Мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқару органдарына, мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғаларға келіп түсетін жолданымдарды тіркеу, есепке алу, сондай-ақ "Электрондық жолданымдар" ақпараттық-талдау жүйесін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 4 қаңтардағы № 4 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 11 қаңтарда № 31679 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 69-бабының 3-бөлігіне сәйкес "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 9-бабының 22) тармақшасын басшылыққа алып, Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 13 қазандағы № 563 Жарлығымен бекітілген "Қазақстан Республикасының прокуратура органдарының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы туралы ереженің 19-тармағының 37) тармақшасымен БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 05.12.2023 № 217 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқару органдарына, мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғаларға келіп түсетін жолданымдарды тіркеу, есепке алу, сондай-ақ "Электрондық жолданымдар" ақпараттық-талдау жүйесін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. "Мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқару органдарына, мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғаларға келіп түсетін жолданымдарды тіркеу, есепке алу, сондай-ақ "Электрондық жолданымдар" ақпараттық-талдау жүйесін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2021 жылғы 19 мамырдағы № 70 бұйрығының күші жойылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22768 болып тіркелді).
3. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі-Комитет):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты құқықтық статистика және арнайы есепке алудың мүдделі субъектілеріне мәлімет үшін, сондай-ақ Комитеттің аумақтық органдарына орындау үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет төрағасына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
Б. Асылов
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2023 жылғы 4 қаңтардағы
№ 4 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқару органдарына, мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғаларға келіп түсетін жолданымдарды тіркеу, есепке алу, сондай-ақ "Электрондық жолданымдар" ақпараттық-талдау жүйесін жүргізу қағидалары

Об утверждении Правил регистрации, учета обращений, поступающих в государственные органы, органы местного самоуправления, юридические лица со стопроцентным участием государства, а также ведения информационной аналитической системы "Электронные обращения"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 4 января 2023 года № 4. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 января 2023 года № 31679.
В соответствии с частью 3 статьи 69 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, руководствуясь подпунктом 22) статьи 9 Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре", подпунктом 37) пункта 19 Положения о Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 13 октября 2017 года № 563 "О некоторых вопросах органов прокуратуры Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 05.12.2023 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации, учета обращений, поступающих в государственные органы, органы местного самоуправления, юридические лица со стопроцентным участием государства, а также ведения информационной аналитической системы "Электронные обращения".
2. Признать утратившим силу приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 мая 2021 года № 70 "Об утверждении Правил регистрации, учета обращений, поступающих в государственные органы, органы местного самоуправления, юридические лица со стопроцентным участием государства, а также ведения информационной аналитической системы "Электронные обращения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22768).
3. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) направление настоящего приказа заинтересованным субъектам правовой статистики и специальных учетов для сведения, а также территориальным органам Комитета для исполнения.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
5. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
Утверждены приказом
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 4 января 2023 года № 4
Правила регистрации, учета обращений, поступающих в государственные органы, органы местного самоуправления, юридические лица со стопроцентным участием государства, а также ведения информационной аналитической системы "Электронные обращения"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқару органдарына, мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғаларға келіп түсетін жолданымдарды тіркеу, есепке алу, сондай-ақ "Электрондық жолданымдар" ақпараттық-талдау жүйесін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқару органдарына, мемлекеттің қатысуы жүз пайызды құрайтын заңды тұлғаларға келіп түсетін жолданымдарды тіркеу, есепке алу, сондай-ақ "Электрондық жолданымдар" ақпараттық талдау жүйесін (бұдан әрі – "Электрондық жолданымдар" АТЖ) жүргізу тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) иесi бүркемеленген жолданым, хабарлама, сұрау салу, пікір және ұсыныс – иесін анықтау мүмкін емес және (немесе) арыз иесінің қойылған қолы, оның ішінде электрондық цифрлық қолтаңбасы, пошталық мекенжайы жоқ жолданым, хабарлама, сұрау салу, пікір, ұсыныс;
2) жолданымның, хабарламаның, сұрау салудың, пікірдің, ұсыныстың телнұсқасы (бұдан әрі – телнұсқа) – алдыңғы жолданым, хабарлама, сұрау салу, пікір мен ұсыныстың көшірмесі не түпнұсқасымен бірдей мәтіні мен заңды күші бар, бір мәселе бойынша және сол бір адамның мүддесі үшін жолданымның, хабарламаның, сұрау салудың, пікірдің және ұсыныстың данасы;
3) жолданымдарды есепке алу – жолданымдарды, хабарламаларды, сұрау салуларды, пікірлерді және ұсыныстарды қабылдау, тіркеу және қарау бойынша мәліметтерді бекіту және оларды мемлекеттік құқықтық статистиканы көрсету;
4) субъект – өз құзыреттеріне сәйкес жолданымдарды, хабарламаларды, пікірлерды, пікірлерді және ұсыныстарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген мемлекеттік органдар, жергілікті өзін-өзі басқару органдары, мемлекеттің қатысуы жүз пайызды құрайтын заңды тұлғалар;
4-1) тег – жолданымның, хабарламаның, сұрау салудың, пікірдің, ұсыныстың қысқаша мәнін сипаттайтын және кілт сөздер болып табылатын бір немесе бірнеше сөздер және (немесе) сөз тіркестері;
5) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті, оның аумақтық және оған теңестірілген органдары;
6) ұжымдық жолданым – екі және одан да көп жеке немесе заңды тұлғалардың бір мәселе бойынша сол бір адамдардың мүдделерін білдіретін жолданымы, хабарламасы, сұрау салуы, пікірі, ұсынысы;
7) электрондық ақпараттық есепке алу құжаты (бұдан әрі – есепке алу карточкасы) – мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу деректері қалыптасатын құқықтық статистикалық ақпарат тасымалдағышы.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Бас Прокурорының 05.12.2023 № 217 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации, учета обращений, поступающих в государственные органы, органы местного самоуправления, юридические лица со стопроцентным участием государства, а также ведения информационной аналитической системы "Электронные обращения" (далее – Правила) определяют порядок регистрации, учета обращений, поступающих в государственные органы, органы местного самоуправления, юридические лица со стопроцентным участием государства, а также ведения информационной аналитической системы "Электронные обращения" (далее – ИАС "Электронные обращения").
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) анонимное обращение, сообщение, запрос, отклик, предложение – обращение, сообщение, запрос, отклик, предложение, по которому невозможно установить авторство и (или) отсутствуют подпись, в том числе электронная цифровая подпись, почтовый адрес заявителя;
2) дубликат обращения, сообщения, запроса, отклика, предложения (далее – дубликат) – копия предыдущего обращения, сообщения, запроса, отклика и предложения либо экземпляр обращения, сообщения, запроса, отклика и предложения по одному и тому же вопросу и в интересах одного и того же лица, имеющий одинаковый с подлинником текст и юридическую силу;
3) учет обращений – фиксирование сведений по приему, регистрации и рассмотрению обращений, сообщений, запросов, откликов и предложений и их отражение в государственной правовой статистике;
4) субъект – государственный орган, орган местного самоуправления, юридическое лицо со стопроцентным участием государства, которые в соответствии с их компетенцией наделены полномочиями по рассмотрению обращений, сообщений, запросов, откликов и предложений;
4-1) тег – одно или несколько слов и (или) словосочетаний, которые описывают краткую суть обращения, сообщения, запроса, отклика, предложения и являются ключевыми словами;
5) уполномоченный орган – Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, его территориальные и приравненные к ним органы;
6) коллективное обращение – обращение, сообщение, запрос, отклик, предложение двух и более физических или юридических лиц по одному и тому же вопросу в интересах одних и тех же лиц;
7) электронный информационный учетный документ (далее – карточка учета) – носитель правовой статистической информации, на основании которого формируются данные государственной правовой статистики.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Генерального Прокурора РК от 05.12.2023 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-тарау. Тіркеу, есепке алу тәртібі
3. Субъектіге келіп түскен жолданым, хабарлама, сұрау салу, пікір және ұсыныс "Электрондық жолданымдар" АТЖ-да тіркеуге жатады.
Жолданымды, хабарламаны, сұрау салуды, пікірді және ұсынысты қабылдаудан бас тартуға жол берілмейді.
Ауызша жолданымдарды, хабарламаларды, пікірлерды, пікірлерді және ұсыныстарды қабылдау және тіркеу өтініш беруші субъектіге тікелей жүгінген кезде жүзеге асырылады.
4. Жолданымды, хабарламаны, сұрау салуды, пікірді және ұсынысты тіркеу Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 64-бабының 3-бөлігімен көзделген мерзімде жүргізіледі.
Жолданымдар, хабарламалар, сұрау салулар, пікірлер және ұсыныстар электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жалпы қолжетімді ақпараттық жүйелер бойынша келіп түскен кезде, олардың "Электрондық жолданымдар" АТЖ-да тіркелуі осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Жолданым, хабарлама, сұрау салу, пікір, ұсынысты тіркеу" ТЖ-1 нысанының (бұдан әрі – ТЖ-1 нысан) және осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Арыз иесі" АИ-1 нысанының (бұдан әрі – АИ-1 нысаны) есепке алу карточкаларын автоматты түрде толтыру арқылы жүзеге асырылады.
Жолданымдар, хабарламалар, сұрау салулар, пікірлер және ұсыныстар жазбаша (қағаз) немесе ауызша нысанда келіп түскенде, олардың "Электрондық жолданымдар" АТЖ-да тіркелуі ТЖ-1 және АИ-1 нысандарын толтыру арқылы жүргізіледі.
Жолданымды тіркегеннен кейін, оны редакциялайды және жолданымның, хабарламаның, сұрау салудың, пікірдің және ұсыныстың мәніне қарай тегтер енгізеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 05.12.2023 № 217 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Тіркеу нөмірі жолданымға, хабарға, сұрау салуға, пікірге және ұсынысқа бастапқы тіркеу кезінде реттілік тәртіпте тек бір рет беріледі және әріптік индекстен, сондай-ақ бірегей нөмірден тұрады.
6. Өтiнiш, хабар, сұрау салу, пікір және ұсыныс үшін әріптік индекс мынадай тәртіпте беріледі:
1) "ЖТ" - жеке тұлғадан;
2) "ЗТ" - заңды тұлғадан;
3) "АН" - иесі бүркемеленген жолданым, хабар, сұрау салу, пікір және ұсыныс;
4) "ҰЖ" - ұжымдық жолданым, хабарлама, сұрау салу, пікір, ұсыныс.
7. Бірегей нөмірде алғашқы төрт цифры тіркеген жылын, келесі сегіз цифры - реттік нөмірін білдіреді.
8. "Электрондық жолданымдар" АТЖ-да тіркегеннен кейін әрбір жолданым, хабарлама, сұрау салу, пікір және ұсыныс бойынша арыз иесіне осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша күні мен уақыты, жолданымды, хабарламаны, сұрау салуды, пікірді және ұсынысты қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні, лауазымы көрсетіле отырып, талон беріледі.
Талон бірегей нөмірден тұрады, онда бірінші жұппен тіркеген жылы, екінші жұппен – тіркеген айы, үшінші жұппен – тіркеген күні, келесі сегіз цифрымен - реттік нөмірі белгіленеді.

