"Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 8 қаңтардағы № 9 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 31 қаңтардағы № 13 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 1 ақпанда № 31833 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 8 қаңтардағы № 9 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10555 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдерінде:
17-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бірінші кезеңдегі Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын Республикалық бюджет комиссиясы мақұлдағаннан кейін Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына жолдайды және 3 (үш) жұмыс күні ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды.";
18-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 тамызынан кешіктірмей екінші кезеңдегі Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын қалыптастырады және Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді, Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына жолдайды;";
3-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Макроэкономикалық талдау және болжамдау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрінің
2023 жылғы 31 қаңтардағы
№ 13 бұйрығына
қосымша
Әлеуметтік-экономикалық даму
болжамын әзірлеу қағидалары
мен мерзімдеріне
3-қосымша
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті ақпараттар мен көрсеткіштердің нысандары және тізбесі
1-нысан

О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 января 2015 года № 9 "Об утверждении Правил и сроков разработки прогноза социально-экономического развития"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 января 2023 года № 13. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 февраля 2023 года № 31833
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 января 2015 года № 9 "Об утверждении Правил и сроков разработки прогноза социально-экономического развития" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10555) следующие изменения:
в Правилах и сроках разработки прогноза социально-экономического развития, утвержденных указанным приказом:
подпункт 7) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"7) центральный уполномоченный орган по государственному планированию после одобрения Республиканской бюджетной комиссии направляет Высшей аудиторской палате Республики Казахстан и в течение 3 (трех) рабочих дней публикует в средствах массовой информации проект прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан на первом этапе.";
подпункт 7) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"7) центральный уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 15 августа года, предшествующего планируемому периоду, формирует и вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии, направляет в Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан проект прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан на втором этапе;";
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту макроэкономического анализа и прогнозирования Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет".
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Высшая аудиторская палата
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 января 2023 года № 13
Приложение 3
к Правилам и срокам
разработки прогноза
социально-экономического развития
Формы и перечень информации и показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития Республики Казахстан
Форма 1

1. Бес жылдық кезеңге арналған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы шеңберінде әлеуметтік-экономикалық саясаттың негізгі бағыттарын қалыптастыру үшін қажетті ақпараттар тізбесі
Р/с
Бөлімнің атауы
Жауапты орындаушы
1
2
3
1.
Қазақстан Республикасының экономикасын дамытудың қорытындылары
ҰЭМ
1.1
Алдыңғы жылғы елдің әлеуметтік-экономикалық дамуы
ҰЭМ
1.2
Экономиканың ағымдағы даму серпіні
ҰЭМ
1.3
Алдыңғы жылғы есептік және болжамды деректердің алшақтықтарын талдау
