движения.
3. Техническое состояние, объемы и сроки проведения технического обслуживания, оборудование автобусов, выделяемых для перевозки детей, должны отвечать требованиям Правил технической эксплуатации автотранспортных средств, утверждаемых уполномоченным органом, осуществляющим руководство в области автомобильного транспорта, согласно подпункта 23-10) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте".
Автобусы, предназначенные для перевозки детей, имеют не менее двух дверей и документ, удостоверяющий соответствие (несоответствие) нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, гигиеническим нормативам и (или) техническим регламентам объектов государственного санитарно-эпидемиологического надзора, а также оборудованы:
1) квадратными опознавательными знаками "Перевозка детей", которые должны быть установлены спереди и сзади автобуса;
2) проблесковым маячком желтого цвета;
3) двумя легкосъемными огнетушителями емкостью не менее двух литров каждый (один – в кабине водителя, другой – в пассажирском салоне автобуса);
4) двумя аптечками первой помощи (автомобильными);
5) двумя противооткатными упорами;
6) знаком аварийной остановки.
Глава 3. Порядок перевозок детей
1. Перевозка детей автобусом в светлое время суток осуществляется с включенным ближним светом фар.

2. Автобусты күтiп тұрған балаларға арналған алаңшалар, олардың жүрiс бөлiгiне шығуын болдырмайтындай жеткiлiктi үлкен болуы тиiс.
Алаңдарда жайластырылған өту жолдары болуы және жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарының аялдама пункттерiнен бөлек орналасуы тиiс.
Егер балаларды тасымалдау тәулiктiң қараңғы мезгiлiнде жүзеге асырылса, онда алаңшалардың жасанды жарығы болуы тиiс.
Күзгi-қысқы кезеңде алаңдар қардан, мұздан, кiрден тазартылуы тиiс.
3. Балаларды оқу орындарына тасымалдауға Тапсырыс берушi балаларды отырғызу және түсiру орындарының жай-күйiн тұрақты түрде (айына кемiнде бiр рет) тексередi.
4. Балаларды тасымалдау кезiнде автобустың жүргiзушiсiне:
1) сағатына 60 километр артық жылдамдықпен жүруге;
2) жүру маршрутын өзгертуге;
3) балалар бар автобус салонында қол жүгi мен балалардың жеке заттарынан басқа кез келген жүктi, багажды немесе жабдықтарды тасымалдауға;
4) автобуста балалар болған кезiнде, соның iшiнде балаларды отырғызу және түсiру кезiнде автобус салонынан шығуға;
5) автобуспен артқа қарай қозғалысты жүзеге асыруға;
6) егер ол көлiк құралының өздiгiнен қозғалуын немесе оны жүргiзушi жоқ болғанда пайдалануын болдырмау шараларын қолданбаса, өз орнын тастап кетуге немесе көлiк құралын қалдыруға рұқсат берілмейді.
Балаларды тасымалдаған кезде жүргiзушi:
1) автобус қозғалысының белгiленген маршрутынан ауытқымайды және белгiленген жылдамдық режимдерiн бұзбайды;
2) қозғалыс барысында автобусты басқаруда алаңдамайды (сөйлеспейді, тамақ iшпейді, кабинада қатты музыка қоймайды);
3) тасуға тыйым салынған нәрселердi, заттарды және материалдарды автобуста алып жүрмейді;
4) топырақ жолдарға шығып кетпейді және олармен жүрмейді (балаларды ауылшаруашылық жұмыстарына және демалыс орындарына, сондай-ақ жолды жөндеу және қайта жаңғырту жұмыстарын жүргiзу кезiнде тасымалдаған жағдайдан басқа).
5. Балаларды автобусқа отырғызу автобус толық тоқтағаннан кейін отырғызу алаңында еріп жүрушілердің басшылығымен және жүргізушінің бақылауымен жүргізіледі.
6. Еріп жүрушілер автобусқа отырғызу және одан түсіру кезінде, автобус қозғалысы кезінде, аялдама кезінде балалар арасында тиісті тәртіпті қамтамасыз етеді.
4-тарау. Қорытынды
1. Осы шалғайдағы елдi мекендерде тұратын балаларды жалпы бiлiм беретiн мектептерге тасымалдау Қағидалармен реттелмеген қатынастар қолданыстағы заңнамаға сәйкес реттеледі.

2. Площадки, отводимые для ожидающих автобус детей, должны быть достаточно большими, чтобы не допускать выхода детей на проезжую часть.
Площадки имеют благоустроенные подходы и располагаются отдельно от остановочных пунктов маршрутов регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
Если перевозки детей осуществляются в темное время суток, то площадки должны иметь искусственное освещение.
В осеннее - зимний период времени площадки должны очищаться от снега, льда, грязи.
3. Заказчик перевозок детей в учебные заведения регулярно (не реже одного раза в месяц) проверяет состояние мест посадки и высадки детей.
4. Водителю автобуса при перевозке детей не позволяется:
1) следовать со скоростью более 60 километров в час;
2) изменять маршрут следования;
3) перевозить в салоне автобуса, в котором находятся дети, любой груз, багаж или инвентарь, кроме ручной клади и личных вещей детей;
4) выходить из салона автобуса при наличии детей в автобусе, в том числе при посадке и высадке детей;
5) осуществлять движение автобуса задним ходом;
6) покидать свое место или оставлять транспортное средство, если им не приняты меры, исключающие самопроизвольное движение транспортного средства или использование его в отсутствие водителя.
При выполнении перевозки детей водитель:
1) не отклоняется от установленного маршрута движения автобуса и не превышает установленные скоростные режимы;
2) во время движения не отвлекается от управления автобусом (разговаривать, принимать пищу, включать в кабине громкую музыку);
3) не провозит в автобусе запрещенные к провозу предметы, вещества и материалы;
4) не осуществляет съезд на грунтовые дороги и двигаться по ним (за исключением случаев перевозки детей на сельскохозяйственные работы и в места отдыха, а также во время проведения работ по ремонту и реконструкции дорог).
5. Посадка детей в автобус производится после полной остановки автобуса на посадочной площадке под руководством сопровождающих и под наблюдением водителя.
6. Сопровождающие обеспечивают надлежащий порядок среди детей во время посадки в автобус и высадки из него, при движении автобуса, во время остановок.
Глава 4. Заключение
1. Отношения не урегулированные настоящими Правилами перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах регулируются в соответствии с действующим законодательством.