Глава 2. Порядок регистрации, учета
3. Обращение, сообщение, запрос, отклик и предложение, поступившие субъекту, подлежат регистрации в ИАС "Электронные обращения".
Отказ в приеме обращения, сообщения, запроса, отклика и предложения не допускается.
Прием и регистрация устных обращений, сообщений, запросов, откликов и предложений осуществляется при непосредственном обращении заявителя к субъекту.
4. Регистрация обращения, сообщения, запроса, отклика и предложения производится в сроки, предусмотренные частью 3 статьи 64 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс).
При поступлении обращений, сообщений, запросов, откликов и предложений по общедоступным информационным системам, соответствующим требованиям законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи, их регистрация в ИАС "Электронные обращения" осуществляется автоматически путем автозаполнения карточек учета "Регистрация обращения, сообщения, запроса, отклика, предложения" (далее – форма ОЛ-1) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и "Заявитель" (далее – форма З-1) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При поступлении обращений, сообщений, запросов, откликов и предложений в письменной (бумажной) или устной форме их регистрация в ИАС "Электронные обращения" осуществляется путем заполнения форм ОЛ-1 и З-1.
После регистрации обращения производится редактирование и вводятся теги исходя из сути обращения, сообщения, запроса, отклика, предложения.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 05.12.2023 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Регистрационный номер обращению, сообщению, запросу, отклику и предложению присваивается в сквозном порядке только один раз, при первичной регистрации и состоит из буквенного индекса, а также уникального номера.
6. Буквенный индекс присваивается для обращения, сообщения, запроса, отклика и предложения в следующем порядке:
1) "ЖТ" - от физического лица;
2) "ЗТ" - от юридического лица;
3) "АН" - анонимное обращение, сообщение, запрос, отклик, предложение;
4) "ҰЖ" - коллективное обращение, сообщение, запрос, отклик, предложение.
7. В уникальном номере первые четыре цифры обозначают год регистрации, следующие восемь цифр – порядковый номер.
8. После регистрации в ИАС "Электронные обращения" по каждому обращению, сообщению, запросу, отклику и предложению заявителю выдается талон по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, с указанием даты и времени, фамилии и инициалов, должности лица, принявшего обращение, сообщение, запрос, отклик и предложение.
Талон содержит уникальный номер, в котором первой парой обозначается год регистрации, второй парой – месяц регистрации, третьей парой – день регистрации, следующие восемь цифр – порядковый номер.

