Биологиялық қауіпсіздік саласындағы кадрларды кәсіптік даярлаудың, қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 25 қаңтардағы № 29 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 27 қаңтарда № 31789 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 3-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған биологиялық қауіпсіздік саласындағы кадрларды кәсіптік даярлаудың, қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың үлгілік бағдарламалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ғылыми қамтамасыз ету басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 25 қаңтардағы
№ 29 бұйрығымен
бекітілген
Биологиялық қауіпсіздік саласындағы кадрларды кәсіптік даярлаудың, қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың үлгілік бағдарламалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Биологиялық қауіпсіздік саласындағы кадрларды кәсіптік даярлаудың, қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың үлгілік бағдарламалары (бұдан әрі – Үлгілік бағдарламалар) "Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 3-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және:
1) патогендігі III және (немесе) IV топтардағы изоляттар/карантиндік организмдер штамдарының микроорганизмдерімен жұмыс істеуге рұқсат алу үшін өсімдіктер карантині саласындағы кадрларды даярлау және қайта даярлау;
2) патогендігі III және (немесе) IV топтардағы изоляттар/карантиндік организмдер штамдарының микроорганизмдерімен жұмыс істеуді жүзеге асыратын өсімдіктер карантині саласындағы кадрлардың біліктілігін арттыру;

Об утверждении типовых программ профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров в области биологической безопасности
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 января 2023 года № 29. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 января 2023 года № 31789.
В соответствии с подпунктом 6) пункта 3 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О биологической безопасности Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые типовые программы профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров в области биологической безопасности.
2. Управлению научного обеспечения Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
сельского хозяйства
Республики Казахстан
Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 января 2023 года № 29
Типовые программы профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров в области биологической безопасности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые программы профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров в области биологической безопасности (далее – Типовые программы) разработаны в соответствии с подпунктом 6) пункта 3 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О биологической безопасности Республики Казахстан" и определяют содержание, объем дисциплин образовательных программ для:
1) подготовки и переподготовки кадров в области карантина растений для получения допуска к обращению с микроорганизмами штаммов изолятов/ карантинных организмов III и (или) IV групп патогенности;
2) повышения квалификации кадров в области карантина растений, осуществляющих обращение с микроорганизмами штаммов изолятов/ карантинных организмов III и (или) IV групп патогенности;

3) патогендігі I және (немесе) II және (немесе) III және (немесе) IV топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат алу үшін ветеринария саласындағы кадрларды даярлау және қайта даярлау;
4) патогендігі I және (немесе) II және (немесе) III және (немесе) IV топтардың патогенді биологиялық агенттерімен жұмыс істеуді жүзеге асыратын ветеринария саласындағы кадрлардың біліктілігін арттыру үшін білім беру бағдарламалары пәндерінің мазмұнын, көлемін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.11.2023 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Биологиялық қауіпсіздік саласындағы кадрларды кәсіптік даярлаудың, қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың үлгілік бағдарламалары
2. Патогендігі III және (немесе) IV топтардағы изоляттар/карантиндік организмдер штамдарының микроорганизмдерімен, сондай-ақ патогендігі I және (немесе) II топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат алу үшін кадрларды кәсіптік даярлау және қайта даярлау тікелей кәсіпорын (ұйым) базасында, оқу орталықтарында, курстарда, сондай-ақ заңды тұлғалардың әртүрлі оқу-өндірістік құрылымдарында немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жүзеге асырылады.
Патогендігі III және (немесе) IV топтардағы изоляттар/карантиндік организмдер штамдарының микроорганизмдерімен, сондай-ақ патогендігі I және (немесе) II топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын кадрлардың біліктілігін арттыру жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында ғылыми ұйымдарда, біліктілікті арттыру институттарында жүзеге асырылады.
1-параграф. Өсімдіктер карантині саласындағы мамандарды кәсіптік даярлаудың, қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың үлгілік бағдарламасы
3. Өсімдіктер карантині саласындағы базалық пәндерінің және таңдау бойынша пәндердің тізбесі мен мазмұны осы Үлгілік бағдарламаға 1-қосымшада көрсетілген.
4. Патогендігі III және (немесе) IV топтардағы изоляттар/карантиндік организмдер штамдарының микроорганизмдерімен жұмыс істеуге рұқсат алу үшін кадрларды кәсіптік даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру ұзақтығы 2 және одан да көп кредитті құрайды.
5. "Агрономия", "Өсімдіктерді қорғау және олардың карантині", "Биология", "Биотехнология", "Агрохимия" мамандықтары бойынша кәсіптік білімі бар мамандар биологиялық қауіпсіздік саласында кәсіптік даярлауға, қайта даярлауға және олардың біліктілігін арттыруға жатады.

3) подготовки и переподготовки кадров в области ветеринарии для получения допуска к обращению с патогенными биологическими агентами I и (или) II и (или) III и (или) IV групп патогенности;
4) повышения квалификации кадров в области ветеринарии, осуществляющих обращение с патогенными биологическими агентами I и (или) II и (или) III и (или) IV групп патогенности.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 15.11.2023 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Типовые программы профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров в области биологической безопасности
2. Профессиональная подготовка и переподготовка кадров для получения допуска к обращению с микроорганизмами штаммов изолятов/ карантинных организмов III и (или) IV групп патогенности, а также с патогенными биологическими агентами I и (или) II групп патогенности осуществляются непосредственно на базе предприятия (организации), учебных центрах, на курсах, а также в различных учебно-производственных структурах юридических лиц или в организациях образования, реализующих образовательные учебные программы технического и профессионального, послесреднего образования.
Повышение квалификации кадров, осуществляющих обращение с микроорганизмами штаммов изолятов/ карантинных организмов III и (или) IV групп патогенности, а также с патогенными биологическими агентами I и (или) II групп патогенности осуществляется в организациях образования, реализующих образовательные программы высшего и послевузовского образования, научных организациях, институтах повышения квалификации.
Параграф 1. Типовая программа профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов в области карантина растений
3. Перечень и содержание базовых дисциплин и дисциплин по выбору в области карантина растений указаны в приложении 1 к настоящим Типовым программам.
4. Продолжительность профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров для получения допуска к обращению с микроорганизмами штаммов изолятов/ карантинных организмов III и (или) IV групп патогенности составляет 2 кредита и более.
5. Профессиональной подготовке, переподготовке и повышению квалификации в области биологической безопасности подлежат специалисты с профессиональным образованием по специальностям: "Агрономия", "Защита и карантин растений", "Биология", "Биотехнология", "Агрохимия".

6. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес кәсіптік даярлау, қайта даярлау және біліктілікті арттыру бағдарламаларының үлгілік оқу жоспарлары мен мазмұны негізінде жүзеге асырылады.
7. Мамандарды даярлау және қайта даярлау нәтижелері бойынша патогендігі III және (немесе) IV топтардағы изоляттар/ карантиндік организмдер штамдарының микроорганизмдерімен жұмыс істеуге рұқсат алу үшін тиісті мамандандыру беріледі.
Патогендігі III және (немесе) IV топтардағы изоляттар/ карантиндік организмдер штамдарының микроорганизмдеріне рұқсат алу үшін мамандарды даярлау және қайта даярлау нәтижелері бойынша берілетін мамандандырулар тізбесі осы Үлгілік бағдарламаға 3-қосымшада көрсетілген.
2-параграф. Ветеринария саласындағы мамандарды кәсіптік даярлаудың, қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың үлгілік бағдарламасы
8. Ветеринария саласындағы базалық пәндердің және таңдау бойынша пәндердің тізбесі мен мазмұны осы Үлгілік бағдарламаға 4-қосымшада көрсетілген.
9. Патогендігі I және (немесе) II және (немесе) III және (немесе) IV топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат алу үшін мамандарды кәсіптік даярлау және қайта даярлау ұзақтығы 9 кредиттен (270 сағат) 21 кредитке (630 сағат) дейін құрайды.
Патогендігі I және (немесе) II және (немесе) III және (немесе) IV топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын мамандардың біліктілігін арттыру ұзақтығы 2 кредиттен (60 сағат) 8 кредитке (240 сағат) дейін құрайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.11.2023 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Биологиялық қауіпсіздік саласында кәсіптік даярлауға және қайта даярлауға "Ветеринария", "Биотехнология", "Биология" бағыттары бойынша техникалық және кәсіптік білімі бар, "Ветеринария" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімі бар, "Ветеринария" немесе "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" ("Биология", "Химия", "Биотехнология") бағыттары бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандар жатады.
11. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 5-қосымшаға сәйкес биологиялық қауіпсіздік саласындағы кәсіптік даярлау және қайта даярлау бағдарламаларының үлгілік оқу жоспарлары мен мазмұны негізінде жүзеге асырылады .
12. Патогендігі I және (немесе) II және (немесе) III және (немесе) IV топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат алу үшін мамандарды даярлау және қайта даярлау нәтижелері бойынша тиісті мамандандыру беріледі.
Патогендігі I және (немесе) II және (немесе) III және (немесе) IV топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат алу үшін мамандарды даярлау және қайта даярлау нәтижелері бойынша берілетін мамандандырулар тізбесі осы Үлгілік бағдарламаларға 6-қосымшада көрсетілген.

6. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе типовых учебных планов и содержаний программ профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации согласно приложению 2 к настоящим Типовым программам.
7. По результатам подготовки и переподготовки специалистов для получения допуска к обращению с микроорганизмами штаммов изолятов/ карантинных организмов III и (или) IV групп патогенности присваивается соответствующая специализация.
Перечень специализаций, присваиваемых по результатам подготовки и переподготовки специалистов для получения допуска к микроорганизмам штаммов изолятов/ карантинных организмов III и (или) IV групп патогенности указан в приложении 3 к настоящим Типовым программам.
Параграф 2. Типовая программа профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов в области ветеринарии
8. Перечень и содержание базовых дисциплин и дисциплин по выбору в области ветеринарии указаны в приложении 4 к настоящим Типовым программам.
9. Продолжительность профессиональной подготовки и переподготовки специалистов для получения допуска к обращению с патогенными биологическими агентами I и (или) II и (или) III и (или) IV групп патогенности составляет от 9 кредитов (270 часов) до 21 кредитов (630 часов).
Продолжительность повышения квалификации специалистов, осуществляющих обращение с патогенными биологическими агентами I и (или) II и (или) III и (или) IV групп патогенности составляет от 2 кредитов (60 часов) до 8 кредитов (240 часов).
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 15.11.2023 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Профессиональной подготовке и переподготовке в области биологической безопасности подлежат специалисты с техническим и профессиональным образованием по направлениям "Ветеринария", "Биотехнология", "Биология", послесредним образованием по специальности "Ветеринария", высшим и послевузовским образованием по направлению "Ветеринария" или "Естественные науки, математика и статистика" ("Биология", "Химия", "Биотехнология").
11. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе типовых учебных планов и содержаний программ профессиональной подготовки и переподготовки в области биологической безопасности согласно приложению 5 к настоящим Типовым программам.
12. По результатам подготовки и переподготовки специалистов для получения допуска к обращению с патогенными биологическими агентами I и (или) II и (или) III и (или) IV групп патогенности присваивается соответствующая специализация.
Перечень специализаций, присваиваемых по результатам подготовки и переподготовки специалистов для получения допуска к обращению с патогенными биологическими агентами I и (или) II и (или) III и (или) IV групп патогенности указан в приложении 6 к настоящим Типовым программам.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.11.2023 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Биологиялық қауіпсіздік
саласындағы кадрларды кәсіптік
даярлаудың, қайта даярлаудың
және олардың біліктілігін
арттырудың үлгілік
бағдарламасына
1-қосымша
Өсімдіктер карантині саласындағы базалық пәндердің және таңдау бойынша пәндердің тізбесі мен мазмұны
Базалық пәннің атауы
Организимдердің жалпы биологиясы
Пәннің мазмұны
Тұтас көпжасушалы организмнің қалыптасуы –құрылымдар (жасушалар, тіндер, мүшелер) мен функциялардың жіктелуінен және олардың онтогенезде де, филогенезде де интеграциялануынан тұратын процесс.
Оқыту нәтижелері
Адам мен өмірдің мәні, шығу тегі туралы әртүрлі гипотезаларды, жаһандық экологиялық проблемалар мен оларды шешуді, қоршаған ортадағы өз қызметінің салдарын талдауды және бағалауды; биологиялық объектілер туралы ақпаратты әртүрлі көздерден табуды және оны сыни тұрғыдан бағалауды меңгеру және білу.
Базалық пәннің атауы
Ауыл шаруашылығы фитопатологиясы
Пәннің мазмұны
Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің ауруларымен, ауру қоздырғыштарының негізгі түрлерімен, олардың биологиясымен, экологиясымен, дамуымен, таралуымен және олардың зияндылығымен танысу. Аурулардың дамуын, таралуын зерттеуді, бақылауды, есепке алуды және оларды болжау негіздерін қамтитын мониторингтік іс-шаралар жүйесі бойынша теориялық білімді, іскерлікті және дағдыларды қалыптастыру. Оларға қарсы күрес жөніндегі агротехникалық және химиялық іс-шаралар кешенінің тәсілдерімен және құралдарымен.
Оқыту нәтижелері
Ауыл шаруашылығы дақылдары ауруларының негізгі қоздырғыштарының түрлік құрамын меңгеру; ауру қоздырғыштарының морфологиясы, биологиясы; өсімдіктер ауруларының дамуындағы экологиялық факторлардың рөлі; зияндылықтың экономикалық шегі; өсімдіктерді аурулардан қорғаудың заманауи әдістері; ауыл шаруашылығы дақылдарының негізгі ауруларын диагностикалау және есепке алу әдістері
Базалық пәннің атауы
Өсімдік шаруашылығы мен өсімдіктерді қорғаудағы биотехнология
Пәннің мазмұны
Құнды өнімдерді алу және мақсатты түрлендірулерді жүзеге асыру үшін биологиялық агенттерді немесе олардың жүйелерін өндірістік пайдалану. Биологиялық агенттер-микроорганизмдер, өсімдіктер немесе жануарлар жасушалары, жасуша компоненттері (жасуша мембраналары, рибосомалар, митохондриялар, хлоропластар), сондай - ақ биологиялық макромолекулалар (ДНҚ, РНҚ, белоктар-көбінесе ферменттер). Биотехнология бөгде гендерді жасушаларға тасымалдау үшін вирустық ДНҚ немесе РНҚ пайдаланады.
Оқыту нәтижелері
Курс аясында алынған құзыреттер мен дағдылар маманға дақылдарды өсіру үшін қолданылатын ортаны құру, орта мен құралдарды зарарсыздандыру дағдыларын меңгеруге; эксплантаттың жай-күйін, микроорганизмдерді пайдалану кезінде жағдайдың дамуын талдай білуге мүмкіндік береді.
Базалық пәннің атауы
Өсімдіктер ауруларын анықтау және есепке алу әдістері
Пәннің мазмұны
Аурудың қоздырғыштарын зерделеу, сондай-ақ олардың зияндылығын болжау олармен күресу мерзімдерін таңдауға және өсімдіктерді қорғау құралдарын ұтымды пайдалануға негіз болып табылады. Ауыл шаруашылығы өсімдіктері мен алқаптарының ауруларын анықтау және есепке алу әдістерін білмей шешу мүмкін емес. Алынған деректер негізінде ауыл шаруашылығы дақылдары мен жеміс-жидек екпелерінде ауру қоздырғыштарының түрлері бойынша өсімдіктерді қорғау жүйесін бақылаудың тиімді әдісін дұрыс таңдау керек.
Ауруды анықтау және есепке алу, мониторинг және болжау жүргізу, өсімдіктер ауруларының қоздырғыштарымен зақымданудың маусымдық және көпжылдық динамикасын жүргізу, өсімдіктерді қорғаудың алдын алу және жою шараларының қажеттілігі туралы шешім қабылдау әдістерімен фитосанитариялық жай-күй ерекшеліктері;
Оқыту нәтижелері
Курс шеңберінде алынған құзыреттер мен іскерліктер маманға өсімдіктер ауруларын анықтау әдістемелері дағдыларын, оларды диагностикалауды,өсімдіктерді қорғау әдістері мен тәсілдерін меңгеруге, өсімдіктерді қорғау саласындағы ғылыми-техникалық және басқа да ақпаратпен жұмыс істеуге мүмкіндік береді.
Базалық пәннің атауы
Өсімдік иммунитеті
Пәннің мазмұны
Пәннің негізгі міндеті – аурулардың пайда болуы мен таралуының себептері, заңдылықтары, қоршаған орта жағдайларының әсері, өсімдіктерден индуциялық иммунитет алуға мүмкіндік беретін, оларды тиімді пайдалану жолдары мен тәсілдері туралы түсінік беру. Өсімдіктердің аурулар мен зиянкестерге өзгергіштігі мен тұқым қуалаушылық, төзімділік заңдылықтарын, өсімдіктер мен патогендердің өзара қарым-қатынастарын, төзімді сорттардың пайда болуы мен көбеюін зерделеу.
Оқыту нәтижелері
Дағдыларды меңгеру: ғылыми-зерттеу және практикалық жұмыста фитопатологияның негізгі әдістерін қолдану, жаңа білім алу және презентациялық материал дайындау үшін ақпараттық технологияларды пайдалану.
Қол жетімді нысанда алынған білімді беру және өсімдіктердің иммунитеті саласындағы өз идеяларын логикалық тұрғыдан дұрыс білдіру. Далалық және зертханалық жағдайларда биологиялық объектілермен жұмыс істеудің заманауи эксперименттік әдістерін қолдану қабылеттілігі.
Базалық пәннің атауы
Пестицидтердің фитофармиясы
Пәннің мазмұны
Өсімдіктерді химиялық қорғаудың заманауи жай-күйі мен даму перспективалары; пестицидтерді қолдану; олардың қоршаған ортаны ластаушы ретіндегі ерекшеліктері; пестицидтермен жұмыс істеуді реттейтін халықаралық және республикалық нормативтік актілер; пестицидтердің қорғалатын өсімдік пен зиянды организмдерге әсер ету ерекшеліктері; жекелеген препараттардың кемшіліктері мен артықшылықтары және оларды қолдану әдістері.
Оқыту нәтижелері
Пестицидті қолдану технологиясына байланысты жұмыс процестерін ұйымдастыру; жұмыс құрамдары мен концентрациялар шығысының нормаларын белгілеу және есептеу; пестицидтермен жұмыс істеу кезінде агроталаптарды және қауіпсіздік техникасын сақтау дағдыларының болуы.
Базалық пәннің атауы
Өсімдіктерді қорғаудағы биотехнологиялық әдістер
Пәннің мазмұны
Өсімдік шаруашылығы биотехнологиясы ғылым және өндіріс саласы. Каллусогенез жасушалар өсінділерін құру негізі; өсімдіктерді вирустық аурулардан сауықтыру; өсімдіктерді вирусты тасымалдаушылыққа диагностикалау әдістері; өсімдіктердің клондық микро көбеюі; өсімдіктердің өсуі мен дамуын реттегіштер; in vitro ұрықтандыру, эмбриоөсінді; гаплоидты технология; жасушалық селекция. Сомаклональды вариабельділік; өсімдіктердің соматикалық будандастырылуы; өсімдіктердің генетикалық инженериясының негіздері; геномика, протеомика және биоинформатика; фитопатогендерді басуға арналған биопрепараттар.
Оқыту нәтижелері
Клондық микрокөбейтудің негізгі әдістері in vitro өсіндісімен стерильдік жағдайларда жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
Базалық пәннің атауы
Фитосанитариялық мониторинг және сараптама
Пәннің мазмұны
Фитосанитариялық мониторинг және сараптама зиянды және аса қауіпті зиянды және карантиндік организмдер мен олардың энтомофагтарының дамуы мен таралуын болжауға және бақылауға; егістіктер мен өсімдік шаруашылығы өнімдеріне карантиндік объектілердің бар болуына сараптама жүргізуге; қорғау және карантиндік іс-шаралардың технологиялық схемаларын жасауға мүмкіндік береді.
Оқыту нәтижелері
Ауыл шаруашылығы дақылдары егістерінің өсімдік зиянкестерімен залалдануын анықтауға фитосанитариялық мониторинг жүргізу, карантинге жатқызылған өнімнің белгіленген талаптарға сәйкестігіне карантиндік талдау және карантиндік сараптама жүргізу дағдыларын меңгеру; өсімдіктер карантині және оларды қорғау саласындағы нормативтік құжаттамалармен жұмыс істеу.
Таңдау бойынша пәнінің атауы
Зиянды организмдер экологиясы
Пәннің мазмұны
Популяциялық экология, эпифитотиология негіздері. Зиянды организмдер саны динамикасының түрлері және популяция динамикасына әсер ететін факторлар. Зиянды буынаяқтылар экологиясы. Зиянды буынаяқтылардың экологиясын зерттеу әдістері. Фитогельминттердің экологиясы және оны зерделеу әдістері. Кеміргіштер экологиясы. Арамшөптер мекендейтін жерлер мен өсімдіктер қауымдастықтары. Агрофитоценоздардағы арамшөптер мен дақылды компоненттердің өзара әрекеттесуі. Зиянды организмдердің экологиялық жіктелуі. Зиянкестер мен эпифитотикалық процестің популяциялық динамикасын модельдеу. Өсімдіктерді қорғауды экологияландыру.
Оқыту нәтижелері
Ағаш екпелерінің зақымдануы мен бүлінуін диагностикалау, олардың зиянкестері мен ауру қоздырғыштарын анықтау; экожүйелердің жай-күйіне талдау жүргізу; басқарушылық жобалау, санитариялық-сауықтыру және қорғау іс-шараларын әзірлеу, негіздеу және енгізу, орман экожүйелерінің биологиялық әртүрлілігін сақтау бойынша дағдылар мен іскерлікті меңгеру; орман патологиялық мониторингін жүргізу, өсімдіктерді қорғау құралдары мен әдістерін таңдау, орман қорғау жұмыстарын жүргізу мәселелерінде; орман мен орман екпелерін зиянкестер мен аурулардан қорғау жөніндегі іс-шараларды бағалау және олардың тиімділігі әдістерінде құзыреттілік.
Базалық пәннің атауы
Генетика, онтогенез, филогенез
Пәннің мазмұны
"Генетика, онтогенез, филогенез" пәні организмдердің эмбрионалды және постэмбрионалды даму процестерін реттеудің генетикалық негіздерін зерделеуге арналған білім саласы болып саналады. Генетиканың бұл саласы даму бағдарламаларын іске асырудың молекулалық-генетикалық аспектілерін зерделеумен, сондай-ақ мұндай іске асырудағы эпигенетикалық факторлардың рөлін анықтаумен, белгілі бір гендердің әсер ету уақыты мен орнын, онтогенезді зерделеумен, сондай-ақ дамуды бақылайтын гендердің мутацияларының фенотиптік көрінуін талдаумен айналысады және оларға әсер ететін факторлар медицина үшін ең маңызды болып табылады.
Оқыту нәтижелері
Онтогенез бен филогенездегі организмдердің дамуының генетикалық негіздерін, өсу және метаморфоз процестерін реттеу тетіктерін, эмбриогенездегі гендердің белсенділігін реттейтін цитологиялық факторларды, хромосомалық ауытқулардың филогенетикасын меңгеру; теориялық дайындық деңгейін одан әрі арттыру үшін, сондай-ақ практикалық қызметте алған білімдерін қолдана білу. Онтогенез дегеніміз не? Оның көрінісі мен эволюция мысалдары. Онтогенездің негізгі кезеңдері. Филогенез дегеніміз не? Палеонтологиялық жазба. Онто- және филогенездің ұқсастықтары мен айырмашылықтары қандай?
Базалық пәннің атауы
Молекулалық және жасушалық биология
Пәннің мазмұны
Су. Сутектік байланыс. Гидрофобты қайта топтастыру. Липидтер. Май қышқылдары. Плазма мембранасының құрылымы мен қызметі; мембраналық әлеует; гетеротрофияның молекулалық негіздері; гликолиз; Кребс циклі; жасушаларды саралау.
Оқыту нәтижелері
Жасушалардағы биологиялық процестердің тетіктері, химиялық құрамы, нуклеин қышқылдарының құрылымы, молекулалық компоненттердің өзара әрекеттесуі, олардың тұқым қуалаушылықтағы рөлі, ферменттер және олардың биологиялық процестерге қатысуы, айырмашылықтар туралы білімді меңгеру.
Биологиялық қауіпсіздік
жөніндегі кадрларды кәсіптік
даярлаудың, қайта даярлаудың
және олардың біліктілігін
арттырудың үлгілік
бағдарламасына
2-қосымша
Кәсіптік даярлау, қайта даярлау және біліктілікті арттыру бағдарламаларының үлгілік оқу жоспарлары мен мазмұны