ҰЭМ
2.
Экономикалық саясаттың негізгі бағыттары
ҰЭМ, ҰБ, ИИДМ, Қаржымині, СИМ, ЭМ, АШМ, АҚДМ, ЦДИАӨМ, ІІМ, МСМ, ОАМ, ҒЖБМ, ДСМ, Еңбекмині, МҚІА, СІМ, ЭТРМ
2.1
Макроэкономикалық тұрақтылық
ҰЭМ, ЭМ, Қаржымині, ИИДМ, АШМ, ҰБ, ҚНРДА
Инфляцияны тежеу жөніндегі шараларды қоса алғанда, ақша-кредит саясаты,
ҰБ, ҰЭМ, СИМ, АШМ, ЭМ
Қаржы секторының тұрақтылығын реттеу және қамтамасыз ету саласындағы саясат
ҚНРДА, ҰБ
Квазимемлекеттік секторды ескере отырып, мемлекет міндеттемелерін басқару саясаты
ҰЭМ, ҰБ, Қаржымині
Бюджет саясатының негізгі басымдықтары
ҰЭМ, ҰБ, Қаржымині,
Салық саясатының негізгі басымдықтары
ҰЭМ, Қаржымині
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану саясаты
ҰЭМ, ҰБ, Қаржымині
Бюджеттік инвестициялық саясаттың (оның ішінде бюджеттік инвестициялар) негізгі басымдықтары
ҰЭМ, ИИДМ, АШМ, ЭМ, ЭТРМ, СИМ, МСМ, АҚДМ, ЦДҚАӨМ, ОАМ, ҒЖБМ, ДСМ
Бюджетаралық қатынастар
ҰЭМ
2.2
Экономика салаларын дамыту саясаты
ҰЭМ, ИИДМ, ЭМ, АШМ, АҚДМ, ЦДИАӨМ, МСМ, ДСМ
отын-энергетикалық кешен
ЭМ
мұнай-газ секторы
ЭМ
электр энергетикасы
ЭМ
атом өнеркәсібі
ЭМ
көмір өнеркәсібі
ИИДМ
тау-кен металлургия кешені
ИИДМ
агроөнеркәсіптік кешен
АШМ
жеңіл өнеркәсіп
ИИДМ
химия өнеркәсібі
ИИДМ
фармацевтика саласы
ДСМ
құрылыс материалдарының өндірісі
ИИДМ
машина жасау
ИИДМ
құрылыс
ИИДМ
сауда
СИМ
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
ЦДИАӨМ
инфокоммуникациялық инфрақұрылым, цифрлық экономика
ЦДИАӨМ
көлік және логистика
ИИДМ
туризм
МСМ
басқалар
ОМО
2.3
Бизнес-климат және бәсекелестік
ҰЭМ, СІМ
Инвестициялық ахуалды жақсарту
ҰЭМ, СІМ, Қаржымині
Пайдалану бағыттары және қаржыландыру көздері бойынша негізгі капиталға инвестициялар көлемінің болжамы
ҰЭМ, СІМ, Қаржымині
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктікті дамыту
ҰЭМ
Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтердің шекті өсу болжамын ескере отырып, тарифтік және монополияға қарсы саясат
ҰЭМ, БҚДА
2.4
Инвестициялық тартымдылық
СІМ, ҰЭМ
2.5
Цифрландыру және инновация
ЦДИАӨМ
2.6
Адами капитал
ҰЭМ, ОАМ, ҒЖБМ, ДСМ, Еңбекмині, ІІМ
Білім беру
ОАМ, ҒЖБМ
Денсаулық сақтау
ДСМ
Жұмыспен қамту
Еңбекмині
Әлеуметтік қамтамасыз ету
Еңбекмині
2.7
Мемлекеттік басқару жүйесі
ҰЭМ, МҚІА, ЦДИАӨМ
Мемлекеттік қызмет
МҚІА, ҰЭМ
Мемлекеттік қызметтерді көрсету
ЦДИАӨМ, МҚІА, ОМО
2.8
Өңірлік даму
ҰЭМ, ИИДМ, ЭМ, ЭТРМ, ЖАО
өңірлік саясат
ҰЭМ
тұрғын үй құрылысы
ИИДМ
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы
ҰЭМ, ИИДМ, ЭТРМ, ЭМ
2.9
Экономикалық интеграция
СИМ, ОМО
Сыртқы сауда саясаты
СИМ
Халықаралық интеграция
СИМ
3.
Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы
ҰЭМ, ИИДМ, ЭМ, АШМ, СИМ, ЦДИАӨМ, Еңбекмині, ОАМ, ҒЖБМ
3.1
Дамудың сценарийлік шарттары
ҰЭМ
3.2
Экономиканы дамыту перспективалары
ҰЭМ
3.3
Экономикалық өсу факторлары
ҰЭМ
3.4
Сұраныс тарапынан болжамды сипаттау
ҰЭМ
Түпкілікті тұтынуға шығыстар
ҰЭМ
Жалпы жинақтау (негізгі капиталға инвестициялар)
ҰЭМ, ИИДМ, ЭМ, СИМ, АШМ, ЦДИАӨМ, СІМ
Тауарлар мен қызметтердің таза экспорты
ҰБ
Тауарлар мен қызметтер экспорты
ҰБ
Тауарлар мен қызметтер импорты
ҰБ
3.5
Ұсыныстар тарапынан болжамды сипаттау (экономика салалары)
ҰЭМ, ИИДМ, ЭМ, СИМ, АШМ, ЦДИАӨМ, ДСМ
отын-энергетикалық кешен
ЭМ
мұнай-газ секторы
ЭМ
электр энергетикасы
ЭМ
атом өнеркәсібі
ЭМ
көмір өнеркәсібі
ИИДМ
тау-кен металлургия кешені
ИИДМ
металл кендерін өндіру
ИИДМ
металлургия өнеркәсібі
ИИДМ
агроөнеркәсіптік кешен
АШМ
тамақ өнеркәсібі
АШМ
жеңіл өнеркәсіп
ИИДМ
химия өнеркәсібі
ИИДМ
фармацевтика саласы
ДСМ
құрылыс материалдарының өндірісі
ИИДМ
машина жасау
ИИДМ
құрылыс
ИИДМ
сауда
СИМ
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
ЦДИАӨМ
инфокоммуникациялық инфрақұрылым, цифрлық экономика
ЦДИАӨМ
көлік және логистика
ИИДМ
басқалар
ОМО
3.6
Тиісті негіздемелермен ақша-кредит саясаты көрсеткіштерінің болжамы
ҰБ
3.7
Тиісті негіздемелермен төлем теңгерімі көрсеткіштерінің болжамы
ҰБ
3.8
Тиісті негіздемелермен әлеуметтік сала көрсеткіштерінің болжамы
Еңбекмині, ОАМ, ҒЖБМ, ДСМ, Қаржымині
4.