9. Жолданым, хабарлама, сұрау салу, пікір және ұсыныс "шағымдар мен арыздарға арналған жәшіктер" арқылы келіп түскен кезде талондағы мәліметтер жолданымда, хабарламада, сұрау салуда, пікірде және ұсыныста көрсетілген ұялы байланыстың абоненттік нөміріне немесе электрондық адреске жіберіледі.
Жолданымда, хабарламада, сұрау салуда, пікірде және ұсыныста ұялы байланыстың абоненттік нөмірі немесе электрондық адресі көрсетілмеген жағдайда, арыз иесіне талон жіберілмейді.
10. Кодекстің 65-бабының 1-бөлігіне сәйкес жолданымды, хабарламаны, сұрау салуды, пікірді және ұсынысты басқа субъектіге қарау үшін жіберген кезде тіркеу нөмірі және талон нөмірі өзгертілмейді және жолданымды, хабарламаны, сұрау салуды, пікірді және ұсынысты алған субъектінің есепке алу карточкасында көрсетіледі.
11. Егер жолданымда, хабарламада, сұрау салуда, пікірде және ұсыныста бірнеше мәселе (талап) қамтылған жағдайда, олардың ішінде қаралуы субъектінің құзіретіне кірмейтін бірнеше мәселе (талап) болса, субъект өз құзіретіне кірмейтін әрбір мәселеге (талапқа) осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес қиғаш сызық (бөлшек) арқылы реттілік нөмірді көрсете отырып, негізгі жолданымның, хабарламаның, сұрау салудың, пікірдің және ұсыныстың тіркеу нөмірін жеке береді.
Осы жолданымдар, хабраламалар, пікірлер, пікірлер және ұсыныстар Кодекстің 65-бабының 2-бөлігіне сәйкес басқа субъектіге құзыреті бойынша жіберіледі.
Көрсетілген жолданымдар, хабарламалар, пікірлер, пікірлер және ұсыныстар бойынша талонды оларды мәні бойынша қарау үшін қабылдаған субъекті береді.
Жолданымдарды, хабарламалар, сұрау салулар, жауаптар мен ұсыныстар жазбаша (қағаз түрінде) немесе ауызша нысанда келіп түскен кезде оларды "Электрондық жолданымдар" АТЖ-да тіркеуді өтініш берушіге тікелей жауап беретін субъект жүзеге асырады, қалған субъектілер (бірлесіп орындаушылар) оларды "Қызметтік хат-хабарлар" автоматтандырылған базасында тіркейді.
12. Ауызша нысанда берілген жолданым, хабарлама, сұрау салу, пікір және ұсыныс келіп түскен жағдайда жолданымды, хабарламаны, сұрау салуды, пікірді және ұсынысты қабылдаған субъектінің лауазымды адамы жолданымды, хабарламаны, сұрау салуды, пікірді және ұсынысты жеке хаттамаға енгізеді және осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес тіркеуге жатады.
13. Жолданымды, хабарламаны, сұрау салуды, пікірді және ұсынысты тіркегенге дейін "Электрондық жолданымдар" АТЖ бойынша тексеріс жүзеге асырылады және жолданым, хабарлама, сұрау салу, пікір және ұсыныстың телнұсқа болып табылмайтыны анықталады.
Жолданымдардың, хабарламалардың, пікірлердың, пікірлердің және ұсыныстардың телнұсқалары осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес тіркелуге жатады және олар бойынша осы Қағидалардың 22-тармағына сәйкес шешімдер қабылданады.

9. При поступлении обращения, сообщения, запроса, отклика и предложения через "ящики для жалоб и заявлений", сведения, содержащиеся в талоне, направляются на абонентский номер сотовой связи или электронный адрес при их отражении в обращении, сообщении, запросе, отклике и предложении.
В случае отсутствия в обращении, сообщении, запросе, отклике и предложении абонентского номера сотовой связи или электронного адреса талон заявителю не направляется.
10. Регистрационный номер и номер талона при направлении обращения, сообщения, запроса, отклика, предложения для рассмотрения другому субъекту в соответствии с частью 1 статьи 65 Кодекса, не меняется и отражается в карточке учета субъекта, получившего обращение, сообщение, запрос, отклик и предложение.
11. Если обращение, сообщение, запрос, отклик и предложение содержит несколько вопросов (требований), среди которых имеются вопросы (требования), рассмотрение которых не входит в компетенцию субъекта, данный субъект каждому вопросу (требованию), не входящему в его компетенцию, в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил отдельно присваивает регистрационный номер основного обращения, сообщения, запроса, отклика и предложения с указанием порядкового номера через косую черту (дробь).
Данные обращения, сообщения, запросы, отклики и предложения направляются по компетенции другому субъекту в соответствии с частью 2 статьи 65 Кодекса.
Талон по указанным обращениям, сообщениям, запросам, откликам и предложениям выдается субъектом, получившим их для рассмотрения, по существу.
При поступлении обращений, сообщений, запросов, откликов и предложений в письменной (бумажной) или устной форме нескольким субъектам, их регистрация в ИАС "Электронные обращения" осуществляется субъектом, непосредственно дающему ответ заявителю, остальные субъекты (соисполнители) регистрируют их в автоматизированной базе "Служебная корреспонденция".
12. В случае поступления обращения, сообщения, запроса, отклика и предложения, поданного в устной форме, обращение, сообщение, запрос, отклик и предложение заносится в отдельный протокол должностным лицом субъекта, принявшим обращение, сообщение, запрос, отклик и предложение, и подлежит регистрации в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил.
13. Перед регистрацией обращения, сообщения, запроса, отклика, предложения осуществляется проверка по ИАС "Электронные обращения" и устанавливается, не является ли обращение, сообщение, запрос, отклик и предложение дубликатом.
Дубликаты обращений, сообщений, запросов, откликов и предложений подлежат регистрации в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил и по ним принимаются решения согласно пункту 22 настоящих Правил.

14. Тіркелген жолданымды, хабарламаны, сұрау салуды, пікірді және ұсынысты есепке алу "Электрондық жолданымдар" АТЖ-да жүзеге асырылады.
15. Мыналар:
1) бір субъектіден басқа субъектіге келіп түскен қызметтік құжаттар;
2) жоғары тұрған органның тапсырмалары мен нұсқаулары;
3) жарнама қамтылған ұсыныстар;
4) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген жолданымдарды қоспағанда, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша жолданымдар;
5) қарау тәртібі Кодекстің 3-бабының 4-бөлігімен және "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 24-бабының 9-тармағымен реттелетін жолданымдар, хабарламалар, сұрау салулар, пікірлер, ұсыныстар, өтінішхаттар есепке алуға жатпайды.
Осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген "Электрондық жолданымдар" АТЖ-ға келіп түскен құжаттар ТЖ-2 нысанын толтыру жолымен басқа ақпараттық жүйелерге көшірілуге жатады.
Басқа ақпараттық жүйелерге көшіру келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қарау мерзімдері "Электрондық жолданымдар" АТЖ-да тіркелген күннен бастап есептеледі.
Басқа ақпараттық жүйелерге көшіруді жою шешім қабылданған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 05.12.2023 № 217 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Жоғары тұрған субъектіден төменгі тұрған субъектіге түскен, арыз иесіне жоғары тұрған субъекті басшысының қойылған қолымен жауап берілетін жолданым, хабарлама, сұрау салу, пікір және ұсыныс төменгі тұрған органда есепке алынбайды.
17. Жолданымды, хабарламаны, сұрау салуды, пікірді және ұсынысты қарау нәтижелері осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Жолданым, хабарлама, сұрау салу, пікір және ұсынысты қарау" ТЖ-2 нысанының (бұдан әрі – ТЖ-2 нысаны) есепке алу карточкасында тіркеледі.
ТЖ-2 нысаны субъекті қабылдаған әр шешімге жеке толтырылады.
3-тарау. "Электрондық жолданымдар" АТЖ-ны жүргізу тәртібі
18. "Электрондық жолданымдар" АТЖ-ны жүргізу мәліметтерді, оның ішінде әкімшілік рәсімдер бойынша әрбір іс-әрекетке және шешімге ТЖ-1, ТЖ-2, АИ-1 нысанының тиісті деректемелерін толтыру арқылы жолданымдар, хабарламалар, пікірлер, пікірлер мен ұсыныстар бойынша қабылданған шешімдерді көрсету болып табылады.
19. "Электрондық жолданымдар" АТЖ-да тіркегеннен кейін жолданым, хабарлама, сұрау салу, пікір және ұсыныстың Кодекстің 63-бабымен белгіленген талаптарға сәйкес келуіне тексеруге жатады.
Шағым Кодекстің 93-бабымен белгіленген талаптарға сәйкес келуіне тексеруге жатады.