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 15.11.2023 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Типовым
программам профессиональной
подготовки, переподготовки
и повышения квалификации
кадров в области биологической
безопасности
Перечень и содержание базовых дисциплин и дисциплин по выбору в области карантина растений
Наименование базовой дисциплины
Общая биология организмов
Содержание дисциплины
Формирование целостного многоклеточного организма – процесс, состоящий из дифференцировки структур (клеток, тканей, органов) и функций и их интеграции как в онтогенезе, так и в филогенезе.
Результаты обучения
Владение и умение анализировать и оценивать различные гипотезы о сущности, происхождении жизни и человека, глобальные экологические проблемы и их решения, последствия собственной деятельности в окружающей среде; находить информацию о биологических объектах в различных источниках и критически ее оценивать.
Наименование базовой дисциплины
Сельскохозяйственная фитопатология
Содержание дисциплины
Ознакомление с болезнями сельскохозяйственных растений, с основными видами возбудителей болезней, их биологии, экологии, развитии, распространении и их вредоносности. Формирование теоретических знаний, умений и навыков по системе мониторинговых мероприятий, включающих обследование, наблюдение, учет развития, распространения болезней и основы их прогнозирования. С приемами и средствами комплекса агротехнических и химических мероприятий по борьбе с ними.
Результаты обучения
Владение видовым составом основных возбудителей болезней сельскохозяйственных культур; морфология, биология возбудителей болезней; роль экологических факторов в развитии болезней растений; экономические пороги вредоносности; современные методы защиты растений от болезней; методы диагностики и учета основных болезней сельскохозяйственных культур
Наименование базовой дисциплины
Биотехнология в растениеводстве и защите растений
Содержание дисциплины
Производственное использование биологических агентов или их систем для получения ценных продуктов и осуществления целевых превращений. Биологические агенты - микроорганизмы, растительные или животные клетки, клеточные компоненты (мембраны клеток, рибосомы, митохондрии, хлоропласты), а также биологические макромолекулы (ДНК, РНК, белки - чаще всего ферменты). Биотехнология использует также вирусную ДНК или РНК для переноса чужеродных генов в клетки.
Результаты обучения
Приобретенные в рамках курса компетенции и умения позволят специалисту владеть навыками составления сред применяемых для выращивания культур, проведения стерилизации сред и инструментов; уметь анализировать состояние эксплантат, развитие ситуации при использовании микроорганизмов.
Наименование базовой дисциплины
Методы выявления и учета болезней растений
Содержание дисциплины
Изучение возбудителей болезней, также прогноз их вредоносности является основой выбора сроков борьбы с ними и рационального использования средств защиты растений. Невозможно решить без знания методов выявления и учета болезней сельскохозяйственных растений и угодий. На основе полученных данных, в посевах сельскохозяйственных культур и плодово-ягодных насаждений по видам возбудителей болезней, следует правильно выбрать эффективный метод борьбы системы защиты растений.
Особенностей фитосанитарного состояния с методами выявления и учета болезней, проведение мониторинга и прогноза, сезонной и многолетней динамики пораженности возбудителями болезней растений, принятия решения о необходимости профилактических и истребительных мер защиты растений.
Результаты обучения
Приобретенные в рамках курса компетенции и умения позволят специалисту владеть навыками методик выявления болезней растений, их диагностики, методов и способов защиты растений, работать с научно-технической и другой информацией в области защиты растений.
Наименование базовой дисциплины
Иммунитет растений
Содержание дисциплины
Основная задача дисциплины - дать представление о причинах, закономерностях возникновения и распространения болезней, влияния условий окружающей среды Пути их эффективного использования и приемы, позволяющие получить у растений индуцированный иммунитет. Изучение закономерностей изменчивости и наследственности, устойчивости растений к болезням и вредителям, взаимоотношений растений и патогенов, создания и размножении устойчивых сортов.
Результаты обучения
Владение навыками: применения основных методов фитопатологии в научно-исследовательской и практической работе, использования информационных технологий для приобретения новых знаний и подготовки презентационного материала.
В доступной форме передача полученных знаний и логически верное выражение своих идей в области иммунитета растений. Способность применять современные экспериментальные методы работы с биологическими объектами в полевых и лабораторных условиях.
Наименование базовой дисциплины
Фитофармация пестицидов
Содержание дисциплины
Современное состояние и перспективы развития химической защиты растений; применение пестицидов; их особенностях как загрязнителей среды; международных и республиканских нормативных актах, регламентирующих обращение пестицидов; особенности действия пестицидов на защищаемое растение и вредные организмы; недостатки и достоинства отдельных препаратов и способов их применения.
Результаты обучения
Иметь навыки организации рабочих процессов в зависимости от технологии применения пестицида; установления и расчета норм расхода рабочих составов и концентрации; соблюдения агротребований техники безопасности при обращении с пестицидами
Наименование базовой дисциплины
Биотехнологические методы в защите растений
Содержание дисциплины
Биотехнология растениеводства как наука и отрасль производства. Каллусогенез как основа создания клеточных культур; оздоровление растений от вирусных болезней; методы диагностики растений на вирусоносительство; клональное микроразмножение растений; регуляторы роста и развития растений; оплодотворение in vitro, эмбриокультура; гаплоидная технология; клеточная селекция. Сомаклональная вариабельность; соматическая гибридизация растений;
основы генетической инженерии растений; геномика, протеомика и биоинформатика; биопрепараты для подавления фитопатогенов.
Результаты обучения
Владение навыками работы в стерильных условиях с культурой in vitro, основными методами клонального микроразмножения.
Наименование базовой дисциплины
Фитосанитарный мониторинг и экспертиза
Содержание дисциплины
Фитосанитарный мониторинг и экспертиза, дает возможность прогнозировать и контролировать развитие и распространение вредных и особо опасных вредных и карантинных организмов и их энтомофагов; проводить экспертизу посевов и продукции растениеводства на наличие карантинных объектов; составлять технологические схемы защитных и карантинных мероприятий
Результаты обучения
Владение навыками проведения фитосанитарного мониторинга посевов сельскохозяйственных культур на выявление заселенности их вредителями растений, карантинного анализа и карантинной экспертизы подкарантинной продукции на соответствие установленным требованиям; работа с нормативной документацией в области защиты и карантина растений.
Наименование дисциплины по выбору
Экология вредных организмов
Содержание дисциплины
Основы популяционной экологии, эпифитотиологии. Виды динамики численности вредных организмов и факторы, влияющие на популяционную динамику. Экология вредных членистоногих. Методы исследования экологии вредных членистоногих. Экология фитогельминтов и методы ее изучения. Экология грызунов. Место обитания и растительные сообщества сорняков. Взаимодействие между сорным и культурными компонентами в агрофитоценозах. Экологическая классификация вредных организмов. Моделирование популяционной динамики вредителей и эпифитотического процесса. Экологизация защиты растений.
Результаты обучения
Владение навыками и умения по диагностированию повреждений и поражений древесных культур, определению их вредителей и возбудителей болезней; проведения анализа состояния экосистем; управленческого проектирования, разработки, обоснования и внедрения санитарно-оздоровительных и защитных мероприятий, сохранению биологического разнообразия лесных экосистем.
Компетентность в вопросах проведения лесопатологического мониторинга, выбора средств и методов защиты растений, проведения лесозащитных работ; в методах оценки и эффективности мероприятий по защите леса и лесных насаждений от вредителей и болезней.
Наименование базовой дисциплины
Генетика, онтогенез, филогенез
Содержание дисциплины
Дисциплина "Генетика, онтогенез, филогенез" является областью знаний, посвященной изучению генетических основ регуляции эмбриональных и постэмбриональных процессов развития организмов. Данная область генетики занимается изучением молекулярно-генетических аспектов реализации программ развития, а также определением роли эпигенетических факторов в такой реализации, изучением времени и места воздействия определенных генов, онтогенез, а также анализ фенотипических проявлений мутаций генов, контролирующих развитие, и факторов, влияющих на них, являются наиболее важными для медицины
Результаты обучения
Владение знаниями генетических основ развития организмов в онтогенезе и филогенезе, механизмов регуляции процессов роста и метаморфоза, цитологических факторов, регулирующих активность генов в эмбриогенезе, филогенетику хромосомных аномалий; умение применять полученные знания для дальнейшего повышения уровня теоретической подготовки, а также в практической деятельности. Что такое онтогенез? Примеры его проявления и эволюции. Основные этапы онтогенеза. Что такое филогенез? Палеонтологическая запись. Каковы сходства и различия онто- и филогенеза?
Наименование базовой дисциплины
Молекулярная и клеточная биология
Содержание дисциплины
Вода. Водородная связь. Гидрофобная перегруппировка. Липиды. Жирные кислоты. Структура и функция плазматической мембраны; мембранный потенциал; молекулярные основы гетеротрофии; гликолиз; цикл Кребса; дифференцировка клеток.
Результаты обучения
Владение знаниями о механизмах биологических процессов в клетках, химическом составе, строении нуклеиновых кислот, взаимодействии молекулярных компонентов, их роли в наследственности, ферментах и их участии в биологических процессах, различиях.
Приложение 2
к Типовым программам
профессиональной подготовки,
переподготовки и повышения
квалификации кадров в области
биологической безопасности
Типовые учебные планы и содержание программ профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.11.2023 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Агрономия", "Өсімдіктерді қорғау және олардың карантині", "Биология", "Биотехнология", "Агрохимия" бағыттары бойынша техникалық және кәсіптік білімі бар мамандар үшін кадрларды кәсіптік даярлаудың және қайта даярлау бағдарламаларының үлгілік оқу жоспары және мазмұны.
Патогендігі III топтағы карантиндік организмдер штамдарының/изоляттарының микроорганизмдерімен жұмыс істеуге рұқсат алу үшін мамандарды кәсіптік даярлау және қайта даярлау, карантиндік зертханалардың мамандары үшін 21 кредит (630 сағат).
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі,
кредит/сағат
Бақылау нысаны
Организмдердің жалпы биологиясы
60
Емтихан
Ауыл шаруашылығы фитопатологиясы
58
Емтихан
Өсімдік шаруашылығы мен өсімдіктерді қорғаудағы биотехнология
45
Емтихан
Өсімдіктер ауруларын анықтау және есепке алу әдістері
60
Емтихан
Өсімдіктер иммунитеті
90
Емтихан
Пестицидтердің фитофармациясы
60
Емтихан
Өсімдіктерді қорғаудағы биотехнологиялық әдістер
45
Емтихан
Фитосанитариялық мониторинг және сараптама
45
Емтихан
Зиянды организмдердің экологиясы
45
Емтихан
Генетика, онтогенез, филогенез
60
Емтихан
Молекулалық және жасушалық биология
58
Емтихан
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
21/630
21
Патогендігі IV топтағы карантиндік организмдер штамдарының/изоляттарының микроорганизмдерімен жұмыс істеуге рұқсат алу үшін мамандарды кәсіптік даярлау және қайта даярлау, карантиндік зертханалардың мамандары үшін, 14 кредит (420 сағат).
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі,
кредит/сағат
Бақылау нысаны
Организмдердің жалпы биологиясы
30
Емтихан
Ауыл шаруашылығы фитопатологиясы
45
Емтихан
Өсімдік шаруашылығы мен өсімдіктерді қорғаудағы биотехнология
45
Емтихан
Өсімдіктердің ауруларын анықтау және есепке алу әдістері
45
Емтихан
Өсімдіктердің иммунитеті
30
Емтихан
Пестицидтердің фитофармациясы
30
Емтихан
Өсімдіктерді қорғаудағы биотехнологиялық әдістер
26
Емтихан
Фитосанитариялық мониторинг және сараптама
45
Емтихан
Зиянды организмдердің
45
Емтихан
Генетика, онтогенез, филогенез
30
Емтихан
Молекулалық және жасушалық биология
45
Емтихан
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
14/420
2. "Агрономия", "Өсімдіктерді қорғау және олардың карантині", "Биология", "Биотехнология", "Агрохимия" бағыттары бойынша кадрлардың біліктілігін арттырудың үлгілік оқу жоспары және бағдарламаның мазмұны 2 кредиттен (60 сағат) 8 кредитке (240 сағат) дейін.
"Карантиндік организмдер штамдарының/изоляттарының микроорганизмдерімен жұмыс істеу бойынша" біліктілікті арттыру курсы, 8 кредит (240 сағат).
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі,
кредит/сағат
Бақылау нысаны
Патогендігі III топтағы изоляттар/ карантиндік организмдер штамдарының микроорганизмдерімен жұмыс істеу
60
Емтихан
Патогендігі IV топтағы изоляттар/ карантиндік организмдер штамдарының микроорганизмдерімен жұмыс істеу