Мемлекеттік қаржының тұрақтылығы
ҰЭМ, Қаржымині,
4.1
Жоспарлы кезеңге арналған бюджеттік параметрлердің және Ұлттық қордың болжамы
ҰЭМ, Қаржымині

1. Перечень информации, необходимой для формирования основных направлений социально-экономической политики в рамках прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан на пятилетний период
№ п/п
Наименование раздела
Ответственный исполнитель
1
2
3
1.
Итоги развития экономики Республики Казахстан
МНЭ
1.1
Социально-экономическое развитие страны за предыдущий год
МНЭ
1.2
Текущая динамика развития экономики
МНЭ
1.3
Анализ расхождений отчетных и прогнозных данных за предыдущий год
МНЭ
2.
Основные направления экономической политики
МНЭ, НБ, МИИР, МФ, МТИ, МЭ, МСХ, МИОР, МЦРИАП, МВД, МКС, МП, МНВО, МЗ, МТСЗН, АДГС, МИД, МЭПР
2.1
Макроэкономическая стабильность
МНЭ, МЭ, МФ, МИИР, МСХ, НБ, АРРФР
Денежно-кредитная политика, включая меры по сдерживанию инфляции
НБ, МНЭ, МТИ, МСХ, МЭ
Политика в области регулирования и обеспечения стабильности финансового сектора
АРРФР, НБ
Политика управления обязательствами государства с учетом квазигосударственного сектора
МНЭ, НБ, МФ
Основные приоритеты бюджетной политики
МНЭ, НБ, МФ
Основные приоритеты налоговой политики
МНЭ, МФ
Политика формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан
МНЭ, НБ, МФ
Основные приоритеты бюджетной инвестиционной политики (в том числе бюджетные инвестиции)
МНЭ, МИИР, МСХ, МЭ, МЭПР, МТИ, МКС, МИОР, МЦРИАП, МП, МНВО, МЗ
Межбюджетные отношения
МНЭ
2.2
Политика развития отраслей экономики
МНЭ, МИИР, МЭ, МСХ, МИОР, МЦРИАП, МКС, МЗ
топливно-энергетический комплекс
МЭ
нефтегазовый сектор
МЭ
электроэнергетика
МЭ
атомная промышленность
МЭ
угольная промышленность
МИИР
горно-металлургический комплекс
МИИР
агропромышленный комплекс
МСХ
легкая промышленность
МИИР
химическая промышленность
МИИР
фармацевтическая отрасль
МЗ
производство строительных материалов
МИИР
машиностроение
МИИР
строительство
МИИР
торговля
МТИ
информационно-коммуникационные технологии
МЦРИАП
инфокоммуникационная инфраструктура, цифровая экономики
МЦРИАП
транспорт и логистика
МИИР
туризм
МКС
другие
ЦГО
2.3
Бизнес-климат и конкуренция
МНЭ, МИД
Улучшение инвестиционного климата
МНЭ, МИД, МФ
Прогноз объема инвестиций в основной капитал по направлениям использования и источникам финансирования
МНЭ, МИД, МФ
Развитие государственно-частного партнерства
МНЭ
Тарифная и антимонопольная политика с учетом прогноза предельного роста тарифов на регулируемые услуги субъектов естественных монополий
МНЭ, АЗРК
2.4
Инвестиционная привлекательность
МИД, МНЭ
2.5
Цифровизация и инновация
МЦРИАП
2.6
Человеческий капитал
МНЭ, МП, МНВО, МЗ, МТСЗН, МВД
Образование
МП, МНВО
Здравоохранение
МЗ
Занятость
МТСЗН
Социальное обеспечение
МТСЗН
2.7
Система государственного управления
МНЭ, АДГС, МЦРИАП
Государственная служба
АДГС, МНЭ
Оказание государственных услуг
МЦРИАП, АДГС, ЦГО
2.8
Региональное развитие
МНЭ, МИИР, МЭ, МЭПР, МИО
региональная политика
МНЭ
жилищное строительство
МИИР
жилищно-коммунальное хозяйство
МНЭ, МИИР, МЭПР, МЭ
2.9
Экономическая интеграция
МТИ, ЦГО
Внешнеторговая политика
МТИ
Международная интеграция
МТИ
3.