14. Учет зарегистрированного обращения, сообщения, запроса, отклика и предложения осуществляется в ИАС "Электронные обращения".
15. Не подлежат учету:
1) служебные документы, поступившие из одного субъекта в другой субъект;
2) поручения и указания вышестоящего органа;
3) предложения, содержащие рекламу;
4) обращения по вопросам оказания государственных услуг, за исключением обращений, предусмотренных подпунктом 3) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах";
5) обращения, сообщения, запросы, отклики, предложения, ходатайства, порядок рассмотрения которых регулируется частью 4 статьи 3 Кодекса и пунктом 9 статьи 24 Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре".
Документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) настоящего пункта, поступившие в ИАС "Электронные обращения", подлежат переносу в другие информационные системы путем заполнения формы ОЛ-2.
Перенос в другие информационные системы осуществляется в течение трех рабочих дней со дня поступления.
Сроки рассмотрения документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) настоящего пункта, исчисляются со дня регистрации в ИАС "Электронные обращения".
Отмена переноса в другие информационные системы производится в течение одного рабочего дня с момента принятия решения.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 05.12.2023 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Обращение, сообщение, запрос, отклик и предложение, поступившее из вышестоящего в нижестоящий субъект, по которому ответ заявителю дается за подписью руководителя вышестоящего субъекта, в нижестоящем органе учету не подлежит.
17. Результаты рассмотрения обращения, сообщения, запроса, отклика и предложения фиксируются в карточке учета формы ОЛ-2 "Рассмотрение обращения, сообщения, запроса, отклика, предложения" (далее – форма ОЛ-2) по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Форма ОЛ-2 заполняется на каждое принятое субъектом решение по отдельности.
Глава 3. Порядок ведения ИАС "Электронные обращения"
18. Ведение ИАС "Электронные обращения" заключается в отражении сведений, в том числе принятых решений, по обращению, сообщению, запросу, отклику и предложению путем заполнения субъектом соответствующих реквизитов форм ОЛ-1, ОЛ-2, З-1 на каждое действие и решение по административным процедурам.
19. После регистрации в ИАС "Электронные обращения" заявление, сообщение, запрос, отклик и предложение подлежит проверке на соответствие требованиям, установленным статьей 63 Кодекса.
Жалоба подлежит проверке на соответствие требованиям, установленным статьей 93 Кодекса.

20. Жолданым, хабарлама, сұрау салу, пікір және ұсыныс Кодекстің 63-бабында белгіленген талаптарға, ал шағымдар Кодекстің 93-бабының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, субъект арыз иесіне жолданымның, шағымның, хабарламаның, сұрау салудың, пікірдің және ұсыныстың қандай талаптарға сәйкес келмейтінін көрсетеді және талаптарға сәйкес келтіру үшін ақылға сыйымды мерзім белгілейді.
Бұл ретте, сәйкес келуіне тексеруді оларды қарау құзыретіне кіретін субъекті жүзеге асырады.
Кодекстің 91-бабы 4-бөлігіне сәйкес шағым әкімшілік актісі, әкімшілік әрекеті (әрекетсіздігі) шағымдалатын субъектіге беріледі.
Әкімшілік актісі, әкімшілік әрекеті (әрекетсіздігі) шағымдалатын субъекті шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, әкімшілік актісі, әкімшілік әрекеті (әрекетсіздігі) шағымдалатын субъекті үш жұмыс күні ішінде қолайлы әкімшілік актісін қабылдайтын, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік әрекетті жүргізетін болса, шағымды шағым қаралатын органға жібермеуге құқылы.
Егер әкімшілік актісі, әкімшілік әрекеті (әрекетсіздігі) шағымдалатын субъекті шағымды шағым қаралатын органға жіберетін болса, онда Кодекстің 93-бабымен белгіленген талаптарына сәйкес келуіне тексеруді шағымды қарайтын орган жүргізеді.
21. Тағайындау тәртібі осы Қағидалардың 11-тармағымен көзделген жеке тіркеу нөмірі ТЖ-1 нысанындағы тиісті деректемелерді толтыру арқылы беріледі.
22. Бұдан бұрын берілген жолданымды, хабарламаны, сұрау салуды, пікірді және ұсынысты кері қайтарып алу туралы, лауазымды адамдарға қарсылық білдіру (өздігінен бас тарту) туралы, тыңдауға қатысудан бас тарту туралы, тыңдау хаттамасымен не әкімшілік іс материалдарымен танысу туралы, қате жазуларды және (немесе) арифметикалық қателерді түзету туралы, ауызша немесе өзге де нысанда, жазбаша нысанда (қағаз және (немесе) электрондық түрде) қабылданған әкімшілік актіні ресімдеу туралы арыздар, тыңдау хаттамасына ескертулер, сондай-ақ жолданымдар, хабарламалар, пікірлер, пікірлер және ұсыныстардың телнұсқалары осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес тіркеуге және ТЖ-2 нысанын толтыру арқылы негізгі жолданымға, хабарламаға, сұрау салуға, пікірге және ұсынысқа қосуға жатады.
Тіркеу туралы шешімді құзыретіне оларды қарау кіретін субъект қабылдайды.
23. Есепке алу карточкалары деректемелік құрамына сәйкес толтырылады.
ТЖ-1 нысанында:

20. В случае несоответствия заявления, сообщения, запроса, отклика и предложения требованиям, установленным статьей 63 Кодекса, а жалобы требованиям статьи 93 Кодекса, субъект указывает заявителю, каким требованиям не соответствует заявление, жалоба, сообщение, запрос, отклик, предложение и устанавливает разумный срок для приведения в соответствие с требованиями.
При этом, проверка на соответствие осуществляется тем субъектом, в компетенцию которого входит их рассмотрение.
В соответствии с частью 4 статьи 91 Кодекса жалоба подается в субъект, чей административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются.
Субъект, чей административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом субъект, чей административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет благоприятный административный акт, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
В случаях, если субъект, чей административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются, направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, то проверка на соответствие требованиям, установленным статьей 93 Кодекса, осуществляется органом, рассматривающим жалобу.
21. Отдельный регистрационный номер, порядок присвоения которого предусмотрен пунктом 11 настоящих Правил, присваивается путем заполнения соответствующих реквизитов в форме ОЛ-1.
22. Заявления об отзыве ранее поданного обращения, сообщения, запроса, отклика и предложения, об отводе (самоотводе) должностных лиц, об отказе от участия в заслушивании, об ознакомлении с протоколом заслушивания либо с материалами административного дела, об исправлении описок и (или) арифметических ошибок, об оформлении административного акта, принятого в устной или иной форме, в письменной (бумажной и (или) электронной) форме, замечание на протокол заслушивания, а также дубликаты обращения, сообщения, запроса, отклика и предложения подлежат регистрации в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил и приобщению к основному обращению, сообщению, запросу, отклику и предложению путем заполнения формы ОЛ-2.
Решение о приобщении принимается тем субъектом, в компетенцию которого входит их рассмотрение.
23. Карточки учета заполняются в соответствии с реквизитным составом.
В форме ОЛ-1:

1, 2, 3, 5 деректемелері жолданымды, хабарлама, сұрау салу, пікірді және ұсынысты тіркелгеннен кейін автоматты түрде (мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграция болмаған кезде – қолмен) толтырылады;
9-деректеме 8 – деректемедегі мағынаға байланысты автоматты түрде (мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграция болмаған кезде-қолмен) толтырылады;
10-деректеме шағымды тіркеген субъектінің атауын бере отырып, автоматты түрде (мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграция болмаған кезде – қолмен) толтырылады;
13-деректеме жолданымдарды, хабарламаларды, сұрау салуларды, пікірлерді және ұсыныстарды қарау мерзіміне байланысты автоматты түрде (мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграция болмаған кезде – қолмен) толтырылады.
З-1 нысанында:
1, 2 деректемелер ТЖ-1 нысанынан деректерді жүктеу арқылы автоматты түрде (мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграция болмаған кезде-қолмен) толтырылады;
3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26- деректемелер 4-деректемені толтырған және жеке және заңды тұлғалардың деректерін мемлекеттік деректер базасынан алған кезде автоматты түрде (мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграция болмаған жағдайда – қолмен) толтырылады;
12, 13, 14, 15, 16, 17, 18-деректемелер тексерілуге және жолданым, хабарлама, сұрау салу, пікір және ұсыныста көрсетілген пошта адресінде айырмашылықтар болған жағдайда сәйкес келтірілуге тиіс.
ТЖ-2 нысанында:
1, 2, 3-деректемелер ТЖ-1 нысанынан деректерді жүктеу арқылы автоматты түрде толтырылады;
4-деректемеде әрбір қабылданған шешімге жеке ТЖ-2 нысаны толтырылады.
24. "Электрондық жолданымдар" АТЖ-да ТЖ-2 нысанын толтырғаннан және сақтағаннан кейін субъектінің электрондық-цифрлық қолтаңбасы қойылған, қабылданған шешімдерді көрсете отырып, ілеспе хаттардың (хабарламалардың) тиісті шаблондары автоматты түрде құрастырылады және арыз иесіне жазбаша нысанда не электронды құжат нысанында жіберіледі.
Шешімді қабылдау күні болып автоматты түрде толтырылатын ТЖ-2 нысанын қою күні болып саналады
Бұл ретте, Кодекстің 73-бабы тәртібімен әкімшілік іс бойынша алдын ала шешімді жіберу туралы ілеспе хатында субъект арыз иесінің алдын ала шешімге қатысты ұстанымын алу үшін лауазымды жауапты адамдардың немесе жұмыскерлердің контактілерін (байланыс телефон нөмірлерін, электронды адрестерін) көрсетеді.
25. "Электрондық жолданымдар" АТЖ-ға кіруді субъектінің электрондық-цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық өтінімді жіберу арқылы уәкілетті орган қамтамасыз етеді.

реквизиты 1, 2, 3, 5 заполняются автоматически (при отсутствии интеграции с информационными системами государственных органов – вручную) после регистрации обращения, сообщения, запроса, отклика и предложения;
реквизит 9 заполняется автоматически (при отсутствии интеграции с информационными системами государственных органов – вручную) в зависимости от значения в реквизите 8;
реквизит 10 заполняется автоматически (при отсутствии интеграции с информационными системами государственных органов – вручную) с проставлением наименования субъекта, зарегистрировавшего жалобу;
реквизит 13 заполняется автоматически (при отсутствии интеграции с информационными системами государственных органов – вручную) в зависимости от срока рассмотрения обращений, сообщений, запросов, откликов и предложений.
В форме З-1:
реквизиты 1, 2 заполняются автоматически (при отсутствии интеграции с информационными системами государственных органов – вручную) путем выгрузки данных из формы ОЛ-1;
реквизиты 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 заполняются автоматически (при отсутствии интеграции с информационными системами государственных органов – вручную) при заполнении реквизита 4 и получении данных из государственной базы данных физических и юридических лиц;
реквизиты 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 подлежат проверке и в случае расхождения с почтовым адресом, указанном в обращении, сообщении, запросе, отклике и предложении, подлежат приведению в соответствие.
В форме ОЛ-2:
реквизиты 1, 2, 3 заполняются автоматически путем выгрузки данных из формы ОЛ-1;
в реквизите 4 на каждое принятое решение заполняется отдельная форма ОЛ-2.
24. После заполнения и сохранения формы ОЛ-2 в ИАС "Электронные обращения" автоматически формируются соответствующие шаблоны сопроводительных писем (извещений) с отражением принятых решений, которые подписываются электронно-цифровой подписью субъекта и отправляются заявителю в письменной форме либо в форме электронного документа.
Датой принятия решения будет являться дата выставления формы ОЛ-2, которая заполняется автоматически.
При этом, в сопроводительном письме о направлении предварительного решения по административному делу в порядке статьи 73 Кодекса, субъект указывает контакты (номера контактных телефонов, электронные адреса) ответственных должностных лиц или работников для получения позиции заявителя к предварительному решению.
25. Доступ в ИАС "Электронные обращения" обеспечивается уполномоченным органом путем направления субъектом электронной заявки, подписанной электронно-цифровой подписью субъекта.

