"Жедел медициналық жәрдем, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-225/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 19 қаңтардағы № 11 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 20 қаңтарда № 31741 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жедел медициналық жәрдем, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-225/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21713 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодекс 121-бабының 4-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жедел медициналық жәрдем, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып көрсету қағидаларында:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жедел медициналық жәрдем, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 121-бабының 4-тармағына (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленді және жедел медициналық жәрдем, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен ұғымдар пайдаланылады:
1) арнайы дайындалған әуе кемесі – функционалдық мақсатына және пайдалану сипаттамаларына сәйкес медициналық көмек көрсету үшін жеке қолданылатын аппараттармен, аспаптармен, жабдықтармен, кешендермен, жүйелермен жарақтандырылған медициналық авиация желісі бойынша мамандандырылған операцияларды орындауға арналған әуе кемесі;
2) әуе кемесі (көлік) – жер (су) бетінен шағылысқан ауамен әрекеттесуді болғызбай, ауамен өзара әрекеттесу есебінен атмосферада қалықтайтын аппарат;
3) әуе кемесінің (көліктің) командирі – белгіленген тәртіппен тиісті оқудан өткен, ұшқыш куәлігі және осы үлгідегі әуе кемесін дербес басқару құқығына рұқсаты бар тұлға;
4) әуе компаниясы – азаматтық әуе кемелерін пайдаланушының сертификаты бар заңды тұлға;
5) бейінді маман – жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-225/2020 "Об утверждении правил оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 января 2023 года № 11. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 января 2023 года № 31741
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-225/2020 "Об утверждении правил оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21713) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 4 статьи 121 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и пунктом 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в правилах оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие правила оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации.
2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) специально подготовленное воздушное судно – воздушное судно, предназначенное для выполнения специализированных операций по линии медицинской авиации, оснащенное аппаратами, приборами, оборудованием, комплексами, системами, применяемыми отдельно для оказания медицинской помощи в соответствии с функциональным назначением и эксплуатационными характеристиками;
2) воздушное судно (транспорт) – аппарат, поддерживаемый в атмосфере за счет его взаимодействия с воздухом, исключая взаимодействие с воздухом, отраженным от земной (водной) поверхности;
3) командир воздушного судна (транспорта) – лицо, в установленном порядке прошедшее соответствующее обучение, имеющее свидетельство пилота и допуск на право самостоятельного управления воздушным судном данного типа;
4) авиакомпания – юридическое лицо, имеющее сертификат эксплуатанта гражданских воздушных судов;
5) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;

6) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
7) денсаулық сақтау субъектілері - денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жеке медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар;
8) жедел медициналық жәрдем (бұдан әрі – ЖМЖ) – өмірге қатер төндіретін жіті аурулар мен жай-күйлер кезінде, сондай-ақ оқиға орнында және (немесе) медициналық ұйымға бару жолында денсаулыққа елеулі зиянды болғызбау үшін шұғыл және кезек күттірмейтін нысандағы медициналық көмекті ұйымдастыру жүйесі;
9) жедел өтінім – әуекомпанияның және медициналық авиацияның мобильдік бригадасының ұшуын жүзеге асыру үшін негіз болып табылатын уәкілетті орган бекіткен нысан;
10) кезек күттірмейтін медициналық көмек – пациенттің өміріне анық қатер төндірмейтін, кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсетілетін медициналық көмек;
11) қашықтан көрсетілетін медициналық қызметтер – аурулар мен жарақаттардың диагностикасы, оларды емдеу, медициналық оңалту және олардың профилактикасы, медицина қызметкерлерінің өзара, жеке тұлғалармен және (немесе) олардың заңды өкілдерімен қашықтықтан өзара іс-қимыл жасауын, көрсетілген адамдарды сәйкестендіруді, сондай-ақ олар жасайтын әрекеттерді құжаттауды қамтамасыз ететін цифрлық технологиялар арқылы зерттеулер мен бағалауды жүргізу мақсатында медициналық көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
12) медициналық авиация – әуе көлігін тарта отырып, халыққа шұғыл нысанда жедел медициналық көмек беру;
13) медициналық авиацияның мобильдік бригадасы (бұдан әрі – МАМБ) – жедел медициналық жәрдем, сондай-ақ білікті бейінді мамандардың мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмегін тікелей көрсететін медициналық авиацияның құрылымдық-функционалдық бірлігі болып табылады;
14) медициналық авиацияның үйлестіруші дәрігері – жоғары медициналық білімі бар, маман сертификаты бар адам тиісті мамандық бойынша және медициналық авиация бөлімшесіне/бөлімшеден негізделген өтінімді қабылдауды/беруді ұйымдастырушы және жедел өтінімді орындау рәсімі;
15) медициналық бұйымдар – медициналық мақсаттағы бұйымдар және медициналық техника;

6) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее –уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
7) субъектами здравоохранения – являются организации здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью;
8) скорая медицинская помощь (далее – СМП) – система организации медицинской помощи в экстренной и неотложной форме при острых заболеваниях и состояниях, угрожающих жизни, а также для предотвращения существенного вреда здоровью на месте происшествия и (или) в пути следования в медицинскую организацию;
9) оперативная заявка – форма, утвержденная уполномоченным органом являющейся основанием для осуществления полета авиакомпании и мобильной бригады медицинской авиации;
10) неотложная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, не представляющих явную угрозу жизни пациента;
11) дистанционные медицинские услуги – предоставление медицинских услуг в целях диагностики, лечения, медицинской реабилитации и профилактики заболеваний и травм, проведения исследований и оценок посредством цифровых технологий, обеспечивающее дистанционное взаимодействие медицинских работников между собой, с физическими лицами и (или) их законными представителями, идентификацию указанных лиц, а также документирование совершаемых ими действий;
12) медицинская авиация – предоставление скорой медицинской помощи в экстренной форме населению с привлечением воздушного транспорта;
13) мобильная бригада медицинской авиации (далее – МБМА) – структурно-функциональная единица медицинской авиации, непосредственно оказывающая скорую медицинскую помощь, а также специализированную, в том числе высокотехнологичную медицинскую помощь квалифицированными профильными специалистами;
14) врач-координатор медицинской авиации – лицо, имеющее высшее медицинское образование, имеющий сертификат специалиста по соответствующей специальности и осуществляющее организацию приема/передачи обоснованной заявки в/из отделения медицинской авиации и процедуру по исполнению оперативной заявки;
15) медицинские изделия – изделия медицинского назначения и медицинская техника;

16) медициналық білім беру ұйымы – "Денсаулық сақтау" даярлық бағыттары бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымы;
17) медициналық көрсетілетін қызметтер – денсаулық сақтау субъектілерінің нақты адамға қатысты профилактикалық, диагностикалық, емдеу, оңалту немесе паллиативтік бағыты бар іс-қимылдары;
18) медициналық ұйым – негізгі қызметі медициналық көмек көрсету болып табылатын денсаулық сақтау ұйымы;
19) мобильді авиацияның мобильдік бригадасының дәрігері – жоғары медициналық білімі, "Жедел және кезек күттірмейтін медициналық жәрдем" және (немесе) "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер)" және (немесе) "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология, неонаталдық реанимация) (балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты бар тұлға;
20) мобильдік камера – аудио-бейне ақпаратты жазуға, сақтауға және көрсетуге арналған құрылғы;
21) пайдаланушы – азаматтық әуе кемелерін пайдаланумен айналысатын немесе осы салада өз қызметтерін ұсынатын жеке немесе заңды тұлға;
22) парамедик – алғашқы көмек көрсету бойынша кәсіптік даярлық курсынан өткен адам;
23) санитариялық автокөлік – пациенттерді, алып жүретін медицина персоналын, сондай-ақ кейіннен транспланттау үшін ағзалар (ағзалардың бөліктерін) мен тіндерді (тіндердің бөліктерін) тиісті медициналық ұйымдарға тасымалдауға арналған мамандандырылған жерүсті көлік құралы;
24) төтенше жағдай – адамдардың қаза табуына әкеліп соққан немесе әкеліп соғуы мүмкін, олардың денсаулығына, қоршаған ортаға нұқсан келтірген немесе келтіруі мүмкін, халықты едәуір дәрежеде материалдық шығындарға ұшыратып, тіршілік жағдайын бұзған немесе бұзуы мүмкін апат, қауіпті табиғи құбылыстар, апаттар, зілзала және басқа да жойқын құбылыстар салдарынан белгілі бір аумақта туындаған жағдай;
25) төтенше жағдай – азаматтардың, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың құқықтары мен бостандықтарына, сондай-ақ заңды тұлғалардың құқықтарына жекелеген шектеулер белгілеуге жол беретін және оларға қосымша міндеттер жүктейтін, азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын қорғау мүддесінде ғана қолданылатын және мемлекеттік органдар, ұйымдар қызметінің ерекше құқықтық режимін білдіретін уақытша шара;
26) трансплантаттау – ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) организмнің басқа жеріне немесе басқа организмге ауыстырып салу;
27) тұрақты рейс – авиакомпания белгілеген және жариялаған кестеге сәйкес орындалатын рейс;

16) организация медицинского образования – организация образования, реализующая образовательные программы по направлениям подготовки "Здравоохранение";
17) медицинские услуги – действия субъектов здравоохранения, имеющие профилактическую, диагностическую, лечебную, реабилитационную и паллиативную направленность по отношению к конкретному человеку;
18) медицинская организация – организация здравоохранения, основной деятельностью которой является оказание медицинской помощи;
19) врач мобильной бригады мобильной авиации – лицо, имеющее высшее медицинское образование, сертификат специалиста по специальности "Скорая и неотложная медицинская помощь" и (или) "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)" и (или) "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальная реанимация) (детская)";
20) мобильная камера – устройство, предназначенное для записи, хранения и воспроизведения аудио-видеоинформации;
21) эксплуатант – физическое или юридическое лицо, занимающееся эксплуатацией гражданских воздушных судов или предлагающее свои услуги в этой области;
22) парамедик - лицо прошедшее курс профессиональной подготовки по оказанию первой помощи;
23) санитарный автотранспорт – специализированное наземное транспортное средство, предназначенное для транспортировки пациентов, сопровождающего медицинского персонала, также органов (части органов) и тканей (части ткани) для последующей трансплантации в соответствующую медицинскую организацию;
24) чрезвычайная ситуация – обстановка на определенной территории, сложившаяся в результате аварии, пожара, вредного воздействия опасных производственных факторов, опасного природного явления, катастрофы, стихийного или иного бедствия, которые могут повлечь или повлекли за собой человеческие жертвы, вред здоровью людей или окружающей среде, значительный материальный ущерб и нарушение условий жизнедеятельности людей;
25) чрезвычайное положение – временная мера, применяемая исключительно в интересах обеспечения безопасности граждан и защиты конституционного строя Республики Казахстан и представляющая собой особый правовой режим деятельности государственных органов, организаций, допускающий установление отдельных ограничений прав и свобод граждан, иностранцев и лиц без гражданства, а также прав юридических лиц и возлагающий на них дополнительные обязанности;
26) трансплантация – пересадка органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) на другое место в организме или в другой организм;
27) регулярный рейс – рейс, выполняемый в соответствии с установленным и опубликованным авиакомпанией расписанием;