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 15.11.2023 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план и содержание программы профессиональной подготовки и переподготовки кадров для специалистов с техническим и профессиональным образованием по направлениям "Агрономия", "Защита и карантин растений", "Биология", "Биотехнология", "Агрохимия".
Профессиональная подготовка и переподготовка специалистов для получения допуска к обращению с микроорганизмами штаммов/изолятов карантинных организмов III группы патогенности, для специалистов карантинных лабораторий, 21 кредитов (630 часов).
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Общая биология организмов
60
Экзамен
Сельскохозяйственная фитопатология
58
Экзамен
Биотехнология в растениеводстве и защите растений
45
Экзамен
Методы выявления и учета болезней растений
60
Экзамен
Иммунитет растений
90
Экзамен
Фитофармация пестицидов
60
Экзамен
Биотехнологические методы в защите растений
45
Экзамен
Фитосанитарный мониторинг и экспертиза
45
Экзамен
Экология вредных организмов
45
Экзамен
Генетика, онтогенез, филогенез
60
Экзамен
Молекулярная и клеточная биология
58
Экзамен
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
21/630
21
Профессиональная подготовки и переподготовки специалистов для получения допуска к обращению с микроорганизмами штаммов/изолятов карантинных организмов IV группы патогенности, для специалистов карантинных лабораторий, 14 кредитов (420 часов).
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Общая биология организмов
30
Экзамен
Сельскохозяйственная фитопатология
45
Экзамен
Биотехнология в растениеводстве и защите растений
45
Экзамен
Методы выявления и учета болезней растений
45
Экзамен
Иммунитет растений
30
Экзамен
Фитофармация пестицидов
30
Экзамен
Биотехнологические методы в защите растений
26
Экзамен
Фитосанитарный мониторинг и экспертиза
45
Экзамен
Экология вредных организмов
45
Экзамен
Генетика, онтогенез, филогенез
30
Экзамен
Молекулярная и клеточная биология
45
Экзамен
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
14/420
2. Типовой учебный план и содержание программы повышения квалификации кадров по направлениям: "Агрономия", "Защита и карантин растений", "Биология", "Биотехнология", "Агрохимия" от 2 кредитов (60 часов) до 8 кредитов (240 часов).
Курс повышения квалификации "По обращению с микроорганизмами штаммов/изолятов карантинных организмов", 8 кредитов (240 часов).
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Обращение с микроорганизмами штаммов изолятов/ карантинных организмов III группы патогенности
60
Экзамен
Обращение с микроорганизмами штаммов изолятов/ карантинных организмов IV группы патогенности

120
Емтихан
Таңдау бойынша пән
56
Тестілеу
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
8/240
"Карантиндік организмдер штамдарының/изоляттарының микроорганизмдерімен жұмыс істеу бойынша" біліктілікті арттыру курсы, 4 кредит (120 сағат).
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
Бақылау нысаны
Патогендігі III топтағы карантиндік организмдер штамдарының/изоляттарының микроорганизмдерімен жұмыс істеу
60
Тестілеу
Патогендігі IV топтағы карантиндік организмдер штамдарының/изоляттарының микроорганизмдерімен жұмыс істеу
56
Тестілеу
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
4/120
"Карантиндік организмдер штамдарының/изоляттарының микроорганизмдерімен жұмыс істеудегі биоқауіпсіздік негіздері" біліктілігін арттыру курсы, 2 кредит (60 сағат).
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі,
кредит/сағат
Бақылау нысаны
Таңдау компоненті
56
Тестілеу
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
2/60
"Биологиялық қауіпсіздік және биоқорғау негіздері" біліктілікті арттыру курсы, 2 кредит (60 сағат).
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі,
крдеит/сағат
Бақылау нысаны
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау, еңбек қауіпсіздігі және оны қорғау, алғашқы көмек көрсету
30
Емтихан
Дезинфекциялық іс
26
Тестілеу
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
2/60
Биологиялық қауіпсіздік
жөніндегі кадрларды кәсіптік
даярлаудың, қайта даярлаудың
және олардың біліктілігін
арттырудың үлгілік
бағдарламасына
3-қосымша
Патогенділігі III және (немесе) IV топтардағы карантиндік организмдер штамдарының /изоляттарының микроорганизмдерімен жұмыс істеуге рұқсат алу үшін мамандарды даярлау және қайта даярлау нәтижелері бойынша берілетін мамандандыру тізбесі
Сертификаттау курсының атауы
Оқыту контингенті
Ұзақтығы
Берілетін мамандық
Патогендігі III топтағы карантиндік организмдер штамдарының/изоляттарының микроорганизмдерімен жұмыс істеуге рұқсат алу үшін мамандарды кәсіптік даярлау және қайта даярлау
Өсімдіктер карантині жөніндегі маман
21 кредит
(630 сағат)
Патогендігі III топтағы карантиндік объектілер штамдарының/изоляттарының микроорганизмдерімен жұмыс істеу және жұмыс істеуге жіберу
Патогендігі IV топтағы карантиндік организмдер штамдарының/изоляттарының микроорганизмдерімен жұмыс істеуге рұқсат алу үшін мамандарды кәсіптік даярлау және қайта даярлау
Өсімдіктер карантині жөніндегі маман
14 кредит
(420 сағат)
Патогендігі IV топтағы карантиндік объектілер штамдарының/изоляттарының микроорганизмдерімен жұмыс істеу және жұмыс істеуге жіберу
Биологиялық қауіпсіздік
жөніндегі кадрларды кәсіптік
даярлаудың, қайта даярлаудың
және олардың біліктілігін
арттырудың үлгілік
бағдарламасына
4-қосымша
Ветеринария саласындағы базалық пәндердің және таңдау бойынша пәндердің тізбесі мен мазмұны

120
Экзамен
Дисциплина по выбору
56
Тестирование
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
8/240
Курс повышения квалификации "По обращению с микроорганизмами штаммов/изолятов карантинных организмов", 4 кредита (120 часов).
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Обращение с микроорганизмами штаммов изолятов/ карантинных организмов III группы патогенности
60
Тестирование
Обращение с микроорганизмами штаммов изолятов/ карантинных организмов IV группы патогенности
56
Тестирование
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
4/120
Курс повышения квалификации "Основы биобезопасности в обращении с микроорганизмами штаммов/изолятов карантинных организмов", 2 кредита (60 часов).
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Компонент по выбору
56
Тестирование
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
2/60
Курс повышения квалификации "Основы биологической безопасности и биозащиты", 2 кредита (60 часов).
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Биологическая безопасность и биологическая защита, безопасность и охрана труда, оказание первой помощи
30
Экзамен
Дезинфекционное дело
26
Тестирование
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
2/60
Приложение 3 к Типовым
программам профессиональной
подготовки, переподготовки
и повышения квалификации
кадров в области биологической
безопасности
Перечень специализаций, присваиваемых по результатам подготовки и переподготовки специалистов для получения допуска к обращению микроорганизмам штаммов изолятов/ карантинных организмов III и (или) IV групп патогенности
Наименование сертификационного курса
Обучающий контингент
Продолжительность
Присваиваемая специализация
Профессиональная подготовка и переподготовка специалистов для получения допуска к обращению с микроорганизмами штаммов/изолятов карантинных организмов III группы патогенности
Специалист по карантину растений
21 кредитов
(630 часов)
Обращение и допуск к работе с микроорганизмами щтаммов/изолятов карантинных объектов III группы патогенности
Профессиональная подготовка и переподготовка специалистов для получения допуска к обращению с микроорганизмами штаммов/изолятов карантинных организмов IV группы патогенности
Специалист по карантину растений
14 кредитов
(420 часов)
Обращение и допуск к работе с микроорганизмами щтаммов/изолятов карантинных объектов IV группы патогенности
Приложение 4
к Типовым программам
профессиональной подготовки,
переподготовки и повышения
квалификации кадров
в области биологической безопасности
Перечень и содержание базовых дисциплин и дисциплин по выбору в области ветеринарии

BSL-2/3 биологиялық қауіпсіздік деңгейіндегі зертханаларда жұмыс істеу дағдылары
Пәннің мазмұны
Микроорганизмдердің патогендік топтары, биологиялық қауіптілік өлшемшарттары, зертханалар мен персоналға қойылатын талаптар. Биологиялық тәуекел ұғымы, биологиялық тәуекелді бағалау, биологиялық тәуекелдерді төмендету жөніндегі іс-шаралар, биоқауіпсіздік тиімділігін бағалау, биологиялық тәуекелдерді ауыстыру немесе алып тастау, жол берілетін биологиялық тәуекелдер. Биологиялық тәуекелдерді төмендету жөніндегі іс-шаралар: инженерлік-техникалық іс-шаралар (оның ішінде зертхананы жобалау, зертхана жабдығы, материалдар, құрылысжай), әкімшілік және ұйымдастырушылық іс-шаралар (оның ішінде саясат, стандарттар және басшылық қағидаттары, бұйрықтар, СОР, жазбалар, хаттамалар, шарттар), практикалық әдістер мен рәсімдер (тиімділігі практикада дәлелденген рәсімдер мен әдістер), ЖҚҚ. Биологиялық тәуекелдерді басқару тиімділігін бағалауға қойылатын талаптар: күнделікті жедел бақылау, мерзімді мониторинг және (немесе) аудит, сыртқы инспекция, талдау және ұсынымдар. Маманға қойылатын талаптар, оның функционалдық міндеттері.
Оқыту нәтижелері
Биологиялық тәуекелдерді басқару тиімділігін бағалау шеңберінде мерзімді мониторинг жүргізу білімі мен дағдыларын меңгереді. Зертханалардың биоқауіпсіздік деңгейін, микроорганизмдердің патогендік топтарын, зертханалар мен персоналға қойылатын талаптарды біледі. Биологиялық тәуекелдерді басқару туралы біледі: биологиялық тәуекел ұғымы, биологиялық тәуекелді бағалау, биологиялық тәуекелдерді төмендету жөніндегі іс-шаралар, биоқауіпсіздік тиімділігін бағалау, биологиялық тәуекелдерді ауыстыру немесе алып тастау, жол берілетін биологиялық тәуекел. Биологиялық тәуекелдерді төмендету жөніндегі іс-шараларды біледі: инженерлік-техникалық іс-шаралар, әкімшілік және ұйымдастырушылық іс-шаралар, практикалық әдістер мен рәсімдер, ЖҚҚ. Биологиялық тәуекелдерді басқарудың тиімділігін бағалауға қойылатын талаптарды біледі: күнделікті жедел бақылау, мерзімді аудит, сыртқы инспекция, талдау және ұсынымдар. Маманға қойылатын талаптарды, оның функционалдық міндеттерін біледі.
Таңдау бойынша пәннің атауы
ABSL-3 биологиялық қауіпсіздік деңгейіндегі зертханаларда жұмыс істеу дағдылары
Пәннің мазмұны
Жұқтырған жануарлармен жұмыс кезінде зертханалық биоқауіпсіздік бойынша халықаралық және ұлттық стандарттар. Биологиялық қорғанысы барынша жоғары зертханалар: шлюздер, үй-жайларды аймақтарға бөлу, авторландырылған рұқсат беру, теріс қысым аймақтарын құра отырып, ауаны сүзгілеудің НЕРА (ағыл. High Efficiency Particulate Air или High Efficiency Particulate Arrestance) инженерлік жүйелері, сарқынды суларды өңдеу, VHP (ағыл. Vaprorized Hydrogen Peroxide) деконтаминациясы, зертханалық жарақтандыру және жабдықтар, эксперименттік жануарларды ұстауға арналған жеке желдетілетін кешендер. Зертханалық жануарлармен (жұқтырған/жұқтырмаған) манипуляциялар жүргізу кезінде және оларға күтім жасау кезінде биологиялық тәуекелдерді басқару жүйесі: биологиялық тәуекелді бағалау, бақылау іс-шаралары, биоқауіпсіздік тиімділігін бағалау, биологиялық тәуекелдерді ауыстыру немесе алып тастау, жол берілетін биологиялық тәуекел. Зертханалық жануарларға күнделікті күтім жасау (жұқтырған/ жұқтырмаған): азық беру, суару және ауыстырып отыру. ЖҚҚ-ны пайдалану, зертханалық жануарлармен жұмыс істеу үшін персоналды даярлау (жұқтырмаған/жұқтырмаған). Инфекцияланған биологиялық қалдықтарды залалсыздандыруға және оларды кәдеге жаратуға қойылатын талаптар. Эксперименттік виварияда құжаттаманы жүргізу.
Оқыту нәтижелері
Жұқтырған жануарлармен жұмыс кезінде зертханалық биоқауіпсіздік бойынша халықаралық және ұлттық стандарттарды біледі. Биологиялық қорғанысы барынша жоғары зертханаларға қойылатын талаптарды біледі: шлюздер, үй-жайларды аймақтарға бөлу, авторландырылған рұқсат беру, теріс қысым аймақтарын құра отырып, ауаны сүзгілеудің НЕРА (ағыл. High Efficiency Particulate Air или High Efficiency Particulate Arrestance) инженерлік жүйелері, сарқынды суларды өңдеу, VHP (ағыл. Vaprorized Hydrogen Peroxide) деконтаминациясы, зертханалық жарақтандыру және жабдықтар, эксперименттік жануарларды ұстауға арналған жеке желдетілетін кешендер. Зертханалық жануарлармен (жұқтырған/жұқтырмаған) манипуляция жүргізу кезінде және оларға күтім жасау кезінде биологиялық тәуекелдердіі басқару жүйесін қолдана алады. Зертханалық жануарларға (жұқтырған/жұқтырмаған) күнделікті күтім жасау ережелерін біледі: азық беру, суару және ауыстырып отыру. Жануарлармен (жұқтырмаған/жұқтырмаған) жұмыс істеу кезінде ЖҚҚ-ны пайдалану қағидаларын және эксперименттік виварияда құжаттама жүргізу қағидаларын біледі. Инфекцияланған биологиялық қалдықтарды залалсыздандыруға және оларды кәдеге жаратуға қойылатын талаптарды біледі.
Базалық пәннің атауы
Ветеринариялық санитариялық сараптама бойынша зерттеу жүргізу кезіндегі биологиялық қауіпсіздік
Пәннің мазмұны
Микроорганизмдердің тәуекел топтары, биологиялық қауіптілік өлшемшарттары, зертханаларға және Ветеринариялық санитариялық сараптама зертханасы (бұдан әрі – ВССЗ) персоналына қойылатын талаптар. Жануарлардан алынатын өнімдерді зертханалық зерттеу әдістері: міндетті және қосымша зерттеу әдістері. Азық-түлік шикізаты мен тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі (сүт өнімдерінің биоқауіпсіздігі, ет өнімдерінің биоқауіпсіздігі). Инфекциялық және инвазиялық аурулар кезінде жануарлардан алынатын өнімдер сапасын бағалау: туберкулез кезінде жануарлардан алынатын өнімдер қауіпсіздігінің өлшемшарттары; бруцеллез кезінде жануарлардан алынатын өнімдер қауіпсіздігінің өлшемшарттары; аусыл кезінде жануарлардан алынатын өнімдер қауіпсіздігінің өлшемшарттары; сібір жарасы кезінде жануарлардан алынатын өнімдер қауіпсіздігінің өлшемшарттары; эхинококкоз кезінде жануарлардан алынатын өнімдер қауіпсіздігінің өлшемшарттары.
Оқыту нәтижелері
Микроорганизмдердің тәуекел топтарын, биологиялық қауіптілік өлшемшарттарын, зертханаларға және ВССЗ персоналына қойылатын талаптарды біледі. Жануарлардан алынатын өнімдерді зертханалық зерттеу әдістерін біледі: міндетті және қосымша зерттеу әдістері. Азық-түлік шикізаты мен тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін (сүт өнімдерінің биоқауіпсіздігі, ет өнімдерінің биоқауіпсіздігі, балық өнімдерінің биоқауіпсіздігі) біледі. Инфекциялық және инвазиялық аурулар кезінде жануарлардан алынатын өнімдер сапасының бағасын біледі: туберкулез кезінде жануарлардан алынатын өнімдер қауіпсіздігінің өлшемшарттары; бруцеллез кезінде жануарлардан алынатын өнімдер қауіпсіздігінің өлшемшарттары; аусыл кезінде жануарлардан алынатын өнімдер қауіпсіздігінің өлшемшартттары; сібір жарасы кезінде жануарлардан алынатын өнімдер қауіпсіздігінің өлшемшарттары; эхинококкоз кезінде жануарлардан алынатын өнімдер қауіпсіздігінің өлшемшарттары.
Биологиялық қауіпсіздік
жөніндегі кадрларды кәсіптік
даярлаудың, қайта даярлаудың
және олардың біліктілігін
арттырудың үлгілік
бағдарламасына
5-қосымша
Биологиялық қауіпсіздік саласындағы кәсіптік даярлау және, қайта даярлау бағдарламаларының үлгілік оқу жоспарлары және мазмұны

Навыки работы в лабораториях уровня биологической безопасности BSL-2/3
Содержание дисциплины
Группы патогенности микроорганизмов, критерии биологической опасности, требования к лабораториям и персоналу. Понятие биологический риск, оценка биологического риска, мероприятия по снижению биологических рисков, оценка эффективности биобезопасности, замена или исключение биологических рисков, допустимый биологический риск. Мероприятия по снижению биологических рисков: инженерно-технические мероприятия (в том числе проектирование лаборатории, оборудование лаборатории, материалы, сооружения), административные и организационные мероприятия (в том числе политика, стандарты и руководящие принципы, приказы, СОП, записи, протоколы, договоры), практические методы и процедуры (процедуры и методы, эффективность которых доказана на практике), СИЗ. Требования к оценке эффективности управления биологическими рисками: ежедневный оперативный контроль, периодический мониторинг и (или) аудит, внешняя инспекция, анализ и рекомендации. Требования к специалисту, его функциональные обязанности.
Результаты обучения
Владеет знаниями и навыками проведения периодического мониторинга в рамках оценки эффективности управления биологическими рисками. Знает уровни биобезопасности лабораторий, группы патогенности микроорганизмов, требования к лабораториям и персоналу. Знает об управлении биологическими рисками: понятие биологический риск, оценка биологического риска, мероприятия по снижению биологических рисков, оценка эффективности биобезопасности, замена или исключение биологических рисков, допустимый биологический риск. Знает мероприятия по снижению биологических рисков: инженерно-технические мероприятия, административные и организационные мероприятия, практические методы и процедуры, СИЗ. Знает требования к оценке эффективности управления биологическими рисками: ежедневный оперативный контроль, периодический аудит, внешняя инспекция, анализ и рекомендации. Знает требования к специалисту, его функциональные обязанности.
Наименование дисциплины по выбору
Навыки работы в лабораториях уровня биологической безопасности ABSL-3
Содержание дисциплины
Международные и национальные стандарты по лабораторной биобезопасности при работе с инфицированными животными. Лаборатории с максимальной биологической защитой: шлюзы, зонирование помещений, авторизованный допуск, инженерные системы НЕРА (High Efficiency Particulate Air или High Efficiency Particulate Arrestance) фильтрации воздуха с созданием зон отрицательного давления, обработка сточных вод, VHP (Vaprorized Hydrogen Peroxide) деконтаминация, лабораторное оснащение и оборудование, индивидуально - вентилируемые комплексы для содержания экспериментальных животных. Система управления биологическими рисками при проведении манипуляций с лабораторными животными (с/не инфицированными) и при уходе за ними: оценка биологического риска, контрольные мероприятия, оценка эффективности биобезопасности, замена или исключение биологических рисков, допустимый биологический риск. Рутинный уход за лабораторными животными (с/не инфицированными): кормление, поение и пересадка. Использование СИЗ, подготовка персонала для работы с лабораторными животными (с/не инфицированными). Требования к обеззараживанию инфицированных биологических отходов и их утилизации. Ведение документации в экспериментальном виварии.
Результаты обучения
Знает международные и национальные стандарты по лабораторной биобезопасности при работе с инфицированными животными. Знает требования к лаборатории с максимальной биологической защитой: шлюзы, зонирование помещений, авторизованный допуск, инженерные системы НЕРА (High Efficiency Particulate Air или High Efficiency Particulate Arrestance) фильтрации воздуха с созданием зон отрицательного давления, обработку сточных вод, VHP (Vaprorized Hydrogen Peroxide) деконтаминацию, лабораторное оснащение и оборудование, индивидуально-вентилируемые комплексы для содержания экспериментальных животных. Умеет применять систему управления биологическими рисками при проведении манипуляций с лабораторными животными (с/не инфицированными) и при уходе за ними. Знает правила рутинного ухода за лабораторными животными (с/не инфицированными): кормление, поение и пересадка. Знает правила использования СИЗ при работе с животными (с/не инфицированными) и правила ведения документации в экспериментальном виварии. Знает требования к обеззараживанию инфицированных биологических отходов и их утилизации.
Наименование базовой дисциплины
Биологическая безопасность при проведение исследования по ветеринарной санитарной экспертизе
Содержание дисциплины
Группы риска микроорганизмов, критерии биологической опасности, требования к лабораториям и персоналу Лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы (далее – ЛВСЭ). Методы лабораторных исследований продуктов животного происхождения: обязательные и дополнительные методы исследования. Безопасность продовольственного сырья и пищевых продуктов (биобезопасность молочной продукции, биобезопасность мясной продукции). Оценка качества продуктов животного происхождения при инфекционных и инвазионных заболеваниях: критерий безопасности продуктов животного происхождения при туберкулезе; критерий безопасности продуктов животного происхождения при бруцеллезе; критерий безопасности продуктов животного происхождения при ящуре; критерий безопасности продуктов животного происхождения при сибирской язве; критерий безопасности продуктов животного происхождения при эхинококкозе.
Результаты обучения
Знает группы риска микроорганизмов, критерии биологической опасности, требования к лабораториям и персоналу ЛВСЭ. Знает методы лабораторных исследований продуктов животного происхождения: обязательные и дополнительные методы исследования. Знает о безопасности продовольственного сырья и пищевых продуктов (биобезопасность молочной продукции, биобезопасность мясной продукции, биобезопасность рыбной продукции). Знает оценку качества продуктов животного происхождения при инфекционных и инвазионных заболеваниях: критерий безопасности продуктов животного происхождения при туберкулезе; критерий безопасности продуктов животного происхождения при бруцеллезе; критерий безопасности продуктов животного происхождения при ящуре; критерий безопасности продуктов животного происхождения при сибирской язве; критерий безопасности продуктов животного происхождения при эхинококкозе.
Приложение 5
к Типовым программам
профессиональной подготовки,
переподготовки и повышения
квалификации кадров в области
биологической безопасности
Типовые учебные планы и содержание программ профессиональной подготовки и переподготовки в области биологической безопасности

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.11.2023 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Ветеринария", "Биология" бағыттары бойынша техникалық және кәсіптік білімі бар, "Ветеринария" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімі бар, "Ветеринария" немесе "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" ("Биология", "Химия", "Биотехнология") бағыттары бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандар үшін кадрларды кәсіптік даярлаудың, қайта даярлау бағдарламаларының үлгілік оқу жоспары және мазмұны.

Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 15.11.2023 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Типовой учебный план и содержание программы профессиональной подготовки и переподготовки кадров для специалистов с техническим и профессиональным образованием по направлениям "Ветеринария", "Биология", послесредним образованием по специальности "Ветеринария", высшим и послевузовским образованиям по направлению "Ветеринария" или "Естественные науки, математика и статистика" ("Биология", "Биохимия, "Биотехнология").

"Патогендігі I және II топтардағы аса қауіпті инфекциялардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және микробиологиясы" кадрларын кәсіби даярлау және қайта даярлау, ветеринариялық зертханалардың мамандары үшін, 21 кредит (630 сағат):
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
Бақылау нысаны
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау мәселелері бойынша ветеринария саласындағы құқықтық реттеу
60
Емтихан
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, алғашқы көмек көрсету
116
Емтихан
Патогендігі I-II топтардағы аса қауіпті инфекциялардың эпизоотологиясы және микробиологиясы
90
Емтихан
Аса қауіпті инфекциялардың зертханалық диагностикасы (практикалық сабақтар)
120
Емтихан
Патогендігі I-II топтардағы аса қауіпті инфекциялардың эпизоотологиясы, далалық биоқауіпсіздік
90
Емтихан
Дезинфекциялық іс
60
Емтихан
Қауіпті патогендермен қауіпсіз жұмыс
90
Емтихан
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
21/630
"Патогендігі II топтағы инфекциялық аурулардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және микробиологиясы" кадрларын кәсіби даярлау және қайта даярлау, ветеринариялық зертханалардың мамандары үшін, 21 кредит (630 сағат):
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
Бақылау нысаны
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау мәселелері бойынша денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу
60
Емтихан
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, алғашқы көмек көрсету
116
Емтихан
Патогендігі II топтағы аса қауіпті инфекциялардың эпидемиологиясы және микробиологиясы
90
Емтихан
Аса қауіпті инфекциялардың зертханалық диагностикасы (практикалық сабақтар)
240
Емтихан
Дезинфекциялық іс
60
Емтихан
ГАЖ технология негіздері
60
Емтихан
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
21/630
"Патогендігі I-II топтардағы аса қауіпті инфекциялардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және микробиологиясы" кадрларын кәсіби даярлау және қайта даярлау, эпизоотияға қарсы отряд мамандары үшін, 14 кредит (420 сағат):
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
Бақылау нысаны
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау мәселелері бойынша ветеринария саласындағы құқықтық реттеу
60
Емтихан
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, алғашқы көмек көрсету
116
Емтихан
Патогендігі I-II топтардағы аса қауіпті инфекциялардың эпизоотологиясы және микробиологиясы
90
Емтихан
Патогендігі I-II топтардағы аса қауіпті инфекциялардың эпизоотологиясы, далалық биоқауіпсіздік
90
Емтихан
Дезинфекциялық іс
60
Емтихан
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
14/420
"Патогендігі I және II топтардағы инфекциялардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және микробиологиясы" кадрларын кәсіби даярлау және қайта даярлау, ветеринариялық ұйымдардың мамандары үшін, 14 кредит (420 сағат):
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
Бақылау нысаны
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау мәселелері бойынша ветеринария саласындағы құқықтық реттеу
60
Емтихан
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, алғашқы көмек көрсету
116
Емтихан
Патогендігі I-II топтардағы аса қауіпті инфекциялардың эпизоотологиясы және микробиологиясы
90
Емтихан
Патогендігі I-II топтардағы аса қауіпті инфекциялардың эпизоотологиясы, далалық биоқауіпсіздік
90
Емтихан
Дезинфекциялық іс
60
Емтихан
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
14/420
"Патогендігі I және II топтардағы аса қауіпті инфекциялардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және микробиологиясы" кадрларын кәсіби даярлау және қайта даярлау, зертханашылар үшін, 14 кредит (420 сағат):
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
бақылау нысаны
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, алғашқы көмек көрсету
96
Емтихан
Аса қауіпті инфекциялардың зертханалық диагностикасы (практикалық сабақтар)

Профессиональная подготовка и переподготовка кадров "Биобезопасность, эпизоотология и микробиология особо опасных инфекций I и II групп патогенности", для специалистов ветеринарных лабораторий, 21 кредитов (630 часов):
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Правовое регулирование в области ветеринарии по вопросам биологической безопасности и биологической защиты
60
Экзамен
Биологическая безопасность и биологическая защита, безопасность и охрана труда, оказание первой помощи
116
Экзамен
Эпизоотология и микробиология особо опасных инфекций I и II групп патогенности
90
Экзамен
Лабораторная диагностика особо опасных инфекций (практические занятия)
120
Экзамен
Эпизоотология особо опасных инфекций I и II группы патогенности, полевая биобезопасность
90
Экзамен
Дезинфекционное дело
60
Экзамен
Безопасная работа с опасными патогенами
90
Экзамен
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
21/630
21
Профессиональная подготовка и переподготовка кадров "Биобезопасность, эпизоотология и микробиология инфекционных заболеваний II группы патогенности", для специалистов ветеринарных лабораторий, 21 кредитов (630 часов):
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Правовое регулирование в сфере здравоохранения по вопросам биологической безопасности и биологической защиты
60
Экзамен
Биологическая безопасность и биологическая защита, безопасность и охрана труда, оказание первой помощи
116
Экзамен
Эпизоотология и микробиология особо опасных инфекций II группы патогенности
90
Экзамен
Лабораторная диагностика особо опасных инфекций (практические занятия)
240
Экзамен
Дезинфекционное дело
60
Экзамен
Основы географической информационной системы технологий
60
Экзамен
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
21/630
Профессиональная подготовка и переподготовка кадров "Биобезопасность, эпизоотология и микробиология особо опасных инфекций I и II групп патогенности", для специалистов противоэпизоотического отряда 14 кредитов (420 часов):
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Правовое регулирование в области ветеринарии по вопросам биологической безопасности и биологической защиты
60
Экзамен
Биологическая безопасность и биологическая защита, безопасность и охрана труда, оказание первой помощи
116
Экзамен
Эпизоотология и микробиология особо опасных инфекций I и II групп патогенности
90
Экзамен
Эпизоотология особо опасных инфекций I и II групп патогенности, полевая биобезопасность
90
Экзамен
Дезинфекционное дело
60
Экзамен
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
14/420
Профессиональная подготовка и переподготовка кадров "Биобезопасность, эпизоотология и микробиология инфекций I и II групп патогенности", для специалистов ветеринарных организаций 14 кредитов (420 часов):
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Правовое регулирование в области ветеринарии по вопросам биологической безопасности и биологической защиты
60
Экзамен
Биологическая безопасность и биологическая защита, безопасность и охрана труда, оказание первой помощи
116
Экзамен
Эпизоотология и микробиология особо опасных инфекций I и II групп патогенности
90
Экзамен
Эпизоотология особо опасных инфекций I и II групп патогенности, полевая биобезопасность
90
Экзамен
Дезинфекционное дело
60
Экзамен
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
14/420
Профессиональная подготовка и переподготовка кадров "Биобезопасность, эпизоотология и микробиология особо опасных инфекций I и II групп патогенности", для лаборантов, 14 кредитов (420 часов):
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Биологическая безопасность и биологическая защита, безопасность и охрана труда, оказание первой помощи
96
Экзамен
Лабораторная диагностика особо опасных инфекций (практические занятия)

200
Емтихан
Дезинфекциялық іс
60
Емтихан
ГАЖ технологиясының негіздері
60
Емтихан
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
14/420
"Патогендігі I және (немесе) II және (немесе) III және (немесе) IV топтардағы аса қауіпті инфекциялардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және микробиологиясы" кадрларын кәсіби даярлау және қайта даярлау, ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын ветеринариялық зертханалардың мамандары үшін аудандар, облыстық маңызы бар қалалар деңгейінде, 9 кредит (270 сағат):
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
Бақылау нысаны
Жалпы микробиология және аса қауіпті инфекцияларды бактериологиялық диагностикалау әдістері
2
Емтихан
Патогенділігі II-IV топтағы микроорганизмдермен жұмыс істеудің эпизоотияға қарсы (эпидемияға қарсы) режимі
22
Емтихан
Бактериологиялық зертхананың, серологиялық диагностиканың және жұқпалы ауруларды диагностикалаудың биологиялық әдісінің қауіпсіз жұмыс әдістері мен техникасы
86
Емтихан
Аса қауіпті инфекциялардың микробиологиясы, зертханалық диагностикасы, эпизоотологиясы, эпидемиологиясы

200
Экзамен
Дезинфекционное дело
60
Экзамен
Основы ГИС технологий
60
Экзамен
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
14/420
Профессиональная подготовка и переподготовка кадров "Биобезопасность, эпизоотология и микробиология особо опасных инфекций I и (или) II и (или) III и (или) IV групп патогенности", для специалистов ветеринарных лабораторий осуществляющим деятельность в области ветеринарии, на уровне районов, городов областного значения, 9 кредитов (270 часов)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Общая микробиология и методы бактериологической диагностики особо опасных инфекции
2
Экзамен
Противоэпизоотический (противоэпидемический) режим работы с микроорганизмами II – IV групп патогенности
22
Экзамен
Методы и техника безопасной работы бактериологической лаборатории, серологической диагностики и при биологическом методе диагностики инфекционных болезней
86
Экзамен
Микробиология, лабораторная диагностика, эпизоотология, эпидемиология особо опасных инфекции

122
Емтихан
Биологиялық зерттеулердегі зертханалық жануарлар
4
Емтихан
Аса қауіпті инфекциялар кезінде дезинфекциялау
20
Емтихан
Қоректік орталар және зертханалық объектілерді зарарсыздандыру
2
Емтихан
Зертханада қалдықтармен жұмыс
12
Емтихан
Қорытынды бақылау
-
Тестілеу
Барлығы
9/270
9
2. "Ветеринария", "Биология" бағыттары бойынша, техникалық және кәсіптік білімі бар "Ветеринариялық техник" (ветеринариялық фельдшер) мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімі бар, "Ветеринария" немесе "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" ("Биология", "Химия", "Биотехнология") бағыттары бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрлардың біліктілігін арттыру бағдарламаларының үлгілік оқу жоспары және мазмұны.

122
Экзамен
Лабораторные животные в биологических исследованиях
4
Экзамен
Дезинфекция при особо опасных инфекциях
20
Экзамен
Питательные среды и стерилизация лабораторных объектов
2
Экзамен
Управление отходами в лаборатории
12
Экзамен
Итоговый контроль
-
Тестирование
Итого
9/270
9
2. Типовой учебный план и содержание программы повышения квалификации кадров по направлениям "Ветеринария", "Биология", послесредним образованием по специальности "Ветеринарный техник" (ветеринарный фельдшер), высшим и послевузовским образованиям по направлению "Ветеринария" или "Естественные науки, математика и статистика" ("Биология", "Биохимия, "Биотехнология").

"Патогендігі I-II топтардағы аса қауіпті инфекциялар кезіндегі биоқауіпсіздік" біліктілігін арттыру курсы, 8 кредит (240 сағат):
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
Бақылау нысаны
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау мәселелері бойынша денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу
60
Емтихан
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, алғашқы көмек көрсету
120
Емтихан
Таңдау бойынша пән
56
Тестілеу
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
8/240
"Аса қауіпті инфекциялар кезіндегі биоқауіпсіздік және дезинфекциялық іс" бойынша біліктілікті арттыру курсы 4 кредит (120 сағат):
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
Бақылау нысаны
Дезинфекциялық іс
60
Тестілеу
Таңдау бойынша пән
56
Тестілеу
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
4/120
"Биоқауіпсіздік және инфекциялық бақылау" бойынша біліктілікті арттыру курсы, 4 кредит (120 сағат):
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
Бақылау нысаны
Инфекциялық бақылау
60
Тестілеу
Таңдау бойынша пән
56
Тестілеу
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
4/120
"ГАЖ технологиясы" бойынша біліктілікті арттыру курсы, 4 кредит (120 сағат):
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
Бақылау нысаны
ГАЖ технология негіздері
60
Тестілеу
Таңдау бойынша пән
56
Тестілеу
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
4/120
"Зертханадағы биоқауіпсіздік негіздері" бойынша біліктілікті арттыру курсы, 2 кредит (60 сағат):
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
Бақылау нысаны
Таңдау бойынша компонент
56
Тестілеу
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
2/60
"Биологиялық қауіпсіздік және биоқорғау негіздері" біліктілігін арттыру курсы, 2 кредит (60 сағат):
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредит/сағат
Бақылау нысаны
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, алғашқы көмек көрсету
30
Емтихан
Дезинфекциялық іс
26
Тестілеу
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
2/60
Биологиялық қауіпсіздік
жөніндегі кадрларды кәсіптік
даярлаудың, қайта даярлаудың
және олардың біліктілігін
арттырудың үлгілік
бағдарламасына
6-қосымша
Патогендігі I және (немесе) II және (немесе) III және (немесе) IV топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат алу үшін мамандарды даярлау және қайта даярлау нәтижелері бойынша берілетін мамандандыру тізбесі

Курс повышения квалификации "Биобезопасность при особо опасных инфекциях I и II групп патогенности", 8 кредитов (240 часов):
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Правовое регулирование в сфере здравоохранения по вопросам биологической безопасности и биологической защиты
60
Экзамен
Биологическая безопасность и биологическая защита, безопасность и охрана труда, оказание первой помощи
120
Экзамен
Дисциплина по выбору
56
Тестирование
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
8/240
Курс повышения квалификации "Биобезопасность и дезинфекционное дело при особо опасных инфекциях", 4 кредита (120 часов):
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Дезинфекционное дело
60
Тестирование
Дисциплина по выбору
56
Тестирование
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
4/120
Курс повышения квалификации "Биобезопасность и инфекционный контроль", 4 кредита (120 часов):
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Инфекционный контроль
60
Тестирование
Дисциплина по выбору
56
Тестирование
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
4/120
Курс повышения квалификации "ГИС технологии", 4 кредита (120 часов):
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах/кредитах
Форма контроля
Основы географической информационной системы технологий технологий
60
Тестирование
Дисциплина по выбору
56
Тестирование
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
4/120
Курс повышения квалификации "Основы биобезопасности в лаборатории", 2 кредита (60 часов):
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Компонент по выбору
56
Тестирование
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
2/60
Курс повышения квалификации "Основы биологической безопасности и биозащиты", 2 кредита (60 часов):
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Биологическая безопасность и биологическая защита, безопасность и охрана труда, оказание первой помощи
30
Экзамен
Дезинфекционное дело
26
Тестирование
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
2/60
Приложение 6
к Типовым программам
профессиональной подготовки,
переподготовки и повышения
квалификации кадров в области
биологической безопасности
Перечень специализаций, присваиваемых по результатам подготовки и переподготовки специалистов для получения допуска к обращению с патогенными биологическими агентами I и (или) II и (или) III и (или) IV групп патогенности

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.11.2023 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сертификаттау курсының атауы
Оқытылатын контингент
Ұзақтығы
Берілетін мамандандыру
"Патогендігі І-ІІ топтардағы аса қауіпті инфекциялардың биоқауіпсіздігі, эпизоотологиясы және микробиологиясы"
Зертханалар мамандары
21 кредит
(630 сағат)
Патогендігі І-ІІ топтардағы аса қауіпті инфекциялардың эпизоотологиясы және диагностикасы
"Патогендігі II топтағы инфекциялық аурулардың биоқауіпсіздігі, эпизоотологиясы және микробиологиясы"
Зертханалар мамандары
21 кредит
(630 сағат)
Патогендігі ІІ топтағы аса қауіпті инфекциялардың эпизоотологиясы және диагностикасы
"Патогендігі I-II топтардағы аса қауіпті инфекциялардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және эпизоотологиясы"
Эпизоотияға қарсы отряд мамандары
14 кредит
(420 сағат)
Патогендігі II топтағы инфекциялардың эпизоотологиясы және диагностикасы
"Патогендігі I-II топтардағы инфекциялық аурулардың биоқауіпсіздігі, эпизоотологиясы және микробиологиясы"
Ветеринариялық ұйымдардың мамандары
14 кредит
(420 сағат)
Патогендігі І-ІІ топтардағы аса қауіпті инфекциялардың эпизоотологиясы және диагностикасы
"Патогендігі I-II топтардағы инфекциялық аурулардың биоқауіпсіздігі, эпизоотологиясы және микробиологиясы"
Зертханашылар
14 кредит
(420 сағат)
Патогендігі І-ІІ топтардағы аса қауіпті инфекциялардың эпизоотологиясы және диагностикасы
"Патогендігі I және (немесе) II және (немесе) III және (немесе) IV топтардағы аса қауіпті инфекциялардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және микробиологиясы"
Зертханалар мамандары
9 кредит
(270 сағат)
Патогендігі I және (немесе) II және (немесе) III және (немесе) IV топтардағы аса қауіпті инфекциялардың эпизоотологиясы және диагностикасы

Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 15.11.2023 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование сертификационного курса
Обучающий контингент
Продолжительность
Присваиваемая специализация
"Биобезопасность, эпизоотология и микробиология особо опасных инфекций I и II групп патогенности"
Специалисты лабораторий
21 кредитов
(630 часов)
Эпизоотология и диагностика особо опасных инфекций I и II групп патогенности
"Биобезопасность, эпизоотология и микробиология инфекционных заболеваний II группы патогенности"
Специалисты лабораторий
21 кредитов
(630 часов)
Эпизоотология и диагностика особо опасных инфекций II группы патогенности
"Биобезопасность, эпизоотология и эпизоотология особо опасных инфекций I и II групп патогенности"
Специалисты противоэпизоотического отряда
14 кредитов
(420 часов)
Эпизоотология и диагностика особо опасных инфекций II группы патогенности
"Биобезопасность, эпизоотология и микробиология инфекционных заболевании I и II групп патогенности"
Специалисты ветеринарных организаций
14 кредитов
(420 часов)
Эпизоотология и диагностика особо опасных инфекций I и II групп патогенности
"Биобезопасность, эпизоотология и микробиология инфекционных заболевании I и II групп патогенности"
Лаборанты
14 кредитов
(420 часов)
Эпизоотология и диагностика особо опасных инфекций I и II групп патогенности
"Биобезопасность, эпизоотология и микробиология особо опасных инфекций I и (или) II и (или) III и (или) IV групп патогенности"
Специалисты лабораторий
9 кредитов
(270 часов)
Эпизоотология и диагностика особо опасных инфекций I и (или) II и (или) III и (или) IV групп патогенности