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 05.12.2023 № 217 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Субъект "Электрондық жолданымдар" АТЖ-ға аумақтылық және ведомстволық бағыныштылық қағидатына сәйкес қол жеткізе алады.
27. "Электрондық жолданымдар" АТЖ-ға жолданым, хабарлама, сұрау салу, пікір және ұсыныс бойынша енгізілген мәліметтердің сәйкес келмеу фактілері анықталған жағдайда, мәліметтерді редакциялау арқылы анықталған бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылданады.
Мәліметтерді редакциялау нысандардың деректемелерін өзгерту және (немесе) толықтыру, "Электрондық жолданымдар" АТЖ-ға бұдан бұрын енгізілген нысанды жою арқылы жасалады.
28. "Орындау мерзімі", "жауап жіберу күні", "қарау мерзімі ұзартылды" көрсеткіштерін қоспағанда, көрсеткіштерді редакциялауды және "Электрондық жолданымдар" АТЖ-ға бұрын енгізілген нысанды жоюды субъект растайтын құжаттарды қоса бере отырып, субъектінің құрылымдық бөлімшелері басшыларының өтінішхаттары негізінде, сондай-ақ уәкілетті органның баянаты бойынша дербес жүзеге асырады.
"Орындау мерзімі", "жауаптың жіберілген күні", "қарау мерзімі ұзартылған" деген көрсеткіштерді редакциялауды және "Электрондық жолданымдар" АТЖ-ға бұдан бұрын енгізілген нысанды жоюды растайтын құжаттарды қоса бере отырып, субъекті басшысының өтінішхаттары негізінде уәкілетті орган жүзеге асырады.
Уәкілетті органда мәліметтерді редакциялауды орталық аппарата басшылық айқындаған жауапты қызметкер, аумақтық органда осы бағытқа жетекшілік ететін бөлім бастығы жүргізеді.
Субъектілердің мәліметтерді редакциялау, "Электрондық жолданымдар" АТЖ-ға бұдан бұрын енгізілген нысанды жою туралы өтінішхатын уәкілетті орган бес жұмыс күні ішінде қарайды.
Субъект мәліметтерді түзету, "Электрондық жолданымдар" АТЖ-да бұрын енгізілген нысанды жою туралы өтінішхатты уәкілетті органға есепті кезеңді жабудан бес жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді. Көрсетілген мерзімді бұза отырып түскен өтінішхат келесі есепті кезеңде қаралады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 10.04.2023 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Субъектілер уәкілетті органға және оның аумақтық органдарына "Электрондық жолданымдар" АТЖ-дан мәліметтерді уәкілетті органның ақпараттық жүйесіне түсіру жолымен күн сайын жолданымдар, хабарламалар, сұрау салулар, пікірлер мен ұсыныстар туралы есептік мәліметтерді ұсынады.

Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 05.12.2023 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Субъект имеет доступ в ИАС "Электронные обращения" в соответствии с принципом территориальности и подведомственности.
27. В случае установления фактов несоответствия внесенных в ИАС "Электронные обращения" сведений по обращению, сообщению, запросу, отклику и предложению, принимаются меры по устранению выявленных нарушений путем редактирования сведений.
Редактирование сведений заключается в изменении и (или) дополнении данных реквизитов форм, удалении ранее введенной формы в ИАС "Электронные обращения".
28. Редактирование показателей, за исключением показателей "срок исполнения", "дата направления ответа", "срок рассмотрения продлен" и удаление ранее введенной формы в ИАС "Электронные обращения", осуществляется субъектом самостоятельно на основании ходатайств руководителей структурных подразделений субъекта с приложением подтверждающих документов, а также по рапорту уполномоченного органа.
Редактирование показателей "срок исполнения", "дата направления ответа", "срок рассмотрения продлен" и удаление ранее введенной формы в ИАС "Электронные обращения" осуществляется уполномоченным органом на основании ходатайств руководителей субъектов с приложением подтверждающих документов.
В уполномоченном органе редактирование сведений производится в центральном аппарате ответственным сотрудником, определяемом руководством, в территориальном органе начальником отдела, курирующим данное направление.
Ходатайство субъекта о редактировании сведений, удалении ранее введенной формы в ИАС "Электронные обращения" рассматривается уполномоченным органом в течение пяти рабочих дней.
Субъект направляет ходатайство о редактировании сведений, удалении ранее введенной формы в ИАС "Электронные обращения" в уполномоченный орган не позднее, чем за пять рабочих дней до закрытия отчетного периода. Ходатайство, поступившее в нарушение указанного срока, подлежит рассмотрению в следующем отчетном периоде.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 10.04.2023 № 89 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
29. Субъекты предоставляют в уполномоченный орган и его территориальные органы, учетные сведения об обращениях, сообщениях, запросах, откликах и предложениях ежедневно путем выгрузки сведений из ИАС "Электронные обращения" в информационную систему уполномоченного органа.

30. Субъект "Электрондық жолданымдар" АТЖ-ға жолданымды, хабарламаларды, сұрау салуларды, пікірлер мен ұсыныстарды уақтылы тіркеуді, есепке алу карточкаларына енгізілетін мәліметтердің толықтығын, дұрыстығын қамтамасыз етеді.
31. "Электрондық жолданымдар" АТЖ-ға қол жетімділік болмаған жағдайда жолданым, хабарлама, сұрау салу, пікір және ұсыныс Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33339 болып тіркелді) бекітілген, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларына сәйкес қағаз журналдарда тіркеледі.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 05.12.2023 № 217 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. ТӨ-№1 нысанының есебін қалыптастыру тәртібі
32. "Электрондық жолданымдар" АТЖ-дан берілген ТЖ-1, АИ-1, ТЖ-2 нысандарының мәліметтері негізінде уәкілетті органның ақпараттық жүйелерінде осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Жолданымдарды, хабарламаларды, сұрау салулардың,пікірлерді, ұсыныстарды қарау туралы" ТӨ-№1 нысанының есебі (бұдан әрі – ТӨ-№1 есебі) қалыптастырылады.
ТӨ-№1 есебі электрондық нысанда уәкілетті органның орталық аппаратының автоматтандырылған режимінде қалыптастырылады.
ТӨ-№1 жиынтық есебі ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінде өсу нәтижесімен қалыптастырылады және оған Комитет төрағасы қол қояды.
Егер мерзімнің аяқталуы жұмыс істемейтін күнге түссе (демалыс, мереке), онда мерзімнің соңғы күні деп одан кейінгі келесі бірінші жұмыс күні есептеледі.
33. ТӨ-№1 есебінде негізгі жолданымға, хабарламаға, сұрау салуға, пікірге және ұсынысқа қосылған жолданым, хабарлама, сұрау салу, пікір мен ұсыныс, сондай-ақ басқа ақпараттық жүйелерге ауыстырылғандар көрсетілуге жатпайды.
34. № 1-ТӨ есеп мәліметтерінің дұрыстығы мен толықтығын қамтамасыз ету мақсатында субъектілер уәкілетті органмен бірлесіп ай сайын 1-ден 8-ге дейін келіп түскен жолданымдардың, хабарламалардың, сұрау салулардың, пікірлердің, ұсыныстардың саны және оларды қарау нәтижелері туралы салыстырып тексерулер жүргізеді.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 05.12.2023 № 217 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік органдарға,
жергілікті өзін-өзі басқару
органдарына, мемлекеттің
қатысуы жүз пайызды құрайтын
заңды тұлғаларға келіп түсетін
жолданымдарды тіркеу, есепке
алу, сондай-ақ "Электрондық
жолданымдар" ақпараттық
талдау жүйесін жүргізу
қағидаларының
1-қосымшасы
нысан
Жолданымды, хабарламаны, сұрау салуды, пікірді, ұсынысты тіркеу
1
Жолданымды, хабарламаны, сұрау салуды, пікірді, ұсынысты тіркеу нөмірі ____________________
2
Тіркеу күні 20 "___" жылғы "__"________
3
Жолданымды, хабарламаны, сұрау салуды, пікірді, ұсынысты тіркеген субъектінің атауы (анықтамалық бойынша)
4
Жолданымның, хабарламаның, сұрау салудың, пікірдің, ұсыныстың субъектісі (анықтамалық бойынша)
5
Бірегей нөмір ____ __________________________________________________________________
6
Жолданымның, хабарламаның, сұрау салудың, пікірдің, ұсыныстың нысаны (анықтамалық бойынша)
7
Жолданымның, хабарламаның, сұрау салудың, пікірдің, ұсыныстың тілі (анықтамалық бойынша)
8
Құжаттың түрі (анықтамалық бойынша)
9
Әкімшілік рәсімнің түрі (анықтамалық бойынша)
10
Іс-әрекеті шағымдалатын субъектінің атауы (әкімшілік актісі)___________________
11
Іс-әрекеті шағымдалатын лауазымды адамның тегі, аты-жөні (болған жағдайда)___________
12
Жолданым, хабарлама, сұрау салу, пікір, ұсыныс мәселесінің сипаты (анықтамалық бойынша)
13
Жолданымның, хабарламаның, сұрау салудың, пікірдің, ұсыныстың орындалу мерзімі 20 "___" жылғы "__"________
14
Жолданымның, хабарламаның, сұрау салудың, пікірдің, ұсыныстың мәні ____________________________________
Мемлекеттік органдарға,
жергілікті өзін-өзі басқару
органдарына, мемлекеттің
қатысуы жүз пайызды құрайтын
заңды тұлғаларға келіп түсетін
жолданымдарды тіркеу, есепке
алу, сондай-ақ "Электрондық
жолданымдар" ақпараттық
талдау жүйесін жүргізу
қағидаларының
2-қосымшасы
нысан
"Арыз иесі"
1
Жолданымның, хабарламаның, сұрау салудың, пікірдің, ұсыныстың тіркеу нөмірі ____________________
2
Жолданымды, хабарламаны, сұрау салуды, пікірді, ұсынысты тіркеген субъектінің атауы (анықтамалық бойынша)
3
Азаматтығы (анықтамалық бойынша)
4
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН) ______________________________________
5
Тегі _________________________________________________________________________________
6
Аты ______________________________________________________________________________________
7
Әкесінің аты (болған жағдайда)
8
Күні, айы, туған жылы ________ жылғы "___"____________________
9
Жынысы (анықтамалық бойынша)
10
Ұлты (анықтамалық бойынша)
11
Жасы __________________________________________________________________________________
12
Тұрғылықты мекенжайы республика __________________________________________________________
13
Тұрғылықты мекенжайы облыс___________________________________________________________
14
Тұрғылықты мекенжайы аудан _______________________________________________________________
15
Тұрғылықты мекенжайы елді мекен _________________________________________________________
16
Тұрғылықты мекенжайы көше_______________________________________________________________
17
Тұрғылықты мекенжайы үй_________________________________________________________________
18
Байланыс телефондары (үй, жұмыс. ұялы)

30. Субъект обеспечивает своевременность регистрации обращений, сообщений, запросов, откликов и предложений в ИАС "Электронные обращения", полноту, достоверность сведений вводимых в карточки учета.
31. В случае отсутствия доступа к ИАС "Электронные обращения" обращение, сообщение, запрос, отклик и предложение регистрируется в бумажных журналах в соответствии с Правилами документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33339).
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 05.12.2023 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок формирования отчета формы № 1-ОЛ
32. На основании сведений форм ОЛ-1, З-1, ОЛ-2, переданных из ИАС "Электронные обращения" в информационных системах уполномоченного органа, формируется отчет формы № 1-ОЛ "О рассмотрении обращений, сообщений, запросов, откликов, предложений" по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – отчет № 1- ОЛ).
Отчет № 1-ОЛ в электронном формате формируется в автоматизированном режиме центральным аппаратом уполномоченного органа.
Сводный отчет № 1-ОЛ формируется ежемесячно 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом, с нарастающим итогом и подписывается Председателем Комитета.
Если окончание срока приходится на нерабочий (выходной, праздничный) день, то последним днем срока считается первый, следующий за ним, рабочий день.
33. Не подлежат отражению в отчете № 1-ОЛ обращение, сообщение, запрос, отклик и предложение, приобщенное к основному обращению, сообщению, запросу, отклику и предложению, а также перенесенное в другие информационные системы.
34. В целях обеспечения достоверности и полноты сведений отчета № 1- ОЛ, субъекты совместно с уполномоченным органом ежемесячно с 1 по 8 число проводят сверки о количестве поступивших обращений, сообщений, запросов, откликов и предложений и результатах их рассмотрения.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 05.12.2023 № 217 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
регистрации, учету обращений,
поступающих в
государственные органы, органы
местного самоуправления,
юридические лица со
стопроцентным участием
государства, а также ведения
информационной аналитической
системы "Электронные
обращения"
форма
Регистрация обращения, сообщения, запроса, отклика, предложения
1
Регистрационный номер обращения, сообщения, запроса, отклика, предложения ____________________
2
Дата регистрации "__"________20 "___" года
3
Наименование субъекта зарегистрировавшего обращение, сообщение, запрос, отклик, предложение (по справочнику)
4
Субъект обращения, сообщения, запроса, отклика, предложения (по справочнику)
5
Уникальный номер______________________________________________________________________
6
Форма обращения, сообщения, запроса, отклика, предложения (по справочнику)
7
Язык обращения, сообщения, запроса, отклика, предложения (по справочнику)
8
Вид документа (по справочнику)
9
Вид административной процедуры (по справочнику)
10
Наименование субъекта, действия (административный акт) которого обжалуются ___________________
11
Фамилия, инициалы (при его наличии) должностного лица, действия которого обжалуются___________
12
Характер вопроса обращения, сообщения, запроса, отклика, предложения (по справочнику)
13
Срок исполнения обращения, сообщения, запроса, отклика, предложения "__"________20 "___" года
14
Суть обращения, сообщения, запроса, отклика, предложения____________________________________
Приложение 2 к Правилам
регистрации, учету обращений,
поступающих в
государственные органы, органы
местного самоуправления,
юридические лица со
стопроцентным участием
государства, а также ведения
информационной аналитической
системы "Электронные
обращения"
форма
Заявитель
1
Регистрационный номер обращения, сообщения, запроса, отклика, предложения____________________
2
Наименование субъекта зарегистрировавшего обращение, сообщение, запрос, отклик, предложение (по справочнику)
3
Гражданство (по справочнику)
4
Индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН) ______________________________________
5
Фамилия _________________________________________________________________________________
6
Имя______________________________________________________________________________________
7
Отчество (при его наличии)
8
Число, месяц, год рождения "___"____________________________года
9
Пол (по справочнику)
10
Национальность (по справочнику)
11
Возраст __________________________________________________________________________________
12
Адрес проживания республика ______________________________________________________________
13
Адрес проживания область__________________________________________________________________
14
Адрес проживания район ___________________________________________________________________
15
Адрес проживания населенный пункт_________________________________________________________
16
Адрес проживания улица____________________________________________________________________
17
Адрес проживания дом _____________________________________________________________________
18
Контактные телефоны (домашний, рабочий, мобильный)