28) үйлестіруші ұйым – "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 134-бабы 2-тармағының 5) тармақшасы негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес айқындалған заңды тұлға;
29) хабардар етілген келісім – адамның медициналық көмек алуға және (немесе) оның шешім қабылдауы үшін маңызы бар медициналық көмектің және (немесе) зерттеудің барлық аспектісі туралы ақпаратты алғаннан кейін нақты зерттеуге қатысуға өз келісімін жазбаша ерікті түрде растау рәсімі. Хабардар етілген жазбаша келісім Кодекстің 1-бабы 279) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ресімделеді;
30) шұғыл медициналық көмек – денсаулыққа елеулі зиянды болғызбау және (немесе) өмірге төнген қатерді жою үшін кезек күттірмейтін медициналық араласуды қажет ететін кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсетілетін медициналық көмек.
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ЖМЖ станциясы (бұдан әрі – ЖМЖС) стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қабылдау бөлімшелері және медициналық қызметтер көрсететін әуе кемелері конструкторлық және техникалық сипаттамалары бойынша біркелкі медициналық жабдықпен жарақтандырылады. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ЖМЖ станциясы медициналық ақпараттық жүйелерге қол жеткізуін немесе Үйлестіруші ұйым үшін ақпараттық жүйлермен интеграциялануын қамтамасыз етеді.
4. "Жедел медициналық жәрдемді шақырту" мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін жеке тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) жедел медициналық жәрдем көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) "103" нөміріне қоңырау соғады немесе мобильдік қосымшаларды (мессенджерлер, чат-боттар) оның ішінде геолокацияны көрсете отырып пайдаланады.
"Жедел медициналық жәрдемді шақыру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізеді.
Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіні бекіткен немесе өзгерткен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 23-бабының 2-тармағына сәйкес Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде мемлекеттік сараптама ұйымы "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына көрсетілетін қызметті берушіге тиісті нормативтік құқықтық актіні әділет органдарында мемлекеттік тіркегеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

28) координирующая организация – юридическое лицо, определенное в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан на основании подпункта 5) пункта 2 статьи 134 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе";
29) информированное согласие – процедура письменного добровольного подтверждения лицом своего согласия на получение медицинской помощи и (или) участие в конкретном исследовании после получения информации обо всех значимых для принятия им решения аспектах медицинской помощи и (или) исследования. Информированное письменное согласие оформляется по форме, утвержденной уполномоченным органом согласно подпункту 279) статьи 1 Кодекса;
30) экстренная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, требующих безотлагательного медицинского вмешательства для предотвращения существенного вреда здоровью и (или) устранения угрозы жизни".
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Станции СМП (далее – ССМП) областей, городов республиканского значения и столицы, приемные отделения медицинских организаций, оказывающих стационарную помощь и воздушные суда, оказывающие медицинские услуги оснащаются медицинским оборудованием, единообразные по конструкторским и техническим характеристикам. ССМП областей, городов республиканского значения и столицы предоставляют доступ к медицинским информационным системам или обеспечивают интеграцию с медицинскими информационными системами для Координирующей организации.
4. Для получения государственной услуги "Вызов скорой медицинской помощи" физическое лицо (далее – услугополучатель) звонит на номер "103" субъектов здравоохранения, оказывающих скорую медицинскую помощь (далее – услугодатель), либо использует мобильные приложения (мессенджеры, чат-боты), в том числе с указанием геолокации.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Вызов скорой медицинской помощи" изложен в приложении 1 к настоящим Правилам.
Услугодатель вносит данные о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных услугах.
Услугодатель в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственной услуги, актуализируют информацию о порядке ее оказания и направляют в Единый контакт-центр в соответствии с пунктом 2 статьи 23 Закона о государственных услугах.
При внесений изменений и (или) дополнений в настоящие Правила государственная экспертная организация направляет оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" услугодателю информацию о таких изменениях и (или) дополнениях в течение 10 (десяти) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Жедел медициналық жәрдемді құрамы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес айқындалған фельдшерлік және мамандандырылған (дәрігерлік) бригадалар көрсетеді.
ЖМЖ станциялары жанындағы мамандарды шұғыл медициналық көмек көрсетудің практикалық дағдыларына, коммуникативтік дағдыларға және стресске төзімділік негіздеріне үздіксіз негізде оқыту қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын және танылған аккредиттеу органдарының тізіліміне енгізілген аккредиттеу органдарында институционалдық аккредиттеуден өткен білім және ғылым ұйымдарымен жүзеге асырылады.
Денсаулық сақтау саласындағы мамандардың білім мен дағдылардың қосымша көлемін алуы Кодекстің 221-бабының 6-тармағына сәйкес қосымша және бейресми білім беру бағдарламалары арқылы жүзеге асырылады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Ауылдық елді мекендерде ЖМЖ шақыртуларына қызмет көрсету үшін ЖМЖС аудандық кіші станциясының диспетчері жақын жердегі медициналық ұйымдардың мамандары мен санитариялық автокөлікті тартады.
Жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша елді мекендерде ЖМЖ функциялары "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 149571 болып тіркелген) сәйкес бірлесіп орындау шарты арқылы (бұдан әрі – Сатып алу қағидалары) жедел медициналық жәрдем көрсетуге лицензиясы бар медициналық ұйымдарға немесе денсаулық сақтау субъектілеріне "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-қосымшасының 15-жолына сәйкес беріледі.
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. 4-жеделділік санатындағы шақыртуларға МСАК ұйымы жанындағы ЖМЖ бөлімшесі деңгейінде фельдшерлік бригадалар қызмет көрсетеді. Жиырма мың адамнан кем тіркелген халқы бар МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында 4-жеделділік санатындағы шақыртуларға қызмет көрсету "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-қосымшасының 15-жолына сәйкес осы қызметті ЖМЖ көрсетуге лицензиясы бар медициналық ұйымдарға немесе денсаулық сақтау субъектілеріне аутсорсингке беру арқылы жол беріледі.
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Бірінші топтың пациенттері одан әрі мамандандырылған медициналық көмек алу үшін жедел медициналық жәрдем бригадасымен қабылдау бөлімшесіне жеткізіледі.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. СМП оказывается фельдшерскими и специализированными (врачебными) бригадами, состав которых определен согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Обучение специалистов на непрерывной основе при станциях СМП практическим навыкам оказания экстренной медицинской помощи, коммуникативным навыкам и основам стрессоустойчивости осуществляется организациями образования и науки, реализующих образовательные программы дополнительного образования и прошедших институциональную аккредитацию в аккредитационных органах, внесенных в реестр признанных аккредитационных органов.
Получение специалистами в области здравоохранения дополнительных компетенции осуществляется по программам дополнительного и неформального образования в соответствии с пунктом 6 статьи 221 Кодекса.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. В сельских населенных пунктах для обслуживания вызовов СМП диспетчером районной подстанции ССМП привлекаются специалисты и санитарный автотранспорт ближайших медицинских организаций.
По решению местных исполнительных органов в населенных пунктах функции СМП передаются через договор соисполнения в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-242/2020 "Об утверждении правил закупа услуг у субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 149571) (далее – Правила закупа) медицинским организациям или субъектам здравоохранения, имеющие лицензию на оказание скорой медицинской помощи, в соответствии со строкой 15 приложения 1 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Вызовы 4 категории срочности обслуживаются на уровне отделения СМП при организации ПМСП фельдшерскими бригадами. В организациях здравоохранения, оказывающих ПМСП с прикрепленным населением менее двадцати тысяч человек, обслуживание вызовов 4 категории срочности допускается путем передачи данной услуги в аутсорсинг в медицинские организации или субъекты здравоохранения, имеющие лицензию на оказание СМП, в соответствии со строкой 15 приложения 1 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях.
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Пациент первой группы доставляется бригадой скорой медицинской помощи в приемное отделение для дальнейшего получения специализированной медицинской помощи.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:

"41. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ЖМЖС халықтың жүгінуін ескере отырып, 10 мың және одан аз тұрғынға 1 бригада есебінен, МСАК ұйымдары жанындағы ЖМЖ бөлімшелері – 35 мын және одан аз тұрғындарға жарақтандырылады. Санитариялық автокөлік радиобайланыс және навигациялық жүйемен жабдықталады.";
47 және 48-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың ЖМЖС осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес медициналық бұйымдармен және дәрілік заттармен қамтамасыз етіледі және қажетті қоры бар.
ЖМЖ бригадаларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында ЖМЖС мамандары пациенттерге қызмет көрсету орындарында және пациентті қабылдау бөлімшесінің медициналық персоналына бергенге дейін стационарға тасымалдау барысында қоршаған жағдайды аудио-бейне жазуға арналған мобильді камералармен жарақтандырылады.
Медициналық бұйымдармен және дәрілік заттармен (бұдан әрі – МБ және ДЗ) ЖМЖ бригадасы жоғарыда көрсетілген қосымшаға сәйкес кезекшілікті шақырту алдында қамтамасыз етіледі. Әрбір жұмсалатын препарат АБЖ-да тіркеледі және медициналық жәшіктерді жинақтау бөлімінде немесе станцияның/қосалқы станцияның жанармай құю кабинетінде жинақталады. Кейін ДЗ және МБ қабылдау беру журналындағы үзінді көшірмелер арқылы ЖМК басқа ауысымына беріледі.
48. ЖМЖ қызметтерінің қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін облыстың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының шешімі бойынша жетуі қиын елді мекендерде (жол жабындыларының болмауы, таулы жер, биік жар, маусымдық табиғи-климаттық жағдайлар), медициналық көмекке қол жеткізуден алыс учаскелерде облыстық және қалалық ЖМЖС қосымша қосалқы станциялары (бөлімшелері) құрылады.
Халық саны 100 000 (жүз мың) адамнан асатын моноқалаларда жергілікті атқарушы органдардың қарауы бойынша ЖМЖ дербес станциялары ұйымдастырылады.
Дәрігерлік бригадалардың саны жалпы санының кемінде 25% құрайды, бригадалардың құрамына:
қарқынды терапияның мамандандырылған (дәрігерлік) бригадалары, оның ішінде балалар;
бейінді бригадалар (кардиологиялық, педиатриялық) кіреді.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Медициналық авиация бөлімшесі Кодекстің 121-бабының 2-тармағына сәйкес санитариялық автокөлік арқылы өңірлік және өңіраралық деңгейлерде медициналық қызметтер көрсетеді.
Медициналық авиация бөлімшесінің санитариялық автокөлігін пайдалану үшін негіздер:
пациент тұрған жердегі медициналық ұйымда медициналық бұйымдардың және (немесе) тиісті біліктілігі бар мамандардың болмауына медициналық көмек көрсету мүмкін болмаған кезде;
медициналық көмек көрсетудің екінші және үшінші деңгейлеріндегі мамандарды межелі жерге жеткізу қажет болған кезде;
пациент тұрған жердегі медициналық көмек көрсету мүмкін болмаған және тиімсіз болған кезде пациентті медициналық көмек көрсетудің екінші және үшінші деңгейлеріндегі медициналық ұйымдарға тасымалдау үшін;
кейіннен трансплантаттау үшін ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) алу бойынша бейінді маманды (мамандарды) донордың/пациенттің орналасқан орны бойынша әуежайдан медициналық ұйымға дейін және бос санитариялық автокөлік болған кезде кері тасымалдау үшін көрсетіледі;
пациентті және МАМБ әуе кемесінде өтінімді орындау кезінде әуежайдан медициналық ұйымға санитариялық автокөлікпен және кері тасымалдау болып табылады.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"41. ССМП областей, городов республиканского значения и столицы оснащаются из расчета 1 бригада на 10 тысяч и менее населения, отделения СМП при организации ПМСП – 1 бригада на 35 тысяч и менее, с учетом обращаемости населения. Санитарный автотранспорт оснащается радиосвязью и навигационной системой.";
пункты 47 и 48 изложить в следующей редакции:
"47. ССМП областей, городов республиканского значения и столицы обеспечиваются медицинскими изделиями и лекарственными средствами согласно приложению 5 к настоящим правилам и имеют необходимый запас.
Для обеспечения безопасности бригад СМП специалисты ССМП оснащаются мобильными камерами для аудио-видео фиксации окружающей обстановки на местах обслуживания пациентов и по ходу транспортировки пациента в стационар до передачи медицинскому персоналу приемного отделения.
Медицинскими изделиями и лекарственными средствами (далее – МИ и ЛС) бригада СМП обеспечивается перед вызовом дежурств согласно вышеуказанному приложению. Каждый расходуемый препарат фиксируется в АСУ и комплектуется в отделе по укомплектованию медицинских ящиков или в заправочном кабинете станции/подстанции. После передается в другую смену СМП через выписки в журнале приема передачи МИ и ЛС.
48. Для обеспечения доступности услуг СМП населению, по решению местных органов государственного управления здравоохранения области в труднодоступных населенных пунктах (отсутствие дорожных покрытий, горная местность, крутые подъемы, сезонные природно-климатические условия), участках, отдаленных от доступа медицинской помощи, создаются дополнительные подстанции (отделения) областных и городских ССМП.
В моногородах с численностью населения от 100 000 (сто тысяч) человек по усмотрению местных исполнительных органов организуются самостоятельные станции СМП.
Количество врачебных бригад составляет не менее 25% от общего количество бригад в состав в которых входят:
специализированные (врачебные) бригады интенсивной терапии, в том числе детскому населению;
профильные бригады (кардиологические, педиатрические).";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. Отделение медицинской авиации оказывает медицинские услуги на региональном и межрегиональном уровнях посредством санитарного автотранспорта в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Кодекса.
Основаниями для использования санитарного автотранспорта отделения медицинской авиации являются:
при невозможности оказания медицинской помощи из-за отсутствия медицинских изделий и (или) специалистов соответствующей квалификации в медицинской организации по месту нахождения пациента;
при необходимости доставки специалистов вторичного и третичного уровней оказания медицинской помощи к месту назначения;
для транспортировки пациента в медицинские организации вторичного и третичного уровней оказания медицинской помощи при невозможности и неэффективности оказания медицинской помощи по месту нахождения пациента;
для транспортировки профильного специалиста по изъятию органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) для последующей трансплантации, с аэропорта до медицинской организации по месту нахождения пациента и обратно при наличии свободного санитарного автотранспорта;
транспортировка пациента и МБМА санитарным автотранспортом с аэропорта в медицинскую организацию и обратно при выполнении заявки на воздушном судне.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:

"53. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның жұмыскерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына шағым беріледі.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" ҚР Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсететін көрсетілетін қызметті берушінің атына тікелей келіп түскен қызметті алушының мемлекеттік қызметті шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны бойынша алуға болады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды сотқа дейінгі тәртіппен қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті берушіге беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған қызметті беруші шағым келіп түскен күннен бастап оны және әкімшілік істі үш жұмыс күнінен кешіктірмей шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, егер ол үш жұмыс күні ішінде шешімді не шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын өзге де әкімшілік әрекетті қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы. Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.";
55 және 56-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Медициналық авиация нысанында медициналық көмек көрсету үшін негіздер:
медициналық авиация нысанында медициналық көмекті қажет ететін пациенттің медициналық картасынан көшірме;
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Үйлестіруші ұйымның диспетчеріне медициналық авиация бөлімшесінің үйлестіруші-дәрігерінің өтінімі (бұдан әрі – Өтінім);
өтінім стационарлық пациенттің медициналық картасының үзіндісінен (бұдан әрі – көшірмеден үзінді) және/немесе медициналық авиация бөлімшесінің үйлестіруші–дәрігерінің өтінімі және/немесе үйлестіруші дәрігерден медициналық авиация желісі бойынша шұғыл медициналық көмек көрсетуді қажет ететін пациенттің болуы туралы ауызша ақпарат, кейіннен үзінді көшірме беріледі;
шұғыл жағдайларда жазбаша растаумен уәкілетті органның ауызша тапсырмасы;
ЖМЖ қызметінен және басқа да шұғыл қызметтерден шақыртулар болып табылады.

"53. Жалоба на решения, действия (бездействие) услугодателя и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг подается услугодателю.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес непосредственно оказывающего государственную услугу услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал допускается получение информации о порядке обжалования по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Рассмотрение жалобы в досудебном порядке по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю, чье решение, действие (бездействие) обжалуется.
Услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе. Если иное не предусмотрено законом, то обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.";
пункты 55 и 56 изложить в следующей редакции:
"55. Основаниями для предоставления медицинской помощи в форме медицинской авиации являются:
выписка из медицинской карты пациента, нуждающегося в медицинской помощи в форме медицинской авиации;
заявка врача-координатора отделения медицинской авиации диспетчеру Координирующей организации (далее – Заявка) по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
заявка состоит из выписки медицинской карты стационарного пациента (далее - Выписка) и/или заявки врача-координатора отделения медицинской авиации и/или устной информации от врача-координатора о наличии пациента, нуждающегося в оказании экстренной медицинской помощи по линии медицинской авиации, с последующим предоставлением Выписки;
в экстренных случаях устное поручение уполномоченного органа, с письменным подтверждением;
вызов от службы СМП и экстренных служб.

56. Үйлестіруші ұйымда және медициналық авиация бөлімшелерінде тәуліктік диспетчерлік посттар ұйымдастырылады, олар өзара, медициналық ұйымдармен, әуе кемелерін пайдаланушылармен, әуе кемелерінің ұшқыштарымен, МАМБ үнемі байланыс жүргізеді.
Үйлестіруші ұйым:
ЖМЖ ұйымдары мен медициналық авиация бөлімшелерінің қызметін, ЖМЖ станциялары мен республикалық және облыстық деңгейдегі денсаулық сақтау ұйымдары арасындағы өзара іс-қимылға мониторинг және үйлестіруді жүзеге асырады;
жол-көлік оқиғалары мен табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарын жою жөніндегі медициналық-санитариялық және эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу кезінде ішкі істер органдары мен Апаттар медицинасы орталығының бөлімшелерімен өзара іс-қимылды ұйымдастырады;
электронды-сандық картада барлық санитариялық автокөліктер мен санитариялық авиакөліктердің жүруіне GPS-мониторинг жүргізеді;
оқыту-тренингтік орталықта жедел және кезек күттірмейтін көмек көрсетудің халықаралық стандарттары бойынша оқыту ұйымдастырады.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Медициналық авиация бөлімшесінің диспетчері:
медициналық авиация нысанындағы медициналық көмекті қажет ететін пациенттің келіп түскен медициналық құжаттамасын зерделейді, пациенттің жай-күйін нақтылау үшін қосымша деректерді, қашықтықтан көрсетілетін медициналық қызметтердің нәтижелерін, пациенттің динамикадағы жай-күйі туралы ақпаратты сұратады, медициналық көмек көлемін айқындайды;
үйлестіруші ұйымның диспетчерлік қызметіне ұсыну үшін өтінім қалыптастырады;
үйлестіруші ұйымның аға дәрігерімен МАМБ құрамын келіседі және бекітеді, өңірлердің медициналық ұйымдарынан білікті бейінді мамандардың ақпараттандырылған келісімін ала отырып, медициналық көрсетілімдер бойынша қалыптастырады;
әуежай өкілдерімен медициналық авиацияның санитариялық автокөлігінің әуежай перронына кедергісіз кіруі және шығуы туралы мәселені келіседі және медициналық ұйымдармен өзара байланысты қамтамасыз етеді;
санитариялық автокөлікте пациентті МАМБ медициналық ұйымнан әуежайға және әуе кемесінің өзге де орналасқан жеріне дейін тасымалдауды ұйымдастырады;
МАМБ келген кезде қарсы алуды және қабылдаушы медициналық ұйымға алып жүруді ұйымдастырады;
МАМБ спутниктік бақылаудың дербес модульдері, сондай-ақ үш өлшемді-навигациялық жүйемен жарақтандырылған әуе көлігі арқылы МАМБ-тың жерүсті санитариялық көлігімен жүріп-тұру бағытын қадағалайды, жедел өтінімді орындау аяқталғаннан кейін әуе кемесінің командирімен бірлесіп орындау туралы ақпаратты үйлестіруші ұйымға ұсынады;
МАМБ және әуе кемесінің трекерлік-навигациялық жүйесіне мониторингті жүзеге асырады;
төтенше жағдайлардың туындауы туралы ақпарат келіп түскен кезде Үйлестіруші ұйымның ахуал орталығы диспетчерін ақпараттандырады.";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

56. В Координирующей организации и в отделениях медицинской авиации организуются круглосуточные диспетчерские посты, которые осуществляют постоянную связь между собой, медицинскими организациями, эксплуатантами воздушных судов, пилотами воздушных судов, МБМА.
Координирующая организация осуществляет:
мониторинг и координацию деятельности организаций СМП и отделении медицинской авиации, взаимодействие между станциями СМП и организациями здравоохранения республиканского и областного уровня;
организацию взаимодействия с подразделениями органов внутренних дел и Центра медицины катастроф при проведении медико-санитарных и противоэпидемических мероприятий по ликвидации последствий дорожно-транспортных происшествий и чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
GPS-мониторинг передвижения всего санитарного автотранспорта и санитарного авиатранспорта на электронно-цифровой карте;
обучение по международным стандартам оказания скорой и неотложной помощи в учебно-тренинговом центре.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. Диспетчер отделения медицинской авиации:
изучает поступившую медицинскую документацию пациента, нуждающегося в медицинской помощи в форме медицинской авиации, для уточнения состояния пациента запрашивает дополнительные данные, результаты дистанционных медицинских услуг, информацию о состоянии пациента в динамике, определяет объем медицинской помощи;
формирует заявку для предоставления в диспетчерскую службу Координирующей организации;
согласовывает со старшим врачом Координирующей организации и утверждает состав МБМА, формирует по медицинским показаниям квалифицированных профильных специалистов из медицинских организаций региона с получением их информированного согласия;
обеспечивает взаимодействие с медицинскими организациями и с представителями аэропорта о беспрепятственном въезде и выезде на перрон аэропорта санитарного автотранспорта отделения медицинской авиации;
организовывает транспортировку пациента, МБМА санитарным автотранспортом от медицинской организации до аэропорта и иного места нахождения воздушного судна;
организовывает встречу МБМА по прибытию и сопровождение в принимающую медицинскую организацию;
запрашивает информацию у принимающей медицинской организации о прибытии МБМА к месту назначения и текущее состояние пациента;
отслеживает маршрут передвижения МБМА наземным санитарным транспортом, посредством автономных модулей спутникового контроля МБМА, а также воздушным транспортом, оснащенным трекерно-навигационной системой, после завершения выполнения оперативной заявки совместно с командиром воздушного судна предоставляет информацию об исполнении в координирующую организацию;
осуществляет мониторинг трекерно-навигационной системой МБМА и воздушного судна;
при поступлении информации о случаях возникновении чрезвычайных ситуаций информирует диспетчера ситуационного центра Координирующей организации.";
пункт 60 изложить в следующей редакции:

"60. Жедел медициналық жәрдем қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын Үйлестіруші ұйымның аға дәрігері, оның ішінде өтінім түскен кезде медициналық авиацияны тарта отырып:
медициналық авиация бөлімшесінің диспетчерінен келіп түскен өтініммен, пациенттің медициналық құжаттамасымен танысады, пациенттің ағымдағы жай-күйін бағалайды, өтінімнің негіздемесін (медициналық көмектің мақсаты, түрі, қашықтықтан көрсетілетін медициналық қызметтердің нәтижелері) талдайды, пациенттің жай-күйін нақтылау үшін медициналық авиация бөлімшесінің диспетчерінен қосымша деректерді сұратады, Қазақстан Республикасының тиісті өңіріндегі әуе кемесін пайдаланушының мүмкіндіктерін бағалайды;
азаматтық авиацияның тұрақты рейстерін пайдалана отырып, операция, орналасқан жері бойынша немесе пациенттің өміріне қауіп төнген кезде бетпе-бет консультация жүргізу үшін білікті бейінді мамандарды тасымалдауды ұйымдастырады;
қажетті медициналық көмектің түріне сәйкес пациентті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың медициналық ұйымдарына тасымалдау орындылығын, шұғыл медициналық көмек көрсету көлемін және тасымалдау кезінде тәуекелдердің пайда болу дәрежесін айқындайды және авиациялық қызметтерге жедел өтінімді орындауды ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралар жүргізеді;
қабылдаушы медициналық ұйымды алдын ала нақтылаумен пациентті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың медициналық ұйымдарына тасымалдауды ұйымдастырады;
медициналық көрсетілімдер бойынша МАМБ қалыптастырады, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың медициналық ұйымдарынан және медициналық білім беру ұйымдарынан білікті бейінді маманды тартады;
медициналық авиация бөлімшесі ұсынған ақпарат бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың медициналық ұйымдарынан тартылған білікті бейінді маман мен МАМБ құрамын келіседі;
ара қашықтық ұзақтығын, ұшу бағытын, әуе кемесінің түрін анықтайды, кемесін таңдау кезінде пациенттерді тасымалдауға арналған және жабдықтың стационарлық ең аз тізбесімен жабдықталған әуе кемелері басымдылық тәртіппен қаралады;
әуе кемесін пайдаланушымен ұшу уақыты мен күнін келіседі және жедел өтінім береді;
әуежай өкілдерімен медициналық авиацияның санитариялық автокөлігінің әуежай перронына кедергісіз кіруі және шығуы туралы мәселені келіседі;
санитариялық автокөлікте пациентті, МАМБ-ты облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың медициналық ұйымдарынан әуежайға дейін және кері тасымалдауды ұйымдастырады;
әуе кемесімен пациентті аудандық, облыстық және республикалық деңгейде бір медициналық ұйымнан екіншісіне бейіні бойынша тасымалдауды ұйымдастырады;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың медициналық ұйымдарынан кейіннен транспланаттау үшін ағзаларды (ағзаның бөлігін) және тіндерді (тіннің бөлігін) алу және кері қайтару бойынша білікті бейінді маманды (мамандарды) әуе кемесінде жеткізуді ұйымдастырады;
жедел өтінімді орындау барысына кедергі келтіретін жағдайлар (техникалық, ұйымдастырушылық, метерологиялық факторлар) туындаған кезде Үйлестіруші ұйымның басшылығын уақтылы хабардар етеді;
Үйлестіруші ұйымның басшылығын және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органды төтенше жағдайлар туралы хабардар етеді.
Аға дәрігер жедел өтінімнің орындалуын қалыптастырады және ұйымдастырады.";

"60. Старший врач Координирующей организации: осуществляющей координацию деятельности скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации при поступлении заявки:
ознакамливается с заявкой, поступившей от диспетчера отделения медицинской авиации, медицинской документацией пациента, оценивает текущее состояние пациента, анализирует обоснование заявки (цель, вид, результаты дистанционных медицинских услуг, для уточнения состояния пациента запрашивает дополнительные данные от диспетчера отделения медицинской авиации, оценивает возможности эксплуатанта воздушного судна в соответствующем регионе Республики Казахстан;
организовывает транспортировку квалифицированного профильного специалиста для проведения операции, очной консультации по месту нахождения или при угрозе жизни пациента с использованием регулярных рейсов гражданской авиации;
определяет в соответствии с видом необходимой медицинской помощи, а также целесообразность транспортировки пациента в медицинские организации областей, городов республиканского значения и столицы, объем оказания экстренной медицинской помощи и степень возникновения рисков при транспортировке и проводит мероприятия по организации выполнения оперативной заявки на авиационные услуги;
организовывает транспортировку пациента в медицинские организации областей, городов республиканского значения и столицы, с предварительным согласованием у принимающей медицинской организации;
формирует МБМА, по медицинским показаниям, привлекает квалифицированного профильного специалиста из медицинских организации, городов республиканского значения и столицы и организаций медицинского образования;
согласовывает состав МБМА и привлеченного квалифицированного профильного специалиста из медицинских организаций областей, городов республиканского значения и столицы по представленной информации отделения медицинской авиации;
определяет дальность расстояния, маршрут полета, тип воздушного судна при выборе воздушного судна в приоритетном порядке рассматриваются воздушные судна, предназначенные для транспортировки пациентов и оснащенные стационарным минимальным перечнем оборудования;
согласовывает с эксплуатантом воздушного судна время и дату вылета и подает оперативную заявку;
согласовывает вопрос с представителями аэропорта о беспрепятственном въезде и выезде на перрон аэропорта санитарного автотранспорта медицинской авиации;
организовывает транспортировку пациента и МБМА санитарным автотранспортом из медицинских организации, городов республиканского значения и столицы до аэропорта и обратно;
организовывает транспортировку пациента воздушным судном на районном, областном и республиканском уровне по профилю из одной медицинской организации в другую;
организовывает доставку на воздушном судне квалифицированного профильного специалиста от медицинских организации областей, городов республиканского значения и столицы по изъятию органов (части органов) и тканей (части ткани) для последующей трансплантации и обратно;
информирует своевременно руководство Координирующей организации при возникновении ситуаций, способных привести к срыву хода выполнения оперативной заявки (технические, организационные, метеорологические факторы);
докладывает руководству Координирующей организации и уполномоченному органу при поступлении информации о случаях возникновении чрезвычайных ситуаций.
Старший врач формирует и организует выполнение оперативной заявки.";

62, 63 және 64-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Медициналық авиация нысанында медициналық көмек ұсыну білікті бейінді мамандарды межелі жерге жеткізу не пациентті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың медициналық ұйымдарына тасымалдау арқылы жүзеге асырылады.
63. Медициналық авиация нысанындағы медициналық көмек кейіннен медициналық қорытынды ұсынумен қашықтықтан көрсетілетін медициналық қызметтерді пайдаланатын консультацияны, пациентті тасымалдауды, бетпе-бет консультация жүргізу және (немесе) орнында операция жасау мақсатында білікті бейінді маманды тасымалдауды қамтиды.
64. Мамандырылған немесе арнайы дайындалған әуе кемелерін пайдалану арқылы медициналық авиация нысанында медициналық көмекті көрсету негіздері:
жетуі қиын кезінде (жолдардың болмауы, таулы жер, қажетті медициналық көмектен алыс орналасқан шалғай елді мекендер (учаскелер) және т.б.);
пациенттің орналасқан жеріндегі медициналық ұйымда медициналық бұйымдардың және (немесе) білікті бейінді маманның жетіспеушілігінен медициналық көмек көрсету мүмкін болмаған кезде;
ЖМЖ көшпелі бригадаларына жер үсті және су көлік түрлерімен медициналық тасымалдауды жүзеге асыру мүмкіндік бермейтін оқиғалар кезінде медициналық көмек көрсету;
жерүсті көлігімен және "Азаматтық авиацияда жолаушыларға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 6 маусымдағы № 329 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15323 болып тіркелген) сәйкес және медициналық ұйымның хаты негізінде азаматтық авиацияның тұрақты рейстерінің әуе кемелерімен тасымалдау мүмкін болмаған кезде және медициналық ұйым хатының негізінде тұрғылықты жері бойынша медициналық ұйымдарда одан әрі емдеуді жалғастыру үшін, медициналық алып жүруді қажет ететін, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың медициналық ұйымдарына мамандандырылған, жоғары технологиялық медициналық көмек алған пациентті тасымалдау. Пациентті тасымалдау осы өңірдің медициналық авиация бөлімшесінен медициналық авиацияны тарта отырып, ауырлық жай-күйі бойынша республикалық маңызы бар қалалардың және астананың медициналық ұйымы дәрігерінің алып жүруімен медициналық қызмет көрсетуге өтінім болған кезде ұйымдастырылады және 18 жасқа дейінгі баланы бір туысының алып жүруіне жол беріледі;
уәкілетті органның хатына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың медициналық ұйымдарына шетелдік медициналық ұйымдардағы, дербес тыныс алмай, комада жатқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен қандастарды; медициналық сүйемелдеуге мұқтаж, жағдайы жер үсті көлігімен және азаматтық авиацияның тұрақты рейстерінің әуе кемелерімен тасымалдауға мүмкіндік бермейтін жазатайым оқиға мен жарақаттардан зардап шеккендерді бір туысының алып жүруіне жол беріледі;
төтенше жағдай туындаған, төтенше жағдай енгізілген кезде шетелде стационарлық емделуде жүрген Қазақстан Республикасының азаматтарын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың медициналық ұйымдарына тасымалдау;
медициналық көмек көрсету және зертханалық зерттеу үшін биологиялық материалдарды, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдары бар жүктерді жеткізу;
уәкілетті органның жазбаша тапсырмасына сәйкес МАМБ-ты, комиссия мүшелерін медициналық-санитариялық салдарларды жою, республикалық деңгейде карантин жариялау бойынша төтенше жағдайлар орындарына және кері жеткізу;
медициналық көмек көрсету (медициналық жабдықтардың және (немесе) білікті бейінді маманның болмауына байланысты пациенттің орналасқан жері бойынша медициналық ұйымда (консультация және (немесе) операция, ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) алу үшін білікті бейінді маманды жеткізу және кері алып келу;
мемлекеттік тапсырмадан тыс шарттық талаптармен тасымалдау болып табылады.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Медициналық авиация нысанында медициналық көмекті Үйлестіруші ұйым мен денсаулық сақтау субъектілері, сондай-ақ медициналық білім беру ұйымдары арасында жасалған медициналық қызметтерді сатып алу шарттары негізінде көрсетіледі.
Сатып алу қағидаларына сәйкес, денсаулық сақтау субъектілері және (немесе) медициналық білім беру ұйымы медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты бойынша көрсетілетін қызметтердің бір бөлігін орындау үшін бірлесіп орындаушылармен бірлесіп орындау шарттарын, медициналық қызметке қолда бар лицензияларды және (немесе) тиісті медициналық көрсетілетін қызметтерді көрсету құқығын растайтын оларға қосымшаларды жасасады.";
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 62, 63 и 64 изложить в следующей редакции:
"62. Предоставление медицинской помощи в форме медицинской авиации осуществляется путем доставки квалифицированного профильного специалиста к месту назначения либо транспортировки пациента в медицинские организации областей, городов республиканского значения и столицы.
63. Медицинская помощь в форме медицинской авиации включает консультацию с использованием дистанционных медицинских услуг с последующим предоставлением медицинского заключения, транспортировку пациента, транспортировку квалифицированного профильного специалиста с целью проведения очной консультации и (или) для проведения операции на месте.
64. Основаниями для оказания медицинской помощи в форме медицинской авиации с использованием специализированного или специально подготовленного воздушного судна являются:
трудная доступность (отсутствие дорожных покрытий, горная местность, населенные пункты (участки), отдаленные от доступа медицинской помощи);
невозможность оказания медицинской помощи из-за отсутствия медицинских изделий и (или) квалифицированного профильного специалиста, в медицинской организации по месту нахождения пациента;
оказание медицинской помощи при происшествиях, масштаб которых не позволяет выездным бригадам СМП осуществить медицинскую транспортировку наземными и водными видами транспорта;
транспортировка пациента, получившего специализированную, в том числе высокотехнологичную медицинскую помощь в медицинских организациях городов республиканского значения и столицы, нуждающегося в медицинском сопровождении, для дальнейшего продолжения лечения в медицинских организациях по месту проживания, при невозможности транспортировки наземным транспортом и на воздушном судне регулярных рейсов гражданской авиации, в соответствии с приказом Министра по инвестициями развитию Республики Казахстан от 6 июня 2017 года № 329 "Об утверждении правил оказания медицинской помощи пассажирам в гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15323) и на основании письма медицинской организации. Транспортировка пациента организовывается при наличии заявки из отделения медицинской авиации данного региона на оказание медицинской услуги с привлечением медицинской авиации, в сопровождении врача медицинской организации городов республиканского значения и столицы и допускается сопровождение одним родственником ребенка до 18 лет;
транспортировка, согласно письму уполномоченного органа, в медицинские организации областей, городов республиканского значения и столицы граждан Республики Казахстан и кандасов, находящихся в зарубежных медицинских организациях, без самостоятельного дыхания, в коме; пациентов, нуждающихся в медицинском сопровождении, пострадавших от несчастного случая и травм, состояние которых не позволяет транспортировку наземным транспортом и на воздушном судне регулярных рейсов гражданской авиации, допускается сопровождение одним родственником;
транспортировка, при возникновении чрезвычайной ситуации, введении чрезвычайного положения в медицинские организации областей, городов республиканского значения и столицы граждан Республики Казахстан, находящихся на стационарном лечении за рубежом;
перевозка биоматериалов для оказания медицинской помощи и лабораторного исследования, грузов с лекарственными средствами и медицинскими изделиями;
доставка МБМА, членов комиссии в места чрезвычайной ситуации по ликвидации медико-санитарных последствий, объявлении карантина на республиканском уровне и обратно согласно письменному поручению уполномоченного органа;
доставка квалифицированного профильного специалиста для оказания медицинской помощи (консультация и (или) операция, изъятия органов (части органов) и (или) тканей (части тканей) в медицинскую организацию по месту нахождения пациента из-за отсутствия медицинского оборудования и (или) квалифицированного профильного специалиста и обратно;
транспортировка на договорных условиях вне государственного задания.";
пункт 70 изложить в следующей редакции:
"70. Медицинская помощь в форме медицинской авиации оказывается на основании заключенных договоров закупа медицинских услуг между Координирующей организации и субъектами здравоохранения, а также организациями медицинского образования.
Субъекты здравоохранения и (или) организация медицинского образования для исполнения части услуг по договору закупа медицинских услуг заключают договора соисполнения со соисполнителями, имеющиеся лицензии на медицинскую деятельность и (или) приложений к ним, подтверждающих право на оказание соответствующих медицинских услуг согласно с Правилами закупа.";
пункт 72 изложить в следующей редакции:

"72. Қашықтықтан көрсетілетін медициналық қызметтерді Үйлестіруші ұйым білікті бейінді маманды тарта отырып, білікті медициналық қорытынды алу үшін, емдеу тәсілін және медициналық авиация нысанында медициналық көмекке көрсетілімдерді айқындау үшін денсаулық сақтау субъектілері, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы медициналық білім беру және ғылым ұйымдары ұйымдастырады.";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
7-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 19 қаңтардағы
№ 11 бұйрығына
1 қосымша
Жедел медициналық жәрдем,
оның ішінде медициналық
авиацияны тарта отырып,
көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Жедел медициналық көмек шақырту" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізімі
1
Қызмет берушінің атауы
Денсаулық сақтау субъектілері.
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Денсаулық сақтау субъектілері, ұялы байланыс абоненттік құрылғысы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі

"72. Дистанционные медицинские услуги организуются Координирующей организацией, субъектами здравоохранения, а также организациями медицинского образования и науки в области здравоохранения с привлечением квалифицированного профильного специалиста для получения квалифицированного медицинского заключения, определения тактики лечения и показаний в медицинской помощи в форме медицинской авиации.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 7 изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) направление настоящего приказа в акционерное общество "Национальные информационные технологии", некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан", местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 19 января 2023 года № 11
Приложение 1
к Правилам оказания скорой
медицинской помощи,
в том числе с привлечением
медицинской авиации
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Вызов скорой медицинской помощи"
1
Наименование услугодателя
Субъекты здравоохранения.
2
Способы предоставления государственной услуги
Субъекты здравоохранения, абонентское устройство сотовой связи.
3
Срок оказания государственной услуги

Диспетчер шақыртуды алған сәттен бастап оны өңдеу уақыты бес минутты құрайды, оның ішінде шақыртудың жеделділік санаты бойынша іріктеу жүргізіледі. Жедел медициналық жәрдемді шақыртудың жеделділік санатының тізбесіне сәйкес диспетчерден шақыртуды алған сәттен бастап пациенттің тұрған жеріне дейін бригаданың келу уақыты (10 минуттан 60 минутқа дейін).
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз түрінде/электронды.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жедел медициналық көмек шақырту.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі
Тәулік бойы
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтер

Время обработки вызова с момента его получения диспетчером составляет пять минут, в течение которого проводится сортировка по категории срочности вызова. Время прибытия бригады до места нахождения пациента с момента получения вызова от диспетчера согласно перечню категорий срочности вызовов скорой медицинской помощи (от 10 минут до 60 минут).
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная/электронная.
5
Результат оказания государственной услуги
Вызов скорой медицинской помощи.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
Круглосуточно.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Сведения, необходимые для оказания государственной услуги

1) пациенттің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жасы және жынысы;
2) пациенттің жай-күйі бойынша деректер және жазатайым оқиғаның, жарақаттанудың немесе аурудың мән-жайлары;
3) мекенжайы мен телефоны, сондай-ақ пациенттің орналасқан орнына жол жүру жөніндегі болжамды деректер.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Көзделмеген.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Денсаулық жай-күйінің бұзылуы жағдайында азаматтардан "103" нөмірі бойынша шақыртулар.
Бұйрыққа 2-қосымша
Жедел медициналық жәрдем
көрсету, оның ішінде
медициналық авиацияны
тарта отырып, көрсету
қағидаларына
2-қосымша
"2. Шақыртуларды қабылдау, өңдеу және беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру:
1. "103" пультіне шақырту түседі.
2. Республика бойынша бірыңғай "Жедел медициналық жәрдем станциясы" дыбыстық жазбасы қосылады, сөйлесуіңіз жазылады.
3. Тұтқаны диспетчер көтереді, ол:
1) қысқаша сәлемдеседі (өзінің қызметтік нөмірін, болмаған жағдайда – өзінің тегін айтуға);
2) шақыртудың нақты мекенжайын және байланыс телефонын айқындайды;
3) көшедегі пациентке шақырылған жағдайда жалпыға белгілі бағдарларды (көшелер қиылысы, әкімшілік ғимараттар) нақтылайды;
4) байланыс телефонымен (қала, ұялы) жедел көмекті шақырушының деректерін нақтылайды;
5) шақырушыға сауал қояды: пациенттің жай-күйі және ауру жағдайлары немесе жазатайы оқиға жағдайлары туралы қысқаша деректер;
6) егер шақырушыға пациенттің немесе зардап шегушінің төлқұжат деректері белгісіз болса, оның жынысын, шамамен жасын көрсетіледі;
7) шақырту себебін айқындайды;
8) шақыртуды жазып, шақырушыға шақыртуды қабылдау уақытын және екінші рет өзінің қызмет нөмірін, Т.А.Ә (болған кезде) хабарлайды.
4. Диспетчер шақыртуды қабылдағаннан кейін шақырушыға мынадай:
1) ЖМЖ бригадасына пациентке немесе зардап шегушіге кедергісіз жол жүру және қолжетімділікті қамтамасыз ету;
2) ЖМЖ шақырылған бригадасын пәтерге (жеке секторға) кірер жерде немесе кіреберісте қарсы алуды ұйымдастыру;
3) медициналық көмек көрсету және стационарға тасымалдау үшін қажетті жағдайлар жасау нұсқауларын береді.
5. Шақыртуды қабылдағаннан кейін диспетчер қойылған сұрақтарға толық жауап алып, мекенжайды қайталайды және шақырушыға: "Сіздің шақыруыңыз қабылданды, күтіңіз", - деп жауап береді.
6. Жиналған ақпаратты диспетчер шақыртуларды АБЖ тіркейді, ол автоматты түрде уақыт хронометражын (шақыруларды қабылдау, беру және шақыртуға ЖМЖ бригадасының шығу уақыты), диспетчердің Т.А.Ә (болған кезде) жазып, шақыртудың реттік нөмірін белгілейді.

1) фамилия, имя, отчество (при его наличии), возраст и пол пациента;
2) данные по состоянию пациента и обстоятельства несчастного случая, травмы или заболевания;
3) адрес и телефон, а также ориентировочные данные по проезду к месту нахождения пациента.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Не предусмотрено.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Вызовы от граждан при нарушении состояния здоровья принимаются по номеру "103".Скачать
Приложение 2 приказу
Приложение 2
к Правилам оказания скорой
медицинской помощи, в том
числе с привлечением
медицинской авиации
Организация работы по приему, обработке и передаче вызова:
1. Поступает звонок на пульт "103".
2. Включается единая по республике звуковая запись "Станция скорой медицинской помощи", разговор записывается.
3. Трубку поднимает диспетчер, который:
1) произносит краткое приветствие (называет свой служебный номер, при отсутствии – свою фамилию);
2) определяет точный адрес вызова и контактный телефон;
3) при вызове к пациенту, находящемся на улице, уточняет общеизвестные ориентиры (перекресток улиц, административные здания);
4) уточняет данные вызывающего скорую помощь с контактным телефоном (городской, мобильный);
5) опрашивает вызывающего: краткие данные по состоянию пациента и обстоятельствам заболевания или несчастного случая;
6) если вызывающему неизвестны паспортные данные пациента или пострадавшего, то указывается его пол, приблизительный возраст;
7) определяет повод вызова;
8) записав вызов, сообщает вызывающему время приема вызова и вторично называет свой служебный номер, Ф.И.О (при наличии).
4. После приема вызова диспетчер дает следующие указания вызывающему:
1) обеспечить бригаде СМП беспрепятственный проезд и доступ к пациенту или пострадавшему;
2) организовать встречу вызванной бригады СМП у входа в квартиру (частный сектор) или подъезда;
3) создать необходимые условия для оказания медицинской помощи и транспортировки в стационар.
5. После приема вызова диспетчер, получив полноценные ответы на заданные вопросы, повторяет адрес и отвечает вызывающему: "Ваш вызов принят, ожидайте".
6. Собранную информацию диспетчер фиксирует в АСУ вызовами, которая автоматически устанавливает порядковый номер вызова с записью хронометража времени (время приема, передачи вызова и выезда бригады СМП на вызов), Ф.И.О (при наличии) диспетчера.

