Байланыс саласындағы кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 31 қаңтардағы № 35/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 ақпанда № 31861 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтардың қоса беріліп отырған тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрі 2023 жылғы
31 қаңтардағы № 35/НҚ
Бұйрықпен
бекітілген
Өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 34 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10730 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларында:

О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы в области связи
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 31 января 2023 года № 35/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 февраля 2023 года № 31861
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнение.
2. Комитету телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Б. Мусин
"Согласовано"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"Согласовано"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"Согласовано"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"Согласовано"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"Согласовано"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 31 января 2023 года № 35/НҚ
Перечень
некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнение
1. В приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 34 "Об утверждении Правил присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10730):
в Правилах присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения, утвержденных указанным приказом:

1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 19-12) тармағына, 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді. Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңының жобасын дайындайды және жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдарды пайдалану тәртібін айқындайды және жоғары жиілікті құрылғылардың (бұдан әрі – ЖЖҚ), сондай-ақ азаматтық мақсаттағы РЭҚ-тың электромагниттік үйлесімділігінің (бұдан әрі – ЭМҮ) есебін жүргізу тәртібін белгілейді.
Осы Қағидалардың талаптары байланыс қызметтерін көрсететін және (немесе) өндірістік қызметте РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ пайдаланатын барлық жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) қолданылады.
Қағидаларда Халықаралық электр байланысы одағының Радиобайланыс регламентінің ережелері ескерілген (International Telecommunication Union, ITU, Женева 2012 жыл).
Осы Қағидаларға 51-тармақты қоспағанда, осы Қағидалардың қолданысы:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылар тізбесінде айқындалған РЭҚ және ЖЖҚ-ға;
2) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2018 жылғы 14 маусымдағы № 70-ө өкімімен құрылған Қазақстан Республикасының Радиожиіліктер жөніндегі ведомствоаралық комиссиясының (бұдан әрі – РВК) ұсынымдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің радиожиілікпен қамтамасыз етуіндегі мемлекеттік органдардың, мемлекеттік кәсіпорындардың РЭҚ-ға және ЖЖҚ-ға;
3) радиоәуесқойлық қызметтердің радиоэлектрондық құралдарына таратылмайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) дифференциалды станция – белгілі кеңістіктік координаттары бар пунктте орналасқан радиоэлектрондық және техникалық құралдар кешені, олардың көмегімен ғаламдық навигациялық спутниктік жүйенің сигналдарын қабылдау және өңдеу, дифференциалды түзетулерді есептеу және тұтынушы дифференциалды әрекет ету радиусында болған кезде оның кеңістіктік координаттарын анықтау дәлдігін арттыру үшін оларды байланыс арналары бойынша түзетуші ақпарат құрамында тұтынушыға беру жүзеге асырылады;
2) жиілік белдеуін, радиожиіліктерді (радиожиілік арнасын) беру (тағайындау) – радиожиілік спектрін пайдаланушыға тиісті радиожиілік органы осы рұқсатта көрсетілген жиілік белдеуін, радиожиілікті (радиожиілік арнасын) радиоэлектрондық құралды қолдана отырып пайдалануға беретін радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат;

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Правила присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 19-12) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О связи" (далее – Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств (далее – РЭС) и высокочастотных устройств (далее – ВЧУ), а также проведения расчета электромагнитной совместимости (далее – ЭМС) РЭС гражданского назначения.
Требования настоящих Правил распространяются на все физические и юридические лица, оказывающие услуги связи и (или) использующие РЭС и (или) ВЧУ в производственной деятельности (далее – услугополучатель).
В Правилах учтены положения Регламента радиосвязи Международного союза электросвязи (International Telecommunication Union, ITU, Женева 2012 год).
Действия настоящих Правил, за исключением пункта 51 к настоящим Правилам, не распространяется:
1) на РЭС и ВЧУ, которые определены в перечне радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) на РЭС и ВЧУ государственных органов, государственных предприятий, находящиеся на радиочастотном обеспечении Министерства обороны Республики Казахстан в соответствии с рекомендациями Межведомственной комиссии по радиочастотам Республики Казахстан (далее – МКРЧ), созданной распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 14 июня 2018 года № 70-р;
3) на радиоэлектронные средства радиолюбительских служб.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) дифференциальная станция – комплекс радиоэлектронных и технических средств, расположенных в пункте с известными пространственными координатами, с помощью которых осуществляется прием и обработка сигналов глобальной навигационной спутниковой системы, вычисление дифференциальных поправок и передача их в составе корректирующей информации по каналам связи потребителю для повышения точности определения его пространственных координат при нахождении потребителя в радиусе действия дифференциальной поправки;
2) присвоение (назначение) полосы частот, радиочастот (радиочастотного канала) – разрешение на использование радиочастотного спектра, выдаваемое соответствующим радиочастотным органом пользователю радиочастотным спектром на использование указываемой в этом разрешении полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала) с применением радиоэлектронного средства;

3) жиіліктерді ортақ пайдалану – жиіліктерді екі және одан да көп пайдаланушылардың пайдалануы;
4) дәлдігі жоғары спутниктік навигация жүйесінің ұлттық операторы (бұдан әрі – ДЖСНЖ ұлттық операторы) – дәлдігі жоғары спутниктік навигация жүйесін құру, пайдалану және дамыту міндеттері жүктелген, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғам;
5) жоғары жиілікті құрылғы – телекоммуникациялар саласында қолдануды қоспағанда, өнеркәсіптік, ғылыми, медициналық, тұрмыстық немесе басқа да мақсаттарда электромагниттік энергияны генерациялауға және пайдалануға арналған жабдық және (немесе) аспаптар;
6) жылжымалы радиоэлектрондық құрал – географиялық координаттарға тұрақты байланысы жоқ радиоэлектрондық құрал;
7) ұялы байланыс – бұл орналасқан жері өзгеруі мүмкін абоненттер арасындағы радиобайланыс;
8) РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ иесі – осы құралдар немесе құрылғылар меншігінде, шаруашылық жүргізу құқығында немесе жедел басқару құқығында не өзге де заңды негізде (жалға алу, өтеусіз пайдалану) болатын жеке немесе заңды тұлға;
9) радиожиілік спектрі (бұдан әрі – РЖС) – 3 килогерцтен (бұдан әрі – кГц) 400 гигагерцке (бұдан әрі – ГГц) дейінгі диапазондағы радиожиіліктердің белгілі бір жиынтығы;
10) радиоэлектрондық құрал – қосалқы жабдықты қоса алғанда, радиотолқындарды беруге және (немесе) қабылдауға арналған және бір немесе бірнеше таратушы және (немесе) қабылдаушы құрылғылардан не олардың құрамаларынан тұратын техникалық құрал;
11) ұялы байланыс сигналын күшейткіш (репитер, белсенді ретранслятор) - антенналармен және радиожиілік кәбілдерімен жиынтықта жұмыс істейтін және ұялы байланыс сигналымен жабу аймағын жергілікті кеңейтуге арналған ұялы байланыс сигналын қайталайтын және күшейтетін радиоэлектрондық құрал;
12) радиорелелік желілер (бұдан әрі – РРЛ) – қабылдау-беру (ретрансляциялық) радиостанцияларының тізбегінен құрылған желі бойынша радиобайланыс, оның ішінде "нүкте-нүкте" топологиясы бар радиомостар;
13) стационарлық радиоэлектрондық құрал – тұрақты географиялық координаттары бар радиоэлектрондық құрал;
14) Ұлттық кесте – Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 22 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10375 болып тіркелген) барлық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдар үшін 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейінгі жиіліктер диапазонындағы Қазақстан Республикасының радиоқызметтері арасында жиіліктер белдеулерін бөлу кестесі;

3) совместное использование частот – использование частот двумя и более пользователями;
4) национальный оператор системы высокоточной спутниковой навигации (далее – национальный оператор СВСН) – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложены задачи создания, эксплуатации и развития системы высокоточной спутниковой навигации;
5) высокочастотное устройство – оборудование и (или) приборы, предназначенные для генерирования и использования электромагнитной энергии в промышленных, научных, медицинских, бытовых или других целях, за исключением применения в области телекоммуникаций;
6) подвижное радиоэлектронное средство – радиоэлектронное средство, не имеющее постоянной привязки к географическим координатам;
7) мобильная связь – это радиосвязь между абонентами, местоположение которых может меняться;
8) владелец РЭС и (или) ВЧУ – физическое или юридическое лицо, у которого эти средства или устройства находятся в собственности, на праве хозяйственного ведения или на праве оперативного управления, либо ином законном основании (аренда, безвозмездное пользование);
9) радиочастотный спектр (далее – РЧС) – определенная совокупность радиочастот в диапазоне от 3 килогерц (далее – кГц) до 400 гигагерц (далее – ГГц);
10) радиоэлектронное средство – техническое средство, предназначенное для передачи и (или) приема радиоволн и состоящее из одного или нескольких передающих и (или) приемных устройств, либо их комбинаций, включая вспомогательное оборудование;
11) усилитель сигнала сотовой связи (репитер, активный ретранслятор) – радиоэлектронное средство, повторяющее и усиливающее сигнал сотовой связи, функционирующее в комплекте с антеннами и радиочастотными кабелями и предназначенное для локального расширения зоны покрытия сигналом сотовой связи;
12) радиорелейные линии (далее – РРЛ) – радиосвязь по линии, образованной цепочкой приемо-передающих (ретрансляционных) радиостанций, в том числе радиомосты с топологией "точка-точка";
13) стационарное радиоэлектронное средство – радиоэлектронное средство, имеющее постоянные географические координаты;
14) Национальная таблица – таблица распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц для радиоэлектронных средств всех назначений утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 22 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10375);