Арыз иесіне Кодекстің 63-бабымен сәйкестендіру үшін хабарлама жіберілді (Кодекстің 64-бабының 6-бөлігі)
4.3
Кодекстің 63-бабына сәйкестендіру үшін мерзімі өткеннен кейін жолданымарыз иесіне қайтарылды (Кодекстің 64-бабының 7-бөлігі)
4.4
Басқа субъектіге құзыреті бойынша жіберілді (Кодекстің 65-бабы)
4.5
Жолданымға, хабарламаға, сұрау салуға, пікірге, ұсынысқа қосылды
4.6
Арыз иесінен жолданымды, хабарламаны, сұрау салуды, пікірді, ұсынысты кері қайтарып алу қабылданды (Кодекстің 64-бабының 9-бөлігі)
4.7
Тыңдауды өткізу туралы арыз иесіне хабарлама (хабархат) жіберілді. (Кодекстің 66-бабының 2-бөлігі)
4.8
Лауазымды адамға қарсылық білдіру (өздігінен бас тарту) (Кодекстің 67-бабы)
4.9
Арыз иесінің өкілі әкімшілік рәсімге түсті (Кодекстің 68-бабының 2-бөлігі)
4.10
Арыз иесінің өкілі шеттетілді (Кодекстің 68-бабының 5-бөлігі)
4.11
Тыңдау өткізілді (Кодекстің 73-бабының 1-бөлігі)
4.12
Тыңдау хаттамасына ескертпе қабылданды (Кодекстің 73-бабының 6-бөлігі)
4.13
Әкімшілік рәсім тоқтатылды (Кодекстің 77-бабы 1-бөлігінің 2) тармақшасы)
4.14
Қарау мерзімі "___"____________дейін ұзартылды
4.15
Әкімшілік акт қабылданды (Кодекстің 77-бабы 1-бөлігінің 1) тармақшасы)
4.16
Әкімшілік іспен танысу туралы өтінішхат мәлімденді (Кодекстің 75-бабының 1-бөлігі)
4.17
Қате жазулар немесе арифметикалық қателер түзетілді (Кодекстің 82-бабы)
4.18
Әкімшілік актінің күші бұзылды (Кодекстің 100-бабы 1-бөлігінің 1) тармақшасы)
4.19

Направлено уведомление заявителю для приведения в соответствие со статьей 63 Административного процедурно-процессуального кодекса (далее – Кодекс) (часть 6 статьи 64 Кодекса)
4.3
Возвращено заявителю после истечения срока для приведения в соответствие со статьей 63 Кодекса (часть 7 статьи 64 Кодекса)
4.4
Направлено другому субъекту по компетенции (статья 65 Кодекса)
4.5
Приобщен к обращению, сообщению, запросу, отклику, предложению
4.6
Принят отзыв обращения, сообщения, запроса, отклика, предложения от заявителя (часть 9 статьи 64 Кодекса)
4.7
Направлено уведомление (извещение) заявителю о проведении заслушивания (часть 2 статьи 66 Кодекса)
4.8
Принят отвод (самоотвод) должностного лица (статья 67 Кодекса)
4.9
Вступил в административную процедуру представитель заявителя (часть 2 статьи 68 Кодекса)
4.10
Представитель заявителя отстранен (часть 5 статьи 68 Кодекса)
4.11
Проведено заслушивание (часть 1 статьи 73 Кодекс)
4.12
Принято замечание на протокол заслушивание (часть 6 статьи 73 Кодекса)
4.13
Административная процедура прекращена (подпункт 2) части 1 статьи 77 Кодекса)
4.14
Срок рассмотрения продлен до "__"____________20___ года
4.15
Принят административный акт (подпункт 1) части 1 статьи 77 Кодекса)
4.16
Заявлено ходатайство об ознакомлении с административным делом (часть 1 статьи 75 Кодекса)
4.17
Исправлена описка или арифметическая ошибка (статья 82 Кодекса)
4.18
Административный акт отменен (подпункт 1) части 1 статьи 100 Кодекса)
4.19

Әкімшілік актінің күші бұзылды және жаңа әкімшілік акті қабылданды (Кодекстің 100-бабы 1-бөлігінің 2) тармақшасы)
4.20
Әкімшілік іс-әрекет жасалды (Кодекстің 100-бабы 1-бөлігінің 3) тармақшасы)
4.21
Шағым қанағаттандырусыз қалдырылды (Кодекстің 100-бабы 1-бөлігінің 4) тармақшасы)
4.22
Әкімшілік іс жол берілген бұзушылықтарды және оларды жою бойынша ұсыныстарды көрсете отырып әкімшілік рәсімді жүзеге асыру үшін әкімшілік акті, әкімшілік әрекет (әрекетсiздiк) шағымдалып жатқан әкімшілік органға жіберілді (Кодекстің 100-бабы 1-бөлігінің 5) тармақшасы)

Административный акт отменен и принят новый административный акт (подпункт 2) части 1 статьи 100 Кодекса)
4.20
Совершено административное действие (подпункт 3) части 1 статьи 100 Кодекса)
4.21
Жалоба оставлена без удовлетворения (подпункт 4) части 1 статьи 100 Кодекса)
4.22
Административное дело направлено в административный орган, чей административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются, для осуществления административной процедуры с указанием допущенных нарушений и предложениями по их устранению (подпункт 5) части 1 статьи 100 Кодекса)

4.23
Шағым қараусыз қалдырылды (Кодекстің 100-бабы 1-бөлігінің 6) тармақшасы)
4.24
Шағымды қарайтын органға шағым жіберілді (Кодекстің 91-бабының 4-бөлігі)
4.25
Хабарлама, сұрау салу, пікір, ұсыныс мәні бойынша жауап, оның ішінде ақпарат ұсынылды (Кодекстің 89-бабы 1-бөлігінің 1) тармақшасы)
4.26
Хабарлама, сұрау салу, пікір, ұсыныс назарға алынды (Кодекстің 89-бабы 1-бөлігі 2) тармақшасы)
4.27
Жауапты орындаушысы
Мемлекеттік органдарға,
жергілікті өзін-өзі басқару
органдарына, мемлекеттің
қатысуы жүз пайызды құрайтын
заңды тұлғаларға келіп түсетін
жолданымдарды тіркеу, есепке
алу, сондай-ақ "Электрондық
жолданымдар" ақпараттық
талдау жүйесін жүргізу
қағидаларының
5-қосымшасы
нысан
"Жолданымдарды, хабарламаларды, сұрау салуларды, пікірлерді, ұсыныстарды қарау туралы" 1-ТӨ есеп

4.23
Жалоба оставлена без рассмотрения (подпункт 6) части 1 статьи 100 Кодекса)
4.24
Жалоба направлена в орган, рассматривающий жалобу (часть 4 статьи 91 Кодекса)
4.25
Предоставлен ответ, в том числе информации, по существу сообщения, запроса, отклика, предложения (подпункт 1) части 1 статьи 89 Кодекса)
4.26
Сообщение, запрос, отклик, предложение принято к сведению (подпункт 2) части 1 статьи 89 Кодекса)
4.27
Ответственный исполнитель
Приложение 5
к Правилам регистрации, учету
обращений, поступающих
в государственные органы,
органы местного самоуправления,
юридические лица
со стопроцентным участием
государства, а также ведения
информационной аналитической
системы "Электронные обращения
форма
Отчет № 1-ОЛ "О рассмотрении обращений, сообщений, запросов, откликов, предложений"