7. Диспетчер жедел жағдайды ескере отырып, жақын маңдағы бос ЖМЖ бригадасына дереу шақырту жібереді.
8. ЖМЖ-ның бос бригадалары болмаған жағдайда келіп түскен шақырту күтуге кейінге қалдырылады, содан кейін босаған ЖМЖ бригадасына беріледі.
9. 1-2-жеделділік санаттағы шақыртулар келіп түскен және ЖМЖ бос бригадасы болмаған жағдайда жеделділік санаты бойынша төмен шақырту жеделділік санаты бойынша жоғары шақыртуға қызмет көрсету үшін алынады (күту режиміне ауысады).
10. Шақыртуды кешіктірген жағдайда және шақырушының қайталап шақыртулары кезінде пациентті күтілетін кешігу немесе ЖМЖ/МСАК жанындағы ЖМЖ бригадасының шығуын күту туралы хабарлауға, ЖМЖ бригадасы келгенге дейін нұсқаулықтарды беруге міндетті.
11. Пациенттің өміріне қауіп төнетін жағдайлар кезінде диспетчер "Шақыртуды ұстап тұру" режиміне көшеді.
12. ЖМЖ бригадасы келгенге дейін диспетчер шақыртушыға мынадай кезек күттірмейтін жағдайларда: жүрек қызметі тоқтаған кезде, тыныс алу функциясының жеткіліксіздігінде, жүрек-қантамыры жеткіліксіздігінде, ересектерде, балаларда және жаңа туған нәрестелерде жоғарғы тыныс алу жолына бөгде зат түскенде; жіті коронарлық синдром кезінде, ми қан айналымының жіті бұзылуында, гипертониялық криз кезінде, гипо-гипергликемиялық жай-күйінде. есінен танғанда, қан кету, құрысулар кезінде, үйде босану кезінде телефон арқылы консультация береді.
13. Шақыртуды қабылдау жөніндегі диспетчер шақыруды АБЖ бағдарламасында қоңырауды ұстап тұру кезеңі тіркелген негізгі картаның нөмірі көрсетілген қосымша консультация беру картасын жасайды.
14. Ең көп түсу кезеңінде шақырту келіп түскен кезде (сағат 18-00-ден 00-00-ге дейін) шақыртуға үздіксіз қызмет көрсетуді сақтау үшін диспетчер шақыртуларды ЖМЖ бригадасының шығу және келу уақытының нормативіне сәйкес аумақтық учаске бойынша оңтайлы бөлуді жүргізеді.
15. Компьютердегі электрондық нұсқадағы ақпаратты ЖМЖ диспетчерлік қызметінің басшылығы мен аға дәрігері бақылайды.
16. Шақырту ЖМЖ бригадасының қызмет көрсетуін жатпайтын жағдайларда, диспетчер МСАК-ға жүгінуді ұсынады немесе дәрігердің пациентке белсенді келуі үшін оның жұмыс сағатында МСАК ұйымына шақыртуды қайта жібереді. МСАК-тың жұмыс уақытынан тыс диспетчер шақыртуды 4-жеделділік санаты ретінде анықтайды және МСАК жанындағы ЖМЖ бөлімшесінің бригадасына шақырту жібереді.
17. Егер шақырту өртпен, апатпен және (немесе) басқа да ТЖ байланысты болса (криминалдық сипатты қоса алғанда) диспетчер диспетчерлік қызметтің аға дәрігеріне, ЖМЖС басшылығына (бекітілген хабарландыру сызбасы бойынша) және жедел қызметтерге ("101", "102", "104", "112") баяндауға міндетті.

7. Диспетчер незамедлительно передает вызов свободной близлежащей бригаде СМП с учетом оперативной обстановки.
8. При отсутствии свободных бригад СМП поступивший вызов откладывается на ожидание, затем передается освободившейся бригаде СМП.
9. При поступлении вызовов 1-2 категории срочности и отсутствии свободной бригады СМП вызов ниже по категории срочности снимается (переходит на режим ожидания) для обслуживания категории срочности выше.
10. При задержке вызова и повторных звонках вызывающего диспетчер обязан информировать пациента о предполагаемой задержке или ожидании выезда бригады СМП или отделения СМП при организации ПМСП на вызов, дать рекомендации до прибытия бригады СМП.
11. При жизнеугрожающих состояниях пациента диспетчер переключается на режим "Удержание звонка".
12. До приезда бригады СМП диспетчер проводит консультирование вызывающего по телефону при следующих неотложных состояниях: остановке сердечной деятельности, дыхательной недостаточности, сердечно сосудистой недостаточности, попадании в верхний дыхательный путь инородного тела у взрослых, детей и новорожденных, остром коронарном синдроме, остром нарушении мозгового кровообращения, гипертоническом кризе, гипо-гипергликемическом состоянии, потере сознания, кровотечении, судорогах, домашних родах.
13. Диспетчер по приему вызова в программе АСУ вызовами создает дополнительную консультативную карту с фиксацией номера основной карты, в котором зафиксирован период удержания звонка.
14. При поступлении вызова в период наибольшего поступления (с 18-00 ч. до 00-00 ч.) для соблюдения непрерывного обслуживания вызова диспетчер производит оптимальное распределение вызовов по территориальному участку согласно нормативу времени выезда и доезда бригады СМП.
15. Информация в электронном варианте на компьютере контролируется руководством и старшим врачом диспетчерской службы СМП.
16. При вызове не подлежащих обслуживанию бригадой СМП, диспетчер рекомендует обратиться в организацию ПМСП, либо переадресовывает вызов в организацию ПМСП в часы его работы для активного посещения пациента врачом. Вне часов работы организации ПМСП диспетчер определяет вызов как 4 категорию срочности и направляет вызов бригаде отделения СМП при организации ПМСП.
17. При вызове связанной с пожаром, аварией и (или) другой ЧС (включая криминальный характер) диспетчер обязан доложить старшему врачу диспетчерской службы, руководству ССМП (по утвержденной схеме оповещения) и в оперативные службы ("101", "102", "104", "112").

18. Шақыртуды қабылдау кезінде диспетчер әдептілік ережелерін сақтай отырып, сыпайы түрде диалог жүргізуге, барынша мұқият болуға, қажетті сұрақтарды нақты қоюға және шақыртуды тіркеу картасын дұрыс толтыру үшін толық жауаптарға қол жеткізуге міндетті.
19. Диспетчер мен шақыртушының арасындағы барлық телефон әңгімелері компьютерде электрондық жазба нұсқасында кемінде 2 жыл сақталады.
20. Компьютердегі электронды нұсқадағы ақпаратты ЖМЖ диспетчерлік қызметінің бастығы мен аға дәрігері бақылайды.
Бұйрыққа 3-қосымша
Жедел медициналық жәрдем
көрсету, оның ішінде
медициналық авиацияны тарта
отырып, көрсету қағидаларына
3-қосымша
Фельдшерлік және мамандандырылған (дәрігерлік) бригаданың құрамы:
1. Шақырту жеделділік санаттарына байланысты фельдшерлік бригаданың құрамына:
1) бір фельдшер;
парамедик (немесе) жүргізуші.
2) екі фельдшер;
парамедик (немесе) жүргізуші.
2. Мамандандырылған (дәрігерлік) бригаданың құрамына:
дәрігер;
фельдшер;
парамедик (немесе) жүргізуші кіреді.

18. При приеме вызова диспетчер ведет диалог в вежливой корректной форме с соблюдением правил этики, предельно внимательный, четко ставит нужные вопросы и добивается исчерпывающих ответов для правильного заполнения карты регистрации вызова.
19. Телефонные разговоры между диспетчером и вызывающим хранятся в электронном варианте записи в архиве на компьютере не менее 2 лет.
20. Информация в электронном варианте на компьютере контролируется начальником и старшим врачом диспетчерской службы СМП.
Приложение 3 приказу
Приложение 3
к Правилам оказания скорой
медицинской помощи,
в том числе с привлечением
медицинской авиации
Состав фельдшерской и специализированной (врачебной) бригады:
1. В состав фельдшерской бригады в зависимости от категорий срочности вызова входят:
1) один фельдшер;
парамедик (или) водитель.
2) два фельдшера;
парамедик (или) водитель.
2. В состав специализированной (врачебной) бригады входят:
врач;
фельдшер;
парамедик (или) водитель.

Санитариялық автокөліктің жүргізушілері "Медициналық білімі жоқ, оның ішінде тиісті даярлықтан және алғашқы көмек көрсету стандартынан өткен адамдарға алғашқы көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-269/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21814 болып тіркелген) сәйкес алғашқы көмек көрсету дағдыларына тиісті даярлықтан, оқытудан өтеді.
Бұйрыққа 4-қосымша
Жедел медициналық жәрдем
көрсету, оның ішінде
медициналық авиацияны тарта
отырып, көрсету қағидаларына
4-қосымша
Жедел медициналық жәрдем бойынша шақыртулардың жеделділік санаттарының тізбесі
Санаттың сипаттамасы
Коды
Шақыртудың себебі
1 2 3
1.1 - жеделділік санаты (бригаданың келу уақыты 10 минутқа дейін)
Өміріне тікелей қауіп төнетін жедел медициналық жәрдемді талап ететін пациенттің жай-күйі
1.1
Есінен тану (кез-келген генез)
1.2
Тыныс алуының тоқтауы
1.3
Жүрек қызметінің тоқтауы
1.4
Тыныс алу жолдарындағы бөгде дене
1.5
Шок
1.6
Құрысқақ
1.7
Кеуде қуысындағы ауырсыну
1.8
Парездер мен плегиялар (алғаш туындаған)
1.9
Қан кетумен көптеген зақымданулар мен жарақаттар
1.10
Қан кетумен жарақат
1.11
Қан кетумен оқшауланған жарақат (бас, мойын)
1.12
Ауқымды күйік пен үсік
1.13
Жануарлар мен жәндіктердің тістеп (шағып) алуы (анафилаксиялық шоктың даму қаупі)
1.14
Электрожарақат
1.15
Қан құсу
1.16
Асқынулары бар босанулар
1.17
Одан әрі траспланттау үшін тіндерді (тіндердің бөліктерін), ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) тасымалдау
1.18
Төтенше жағдайлар
2 - жеделділік санаты (бригаданың келу уақыты 15 минутқа дейін)
Өміріне әлеуетті қауіп төнетін медициналық көмекті қажет ететін пациенттің жай-күйі
2.1
Одан әрі жабырқаңқы жағдай үрдісі бар естің бұзылуы
2.2
Сыртқы тыныс алудың айқын бұзылулары
2.3
Жүрек ритмінің бұзылуы
2.4
Гемодинамикасы тұрақсыз. Шок, асқынған криз дамуының жоғары қаупі
2.5
Жоғары температура жағдайындағы бөртпе
2.6
Қан кетумен оқшауланған жарақат
2.7
Улы заттармен улану
2.8
Атипиялық аурулар (жіті коронарлық синдромға күдіктену)
2.9
Жүкті әйелдердің бас ауруы
2.10
Әртүрлі этиологиядағы психоз
3 - жеделділік санаты (бригаданың келу уақыты 30 минутқа дейін)
Денсаулығына әлеуетті қауіп төнетін медициналық көмекті қажет ететін пациенттің жай-күйі
3.1
Қан кетусіз оқшауланған жарақат
3.2
Іштің ауруы (іштің қатты ауруы)
3.3
3 жасқа дейінгі балалар мен жүкті әйелдердегі 38º С жоғары температура
3.4
Физиологиялық босанулар
3.5
Жүкті әйелдердің іш ауруы (жүктілікті тоқтату қаупі)
3.6
Балалардағы шектелген күйік пен үсу.
3.7.
Құсу + сусызданудың ауыр белгілерімен сұйық нәжіс
4 - жеделділік санаты (бригаданың келу уақыты 60 минутқа дейін)
Науқастың өмірі мен денсаулығына тікелей қаупі жоқ жіті аурулардан немесе созылмалы аурулардың өршуінен туындаған, ағзалар мен жүйелердің кенеттен және айқын бұзылуларынсыз пациенттің жай-күйі
4.1
Жіті аурулар немесе өмірге қауіптің айқын белгілерінсіз созылмалы аурулардың асқынуы
4.2
Терінің және теріастының жіті қабынған және аллергиялық аурулары
4.3
Жеңіл жарақаттар (терең емес жарақаттар, күйіктер, соғып алу, жара)
4.4
Созылмалы аурулардың салдарынан ауырсыну синдромы
4.5
Құсу + сусызданудың жеңіл белгілерімен сұйық нәжіс
4.6
Жүкті әйелдердің құсуы (12 аптаға дейін)
4.7
Несеп шығару жүйесі ағзаларының созылмалы ауруларынан туындаған несептің жіті жүрмей қалуы
4.8
Қан аралас несеп
4.9
Босанулардан, жасанды түсіктерден кейінгі қабыну аурулары

Водители санитарного автотранспорта, проходят соответствующую подготовку, обучение навыкам оказания первой помощи в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-269/2020 "Об утверждении Правил оказания первой помощи лицами без медицинского образования, в том числе прошедшими соответствующую подготовку и Стандарта оказания первой помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21814).
Приложение 4 приказу
Приложение 4
к Правилам оказания скорой
медицинской помощи,
в том числе с привлечением
медицинской авиации
Перечень категорий срочности вызовов скорой медицинской помощи
Описание категории
Код
Причина вызова
1
2
3
1. Категория срочности 1 (время прибытия бригады - до 10 минут)
Состояние пациента, представляющее непосредственную угрозу жизни, требующее немедленной медицинской помощи
1.1
Потеря сознания (любого генеза)
1.2
Остановка дыхания
1.3
Остановка сердечной деятельности
1.4
Инородное тело дыхательных путей
1.5
Шок
1.6
Судороги
1.7
Боли в груди
1.8
Парезы и плегии (впервые возникшие)
1.9
Множественные травмы и ранения с кровотечением
1.10
Ранения с кровотечением
1.11
Изолированная травма (головы, шеи) с кровотечением
1.12
Обширные ожоги и обморожения
1.13
Укусы (ужаления) животных и насекомых (угроза развития анафилактического шока)
1.14
Электротравма
1.15
Рвота с кровью
1.16
Роды с осложнениями
1.17
Транспортировка ткани (части ткани), органов (части органов) для последующей трансплантации
1.18
Чрезвычайные ситуации
2. Категория срочности 2 (время прибытия бригады до 15 минут)
Состояние пациента, представляющее потенциальную угрозу жизни, требующее медицинскую помощь
2.1
Сознание нарушено, с тенденцией к дальнейшему угнетению
2.2
Выраженные нарушения внешнего дыхания
2.3
Нарушение ритма сердца
2.4
Гемодинамика нестабильна. Высокий риск развития шока, осложненного криза
2.5
Сыпь на фоне высокой температуры
2.6
Изолированная травма с кровотечением
2.7
Отравление токсическими веществами
2.8
Атипичные боли (подозрение на острый коронарный синдром)
2.9
Головная боль у беременных
2.10
Психоз различной этиологии
3. Категория срочности 3 (время прибытия бригады до 30 минут)
Состояние пациента, представляющую потенциальную угрозу для здоровья, требующее медицинскую помощь
3.1
Изолированная травма без кровотечения
3.2
Боли в животе (острый живот)
3.3
Высокая температура выше 38º С у детей до 3 лет и у беременных
3.4
Физиологические роды
3.5
Боли в животе у беременных (угроза прерывания беременности)
3.6
Ограниченные ожоги и обморожения у детей
3.7
Рвота + жидкий стул с легкими признаками обезвоживания
4. Категория срочности 4 (время прибытия бригады до 60 минут)
Состояние пациента, вызванное острым заболеванием или обострением хронического заболевания, без внезапных и выраженных нарушений органов и систем, при отсутствии непосредственной угрозы жизни и здоровью больного.
4.1
Острые заболевания или обострения хронических заболеваний, без явных признаков угрозы жизни
4.2
Острые воспалительные и аллергические заболевания кожи и подкожной клетчатки
4.3
Легкие травмы (неглубокие раны, ожоги, ушибы, ссадины)
4.4
Болевой синдром, вызванный хроническим заболеванием
4.5
Рвота + жидкий стул с легкими признаками обезвоживания
4.6
Рвота у беременных (до 12 недель)
4.7
Острая задержка мочи, вызванная хроническими заболеваниями органов мочевыделительной системы
4.8
Моча с примесью крови
4.9
Воспалительные заболевания после родов, абортов

4.10
Тыныс алу жолдарынан басқа бөгде денелер
4.11
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек немесе стационар жағдайларында медициналық манипуляцияларды жүргізуді талап ететін өзге де жағдайлар
4.12
Жануарлар мен жәндіктердің тістеп (шағып) алуы
4.13
Артериялық гипертензия (криздің асқынуынсыз)
4.14
Өздігінен түспейтін жоғары температура
Бұйрыққа 5-қосымша
Жедел медициналық жәрдем
көрсету, оның ішінде
медициналық авиацияны тарта
отырып, көрсету
қағидаларына
7-қосымша
Үйлестіруші ұйым мен медициналық авиация бөлімшесінің дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың ең төмен тізбесі.
АХЖ коды
Фармакологиялық топ (ХПА)
Дәрілік түрі
A
Асқазан жолы және зат алмасу
A03
Асқазан ішек жолы тарапынан болған функциялық бұзылуларды емдеу препараттар
A03B
Итжидек және оның туындылары
A03BA
Инжидек алкалоидтары, үштік аминдер
А03ВА01
Атропин
A03BA01
Атропин сульфаты
1 мг/мл инъекцияға арналған ерітінді
A03F
Асқазан ішек жолы моторикасын ынталандырғыштар
A03FA01
Метоклопрамид
A03FA01
Метоклопрамид
2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 0,5%
B01AB
Гепарин және оның туындылары
B01AB01
Натрий гепарині
B01AB01
Натрий гепарині
5000 БІР/мл 5 мл инъекцияға арналған ерітінді
B02B
K дәрумені және басқа да қан тоқтатқыштар
B02BX
Жүйелі падалануға арналған басқа да қан тоқтатын препараттар
B02BX01
Этамзилат
B02BX01
Этамзилат
2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 12,5%
B05
Плазма алмастыратын және перфузиялық ерітінділер
B05A
Қан препараты
B05AA
Қан плазмасы препараты және плазма алмастыратын препараттар
B05AA06
Сукцинилирленген желатин
B05AA06
Сукцинилирленген желатин
500 мл инфузияға арналған ерітінд, 4%
B05B
Вена ішіне енгізуге арналған ерітінді
B05C
Ирригациялық ерітінділер
B05CB
Тұзды ерітінділер
B05CB01
Натрий хлориді
B05CB01
Натрий хлориді
200 мл инфузияға арналған ерітінді, 0,9%
B05CX
Басқа да ирригациялық ерітінділер
B05CX01
Глюкоза
B05CX01
Глюкоза
200 мл 5% инфузияға арналған
B05CX01
Глюкоза
5 мл 40% инъекцияға арналған ерітінді
B05X
Вена ішіне енгізуге арналған ерітінділерге қосындылар
B05XA
Электролитті ерітінділер
B05XA03
Натрий хлориді
B05XA03
Натрий хлориді
5 мл инъекцияға арналған ерітінді, 0,9%
B05XA05
Магний сульфаты
B05XA05
Магний сульфаты
5 мл бұлшық ет ішіне және вена ішіне енгізуге арналған ерітінді, 25%
C01B
I және III санатының аритмияға қарсы препараты
C01BD
III санатының аритмияға қарсы препараты
C01BD01
Амиодарон
C01BD01
Амиодарон
150 мг/3 мл венаішілік инъекцияға арналған ерітінділер
C01C
Жүрек гликозидтерін қоспағанда кардиотониялық препарат
C01CA
Адренергетиктер мен допаминомиметиктер
C01CA04
Допамин
C01CA04
Допамин
5 мл инфузияға арналған ерітіндіні дайындайтын концентрат, 4%
C01CA24
Эпинефрин
C01CA24
Эпинефрин

4.10
Инородные тела, кроме дыхательных путей
4.11
Состояния, требующих проведения медицинских манипуляций в условиях организаций первичной медико-санитарной помощи или стационара
4.12
Укусы (ужаления) животных и насекомых
4.13
Артериальная гипертензия (без осложненного криза)
4.14
Высокая температура, не купируемая самостоятельно
Приложение 5 приказу
Приложение 7
к Правилам оказания скорой
медицинской помощи,
в том числе с привлечением
медицинской авиации
Минимальный перечень лекарственных средств и медицинских изделий Координирующей организации и отделения медицинской авиации
АТХ код
Фармакологическая группа (МНН)
Лекарственная форма
A
Пищеварительный тракт и обмен веществ
A03
Препараты для лечения функциональных нарушений со стороны желудочно – кишечного тракта
A03B
Красавка и ее производные
A03BA
Алкалоиды красавки, третичные амины
A03BA01
Атропин
A03BA01
Атропина сульфат
раствор для инъекций 1мг/мл 1 мл
A03F
Стимуляторы моторики желудочно-кишечного тракта
A03FA01
Метоклопрамид
A03FA01
Метоклопрамид
раствор для инъекций 0,5% 2 мл
B01AB
Гепарин и его производные
B01AB01
Гепарин натрия
B01AB01
Гепарин натрия
Раствор для инъекций 5000ЕД/мл 5 мл
B02B
Витамин K и другие гемостатики
B02BX
Другие гемостатические препараты для системного применения
B02BX01
Этамзилат
B02BX01
Этамзилат
раствор для инъекций 12,5% 2 мл
B05
Плазмозамещающие и перфузионные растворы
B05A
Препараты крови
B05AA
Препараты плазмы крови и плазмозамещающие препараты
B05AA06
Сукцинилированный желатин
B05AA06
Сукцинилированный желатин
раствор для инфузий 4% 500 мл
B05B
Растворы для внутривенного введения
B05C
Ирригационные растворы
B05CB
Солевые растворы
B05CB01
Натрия хлорид
B05CB01
Натрия хлорид
раствор для инфузий 0,9% 200 мл
B05CX
Прочие ирригационные растворы
B05CX01
Глюкоза
B05CX01
Глюкоза
раствор для инфузий 5% 200 мл;
B05CX01
Глюкоза
раствор для инъекций 40% 5 мл
B05X
Добавки к растворам для внутривенного введения
B05XA
Электролитные растворы
B05XA03
Натрия хлорид
B05XA03
Натрия хлорид
Раствор для инъекций 0,9% по 5 мл
B05XA05
Магния сульфат
B05XA05
Магния сульфат
раствор для внутримышечного и внутривенного введения 25% 5 мл
C01B
Антиаритмические препараты I и III классов
C01BD
Антиаритмические препараты III класса
C01BD01
Амиодарон
C01BD01
Амиодарон
раствор для внутривенных инъекций 150 мг/3 мл
C01C
Кардиотонические препараты, исключая сердечные гликозиды
C01CA
Адренергетики и допаминомиметики
C01CA04
Допамин
C01CA04
Допамин
концентрат для приготовления раствора для инфузий 4% 5 мл
C01CA24
Эпинефрин
C01CA24
Эпинефрин