15) электромагниттік үйлесімділік – техникалық құралдың берілген электромагниттік жағдайда берілген сапамен жұмыс істеу және басқа техникалық құралдарға жол берілмейтін электромагниттік бөгеуілдер жасамау қабілеті;
16) VSAT-станция – спутниктік желінің бір бөлігі ретінде жұмыс істейтін (жұлдыз топологиясымен, әрқайсысымен немесе нүкте-нүктемен), желіні басқару орталығының (бұдан әрі – ЖБО) функционалдық құралдарының көмегімен орталықтан басқарылатын және бақыланатын немесе ЖБЛ функцияларын орындайтын VSAT тағайындалған станция антеннаның кіші апертурасы бар спутниктік байланыстың жердегі станциясы;
17) радиожиілік спектрі саласындағы құжаттарды ресімдеудің оңайлатылған рәсімі – халықаралық үйлестіру рәсімі аяқталғанға дейін РЖС рұқсатты және ЭМҮ қорытындысын ресімдеу;
18) конкурс (аукцион) (бұдан әрі – сауда-саттық) – қатысушылар тізілімнің веб-порталын пайдалана отырып электрондық форматта өткізілетін өздерінің ұсыныстарын жария түрде мәлімдейтін сауда-саттық нысаны, оның қорытындылары бойынша ұйымдастырушы жеңімпазға жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) беруге (радиожиілік спектрін (бұдан әрі – РЖС) пайдалану құқығын беруге) міндеттенеді;
19) РЖС лоты (бұдан әрі – объект) – РЖС жөніндегі ведомствоаралық комиссияның (бұдан әрі – РЖВАК) ұсынымы бойынша әрбір лоттың жиілік белдеуі енінің белгілі бір диапазонын, жиілік номиналдарын, пайдалану аумағын, байланыс технологиясын/түрін, елді мекендерді байланыс қызметтерімен қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелерді көрсете отырып, уәкілетті орган бекітетін жиілік белдеулері, радиожиіліктер (радиожиілік арналары) және (немесе) бастапқы бағасы конкурс (аукцион) жеңімпазына пайдалану құқығы берілетін аумақтар;
20) бастапқы баға – осы Қағидалардың 54-тармағына сәйкес айқындалатын лот бағасы;
21) бастапқы баға – лот бойынша сауда-саттықтың екінші кезеңі басталатын баға;
22) ағымдағы баға – лот бойынша сауда-саттықтың екінші кезеңі барысында қалыптасатын баға;
23) аукцион залы – бағаны көтеру аукционы нысанында өткізілетін сауда-саттықтың екінші кезеңін өткізу үшін қажетті ақпаратты енгізу, сақтау және өңдеу мүмкіндігін қамтамасыз ететін тізілім веб-порталының бөлімі;
24) аукциондық нөмір – сауда-саттыққа қатысу үшін қатысушыға берілетін нөмір;
25) бағаның арттырылуына байланысты аукцион – бастапқы баға алдын ала жарияланған қадаммен көтерілетін сауда-саттық әдісі;
26) жеңімпаз – лот үшін неғұрлым жоғары баға ұсынған сауда-саттыққа қатысушы;
27) кепілдік жарна – бұл аукцион шеңберінде міндеттемелерді қамтамасыз ету мақсатында енгізілетін лоттың бастапқы бағасына тең ақша сомасы;

15) электромагнитная совместимость – способность технического средства функционировать с заданным качеством в заданной электромагнитной обстановке и не создавать недопустимых электромагнитных помех другим техническим средствам;
16) VSAT-станция – земная станция спутниковой связи с малой апертурой антенны, работающая как часть спутниковой сети (с топологией звезда, каждый с каждым или точка-точка), управляемая и контролируемая централизованно с помощью функциональных средств центра управления сетью (далее – ЦУС) или назначенной VSAT-станции, выполняющей функции ЦУС;
17) упрощенная процедура оформления документов в области радиочастотного спектра – оформление разрешения на РЧС и заключения ЭМС до завершения процедуры международной координации;
18) конкурс (аукцион) (далее – торги) - форма торгов, при которой участники заявляют свои предложения публично, проводимых с использованием веб-портала реестра в электронном формате, по итогам которых организатор обязуется присвоить (предоставить право использования радиочастотного спектра (далее - РЧС) полосы частот, радиочастоты (радиочастотные каналы) победителю;
19) лот РЧС (далее – объект) – утверждаемые уполномоченным органом по рекомендации Межведомственной комиссии по РЧС (далее - МКРЧ) полосы частот, радиочастоты (радиочастотные каналы) с указанием определенного диапазона ширины полосы частот каждого лота, номиналов частот, территории использования, технологии/вида связи, обязательств по обеспечению услугами связи населенных пунктов и (или) территорий, начальной цены, право на использование которых предоставляется победителю конкурса (аукциона);
20) начальная цена - цена лота, определяемая в соответствии с пунктом 54 настоящих Правил;
21) стартовая цена – цена, с которой начинается второй этап торгов по лоту;
22) текущая цена – цена, складывающаяся в ходе второго этапа торгов по лоту;
23) аукционный зал – раздел веб-портала реестра, обеспечивающий возможность ввода, хранения и обработки информации, необходимой для проведения второго этапа торгов, проводимого в форме аукциона на повышение цены;
24) аукционный номер – номер, присваиваемый участнику для участия в торгах;
25) аукцион на повышение цены – метод торгов, при котором стартовая цена повышается с заранее объявленным шагом;
26) победитель – участник торгов, предложивший наиболее высокую цену за лот;
27) гарантийный взнос – это денежная сумма, равная начальной цене лота, вносимая в целях обеспечения обязательств в рамках аукциона;

28) түпкілікті баға – сауда-саттық нәтижесінде белгіленген лоттың ең жоғары бағасы;
29) тізілімнің веб-порталы – мемлекеттік мүлік тізілімін (бұдан әрі – тізілім) сату объектілері туралы электрондық дерекқорға қол жеткізудің бірыңғай нүктесін ұсынатын, интернет желісінде мына мекенжай бойынша орналастырылған интернет-ресурс: www.gosreestr.kz;
30) электрондық құжат – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
31) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – ЭЦҚ құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі;
32) мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – бірыңғай оператор) – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша айқындалған, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлға, оған мемлекеттік мүлікті ұйымдастыру және есепке алу саласындағы бірыңғай техникалық саясатты іске асыру жөніндегі міндеттер, сондай-ақ мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін тізбеге сәйкес мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің активтерін басқару және пайдалану жөніндегі функциялар жүктелген;
33) қатысушы – сауда-саттыққа қатысу үшін осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен тіркелген заңды тұлға;
34) ұйымдастырушы (уәкілетті орган) – байланыс саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды, байланыс саласында қызметтер көрсететін немесе оларды пайдаланатын адамдардың қызметін мемлекеттік бақылауды, үйлестіруді және реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
35) конкурстық комиссия – ұйымдастырушы сауда-саттықты өткізу үшін құратын алқалы орган;
36) үлестес тұлға – сауда-саттыққа осы әлеуетті қатысушының шешімдерін айқындауға және (немесе) ол қабылдайтын шешімдерге, оның ішінде жазбаша нысанда жасалған мәміленің күшіне орай ықпал етуге құқығы бар кез келген жеке немесе заңды тұлға, сондай-ақ сауда-саттыққа әлеуетті қатысушының оған қатысты осындай құқығы болатын кез келген жеке немесе заңды тұлға.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. РЭҚ жиіліктерінің номиналдары және (немесе) техникалық параметрлері өзгерген жағдайда, сондай-ақ РЖС-ға бұрын берілген рұқсатта көрсетілген мәннен асқан кезде көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларда көзделген тәртіппен РЖС-ға рұқсат алады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Мыналар:

28) окончательная цена – наивысшая цена лота, установленная в результате торгов;
29) веб-портал реестра – интернет-ресурс, размещенный в сети интернет по адресу: www.gosreestr.kz, предоставляющий единую точку доступа к электронной базе данных об объектах продажи реестра государственного имущества (далее – реестр);
30) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
31) электронная цифровая подпись (далее - ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами ЭЦП и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
32) единый оператор в сфере учета государственного имущества (далее – единый оператор) – юридическое лицо с участием государства в уставном капитале, определенное по решению Правительства Республики Казахстан, на которое возложены задачи по реализации единой технической политики в сфере организации и учета государственного имущества, а также функции по управлению и эксплуатации активами территориальных подразделений уполномоченного органа по государственному имуществу согласно перечню, утверждаемому уполномоченным органом по государственному имуществу;
33) участник – юридическое лицо, зарегистрированное в установленном настоящими Правилами порядке для участия в торгах;
34) организатор (уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий реализацию государственной политики в области связи, государственный контроль, координацию и регулирование деятельности лиц, предоставляющих услуги в области связи или пользующихся ими;
35) конкурсная комиссия – коллегиальный орган, создаваемый организатором для проведения торгов;
36) аффилированное лицо – любое физическое или юридическое лицо, которое имеет право определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые данным потенциальным участником торгов решения, в том числе в силу сделки, совершенной в письменной форме, а также любое физическое или юридическое лицо, в отношении которого потенциальный участник торгов имеет такое право.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. В случае изменения номиналов частот и (или) технических параметров РЭС, а также при превышении значения, указанных в ранее выданном разрешении на РЧС услугополучатель получает разрешение на РЧС, в порядке предусмотренными настоящими Правилами.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Проведение процедуры согласования не требуется для полос (номиналов) радиочастот:

1) Қорғаныс министрлігімен бұрын келісілген, РЖВАК ұсынымдары негізінде көрсетілетін қызметті беруші бөлетін;
2) Ұлттық кестеде "ГР" санаты ретінде көрсетілген азаматтық пайдаланушылардың РЭҚ басымдықпен пайдалануына арналған;
3) Халықаралық электробайланыс одағының Радиобайланыс регламентінде белгіленген жиілік иеліктеріне сәйкес теңіз РЭҚ-ға және Апаттық және қауіпсіздікті қамтамасыз ету жағдайлары үшін жаһандық теңіз жүйесіне (бұдан әрі – АҚҚЖЖТЖ) арналған;
4) Егер РЭҚ және ЖЖҚ-ның техникалық параметрлері, мақсаты және орнату орны өзгермеген жағдайда, сондай-ақ егер техникалық параметрлер РЖС-ға бұрын берілген рұқсатта көрсетілген мәннен аспаса, радиожиіліктердің бұрын келісілген жолақтары (номиналдары) үшін радиожиілік белдеулері (номиналдары) үшін келісу рәсімін жүргізу талап етілмейді.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. РЖС-ға рұқсат осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген рәсімдер жүргізілмей, мынадай:
1) жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе заңды тұлғаның атауы өзгерген;
2) көрсетілетін қызметті алушының байланыс және телерадио хабарларын тарату саласындағы қызметке лицензия алған немесе қайта ресімдеген;
3) егер заңды тұлға қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның құқықтық мирасқоры болып табылған;
4) егер РЭҚ және ЖЖҚ-ның техникалық параметрлері, мақсаты және орнату орны өзгермесе, сондай-ақ егер техникалық параметрлер РЖС-ға бұрын берілген рұқсатта көрсетілген мәннен аспаған;
5) РЖС рұқсатты электрондық форматқа ауыстырған;
6) қалалық және ауылдық елді мекендерде Интернетке кең жолақты қол жеткізу жобаларын қаржыландыру бойынша міндеттемелер қабылданған;
7) халықаралық үйлестірудің оң нәтижелері алынған жағдайларда қайта ресімделеді.
Әкімшілік-аумақтық бірліктің, көшенің атауы, ғимараттар мен құрылыстардың нөмірленуі өзгерген жағдайда, РЖС-ға рұқсатты қайта ресімдеу талап етілмейді.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. РЖС-ға рұқсаттың қолданылуын көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны хабардар ете отырып, аумақтық бөлімшенің өтінішхаты бойынша мынадай:
1) пайдаланушының РЖС пайдалануға рұқсатты өз еркімен қайтару туралы өтініш берген;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен аумақтық бөлімше жүргізетін РЖС мониторингінің нәтижелерімен расталатын РЖС бір жыл бойы пайдаланылмаған;
3) байланыс операторылары РЖС рұқсатында көрсетілген елді мекендерді және (немесе) аумақтарды байланыс қызметтерімен қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелерді орындамаған;
4) Салық кодексіне сәйкес үш тоқсан үшін РЖС пайдаланғаны үшін мемлекеттік бюджетке төлемақы төленбеген;

1) ранее согласованных Министерством обороны, выделяемых услугодателем на основании рекомендаций МКРЧ;
2) предназначенных для преимущественного использования РЭС гражданскими пользователями, указанных в Национальной таблице как категория "ГР";
3) предназначенных для морских РЭС и Глобальной морской системы для случаев бедствия и обеспечения безопасности (далее – ГМСББ) в соответствии с частотными присвоениями, установленными Регламентом радиосвязи Международного союза электросвязи;
4) ранее согласованных полос (номиналов) радиочастот в случае, если не изменились технические параметры, назначение и место установки РЭС и ВЧУ, а также, если технические параметры не превышают значения, указанных в ранее выданном разрешении на РЧС.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Разрешение на РЧС переоформляется без проведения процедур, указанных в пункте 8 настоящих Правил, в случаях:
1) изменения фамилии, имени, отчества (при наличии) физического лица или наименования юридического лица;
2) получения или переоформления услугополучателем лицензии на деятельность в области связи и телерадиовещания;
3) если юридическое лицо является правопреемником реорганизованного юридического лица;
4) если не изменились технические параметры, назначение и место установки РЭС и ВЧУ, а также, если технические параметры не превышают значения, указанных в ранее выданном разрешении на РЧС;
5) перевода разрешения на РЧС в электронный формат;
6) принятия обязательств по финансированию проектов широкополосного доступа к Интернет в городских и сельских населенных пунктах.
7) получения положительных результатов международной координации.
В случае изменений наименования административно-территориальной единицы, улицы, нумерации зданий или сооружений переоформление разрешения на РЧС не требуется.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Действие разрешения на РЧС прекращается услугодателем по ходатайству территориального подразделения с уведомлением услугополучателя, в случаях:
1) подачи заявления пользователем о добровольном возврате разрешения на использование РЧС;
2) неиспользования РЧС в течение одного года, которое подтверждается результатами мониторинга РЧС проводимого территориальным подразделением в порядке установленным законодательством Республики Казахстан;
3) невыполнения оператором связи обязательств по обеспечению услугами связи населенных пунктов и (или) территорий, указанных в Разрешении на РЧС;
4) неуплаты в государственный бюджет платы за использование РЧС за три квартала в соответствии с Налоговым кодексом;

5) әрбір елді мекенде және (немесе) радиожиілік спектрін пайдалануға берілген рұқсатты алғаннан кейін екі жыл өткен соң пайдалану аумағында халықтың кемінде отыз пайызының байланыс қызметтеріне кең жолақты қолжетімділік беру үшін жағдайларды қамтамасыз ететін техникалық инфрақұрылым болмаған жағдайларда тоқтатады.";
мынадай мазмұндағы 6-тараумен толықтырылсын:
"6-тарау. Ұялы байланыс желілерінде ұялы байланыс сигналын күшейткіштерді (репитерлерді, активті ретрансляторларды) пайдалану тәртібі
103. Пассивті ретрансляторларды қоспағанда, ұялы байланыс желілерінде ұялы байланыс сигналын күшейткіштерді (репитерлер, активті ретрансляторлар) қолданғысы келетін ұялы байланыс абоненттері байланыс сапасын жақсарту үшін өзі абоненті болып табылатын ұялы байланыс операторына ұялы байланыс сигналын күшейткіштерді (репитерлер, активті ретрансляторлар) орнатуға жазбаша келісім алу үшін жүгінеді.
Ұялы байланыс операторы талдау жүргізеді, оның нәтижелері бойынша ұялы байланыс сигналының күшейткіштерін (репитерлер, активті ретрансляторлар) орнату қажеттілігі туралы шешім қабылдайды.
Ұялы байланыс абонентінің сұранысы қанағаттандырылған кезде, абонент ұялы байланыс сигналының күшейткіштерін (репитерлер, активті ретрансляторлар) орнатуды дербес жүзеге асырады. Ұялы байланыс операторы сондай-ақ ұялы байланыс абонентіне сигналды қабылдау сенімсіз аймақтарда ұсынылатын байланыс қызметтерінің сапасын жақсарту бойынша ықтимал баламалы нұсқаларды ұсынады.
104. Ұялы байланыс сигналын күшейткіштер (репитерлер, активті ретрансляторлар) жол берілмейтін кедергілер тудырмайды және кестеге сәйкес рұқсат беру құжаттарының негізінде жұмыс істейтін РЭҚ тарапынан кедергілерден қорғауды талап етпейді. Ұялы байланыс сигналын күшейткіштер тарапынан кедергілер туындаған кезде (репитерлер, активті ретрансляторлар) ұялы байланыс операторлары кедергілерді жою бойынша шаралар қабылдауы қажет.";
осы Қағидаларға 10-қосымша Өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы Қағидаларға 15-қосымша Өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Байланыс қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 171 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10999 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Байланыс қызметтерін көрсету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