Прогноз социально-экономического развития
МНЭ, МИИР, МЭ, МСХ, МТИ, МЦРИАП, МТСЗН, МП, МНВО
3.1
Сценарные условия развития
МНЭ
3.2
Перспективы развития экономики
МНЭ
3.3
Факторы экономического роста
МНЭ
3.4
Описание прогноза со стороны спроса
МНЭ
Расходы на конечное потребление
МНЭ
Валовое накопление (инвестиции в основной капитал)
МНЭ, МИИР, МЭ, МТИ, МСХ, МЦРИАП, МИД
Чистый экспорт товаров и услуг
НБ
Экспорт товаров и услуг
НБ
Импорт товаров и услуг
НБ
3.5
Описание прогноза со стороны предложения (отрасли экономики)
МНЭ, МИИР, МЭ, МТИ, МСХ, МЦРИАП, МЗ
топливно-энергетический комплекс
МЭ
нефтегазовый сектор
МЭ
электроэнергетика
МЭ
атомная промышленность
МЭ
угольная промышленность
МИИР
горно-металлургический комплекс
МИИР
добыча металлических руд
МИИР
металлургическая промышленность
МИИР
агропромышленный комплекс
МСХ
пищевая промышленность
МСХ
легкая промышленность
МИИР
химическая промышленность
МИИР
фармацевтическая отрасль
МЗ
производство строительных материалов
МИИР
машиностроение
МИИР
строительство
МИИР
торговля
МТИ
информационно-коммуникационные технологии
МЦРИАП
инфокоммуникационная инфраструктура, цифровая экономики
МЦРИАП
транспорт и логистика
МИИР
другие
ЦГО
3.6
Прогноз показателей денежно-кредитной политики с обоснованиями
НБ
3.7
Прогноз показателей платежного баланса с обоснованиями
НБ
3.8
Прогноз показателей социальной сферы с обоснованиями
МТСЗН, МП, МНВО, МЗ, МФ
4.
Устойчивость государственных финансов
МНЭ, МФ
4.1
Прогноз бюджетных параметров и Национального фонда на плановый период
МНЭ, МФ

5. Қазақстан Республикасының макроэкономикалық даму көрсеткіштерінің болжамын әзірлеу үшін жауапты мемлекеттік органдарға арналған басымдықтар мен әлеуметтік-экономикалық саясаттың және салалардың даму көрсеткіштерінің негізгі бағыттарын қалыптастыру үшін ақпарат ұсыну бойынша ұсынымдар
1. Әлеуметтік-экономикалық саясатты қалыптастыру
Жетекшілік ететін саладағы (аядағы) мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға уәкілетті жауапты мемлекеттік орган алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңге арналған салаларды дамытудың басымдықтарын және негізгі бағыттарын қалыптастырады.
Жетекшілік ететін саладағы мемлекеттік саясаттың басымдықтары және негізгі бағыттары Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында, Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмаларында, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларында айқындалған саясатқа сәйкес келтіру қажет.
Ақпаратта, алдағы жоспарланатын (бесжылдық) кезеңге арналған міндеттерді, нысаналы индикаторларды, міндеттер нәтижелерінің көрсеткіштерін және жоспарланатын кезеңнің соңына қарай нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізуді көрсете отырып, осы салада іске асырылатын тұжырымдамалар, ұлттық жобалар мен мемлекеттік бағдарламалар көрсетіледі.
Сондай-ақ ақпаратта жоспарланатын және іске асырылатын шараларды, жобаларды, алдағы жоспарланатын (бесжылдық) кезеңнің соңына қарай нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізуді көрсете отырып, жетекшілік ететін саладағы саясаттың басымдықтары мен негізгі бағыттары көрсетіледі.
Салаларды дамыту басымдықтары алдағы жоспарланатын (бесжылдық) кезеңге арналған Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы шеңберінде мақұлданған әлеуметтік-экономикалық саясаттың негізгі жалпыұлттық басымдықтары мен бағыттарына сәйкес келмеген кезде салалық жобалар мемлекеттік бюджеттен қаржыландырумен қамтамасыз етілмейді.