1 мл инъекцияға арналған ерітінді, 0,18 %
C01D
Жүрек ауруларын емдеуде пайдаланылатын шеткі тамыр кеңейткіштер
C01DA
Органикалық нитраттар
C01DA08
Изосорбид динитраты
C01DA08
Изосорбид динитраты
1 мг/мл 10 мл инфузияға арналған ерітіндіні дайындатын концентрат
C03
Диуретиктер
C03C
"Ілмек" диуретиктер
C03CA
Сульфонамидті диуретиктер
C03CA01
Фуросемид
C03CA01
Фуросемид
2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 1%
C09
Ренин-ангиотензивті жүйеге әсері бар препараттар
C09A
Ангиотензин-айналдырушы ферменттерінің (ААФ) ингибиторлары
C09AA02
Эналаприл
C09AA02
Эналаприл
1,25 мг/мл 1 мл инъекцияға арналған ерітінді
D
Дерматология
D08
Антисептиктер мен дезинфекциялық препараттар
D08AX
Басқа да антисептиктер мен дезинфекциялық препараттар
D08AX08
Этанол
D08AX08
Этанол
50 мл сыртқа пайдалануға арналған ерітінді, 70%
H
Жыныс гормондары мен инсулинді қоспағанда жүйелі пайдалануға арналған гормондар
H02
Жүйелі пайдалануға арналған кортикостероидтар
H02A
Жүйелі пайдалануға арналған кортикостероидтар
H02AB
Глюкокортикоидтар
H02AB06
Преднизолон
H02AB06
Преднизолон
30 мг/мл 1 мл инъекцияға арналған ерітінді
M
Сүйек-бұлшықет жүйесі
M01
Қабынуға қарсы және ревматизмге қарсы препараттар
M01A
Стероидты емес қабынуға қарсы және ревматизмге қарсы препараттар
M01AE
Пропион қышқылының туындылары
M01AE01
Ибупрофен
M01AE01
Ибупрофен
100 мг/5 мл 100 мл ішке қабылдауға арналған суспензия
M01AE03
Кетопрофен
M01AE03
Кетопрофен
100 мг/2 мл инъекцияға арналған ерітінді;
M03
Миорелаксанттар
M03A
Шетке әсер ететін миорелаксанттар
M03AB
Холин туындылары
M03AB01
Суксаметоний хлориді
M03AB01
Суксаметоний хлориді
0,1 г/5 мл инъекцияға арналған ерітінді
М03АС
Басқа да төрттік амминдік байланыстар
М03АС06
Пипекурон бромиді
М03АС06
Пипекурон бромиді
Еріткішпен (0,9% натрий хлориді ерітіндісі) жиынтықта вена ішіне енгізуге арналған ерітінді дайындауға арналған лиофилизацияланған ұнтақ 4 мг
N
Нерв жүйесі
N01
Анестетиктер
N01A
Жалпы жансыздандыруға арналған препарат
N01AX
Жалпы жансыздандыруға арналған басқа да препарат
N01AX10
Профол
N01AX10
Профол
1 мг/мл 20 мл вена ішіне енгізуге арналған эмульсия
N02
Анальгетиктер
N02A
Апиындар
N02AA
Апиынның табиғи алкалоидтары
N02AA01
Морфин
N02AA01
Морфин
1 мл инъекцияға арналған ерітінді, 1%
N02AB
Фенилпиперидин туындылары
N02AB
Тримеперидин
1 мл инъекцияға арналған ерітінді, 2%
N02AX
Басқа да апиындар
N02AX02
Трамадол
N02AX02
Трамадол
2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 5 %
N02B
Анальгетиктер және антипиретиктер
N02BE
Анилидтер
N02BE01
Парацетамол
N02BE01
Парацетамол
суспензия 120 мг/5 мл 100 мл-ден
N05
Психолептиктер
N05B
Анксиолитиктер
N05BA
Бензодиазепин туындылары
N05BA01
Диазепам
N05BA01
Диазепам
5 мг/мл 2 мл бұлшықет және вена ішілік инъекцияға арналған ерітінді
R
Тыныс алу жүйесі
R06
Жүйелі пайдалануға арналған антигистаминді препараттар
R06AA
Аминоалкильді эфирлер
R06AA02
Дифенгидрамин
R06AA02
Дифенгидрамин

раствор для инъекций 0,18 % 1 мл
C01D
Периферические вазодилататоры, применяемые для лечения заболеваний сердца
C01DA
Органические нитраты
C01DA08
Изосорбида динитрат
C01DA08
Изосорбида динитрат
концентрат для приготовления раствора для инфузий 1 мг/мл 10 мл
C03
Диуретики
C03C
"Петлевые" диуретики
C03CA
Сульфонамидные диуретики
C03CA01
Фуросемид
C03CA01
Фуросемид
раствор для инъекций 1% 2 мл
C09
Препараты, влияющие на ренин – ангиотензиновую систему
C09A
Ингибиторы ангиотензин – превращающего фермента (АПФ)
C09AA02
Эналаприл
C09AA02
Эналаприл
раствор для инъекций 1,25 мг/мл 1 мл
D
Дерматология
D08
Антисептики и дезинфицирующие препараты
D08AX
Прочие антисептики и дезинфицирующие препараты
D08AX08
Этанол
D08AX08
Этанол
раствор 70% 50 мл во флаконе
H
Гормоны для системного применения, исключая половые гормоны и инсулины
H02
Кортикостероиды для системного применения
H02A
Кортикостероиды для системного применения
H02AB
Глюкокортикоиды
H02AB06
Преднизолон
H02AB06
Преднизолон
раствор для инъекций 30 мг/мл 1 мл
M
Костно – мышечная система
M01
Противовоспалительные и противоревматические препараты
M01A
Нестероидные противовоспалительные и противоревматические препараты
M01AE
Производные пропионовой кислоты
M01AE01
Ибупрофен
M01AE01
Ибупрофен
суспензия 100 мг/5 мл 100 мл
M01AE03
Кетопрофен
M01AE03
Кетопрофен
раствор для инъекций 100 мг/2 мл;
M03
Миорелаксанты
M03A
Миорелаксанты периферического действия
M03AB
Производные холина
M03AB01
Суксаметония хлорид
M03AB01
Суксаметония хлорид
раствор для инъекций 0,1 г/5 мл
M03AC
Прочие четвертичные аммониевые соединения
M03AC06
Пипекурония бромид
M03AC06
Пипекурония бромид
Порошок лиофилизированный для приготовления раствора для внутривенного введения в комплекте с растворителем (0,9% раствор натрия хлорида) 4 мг
N
Нервная система
N01
Анестетики
N01A
Препараты для общей анестезии
N01AX
Другие препараты для общей анестезии
N01AX10
Профол
N01AX10
Профол
эмульсия для внутривенного введения 10 мг/мл, 20 мл
N02
Анальгетики
N02A
Опиоиды
N02AA
Природные алкалоиды опия
N02AA01
Морфин
N02AA01
Морфин
раствор для инъекций 1% по 1 мл
N02AB
Производные фенилпиперидина
N02AB
Тримеперидин
раствор для инъекций 2% 1 мл
N02AX
Прочие опиоиды
N02AX02
Трамадол
N02AX02
Трамадол
раствор для инъекций 5 % по 2 мл
N02B
Анальгетики и антипиретики
N02BE
Анилиды
N02BE01
Парацетамол
N02BE01
Парацетамол
суспензия 120 мг/5 мл по 100 мл
N05
Психолептики
N05B
Анксиолитики
N05BA
Производные бензодиазепина
N05BA01
Диазепам
N05BA01
Диазепам
раствор для внутримышечных и внутривенных инъекций 5 мг/мл по 2 мл
R
Дыхательная система
R06
Антигистаминные препараты для системного применения
R06AA
Аминоалкильные эфиры
R06AA02
Дифенгидрамин
R06AA02
Дифенгидрамин

Тасымалдауға арналған кемінде төрт жұп қаламы бар, науқасты бекітуге арналған арқандары (белдіктері) бар, науқасты отыратын жағдайда тасымалдауға арналған қақпақтары бар санитариялық қаңқасыз зембілдер (өлшемі 170 см х 70 см кем емес)
1
61.
Рентген сәулелері мен магниттік өрістер үшін өтетін, көлемі 182 см х 40,5 см кем емес, 4 деңгейдегі бекіткіш белдіктері бар басын бекітуге арналған құрылғысы бар жұлын қалқаны
1
62.
Өкпені жасанды желдету аппаратын қосу мүмкіндігі бар оттекті (оттегі-ауа) және аэрозольды терапия жүргізуді қамтамасыз етуге арналған оттегі көлемі 2 л кем емес екі газды оттекті баллонынан кем емес редуктор-ингалятор
1
63.
Вентилі 2 данадан кем емес, баллонға редукторы бар оттегіге немесе газ тұндырғыш аппаратураның пневможектендірілуін қамтамасыз ететін оттегінің өзге көзіне арналған көлемі 10 л газ баллоны
1
64.
Инфузиялық ерітінділердің температурасын автоматты ұстап тұратын 6 құтыға немесе 12 құтыға бір контейнерге термооқшаулағыш контейнер
1
*Ескертпе: бұйымды санитариялық көліктің қабырғасына орналастыруды қамтамасыз ететін өндіруші зауыт арнайы әзірлеген бекіткіші бар. Зарядтау қажеттілігі бар электр бұйымдары үшін - санитарлық көліктің қабырғасына зарядтау үшін бекітпеге салынған ажыратқышы бар.

Носилки санитарные бескаркасные, имеющие не менее четырех пар ручек для переноски, со стропами (ремнями) для фиксации пациента, с лямками для переноски пациента в сидячем положении (размер не менее 170 см х 70 см)
1
61
Щит спинальный с устройством для фиксации головы проницаемый для рентгеновских лучей и магнитных полей размерами не менее 182 см х 40,5 см с фиксирующими ремнями на 4-х уровнях
1
62
Редуктор-ингалятор кислородный с не менее чем двумя баллонами газовыми кислородными объемом не менее 2 л для обеспечения проведения кислородной (кислородно-воздушной) и аэрозольной терапии, с возможностью подключения аппарата искусственной вентиляции легких
1
63
Баллон газовый объемом 10 л с вентилем не менее 2 штук, под кислород с редуктором к баллону либо иной источник кислорода, обеспечивающий пневмопитание газодыхательной аппаратуры
1
64
Контейнер термоизоляционный с автоматическим поддержанием температуры инфузионных растворов на 6 флаконов либо один контейнер на 12 флаконов
1
Примечание: * имеет специально разработанную заводом-производителем систему фиксации, обеспечивающую размещение изделий на стене санитарного транспорта и воздушного судна. Для электрических изделий с необходимостью зарядки – с встроенным в крепление разъемом для зарядки на стене санитарного транспорта и воздушного судна.