5) отсутствия технической инфраструктуры, обеспечивающей условия для предоставления широкополосного доступа к услугам связи не менее тридцати процентов населения в каждом населенном пункте и (или) на территории использования выданного разрешения на использование радиочастотного спектра по истечении двух лет после его получения.";
дополнить главой 6 следующего содержания:
"Глава 6. Порядок эксплуатации усилителей сигнала сотовой связи (репитеров, активных ретрансляторов) в сетях сотовой связи
103. Абоненты сотовой связи, желающие применять усилители сигнала сотовой связи (репитеры, активные ретрансляторы) в сетях сотовой связи, за исключением пассивных ретрансляторов, для улучшения качества связи, обращаются к оператору сотовой связи, абонентом которого он является для получения письменного согласования на установку усилителей сигнала сотовой связи (репитеров, активных ретрансляторов).
Оператор сотовой связи проводит анализ, по результатам которого принимает решение о необходимости установки усилителей сигнала сотовой связи (репитеров, активных ретрансляторов).
При удовлетворении запроса абонента сотовой связи, абонент самостоятельно осуществляет установку усилителей сигнала сотовой связи (репитеров, активных ретрансляторов). Оператор сотовой связи также предлагает абоненту сотовой связи возможные альтернативные варианты по улучшению качества предоставляемых услуг связи в зонах неуверенного приҰма сигнала.
104. Усилители сигнала сотовой связи (репитеры, активные ретрансляторы) не создают недопустимых помех и не требуют защиты от помех со стороны РЭС, работающих на основании разрешительных документов в соответствии с таблицей. При возникновении помех со стороны усилителей сигнала сотовой связи (репитеров, активных ретрансляторов), операторам сотовой связи необходимо принять меры по устранению помех.";
приложение 10 к настоящим Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнение;
приложение 15 к настоящим Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнение.
2. В приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 171 "Об утверждении правил оказания услуг связи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №10999):
в Правилах оказания услуг связи, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы ұялы байланыс қызметтерін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 1 шілдедегі Азаматтық кодексіне, "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында ұялы байланыс қызметтерін, сондай-ақ олармен технологиялық байланысты қызметтерді көрсету тәртібін айқындайды.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Абонент ұялы байланыс қызметтерін және (немесе) олармен технологиялық байланысты қызметтерді пайдалану үшін ұялы байланыс Операторының абоненттік қол жеткізу жабдығымен техникалық үйлесімділік талаптарына сәйкес келетін абоненттік құрылғыларды пайдаланады.
Абоненттік құрылғылар ретінде ұялы телефондар, кіріктірілген модемдері бар смартфондар, планшеттер мен ноутбуктер, сондай-ақ USB-модемдер, мобильді Wi-Fi роутерлер және басқа да байланыс құралдары, оның ішінде ұялы байланыс операторының радиоэлектрондық құралдарының жұмысына кедергі келтірмейтін ұялы байланыс сигналын күшейткіштер пайдаланылады.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Абонент:
1) ұялы байланыс операторынан мыналар:
ұялы байланыс қызметтерін көрсетудің мазмұны мен ерекшеліктері;
ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шарт жасасу тәртібі;
тапсырыс берілетін және алынған ұялы байланыс қызметтеріне ақы төлеу тәртібі, көрсетілген ұялы байланыс қызметтері үшін есеп айырысу ерекшеліктері;
ұялы байланыс операторы қызметтерінің жұмыс режимдері туралы өтініштерді, наразылықтарды беру және оларды қарау тәртібі туралы ақпарат алады;
2) егер тарифтік жоспарды ауыстыру абоненттің өтінішін беру арқылы ұялы байланыс операторы бөлген абоненттік нөмірді ауыстырумен байланысты болмаса, бір тарифтік жоспарды басқасына ауыстыруды тегін жүзеге асырады.
3) егер тарифтік жоспарды ауыстыру ұялы байланыс операторына тиісті жазбаша өтініш бере отырып, абоненттік нөмірді ауыстырумен байланысты болса, қосымша ақы үшін (егер бұл ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шартта көзделсе) бір тарифтік жоспарды басқасына ауыстыруды жүзеге асырады. Абоненттің қолданыстағы орнына тапсырыс берген тарифтік жоспар бойынша ұялы байланыс қызметтері тиісті өтініш берілгеннен кейін келесі күні көрсетіледі;
4) ұялы байланыс операторының техникалық мүмкіндігіне қарай күнтізбелік отыз күнге тең қызмет көрсету мерзімімен есеп айырысудың аванстық тәртібін және абоненттік төлемді көздейтін тарифтік жоспарлардың бірін қалыптастырады;
5) ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шартта көзделген талаптарға сәйкес ұялы байланыс операторының желісіндегі абоненттік нөмірді ауыстыруды жүзеге асырады;

"1. Настоящие Правила оказания услуг сотовой связи (далее – Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О связи" (далее – Закон) и определяют порядок оказания услуг сотовой связи, а также технологически связанных с ними услуг на территории Республики Казахстан.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Абонент для пользования услугами сотовой связи и (или) услугами технологически связанными с ними использует абонентские устройства, отвечающие требованиям технической совместимости с оборудованием абонентского доступа оператора сотовой связи.
В качестве абонентских устройств используются сотовые телефоны, смартфоны, планшеты и ноутбуки со встроенными модемами, а также USB-модемы, мобильные Wi-Fi роутеры и другие средства связи, в том числе и усилители сигнала сотовой связи, не создающие помех работе радиоэлектронных средств оператора сотовой связи.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Абонент:
1) получает от оператора сотовой связи информацию о:
содержании и особенностях оказания услуг сотовой связи;
порядке заключения договора об оказании услуг сотовой связи;
порядке оплаты заказываемых и полученных услуг сотовой связи, особенностях расчетов за оказанные услуги сотовой связи;
порядке подачи заявлений, претензий и их рассмотрения, о режимах работы служб оператора сотовой связи;
2) бесплатно осуществляет замену одного тарифного плана на другой, если замена тарифного плана не связана с заменой абонентского номера, выделенного оператором сотовой связи, путем подачи заявления абонента.
3) за дополнительную плату осуществляет (если это предусмотрено договором об оказании услуг сотовой связи) замену одного тарифного плана на другой, если замена тарифного плана связана с заменой абонентского номера, подав оператору сотовой связи соответствующее письменное заявление. Услуги сотовой связи по тарифному плану, заказанному абонентом вместо действующего, оказываются на следующий день после подачи соответствующего заявления;
4) формирует один из тарифных планов, предусматривающий авансовый порядок расчета и абонентскую плату со сроком оказания услуг, равный тридцати календарному дню в зависимости от технической возможности оператора сотовой связи;
5) осуществляет замену абонентского номера в сети оператора сотовой связи в соответствии с условиями, предусмотренными договором об оказании услуг сотовой связи;

6) ұялы байланыс қызметтерін пайдаланғаны үшін төлемді қайта есептеуді немесе есептік қате болған, ұялы байланыстың ақылы қызметтерін абоненттің өтінішінсіз көрсеткен жағдайда, сондай-ақ қолданыстағы тарифтік жоспардың мерзімі өткенге дейін тарифтік жоспар өзгерген жағдайда осы қызметтерді пайдаланғаны үшін төленген соманы қайтаруды талап етеді;
7) көрсетілген ұялы байланыс қызметтерінің сапасына, ұялы байланыс операторының қызметтері мен персоналының жұмысындағы кемшіліктерге, есеп айырысу кезіндегі қателіктерге шағым береді;
8) жазбаша өтініш береді не қосымша ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы қысқа хабарлама жіберу арқылы береді;
9) белгілі бір аумақта (әуежай, ұшақ және т.б.) қолданылатын талаптарды, сондай-ақ ықтимал кедергілер немесе қауіпті жағдайлар туындаған жағдайларда (медициналық мекемелер, отынды сақтау және қайта тиеу аумақтары, автомобильдер, жарылыс жұмыстарын жүргізу орындары және басқалар) шектеулерді сақтайды;
10) өтініш бойынша немесе ауызша (кейіннен өтінішті ауызша жүгінген сәттен бастап 12 сағаттан кешіктірмей бере отырып) ұялы байланыс операторына абоненттік құрылғының бүлінгені (жойылғаны), оны пайдалануды бұғаттау мақсатында абоненттің сәйкестендіру картасының жоғалғаны (ұрланғаны) туралы хабарлайды. Қажет болған кезде ұялы байланыс операторы абоненттің осы сәйкестендіру картасына абоненттің құқықтарын растайтын қосымша мәліметтерді сұратады. Ұялы байланыс операторы абоненттің жоғалған сәйкестендіру картасын бұғаттағанға дейін абонент өзіне көрсетілген ұялы байланыс қызметтеріне ақы төлейді;
11) ұялы байланыс операторынан өз таңдауы бойынша электрондық цифрлық қолтаңбаны қолдау функциясы бар абоненттің сәйкестендіру картасын (SIM карта үшін) алады;
12) ұялы байланыс сигналының күшейткіштерін (репитер, активті ретранслятор) дербес орнату үшін өзі абоненті болып табылатын ұялы байланыс операторына сұрау салуды жібереді.".
3. "Байланыс қызметтері сапасының техникалық параметрлерін өлшеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 29 тамыздағы № 327 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 9 қарашада № 15980 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Байланыс қызметтері сапасының техникалық параметрлерін өлшеу әдістемесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы байланыс қызметтері сапасының техникалық параметрлерін өлшеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 1-тармағының 6-8) тармақшасына сәйкес әзірленді және байланыс қызметтері сапасының техникалық өлшемдерін өлшеу рәсімінде қолдануға арналған.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

6) требует перерасчета платы за пользование услугами сотовой связи или возврата сумм, уплаченных за пользование этими услугами в случае счетной ошибки, оказания платных услуг сотовой связи без заявления абонента, а также в случае изменения тарифного плана до истечения срока действующего тарифного плана;
7) подает претензию на качество оказанных услуг сотовой связи, недостатки в работе служб и персонала оператора сотовой связи, на ошибки при расчетах;
8) подает письменное заявление либо путем отправки короткого сообщения об оказании дополнительных услуг сотовой связи;
9) соблюдает требования, действующие на определенной территории (аэропорт, самолет и так далее), а также ограничения в случаях возможного возникновения помех или опасной ситуации (медицинские учреждения, территории хранения и перегрузки топлива, автомобилях, места проведения взрывных работ и другие);
10) по заявлению или устно (с последующим предоставлением заявления не позднее 12 часов с момента устного обращения), сообщает оператору сотовой связи о повреждении (уничтожении), об утрате (краже) абонентского устройства или карты идентификации абонента в целях блокировки ее использования. При необходимости оператор сотовой связи запрашивает дополнительные сведения, подтверждающие права абонента на данную карту идентификации абонента. До момента блокировки оператором сотовой связи утраченной карты идентификации абонента, абонент оплачивает оказанные ему услуги сотовой связи;
11) получает по собственному выбору от оператора сотовой связи при наличии, карту идентификации абонента с функцией поддержки электронной цифровой подписи (для SIM карты);
12) направляет запрос оператору сотовой связи абонентом, которого он является для самостоятельной установки усилителей сигнала сотовой связи (репитер, активный ретранслятор).".
3. В приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 августа 2017 года № 327" "Об утверждении Методики измерения технических параметров качества услуг связи" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 ноября 2017 года под № 15980):
в Методике измерения технических параметров качества услуг связи, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Методика измерения технических параметров качества услуг связи (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 6-8) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О связи" (далее – Закон) и предназначена для применения в процедуре проведения измерения технических параметров качества услуг связи.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Өлшеу бағыты болжамды өлшеу учаскесінде ұялы байланыс желілерімен жабудың болуын ескере отырып жоспарланады. Өлшеу маршруттары осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес маршруттарды сипаттау негізінде жасалады.".
4. "Байланыс қызметтері сапасының көрсеткіштерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 22 қарашадағы № 410 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде № 16064 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Байланыс қызметтері сапасының көрсеткіштері осы Өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін кейбір бұйрықтардың
тізбесіне
1-қосымша
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді (радиожиілік
арналарын) иелікке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен
жоғары жиілікті құрылғыларды
пайдалану, сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті
Комитет телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат РЖС N A/BB-CCC/DDDD
Берілді (заңды немесе жеке тұлғаның атауы)
Ұйымдастыру үшін: (радиобайланыс түрі)
Мынадай көрсеткіштері бар радиожиіліктерін пайдалануға рұқсат етіледі:
Р/с
Орнатылу пункті
Жабдық түрі
Тасымалдау жиіліктері
Қуат
Антеннаның іліну биіктігі
Ескертулер
Рұқсаттың қолданылу мерзімі: РЖС рұқсат бергені үшін алым төленетін жағдайларды қоспағанда, жыл сайынғы төлем төленген кезде келесі күнтізбелік жылға ұзартылады.
Берілген күні: 20___жылғы "__" __________________
Басшы ___________тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда).
ӨБЖН
Негіз
Қосымша ақпарат
Рұқсаттың қолданылу шарттары:
1. РЖС пайдалану рұқсаты Салық кодексіне сәйкес РЖС пайдаланғаны үшін жылдық төлемді төлеген жағдайда қолданыста болады.
2. РЖС рұқсаты Портал арқылы мемлекеттік бюджетке РЖС пайдаланғаны үшін жылдық төлемнің төленгенін растайтын құжатты тең бөліктермен ағымдағы жылғы 25 наурыздан, 25 маусымнан, 25 қыркүйектен және 25 желтоқсаннан кешіктірмей РЖС пайдаланушымен қоса ұсынған жағдайда келесі жылға автоматты түрде ұзартылады.
3. Аналогты сигнал арқылы қызметті жүзеге асыратын теле,-радио компаниялары, телерадио хабар тарататын операторлар, мемлекеттік бюджетке РЖС рұқсатын алуға алымды енгізеді және хабарлама негізінде Салық кодексіне сәйкес мемлекеттік бюджетке төленгенін растайтын құжатты РЖС пайдалану орны бойынша аумақты бөлімшеге ұсынады.

"11. Маршрут измерения планируется с учетом наличия покрытия сетями сотовой связи на предполагаемом участке измерений. Маршруты измерений составляются на основе описания маршрутов согласно приложению 1 к настоящей Методике.".
4. В приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 22 ноября 2017 года № 410 "Об утверждении Показателей качества услуг связи" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 16064):
Показатели качества услуг связи, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнение.
Приложение 1
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения и дополнение
Приложение 10
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения"
Форма
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті
Комитет телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
Разрешение на использование радиочастотного спектра
Республики Казахстан
РЧС N A/BB-CCC/DDDD
Выдано (наименование юридического или физического лица)
Для организации: (вид радиосвязи)
Разрешается использовать радиочастоты со следующими данными:
№ п/п
Пункт установки
Вид оборудования
Несущие частоты, МГц
Мощность Вт
Высота подвеса антенны, м
Примечание
Срок действия разрешения: продлевается на следующий год при ежегодной оплате, за исключением случаев, когда оплачивается сбор за выдачу разрешение на РЧС.
Дата выдачи: "____"__________________ 20___года
Руководитель _________фамилия, имя, отчество (при его наличии).
УИНЗ
Основание
Дополнительная информация
Условия действия разрешения:
1. Разрешение на РЧС действует при условии ежегодной уплаты за использование РЧС в соответствии с Налоговым кодексом.
2. Разрешение на РЧС продлевается автоматически на следующий год посредством Портала, при прикреплении пользователем РЧС подтверждающего документа об уплате в государственный бюджет годовой платы за использование РЧС равными долями не позднее 25 марта, 25 июня, 25 сентября и 25 декабря текущего года.
3. Теле-, радио компании, операторы телерадиовещания, осуществляющие деятельность посредством аналогового сигнала, вносят в государственный бюджет cбор за выдачу Разрешения на РЧС и на основании уведомления предоставляют в территориальное подразделение по месту использования РЧС документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет в соответствии Налоговым кодексом.

4. РЖС рұқсаты:
1) РЭҚ және ЖЖҚ пайдаланудың басталғаны туралы хабарламаның болмаған және Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте аумақтық бөлімшелер жүргізетін радиожиілік спектрі мониторингінің нәтижелерімен расталатын радиожиілік белдеулерін (номиналдарын) жыл бойы пайдаланбаған;
2) ұялы байланыс операторы РЖС рұқсатында көрсетілген елді мекендерді және (немесе) аумақтарды байланыс қызметтерімен қамтамасыз ету бойынша міндеттемелерді орындамаған;
3) әрбір елді мекенде және (немесе) радиожиілік спектрін пайдалануға берілген рұқсатты алғаннан кейін екі жыл өткен соң пайдалану аумағында халықтың кемінде отыз пайызының байланыс қызметтеріне кең жолақты қолжетімділік беру үшін жағдайларды қамтамасыз ететін техникалық инфрақұрылым болмаған жағдайларда қайтарып алынады.
5. РЭҚ және ЖЖҚ иелері "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 28-7 бабында көрсетілген талаптарды сақтауға міндетті.
Аумақта не қалалық немесе ауылдық елді мекендерде байланыс қызметтерімен, оның ішінде интернетке кең жолақты қолжетімділікпен қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелер.
р/с
Аумақ, немесе қалалық және ауылдық елді мекендер
Мерзімі
1
2
3
1
Өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін кейбір бұйрықтардың
тізбесіне 2-қосымша
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді (радиожиілік
арналарын) иелікке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен
жоғары жиілікті құрылғыларды
пайдалану, сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
РЭҚ пен ЖЖҚ-ны пайдаланудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама беруді талап ететін РЭҚ мен ЖЖҚ тізбесі
Р/с №
Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылардың түрлері
Пайдаланылатын радиожиіліктер белдеулері (номиналдары)
1
2
3
Телевизиялық және дыбыстық хабар тарату, дыбыстық сигналды таратуға арналған радиотаратушы құралдар
1
Телевизиялық хабар таратуға арналған радиотаратқыш құрылғылар
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
2
Эфир-кәбілдік телевизия станциялары
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
3
Дыбыстық (радио) хабар таратуға арналған радиотаратқыш құрылғылар
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
Жерүсті радиобайланыстарды қабылдап-таратқыш жабдықтары
4
Стационарлық және жылжымалы (алып жүруге болатындарын қоса алғанда) қабылдап-таратқыш радиостанциялары, мыналарға арналған: УҚТ-радио байланыстары Транкингтік радиобайланыс жүйесі
33–48,5 МГц; 57–57,5 МГц; 117,975-137 МГц, 146–174 МГц, 380–385 МГц, 390–470 МГц (Қуаты 2 Вт дейін шағын қуатты алып жүруге болатын РЭҚ-тан басқа (151,625; 159,775; 433.075-434.775; 462,5625; 462,5875; 462,6125; 462,6375; 467,5625; 467,5875; 467,6125; 467,6375; 467,6625; 467,6875; 467,7125 МГц)
5
Пейджингтік байланыстың станциялары, радиотелеметрияға арналған стационарлы (базалық) қабылдап-таратқыш станциялары

4. Разрешение на РЧС изымается, в случаях:
1) отсутствия уведомления о начале эксплуатации РЭС и ВЧУ и неиспользования полос (номиналов) радиочастот в течение года, которое подтверждается результатами мониторинга радиочастотного спектра, проводимого территориальным подразделением в порядке установленным законодательством Республики Казахстан;
2) невыполнения операторам сотовой связи обязательств по обеспечению услугами связи населенных пунктов и (или) территорий, указанных в разрешении на РЧС;
3) отсутствия технической инфраструктуры, обеспечивающей условия для предоставления широкополосного доступа к услугам связи не менее тридцати процентов населения в каждом населенном пункте и (или) на территории использования выданного разрешения на использование радиочастотного спектра по истечении двух лет после его получения.
5. Владельцы РЭС и ВЧУ обязаны соблюдать требования, указанные в статье 28-7 Закона Республики Казахстан "О связи".
Обязательства по обеспечению услугами связи, в том числе широкополосного доступа в интернет на территории либо в городских и сельских населенных пунктах.
п/п
Территория, либо городские и сельские населенные пункты
Сроки
1
2
3
1
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения и дополнение
Приложение 15
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения"
Форма
Перечень
РЭС и ВЧУ, на которые требуется подача уведомления о начале или прекращении эксплуатации РЭС и ВЧУ
№ п/п
Типы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств
Полоса (номиналы) используемых радиочастот
1
2
3
Радиопередающие устройства, предназначенные для телевизионного и звукового вещания, передачи звукового сигнала
1.
Радиопередающие устройства, предназначенные для передачи телевизионного вещания в диапазоне
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
2.
Станции эфирно-кабельного телевидения:
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
3.
Радиопередающие устройства, предназначенные для передачи звукового (радио) вещания
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
Приемо-передающее оборудование наземной радиосвязи
4.
Стационарные и подвижные (включая носимые) приемо-передающие радиоэлектронные средства (далее – РЭС), предназначенные для: УKB - радиосвязи транкинговой системы радиосвязи
33–48,5 МГц; 57–57,5 МГц; 117,975-137 МГц, 146–174 МГц, 380–385 МГц, 390–470 МГц (За исключением маломощных носимых РЭС до 2Ватт (151,625; 159,775; 433.075-434.775; 462,5625; 462,5875; 462,6125; 462,6375; 467,5625; 467,5875; 467,6125; 467,6375; 467,6625; 467,6875; 467,7125 МГц)
5.
Стационарные (базовые) приемопередающие станции, предназначенные для радиотелеметрии, станции пейджинговой связи

117,975-137 МГц, 146–174; 380–385 МГц, 390–470 МГц
6
Ұялы стандарт байланысының стационарлық (базалық) станциялары. Фемтосоттар**
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
7
ҰТ, ОТ, ҚТ диапазонды стационарлы және жылжымалы РЭҚ
1,5-30 МГц (ОТ-ауқымдағы портативті және ұтқыр радиостанциялардан басқа (26970-27410; 27410-27860 кГц))
8
Радиорелелі станциялар:
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
9
Стационарлық (базалық) және сымсыз радио қолжетімділік жүйелері (WLL)
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
10
License-Assisted Access технлогоиясын пайдалана отырып интернетке сымсыз радиоқолжетімділік жүйесінің (WLL) стационарлық (базалық) станциясы
5150-5925 МГц
11
DECT стандартты сымсыз байланыстың станционарлы (базалық) станциялары
1880-1920 МГц
12
Телефон арнасының радиоұзартқыштары:
№ 1 радиожиілік тобы
№ 2 радиожиілік тобы
№ 3 радиожиілік тобы
№ 4 радиожиілік тобы
№ 5 радиожиілік тобы
№ 6 радиожиілік тобы
№ 7 радиожиілік тобы
қабылдау (МГц):
тарату (МГц):

117,975-137 МГц, 146–174; 380–385 МГц, 390–470 МГц
6.
Стационарные (базовые) станции сотовой связи, в том числе внутриобъектовые indoor системы. Фемтосоты **
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
7.
Стационарные и подвижные РЭС ДВ, СВ, КВ-диапазона
1,5–30 МГц (за исключением портативных и мобильных радиостанции СВ диапазона (26970-27410; 27410-27860 кГц))
8.
Станции радиорелейной линии
Частоты, предназначенные для фиксированной службы, согласно Национальной таблице*
9.
Стационарные (базовые) системы беспроводного радиодоступа (WLL)
Частоты, предназначенные для фиксированной службы, согласно Национальной таблице*
10.
Стационарные (базовые) станции системы беспроводного радиодоступа (WLL) к Интернет с применением технологии License-AssistedAccess
5150-5925 МГц
11.
Стационарные (базовые) станции беспроводной связи стандарта DECT
1880–1920 МГц
12.
Радиоудлинители телефонного канала:
Радиочастотная группа № 1
Радиочастотная группа № 2
Радиочастотная группа № 3
Радиочастотная группа № 4
Радиочастотная группа № 5
Радиочастотная группа № 6
Радиочастотная группа № 7
прием (МГц):
передача (МГц):

343,9875
13
Радиоәуесқойлық радиостанциялар
Ұлттық кестеге* сәйкес тиісті қызметтерге арналған жиіліктер
Серіктік байланыс жүйелері
14
"Thuraya", "Inmarsat", "Globalstar", "Inmarsat Global Xpress", "Iridium" ғаламдық жылжымалы спутниктік байланыс жүйелерінің стационарлық және абоненттік станциялары, Қазақстан Республикасының аумағы орналасуы тиіс желілерді орталықтандырылған басқару жүйесі
1525,0-1559,0 МГц (ғарыш-Жер);
1610,0-1660,5 МГ (Жер-ғарыш);
2483,5-2500,0 МГц (ғарыш-Жер);
19,7–20,2 ГГц (ғарыш-Жер);
29,5–3 0ГГц (Жер-ғарыш);
19,6 ГГц (ғарыш-Жер);
29,1 – 29,3 ГГц (Жер-ғарыш)
15
Стационарлық жер станциялары***, соның ішінде ғарыш аппараттарын басқарудың жер станциялары
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
16
Құрамында тарататын құрылғылар бар телевизиялық репортаждық жылжымалы станциялар (радиорелелік спутниктік байланыс станциялары), сондай-ақ спутниктік байланыстың тасымалдау жер станциялары.
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген және тіркелген спутниктік қызметтерге арналған жиіліктер
Теңіз жылжымалы қызметінің қабылдау-таратқыш құрылғылары
17
Теңіз жағалау қызметі РЭҚ
Ұлттық кестеге* және Халықаралық электр байланыс одағының Радиобайланыс регламентіне сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
18
Радионавигациялық құрылғылар: ұшақ жүргізудің және ұшақтың ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етудің ұшақтық қабылдап-таратқыш радиотехникалық құралдары (радиобиіктікті өлшеу, жылдамдықты және ығуды өлшеу құралдары, соқтығылысты алдын-ала ескерту аппаратурасы)
Ұлттық кестеге* және Халықаралық электр байланыс одағының Радиобайланыс регламентіне сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер.
19
Радиобайланыс желісінің жұмысын басатын РЭҚ
Ескерту: РЭҚ пен ЖЖҚ-ны пайдаланудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама беруді талап ететін РЭҚ пен ЖЖҚ тізбесінде көрсетілген негізгі қысқартулар:
* Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 22 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы радио қызметтері арасында барлық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдарға арналған 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейінгі жиіліктер ауқымында жиіліктер белдеулерін бөлу кестесі (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 3 наурызда № 10375 болып тіркелген);
** фемтосоттарға РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға рұқсат алу талап етілмейді.
*** VSAT (HUB) желісінің жердегі Орталық спутниктік станциясына арналған радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алған жағдайда HUB-технологиясы бойынша жұмыс істейтін VSAT-станциялары үшін радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алу талап етілмейді.
ЖЖҚ – жоғарыжиілікті құрылғылар;
ГГц – гигагерц;
ҰТ – ұзын толқындар;
ҚТ – қысқа толқындар;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
РЭҚ – радиоэлектрондық құрал;
ОТ – орта толқындар;
УҚТ – ультра-қысқа толқындар;
HUB – орталық станция;
DECT – Digital Enhanced Cordless Telecommunication (цифрлық сымсыз байланыстың жақсартылған технологиясы);
SCPC – Single Channel per Carrier (тасымалдаушыға бір арна).
VSAT – Very Small Aperture Terminal (кіші антенна апертурасы бар серіктік байланыстың жердегі станциясы);
WLL – wireless local loop (сымсыз қолжетімділік жүйесі).
Өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін кейбір бұйрықтардың
тізбесіне 3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің 2017 жылғы
22 қарашадағы № 410
бұйрығымен
бекітілген
Байланыс қызметтерінің сапа көрсеткіштері
Ұялы байланыс қызметтерінің сапа көрсеткішінің атауы
Көрсеткіштің мәні
Дауыс байланысы қызметтерінің сапа көрсеткіштері
1
Ұялы байланыс желісінің абонентімен қосылуды орнату кезінде шақырулардың жалпы санынан сәтсіз шақырулардың үлесі
3%
2
Тіркелген телефон байланысы желісінің абонентімен қосылуды орнату кезінде шақырулардың жалпы санынан сәтсіз шақырулардың үлесі
2.5%
3
Абоненттің бастамасынсыз орнатылған қосылулардың ажырауымен аяқталған шақырулардың үлесі
3%
4

343,9875
13.
РЭС радиолюбительской службы
Частоты, предназначенные для соответствующих служб, согласно Национальной таблице*
Системы спутниковой связи
14.
Стационарные и абонентские станции систем глобальной подвижной спутниковой связи "Thuraya", "Inmarsat", "Globalstar", "Inmarsat Global Xpress", "Iridium", система централизованного управления сетями которых должна быть расположена на территории Республики Казахстан
1525,0-1559,0 МГц (космос-Земля); 1610,0-1660,5 МГц (Земля-космос); 2483,5-2500,0 МГц (космос-Земля); 19,7 – 20,2 ГГц (космос-Земля); 29,5 – 30 ГГц (Земля-космос); 19,6 ГГц (космос-Земля); 29,1 – 29,3 ГГц (Земля-космос)
15.
Стационарные земные станции***, в том числе наземные станции управления космическими аппаратами
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
16.
Телевизионные передвижные репортажные станции, имеющие в своем составе передающие устройства (станции радиорелейной, спутниковой связи), а также перевозимые земные станции спутниковой связи.
Частоты, предназначенные для фиксированной и фиксированной спутниковой служб, согласно Национальной таблице*
Приемо-передающие устройства морской подвижной службы
17.
РЭС морской береговой службы
Частоты, предназначенные для соответствующих служб, согласно Национальной таблице* и Регламенту радиосвязи Международного союза электросвязи
18.
Радионавигационные устройства: самолетные приемо-передающие радиотехнические средства самолетовождения и обеспечения безопасности полетов самолетов (радиовысотомеры, измерители скорости и сноса, аппаратура предупреждения столкновений)
Частоты, предназначенные для соответствующих служб, согласно Национальной таблице* и Регламенту радиосвязи Международного союза электросвязи
19.
РЭС для подавления работы сети радиосвязи
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне РЭС и ВЧУ, на которые требуется подача уведомления о начале или прекращении эксплуатации РЭС и ВЧУ:
* Таблица распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц для радиоэлектронных средств всех назначений, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 22 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2015 года № 10375);
** на фемтосоты не требуется получение разрешения на эксплуатацию РЭС и ВЧУ;
*** для VSAT-станций, работающие по HUB-технологии, разрешение на использование радиочастотного спектра не требуется, при условии получения разрешения на использование радиочастотного спектра для Центральной земной станции спутниковой связи сети VSAT (HUB).
ВЧУ – высокочастотные устройства;
ГГц – гигагерц;
ДВ – длинные волны;
КВ – короткие волны;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
РЭС – радиоэлектронное средство;
СВ – средние волны;
УKB – ультракороткие волны;
HUB – центральная станция;
DECT – Digital Enhanced Cordless Telecommunication (Технология улучшенной цифровой беспроводной связи);
SCPC – Single Channel per Carrier (одинканалнанесущую).
VSAT – Very Small Aperture Terminal (наземная станция спутниковой связи с малой апертурой);
WLL – wireless local loop (система беспроводного радиодоступа).
Приложение 3
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения и дополнение
Утверждены
приказом Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 22 ноября 2017 года № 410
Показатели качества услуг связи
Наименование показателя качества услуг сотовой связи
Значение показателя
Показатели качества услуг голосовой связи
1
Доля неуспешных вызовов от общего числа вызовов при установлении соединений с абонентом сети сотовой связи
3%
2
Доля неуспешных вызовов от общего числа вызовов при установлении соединений с абонентом сети фиксированной телефонной связи
2.5%
3
Доля вызовов, окончившихся разъединением установленного соединения не по инициативе абонента
3%
4

Сөздерді беру сапасы бойынша нормативтерді қанағаттандырмайтын шақырулардың үлесі (MOS POLQA < 2,8)
8%
5
Ұялы байланыс желісінде сол өңірдегі ұялы байланыс желісімен телефон қосылуын орнатуды аяқтаудың орташа уақыты
8 сек
Жылжымалы байланыс желілері арқылы Интернетке қол жеткізу қызметтерінің сапа көрсеткіштері
1
HTTP серверінен деректерді жүктеудің сәтті сессияларының үлесі
95%і
2
"Төмен" бағыты бойынша FTР серверінен деректерді жүктеудің сәтті сессияларының үлесі
95%1
3
HTTP WEB-парақшасын жүктеу сессияларының сәтті әрекеттерінің үлесі
95%іі
4
FTP серверінен деректерді жүктеудің орташа жылдамдығы көрсеткіш мәндерінің үлесі "төмен" желісі бойынша 2 Мбит/с кем (лицензиялық міндеттемелерге сәйкес Д0, Д1, Д2, Д3 классы үшін)ііі
10%
5
FTP серверінен деректерді жүктеудің орташа жылдамдығы көрсеткіш мәндерінің үлесі 3G технологиясындағы "төмен" желісі бойынша 1 Мбит/с кем (С1С, О1С классы үшін)
10%
6
FTP серверінен деректерді жүктеудің орташа жылдамдығы көрсеткіш мәндерінің үлесі 4G технологиясындағы "төмен" желісі бойынша 5 Мбит/с кем (С1С, О1С классы үшін)
10%
Байланысты қамтудың сапа көрсеткіштері
Көрсеткіш
Елді мекеннің типі іv
1
2
3
4
1
RSSІ (Receіved Sіgnal Strength Іndіcator) - 2G технологиясындағы сигнал деңгейінің көрсеткіші, dBm.
Бастапқы мәніv
≤-75
≤-85
≤-95
≤-95
Рұқсат етілген пайызvі, %
5
10
10
10
2
CPІCH RSCP – 3G технологиясындағы сканерлеуші қабылдағышының кіруінде қабылданатын пайдалы сигналдың деңгейі, dBm.
Бастапқы мәні
≤ -80
≤-90
≤-100
≤-105
Рұқсат етілген пайыз, %
10
10
10
10
3
Ec/Іo – 3G технологиясындағы шуға пайдалы сигналдың қатысы, dB
Бастапқы мәні
<15
<15
<15
<15
Рұқсат етілген пайыз, %
10
10
5
15
4
RSRP-4G технологиясының сканерлеуші қабылдағышының кіруіндедегі қабылданған тірек сигналдар күшінің орташа мәні, dBm
Бастапқы мәні
≤ -100
≤ -105
≤ -105
Нормаланбайды
Рұқсат етілген пайыз, %
5
10
15
Тіркелген байланыс желілері арқылы Интернетке қол жеткізу қызметтері сапасының көрсеткіштері
Қосылу түрі
Байланыс арнасының өткізу қабілеті, Мбит/с
ІP-пакеттердің кідіру уақыты, артық емес
ІP-пакеттердің кідіру вариациясы, артық емес
ІP пакеттерін жоғалту, артық емес
ТОБЖ бойынша ұйымдастырылған байланыс арналары бойынша деректерді өлшеу объектісі мен оператордың деректерді беру желісінде орналасқан тест сервері/бақылаудың аппараттық құралы арасында беру кезінде
тарифтік жоспарда, шартта белгіленген мәннен кемінде 70%
20 мс
10 мс
0,2%
Оператордың деректерді беру желісінде орналасқан деректерді ТОБЖ+өрілген жұп, РРЖ+өрілген жұп өлшеу объектісі мен тест сервері/бақылаудың аппараттық құралы арасындағы байланыстың құрамдас арналары бойынша беру кезінде
150 мс
50 мс
0,3%
Оператордың деректерді беру желісінде орналасқан өлшеу объектісі мен тест сервері/бақылаудың аппараттық құралы арасындағы бір жерсеріктік учаскемен байланыстың құрамдас арналары бойынша деректерді беру кезінде
800 мс
100 мс
0,5%
Аббревиатуралар мен қысқартулар тізімі:
MOS – сөйлеу анықтығын орташа бағалау
HTTP – деректерді жіберу хаттамасы
FTP – желі бойынша файлдарды жіберу хаттамасы
ІP – желіаралық хаттама
ТОБЖ – талшықты-оптикалық байланыс желісі
Ескертпелер:
_______________________________
і деректерді (тестілік файлдарды) жүктеудің сәтсіз талаптары санының белгілі уақыт кезеңінде деректерді жүктеу әрекеттерінің жалпы санына пайызбен көрсетілген қатынасы;
іі HTTP WEB парақты жүктеудің сәтті талаптары санының белгілі уақыт кезеңінде HTTP WEB-парақты жүктеу әрекеттерінің жалпы санына пайызбен көрсетілген қатынасы;
ііі Өлшеулер жүргізілетін орындар классы:
С1С – әуежайлар, теміржол/сапаржай вокзалдары, бизнес орталықтары, әкімшілік кешендер, көрмелік алаңдар, мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізу орындары

Доля вызовов, не удовлетворяющих нормативам по качеству передачи речи (MOS POLQA < 2,8)
8%
5
Среднее время установления соединения в сети сотовой связи, завершающемся на сеть сотовой связи в том же регионе
8 сек
Показатели качества услуг доступа к Интернету посредством подвижных сетей связи
1
Доля успешных сессий загрузки данных с сервера HTTP
95%i
2
Доля успешных сессий загрузки данных с сервера FTP по линии "вниз"
95%1
3
Доля успешных попыток сессий загрузки WEB-страницы HTTP
95%ii
4
Доля значений показателя средней скорости загрузки данных с сервера FTP меньше 2 Мбит/с по линии "вниз" (для классов Д0, Д1, Д2, Д3 в соответствии с лицензионными обязательствами) iii
10%
5
Доля значений показателя средней скорости загрузки данных с сервера FTP меньше 1 Мбит/с по линии "вниз" в технологии 3G (для классов С1С, О1С)
10%
6
Доля значений показателя средней скорости загрузки данных с сервера FTP меньше 5 Мбит/с по линии "вниз" в технологии 4G (для классов С1С, О1С)
10%
Показатели качества покрытия связи
Показатель
Тип местностиiv
1
2
3
4
1
RSSI (Received Signal Strength Indicator) - показатель уровня сигнала в технологии 2G, dBm
Пороговое значениеv
≤-75
≤-85
≤-95
≤-95
Допустимый процентvi, %
5
10
10
10
2
CPICH RSCP - уровень принимаемого полезного сигнала на входе сканирующего приемника в технологии 3G, dBm
Пороговое значение
≤ -80
≤-90
≤-100
≤-105
Допустимый процент, %
10
10
10
10
3
Ec/Io – отношение полезного сигнала к шуму в технологии 3G, dB
Пороговое значение
<15
<15
<15
<15
Допустимый процент, %
10
10
5
15
4
RSRP - cреднее значение мощности принятых опорных сигналов на входе сканирующего приемника технологии 4G, dBm
Пороговое значение
≤ -100
≤ -105
≤ -105
не нормируется
Допустимый процент, %
5
10
15
Показатели качества услуг доступа к Интернету посредством фиксированных сетей связи
Тип подключения
Пропускная способность канала связи, Мбит/с
Время задержки IP-пакетов, не более
Вариация задержки IP-пакетов, не более
Потери IP-пакетов, не более
При передаче данных по каналам связи, организованным по ВОЛС между объектом измерения и тестовым сервером/аппаратным средством контроля, размещенным на сети передачи данных оператора
не менее 70% от значения, установленного тарифным планом, договором
20 мс
10 мс
0,2%
При передаче данных по составным каналам связи типа ВОЛС+витая пара, РРЛ+витая пара между объектом измерения и тестовым сервером/аппаратным средством контроля, размещенным на сети передачи данных оператора
150 мс
50 мс
0,3%
При передаче данных по составным каналам связи с одним спутниковым участком между объектом измерения и тестовым сервером/аппаратным средством контроля, размещенным на сети передачи данных оператора
800 мс
100 мс
0,5%
Список аббревиатур и сокращений:
MOS – средняя оценка разборчивости речи
HTTP – протокол передачи данных
FTP – протокол передачи файлов по сети WEB – интернет пространство
IP – межсетевой протокол
ВОЛС – волоконно-оптическая линия связи
Примечания:
__________________________________
i отношение числа успешных попыток загрузки данных (тестовых файлов) к общему числу попыток загрузки данных за определенный период времени, выраженное в процентах;
ii отношение числа попыток успешных загрузок WEB-страницы HTTP к общему числу попыток загрузок за определенный период времени, выраженное в процентах;
iii Классы мест проводимых измерений:
С1С – аэропорты, железнодорожные/автобусные вокзалы, Бизнес центры, административные комплексы, выставочные площади, места проведения культурно-массовых мероприятий;

Д0 – 1 миллионнан астам халқы бар қалалар
Д1 – республикалық маңызы бар және (немесе) халқы 300 мың адамнан асатын қалалар
Д2 – қалалық жер (халқы 50000-нан 300000 адамға дейін болатын орта және үлкен қалалар)
Д3 – 50000 адамға дейінгі халқы бар ауылдық жерлер және шағын қалалар
О1С – келіп түскен өтініштер негізіндегі өлшемдер
іv құрылыстардың тығыздығына байланысты елді мекендердің типтері:
1 – құрылыс тығыздығы жоғары қала (үй-жайлардың сыртынан);
2 – құрылыс тығыздығы төмен қала, шеттегі аймақтар (үй-жайлардың сыртынан);
3 – ауылдық жер (лицензиялық міндеттемелерге сәйкес желімен қамтылған, үй-жайлардың сыртынан);
4 – автомобиль жолдары (лицензиялық міндеттемелерге сәйкес желімен қамтылған)
v әртүрлі елді мекендер типтерінде желінің қолжетімділігі қамтамасыз етілетін бос кеңістіктің қабылдау нүктелеріндегі сигналдың ең төменгі деңгейі сигналдың таралуы кезінде өшуімен (бөгеуілдерді ескере отырып) айқындайды;
vі бастапқы мәндердің жол берілетін пайызы көрсетілген технологиялардың желісімен қамтылған учаскелерде алынған мәндердің жалпы санынан бастапқы мәннен төмен мәндердің үлесі ретінде есептеледі.

Д0 – города с населением более 1 миллиона человек;
Д1 – города республиканского значения и (или) с населением более 300 тысяч человек;
Д2 – городская местность (средние и большие города с населением от 50000 до 300000 человек);
Д3 – сельская местность и малые города с населением до 50000 человек;
О1С – измерения на основе поступивших обращений, снаружи помещений.
іv типы местности в зависимости от плотности застройки:
1 – город с высокой плотностью застройки (снаружи помещений);
2 – город с низкой плотностью застройки, окраины (снаружи помещений);
3 – сельская местность (с покрытием согласно лицензионным обязательствам, снаружи помещений);
4 – автотрассы (с покрытием согласно лицензионным обязательствам);
v минимальный уровень сигнала в точках приема свободного пространства, при котором обеспечивается доступность сети в разных типах местности, определяется затуханием сигнала при распространении (с учетом препятствий);
vi допустимый процент пороговых значений рассчитывается, как доля значений ниже порогового от общего числа полученных значений на участках с покрытием сетью указанной технологии.