2. Орта мерзімді (бес жылдық) кезеңге арналған салаларды дамытудың болжамды көрсеткіштерін әзірлеу
Алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңге жетекшілік ететін саланы дамытудың болжамды көрсеткіштерін әзірлеуге жауапты мемлекеттік органдар іске асырылатын жобалар мен тапсырмалардың төмендеу немесе өсу факторларын, себептерін көрсете отырып, алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңге әрбір болжанатын көрсеткіштің күтілетін төмендеуі және (немесе) ұлғаюы бойынша жазбаша негіздеме ұсынады.
Ақпарат барынша қысқаша, қазақ және орыс тілдерінде баяндалады.
Ескертпе:
аббревиатуралардың және қысқартылған сөздердің толық жазылуы:
АҚДМ
Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
АҚШ
Америка Құрама Штаттары
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
ӘМСҚ
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры
ББӘ
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі
ҒЖБМ
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
БҚДА
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ЕДБ
екінші деңгейдегі банктер
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖАО
жергілікті атқарушы органдар
ЖҚҚ
жалпы қосылған құн
ЖІӨ
жалпы ішкі өнім
ИИДМ
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлiгi
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҚНРДА
Қазақстан Республикасынының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
МӘСҚ
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандару қоры
МҚІА
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
МСМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
НКИ
нақты көлем индексі
ОАМ
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ОМО
орталық мемлекеттік органдар
СИМ
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
СҚП
сатып алу қабілетінің паритеті
СІМ
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлiгi
ҰБ
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұлттық қор
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ХҚҰ
Халықаралық қаржы ұйымдары
ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭТРМ
Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі

5. Рекомендации для ответственных государственных органов по представлению информации для формирования приоритетов и основных направлений социально-экономической политики и показателей развития отраслей для разработки прогноза макроэкономических показателей развития Республики Казахстан
1. Формирование социально-экономической политики
Ответственный государственный орган, уполномоченный за формирование и реализацию государственной политики в курируемой отрасли (сфере), формирует приоритеты и основные направления развития отрасли на предстоящий планируемый (пятилетний) период.
Приоритеты и основные направления государственной политики в курируемой отрасли необходимо привести в соответствие с политикой, определенной документами Системы государственного планирования в Республике Казахстан, поручениями Главы государства, Правительства Республики Казахстан, ежегодными посланиями Президента Республики Казахстан народу Казахстана.
В информации отражаются концепции, национальные проекты и государственные программы, реализуемые в данной сфере, с указанием задач, целевых индикаторов на предстоящий планируемый (пятилетний) период, показателей результатов задач и достижения целевых показателей к концу планируемого периода.
В информации также отражаются приоритеты и основные направления политики в курируемой отрасли с указанием планируемых и реализуемых мер, проектов, достижения целевых показателей к концу предстоящего планируемого (пятилетнего) периода.
При несоответствии приоритетов развития отрасли основным общенациональным приоритетам и направлениям социально-экономической политики, одобренным в рамках Прогноза социально-экономического развития на предстоящий планируемый (пятилетний) период, отраслевые проекты не обеспечиваются финансированием из государственного бюджета.
2. Разработка прогнозных показателей развития отрасли на среднесрочный (пятилетний) период
Государственные органы, ответственные за разработку прогнозных показателей развития курируемой отрасли на предстоящий планируемый (пятилетний) период, представляют письменное обоснование по ожидаемому снижению и (или) увеличению каждого прогнозируемого показателя на предстоящий планируемый (пятилетний) период с указанием факторов, причин снижения или роста, реализуемых проектов и поручений.
Информация излагается предельно кратко на казахском и русском языках.
Примечание:
расшифровка аббревиатур и сокращений:
МИОР
Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
США
Соединенные Штаты Америки
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
ФСМС
Некоммерческое акционерное общество "Фонд социального медицинского страхования"
АБП
администраторы бюджетных программ
МНВО
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
АЗРК
Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
БВУ
банки второго уровня
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИО
местные исполнительные органы
ВДС
валовая добавленная стоимость
ВВП
валовой внутренний продукт
МИИР
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
АРРФР
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
ГФСС
Государственный фонд социального страхования
АДГС
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
МКС
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
ИФО
индекс физического объема
МП
Министерство просвещения Республики Казахстан
ЦГО
центральные государственные органы
МТИ
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
ППС
паритет покупательской способности
МИД
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
НБ
Национальный Банк Республики Казахстан
Национальный фонд
Национальный фонд Республики Казахстан
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МФО
Международные финансовые организации
МЦРИАП
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭПР
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан